VAN ,/T VLIEGEND BLAADJE", van WOENSDAG I NOVEMBER 1911. UIT HET BUITENLAND. De vertrouwbare berichten over den oorlog in Tripolis nit Italië zyn Bchaarech. Eeno stelselmatige geheimzinnigheid wordt in Italië betracht. Reuter zond uit Milaan per post een be richt uit Milaan tot aan de grens, vanwaar het per telegraaf werd overgeseind. Het luidt: .Alle pogingen van de persvereeniging te Rome, die onder voorzitterschap staat ran den afgevaardigde Barzilai, en de pogingen van verschillende andere afgevaardigden en senatoren, ook het uit de geheele pers als zoodanig opgegane protest, zyn niet in staat geweest minister-president Giolitti af te bren gen van zijn vast besluit een strenge censuur uit te oefenen op al het oorlogsnieuws en allen correspondenten, den Italiaanschen zoo wel als den bnitenlandschen, te beletten den veldtocht te volgen." Ons dunkt dit wyst er op dat Italië wat te verbergen heeft en misschien wel veel. Als we zoo een en ander uit de berichten nagaan, zouden we als algemeenen indruk willen weergeven: *'t Gaat voor Italië niet gnnstig." Als we b.v. lezen dat te Tarente en Brindisi 552 gewonde officieren en soldaten zyn aangekomen uit Tripolis, dan blykt daaruit dat de verliezen der Italianen veel grooter zyn geweest dan is opgegeven. Daar is nog iets dat dien indruk bevestigt. De gezanten van Duitschland en Oostenrijk hebben aan de Porte voor Italië voorstellen voorgelegd, die vry wat minder ongunstig zyn dan die in het ultimatum indertijd werden gesteld. Zoo dit bericht waar is en ook het daaraan toegevoegde, dat Turkije de voor stellen afwees, dan is dat waarlijk geen gnnstig teeken voor Italië. De tegenvaller kon nog wel eens grooter zyn dan wij altijd hebben verwacht. De Italiaansche troepen hebben zich •ach terwaarts geconcentreerd", ze hebben by Tripolis een nieuwe verdedigingslinie in genomen die achter de eerste is gelegen. Het heet dat de vele lijken de lacht in de oude linie verpestten en dat het front nu korter wordt, zoodat meer troepen in reserve kunnen worden gehouden. In den Russisch-Japanschen oorlog werd van Russische zijde ook nog al eens achter waarts geconcentreerd". En nu heeft het woord al een zeer ongunstige beteekenis ge kregen waarom men in de Europeesche bladen veelbeteekenond de schouders ophaalt als Italië van zyn roemrijke wapenfeiten spreekt. De Italiaansche bladen wyzen over 't algemeen op het veldwinnen der troepen jawel, maar officieel is al erkend dat de troepen moesten terugtrekken. Uit berichten van niet-Italiaansche correspondenten blijkt dat de Turken met groote hardnekkigheid vechten. In ieder geval blijkt ook dat de Italian n zich geducht in de stemming der Arabieren en Turken hebben vergist. Het gerncht liep zelfs dat de Turken Tripolis weer hadden hernomen. Tot op het oogenblik dat we dit schrijven is dat echter niet nader bevestigd. De stammen worden opgeroepen en het schynt dat wapens en ammunitie over de grenzen worden aangevoerd naar Arabieren en Turken. Uit Philippino wordt gemeld, dat den 26sten October 20 Turksche officieren, goed voorzien van geldmiddelen, zouden vertrek ken om te trachten door Egypte Tripolis te bereiken. Over de Tunesische grens moeten dezer dagen 4500 Mausergeweren Tripolis zyn binnen gekomen. De »Messagero" meldt, dat by het op laatstleden Maandag naby Homs (oostelyk van Tripolis) plaats gehad hebbende gevecht, twee Italianen zyn gevangen genomen en twintig gewonden vielen, hetgeen tot nu toe door de Italiaansche