Trommelmarsch. Msmnv.DaniBseiillBeren. Nieuwjaarsgroet. 1 Tweede Blad. Onze lezers, dia met 1 Januari a.s. aan Familie, Vrienden of Begun stigers in onze Courant een Welkomstgroet willen plaateen, worden beleefd uitge- noodlgd hunne opgaven tijdig ta ts zenden. DE UITGEVER. RIIUW8BERICHTEN. HELDER, 16 December. Om in de gevangenis te komen. Zondagnaoht werd op het politiebureau Molenplein een geweldig lawaai van rinke lend glas gehoord. De aanwezige agent toog onmiddellijk op onderzoek uit en toen bleek, dat iemand moedwillig by den heer Prins, Kruisweg, een groote, dikke ruit van den bjj- winkel moedwillig had ingetrapt. De dader, een zekere D., voornemens om diefstal te plegea, met het doel om van de straat opge pakt te worden, liet zioh zonder den minsten tegenstand arresteeren; hy is naar Alkmaar opgezonden. Het ongeluk bij Heilo. Nader meldt men ons, dat een streng onder zoek wordt ingesteld naar den reiziger, die te Heilo het verkeerde portier kan hebben geopend, waardoor het 7-jarig dochtertje van mej. Nuijens, te Koegras, uit den waggon op de rails is gevallen en op zoo gruwelyke wyze gedood werd. De „Atjeh". De Binnenhaven wordt zoo zachtjes-aan ook al Marinehaven. Het groote Bchip, de «Atjeh"( dat thans een ligplaats heeft vóór het afslaggebouw, wordt binnenkort verhaald naar de Binnenhaven op de plaats, waar thans de sSommelsdyk" ligt. Marlnebegrooting voor 1912. De heeren Eland, Thomson en Verhey hebben een amendement voorgesteld, ten doel hebbende geen gelden toe te staan voor den aanbouw van het op de begrooting voorge stelde pantserschip. Zweedsch bezoek. Het Zweedsche paatsersohip .Oscar II" zal io Januari een bezoek brengen aan Amsterdam. Lunchroom. Op den Nieuwendjjk 57 te Amsterdam, het huis waar vroeger de bekende firma Merkel- bach Co. gevestigd was, heeft de heer Z. Panbakker, voorheen -Jansstraat 15, Arnhem, een melksalon en lunchroom geopend, een zaak die volgens de laatste eischen ingericht is. (N. v. d. Dag). Prov. Staten van Noord Holland. Verschillende commissies uit de Prov. Sta ten hebben advies uitgebracht over de voor stellen van Ged. Staten. De meeste voor stellen hebben by de commissie geen beden kingen gevonden. We vermelden hier een der adviezen, die na gevoerde beraadslagin gen gegeven zy*d. Zeovaartschool op Texel. De commissie, aangewezen tot onderzoek van het voorstel van Gedeputeerde Staten, tot het verleenen aan de gemeente Texel van een bydrage van f 1150 voor elk der jaren 1912, 1918 en 1914 in de kosten der op te richten zeevaartschool, rapporteert: Een der leden acht het bedrag van f 1150 voor 10 leerlingen veel te hoog. Hy vraagt, of het niet mogelyk is de Toxolsche leer lingen op de Heldersche Zeovaartschool te plaatsen; daarmode zou dan wellicht by do vaststelling der dienstregeling voor den stoom- bootdienst tusschen Texel en Helder kunnen worden rekening gehouden. Verbetering van deze dienstregeling zou ook voor andore Texelsche belangen van gewicht zjjn. Ver schillende leden, hoewel in het algemeen het eens zynde dat het vakonderwys niet in allerlei kleine schooltjes moet worden ge geven, achten echter voor een eiland mét zjjn eigenaardig isolement bijzondere en daar door duurdere maatregelen gerechtvaardigd. Zy wenschen dan ook mede te gaan met hot voorstel van Gedeputeerde Staten. Voorts waren zy van oordeel, dat er alle reden is, aan te nemen, dat, evenals op Vlieland, het aantal leerlingen spoedig zal toenemen, ter wijl zy verder de aandacht vestigden op hetgeen door den Inspecteur van het Middel baar Onderwys in zijn rapport, dd. 1 April 1911 is medegedeeld ter zake van de mooi- lykheden, die uit een niet onbelangrijke ver meerdering van leerlingen der school te Helder zouden ontstaan. Alleen wyzen zy er nu reeds op dat, indien het aantal leerlingen zich eenigszinB mocht uitbreiden, het huns inziens niet noodig zal zyn ook dadelijk het aantal leerkrachten te vergrooteD. Ten slotte besloot de commissie uwe ver gadering te adviseeren zich met hetvooretel van Gedeputeerde Staten te vereenigen. Een waarzegster en onnoozele dames. Twee dames