Marine en Leger. De »N. Rott. Courant" schrijft: Van doorgaans welingelichte zijde vernemen wij, dat een aantal pensionneeringen in de hooagfe rangen van het leger, in stede van met {No vember e.s., eerst met Mei 1912 zal plaats vinden. Op 16 October worden overgeplaatst de machi nisten: T. Talboo, van Wachts. W.o. op ïGelder- land", J. Bottema, van »Kon. Emma" op Wachts. schip W.o. en F. H. J. E. Schreuder, van »Gel- derland" op >Van Speyk". Gerepatriëerd uit O.-Indië en geplaatst: hoofd machinisten H. J. Lindenhovius en F. A. Bouman, beide aan boord >Van Speijk". Overp lantsing: Op 26 October 1911: van: op Bootsman H.C.C. Berends, Neptun. W.s.W.o. id. 11. van Dok, id. id. id. H. C. Koppejan, id. Everts. id. J. v. Leeuwen, id. W.s.W.o. Konst.-majoor. W. C. v.Otterloo, id. R.Claesz. Sergt-konstab. J. Wiarda, id.- Bellona Bootsman J. Visser, Everts. W.s. A.d. Konst.-majoor 1.. P. v. Dongen, R. 01»e»z. id. Sergt.-konstab. J. Nuhaan, W.s.W.o. Bellona Op 27 October 1911: van: op: Bootsman K. y. d. Struiis, V. Speijk Korten, id. J, v. d. Linden, W.s.W.o. V. Speyk Op 26 October 1911van: op Bottclier-maj. J. M. v. Rossum, Nept, rol W.s.W.o. 'Titnmerra.-maj. R. Harders, id. id. Ziek.v.pl.-maj. C. Winter, Neptun. W.s.W.o. Sergt. d. marin. J.Spaans, id. Afd. W.o. id. M. v. Weeren, id. id. id. M. v. d. Boss, id. Afd. R d. id. G.J.J.Rieff, id. W.s.W.o. id. A. Jans, id. id. id. 1. Grasman, -W:- id. id. J. J. Snor, id. id. id. L. Kooien, id. id. Op 25 October 1911: van: op: Bottelier-maj. A. de Jong, Kweeks. V. Galen Scr£t.-botteller A. Ruygrok, W.s.W.o. Kweeks. Gerepatrieerd uit O.-Indië en geplaatst: Korp.-kok H. J. Neuvc- gliese, a. b." WS.W.o. Matroos 2e kl. 0. Boelens, t id. Met ontslag:'7 Stoker-majoor J. Dunk, 16 NoV. 1911. Konstabcl-tnaj. N. v. Bogerljen, 20. Jan. 1912. 1'orpedist-raaj. C. J. Brouwer, 15 Oct.: 1911. Opperschipper J. Rillen, 1 Dec. Sergt-kok G. J. van MUI, 1 Nov. Sergt.-torpedist L. Bosman, 16 i Matroos le kl. P. Holst, 27H)ct. Matroos 3e kl. E. H. Schmidt, 16 id. J. Versteeg, 16 Nov. Matroos 2e kl. B. Kramer, 16 Oct. Stoker-olieman F. Jnsperse, 18 Matroos le kl. C. Hollander, 21 i Marinier le kl. J. G. Snaterse, 11 Marinier 3e kl. J. Krassenburg, 16 Stoom vaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Grotius, thuisreis, vertrok 9 dezer van Sabang. Sumatra, uitreis, vertrok 10 dezer van Suez. Rembrandt, uitreis, arriveerde 11 dezer te Genua, Vondel arriv.11 dezer van Batavia te Amsterdam. Lombok, thuisreis, passeerde 11 dezer Gibraltar. Billiton arriv. 12 dezer van Amsterdam te Batavia. Kon. Wilhelmina arriv. 12 dezer van Java te A'dam. Rotterdamsohe Llotd. Bandoeng arriv. 10 dezer van Hamburg te R'dam. Djocja vertrok 11 dezer van R'dam naar Hamburg. Sindoro, uitreis, vertrok 11 dezer van Suez Wilis, uitreis, passeerde 11 dezer Ouessant. Rindjani, thuisreis, is 12 dezer Carvoeiro gepass. Kon. Holl, Llovd. Amstelland, thuisreis, vertrok 10 dezer van Bahia. Frisia, uitreis, was 11 dezer desvöórm. 9u. 15 vol- Ïens draadloos telegram 170 mijlen ten N. van ërnando Noronha, Delllaud, thuisreis^ arriveerde 11 Serer te' Santos, liollandia, thuisreis, vertrok 11 dezer van Santos. Kon. West-Indische Maildienst. Prins Willem V, thuisreis, arriv. 11 dezer te Havre. Marktberichten, Sohagon, 12 October 1911. 18 Paarden 1 50.— k f300.—. 14 Stieren 1120.— k f200.— 240 Geldekoeien (magere) f 140.k 1220. 92 Koeien (vette) f170.— k 1880.—. 100 Kalfkoeien 1180.— k f 810.— 10 Vaarzen 1 100.— a 1180:—. 40 GraskalTeren f 40.— f 60.—. 80 Nuchtere Kalveren f10.k f 18.—. 160 Schapen (magere) 118.1 24. 960 Schapen (vette) 124.— 180. 660 Lammeren 118.A f 17.50. 80 Varkens (vette) f 0.46 k 1 0.55 p. K.G. 60 Biggen f8.— k f18.— 80 Konijnen 10.60 k 11.25. 160 Kippen 10.85 f0.90 per stuk. 40 Eenden f0.60 k f 1.25. 550 K.G. Boter f 1.60 4 f 1.80 per K.G. 200 K.G. Kaas f0.50 k f0.60 per K.G. 1000 Kipeieren f5.50k f6.50 per 100. Burgerlijk* Stand v. Helder, Van 10 tot 12 October. ONDERTROUWD: W. J. Hooaendijk en P.Groot. A. Kooreman en L. v. d. Belaft. J. Brakshoofden en J. E. Groenendijk. P. Veen en M. P. de Kok. D. Bandsma en T. Meijer. C. Boer en A. M. C. van Loo. GETROUWD: P. A. Lucas en 1'. Molenaar. BEVALLEN: J. B. Capaan geb. Rozeboom, z. H. de Wolf geb. Mulder, z. J. R. Manni geb. van Schoor, d. M. Stins geb. Braaf, z. OVERLEDEN: C. Dienaar, 20jaar. W.Nannings, 66 jaar. