KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder,, Texel, Weeringen en Anna Paulowna 39ste Jaargang. Tweede Blad. No. 4038. Zaterdag 21 October 1911. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct, fr. p. post 75 ct., buitenland 11.25 Pre- Zondagsblad 374 i i i 45 i f 0.75 iniëri Modeblad 55 »-»»» 65» t 10.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regel» 30 cent. Elko regel meer6 Bewqs-cxemplaar24 Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Interc.- Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgeven C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT 4 Co.), Helder. Bureauxi Spoorstraat en Koningstraat. Alle stukken, advertentiën, enz. bestemd voor ons blad, ook postwissels, enz-, te adresseeren aan: C. DE BOER Jr., Helder. UiT HET BUITENLAND. De Oorlog. De zuak ie nog in hetzelfde stadium. Geen belangryke voorvallen. By gebrek aan deze dus geschryf over den toestand dat wil zeggen: beschouwingen en nog ocds beschouwingen. Ofschoon de Turken in Tripolis geen kans op succes hebben by hun verzot is hun toe stand toch niet zoo hopeloos. Met proviand en ammunitie hebben zy do stad verlaten en daar het don tyd van den dadeloogst is kannen de Turkscho soldaten voorloopig voldoende gevoed worden. Zy gaan intussohen voort met hun nachtelyke aanvallen op de Italianen, die echter weinig succes hebben. Een 3000 Turksche soldaten en een 6000 Arabieren honden den karavaanweg naar Tunis bezet. De Italianen zullen wel den omtrek van Tripolis kuoDen zuiveren, doch verder in het binnenland zullen zy zich niet kunnen wagen. Een regiment bersaglieri is naar Homo ver trokken om die stad te bezetten. Volgens ItaliaanBche berichten wae de stad echter al bezet. Reeds zyn te Tripolis 5 vliegmachines ont scheept waarvoor loodsen worden aangebouwd. Binnen een dag of vier als de troepen dieper het binnenland zullen indringen en het artil lerie-geschat aan land gebracht is zullen zy hun diensten kunnen bewyzon. De gouverneur van Tripolis, zoo wordt gemeld, heeft 4500 zakken mooi aangekocht om dezen voorraad te doen ronddeelen onder de Arabieren van de stad. Volgens de «Wiener Alg. Ztng* zou Italië het plan hebben alle havens aan de Tripoli- taansche kust te bezetten en dan de mogend heden in kennis te stellen, dat zy het vilayet heeft geannexeerd. Aan de Porte zon een termyn van 48 nren ter erkenning van de annexatie toegestaan wordenmocht Turkye niet tot die erkenning willen overgaan, dan zon Italië, na opnieuw de verzekering te hebben gegeven, dat de status quo in den Balkan gehandhaafd zal worden, Mytilene bezetten en de zeeëngten "blokkeeren. Uit Berlyn komen berichten dat Italië het oorlogeterrein zal uitbreiden tot de eilanden van de Aegeïsche Zee. De beweging der Ita liaansche vloot daar wordt met belangstelling gevolgd. Daar een deel van de Tnrksche vloot do Dardanellen verlaten heeft, behoort een ontmoeting van de beide vyandelyke vloten niet tot do onmogelijkheden. Vooral niet daar een gedeelte van de Italiaansche vloot reeds in het Zuidelyk gedeelte van den Turksohen eilanden-archipel schynt te zyn, dus niet ver van de Dardanellen. Het mini sterie van oorlog in Eonstantinopel deelt mede, dat het Italiaansche eBk&der voor Rhodns kruist. De voorhoede is by Mytilene, waar zes Italiaansche schepen gezien werden. Het maritieme steunpunt van Italië is Tobroek. Daarmee komt overeen een ander bericht uit Londen dat de Turksche vloot de Darda nellen verlaten heeft en in de richting van de Aegeïsche Zee vertrokken is. Waarschynlyk zal deze vloot de bezetting van Cyrenaïka verhinderen en de landing van troepen in Derna en Banghasi bemoeilijken willen. De Turksche vloot zal in ieder geval zich slechts zoo ver wagen dat zy ten allen tyde de ingang van de straat der Dardanellen zal kunnen verdedigen. In verschillende zeegaten en by onderscheidene havens zyn mynen en versperringen gelegd. De „Tribuna* meldt dat de toestand in Benghusi voor de Italianen niet zoo gunstig is als in Tripolis. Men vreest dat de Italianen daar vermoord zullen worden. De fGiornale d'Italia* bericht, dat de Italiaansche regeering