De Draal De Moite CMsto, Groote Buitengewone üityoering Derde Blad. UIT HET BUITENLAND. De Rijksdagafgevaardigden hebben hun meening getegd over het Marokko-verdrag met Frankrijk de regeering heelt zich ver dedigd, de zaak is nog niet uit. In den loop van de debatten was opgemerkt dat raen er nu heel aardig over kon praten, maar dat hot weinig gaf. De wensch werd geopperd dat het in een desbetreffende wet bepaald werd dat voor verandering der gren zen van koloniaal bezit de goedkeuring van den Rjjksdag noodig is. Het Centrum diende een desbetreffend voorstel in, dat in de be- grootingscommissie met algemeene stemmen werd aangenomen. Zooals wij zeiden luidt het voorstel /,dat in de toekomst voor het afstaan of het verkregen van koloniaal ge - bied de goedkeuring van den Rijksdag noodig zal zyn". De vrijzinnigen en sociaal-demo craten trachtten het besluit terugwerkende kracht te doen krijgen. Het Centrum dat met de conservatieven in geval van aan neming voor een ernstig regeeringsconiiict vreesde, stemde tegen zoodat met 16 tegen 10 stemmen werd bepaald dat het niet op de Marokko-overeenkomst van toepassing is. Het staatsrechterlijk gedeelte is dus af. De regeering zul nog eenige vertrouwelijke mededeelingen doen over het verdrag. Er wordt nu gedebatteerd over scheep vaartrechten op den Rijn. Men wil den Rijn en verscheidene zijrivieren als vaarwater veel verbeteren dat zal geld kosten en nu wil men dat voor een deel vinden in het heffen van scheepvaartrechten. Oostenrijk en Nederland zijn er tegen. Uit de tot heden gehouden debatten blijkt dat er veel kans op aanneming is. De verklaringen van den Rijkskanselier omtrent de verhouding van Duitschland en Engeland zjjn in het Engelsche Lagerhuis ter sprake gebracht. Er werden eenige .in lichtingen" verzocht; de eerste minister ver klaarde dat zij op het oogenblik niet vol ledig konden gegeven worden. Evenwel zal binnenkort de staatssecretaris voor buiten- landsche zaken volledige inlichtingen ver strekken. Of er een .witboek" over do Marokko- onderhandelingen zal komen is nog niet zeker. Er is zoo weinig mede te deelen, zei de minister van Buitenlandsche zaken! Het proces over de nalatenschap van koning Leopold van België, ingespannen door zjjn dochter, heeft voor deze een suc cesje gehad, maar een kleintje. De geza menlijke boedel voor de erfgenamen zal met anderhalf millioen vermeerderd worden, 't Liep over een 60 millioen. Naar Reuter bericht verklaarde de minister president dat de regeering op 31 Dec. a. s. den uitslag der volkstelling in handen zal hebben. Hij zal bij de Kamer een wets voorstel tot uitbreiding van het aantal ka merzetels indienen en is op het oogenblik van plan een beBlnit tot ontbinding van de boide Kamers aan den koning ter goedkeu ring voor te leggen. Een der eerste quaesties, die geregeld moeten worden, is, volgens den minister, die van de nationale verdediging. Het stelsel van verdediging moet, naar evenredigheid, geljjk zijn aan dat der andere staten. De opleiding der soldaten moet gemoder niseerd worden en er moet een meer volko men aansluiting zijn tusschen officieren en Boldaten. Do regeering zal in Januari een wets voorstel indienen tot wjjziging van het régime van de Schelde. De Chineesche regeering heeft een edict uitgevaardigd waarbij aan Joean-aji-kai wordt bevolen in het belang van het land het ambt van eerBten minister aan te nemen. De onderkoningen en gouverneurs van alle provinciën ontvingen bevel vertegenwoordi gers aan te wijzen, die zich naar Peking zullen begeven om over den toestand te beraadslagen. Joean-sji-kai blijkt ongeveer de dictatoriale macht te hebben gekregen. Wellicht dat hjj met de opstandelingen tot een accoord komt natuurlijk na wat loven en bieden. In Tanger is de gezondheidstoestand naar het schijnt aanmerkelijk verbeterd en wjjl zich in