KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helderf Texel, Wlaringan om Anna Paulowna m m m sM I No. 4044. Zaterdag 11 November 1911 39ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 rn. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f1.25 Pre- Zondagsblad t 37| 45 f0.75 miën Modeblad 55 65 f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiin van 1 tot 5 regels 30 cent Elke regel meerC Bewjjs-exemplaar'2* Vignetten en groote letten worden naar plaatsruimte berekend. Intarc.- Telefoon 8 O. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgeven C. DE BOER Jr. (v./b. BERKHOUT 4 Co.), Helder. Eerste Blad. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 10 November. Leger des Heils. Wij vernemen dat onze stad bezocht zal worden door Kolonel Bnllard. Kolonel Bullard is reeds langer dun 25 jaar Officier van het Leger des Hoils, en heelt als zoodanig in verschillende landen, 0.a. in EngelBch-Indië en Japan met veel zegen gearbeid De lezingen die de Kolonel houdt zijn zeer actueel. Ën daar hy bovendien een man is van ryke ervaring en beschikt over een boeiende voordracht, is het zeker wel de moeite waard om kennis te nemen van hetgeen hy, die zooveel jaren onder het volk ver keerde, over het betrekkelijk nog zoo onbe kende Oosten te zeggen heelt. Kolonel Bullard zal op Donderdag 16 November in de zaal van het Leger deB Heils eene lezing houden over het onderwerp Japan. By deze lezing zullen tevens mooie, naar het leven genomen Lichtbeelden worden vertoond, door een eerste klas Sciopticon. 's Middags uur zal door den Kolonel tevens een Lichtbeolden-samenkomst voor de kinderen worden gehouden. „Kunst aan het Volk". Het programma, te geven door de zang- voreoniging .Kunst aan hel Volk", op Zater dag a.s. 11 November, luidt als volgt: 1. Sociallstenmarsch (mannenkoor) Gramm. 2. a. In Mei (vrouwenkoor) m b. Bloembed( met pi.im H' T"«e-broelt. 3. Nimmer Nacht (mannenkoor) Andriese. 4. Legende (viool en piano) Wieniawski. 5. Verbeidend (dubb. maunenkwartet) G. Rijke. 6. Morgenrood (Gem. koor) Otto VV. de Nobel. - PAUZE. 7. Die Vesper (mannenkoor) L. v. Beethoven. 8. a. Nacht (Vrouw.koor)p oonnac b. Gij vriendelijke Zonne( met piano) •nennes 9. Zondagswijding (man.koor) op verzoek Fr. Abt. 10. a. Aria (viool en) C. Bach. b. Slavisch wiegelied piano Naruda. 11 Zandmannetje (dubb. man. kw Volksmelodie. 12. Ave Verum (Gem. koor) W. A. Mozart. 13. Internationale (marsch) De Geijter. De Militiewet - De zesmaanders. De zesmaanders komen er. Daarover behoeft thans*geen twyfel meer te bestaan, al zal bij artikel 75 de kwestie opnieuw ter sprake komen. Zonder hoofdeljjke stemming heeft de Kamer artikel 67 aangenomen, dat van het bewys van voorgeoefendheid gewaagt. Na de oppositie der heeren Van Vlijmen en Tydeman had niemand éen zóó gemakkelijke overwin ning der regeering durven voorspellen, al stonden de kansen van het ook inderdaad sympathieke artikel van den aanvang af goed. De afgevaardigde voor Veghel, de meest ver woede tegenstander van voorgeoefendheid als vrybrief tot latere opkomst, was Dinsdag middag afwezig; eerlang zal nu een amen dement van hem in behandeling komen, welks aaneming de schifting der al- en niet-voor- geoefende niet meer ongedaan zou kunnen maken, maar den oefenduur van elk dezer categorieën met twee maanden zou verlengen, lntussoben verwachten wy niet, dat dit voor stel er komt. Daarom heeten wy reeds thans do voorgeoefenden als zesmaanders (6 j mean ders) welkom. Over het heengaan der vier- maanders waarmede dit nieuwe instituut in goenen deele mag vergeleken worden, zullen wy thans zeker geen traan laten. Mllitiswet en kiesrechtdebat. In Tweede Kamerkringen vorluidt, dat als de debatten over de Militiewet deze woek niet afloopen, een voorstel te verwachten is, om weliswaar ingevolgo bet vroeger geno men beslnit a. s. Dinsdag het kiesrechtdebat aan te vangen, doch met de behandeling der Militiewet ook de volgende week voort te gaan in avondzittingen. Het