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië Verzend ingsweg. Datum der (ér postbezorging: Tnast. der laat. busl a/h Postk p. zeepost via Amsterdam p. zeepost via Rotterdam p. Holl. mail via Genua p. Holl mail viaMarseille p.Fransche m. viaMarseille (voor Sumatra's Westkust en Benkoelen alleen op verlangen der afzenders) p. Duitsche m. via Napels 13 en 27 Oct. 20 24 17 en 31 20 18 7.- 'sav 7.— 's av 7.- 'sav. 3.30'snam 7.— 's av. 12'«midd. Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo: p. Eng. mail via Brindisi p. Holl. mail via Genua p. Holl. mail viaMarseille (alleen op verl. der afz.) p.Fransche m. viaMarseille p. Duitsche m. via Napels 27 Oct. 24 17 en 31 8.30'smor. 7.— av. 3.30'snam 7.— 's av. 12'smidd. Naar Atjeh en de Oostkust van--Sumatra i eiken Vrndagj8.30'smor 2rÖJtf7.'s: p. J'ng. mail via Brindisi p. loli. mail via Genua p. iijll.mail viaMarseille 17 en 31 3.30'snam (alleen op verl. der afz.) p.Franschem.viaMarseille 20 7.— 's av. p.Duitsche m. via Napels 18 12'smidd. Naar Guyana (Snrinamo): p. zeepost via Amsterdami 26 Oct. |7.'s av. p. mail via Queenstovrn .13 en 27 3.30'snam p. mail via New-York. .13 en 27 3.30'snam p. mail via St. Nazaire .1 7 Nov. I?.'t av. Naar Curaqao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdami 26 Oct. 7.'sav. eiken Dinsdag en VrHdag 1 Nov. 3.30'snam 7.— 's av. p. mail via Southampton of Queenstovrn. p. mail via Hamburg (alleen op verl. der afz.) Naar St. Martin, St. Euatatius en Saba: p. zeepost via Amsterdami 26 Oct. |7.'sav. (alleen op verl der afz.) p. mail via Engeland eiken Woensd.|7. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier-kolonie en Transvaal eiken Vrijdag, 8.80 namiddags. Vioacherijberjohten. Nieuwediep, 10 October. Xktfgefiracht door 4 korders te zamen 20 stuks middeltong 65 cent per stuk. 20 stuks kleine tong 20 cent per stuk. 4 mand kleine schol f 3 a f 5 per mand, 4 mand schar f 1.50 per mand. 11 October. Van 20 korders te zamen 5 tol 20 stuks groote tong 90 cent per stuk. 10 tot 40 stuks middeltong 50 cent a 60 per stuk. 10 tot 30 stuks kleine tong 20 cent per stuk. 1 tot 4 mand stortschol f 5 a f 0 per mand. 1 tot 6 mand kleine schol f 1.75 a f 3.50 per mand. 1 tot 2 mand schar f 1.75 per mand. 15 stuks rog 90 cent per stuk. 12 October. Van 13 korders te zamen 5 tot i stuks groote tong 90 cent per stuk. 10 tot 40 stuks middeltong 50 cent a 60 cent per stuk. 10 tot 20 stuks kleine tong 20 cent per stuk. 1 tot 4 mand stortschol f 5 a f 6 per mand. 1 tot 6 mand kleine schol f 2 a f 4 per rnand. 1 tot 2 mand schar f 1.75 per mund. m 5» lome tc VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 13 October. De Schout-by-nacht F. C E. L. Koster, directeur en commandant der marine alhier, wordt met ingang van 1 November a. s. be vorderd tot vice-admiraal. Serenade. Hedenavond te half negen zal de Stafmu- ziek der Marine aan den schont-bij-nacht F. C. E. L. Koster, ter gelegenheid van diens benoeming tot vice-admiraal, een sere nade brengen. Aantreden voor het Kon. Instistuut. Door den architect S. Krjjnen werd gisteren voor de N. V. Landbouwmaatschappü alhier aanbesteed: Het boawen van een boerenplaats in het Koegras, gom. Helder. Ingekomen waren 2 inschrijvingen van de heeren P. Bot, te Wognum, ad f 18600. en W. Lastdrager, alhier, ad f10840. Op avontuur. Het 16-jarige zoontje vanG. de W. alhier is sedert eenige dagen heimelijk uit het ouderlijk huis verdwenen. Een som geld nam hij mee. Men veronderstelt, dat hij naar Duitschland is vertrokken, daar de deugniet dit voornemen wel eens onder kameraden heelt geopenbaard. Voorturnerles. Tegen Zondag 15 October a.s. worden de voorturners der gymnastiekverenigingen van het gewest Noordholland l/rntgenoodigd tot bijwoning der voorturnerles, ditmaal te Scha- gen, in bet .Noordhollandsche Koftiliuis". Aanvang 's morgens 10 uur. De heer H. N. van Leeuwen is aange wezen als leider; voorturners zyn voorts de heeren J. F. Cramer en Jac. Teengs. Er wordt in 3 af deelingen geturnd. By de Asiatic Petr. Comp. Ltd. in Ned. Indië, is benoemd tot asist-munager de heer J. Plenckers, alhier. Bioscoop theater. Volgens een advertentie in dit blad zal op 24 October a.s. worden aanbesteed het bouwen van een bioscoop-theater aan den Kanaulweg no. 112. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage. Geslaagd groote stoom vaart eerste stuurman: de heeren J. Bakker en J. Barfderde stuurman de heeren G. .1. Dilg, J. Drent en J. G. J. van Echten. Mercadet. Het gezelschap Royaards zal in plaats van .Vriend Fritz", zooals in eon deel van onze oplage van het nummer van Dindag j.1. werd vermeld, nu .Mercadet" het beroemde stuk van Balzac, opvoeren. Een gelukkige ruil voorzeker. Wy laten hier een paar van de beoordee lingen volgen Het is een buitengewoon mooie voorstel ling geweest, die van Balzac's Meroadet van »Het Tooneel", zooals wy er zelden een voortreffelijker op het Hollandsuhe Tooneel hebben bygewoond. En het geestige, met sterke verbeelding nit de waarheid opge bouwde kunstwerk, heeft by het talryke publiek een groot succès gehad. Dit dank zy de meesterlijke schepping van Marcadet door Royaards, die aan de figuur van deze aarts- speoulant, dit oer-type van deB fraiseur, eene boteekenis heeft gegoven, welke haar voor ons van het begin tot het einde van krachtig leven heelt doen sprankelen. Dit, dank xy ook het geheel der voorstelling, die echt in den blyspeltoon en in het blyspeltempo, een model was van vlot samenspel. Welke een voorbeeld van dictie in onze lage landen blyft deze Mercadet-voordracht van Royaards 1 En welk een voorbeeld ook van stijlvolle regie(.N. R. Crt.") Een avond van enorm succes. Een model- voorstelling. Een creatie van de titelrol in Dc Balzac's Mercadet zóó kranig, zóó af, zóó doorwerkt, geestig en krachtig, als ik van Royaards me maar enkele herinner, o.a. Petrucchio in The taming of the Shrew. Na elk bedryf rees het Bcherm meer dan eens en aan het slot tot driemaal too. Dit is voor my de voorstelling, die ik van rHet Tooneel" verwachtte. Vak N(Oüuüys) in .Het Vaderland". Ambachtschool. Gisteravond werd in Cafó .Central" door de Vereeniging .Ambachtsschool voor Helder en Omstreken" eene algemeeue vergadering gehouden. De agenda bevatte de volgende punten 1. Begrooting dienstjaar 1912. 2. Benoeming van 3 leden voor het nazien der rekening en verantwoording over het jaar 1911, benevens 2 plaatsvervangers. 3. Verkiezing van 2 Bestuursleden, wegens periodiek aftreden van de Heeren A Korff Jz. en H. J. Schreuder, die herkiesbaar zyn. 4. Verkiezing van 1 Bestuurslid in de vaca ture, ontstaan door het vertrek van den Heer J. Penning. 5. Mededeelingen. De voorzitter, de Heer C. Stammes, opende de vergadering met allen hartelijk welkom te heeten. Hij noodigde daarop den secretaris, den Heer D. H. Grunwald uit, de notulen van de vorige algemeene vergadering te willen voorlezen. Na lezing werden deze onveranderd goedgekeurd. Door den hoer R. Kastelyu werd alsnu de begrooting over 1912 in haar geheel voorgelezen. Deze be droeg in eindcijfer aan ontvangst en uitgaven f 21800. Uit deze begrooting bleek ons, dat de Ambachtsschool gesteund wordt door het Ryk, door de provincie, door onze gemeente en do omliggende gemeenten Anna Paulowna en Texel, respectievelijk tot bedragen van f 10000, f3000, f4200, f30 en f20. Door de leden der vereeniging werd bijeengebracht een bedrag van f 450 aan contribotio, terwyl het geheele schoolgeld bedraagt f 1200. Na voorlezing dezer bogrooting, die reeds door den Minister, door Provinciale Staten en door de gemeente Helder goedgekeurd is, werd zy met algemeene stemmen door de jadering overgenomen. 'ot leden der commissie,. tot nazien dor rekening en verantwoordi^^4ver 1911 wer den gekozen de HH. S. Meyors, B. Burgers en A. C. Roem, terwyl tot plaatsvervangers worden aangewezen bij stemming de HH. C- AdriaanBe en J. Harjer. Met algemeene stemmen worden horkozen HH. A. Korff Jz. en H. J. Sohreuder als leden van 't Bestuur, terwyl in plaats van den heer Penning, die wegens vertrek had bedankt als bestuurslid, werd gekozen de heer J. Baert. De voorzitter bracht in herinnering, dat door den heer Penning met daden getoond was veel liefde voor de Ambachtsschool te bezitten en vond danrom gelegenheid zyn dank te uiten voor al het goede, dat de heer Penning als bestuurslid verricht had. Ten slotte werden door den voorzitter nog eenige mededeelingen gedaan van ingekomen stukken, o.a. een schry ven van den Minister van B.Z, over 't toestaan dor Rijkssubsidie groot f 10000, van 't Gemeentebestuur over de uitkeering van 't bedrag van f 4200 en van H.M. de Koningin, behelzende toestom- ming tot het houden eener verloting van gemaakte voorwerpen. Aan het einde werd een cakelyk rapport uitgebracht door de Commissie, die benoemd was, om een onder zoek in te stellen naar het onderwijs aan Avond-Ambachtsscholen hier te lande. Het bleek uit het rapport, dat er in ons geheele land maar één zoodanige inrichting bestaat, n.l. te Amsterdam. Aan die school werd les gegeven aan 254 leerlingen, gedu