veertig torpedobooten heeft besteld. Ook uit Weenen wordt bericht dat do Italiaansche regeering een nieuw ultimatum aan de Porte zal zenden, waarin de Turksche regeering op het hart gebonden zal worden, de Italiaansche vredesvoorwaarden aan te nomen. Italië zal in dit ultimatum de bedrei ging uitspreken, hot oorlogBtooneel uit te breiden tot dé Aegeïsche en Roode Zee. In de Italiaansche perB is eenigen wrevel merkbaar tegenover Engeland en do Engel- sche bladen. Men meent dat Turksche offioieren vorkleed over Kaïro naar Tripolis worden doorgelaten. Dat te Malta geon Tripolitaan- sche vluchtelingen mochten landen wordt Engeland eveneens kwalijk genomen. Ten opzichte van Frankryk is het in Italië koek en ei. De «Matin'-correspondent in- terviewdo Giolitti. »Het heelt my aangenaam getroffen", zeide o. a. do Italiaansche ministerpresident, in deze voor Italië zoo hoogst ernstige tydon de hartelyke sympathie te kunnen consta- teeren, waarmede Frankryk do Italiaansche actio in Tripolis heeft begroet. «Ik ben er zeer gevoelig voor, dat de groote Fransche pers, die de gedachten weer geeft van het land, ons gunstig gezind bly kt, ons goed recht heeft erkend, onze correcte houding op prye stelt en waardeering koestert voor do vlotte wyze, waarop de krijgsopera ties tot nog toe vorloopen. «Een dergelyke houding is ons daarom vooral zoo hoogst aangenaam, omdat het een bevriende natie als Frankryk betreft. «Geheel Italië koestert daarvoor groote erkentelijkheid*. Het nieuwe ministerie heeft in de Tnrksche Kamer zyne regeeringsplannen ontwikkeld. In de geheime zitting werden mededeelingen gedaan over Tripolis. Te 4 uur verlieten de Jong-Turken het parlementsgebouw. Het schynt evenwel dat de Jong-Turken zich by de verklaringen toch zullen neerleggen als het Turksch ministerie beloof,tltaliö niet meer toe te geven, dan in het eerste antwoord werd gezegd. De buren schynen het Turkye niet lastig te zullen maken: De «Times" verneemt uit Sofia, dat de Bulgaarsche gezant te Konstantiuopel Saravof Dinsdag aan zyn regeering heeft geseind, dat de Turksche minister van buitenlandsche zaken hom officieel had medegedeeld, dat Turkye, wenschende den Balkanstaton te overtuigen van zyn vredelievende gezindheid, zyn troepen van de grenzen naar huis zal zenden. Montenegro zal zich neutraal houdon, zoolang de status qno in den Balkan niet wordt verstoord. Wanneer echter het tooneel der vyandelykheden nit Afrika naar Europa mocht worden overgebracht, of wanneer door zyn naburen maatregelen van agressieven aard mocht worden genomen, dan zou Mon tenegro moeten optreden voor de bescherming van zyn eigen belangen. De Sorvische ministerpresident verklaarde in de Skoepsjtina, dat hy alleen een proef- mobilisatie had bevolen in vier gemeenten van de Drina-divisie. Dus ook geen aan vallende bedoelingen De Skoepsjtina is tot 23 November uit eengegaan. De Tnrksche vloot. Berlyn, 19 Oct. Uit Konstantinopel wordt aan den «Berliner Lokal Anzeiger" geseind Het feit, dat de vloot uit den Bosporus door de Zee van Marmora naar do Dardanellen gestoomd is, heeft hier aanleiding gegevon tot geruchten, dat zy in opdracht had den Archipel te beschermen tegen de Italiaansche torpedobootjagers. Dit gerucht is onjnist, men is niet van plan de vloot, die met groote nationale opofferin gen gebouwd is ter bescherming tegen Rus land en Griekenland, prijs te geven aan de Italiaansche overmacht. De vloot zon, wan neer er niet iets zeer onvoorziens gebeurt, de Dardanellen niet verlaten, niettegenstaande zy volkomen voor den oorlog is toegerust en zelfs in staat 'zou zyn de ItaliaanBche tor- pedobooten, die in den Archipel zyn, in be dwang te houden. Er moet rekening mede gehouden worden, dat deze schepen slechts als lokmiddel uitge zonden worden om de Turksche vloot uit de Dardanellen te lokken. De Turksche regeering is zich te zeer bewast van den noodlottigen indruk, dien een eventueel verlies van de vloot, gebonwd uit ds spaarpenningen van het geheele volk, zou maken, dan dat zy deze vloot zou wagen". In China wordt ook nog voortdurend ge vochten tusschen regeringstroepen en die