St. Nicolaas-Cadeaux DE REUZENUITVERKOOP duurt voort. sieuaiai DIRK in het Verkooplokaal aan de Loodsgracht 21 GASLAMP, Deen beter St. Nicolaas-Cadean dan een mooie St. Nicolaas-cadeaux Patisserie Zeger louter. ZEGER HOTJTER Kan&ïlveg 117. Telefoon 107. nieuwste Mandenwerk. S* Nicolaas-étalage C. VI» 87. Telefoonnr. 163. Voor de St. Nioolaas, ONTEGENZEGGELIJK BLIJFT ONZE St,NICOLAAS-ARTIKELEN Zuid straat 73 Spoorstraat 43 zeer groote sorteering bij 4. KLOPPER ZONEN, Sint Nicolaas-Cadeaux Men zie de nieuwe Etalage met Poppen en Speelgoederen, Zakmessen,Scharen, Kammen, enz. Schildercursus Ambachtsschool. NAAIMACHINES MEIJER HABERMANN. II naff-Haaimachioe, ni'slnitecd bij J P. J. ScMmaijer. feUut-Nicolaas-Cadeaux bij W. BIERENBROODSPOT, V M. L HEILIGENBERG. Ondergeteekende bericht dat van af heden de St. Nicolaas-Étalage gereed is. Ruim voorzien van Surprises uit binnen- en buitenland. - Een groote sor teering doozen Bonbons, Borst plaat, Vruchten, Marsepain (eigen fabrikaat) enz. enz. Grootste étalage hier ter plaatse. Beleefd aanbevelend, Confi80ur. Cuisinier. St. Nicolaas. EXTRA AANBIEDING van het Mauden winkel Keizerstr.65. Rietstoelen met mat, fl 35. Kinder- en Poppen stoelen. Werk-, Luier-, Papier-, Stof- en Sleutelmandjes. Werktafels. Kinderschommelwiegen. Muziekstan daards. Porte-Monteaux.Theetafels Bloem- bakkken. Parapluiebakken. Enz. Enz. OUT Daar wij door eigen fabrikaat het soliedste kunnen leveren, zijn onze prezen ook beneden elke aanbieding H. VAN MEURS. De ondergeteekeude bericht hiermede, dat de vanaf heden gereed is en noodigt UEd. heleefd uit tot een bezoek. Hoogachtend, UEd. Dw. Dn. (v.h. W C. VAN HOOLWERFF), Conffiseur. Glacier. RUIME KEUZE IN: Harmonica's en Mondorgels, gewone en luxe verpakking. Mandolines, Citers, Fluiten en Occarina's enz. enz. Aanbevelend, T. BOON, Zuidstraat 63 de firma DIRK KOPPEN, ZUIDSTRAAT 73 en SPOORSTRAAT 43 de goedkoopste aanbiedingen doen. laten, wat sorteering van Nouveauté'» en lage prijzen - betreffen, niet te wenschen over. - Zie onze étalages in beide winkels en overtuigt U ol wij wel iets overdreven wat wij hierboven schreven. Telefoon 103 Telefoon 131 LOODSGRACHT 69. Groote voorraad. - Lage prijzen. Prachtige Singer-Naaimachine, een nieuwe Phaff Naaimachine nooit gebruikt. Gouden en Zilveren Heeren- en Dames Horloges, in het zoo gunstig bekende en solide adres van Verkoop met recht van Weder- inkoop, waar men de hoogste waarde krijgt. Groote bedragen tegen verminder de rente. Aanbevelend, J. Kikkert, Oostslootstr. 46. N.B. Hoogste wsarde voor oud Goud en Zdver. Zij, die wenschen deel te nemen aan dezen cursus, leer lingen of gezellen, kunnen zich aanmelden gedurende deze maand bij den Directeur der School, aan het schoolgebouw. Voorradig eeu mooie keuze in: als: Cachenex, Slips, Striks, Zélfstrikkers, Handschoenen, Sportriemen, Ceintures, Zak doeken, Tricot Froks en Broekjes, gehaakte 'Mutsen in verschillende kleuren. - Fijne DAMESROKBEN en meer andere passende en nuttige artikelen. solide en degelijk fabrikaat, tot zeen lage prijzen. Om den verkoop te forceeren geven wij op onze toch reeds scherp concurreerende prijzen tot St. Nicolaas extra korting bij oontante betaling. Beleefd aanbevelend, Het nuttigste en mooiste St. Nicolaas-Cadeau is een Steeds in voorraad, grootste sor teering NAAIMACHINES, van de beste fabrikaten in verschillende prijzen. Op de meeste ateliers wordt by voorkeur op Pfaff-Naaimachines gewerkt. Onderricht in borduren gratis. Op veflaDgen wordt de gemak kelijkste maDier vau betaling toe gestaan door wekelljk8che of maan- delijksche afbetaling; k contant groote korting. Geven de hoogste prijzen bij In ruiling van oude Naaimachines. J. P. J. 3CHULMAIJER, Spoorstraat nr. 90, Helder. Naaimachine Reparatie-Inrichting. Een prachtige collectie DAMES- en HEERENPARAPLUIE'S