KLEINE COURANT 'i Vliegend Blaadje ¥Oor Helder, Texel, Wlerlngen en Anna Paulownam No. 4046 Zaterdag 18 November 1911. 89ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37J 45 i f 0.75 miën J Modeblad 55 65 f0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel meer6 Bewijs-exemploar2J Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Interc.- Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever C. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT t Co.), Helder. Bureaus Spoorstraat en Koningstraat. Tweede Blad. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 17 November. Te Amsterdam heeft met gUDStig gevolg bet examen In de vrye- en ordeoefeningen afgelegd, mej. A. de Jong, van hier. De loodskweekeling G. Baas is ge slaagd voor het examen binnen-loods. Den 14den November werd door de Alkmaarsche rechtbank tegen D. K. en R. M. inzake ontduiking van de hondenbelasting elk f 10.boete subs. 2 dagen hechtenis gëeiacht. Gemeentelijke accijns op het gedistilleerd. Verbetering. In ons vorig nummer is melding gemaakt van de indiening van een wetsontwerp, be- oogende het tocBtaan van afwijking van den regel, gesteld by art. 241 der gemeentewet, omtrent plaatselijke belastingen, ten behoeve van de gemeenten Helder, Vlieland en Vlis- singen. Daar staat, dat aan laatstgenoemde gemeente zou worden toegestaan, tot 1 Januari 1915 belasting op het gedistilleerd tot een bedrag van ten hoogste f 7.50 per H.L. ad 50 per cent sterkte te heffen. Dit is, naar men ons bericht, niet juist: voor f7.50 moet worden gelezen: f 17.50. Door den garnizoens-commandant alhier werd jl. Woensdag aanbesteed de levering van rundvleesch en rundvet en van gerookt- en pekelapek, benoodigd voor de soldaten- menages, gedurende het le halfjaar 1912. Ingeschreven werd door: vleesch vet spek per Kg. per Kg. per Kg. S. A. Kannewasser, te Helder f0.73* f0.73* D. S. Beek, id. f 0.78* f 0.736 D. de Groot, Alkmaar f 0.73 f 0.76 f 0.66 P. Wit, te Helder f0.72» f0.72» A. Koomen, id. f 0.708 f0.708 f0.63 T. Kroon, id. f 0.62« A. Blikkenhorst, id. f 0.55* Ziekenfonds „De Eendracht". Jl. Maandag des avonds ten 8 ure hield de afd. Ziekenfonds der Werkl.-Ver. «De Eendracht" hare 4-maandeljjksche alg. ver gadering in het café van den heer P. de Koning. De president, de heer W. R. Zits heette de aanwezigen welkom en deelde mede dat de afdeeling steeds bloeiende is en dat by de gehouden functieverdeeling hij weder tot president was verkozen en alle overige bestuurleden hnnne functiën hadden behondeD. Hij dankte voor het in hem gestelde ver trouwen en hoopte dit Btceds waardig te blyven. De Becretaris, de heer Kelder Isb hierna de nolalen der laatste alg. vergadering, welke zonder op- of aanmerking werden goedgekeurd. Hierna volgde het finantieel verslag door den penningmeester, den heer Noore. Ont vangsten JuliOct. f450.21, nitgaven f274.88, saldo f 175.38. In kas f 1428 46. Door de leden Schooneveld, Haringa en Freeken werden boeken en bescheiden ge verifieerd en door eerstgenoemde een gunstig rapport uitgebracht. Met groote meerderheid van stemmen werd besloten weder aan het jaarfeest deel te nemen en deelde de voorzitter mede dat een groot aantal kinderen weder zal deel nemen aan het St. Nicolaasfeest waarvoor nog tot en met 26 November kaarten dis ponibel zyn. Verder werden eenige belang rijke huishoudelyko zaken afgewerkt en sloot de voorzitter met een woord van dank de vergadering. Roze Kate. Zondagavond a.s. zal in Casino" optreden *Het Rotterdamsch Tooneel-emsemble, regie T. P. C. Bigot. Opgevoerd wordt het bekende dramaRoze Kate, het treurspel der smeden. Dit Rotterdamsch gezelschap is uit zeer goede krachten saamgOBteld en de hoofdrollen in bovengenoemd stuk worden vervuld door de heerenT. P. C. Bigot, W. van Znylen, L. Barendse, H. Hissche Muller enz. en do dames mevrouw v. Dykv. d. Linden, mevr. Ku]jk en andere. Het Btuk is schitterend gemonteerd en de costumes van uit de maga zijnen der firma Jansen Co., te Rotterdam. Ditzelfde gezelschap voerde op Zondag 29 