KLEINE COURANT 'i Vliegend Blaadje voor Ho/dor, Texel, Wleringen en Anna Paulowna. No. 4042. Zaterdag 4 November 1911. 39ste Jaargang. Eerste Blad. 't Vliegend Blaadje p. 3 ra. 50 ct, fr. p. post 75 ct., buitenland 11.26 Pre- Zondagsblad 37$ 45 f0.75 miën J Modeblad 55 65 fö.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentie van 1 tot 5 regels 30 cent Elke regel neerG Beirtya-exemplaar2| Vignetten en groote lettert worden naar plaatsruimte berekend. Intarc.- Telefoon 50. Vereohijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever i 0. DE BOER Jr, k. BERKHOUT a Co.), Helder. Bureaus i Spoorstraat en Koningstraat. Gemeenteraad van Helder. Zitting van 31 October 1911 Voorzitterde Heer Over de Linden, oudste Wethouder. Aanwezig de H. H. De Ven, De Geus, Biersteker, Van der Ploeg, Krijnen, Van den Berg, Verfaille, Oortgysen, Hartsinck, Zander, Bok, Grunwald, Harjer, Verstegen, Hartendorf, Adriaanse, Terra en Van Breda. Afwezig met kennisgeving de heer Van Neck. 1 Vacature. De Voorzitter deelt mee, dat do Burge meester een 14-daagsch verlof heeft ver zocht en verkregen. Hierna opent hij de vergadering. De notulen der vorige bijeenkomst, die ter visie hebben gelegen, worden onveranderd goedgekeurd. Naar aanleiding van de mededeeling van den Voorzitter betreffende het met verlof gaan van den Burgemeester, vraagt de neer Van Breda 't woord en informeert by den Voorzitter, of 't hem bekend is, of de Burgemeester wegens ziekte of wegens familie-omstandigheden uitstedig is. Nadat de Voorzitter do verzekering heeft gegoven, dat, voor zoover hij weet, dit niet'het geval is, spreekt de heer V a n Breda, mede namens vele leden van den Raad, er zijn leedwezen en afkeuring over uit, dat de Burgemeester met verlof gaat tijdens de behandeling van de Begrooting, welker goede behandeling en bespreking toch zeker in het belang van de gemeente moet geacht worden. Spreker knoopt er direct den wensch aan vast, welke wen schelijkheid eveneens door een groot deel van den Raad wordt gedeeld, dat met de behandeling van de begrooting eerst een begin zal worden gemaakt, wanneer de Burgemeester van verlof terug is. Hierna geschiedt mededeeling van de volgende Ingekomen stukken. I. Missive met rapport van de Nederl. Ver. tegen Prostitutie. II. Missive van Mej. G. C. A. Biegel, houdendo dankbetuiging voor hare benoe ming al6 onderwijzeres. III. Goedkeuring door Ged. Staten van liet besluit tot het verstrekken van een voorschot aan de woningver. „Licht en Lucht." De Voorzitter zegtIk stel voor, deze drie stukken voor kennisgeving aan te nemen. De heer Verstegen informeert, of het College er iets tegen heeft, advies uit te brengen over het eerste stuk. De Voorzitter antwoordt, dat het College er niet aan denkt, dit te doen. Adressanten vragen ook niets; alleen maar, om bij voorkomende gelegenheid met het hier medegedeelde rekening te willen hou den. Hierna voor kennisgeving aangenomen. IV. Missive van eenige leerlingen van de Zeevaartschool, betreffende de verwijde ring van leerlingen uit de lessen. De Voorzitter stelt voor, deze missive, als zijnde ongezegeld, ter zijde te leggen. De heer Verstegen merkt op, niet geweten te hebben dat op ongezegelde stukken niet mag worden gesproken. Hy meent te weten, dat naar aanleiding van deze missive toch een, zy het ook zeer eenzijdig, onderzoek is ingesteld en er nog al krasse maatregelen zyn getroffen, o. a. dat één der leerlingen voor goed is weg gestuurd geworden. De Voorzitter antwoordt, dat niet kan worden toegelaten, dat een zoo'n jon gen een slechte geest zou teweeg brengen. De heer Biersteker stelt voor zoo noodig bij do rondvraag op deze zaak terug te komen. V. Verzoek om de gewone jaarlyksche toelage f 100. aan de wed. J. Roosloot. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen. Aldus besloten. VI. Adres van de vereen, voor Voorber. Lager Onderwijs „Jachin" houdende ver zoek om subsidie voor 1912. VII. Verzoek van het Bestuur der Ver. ..Het Heldersche Badhuis" om een jaar- lijksche subsidie van f150.