van af f2 00 tot f7 00, met ELEGANTE MODERNE STOKKEN Handschoenen in glacé, zijde, imit. castoor, tricot, etc. voor Dames, Heeren en Kinderen. Groot assortiment -Billijke prijzen. Fantasie- en Dienstbod0nschorten, Moirèe- en Laken Rokken, Zwart zijden en Lustre schortjes,Ceintuurs, Kragen, Shawls, enz. Bontwerken in verscheidene soorten, Nerz, Marter, Bisam Skunks, Cheveu, etc. KINDERCOLLIERS met MOF v.af f 1. - Heeren Mode-artikelen. Fronts, Boorden en Manchetten, Dassen, Zelfbinders, Kragenbescher- mers, Zijden Cachenez en vele aan verwante artikelen. Natuurwollen Ondergoederen v. JANSEN en TILANUS, Friezenveen. Magazijn „IMSULINDE" - Spoorstraat 87. in alle soorten en prijzen en degelijke kwaliteiten. Telef. 191. Spoorstraat 19. Avonturen van een Helder.chen Varenegezel. Door P. N. v. R ,U bent van r't Vliegend Blaadje", meneer? Juist wilde ik bevestigend antwoorden, toen een kleine, gladharige hond luid blaffend uit het pikzwarte globje schoot om my grom mend oven te besnuffelen. O, dat is Tommie, meneer 1 Dat iB miju beste, brave Tommie! Hy doet niemand kwaad, nee, daar is-ie al te oud voor. Wat jy, hè, kameraad Ja, ja toe maar zoo, zoo nou dan koest schei uit, asjeblieftMaar komt u toch verder, me neer. Uwes lykt er wel wat beteuterd van. Voorzichtig voorzichtig! 't Ia hier glibberig. Hou me anders maar gerust bij m'n wammes vast. Geneer je niet. We bennen immers allemaal maar menschen Doodeenvoudige menBcbjes Die naakt op de wereld zyn gekomen en ook weer zóó heengaan als God blieftWat duivel, komt u nou bin nen, ofHet is daar te proestig en hier, by het kacheltje, zitten we veilig haast in Abraham's schoot, zou 'k zeggen. Rookt u Middelsoort van de vier, hoor en lekker! jammer, dat je zoo'n sigaartje in een oogenblikje verdampt. Ik doe er circa tien minuten over, niet langer, dan is-ie tot 't puntje op. Alweer dèn twee- en-'n-halve-cent naar de maan. Och, we leven maar éénm&M, niet waar Ik had u al eerder verwacht. M'n briefje zeker ont vangen Mooi. Maar kon n wel wys worden uit dat gekrabbel? Hm! Laten schryven, weet u. Ik zelf kan het boter, zonder taal fouten nog wel. Lacht u? Waarachtig! Doch die akelige kramp in de vingers heeft me dikwyls zoodanig te pakken, dat ik met de pen geen lor kan uitvoeren. Niet treurig? Nou dan. Hier ajjn lucifers een aschbak en nog 'n zakje vol. Doe niet zuinig daar heb 'k groote hekel aan. Ik zal een beetje tabak nemen, dat vind ik nou maal smakelyk ouder 't praten." Eenigo oogenblikken later zat hij in een gemakkelyken leunstoel tegenover me, klaar om van wal te stoken met een onderhouden de historie. Zonder een woord te spreken, zag ik een poosje met respect naar zyn forsche vuisten en armen, die uit do opgehaalde boezeroen mouwen staken. Een paar groote blauwe ankers, een symbolisch figuurgeloof, hoop en liefde en een schip onder stoom, op beiden getatouëerd, vielen in 't oog. Hy was 't type van een echte, stoere varensgast, met lichten ringbaard, die vreemd afstak by den bruinen hals, door een losse zwarte das begrensd. Een oude, breedgerande bolhoed dekte zyn blond krullond hoofdhaar on beschaduwde een regelmatig gevormd, open gelaat, bruin gekleurd door do keer- kringszon, verweerd en iets gerimpeld door barsche regen- en windbuien. .Dio man heeft ongetwijfeld vroeger veel in zee gezeten," dacht ik, nam zyn kloeke gestalte nog eens aandachtig op en infor meerde belangstellend: „U heeft zeker gevaren?" «Of ik! Negentien jaar lang op de groote vaart." Als zwabbertje, als kwfijongen begonnen en opgeklommen tot bootsman. Laat eens kyken: één, twee, drie, vier, vyf, zes, zevenJa, onder zeven ver schillende vlaggenIk spreek non net zoo goed Engelscb, Duitsch, Zweedsch, Spaansch en Italiaanscb als Hollandsch. Myn vader was vroeger schipper, had zelf een groote schuit en oenige knechts. In den