KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Heldor, Taxa/, Wierlngon en Anna Paulownam Gemeenteraad van Helder. B B w w M n a B n B B n n No. 4047. Woensdag 22 November 1911. 39ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct, tr. p. post 75 et, buitenland f 1.25 Pre-Zondagsblad 37* i 45 t f0.75 miën J Modeblad »»»55i»t»65> f 0.90 (Voor het buitenland by vooruitbetaling.) Adverteutiën van 1 tot 5 regels 30 cent. Elke regel meer6 Bewgs-exeraplaar2J Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Telefoon 50. Uitgeven C. OE BOER Jr. (v./b. BERKHOUT Co Helder. Bureeuxi Spoorstraat en Koningstraat. Tweede Blad. Zitting van Maandag 20 Nov. 1911. gyH Voorzitterde heer Van Neck^ loco<burgemeester. Aanwezig zijn de HH. De Ven, De Geus, Bier steker, Van der Ploeg, Krijnen, Verfaille, Hartsinck, Bok, Grunwald, Harjer, Verstegen, Hartendorf, Adriaanse, Terra en Van den Berg. Afwezig: de heer Over de Linden, alsmede aan vankelijk ook de HH. Zander en Oortgijsen, die echter in den loop van den avond alsnog ter ver gadering komen. De Voorzitter heropent de vergadering en deelt mee, dat ingekomen zijn: 1. Een adres van den heer Kingman, apotheker, met de mededeeling dat hij zich hier ter stede zal vestigen en verzoekende in aanmerking te mogen komen voor de levering van geneesmiddelen voor de gemeente. Voorzitter stelt voor, dit tegelyk te behandelen met het adres der overige apothekers te dezer plaatse aangaande deze zaak. Aldus werd besloten. 2. Missive van Gedeputeerde Staten, -betreffende een reclame, waarin reclamant niet ontvankelijk wordt verklaard. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Een adres van de N. H. Maatschappij van Land bouw, Afd. Helder, kennisgevende dat door haar een cursus zal worden gegeven in paardenkennis en verzoekende, vergunning om tot het houden van dezen cursus te mogen beschikken over de Bouwzaak B. en W. adviseeren, goedgunstig op dit verzoek te beschikken. Aldus besloten met algemeene stemmen. 4:. Adres van de Afd. Helder der Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholische Dranken, verzoekende toelage tot het houden van een cursus tot het geven van onderricht in het alcoholvraagstuk. B. en W. adviseeren afwijzend te beschikken. Op voorstel van den heer Biersteker wordt echter besloten, het adres ter visie voor de leden te leggen, om er in de volgende vergadering op terug te kun nen komen. Thans gaat men over tot de verdere behandeling der begrooting en wel met de bespreking van de Begrooting der Gasfabriek. Deze is door den Directeur, alsmede door B. en W. in Ontvangsten en Uitgaven geraamd op Ontvangsten f 285.152.02 Uitgaven 173.406.60 Saldo winst f 111.746.62 Door de Commissie voor de Gasfabriek en Water leiding wordt voorgesteld de geraamde Uitgaafposten onveranderd over te nemen, doch in de Ontvangsten eenige wijzigingen aan te brengen, en o. a. den .post voor Muntgas f 1000 hooger te ramen en dus van f 90.000 op f 91000 te brengen. Deze wijzigingen worden door B. en W. echter niet onderschreven. Alleen volgn. 19 „Diversen" der ontvangsten worden door B. en W. f 200 hooger geraamd dan door den Directeur is geschied en wordt door hen op f 600 gebracht, terwijl de Commissie f 800 raamde. Nog wordt de .opbrengst van het ammoniumsulfaat door de Commissie op f 420 hooger geraamd, en door B. en W. in zooverre overgenomen, dat deze voorstellen dien post met f 1000 verhoogen. In de sectievergaderingen gaf deze begrooting aanleiding tot de volgende opmerkingen: In de le afdeeling geeft de begrooting voor dit bedrijf aanleiding om in verband met het adres van de ambtenaren by de Gasfabriek om salarisregeling en verbetering, hierop terug te komen by de be handeling in de openbare Raadszitting, wanneer het advies van Burgemeester en Wethouders daaromtrent te hunner kennis is gekomen. Door één lid wordt voorgesteld