KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, WÊerlngen en Anne Peuiowne, ïïo. 4071. Woensdag 14 Februari 1912. 40ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitan land 11. Pra- Zondagsblad i i 371 45 10. miën Modeblad 55 65 10. (Voor hat buitenland bij vooruttbetaling.) Advartantiön van 1 tot 5 regel» (bt) voer alt betaling) 90 cent. Elke rogol moer6 Bewijs-exemplaar'■H Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Intero.- Telefoon 50. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever i C, DE BOER Jr. (v./h. berkhout 4 Co.), Helder. Bureaus Spooretraat en Koningstraat. Eerste Blad. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 18 Februari. De atdeeling Helder van den Bond van Korporaals der Kon. Marine, in ver gadering byeen tot het behandelen van cenige huishoudelijke zaken; uiting gevende aan haar teleurstelling in sake het verwerpen wetsontwerp duurte-toeslag", nam de vol gende motie met algemeene stemmen aan: Motie. Do huishoudelijke vergadering van de aMeeling Helder van den Bond van Korp. I der Kon. Marine, gehouden den 8sten Februari 1912. Kennis genomen hebbende van de ver slagen der le Kamer, aangaande de be raadslaging over bet al of niet toekennen van den dnnrte-toeslag; gezien, de verwerping van bet des betreffend wetsontwerp als resultaat, van oordeel zijnde, dat het verworpen van genoemd wetsontwerp een niet geringe teleurstelling in onze kringen heeft ver wekt, dat, als gevolg der laag varieeronde traktementen, de toestand in deze dure t\jden nieta meer of minder dan treurig, zoo niet hopeloos te noemen is, spreekt haar leedwezen over bet ver werpen van hot wetsontwerp uit en dringt er bij do volksvertegenwoordiging op aan, bij de behandeling der aanstaande supple- toire-begrooting, het daarheen te leiden, dat een ten spoedigst in werking tredende traktementsverhooging een einde zal maken aan hun thans zoo treurig bestaan; beslnit tot pnblicatie dezer motie in de verschillende bladen en gaat over tot de orde van den dag. Namens de afde6Üng Helder: A. r. Cbanknbboboi, voorzitter. A. t. d. Rest, secretaris. Drijvend Ijs. Zaterdagavond een fraai en grootsoh schouw spel aan de Buitenhaven. Zwaar rnischend, breed aanzwellend tot diopeo donder, in opeenvolging van galm en weergalm, schoten de klanken naar alle zijden uit door de duisternis over zee. Langzaam, heel langzaam kwamen ze uit den nevel aanzetten, groote ijsgevaarten, lompe, grove renzen, die onafgebroken door woelig water van buiten werden aangevoord. Spookachtig wit en schitterend dreven dikke, machtige korsten naar binnen. Maar de onmetelijke stukken, de drijvende eilandjes, die niet door den ingang konden, tornden met veel geraas tegen de pieren, waar de geweldige stoot niet zonder uitwerking bleef. Het kraakte en bryzelde, terwijl de schotsen lawaaiend over en op elkander schoven. £en leventje als ergens in de poolstreken Tot een bank opgehoopt en weer in be weging gebracht, gingen de bergen verder, recht voorwaarts en laveerend. De aanwezige oorlogsschepen, schoon en rustig van lijn door strepen licht, werden niet ontzien, moesten het gedurig ontgelden. Wat een geram overal Beschermd door ysborden, scheen hot wachtschip, trotsch en somber, de blinkende brokken telkens met onzichtbare handen af te duwen. Dan op den steenen dam aan. Opnieuw gerommel van brekende, wente lende stapels. Dat duurde zoo een poosje. Als de herrie wat bedaarde en de schijnbaar opgejaagde massa's weer op dreef waren, om den harden kant te verlaten, kregen een aantal vischschuitjes een beurt. Zonder pardon. De kleine, lichte vaartuigen, aan den wal gemeerd, proper on net voor de Zondagsrust, werden onbarmhartig gedrukt en tegen elkaar gesmeten. Enkele schippers en knechts keken met grimmige, bezorgde gezichten over boord, naar het daivelsche werk, dat ieder oogen- blik schadelijk kon zyn. Eenige mannen stonden op poqf, om met lange