Onderwijs, Woensdag 22 Nov. as., L£ZIIG op 23 November, li leer goed onderhouden Inboedel, Boekhouden en Bandelsrekenen. Mej. A. SNAPHAAN A. J. STURK, Doolhof 16. in den geest zooals het rapport aangeeft. Wij zullen evenwel onderzoeken in hoeverre in de regeling van den dienst verbetering is te brengen. Wat de opmerking van het aanschaffen van studie- boeken en tijdschriften Yoor rekening der gemeente j betreft, zullen wy den Veearts-Keurmeester er op wijzen, dat hij zich in deze tot het hoog noodige dient te beperken. Over dit volgnummer ontspint zich nog een lang durige discussie, waaraan voornamelijk de HH. Geus en Zander deelnemen. De eerste, om er de aandacht Yan B. en W. op te vestigen, dat door den veearts alleen de studieboeken, benoodigd tot behoorlijke uitoefening van zijn functie, voor rekening van de gemeente zullen worden aangeschaft; de tweede, om aan te toonen, dat de klacht, als zouden de slagers dikwyls te lang op den-veearteof-hulpkeur- jpeester moeten wachten, ongegrond is. Geïnfor meerd hebbende bij het bestuur der Slagers-Ver- eeniging, kon men deze klacht niet beamen. Uit den aan der zaak, wijl het slachtuur door de meeste slagers op den zelfden tijd van den dag wordt ge kozen, moet de een wel eens op den ander wachten. De Voorzitter zegde toe, dat, voor zoover noodig, rekening zou worden gehouden met de eerst gemaakte opmerking. Bij de rondvraag vestigt de heer Verstegen nog eens de aandacht van B. en W. op de vraag hun in een vorige vergadering door den heer Van der Ploeg gedaan, betreffende een publicatie van den Reinigingsdienst, waarna de vergadering wordt ver daagd tot den volgenden dag. Zitting van Woensdag 15 Nov. 1911. Voorzitter: de heer Van Neck. Aanwezig zijn de zelfde heeren als ter vorige zitting, uitgezonderd de heer Van den Berg, die kennisgeving van verhindering heeft ingezonden. De Voorzitter heropent de Vergadering en stelt aan de orde de verdere behandeling van de be- grooting. Men is thans genaderd tot Volgn. 119- Jaarwedden .der onderwijzers. In de le, zoowel als in de 2e afdeeling, wordt naai- aanleiding van het adres van de Afdeeling Helder Yan den Bond van Nederlandsche Onderwijzers en na kennisname van de voorloopige overwegingen van Burgemeester en Wethouders, ten opzichte van dit adres, door verschillende leden te kennen ge geven, dat men do positie-vorbetering van de onder wijzers dient te beoordeelen, onafhankelijk van den al of niet gehuwden staat van deze ambtenaren, Deze leden kunnen zich niet vereenigen met het verhoogen van de vergoeding voor huishuur. In de 1* afdeeling wordt in overweging gegeven om, ter bereiking van hetzelfde als door Burgemeester en Wethouders wordt beoogd, eene periodieke ver hooging meer in te voegen en deze verhoogingen b.Y. te geven' na het vervullen van 2, 4, O, 8, 10, 12, 14, 17 en 20 dienstjaren. In deze afdeeling zou men de overwegingen van Burgemeester en Wet houders te dezen opzichte, nog voor de behandeling dei- begrooting, gaarne in druk zien rondgezonden. Een lid der 2e afdeeling wenscht, in verband met de voor te stellen herziening der onderwijzers- jaarwedden, volgnummer 22 der ontvangsten te bespreken. In de 86 afdeoling wordt alleen gevraagd naar de opinie van Burgemeester en Wethouders over het adres van de onderwijzers. Antwoord van B. eu W. Een bepaald voorstel tot wijziging van de veror dening op de onderwijzers-jaarwedden, is door ons niet toegezegd en wij wenschen dit geheel aan de beslissiag van den Raad over te laten