het salaris van den eersten Muntgasklerk-Incasseerder nu te brengen op f 550, daarbij herinnerende, dat reeds in 1910 deze verhooging door den Directeur werd voorgesteld, toen door dien Hoofdambtenaar in het jaarverslag over 1909 (pag. 23) een concept-salarisregeling voor het geheele kantoorpersoneel werd ingediend. Een ander stelt voor, het salaris van den assistent in het laboratorium met f 100 te verhoogen. Door eenige leden wordt voorgesteld, het loon van den eersten gasfitter Van der Ben te brengen op f 16 per week. Antwoord van B. en W. Wat betreft de salarisregeling van het kantoor personeel der Gasfabriek, merken wy op, dat deze salarissen, Yoor zoover daartoe door de jaren dienst der ambtenaren aanleiding bestond, geregeld zyn verhoogd en dat wij ons bij het opmaken van de begrooting hebben gehouden aan hetgeen de Direc teur heeft voorgesteld. Reeds meermalen hebben wy in deze beantwoording van het rapport op den hoogst ongunstigen staat der gemeente-financien gewezen, waardoor wij werden weerhouden, enkele verhoo gingen voor te stellen, die wij meer urgent achtten, dan die van het hierbedoelde personeel. Het achter staande staatje geeft een overzicht van den loop der salarissen van het kantoorpersoneel van Gas fabriek en Waterleiding en wij vestigen daarby in het bijzonder de aandacht op de salarissen van de klerken Stol en Hüisken, twee personen, die met het oog op het diploma boekhouden in geheel ge lijke conditiën verkeeren. Buitengewone verhoogingen voor te stellen zoo als de adressanten dit wenschen, komt ons aller minst noodzakelijk voor en wij geven U daarom in overweging afwijzend op hot adres te beschikken. Wij zijn intusschen bereid te overwegen of het wenschelijk is voor de ambtenaren, werkzaam by takken van dienst, waarby nog geen salarisregeling bestaat, voorstellen daarvoor bij U in te dienen. In de 2° afdeeling vereenigen meerdere leden zich met de voorgestelde verhoogingen door den Direteur en wenscht één der leden de volgende verhoogingen voor te stellen J. van der Ben met r 26 per jaar. P. R. van Franeker 26 A. pieters 26 G. van Baaren 26 C. de Graaf Jr 26 W. Kos 26 C. Vink 26 F. Engel 26 H. Gorter 26 A. Kooger 26 R. de Vries 26 26 J. Keppel 26 W. C. Neervoort 52 C. J. van Baar 52 C. Smids 52 Vacature 52 62 62 A. Jansen 26 J. F. Kandel 26 P. W. Levering 26 A. G. van der Horst m 52 Ten opzichte van den hulp-smid J. G. Lelieveld, wordt opgemerkt, dat deze in de begrooting voor 1911 voorkomt op een weekloon van /"10 en thans voor f 9 en gevraagd, of dit foutief is, en zoo niet, waaraan deze terugzetting is te danken. Antwoord van B. en W. Wat betreft de salarissen van het overige personeel der Gasfabriek verwijzen wy in de eerste plaats naar het door ons uitgebrachte advies op het adres der Heldersche Gemeente-werklieden vereeniging. Wij halen daaruit aan, dat de loonen zooals die thans zyn vastgesteld, in overeenstemming zijn met die van werklieden in gemeenten, welke met de onze vergeleken kunnen worden en zooals reeds meer malen in den Raad werd gezegd, moet er rekening mede gehouden worden, dat de financiöele toestand dezer gemeente niet zoo rooskleurig is, dat gelijk stelling in deze met meer welvarende plaatsen zou opgaan. Daarby komt dat de Directeur der Gasfabriek bij het opmaken zyner begrooting, rekening houdende met de grenzen door het Werkliedenreglement aan gegeven, die werklieden voor verhooging heeft voor gedragen die daarvoor, naar zijne meening in aan merking kwamen. Op grond van een en ander kunnen wij dan ook niet mede gaan met het voorstel om de loonen van de hiernevens genoemde werklieden, met f 26 of f 52 per jaar te verhoogen. Omtrent de opmerking inzake het salaris van J. G. Lelieveld, diene dat deze als leerling-smid in 1907 op een aanvangsalaris van f 3 per week in dienst is getredenzijn salaris is regelmatig verhoogd tot het