regeering verzwegen is. De (Corriere d' Italia" verneemt uit Tri polis, dat een Turksche krijgsgevangene zou hebben verklaard, dat het gros van het Turksche leger langs den karavaanweg van Tunis geregeld voorzien wordt van munitie en levensmiddelen, zoodat er geen quaestie van kan zyn, dat de Turken zich door ge brek aan hot een en ander gedwongen zou den zien te capituleeren, waarop de Italianen rekenden. Ook vertelde de gevangene, dat Munir pasja, de bevelhebber van Tripolis, zou zijn gesneuveld. Turkye blaast natuurlyk (ook) de ver liezen^ van Italië tot groote overwinningen ▼an zyne zyde op. In verband met het naar Tripolis brengen van wapens wordt uit Eonstantinopel nog aan de (Berl. Loc. Anz." gemeld: De Italiaansche regeering heeft zich be klaagd by de Engelsche, dat over de Egyp tische grens voortdurend officieren, Arabische krijgers, wapens en amunitie, naar Tripolis komen. Engeland verklaarde, dat het niet verhinderen kan, dat officieren individueel en in civiel de grens overtrekken. Volgens particuliere berichten, die hier aangekomen zyn, zouden Turksche officieren zelfs machine geweren gedemonteerd over de grenzen ge bracht hebben. In het dorp Darchra, 2 uur van Tripolis, zyn 40.000 Arabische krijgers. Den kranten in Konstantinopel wordt ver boden, over het vertrek van officieren naar Tripolis iets te publiceeren. Van de honder den officieren, die aan den minister van oorlog verlof vroegen, voor eigen risico naar Tripolis te gaan, kreeg heden de meerderheid een toestemmend antwoord. Voor Italië zit er anders niets op dan nog meer macht te ontplooien. Dat doet het dan ook. Volgens de Corriere" heeft de regeering op 20 October het stoomschip «Marco Aure- lio" naar de wateren van Cyrenaïka gezon den, om te pogen het verblyf °P *3 «poren van de wetenschappelijke expeditie San Philippo-Sforza, welke voor den aanvang der vijandelijkheden naar het vilayet is ver trokken. Alle navraag en ondorzoek moet vergeefs zyn geweest, zoodat men vreest, dat de leden der expeditie alle door de Arabieren ver moord zyn. Twee aan den staat toebehoorende stoom schepen, welke tot nog toe als passagiers- booten dienst deden tusschen Napels en Palermo, zyn uit de vaart genomen, om van geschut te worden voorzien en als kruisers gebruikt te worden. Ook andere schepen zullen daartoe worden ingericht. De •Stampa" leidt hieruit af, dat weldra tot vlootdemon- straties in de Aegoische zee zal worden overgegaan. Dit kan weer tot eigenaardige compensaties aanleiding geven. Dat do Turken een groote macht als tegen stand kunnen bieden bewyzen de officieele Italiaansche berichten, dat Vrydag 12000 Turken en Arabieren aan het gevecht deel genomen hebben, dus driemaal zooveel man als het geheele Turksche garnizoen telt, naar Italiaansche opgaaf. 23 kanonnen vielen in handen der Italianen. Achthonderd der on langs gevangen genomen Arabieren zyn op vrye voeten gesteld, omdat de bewaking en voeding te bezwaarlik was. In een vreemde streek waar bovendien de levensmiddelen schraal zyn is dit ook iets om er rekening mee te houden. Berlijn, 30 Oct. De correspondent van de Lokal-Anzeiger* te Tripoli meldt d.d. 26 dezer over Tunis: In don stryd van Maandag 23 Oct. zyn 565 Italianen gedood en gewond. De verliezen van de Turksche troepen waren slechts gering, daarentegen die van de Ara bische ruiters aanmerkelijk, al waren zij niet zoo groot als die van de Italianen. Sinds de poging van Maandag om de stad te over rompelen door de Arabieren, is