der opstandelingen. By Hankon is de stryd nog onbeslist. Do opstandelingen dreven de regeeringstroepen terug, totdat zy hun ammunitie hadden verschoten. Thans moeten zy terugtrekken op Woesjang. Sommige op standelingen vroegen a^n de vreemdelingen of zy in de concessies beschermd wilden worden. Er namen ongeveer tweeduizend opstan delingen aan het gevocht deel. De opstan delingen, die eergisteren de Han-rivier op voeren, poogden het kamp van den generaal der regeeringstroepen naby de Belgische concessie te nemen, door een aanval in den rug. De onderhandelingen tusBchen admiraal Sa en de revolntionnaire leiders worden voortgezet. Vlak achter Hankau wordt nog voortdurend geschoten. Een Duitsch zeeman werd licht gewond door een verdwaalden kogel. Er wordt bericht dat tusschen de twee- en driehonderd revolntionnairen gedood of gewond zyn. Naar het heet, zyn de verlie zen van de regeeringstroepen geringer. Het spoorwegstation van Hankan is nu eens in handen der revolntionnairen, dan weder in die der regeeringstroepen. Tydens de feesten ter eero van don ge boortedag van Kong-foet-sé werden kreten: «Weg met de Mantsjoesl'' (de regeerende keizerlyke dynastie) geuit voor eenige ma gazijnen, die met keizerlyke vlaggen waren versierd. De menigte bleëf dien kreet aan heffen, totdat eindelyk de gewraakte vlaggen werden weggenomen. Opgemerkt werd dat in de openbare versiering geen enkele kei zerlijke vlag aanwezig was. Officieel werd te Peking medogedeeli, dat sedert Woensdagavond zes uur er geen tele grafische verbinding met Hankau was. De oorzaak der storing is niet bekend. De moest wilde geruchten doen He ronde. Er heeft nog geen officieele aankondiging plaats gehad van eene overwinning der re geeringstroepen. Algemeen wordt geloofd, dat de toestand niet merkbaar verbeterd is. Men schat het aantal der regeeringstroe pen, die met bestemming naar Hankau ver trokken, op 21,000 man met 70 kanonnen. De contra-revolutie in Portugal heeft ook het hoofd nog niet neergelegd. IntegendoeL Volgens berichten uit Lissabon bereiden de royalisten ongetwijfeld een nieuwen in val in Portugal voor, en wel in het district Mootalegre. Zy staan op een K.M. afstand van de grenB, hebben Maxim-kanonnen, doch zyn slechts 800 man sterk. De regooriDg concen treerde reeds 500 man van alle wapens by het bedreigde pant. Mochten de royalisten het nog wagen door te dringen, dan zonden zij een gevoelige nederlaag lijden. Men ver moedt echter, dat zy aan de grens bly ven, om de regeering moeilijkheden to veroorza ken en op hooge kosten te jagen, daar het leger en de marine voortdurend op voet van oorlog gehouden moeten worden. De groote grondbezitters in Portugal zyn algemeen van meening, dat het onrecht vaardig is dat den monarchisten de rente van hun grondbezit uitbetaald wordt, daar zy met dit geld het nieuwe régime bestryden. De republikeinsche democraten zyn van plan een wetsontwerp in te dienen, volgens hetwelk alle monarchisten, die niet bekend staan als samenzweerders, uitgenoodigd zul len worden binnen een bepaalden tyd naar Portugal terug te keeren, daar andera hun eigendommen geconfiakeerd zullen worden. De eigendommen van de royalisten, die aan de grens staan, zouden onmiddellyk in beslag worden genomen en eveneens die van den ex-koning Manuel en het huis Braganza. De regeering zal voorstellen do royalisten, die zich in Portugal ophouden, naar Portu- geesch Afrika te zenden, waar gebrek is aan arbeidskrachten. Kroniek van oorlogsgebeurtenissen. 1219 October. 12 October. De Italiaansche troepen doen een verkenning buiten Tripoli en stuiten op een sterke Turkscho legermacht. Gevechten tusschen Italiaansche oorlogs schepen en Turkscho troepen aan den wal te Derna, Bengazi en Bomba. De Italiaansche torpedo-jager «Freccia" strandt op een zandbank in de haven van Tripoli. 13 October. De Turken doen in den nacht van 13 op 14 October een aanval op de voor posten te Tripoli een verliezen en mitrailleur. 14 October. Italiaansche torpedo-booten lossen schoten op Turksche eilanden by de kust van Klein-Azië. Nieuwe aanval der Turken op de water putten van Boemeliana by Tripoli. 