Bijbellezing. Departement Helder der Maatschappij tot Mat van 't Algemeen. weeklaagt en huilt en verwyt zich zyn zuinigheid. //Och, woat 'n pien, woat 'n pienhoad ik maar 'n hoaspel kocht. Help me toch gauw, Pieterl" „Ja, ja, 't zit 'r zóó voast om, ik zei ja ienige male om moete kèère." En telkens weer geeft Pieter een duw met zijn voet en telkons weer rolt Aai een slag in het rond, en zoodoende wordt het laagje om z\jn middel al dunner en dunner. Lappen kleeren fladderen mee aan de punten'n stuk van zijn broek, 'n lap van zyn boezeroen, 'n pluk van zyn borstrok, ja zelfs van zyn hemd kronkelt mee aan het puntdraad. Gelukkig, eindeljjk is het draad er af, doch Aai is zoo versuft, dat hy blijft liggen. Hy scbynt geheel bewusteloos. Het bloed dringt door zyne onderkleeren. Hy is geheel machteloos. Pieter richt hem op en ondersteunt hem. Zoo voetje voor voetje naderen ze Aai's woning, waar moeder de vrouw hem met verbazing ontvangt. „Woat is er beurd, woat iserbeurd?' jammert ze. Ja, doat zei Aai je strakkies wel vor- telle; geef 'm maar woat broandewien en woasch 'm oaf en trek 'm aare klèère oan. Ik wil je groete, 't beBte mit 'm, hóór I" Spoedig was Aai van de uitgestane angsten en kwellingen hersteld. Hy verwenschte zyn zuinigheid en zoodra hy ter markt ging, schafte hy zich 'n haspel aan. Het verhaal der wederwaardigheden van Aai deed spoedig de ronde en toen hy des Zaterdagavonds in den «skeerwinkel" kwam, was er een grappenmaker, die hem by het binnenkomen aan de aanwezige klanten voor stelde, als«Dèèr hei je Joukheèr Hoaspel Pen voan Puntdrèèd." En dien naam heeft hy gehouden «tot op dezen dag". Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: Naar Palembang, Riouw, Banka, Biiliton en Borneo: 5 en 19 Jan. 8.30'smor. 2 en 16 7.— 's av 9 en 23 3.30'snam mail via Genua p. Holl. mail viaMarseille (alleen op verl. der afz.) p.Fransche m.viaMarseille p. Duitsche m. via Napels P- Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra: Eng. mail via Brindisi >ÏL eiken Vrijdag 2 en 16 Jan. 9 en 23 12 en 26 mail via Genua fi. HolL mail via Marseille alleen op verL der afz.) p.Fransche m.viaMarseille p. Duitsche m. via Napels 10 en 24 Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdami 4 en 18 Jan. |7.— p. mail via Queenstown 5 en 19 3.3C p. mail via New-York. 5 en 19 3.3f p. mail via St. Nazaire .1 7 |7 Naar Cura<?ao, Bonaire en Aruba: p. zeepost via Amsterdam 4 en 18 Jan. 7,— 8.30'smor. 7.'s av, 3.30's nam eiken Dinsdag en Vrijdag 1 Febr. 3.30'» nam 7.- av p. mail vla Southampton of Queenstown. Ji. mail via Hamburg alleen op verl. der afz.) Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba: p. zeepost via Amsterdami 4 en 18 Jan. |7.av. galleen op verl. der afz.) p. mail via Engeland eiken Woensd.|7.'sav Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier-kolonie en Transvaal: eiken Vrydag, 3.30 's namiddags. Marine en Leger. Bevordering op 1 Januari 1912. Bootsman B. v. d. Berg, tot Schipper. id. J. Marteijn, id. Serg.-torpedist E. Everliard, s torped.-majoor. id. J. de Nijs, id. Serg.-geweerm. H. Meyer, geweerm.-maj. Serg.-monteur J.H.M. Kootkcr, monteur-inaj. id. S. Reinders, i id. Serg.-bottelier G. A. Vrijdag, i bottelier-roaj. Serg-schrijver der marin. H. van Nes, serg.-maj.-schr. der marin. id. F. C. v. Kamer, id. Kwart.meester D. Duran, P.Stompedissel, bootsman. id. ïd. id. M. Ferwerda, id Matroos le kl. J. Velthuijsen, kwart.meester. id. H. Zaayer. id. id. O. G. Planken, korp.-seincr. id. C. v.d. Vlies, id. id. D. Molenkamp, id. id. W. Zwager, id. id. A.W.Weekhout, id. Korn.-torpcdom. W. Sinke, serg. -torpedom. id. H. W. Keerse- maker, id. Korp.-torpodist L. Adema, serg.-torpedist. id. J. G. de Wit, id. id. A. Nijvcld, id. id. J. de Vries, id. id. W. v. Dragt, id. Matroos le kL G. Kerseboom, korp.-torpedist. id. P, Oranje, id. id. Th. v.d. Poel, id. id. P.P.v. Stralen, id. id. J. Meerkerk, id. Korp.-timmerm. L. Zwakman, serg.-timinerm. Matroos 3e kl. R. Zwotsman, F. F. Fekkers, matroos-timm. id. id. Korp.-monteur J. Lipplaa, serg.-monteur. id. 11. Kiuwer, f id. id. J. J. Reuvers, id. id. C.G.Vermeulen, id. id. P. J. Paap, id. Korp.