October jj. te Gouda het drama .De Twee Weezen" op met groot succes. Het Goudsche Nieuwsblad schrijft over deze voorstelling Zondag is door het Rotterdamsch Tooneel- emsemble in het gebouw „Concordia" opge voerd het bekende drama .de Twee Weezen". Is dit een stuk wat altijd weer trekt, ook Zondagavond mocht dit blijken, daar de voor stelling voor een stampvolle zaal plaats had. En de bezoekers behoefden geen spijt te hebben, want do voorstellers bleken volkomen voor hun taak berekend te zijn. Na ieder tafereel was er een langdurig applaus, dat ten volle verdiend was. Hot was voor het Rotterdamsch Tooneel- emsemble dat, voor zoover ons bekend, hier voor 't eerst optrad, een succes vollen avond. Ruwe taal in dienst. De Minister van Oorlog, van verschillende zyden klachten bekomen hebbende over het bezigen van ruwe taal en vloeken in het leger, heeft de autoriteiten van de land macht uitgenoodigd tegen die misbruiken met kracht op to treden en te doen optreden. Stoomvaart-Maatschappij Nederland". Naar wij vernemen, bestaat by den heer Jhr. L. P. D. Op ten Noort, directeur van de Stoomvaart-Maatschappij «Nederland" het voornemen als zoodanig af to treden. Onderscheidingen. De Singer-Naaimachincs hebben op de Wereldtentoonstelling te Turijn, de hoogste onderscheiding t.w. 2 «Grand Prix" behaald. In stormweer. Met welk zwaar weer onze Noordzeevis- Bchers in de laatste weken te kampen gehad hebben, verneemt men in onze visschers- dorpen thans telkens weer als zy, die dezen zomer op een haringlogger gevaren hebben, met «behouden teelt" in hun gezin zyn weer gekeerd. Te Urk kwamen o.a. terug de mannen, die gevaren hebben op den Einder Logger no. 57. Deze was Zondag 5 Nov. drijvende beoosten Doggersbank, toen een stortzee het schip zoo overstelpte, dat het aanvankelijk niet ryzen wou. Buitengewoon lang bleven do man schappen, die zich tijdig aan het een of ander vastgeklemd hadden, door de zee overdekt, en toen deze eindelijk was vervloeid, en de Jogger dus weer bovendreef, bleek het zeil te zyn weggeslagen en één der opvarenden, de 20-jarige Jan Visser Fzn., meegesleurd te wezen door de golven. Raad voor de Scheepvaart. Uitspraken. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft uitspraak gedaan inzake de stranding van den stoomtrawler «Rotterdam" YM. 50 op het Vogelenzand (Oostkust van Texel) op 30 September. Schipper van de YM. 50 was A. Koper te IJmuiden; reederijMy. tot Beheer van stoomtrawlers en andere visschersvaartuigeD. 's Morgens om 10 u. 80 min. werd, aldus verklaarde schipper Koper, IJmuiden verlaten, teneinde 60 myl ten N.-O. van het vaurschip van Terschelling te gaan visschen. Er woei het stormsignaal «Wees op uw hoede". Het Bchip liep een 9-mijlsvaart, het had twee kompassendeze waren een jaar geleden nagekeken, er waren echter wel eens af wijkingen geconstateerd. Er werd koers gezet naar de Haaks en daarna naar Terschellingerbank-vuurschip, dat rond zes nar aan bakboordzijde gepas- seard werd. Even later geraakte de machine j onklaar en stopte deze. Terwjjl de schipper j even in de machinekamer giDg kijken, kwam de stuurman hem waarschuwen, dat de j trawler met den N.-O. storm naar Terschel- lingerbank dreef. Men was daar toen 2 myl I van verwyderd. Teneinde den trawler uit bet drukke vaarwater te krijgen, liet de schipper hem dryven. Toen men door de brandiDg heen was, werden de ankers nitgeworpen deze hielden niet. Den geheelen nacht, zoo goed en zoo kwaad als het kon met de ge repareerde machine doorslaande, bemerkte men 's morgens, dat men voor het Stortemelk was. Daarop werd den Vliestroom opgegaan, 't Was de bedoeling van den schipper binnen door over de Zuiderzee naar Nieuwediep te varen. Ten slotte strandde de trawler, door den N.