de laatste dagen geen verdachte ge vallen meer voordeden is de quarautaine opgeheven. Naar aanleiding daarvan merkt de .Matin" op: .Nu zal moeten blijken, of de aanwezig heid van den Spaanschen kruiser op de ree- de van Tanger werkelijk in verband stond met het voorkomen van troebelen onder de inlandsche bevolking naar aanleiding van getroffen maatregelen ter voorkoming van besmetting Nu Frankryk met Duitschland klaar is, moet het natuurlijk weer eens aan Spanje gaan denken. De Turksche minister van oorlog heeft verklaard dat de toestand in Tripolis nog steeds gunstig is voor de Turken. Sedert twee dagen hebben geen gevechten plaats gehad. De Turken wachten het slechte weer af dan zullen zij meer actief optreden wijl de oorlogsschepen ook niet zullen kun nen steunen. De Italianen voor of om Tripolis hebben al vast meerdere voorzichtigheidsmaatregelen genomen. Uit Tripolis wordt bericht dat daar per dag ongeveer 100 sterfgevallen voorkomen door de cholera. Daar het water van de meeste putten besmet is wordt door Italiaan- sche schepen water uit Italië aangevoerd. Ter gelegenheid der afkondiging van de annexatie werd officieel feest gevierd in Tripolis. Aanwezig waren, behalve de Italianen, verschillende Arabische notabelen, aan wie de tekst van de proclamatie in de Arabische taal voorgelezen werd. Hun houding was correct en zy bromden het tLeve Italië" dat hun voorgezegd was. Van de voornaam ste stammen buiten de hoofdstad was nie mand aanwezig. Duitsche berichten wyzen er op dat men over 't algemeen den indruk krygt dat do houding der Italianen eene weifelende iB. Dat prikkelt Turken en Arabieren tot het uithalen van stoute stukjes. De Ikdam bericht 't is een Turksch bericht dus dat de Italiaansche vloot in de Daiclanellen is aangekomen; officieel is dat echter niet bevestigd. Italië zal zich nog wel tweemaal bedenken eer het het oorlogsterrein ook tot Europa uitbreidt. Zoo men weet heeft Oostenryk al vooruit ernstig geprotesteerd tegen een der gelijk voornemen en Turkye heeft gedreigd met verbanning van alle Italianen uit Tur kye in dat geval. De .Corriere della Sera" beredeneert de zaak aldus: .De trouwe lezers verwachten reeds sedert eenige dagen berichten over een bombarde ment in de Egeïsche Zee. Ook de regeerings- bladen hebben steeds weer betoogd, dat het noodzakelijk was, dat krachtig tegen den vyand opgetreden zou worden. In het com muniqué van 5 November, dat aan alle mo gendheden toegezonden is, moet uitdrukke lijk gezegd zyn, dat de rogeering evenzeer geneigd is billijke vredesvoorwaarden te aan vaarden, als zij vast besloten is binnenkort den vrede af te dwingen door de uiterste middelen. En nu heeft een hooggeplaatst persoon, waarschynlyk een lid van de regee ring, den Romeinschen correspondent van de .Corriere della Sera" verklaard, dat de regeering eerst van plan is de oase van Tripolis volkomen te bezetten, voor zy een vlootactie tegen Turkije onderneemt. Het is mogelijk, dat het succes in Tripolis reeds voldoende is om den vyand tot den vrede te dwingen. Voorloopig echter is slechts een klein gedeelte van de oase bezet, doch de regeering wil een krachtige actie op touw zetten en de oase volkomen van Turken en Arabieren zuiveren, die dau gedwongen zul len worden zich terug te trekken en over te geven." NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 17 November. Uitslag der stemming ter verkiezing van één lid voor den Gemeente raad in District I, gehouden op Woensdag 15 November 1911. Aantal kiezers 1326. Uitgebrachte stemmen699 Van onwaarde11 Volstrekte meerderheid345 Hiervan bekwamen de heeren A. Bommel267 stemmen A. W. Michels227 f Th. van der Sterre. 