in Don Haag zyn het slacht offer geworden vaneen sluweoplichlster, .een helderziende vrouw", die in een advertentie in dagbladen had vermeld, dat zy *de toe komst voorspellen kon". Deze waarzegster, de 66-jarige vrouw P., is dezer dagen tor beschikking van de jastitie gesteld. Zij- had de dames verschillende sie raden en'-een vry belangrijke som gelds af handig gemaakt, onder voorwendsel, dat zy behoorde tot oen bond, waarvan de Prins tjoschermheer was. De sieraden, die terug gegeven zouden worden, had de waarzegster verpand. En wat het geld aaDgaat, de vrouw had tegenover de dames steeds voorgegeven, dat zy gondentientjea noodig had, die gelegd moesten worden op oen «batterjj», omdat or anders niet ver genoeg in de toekomst kon worden gelezen I De stranding van „De Delhi". De .Delhi", die by Kaap Spartel in drijf zand vast zit en waarschynlyk verloren is, heeft een kostbare lading aan boord, o.a. een 300,000 pd. st. aan geld en edel metaal. Te Gibraltar zijn winkeliers ook onthand, omdat zij veel koop-waren voor Kerstmis met het ■chip ver-wachtten. Kea telegram meldde, dat alle reisigers van ,De Delhi" zyn geland, ofschoon een ander zcide, dat een oude hoer, die zyD been bad gebroken, met diens zoon nog aan boord waren met de bemanning. De reizigers, die met de ljjn naar land werden gehaald, hadden geen aangenamen tocht, want door hun zwaarto raakte de mand, waarin zy langs een kabel werden getrokken, in zee, cn een eind werden zy onder water door gesleept. Men schat de waarde van de lading van het schip op een millioen pond sterling. De waarde van geld en edel motaal aan boord wordt nu als 500,000 opgegeven. In do Pall Mali Gazette geoft G. R. llal- kett, de bekende spotprent-teekenaar van het blad, in een telegram uit Tandzjer verslag van de redding van den hertog van Fife en de zynen van boord van de «Delhi". Het gebeurde in een sloep van het oorlogsschip .London". Halketi was er ook in. Admi raal Cradook stuurde, tien matrozen roeiden. Do sloep bracht ook een zwaron tros van de «Delhi" aan wal, maar door dien troB was de sloep moeilijk te sturen en op een oogon- blik moest hy gekapt worden. Dat gebeurde echter niet vroeg genoeg en door een stortzee werden de hertogin van Fife, haar dochter Alexandra, Halkett en een andere reiziger overboord geslugoD. Deze reiziger hield prin ses Alexandra, die gevaar liep te verdrinken, boven water en zwom met haar naar wal. Men was trouwens al in ondiep water. Hadden allen niet flinke zwemgordels omgehad, dan waren er zeker ongelukken gebeurd. De .Delhi" ligt nog steeds op de plaats waar zy schipbreuk geleden heeft, prijsge geven aan de woede der golven. Aan boord bevindt zich nog steeds de kostbare lading, 500,000 p. st. in geld, bene vens Kerstgeschenken en de mail voor Indië. Het strand bjj El Jamila ligt bezaaid met wrakhout vande booten, die gepoogd hebben het gestrande schip te bereiken. Gibraltar, 15 Dec. Do P. O. Company heeft voor de berging van het stoomschip «Delhi" contract gemaakt met de Union Salvage CompaDy. Het stoomschip heeft zware lekkage in den boeg. Gedurende den afgeloopen nacht heeft het door den zwaren storm veel geleden. Het zinkt meer en meer in hot zand. Tanger, 15 Dec. De zee is iets kalmer geworden. De landing der bemanning vor dert goed. Men hoopt morgen en overmorgen de mails te kunnen bergen. Spionnage. Borlyn, 16 Deo. De vele gevallen van landverraad in don laatstsn tyd hebben vol gens do (Militór-Politische Korrespondenz", aan de leger- en marine-antoriteiten aanlei ding gegeven tot byzondore voorschriften om de noodige geheimhouding van alle opdrach ten aan de particuliere industrie zooveel mogelyk te waarborgen. Vooral aan de leve ranciers van draadlooze en optische instru menten, van electrische installaties, nieuwe zoeklichten, vliegmachines, luchtschepen en scheepsmachines, is zeer strenge discretie opgelegd door nauwkeurig geformuleerde voorschriften. Zelfopoffering van een dienstbode. Jeanne Mounot, de 64-jarige dienstbode van een familie uit de rue Brussel, te Parys, was met de 3 kindoren harer meesteres alleen