Noordzeekanaal. Do staatscommissie inzake den toegang tot Nederland door het Noordzeekanaal, hééft het tweede en laatsto deel van haar verslag aan geboden. Iu herinnering zy gebracht, dat het eerste deel tot de conclusie leidde, dat de bouw van een nieuwe groote slnis te IJmuiden, van grootere afmetingen dan de bestaande, urgent ZF^UTXjIjZHTOIISr. Reeds begon de commissaris aan de moge lijkheid te twjjfelen om de identiteit van den verslagene vast te stellen, toen hy hulp kroeg van eene zjjde waarvan hij die het minst had verwacht. Den dag na de arrestatie van Wilhelm liet mevrouw Dorner «ich op zyn kantoor aandienen. Natuurlyk ontving Loder de zwaar beproefde vrouw terstond. Zy kwam met een dringend verzoek by hom zjj wilde namelyk weten wie de ver moorde eigenlyk goweest was en of hij tot haar of tot haar ongelukkige» zoon in de een of andere betrekking had gestaan. Nu was het wel het eenvoudigst dat de commis- k*** de toestemming verschafte in 't lykonhuis den vermoorde te gaan zien. In den nacht was dit besluit by haar opgekomen en zij wilde het ten uitvoer brengen zonder terug te deinzen voor den vreeselijken aan blik, die haar wachtte. Loder was onmiddelyk beroid met haar naar het lijkenhuis te rjjden. Tegelyk hoopte by de gelegenheid waar te nemen om ver schillende inlichtingen van de moeder van Wilhelm te verkrygen, hetgeen hem op den dag der gevangenneming, bij zyn bezoek aan do ou-Je dame, niet was gelukt. Zoowol mevrouw Dorner als Augusta, die hy bij haar aautrof, waren to ze«r ontroerd en ook is. In de eerste plaats, omdat een voortdurend grooter wordend aantal schepen niet meer van de oude sluizen gebruik kan maken en der halve een zeer wel denkbare stremming van het verkeer door de groote sluis voor handel en scheepvaart de ernstigste gevolgen zou hebben. Doch ook zal de nieuwe sluis toegang moeten verleenen aan belangryke grootore schepen, dan thans geschut kunnen worden. In verband met de afmetingen van de schepen, die op het Pacamakanaal en, naar men mag verwachten, ook weldra op het Suez-kanaal zullen kunnen worden toegelaten, valt rekenen op schepen van 300 M. lengte, M. breedte en 12.20 M. diepgang. Voor de nieuwe sluis stelt de commissie derhalve voor een alagdrempoldiepte van 14 M. -f- N. A. P. (18.10 M. beneden laag water;, een vrjje doorvaartwijdte van 40 M. en een schutkolklengte van 360 M. Voor de ligging van de nieuwe sluis be stond, in verband met de plaatselyke omstan digheden, de keus tusschen twee ontwerpen. In ontwerp A vindt do sluis een plaats on geveer in de as van hot oude hoofdkanaal, beoosten de bestaande Noordzeesluizen, die dan opgeruimd moeten wordon. In ontwerp B is de nieuwe sluis geprojecteerd benoorden de bestaande groote sluis en is zy door ge bogen toeleidingskanalen met het hoofdkanaal verbonden. By ontwerp A zijn omvangrjjke nevenwer ken noodig, om ter plaatse van de sluizen de scheiding te verkrygen tusschen de groote en de kleine vaart, die noodzakeljjk is om voor beide grooten hinder te voorkomen. De op to ruimen oude sluizen moeten door een nieuwe sluis voor de kleine vaart worden vervangen, waarvan de toeleidingskanalen onteigening en slooping van een gedeelte van do bebouwde kom van IJmuidon noodig maken. Voorts moet een afzonderlyk spnikanaal met uitmon ding in zee benoorden de buitenhaven worden gegraven, om do opgeheven gelegenheid tot afwatering van het Noordzeokanaal to her stellen, zonder dat do groote scheepvaart daarvan hinder ondervindt. In ontwerp B wordt de scheiding van groote en kleine vaart vanzelf verkregen, terwyl de bestaande spuigelegenheid onaangetast blyft. De totale kosten worden geraamd op f 17.500.000 voor ontwerp A, op f 13.000.000 voor ontwerp B, de duur van uitvoering op 10 jaar voor ontwerp A, op 7 jaar voor ontwerp B. Beide voorwerpen laten hot fort te IJmui den ongemoeid. Ten voordeele van ontwerp A pleit de by uitstek gunstige ligging van de sluis ten opzichte van de buitenhaven en de kanaalas, maar hiertegenover