KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Heldor, Texel, WIeringen en Anna Paulowna* No. 4041 Woensdag 1 November 1911. 39ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 in. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f 1. Pre- Zondagsblad 374 45 10, rniënModeblad •»»55»)>»»Ö5» f 0. (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiin van 1 tot 5 rogels Elke regel meer liewys-exernplaai' Vignetten en groote lettors worden naar plaatsruiiu Interc— Telafoon 50. Voroohijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevor C, DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT 4 Co.). Helder. HIEUWSBERICHTEH. HELDER, 81 Octobor. Toonkunst. Uit het verslag der Algemeene Vergade ring op Vrjjdag 27 Oct. j.1. der Muziek vereniging 'i Crescendo", afd. Helder van de Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst, ontleeDen wij het volgende. De Af- deeling telt 61 Toonkunstleden, 93 Koorleden, 28 Orkestleden, terwyl er nog 2 kunstlie vende leden zyn van (Crescendo", voor zy in 1901 overging tot afdeeling van Toonkunst. Op de Muziekschool der Afdeeling zyn 188 leerlingen. 135 verdeeld over oursussen A., B. en C. klassikaal, en 53 leerlingen ontvangen hoofdelyk ondorwys. De ontvangsten der Af-), bedroegen over het Maatschappy-jsar 19101911 f 2694.08$, de uilgaven f 2538.44, aleoo een batig saldo van f 155 64$. In het afgeloopen jaar werden vyf con certen gegeven, benevens één soirée. 1. Kunstenaars-concert, soliste mevr. Alida Lokman en het volledig Symphonie- orkest dor Kon. Marine, onder directie van den heer A. L. Hazebroek. 2. Uitvoering van den Dames-Zangcur- bub, der Kinderzangklassen en van het Orkest der Afdeeling, 3. Oratorium «Josua", van Handel, voor soli, koor en orkest. 4. Kerk-concert. 5. Kunstenaars concert door de dames en heeren leeraressen en leeraren der Af- doelings-Muziekschool, en ket Koor en Orkest dor Afdeeling. 6. Soirée. De aftredende bestuursleden werden her kozen, zoodat nu de samenstelling van het bestuur bestaat uit de hoeren C. Stumphius, voorzitter, J. Delgorge, onder-voorzitter, A. Korfl Jzd., secretaris, F. Sant, penning meester, W. Bierenbroodapot, bibliothecaris en J. Spruit, lid. President der Zang- en OrkesLafd. is de heer J. Delgorge, secre taris de heer J. J. Cohen. Directeur der Muziekschool is de heer A. J. C. Mooy, Leraressen mejuflr. Henriëtte J. Metz, viool, en mejufïr. Janna J. K. Meyers, piano, leeraren de heeren A. J. C. Mooy, piano, orgel, zang en theoretische vakken, C. Kla- mc-r, fluit, en Jan van Vessem, violoncel. De eerstvolgende uitvoering zal plaats hebben op Woensdag 22 November a.s. door den Dames-Zangcursus, de Kiodorzang- klassen, het Gemengde Koor en het Orkosl dor Afdeeling, waar o. a. zal worden uit gevoerd :1e Cantate .Michiel Adriaansz. de Kuyter" (200 medewerkenden). Op nader te stellen datum in Jannari zal het oratorium »Paulus" uitgevoerd worden, terwyl het laatste concert in dit seizoen zal worden samengesteld uit een varieerend pro gram ma. Voor het lidmaatschap der Afdeeling wende men zich tot den secretaris der afd,, den heer A. Korfl Jzn., Laan 810, voor het lidmaatschap der Zang-of Orkestveroeniging tot den heer J. J. Cohen, Spoorstraat 30; voor den Dames Zangcurcus en de Kinder zangklassen tot mevr. A. Delgorge-Meyers, Hoofdgracht 73. Het spreekuur voor Muziekschool aange legenheden houdt de directeur der sohool, de heer Mooy, Vrijdags van 8 tot 4 uur, Kanaalweg no. 64. Tooneeluitvoerlng in „Tivoli". Zaterdagavond trad iD bovengenoemden schouwburg het .Ned. Tooneel-Ensemble" van Amsterdam op, waarvan directeur de heer Joh. Steenbergen. Dit gezelschap voorde het vorig jaar hier ter plaatse met groot succes o. a. »De Fabrieksbaas' en (Jean Darlot"' op, zoodat 't niet te verwonderen was, dat de zaal al spoedig vol liep. Had 't geselschap in bovengenoemde stukken getoond, een treurspel naar den eisch te kunnen vertolken, thans waren een blyspel en een kluohtspel van het veelomvattende repertoiro gekozen en kon het bewyzen ook voor dit genre over de noodige krachten te