194 Alzoo herstemming tusschen de heeren A. Bommel en A. W. Michels. Pakjeszending naar Oost-lndië. Door bemiddeling van de Vereeniging .Onze Vloot" zijn deze week 483 pak kelten naar de schepelingen op do vloot in Oost-lndië verzonden. Nederl. vereeniging „Onze Vloot". Pakjeszending naar West-Indië. Het Bestuur van bovengenoemde vereeni ging maakt bekend, dat aan het einde van deze maand een pakjeszending naar West- Indië wordt georganiseerd. De pakketten moeten voor 25 November bezorgd zijn aan het Wachtlocaal der Marine. Smaadschrift. Het Gerechtshof te Amsterdam deed gisteren uitspraak iu de zaak tegen A. G. Verstegen, redacteur van het weekblad .Hel Anker", beklaagd van smaadschrift, den offioier van gezondheid Stark aangedaan. De Rechtbank to Alkmaar sprak bekl. eerst vry, maar het Gerechtshof ontsloeg den bekl. van rechtsvervolging. De officier van justitie te Alkmaar bracht daarop een niouwe dagvaarding uit. De Rechtbank te Alkmaar sprak bekl. opnieuw vrij, tegen welk vonnis de officier van justitie ook weer hooger beroep aauteekende. Do advocaat-generaal cischte in do zitting van het Hof op 2 Nov. 11. veroordeeling tot 14 dagen gevangenisstraf wegenB smaadschrift tegen een ambtenaar in de rechtmatige uitoefening zyner bediening. 'Het Gerechtshof vernietigde het vrijspre kend vonnis en, opnieuw rechtdoende, ver klaarde het bokl. schuldig op de hoofdzaak, onder overweging dat bekl. niet heeft kun nen aantoonen het algemeen belang te hebben gediend. Het Hof legde beklaagde f 300 boete, subsidiair 30 dagen hechtenis op. Mr. Mendels, die bekl. in alle instanties verdedigde, toekende onmiddellijk cassatie tegen dit arrest aan. Afloop aanbestedingen. Door het Provinciaal Bestuur van Noord- Holland is aanbesteed het verwerken van stortsteen tot voorziening van het onderzee- sche beloop der Heldersche zeewering. Minste inschrijver J. de Vries te Heldor, voor f 8480. Door de Directie der Marine te Willems oord is heden aanbesteedHet verrichten van onderhoudswerken aan de Marinierskazerne en de Wachthuizen. S. Meyers, te Helder f 5070. H. Wyker, f5000.— S. M. Boom, f5000.— J. J. Schoeflelenberger, n n f4825. R. N. van Os, f4773.— T. Dryver, f4699.- Gebrs. van Pelt f4692.— A. van Pelt, f4590.— Th. v. d. Sterre, f 4487. H. Riemers, H f4444. I. L. van Os, f4421.— A. Krynen, f4384.— De gunning is aangehouden. Aanbesteding Kon. Instituut. Door den Raad van Toezicht by het Ko ninklijk Institnut voor de Marine te Willems oord, werd gistermorgen aanbesteed delevering van Kruidenierswaren, Brood, Vleesch, Vet, Spek, Groenten en Vruchten, en Melk. De minste inschryvers zullen wy in het volgend nummer vermelden. Leper des heiis. In de zaal van het Leger des Heils, Spoor- gracht, hield kolonel Bullard gisterenavond een lezing over 't onderwerp .Japan.* De kolonel, een begaafd spreker en ver scheidene jaren in Japan, Indië en andere landen gearbeid, wist op boeiende wyze daarvan te verhalen en van het begin tot het einde aller aandacht te wekken, temeer daar het een en ander door interessante, uit het leveri genomen lichtbeeldon werd ver duidelijkt. „Apollo". We woonden Woensdagavond in Casino" het concert by dat door deze vereeniging gegeven werd. De zaal was tamelyk wc! bezet. Het instrumentaal gedeelte stond onder leiding van den heer J. M. Jansen. Geopend werd met den Triomfmarsch der Zwaard vechters. een forsch stuk waarby ons het koper wat te sterk scheen. Daarna kwam „La Poupée de Nuremberg" van Adam, een aardig lief stuk. In «Msircheobilder" hoor den wo aardige bekende melodiaëu. 't Mooiste kwam ons echter voor de «Grande Potpourri de 1'opéra Faust". 