Marine en Leger. I)e officier v. administratie te kl. G. A. Daen Ouwens, geplaatst bij de Marine Machinistenschool te Hellevoetslui», zal 16 December a.s. den zeedienst met pensioen verlaten. De machinist J. J. Oltmans, gedetacheerd aan de electro-technische industrie van P. Smit te Slikkerveer, wordt 29 November op non-activiteit gesteld en zal de volgende maand per particuliere gelegenheid naar Oost-Indië vertrekken Transport hetwelk den 25sten November a. s. onder bevel van den luitenant ter zee le kl. F. W. J. Oroeneboorn, cn onder medegeleide van den luitenant ter zee 2c kl. M. Bottenheim, per S.S. tOrotius" naar Oost-Indië zal vertrekken: Bootsman J. v. d. Berg, idem J. Stroobach, sergt.-konst. D. Dichte, sergt.-seiner G. II. Nothot, sergt.-torpedoro. M. Jansen, idem J. Paul, torped.- rnaj. J. Dost, idem K. Tiel, stok.-maj. C. J. de Graaf, sergt.-stok J. Wallast, timm.-maj. C. Silvius, sergt.-timm M. Vredenduin, schryver-maj P. Louis, idem J. P. Giltay, scrgt.-hofin. F. de Wolf, sergt.- kok J. Arts, sergt. d. mar. i W. Snndifort, kwur- tierm. G. li. Kreiner, idem C. B. Rigters, idem F. de liaan, idem J, v. d. Beek, idem G. T. J. Ruijs, korp.-konst. G. W Brouwer, idem L. W. Hoog woud, idem W. A. Göliren, korp.-timm. C. Mulkens, korp.-bottel. H. H. Boer, korp.-iiekv.pl W. v. Putten, korp.-kok E. A. E. de llorn, idem H. G. Schouten, korp.-inont. L. G. Vermeulen, matroos-bottel. I). Mink, idem K. 1'. v. Rooijen, matroos-ziek.v.pl. J. Kantz, matroos-hofin. li. M de Kok, idem A. F. Pyl, idem P. W. S. Hoek, schoenmaker G. G. Langen berg, idem L. A. van Noort; matrozen ie klasse J. Passcnier, L. Bakker, E. H. J. Hemmen;, J. N. Mondeel, M. J, Evertsen matrozen 2e klasse A. v. d. Weijden, R. Zwerver, H. J. Daniels, H. J. Klaincr, M. Sinkeldnm, J. C. I. v. Helderen, A. J. Schouten, 1. A. v. d. Tuin, A. ten Ham, J. C. v. d. Linden, P. Saly, J, Ver donk, A. Brouwer, K. Stobbematrozen 3c klasse R. Zwolsraan. J. A. de Goeij, J. C. Vermeulen, B. Ihrig, K. Elzinga, B. W. Kalkhoven, J. Zwolsman, J. le Kluse, H. J. Maanders G. N. Goedkoop, I. T. Stolp, T. J.Aaztzen, G. Donkorvliet J. J. J. Geboers, C Adelaar, J. Langeveld, G. J. A. Trunje, M. li»l- lebrandse, C. F. W. Douwes, J. E. C. Maas, C. v. Weele, J. H. Mell, O. A. Wolters, J. A. Wolf, J. F. Verschuren, T. W. M. v. Schaik, A. Eitjes, P. G. v. d. Voort; korp.-torpedom. P. Éijzinga, idem P. Gabriëlse, korp.-torped. L. Lourense, korp.-stoker 2e kl. G. 1. Mijdendorp, idem H. Tongelet, idem P. Rietdyk, ideiu 11. Tingz, korp.-stoker 2c kl. E. Dunk, idem J. A. Mentjoe, idem J. L. Reytenbach, idcin J. W. F. H. lluseinann, stokcr-oliemau J. Dol, idem li. C. Jonker, idem F. Meijer, stoker 1e kl. II. T. Wolthuis, idetn J. Vader, idem J. G. de la Fonteijne, idem R. J. J. ter Metz, - idein J. van Dok, idem M. Pont, idein A. J. Jens, lichtmatroos J. M. Zweers, korp. d. mariniers F. P. H. Plekker, tamboer 2e kl. F. H. Nyland, idem 1L Willemscn, mariniers 1e klasse L. Henning, J. D. Ris, J. Wensvcen, J. aan den Toorn, J, B. Hulstaert, J. G. Abbenhuis, W. W. v, Antwerpen, T. B. Hen driks, D. W. F. Kaijser, C. Koorn, J. ten Kaate, mariniers 2e kl. W. Fokke, P. A. v. d. Gein, G. Piek, L. Rubens, A. Pieterse, W. Mudde, J. Groo- tenval, W. L. (lansen, J. v. Koert, J. O. Jans, J. Ton, A. A. J. Soinmer, Th. A. Kulderij, G. J. Stam, 1'. H. ter Bruggen, A. W. v. Drugten, A. Rom- mers, A. H. Meijer, mariniers 3e klasse W. Th. J. v. d. Stel, W. Bloem. Gcrepatriëerd uit Oost-ludië cn geplaatst aan boord »Van Speijk": korp.-stok. 2e kl. C. J. Schaap, idem C. Modder, A. Collet, korp.-stok. 3e kl. M. de GraalT, stok.-olieman J. Dissel, stoker le kl. J. Albers, idem J. A. Klaasseu en marinier le kl. D. de Beer, by de afd mariniers te A'darn. Machinist J. J. Ultmans bestemd om 9 Dec. a.s. per part. gelegenheid naar O -1. te vertrekken. Stoomvaartberichten. Stoohvaart-maxtsc1iapp1j nederland. Banda, thuisreis, is 19 Nov. Kaap Blunc gepasseerd. Gelcbes, uitreis, arriveerde '20 Nov. te Antwerpen. Koningin der Nederluitreis,arriv. 19 Nov. te Algiers K. Willem I arriv. 20 Nov. van Amsterdam te Batavia K. Willem III, thuisreis, is 20 Nov. üuessant gepass. Pr, Juliana, thuisreis, arriv. 19 Nov. te Suea. Vondel, uitreis, is 19 Nov. Perim gepasseerd. Lombok, uitreis, vertrok 20 Nov. van Algiers. Hotterdamsche Llotd. Bandoeng, uitreis, arriveerde 19 Nov. te Sabang. üoentoer, uitreis, arriv. 