met het oog op de flnancieele gevolgen. Wij hebben naar aanleiding van het adres van de afdeeling Helder van den Bond van Nederlandsche onderwijzers alleen eenige berekeningen gemaakt, om te zien welk bedrag voor verschillende verande ringen zou worden gevorderd. Het is ons daarbij gebleken, dat van de 1122 gemeenten in ons land, slechts 57 of wel 5 °/0 een aanvangssalaris hebben, hooger dan in deze gemeente wordt uitgekeerd, terwijl 874 gemeenten een lager aanvangssalaris beschikbaar stellen. Met uitzondering van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, hebben wij de salarisregelingen der onder wijzers van 26 der daaropvolgende gemeenten na gegaan en daaruit hebben wij gezien, dat 80 °/0 Yan die gemeenten een eindsalaris in uitzicht stellen van 1000, evenals in deze gemeente te bereiken is. Alleen in het spoediger verkrijgen van het maximum valt een vergelijking niet in het voordeel dezer gemeente uit. In vele gemeenten bereiken de onder wijzers hun maximum in 20 jaar, terwijl dit in deze gemeente eerst in 25 jaren plaats heeft. Wil de Raad in dezen geest de Verordening veranderen, dan verdient het naar onze meening aanbeveling, de verhoogingen toe te kennen na 2, 4, 6, 8, 11, 14, 17 en 20 jaar dienst, doch wy wijzen er op, dat dergelijke verandering op het oogenblik een meerdere uitgaaf zou vorderen van 1950. Perio dieke verhoogingen zooals hiernevens worden aan gegeven n.1. om de 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 17 en 20 dienstjaren zullen een bedrag eischen van 4100. Ook is het ons by vergelijking met bovenbedoelde 26 gemeenten gebleken, dat de tegemoetkoming voor woninghuur in al die gemeenten hooger is, waarom het misschien aanbeveling zou verdienen, die tege moetkoming instede van op ƒ50 op 100 te bepa len. Hieraan is een meerdere uitgaaf verbonden van ƒ1750, daar het aantal gehuwde onderwijzers 35 bedraagt. Wat betreft het meer of minder billijke van toe kenning aan gehuwde onderwijzers van eene tege moetkoming in de huishuur, daaromtrent kunnen de meeningen verschillen. Wy meenen te dezen opzichte te kunnen volstaan met eene verwijzing naar de wet waarin het hier bestreden beginsel, om aan de gehuwde onderwijzers een zoodanige tege moetkoming toe te kennen is nedergclegd. Wy laten aan den Raad over, of tor beantwoor ding van bovenbedoeld adres in bovenaangegeven geest iets zal worden gedaan, doch wij meenen ook hierbij te moeten wijzen op den hoogst ongun- stigen toestand der gemeente-financien. Wat betreft de opmerking omtrent volgnummer 22 (Schoolgeldheffing) deze is reeds door ons bij dat nummer beantwoord. Do heer Biersteker opent het debat en voert eerst het woord speciaal over deze twee punten: onderwijs aan zwakzinnige en achterlijke kindereu en ten tweede over het uitbreiden van de yer- Yolgklasse aan school 8. Ten aanzien van het eerste punt herinnert hy er aan, dat in verschil lende plaatsen Yan ons land te dezen aanzien maat regelen zijn getroffen. Hy acht die in 't belang van 't onderwijs, zoowel van de normale als van de abnormale kinderen, alsmede van den onder wijzer zeiven en zou gaarne zien, dat ook voor Don Helder bepaalde opgaven konden worden ver strekt aangaande den aard eu het aantal van bovenbedoeld soort kinderen. Hij dringt er op aan, dat Yan de zijde van B. en W. de noodige ge gevens zullen worden verzameld, opdat, wanneer te dezer plaatse van andere zijde wellicht pogingen in 't werk zouden worden gesteld, men ten deze over de noodige cijfers zal kunnen