de geheele buitenstad afgezet. Alle Arabieren, ook de voornaamste, en de kawassen worden, zoodra zy' in de straten verschijnen, gevisiteerd. Honderden worden geboeid opgebracht en en bloc doodgeschoten De Italianen schieten slechter dan de Franschen in Casablanca. Hun vroegere tucht heeft opgehouden en de manschappen hebben letterlijk het hoofd verloren. De officieren hebben hun mannen gedeeltelijk niet meer in de hand. De generale staf is meer dan zenuwachtig, zoo ook de gendarmerie. Heden (Donderdag) is van 's morgens 4 uur af een geweldige stryd geleverd, eerst by Gergarisji en Soka, vervolgens by Sokra, waarop zich do Turken hadden geconcentreerd, omdat het scheepsgeschut met granaten aan den stryd deelnam. Honderden Arabieren braken door de Italiaansche verdedigings linies -en verdwenen in de oasen. Dit was de eerste keer, dat de Arabieren te voet streden. In Tripoli werd hot heele garnizoen ge alarmeerd en in gereedheid gehouden. Ara bische projectielen vlogen 3 kilometer van het slagveld in de stad. De verliezen aan beide kanten zijn reusachtig. De Turken trokken zich niet vrijwillig terug, maar werden voor de eerste maal by hun aanvallen afgesla gen. Niettegenstaande zy verschillende malen storm liepen, was hun dapperbeid vergeefsch. Tegen 11 uur nam het gevecht een einde. De Turkon hebben een geregelden kara- vanendienst ingericht, waardoor zy hun pro viandeering uit de zuidelijke provincies mo gelijk maken. De Arabieren stroomen voort durend talrijker toe, zelfs uit de meest af gelegen streken. Berlijn, 30 Oct. De „Berliner Morgenpost' ontvangt een telegram van haar correspon dent, dat den 28sten uit Tripoli en den 29sten uit Malta is gezonden. Decorrespon dent meldt: Reeds enkele uren na den 10- urigen slag van Donderdag, in den nacht op Vrydag, begonnen de Turken en Ara bieren hun aanvallen op de Italiaansche stellingen opnieuw, en de stryd heeft sinds dien met korte tusschenpoozen tot op dit oogenblik (derhalve tot 28 dezer) gewoed. De Mohammedanen trokken met ongehoorde vermetelheid op de stelling der Italianen los en hebben hun zeer aanmerkelijke verliezen toegebracht. Onder de gesneuvelden aan Ita liaansche zjjde zyn vele officiereD. Hedenochtend vreesde men zelfs, dat in de stad zelf een gevecht zou plaats vinden, om dat de Turken en Arabieren gisterenavond tot dicht by de grens van de stad waren voort gerukt. Het heet, dat 20,000 Arabieren op het punt zijn, om van het gebergte af te komen, ten einde zich by de strijders te voegen. Italiaansche versterkingen zyn hier aan gekomen en worden in alleryl ontscheept. Berlijn, 30 Oct. Uit Konstantinopel wordt d.d. 30 Oct. aan de «Lokal-Anzeiger» geseind: In de plaats Dachra, twee uur van Tripoli verwijderd, staan 40,000 Arabische stryders. Aan de bladen alhier werd verboden, om over het vertrek van officieren naar Tripoli iets te publiceeren. Van honderden officiereD, die aan den miniBter van oorlog verlof had den gevraagd, om op hun eigen verantwoor ding naar Tripoli te gaan, heeft vandaag het grootBte gedeelte toestemmend antwoord ontvangen. Tripolis. Rome, 30 October, Volgens berichten van don chef van het operatiecorps in Tripolis zyn de verliezen der ItaliaaDScho troepen van 23 tot 26 October: gedood 13 officieren en 861 soldaten, gewond 16 officieren en 142 soldaten. Turksch-Italiaansche gevangenen. Berlijn, 30 Oct. Aan de ,Neue Freio Presse" wordt uit Konstantinopel geseind Het bericht van de herovering van Tri polis wordt tot nu