-O. storm gedreven, op het Vogelenzand van Texels Oostkust. De stranding had Zondagmiddag plaats, de trawler bleef er tot Woensdagmorgen zitten. Ï'EJ'O'ILLBTOIJ'. FAMILIE-EER. 15) •Jnist, en daarnaar ging hy te werk," zeide de commissaris, in gedachten verzonken. «Hy heeft door zyn bemiddelaar, die later zyn moordenaar werd, uw zoon om een onder houd laten verzoeken en hem by die gelegen heid berichten medegedeeld, die onzen vriend zoozeer ontsteld bebben, dat hy dientenge volge liever een misdaad op zich laadt, dan deze wereldkundig te maken. O, als hij maar eens wilde spreken. Maar ik vrees, dat de rechter van instructie, dio ook tegen my ingenomen is, my niet eens een onderhoud met hem zal toestaan." Gedurende eenige minuten stond de com missaris als radeloos, zyn gelaat teekende een diepe ontroeringmaar eensklaps richtte hy zich hoog op, torwyl zyn oogen van hoop begonnen te fonkelen. .En toch wil ik het geheim ontsluieren riep hy vastberaden uit. «Ik reken daarby op uw hulp en die van mej. Von Horwitz, de verloofde van uw zoon. Waartoe ik u beiden noodig zal hebben, iB my nog niet recht duidelijk, maar er broeit reeds een plan by my. Wy zullen zien; ja, ja, wy zullen zien." Vol geestdrift greep hy de hand van de weenende oude dame. «Droog uw tranen en ga rustig naar huis," zeide hy met trillende stem. «Ook tegen den wil van uw zoon zal en moet ik zyn onBohuld bewyzen. Ja zeker, ik zal slagen, of anders wil ik terstond toegeven, de grootste domkop te zyn, waarvoor ik myn geachten heer ik wil zeggen," verbeterde hy haastig, .waar voor ik andere meDschen houd." Hy bood der weduwe zyn arm, nam met een dankbetuiging afscheid van den inspec teur, die in den lykenkelder achterbleef, en leidde de dame weg van deze plaats der droefheid en des doods, naar buiten in het warme, verkwikkende licht der zomerzon. Met volle teugen ademde mevrouw Dorner de frissche lucht in terwyl zy, licht steunend op den arm van baar geleider, het rytuig naderde, dat op de binnenplaats wachtte. Zonderling, thans, in de heldere gouden zonnestralen scheen haar de toekomst niet meer zoo droevig en troosteloos. Daar benedon, in den somberen lykenkelder, had zy gewan hoopt; hier, onder don zuiveren blauwen hemel, ontwaakte de oude moed weer in haar. VII. Reeds voor het bezoek aan het lijkenhuis was de commissaris in het «Löwenhof" ge weest en had omzichtig getracht daar inlich tingen te verkrygen. Dit zou zeer moeilyk zyn geweest, wanneer een politiebeambte het had vermoed; voor dergelyken hebben die dametjes een instinct matige vrees, en om een aanraking met do justitie te vermyden, verzwygen zy liever, wat zy aan een ander licht vertellen zonden. Terwyl hy dus als een gewoon burgerman in een hoek zyn glas bier zat te drinken, vroeg een kellnerin, die hem juist zyn tweede glas bracht, of do rosachtige heer met zyn mooien, grooten Newfoundlander Sleepbooten brachten de trawler weer vlot. Het defect van de machines bestond uit het verbuigen van do verbinding tusscben de balans en do pompenbovendien was de lenspomp gebroken. Een en ander werd ge repareerd. De Raad had uit het gehouden onderzoek de overtuiging gekrogeD, dat de stranding niet geweten kan worden aan een fout der opvarenden, doch wel aan het slechte gezicht door den regen. Er waren de noodige voorzorgmaatregelen genomen. De schipper had echter beter gedaaD, by Torschellingbank te ankeren, in plaats van het schip te laten dryven. De duurte der levensmiddelen. Het „Handelsblad" schryft: Midden September publiceerden wy een tweetal artikelen over de duurte der levens middelen. Nh er twee maanden verloopen zyn en wy op het punt Btaan den winter in te gaan, hebben wy eens nagegaan of de pryzen die wy toen gaven nu nog van kracht zyn en of onze voorspellingen uit gekomen zyn. Wy kunnen de huismoeders geruststellen (ze zullen het overigens zelf al wel gemerkt hebben)de toestand laat zich op het oogen- blik wel wat beter aanzien. Want juist die levensmiddelen, die toen zoo schaarsch en dunr waren, de Groenten, zyn, dank zy den prachtigen nazomer en do vele regens, weer sterk in prys gedaald. Schreven wy in September nog dat zuur kool 300% duurder worden zou, dit is nu reeds slechts 200% geworden. Zoo kwam er ook groote aanvoer van bloemkool, die oorspronkelijk 200% duurder werd, doch nu nog slechts 100% duurder