beschikken. Ten opzichte van het tweede punt zou hy aan school 8 nog gaarne een vervolgklasse zien ver bonden, niet yoor leerlingen, die bestemd zijn om later naar gymnasia of H. B. S. over te gaan, doch geschikt voor zulk soort kinderen, voor wie de ouders nog gaarne wat meer onderwijs verlangen, dan op de gewone lagere school thans kan worden bereikt. Wat betreft het adres van de Afd. Helder van den B. v. N, O. om herziening der salarisverorde ning, alsmede wat daar zooal verband mee houdt, zou hij willen voorstellen deze zaak thans, loopendo de behandeling der begrooting, niet te behandelen. Hij zou liever zien, dat in een latere vergadering een Commissie uit den Raad zou worden benoemd, die over het salarisadres advies zou uitbrengen aan den Raad. Als dit in het begin van het nieuwe jaar kon gebeuren, dan zouden eventueele voor stellen, door die Commissie te doen, vroegtijdig genoeg in behandeling genomen kunnen worden, om er met het opmaken der volgende begrooting rekening mee te houden. Zoo urgent achtte de spreker deze zaak niet, of ze kon tot dan wel uitstel velen. Hy achtte dit in het belang van de onderwijzers zelve; de zaak kan dan rustiger en van alle zijden bekeken worden. Aangezien hij 't een belaugrijke zaak achtte, vond hij 't beter, ze op deze wijze te behandelen, dan thans een be slissing te nemen, die, gezien den huidigen stand der begrooting, wel eens met een algeheele afwijzing kon gelijk staan. De heer De Geus ondersteunt dit voorstel. De heer Hartendorf spreekt eenigszins in anderen geest. Hij is 't er niet geheel mee eens, dat de Raad door dit adres van de Afd. Helder v. d. B. v. N. O. ook maar in 't minst overrompeld is; bij de behandeling van deze zaak in de sectie-ver gaderingen was het adres bekend en bij alle leden Yan den Raad in bezit. Dat de zaak ook niet zoo urgentf is als de eerste spreker deed voorkomen, schijnt hem toe, ook wel aan twijfel onderhevig te zijn, gezien ook de duurte der tijden, die voor de onderwijzers ook gelden. Willen de heeren toch dien kant op, dan zou hij willen vragen of die be doelde commissie tegelijkertijd in opdracht zou kunnen gegeven worden een herziening der verordening op de schoolgeldheffing. Die commissie zal toch hoogst waarschijnlijk met voorstellen komen, welke meerdere uitgaven voor het onderwijs met zich brengen. Daartegenover mag z. i. wel naar een 'meerdere op brengst door middel van verhooging van het school geld worden omgezien, En naar aanleiding van een berekening die hij maakt en waaruit blijkt, dat het onderwijs op de gewoyf lagere scholen per kind nog geen 4 cent opbrengt gemiddeld, meent hij te mogen concludeeren, dat deze wensch alleszins gebillijkt is. Nadat nog heel lang over deze zaak van gedachten is gewisseld, waaruit ten duidelijkste bleek, dat men die combinatie zooals ze door den heer Hartendorf was voorgesteld niet wenschte en nadat nog was aangenomen, om die commissie uit 5 leden te doen bestaan, en ze in de eerste vergadering van den Raad, in het nieuwe jaar te houden, zou worden benoemd, wordt dit voorstel in stemming gebracht en met algemeens stemmen aangenomen, except die van den heer Hartendorf, die buiten stemming bleef. Volgn. 