niet officieel bevestigd. De Minister van Oorlog verklaarde echter aan de fTanin", dat de verovering eerst daags kan worden tegemoet gezien. Het Bucces van de Turksche-Arabische troepen is schitterend. De Italianen hebben zware verliezen geleden. De Turken maakten acht kanonnen on vier mitrailleuses buit en namen duizend Italianen gevangen. Door middel van booten zyn door de Italianen veel gewonden naar de oorlogs schepen gebracht. De consuls hebben geprotesteerd tegen een beschieting van de stad door het Itali aansche eskader met het oog op de vele vreemdelingen, die naar Tripolis teruggekeerd zyn. Moderne oorlog. Turkye heeft officieus bekend laten maken, dat het zyn oorlogsschepen niet tegen Italië zal gebruiken, omdat de oorlogsvloot slechts bestemd is tegen Rusland en Griekenland. Wy hebben dus nu het officiease commu niqué te wachten, dat de kanonnen van de forten niet zullen worden afgeschoten, omdat die bestemd zyn, een eventueele Engelsche invasie te verijdelen. En daarna zullen wy wel te hooren krij gen, dat men het leger niet mobiliseert, omdat dit bestemd is, om tegen Servië en Bnlgarye te strijden. Zoo komt het ods voor, dat de wereld vrede steeds meer zyn bloedlooze hooge ideaal nadert: elk land bestemme zyn stryd- middelen tegen een vjjand, waarmee het toch niet in oorlog gewikkeld wordt. Goed nieuws over de Marokko- zaakl Op eenige kleinigheden en onbelangrijke redactiewijzigingen na is de overeenkomst over de compensaties in den Congo ook gereed, zoodat binnen enkele dagen de on- derteekening ran het geheele verdrag mag worden tegemoet gezien. Iu Fransche krin gen begint men op voorzichtige wyze de openbare meening voor te bereiden op een goed begrip van de gesloten overeenkomst. Daarby wordt uiteengezet, dat by de ruiling en den afstand van grondgebied het aantal vierkante kilometers minder weegt, dan de andere bijkomende omstandigheden. De zoo genaamde reendenbek", het noordeljjk deel van Duitsoh-Kameroen, wat aan Frankrijk wordt afgestaan, is weliswaar niet groot en heeft geen bijzondere waarde, maar het bezit ervan goeft Frankryk gelegenheid door Noord-Kameroen tot aan de rivier de Benne te komen, de groote zjjrivier van den Niger, die ten allen tijde over zyn geheele lengte bevaarbaar is. Op dien weg kan Frankryk het verkeer van personen en goe deren van en naar den Boven-Congo en Wadai in korter tijd en voor minder dan de helft der tegenwoordige kosten doen plaats hebben. Vooral moet er op gewezen worden, dat de scheepvaart de dragers tus schen fort Crampel en Bangi onnoodig maakt, die tot nog toe tot de grootste moei lijkheden aanleiding gaven, wijl zy nooit in voldoenden getale waren te krygen. De vraag of de Marokko-overeenkomst door den Rijksdag moet worden goedge keurd, is in een advies van het ministerie van justitie ontkennend beantwoord. De tFrankf. Ztg." zegt: De overeenkomst gaat dus de afsluiting te gemoet, en het is te hopen, dat als eerst eens de hartstochten bedaard zyn, het nut der overeenkomst door beide partjjen zal zyn ingezien". Alles goed en wel. Maar dat de Rijksdag zoo maar genoegen zal nemen met eene mededeeling dor regeering en er Diets over zal mogen zegg>»d, dat zien we nog zoo grif niet gebeuren. Verschillende persorganen zyn over dat negeereD van de volksvertegenwoordiging in eene zoo belangrijke zaak niet gesticht. Daar zullen we nog wel het een en ander over hoorenI Do opstand in China. PekiDg, 3 October. De actie van opstan delingen uit Teyoeanfoe, die