nu op f 9 is gekomen. Het op de begroo ting uitgetrokken bedrag van f 10 is alleen daarop gebracht voor het geval by vertrek van Lelieveld geen leerling smid zich zou aanmelden en het volle loon van f 10 zou uitbetaald moeten worden. Een der leden betoogt, dat het wenschelijk is, om, nu èn uit de Gasfabriek èn uit de Waterleiding de op brengsten steeds stygende zijn, bovendien de Hoofde lijke Omslag weer belangrijk is verhoogd, zóó, dat de meerdere bruto ontvangst in de jaren na 1905 wat deze bronnen van inkomsten betreft, bedragen Gasfabriek Waterleiding Hoofd. Omslag Dus te zamen f 58802.- 40432. - f 124678.- een begin te maken met de ontlasting van de Gas- en Waterverbruikers. Overwegende, dat de categorie van Gasverbruikers, welke ressorteert onder n°. 1(Lichtgas aan Particulieren) het allereerst zyn aangewezen om van eene prijsvermindering, die om de financieele gevolgen niet anders dan geleidelijk zou kunnen ingevoerd worden, te profi- teeren, omdat dit de afnemers zijn, die behalve dat zij nog steeds meterhuur moeten betalen, van het begin der gemeentelijke exploitatie af de kern der verbruikers vormden, en dus voor de thans zoo schitterende uitkomsten van dit bedrijf, de grondslag hebben gelegd. Dat bovendien het grootste percentage dezer verbruikers tot de neringdoenden behoort, die Yoor hunne zaken naar verhouding van hun inkomsten een evenredig groot deel bijdragen, in de winstendoor de gasfabriek gemaakt, en deze winsten, nu zy maar steeds in de gewone uitgaven worden verwerkt, het karakter van een indirecte belasting meer en meer gaan aannemen. Aan de hand van deze overwegingen, stelt dat lid voor den prijs van het lichtgas voor particulieren te verlagen tot zeven cent per kubieke meter en volgnummer 1 van deze bijlage alzoo te verlagen met f 8466.84. Hierbij rekenende op eene toename van het Gasverbruik inplaats van met 3°/0, zooals de Direc teur raamt, van 5% wat betreft dezen post. Alsdan zou een meerder verbruik geraamd behooren te worden van 10797 M8., hetwelk te zamen den post zou brengen op f 65810.70. Rekenende op den meerderen aankoop van 36 ton kolen rond f 10, zou de post op de uitgaven No. 1 met f 360 verhoogd moeten worden en alzoo gesteld op f 100547.50. Antwoord van B. en W. Ten aanzien van de voorgestelde gasprijsverlaging, meen en wij te moeten opmerken, dat het nood zakelijk is gebleken, eerlang voorstellen by u in te dienen tot uitbreiding van de toestellen in de machinekamer (natte zuivering), aangezien die toe stellen thans werken met 20 °/0 overbelasting. Het komt ons voor dat de resultaten van die uitbreiding dient te worden afgewacht, alvorens tot verlaging van den gasprijs wordt besloten en wy ontraden daarom hiertoe thans over te gaan. Bovendien is voorzichtigheid in deze in hooge mate aan te bevelen, opdat het in deze gemeente niet- ga, zooals in eene andere gemeente in deze provincie, waar indertijd tot verlaging van den gas prijs werd besloten, en waar men nu genoodzaakt is, dien prijs weder te verhoogen. In de 2® afdeeling wordt voorgesteld om niet in gaan op het adres, verzoekende de cokes tegen verminderde pryzen beschikbaar te stellen, gehoord het ad\'ies daaromtrent van den Directeur der Gasfabriek. Met het oog op bedryfsverzekering wenscht een der leden dezen post der uitgaven nog met f 240 te verhoogen, waar ook de Directeur zich met eene kleine wijziging dezer verzekering kan vereenigen. Een lid kwam het voor, dat de winst, welke het bedryf oplevert, te hoog wordt, waarom hij de gasprijzen zou willen verlagen. Na gehoorde bezwaren wenscht hy echter geen voorstel te doen, doch stelt hy voor minstens 5 °/0 der netto winst te bestemmen voor reserve-fonds. In de 3® afdeeling wordt, nota nemende van de door de Commissie voor de bedrijven voorgestelde verhoogingen, terwijl de Directeur deze verhoo gingen niet wenscht over te