123- Kosten van het instand houden van schoollokalen en onderwyzerswoningen. Een lid der 2* afdeeling geeft In overweging, met het oog op de talrijke kleine reparatiön, een stads timmerman aan te stellen. Antwoord van B. en W. Wat het aanstellen van een stads-timmerman betreft, zullen wij overwegen, of dit voor deze gemeente wenschelyk on uitvoerbaar is. Wij kunnen evenwel al bij voorbaat mededoelen, dat de kosten belangrijk hooger zullen zijn, omdat het dan noodig zal blijken dat een werkplaats wordt gesticht, de noodige gereedschappen en ver schillende materialen worden aangeschaft, terwijl het al spoedig zal blijken, dat meerder personeel zal moeten worden aangesteld. De heer Hartendorf zegt, het ideetje te hebben geopperdin de specificatie van onderhoud- gebouwen viel het hem op, in 't bijzonder, dat zoowat het onderhoud van de sloten per gebouw een 10,— kosten. Hij vond dat wel wat hoog. hy kan echter genoegen nemen met hetgeen B. en W. hebben toegezegd. Volgn. 130- Kosten van belooningen en oere- blijken. Een lid der 1® afdeeling stelt voor, dezen post met 150 te verhoogen, omdat met een vroeger genomen besluit bedoeld werd, de eereblijken voor de hoogste klassen te handhaven. Een lid der 2e afdeeling zou gaarne vernemen, waarom deze post werd verminderd. Antwoord van B. en W. Deze post werd door ons verminderd omdat naar onze meening do schoolbibliotheek voor de hoogste klasse in do plaats is.getreden van de prijsuit- deeling. Het voorstel, om dezen post met 150 te ver hoogen, om de prijsuitdeeling ook in de hoogste klasse te behouden, naast de bibliotheek,' wordt, nadat de H.H. Grunwald, de Geus, Adriaanse en Hartendorf er over hebben gediscussieerd, aangeno men. Tegen stemden de H.H. Krijnen, Terra, Geus, Hartendorf en de Voorzitter. De heer De Ven bleef huiten stemming. Volgn. 131a- Jaarwedde van den Schoolarts. Antwoord van B. en W. Tengevolge yan de beslissing van den Raad tot aanstelling van een schoolarts moet hier een bedrag van 600 beschikbaar worden gesteld. Volgn. 133- Subsidie aan bewaar- en klein- kinderscholen. In de 1® afdeeling stellen meerdere leden voor dezen post met 150 te verminderen, in den geest der desbetreffende verordening, welke bepaalt, dat eventueele aanvragen om subsidie voor het volgende dienstjaar, vóór de behandeling der begrooting moeten zyn ingediend. Antwoord van B. en W. Wy -meenen het hier uitgetrokken bedrag te moeten handhaven, omdat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat nog van het bestuur eener andere bewaarschool eene aanvrage om subsidie zal inkomen. Na een kleine opmerking van den heer Bier steker, waarin hy erkent dat er geen aanleiding bestaat om den post te verminderen, blijft zij onver anderd behouden. Volgn. 13fi. Kosten van do School voor de Zee vaartkunde. In verband met en naar aanleiding van de mede- deelingen van Burgemeester en Wethouders, be treffende de subsidie voor de Visscherijschool, welke 200 minder zal bedragen, dan waarop gerekend was, wordt in de I® afdeeling voorgesteld, de toelage van den Directeur te verminderen met 200 en alzoo te brongen op 100, benevens de toelage voor den Conciërge te doen vervallen. Enkele leden wenschten nög liever, in de gegeven omstan digheden, op het besluit tot oprichting dezer school terug te komen. In de 2® afdeeling wordt nota genomen van de missive van de Regeering, waardoor de post met ƒ200 verhoogd zal moeten worden. Een der leden merkt op, dat het wenschelyk ware geweest, dat de nadere voorstellen te dezer zake, vóór de begrooting behandeld waren geworden. Het is volgens dit lid de oude geschiedenis van de huid, de jagers en den beer. In de 3® afdeeling spreken meerdere leden zich uit, om voorloopig nog niet tot do oprichting over te gaan. Antwoord van B. en W. Bij volgnummer 23 der Ontvangsten