thuis cn zou ze te bed leggen, toon een lampje, dat zij daarbij >n de hand hield, ontplofte en de brandende petroleum zich over haar kleederen verspreidde. De bejaarde vrouw stond dadelyk in vlammen gehuld, maar met groote koelbloedigheid riep zy den kindoren toe, haar niet te naderen. Zy trok een deken van het bed, wikkelde zich daar in en doofde zoo het vuur. Haar geheele lichaam was mot brandwonden overdekt, maar niettemin legde zy eerst de kinderen te bed en ging daarna hulp halen. Haar wonden waren van zoo ernsligen aard, dat zy in het hospitaal Beaujou moest worden opge nomen, waar zij den volgenden dag overleef. TWEEDE KAMER. Eindeloos, eindeloos zyn de debatten in de Tweede Kamer, 't Schynt dut de Dationale tyd geen geld meer kost. Of dat de heeren alles willen zeggen wat ze op het hart heb ben, voor het kerstreces hun tong tot zwygon doemt. Zoo werd de Vrijdag zoek gebracht met praten over de Leidsche ontgroonings- schandalen. Een geheele rei van sprekers voerde hiorover het woord. Men zal zich herinneren, dat- de heer De Visser hot over do kwestie had van de groen-schandalen, die onlangs tor sprake kwamen, en by vond die geschiedenis ,eene schanddaad". tZie ons vorig no.) De heer Van Hoogstraten (a.-r.) en na hem andere leden, kwamen zich hier by aansluiten deze spr. noemde het gebeurde zóó intens laag en gemeen, dat spr. zich niet kan be grijpen hoe jongelieden van goeden huize zich daaraan schuldig kondeD maken. Hy wierp gedeeltelijk do schuld op de leiders van de zaak, op het instituut van den groen tijd als zoodanig, en betreurde het, dat de Regeering, krachtens art. 69 der Hooger Onderwijswet niet is overgegaan tot verwij dering der schuldigen van de universiteit. Hierop kwam de heer Roodhuyzen (u.-l.) betoogen, dat de regeering te veel aandacht schonk aun sociale hervormingen en het onderwys in do verdrukking kwam. Dr. Kuy- per achtte een ministerie van OnderwyB zeer goedkoop, maar de heer R. vond, dat dr. K. zich te veel met bovenaardsche dingen bezig gehouden heeft om oen goed financier to zyn on zou niet gaarne zjjne leiding aanvaarden op financieel gebied. Hy bepleitte do aan stelling van een Directeur-Generaal van Onderwys. Vorder bracht hy hulde aan de hooge wyze, waarop de heer De Visser de zaak der groenen besproken heeftals chris ten heeft hy niet de zondaars, maar de zonde gelaakt en verviel niet in de zucht van de a.-r., om deze gelegenheid aan te grijpen tot een betoog ten nadeele der openbare universiteit. Maar hy legde uit, hoe de heele kwestie eigenlijk zat in een elkander den loef willen afsteken van de studenten aan de verschillende universiteiten. Maar hot is uit on anders zullen wy zorgen, dat het uit is. De jongelieden zyn reeds genoeg gestraft met eene berisping en de openbaarmaking daarvan. Maar spr. laakte prof. De Groot, die aan alle Kamerleden de bedoelde vuile brochure toezond en vond dit van absoluut gemis aan goeden smaak getuigen vau dezen hoogloeraar, die daardoor de pornographie publiceerde. Bovendien voorzag prof. De Groot den inhoud van commentaren, die partijdig waren aangedikt, en was het laf van hem daarop naar Berlyn te gaan. De heer Scheurer (a.-r.) kwam zich by den heer Van Hoogstraten aansluiten. Men kaa echter niet met eene berisping volstaan, gely'k dr. De Visser deed. Spr. bracht hulde aan prof. De Groot, die niet heeft geschroomd te sprekee waar dat aoedigwas. Na blijkt", zoo eindigde spr. waartoe men komt als men op het gebied van ons hooger onderwijs geen rekening houdt met God en zyn woord". «Wacht, hy slaat er weer gauw politieke munt nit", riep de heer Duys, het enfant terrible. Stil kereltje", zei de Voorzitter, >hou je kalm". Ook de vryc-liberaal Tydoman wjjddeeen woord aan deze zaak. Hij betreurde hetgeen Jirof. Do Groot deedwat wil die hoog- oeraar daarmede bereiken, zoo vroeg hy. De Kamer kan toch niet ingrijpen, dat kan alleen de Senaat en die heeft het reeds ge daan. Ook hy keurde het af, dat prof. De Groot de bedoelde woorden heeft laten druk ken en verspreiden. Prof. De Groot is een bekend bestrijder van den groentyd