't Werk van Gounod is eenig mooi en dankbaar; de verschillende stukken er uit werden met liefde en toewij ding uitgevoerd. Na de pauze nog een viertal nummers, 't Slotstukje werd geapplaudiseerd tot een reprise volgde. Tosschen het instrumentaal gedeelte in trad .Helders Mannenkoor" onder directie van den heer C. W. Rusting op. Met .Nimmer Naoht" dat, hoe bekend ook, altyd mooi blyft, werd ingezet. Daarna volgde het .Morgenlied" van Orth, terwyl na de pauze het Priesterkoor uit de „Zau- berflöte" en het Landknechtkoor uit .der Trompetter van Sackingen" gezongen wer den- De zangers hangen aan 't stokje van hun directeur. We hebben zoouls wo dat bij Mannenkoor gewoon zyn genotoii van den mooien mannerizang. „Kelly en Lageman". Gisteravond traden in «Casino" voor een vollo zaal bovengenoemde, gevierde Amster- damsche kluchtspelers op. Bovendien ver leende hare medewerking Mej. Louise Fleuron, Neerland's eerste sonbrette, extra voor deze gelegenheid geëngageerd. De heeren gaven ten beste: 1. .Do Millioenen-Erfenis", Trans formatie-klucht door A. Reyding; 2. .Rust in Vrede!" en 8. ,Het debuut van Janus Blanus", allen van denzclfden schryver. Na de pauze voerdon zy nog op ,De gebroken spiegel", sensationeele grap, vry bewerkt naar het Duitsch door W. Lageman. Deze aardige tooneeltjes werden afgewisseld door het zingen van een aantal humoristische coupletten van Mej. Fleuron; een enkele maal ook door het voordragen van een meer ernstig gedicht, zooals b.v. ,het Sint-Nico- laasfeest", terwyl zij het publiek ook nog vergastte op den bekenden, grappigen mono loog, getiteld «Het Puntje". Dit drietal wist het publiek wel te boeien. Meermalen ging een schaterend gelach op, hetwelk wel zyn toppunt bereikte bij het geestige spel, ten beste gegeven in ,De ge broken spiegel". IJmuiden, 16 November. De stoomtrawler IJM. 98 Oceaan III') rapporteert op 54 gr. N. B. 3 gr 50' O.L. op sleeptouw te hebben gehad de 2 Nov. van Hamburg uaar Port Talbot vertrokken Eng. 4 master bark ,Thistlebank", welke op sleep touw was van de Eng. sleepboot .Plumgarth", die gebrek aan kolen had, het schip, nadat de trawler had vastgemaakt, losliet om zich hiervan te voorzien en daartoe vermoedelyk naar een Duitsche haven vertrok. Het schip was vervolgens in den naoht van den trawler losgebroken, die het niet weder heeft terug gezien. Teruggekregen. Een inwoner van Katwoude (N.-H.) be vond zich in een hotel te Volendam. en miste opeenB f 3500, die hy bij zich had gehad. Den volgenden dag werd hy in de Pas torie ontboden, en kreeg de geheele som terug. Stuurlieden-examens. 's Gravenhage. Geslaagd groote stoomvaart tweede stuurman de heeren H. Beuker, A. H. Bracht cn J. E. A. Hillogaart. Een maand later. De Officier van Justitie te 's-Gravenhage heeft eene belooning van vyfhondord gulden uitgeloofd voor dengene of degenen die de noodige aanwijzingen geeft of geven welke leiden tot veroordeeling van de daders van den op 17 Qctober 1911 in den avond om streeks negen uur gepleegden diefstal van een postzak, inhoudende f4412.054 aan con tanten en andere stukken van waarde, aan het bykantoor der posteryen aan het stad houdersplein te 's-Gravenhage. De Rijksmiddelen. Voor het eerst sedert zes maanden hebben de Rijksmiddelen ditmaal geen vooruitgang aangetoond. Blijkens de gepubliceerde opge nomen cyiers bleef het totaal ad f 16,146,000 niet minder dau 2l/j ton ten achter by' October 1910. Dit resultaat wordt schyubaar nog ongunstiger als men in aanmerking neemt, dat de toenmalige opbrengst volstrekt niet byzonder hoog is geweest. Integendeel werd destyds slechts f 66,000 meer ontvangen dan een jaar te voren. Intusschen verschynen de cyfers wel in een beter licht by een gedetailleerde beschouwing van den middelen- staat. De geheele achteruitgang blyft nl. te wyten aan mindere inkomsten uit den suiker- accyns en de successierechten. Laatstge noemden bleven by 'het reeds lage cijfer van 1910 f 238,000 ten achteren en hebben voor de schatkist de minste Octoberbate sedert 10 jaren geleverd, zulks ondanks verhooging der heffingspercentages. Dit illustreert nog eens zeer duidelyk het grillige karakter dezer hefhng. De opbrengst van dit middel in een enkele maand wettigt