19 Nov. te Southainpton Gorontalo, thuisreis, vertrok 19 Nov. van PortSaid. Menado, thuisreis, vertrok 19 Nov. van Marseille. Tabanan, uitreis, vertrok 18 Nov. van Colombo. Malang, thuisreis, passeerde 20 Nov. Gibraltar. Tambora, thuisreis, vertrok 20 Nov. van Tnnger. Kon. Holl. Lloyd. Zeelandia, thuisreis, vertrok 19 Nov. van Montevideo. Kon. West-Indische Maildienst. Pr. Willem I vertrok tSJNov. v. Paramaribo n. A'darn. Pr. Willem lil, thuisreis, is 20 Nov. üuessant gepass. Burgerlijke Stand v. Helder, 1720 November 1911. BEVALLEN: A. HollandNoteboom, d. G. ter Burgde Vries, z. F. J. Philipseu— de Vroon, d. T. VriesBeek d. K. Ligthart—Wiering, x. E. Hof- slede—de Groot, z. M. Slikker—Bremer, d. R. C. StoopgDissen, t. C. E. Grisnigt - Marks z. J. P. MulLammertsma, z. OVERLEDEN: G. K. Pronk, 85 jaar. N. P. A. Fischer, 4 dagen. A. Ligthart, 16 uur. M. E. van ile PollRoodt, 39 jaar. Correspondentie. Een ingezonden stuk moet wegens gebrek aan plaatsruimte tot een volgend nommer uitgesteld worden. Redactie. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 21 November. By besluit van 11 Nov. 1911 zyn de statuten van de vereeniging „Helderschö Damclub* koninklyk goedgekeurd. De Directie der N. V. Broodfabriek de Volharding alhier, heeft aan haar geheele personeel in verband met de duurte op de directe levensmiddelen toeslag op de loonen toegekend. Dcse toeslag wordt in vyf muandelyksche termynen uitbetaald, loopendo van f 0.50 tot f 5.— in verhouding van loon en gezins grootte. Deze toeslag bedraagt dus over de vyf maanden in eens van f 2.50 tot f25.—. Schietvereeniging „Het Noorden". In de op Vrydag 17 dezer in het oafé „de Pool" gehouden vergadering is tot de definitieve oprichting van eene schietver eeniging besloten. Na de vaststelling van de statuten en hot huishoudelijk reglement traden op één na alle aanwezigen als lid toe, zoodat de schietveroeniging „Het Noor den" op het oogenblik reeds een voertigtal leden telt. De contributie bedraagt vyf gulden per jaar. Om als donateur toe te treden betaalt men minstens een gulden per jaar. De heer J. Oele, le luit. der mariniers, heeft welwellend liet eere- voorzitterschap aanvaard. Het bestuur bestaat uit de volgende lieoren P. Bus, Binnenhaven 184, Voorzitter; K. Woud, Binnenhaven 8, Vice-Voorzitter; K. Wagemaker, Vyzeldwarsstraat, le Secretaris; J. Tiesen, Weezenstraat 10, 2e Secretaris; C. J. Badast, Jan in 't Veldstaat 20, M. Boom, «Badhuis* Huisduinen, A. G. v. d. Pol, Nieuwstraat 6, Commissarissen. Het Rotterdamsch Toneel-Ensemble. Regie: T. P. C. Bigot. Zondagavond gaf bovengenoemde tooneel- vereeniging voor een goed bezette zaal een buitengewone voorstelling in Casino". Op gevoerd werd »Roze Kate", het Treurspel der Smeden, drama in 5 bedryven, door Nestor de Tière, hetwelk, zooals men weet, een echt volksstuk is, vol schokkende en dra matische tooneelen. De vjjf tafereelen werden vlot afgewerkt. De hoofdpersonen, die goed in hun rollen zaten, gaven zeer verdienstelyk ■pol te aanschouwen. De Sterfscène van den ouden Matheus, de moedermoord door de tweelingbroeders, het pleiten van Roze Kate by de rechtbank voor Kverhards onschuld, waarby zy zelfs haar eigen eer en goeden naam op 't spel zette; haar gecoquetteer mot de beide broeders om achter do waar heid tv komen en de slotscène van Everhard in den kerker, werden zeer natuurlyk en diep treilend weergegeven. Geen wonder, dat de spelers hartelyk werden toegejuicht en meermalen werden teruggeroepen. De pauzes, die niet te lang waren, wer den aangevuld door de verdienstelijke muziek van het Casino-orkest. Vrouwenkiesrecht. De afdeoling Helder der voroeniging voor Vrouwenkiesrecht, hield Maandagavond in Casino" eene propaganda-vergadering, waar by als spreker optrad de luit.-kol. Mansfeldt met de rede „Vrouwenrecht en Mannenplicht". Nadat de presidente, mejuffrouw Ulaauboer, de vergadering geopend had, verkreeg de heer M. het woord on bogon met de mede- dcelirig dat de taak, optetredeu voor vrouwen kiesrecht met den dag moeielyker wordt. Dit is oen verblijdend toeken; het bewyst, dat de vereeniging den kinderschoenen ont wassen is. Al dreigt de .stryd, door de waarschynlyke aanneming dor wet-Hecms- kerek, moeielyker te worden, wy mogen niet wanhopen; verkryging van kiesrecht is slechts het middel om tot hot doel ont voogding van de vrouw te geraken. Nog maar al te velen van beide geslachten willen niet inzien, dat de achterstelling van de vrouw in het maatschappelijk loven een onrecht is. ■Spr. zet beknopt uiteen do geschiedenis va-i het gezinsleven, hoe langzamerhand liet gezin ontstond en daarmeo de overheersching van den man. Het christendom beloofde aunvankelyk gelijkheid als moreel wezen met den man, maar hiervan is ook niet veel terecht gekomen. Ook in de middeleeuwen werd dc vrouw niet zoo vereerd als men uit al do „ridder verhalen zou opmaken. Lijfeigenschap, hek senprocessen, etc. Het verwyt als zouden de voorstanders de vrouw vau