15 October. De Italianen vallen bniten Tripoli een karavaan aan. 16 October. Hot Turksche kamp wordt naar Algeria, op eenige uren van Tripoli, overgebracht. Nieuwe nachtelyke aanval der Turken bniten Tripoli. 17 October. De Italianen bezetten Homs, aan de kust van Bengazi. Turkye legt een invoerrecht van 100 pet. van de waarde op alle goederen uit Italië. TWEEDE KAMER. (Vervolg van het le blad). De heer Marchant (V.D) vervolgt zyn rede met een onderzoek naar de oorzaak van de mislukking van het viermaandersstelsel en voorbereidend militair onderricht. De in stelling van de militaire werkers kenrt spre ker af. Spr. verklaart het verzet tegen 't ontwerp ondanks het daarin bevorderde beginsel van algemeenen dienstplicht. Het zwaartepunt der oefening is verkeerd gelegd in de voorge stelde herziening. Het kazerneverblyf moet verkort en anders willen spr. en de zynen geen vergrooting van het contingent. De heer de Savornin Lohman (C. H.) zou een langoren oefentyd wenschen, doch hy zal daarom niet tegenstemmen. Op dit oogenblik moeten we geen volksleger hebben. Spr. verwacht niet veel van een volksleger nu do persoonlijke dienstplicht geen beteren geest bracht. Men wyst or op, hoe men den geest van het leger ondermijnt, zonder daarmede een volksleger te scheppen. Dit laatste is een ideaal, waarvan men de vervulling niet eischen kan van het Dept. van Oorlog. De jeugd moet zich hiertoe voorbereiden. Spr. wyst op de onjuistheid van de cyfers van dr. Kuyper betreffende den drak der oorlogslasten; by vraagt den minister een vergelykond overzicht daarvan. De heer Arts (R.K.) is in zyn oordeel over onze weerkracht versterkt door het rap port van den Raad van Defensie. De her ziening van de militiewet 1901 zal te zwaar drukken op personon en geldmiddelen. De Regeering let niet genoeg op de verzwaring van die tweesoortige lasten. De heer Nolens (R.C.) klaagt over het verschil in meening onder de deskundigen in en buiten de Kamer. De openbaarmaking van het rapport van den raad van defensie keurt spr. goed. Ons volk, meent spr., is au fond niet tegen den dienst, mits de overheid medewerkt. Hg verdedigt de rechterzijde tegenover den heer Roodhuyzen. Verandering van legerstelsel acht spr. on mogelijk. Alles byeen genomen, voordeelen on nadoelen van het ontwerp, meent spr. dat het plicht is, bet ontwerp aan te nemen. Hierop komt de Minister van Oorlog (do heer Coljn) aan het woord. Hy vangt aan met de beantwoording van nog enkele in het voorloopig verslag der Kamer gestelde vragen, die aan het departement waren over het hoofd gezien. Vervolgens bespreekt de minister de weer- belasting. De minister verklaart, dat de re geering bereid is, eene weerbelaüting te ont werpen. Hy wyst op de tegenstelling staand of volksleger, die sterk naar voren treedt. Spr. doorloopt do geschiedenis van onze militaire wetgeving in het kort. Alle wijzi gingsvoorstellen, die er geweest zyn, beoogden vergrooting van het contingent, een oefenings- tjjd van 12 maanden, voortdurende aanwe zigheid van troepen in de kazernes en een blijvend gedeelte van 7 tot 14,000 man. De minister betoogde, dat de gebreken in de logerontwikkeling zyn ontstaan door de mislukking van het instituut der viermaanders en van het vooronderricht; dat wel het twee- ploegenstelsel schade heelt gebracht, doch dat dit niet de ontwrichting heeft gebracht. Zeker heeft na 1906 ons hoofdwapen, de infanterie geleden, maar er is geen reden tot ontmoe diging al is de toestand onbevredigend. De minister heeft zich tot uitgangspunt gekozen geen generale herziening, doch verbetering van de bestaande militiewet. De minister achtte een eersten oefentyd van twaalf maanden niet noodig. Hadde hy dien voorgesteld, dan zou het legervraagstuk nog lang vertroebeld zyn door de politiek en de onraBt in het land zou hebben voortgeduurd. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 20 October. De duurte der levensmiddelen. Onze berichtgever te IJmuiden schryft ons Als wy ons niet vergissen werd in dit blad reeds eerder melding gemaakt dat wegens de dunrte der levensmiddelen in Duitschland de spoorwegtarieven voor visch verlaagd werden teneinde dit artikel meer tot volks- voedsel te maken. Het kon niet uitblyvon of de vischhandel hier ter plaatse moest de terugwerking daar van gevoeleD, omdat IJmuiden door het naar verhouding duurdere tarief niet meer zoo goed kon concnrreeren tegen de Dnitsche visscheryhavens zooals Geestemünde, Altona, Cuxhaven, enz. Het bestunr van de IJmnider Vischhandel- vereeniging verzocht dan ook aan den Minis ter van Waterstaat te willen bevorderen dat de tarieven ook hier verlaagd znllen worden en wel door middel van het volgende adres «Dat blijkens een by het adres gevoegde correspondentie het tarief voor vischzendingen als stukgoed en in wagonladingen van de Duitscho zeehavens naar de Beyersohe, Wiir- tembergsche en Badensche stations met de helft is verminderd en bovendien tot 31 December 1912 nog met 20% voor wagon ladingen, bestemd voor gemeentebesturen, instellingen van algemeen nut en werkgevers, welke de viBch tot of onder inkoopsprijs aan hun personeel voor eigen gebruik afstaan. Dat uit deze correspondentie tevens blykt dat de Nederlandscbe vischhandel van die tariefsverlaging ernstige nadeelige gevolgen zal ondervinden en reeds ondervindt, daar onze Duitscho afnemers hunne visch bij voor keur betrekken en zullen blyven betrekken van Dnitsche havens teneinde de voordeelen te kunnen genieten aan die goedkoopere tarieven verbonden. Dat tot afwending van dit gevaar het bestuur onzer vereeniging zich wendt tot Uwe Excellentie mot het beleefd verzoek zoo mogelyk te willen bevorderen dat de tarieven voor vischvervoer van hier naar genoemde Zuidduitsche staten een zelfde verlaging zullen ondergaan, zoomede eene evenredige verlaging naar de andere provinciën, tot welke de Duitscbe tariefverlaging zich zal uitstrekken." IJmuiden, 19 October 1911. Ofschoon eerst door de reedors was voor gesteld het lever- en koitgeld zoodanig te verdoelen dat schippers en machinist niets zouden krygen en later nog meer toegevend, dat alleen de schipper van de verdeeling buitengesloten waren, berichtte de Zeelieden- bond aan de vereeniging van reeders van visschersvaartnigen dat zy niet konden toe geven en den eisch staande hielden: «Ver- doeling van lever- en kuitgeld onder het dekpersoneel en in de plaats daarvan eeno geldelijke toelage voor het machinekamer- personeel." De staking werd dan ook uitgeroepen doch door de reederijen beantwoord met de nit- sloiting van het niet stakende personeel. Deze staking en uitsluiting omvat alleen de by de reedersvereeniging aangesloten leden, omvattende 22 maatschappijen mot 72 stoomtrawlers. Voor onze plaats ia dit weer een heele klaphoe veel neringdoenden door zulk eene kwestie weer gedupeerd worden blykt in den regel later. De politie houdt aan de visschershaven toezicht en werd daarom met een tiental Rjjksveldwachters van elders versterkt. Van zeventien stoomtrawlers, welke gister morgen aan de markt kwamen, ib het meerendeel opgelegd, waardoor het aantal stilliggende trawlers der vereenigde reeders tot drïe-cn-vyfiig steeg. De schippers werdon allen in dienBt gehouden. Gasverstikking I Dinsdag werd te Utrecht in de Lange Jansstraat een alleenwonende dame, m j. K., dood op haar kamer gevonden. De gaskraan was niet voldoende gesloten, zoodat gasverstikking de oorzaak is. Pogingen om de levensgeesten wed r op wekkeD, waren vruchteloos. Stuurlieden examens. 's-Gravenhage, 19 Oct. Geslaagd voor de groote stoomvaart als derde stuurman de heeren A. J. W. Jordi, J. Karst en G. F. Kikkert. Mijnramp. St. Etienne, 18 Oct. Terwyl arbeiders te 5 unr bezig waren versperringen aan te brengen om een gisteren uitgebroken brand te stuiten, ontstond er een ontploffing van myngas in de Bordotmyn, die een aardver schuiving ten gevolge had. Naar het heet, zyn er ongeveer twintig slachtoffers. Tien gewonden zyn reeds opgehaald. St. Etienne, 18 Oct. Het ongeluk in de myn Bardot had plaats te 12 uur 40, maar wejrd eerst veel later ontdekt en wel onder de volgende omstandigheden: Vijfentwintig tot dertig mijnwerkers waren bezig door het opwerpen van versperringen deu brand te stuiten, toen