is mede gedeeld, waarom deze post met 200 zal verhoogd worden. Wij hebben bij dat nummer reeds onze meening uitgesproken, dat eene beslissing of tot oprichting eener visscherijschool zal worden over gegaan, thans definitief door den Raad moet worden genomen. Tevens kan dan bepaald worden hoe groot de toelagen van den Directeur en den Conciërge zullen zijn. Wat dc opmerking betreft, dat het wenschelyk ware geweest, het voorstel inzake de Visscherijschool vóór de begrooting te behandelen, wordt er op gewezen dat dit niet mogelijk was, omdat de kennis geving van den Minister van Binnenlandsehe Zaken, betreffende de 1800 subsidio, eerst 25 September laatstleden bij ons inkwam. Over dit volgnummer ontspint zich wederom een discussie, waarmee een groot deel van den avond gemoeid is. Het ging over de oprichting van de zeevisscherij-cursus. Naar aanleiding van het feit, dat de subsidie van het Rijk voor deze zaak naar men meende, lager was, dan waarop men bij het opmaken der begrooting voor dezen cursus had ge rekend (later bleek uit een opmerking van den heer Bok, dat dit verschil slechts 70,5 bedroeg) werd zooals men boyen kan zien, door B. en W. voor gesteld, dezen post met 200 te verhoogen. In den loop der discussie bleek ook nog, dat dit abusieve lijk was voorgesteld, daar niet de ontvangsten met dit bedrag moesten worden verhoogd, doch de uit gaven er mee verlaagd. Inmiddels had men boven staand voorstel reeds aangenomen, niettegenstaande den verwoeden, doch vruchteloozen strijd, dien de heer Hartendorf nogmaals aanbond tegen het oprichten van dezen cursus. Zooals men zich uit vroegere debatten omtrent deze geschiedenis zal her inneren acht de heer Hartendorf deze school voor onze gemeente in haar opzet te groot en te grootsch. Hij vreest dat de school geen raison heeft, wijl er geen leerlingen voor zullen zijn, blijkens zijn informatiön. Hij acht het alleen een uitstekend plan voor den directeur en de leeraren, die er van zullen profiteeren, om hun tractement met een niet onbeduidend bedrag te verhoogen. Ten slotte waarschuwt hij nog, althans voor dezen cursus niet tot verbouwing van de Zeevaartschool over te gaan, maar liever aanvankelijk een dei- bestaande scholen, 't zij School 8, 't zij de School aan de Vischmarkt, voor deze zaak te benutten. Natuurlijk liet men zich van de andere zijde ook niet onbetuigd; de H.H. Biersteker, De Geus, Bok en Verstegen schaarden zich aan de andere zij; betoogden het nut van -do schoolhaalden nog even heel de geschiedenis den taaien strijd van den heer Staalman vroeger, thans door den heer Hartendorf nog voortgezet aan en bepleitten het oprichten van dezen cursus. Wel wenschen eenige heeren iets af te dingen op de begrooting voor de school zelve. Zoo vond men een verhooging van het traktement van den Directeur die zelf geen les aan de school zou geven doch 's avonds er heen zou moeten gaan, om te doen wat des Directeurs is met 300 wel wat hoog en was er een strooming te bespeuren, om dit voorstel met 200 te verlagen en zoodoende de verhooging op 100 te brengen. Ook" wenschte men een nader omlijnd plan omtrent den inwendigen dienst, zooals leerplan, lesuren, enz., enz. Nadat men dreigde in een impasse te geraken, niet het minst door de verwarring omtrent de denkbeelden bij de heeren zelve of de begrooting, die zij bezig waren vast te stellen, een raming was al of niet, werd besloten, de gelden voor deze school toe te staan en goed te keuren zooals ze in de begrooting op voorstel van B. en W. voorkomen, (met inachtneming natuur lijk van de vergissing omtrent de 200, die eigenlijk 70.50* moest zijn en geen ontvangsten doch uit gaven moesten heeten) en dat men de retributie van deze gelden in een nader voorstel van B. en W. had tegemoet te zien. Volgn. 