haar ideaal standpunt willen afhalen, is onwaar; het moederschap blyft stoeds de schoonste roeping dor vrouw. De tegenwoordige tyd is onrustig en de vrouw moot met haar arbeid byspringen. Bovendien is de kans op trouwen geringer geworden; 54 van do vrouwen zyn ongetrouwd. Waar moeten die vrouwen dan blyven? De vrou wen moeten gevrijwaard voor uitbuiten en apviori niet minder gesalarieerd dan de mannen. Door de onthouding van het stem biljet voelen zy zoo bitter de uitsluiting. Spr. baalt uit het B. W. do bekende ar tikelen aan. Tegen het kiezerschap der vrouw wordt o.a. aangevoerd de concurrentie met den man. Maar de vrouw is voor allo beroepen geschikt die binnenshuis vervuld kunnen worden. Het officieel verslag der arbeids inspectie vortelt dat de gehuwde vrouw ver dreven wordt uit de best betaalde beroepen en overgaat naar de ongezondste en slechtst betaalde. Na de pauze behandelde spr. den «Man nenplicht". Het ,opsluit-argument«, dat de vrouw thuis hoort, gaat tegenwoordig niet meer op. Het beeld eener Madonna met kind is schoon, maar niet om dat moederschap alleen, er komen daarna ook nog jaren, die èn voor moeder, èn voor kind belangryk zyn. Het huwelyk wordt meer en meer uitgesteld, tengevolge van sociale toestanden en men kan tooh het jonge meisje niet als haar hoogste roeping thuis laten zitten wachten op een man Als ze buitenshuis arbeiden, krijgen ze ruimer blik en dit komt hun kin deren, wanneer ze wat later trouwen, weer ten goede. De plicht van den man moet zyn mee te werken aan de rechten der vrouw, in de allereerste plaats door haar stemrocht te goven. De lezing word afgewisseld door voor drachten van mevrouw M. uit Multatnli, Heléne Swarth, mevr. v. Itallie v. Emden enz., die luide toegejuicht werden. Zeer mooi b.v. droeg zy een gedicht voor, geïnspireerd op Multatuli's .Kruissprook*. Door eenige aanwezigen worden een paar vragen gesteld, o. a. over de nieuwe tariefwet. De zaal van Casino was zeer goed bezet en de voorzitster drukte in haar openings woord hierover ook haar voldoening uit. „De Holland." Volgens het »Bat. Handelsblad' was de étatmajor van Hr. Ms. «Holland*, die naar Sjanghai vertrok, samengesteld al volgt: Commandant van de .Holland' is de ka pitein-luitenant ter zee J. J. Oudemans. Het étatmajor is verder als volgt samen gesteld le officier H. W. A. Brans. luit. ter zee le klaBse, H. B. L. Braam en Haantjens Dekker, luit. ter zee 2e klasse, F. A. Gast- mann, G. E. le Rutte, H. A Greve, G. E. Biekart en C. H. Zylstra. Adelborsten le kl. M. A. van Kervel, F. P. Snethlage, J. C. Knegtmans. J. W. D. Kuyl. Officier van gezondheid der le klasse: W. A. de Looze, officier van administratie le kl. T. Akkerman, adj.-administrateur D. W. Ge- aink, off. machinist le kl. A. Aarsen, 2e kl. C. P. Kaptein. By K. B. is, mot ingang van 1 Dec. J. Carst, thans onderhavenmeester by de visschershaven te IJmuiden, bevorderd tot havenmeester. Kees Donker gevat. Men herinnert zich de uitbreking uit de gevangenis te 's-Hertogenbosch in den zomer van dit jaar cn de vergeefsche moeite, die een tyd lang is gedaan om de daarbjj be trokken porsonen te vinden. Eén van hen, de beruchte Kees Donker, die nog 10 jaar gevangenisstraf tegoed heeft, is eergister- to Rotterdam gepakt onder bijzondere omstan digheden. De bakker A. P. van Gooi in de Sions- dwarsstraat te Rotterdam, eergisteravond thuiskomend met zyn gezin, zag op de toon bank een geldmandje staan en ontdekte ook andere sporen die op inbraak wezen. Nog toefde het gezin in den winkel, toen uit de woonkamer een inbreker naar beneden kwam en uit de voordeur ontsnapte. Een twoode volgde, die, toen hjj door do vrouw van den bakker werd vastgehouden, onmiddelyk een revolver op haar richtte, zoodat zij losliet. Ook deze vordweon uit de voordeur, doch werd door den bakker hardnekkig vervolgd. De vluchteling richtte op zyn vervolger vier schoten, waardoor de laatste een schamp schot beliep in bet been. Inmiddels waren een paar politieagenten toegesneld, van wie een den woesteling met zyn wapen tegen den grond sloe^. Deze kon gearresteerd worden en, bleek by onderzoek, schoon hy zich door het verven van z\ju haar en het dragen van een blauwen bril onherkenbaar bad trachten (e maken, de voornoemde Donker te zyo. Volgens zyn verklaring sou hy al die maanden te Rotterdam hebben vertoefd. Op hem werd een horloge en geld gevon den van diefstal by don bakker afkomstig, benevens nog andere voorwerpen, die later bleken gestolen te zijn in de Taborstraat. Terwijl juffrouw Van Gooi alleen thuis was gebleven, was nog een dorde gewapende inbreker te voorschijn gekomen, wien het ook gelukte te vluchten. Van deze twee is nog geen