en tracht nn alsoo syn doel te bereiken. Hy nam voorts de studenten en den groentyd in bescherming. De heer Ter Laan (s.d.a.p.) kwam ook het nut betoogen van een afzonderlijk Departe ment van Onderwys. Ten opzichte van de ontgroenings-quaostie was hy van moening, dat verbetering in dergelijke toestanden van de studenten zelve moest uitgaan. Straffen helpen niet op zedelykheidsgebied. Prof. De Groot heeft aangegeven hot middel om den ouders van toekomstige studenten zekerheid to geveD, dat herhalingen zullen uitblijven. Dat middel moge verkeerd zyn, dat is geen reden om zoo tegen hem te toornen. Maar het zou tklasse-justitie" zyn hen niet te willen straffen. Als arbeidersjongens hot hadden gedaan, was er zwaar gestraft. Do heer De Visser deed echter beter dan de heer Schreuder, die er den godsdienst met de haren bjjsleepte. Nu kwam de heer Nolens (r.-k.) verklaren, dat hy het niet over deze zaak wou hebben. Doch hy betoogde dat alleon by behandeling der onderdeeleu van de Iaeenschakelings- commisaie, iets van de zaak terecht komt. De arbeid dezer commissie bestaat, zooals wellicht de lezer weet, in het herzien van den samenhang der onderdeelen van het onderwys. Hy vond echter veel bezwaar in de instelling van een afzonderlijk Departement van Onderwys, en vond ook het beste een enkel peraobn aan to stellen. De heer Van Wjjnbergen (r.-k.) ook keurde het gebeurde af. Het is noodig het hier ter plaatse te doen om aan de goedgezindo ele menten onder de studenten een riem onder het hart te steken. Een optreden van den strafrechter kan hier buiten beschouwing blyven, omdat dit dezen minister niet betreft. Hy vond dat do groentyd gerust verdwijnen kon, en mocht die onder anderen vorm weer worden ingevoerd, dan antwoordt hyelke vorm is beter dan de tegenwoordige. Maar dan zal ook een eind moeten worden ge maakt aan de belachelijke vrybeid der stu denten. Ten slote bracht hy hulde aan het optreden van den Senaat. De heer De Savornin Lobman (c.-h.)vond dat men aan de verschillende takken van onderwys meer vrijheid moest geven. Wat de Leidsche zaak betreft, was hy het met den heer De Viseer oens. Hy meende, dat de Senaat zyn plicht had gedaan; hjj trad niet op tegen de enkele personen, maar tegen de heele zaak. Eene strafvervolging achtte spr. niet raadzaam, en onze stndenten-corpsen zyn niet anders dan particuliere vereenigin- gen, waaraan de Regeering niets kan doen. Als die heeren op hun kop willen gaan staan, vindt spr. dat heel gek van hen, maar het gaat hom niet aan en de Regeering ook niet. De corpsen omvatten nog niet de helft dor studenten. De heer Smeenge (u.-l.) achtte voor het vakonderwijs wettelijke regelen voor de subsidieering noodig. Do heer Loeff (r. k.) betuigde zyn leed wezen over wat de heer Lehman zeide. Door zijn woorden kwam de goede sprenk «recht voor allen" ia gedrang. „O zoo 1" riepen de socialisten. Met 'a heeren Lchmans redeneering, ging do heer Loeff voort, zou je alle misdrijf kun nen wegcijferen. Iliema kwam de heer Troelstra. Deze betoogde, dat de heer Lohman te ver ging, indion hy het voorstelde, dat hetgeen te Leiden gebeurde, overal gebeurt. Dat is niet waar. Sproker weet niet in welke kringon de heer Lohman pleegt te verkeeren, maar bjj kan niet aannemer, dat in dio kringen die ervaring wordt opgedaan, die uit de woorden van den heer Lobman is af to leiden. In de kringen, waarin spreker ver- koert en ook in arbeiderskringen heerscht een dergelijke toon niet. Maar de strafwet is nu eenmaal ingevoerd geldt voor allen. De heer Lohman verde digde een theorie, die de meest moderne cri minologen niet zullen verdedigen. Geljjk recht voor allen toegepast zal de studentenmaat schappij van dergelijke ongerechtigheden zui veren. Anders geven wy aan dat kringetje, dat zich verbeeldt buiten de wet en boven de maatschappij te staan een stimulans tot het plegen van dergelijke feiten. De heer De Savornin Lohman vroeg het woord tot wegneming van een misverstand. Men heeft niet begrepen wat spr. hoeft willen zeggen. Hjj had den heer De VisseT den raad gegeven, niet te sprekea over de