136- Kosten der Burgeravondschool. Een der leden van de I® afdeeling merkt op, dat deze post, door het benoemen van een assistent- leeraar in het meubelteekenen met akte L. O. met ƒ140 behoort verminderd te worden. Antwoord van B. en W. Tegen deze vermindering hebben wij geen be zwaar. Bij de opmaking der begrooting was gere kend op een leeraar in het teekenen (meubelmaker) met volledige bevoegdheid, ad 490. Aangesteld werd een assistent-1 eeraar, niet in het bezit dei- akte Middelbaar Onderwijs, aan wien dus overeen komstig de Verordening een salaris van 350 toekomt. Dit volgnummer geeft geen aanleiding tot discussie. Volgn. 144- Subsidie aan het Burgerlijk Arm bestuur. Een lid van de 3° afdeeling vraagt naar de mogelijkheid om het Armenhuis aan de Tuinstraat uit te breiden. Verder wordt door meerdere leden dezer afdeeling opgemerkt, dat een verpleegde uit het huis aan de Tuinstraat, door een der leden van het Burgerlijk Armbestuur wordt benut, tot het verrichten van allerlei zware werkzaamheden, zonder dat daarvoor loon wordt betaald. Antwoord van B. en W. Uitbreiding van het huis in de Tuinstraat kan bij de weldra te sluiten leening overwogen worden. Wat betreft het verrichten van werkzaamheden hier bedoeld, een onderzoek daaromtrent zal door ons worden ingesteld. De heer Adriaanse behoudt zich liet recht voor, op deze zaak in de volgende vergadering terug te komen. Volgn. 188- Onvoorziene uitgaven. In de 3® afdeeling wordt bij dit artikel de wen-} schelijkheid uitgesproken, om daaruit het vieren van jubile's van gemeente ambtenaren te bekostigen. Antwoord van B. en W. Het komt ons niet noodig voor, dat uitdrukkelijk uitgesproken wordt, dat uitgaven voor het vieren van jubilés uit dezen post zullen worden bestreden. Wanneer toch een uitgaaf moet worden gedaan, waarvoor geen bedrag op de begrooting is uitge trokken, dan spreekt, het vanzelf dat deze uit den post „onvoorziene uitgaven" moot worden gekweten. Deze post moet met 200 verhoogd worden wegens de graficatie voor den tijd van een jaar aan de gemeentevroedvrouwen. Begrooting Waterleiding. Deze is door den Directeur, alsmede door B. en W. in ontvangsten en uitgaven geraamd als volgt: Ontvangsten 78528.40 Uitgaven 19054.— Saldo 54474.40 Behalve dat de Commissie voor de Gasfabriek en Waterleiding in overweging gaf eenige ondergeschikte wijzigingen in de begrooting van den Directeur aan te brengen, die deels door B. en W. worden over genomen, deels bestreden, gaf deze begrooting in de afdeelingen aanleiding tot de volgende opmerkingen In de 3° afdeeling wordt de wensch el ïjkheid uitge,sproken, van een meer uitgebreid verslag over dit bedrijf. Eenige leden zyn van meening, dat liet gewenscht is, dat al het water over den meter en per Meter wordt verstrekt on berekend. Daar door zal een toestand geschapen worden, die veel waterbespanng zal geven voor de gemeente en geldbesparing voor de gebruikers. Daarentegen wordt echter opgemerkt, dat een zeer aanzienlijk kapitaal noodig zal zijn voor aan schaffing van Meters en het gebruik per hoofd hier minder is, dan in verscheidene andere plaatsen. In de eerste afdeeling wordt voorgesteld om de som van 416, voor eon aan te stellen Klerk- Meteropnemer, over te