goeden tyd van 't Nieuwediep hoeft-ie beste zaken gemaakt. Niettemin, we waren iederen dag met «'n dertienen en, allemaal gezond, komt voor zoo'n nest wat kykon. Do twee oudBten gingen met vader op de visscherjj, de derde, een yzersterke knul, verdiende een prachtig weekgeld aan de haveD, met lossen en laden van vreemde schepen een ander deed in levende en gerookte visch myn zusters waren in de huishouding en ik, ik liep nog op school, waar vader me wou laten gaan tot 'k veertien, vyftien jaar oud was. Hy bad myn persoontje in stilte bestemd voor den viBch- en yshandel. De ouwe rede neerde: dat ik y vorig en vlytig moest leeren, dat 'k een puik goede kop had, dat ik later zyn trots zou worden, dat ik in zaken kon en moest slagen, dat-ie mooie plannen had, waarin ik hem niet mocht beschamen. Maar myn vader bedroog zich in myn zin nen. Als we van sohool vry hadden, zat ik meest aan 't Hoofd, op drie- en vier- masters. De natuur had me voor zeerob bestemd. In 't koopvaardy-leven ging ik heelemaal op en de verlangst naar het water zat er zoo diep by my in, dat de meesters er last en verdriet van hadden. Om kort te gaanop zekeren dag werd ik uit do banken gejaagd en aan m'n lot overgelaten. Myn ouders waren radeloos. Ze drongen by den bovenmeester aan om het nog maar eens te probeeren, doch die wilde daar niets van weten. Hy verklaarde ronduit, dat ik, een zeldzaam merk, voor moord en-brand bestemd was. Laat de jongen varen, zei-ie, dan komt er misschien nog wat van terecht. 't Kostte myn moeder tranen en mya vader slapelooze nachten. Zy zagen in my een koopman ver loren gaan, een jongmensch, die in de maat schappij, die in 't Nieuwediep néóm had kunnen maken, want in de dagen van zooveel jaren terug kon je gerust wat aanpakken, om or later pleizier van te hebben. Toen leefde deze plaats in een goud tydperk toen was voor ieder brood en nog méér te verdienen. Enfin, ik was te nuchter om dèt te begrypeD, zeurde alle dageD, hield hardnekkig vast en kreeg ten slotte permissie om op het ruime sop te gaan dobberen. Meent u soms, dat ik non een langdra- derige geschiedenis ga verhalen van alles wat ik gezien en ondervonden heb? U zou er een boekdeeltje van kunnen fabriseeren. Niet noodig. Als lichtmatroos deed ik m\jn eerste reis naar de Oostzee, op de //Friedrich Gustaaf Wilhelm', een fatsoenlijk zeilschip, dat hier in de Binnenhaven, by Oostoever, lag te los sen en tydens beestig weer de storm gierde nit 't Zuidwesten het gat uitging. Myn laatste tocht, als bootsman, was van de Nieuwe Wereld, New-York, met retourvracht naar Amsterdam. Daarvan wil en moet ik u iets mededeelen. Het is nogal belangryk: ik heb er een ongelukkige herinnering van overge- houdeD. Zie eens Driftig stak hy een kunstbeen rechtuit, stampte onbarmhartig 'n paar maal met dat mirakel op den houten vloer en hernam weer, gezellig kletsend: rik heb nog nooit geen avery gehad dan op die thuisreis. We zyn op den Atlanti- schen Oceaan, Kaap Lizard nog niet gepas seerd als ons schip in een nevelbank komt. Weet u, wat dat beteekent? Voor mist op'n druk bevaren zee heeft de stoutmoedigste zeeman een heilig ontzaghet is gewoonweg de misère voor de verantwoordelijke personen. Laat ik niet afdwalen: de gezagvoerder fluit van de commandobrug, wy reppen ons over dek naar de uitkijkposten; de wachten worden versterkt en de waakzaamheid ver dubbeld. Opeens, in de stilte van den avond, brult de stoomfluit een dreunende galm uit, die zonder echo in den mist versterft. Van minuut tot minuut wordt de loeiende waar schuwing herhaald. De geheele dienst aan boord is in spanning; de waterdichte schotten zyn afgesloten en het personeel in de machine kamer staat gereed om by het eerste alarm ogenblikk elyk volle kracht achteruit te draaien. We stoomen in een dichte witte watten, gaan blindelings vooruit en stooten nog steeds een zware b&aklank uit. Wannoer het geluid goed en wel verstorven is, dan luisteren we alle maal of dat signaal ook wordt beantwoord. Eindelyk, daar komt uit de verte een zwakke, loeiende kreet, die gaandeweg, sterker wordt. Het ie een angstwekkend lawaai in de onpeil bare duisternis. Kerel, meneer I dat had u eens moeten meeleven! Een monster, dat uit z'n strot een vroeselyk gegil liet hooreD, scheerde zoowaar langs stuurboordzijde en roefdaar kraken twee davids met een groote sloep er aan. De heele boel sloeg finaal weg. 