rende de maanden September tot April er wel 14 uren per week. De hooge kosten aan zulk onderwys verbonden laten volgens de Commissie niet toe een proef in onze ge meente te nemen. Door enkele leden werd nog wel de wen- schelykheid uitgesproken ook hier eens te zien door leerlingen op te roepen of er be langstelling bestaat voor een avond-ambachts school, maar algemeen was men van gevoelen, vooral na toelichting van de HH. S. Meyers en Van Pelt, dat do Burger Avondschool reeds veel doet in het belang van den bachtsman. Ook volgens het oordeel van den heer Besselink, directeur van beide scholen, zou hot een gewaagde onderneming zyn voor deze gemeente een Avond-Ambachtsschool op te richten. Niets meer te behandelen zijnde, wordt do vergadering na rondvraag gesloten. Prote8tvergaclering S. D. A. P. Gisteravond trad in rTivoli" voor de Afd. Helder der S. D. A. P. in openbare protest vergadering op de heer W. H. Vliegen, Lid der Tweede Kamer, met het onderwerp Roode Dinsdag, zwarte Woensdag". De zaal is tot achter toe dicht bezet. De Voorzitter, do heer A. G. A. Verstegen, wyst op de gewijzigde omstandigheden. Van plan om te protcsteeren tegen de onderdrukking van het vrije woord in de Tweede Kamer door de rechterzijde, zijn gister de zwarte schapen over de brug gekomen. Z(j hebben zich overgegeven. Drucker heeft getoond een Vryzinnig Democraat by uitnemendheid to zijnals temperaar is hy tot temperen in staat gebleken. Of hem dat ook buiten de Kamer, in de maatschappij gelukken zal, staat te bezien. Spreker wyst vervolgens op het feit van beteekenis, dat op Rooden Dinsdag Den Haag in het bezit der kiesrecht- stryders was. Toen na dien dag in de Tw. Kamer werd voorgesteld door de S. D. fractie naar aanleiding van drt feit een adres van antwoord op de openingsrede naar de Koningin te zenden, werd dit voorste), dat schriftelijk was ingediend, zonder er kennis van te nemen, afgestemd. Dat was de aanleiding tot de ob structie, waarover de spreker verder het woord zal voeren. Vliegen begint met in herinnering lebreugon hoe op den 20sten September voor het eorst in de Tweede Kamer aan een minderheid een recht werd onthouden, wat juist zy, wyl ze de minderheid is, het meest noodig heeft. Allo stroomingen, die zich in het volle monschenleven openbaren, dienen in het Par lement vertegenwoordigd te zijn en tot uiting te kunnen komen, wil dat parlement aan zyn doel beantwoorden. Zoo gauw echter de uitingen onderdrukt worden, wordt zoo'n parlement als het tooneel tusschen twee oorlog voerende mogendheden en geldt alleen het recht van den sterkste, komende tot de oor zaken, waardoor rechterzyde zich tot zulk een dwaze daad kon laten verleiden, zegt hy, dat een meerderheid als deze kan doen wat ze wil. Toch hokt de boelalles staat stil. Het lykt wat op het Heldersche Kanaal. Het stinkt, omdat er geen doorstrooming is. De rechterzyde gevoelt zich niet lekker, gevoelt zich onfrisch, omdat ze weet, dat ze van jaar tot jaar haar kiezers te leur stelt. Hoe komt de rechterzyde aan die groote meerderheid? De bourgeoisie is meerendeels liberaal vau huisuit. Dat is ze gebleven tot de arbeiders klasse opkwam, die de vryheid voor zich opoisebte, welke de bezitters alleen voor zich zeiven hadden geschapeD. Toen is men be gonnen, zich tegen de opkomende arbeiders klasse te kanten en heeft men tot de kerk zyn toevlucht genomen, die men een probaat middel tegen die klasse achtte. Zoo heeft men 't zien gebeuren, dat meer on meer de libe ralen tot de kerkelijke partyon overloopen. In Nederland heeft Dr. Kuyper den kleinen man opgezweept tegen het liberalisme. Zoo heeft hy ze tot zyn party gekregen. De grooten*, de mannen van twee namen'' dreef hy er uit, omdat hy anders de kleinen niet hield, die hy noodiger had. Zoo ont stond naast de anti-revolutionaire party de Vry-anti-rovoluitionairo, thans Christelyk- Hislorische party onder Lobman. Van de 59 rechtsche leden zyn 20 van adel. In dio reohtsche meerderheid zit alles wat het volk vyandig gezind is. Zy stryden voor hun klasse; tot behoud van hun voorrechten en privilegiën en moeten daarom tot eiken prys het volk er onder houden. Thans onderwerpt spreker het belasting stelsel aan een scherpe critiok om aan te toonen, dat het de regeerende. partyon er altyd om te doen is geweest, om de kosten vad de Staatshuishouding zooveel mogelyk af te wentelen op de schouders der minst- bezitteuden. Niet openlyk en ruiterlijk door 't heffen van directe, doch geniepig door 't heffen van indirecte belastingen, van invoer rechten en accijnsen. Om den schyn aan te nemen, toch ook wel wat van de bezitters te nemen, hebben we laatst de herziening vau het successierecht gehad. Die successie (d. i. erfenis) belasting is hier laag. In Engeland vloeit 8 van erfenissen in de schat kist. In Frankryk 7 l/a °/0. Hier was 't nog geen 4% en dan alleen nog maar in de zylinie. Hier had men gelegenheid gehad, zyn goede wil te toonen en hot volk te ont lasten. De S. D.