staat, dat zelfs met een meerdere uitgaaf van f 4.500.000 de -zoo □oodigo scheiding van groote en kleine vaart niet kan worden verkregen dan op een wyze, die tal van plaatselyke belangon ernstig zou schaden. Bovendien kan in ontwerp B aan de toeleidingskanalen naar do groote sluis een zeer groote breedte worden gegeven, waardoor de uit de bochtigheid voortvloeiende bezwaren werden opgeheven, en de toegang naar die sluis zelfs gunstiger wordt dan thans die naar de bestaande groote sluis is. Alles overwegende, beveelt de commissie aan, de nieuwe sluis te bouwen benoorden de bestaande sluis, overeenkomstig het ont werp B. De bykomende werken, die, evenals de bouw vun de nieuwe sluis'voor onmiddellyke uitvoering worden aanbevolen, zyn de toe leidingskanalen naar deze sluis met een ver ruiming van het buitenkauaal, een berghaven voor bagger- en loodsmaterieel en afronding van den toegang naar de vitscherehaven. Naast deze werken worden eenige andere genoemd, die later noodig kunnen blyken. De verdieping van de buitenhaven tot 12 M. -j- N.A.P. en van het kanaal tusschen IJmuidon en Amsterdam tot 13.50 -f- N.A.P., waardoor schepen met 12.20 M. by hoog- en mot 10.60 M. diepgang by laag water, Amsterdam zullen kunnen bereiken, is een werk, dat voor het oogenblik nog niet noo dig is en dat, wanneer zich in de toekomst de behoefte daaraan doet gevoelen, geleide lijk kan worden uitgevoerd. Evenzoo zal zeewaartsche verplaatsing van den haven mond te IJmuidon, om in den liaventoegang een diepte van 14 M. -j- N.A.P. to verkry gen, tot in verre toekomst nog niet aan de orde komen. Mocht deze meerdere diepte eenmaal noodig blyken, dan zal met dit werk, waarvan de kosten ruw op 25 millioen gal den zijn te ramen, het maken van een nieu wen toegang benoorden het fort naar de sluizen gepaard gaan. nog terughoudend tegenover doei dienaar der justitie, die in haar oog jegens den geliefden zoon en verloofde een vreeselyk onrecht had begaan. Met een uitdrukking van innig medeljjden rustte de blik van den commissaris op het door smart en van aandoening ingevallen gelaat van de oude vrouw, die tegenover hom in het rytuig zat. Een wereld van onuitBprekelyk leed lag in die door tranon verduisterde oogeude pynlyke trek om den mond verried door welk een droefheid dat moederhart werd verteerd. Terwyl een paar dagen geleden nog mevrouw Dorner met haar overvloedige zilverwitte lokken een statige^ dame was geweest, by wie nog duidelyk sporen van vroegere schoonheid werden waargenomen, was zy thans niet meer dan een gebogen, afgeleefd oud vrouwtje. Langen tyd waren beiden zoo diep in droef gepeins verzonken, dat er geen woord tusschen hen werd gewisseld. Toen verbrak de commissaris plotseling 't stilzwijgen, door tot mevrouw Dorner de vraag te richten: «Zult ge sterk genoeg zyn, om een treurigeD, afschuwwekkenden aanblik te doorstaan Waar wy heenrijden is werkelyk geen plaats voor dames met gevoelige zenuwenzelfs mannen vermyden zooveel mogelyk een lijk te zien." De moeder van Wilhelm antwoordde met oen smarteljjkon, diep weemoedigen glimlach, terwyl er een zucht ovor baar lippen kwam. «Ik heb het vreezen afgeleerd. Na de smart, die de gevangenneming van mijn geliefden zoon my gebaard beeft, bestaat er voor mjj geen. verschrikking moor. Ach ik ben jarenlang te gelukkig geweest," ging sy De vraag, of een uitgaat van 13 millioen gulden opweegt tegen de te verwachten voor- deeleD, wordt door de commissie zonder aar zelen bevestigend beantwoord. De Prins op Schiermonnikoog. Men meldt van Schiermonnikoog Z. K. H. prins Hendrik vertrok Woens dagmorgen 9 j uur per .Thealotte", door een hartelijk juichende menigte uitgeleide godaan. Tijdens het vuurwerk, dat Dinsdagavond werd afgestoken en door den prins werd bijgewoond, onderhield Z. H. zich enkele oogenblikken met den nieuw aangeBteldeu schipper van do reddingsboot en met den pas geridderden aftredende. Na afloop liet Z. H. den voor zitter der regelingscommissie by zich