brengen op tijdelijk personeel. Andere leden kunnen zich in zooverre daarmede vereenigen, dat zij onder deze voorwaarde alleen kunnen berusten in het afvoeren van de periodieke verhoogingen, door den Directeur voorgesteld ten behoeve van dezen beambte. Bij eventueel vaste aanstelling zouden deze leden tevens de periodieke verhoogingen willen zien ge handhaafd, in dier voege, dat 3 tweejaarlijksche verhoogingen werden verstrekt ad. 100 met een maximum van 700. Deze leden wenschen geen beambten in gemeente dienst aan te stellen op een zoo laag traktement zonder zekerheid van periodieke verhoogingen. Antwoord van B. en W. Wy zijn bereid te bevorderen, dat het verslag van dit bedrijf meer uitgebreid wordt gegeven doch zouden dan gaarne aanwijzing ontvangen welke uitbreiding verlangd wordt. Algemeene waterlevering over meters zou in de eerste plaats een beduidende kapitaalsuitgave ver- eischen. Een watermeter kost 18 en er zouden nu reeds, voor het tegenwoordig aantal waterverbruikers, zonder meter moeten geplaatst worden ongeveer 2500 stuks, hetgeen dus een uit gaaf zou vorderen van 45.000. Een vroeger ingesteld onderzoek in verschil lende gemeenten in Nederland heeft doen zien, dat het waterverbruik van de aangeslotenen zonder meter over het algemeen laag is en wat deze ge meente betreft is geconstateerd, dat het waterver bruik in de arbeiderswoningen vooral niet hooger is dan ergens elders. Bovendien kan uit de hier ten dienste staande gegevens worden aangetoond, dat het waterverbruik in de woningen met meters hooger is dan in de huizen zonder meters. Wij kunnen dan ook niet toegeven, dat van eene alge meene invoering van meters eene belangrijke besparing van water het gevolg zoude zijn en wat de geldbesparing voor de verbruikers betreft zal toch rekening gehouden moeten worden met het feit, dat rente en aflossing van een kapitaal van 45.000 zal moeten worden gevonden. Wij merken op, dat het traktement voor den Klerk-meteropnemer is uitgetrokken niet op 416 maar op 400; deze functionaris is bij den dienst der waterleiding beslist noodig en wij kunnen ons daarom met eene tijdelijke aanstelling niet ver eenigen. Aangezien voor geen der ambtenaren bij de waterleiding eene traktementsreglement met perio dieke verhooging bestaat, meenen wij dat ook voor den Klerk-meteropnemer niet tot een zoodanige salarisbepaling moet worden overgegaan. Na wederom een langdurige gedachtenwisseling gehouden te hebben, waarbij ter sprake kwam de interpretatie van eenige artikelen van het onlangs aangenomen Werkliedenreglement en waarbij de moeilijkheid gerezen was omtrent de verschillende beteekenis tusschen los werkman en tijdelijk aan gesteld werkman, een kwestie, gerezen omtrent de vraag of de indertijd los aangenomen werkman Roodenburg thans als vast diende aangesteld te worden, zooals do Directeur der Waterleiding had voorgesteld doch later in de Oommissie voorde Bedrijven weer teruggenomen had werd de be grooting voor de Waterleiding, nadat ze overeen komstig de adviezen van bovengenoemde Commissie, in uitgaven met 850 was verlaagd aangenomen, De beide Wethouders hadden tegen deze verlaging gestemd. Thans wordt de vergadering verdaagd tot in do nieuwe week. Advertentiën. Heden overleed in den leeftijd van byna 82 jaren, onze geliefde Zuster, Behuwdzuster, Tante en Oud-Tante, Mejuffrouw Hillegonda Cornelisse SchuIJt. Uit aller naam J. C. W. SCHUIJT, Amsterdam. Wed. H. J. SCHUIJT -Schoof*, 's-Gravenhuge. Amsterdam, 13 Nov. 1911. Allard Piersonstroat 