-fractie deed voostellen, om het geld, noodig voor de sociale hervormin gen, door deze erfenisbelasting op to voereD, te vinden, doch alle burgelijke partyon zon der onderscheid moesten er niets van hebben. De S. D. gingen uit van het standpunt, dat de lasten moeten opgelegd worden daar waar ze godragen kunnen worden. In ons land wordt ieder jaar 325 millioen gulden vererfd; daar hadden best een f 10 millioen van afgenomen kunnen worden, b.v. voor een Invaliden- of Pensioenwet. Doch dat mocht niet. Met hand en tand verzette men er zich tegen. Men vindt het liever door een stevige verhooging van den drank- accynsdoor een 2 millioen van 't tabaks gebruik en een f 10 millioen door 't tarief. Als moeder de vrouw een K.G. suiker in den winkel koopt en daarvoor 54 centen betaalt, dan is daar 27 ct., dus de helft, belasting bij. En dat op soo'n onontbeerlijk en gezond volksvoedsel. Met deze suiker- belasting staan wc aan de spits van heel Europa. We moeten toch in óón opzicht genoemd kunnen worden als aan de spitB te staan. In Frankryk en België bedraagt die belasting f 10.op de 100 K.G.in Duitsch land 14 Mark; in Oostenryk f 12; in de Scandinavische landen f 14'/s; in Rusland f 19, doch in Nederland f 27. Onnoodig to zeggen, dat zulke indirecte belastingen enorm veel zwaarder wegen op een arboiderBinkomen dan by de meergegoe- den. En zulke accijnzen bestaan ook nog op acjju, vleesch en aüorlei andere zaken en deze regeering is er thans op uit, om er nog een 10 millioen op te leggen. Alle indirecte belastingen bedragen te zamen 78 millioen gulden, terwyl de directe belastingen, by welke men althanB eenige rekening houdt met draag kracht slechts 63 millioen gulden bedragen. Uit deze belastingpolitiek blykt de aard van de regeering; doch spreekt ze uit de manier, waarop men 't geld by elkaar haalt, ze spreekt niet minder uit de manier waarop 't geld besteed wordt. Thans staat spreker hier langen lyd bij stil en toont aan, dat alle opeenvolgende regeeringen en ministeriën sinds 1897 wol de mond vol hebben over hervormingen, over sociale maatregelen, doch dat alle in gebreke zijn gebleven, ook wer kelijk iets in hot belang van het lydende volk te doen. Hiertoe laat hy de opeenvolgende ministeries, Pierson Borgesius, Kuyper, De Meester, Heemskerk, de revue passeeren en stelt ze alle in staat van beschuldiging. Vooral hot huidige ministerie wordt onder handen genomen en niet het minst minister Talma, dio óén groote teleurstelling is gebleken. Daardoor is, niet alleen by de socialistisch denkende arbeiders, doch ook in hun eigen kamp groote en diepgaande ontevredenheid gewekt. Men gelooft niet meer aan hun mooie praatjes en overal in den lande wordt onder de arbeiders het besef levendig, dat men s'echts op zelf-help moot bedacht zyn. Hieraan schryft spreker toe de opleving der arbeiders klasse, zich uitende in den grooter drang om algemeen kiesrecht. Vandaar het succes met het Volkspetitionnement, vandaar ook grootsche kiesrechtmanifestatie in den Haag. Doch vandaar ook de groote tegenstand, de brute ontplooiing van hun geweld om do arbeidersbeweging neer te slaan. Na de pauze behandelt spreker uitvoerig de geschiedenis van het petitionnement en wat er verder zoo in als buiten de Kamer over te doon is geweest. Wy veronderstellen deze geschiedenis en het verdere verloop ervan i y onze lezers bekend. Na nog langen lyd te hebben vertoefd by het wapen der minderheid, de obstructie, eindigt hij zyn meermalen door applaus onderbroken rede mot een warme opwekking tot versterking van de oprukkende arbeiderspartij. Daar niemand zich voor het debat aanmeldt, wordt de vergadering onder dankzegging aan den spreker gesloten. Nieuwe havenplannen te Amsterdam. In de Woensdag gehouden raadszitting deelde wethouder Delprat mede, dat er een plan ii studie was voor een uitbreiding der kade- lengton in het Oosten der stad en dat bovendien een plan gereed was voor een groote nieuwe haven. Wat het eerste plan betreft, dit