nemen, door een lid de verhoogde posten verdedigd. Dit lid had gaarne gezien, dat, vooral wat betreft het ammonium-sulfaat, de Directeur met de Com missie was meegegaan. De meerderheid der leden kan zich met de door de Commissie voorgestelde verhoogingen vrijwel vereenigen. Antwoord van B. en W.: Wanneer bij onderzoek blijkt, dat de bedryfs verzekering geen grootere uitgaaf vordert dan f 240, kunnen wij ons met het hierbij gedane voorstel vereenigen. De gemaakte opmerking van minstens 5 °/0 der netto winst te bestemmen voor het reservefonds geeft ons aanleiding in herinnering te brengen dat de netto winst over 1910 bedraagt f 43.886.55' en dat wij bij deze begrooting voorstellen daarvan f 2000 (of illa °/0) in het reservefonds te storten. Tevens zij opgemerkt dat indertijd door U is be sloten, dat na afloop van elk dienstjaar bepaald zal worden hoeveel in het reservefonds zal worden ge stort. Met verwijzing naar onze toelichting op de be- grooting van den Directeur der Gasfabriek, blijven wy met den Directeur verhooging van verschillende ontvangstposten ook wat betreft den post ammo nium sulfaat, ontraden. Met de bespreking van deze begrooting is byna de geheele avond gemoeid. Eerst wordt gediscus sieerd over het voorstel van den heer Adriaanse om het salaris van den heer G. C. F. Koch van f 500 op f 550 te brengen. De heer Adriaanse spreekt een woord ten gunste van het voorstel en wordt hierin ondersteund door de H.H. Biersteker, "Van der Ploeg en Hartendorf. In stemming gebracht, wordt het voorstel aangenomen, met de stemmen van de beide Wethouders tegen. De heer Van den Berg bleef buiten stemming. Daarna wordt gedebatteerd over het voorstel van den heer Krijnen om het salaris van den heer W. C. van Kalken, Assistent Laboratorium, van f 400 te brengen op f 600. Na langdurige discussie wordt besloten de voorstellen van B. en W. af te wachten, naar aanleiding van het ingediende voorstel van den Directeur, ingekomen 19 Oct. 1911, strekkende tot wijziging van de salaris-verordening der ambte naren van de Gasfabriek. Thans wordt besproken het voorstel van den heer Van der Ploeg, om het weekloon van den heer J. van der Ben, le Fitter, van f 15.50 te brengen op 16 per week. Tegelykertyd wordt in bespreking gebracht het voorstel van den heer Hartendorf om het loon van bovengenoemde personen met de achter hun namen vermelde bedragen te verhoogen. Door den heer Hartendorf warm verdedigd en hierin bijgestaan door den heer Verstegen, voornamelijk op grond van den leeftijd der genoemde werklieden en blijvende deze voorgestelde loonen binnen de grenzen van de door den Raad pas aangenomen verordening regelende de rechtspositie, wordt het echter bestreden o.a. door de H.H. De Geus en Biersteker, zich ook grondende op die verordening, alsmede zich vereenigende op het daartoe voorge- dragene door den Directeur van dit bedrijf, wordt na ampele discussie in stemming gebracht het eerst genoemde voorstel om het weekloon van Van der Ben van f 16.50 op f 16 te brengen. Dit voorstel wordt verworpen. Er tegen stemden de H.H. Terra, Verfaille, Hartsinck, De Ven, Biersteker, De Geus, Haijer, Van Breda, Bok, Van den Berg, Zander, Krijnen en de Voorzitter. Het voorstel Hartendorf wordt ook verworpen. Er voor stemden de H.H. Van der Ploeg, Adriaanse, Grunwald, Verstegen en Hartendorf. Hierna houdt de heer De Geus een pleidooi ten gunste van zyn voorstel, om den prys van het lichtgas voor particulieren met 1 ct. per M'. te verlagen. Hij doet dit op de gronden, die bekend mogen worden verondersteldze zijn althans by de behandeling van de vorige begrooting toen door dén heer Adriaanse eveneens ontwikkeld en ook in openbare vergaderingen te dezer plaatse besproken. Van verschillende zijden zoo van de H.H. Ver stegen, Hartendorf, De Ven vindt by bestrijding, terwijl de heer Adriaanse zich vóór het voorstel