4. v. d. hoer P. H. SCHREUOER, Leeraar aan de Scholen voor Zwakzin nigen te 's-Gravenhage, des avonds 8 uur in het lokaal „Tlvoll". ONDERWERP „Waarom afzonderlijk onderlijs aan zwakzinnigen." Entrée 10 oenft. Teruggekomen uit Indië bevond ondergeteekende, dat vele werken, boeken en platen uit zijn bibliotheek verdwenen waren. Ook zyn er enkele deelen verdwenen, waardoor kostbare werken waardeloos en geschon den zyn. Dringend verzoekt hij wie deze in tijdelijke bewaring genomen heeft, dezelve ten spoedigste terug te willen laten bezorgen by mejuffrouw H. de Vries, Janzenetraat 61, alhier, vroeger wonende Jan in 't Veldstraat 50, daar hy anders tot rechterlijke maatregelen zal moeten overgaan. L. S. A. M. VON RöMER, Officier v. Gezondheid le kl. K.M. Helder, 15 November 1911. OP voorm. 10 V, uur, in het lokaal „Internationaal", Hoofdgracht 80, wegens opheffing der huishouding en vertrek, van: waaronder: mahonie linnen- en penant- kast, salon- en andere tafels, dito stoelen, canapé, spiegels, schilderyen, porcelein glas- en aardewerk, koper en geëmaill. keukenbenoodigheden, slaapkamermeu belen, bedden en wat daarby behoort, tapijten, gangloopers en wat verder zal .worden aangeboden. ■W Te bezichtigen daags te voren van 10-12 uur en van 2-4 uur. ■W Bovenstaande verkooping was eerst aangekondigd op Donderdag 23 November. Deurw. H. KWANT. Terstond gevraagd ean Broodbakkereknecht en een Leerling, by P. J. SLIKKER, Kooi, Koegras. Er biedt zich aan een nette HUISNAAISTER, goed kunnende verstellen. Adres: Bureau van dit blad. AANGEBODEN een net gemeubileerde Zit* en Slaapkamer. AdresDUINKER's Adv.-Bureau Spoorstraat. AANGEBODEN een ruime luchtige Zit- en Slaapkamer, met of zonder pension, billyken prys, zeer geschikt voor twee dames of heeren. Adres: Kanaalweg 155a. Net KOSTHUIS aangeboden, met vrije Kamer, riant uit zicht. Adres: Boekhandel EGNER, Keizerstraat 37. TE HUUR modern HEERENHUIS, op 't eerste blok Binnenhaven hoek Broodsteeg. Thans bewoond door den WelEd. Gestr. Heer Dat. Te bevragen bij H. F. THIEMAN, Spoorgracht 36. TE HUUR: Een Haarenhuia, 5 kamers, keuken, zolder met Dienstbodekamer, Hoofd gracht 63. Huurprys f300.-. Ean Haarenhuia Hoofdgraoht 69, met 7 kamers, keuken, kelder, waranda en tuin. Huurprijs f 800. Te bevragen bij den Heer J. L. v. OS, Nieuwstraat 27. TE HUUR het nieuw gebouwde Heeren- huie, Kanaalweg no. 4, bevattende: zes kamers, keuken, bijkeuken en voor zien van gas- en waterleiding. AdresR. N. VAN OS, Binnenhaven 9. Uit de hand te koop solied gebouwde BURGERWOONHUIZEN. Adres: B. A. ADRIAANSE, Koningstraat 86. Winkelzaak. Een goed beklante Winkelzaak op goe den stand aangeboden. Br. No. 2, Bureau van dit blad. Chef Kpeuger Hzn- Fotograaf. KONINGSTRAAT 98, bij het Koningsplein. Atelier geopend van 0-3 uur. LES aangeboden in 1 les per week f2.— per maand. 2 lessen f3.60 3 lessen f6. Maohineschrijven. Inlichtingen gratis, brieven lett. K, Adv.-Bureau A. J. MAAS, Kanaalweg. beveelt zich beleefd aan tot het var vaardigen van alle voorkomende Dames- en Kinder-Coetumee. Adres: WESTGRACHT 34. P.S. Voorheen werkzaam op 't Atelier van Mej. DE JONG, Rozenstraat. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor alle voorkomend Metselwerk. Van af Maandag '30 October zyn ten kantore van M. A. GRUN WALD, Kanaalweg 67-68, naast de Israëli tische kerk, zoolang de voorraad strekt heels en gedaeltan van lotan te bekomen. Trekking le klasse 80 Nov. a.s.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 2