-. Vin. Verzoek van de afd. Helder der Nederl. Vereen, tot afschaffing van Alcohol houdende dranken om subsidie. IX. Adres van den Bond van Bouw vakarbeiders „Door Eendracht Sterk", inzake het betalen van minimum loon en hand haven van maximum arbeidstijd bij het uitvoeren van gemeente-werk. X. Ontslagaanvrage. Verzoek van den onderwijzer J. Hoekstra urn ontslag uit zijn betrekking, wegens benoeming elders, tegen 16 Nov. e. k. Men algemeene steramen eervol verleend. XI. Subsidie „Oefening kweekt Kennis." B. en W. adviseeren op het adres van de Schildersvereeniging „Oefening kweekt Kennis", houdende verzoek om subsidie, afwijzend te beschikken, aangezien thans in de Ambachtsschool door de leden een c ursus kan worden bijgewoond. De heer Hartendorf wenscht even te vragen, of deze cursus in de Ambacht school misschien alleen bestemd is voor meer jeugdige personen b.v. van 14-18 jaar. Hy meent te weten, dat de leden van bovengenoemde vereeniging ouder zijn, b.v. van 30 60 jaar en zouden dan aan bovenbedoelden cursus geen deel kunnen nemen. De Voorzitter licht toe, dat er geen leeftijdsgrens bepaald is, waarna het advies van B. en W. met algemeene stemmen wordt aangenomen. XII. Voorstel Gratificatie. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een gratificatie h. f 150.- aan den onderwijzer A. H. De Carpentier voor de waarneming der betrekking van plaats vervangend Hoofd aan School No. 3. Over deze zaak ontspint zich een nog al langdurige discussie, die door den heer Oortgysen wordt ingezet en waaraan ook door de H.H. Grunwald en Va n den Berg wordt deelgenomen. Het loopt over de kwestie, of de plaatsvervangende hoofden van scholen hun hoogere bezoldi ging a f 50 per jaar ontvangen als beloo ning voor 't geval zij als waarnemend hoofd der school hebben op te treden, dan of hen daarvoor nog een aparte gratificatie moet worden uitgekeerd. Het le stand punt wordt door den hoer Grunwald, het tweede door den heer'V a n d e n Berg, door den Voorzitter, alsmede door den heer De Ven verdedigd. In stemming gebracht wordt de gratificatie verleend met 2 stem men tegen, nJ. die van de HH. Grunwald en Zander. De heer Adriaanse bleef buiten stemming. XIII. Subsidie Bewaarschool Voorstel van B. en W. om aan het Be stuur der Vereeniging tot stichting en instandhouding van Bewaarscholen voor 1911 een subsidie toe te kennen van f 181, aangezien gebleken is, dat aan de bepa lingen, door de Verordening gesteld, wordt voldaan, zoodat niets het verleenen van subsidie in den weg staat en het aantal kinderen dat voor de berekening der sub sidie in aanmerking komt 131 bedraagt. In stemming gebracht, wordt dit voorstel aangenomen; de HH. Adriaanse en Harten dorf stemden tegen. XIV. Subsidie Proeftuin. Voorgesteld wordt aan het Bestuur der Vereeniging tot exploitatie van een proef tuin evenals het vorig jaaT de toelage van f 300.- te verleenen. Met algemeene stemmen aangenomen. XV. Bewaarscholen. Voorstel van B. en W. ter bepaling van het gemiddeld aantal kinderen, waarnaar het subsidio aan bewaarscholen zal worden verleend. B. en W. stellen voor, art. 2 der betref fende verordening aldus te wijzigen, dat het voortaan worde gelezen: „Het bedrag van het subsidie wordt bepaald op f 1.— per kind en wordt berekend naar het getal der kinderen, dat op den 15en dag der maand Januari van het loopende jaar den 4-jarigen leeftijd heeft bereikt en op datum als schoolgaande bekend staat." Bij dit voorstel wordt door den heer Van den Berg gewezen op don min gunstigen datum van 15 Januari, om naar het aantal schoolgaande kinderen op dien dag het subsidie te berekenen. Deze datum valt in het gure jaargetijde; gewoonlijk zijn dan veel kinderen ziek en wijl ze meest per week schoolgaan, zoo ook bijv. per week schoolgeld betalen, kan het zeer goed gebeuren, dat men door het aantal op 15 Januari te nemen, onder het gemid delde aantal blijft. Naar zijn meening zou het wenscheiyker zijn, het gemiddelde aan tal te berekenen door het gemiddelde weke- lyksche aantal kinderen, dat ingeschreven