straf vervolging. Nu hem echter bleek, dat hier op strafvervolging wordt aangedrongen, heeft spr. alleen willen zeggen, dat men hier te doen heeft mot een toestand, waartegen de strafrechter niets doen kan. De Min. beantwoordde de spr. on zeide, dat de drang Baar een nieuw Departement van Onderwys dit jaar in mindere mate aan wezig bljjkt dan verleden jaar. Hot is een financieele vraag. Men zou bjj instelling van een nieuw Departement van Oaderwjjs een kloin Departement van Binnenlandsche Zaken overhouden en het ware een daad van ver kwisting twee dergelijke Departementen in stand te honden. Elk nieuw Departement komt met nieuwe uitgaven en daarom gaat de becijfering van den heer Kuyper niet op. Men beeft voorts een directeur-generaal van het onderwys aanbevolen. Wie moet dat zjjn En van welke geestesriohting moet hy zijn? In elk geval moet de Minister toch altijd do verantwoordelijke man blyven. Een raad van hot onderwys zou niet vol doende voeling met het volksleven honden. Wellicht ware te zoeken naar een deskundige ter voorlichting van den Minister. De Minister is zich geen opzet bewust van verwaarloozing van het onderwys. Zoolang hjj hier als Minister staat zal hjj trachten iets in die richting tot stand te brengen en als hjj hier na 1918 nog staat, zal hjj daar mede voortgaan. Wat nu de werkzaamheid der Ineenscha- kelingscommissie aangaat zjjn over baar rap port de adviezen der inspectie ingewonnen, die zioh echter niet volledig bjj dat rapport aansloten. Na nog eenige adviezen te heb ben ingewonnen, kwam de Minister tot de conclusie, dat airast enkele zaken ter hand dienden genomen. Vier onderwerpen worden thans in wetsontwerpen voorbereid. Het is echter de vraag wanneer zjj in behandeling zullen kunnen komen. la de tweede plaats dient het vakonderwys geregeld. Men diont te weten wat vereischt wordt om op de lagere en om op de middel bare vakschool te komen. De Minister gevoelt voor de pensionoering der vakschoolleeraren, doch wenscht tusschen deze en de subsidieering geen verband te leggen. Een derde punt betreft de regoling van het meer uitgebreid lager onderwys. Men moet de ontwikkeling daarvan niet afsnijden. De Minister heeft bezwaar tegen uitbrei ding van den leerplicht. Op eenige andere vragen, voor onze lezers van minder belang, antwoordde de minister en kwam tenslotte op de Leidsche studenten kwestie. Wat deze betrof heeft bet eenige oogen- blikken den schjjn gehad alsof hier deze zaak tot een politieke qnaestio zou worden ge maakt. De Minister meende echter, dat de quaestie van den godsdienst en do justitie in geen enkel oogenblik in deze zaak is gemengd. Alleen worden voorloopige informaties inge wonnen om te onderzooken of er termen zjjn voor rechtsingang. De Minister verdedigde prof. De Groot tegen het verwjjt van den heer Roodhnyzen, dat hjj laf zou zyn. Reeds eenige jaren, voordat hjj wist naar Berljjn te zullen gaan, heeft hjj met kracht den strjjd tegen het groenwezen aangebonden en zelfs geweigerd rector-magnificus te zjjn mot het oog op zyn slechte verhouding tot het Leidsch Studentencorps. Prof. De Groot w{jt de oorzaak aan het groenwezen. Maar de oorzaak ligt dieper. Er is een verandering in de studentenwereld. De vraag is of de vrijheid der jongelieden aan de Aca demie niet een weinig te groot is, althans de eerste jaren. Ook het groenloopen verdedigde de min. niet, althans het groenloopen op de tegen woordige wjjze. Vrijdagavond werd met de Waterstaats- begrooting voortgegaan. Poeteryen en Tele- grafio werd behandeld. Ook bier weer een onafzienbare ry van redevoeringen. Wy kunnen ze, met den besten wil ter wereld, niet alle vermelden. De heer Helsdingen (s.d.a.p.) bepleitte positie-verbetering voor de kantoorklerken en buroau-ambtenaron Allee» wie meer dan 2 kinderen hebben, krjjgen verhooging, maar de anderen hebben evenzeer behoefte aan lotsverbetering. Hjj hoopte op afschaffing van fooi-systeem en regeling van een voldoend loon. Op adressen der organisaties wordt vaak Jniet geantwoord of zonder motiveering afwijzend beschikt on riep den Minister toe: Houd op met uw eigenzinnig optrepen en werk de organisaties niet tegen, De heer Ketelaar (v.