kunnen beschikken. Het blijspel in één bedryf, getiteld .Een blanke Othello", auteur Man Maurey, gaf een dol jaloerschen echtgenoot te aanschouwen, die het zyn onschuldige vrouw en even onsohuldige overbuur vry lastig maakte door zyn wilde hartatochtelyk- heid en onbesuisde drift. Natuurlyk blykt aan 't eind beider onschuld en komt alles op zyn pootjes terecht. Het stukje vermag wel de lachspieren in beweging te breDgen daarbij werd hot vlug en vlot gespeeld menig komisch tooaeeltje kwam goed tot ,Hy zal toch zelf wel 't beBt weten, wat e>' de «*ak is," zeide hij gemelijk, ter wijl hjj zyn arm uit dien van August* lostrok. Vergeet niet, dat hy een rechtsgeleerde is, die weet, welke straf den moordenaar wacht. Hij zal zichzelf niet valsch van znlk een misdaad hebben beticht, dat doet niemand, en daarom Von Horwitz stond sprakeloos; het was nooit by hem opgekomen, dat er »oo iets tuBschea hem en zyn geliefd eenig kind zou kunnen voorvallen. Was het uit vreeB, dat misschien een enkel woord zjjn kind voor eeuwig van hem ver vreemden zouwas het een onwillekeurige eerbied voor de vastberadenheid zyner dochter, die hy nooit anders dan als een dartel, gelukkig kind had gekend Hoe dan ook, hij bedwong zich en zweeg. Een paar minuten lang stonden vader en dochter tegenover elkaar, zonder een woord te sprekentoen ging de handelsraad naar den wand en schelde. wMjjn dochter wenscht uit te ryden, laat terstond inspannen," beval hy den bediende, die binnentrad. Met een kreet van vreugde snelde Augusta, soodra de bedionde de deur achter zich had dichtgetrokken, op haar vader toe. tGy hebt toch een goed, edel hart!" zeide zy. zyn recht, waartoe het eenige spel van het handige dienstmeisje het zyne bybracht. Hierna volgde de hoofdschotel, het klucht spel in 3 bedryven, /,Hoe een vader zyn dochters aan den man brengt", schryver H. Jansen. Hierin wordt geestig geschetst, hoe een dokter, die als commensaal by de familie Moor logeerde, een paar ,would be" man nen haat» ters van haar hyper-moderne ideeën weet te genezen en ze tot een paar trouw lustige deorntjes weet te metamorphoseeren. Het spel van het echtpaar, dat allang de hoop had opgegeven ooit van hun beide «vaatjes zuur bier" ontlast te worden, alsmede van de jonge dames, dio op 't laatst voor niets meer oog of oor hadden dan voor haar moderne lectuur, ontlokte vele malen een byna onbedaarlyk gelach, zoodat het spel ten einde toe met onverflauwde animo werd gevolgd, Het was een gezellige genoeglyke avond, die door een prettig bal besloten werd. 0. K. K. Zaterdagavond gaf de Scherm- en Gym- uaBtiekvereoniging «Oefening kweekt Kunst" onder leiding van den heer Van Loo eene uitvoering in Casino". 't Was vol in de zaal, en druk, soms wat al te druk leken ons de jongere leden die door de zaal wriemelden. Het gegevene was werkelyk wel de belang stelling waard want er werd goed en correct gewerkt; zoo door de talryke adspiranten- klassen als door de Voorbereidingsklasse. De meisjesafdeoling voerde heel aardige stokoefeningen uit. We waren 't meest nieuwsgierig naar de vrye oefeningen der hoofd-afdeeling waarmee zo te Alkmaar by den nationalen wedstryd den 4don prijs behaalde. Laat ons dadelijk verklaren dat wy die bekroning begrypen. 't Was een mooi nummer dat door korrekt- heid uitmuntte. Den directeur hiervoor onze hulde. Het werken aan de harren was eenvoudig i toch voldeed 't ons wel, ovenals de staaf- oefeningen der voorbereidingsklasse. 't Wus de bedoeling na afloop der uitvoe ring nog een gezellig dansje to doen. Daar zullen liefhebbers genoeg voor geweest zyn. Marinebegrooting 1910. Ingediend is een wetsontwerp tot ver hooging van artikelen der Marinebegrooting voor 1910, welke ontoereikend zijn bevonden en tot vermindering van artikelen waarop werd overgehouden; een en ander in dier voege dat het eindcijfer der begrooting on veranderd blyft. Ten gevolge van de in 1910 aan het stationschip in de West-Indische wateren, Hr. Ms. pantaerdekschip Utrecht", gedane opdracht om tegenwoordig te zyn by de feesten ter eere van de 100-jarige onaf