plotseling een ontploffing werd gehoord. Dé arbeiders namen do vlucht. De myn-directeur Ribaud en een arbeider wer den te 2 uur 35 opgehaald. Er werd toen vergeefs getracht hulp te bieden. Twee ingenieurs moesten, daar zy door de giftige dampen byna gestikt waren, weder omhoog gehaald worden. Omtrent 4 uur daalden de directeur van de maatschappij Petit, zoh ingenieurs en on geveer dertig redders in de myn neder. Sedert dien tijd heeft men niets meer uit de myn vernomen. Pargs, 19 Oct. Do «Matin" verneemt uit St. Etienne, dat volgens de jongste telling hot aantal mijnwerkers, in de myn afgedaald om de vorsperring op te werpen, die den brand stuiten moest, 39 bedroeg. Scheepsbrand. Londen, 19 Oct. Volgens telegram uit Macassar is het stoomschip «Van Neck" van de Kon. Pakotvaart My. aldaar in brand ge raakt en kan het als totaal verloren worden beschouwd. Een deel van de uitgaande lading was nog aan boord. By het uitbreken van den brand, die in den vuurhaard ontstond, lag het st. aan den steiger te Macassar, maar werd onmiddellyk voor mogelyk gevaar voor andere schepen in open vaarwater gesleept. De geheele lading alsmede de inventaris en goederen van de passagiers en bemanning werdon een prooi der vlammen. Op hst land geloopen. Gisternacht is het Dnitsche rykspoststoom- schip «Khalif" (Deutsche Ost-Afrika Linie) voor den Boulevard Do Ruyter te Vliasingen op het Leugenaarshoofd geloopen en daar bljjven zitten. De positie van het scbip 1 gevaarlijk, doch kwam later met assistentie van twee sleepbooten vlot. Zweedsch feminisme. In de onlangs ten einde gebrachte verkie zingen in Zweden hebben de vrouwen een belangrijk aandeel genomen. Indien zy nog niet zoover zyn als haar zusters in Noorwegen, die reeds «elven het stemrecht uitoefenen, dan hebben zy toch getoond, dat zij door het aanwenden van haar invloed, een niet verwerpelijk corps propa gandisten vormen. Haar voornaamste doel hebben zy bereikt, n.1. het beBtaande ministerie ten val brengen 1 Want haar haat richtte zich fel en porsoon- lyk tegen den conservatieven premier Lind- mann, die een officieele vrouwen-deputatie hoffelyk on voorkomend ontvangen had, doch later geen van zyn vele vriendelijke beloften gehonden had. Zoo zyn vaak de mannen tegenover de vrouwen Doch in zako politiek werd dit dezen man zwaar betaald gezet. De geheele vrouwenbeweging werd te wapen geroepen tegen den minister Lindmann en diens partijgenootenen of het liberalen wnren, of radicalen en socialisten, mitB de candidaten slechts tegenstanders waren van de bestaande regeeringsparty konden zy reke nen op den steun der feministen. Inderdaad is in Zweden de regeering ge wipt, en de opvolger van Lindmann mug zyn overwinning op rekening scbrjjven van de Zweedsche vrouwen. Dezen hebben onvermoeid gestreden. In elk kiesdistrict hadden zy eon bureau opgericht, dat samenwerkte met de tegen standers van de conservatieven. Zy organi seerden 217 groote bijeenkomsten. Mevrouw Wolter voerde in 36 vergaderingen het woord mevrouw de professor Wieksell sprak in 17 dagen 13 maal. Voornamelijk behaalden de Zweedsche vrouwen haar succes onder de landelyke bevolking, die tot dusver nog niet had hooren spreken van do vrouwenbeweging. En toon het .conservatieve parlomentslid Kjellen de onhandigheid had begaan, in eon van zyn verkiezingstoespraken te zeggen, dat de boer innen beter zouden doeu ter kerk te gaan dan kranten te lezen en aan politiek te doen werd dit oen atrydleus voor de vrouwelijke propagandisten. Een ouwe boer verklaarde by het inleveren van zyn stembiljet: «Een enkele vrouw praat beter dan een half dozjjn manskerels 1" Uit den Omtrek. Texel, 19 October. De heer Ds. K. Nobel van Geertruiden- berg, propagandist voor de Vrijzinnigen in de Ned.