haken nog oenigszins het ergste kwaad, de sterkste beweging te weren, 't Gaf bitter weinig, 't Vreemde geluid veraf, 't gedruisch van ijs hield aan. Elke uitwerking dichtbij was ruw. Sommige logge dammen naderden zoo wild, zoo woest op den hevigen stroom, dat het met inspanning niet mogelijk bleek ze te stuiten. Dit wreedo tooneel trok wel de meeste belangstelling. Het geslinger, het gestamp bracht opzien. En het gekreun, het gebonk van de houten slachtoffers werd door menschen, in groepjes op den steiger bijeen, bewonderd, beoordeeld, bejammerd. Het nieuwe pantserschlp. Een wetsontwerp is ingediend tot verhoo ging van de Marinebegrooting voor 1912 als uitvloeisel van de bekende overwegingen by de behandeling van genoemdo begrooting wat betreft den aanbouw van een pantsersohip voor den algemeenen dienst, dat door den minister urgent werd geacht. Nieuwe gezichtspunten deden zich te deser zake niet voor, zegt de minister. Er aan herinnerende, dat volgens de rekeningen van de Staatscommissie van 1908 de jaarlyksohe kosten van een artillerievloot van gelijke aanschaffingswaarde, ad 41.4 millioen resp. zouden bedragen f 9 848.977 on f 9.751.589, terwjjl volgens de uitgebreide en wel gecontroleerde berekeningen van het departement van marine die bodragen zouden syn resp. f 11.010.816 en f 12.826.787, zegt do minister, dat hiermede het rekenkundig bewijs werd geleverd van een trouwens door de ervaring geleerd feit, dat in het algemeen torpedovaartnigen in onderhoud en gebruik veel kostbaarder zyn dan pantserschepen. Door de aan het departement van marine uUgevoorde contróleberekeningen is niet alleen de onjuistheid van de uitkomsten door de Staatscommissie verkregen in het licht ge steld, maar zijn ook de oorzaken, waaraan het groote verschil tuaschen do verkregen uitkomsten is te wyten, kunnen worden opge somd eu deze worden nader uiteengezet. De IStaaUeommieaie begrootte de totaal uitgaven voor het personeel van de door haar gedachte torpedovloot op f 5.181.891 en die voor het personeel van de door haar daar tegenover gestelde artillerievloöt vangelyken aanschaffingsprijs op f5.348.572. Tegen de wyze waarop deze uitkomsten verkregen werden, doet de minister belang rijke bezwaren gelden. De bemanning van hare torpedovaartuigen is door de commissie voel te krap berekend volgens den minister, daar zjj voor de be manning harer jagers noodig acht 56 koppen, hetgeen beslist veel te weinig is. Op grond van de gegevens die aan den minister ten dienste staan en geheel aan de practyk zijn ontleend, moet de bemanning voor de torpe- dobootjagers, voldoende aan de door de commissie gestelde eischeD, op minsten» 70 koppen worden gesteld, gevende dit een vermeerdering van 25 pet. Ook de door de commissie gedachte torpedokruisers zyn onder- bemand, zooals afdoende blijkt uit de beman- ningslysten, welke voor soortgelijke vaartuigen by vreemde zeemachten golden. Wijders paste de commissie op het perso neel van de torpedovloot een maatregel toe, die door den minister onmogelijk kan worden aanvaarddoor samensmelting n.1. van ver schillende korpBen en kwaliteiten geraakte zij tot eene belangrijke vereenvoudiging in de samenstelling van het personeel, welke ver eenvoudiging, omdat zy voor h®t personeel der Nederlandsche marine niot zou zijn door te voeren h plus forte raiaon ook niet op een Indische marine zou kunnen worden toege past, waarby n°g wordt opgemerkt, dat indien dergelijke vereenvoudiging wel uitvoerbaar ware, daarvan door de Nederlandsche marine in goljjke mate zou kunnen worden party getrokken, ook in financieel opzicht. Onwel geworden in den trein. Aan het station te Haarlem moest Vrijdag avond eon jnflrouw uit den trein naar het wachthuisje der conducteurs gebracht worden. Zy was te 's Gravenhage by eon .deskundige" geweest en in den trein onwel geworden. Een geneesheer gelaBte haar dadelijke over brenging naar het Gasthuis. Haar