out- bieden, alsmede den directeur van het fan farecorps, dat met zyn lastige tonen het vuur werk had opgeluisterd. Als blyvend aandenken voor de gomeenti aan zyn verblijf alhier overhandigde de prins aan den burgemeester een artistiek bewerkte ambtsketen van gedreven zilver, waarvan do aanhechtingsplaatsen der dubbele rij schakels bedekt zyo met schilden, waarop het wapen van Schiermonnikoog, oen Sebiormonnik met rozenkrans. De penning vertoont aan de eeno zijde het nieuwe rykswapen en aun de andere het gemeentewapen. Da staking te IJmuiden. Onmiddelyk nadat Dinsdag de staking of ficieel was opgeheven begaven de meoBte zeelieden zich naar de reederskantoron om daar de door de Rcedervereeniging opgestelde dienstvoorwaarden te onderteekenen, als bljjk dat zjj daarmede instemmen. Dinsdag vertrokken dan ook ongeveer 35 stoomtrawlers naar de viascherij. Een scheepsramp. In ons vorig nummer hebben wy vermeld dat het Grieksoho stoomschip „Lordon Sirro" Zondagavond door stormweer was gezonken op 49° 22' N. on 3° 16' W. dat 3 man gered en de overige 22 man verdronken waren. De «Grotina" is Dinsdagmiddag met de drie geredden te IJmuiden binnengekomen. De naam van het gezonken Bchip bljjkt te zyn ,Lordoa Byron''* Het schip was geladen met graan cn bestemd oor Antwerpen. Een van de geredden vertelde aan een verslaggever het volgende: Do storm dien wy te doorstaan hadden was zoo hevig dat do davids waaraan de reddingbooten hangen, afbraken. De groote balken waarmee de lading in evenwicht wordt gehouden braken eveneens door, zoodat de lading van den eencn kant naar den anderen oversloeg. l Door de hevige stortzeeën was het ruim in enkele minuten vol water. De kapitein en de 24 overige opvarenden, waaronder twee passagiers, werden in een stortzee van boord geslagen. De reddingbooteu waren eveneens in zee geworpen. Hot gelukte zeven onzer al zwemmende een van de booten te bereiken, doch nauwelyks waren zij aan boord gekomen of een viertal word er weer uitgeworpen. De drie overblyveuden, een stoker, een matroos en een timmerman, bleven op zee rondzwerven. Dit duurde zoo 10 uren lang. Om 4J uur bemerkte do wacht van de 'Grotius" hot bootje en na anderhalf uur manoeuvreoren gelukte het laugszij do .Grotius" te komen, en dank zy de heldhaftige houding van den kwartiermeester Zwart uit Amsterdam na vele vergeefscho pogingen do schipbreukelingen te redden. Het Grieksche schip was inmiddels gezonken. De toestand dor drie geredden i. op het oogenblik bevredigend. Het vergane schip had oen laadvermogen van ongeveer 5300 ton. Nader meldt men Met het stoomschip »Addingtoa", zyn Dinsdagmiddag te Rotterdam aangebracht 7 schipbreukelingen van het in het Engelsche Kanaal vergane Grieksche stoomschip «Lordoa Byron." Deze schipbreukelingen, aanvankelyk ten getale van 9, hebben 18 uur in een sloep in het Kanaal rondgedreven, vóór zy' door do bemanning van do „Addington" werden opgemerkt. Twee van de 9 schipbreukelingen overlodon in deze sloop en zyn huiten boord gezet. De geredden zyn de lste-officier, de 2de-officier, de 2de-machinist, de bootsman, de donkeyman en 2 matrozen. Drie andere schipbreukelingen van de „Lordos Byron" zyn, zooals boven gemeld, door het stoomschip Grotius" te Amsterdam binnengebracht. Invoer van bevroren wild. Uit IJmuiden wordt uun het «Handels blad" geroeid Zooals onder de «Scheepsberichten" bereids gemeld werd, was het Dnitsche stoomschip .