-Herv. Kerk, heeft ook to Oosterend voor eene goed bezochte vergadering eene lezing gehouden over «Stryd en recht in de Hervormde Kerk". Ook daar deed de spre ker zich als populair propagandist kennen aan zyn diep aandachtig gehoor. Debat was or niet. De collecte bracht op f 8.67J, terwyl oenige personen als lid van de Vrjjzinnig Godsdienstige Vereeniging op Texel werden ingeschreven. In boscbjes en op weiden vindt men tegen woordig talryke vogels, in een groot aantal soorten. De meeste broedvogels toeven nog en vele andore trekvogels doon zich voor. Vooral in de tuinen is het nu levendig door de vele kleine trekvogeltjes. In den laten herfst van 't vorig jaar spoelden naby de Koog vier ljjken van schepelingen aan, deel uitmakende van de bemannÏDg van het Noorsche schip .Sando", van Tönsberg. In de kerstweek dreef ook aan 't strand achter den Hoorn nog een lyk aan, welks identiteit niet kon worden vastgesteld. Nu blykt 't, dat ook dit lyk van een der opvarenden van de «Sando" is geweest. Do moeder van den verongelukten schepeling moet uit Denemarken geld hebben gezonden, om op 't graf van haar zoon een eenvoudig gedenkteeken te plaatsen. Er werden gedurende deze week van hier uitgevoerd58 schapen, 70 lammeren, 8 koeien, 5 kalvereD, 1 paard en 14 varkens. De pryzen van het wolvee waren als volgt rammen f 21.— k f 84.—, schapen f 14.— k f 18.en lammeren f 18.h f 15.per stuk. Dat het lijsterstrikken voor sommigen nog niet zoo onvoordeelig is, bleek in de vorige week toen enkelen met die bezigheid f 18. besomden. Na echter schynen de lijsters er geDoeg van te hebben. De vangst was althans in de laatste dagen van geen beteekenis, zoo dat het vermoeden voor de hand ligt, dat do vogeltjes naar Zuidelijker streker zyn afgereisd. Door don schippers- en visschersbond alhier is besloten om, in vereeniging met visschorB van Wieringen en Terschelling, een request te zenden aan den Minister van Landbouw, enz., ton einde een betere regeling te maken ten opziohte van het oesterbodryf, dan in de viesc'nerywet is aangegeven. Anna Paulowna. Benoemd tot tydolyk onderw(jzoroB aan school 3 Mej. S. Verheus to Don Helder. In deze gemeente hebben do kosten tot bestrijding van het mond- en klauwzeer be dragen f 350.97. Totaal zyn 17 koeien aan deze ziekte, die nog niet geheel is geweken, gestorveD. De gevleugelde bewoners op en bij het Marsdiep. (VALKEN). XIX. De Valken hebben wel een rol in de geschiedenis gespeeld. Laat ons slechts denken aan de Valkenjachten en Valkerijen, vroeger in zoo hoog aanzion, vooral by keizers, koningen en edellieden. En niet ver van den Helder werdon vroeger ook sohitte- rende Valkenjachten gehouden mot vogels van hooge waarde. Was een afgerichte Valk gewoonlijk oen 5 il f600 waard, voor een witten Valk, die in goede conditie was, werden meermalon duizenden betaald. Nog worden in Noord-Brabant Valken gevaDgen en afgericht, doch van Valkenjachten hoort men er niet meer. In het wild komen by ons waarnemings- terrein niet dikwyls Valken voor. Slechts van eene enkele soort kan men gedurig voorwerpen zien, vooral boven het duin gebied, doch do andere soorten vertoonen zich meer sporadisch. De Valken behooren tot de Dagroofvogels (Accipitres). Deze roofvogels zyn in hot bezit van sterke pooten met groote, scherpe klauwen, terwyl de zware, benedenwaarts gekromde bovensnavel aan weorszyden een tandvormig uitsteeksel heeft. Aan bepaalde kleuren kent men gewoonlyk alleen de oude dieren, daar de jonge vogels tot aan bet vierde levensjaar gedurig een ander pakje vertoonen. De Valken leven, zoo mogelyk, van versch vkesch, en ze bemachtigen hun prooi, vogols en mnizon, in het vrye veld, door van zekere hoogte daarop neer te storten. Vooral het gezichtsvormogen is by deze dieren sterk ontwikkeld, zoodat zo de voorwerpen van hun begeerte tot op grooten afstand kunnen waarnemen. By gebrek aan vleosch van vogels en kleine viervoeters voeden sommige Valken zich ook wel met insecten en krui pende dieren. Wanneer men van Valken gewaagt, denkt de leek gowoonlyk aan groote vogels, daar hy ook wel gehoord heeft van Gieren en Arenden, dio lammeren en zelfs kleine kinderen meevoerden naar hnn horsten. Toch vergist men zich dan, want de grootste Valk is niet grooter dan oen gewoon Hoon, doch veel Blanker van vorm. Daar de Valken evenwel sterk en moedig zyn, durven zo wel dieren aanvallen, die hen in zwaarte eenige malen overtreffen, doch van een moe- voeren van den bnit kan dan geen sprake zyn. De grootste