ouders te Amsterdam zijn gewaarschuwd. Bij een twist gedood. De Stoomvaartmaatschappij Nederland" heeft op haar etablissement aan de IJkade een verblijfplaats voor de Javaaosche be dienden, die op de raailboofen meevaren. Gewoonlijk gaan die Javaantjes heel gemoe delijk met elkaar om, doch Donderdagavond omstreeks tion uur ontstond er twist onder een viertal dezer bedienden. Drie hunner keerden zich tegen een vierde, en de twist liep zoo hoog, dat de aangevallene een kriB greep en daarmede een zjjnor tegenstanders een steek onder het linkerschouderblad gaf. Met zooveel kracht was de steek toegebracht, dat het mes er aan de voorzjjde weder uit kwam. De portier van de Maatschappij «Neder land" legde het eerste verband, waarna de zwaar gewonde, een jongeman van omstreeks 24-jarigen leeftyd, per spoedig verschenen ziekonauto naar het Binnen-Gasthuis werd vervoerd. Daar is hy gistermiddag aan de bekomen verwonding overleden. De dader, een jongeman van ongeveer 20 jaar, werd gistermiddag gearresteerd en overgebracht naar het politiebureau op de Kattenburgergracht. Een kostbaar verlies voor Artis. //Artis" betreurt sinds laatstleden Dinsdag diep het verlies van een zijner giraffen. Greta, de merrie van het prachtig paar Soedan giraf fes, dat het Genootschap voor een tiental jaren van de vereeniging «Artis-Fonds" ten geschenke mocht ontvangen, is in den nacht van 5 op 6 Februari plotseling gestorven. By de sectie in het zoölogisch laboratorium wer den geen ziekelyke afwijkingen in organen gevondener bostaat echter grond, dat het dier aan een hartverlamming plotseling ge storven is. Diefstal. Er komen in den laataten tyd te Amster dam weer gevallen van meer of minder be langrijke diefstallen in het havengebied voor. De directie van do Kon. Ned. Stoomboot maatschappij heeft aan de politie kennis gegeven, dat sedert Zaterdag uit een harer loodsen op de IJkade niet minder dan 13 balen cacaoboonen tot een waarde van f 800 k f 900 zyn gestolen. Als verdacht van in deze zaak de hand te hebben gehad is door de politie in hechte nis genomen de chef van bedoelde loods, zekere P. Vrij zeker is, dat er meer schul digen zyn. (N. v. d. D.) Vreeselijk I Dinsdagnacht beeft de vronw van een bewoner van de Balistraat te 's Gravenhage in een vlaag van krankzinnigheid haar man willen vermoorden. Zy had zich daartoe met een scheermes gewapend, doch werd in haar trenrig voor nemen verhinderd, doordat haar man juist bytyds ontwaakte. Hoewel deze het mes, dat op zyn hals gericht was, wist af te wenden, liep hy tooh daarbjj ernstige verwondingen op, doordat enkele vingertoppon hem werden afgesnedeu. De ongelukkige vrouw werd in een ge sticht ter observatie opgenomen. (Avp.) Een oplichter. Een goud- en zilverkashouder in de Jonker- fransstraat te Rotterdam is bijna de dnpe geworden van een zich voor een rechercheur nit den Haag uitgevonden oplichter. In den winkel van dezen kashouder kwamen twee dames om een ring te koopen. Eenige ringen liet men zien en toen de dames vertrekken zouden, werd er een vermist. Toen de echt- genoote van den winkelier, die de dames hielp, van politie begon te spreken, boden zy ter stond aan de zoekgeraakte te betalen. Op dat oogenblik kwam een man in den winkel, die zich rechercheur Van der V., uit Den Haag, noemde. Ongevraagd mengde hij zich in het dispuut, sloeg een hoogen toon aan, gaf order, dat de beide dames door een paar geroepen politie-agonten naar het bureau ge bracht moesten worden en wilde beslag leggen op een doos, waarin de ring in quaestie ge weest was en waur ook tal van andere kostbare ringen, ter gezamenlijke waarde van eenige honderden guldens, geborgen waren. De echtgenoote van den goudsmid hyzolfwas op dat oogenblik niet aanwezig was he slist tegen de inbeslagname gokant, wat de 'oorgewende rechercheur ook mocht aan voeren. Dan zou hij de dames maar al vast volgon naar het politiebureau in de Meer