verklaart, doch zijn verwondering er over uit, dat thans door den heer De Geus een standpunt wordt ingenomen, dat juist ten vorige jare door hem zoo hardnekkig is bestreden. De heer De Geus erkent van zienswijze te zijn veranderd en geeft daarvoor zyn gronden aan. Na zeer lange discussie wordt het voorstel in stemming gebracht en verworpen. De H.H. Adriaanse en De Geus stemden er voor. Hierna worden bovengenoemde wijzigingen in de begrooting, door de Commissie voorgesteld, in stem ming gebracht en aangenomen, met dien verstande, dat de post Diversen op f 600 bleef gehandhaafd. Door deze beslissingen zyn de Ontvangsten voor de Gasfabriek met een bedrag van f 2200 verhoogd. Begrooting Weeshuis. Deze begrooting is door het Bestuur in Ontvangst en Uitgaaf geraamd op f 12.950, waarby bij de Ontvangsten gerekend is op een subsidie uit de gemeentekas van f 9.900. In de vergadering van de Afdeelingen gaf deze begrooting tot de volgende opmerkingen aanleiding In de 8® afdeeling wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat de verpleging per kind in het Weeshuis kost 4.60 per week, terwijl voor de particulier verpleegd wordende weezen slechts f 8.60 per week wordt betaald. Opgemerkt wordt, dat het gereedmaken van het voedsel meermalen te wenschen overlaat, zoo ook verschillende leverantlen. Antwoord van B. en W. Het vorige jaar schreven wy naar aanleiding van een soortgelijke opmerking, het volgende: „Niet uit het oog moet worden verloren dat uit „den aard der zaak de verpleegkosten in een gesticht „hoog zijn; behalve salarie«ring van het personeel „vereischen tal van zaken b.v. vuur en licht (ook „kan hierby worden genoemd, onderhoud gebouw) „belangrijke uitgaven." Klachten omtrent het niet behoorlijk gereed maken van het voedsel zijn nimmer by ons inge komen en wij achten het minder gepast zonder het noemen van bepaalde feiten dergelijke algemeene opmerkingen aan het bestuur van het weeshuis over te brengen. Deze begrooting wordt zonder verdere discussie vastgesteld. Begrooting Gemeentereiniging. Deze begrooting, die door de Commissie en door B. en W. in Ontvangsten on Uitgaven geraamd is respectievelijk tot bedragen van f 18.887.60 en f 24,884.40, heeft in de sectievergaderingen aan leiding gegeven tot de volgende opmerkingen: In de 1® afdeeling wordt door een der leden voorgesteld, om het loon van den beltbaas en de werklieden aan de Reiniging tot en met No. 14 met f 1 per week, en dezen post in totaal dus met f 728 te verhoogen. In de 2® afdeeling stelt een lid voor de volgende verhoogingen toe te staan: G. Fransenmet f 52 per jaar. K. Wierino52 R. Agema52 T. van Til62 J. Snel52 A. Geervliet52 L. Klomp62 C. Bakker52 J. Agema52 A. Kuiper52 W. N. Holmes52 J. Buis52 M. Brizee52 Een ander lid stelt voor, ook het salaris van den beltbaas met f 52 te verhoogen en zou gaarne van Commissie voorstellen verwachten tot reorgani satie van het bedrijf. In de 3® afdeeling wordt door een der leden op gemerkt, dat het overweging verdient, de loonen der werklieden te verhoogen. Door anderen wordt daartegen betoogd, dat het gewenscht is, nu eerst de werking van het werk lieden-reglement af te wachten, hetwelk 1 Januari a.s. in werking treedt. Antwoord van B. en W. Wat de verschillende voorstellen tot verhooging van deze loonen aangaat, meenen wy te mogen verwijzen naar ons advies uitgebracht naar aan leiding van het adres van de Heldersche Gemeente- Werklieden-vereeniging. Het komt ons voor, dat op het met den 1 Januari a.s. in werking tredende werkliedenreglement niet behoort te worden vooruitgeloopen. Waar de meeste werklieden van de gemeentereiniging op de be grooting van 1912 voorkomen op het maximum loon bij het werkliedenregloment bepaald, daar achten wy nog niet den tyd gekomen, reeds nu een voorstel te behandelen, waarby de by dat reglement aangegeven grens wordt overschreden. Wy