spoor ontdekt, maar inmiddels is met do arrestatie van Donker een goede vangst gedaan. Effectendiefstal. Te Amsterdam zyn Zaterdag een man en eon vrouw gearresteerd aan een der bureau's van de Disconto- en Etfectenbank, toen zy trachtten daar coupons ingewisseld te krjjgen, welke gesignaleerd waren als behoorende tot een groot aantal geldswaardige stukken, in 1907 te Uottordam gestolen. Reeds vroeger had bet tweetal met succes dergeljjke cou pons aan een ander kantoor van dezelfde instelling ter verzilvering aangeboden; toen daarna ochter de herkomst van die stukken bleek, werden alle filialen gewaarschuwd. Zoo werd er, zoodra Zaterdag dezelide man en vrouw aan het kantoor in de Beursstraat verschenen om opnieuw stukken te verkoopou, die tot de gesignaleerde behooren, om politie getolefonoerd, en werden zy aangehouden. By hun verhoor op het politiebureau in de Warmoesstraat gaven zy op te zyn Van Asselt en vrouw Smit, vroeger weduwe van Kort. Het zy-i oen paar bekende Zeedijk- figuren. Zy zullen naar Rotterdam op trans port gesteld worden. By de overbrenging naar hot politicbureau hoeft Van Asselt getracht eenigo coupons, die hy nog by zich had, te verdonkere manen, door zo, tot een prop verfrommeld, weg te werpen. Het gelukte hem echter niet, daar de prop onmiddellijk door eon recher cheur word opgeraapt. De in beslag genomen coupons behooren bij deposito-stukken van het Ontvang- en Be- taalkantoor te Rotterdam. Op don lOden Februari 1907 is ten huize van den rentenier den heer Vau der W., in de Schommolstr&at te Rotterdam, een bedrag van ongeveer f 14.000 aan effecten gestolen, waaronder een aantal obligatiën, uitgegeven door het Ontvang- on Betaalkantoor op den Middensteiger te dezer stede. UoedB in Augustus heeft men te Amsterdam getracht coupons van deze obligaties te verzilveren. Vergiftigd. Parys, 20 November. De bladen bevatten een telegram uit Trevoux, meldende dat 27 personen vergiftigd zyn door het uten va champignons; 7 zijn or reeds overleden, 18 verkeeren in levensgevaar. De Engelsche vloot. Te Devonport is Zaterdag de 22ste Engel- scho Drcadnought van de Engelsche vloot van stapel geloopen. De echtgenoote van den eersten lord der admiraliteit, mevrouw Wins- ton Churchill, heeft het schip mot den naam Centurion" gedoopt. De nieuwe dreadnought heeft een waterverplaatsing van 28,000 ton en zal een snelheid moeten ontwikkelen van 21 knoopon. Als hoofdbewapening krygt het schip tien 34-centimeter kanonnen. Stad gebombardeerd. Konstantinopel, 20 Nov. Volgens een tele gram door den minister van oorlog ontvangon, hebben twee Italiaanscho. schepen gister ochtend Akaba gebombardeerd en eenige wyken van de stad vernield. De president van San Domingo vermoord. Borlyn, 20 November, oen Wolff-bericht uit San Domingo meldt, dat do president dor Dominicaanscbe Republiek, generaal Ra- mon Cacores, vermoord is. Een brutale plundering van den posttrein Parijs-Lyon. De sneltrein, die eiken avond om twintig minuten vóór negenen uit Parijs vertrekt, kwam Vrydagnacht op den gewonen tyd te Mficon aan, waar de postzakken voor Duitsch- land en Zwitserland uit den trein genomen worden. Daar werd ontdekt, dat een der ramen van eon poBtwagen verbrijzeld was en de toegang tot den wagen opengemaakt. Daar de trein le Mftoon maar even stopt, kon er eerst te Lyon onderzocht worden wat or ge beurd wus en het bleek, dat drie postwagens opengebroken en doorsnuffeld waren. Vele postzakken, waarvan de inhoud in de grootste wanorde door de wagens verspreid lag, waren opengesneden. De dieven schijnen op do hoogte geweest te zyn, want aan den wagen, die de meeste stukken waarde bevatte hebben ze dc grootste aandacht geschonken. In November en begin December worden steeds aanzienlyko waarden naar het verre oosten verzonden dit jaar tc moer wegens de kroningsfeesten van koniog George in Engelsch-Indië. In dezen wagen alleen hebben do dieven acht tien postzakken geopend, die hun, naar schat ting, eon buit van moer dan een millioen moet bezorgd hebben. Men meent uit de wyze, waarop de dieven te werk zyn gegaan, te kunnen opmaken, dat ze kennis van zaken hadden en dat ze zich vóór het vertrek uit Parys boven op het dak van een der post wagens verborgen en vervolgens de ruiten stuk geslagen hebbon van de raampjes, die aan de voor- en de aebterzyde van den wa gen juist onder de kap zyn aangebracht. Zoo konden ze gemakkelijk in de wagens komen en, eenmaal binnen, hadden zy ruim schoots tyd voor hun wandaad, daar de trein de eerste uren na zyn vertrek uit Parys niet stopt. Men veronderstelt verder, dat de dieven by Larocho, op drie nur afstand van Parys, den trein verlaten hebben, daar deze bier over