manstraat en zou men wel nader van hem hooren. Tot nog toe liet hy zich zoomin in den goud- en zilverwinkel van den heer B.» waar dit voorviel, als op bet politiebureau zien. Niet onwaarschijnlijk is het, dat de boide dames met dezen rechercheur „samen- werkten". („N. R. Ct.") Caramels „met geld". De politie heeft prooes-verbaal opgemaakt tegen een winkelier te Utrecht. En wel om de volgende reden De man had in zyn winkelkast eon doos met chocolade-caramels staan, verkrijgbaar voor een cent per stukals een lokmiddel voor de jeugd was op den deksel gedrukt Caramels met zilver en ander geld", zoodat de kinderen, die deze lekkernij zouden koopep, het geluk konden hebben in de verpakking van hun caramel een geldstuk te vindeu. De politie meende op grond van deze om standigheid, een overtreding van de iotery- wet te kunnen constateeren, nam de doos met .lekkers" in beslagen en maakte tegen den winkelhouder proces-verbaal op. (U. D.) Een Volkskanker. Onder het opschrift feen volkskanker" schrijft de heer Simon B. Stokvis in »De Wereld" o.m. „Er woekert onder onze oogen, maar buiten onze aandacht een volkskanker, die ons volk zedelijk vergiftigt! Men behoort het publiek te verdeelen in twee scherp van elkaar ge scheiden kampeneen kleine groep van kunst-kenners en voor-knnst-ontvankelyken aan de eene, de groote, ongeletterde massa aan de andere zyde. Het lykt my een te eenzydig-aristocratische opvatting alleen te willen kyken naar de belangen van do ééne groep, en blind te bljjven voor de behoeften van de andere. En in werkelijkheid doen wy dat toch allemaal, en wy sussen ons geweten met overwegingen als Het domme volk kan men tóch niet helpen, en dergelijke. Maar wy beseffen niet dat het domme volk daardoor een gemakkelijke prooi wordt van practitche handelslui, die onze door de natuur toch al niet artistiek bevoorrechte natie hoe langer dieper neorduwon in het moeras der kunstloosheid. Wat kan het ons schelen hoe de groote menigte zich vermaakt Maar in den tijd dat wy twisten over de regie by Vondel-opvoeringen, wordt die groote menigte, die veel grooter is dan wy denken, zoowel quantitatief als qualitatief, artistiek ten gronae gericht door de handelaars in afleidingskunst. Wy organisoeren tentoonstellingen tegen de smaakmisleiding, wy Btichten vereenigingen van kunBt voor bet volk, maar geen onzer ernstige critici durft het bestaaD den draak, die byna de geheele burger- on arbeiders klasse omklemt, aan te vallen. En toch kan meu die menschen alleen helpen door de voorlichting. Zoolang zoowel de groote bladen als do kleine, van iedere politieke kleur, in zooverre ze dan over kunstzaken spreken, door blyven gaan de afieidingsknnst te negeeren of, wat nog veel erger is en zeer vaak ge beurt, in liet wilde erop los te pryzen, is geen verbetering te verwachten. Waarom vindt men in de z.g. volksbladen als do .Courant", het .Nieuwsblad voor Ne derland" en zelfs in het .Volk", alleen be sprekingen van kuBtpraestatiën, die door de overgrooto meerderheid der lezers van die bladen nooit worden bijgewoond Waarom ■orden die helsche revues, die tegenwoordig buitengewoon in trok zyn, byna zonder uit- zondoring door dik on dun geprezen in de groote en kleine pers Waarom hebben de kleine couranten geen vaste, ernstige critici voor do amusementskunst Is het een goede methode kanker te genezen door ham te laten voortwoekeren Of is m8n zich niet bewust hoe groot het kwaad is? Als er nog kunst gevoelige menschen zyn die meenen dat ik overdryf, dan raad ik hen aan, myn voor beeld te volgen en den moed en de geest kracht te toonen een voorstelling zooals die van Rido's .Flora Uitstappen" tot het slot toe by te wonen. Ik geloof niet dat bet mogelijk is een afschuwelijker combinatie van kanstloosbeid en obsceniteit te aanschouwen in eenig land dat voor beschaafd doorgi dan deze .revue" te zien geeft. Er was geen intrige, geen samenhang, geen geestigheid, n