beamen dan ook ten volle de opmerking in de laatste alinea van het hiernevenstaande rapport gemaakt. Ook naar aanleiding van deze begrooting wordt weer van gedachten gewisseld, voornamelijk wat betreft de loonen van de werklieden by dezen tak van dienst. Voornamelijk de heer Hartendorf bepleit de voorgestelde verhoogingen en wordt hierin bijgestaan door de H.H. Verfaille, De Geus en Bier steker. In stemming gebracht, worden de voor gestelde verhoogingen aangenomen. Er tegen 9temden de beide Wethouders en den heer Van den Berg. Door deze beslissing moeten de Uitgaven met een bedrag van f 728 worden verhoogd. Hiermee is tegelykertyd uitgemaakt, dat het maximum van deze arbeiders is verhoogd van f 11.— op f 12.— per week. Thans deelt de Voorzitter mede, dat ten gevolge van de gevallen beslissingen tydens het behandelen van de begrooting een verschil is ont staan groot f 1247.98 en hy stelt voor de On voor- me Uitgaven met dit bedrag te verhoogen. Nadat de heer Verstegen er nog op heeft aangedrongen, om jubilea van ambtenaren, die 25 jaar in dienst zijn, niet ongemerkt vanwege het Dag. Bestuur te doen voorbijgaan, wordt de begroo ting in Ontvangst en Uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f 818032.50' met een Onvoorzien van f 4719.48. Nadat de heer Adriaanse den toestand van de verpleging in de Tuinstraat ter sprake heeft gebracht, hierover zyn afkeuring heeft uitgesproken en op verbetering aandringt, de beer Verstegen vraagt of B. en W. ook plan hebben in te grijpen naar aanleiding van den verpleegde en het lid Armbestuur, waarover hy in de vorige vergadering heeft gesprokende heer De Geus heeft gewezen op den vrydom van de kermislui om water uit de standpijpen te halen, geplaatst bij de Politiebureaux de heer Biersteker op inlichtingen heeft aan gedrongen naar aanleiding van de klachten of aanklachten door den heer Verstegen geuit over de politie, en de Voorzitter toegezegd heeft, de gemaakte opmerkingen te zullen overbrengen in het College van B. en W., wordt de vergadering gesloten. UIT HET RUITEHLAHD. Van een optreden der Italiaansche vloot tegen het Enropeesch deel ran Turk(jo schijnt niets aan te zyn. Uit Athene wordt althans aan de «Nat. Ztng" geseind dat geen enkel Italiaansch schip in de Egclache zee gezien is. Schepen die uit Egypte of uit de Dar- danellen te Saloniki aankwamen berichten, dat zy geen spoor van de Italiaansche vloot hebben gezien. De stoomboot >Osmania" voer Woensdag door de Dardanellen, deed Mytelene en Smyrna aan en had by aan komst in de Pyrens geen ItaliaanBeh schip gezien. Er zyn nog meerdere zulke ver klaringen. Besluit alzooer zyn geen Itali aansche oorlogsschepen in do zee ten zuiden der Dardanellenstraat. Turkye is echter toch ongerust geworden. Al zon een vyandelyke vloot 't niet gauw probeeren door de Dardanellen-straat die door een drietal versterkingen beheerscht wordt, te varen, militaire autoriteiten zeggen dat het kan, zy het dan ook met groote verliezen. 't Is dus voor Turkye taak op alles voor bereid te zyn. 't Heoft het garnizoen te My telene versterkt en brengt met groote haast de verdedigingswerken van Smyrna in orde. De Porte heeft intusschen den Turkschen ambassadeurs opgedragen de mogendheden mee te deelen, dat de Turken, in verband met geruchten over een voorgenomen Itali aansche vlootactie, alle mogelyke militaire voorzorgsmaatregelen hebben genomen om een mogelyken aanval af te slaan, en dat deze toebereidselen zoo noodig op bedreigde punten zullen worden verdubbeld, waardoor wellicht moeilijkheden kunnen ontstaan voor het internationale scheepvaartverkeer. Wellicht is dit ook bedoeld als prikkel om bemiddeling gemakkelijker te maken of liever gezegd te bespoedigen. De handel der mogendheden is natuurlyk een govoelig punt. Intusschen zyn er teekenen die wyzen op een vredesstemming. De Turksche Senaat heeft besloten