-bottelier L.J.G. Lodder, serg.-bottelier. Matroos 2e kl. J. de Jong, raatr.-bottclier. id. H.J. Klainer, id. id. R.F. Jonkmans, id. Matr.-ziekv.pl. Matroos 3e kl. J. Krantz, korp.-ziek.v.pl. J. Bavelaar, matr.-schrijver. id. D. Fröling, id. id. J. A. de Goey, s id. Matroos-hofm. M. J. Mulck- P.hSalm, korp.-hofm. Korp.-kok serg.-kok. Matroos 3e kl. I.. J. Stern, matroos-kok. id. J. Westerbeek, id. Alsnog bevorderd met ingang van 1 Oct. 1911. Stoker-olieman F. Hu vers, totkorp.-stok.2ekl. id. Chr. Schollaart, id. Toegekende medailles. Kleine gouden, aanbott.-raaj, J. J. Buys, sergt.-konst. M. Bink en opperschipper T. Hage naar. Zilveren, aan: torpedom.-maj. K. Wiegel, sorgL-konst. W. A. C. P. v. d. Akker, L. A. te Boekhorst, korp.-konst. W. Alund, matr. Ie kl. J. M. 11. Kromhout v. d. Meer, marin. Ie kl. G. de Ryk, korp.-konst. H. J. v. d. Broek, inarin. 1e kl. 0. van Gangelen, bootsman J. v. d. Oord, sergt.- konst. J. Brandhoff, sergt.-schryver 0. Verkerk, matroos le kl. A. J. de Koning, sergt.-torpedist J. Boon en sergt.-bottelier A. Rozevelt, Bronzen,aan:matr lekl G.H.Jetten,F. W.de Vries, J. Voigt, J. W. Amsterdam, H. J. Boorsma, sergt-stoker W. H. de Visser, korpl.-stoker 2e kl. B. J. de Kok, sergt.-atoker J. J. Schomakers, matr.- zchryver R. Stuurhaan, korpl.-stoker 2e kl. F. L. A. v. Brussel, sergL-stoker C. J. de Vuijst cn J. Smit, korp.-stoker 2e kl. A. de Wit en D. Goos, matr.-bofm, L. Catoire, kwartm. J. Sijbesma en W. Ridderhof, stoker-olieman P. W. H. v. Bockel. Verzendingsweg. Datum der ter postbezorging. Tijdst. der laat. busl. a/h Postk. p, zeepost via Amsterdam p. zeepost via Rotterdam p. Holl. mail via Genua p. Holl. mail viaMarseille p.Fransche m.viaMarseille (voor Sumatra's Westkust en Benkoelen alleen op verlangen der afzenders) p. Duitsche m. via Napels 5 en 19 Jan. 12 en 2G 2 cn 16 9 en 23 12 en 26 10 en 24 7.- 'sav. 7.— 's av. 7.— 's av. 3.30'snam 7.— av 12'smidd. 's av. 12'smidd. By beschikking van den Minister van Marine zijn de navolgende plaatsingen gelast met 16 Jan. 1912: luit. t. z. le kl. J. A. E. Schenck de Jong, aan boord van Hr. Ms. ïKortenaer"; luit. t. z. Ie kl. F. J, Witteveen aan boord van Hr. Ms. «Koningin Emma", en luit. t. z. 2e kl. J. A. Jager aan boord van Hr. Ms. «Schorpioen". De kapitein J. Trimpe, van het 10e reg. inf. te Haarlem, wordt 2 Januari gedetacheerd bij den te Arnhem te houden taktischen cursus Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatsohappij Nederland. Nias, uitreis, vertrok 29 Dec. van Suez. Kon. Willem I, thuisreis, vertrok 29 Dec. van Perim. Mcnado, uitreis, arriveerde 30 Dec. te Port-Said. Vondel, thuisreis, vertrok 30 Dec. vsn Singapore. Banda, uitreis, vertrok 30 Dec. van Suez. Celebes, uitreis, arriveerde 30 Dec. te Sabang. Grotius arriv. 31 Dec. van Amsterdam te Batavia. Karimoen, thuisreis, arriveerde 1 Jan. te Marseille. Koning Willem III. uitreis, passeerde 1 Jan. Perim. Prinses Juliana, uitreis, vertrok 1 Jan, van Algiers. Sumatra, thuisreis, passeerde 1 Jan. Perim. Rembrandt arriv. 1 Jan. van Batavia te Arasterdam. rottendamscue Llovd. Medan, thuisreis, arriveerde 29 Dec. te Marseille. Wieringen, uitreis, vertrok 29 Dec. van Gibraltar. Kawi vertrok 30 Dec. van Rotterdam naar Batavia. Tambora, uitreis, passeerde 30 Dec. Stromboli. Wilis, thuisreis, vertrok 30 Dec. van Marseille. Kon. IJoll. Lloyd. Eemland, uitreis, passeerde 28 Dec. St. Vincent. Delfland, uitreis, pass. 28 Dcc. Fernando Noronha. Frisia vertrok 30 Dec. van Bucnos-Ayres n. A'dam. Hollandia arriv. 1 Jan. van Buenos-Ayres te A'dam. Kon. West-Indisoiib Maildienst. Pr. W. III arriv. 29 Dec. van A'dam te Paramaribo. Burgerlijke Stand Helder, van 29 Dec. 1911 tot 1 Jan. 1912. BEVALLEN: M. Krugers geb. v. d. Schans, d. A. M. Mebius geb. Dijkstra, z. P. de Graaff geb! Zegel, z. F. Kramer geb. de Boer, z. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 2 Januari. De Heldersche Gasfabriek. Al was op 31 December, Oudejaarsdag, de lucht ook nog zoo dik en de wereld door do dichte mizt ook nog zoo klein, toch bleef hot niet onopgemerkt, dat de vaderlaudsctie driekleur wapperde op don Gashouder op het terrein van do gemeente-gasfabriek. Er was zeker iets byzondors aan de hand, iets heuglyks, dat de moeite waard werd geacht, den volke kond to doen door het uitsteken van het dundoek. Oordeel zelf! Den wak keren Directeur dor Gasfabriek, den heer S. Rykes, was gebleken, dat de productie gas aan het einde van hot jaar zou beloo- pen ruim 3 millloon M3 gas, een jaarpro ductie, die nog niet eerder was bereikt en eene, waarby het gasverbruik over de ge plaatste gasmotors 6 maal zoo groot was als by het begin der gomeentolyke exploitatie op 1 Septembor 1902, toen de fabriek onder do directie van den heer Rykes kwam. Welk oen belangryko en heilzame metamor- phose de gehoolo zaak onder diens kundige leiding heeft ondergaan, mag vun algemeene bekendheid geacht worden. En welke uit breiding, welke vlucht de gasfabricatie in dien tyd heeft ondergaan, blykt ten duiie- lykste hieruit, dat in 1902 hot personeel, aan de fabriek verbonden uit 35 personon, thans uit 76 bestaat. Stonden we toen ter tyde op de lyst van de 138 gasfabrieken in den lande op hot volgnummer 52, wat do kwantiteit gefabriceerde M3 gas betreft, thans, d. w.z. voor 1910, hoeft de Directeur dat weten op te voeren tot volgn. 26, waar mee we geklommen waren tot boven Gouda en Apeldoorn. Met het thans behaalde cyfer zullen we wuarschynlyk tot boven Amers foort komen. Dan komt onze fabriek by het opmaken der statistiek in du lste afdeeliDg der fabrieken te staan, wel is waar nog op de onderste sport, maar ze heeft zich dan toch uit de 2e afdeeling weten op te wer ken, waarin zo tot nog toe moest worden ondergebracht. Welk een voldoening, welk een satisfactie dit moet geweest zijn voor den Directeur, kan ieder begrypon, dio den beer Rykes kont als te zyn een man, dio met hart en ziel de zaak, aan welks hoofd hy geplaatst is, niet alleen dient, doch, zoo als boven gebleken iB, ook met reuzenschre den heeft vooruitgebracht. Dit foit, do op voering der jaarproductie tot boven de 3.0U0.000 M3 gas en daarmee hoogstwaar schijnlijk het plaatsnemen der fabriek in de ry der lste afdeeling, heeft de heer Rykes niet onopgemerkt willen laten voorbygaan. Ook heeft hy zyn arbeiders door een aardige attentie deelgenoot willen maken van zyn vreugde over dit, ook voor de gemeente Heldor niet onbeteekenende resultaat. Onnoo- dig te zeggen, dat ook wy den Directeur van harte feliciteeren mot dezen groei en bloui van de onder zyn directie staande exploitatie en het hem gegeven moge zyn, nog lange jaren getuige to mogen zyn van den gestadigen groei en de steeds krachtiger ontwikkeling van deze, zoo ryke vruchten afwerpende, gomeentolyke oxpluitatie. Toonkunst nieuws. De Afdeeling Schagen van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, zal op Zon dag 7 Januari a.s., 8 uur 's avonds, uitvoe ren het Oratorium »de Schepping" vau Jos. Haydn, voor soli, koor, orkest, piano en orgel. Soliste mevr. Truus Urlus ie Schagen, sopruan, de hoor Wouter Ronaud te 's-Gravcnhage, tenor, de heer S. de Neys van Raagen te Amsterdam, bas, do heer P. A. Blauw te Alkmaar, piano, de heer G. H. N. Tates te Schagen, orgel. StrjjkorkeBt door 12 loden der Marinekapel van Helder, terwyl het versterkt koor van zestig dames on hoeren de koren zingt. Het geheel is onder directio van den heer Barend Kwast. Leden van Toonkunst der afdeeling Helder hebben op vertoon van diploma tot boven genoemd concert persoonlyk vryen toegang. Meerdere kaarten it f 1.