vroolykheid, geon mnziek, geen daas. Er was alleen grove clownerie, grove obsceni teit, eon walgelyke étalage van vrotiwen- vleesch, monsterachtig leelyk décor. Maar de costumes zyn toch zoo duur geweest, hebben de kranten destijds verteld l Ik vermoed dat het de 120ste voorstelling zal geweest zyn die ik heb bygewoond, en het was propvol en de menschen amuseerden zich, bijna zonder uitzondering, dol! Den ganscben duur van den avond heb ik, geloof ik, één keer zien dansen ep manier die niet tragi-komisch was van kunstloosheid, terwijl ik my eens zoodanig geërgerd heb over de verregaande schunnig heid van een dor komieken, die zyn wandel stok en daarna zyn vingers vasthaakte in de walgelyk laag uitgesneden corsage van een juffrouw, dat ik om 't punt was het op te geven en heen te gaan. Eu waarlijk, ik ben nbch een Paritein, nóch een zedelijk heidsapostel. Ik erken zelfs bet bestaans recht van een goed „café-chantant" ten volle. Ik vind het alleen zoo diep-droevig, zoo monsterachtig-misdadig, als ik zie hoe de groote menigte door deze walgelijke speculatie op haar lagere lusten onontvanke lijk wordt gehouden voor alles op het ge bied van echte kunst, wat de nieuwe tyd gebracht heeft. Ik verzet my niet tegen het gebruik van sterke dranken als genot middel, maar tegen de vergiftiging met methjl-alcoholHoe zal men ooit den nieuwen natunrljjken dans van een Duncan en een Dalcroze begrijpen, als men gewend blijft aan een gehup, waarby de Franscho balletdans met de verouderde korte rokjes hooge kunst is? En dan denk ik nog niet aan de enkelingen, die tot een artistieken ondergang, om van den moreelen niet te sprekeo. gedoemd worden door het moeten optreden in zoo n ding. Dat een man als Eduard Jacobs, iemand van groot talent als afieidingskunstenaar, in zooiets werken wil I Het is gruwzaam te moeten denken, dat niets gedaan wordt om dezen volkskanker te bestryden. En als dit kwaad niet over wonnen wordt, hoe kan de echte kunst dan dichter by ons volk komen Ons volk is nu eenmaal niot artistiek van aanleg. Wy nemen als volkszang aan het vuilnis dat de omringende groote landen, in de eerste plaat» Duitschland. naar bniten werpen. Ook weet ik heel goed, dat in geen onkel land de amusementskunst heel hoog staat, maar »oo verdorven slecht als bij ons is ze nergens te wereld." Een dubbelmensch. Mon schryft nit Berlyn d.d. 8 Februari aan de »N. Rott. Ct." het volgende: De dubbelmensch is een type, dat den criminalist niet onbekend is. Eonige jaren geleden schitterde als .ster" aan den nachte lijken hemel van Berlyn, een catechiseer- meestertje uit een naburig dorp. Door zyn dorpsgonootcn werd hij verafgood. Hot geld voor zyn escapades .leende" hy uit de kas van de kerk. Eerst na zyn gevangen neming kwamen talryke getuigen vertellen van kostbare geschenken, dagenlange fuiven, snoepreisjes naar de Riviera, Parys, Monte Carlo enz. Waarom ze dat dan niet eerder gezegd hadden? .Och, de man maakte een keurigen indruk en betaalde alles contant, we hadden zoo iets nooit van hem gedacht." De wereld wil nu eenmaal bedrogen worden. Dat maakt alleen zulke oplichters dubbel levens mogelyk. Door dergelyke buitensporigheden gaf de ingenieur Dreyer zich niet bloot. Hy woonde als gezeten burger in een flinke woning (huurprys 2000 mark) in Gross-Lichterfolde- West, een van dc aanzienlijkste villa-voor steden van westelyk Berlyn. Zyn huis was weelderig, ofschoon niet overdadig, inge richt met meubelen op afbetaling, maar in Berlyn is dat niet ondegelyk. Hij ging door voor ideaal hnisvader, zyn vrouw kreeg oen flink huishoudgeld, zyn kinderen bezochten dure scholen. Zyn gezin leefde ruim, maar toch betrekkelijk eeuvoudig; zyn inkomen schatte men op 15,000 mark. Deze ideale huisvader kon echter gewoon lijk slechts voor korten tijd in den schoot zyner familie verkeeren. Moestal was by „voor zaken" op reis. Hy ontving steeds, zyn zeggen, belangrijke