echter uit den aard der zaak geenerlei ongunstige conclusies. De andere tegenvaller, nl. by de suikor- accijns, omvat een nog grooter bedrag, to weten f 377,000. Afgaande op het feit, dat October 1910 voor dit middel reeds ongunstig was en 3 ton by het voorafgaande jaar achterstond, zou mon geneigd zyn het lage cyfer van thans in verband te brengen met mindere consumptie op grond van de hooge pryzen. Vermoedelijk bestaat echter voor alsnog geen aanleiding voor deze opinie. October 1911 hoeft een Zaterdag minder geteld dan dezelfde maand in 1910 en aan gezien do accyns op de Zaterdagen pleegt te worden verrekend kan de teruggang een lonter technische oorzaak hebben. Tegenover do bovengenoemde tegenvallers staat het feit, dat de meeste middelen, die met den algemeenen welvaartstoestand vor- band houden, ruim zyn blyven vloeien. De invoerrechten gingen met f 148,000 of 131/, vooruit, na reeds verleden jaar een vermeer dering van f 63,000 te hebben aangetoond. De opbrengst van belasting- en cssai loon op gouden en zilveren werken, steeg met f 4410 d. i. 10 waardoor een recordcyfer werd bereikt. Posterijen en telegraphie gingen respectievelijk weder met f 92,000 en f 53,000, d. i. 7 °/0 en 15% vooruit, terwyl uit de loodsgelden f 14,000 of 8% meer werd verkregen. De opbrengst der directe belastingen is slechts f 25,000 hooger geweest dan verleden jaar. Terwyl de grond- en de vermogens belasting onderscheidenlijk f 92,000 en f 66,000 meer afwierpen, werd uit personeel f 28,000 en de bedrijfsbelasting f 100,000 minder ontvangen, waarby nochtans in aan merking moet worden genomen, dat de directe belastingen in de vorige maanden buitenge woon ruim hebben gevloeid. Bij 10/12 der raming zyn de middelen thans reeds f 282,000 vooruit, hetgeen zeer exceptioneel is. Verleden jaar bedroeg einde October de achterstand nog f 8,578,000. No vember en December zyn voor de schatkist altyd verreweg de boste maanden des jaars. Aardbeving. Berlyn, 16 Nov. Te MUnchen. Straats burg, Mainz en Erfurt werden aardschokken waargenomen. Te Augsburg waren zy by zonder hevig. To Stuttgart vielen voorwerpen van de wanden. Vele personen snelden de straat op. Te Frankfort a. d. Main kwamen groote scheuren in de muren van de huizen en snelden de bewoners beangst en slechts ten dcelo gekleed de straat op. De brandweer en de reddingsstatiobs moes ten herhaaldelijk hulp vorleenen. Op verschillende plaatsen werden do tele- plioongeleidingen gestoord. TWEEDE KAMER. (Vervolg Tweede Blad). De heer Troelstra repliceert en strydt eerst met dr. Kuyper over de waarde van hun petitionnementen. Hy bespreekt dan de houding der rechtsche partyen ten uunzien van algem. kiesrecht, die houding komt z. i. neer op formalisme. Alleen de kb. Borgesius en Limburg hebbon de beteekenis der betoo ging begrepen. Hy behandelt hnnne redevoe ringen, vooral die van den heer Limburg over vrouwenkiesrecht en ook do door den heer Borgesius aanbevolen motie. Hy acht, in tegen stelling met den heer Borgesius, samenwerking tusschen de linksche en rechtsche democra tische elementen zeer wel mogelijk. De motie- Borgesius werkt de staatscommissio, die bezig is met eene generale grondwetsherziening, tegen, meent spr. De heer Goeman Borgesius (1. u.) antwoordt. Hy zegt, dat do heer Troelstra uit zyn voorstel de kern heeft weggenomen. Spr. dient met 9 andere Unie-liberalen en vryzinnig-democraten eene motie in, waarby de Kamer de wonschelykheid uitspreekt van een beperkte grondwetsherziening voor 1913, ten einde te komen tot invoering van alge meen kiesrecht, en evenredige vertegenwoor diging. Do heer De Savornin Lobman (C.-H.) beantwoordt den heer Troelstra, en is tegen onmiddollyke behandeling van de motie-Bor- gesius, die z. i. heel wat anders beoogt dan het voorstel-Troelstra, en uitvoerige discussie zal uitlokken. De Kamer, meent spr., kan ook niet oor- deelen over de motie, vóórdat de voorstellen der regeering tot grondwetsherziening er zijn. De beer N o 1 o n s (R.