een kleinen afstand aanmerkelijk zijn vaart mindert. Voor hoeveel er in het geheol gestolen is, zal oerst over eenige dagen te zeggen zijn. Veel van het gestolenc kwam uit Engeland, België, enz., en word slechts door Frankrijk heengevoerd, zoodat do posteryen de waarde er niet van kennen. Men schat, dat er toch op zyn minst tot een bedrag van drie millioen frank gestolen is. MARINE-BEGROOTING. Het Voorloopig Verslag is Zater dag 11. verschenen. Het bevat, nevens een uitgebreide beschouwing over het materieel, het volgende omtrent het personeel der Marino: Geest onder hot personeel. Opnieuw werd er op gewezen, hoe de anti-militaristi sche propaganda, tot schade van onze vloot, stoeds toeneemt. Dat het onlangs aan de Regeering gezonden adres in zake algemeen kiesrecht door 2827 van de 3500 meerder jarigen van het marine-personeel was ge steund, achtte men een teekenend feit, al wordt door het vermelde daarvan geen party gekozen ten opzichte van dit vraagstuk. Andoren achtten de oorzaken van den slechten geest onder het personeel niet alleen te liggen by rHet Anker' en de anti-milita ristische propaganda, maar oordeelden, dat deze vooral te zoeken waren in het op de lange baan sohuiven van rechtmatig gcëischte verbeteringen, het wel eens onoordeelkundig optreden vau commandanten en officieren. De wyze, waarop de werviug geschiedt, werd afgekeurdde ledigheid, waaraan vooral do mariniers zouden zyn overgeleverd, hoeft ton gevolge dut men geen belangstelling heeft voor den dienst. Deze belangstelling wordt ook tegengehouden, doordat van som mige zyden steeds de indruk wordt gevestigd, als zou onze marine toch nooit in staat zyn met oenig succes op te treden. Sommigen meenden, dut de goede geest onder het perso neel ook niet weinig wordt geschaad door de wyze, waarop veelal zyn belangen in cn buiten do Kamer worden verdedigd. Als uiting van den slechten geest ondor hel personeel werd gewezen op hetgeen onlangs aan boord van Hr. Ms. pantsorscliip «Heemskerck" was voorgevallen, toen dit op do reode van Spithead toefde. Men vroeg, of er terstond een onderzoek is ingesteld cn welko de resultaten daarvan zyn geweest. Aangedrongen werd op versterking van het godsdienstig gevoel van het personeel, allereerst in het belang van het individu, waarmede van zelf gepaard gaat, dat bet begrip van gezag wordt versterkt. Door oenig* leden werd den Min. de vraag gesteld, of hy het niet met hen eens is, dat vereonigingen van psrsoneel, die meer en moor het karakter van vakvereenigingon schijnen te hebbeD, gevaren scheppen met het oog op de diensten, welke van de vloot kunnen worden geëischt. Gevraagd word, welke do uitkomsten go- woest zyn van het onderzoek in zake ge beurtenissen aan boord Hr. Ms. torpedoboot «Draaka, H. Ms. Hertog Hendrik" en Hr. Ms. .Noord-Brabant*. Aangedrongen werd op positieverbetering der officieren. Gaarne zou men vernemen, welke redenen er den Minister toe hebben geleid den kapi tein ter zee baron Van Asbeck niet aan de Koningin voor te dragen om tot vlagofficier te worden bevorderd. De in de dagbladen vermelde reden, dat dozo officier zeer vatbaar was voor zeeziekte, kwam niet afdoende voor; vele officieren zyn trouwens tot de hoogste rangen opgeklommen, hoewel zjj van die ziekte last ondervonden. Ook word gevraagd, waarom den kapitein ter zee S. Woldringh niet de gelegenheid was gegeven het vereischte aantal zeedagen te verkrygen, ten einde voor een benoe ming tot vlag-officier in aanmerking te komen. In verband met eon en ander zou men wonschen te weten, of er ten aauzien van de vorming van vlagofficieren, commandanten, directeuren, een bepaalde lyn wordt gevolgd. De vervanging van den kapitein-luitenant ter zee W. J. G. Umbgrove ais wd. chef van den marinestaf door een ranggenoot van mindere anciënniteit. Men achtte deze ver vanging op dit oogenblik onbegrypelyk en bracht haar in verband met de onlangs aan gebrachte wijziging in de bezetting dier be trekking. Torwyl deze vroeger werd bekleed door iemand, die den vlagofficiersrang of althans dien van kapitein ter zee had, werd de waarneming er van ongeveer een jaar geleden opgedragen aan een officier van [ageren rang. Men vroeg welke motieven tot die ver andering van inzicht hebbon geleid en of wellicht moeilijkheden, van een te lagen rang hot gevolg, de oorzaak zijn geweest van de vervanging van bovengenoemden titularis. Voort» werd gevraagd toevoeging van iemand, die de verzekering als vak heeft be oefond, aan de commissie tot reorganisatie van hot Weduwen- en Weezonionds voor de officieren by de zeemacht. Maatregelen werden gevraagd tegen bet gevaar, dat ook onze oorlogsschepen onder vinden van den