komt neer op het maken van een hoofd op de IJkade, loodrecht op die kade en ontworpen eenigs- zins ooBtolyk van den strekdam. Het plan voor een groote nieuwe haven, waarvan de wethouder gewaagde, werd reeds geruimen tijd geleden in de Commissie voor Handelsinrichtingen terloops besproken. Het is ontworpen ten Westen van Amsterdam, Westelyk van de Hembrug zal een diep kanaal worden gegraven zuid-oostelyk loopend in do richting van Amsterdam, n.l. in den Grooten IJpolder. Dit kanaal, op breede schaal ontworpen, zal toegankelijk zijn voor de zee schepen en de kaden zullen voor de noodige loodsen en kranen worden voorzien. Al naar gelang van de behoefte kan dit kanaal worden verlengd, terwyl tevens een verbin dingskanaal met het Amsterdamsche binnen- vaarwater is ontworpen. Eventueel kunnen ook Minerva- en Petroleumhaven met dit nieuwe zeekanaal verbonden worden, dat bet voordeel heeft, dat zeeschepen de Hembrug niot meer behoeven te passeeren. Ook ten aanzien van dc noodige spoorwegverbindingen is het ontworpen plan zeer gunstig gelegen. Waar het nieuw te giaven kanaal buiten het Amsterdamsche grondgebied zou komen, is mede hiervoor grenswijziging van Amster dam noodxakelyk. Een merkwaardig rechter in Engeland. Een merkwaardig rechter is Judge Ruegg. Hy had te oordeelen over een quaestie van ongevallenverzekering. Een mijnwerker, die wegens een ongeval schadevergoeding kreeg, beklaagde zich, dat de mymnaatschappy. waarbij hy werkzaam was, de schadeloos stelling wilde verminderen, daar de directie van oordeel was, dat de man zekere werk zaamheden in de myn wederom kon ver richten. Ten einde zich van de juistheid der bewering te overtuigen trok rechter Ruegg zelf het mynwerkerspakje pakje aan hy in de myn om den aangewezen arbeid te ver richten. Toen de rechter des middags in de rechtzaal terugkeerde leek hij zeer vermoeid de opgedane ervaring was ongunstig voor de maatschappij. Rechter Ruegg besliste, dat de mijnwerker den hem aangeboden arbeid niet kon vorrichten en bepaalde dus dat van een vermindering der schadeloosstelling nog geen Bprake kon zyn. Gebrek aan werkvolk in Australië. De correspondent van de /Times" te Sydney schreef einde Augustus aan zyn blad over het gebrek aan werkvolk, ambachtslieden, fabrieks- en veldarbeiders enz., dat er in Australië is. De vakvereenigingen gaan de immigratie van werkvolk zooveel mogelijk tegen, omdat zy vreezen, dat de loonen er door zullen dalen, maar volgens den corres pondent is de nood zoo groot, dat er geen ontkennen meer aan is. Alles duidt er op, dat dus weldra de deur, die nu slechts op eon kier staat, voor landverhuizers wyd geopend zal worden. Tegen dien tyd zegt de correspondent mogen ondernemende maatschappijen wel voor meer scheepsge legenheid zorgen. Nu al is er voor de land verhuizers plaats te kort. In Nieuw-Zuid-Wales en West-Australië doen staatscommissies oen onderzoek naar het gebrek auu arbeidskrachten. Naar luid van een telegram van den man van de Times" heeft die in Nieuw-Zuid-Wales alvast uitgemaakt, dat er te Sydney alleen behoefte is aau 8250 ambachtslieden. Zy beveelt aan, dat de regeering de immigratie van deze zal steunen. 0e Marokkaaneche quaestie. Eindelijk! Na maanden van onderhandelingen en besprekingen, vau ongerustheid en zorg, van hoop en vrees, is eindelijk gisteren het eerste gedeelte van de Marokko overeenkomst tus schen Duitschland en Frankryk geteekend. Dat wil zeggen, de beide onderhandelaars hebben, teu bewijze dat de besprekingen er over geëindigd zijn, hunne parafen of initialen er onder gezet. Maar het is natuurlijk, dat liet slechts volledige kracht als overeen komst krygen kan, als het tweede helft van het verdrag, betreffende de compensaties, ook is opgesteld. Want zooals Frankryk de overeenkomst over den Congo niet kan tee- keneD, dan nadat overeenstemming verkregen is over Marokko, kan Duitschland de Marokko- overkomst eerst teokenen als overeenstem ming is verkregen over den Congo. Doch het eerste en moeilijkste deel van de overeenkomst is tot stand gebracht, al is het dan ook, nadat het geduld van geheel Europa op zware proef is gesteld. Nog is de jnlioud van de thans geparafeerde over eenkomst niot bekend geworden; deze moet geheim blyven totdat het tweede deel ook gereed en geteekend zal zijn. De onderhan delingen zullen hierover gemakkelijker en vlotter van stapel loopen, daar in beginsel vooraf overeenstemming hierover verkregen was. Toch zullen ook hierby moeilijkheden