-K) acht behande ling van de motie op dit oogenblik gewenscht. Er is niet veel tyd voor noodig. De Kamer beslist met 62 tegen 12 stem men, dat do motie dadelyk in behandeling komt. De minister van binnenlandsche zaken (de heer Heemskerk) verkrijgt het woord. Hy zegt, by deze debatten aanwezig te zyn, omdat het gaat om een zaak van regeeringsbeleid. De regeering wenscht, dat do grondwetscommissie Fpoedig werkt; wenscht haar eigen voorstellen zoo spoedig mogelyk in te dienen. Aanneming of verwerping van het voorstel-Troelstra verandert daaraan niets. De motie-Borgesius echter wenscht beperkte grondwetsherziening. Welnu, daaraan valt niet te denken. De heer Tydeman (V. L.) bestrijdt, behalve het voorstel-Troelstra ook de motie- JJorgeaiu», omdat het niet oirbaar is, thans bij de regeering op grondwetsherziening aan te driDgen. Ook acht spr. de motie nevelachtig. De heer Limburg V.-D.) verdedigt de motie-Borgesius en komt op tegen de ver wijten van den heer Schaper. De heer d e Geer (C.-H.) ziet geen bezwaar in alg. Kiesrecht, wil echter het tweede deel der motie doen vervallen. Hiermee is Troelstra het eens. De motie is hem trouwens onver schillig. Maar laat men dan een concreter vorm geven aan het eerste deel, als men wil dat de soc.-dem. er voor stemmen. Heel moeielyk is dat niet. Want spr. en de zijnen stellen zi<jh niet noodeloos bloot aan ver dachtmaking, waar hier reeds door eerste politici hun houding verkeerd wordt voorge steld. Zet er wat in, zegt Bpr., over Vrouwen kiesrecht en de positie van de Eerste Kamer. De heer Goeman Borgesius (U. L.) ziet geen kans aan de wenschen van den heer Troelstra te voldoen. De motie wordt onveranderd gehandhaafd, wel gesplitst in 10. en 20. Het voorstel-Troelstra (adres aan de Ko ningin) wordt verworpen met 72 tegen 7 stemmen, dio van de sociaal-democraten. Het eerste gedeelte van de motie-Bor gesius (wonschelykheid van algemeen kies recht en evenredige vertegenwoordiging) wordt verworpen met 42 tegen 87 stem men. Voor: de Unie-liberalen, de vryzinnig-de mocraten, do sociaal-democraton en de heer De Geer. Tegen: de vryo-liberalen en de rechter zijde behalve de hoer De G o e r. Het tweede gedeelte (wenBchelykheid van beperkte Grondwetsherziening in eerste lezing vóór 1913/ wordt verworpen met 50 tegen 29 stemmen. te et e n stemden: de geheele rechterzyde, de vrije-liberalen en de sociaal-democraten. Do vergadering wordt verdaagd tot Vrijdag 11 uur. Dan is dc Indische begroo ting aan de orde. Uit den Omtrek. Anna Paulowna. Dinsdag 14 Nov., 's middags ongeveer half 6, brandde in dec Middelweg de boerdery af van den heer P. J. Visscher te Wierin- gorwaard en bewoond door den heer C. Winkel. Alleen 't vee kon worden gered. Oorzaak onbekend. Assurantie «lekt de schade. Bij den heer J. Worder, aan den Zwarten weg is mond- en klauwzeer onder 't veo uitgebroken. De boerderij telt 10 koeien en 4 schapen. Marktberichten. Schagen, 16 November 1911. 3 Paarden f50.— k f860.—. 8 Stieren f110.h f160. 40 Geldekoeien (magere) f 120.h f 210. 65 Koeien (vette) f180.k (830 25 Kalfkoeien f160.— k f275.—. 66 Vaarzen f 100.a f 160. 64 Graskalveren f 30.— k f 60. 40 Nuchtere Kalveren f 10.k f 18.—. 20 Schapen (magere) f 16.k f 23. 380 Schapen (vette) f 24.— k f 33. 90 Ovorhouders f 12.— k f 18. 4 Varkens (magere) f 18.— a f 87 Varkeus (vette) f 0.50 k f 0.5» p. K.G. 80 Biggen f8.- k f 13. 50 Konyuen f 0.50 k f 1.10. 100 Kippon f0.40 k fl.50 per stuk. 40 Eenden f0.60 k f 1.10. 400 K.G. Boter fl.40 k f 1.60 per K.G. 200 K.G. Kaas f0.70 k f0.80 per K.G. 100 Kipeieren f 8.— k f 9.