gezondheidstoestand te Cura^ao. Do aandacht werd gevesjigd op het werkje van den beer Jansen «Gezondheidsleer voor den soldaat', waarvan de verspreiding ook onder het marinepersoneel nuttig werd ge oordeeld. Geklaagd werd over de ouderwetache in richting van het hospitaal te Nieuwediep. Enkele leden vroegen tegemoetkoming aan de wonschen van het minder marinepersoneel in zako de voedingstarieven in Oost- en West-Indië. Sommigo leden, die de thans geldend rege ling van het passagieren in Indië te streng achtten, zouden willen wejen, hoeveel ge vallen van geslachtsziekten op de vloot in Indië waren voorgekomen in eenzelfde tyd- vak vóór en na de beperking der nacht permissies. Het donkbeeld werd geopperd en bestre den, om met het opleggen van disciplinaire straffen te belasten een scheepsraad, waarin ook schepelingen van de categorie, waartoe de bekl. behoort, zou zitting hebben. Verschillende wenechen werden voorge staan ten opzichte van lotsverbetering van actief dienende onderofficier- en korporaal stokers en van de scheerders, schoon- en kleermakers. Opheffing werd bepleit en bestreden van de categorie der tamboers en pypers. Met betrekking tot het aangaan van eon rgengagement werd het denkbeeld geop perd te bepalen dat hy die by het eindigen van zyn diensttyd uit Indië terugkeert, geen reën gagement kan aangaan voordat hy eenige maanden als burger aan den wal heeft doorge bracht, maar dan beschouwd wordt als in on afgebroken dienstverband te zijn gebleven. Andermaal wordt aanbovolen het uitbetalen van voedinggeld aan matrozen en mariniers der 3o klasse. Anderzyds vereenigde men zich met 'e Ministers standpunt te dezer zake. Gevraagd werd naar mededeelingen omtrent de aanneming en het verloop betreffende matrozeD en mariniers. Ook werd n nadere inlichtingen gevraagd omtrent do vermoedelyke oorzaak van de droevige gebeurtenis aan boord van Hr. Ms. ,Hertog Hendrik" waarby drie schepelingen het leven lieten en anderen misschien duurzaam verminkt werden. Met name wenschte men zekerheid te hebben omtrent deze vraag of hot onge luk moest worden geweten aan de oonstruc- tio van het geschut, of de oorzaak wellicht in do wigsluiting was te zooken en of by een andere sluiting het ongeval had kunnen zyn voorkomen. Ook vroeg men of het waar is, dat er by de tegenwoordige constructie een oogenblik is, waarop het stuk kan worden afgevuurd voordat het geheel is gesloten. In verband hiermede kwam ter sprake het ongeluk aan het Fransche schip .Liberté" overkomen. Gevraagd word of het ten onzent gebruikte kruit alle vrees voor dergelyke on gevallen uitsluit. Naar sommige leden meen den te weten houdt ons kruit zich in Indië niet steeds goed. Zy drongen or op aan maat regelen te nemen dat dergelyk kruit onmid dellijk van boord wordt verwijderd. Positie van het werfpersoneel. De nieuwe regeling betreffende de mindere geëmployeerden en werkliedon werd uitvoo- rig besproken. Door verscheidene leden werd o. a. opgemerkt dat de loonregeling in de toepassing tot veel teleurstelling had geleid. Men meende o.a. dat al te veel aan het minimum wordt vastgehouden. Ook wenschte men dat althans aan de werklieden te Am sterdam gelegenheid werd gegeven, in geval van ziekte, onder werktyd naar den genees heer te gaan zonder dat zulks als verzuim zou worden aangerekend. Ook vroeg men o.a. of de Minister niet wilde terugkomen op do splitsing van enkele vakken in onder doelen. Gevraagd werd welke verbeteringen aan de verschillende werkplaatsen op 's R y k werf te Amsterdam in den loop van het jaar zijn aangebracht. Vorschilleude loden meenden dat do uit gaaf voor een nieuwen geweerwinkel op 'sRyks werf te Amsterdam onnoodig zou zijn, indien men er toe over ging gebruik te maken van de inrichtingen aan de Hombrug. Gevraagd werd of het meerdere personeel dat in do marinierskazorne te Amsterdam zal worden gehuisvest zal staan onder bevel van den commandant der afd. mariniers aldaar. Sommige leden betwijfelden of het van goed boloid getuigt een bedrag van f 5000 voor ver bouwing van de marinierskazerne te Rotterdam te besteden. Zy meenden dat dit gebouw voor algeheels vernieuwing in aanmerking behoorde te komen. Gevraagd werd waarin de voorgenomen voorzieningen bestaan. Aangedrongen werd op positieverbetering voor de onderwijzers by de opleiding van jongens tot matroos aan boord van Hr. Ms. Van Galen" te Hellevoetsluis. Verzorging van de geest el yke belangen van het personeel. Men wenschte van den Minister te vernemen, welke thans de positie is van den door de Nationale Christenoffirierenvereeniging aan- gestelden predikant te Den Helder. Welke regeling is ton aanzien van het ten behoeve van zyn arbeid verleend