—. Plaatsen kunnen ook besproken worden por briefkaart by J. Vader Az. to Schagon. Bezoekers uit den Helder kunnen na afloop vati het concert nog ruimschoots den laatsteu trein voor den Helder bereiken. Langs de straat. Overgang. Tegen middernacht. Van 't blauw gewolf des hemels blikken ontelbare sterren omlaag, als heldere oogen die geruststellend lonken en knippen tegen de schijnbaar slapende stad. Buiten is 't doodsch, overal stil, totdat plots plechtig en zwaar een metalen stem door den klaren, kalmon winternacht klinkt: langzaam slaat de klok van de Westerkerk twaalf slagen. Uit de verte antwoorden links en rechts andore klokken, zwak en dof. Bim, bami Bim, bami Aan de Buiten haven doen de scheepsklokken in lichte klan ken rumoerig mee. Van het station komt schel geraas: langdurig gilt de fluit vau oen locomotief, die een flinke portie stoom, in overschot van 1911, laat ontsnappen. Een geweldige herrie maken vuurpijlen, zeven- j klappers en rotjes, nu eens hier, dan weer daar door jongens en meiden afgestoken. In de donkere schemering van de volks buurten komt de grootste drukte van menschen, die op al het doordringende leven aan de deur verschynen, om er vroolykte en jool van joviaal hardop gepraat te brengen. Warm van genegenheid voor elkander, hoor je aan twee huizenkantenveel heil en zegen. In een vlaag van hartelijkheid schiet men over en weer. En resoluut worden vele handen gedrukt. Met struikelenden stap en droomerig go- zang, luid uitgalmend of neuriëad, gaan dronken lui voorbij. Sommigen slieren en hosseD, do roode gezichten, glimmend en zweetend van drankopwinding, woest vooruit, de oogon lodderig, de schreeuwstemmen suerpend-Bnydond door 't geroes. Enkele „stillen" waggelen lyzig en grom mend in hun centje. Om je heen klinkt 't voortdurend gedrein van harmonica's en in geel schijnsel van lantaarns zie je de donkere warreling van dansende paren. Groote kringen mannen en vrouwen hup pelen en springen in 't rond. Heel melodieus heft een piston .0, dio Liobe moiner Liobe" aan en dan het „Ge- sang der Meermüdchen" aus der oper Oberon", waarby 'n bende volk aarzelend, gebrekkig moozenrt. Hortend en stootend, jammerlyk valsch loeit nog een koper-iDStrument, verbrokkeld in gieren van lachen, waaromheen dan wel dra hoszingende troepen aan komen zetten. Als de muzikant, schrikkelijk dronken, blykbaar niet meer kan en midden in een wilde deun het geboks van tonen maar opgeeft, dan wordt de vlugge, nerveuse gang erin gehou den door toeters, fluiteD, trommels en mond harmonica's. Eerst veel later wordt de algemeene luid ruchtigheid flauwer, zwakker on mat. En met een wonderlijk aangenaam gevoel van gerustheid luister je op bed naur het einde lijk wegsterven van zooveel lawaai over den aanvang van 1912. De gep. zeeloods A. Hopman, oud 70 jaar, wonende te IJmuiden, wordt sinds Zaterdag 11. vermist. De familie looft f 25. uit aan hem, die eonige inlichting kan geven. Doodgevallen. Schipper G. Spaojer van de reddingsboot te Midsland ^Terschelling; is door 't uitglij den van do ladder in de reddingBbootschuur gevallen en Zaterdagmorgen aan de gevolgen van dien val overleden. IJmuiden, 1 Januari. De gezonken stoomtrawler „Batavier II' is door Gebroeders Goedkoop met drie bokken boven water gebracht. Nadat het schip lens gepompt was, is het in het visscherjjdok alhier opgenomen. Do oorzaak van het zinken konden wy nog niet te weten komen. Gistermorgen iB de stoomtrawler .Hibernia' naby ZaDdvoort gestrand, dooh later door de sleepboot •IJmuiden" vlotgebracht en sedert bier kinnengokomen. Met ingang van heden is do zeeloods A. de Graaf van den Helder naar hier over geplaatst ter vervanging van den zeeloods (uitbrengdienst) J. Troost, die heden den dienst mol eervol ontslag en onder toe kenning van pensioen verlaat. Zaandam 100 jaar oud. Heden, 1 Januari 1912, is het 100 jaar geleden, dat do dorpen OuSt- en West-Zaan dam ophielden te bestaan en de stad Zaandam, uit hunne samenvoeging ontstaan, het levens licht aanschouwde. Zooals bekend is, werd met ingang van don datum 1 Januari 1812 de heer H. C. Göbel, maire van het dorp West-Zaandam benoemd tot provisioneel mairo van de stad Zaandam. Do feestviering volgt in den loop van dit jaar. Een droeve geschiedenis heeft zich in de nabijheid van Amsterdam afgespeeld. De landbouwer Van der Vaart cn vrouw, brave, eenvoudige lieden, zyn vermoedelijk door vergiftiging, tengevolge van hot eten van slecht vleesch, om het leven gekomeD. Van der Vaart die aan het Naardermeer woonde, leverde geregeld melk af aan Amster- damsche slijters. Doch toen hy Vrydag- en ook Zatermorgon in gebreke bleef, ging men op onderzoek uit en vond mon het echtpaar dood op bed. Aan het voeteneinde