— per 100. Burgerlijke Stand v. Helder, 14—16 November 1911. ■{GEHUWD: D. J. M. van de Vyver en T. Gons. P. Kramer en M. J. Willemae. J. Smit en J. Visser. C. Gras en M. Vos. W. Klut en M. M. Krynen. W. Verhage en L. H. H. Kort. W. F. Block en M. Stevens. J. Byl en C. H. Isaksson. J. M. Hanns en W. Beneker. J. F. van Loo en M. Noot. J. A. Liesling en J. Bontos. ONDERTROUWDA. H. Rykers en E. van Os. G. Abeln en A. Lagrange. H. Weijers en G. den Dekker. BEVALLEND. Fischer—Braun, t. M. H. van Elten Cramer van den Bogaart, z. A. de BoerKoorn, d. OVERLEDEND. Horsman, 57 jaar. Marine en Leger. Hr. Ms. ruijrienlegger «Hydra" is na geslaagden proeftocht op 's rijkswerf te Amsterdam terug- gekeerd, teneinde verder afgetimmerd en voor den dienst in gereedheid te worden gebracht. De nieuwaangebouwde onderzeeboot No. II ver toeft thans te Amsterdam en heeft ligplaats ge nomen bij Hr. Ms. wachtschip in het Oosterdok Bij K. B. is de kapitein bij het korps mariniers A. J. Paehlig, met ing. van 1 Dec., bevorderd tot luit.-kol. en hein op verzoek, wegens langd. dienst, eervol ontslag uit den inilit, dienst verleend onder toekenning van f 2010 's jaars, en is met gen. datum bij het korps mariniers bevorderd tot luit- kolonel, kapt. G. A. Lïneker* Bij besch. van den Min. van Marine zyn de na volgende plaatsingen gelast met 16 Nov.: kapt. der mariniers A. H. Bakker bij hel Dep van Marine; P. S. Groen aan boord van Hr. Ms. wachtschip tc Willemsoord. Stoomvaartberichfen. Stoomva rt-M a atscha p pi; Nkderland, K. W. III, thuisreis, passeerde 15 Nov. Gibraltar. 1'r. Juliana, thuisreis, passeerde 16 Nov. Periui. Rottkrdajische Lloyd. liawi, thuisreis, vertrok 16 Nov. van Colombo. Tambora, thuisreis, wordt volgens draadloos bericht 17 Nov. des voorm. te Marseille verwacht. Koninklijke Hollandsoue Lloyd. Rijnland, uitreis, vertrok 15 Nov. van Rio de Janeiro. Visscher ijberichten. Nieuwediep, 14 November. Aangebracht door 8 korders te zaïnen 20 stuks iniddeltong 80 cent per stuk, 10 mand kleine schol f 4.50 a f 5.50 per maini, 4 mand schar fl.75 per mand. 15 November. Van 25 korders te zomen OU stuks groote tong f 1.25 per stuk, 21HJ stuks middel- tong f 0.70 a f 0.80 per stuk, 100 stuks kleine tong f 0.25 per stuk, 10 mand stortschol f 6.00 a f 7.00 per mund, 30 inand kleine schol f 2.50 11 f 4.00 per mand, 20 inand schar f 1.50 a f 1.75 per mand. 16 November. Van 6 korders te zamen 30 stuks groote tong t 1.00 per stuk, 70 stuks middel tong f 0.70 per stuk, 60 stuks kleine tong f 0.30 per stuk, 4 mand stortschol f 5.00 a f 7.00 per mand, 8 mand kleine schol f 2.50 a f 4.00 per mand, 2 mand schar f 1.75 per mand Van sardijnvisschers 30 mandjes sardijn f 1.90 a f 2.25 per mandje. 17 November v.m. 8 uur. Aangebracht 15 mandjes sardijn f 4.85 a f 2.00 per mandje. Advertentiën. Getrouwd J. F. van Loo en M. Noot, die tevens hun hartelyken dank betuigen voor de vele blaken van be langstelling by hun huwelijk onder vonden. Helder, 16 November 1911. Heden overleed na een langdurig doch geduldig lyden onze geliefde Broeder Henri de Wolf, in den ouderdom van ruim 27 jaar. Dat hy ruste in vrede is de wensch van zyn Zuster en Zwager C. HUURMAN. O. HUURMAN-Dk WOLF. Helder, 17 Nov. 1911. Ondorgeteekenden betuigen hun harte; lijken dank voor de vele blyken van be langstelling by hun 25-jarig huwelijk ondervonden, zoowel van buiten als bin nen deze gemeente, en inzonderheid aan „Helders Harmoniekapel". J- DOL en Echtgenoote. Helder, 17 November 1911. Dankbetuiging. Ondergeteekenden betuigen hiermede hunnen hartelijken dank aan familie, vrienden en bekenden, voor de vele blyken van belangstelling, zoowel bin nen als buiten de gemeente, by gelegen heid van hunne 50-jarige echtvereeni- ging ondervonden. Helder, 16 November 1911. A. GRANDE en Echtgenoote. OOD-GEREFORMEERDE GEMEENTE. HOOGSTRAAT. Dinsdag en Woensdag 21 en 22 November, des avonds ten 7 uur, Ds. GEERTS, van Scheveningen. ScMIderscnrsüs Ambachtsschool. Zy, die wenschen deel te nemen aan dezen cursus, leerlingen of gezellen, kunnen zich aanmelden gedurende deze maand by den Directeur der School, aan het schoolgebouw. Waarschuwing. Hedenavond om acht uur in café .DE POOL", aan den Kanaulwg, VERGADERING van de op te richten Sehiet- vereeniging- Het voorloopig Bestuur. HYPOTHEEK. Beschikbaar eenig geld als le Hypotheek tegen 5°/, op solide gebouwde huizen. Brieven franco No. 42, Bureau van dit blad. in de groote zaal v/d R.