hankelijkheid van de Argentynsche Republiek on van een belangrijk grooter steenkolen- verbruik aan boord van enkele andere buitenslands varende schepen, dan waarop ge rekend was, werd de raming van het be- noodigde voor buitenlands met pl.m. f163,500 overschreden. Verder worden o a. vermeld de herstelling van de avery van Hr. Ms. paDtserdekschip Noord-Brabant" als gevolg van het loopen op ene onbekende klip, waarvoor f 104,598,62$, noodig waseen tekort van f 58,000 als ge volg van de invoering der bedrijfsboekkouding by het marine-etablissement te Soerabaja; f34,000 waarmede naar berekening de wer kelijke kosten van het Ned. eskader in Oost- Indië de raming hebben ovorsohredeD en nog f18,500 voor Hr. Ms. pantserdekschip «Utrecht". Onder vele andere kleinere bedragen die overgehouden zyn komt voor f72,000 als voor arbeidsloonen onverwerkt. Moordaanslag. Vrijdagmiddag omstreeks huif een heeft een tremmer der H. S. M. een moordaanslag gepleegd op zyn vroegere verloofde, een 21-jurige dienstbode, in betrekking by een familie, wonende Kloveniersburgwal 98 te Amsterdam. De dienstbode had geruimen tyd verkeering gehad met iemand die voorgaf conduoteur te zijn by de H. S. M. ToBn zy eenige maanden geleden tot de ontdekking kwam dat de man niet conducteur, doch tremmer was en niet f 20 zooals hy voorgaf, dooh slechts f 12 per week verdiende, had zy de verloving afge broken. De tremmer bleef echter pogingen aanwenden om het meisje op haar besluit Maar met een toornig gebaar weerde Von Horwitz haar af. «Mogen de gebeurtenissen uw geloof rechtvaardigen,zeide hy dof, (alleen dan zal ik den dag van heden kunnen vergeten voorloopig heb ik ingezien, dat ik machte loos tegenover u sta volg dus 'uw wil, ik zal u daarvan niet terughouden. Maar my zult ge toestaan, naar myn eigen begrip van eer te handelen ik wensch geen gemeenschap te hebben met en moordenaar." Hy boog met styve beleefdheid voor me vrouw Dornerdaarop zonder zyn dochter met een blik te verwaardigen, verliet hy de kamer en trok de deur heftig achter zich dicht. V. Commissaris Loder bevond zich in een bljjkbaar slechte luim. Een even moeilijken als vruchteloozen arbeid had hy zooeven volbracht. Hy had zoowel de woning als het kantoor van den advocaat nauwkeurig doorsocht, zonder iets belangrijks gevonden of ontdekt te hebben, dat ecnig licht verspreidde over de dryfveeren, die Dorner tot de vreeselijke daad gebracht hebben. Alleen in de slaapkamer van Wilhelm had Loder eene kleine ontdekking gedaan. In de kachel had hy namelyk de asch ge vonden van papier, dat waarschynlyk eerst in den afgeloopen nacht verbrand was ge worden, iets wat in Juli zeker de aandacht trok. Daarby kwam, dat het dienstmeisje, in verhoor genomen, verklaard had, dat zy op bevel van mevrouw Dorner eerst eenige dagen geleden alle kachels had schoonge- terug te brengen on maakte het haar daarby geducht lastig. Zelfs moet hy haar herhaalde malen be dreigd hebben. Donderdag was hy weer naar haar toe gegaan en wilde zich toen niet verwijderen, zoodat de hulp dor politie moe8t worden ingeroepen om hem uit het huis te voeren. Vrydag kwam hy weder terug om, naar hy voorgaf, de portretten terug te halen. In de gang, by de deur die toegang geeft tot de keuken trok hij plotseling een revolver te voorschijn en loste daarmee kort na elkan der drie schoten. Het meisje snelde de gang uit naar hot kantoor, doch bleef niet ongo- deord. Een der schoten trof haar by den linkerarm in den schouder, zoodat zy op het kantoor hevig bloedend neerzeeg. Do dader,! die het meisje volgde, werd door het kan toorpersoneel gegrepen en ontwapend. De politie word gewaarschuwd, die even later den dader arresteerde en het meisjo voor loopig verbond. Zy werd daarop naar het Binnengasthuis vervoerd, om aldaar den kogel uit do wond te doen verwijderen. Haar toe stand is tamelijk ernBtig. Het geval veroorzaakte in de omgeving nog al opschudding. Twee nieuwe schepen op stapel. «De Ingenieur" meldt: Aan de Nederlandsche Scheepsbouw-Maat- schappjj te Amsterdam werd, na gehouden inschrijving, waartoe