opdrachten van groote firma's te Hamburg, Hallo, Frankfort a/d. M. enz. Of enkele biervan misschien niet verzonnen waren, weet men nog niet. Onderweg in de D-treinen ontwikkelde hy «tin .tweede persoonlijkheid". Hy maakte kennis mot andere deftige hoeren en als ze m slaap vielen, stal hy bun portefeuille, of, als ze de coupé even verlieten, sneed hy hun valies open. Bjj de ontdekking hielp hy yverig moozoeken naar don dader. De dagen die by in Berlyn doorbracht, besteedde hy aan hot bellonen van de kost baarheden in de verschillende pandjeshuizen van Berlyn. Het aantal van deze inrichtingen, die hy met zyn klandizie vereerde, was buitengewoon groot. In zyn .studeerkamer" was een ryke bibliotheek aan lommerdbriefjes. Werd hy door een nieuwe „opdracht" weg geroepen, dan hielp zyn vrouw de verzame ling aanvallen. Dreyer was gesproten uit een zeer aan zienlijke Hannoveraansche familie. Nadat by op de technische hoogeschool zijn ingenieurs diploma gehaald had, richtte hy te Dessau een grootscheopsche machinefabriek op. Maar na ettelijke jaren ging deze failliet. Met zyn familie trok Dreyer nu naar Dantzig, maar het lukte hem niet dadelyk daar een positie naar zijn zin te vinden. Zyn vermogen was in de fabriek gebleven. Wilde hy dus niot tot armoede vervallen, dan moest hy zich nu tot zyn vermogende familieleden of tot die van zyn vrouw om ondersteuning wenden tot hy iets gevonden had. Dat zij allen konden en wilden helpen, als hy aangeklopt had, wist Dreyer. Toch deed hy dit niet omdat hy zich Bchaamde. Eu die schaamte, om tegenover zyn familie zjjne benarde positie te erkennen, moet by dezen man wol buiten gewoon sterk geweost zyn. Sterker was zij, dan de schroom om te worden: eon trein- roover en hoteldief. Voor eenige weken stal hy in den D-trein naar Halle voor 20,000 mark juweelen van een fabrikant in Neurenburg. Deze loofde per advertentie een groote belooning uit voor wie hem zijn bezit terngbezorgde. Het beloenen van de kostbaarbeden zonder ver denking te wekken achynt by Dreyer nog altyd een probleem gebleven to zyn. Anders is het niet te verklaren, hoe oen zoo geslepen schavuit als Dreyer was tot de gevaarlijke onderneming besloot, om het gestolene tegen de uitgeloofde belooning terug to gaan brengen, want eeu laatste rest van fatsoen is moeilyk aan te nemen. Hy stevende naar Neurenburg, maar vond den fabrikant niet thuis. Hy was voor een kuur op een bad plaats in de nabijheid van Meran. Dreyer reisde hem daarheen achterna. In tegen woordigheid van diens vrouw stelt hy den fabrikant voor, hem het geroofde terug te bezorgen tegen vooruitbetaling van de be looning. Dit komt dezen natuurlijk zeer ver dacht voor. Hy weet hem in een lang gesprok to wikkelen en laat intussohen zya vrouw om de politie telefoneeren. Dreyer wordt gearresteerd en men vindt de juweelen op zyn hotelkamer in zyn koffer. Hoe hy daar aan gekomen is Heel oenvondig. Op een dag, op weg naar het pompstation in Gross Lichterfelde, gaat hem de sneltrein naar Halle rakelings voorby. Eon man met een zwart masker werpt een pakje uit een coupé venster. Dreyer raapt het op en neemt zich voor don inhoud te gelde te maken, daar hjf juist krap in zyn contanten zit en zyn familie hierdoor met een Kerstmisreisje denkt te verrassen. Het lezen van de advertentie had hem van gedachten doen veranderen. Men seint naar Berlyn. Zyn signalement komt treffend overeen met de persoonsbe schrijvingen die in den laatsten tyd van treinroovers gegeven z|jn. De politie onder zocht zyn woning en vindt de lommerdbiblio theek. Hy zal zioh na in Moabit moeten verantwoorden. Zjjn vrouw betuigt nu in ingezonden stukken in de bladen baar onwetendheid en uuscjinld. Hoe het hiermee gesteld is en hoe lang «sa in welken omvang Dreyer wel ge werkt heeft, zal wellicht opgehelderd worden door het proces in deze zaak, die hier veel opzien baart. Men zie het dan ook met spanning tegemoet. Dreyer's