subsidie ge troffen on neemt genoemde vereeniging met deze regeling genoegen? Zoo niet, welke hare bezwaren zijn en of zij niettemin haren arbeid zal voortzetten. Ook vroeg mon o. a. eenige mededeelingen omtrent de wyze, waarop de predikant tot dusver zyn arbeid heeft ver richt. Door eonige leden werd gewezen op de verzorging van de geestelyke belangen te Hel levoetsluis. Gevraagd werd of het catechetisch onderwys aan hot personeel, behoorend tot de Ned. Herv. Kerk, gegeven wordt door den predikant daar ter plaatse, zoo neen, wat daarvan de oorzaak is. Verschillende leden oordeelden dat de posi tie der loodsen dringend herziening behoeft. Naar aanleiding van het ongeval met het 4e Staatsloodsvaartuig, vroeg men of deze vaartuigen order hebben, om onder alle weersomstandigheden in zee te blyven. Voorts sprak men den wensch uit, dat de Minister nauwkeurig den fioancieelen toestand der nagelaten betrekkingen vau de slachtoffers zal doen nagaan on, waar noodig, tot een gratificatie bereid zal worden be vonden. Hiervoor zoo werd opgemerkt zal te meer reden zyo, wyl er onder hen, die bij de ramp het leven lieten, mannen waren, wier namen sinds het gebeurde met de •Berlin" met eere worden genoemd. Met klem werd aangedrongen op h e r- siening van de bezoldiging van bet personeel der verlichting en betonning. Uit den Omtrek. Texel, 20 November. Prov. Staten van Noord-Holland. De Staten van Noord-Holland hebben besloten de gemeente Texel met iugang van 1912 een bedrag van f 1150 jaarlykB toe te kennen, ter tegemoetkoming in de kosten voor de op te richten Zeevaartschool, mits het ryk minstens een bedrag van f 2250 beschikbaar stelt. Wieringen. Zaterdag en Zondagavond gaf de zang- vereeniging .Excelsior* een uitvoering voor bare kunstlievende leden in het lokaal van Moj. Wed. J. Kaan, dat beide avondea goed bezet was. Een elftal zangnummers, een toneelspel en een voordracht, vormden het programma, dat beide avonden eon zeer dankbaar gehoor en welverdiend applaun verwierf. Excelsior mag dan ook met voldoening op deze uit- stekeud geslaagde uitvoeringen terugzien. Vooral do zangnummers werden zeer geroemd. Anna Paulowna. Vergadering van het Polderbestuur op Zaterdag 18 Nov. des morgens 10$ uur. Voorzitter de dy kgraafde heer C. R. Waiboer. By de opening der vergadering wijdt de voorzitter waardeerende woorden aan de na gedachtenis van den heer J. Groot, die sedert de laatste vergadering is overleden en com plimenteert den heèr P. Kaan, die voor de eerste maal in 't Polderbestuur zitting neemt. Van den heer Groneman, is eene dank betuiging ingekomen voor 't blyk van waar deering. Hierna leeBt de secretaris, de heer J. A. Kaan de notulen, die onveranderd worden goedgekeurd. Voorzitter deelt mede dat de motor van 't nieuwe stoomgemaal nog steeds warm loopt, wat verbeterd zal worden. De leverantie der steenkolen is gegund aan den N. Holl. Kolenhandel te Amsterdam en aan Berghuis, Kolenhuis te Amsterdam. Van .Welgelegen" tot den Kneesweg zal een paardenpad gemaakt worden van steenen. De heer J. H. tor Burg zal het arbeidsloon voor zijne rekening nemen. Op voorstel van den heer C. Wydenes Spaant zullen de buitenste lagen van heele steenen gemaakt worden. Eene aanvullingsbegrooting van f 30000 wordt vastgesteld voor de nieuwe water- machine. De vorburing van dyken, wegen enz. zal plaats hebben op 23 Dec. a.s. Op voorstel van den heer Smits wordt vast gesteld dat het gehuurde grasgewas eenmaal gemaaid mag worden en dat alleen schapen er op mogen weiden. De heer C. Wydenes Spaans vraagt naar de resultaten, die de bemesting met kunstmest op de dijken heeft opgeleverd. Voorzitter antwoordt dat deze niet zichtbaar waren en schryft dat toe aan den drogen zomer. De heer Wydenes Spaans bepleit nu nogmaals het gebruiken van kunst mest op die perceelen, waar gunstige resul taten verwacht kunnen worden. Dit voorstel wordt verworpen met 11 tegen 5 stemmen. De heer P. Kaan keurt de wyze, waarop tegenwoordig verpacht wordt, niet goed. Door persoonlyke veeten wordt dikwyls tegen elkander opgeboden, waardoor de Polder soms hooge pacht ontvangt, omdat men het elkaar lastig wil maken. Spreker zou liever willen v rhuren by afslag dan by opbod. Na bespreking wordt deze zaak aan 't dag. bestuur overgelaten. De molenaar C. van Eeten zal 1 Mei a.s. den molen verlaten en dan f2.50 pensioen per week ontvangen. Het dag. best. stelt voor grintkarren en paarden aan te schaffen, om dan met eigen personeel 't grint over de wegen te brengen. De heer de Graaf is er niet voor zelf 'paar den te koopen, omdat hy vreest dat deze het geheele jaar geen werk zullen hebben. De heer C. Wydenes Spaans veroordeelt ook de