ook verschillende bui- tenlandsche firma's uitgenoodi'gd waren, de bouw opgedragen van: Een dubbelschroef mailschip voor de Stoom- vaart-Maatschappjj .Nederland" en van een schroefstoomschip voor de Java— Australië- lyn voor de Koninklijke Paketvaart-Maat- schappjj. Deze schepen zullen worden gebouwd vol de plannen en onder toezicht van den tf. A. Cornelissen w. 8. iraadgevend scheepsbouwkundig ingenieur te Amsterdam, terwyl de stoomwerktuigen voor beide schepen zullen worden vervaardigd door de Neder- landsche Fabriek van Werktuigen en Spoor- wegmaterieel. C, Een schenking. Bij B. en W. van Hilversum is een schrijven ingekomen van den heer B. W. Blijdenstein aldaar, waarbij ter gelegonheid van het vijf tig-jarig jubilee der Twentsche Bankvereeni- ging, aan het Burgerlijk Armbestuur der ge meente Hilversum eene schenking aangeboden wordt, tot eon maximum van f50.000, als de helft der benoodigde gelden voor de oprioh- ting van een oude mannen- en vrouwenhuis, volgens oen door den schenker goed te keuren bouwplan. Hy geeft verder den Raad in overweging, om uit zyn midden eene Com-, missie te benoemen, ten einde te onderzoeken of het voor de gemeente Hilversum wensohe- ljjk kan worden geacht om zyn schenking to aanvaarden en, by gunstige beslissing, om, in ovorleg met zyne Raadslieden, een plan van uitvoering op te maken, hetwelk na door den schenker te zyn goedgekeurd, aan de goedkeuring van den Raad zou kuanen worden onderworpen. B. en W. stellen voor te besluiten tot het vormen van een commissie als in het scbryven bedoeld, bestaande uit 5 leden en van dit buelnit onder aanbieding van 's Raad voor- loopige dankbetuiging den heer Blydenstein kennis te geven. Naar Staring's „Hoofdige boer". Men schrijft uit Aalten aan de ,Zutph Ct." In 't begin dezer maand werd wegens be lastingschuld by B. H. te H. in de Heurne door de rijksambtenaren een koe verkocht. Na dien verkoop heeft t. H. zyn vier andere beesten den stal uitgejaagd en in het wild laten rondloopen tot last van de andere land bouwers. Hy wilde de dieren niet weer op stal hebben, ook niet toen dit hem door politie en marechaussee word aangezegd, daar zy anders zouden gestald en verkocht worden, dus als gevonden voorwerpen zouden behandeld worden. Toen de pogingen om t. H. onder cura- teele te stellen mislukten, is hem by deur- waarders-exploit gevraagd of hy den eigen dom over de dieren prys wilde geven, waarop een toestemmend antwoord is gegeven. De vier koeien als eigendom der gemeente Aalten zyn Dinsdag op de veemarkt te Win terswijk tegen gemiddelden prys verkocht. Thans wil men de opbrengst, na altrek van onkosten, aan den vroegeren eigenaar aanbieden en weigert hy, zoo zal het geld nog een jaar by den gemeente-ontvanger te zyner beschikking blijven. i Wordt het niet opgevraagd, zoo vervalt bet aan de gemeente, tenzjj de Raad er I eon andere bestemming aan wenscht te geven. Bierhuizen in Limburg. Du besturen van het Limburgsch Kruis- verbond en den Limburgschen Mariabond j bobben zich by adres gewend tot den minister van binnenlandsche zaken met verzoek het daarheen te willen leiden, dat er maatre- gelen worden genomen tot beperking van het getal verloven voor alcoholhoudende andere dan sterke dranken, daar genoemde verloven speciaal in de provincie Limburg in to groot getal aanwezig zyn. By hun toe lichting hebben adressanten statistieken ge voegd, waaruit o. a. blykt, dat er op 31 December 1910 in de provincie Limburg 6,758 drankhuizen waren, d. i. gemiddeld 1 drank huis voor 49 inwoners. Behalve de 1273 vergunningen, waar al- coholhoudonde dranken mogen verkocht wor den, waren er dus in de provincie Limburg nog daarenboven 5480 verloven voor alco- houdondo, andere dan sterke dranken (d. i. hoofdzakelijk voor den verkoop van bier voor gebruik ter plaatse), een getal, zoo zeggen adressanten, dat te groot moet geacht worden. Dit springt vooral in het oog, als wy het getal van de Limburgsche bierverloven ver gelijken met het getal verloven in de Noor delijke provinciën van ons land, waar b.v. in 5 provinciën (Groningen, Friesland, Over ijssel, Drenthe en Utrecht), er slechts 2552 waren, dat is nog niet de helft van de Lim burgsche. Die uiterst veelvuldige gelegenheden tot bier drinken bevorderen een ruim bierge bruik en wel in do eerste plaats by de dui zenden, die de bierhuizen exploiteeren, waar door het lichamelijk, geestelijk en zedelyk welzyn van zeer velen in de provincie Limburg erns'ig geschaad wordt. Naast het groote getal bierhuizen heoft zich in Limburg ontwikkeld een uitgebreide bierindustrie. Van do 414 bierbrouweryen, die er in 1909 in ons land bestonden, telt de proviucie Limburg er 178, waaronder 8 naamlooze vennootschappen met een ge plaatst kapitaal van f 1,968,000. Daar in byna iedere Limburgsche ge meente een of meer brouweryen zyn ge vestigd, en de brouwers over het algemeen tot do gegoede en aanzienlijke gemeente naren behooren, vormen de belanghebbenden by den biorverkoop naar de meening van adressanten door hun getal en invloed een to groote macht, die zeer nadeelige gevolgen heeft voor de goheele Limburgsche bevolking. Uit een anderen staat vrucht van een door adressanten ingestold onderzoek is te zien, dat in 122 Limburgsche gemeenten 160 raadsleden, (van wie er 34 tevens wet houder zyn), 7 secretaressen, 16 ontvangers en 31 ambtenuren van den Burgerlijken Stand in Limburg rechtstreeks belangheb benden zijn by den bierverkoop. Voor den Durbar. De admiraliteit van Engeland heeft het stoomschip -Medina" van de P. and O. ljjn gecharterd om koning en koningin over te breDgen naar Indië ter bywoning van den kroDingsdurbar te Delhi. Het reusachtige stoomschip wordt nu als koninklyk jacht inge richt eu vele handen zijn er aan den arbeid, om het schip voor de vorstelijke reizigers tot verblijfplaats in te richten. Een kleine hut wordt ingerioht als schatkamer, en in een stevige brandkast worden hier de kroon- juweelen bewaard, die den koning zullen moeten sieren als hij als keizur van Indië zich aan zyn onderdanen in het Indische Ryk zal vertoonen. Niemand krijgt toegang tot die hut, behalve de bewaker, die er voortdurend zal verblijven en het koninklijk echtpaar zelfeen gewapende schildwaoht zal dag en nacht voor de hut de wacht houden opdat geen onbevoegde de keizerlijke schatkamer binnenkomt. De noodige voor zorgen worden genomen, om de vorstelijke reizigers zoo goed mogelyk te beschermen tegen de gevolgen, die een zeereis kan heb ben. De koning zal slapen in een speciaal geconstrueerde kooi, een soort hangmat, die de gevolgen van het slingeren cn stampen van het schip zal neutraliseeren en ook in de kajuit van de koningin zal oen dergelijke kooi worden aangebracht, terwyl daarnevens een gewoon slaapvertrek wordt ingericht. Uit de bcBchrjjving, die een bezoekor vau de. Medina"in de (Daily News" geeft, blykt, dat liet schip tot een dryvend koninklyk paleis wordt ingericht met salons, boudoirs, muziek- en eetzalen, terwyl een speciale Loder gedaan in ikt, omdat de smid zou komen om ze voor den zomer op te bergen. "Tog een ontdekking had Lo het notitieboek van Wilhelm, dat in beslag as genomen. Daarin had hy namelyk onderaan, dus eerst kort geleden genoteerd, gevonden «20.000 mark wissel Nationale Bank, privaat conto." Tevergeefs had Loder evenwel het kantoor personeel van den gevangene in verhoor genomen, om te weten, of men in de laatste dagen zulk een bedrag afgehaald of uitbetaald had. Niemand wist zicht daar iets van te herinneren en de oudste bediende meende, dat deze notitie geen betrekking op de zaak kon hebbon, daar hy de geldzaken van zyn patroon beheerde en hy de administratie voerde over het belangrijke bedrag, dat Wilhelm op de Nationale Bank had belegd. Loder oordeelde het van gewicht, zoo spoedig mogelyk naar de Nationale Bank te gaan. Daar wist men nog niets van de gerucht makende gebeurtenis, Loder liet den hoofd kassier roepen en vroeg hem naar den stand der zaken. (Mynheer Dorner heeft vanmorgen een wissel doen aanbieden, waarop 20.000 mark is ontvangen," xeido de kassier terstond, ernstig ongerust, rik hoop toch, dat die zaak in ordo is «Waaruit