buit aan kostbaarheden heeft zeker reeds meer dan 100,000 mark bedragen. Leer om leer. Winchester, 9 Februari. Heinrich Grosse, de Duitscher die beschuldigd wordt van •pionnage te Portsmouth en bovendien zes misdrijven vallende onder de Official secrets Act, is schuldig bevonden, en tot 3 jaar dwangarbeid veroordeeld. Overstrooming. Uit Madrid komen hartverscheurende tijdingen omtrent de ellende, door een over strooming te Sevilla eu omgelegen plaatsen te weeg gebracht. Alleen in eerstgenoemde stad zyn 20,000 menschen zonder onderdak. Volgens de berichten uit Spanje is de overstrooming, waardoor een groot gedeelts van Spanje thans wordt geteisterd, de ergste ramp, die bet land in 30 jaren heeft getroffen. Nieuw eiland. In Denemarken is een nieuw eiland ont staan. Onlangs stortte een groot deel van de steile krijtrots op het eiland Moën in zee. Nu is daardoor op 200 M. afstand van Moën oen sneeuwwit eiland gevormd, dat als een ijsberg uit het blauwe water op duikt. De oppervlakte van dit eiland is 25,000 vierk. M., dus 2J maal zoo groot als de Dam in onze hoofdstad. Midden op het eiland is een fgobergte" van 6 M. hoogte, waarin zich een klein bergmeer bevindt met helder water. Het zal nog wol eenige jaren duren, eer de Oostzee dit Lilliputlerseiland weg gespoeld heeft. Denemarken in intusschen een merkwaardigheid ryker geworden. Een eiland voor 200 dollar. Eon zeldzaam koopje heeft onlangs eon ondernemende Amerikaan gedaan. Ongeveer 6U Engelsche mylen ten zuiden van Cuba ligt een klein, nu byna onbekend eiland, de Isola de Pinos. Al is hot dan nu byna vergeten, eens speelde het eiland een belangrijke rol, want het was sinds de dagen van Drake een schuil plaats en magazijn voor de zeeroovors en smokkelaars. Menig romantisch tafereel heeft zich hier afgespeeld en met bloed gewonnen schatten, de opgebrachte pryzen werden daar in veilige haven binnengebracht. En later by den zich meer en meer nitbreidenden sla venhandel doed het eilandje dienst als her stellingsoord. Immers de negerslaven, in Afrika buitgemaakt werden als vee naar het Westen gevoerd. Vaak kwam dan ook maar een derde van de «lading" levend in bet gezicht van de Amerikaansoho kust. En dan nog in welk een toestand. Half uitgehongerd en verzwakt, ziek naar ziel en lichaam. Omdat ze echter koopwaar waren moesten ze er zoo goed mogelyk uitzien, en daarom werden ze op de Isola de Pinos ontscheept en goed gevoedals ze dan weer wat op krachten gekomen waren, voer inen verder en kon men voor hen op de plantages hooge pryzen maken. Met het ophouden van den slavenhandel ging het eilandje achteruit en mettertijd werd het byna geheel verlaten en raakte in ver getelheid. In Maart 1908 bezocht toevallig een avon tuurlijk zoon van Uncle Sam het eiland. Johnson, die maar 14 dollar bezat, kocht het eiland voor 200 dollar. Hy kon het geld by elkaar krygen, voldeed aan zyn verplichtingen en werd zoodoendo voor 200 dollar eigenaar van oen eiland, dat millioenen waard blykt te zyn. Hij stichto een kolonie van Ameri kanen, en weldra bleek het woeste en ver laten plekje een waar paradys te^zyn. De grond was zeer vruchtbaar en wie nu do prachtige cultuur van sinaasappel «o citroenen bewondert, kan zich niet voorstellen dat eenige jaren terug alles daar nog braak lag. Nog veel bloeionder toekomst .gaat het eiland tegemoet, want bet is gebleken, dat er warme bronnon voorkomen van Buitenge wone geneeskracht. Binnenkort zal men ei beginnen met het bouwen van hotels en sana toria. Dan komt er een groote volksv«hniziDg van ryke rheumatische Amerikanen, die op een eiland van 200 dollar hun duizenden zullen offeren aan Aescnlapius en Hygiea. Al zyn de schatten van de zeeroovors ver dwenen, Johnson heeft er aen schat gevondeD, waar geen bloed aankleeft, maar waardoor velen hun gezondheid zullen wedervinden. DE WEEK. 9 Februari. Het meer-dan-stevige miniatuur-wintertje, dat we aohter den rug hebben, is, terwyl ik deze regels neerschrijf, alweer haast ver goten. 