't Was: berg je lyf. De splinters vlogen van de verschansing, en toen we even later nog zoo'n opdondertjo kregen, dacht ik, dat we voor goed naar de haaien giDgen. Twee man geraakten van de voorplecht overboord en die zagen we nooit weer terug, terwjjl ik zelf, bij gevaarlijke werkzaamheden daar, leelyk in de klem kwam tusschen stukken door het rammen naar omlaag gebliksemd, een dubbele breuk kreeg en erger: myn rechter been verloor. Net of ik uit do groote ra was gevalleD. 'k Kwakte tegen dereeling aan, werd buiten kennis opgenomen en lag een half nur later in miserabelen toestand in 'n ziekenkrib. U kan nagaan, hoe ik schrok, toen ik weer bijgekomen, hoorde en ontdekte, wat me alzoo was overkomen. Even te voren nog gezond en nn gebroken en bovendien een boen kwyt. 'k Moet je eerlijk zeggen, meneer, ik ben voor geen klein geruchtje vervaard, maar toen ik mezelf daar zóó treurig, zóó ellendig zag, heelemaal onklaar en voor altyd bedorven, toen wou ik, huilende als een kind uit 't bed vluchten om over de verschansing te springen. Ik was immers geen duit meer waard Hoe ik het klaar heb gekregen, weet 'k niet goed meer, maar toen ik kapot en verwond op het half tusschendek kroop, toen kwam de kwakzalver, die me geholpen had, juist deze kant uit. God Almachtig! wat ga je nou beginnen, Gerrit? schreeuwde-ie heelemaal van stuur. Mo verzuipen, dokter, ik wil zóó niet blyven leven. Wat moet ik later beginnen Laat me asjeblieft gaan, doe maar net of u niets gezien heb en geen haan die er naar kraait! Ben je bedonderd, ben je gek, Gerrit! begon-ie te razen, denk je dat ik een moord op m'n geweten wil hebben Vast nietl Hallo 1 Hé daar, mannen I Dade lijk schoten er een stuk of wat maats toe en door hen werd ik weer heel netjes ach teruit in de kooi getransporteerd. Van dat oogonblik af werd ik voortdurend bewaakt, zag geen kans meer om er stiekum uit te knypen en moest wel tegen wil en dank en zoo gauw mogelyk aan land geneeskundig worden geholpen. Te Amsterdam door de professors verder op het dreef gebracht, kreeg ik een bouten poot en van do maat schappij vyftighonderd gulden schadever goeding. Toch kan je van zoo'n appeltje voor de dorst niet rentenieren en daar ik niet meer kon varen en voortaan als landrot moesi leven, begon ik vlug op een baantje te speculeeren. Maar dat viel om den drom mel niet mee. M'n laveeren bielp geen steek. Hoe goed myn gedrag ook waszoo'n houten pilaar is 'n beroerd ding, een slecht getuig schrift en brengt ieder in twyfel om je te nemen. Ik, die altyd zoo gewoon was ge weest voor 't lapje weg, onbezorgd er op los te gaan, klopte overal tevergeefs aan on bleef ten leste met chagryn overcompleet, 't Knaagde onder mn jekker als ik aan myn stumperige positie dacht. Haast moedeloos, wou ik mijn zinnen vezetten. 'k Was al mooi op weg om een echte dronkaard, om een eerste zwabber te worden, maar haalde nog net bytyds bakzeil, 't Werd vastdraaien- Met al m'n kracht gooide ik het roer om en hoewel er nog veel dwars voor den boeg zat, raakte ik gelukkig uit den verkeerden koers. Jandorie! 't was nog niet te laat. Ik had nog wat pit en n tikje eerzucht in me, zou alles probeeren om niet geheel aan lager wal te raken". (Wordt vervolgd).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 4