is als leerling, met 52 te vermenigvuldigen. Nadat de heer Grunwald heeft toe gelicht dat, al is een kind ziek en niet schoolgaand op genoemden datum, zijn vaccinebewijs toch berust aan de school en zoolang dit niet opgevraagd is, het kind als schoolgaande te boek staat, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Tegen stemden de HH. Oortgysen, Biersteker, v. d. Berg en Krijnen. XVI. Suppletoirs begrooting dienst 1911. Door B. en W. is opgemaakt een 1ste suppletoire begrooting voor den dienst 1911, waarbij enkele posten van den den dienst 1910 worden overgebracht naar dien van 1911. Met algemeene stemmen goedgekeurd. XVII. Verlichting Bothastraat en Polderweg. Advies van B. en W. op het verzoek van bewoners van de Bothastraat om verlich ting. In dit advies merken B. en Wo.m. op: „Betreffende de beharding van het ge deelte van den Polderweg, deelen wij U mede, dat die weg tot aan den watertoren voldoende behard is; het verdere gedeelte (eigendom van den Polder Helder en Huis duinen) is vry goed begaanbaar, doch betere beharding zou wel wenschelijk zyn. De minder drukke passage langs dat gedeelte maakt dit naar onze meening, niet bepaald noodzakelijk, doch B. en W. zullen het Polder béstuur op de wenschelijkheid wijzen. Zoodra gelden beschikbaar zyn, zal voor de verlichting worden zorg gedragen, zoo dat wij U voorstellen, het adres in onze banden te stellen ter afdoening." Met algemeene stemmen aangenomen. XVIII. Ontheffingen Bouwverordening. Voorgesteld wordt de gevraagde onthef fing te verleenen aan P. Slort voor het perceel Californiestraat 4 (art. 16) en aan T. C. Govers voor het perceel Kanaalstraat, hoek Dijkweg (art. 18). Met algemeene stemmen goedgekeurd. XIX. Kohieren. Ter vaststelling worden aangeboden het 2e suppletoir kohier belasting op de honden, dienst 1911 ad f 182.50; het 2e suppletoir kohier dor piaatsel. dir. belasting op het inkomen ad. 2105.80', be nevens drie kohieren schoolgeldheffing en wel van de scholen 1-8 ad f819,04'; van de herhalingsschool ad f 18. - en id. herh. school te Koegraa ad f3.20. Met algemeene stemmen vastgesteld. XX. Verordeningen. Voorstel tot vaststelling van een veror dening tot regeling van de aanstelling en den werkkring van schoolarts. Op voorstel van den heer Biersteker verzonden naar de Comm. v. Toezicht L.O. om advies. XXI. Voorstel tot vaststelling van een verordening tot regeling van de samen stelling en den werkkring der Commissie, welke den Raad van advies zal dienen bij geschillen, voortvloeiende uit de toepassing van de verordening regelende de rechtspo sitie der werklieden. Na eenige wijzigingen hierin te hebben aangebracht, o.a. op voorstel van den heer Verstegen, om in deze commissie niet te doen zitting hebben, ook niet als advisee- rend lid, een lid yan het Dag. Bestuur, wordt de verordening met algem. stemmen aangenomen. XXII. Bestraling en rioleering. Op het adres van den heer K. F. Oort gysen, betreffende het aanbrengen van trottoirbestrating in de hoofdstraten der gemeente, adviseeren B. en W. om de groote kosten, bedragende in verband met te ver nieuwen rioleering, alleen voor Keizerstraat, Spoorstraat en Koningstraat f 19480. -niet in te gaan. De heer Oortgysen licht toe, dat het niet in zijn bedoeling heeft gelegen, om deze kostenberekening te zien gemaakt. Geen haar van zijn hoofd heeft er aan go- dacht, om thans tot bedoelde verstrating over te gaan. Hij wenschte alleen, dat bij vernieuwing, by herbestrating, of by het aanleggen van nieuwe straten rekening werd gehouden met de wenschelijkheid en dat door een kostenberekening van beider- leiwijzen van bestrating het verschil in prijs mocht blijken, om naar aanleiding daarvan een beslissing te nemen. XXH1. Verkaveling bouwterrein. Op het adres yan den heer J. Oortgijsen om vergunning tot verkaveling van den grond sectie C No. 4812, gelegen aan de Basaingracht wordt door B. en W. voor gesteld, gunstig te beschikken. Over dit, schijnbaar onschuldige adres en nog onschuldiger advies ontspint zich een discussie, waarmee 