lag schreiende on verkleumd hun vier jarig doch tertje Antje, en haar drie-jarig zusje Cornelia zat overeind in het ledikantje, dat in de kamer stond. In dit ledikantje s'iopen beide kinderen, maar Antje, blykbaar door honger en angst gedreven, had haar ouders iu de bedstede opgezocht, die baar echter geen hulp moor konden bieden Do eerste zorg was voor do arme kleinen, die in een wollen deken gewikkeld door een buurvrouw medegenomen en liefderijk ver pleegd werden. In het huis van V. de Vaart werd niets aan den toestand veranderd. Men liet hot onder politiebewaking, de buren molken en voerden do koeien en gaven ook den twee varkens en honden te eten. Dadelijk werd de justitie te Amsterdam gewaarschuwd. Zondag- morgon te half tien kwam de rechter-com- missaris mr, Huizinga, de subst.-oflicier van justitie mr. Luyken Glashorst en de griffier op de boerdery aan, waar reeds aanwezig waren do burgemeester van Naarden en dr. Theunisson, de genoemde buren, de 78- jarige vader en de broeder van den doode, en do stiefvader van de overleden vrouw, Schoonhoven. De luiken werden geopend, het daglicht stroomde de woning binnen. Toen constateerde de justitie iu de eerste plaats, dat in de woning orde heerschte en van braak goen spoor te vinden was. In de bedstede werd vrouw V. d. Vaart gevonden, liggendo op haar knieën, voorover met hot hoofd in het kussen. Van der Vaart lag op zyn zyde met de linkerhand over den schouder zjjner vrouw uitgestrekt. Niet het minste spoor van geweldpleging viel te constatceron, zoodat de doctor en de justitie de veronderstelling opperden, dat beiden ten gevolge van vergiftiging overleden zouden zyn. Een nader onderzoek wees uit, dat eenig pekelvlecsch, dat bedorven was, de oorzaak is der vergiftiging van het echtpaar. De justitie verleende verlof tot begrafenis van het echtpaar Van der Vaart op a.s. Woensdag. Bevordering vischverbruik. De Minister van Landbouw, Nyverheid en Handel acht het wenschelyk in verband met hetgeen door de visscherij-inspectie zal wor den verricht in het belang van de bevorde ring van het vischverbruik een onderzoek in te stellen naar do bestaande gemeentelijke vischmarkton. De Minister heeft daartoe door tusschen- komst van de Commissarissen der Koningin de gemeentebesturen uitgenoodigd, aan den hoofdinspecteur der visscheryen rechtstreeks inlichtingen te verstrekken omtrent de volgen de punten lo. in welke plaatsen gemeentelyke visoh- markton of afslagen zyn gevestigd en of de verkoop al of niet by pnblieken afslag ge schiedt 2o. welke reglementen of regelingen daar voor zyn vastgesteld en welke onkosten eventueel nog in rekening gebracht worden, welke niet in die reglementen enz. zyn ver meld; 8o. of op bepaalde dagen visch wordt aangevoerd 4o. welke soorten als regel worden aan gevoerd, de hoeveelheid daarvan en de op brengst en in welke hoeveelheid de ver schillende vischsoorten wordon verkocht 5o. of de consumenten zolvon meest komen koopen, dan wel de tussouenhandelaars en tot welke klasse de consumenten eventueel meest behooren. De sterfte onder de BerlIJnsche zwervers. Berlyn, 30 December. Het aantal ziekte gevallen onder de bezoekers van het asyl voor onbehuisden is sedert gisteren aan merkelijk toegenomen. Volgens eene door de politie verstrekte opgave, waren er tot hedenochtend tien uur 182 gevallen voorgekomen, van welke 60 mot den dood geëindigd waren. De Keizer heeft van den minister van binnonlandsche zaken rapport gevraagd. Berlyn, 30 December. Door de geheim zinnige vergiftiging op groote schaal waren vanmiddag om twaalf uur 140 menschen aangetast; 62 zyn er bezweken. Voortdurend worden er nieuwe patiënten in de ziekenhuizen binnengebracht. Berlyn, 30 December. Volgens de bladen, begint men er toe over te hellen, om do ziektegevallen onder de zwervors uit het asyl niet meer aan het gebruik van bedorven bokking, maar aan andere, nog onbekende oorzaken toe te schrijven, vooral omdat enkele patiënten zeer stellig verklaard hebben dat zy noch Dinsdag noch daarvoor visch, bokking of andere gerookte waar gegeten hebben. Desniettemin houden do deskundigen beslister