is dan het vorig jaar. Zoo daalde ook de savoyekool weer 50 terwyl ook de roode kool iets terug liep. Witte kool daalde 50%, uien en sel- dery 25 terwyl slechts de prei blyfc stygen. De berichten over het Fruit luiden iets minder gunstig. Over de zuid vruchten is nog niet veel te zeggen, doch men vreest, dat de oogst niet zal meevallen. Daarentegen worden groote massa's appelen □it Canada verwacht. Op het oogenbtik zyn de handporen op on doen de stoofperen 1012 cent per kilo. De zure appelen kos ten nu 1420 cent per kilo, de zoete wor den tegen 1012 cent verkocht. Het treurigst is het gesteld met de Kruidenierswaren. De koffie werd sedert Sept. nog dunrder: ordinaire qnaliteit kwam- van 50 op 54,. Preanger van 60 op 65. De blikgroenten stegen van 80/17 op M/ai en de goedkoopste soort bruine boonen is niet meer te krygen, zoodat nog slechts de 25 en 80 cents qualiteit voorradig is. De suiker viel van 28 op 27, doch do ryslsoorten stegen nog met 1 2J cent. Of de pruimen nog stygen zullen, hangt voornamelyk af van eventueele Balkan- verwikkelingen. De kaas bleef even dnur, doch men verwacht al spoedig een styging van de toch reeds zeer dnre roomboterpryzen. Doch tegenover deze teleurstellingen staat de troost dat de Vleeschpryzon niet meer zullen stygen. Slechts kalfsvleesch kan al spoedig ietB hooger verwacht worden, doch overigens zyn de pessimistische voor uitzichten gelnkkig niet uitgekomen en kan nen wy aannemen dat de prijzen dezen winter vermoedelijk zullen blyven zooals zy nu zijn: dat wil zoggen dezelfde die het vorige jaar van kracht waren. Studentenstreken. Het «Handelsblad" schryft hierover hot volgende Eenige onzer lezers en lezeressen zenden ons opmerkingen over de Leidsche ontgroe niDgsschandalen, die zoo zeer de algemeene aandacht getrokken hebben. Wij meenen echter over de onsmakelijke Leidsche ge schiedenis zoo weinig mogelyk in ons blad te mogen zeggen. Immers, juist deze gebeur tenis heeft wel de aandacht van de bevoegde autoriteit getrokken on deze heeft maat regelen genomen, die, door de publiciteit er aan gegeven, zelfs strenger zyn dan naar de meoning van vrienden van het Leidsche Studentencorps als mr. Kortenbout v. d. Sluys, met billijkheid en redelijkheid over een te brengen is. Een oordeel, waarmede wy ons allerminst vereenigen kunnen. tegenwoordig niet meer in het koffiehuis kwam. «Dan vergist ge u zeker", antwoordde het meisje, -by ods worden geen honden toe gelaten." «Wel ja, ik heb het zelf gezien „Vroeger dan misschien," hernam de kellnerin«ik ben eerst veertien dagen hier en in dien tyd heeft er aan eiken muur een kaart gehangen met de mededeeling". Met dit antwoord had de commissaiis zich moeten tevreden stellenhij had zyn bier uitgedronken en was ontmoedigd heen gegaaD. Heden, nadat hy de ongelukkige moeder had thuisgebracht, richtte hjj weder zyn schreden naar het «Löwenhof'. Hier bestelde hy een glas bier aan een andere kellnerin. De moed en geestdrift, die hjj zooeven, in tegenwoordigheid van het lyk van den vermoorden Dorner en de diep neerslachtige mevrouw waren thuis weer geheel by hem geweken. By een kalme beschouwing van den toe stand kwamen de moeilijkheden, die hy te overwinnen had, hem veel zwaarder voor en zag hy duidelyk in, dat dit raadsel uiterst lastig, zoo niet geheel onoplosbaar was. Wel geloofde hy vast en stellig dat een ander dan de jonge advocaat dezen moord op den sedert lang doodgewaanden echtgenoot van mevrouw Dorner had bedrevenmaar dit was slechts een veronderstelling die wel op eenigo gronden berustte, maar daarvoor toch voorloopig elk bewys ontbrak. Wanneer nu evenwel de rechter van instruc tie toch eens gelyk had: wanneer nu de gevangene eens slimmer was dan zy allen, en, in plaats van te ontkennen, rolgenB een weldoordacht plan begonnen was met te Ons dankt, dat de zaak een niet algemeene zyde beeft, die wel onze aandacht verdient. Het is deze: niet alleen de Btndenten zyn verantwoordelijk voor de vlegelachtigheden en onbeschaafdheden die zy somtyds begaan een deel van ons