-d.) wees op het groote belang der loonsregeling voor duizen den ambtenaren en op de weinige belang stelling der Kamer, een gevolg van de ver moeiende vergaderingen. Spr. betoogde, dat de organen der postvereenigingen tegen woordig zeer zorgvuldig worden nage snuffeld door de superieuren, Ook met de verplaatsingen wordt vreemd gedaan. Daarvan noemt spr. voorbeelden, het optreden van den directeur-generaal criiiseerend. Spr. heeft vernomeD, dat aan de directeuren een circulaire is verzonden, waarin hun wordt opgedragen geen Prote- stantsch personeel moer in dienst te nemen. Hy heeft dit uit zeer goede bron. Andere zou hjj het niet ter sprake durven bron gen. Wat is er van waar? Vervolgens behandelt spr. de positie der verschillende groepen van het personeel, zich aansluitend bjj de rede van don heer Hels dingen. Er is een algemeen gevoel van onbe haaglijkheid onder bet personeel. De bestel lers moeten stellig meer salaris hebben. Wat de nieuwe loonregeling betreft, dankt spr. den Minister voor den goeden wil door hem betoond, maar het systeem der loon regeling moet spr. bestrijden. Tegon het nieuwe stolsel heeft het perso neel ernstige bezwaren. Allerwegen zjjn er eenstemmig moties tegen aangenomen. De heer Janssen, Maastricht (r.-k.) be handelde eveneens de nieuwe loonregeling, en bepleitte do belangen van verschillende categorieën, .ojl do conducteurs der brievou- malen, de commiezen en directenren. Het voorstel van den Minister om toelagen te ver! oenen aan hen, die meer dan 2 kinderen hebben, hooft spr.'s volle sympathie. Na den heer Jansen kwam o. a. de heer De Klerk (u.-l.), bepleiten de wenscben der brievengaarders ten platteland. Spr. dankt den Minister voor de loonsverbetering der telefonisten, maar dringt op nog eenige verbetering voor hen aan, doch vroeg den Minister de loonregeling voorloopig terug te nemen. Nog voerden verschillende sprekers het woord en eindeljjk, toen alle heeren op acht na, verdwenen waren en in Morpheus' armen lagen, kwam de Min. v. Waterstaat, de heer Regout aan het woord. Z.E. betoogde, dat decentralisatie hier, waar het meer ern stige straffen geldt, verkeerd zon zjjn. Directeuren hebben over het algemeen genoeg zelfstandigheid. De nachtdienst bljjve allereerst aan man nelijke personen opgedragen. Tegen misbruiken bjj het fooienstelsel wordt zooveel mogelyk gestreden. Afschaffing van het stelsel zou niet raadzaam zjjn, want het zou toch telkens weer opduiken. Dat hot geheim gerapportoer over ambte naren zou toenemen is spr. niet bekend. Wat do rechtspositie van het personeel be treft voelt spr. niets voor een scheidsge recht, maar voor een commissie van onder zoek, dio eventueel do zaken nagaat, waarna de Minister beslissen moet. Thans de houding der Regeering tegenover de vakvereenigingen. De bedoeling is steeds geweest, de bestu ren van bonden cn vakvereenigingen te ont vangen en te woord te staan zooveel dut mogelyk was, on met hen een behoorlijke samenwerking te verkrijgen. Salarisverhooging voor directeuren en com miezen is na de laatstelijk aangebrachte ver beteringen uiet gerechtvaardigd. In de positie der klerken is eveneens verbetering gebracht, en nu komt men weer vragen. Zoo gaat het. Het belang van den dienst moet echter voorop staan. In het klerkencorps is voldoende ge legenheid voor promotie. Wat de conducteurs der brievenmalen be treft, hun onkosten zjjn enkele jaren geleden vergoed in den vorm van een blijvende ver- hooging. Wat nu het nieuw voorgestelde toonstelsel aangaat, dit brengt voordcel voor verschil lende categorieën. De tegenwoordige sala rissen kunnen niet onvoldoende worden geacht. Niets is echter onbillijker, dan voor allen evenveel verhoogingen te vragen. Men vroeg een kindertoeslag van verschil lende zyden, en daaraan heeft spr. willen voldoen. Daarom wijzigde hy het stelsel. Het stelsel is geen propaganda voor groote tczinnen. Daarvoor is de toelage te gering. pr. kan de regeling niet terugnemen. Hjj zou dan toch met dezelfde moeten terug komen. Er