der Valken, die zich af en toe boven en by het Marsdiep laat zien, is de Slechtvalk (Falco peregrinus Gorini), in den tyd der Valkenjachten Edelv&lk ge noemd, en thans nog plaatselyk aangeduid met de namen: Noordsche Valk en Passagier. Het mannetje heeft eene lengte van bijna 4 d.M., terwyl het wyfje ruim 5 c.M. langer is. Deze soort kenmerkt zich door buiten gewoon lange teenen, waarvan de middelste 5 c.M. meet, en door eene groote, swarto knevelvlek. De kleuren ondergaan, volgens den leeftyd, aanmerkelijke veranderingen. In het derde jaar verkrygen de onderdeelen, vooral by hot mannetje, een fraaie, blauw achtig gryze kleur, on de donkoro vlekken voor het grootste gedeelte de gedaante van dwarsbanden.. Deze Valk is een der schade lijkste voor do jachtvelden, daar hjj ook volwassen hazen, konynen, eenden, patrijzen enz. dnrft aanvallen. Het Smelleken (Falco aesalon Tnnst.) is de kleinste der Valkensoorten en laat zich alleen des winters af en toe by ons zien. In moed en volharding evenaart geen der andere Valken dezen kleinen vogel. Niet gomakkelyk ontkomt een vogeltje aan zyne vlugge bewo gingen, wanneer het door hem vervolgd wordt. En zyn honger is bynu nimmer te verzadigen, 't Is overigens een mooi Valkje met een zuiver grijsachtig blauw bovenlyf. Zijn onderlijf is roestkleurig en voorzien van zwarte dwars- bandjes. Ook het Smelleken werd wel in Valkeryen gobruikt, vooral voor het vangen van kleine vogels, en het was eenmaal do lievelingsvogel van Keizerin Catharina II van Rusland. Do Torenvalk (Cerohneis tinnunculus L.) mag do vriend van don landman heeten, daar hij zich byna uitsluitend met mnizen voedt. Naar de roodachtige kleuren wordt hy ook Roodvalk genoemd en naar zyno bewe gingen in de lucht wel «zwemmer" en bidder". Hy komt by ons het geheele jaar door voor, maar des zomers in veel grooter aantal dan des winters. Hy maakt zyn nest op torens, in molons en boomen. De ronde eieren zyn roodachtig geel en van donkerder vlekken voorzien. Minder monigvnldig ziet men hier den Boomvalk (Falco subbuteo L.) de Bailhet der ValkeDieren, en als zeer zeldzaam moeten aangegeven worden de Giervalk (Hiero- falco raBticulüs L.) en de B a r b a r ij s c h e Valk (Falco barbarus L.). INGEZONDEN. Bede om hulp. Tijdens den geheerscht hebbenden storm op Zaterdagavond 30 September en in den □acht van 1 October j.1. zyn, zooals wy allen weten, vele ongelukken op zee gebeurd. Een groot geluk mag het echter heeten, dat de hior thuisbeboorende visschersvloot binnen was. Toch heeft, tooals de plaatsolyke bladen reeds gemeld hebben, onze visschersvloot ernstige schade bekomen, doordat door den hevigen N. N. O. wind en bet hooggaand ty, de schuiten, welke naast elkaar} gelegen waren, met hevige kracht tegen elkander gedrukt en gebotst werden. Het zwaarst ben ik, ondergetoekonde, en myn gezin zeker wel getroffen. Mijn vaartuig, H. D. 368, is in boven vermelden nacht zoo lek geworden, dat met voortdurend hard pompon het indringende water niet bijgehouden kan worden en ik zag, dat myn vaartuig, dat tusschen de andere viscbschaiten lag, zou gaan zinken. Dank zy do hulp van Marine-autoriteiten alhier, werd op myne aanvraag een atoom- barkas van de Marino ter beschikking gesteld en myn vaartuig, dat reeds een wrak ge worden was en waar ik alleen nog maar aan boord vertoefde, uit do haven gesleept tot naby fort Oost-Oever, waar het is gezonken. Uit een later ingesteld onderzoek bleek, dat het schuitje geheel vernield en niet meer te herstellen is, zoodat ik van myne brood winning voor my en myn gezin, bestaande uit vrouw en 4 kinderen, totaal beroofd ben. Ondergeteekende roept nn, met toestem ming van den heer Burgemeester, de offer vaardigheid in van de plaatagenooton en zal een collecto langs do huizen houden, ten einde do noodige gelden byeen to krygen, om een nieuw schuitje te koopen en zoo doende weder in het levensonderhoud van zich en zyn gezin te kunnen voorzien. My beleefd in de welwillendheid van myne plaatigenooten aanbevelend, verblyf ik Hoogachtend, C. SCHENK, Oranjestraat 21b.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1