dan ooit vast aan hun opvatting, dat men met het afscheidingsvergif van den bacillus botulinus (worstbacil) te doen heeft. In de buurt van het asyl wordt de opge wondenheid grooter. De maatregelen, die dc overheid daar en in het lijkenhuis noemt, worden met wantrouwen beschouwd en geven des te meer voedsel aan allerlei dolzinnige verhalen. Berlyn, 30 December. By de politie waren hedenavond 141 gevallen van vergiftiging bekend, waarvan 70 sterfgevallen. Berlyn, 31 Dec. Het onderzoek naar de vergiftigingsgevallen in de toevlucht voor dakioozen, heeft als resultaat opgeleverd, dat de aan de in de toevlucht huizen geleverde sterken drank methylalcohol bevat. De leve rancier van den drank, de drogist Scharmach, uit Charlottonburg, heeft bekend, den drank met 3/s methylalcohol en spiritus vervaar digd te hebben. De man is in hechtenis ge nomen. In medische kringen staat men sceptisch tegenover de verklaring, dat de vergiftigingen door methylalcohol zouden veroorzaakt zyn. DE WEEK. 30 December. Op wèl-trefiende wyze heeft men in den laten avond van Vrydag 22 December 1911 kunnen ervaren, welk een diepe waarheid er schuilt iu het «alle Schuld riicht sich auf Erde" Boontje komt om z'u loontje, op z'n ouderwetsch-Hollandsch gezegd. Daar was, op het Haagsche Binnenhof, aan beide kanten der groene tafol een schouw spel, dat ook kerngezonde en yzersterke magen lichlelyk-ongesteld kon doen worden. De geweldige uit de Kanaalstraat trium- feerde't Was voor hem, Kuyper, die reeds geteekend was als Nupoleou na Leip- zig en met Waterloo in het vooruitzicht t was voor dr. Kuyper een Wagram, oen Austerlitz.Hy had in de .Standaard' ge decreteerd: de minister vallo. Géén pantser schip Daarna was uitstel van executie gelastNa nog enkele schommelingen had het parool geklonken't schip eruit, de rest kau passeerenNu is zeker denkbaar dat een minister van marinebeseffend dat de afgewerkte, overprikkelde, naar rust hunke rende Kamer, Hoofdstuk VI niet meer be hoorlijk kon gaan behandelen tnsschen 23 en 30 December dat zóón minister berust had in uitstel van het geheel, 't Zeggen is immers, dat de heer Wentholt sich in dien geest moet hebben uitgelaten. Edocb, de Kanaalstraat-orders luidden anders, 't Schip eruitde rest kan passeeren Beweerd wordt, dat aan den «charmeur" mr. Heemskerk moet gelukt zyn de kracht toer om Exc. Wentholt tot „berusten te brengen. Iu dezen wonderbaren tyd van kunstig- parlcmontaire mise-en-scène en goocheltoeren zal deze •krachttoer" wel trvfiende gelijke nis hebben gehouden met het huiveringwek kend zwaaien met gewichten van 2 300 kilo, dewelke van papier-m&chó vervaardigd zyn met welke .tracé" sommige athleton een naïef publiekje kippenvel op 't lijf jagen Zeker, de heer Wentholt, deze week het (Indisch debat" in de Eerste Kamer bywonend, zag er opvallend bleek en ver moeid uit. Van de tien menschen, die gy in dezen naren kwakkelwintor, logenstraf fend lot dusver alle voorspellingen van ijs, sneeuw en felle vorst, van de tien mede- planeetbewoners, die gy nu ontmoet, hebben toch wel acht een rooden neus, waterige oogeD, bol-bleeke wangen, drie zakdoeken by zicheen stem als iemand met 'n reuze kater en om 'n haverklap knippend met de oogenschichtig-scbrikkige gebaren makond van een, die door een niesbui besprongen wordt.... Misschien is minister Wentholt ook een der geïofecteerden. 't Zou ook kun nen zyn, dat het door de spitsroeden loopen hem een knauw heeft gegeven. Dut ware zeer natuurlijk Niet straffeloos offert men zyn onafhankelijkheid op Aan beide kanten der groeno tafel was 't, op dien boozen Vrydag-avond van het tot balf Februari uiteengaan der Kamer, een ik weet er geen anderen term voor weerzinwekkend schouwspel. Waarvoor het beidensch getier, kabaal diende toen presi dent Van Bylandt verklaarde, by vergissing den heer Lohman niet het woord le hebben gegeven toen hy dat vroegvruchteloos vraagt de ODpartydige mensch 't zich af Een koortsige, ziekelijke angst van na Kerst te moeten terugkomen beheerschte het Par lement. Dring alle andere overwegingen terug allereorst het toch soo noodige zelfrespect... Do