zou geen tijd meer zijn haar te behandelen. Nog eeDige minder belangrijke kwesties werden besproken en de vergadering te kwariier over een des Zaterdagsmorgens gesloten. (Wegens plaatsgebrek vervolg in het volgend nummer). Snippers. Uit een vergaderiugs-verslag Eon der sprekers merkte op, dat dekast er financieel zoo slecht voor staal, terwijl daarna ook de voorzitter een spiets hield". Wy lezen in een blad over een «Gemeenteraadsverzieking", hetgeen by aandachtige overweging blijkbaar Qemeenteraadsverkiesing" moet zijn. Intusschen het woord is er! Uit een militaire redevoering: ,In Frankrijk wil men 2 jaar voor infante rie on 8 jaar voor cavalerie en dan acht spreker het roekeloos, dat wü zulke legers zullen willen tegenhouden mot jongens van 6, 8 of 10 maanden." Ingezondens üededeelingen. Voor aanvulling ontvingen wy eenige zeer moderne Ulsters, Demisaisons en Winterjassen, alsmede Engelsche Stoffen voor kleeding naar maat. In Jongeheeren- en Kinderkleeding brengen w\j iets zeer aparts, mooi en niet duur. Ons Magazijn speciaal gesorteerd in Handschoenen, Cachenez, Auto Chales, Kraagbeschermers, en diverse andere Modeartikelen, heeft voor de a s. drie Zondagen voor het reizend publiek, een geheel nieuwe keuze, in de meest moderne Heerenartikelen.. Een bezoek aan onzen winkel geeft U onmiddelyk de overtuiging, dat wy werkelijk aan de moeilijkste en meest uitgebreide aanvraag kunnen voldoen. Heerenmode- en Kleedingmagazyn HERMAN NYPELS. Marine en Leger. Ur. Ifs. pantserdekschip (Gelderland", com mandant kapt. ter zee J. Albarda, wordt van de ocfeningsreis mot adelborsten en jonge schepe lingen Donderdag 21 dezer te Nieuwediep terug verwacht. De kapt-luit. ter zee F. C. W. Moorree* ia be noemd tot ridder 2e kl. in de Kroonorde van Pruisen: de officier van gei. 2e kl. van de Kon. Marine D. B. Jocheni tot ridder ie kl. in de orde van den Rooden Adelaar. De luit. ter zee 2e kl. J. L. Wijn, die 4 Jan. op non-activiteit wordt gesteld, is aangewezen voor den dienst bjj het eskader in Oost-lndië, waar heen hjj tegen 1 Februari zal vertrekken. Stoom vaartberichton. st00kvaart-mxat8c1upp1j nederland. Am bon, thuiareis, passeerde 17 Dec. Kaap Bon. Bogor, uitreis, vertrok 18 Dec. van Djeddah. Celebei, uitreis, passeerde 16 Dcc. Perim. Grotius. uitreis, passeerde 16 Dec. Perim. Kon. Will. III, uitreis, vertr. 17 Dec van Tauger. Kon. dor Nederl., uitreis arriv. 17 Dec. te Batavia. Oranje, thuisreis, arriv, 18 Dec. te Amsterdam, Rcmbrandt, thuisreis, arriv. 18 Dec. te Suez. Lombok, uitreis, arriv. 16 Dec. te Sabang. Kariroorn, thuisreis, vertrok 16 Dec. van Perim. Banda, uitreia, passeerde 15 Dec. Ouesaant. Nias, uitreis, pass. 15 Dec. Dungeness. Kon. Holl. Lloyd. Rijnland vertrok 16 Dec. v. Boenos-Arres n. A'dam. Zaanland, uitreis, arriv. 17 Dec. te Duinkerken. Hollandia, thuisreis, vertr. 14 Dec. v. Rio Janeiro. Frisia, uitreis, pass. 14 Dec. Fernando Noronha, Maasland, thuisreis, arriv. 17 Dec. te Madera. rottkrdamsohe lloyd. Besoeki, uitreis, arriveerde 18 Dec. te Port-Said. Goentoer, uitreis, vertrok 18 Dec. van Colombo. Menado, uitreis, is 18 Dec. Dover gepass. Kediri, uitreis, is 16 Dec. Point de Oalle gepass. Sindoro, thuisreis, vertrok 18 Dec. van Mantille. Tambora, uitreis, arriv. 18 Dec. te Soatharapton. Medan, thuisreis, pass. 15 Dec. Perim. Kon. West-Indische Maildienst. Prins Maurits, arriv. 17 Dec. v. Suriname te A'dam. Pr. der Nederl. vertr. 15 Dec. v. Paramaribo n. A'dam. Vioacherijberichten. Nieuwediep, 15 December. Aangebracht door 8 korders te ismen 00 stuks groote tong 70 cent per stuk, 140 midJeltong 40 cent per stuk, 60 kleine tong 10 cent per stuk, 10 mand stortschol f 5 a f 7 per mand. 10 mand kleine schol f 3 a f 4 per mand, 6 mand schar f 1,50 af 2 por mand. 16 December, 4 korders te zamen 40 stuks groote tong 75 cent per stuk, 60 raiddeltong 50 cent per stuk, 30 kleine tong 15 cent per stuk, 4 mand stortschol f fi a f 7 per mand, 4 mand kleine schol f 2,50 a f 3,50 per mand, i mand schar f 1,75 per mand. 18 December. Niets binnen. Burgerlijk* Stand Helder, Van 15 tot 18 December. BEVALLEN: A. C. Heringa gcb. Neering, z. L. G. Bruin geb. Grommel, i H. Oostcrwjjk geb. v. d. Zee, d. A. Stom geb. Bakker, t. H. H. Kruit geb. Schmitz, d. T. Heesters geb Olivier. d. J. Koning geb. KoliT, d. c. Visser geb. Looveqatjjn, d. M. E. Oudhuis geb. Zjjp, z. j. Loojj geb. Koop- gan, d. OVERLEDEN: T. Kikkert geb. Kraft, 76 j. A. Lindenbergh, 3 ra. J. Grondhout wed. J. C de Vlugt, 751 Correspondentie. Het ingezonden stak van de St.