5 kwartier ge moeid was en waaraan, behalve van de bestuurstafel, werd deelgenomen dooi de heeren Biersteker, Bok, Adri aanse, Grunwald, Krijnen |en Hartendorf. Het terrein, hier bedodld, ligt een eind van het bruggetje oker de Ruijgsloot. Aan verkavelaars van bouw terrein is indertijd door den Raad do er- plichting opgelegd, zelf te zorgen voor^fc- strating, rioleering enz. Echter tot nog toe alleen vóór eigen terrein. Dit ondervond tot nog toe geen beletsel en geen tegenstand, wijl men in exploitatie nam gronden, belendende aan reeds bebouwde gedeelten der gemeente, of aan wegen (polderwegen) welke niet aan de gemeente behoorden. Thans, in dit onderhavige geval, deed zich echter de kwestie voor, dat den exploitant ook de verplichting werd opgelegd te be straten en te rioleeren het gedeelte van den weg, gelegen tusschen het genoemde bruggetje en het te verkavelen stuk grond. Aan dit gedeelte van den weg liggen de gronden van de heeren Bakker en de Erven Janzen en de verkavelaar, in casu de heer J. Oortgysen zou dus moeten bestraten en rioleeren ook dit gedeelte, dus niet gelegen aan eigen, doch aan anderer terrein. Al leen op deze voorwaarden stellen B. en W. aan den Raad voor, gunstig op het ver zoek van den heer Oortgysen te beschik ken, terwijl men aan de bestuurstafel tevens in de meening verkeerde, dat de aanvrager bereids met deze voorwaarden had genoegen genomen. Tjjdens de discus sie werd echter te verstaan gegeven, dat de heer Oortgijsen van meening was ver anderd, doch zonder hiermee het Dag. Bestuur te hebben in kennis gesteld. De heer Biersteker nu verzette zich met klem en kracht, om den exploitant de verplichting op te leggen, ook te be straten en te rioleeren voor het terrein van den ander. Natuurlijk zou dit dan van gemeentewege moeten geschieden, wijl er aansluiting dient te zyn, doch hiertegen werd gewaarschuwd van de zijde der be stuurstafel, als zijnde de kosten voor de gemeente dan niet te overzien. Ook werd van deze zyde aangevoerd, dat den heer Oortgijsen was toegezegd, schadeloosstel ling te mogen verhalen op de eigenaren van de tusschengelegen terreinen, zoo spoedig deze tot bebouwing mochten over gaan. Doch deze wissel op de toekomst werd niet geaccepteerd. Dc heer Krijnen weet dezen moeilijken toestand aan de ge meente zelf, die dezen weg, als zijnde een gemeenteweg, al veel te lang stiefmoeder lijk heeft bedeeld; al veel te lang in ge breke is gebleven, om dezen weg als alle anderen, in behoorlijken toestand te bren gen en dient, staande de vergadering, een motie in, behelzende, dat de gemeente zelf zorgt voor de bestrating, rioleering enz. van eigen wegen en deze kosten niet te verhalen op derden. Ook de heer Adri aanse schaart zich aan deze zyde, terwijl de heer Grunwald zegt, zich op wat objec tiever standpunt te willen plaatsener op wijst, dat deze grond met het oog op winst zal worden geëxploiteerd en dat wie de lusten wil, dan ook de lasten moet aan vaarden. De heer Bok prijst het in het Dag. Bestuur, dat het de belangen van de ge meente in het oog houdt en dat z. i. alle redeneering ophoudt, wijl de aanvrager heeft te kennen gegeven in te stemmen met de gestelde voorwaarden. Toen dit wederom ontkend werd, zei de Voorzitter, dat hy het heele voorstel van B. en W. introk, waarop hem door den heer Bier steker gevraagd werd, krachtens welk artikel dit gebeurde, waarop deze repli ceerde, dat hij meende als Voorzitter het recht te hebben, een voorstel van B. en W. in te trekken. Deze houding bezorgt hem een reprimande van den heer Harten dorf, die er over klaagt, dat een ordelijke discussie onmogelijk blykt; dat dit voor een deel wel is aan te wijten aan de hee ren ledvn van deu Raad zelf, doch yoor het overgroote deel, aan, U, Mijnheer de Voorzitter, wijl by U de teugels van 't bewind niet in goede handen berusten. U bezit niet de kracht, al deze jonge hitten in bedwang te houden. Hy wijst er nog op, dat 't niet aangaat, de motie Krijnen zoo maar even te behandelen, wijl deze motie moet losgemaakt