blinde, gloeiende haat tegen Lohman kwam b\j do sociaal-democraten boven Do lust om herrie te schoppeD, naar kwit- jongens-trant en aangevuurd door den heor Teenstra, achter wiens glundere, pastorale en rustige welgedaanheid van blozend bui tenman men ztüke dingen niet zou zoeken, laaide op De Kamer speelde, stoeide met 's lands gewichtigste aangelegenheden als I een wilde rekel, die in vaders studeerkamer met de belangrijkste paperassen aan het voetballen is geraaktals oen jeugdig- i brooddronken poesje, by ongeluk vrijgelaten in het ve$> waar notariëele minuten lig gen opge^ld naast boordevolle inktpot ten alpn knabbel- en vernielzuchtige hond, vairillo jeugd in dc ruimte, waar mevrouwBOStelijk bontwerk is gedepo neerd ging 't er toe in de allerlaat ste uren 'de herfstcampagne-1911. Alle wnlyke waardigheid ging redde loos veriaDe menschen op do tribu nes amusion zich dolletjes Men telefo neerde kjssen «Zeg, kerel, kom toch e8ns evetyken! Ik zal jo wel een kaart zien te orgen. Zeg 't is eeuwig leuk 1 OnbetaaldSommigen verbaasden zich <s dót nu de Volksvertegenwoor diging irden aldus 's lands hoogste be langen fikt en gewogen op eeDö wijze, welke stamklanton van een vendu, waar ve»trok" is, te bar zou zyn en waar de Kaatoseei's onzer dagen zich te «netjes" voor zou achten President Van Bylandt hééft toaog aan 't slot, zijn gebruikelyken Kerst- Oudejaarswensch gezegd. Vrien delijk, aoodelijk, hartolijk, zooals elk woord, <u zyn lippeu komend Maar 't kostte i moeite, begreep ik best. En men gevoelriets weemoedigs in den toon, waar mee dwaardige grysuard zyn goede wen- schon sprak in do ondragelyke, verhitto, prikkekr-makende, door-en-door geinfec- teerdemosfeor van ons veelboproefd Lager huis I En>n de bloemenwinkels prijken de a#go klokjes, op twaalf wyzond, met het «ndelyke fEen gelukkig jaar!" cn met bmen getooid Ik 'hoef 't waarlyk niet to zeggen op dat lezer het bcseffe de jaarswisseling 1911 912 hoeft niet onder zeer verblijdende, bemogende «teekoDen" plaats. Ocde minst zwaartillende zal niet ge heel n zich kunnen schuiven zeker angst- gevo denkend aan hetgeen 't nieuwe twaalf tal anden, thans volgend, kan geven Watouden wy, arme menschen, moeten begijn, zoo de lieve engel, genaamd Hoop, ons et nu eu dan de koude, kalmeereud weride hand op het gloeiende voorhoofd legd? -Laten we, by de kentering, >arom even een blik werpen op do rust», onbewegelijke wyzers van het Nieuw- jaaïokje, dat op twaalf wijst... Met e-n zegwcnsch om den rand, waar de uren stasvermeld Met geurendo bloemen ge sier Zóó zy, ondanks allee, onze stemming op idejaars-avoud. „Voel heil en zegen 1" durk mijn lezers toeroepen Hopend dat Als e elkaar op 31 December 1912 in dit blaiweerzien, althans wat hen betreft mijn 8omre angstgevoelens totaliter ongegrond zijuebleken Mr. Antonio. WIERINGEN. Motorbootaienst van Wieringen naar don Helder, Maandags en Donderdags. Vertrek 's morgens van Wieringen 7 uur. Vertrek van den Helder 's namidd. 3 uur. Ligplaats Keizersbrug. Aanbevelend. J. VAN KEULEN, Wieringen. K. MINNES en Echtgenoote, wenschen vrienden, bekenden en begun stigers een gelukkig Nieuwjaar. Wieringen, 1 Jan. 1912. Nieuwjaarsgroet aan begunstigers en vrienden, van Tj. BUMA en Echtgenoote. Beurtschipper Wieringen - Amsterdam. Wieringen, 1 Jan. 1912. Wieringen, 1 Januri 1912. W. J. BRUUL, Gemeente-Secretaris. G. BRUUL-Lont. p.f. Wieringen, 1 Jan. 1912. Een voorspoedig Nieuwjaar! J. BRUUL, Brievengaarder. Wieringen, 1 Jan. 1912. Nieuwjaarsgroet aan familie, vrienden en begunstigers, van. C. DUIJNKER en Echtgenoote Beurtschipper, Wieringen Helder. Wieringen, 1 Jan. 1912. Een voorspoedig Nieuwjaar toegewenscht aan vrienden, bekenden en begunstigers. Firma WIGBOUT. Wieringen, 1 Jan. 1912. BINNENLAND. Mijn hartelyke gelukwenschen by intrede van het jaar 1912. J. KIL JAN, Brievenbesteller te Delft. Uit den Omtrek. xel, 31 Dec. Gehoon het hulpkantoor to Oudeschild denldon Januari a.s. aangesloten zal zyn voohet algemeen verkeer, beteekent dit voode particulieren, die telefonisch sedert weh reeds zyu aangesloton, nog niet veel. Win zy van de telefoon