-Nijcohuu- Cummifsie wordt in het volgend nummer op- genomon. Agenda. 19 Dec. Solser en Heste, Casino 8 uur. 21 Dec. Ned. Midlernachtz.-ver. Ned. Herv. K e r k 8 uur. 23 Dec. Alg. Ned. Geh. Onth. Bond, Casino 8 uur. 24 Dec. (Helders Harmoniekapel", Casino 8 unr. 24 Dec. Duo Carels, enz. Casino, 8 uur. Rijkstelegraaf. Het telegraafkantoor, Ankerpark, is op Tweeden Korstdag voor den dienst van telegrammen opengesteld van 8—10, 1—8, en 6—9 uur; voor telefonische gesprekken van 89, 12, en 7—8 uur. Heden overleed te Utrecht, in den ouderdom van 65 jaar, onze Broeder en Behuwdbroeder, de Heer Jan Oosting, Weduwnaar van Mevr. M. Oosting- schmidt. Den Helder, 17 December 1911. Dr. H. J. OOSTING. A. OOSTING—Tbentbls. Advertentiën. De Heer en Mevrouw C. KONING Kolpf geven kennis van de geboorte van een Dochter. Helder, 16 Decerabor 1911. By ons vertrek naar Ned.-Indië roe pen wü onze vrienden en bekenden een hartelijk vaarwel toe. De Heer en Mevrouw J. J. J. v. d. HOEVEN-Ek, a/b. s.s. „Tambora". Mevrouw SCAL0NGNE kan wegens af wezigheid niet ontvangen. Woensdagmiddag- 2 u. trom mels halen in het gebouw van den K. K. Volksbond, door deelnemers (neeuisters) die nog niet in het bezit daarvan zijn. Kunnen nog eenigen ge plaatst worden, ouder dan 10 jaar, aanmelden hedenavond Weststraat 87-90. aan '8 Rijkswerf. VERGADERING voor de CommlMla- leden, afgevaardigden en boden op Vrij dagavond, half n*a*n, in ,TIVOLI". HET BESTUUR. Kerstfeestviering Zondagsschool-vereeniging Timotheus". Het Bestuur van bovengenoemde ver eeniging deelt aan de ouders en belang hebbenden mede, dat de Kerstfsestviering D.V. gehouden zal worden op Maandag dan lsten Kerstdag. Voor leerlingen van 9 jaar en oudek zal ze aanvangen ten zeven uur, voor jongere leerlingen om half vier. Wegens beperkte ruimte kan alleen aan ouders en daarmee gelijkstaandan toegangskaarten worden geschonken, ter- wyl in geen geval toegang kan worden verleend aan personen beneden 17 jaar. Toegangskaarten worden uitgereikt op Vrijdag 22 December, des avonds van 7l/i-9 uur, in het gebouw Palmstraat. r i K00EKLAS3EN. Dir.: JOH. BRANDS. Vrijdag 22 Oaoambar 1911 in ha« lokaal „Tivoli", opvoering van: „Reepelsteeltje". Sprookje in 5 bedrijven. Muziek van Joh.Vbth. Regie P.v.Twisk. Introductie's tot een beperkt aantal by den Directeur te bekomen, Van Galen straat 57. Aanbesteding. Op WOENSDAG 3 JANUARI 1912, des namiddags ten 2 uur, zullen Burgemeester en Wethouders, van Helder, ten Raadhuize in het openbaar aanbe steden De levering van Haver, Paarileboonen, Zout, Zeep, Petroleum, Raapolie, Kaar sen, Lucifers, Engelsche- en Stalbezems en Baggerzak- ken, ten behoeve van den Reinigingsdienst, gedurende 1912. De voorwaarden zyn, zoolang de voor raad strekt, ter Gemeente-Secretarie verkrygbaar voor f 0.25 per exemplaar, terwyl nadere inlichtingen door den Opzichter der Reiniging worden ver strekt. Op de gesloten gezegelde ïnschryvings- biljetten moet aan de buitenzyde ver meld worden, waarvoor is ingeschreven. Als U naar Amsterdam reist, bezoekt dan de Luxe inrichting „Melksalon en Lunchroom", Ni«uw*ndijk 57. Af stand Station 8 minuten. Van het Station over de Martelaarsgracht links, Nieuwen- dyk 6de huls, voorheen Merkelbach Co. Thans de gezellgste en bezoekwaardigste „Melksalon en Lunchroom" te Amsterdam. Degeljjkc consnmptièn en billjjke pryren. Aanbevelend, de eigenaar en beheerder, Z. PANBAKKER, tevens eigenaar v.h. Grand Café Restaurant „Central", te Helder. VERLOREN Zaterdagavond, DAMESBONT met tien staarten. Tegen belooning terug te bezorgen. Binnenhaven 77.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1911 | | pagina 5