voorkomen, want de Fransche regeering moet rekening houden met de parlementaire meer derheid en de openbare meening en wil das zoo min mogelyk geven; maar tevens is zij zich volkomen bewuBt van de waarde der afgesloten Marokko-overeenkomst, om daar voor niet een goede compensatie te willen geven. De Duitsche regeering is eveneens bereid, om de voor Marokko bedongen vrij heden toe te staan, maar wenscht daarvoor een behoorlijke schadeloosstelling. Zoodat dus opnieuw gepoogd zal worden, door beide partyen, om er zooveel mogelijk voordeelen uit te halen. De moeilijkheden zullen echter veel ver minderd worden door den goeden wil, om nu spoedig en op loyale wyzo een einde te maken aan de reeds veel te lang hangende quaestie. DE OORLOQ. De stemming op de Turksche vloot. Men weet, dat het Turksche eskader uit Beiroet in veiligheid is en binnen de Darda- nellen ligt. Een gezagvoerder van het smaldeel heeft verteld, welke indruk de oorlogsverkla ring gemaakt heeflt op de officieren en de bemanning der Turksche oorlogsschepen, die op hun huisreis van Beiroet naar de zee van M&rmora eerst ter hoogte van Chios hoorden van het uitbreken van den kryg. //Wij waren verbaasd, doch vastberaden, by bet ontvangen van het oorlogsbericht', zoo vertelt do Turksche commandant. ,Wy verzamelden de officieren en deelden hun mede, wat wy vernomen hadden. Ernstig en onvervaard zagen zy ons aan; toen begaven wij ons naar de bemanning en als uit óén mond hoorden wy in de gelederen den kreet fwy geven ons niet over!" Van de andere schepen seinde men ons ook, dat officieren en minderen gezworen hadden zich niet over te zullen geven. De bemanning bleef uiterst kalm: het schip werd voor een gevecht gereed ge maakt en ieder betrok rustig zyn post. Eens klaps word door een ander schip een sein gegeven, dat ons mededeelt, dat daar aan boord alle witte vlaggen verscheurd zyn. Alle andere schepen volgden dat voorbeeld. Wy waren er nu zeker van, dat de vaan der Halve Maan by een treffen met den vyand zich niet tot schande zou maken en wy dachten aan de tyden, toen onze vlag de Middel- landsche Zee beheerschte, een roemrijk ver leden, dat ieder gezworen had waardig te zullen blyven. Torpedojagers on torpedobooten beveiligden het eskader langs de kusten van Chios, Myti- lene en het vasteland. De lichten waren gedoofd, doch wij geloofden ieder oogenblik zekerheid te hebben, dat de Italianen het eskader hadden ontdekt. Toen wy de Darda- nc-llen in het zioht kregen, werd ons gemeld, dat het Italiaansche eskader zich westwaarts van Mytilene bevond. Spoedig daarop ste venden wy de Dardanellen binnen. Wij hadden slechts weinig munitie aan boord, daar wy niet ten oorlog waren uitgerust. In geval wy met den vijand Blaags waron geraakt, zon den wy misschien op de Italiaansche schepen hebbon ingeramd, een manier van vechten, die by Lissa groot en onverwacht succes had." (Dit is een zinspeling op den zeeslag by LiBsa, waarby de OostenrykerB in 1866 de overwinning behaald hebben op de Italiaan sche vloot). Uit het boek der Matuur, De vrouwelijke Bombyx neustria legt hare eitjes, meer dan tweehonderd in get*l, dicht by elkander om de takken van verschillende boomsoorten. Met vernis schijnen ze aan elkander ge kleefd te zyn, en ze vormen vaste ringetjes om de takken. Naar deze wyzo van doen heeten de rupsen dan ook Ringelrnpsen. Als men verzuimt deze ringetjes weg te krabben en aan het vuur prys te geven, zal men veel verdriet beleven, wanneer uit die eitjes kleine, vraatzuchtige kruipertjes te voorschijn gekomen zyn. Dan vormen zich tusschen de takken de zoogenaamde rupsennesten, en men ziet ze zoowel in de vruchtboomen, als in populieren, eiken en berken. Tal van spinseldraden omgeven reeds de jeugdige diertjes, die in drommen naar boven gekropeu zijn, en ze formeeren ze zelf. Niet als by de spinnen komen deze spinsel draden uit het achterlyf, maar uit eene kleine opening in de onderlip. Nauwelijks zyn ze uit het ei te voorschyn gekomen, of aan kleine draadjes bungelen zo heen en weer, wat klaarblijkelijk een genot ib voor de livreirupsen, zooals ze ook genoemd worden naar hare kleureneen smalle witte streep van boven en aan beide zyden daarvan een blauwe. Ook de kop is blauw gekleurd en getooid met twee zwarte vlekken. Veel schade kunnen ze den ooftbouwer berokkenen, daar ze vreten van allerhande blad- en bloesemknoppen. Zyn de ringelrupsen volwassen, dan maken ze een warm bedje voor zich, ook al van spinseldraden, en daar