volk is medo schuldig. De pnblieke meening zal vaak vergoelijken in studenten, wat zy in jonge militairen, in kantoorbedienden, in polderjongens afkeurt; wy hebben er een voorbeeld van in de wjjze, waarop in een ingezonden stok in de „N. R. C." mr. Ryke spreekt over wat «in een wilden nacht" studenten uithalen. Een ruwheid, ordeverstoring, huisvrede breuk, die, wordt zy door jongelui uit den handels-, winkel- of werkmansstand bedreven, als een ploertige en strafbare daad veroor deeld wordt, verandert in veler oogen van karakter, wanneer zy door Btudenten bedre ven is. En wy weten voorbeelden dat ook de rechter, oud-student als hy is, met een nauwelijks onderdrukten glimlach wanorde lijkheden van studenten strafte, die zokor, waren zy door kantoorbedienden bedreven, niet mot Bympathiek begrijpen ontvangen zouden zyn. Ook alweer uit den omtrek van Leiden herinneren wy ons, zy het van vry lang geleden, zeer ergerlijke gevallen van huisvredebreuk, die onvervolgd zyn ge bleven omdat het «studentenstreken" waren. Zoolang volgens de openbare meening een ruwheid of ordeverstoring het karakter van vlegelachtigheid v erliest wanneer zy door studenten bedreven wordt, zoolang men een onbeschaafdheid van een dronken student niet harder, maar welwillender beoordeelt dan een onbeschaafdheid van een dronken polderjongen, zoolang worden de stndenten aangemoedigd om, der traditie getrouw, stu dentenstreken uit te halen, die in zeer wei nig opzichten van polderjongensstreken ver schillen. Een goede vangst. Een mooie arrestatie heeft de inspecteur vau politie C. A. C. Last in den Haag mot behulp van den rechercheur J. van Kuyk dezer dagen daar ter stede bewerkt. De heer H., achryver op een der grootste Haagscbe notariskantoren, nam wel eens des avonds, als hy op het bureau ging werken, zyn 19 jarigen zoon mee om hem met Bchry ven te helpen. Deze, een veelbelovend jongmensch, indertyd aan een der departementen al aan den dyk gezet wegens diefstal van een fiets en thans werkzaam aan het hoofdbestuur der posterijen, zag nu kans kennis te nemen van den inhoud van een testament, dat een ver mogende weduwe by den notaris had laten maken, eu was daarop naar deze dame ge trokken met de boodschap, of hy haar effecten eens mocht zien. Daar hy zich nitgai als bediende van den notaris en toonde geheel van haar zaken op de hoogte te zyn, maakte zy hiertegen geen bezwaar. Hy schreef toen zoogenaamd ai haar papiertjes op een lyst, doch liet daarby de gelegenheid niet onge bruikt om er een paar in zyn binnenzak to doen glyden. Bovendien verdwenen er eenige dagen later een paar effecten uit een dosBior, dat op het notariskantoor ter verdeeling in berusting was. Een en ander kwam eigenlijk eerst uit, toen een vriend van het jongemensch een der gestolen papieren ter verzilvering aanbood. Dit was voor de recherche, die reeds in de quaestie gemoeid was, het sein om in te grypen. 't Was trouwenB juist het goede moment, want het gelukte den heer Last den jongen H. Zondagavond aan het Hollandsche Spoorstation, terwyl deze op 't punt stond met een vrouw in de richting van Antwerpen te vertrekken, aan te honden. Een goede f 600 werd nog op hem gevondende rest was reeds verbrast. Behalve de hoofda&nlegger en de vriend, die het papier ter verzilvering had aangeboden, zitten nog een tweetal jongelui, die veel met beiden omgingen en in den laatsten tyd grof met gold hadden omgesprongen, thans even eens achter slot en grendel, een van hen, een zekere v. B., woonde in by de familie H. De ander, r. d. B., hield een rendez-vous in de Nieuwstraat. (.N. Ct.") De gevolgen van sterke drank. Een vrouw uit Velp was Maandagavond te Arnhem onder don invloed van Bterkedrauk geraakt. Op den Velperweg werd zy aange reden door een wielryder, waardoor zy viel en een wonde aan het hoofd kreeg. Na in een naburige villa verbonden te zyn, werd zy door de politie ter ontnuchtering overge bracht Daar den politiepost op do Scb&aps- drift. Toen de agent na een paar nar eens ging kykeD, of de vrouw wel voldoende ont