maakt gij de mogelijkheid van het tegendeel op was de wedervraag van Loder. Do kassier keek bedenkelijk voor zich. (Hm", zeide bij, rmy kwam de zaak van morgen verdacht voor, hoewel ik de hand- teekening van mynheer Dorner terstond als echt erkende. Ik vroeg daarop per tolephoon eerst aan het kantoor, en toen men vandaar zeide dat mynheer Dorner nog thuis was, aan zyn woniog, of die wissel in orde was. Mynheer Dorner kwam zelf aan do telephoon en bevestigde de echtheid van den wissel, en toen ik hem er op wees, dat de aanbieder van den wissel een weinig vertrouwbaren indruk op my maakte, dat de wissel een gestolene of den rechtmatigen eigenaar af handig gemaakt kon zyn, antwoordde mynheer Dorner tamelyk norsch, dat ik hem van verdere vragen moest verschoonen en het geld zonder verdere identiteitsbewijzen aan toonder kon uitbetalen, hetgeen ik toen natuurlijk gedaan heb." (Wanneer werd u de wissel aangeboden?" vroeg Loder vol belangstelling. Dat zal omstreeks tien uur goweest zyn, het loket was juist geopend", luidde het antwoord. Hoe zag de houder van don wissel er uit ,Hm, iemand van ongeveer 80 jaar, bleek, baardeloos, roodharig, eeo echte bandieten tronie; ik zou den man geen mark hebben toevertrouwd. Hy streek de belangrijke som op als een gier en maakte zich met zulk een haast uit do voeten, dat ik er, ondanks de nadrukkelijke orders van eon advooaat, spy't van had, hom het geld uitbetaald te hebben, hoewel Hy zwoog en kuchte verlegen. (Hoewel vroeg Loder, wion deze ver legenheid niet ontgaan was. (Och," mompoldo de kassier, ,het is eigen lijk dwaasheid daarvan te spreken, maar de wissol zag er vry vies uit; het leek wel, of hij met bloederige vingers aangepakt was". rLaat my dat papier terstond zien," zeide de commissaris driftig. werkkamer voor den koning zul bestemd zyn, die hier dagelijks de zaken van staat zal kunnen afdceD. Door draadlooze telegraphie zal hij in voortdurende vorbinding blijven met de regeering to Londen. Het meest merkwaardige aan boord zal echter wel zyn, dat er ook als het ware een boerdory za' worden ingericht. Drie koeien van een der koninklijke boerderijen te Wind- sor zullen aan boord worden gebracht en dagelyks de versche melk voor de koninklyk* tafel moeten leveren. Men bestudeert nu nog de beste wyze, waarop men deze koeien zal moeten stallen, opdat de dieren van de ongo- wone zeereis niet al te veel ovorlast hebben. Bassins met levende visch, zullen worden aangebracht en zoo worden nog moer maat regelen genomen om het verblijf op bet schip zoo aangenaam mogelyk te maken. Voor het gevolg worden recreatiezalen ingericht en men zal aan boord cricket, hockey en croqnet kunnen spelen, alsof men zich op een der koninklijke landgoederen bevond. Zoo blykt uit alles dat de .Medina" tot een werkelyk dryvend paleis zal worden, waaraan geld noch moeite wordon gespaurd om den voratelijken reizigers en hun begelei ders de uiterste comfort te bieden. De volgende maand zal de ,Medina" naar Indië vertrekken. TWEEDE KAMER. De Militiewet wordt verdor behandeld bij artikel 6 (diensttijd zeemilitie 5, onbereden korpsen 6, bereden korpson 8 jaar) en het daarop ingediende amendement-Ter Laan (bereden korpsen 6 jaar dienst). De heer Ter Laan (S.D.A.P.) verdedigt zijn amendement. De hoor Duymaer van Twist (A.R.) wil, dat men by mobilisatie van de infantorio op 7 lichtingen kan rekenen. De diensttijd van 8 jaar bij de boreden korpsen keurt hy goed, doch spr. vraagLof één herhalingsoefe ning van 4 weken voldoende is. De Minister van Oorlog (de heer Colyn) zogt, dat door de 1ste landweerlich- ing te maken tot de 7de militiolichling, zoo als de hoor Duymaer van Twist wil, men voor de bezetting van de lacdweerdepdiB niemand overhoudt. De diensttijd van de bereden mitrailleurs zal 6 jaar zyn. Het amendement-Ter Laan zul uitgaven voor kazernes en paarden doen stijgen, waarom de minister het ontraadt. De heeren Ter Laan en Duymaer van Twist repliceer en. Het amendement-Ter Laan wordt, met 58 tegen 6 stommen verworpen en het art. aangenomon. De Minister van Binnonland- sche