binnen veranderen ze in poppen, waarnit later de vlinders te voor schyn komen, 't Zyn echte nachtdieren, waarvan de mannetjes aanmerkelijk kleiner zyn dan de wyfjes en ook lichter gekleurd. Toch verschilt de kleur dezer dieren even wol aanmerkelijk, variëerende tusschen don kerbruin en geel. Om de boomen houden de vlinders des avonds en des nachts hunne paring vluchten, en de wyfjes zorgen voor de voortplanting, door het aanbrengen van de eierenringen. Daarna sterven ze spoedig, of ze worden eerder door een vogel weggesnapt. Want ook in den stryd tegen de ringel rupsen zyn de vogels de beste helpers, vooral in den broedtijd. Laat ons daarom de vogels en hunne nesten sparen 1 D. Voor de andere helft? „Wel, sohoonmama, hoe beviel het u in 't circus?" „O, uitstekend 1 Ik heb me half dood gelachen 1" „Zou u er dan morgen niet nog eens heengaan Uit de dorpsschool. Het nieuwe schooljaar heeft pas een aan vang genomen en de kleintjes worden door de juffrouw ingewyd in de geheimen van het A B C. De letter B wordt aan het kleine volkje verklaart met hulpe van een der wandplaten, waarop een fraai gekleurde af beelding, die een bok moet voorstellen. De juffrouw weet er een heel verhaal by, van een jongen, die op z'n verjaardag een bok kreeg met een bokkewagen, enzoovoort. Plotseling wordt ze in de reden gevallen door een boerenjonkske, dat aldoor al met kritischen blik de bovenbedoelde afbeelding heeft zitten bekyken: „Maer 't is evel 'n geit, juffrouw I" Poëzie. Dichter (in extase): „Waarom ik vereen maak Eenvoudig, omdat ik niet anders kan ik moet dichten 1" Bakker„Net als ik. Ik zou ook geeu broodjes bakken, als ik niet moest I" Kort aangebonden. Een driftige oude heer ligt op sterven en maakt zyn testament. De notaris heeft aller lei op- en aanmerkingen te maken van ge- rechtelyken aard, totdat tenslotte de zieke met inspanning vau zijn laatste krachten brult „Wie ligt bier nou eigenlyk op sterven jy of ik?" WINTEROIENST op de Hollandeche Spoor. 1 Oct. 1811. Vertrek Aankomst van Helder te Amsterdam 5.28 'a Maandags en na feestd. 7.46 6.28 op Zon- en feestdagen niet 9.05 7.07 op Zon- en feestd. alleen tot Alkmaaraank. aldaar 8.12 7.45 sneltrein 9.32 8.07 Donderdags tot Schagen 9.07 11.87 12.18 2.35 1.52 Op Zon- en feestdagen niet 4.41 (overstappen te Alkmaar) 4.10 sneltrein van Alkmaar af 6.08 7.80 sneltrein 9.14 8.35 10.54 Vertrek Aankomst v. Amsterdam te Helder 4.59 alleen Donderdags 7.84 6.11 op Zon- en feestdagen niet 8.89 7.26 alleen Zon- en feestdagen 9.42 overstappen te Alkmaar 9.12 sneltreinop Zon- en 10.50 feestdagen niet. 10.02 12.01 1.07 3.26 3.36 5.47 4.46 6.56 8.36 sneltrein 10.22 alleen vanaf Alkmaar 11.10 10.47 op Zon- en feestdagen 12.47 Niet op '25 e Dec. en 8 April. Advertentiën. Den 25®ten October a.a. hopen onze geliefde Oudera, 1. W. Wier «ma en A. Wierema-KIkke, den dag te herdenken, waarop zy voor 36 jaren in het huwe lijk zijn getredeneerstgenoem de tevens den dag waarop hjj vóór 25 jaren bij de H. IJ. S. M. in dienst trad. Namens de Familie hunne dankbare Kinderen en Kleinkind. Helder, 13 Oct. 1911. Ondertrouwd J. de Bunje en A. Brouwer. Tcum?/;.) I 11 0ctobsr 1(m' Huwelijksvoltrekking D.V. 26 Oct. a.s. Geen receptie. Ondertrouwd P. Veen, Weduwnaar van HEILTJE VAN DER WOUDE, en M. P. de Kok. Helder, 12 October 1911. Receptie Zondag 16 Oct. 1ste Vroon- straat No. 3, van 2—4 uur. Huwelijksvoltrekking 26 Oct. 1911. Eenige en algemeene plaatselijke kennisgeving. Ondertrouwd Dirk Bandsma en Thoodora Meijer. Helder, 12 Oct. 1911. Algemeene kennisgeving. Dankbetuiging. De ondergeteekende betuigen hunnen hartelijken dank aan allen die ons bijge staan hebben, en 't bijzonder aan den WelEd. Geb. Heer A. GRUNWALD, Arts, voor de onvermoeide hulp en bijstand tijdens de ziekte en het overlijden van onze lieve Dochter en Zuster Cornelia, Namens de Familie N. DIENAAR. Helder, 13 October 1911. Dankbetuiging. Voor de vele blijken van belangstel ling ondervonden bij de geboorte van onzen Zoon Willem Jacob, betuigen wy onzen hartelijken dank. W. BIERSTEKER. G. J. BIERSTEKER-KLUIN. De ondergeteekenden betuigen bun welgemeenden dank voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij het overlijden van hun Vader, Behuwd- en Grootvader den Heer B. A. de la Houesaye. M. LUNET—de la Houssaye. J. LUNET. B. D. DE LA HOUSSAYE. D. DE LA HOUSSAYE- Korff. J. DE LA HOUSSAYE. R. DE LA HOUSSAYE-Brouwer. Helder. Amster dam.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 2