nuchterd was om haar weg te vervolgen, kon bekennen en zich voor te doen als een edol, zelfopofferend zood, alleen met het doel om de justitie op te dragen allerlei bewyzen voor zyn onschuld te zoeken De vermoorde had zich reeds een vierendeelejaars in de stad opgehoudenwas bet niet zeer waar- schijolyk, dat hij reeds kort na zyn aankomst zyn zoon had opgezocht? In dat geval, overwoog do commissaris, had het Wilhelm .wel kunnen gelukken, sohynbaar op goeden voet te komen met den vader die voor hem zeker hinderlijk was. Hy had dieos vertrouwen gewonnenna eenigen omgang had de oude man van zyn zoon den wissel van dat hooge bedrag weten te verkrygen en terwyl de vader, argeloos en in verrukking, met hebzuchtigen blik den kostbaren wissel had zitten bekyken, had de zoon hem verraderlyk van achteren aan gevallen en hem de keel afgesneden. De dood was zoo plotseling geweest, dat do ongeluk kige zich niet tegen do moorddadige hand van zyn zoon had kunnen verdedigen. Maar do hond Welnu, kon dezo zich niet aan Wilhelm hebben gehecht Mogelyk had het dier, t het zyn meester bloedend zag neervallen, 2ich op den moordenaar geworpen en I in de band gebeten vandaar de verwonding van Wilhelm. Daarop was het dier tot kalmte gekomen, de moordenaar had het dier in de alcoof gelokt en het daar evr~ eens afgemaakt. De commissaris moest toegeven, dat al die gevolgtrekkingen zeer waarschynlyk waren maar dan moest ook de advocaat Dorner een doortrapte misdadiger zyn, by wien de item van het geweten reeds lang verstomd was. Als zoodanig kende de commissaris echter Wilhelm niet en daarom bleef hy aan hy haar niet wakker krygen. Ook een te hulp geroepen geneesheer kon haar niet tot bewustzijn brengon. Zy werd toen naar het stedelyk ziekenhuis overgebracht en is daar overleden. Vroeger stemmen 1 De „Zutphensche Ct." wyst er op, dat in 1912 in het geheel geen periodieke verkie zingen zyn te verwachten, noch voor de Tweede Kamer, noch voor do Provinciale Stalen, noch voor de Gemeenteraden. In 1913 daarentegen voor alle drie tegelyk, namelyk kort na elkander, in twee maanden tyds, Juni en Juli, midden in den zomer. Eigenlyk de ongeschiktste tyd van het jaar. De landbouw- arbeid is dan op het drukstmen is midden in den examentijd en eveneons moeten velen hun reisplannen uitstellen of wyzieen enz. enz. Daarom vestigt de «Zutph. Ct." de aan dacht op een denkbeeld, dat onlangs in de afdeelingen der Tweede Kamer is ter sprake gebracht, namelyk om by herziening van de Kieswet de termynen zóó te stellen, dat de algemeene verkiezingen vroeger in het jaar, niterlyk in Mei, liefst in April, gehouden worden. .Dat kan best, want in 't volle vooijaar, als de hitte nog niet drukkende is, is de de kiezer te eerder geneigd met volkomen onbevangen blik do politieke vraagstukken te beschouwen en de beloften aan te hooren van de politieke propagandisten dan midden in den somer. Vanzelf gaan de hartstochten dan minder hoog en znllen de verkiezingen n rustiger karakter krygen. Bovendien kregen we dan niet een opeen stapeling van verkiezingen als waarmee 1918 ons bedreigt. Trouwens, ook de beide andere verkiezingen, voor Staten en Raad, zonden we nog vroeger in 't vooijaar willen stellen en dan liefst resp. in Februari en Maart. Daarvoor is grondwetsherziening noodig, zal men zeggen. Want de opening der nieuwe zitting van de Staton-Generaal is grondwet telijk bepaald op den derden Dinsdag in Sep tember. Een in April niet herkozen Kamerlid zon dan eenige maanden zitting honden zonder zyn mandaat hernieuwd was. Maar het met een een kleinigheid veranderd worden door de nieuwe zitting te openen inJnli;we gaan no immers toch de Grondwet horzien." Het vonnis tegen prinses Louise. Dinsdag heeft do tweede burgerlijke kamer van het Hof to Brussel uitspraak gedaan in het proces van prinses Louise van Saksen-Coburg tegen den Belgizchen Staat, over de erfeniB van haar vader, wylen koning Leopold II van België. Het zeer uitgebreide vonnis de voorlezing duurde twee uren bevat tal van zeer merkwaar dige