zich hebben meester gemaakt van een gedeelte van den Peking- Hankou Bpoorweg, heeft in regeeringa- kringen groote consternatie gewekt. Uit Peking worden in groote haast troopen gezonden naar de provincie Sjansi. Andere troepen maken toebereidselen voor de verdediging van Peking. De autoriteiten onder de Mantsjoes zyn door een paDischen schrik bevangen eu maken zich gereed om te vluchten. PekiDg, 30 October. In een hedon uitge vaardigd keizerlyk edict, maakt do Kroon verontschuldigingen voor haar in het ver leden begane verzuimeD, en staat de on middellijke invoering van een grondwet toe; ook de instelling van een (verantwoordelijk) Kabinet, waarin geen vertegenwoordigers van den hoogen adel (krachtens hun adel) zitting zullen hebben. Voorts wordt in het Keizerlyk decreet am nestie toegezegd aan dc opstandelingen en aan hen, die zich aan politieke vergrijpen hebben schuldig gemaakt. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 31 October. Een beslag met hindernissen. Een bijzondere berichtgever meldt ons uit IJmuiden, in verband met de reeds onder „Scheepstijdingen" vermelde poging tot be- sl.gleggiog: Zaterdagavond kwam hier van Amsterdam aan met bestemming nuar Bremen het Engel sche stoomschip •Glenmay". Op hot laatste oogenblik kwamen in do sluis nog eenige heeren aan boord, die bleken te zyn de kolen- leverancier en een deurwaarder uit Amster dam, die kwamen beslag leggen op het schip, wegens een onbetaalde kolenrekening. Het schip mocht dus niet vertrekken en was verplicht achteruit te halen naar de binnenhaven. Doch dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan. Heel flegmatisch antwoordde de Engelsche kapiteinAls ik niet vooruit mag, dan ook niet achteruit", en welke pogingen men aanwendde, hy was niet te bewegen zyn schip te doen verhalen. Inmiddels was de hulp van de havenautoriteiten en de politie ingeroepen. Nadat het schip ongeveer 4 uur in de sluis golegen had, werd een sleepboot en een aantal werklieden aangenomen, om het schip weg te halen, wat niet zoo erg gemakkelyk ging, omdat niemand van het schip mocht helpen. Toen men ten slotte zag, dat met den Engelschman (die beweerde dat de rekening veel te hoog was opgevoerd) niet te handelen was, heett men het beslag maar voor opgehoven verklaard, waarna de boot vertrok. (Hdbl.) Bescherming van vogels. Vanwege de Duitsche regeering hebben, zoo meldt hot (Hdhl.", de heeren prof Rörig en dr. Henninke een studiereis gemaakt naar Terschelling, om de maatregelen ter bescher ming van vogels op den Brandaris te bestu- deeren, ten oiode deze ook in Duitschland op de vuurtorens in toepassing te brengen Scheepsbouw. Te Port Glasgow is de vorige week te water gelaten hot voor rekening van de Stoomv. My. «Nederland" gebouwde VTacht- stoomschip „Kurramatta". Het Btoomschip is speciaal ingericht voor het vervoer van pelgrims. Kortsluiting. Wederom is Donderdag op twee Fransche oorlogsschepen een begin van brand ontdekt. Twee matrozen van de «Jostice" meldden, dat zy vonken uit de munitiekamer hadden zien springen. De kapitein gaf daarop onmid- delyk bevel de kruitkamers onder water te zetten. De bedorven munitie werd later aan wal gebracht. By onderzoek bleek, dat de vonken het gevolg waren geweest van kortsluiting. Aan boord van den dreadnought .Diderot" brak dienzelfden dag brand uit in de dyna mokamer. Daar deze vlak naast de kruit kamer ligt, ontstond er een lichte paniek

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 5