Zaken (de heer Heemskerk) trekt art. 7 in on brengt in verband daarmee eenige wijziging in hot ontwerp. De heer Van Kurnebeok (U.L.) ver dedigt eon door hem en eenige andere leden voorgesteld amendement om de bepaling in art. 13, dat hy, wiens ouders een van bei den in de koloniën of bezittingen in andere werelddeelen verblyf houden, niet voor de militie worde ingeschreven, te doen ver vallen. De heer Van Doorn (U.L.) wil, in het belang dor koloniën ook bior studeerende, voor Indië bestemde jongelui vrijstellen, om hen niet naar buitenlandsche hoogescholen te dryven en zoodoende vnu ons te ver vreemden. De heer Ter Laan (S.D.A.P.) wil de jongens in kwestie laten dienen als ioder ander. Oi men stelle, om consequent te zyn, ieder die later naar Indië zal gaan, vry, al wonen zyn oudem daar niet. De koor Thomson (U.L.) meent, dat als de Indische jongens hier blyven, zy ook behooren te dienen. De Minister van Oorlog (de hoer Colyn) acht dit een principiëelu kwestie, die by de artikelen betrefende de inschrijving moet worden uitgemaakt. Hy heeft voor het amendement noch voor de bepaling in het artikel bizondere voor keur en laat de beslissing aan de Kamer De hoor Bogaardt (R.K.) bestrydt het amendement, dat de jongens naar het bui tenland aal dryven. De heer Van Karnebeek repliceert en haudhaaft zyn amendement, dat na eenig debat wordt aangenomen met 35 tegen 32 stemmen. O, gij behoeft niet terstond een mishan deling to veronderstellen," zeide do kassier halt schertsend. fDe man kan wel een neus bloeding hebben gehad. Ik zeg het alleen maar, omdat het toevallig mijn aandacht trok. Wanneer de man gewoon was met znlk een kostbaar papier om te gaan, zou hy er wel wat zindelijker op geweest zijn." De kassier had gelykLoder kon zich terstond overtuigen, dat het smalle, blykbaar uit een wisselboekje gescheurde strookje papier met bloed bevlekt was. Meer belang nog stolde de commissaris in het handschrift van den advocaatdeze had den wissel van een zoo hoog bedrag merkwaardig zenuwachtig en in groote haast geschreven, dit bewezen de sidderende halen van het anders zoo karakteristieke, regelmatige schrift. Loder herinnerde zich nu tegelijkertijd, dat hy op de tafel it» de kamer van den vermoorde schrijfgereedschap had zien staan hy besloot nog denzelfden dag te gaan onder zoekon, of de inkt waarmede Dorner den wissel had ingevuld en die bleek zag, zooals de inkt van menschen die zeer weinig schrijven en in maanden hun inktkoker niet vullen, tot dat schrijfgereedschap behoorde. Heeft de houder van den wissel u ook een of ander adres opgegeven vroeg Loder verder. De bankbeambte schudde ontkennend het hoofdevenmin kon hy of zyn collega's zeggen waar de od bekende by het vorlaten der bank was heengegaan. Loder nam den wissel in beslag, verliet de bank, zonder eenig antwoord te geven op de nieuwsgierige Trageu, dio hem van alle kanten gedaan werden, stapte op den hoek der straat in een rytuig en liet zich naar de Rozenstraat no. 28 brengen. By artikel 15 kwam een amendement in behandeling van den heer Van Lyudun van S andenburg, om to bep&lon, dut indien de voogdjj is opgedragen uau eon rechtspersoonlijkheid bezittende vorconiging, aan eon stichting of aan een instelling van weldadigheid, doze verplichting rust op het hoofd van het bestuur. De regeering nam het umeudoment over, waarna het artikel zonder hoofdeijjko stem ming werd aangenomen. Art. 17 werd aangohouden, 18, 19 en 20 werden aangenomen, waarna by art. 21 een aantal amendementen werden behandeld. Na eenige discussie over deze amende menten werd de vergadering verdaagd tot Dinsdagmorgen. IRGEZOHDEN. Geachte heer Redacteur I Verzoeke beloofd onderstaand in uw blad te willen opnemen. Het Heldersch hoofdriool. 