overwegingen. In hoofdzaak bepaalt het, dat de Niederfullbach-stichting, door Leopold I opgericht om een klein domein to behouden in de nabijheid van Coburg, waar aan persoonlijke herinneringen verbonden wareD, door de Belgische rechtspraak als niet bestaanbaar moest worden geacht, en dat dus de gelden, meubelen en kunstvoor werpen door koning Leopold II by testament van 13 December 191-9 aan die stichting vermaakt, moeten worden teruggegeven aan de erfgenamen. Dit legaat wordt op oen waarde van 1.5 millioen francs geraamd. In zooverre kregen dns de eischerossen, prinses Louise en haar zuster prinses Ste- phanie, thans gravin Lonyay, gelyk. Maar in do hoofdzaak werden zy afgewezen. De gelden afkomstig uit de Congo-speculaties van den Koning, en door hem aan den Bel gischen Staat, aan fondsen ter versiering en uitbreiding en andere instellingen ver maakt, worden door het vonnis beschouwd als niet tot de erfenis te behooren. De Koning heeft 14 millioen aan zyn erfgenamen Dagelaten; dat was het hem toegekomen vaderlyk erfdeel. De Congo- leesche fondsen behoorden niet tot 's Ko- nings particuliere vermogen, maar waren nitsloitend voor België bestemd. Op dien grond werd de eiach tegen den Belgischen Staat afgewezen, evenals die tegen baron Goffinot, waarvoor de noodige bewyzen niet waren geleverd. De prinsessen zullen tegen dit vonnis van het Brusselsche Hof hooger beroep aan teekenen. De Chlneezen in Indië en de opstand. De «Java-Bode" schrift o.a. De meeningen onder de Chineezen alhier, over wat thans in het Hemelsche Ryk plaats grijpt, zyn verdeeld. Er zyn er, die de Mantsjoe-dynastie tronw blyven, er zyn er, die hun sympathie aan de revolntionnairen geschonken hebben en meer dan dat. Want van hier uit zyn reeds duizenden guldens naar de revolutionnaire party in China over gemaakt, alles te zamon zeker róeds meer dan f 50.000. Nu beteek ont in zulk een stryd een halve ton gouds niet veel, maar uit dat oogpuDt is deze hulp ook minder belangrijk. Waar het op aankomt, iB dat hier heel wat Chineezen worden gevonden, die voor het doel, dat de revolutionnairen zich gesteld hebben, bun bijdragen offeren. Dat de verdeeldheid onder de Chineezen hier aanleiding zal geven tot onregelmatig heden, behoeft men niet te vroezen, zy blyven slechts tooBchonwers van den stryd, zelfs al steunen zy een der partyen mot geld. Maar dat de revolutie in China bier met groote belangstelling wordt gevolgd, is zeker. Mynheer de Redacteur! Zoudt U my een klein plaatsje in Uw blad willen afstaan, om .v. d. B." even gerust te stellen ovor het antwoord aan de .piendere vrouw", by het aanbieden van een adres tegen de Tariefwet? Het antwoord zal luiden: „Moet het geld voor de pensionneering voor arme oude on invaliden, gevonden worden mot een belas ting op de levensbehoeften, waardoor de onvermogenden mot groote gezinnen het meest getroffen worden ,Is dit ook noodig geweest by de pension- „neering van staatsambtenaren en werklieden .Kunnen wy ons zonder protest neerleggen by zulk een voornemen Een onzer groote bladen schryft terecht .Een staatsbeleid, dat teh behoeve der .enkelen, afneemt van den rykdom(?lder „velen, khn niet strekken tot den innerlyken „vrede of den maatsohappelyken vooruitgang „van een volk en zal noodwendig de ver shoudingen tuaschen do vorschillonde klassen verbitteren''. Ook is in een vergadering te Utrecht, van vertegenwoordigers van handel en ny verheid een comité van verweer tegen de Tariefwet gevormd, om het Nederlandsche volk op de hoogll te stellen van de nadeelige gevolgen van deze wet. Met vriendelijke dank voor de plaatsruimte. X, lid der V. v. V. zyn onschuld golooven. Hy achtte den on gelukkige veel te hoog om hem tot zulk een eerlooze handelwyze in staat te rekenen. In deze overpeinzingen werd de commis saris gestoord door de kellnerin, die een nieuw glas bier voor hem neerzette. «Zeg eens, mynheer, hebt gisteren niet aan Jano gevraagd naar Turk, den grooten, zwarten Newfoundlander?" begon zy ver trouwelijk. De commissaris keek verrast opzou dit