überhausen" op zyne reis van Australië naar Hamburg deze haven aangeloopen, alleen om ongeveer 4000 kratten bevroren wild (konynen en hazen) te lossen. Tot heden werd dit in groote hoeveel heden naar Engeland vervoerd doch men tracht thans mot de dure vleeschpryzeu ge noemd artikel meer bekendheid te geven op bet vaste land. Een eerste veroischte is echter dat het vervoer geschiedt met booten, die snel loopen en koelruimen hebben voor aan bederf Onder hevige artikelen. In hoofdzaak worden deze konynen door gevoerd naar Midden- en Zuid-Duitschland. [o Ontscheping te Antwerpen kan moeilyk ge- - schioden, omdat het transport naar do koel huizen te veel tyd vordert en naar Hamburg medenrmen is weer bezwaarlijk, omdat dan het vervoer naar het binnenland to lang duurt. Daarom koos men den middonweg en ging te IJmuiden lossen. Daar werden de kratten, die ongeveer 25 stuks wild bevatten en 30 kilo's wegen, over geladen in lichters, die met bekwamen spoed werden geëxpedieerd naar Amsterdam om aldaar in het koelhuis van het Vriesseveem opgeslagen en vóór het verder transport to worden bewerkt. Naar wy vernemen zullen meer booten naar hier komen als de proef gelukt. Het i9 van niet te onderschatten belang dat IJmuiden den schepen een veilige lig plaats biedt, ten allen tjjdo in- en uitgevaren kan worden, zoodat het oponthoud tot een minimum beperkt blyft en op een gemakke lijke wijze te "water en te laod te bereiken is. Ilct stoomschip „O'oerhauson* behoort aan de Drutsch-Australische Dampfschiffs-Gesell- schnft te Hamburg, die meerdere booten mot koelruimen in de vaart heeft. Onze West. Gouverneur Van Asbeck. In oen plechtige zitting van de Koloniale .Staten van Suriname heeft baron Van Asbeck, op den dag der aanvaarding van het bestuur, de volgende rede uitgesproken Mjjnheer de Voorzitter Door het vertrouwen van hot Opperbestuur geroepen tot het hoogste ambt in deze kolonie, is het my eene behoefte als mijn eerste wensch uit te spreken dat het my moge felukken het vertrouwen te winnen van deze aaehte vergadering en bet volk dat haar vertegenwoordigt. Ingevolge het voorschrift van het regeerings- regloment heb ik de eer U, mynheer de voor zitter, te overhandigen mjjnc acte van aan stelling en het procesverbaal mjjner eedsafieg- Png;. Mynheer de Voorzitter. Als een schoone zijde van royn vroegere betrekking, die van zeeofficier, wordt veelal aangemerkt dat men veel ziet. Voor my had zij echter nog eeno andere bekoring. Zy leerde mij in veel be langstellen, en mot belangstelling de gebeur tenissen volgen in de landen waar ik do perso nen en toestanden leerde kennen. Is dit in het algemeen waar, in hot bij zonder goidt het voor do koloniën. Zoo volgde ik dan ook, na hier enkele malen te hebben vertoefd, met groote belangstelling de Surinaamsche borichten. Voornamelyk door die belangstelling gedragen ben ik naar hier gekomen om deze kolonie te besturen niet alleen om haar te besturen, maar ook om haar to dienen om my geheel aan haar te geven. Ik doe dit, Myne Heeren, in de volle over tuiging dat Suriname een toekomst heeft. Die overtuiging pnt ik uit veel dat ik in den laatston tyd zag en hoorde, niet het minst van de Commissie die Snriname's economischen en linancieelen toestand be studeerde. Die toekomst eischt eensgezinde inspan ning van alle krachten en misschien van sommigen hot zwaarste wat van een mensch gcëischt kan worden Zelfverloochening. Mynheer de Voorzitter, Suriname heeft Diel in zyne geschiedenis een man als Jan Pieterszoon Coen. Maar mensclien als Coen zyn van alle tyden, alle landen, alle lucht streken. Wat hij ginds zeide, mogen wy hier toepassen. En dan is er een gezegde van hem dat my in den laatston tijd steeds voor den geest stond en ik U ook in herinnering wil brengen .Ziet wat goede courage vermag". En dat is hot voornaamste wat ik hier hoop to vinden, by hoog en by laag, by ambtenaar en particulier; goede courage, die grooter wordt by eiken tegenslag, die want mot elke moeiljjkheid. Wal mijn bestuur de kolonie bfer.gen zal, is niet te zeggen maar wol weet ik dat ik haar breng goeden wil en goede courage. En het zal myn grootste voldoening zyn als over eenige jaren van Suriname sprekende, gezegd kan wordon„Ziet, wat goede conrage vermag". Hiermede Mynheer de Voorzitter, verklaar ik het bestuur der kolonio Suriname te aan vaarden. De storm. Berljjn, 8 Nov. De storm heeft op Helgo- land groote schade aangericht. Het goheole Noordelyke deel is met allerlei brokstukken bedekt. Er is zelfs een sterk bolwerk stuk geslagen en een groote strook land word