worden van den weg aan de Bassingracht, doch ook betrekking heeft op alle andere wegen en bij uitvoering, de gemeente op ontzettende koston zal jagen. Na meer dan 5 kwartier discussie wordt met algemeene stemmen besloten, het voorstel van B. en W. tot een volgende vergadering aan te houden. XXIV. Adres Heldersche Gemeente- Werklieden Vereeniging. B. en W. adviseeren om afwijzend te beschikken op het verzoek van die Ver eeniging om wijziging der arbeidsloonen le. wijl het B. en W. niet wenschelijk voorkomt, nu reeds wijziging te brengen in de minimum en maximum loonen, zoo als die werden vastgesteld bij besluit van 30 Mei 1911 en ten 2e. met het oog op den zeer ongunstigen staat der gemeente- financien. De heer Verstegen zegt, zich met het door B. en W. uitgebrachte advies heelemaal niet te kunnen vereenigen. Tij dens de behandeling van het Werklieden- reglement is dezertyds op verhooging der loonen aangedrongenook de heer Harten dorf drong daarop aan. Toen werd geant woord: daar kunnen we bij.de begrooting op terugkomen; dan kunnen de rnenschen met hun verzoek terugkomen.. Nu ze dit doen, worden ze met een verwijzing naar den ongunstigen stand der gemeentefinan- cien afgescheept. Ik meen dat dit niet op gaat. Bovendien rekenen B. en W. uit, dat inwilliging van het verzoek op f 6000 zou komen te staan. Ik begrijp die reke ning niet. Een paar maanden geleden werd uitgerekend, dat het f 3000 zou kosten. Die berekening was al foutief, want toen werd bij die berekening uitgegaan van de veronderstelling, dat alle werklieden hun maximum zouden hebben bereikt. Dit komt natuurlijk nooit voor. Waar nu die f 6000 op berusten, begrijp ik heelemaal niet. Zeker dj> twee maal het maximum. Ik kan me dus met dat advies niet ver eenigen. Een minimum van f 11 is toch zeker niet te veel gevraagd. Ze leggen een staatje over, waaruit blijkt, dat minstens f 15,16 noodig is, dan is f 11 toch zeker niet te veel gevraagd. De belasting is op 't oogenblik al met f 10,000 verhoogd; laten we de belasting gerust met dit be- noodigde bedrag ook nog verhoogen. Waar reeds een particulier hier ter stede is voor gegaan met een toeslag op het loon te geven, vanwege de stijgende prijzen der levensbehoeften, daar mag de gemeente wel volgen, want werkelijk, de loonen zijn hier niet schitterend. Op voorstel van den heer Biersteker wordt besloten, dit adres aan te houden tot het behandelen der begrooting, tegelijk met de andere adressen van dezen aard. XXV. Verstrekking Cokes. Op het adres van de Afd. Helder van de S. D. A. P. betreffende het verstrekken van cokes tegen verminderden prijs, adviseeren B. en W. afwijzend te beschikken, gezien het advies van den Directeur der Gasfabriek. In het advies van dien Directeur wordt o. m. opgemerkt, dat opzettelijke verkoop beneden den marktprijs is te beschouwen als een geschenk aan de in aanmerking komende afnemers of als bedeeling. By een commer cieel bestuurd bedrijf zou van een dergelijke handeling geen sprake kunnen zyn, zoodat daarin in elk geval het door zulk een han deling te lijden verlies door de algemeene kas zou moeten worden gerestitueerd. Het verlies van de gasfabriek wordt door den Dir. op f2000 geschat en op de begrooting der gemeente zou du9 een post moeten gebracht worden, waaruit deze bedeeling zou kunnen plaats hebben. By B. en W. zou geen bezwaar bestaan, op het verzoek in te gaan, als hier, evenals in Arnhem, een groot terrein beschikbaar was, waar de cokes, in den zomer verkre gen, gemakkelijk kon worden opgeslagen en waardoor de zomer-cokes zonder geldelijk verlies voor de gasfabriek des winters tegen verlaagd tarief kon worden verkocht. De heer Verstegen zegt: Er is op dit adres heel weinig af te dingen. Dat bewijzen ook de adviezen, die er door den Directeur der Gasfabriek en door B. en W. over zyn uitgebracht. De Directeur zegt o. a.: Ik zou er wel voor te vinden zijn, als ik ruimte had, om de zomercokes op te slaan. B. en W. zijn het daar volkomen mee eens. Er is echter m. i. mét een beetje goeden wil wel ruimte