tegenwoordige regeling. Onze wegen zyn samen ongeveer 100 K.M. lang, waar voor 4 wegwerkers zyu, dat is voor ieder pl.m. 25 K.M., in rechte lyn van hier tot Alkmaar. Hier kan geen goed werk geleverd worden. Voert men nu geleidelyk grint aan, dan zullen de paarden steeds noodig zjjn. De heer P. Kaan dringt er sterk op. aan, dat bij 't bietenryden de wielen der karren schoongemaakt moeten worden, vóór deze rijtuigen op den weg komen. De heer J. Blaauboer vindt dit ondoenlyk. De heer P. Kaan acht 't zeer goed uit voerbaar. Zoo goed 't in den IJpolder kun, kan 't hier ook. De dykgraaf zegt meer de hand le doen houden aan deze bepaling van 't reglement. Het dag. best. stelt voor met ingang van 1 Nov. j.l. het salaris der wegwerkers ie verhoogen en wel: L van Zandwyk van f 6.50 op f 7, van C. Smit van f 6.75 op f7.25 en van J. de Waal van f6 op f 7. De beer J. Blaauboer stelt voor elk f 8 per week te geven. Do heer Wydenes Spaans brengt in 't midden dat J. de Waal vroeger f 8 ver diende en thans f6. Spreker zou 't billijk vinden eene vergoeding te geven voor 't te kort ontvangene. De heer Tysen stelt voor ieder f 1 per week meer te geven, terwyl de heer Wyde nes Spaans voorstelt ieder f 7.50 te geven. De heer Dekker licht toe, boe men aau de tegenwoordige regeling gekomen iz, waar uit blykt dat deze werklieden het loon zelf zoo bepaald hebben. De heer de Graaf is overtuigd van de goede regeling, door 't bestuur voorgesteld, en zegt dat het niet op den weg van deze vergadering ligt om hierover zoolang te kletsen De heer Wydenes Spaans doet eon woord van proteBt hooren tegon de wyze van spreken van den heer de Graaf en verzoekt dezen dat woord in te trekken. De heer de Graaf is hiertoe bereid, wan neer er heeren zyn, die daarin aanstoot gevonden hebben, doch blyft van meening dat over dergelyke kleinigheden veel te lang gepraat wordt. De heer Wydenes Spaans vindt dat deze zaak de bespreking ten volle waard is: rEen goed arbeider is toch zyn loon waard". De voorstellen Blaauboer om f 8 en Wydenes Spaans om f 7.50 te geven, worden verworpen. Het voorstel Tysen, om ieder f 1 meer te geven wordt aangenomen met 12 tegen 4 stemmen. Goedgekeurd wordt om aau den machinist van Gijn eene toelage te geven van f 40 en den hulpstoker f 10. By de rondvraag dankt de heer P. Kaan den voorzitter voor zyne waardeerende woor den by de opening der vergadering gesproken. De heer J. Waiboer vraagt of 't niet nood- zakelyk is dat or specie op de wegen gebracht wordt. Voorzitter zegt dat dit punt by 't dag. best. in overweging is. De beer Smits vraagt of 't groene wegje by den heer Wiu- der in orde gebracht wordt. Voorzitter ant woordt toestemmend. De heer Blaauboer vraagt wie voor 't onderhoud heeft te zorgen van den weg Wosteinde tot 't Zand. Voor zitter antwoordt dat dit voor den Polder is. Onderzocht zal worden op welke wijze dat 't best kan geschieden. Hierna sluiting. De beer A. P. Sipman aan de Kolksluia verzorgt al reeds eenigen tyd een koppel schapen, dat by hem is komen aanloop.<n. De eigenaar heeft zich tot nog toe niet aangemeld. Tuinbouwveiling van Vrydag 17 November. Aardappelen: f 1.50 per zak. kleine f 0.90 per zak. Andyvie f 1.20 per 100 krop. Bloemkool: f2.50 k f 12.50 per 100. Spruitjesf 1.85 f 1.90 per zak. De veiling is hiermede voor dit seizoen aigeloopon. Burgerlijks Stand van Texel, van 11 Nov. tot en met 17 Nov. 1911. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD Klaas Troost en Frederika Bos (de Coksdorp). GEBORENCornelia d. v. Cornelis Kuip en Audh Cornelia Witte (de Koog). Sjouke Margaretha Jacoba d. v. Andreas Ran en Margaretha Jacoba van Elburg (den Burg). OVERLEDENGeene. Advertentiën. Den lOden December hopen onze geliefde Ouders W. A. Warnaar en Johanna .Hester Lustenberger, hunne30-jarige Eehtvereeniging te herdenken. Hun liefhebbende Kinderen, J. R. STIK VOORT geb. Wabnaar. B. G. STIKVOORT. A. A. G. WAL geb. Warnaab. M. WAL. P. WARNAAR. A. C. WARNAAR. A. WARNAAR. J. WARNAAR. N. WARNAAR. 1W. A. WARNAAR. J. WARNAAR. G. J. E. WARNAAR. En Kleinkind. Helder, 21 November 1911. Den l9ten December hopen onze Zwager en Zuster, Martinus Grooff en Anna Heijbiok, hunne 12l/s-jarige Echtvereni ging te herdenken. Hun Zwager en Zuster Th. HAGENAAR, Oost-Indië M. HAGENAAR-Heijblok. Helder, 20 November 1911. Getrouwd Jan Bijl en Cornelia H. Isaksson, die, tevens hun har te lijken dank betuigen, -voor de vele blijken van be langstelling by hun huwelijk ontvangen. Helder, 16 November 1911. Hiermede geven wy kennis van de geboorte van een Dochter. C. J. BOON. C. A. BOON-De Groot. Arasterdam, 20 November 1911. A mal last raat 2.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 2