weggeschoven. Ook de duinen hebben sterk geleden. De oorlogshaven, die daar aangelegd wordt is gedeeltoljjk vernield. Men schat de schade op 200,000 Mrk. Do bemanning van de schepen, die in de havon lagen, werden met groote moeite gered. Een schip, dat in de haven gevlucht was, werd tegen de kade geworpen eu verpletterd. Het buskruit schandaal. Parys, 7 November. In strjjd met de be loften van Mossimy heeft do ministerraad besloten het rapport over het buskruit-Bchan- daal niet te publiceeren. Men vermoedt dat dit het gevolg is van de openhartigheid van den generaal-rapportonr, die ernstige politieke verantwoordelijkheden onthult, en voorname lijk de nagedachtenis van generaal Bruin aanvalt, op wiens arme doode hoofd men wel zal eindigen alle verantwoordelijkheid te laden. Do inspecteur-generaal van de buskruit- fabricago, generaal Berard, wordt op ponsioen geBtold; Vieillo, de beroemde oude uitvinder van het buskruit B, wordt ontheven van de directie van de „Ecole des poudres et salpètrcs"; do heeren Maissin en Louppe worden voor een raad van onderzoek gebracht. De geheele bnskruitfabricage wordt gereor- ganiseord, en het buskruitmonopolie wordt opgeheven door de machtiging aan particu liere fabrieken, om kruit aan te maken voor den uitvoer en voor hulp van den staat. In afwachting zegt de ,Matin" dat alle verdachte hoeveelheden buskruit thans zullen worden ontscheept. 0e opstand in Angola. Berlijn, 8 Nov. Uit Lissabon wordt aan het .Berliner Tageblalt" geseind De laatste berichten uil Angola in Portngeesch Afrika melden, dat de opstand zich daar uitbreidt. De inboorlingen stoken de nederzettingen in brand. Een aantal Europeanen zjjn onder verschrikkelijke martelingen godo)d. De nati onaliteit van de dooden is nog niet bekend. Ondor do Europeanen heerscht een groote paniek. Geen toegang voor negers. Het is geen gebruik in de Vereenigde Staten, dat negers tooneelvoorstellingen by- wonen op dure rangen. Ook in New York wordt dat niet geduld. Nu hadden onlangs een neger en zyn dame stallesplaatsen weten machtig to worden in het Ljric Theatre aldaar. Toen zy s avonds hun plaatsen wilden innemen, werd hun dit belet. Do directie vau hot Lyric Theatre beweert, dat zy, door negers toe te laten, de blanke bezoekers zou wegjagen en grooto schade zou lijden. De andere too- neeidirectios te New York gaven die van het LT. gelyk. De neger, wien het recht om op da door hem betaalde plaats to zitten, was ontzegd, heeft een klacht ingediend by de justitie. Of dit iets zal helpen Onlangs heeft een nager, wion in een New Yorksch eerste klas restaurant bediening was geweigerd, zich met een klacht tot de justitie gewend. Hy kon geen uitspraak krygen, die hem bevredigde en zocht het hooger-op zoo lang hy kon. De eenige satisfactie die hy kreeg was, dat door den rechter 's negers goed recht erkend werd, om dezelfde behan deling to genieten als aan blanken te beurt viel. Doch volgens de rechterlijke uitspraak was er nietB dat den restauranthouder belette, aan negers zulke hooge pryzen te berekenen, dat dit toch gelyk stond met het weren van de laatsten. Oer Herr Landrat. Worpswede is het Duitsche Laren. Een schilderskolonie. Zondagavond nu ging de laatste trein van Worpswede naar Bremenvürde om half tien. De passagiers dommelden en bommeldon g«- moedolyk tot Sant Jiirgen, een halte in do hei on dachten gezellig verder te knikke bollen. Doch de trein ging torug naar Worps wede. En waarom De koninklyke Landraad in Bremervördo had den laatsten troin in Worpswede gemist. Dus seinde hy naar Sant Jiirgen, dat de machinist moest omkeoren om den Landraad af te halen. Hetgeen geschiedde. Heigeen geschiedde in de maand October van het jaar 1911. G«meent«piiad v. Wieringen, van Dinsdag 7 November 1911. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer P. Koorn. De voorzitter opent de vergadering, de notulen worden voorgelezen cn vastgesteld. Ingekomen stukken Bericht van storting door don Rijksont vanger van f 830.97. Goedkeuring door Ged. Staten van de Suppleloire Kohieren van den Hoofdelyken Omslag en de Hondenbelasting. Mededeeling dat het straatwerk by hor- besteding is gegund aan den hoer C. Kroon voor f 2065. Aan den heer C. Brugman wordon a en aan den heer C. Tyson */l« *an 'iun slag in den Hoofdelyken Omslag kwijtge scholden wegens vertrek. Aan mej. de wed. Pool wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend als onder wijzeres te Westerland, met dankbetuiging, en wordt besloten eene oproeping te doen voor eone opvolgster. By het lierhalings-ondcrwijs worden be noemd mej. J. Nierop en de hser L. Berg- huis. De nieuw benoemde gemeente-veldwachter wordt benoemd tot gemeente-bode. De wegwerker wordt opnieuw voor oen jaar aangesteld. By do rondvraag bespreekt de heer Pool eene verplaatsing van de gaspitten in de openbare school; de heer Do Vries spreekt over vermindering van den gasprys en de heer Hermans over herstel van een zinkput. Als do gasfabriek een jaar gewerkt beoft zal worden overwogen of do prys vorminderd kan wordenin do andere belangen zal wor den voorzien. Daarna sluit de voorzitter de vergadering. Schaakrubriek. Probleem No. 18, van H. Zoontjes te Beverwijk. (Schaakblad). Wit begint on geeft in 2 zetten mat, abcdefgh ai 1, 11 i mi» 3ü i HÉ JU:, .4, i üp abcdefgh Stand der stukken Wit: Kb4; Dc8; Tb5; Pg4; pionnen o3 en f2. ZwartKe4Tf8Pe6Lb3pionnon d6f6; IS en g6. Oplossingen wordon ingewacht onder het motto .Schaak" tot nitorljjk 17 Nov. a.s. aau het bnreau dezer courant en in de volgende rubriek bekend gemaakt. Oplossing No. 12. van Dr. Z. Mach to Praag. 1. Te5—g5 waarna Toren of Dame mat geeft. Goede oplossingen ontvangon van Dr. .1. J. Tesch, R. Roelofs, P. J. LoovcnstyD, C. Rab, J. Siegers, H. Zegel, J. Mienis, A. Swart en Dr. H. C. R., allen to Heldor. A. van Eolde te Alkmaar. B. B. Nanning te Den Haag. C. Smit, C. Buisman en J. Smit te Texel. voort met van innerlyke ontroering bevende stem «altjjd was het my, of deze voortdurende zonneschijn eenmaal verduisterd moest worden en nu is myn voorgevoel uitgekomen." rIk heb u reeds gezegd, dat gy niet moest wanhopen alles zal zeker wel goed afloopen," troostte haar de commissaris. ,Ik geloof on danks zyn bekeatenis vast aan de onschuld vau uw zoon; wie weet, welk een duister geheim hem tot die vreeselyke zelfbeschul diging heeft gebracht." ,Dat vermoed ik ook,'" zeide mevrouw Dornor zacht. ,Ik kau my de handelwijze van myn zoon alleen door zyn grootmoedig, onbaatzuchtig karakter en de oneindige liefde, die hy my toedraagt, verklaren, en om licht over dit geheim te verspreiden ben ik met u naar die plaats der verschrik king gereden." Zy wilde er oogenschynlyk nog iets bij voegen, maar zy beet zich eensklaps op de lippen terwyl er argwaan uit haar betraande oogen blonk. Loder scheen daar niets van te bemerken. H\j knikte met hot hoofd. Toen vroeg hy „Hebt gy die geschiedenis van nw huwe lijk aan uw zoon verteld Mevrouw Dorner huiverde; zy werd zoo mogelyk nog bleeker en liet het hoofd diep op de borst zinken. «Hy weet niet meer dan iedereen," zeide zy daarop. .Waartoe zou ik hem haat in prenten tegen de nagedachtenis van den man, die dan toch altjjd zyn vader was «Dat bedoel ik ook niet," zeide Loder vergoelijkend; «maar het zou toch wel kunnen, dat ge, met uw zoon alleen, hem wel eens over zyn gestorven vader bad ge sproken, hem die.-.s karakter beschreven had, al ware het alleen de goede zydo er van, want die zal hij toch ook wel gehad hebben." Ja, hoewel zeer weinig," zeide de weduwe bitter. «Het deed my altjjd [verdriet, over mijn huweljjk te spreken, en Wilhelm was fijngevoelig genoeg, om elke vraag daarom trent te vermyden. Wy hebben zoo goed als nooit over den afwezige gesp-oken." Ook van my ie het denkbeeld verre, u verdriet te berokkenen, mevrouw," sprak de commissaris. Ik meende alleen maargjj liadt hem de een of andere eigenaardigheid van zjjn vader kunnen vertellen. Dat heeft toch haast iedereendeze stottert, gene is erg