te vinden. Verleden jaar was er ook een berg cokes opgeslagenhet is toen voor een bespottelijk lagen prijs van de hand gedaan. Toen kon 't dus wel, waarom zou het nu niet kunnen. Dat is een argument, dat bij een goeden wil wegvalt. Een ander argument van den Directeur is dat de gas fabriek een commercieel bedrijf is; dat het voor de fabriek een verlies beteekent, van naar hy berekent, een f 2000 en dat hy er wel voor te vinden zou zyn, indien hem dit verlies uit de gemeentekas werd geres titueerd. De kracht van dit argument ont gaat mij. Zou de gasfabriek misschien bankroet gaan, als hy die f 2000 winst minder moest derven Wat maakt het uit, waaruit die f 2000 gevonden moeten worden, daar toch alle winst in de gemeentekas wordt gestort? Principieel is er niets tegen ingebracht, noch door den Directeur, noch door B. en W. Het woord bedeeling is ge noemd. Men spreekt niet van een bedeeling als het Ryk jaarlijks f700 toelegt op de studiekosten van de jongelui aan de Uni versiteit; ook niet als er wordt bijgepast voor de opleiding aan de H. B. S.waarom wel, als er sprake is van cokes te betrekken voor verminderden prijs door hen, die zelf aan den opbouw van het bedrijf hebben meegewerkt? En wat de contróle betreft, in Arnhem werkt het systeem reeds 10 jaar en van misbruik wordt niet gehoord. Dat de grens, door wie er gebruik vau zal worden gemaakt, willekeurig is, kan ook niet toegegeven worden. Een grens moet er natuurlijk zijn. En willekeur heerscht er in heel de samenleving. In de bevoor rechting van de beter bedeelden, in de achterstelling van de minder bedeelden daarin heerscht groote willekeur. Als hier voorgesteld wordt, het salaris van den Inspecteur van Politie met f100,— dat van den Burgemeester met f500.— te verhoo gen, dan noem ik dat willekeur. Die adviezen beteekenen dus niets; kunnen ook niets beteekenen, omdat er Yan rechtswege niets tegen te zeggen is. Nadat nog de heer De Ven 't woord heeft gevoerd ter verdediging van het af wyzend advies, en de hh. Grunwald en Hartendorf ten gunste van het adres hebben gesproken, wordt het afwyzend advies in stemming gebracht en verworpen. De hh. Over de Linden, De Ven, Van den Berg en Zander stemden er voor. De Voorzitter zeide nu too, dat hy deze beslissing ter kennisse van het Dag. Bestuur zou brengen, waarna een voorstel kon verwacht worden in den geest van het adres der S.D.A.P. XXVI. Voorstel toelage werklieden. De heer Van der Ploeg stelt voor aan alle vaste gehuwde beambten en werklieden der gemeente, die een weekloon genieten van beneden f 14.— of een jaarwedde van beneden f700.- een toeslag van f 1.— per week toe te kennen voor het tijdvak van 1 November 1911 tot 2 April 1912. B. en W. adviseeren op dit voorstel niet in te gaan en zeggen in hun afwyzend advies o. a.„De vraag moge gedaan worden, of de vooratelier zich voldoende rekenschap heeft gegeven, zoowel van de noodzakelijk- heid van het nemen van maatregelen, als van do wijze, waarop hij maatregelen wenscht te nemen. Bekend toch is, dat In verschillende gemeenten ter zake een onder zoek wordt ingesteld en alleen daaruit blijkt reeds, dat die noodzakelijkheid allerminst vaststaat. Uit een rapport, uitgebracht in de Utrechtsche Kamer van Koophandel en Fabrieken blijkt, dat er grondige twijfel bestaat of verscheidene der eerste levens behoeften wel een noemenswaardige prijs- verhooging zullen ondergaan. Met name zijn te noemenaardappelen, brood, vet en varkensvleesch etc. Wat den voorgestelden maatregel zelf be treft, raag nog gevraagd worden, waarom alleen de genoemde categorie Yan personen voor dien toeslag in aanmerking zullen komen. .Ook voor hen, die een inkomen genieten daarboven geldt de duurte der tyden en door deze zal nu nog de verhooging der belasting moeten betaald worden, die van den voorgestelden maatregel het nood zakelijk gevolg zal zijn. Bovendien bedenke men nog, dat het de vraag zal zijn, of do stijging der prijzen weer door een daling zal gevolgd worden." Do heer Van der Ploeg, zyn voorstel verdedigende, zegt: het heeft my getroffen, dat B. en W. in hun advies twijfelen aan den ernst van myn voorstel. Het zal toch zeker niet ontkend kunnen worden, dat de noodzakelijke levensbehoeften enorm zyn gestegen. Tegenover andere gemeenten, die op soortgelijke verzoeken afwyzend hebben beschikt, staan o. a. de gemeenten Dordrecht, Alkmaar, Bussum, Bloemen daal, Gouda, Tiel en Purmerend, die goedgunstig hebben beschikt. Ook te Amsterdam is in principe uitgesproken om aan de laagst bezoldigden een toeslag op 't loon toe te staan. Als we dan nog bedenken, dat in tal van gemeenten ook particuliere patroons het loon hebben verhoogd met het oog op de dure tijden, dan komt het mij voor, dat mijn voorstel hier zeer wol op zijn plaats is. Terugkomende op het rapport van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht, wil het mij toeschijnen, dat dit al heel weinig getuigt van den ernst der tyden. Onweersprekelijk zijn de grauwe erwten, bruine boonen, wortelen, bloemkool, roode kool, uien, zuurkool, koffie etc. in prijs omhoog gegaan. Wat het vleesch betreft, de laagst bezoldigde ambtenaren en werk lieden zyn gewoonlijk tegen hun princiep vegetariër. Hiermede meen ik mijn voor stel voldoende te hebben toegelicht en vertrouw, dat myn voorstel gunstig bij myn medeleden zal worden ontvangen. In dit vertrouwen wordt de voorsteller niet beschaamd. Verschillende leden voeren ten gunste van het voorstel het woord, zy het dan ook, dat men het min of meer gewijzigd wenschte. Zoo wenscht de heer Van Breda den toeslag alleen te verleenon aan bezoldig den tot f 12 per week en niet voor den tyd van 5 maanden, zooals de voorsteller het wenscht, doch liever voor den tyd van 3 maanden. In tegenstelling hiermee wenscht de heer Hartendorf de grens nog wat uit te breiden en wel tot hen die f16 per week verdienen. Durfde hij met het oog op de finantiön, dan wenschte hij nog wel verder te gaan. De heer Biersteker juicht ook het voorstel toe, doch wenscht er van uit te sluiten, hen, die uithoofde van pensioen of anderszins, nog andere baten bezitten. De heer D e V e n waarschuwt, dat de gemeente haar zorg zeker over nog andere categorieën van arbeiders heeft uit te strek ken. De gemeentewerklieden verkeeren in betrekkelijk opzicht nog in goede condities, hierop gelet, dat ze yast werk hebben, pensioen, enz. Erger is het gesteld met de losse arbeiders; die zullen de hulp van overheidswege veel meer noodig hebben. Dit brengt er den heer Oortgysen toe, voor te stellen, dat de gemeente ge durende de wintermaanden een uitkeering van bijv. f 3 per week zal doen, terwijl de heer Krijnen een som ineens bv. f 1500 aan B. en W. wil voteeren, om deze naar gebleken behoefte uit te deelen. Zooals men ziet, de heeren hadden een gulle bui, wat den heer Van den Berg de opmerking ontlokt, dat 't goed riemen snijden is van een andermans leer. Ook de heer Verstegen mengt zich nog in het debat; noemt het pre-advles allerzuinigst en is van meening, dat juist wijl deze kwestie in zooveel gemeenteraden aan de orde is gebracht, dit bewyst, dat de tijden ab normaal zijn. De beer De Geus verzoekt, bij de algemeene uitdeeling de winkeliers en winkeliertjes niet te vergeten, die veelal de dupe worden van hot ontoereikende loon. De heeren Adriaanse en Ver faille tappen weer uit een ander vaatje en toen het afwijzende advies van B. en W. een eind over middernacht in stemming werd ge bracht, staakten de stemmen. Vóór het afwijzende advies stemden de H.H.: Bok. Verfaille, Oortgysen, Terra, Grunwald, Zan der, De Ven, Over de Linden en van den Berger tegen stemden de H.H.Harjer, Biersteker, De Geus, Van der Ploeg, Hart sinck, Hartendorf, Krijnen, Breda en Ver stegen. De heer Adriaanse bleef buiten stemming. Benoemingen. Voor een lid van de Commissie van Toe zicht op het ziekenhuis, vacature Trotse»- burg, worden voorgedragen 1. Dr. J. G. Ten Noever de Brauw, Dirigeerend Offi. van Gezondh. 