dat de parlementaire missie voor arbitrage zich ten spoedigste naar de verschillende Europeesche hoofdsteden zal begeven. Dat 's alvast een begin. Ten andere is het waarschynlyk en verklaar baar dat beide landen naar het einde ver langen. Aan het bericht dat Turkye stappen deed by de mogendheden welke tot bepaalde onderhandelingen zouden leiden voegt men van Italiaanscho zyde toe: dat dit wellicht vlootdemonstraties overbodig zal maken. Voortzetting van den oorlog kan voor geen der beide partijen meer voordeel opleveren heet het. Turky'e heeft voor zyn militaire eer voldoende gedaan. Italië moet dagelijks enorme sommen uit geven voor zijn schepen en krijgers en ondervindt indirect schade in zyn handel op de Oostersche landen. Onderwijl schijnt er nog al te worden ge schermutseld. Overstroomingen hebben de linies doorgebroken «die echter weer her steld zyn* meldt men uit Italië. Ongeluk kigerwijze luidt het Turksche bericht daar over wser heel anders. Italië heet uit voorzichtigheid het water uit Tripolis te mijden en voert water aan uit Italië de Turken zeggen: 't is omdat de bron niet meer in hun bezit is. Uit Italië komt ook hot volgende bericht: Het blykt, dat de Turken voor Tripolis een leger van 2000 Arabieren onderhouden, die goed gevoed en betaald worden. Maar men verwacht dat de regen, die den inboor lingen zeer welkom is omdat zjj daardoor hun land kunnen bezaaien, vele Arabieren tot vertrek naar hun woonplaats zal aan zetten, om hun land te gaan bebouwen. In dat geval zullen de Turken slechts de eigen lijke troepen overhouden en de Berbers uit Sahel, die van Turkschen oorsprong zyn. Uit Homs komen bevredigende berichten voor de Italianen over de politieke en militaire toestanden. Wegens gebrek aan levensmid delen en door desertie zouden daaroneenig- heden ontstaan zyn tusschen Turken en Arabieren. Een officieel bericht te Konstantinopel ont vangen over een gevecht in de vorige week luidt: (Gisterenmiddag verliet de vyandelyke vloot de haven. Onze troepen maakten van de gelegenheid gebruik, de onlangs wegens de overstrooming door de Italianen uitgekozen stelling El Hajadi by Boemeliana plotseling aan te vallen. De Italianen werden na een bajonetgevecht teruggeslagen. Zij hadden meer dan 400 dooden en gewonden. Drie-en- twintig soldaten en een officier werden ge vangen genomen. W(j verloren 130 man, maakten 70 geweren buit en schoven onze linie zoover vooruit, dat wy hopen met Gods hulp de stad te heroveren, wanneer 't slechte weer de vloot voortdurend op een afstand houdt. De stam Elneritsj is heden aangeko men. Dit stelt ons in staat, de byna volkomen ingesloten stad aan alle kanten tegelykertyd aan te vallen." Alzoo: ze winnen weer allebei. In China houdt de revolutie aan. Ze kan vérstrekkende gevolgen hebben. Amerika ontwikkelt buitengewone bedrijvigheid om do Amerikanen in China te gaan beschermen. Mogelyk ook wel om een oogje in 't zeil te kunnen houden, want: uit Tsifoe wordt be richt, dat Japan daar reeds troepen aan land zette. By Hankau bestoken revolutionnairen en regeeringstroepen elkaar. Nanking wordt door de revolutionnairen met hardnekkigheid be legerd. Kunnen zy die stad bemachtigen, dan ®ijn zy een goeden sprong vooruit. In Duitschland begint men nu kalm te overwegen hoe te handelen nu het Marokko- verdrag gesloten is. En er komt eenige ken tering in de openbare meening. De Congo- overeenkomst wekt wel geen geestdrift, maar lykt toch nog zoo kwaad niet b(j nader in zien. Er zal een expeditie uitgezonden worden om eens te gaan zien wat er alzoo kan gedaan worden. In handelskringen, die er toch hot meeste belang bjj hebben, toont men zich over de Marokko-overeenkomst tevreden. Alle stukken, advertentlën, enz. bestemd voor ons blad, ook postwissels, enz., te -J«eren aan: C. DE BOER Ir., Heldor.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 1