zenuwachtig, een ander schrijft zeer gemakkelijk met de linkerhand Dat was juiat met myn man het geval," zeide de weduwe. «Nu zulke kleine bijzonderheden onthoudt meu gemakkelijk, en gjj hadt hot wel aan uw zoon kunnen verteld hebben." De dame schudde het hoofd. „Ik heb u reeds gezegd, dat ik verm cd, met myn zoon over zjjn vader to spreken," zeide zy eenigssins ongeduldig; ,ik zelf dacht zoo min mogelyk aan hemdaar had ik myn gegronde reden toe zoodat deze bijzonderheid my geheel ontgaan was, totdat uw opmerking er mij aan herinnerde; maar wat bedoelt u daarmee?" «Volstrekt niets," antwoordde de commis saris. «Ons, politiemannen, komen soms zulke zonderlinge vragen in het hoofd opdat moet gjj my niet kwalijk nemen. Maar daar zijn wij reeds by ons doel." Het rjjtuig stond stil voor oen muur van roode tegels, in welks midden een hek was, dat toegang verleende tot een ruime binnen plaats ingesloten door een mooi gebouw. Dit was het lykonhuis, dat van buiten zeker niets verried van zjjn sombere bestem- )en man mot een uniformpet op, die juist op de binnenplaats stond, naderde het rytuig. Gjj hebt vergeefsche moeite gedaan," zeide by ,er is op het oogenblik geen lyk de zaal tentoongesteld." De commissaris stapte nit en drukte den in die een kennis van hem was de hand. fDat doe er niet toe, myn waarde inspec teur," zeide hy op vriendschappoljjken toon. Deze dame wenscht het lyk van Dorner te bezichtigen." De beambte keek de dame in het rijtuig verwonderd aaD. «Hm, dat ia eigenlyk £een aanblik voor een dame," mompelde hijde doode ie in den ljjkenkelder, en die is op het oogenblik dicht bezet." .Ik ben sterk," antwoorddo de oude vrouw, .en verkeer op het oogenblik iu eon pijnlijke onzekerheidwees dus zoo goed my niet lang te laten wachten." ,Uw wensch is my een bevel, mevrouw," antwoordde de inspecteur beleefd. «Op de verantwoording van mynheer den commissaris dan zal ik u er heen brengen." Men ging do ijzeren deur, die tot den kelder toegang verleende, door, en Loder, die achteraan liep, mompelde voor zich: «Het is altjjd goed, mynheer do rechter van instructie, wanneer men zjjn hersens gebruikt. Wees gjj maar vast overtuigd, dat onze advocaat schuldig is, ik voor my zou wel eens willen weten, hoe hy er achter was gekomen, dat de vermoorde links was zoo iets bemerkt men niet met een oogop slag, daartoe moet men langen tyd met iemand omgegaan hebben, cn de moordenaar, die zjjn maatregelen goed genomen heeft al te goed zelfs moet den ouden Dor ner goed gekend en al zjjn eigenaardigheden nauwkeurig bestudeerd hebben." De iaspecteur trachtte intusschon de pijn lijke ontroering, die op het gelaat van me vrouw Dorner te lezen was, door een alle- daagsch gesprek te verdwjjnen. Hy deelde haar, die slechte verstrooid naar hem luisterde, allerlei bijzonderheden, omtrent het lykenhuis medo, waarvan de oprichting voor oen model van dat soort gebouwen kon doorgaan. ,Ja," zeide hjj, terwyl hjj een twee 1c deur voor haar opende, «door deze deur tredon allen binnen, de levenden en de dooden, zy die in vertwijfeling do hand aan cichzelf hebben geslagen, en zy die door moordenaars handen gevallen zjjn maar ook zy, die een zaam en verlaten door het leven gingen en op hnnne kamer voor allen onbekond een natuurlijken dood zyn gestorven. Zjj allen komen door deze deur binnen. Zjjn hun namen bekend, dan brengt men hen, ha hen gewasschen en in hot doodsgewaad gehuld te hebben, terstond naar den ljjkenkelder onbekenden worden eveneens, als zjj gereinigd zjjn, in de publieke zaal tentoongesteld, opdat hun mogelyko verwanten, onders, broeders, vrouwen of kinderen, hen erkennen en^hun identiteit vaststellen kunnen." Zy waren intusschon eon steen en trap afgegaan on nu opende de inspecteur nog maals een jjzeren deur, die toegang tot den eigenlijken kelder verschafte. Dit was een ruim gewelf, zeer zindelijk, met witte maren on door electriicho gloei lampen helder verlicht. (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1