-K. Volksbond, DOOR DE Tooneelclnb „Alherdingk Thijm", Onder Afdeellng van den R.-K. Volksbond, opi Zoiidag 19 Nov. 1911, des avonds ten 8 uur precies. OP TE VOEREN: OF HET Qeheim van den Abt Paria. Tooneelspel in 5 bedryven en een Voorspol. Voorspel: De Samenzwering, le Bedrijf: Het geheim van den Abt. 2e bedryf: De onbekende redder. 3e bedrijf: De bekentenis. 4e bedryf: Dc ontmaskering. *>e bedryf: De vergelding. Costumes uit bet Magazijn van Joh. P. db Gkaauw, Helder. Zaalopening 7 uur. Kaarten verkrygbaar t\ 20 Cent in het Bondsgebouw, by den heer A. J. Dame, Spoorstraat 71, en verder by het Bestuur. Mevrouw VAN DEN BERG, Haven plein 21 vraagt een DIENSTBODE voor heele of een MEISJE voor halve dagen. Spreekuur Vrydag voor 7 uur en Zaterdag. Gevraagd een flinke Dienstbode, die met de wasch kan omgaan. Adres: Bureau van dit blad. Gevraagd een net Dagmeisje. AdresBinnenhaven No. 9a. Een flink Dagmeisje gevraagd. Niet beneden 18 jaar, loon 2 gulden per week. Adres: Spoorstraat 120. Een flinke LOOPJONGEN gevraagd. Adres: Zuidstraat33, J. v. WILLIGEN. GEVRAAGD een SLAGERSJONGEN. Adres: J. KUNST, Breewaterstraat 14. Biedt zich aan een BOEREN KNECHT, goed kunnende meiken. Adres: bureau van dit blad. Bijverdienste gezocht door iemand met veel vry en tyd, by v. administratie ot loopwerk. Brieven onder letter B, aan boek handelaar A. J. MAAS, Kanaalweg. Een Onderofficier van de Marine zoekt een Zit- en Slaapkamertje. Brieven onder No. 38, aan het bureau van dit blad. GEVRAAGD. Wordt gevraagd een goed Kost huis, h f6.00 per week, en de wasch. Brieven franco onder No. 39, aan het bureau van dit blad. Tegen half Febr. a.s. te huur gevraagd een Heerenhuis met tuin. Huurprijs f300.- ii f350.- Brieven fr. No. 41Bureau van dit blad. TE HUUR een net Burgerwoonhuis, bevattendedoorloopende gang, voor- en achterkamer, keuken en by keuken en boven twee flinke slaapkamers, staande in de Piet Heinstraat. Aan 't zelfde adres twoe Woon huizen te koop. Adres: GEB. STEEMAN,Aannemers. TE HUUR «ton net Burger- woonhuis, Langestraat 35, f2.50 per week. Adres: J. ZEGEL, Kanaalweg 63. TE HUUR 2 stuks nieuw ge bouwde HUIZEN, bestaande uit 4 kamers, keuken en bykeuken, inbegrip gas- en waterleiding, in de Bothastraat. Adres: Loodsgracht 10. TE HUUR een net WIN K E L HU IS aan de Weststraat 28. k f3.-. per week. Adres: Koningstraat 20. Een HUIS te Huur, voorzien van Gas en Waterleiding Gravenstraat 54. Te bevragen: Weststraat 85. TE HUUR een ruime WONING, met groot erf en waterleiding, f 2. per week, Dykstraat 16 er. een dichte, groote, voratvrije Kelder, Ach tergracht W. Z. Te bevragen Koningstraat 20 en Mid denstraat 12. TE HUUR een net ingericht WOONHUIS aan de Bothastraat, k f2.86 per wenk. Adres: Koningstraat 20. TE HUUR een gemeubileerde Zit- Slaapkamer, liefst iemand van de marine, k fl.75 per week. Brieven onder No. 40 Bureau van dit blad. TE HUUR een Woonhuis aan de Achtergracht W.-Z. 28, fl.75 per week. Een net Woonhuis aan de West gracht 38, f2.25 per week. Een Woonhuis aan de Paarden straat 5, k fl.40 per'"week. Een Bovenhuis aan de Achter binnenhaven 64, k fl.40 per week. Een Bovenhuis aan de Molen straat 2, k f 1.26 per week. Adres: Koningstraat 20. TE KOOP honderd psroeelen Bouwterrein. Te bevragen by G. BAKKER, Bin nenhaven 6. f\

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 5