't Zal zeker de bewoners(sters) aan beide zyden van bovengenoemd hoofdriool, do laatste dagen voor do zooveelBte maal opge vallen zyn, hoe zich thans ons Heldersch kanaaltje, met zyn welriekende geuren, weer besmet; toepasselijker woord kan ik «r niet voor vinden. Men zou or dan ook uit kunnen afleiden, dat de reukorganen van het Hul- dersche publiek er al aan gewoon zyn goraakt, daar het in 't geheel niet protesteert tegen dezen onhoudbaren toestand, 't Staat my by, dat er voor verbetering van hot kanaal een kanaalcommissie is gevormd, welke de taak op zich heeft genomen, advies daarover uit te brengen. Ofschoon geheel niet (wyfolond aan de werkzaamheid dier commissie, geloof ik toch niet te veeloischend te zyn, wamioor de vraag wordt gesteld: hoe staat het toch met 't een en ander? Men kan met niet te veel spoed te work gaan, om in den thans heerschendeu toestand verandering te brengen. Hy is onhoudbaar. Zelfs met deuren en ramen gesloten ruikt ion den ondragt-lyken starik en ziet men verschillende verflagen aangotast. Is hot pessimistisch als men in vergelyking aan haalt, dat èr eomwylen van de gezondheids commissie een dwangbevel thuis wordt gezonden waarin wordt aangedrongen, op verbetering van deze of gene zinkpunt waaraan dan een stankschorm mankeert, terwyl men ons stinkend Heldersch hoofdriool doet ge bruiken voor ontvangst van allerlei stoffen Is zulks hygiënisch? Vindt de overheid zulks niet tcgenstrydig met verordeningen door haar zelf gemaakt op luttclyke manke menten van parculieren, terwyl or een slak kengang bestaat betreflende de verbetering vun het Heldersche kanaal? Zou het niet ensohelyk zyn, dat in de eerstvolgende Raadsvergadering, door onze vroede vaderen met klem op wordt gewezen, voortgang te maken? Eerstdaags kunnen wy zien het verryzen van een complex woningen, waar voor een belangryk bedrag is disponibel gesteld en waarmode tegelykertyd do werke loosheid in hel bouwvak wordt verkondigd. Dit tusschen twee haakjes. Ware hot niet boter goweest, dat bedrag te beschikken voor verbetering van het kanaal? Ik weet, alles kan niot in eens gebeuren, maar het verschilt veel, hou een zaak wordt aangepakt en waarvoor zy dient en dan geloof ik niet t.> veeleischvnd te zyn, met een beroep te doen op den Raad en de kaoaalcommissie, om voortgang te willen maker, opdat de Raad eerstdaags nog niot een geldleening moet sluiten, voor hot oprichten van een sanatorium voor malarial\jders(ster«) of anderszins. Achtend, Uw dw., J. J. souokkfei.bnhehiikk. Galanterie. Vader on moeder hadden Karoltje steeds ingeprent, galant te zyn tegenover dnmos -- in eon vollen tram byvoorbeeld zyn eigen plaats altijd af te staan aan een dame, die zich andera met een staanplaats zou moeten vergenoegen. Kareltje onthoudt de lessen goed en zoodra zich de gelegonheid voordoet Kareltje, in de volle tram op vaders knie zittend, ondokl een staande dame springt hy onmiddelyk op „Wilt n myn plaats nemen, dame Voor hot huis stond nog altyd oen nieuws gierige menigte, dio byna verdubbold was wegen de politielykwagen, die voor de deur gekomen was. Loder hield zich niot op.haastig trad hy het huis binnen en klom de vier trappen op Op de plaats der misdaad werd het Ijjk juist gekist, om naar het lykenhuis te worden overgebracht. De commissaris lette niet op de beambten hy beantwoordde vluchtig hun groot en ging terstond naar de tafel. Juist, de inktkoker stond er nog en daar naast lag een roestige pen. De commissaris ging aan de tafel zitten en onderzocht den inkt. Hy had haast geen geduld om te wachten, tot deze was opge droogd, en stampte ongeduldig met den voet. Eindelyk was de inkt droog. Loder nam nu den wissel uit den zak en vergeleek dien geen twyfel moer, hy was met dozon inkt en met dezelfde peu ingevuld. De pen was aan de punt eenigazins verbogen en spren kelde. Dit nam de commissaris zoowel op den wissel als op hetgeen hy zoocven zelf geschreven had waar. In nadenken verdiept stak Loder don wissel weer in zjjn sak en beval een agent inktkoker on pen in zorgvnldige bowaring te nemen. Juist trad de inspecteur van politio binnen, die met zyn agenten do woning van den vermoorde tot in de kleinste hookjes had doorzocht, maar wien het niet gelukt was non enkel stukje schrift, veel minder een document, dat do identiteit van den vcr- slagene aantoonde, te vinden. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1