een vingerwijzing van het lot zyn „Ik had hem een paar malen gezien' antwoordde by onverschillig; «ik ben ee liefhebber van honden en dat mooie dier beviel my buitengewoon." .Nu, een mooi dierl Een rakker was het," hernam de kellnerin«zoo kwaadaardig heb ik er van myn leven nog goen gezien. Hy was eigenlyk van een oude heer; maar aan mijnheer Ilarner was hy veel meer gehecht dan aan zyn eigen meester. Wy hebben hier drie weken geleden een toestand met dien hond gehad. Mynheer Harner had hem een stuk worst gegeven, maar zyn meester wilde het niet hebben en nam hem de worst weer af. Wat denkt u, het beest vloog zyn eigen heer aan en zou hem gebeten hebben wan neer niet een dozjjn gasten waren toegesneld, die hem aan zyn halsband terugtrokken. Sedert heeft ODZe patroon er genoeg van en wil geen honden in het lokaal toelaten. Hoe woedend Turk ook waB stond hy toch zoo gedwee als een lam naast mynhoer Hamer en likte hem de hand." «Ik weet zelf niet wat die hond in my ziet," had hy tot zyn vriend gezegd. Kent gy mynheer Harner vroeg de kellnerin aan het eind van haar woordenvloed. INGEZONDEN. Tijdstippen van verzending Brievenmalen. Naar Üost-Indië: Verxendingsweg, l»Uim der pistbernrgiiig- ."VS' p. zeepost via Amsterdam 24 Nov. 7.— 'sa p. zeepost via Rotterdam 17 7.'sav. p. Holl. mail via Oenuz 21 7.— 's av. p. Holl. mail via Marseille 28 3.30'snatn p.Franschem.viaMnrseilIe 17 7.'tav. (voor Samatra's Westkust en Uenkoelen alleen op verlangen der afzenders) p. Dnitsche m. via Napels Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo: ng. mail via Brindisi 24 Nov. |8 p. Holl. mail via Genua 21 p. Holl. mail via Marseille 28 (alleen op verl. der afz.) p.Fransche ra.viaMarseille 17 p. Dnitsche m. via Napels 29 Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra: p. Eng. mail via Brindisi eiken Vrijdag i p. Holl. mail via Genua 21 Nor. p. Holl. mail via Marseille 28 (alleen op verl. der afz.) 17 p.Fransche m.viaMarseille p. Dnitsche m. via Napels 29 Naar Gnyana (Surinamo): p. zeepost via Amsterdam l 23 Nov. |7.'sav. p. mail via Queenstown 24 3.30'snam p. mail via New-York. 24 |3.30'snam p. mail via St. Nazaire .1 7 Dec. 17.'s av. Naar Cura$ao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdam 23 Nov. 7.'s av. p. mail via Southampton eiken Dinsdag of Quoenstown. en Vrijdag p. mail via Hamburg 1 Dec, (alleen op verl. der afz.) Naar St. Martin, St. Eustatios en Saba: p. zeepost via Amsterdam 23 Nov. |7.'sav. galleen op verl. der afz.) p. mail via Engeland eiken Woensd.|7.'sav. Naar Kaapland, Nat&l, Oranje-Rivier-kolonie en Transvaal: eiken Vrydag, 3.80 's namiddags. De commissaris schudde ontkennend het hoofd. «Alleen de hond bad myn aandacht ge trokken," antwoordde by. «Ik had hem wel willen koopenmaar als by zoo kwaadaardig is „Ach, dat ia jammer, dan had mynheer Dorner hem niet behoeven dood te schieten", zeide de kellnerin. Verleden week heeft hy het aan zyn vriend beloofd." «Hoo heet zjjn vriend?" vroeg Loder on verschillig. De kellnerin haalde de schoudors op. «Dat weet ik niethy was een onaange naam mensch. Nu hebben wy hem in een paar dagen niet gezien hij zal vertrokken zyn, meent mynheer Harner, hy heeft het maar niet kunnen verkroppen dat Turk hem had gebeten en hy hem daarom moest laten doodschieten." «Nu, gy schijnt mot mynheer Harner zeer bevriend te z\jn, dat hy u dat allos vertelt," schertste de commissaris, terwyl hy een grooten slok uit zyn glas nam. „Zoo'n klt-iu vrijertje, wat De kellnerin lachte. „Wat denkt u wel, zoo'n leelykera zeide zy, byna gekrenkt. „Van verliefden aard is hy zekerals men hem maar vriendljjk aan- kUk», dan denkt hy terstond aan trouwen, vooral in den laatsten tyd, want hy hcoft pas een erfenisje gekregen en nu zou hy de eerste do beste willen trouwen die hy op straat tegenkomt. Maar eer ik er zoo een nam 1" Zij zweeg en stootte den commissaris ver- troawelyk met den elleboog aan. «Kyk toch", fluisterde zy, «daar gaat hy juist langs ons heen."- (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1