gebruik maken, danullcn zy zich moeten vervoegen in de cel au het hulpkantoor. Het openstellen vare telefoon te de Cocksdorp zal waarschyn- lykog wel wat op zich laten wachten. altoos is 't hier gebruikelyk, dat tegen nierjaar venters en vensters langs de huizen gaa om koek en andere zoetigheden te koop te .eden. Een der ventBters, die gisteren poclle met dien handel oen centje te ver- diein, ondervond een bittere teleurstelling. Byt overgaan van een breedo sloot, gleed zy an den vonder te water. Natuurlyk was eemat pak 't gevolg van 't ongeval, maar bovidien was de koopwaar bedorven. Alzoo ookeen schadepost voor de niet met aard- Bch middelen gezegende ventster. Ktogerlijke Stand van Texel, var23 Dec. tot en mot 29 Dec. 1911. «DERTROUWD: CfiTROUWD: f Geene. CBÜREN (VERLEDENJan Zoetelief, oud 4 inaan- dot z. v. Jan Zoetelief on Johanna Marga- reti Barhorst (Evortsekoog). Agenda. Dagelyks Bioscoop-Voorstellingen, Kanaalweg, 4 ki. Sonatenavond, Casino 8 uur. 7 kl. Groote Buitengew. Variété- en Cabaret- Voorstelling, Casino 8 uur. Laatste berichten. Schip gestrand. .ij Terschelling is een driemast schip gc- stiud. Bijzonderheden ontbreken. )e sloepboot „Titan' vertrok derwaarts. HELDER, I Januari 1912. P. J. TER BURG en Echtgenoote, hm del in Kruideniers- en Grutterswaren, li Go versdwarsstraat 12, wenschen aan fanilie, vrienden en begunstigers, een ge- likkig Nieuwjaar. A. BOS, Machinist Maatschappij „Nederland", venscht vrienden en bekenden, een ge- likkig Nieuwjaar. J. BOTTER, Werktuigkundige ter Koopvaardij. pf. Onze hartelijke gelukwensch voor 1912, C. SMIT, Opzichter-Machinist H. IJ. S. M. en Familie. T. DRIJVER en Echtgenoote, Goversstraat 19. p.f. 1 Jan. 1912. K. SCHOL en Echtgenoote. m. h. g. Weststraat 8. Compliment van den Dag. T. BAKKER, Holder. Zuidstraat 8 en 9 G. v. d. STRUIJS. p.f. Gebrs. HOOGERDUIJN. p.f. TEXEL. R. J. PRAAMSMA. J. M. P. C. PRAAMSMA-Onvlee. m. h. g. Sneek, 1 Jan. 1912. D. ZWAMA en Echtgenoote. d. f. Dokkum. Cs. BLANKMAN Jz. en H. LANSER, wenschen hun familie, vrienden en beken den, een gelukkig en gezegend Nieuw jaar toe. 2001 Frankstreet, Racine, Wis, Noord-Amerika. Van allen een gelukkig jaar toegewenscht dor de Muziekvereeniging vWinnubst". Nieuwjaarsgroet van de Familie METS. Havenstraat 41 te Oudeschild. p.f. J. DAALDER Dz. en Echtgenoote. Oosterend, Texel, 1 Jan. 1912. BUITENLAND. p.f. G. SCHUURMAN. Soerabaja, 1 Jan. 1912. Veel geluk en voorspoed iu 1912, aan familie en bekenden. Batoe Djadjar, 1 Jan. 1912. W. VUISTING, Onder-Luitenant der Art. N. O. I. C. VUISTING-Meskes. Advertentiën. Den 13en Januari hopen onze geliefde Ouders en Grootouders Cornelis Verschoor en Johanna Frankfort, hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwdkinderen en Kleinzoon, J. HUBREGTSEN-BAK. A. HUBREGTSEN. C. VERSCHOOR, a/b. Hr. Ms. «Utrecht" J. W. H. VERSCHOOR- Hubbegtsen. M. VERSCHOOR. G. VERSCHOOR. A. VERSCHOOR. N. VERSCHOOR. H. J. VERSCHOOR. H. VERSCHOOR. I. HUBREGTSEN. Helder, 2 Januari 1912. Vriendelijke uitnoodiging. Zoo de Heer wil eiken Donderdagavond 8 uur Bijbellezing. Ond erwerp: Wat God geopenbaard beeft omtrent de wederkomst van Christus en de daar mede in verband staande gebeurtenissen. De vergadering des Heeren te Helder 2e Schagendwarsstraat 7. Eiken Zondagmiddag te half één uur Zondagsschool. Het Bestuur bericht, dat van de leening voor de Bad- en Zweminrichting zyn uitgeloot, de nummers 49 en 78, en dat deze, evenals de met 1 Januari vervallende coupons, betaalbaar zyn gesteld ten Kantore van den Penningmeester, den Heer C. J. VERHEIJ, Ankerpark alhier, tot 31 Januari, op alle werkdagen tusschen 9—12 en 2—4 uur. De Secretaris, M. VISSER. Mevrouw DE NEVE is verhinderd Woonsdag 3 Januari te ont vangen. Ds. en Mevr. VISSER betuigen met wederkeerige heilbede hun hartelijken dank voor de gelukwenschen, by de jaarswisseling ontvangen. Verloren in de Koningdwarsstraat, Donderdagavond 7 uur, ean Mode- boek. S.v.p. terug te bezorgen 2de Vroonstraat 38. VERLOREN in de Keizerstraat een fluweelen Tasoh. Adres: Bureau v. d. blad.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 2