2e kl. K.M. 2. Dr. H. Kruijne, Ofll. van Gezondh. le kl. K.M. Eerstgenoemde heer wordt gekozou met 14 stemmen2 stemmen waren in blanco. Voor een lid van de Commissie van Toezicht op het L. O., vacature Korver, worden voorgedragen 1. W. Visser, Oud-hoofd van school No. 8. 2. A. Bommel, Oud-Indisch Schoolhoofd. Hier wordt evenzoo No. 1 gekozen met 15 stemmende heer Bommel had 1 stem, de heer Ketr.er eveneens één twee briefjes waren in blanco. Voor de benoeming van twee ledeu in de Commissie van Toezicht op het Middelb. Onderwijs waren voorgedragen, in de vaca ture van H. J. Albarda: 1. E. E. Dullemond, Kapitein ter zee, commandant van het Kon. Instituut. 2. A. Pieren, Kapitein-luitenant ter zee, commandant H.r Ms. „Emma". Eerstgenoemde wordt met 14 stemmen gekozen. De heer A. Pieren verkreeg drie stemmen; twee briefjes blanco. Vacature C. J. Blok. 1. Dr. I. G. ten Noever De Brauw. 2. E. Wessels Boer, Ontvanger van Registratie en Domeinen. Eerstgenoemde werd gekozen met twaalf stemmen; No. 2 verkreeg 8 stommen. Thans, het is half een, is men genaderd tot de behandeling van de begroot in g. De heer Van Breda herinnert aan het door hem bij den aanvang der zitting gesprokene en dient een motie in van den volgenden inhoud: „De vergadering, overtuigd van de wenschelijkheid, dat de behandeling der begrooting door den Burgemeester worde geleid, gaat over tot de orde van den dag." Nadat hierover nog even is gediscussieerd en de Voorzitter tevergeefs poogt, ietwat bedekt, dc motie van de dagorde af te voeren, dringt men er op a3n, deze motie in stemming te brengen, waarna ze aangenomen wordt met de stemmen van de HH. De Ven, Over de Linden, Adriaanse en Hartendorf tegen. Nogmaals noodigt de Voorzitter de heeren uit morgenavond (dat is dus Woens dagavond) ter vergadering te komon, ter behandeling der begrooting, doch hem wordt beduid, dat al wordt de vergadering op dien datum uitgeschreven, de voorstemmers niet aanwezig zullen zijn, tenzij de Burge meester aanwezig is. In arrenmoede stelt thans de V o o r- z i 11 e r de Rondvraag aan de orde. D« beer Verfaille brengt de bestrating van de Dykstraat ter sprake hij verkeerde in de meening, dat ook nog bezigheden aan dezen weg moesten ver richt worden vanwege de Gasfabriek en had het dan rationeeler gevonden als dit eerder was geschied. De heer Van der Ploeg dringt er op aan, dat voortaan bekend worde ge maakt, dat de winterdienst voor de ge meente reiniging is in werking gesteld, en dat wol met het oog op niet nader aan te duiden eventualiteiten. De heer Biersteker brengt de rooiing der booinen aan den Kanaalweg ter sprake, waaromtrent hij tot zyn bevreemding een advertentie in een der plaatselijke bladen heeft gezien, en de heer Verstegen zal niet het oog op het late uur niet zeggen wat hij anders zeggen zou aangaande eenlg minder gewenschten toestand aan de Zee vaartschool, doch behoudt zich de vrijheid voor, hierop terug te komen. Nadat de 3 eerste sprekers van do be stuurstafel zyn beantwoord en ingelicht, sluit de Voorzitter de vergadering. Luohtvaarft. Doodcnlijit. Met den te Reims uit de luobt geploli.n vlieger Deaparmet ia het eerate honderdtal slachtoffers der vliegknnat vol. Dat wil seggen aedert de vliegtuigen door motoren bewogen worden; voorloopera als Lilienthal (9 Aug. 1896) z(jn in deze hekatombe niet begreper, evenmin natuurlijk sjj die met luchtschepen omgekomen zyn. De rjj opent met Init. Seliridge te Forl- Mjjers op 18 8ept. 1908 en wgat op 27 Oct. 1911 het cyfer 100 aan. Intusachen waa op eeratgenoemden datnm de nieuwe knnat nog maar in haar aanvangstijd (toen waren er nog geen 1500 vliegers, zooals nu) en be gint de ljjst op 7 Sept. 1909 eerst ernstig te worden; wy zyn dan aan no. 2 Lefèvre te Juvisy. Dus 99 dooden in 25 maanden; 4 per maand sedert dien tyd of ongeveer een per week. Het ia angstwekkend, maar geeft ons tevens een hooge gedachte van den onverschrokken moed van het menscheiijk geslacht. Onse landgenoot van Maasdijk, het was op 28 Aag. 1910, hoe verech ligt dit nog in het geheugen, staat als negentiende in de serie der gevallen helden.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1