't Had er iots van, of de vermaarde Wintervorst der dichters van oud model en die zoetjes-aan oen legendaire figuur begon te worden, waarvan do zeer-jeugdigen zich afvragen of ZEd. wel ooit heuschelyk, in allo beweerde grimmigheid best»van heeft of deze Wintervorst eens heol-ei/entjes wilde toonen, dat-ie toch nog wel degé lyk ia. Jelui lachen om my?... Welaan,-ik -zal 't ande.*s loeren. Kwik der thermometers zyn 18° c>* 20° boneden nul. Ijsmutsen, wanten, over schoenen, sneeuwjacht en stormgeloei, ijzer harde korst op de vaarten, gloeiende kachels en haarden, blauwe neuspunten, rinkelende arresleden, bloemen op de ruiten't Was een .sprookje" gely'k uit 'n kunstig-geenscè- neerde feeërie'fc Leek een droom, waarin ver-vervlogen tydem U worden vóór-getoo- verdtwee, dri« dagen. De ysclubs jubel den. De Friezen waren in den zevenden hemel. Menschen van leeftyd zagen er ge- noegelyk uit, voorzoover ze niet met den ijswand behoefden in aanraking te komen. ZateD, in het lekkere hoekje bij den haard, gcselligjeB te keuvelen over dien vroegcren tijd van winterdag, plots ternggokeerd Ze kropen heel-AJ ebt by het vlammende vuurtje. Buiten rin-kelden weer de belletjes van de arresleé... «Huór-je datEen heer lijke klank uit het verledenDat montevde de ondjes op. Helaas, 't i» eeti korte droom geweest. Het kwik ging ryze n, rijzenDe schoone, smettelooze wade, over veld en bosch ge spreid, werd een vieze, walgingwekkende breiHet nies- «J n kuch-coj|cert ving alom aan. De Wintervor| .t bAd gotopnd dat h^ nog is. Wa» met meer-dan-bekwamen spoed naar de oorden teruggekeerd, die nog van "]n aanwezigheid profiteeren. 't Is geweest! En ondanks de herinnering van tintelende teenen en vingers, aan ijzige neuspunten, dure kolen-nota's en nog meerdere inconve- niënten denken wij toch durf ik wedden, niet zonder weemoed terug aan die korte ■panne tijd» van ouderwetsch wintertje... Wanneer mon vsn de beraadslagingen, in jongste week door onze zeer-vroede vade ren van het Hoogerhuis gevoerd, iels mag zeggen, dan zou 't, meen ik zyn de discussie leverde stof op voor het plaat sen van verschillende «vraagtoekens". Do aanval, door den Overyselschqn senator Van Pallandt v. Eerde tot de Regeering gericht, is door den Premier op hardhandige wyze gopnroerd. Hkrd was ze stellig, de ropliek, ook «handig"? 't Is maar op welk stand punt men zich wenscht te plaatsen. Dat oen „groentje" in het Hoogerhuis, en nog wel een novitins als deze Volksvertegen woordiger; nl. van diens genus aan slag vaardigheid en ervaring, en nog c-nkele andere geestelijke kwaliteiten, eigenlijk geen .part ner" is voor een man als mr. Th. Heems kerk, ieder zal 't toegeven. Mon hoeft menschen, die er den minister-president eon soort van verwyt van hebben gemaakt, dat hy den heer Van Pallandt zoo vinnig en heftig te-lijf PnK ZÜ vergaten, dat de verdediging tegen het verwijt, als zou deze Rechtsche Regeering haar vrienden, bond- gonooten, teleurstelling hebben gebaard, over het hoofd van dezen senator heenging... was bestemd voor een ander adres. Hier stuiten we op een der eerste r/vraagteekons". Zie, in den loop der jongste jaren hooft de unia mystioa", de Rechtsche Coalitie her haaldelijk barstjes vertoondTelken» hoorde men bedenkelijk gekraak. De leeszalen, de eedsquaestie zooveel meer. Wie de orga nen der chr.-historisohe en der anti-revolut. party in de jongste drie maanden versche len, naarstig doorleest en dan verneemt, hoe jjj hier met spreektrompetten van bevriende, verbonden, verbroederde partijen to doen heeft, zal eeD verbaasd-ontsteld «waak of droom ik niet kannen onderdrukken. Nu krygen we voortzetting van hetgeen, in de Tweede Kamer met «afschuwelijk misver stand" plaats bad en dat het begin was van de misère in de Rechtsche gelederen. De heer Heemskerk vermeet zich om, tegonover de inzichten van zeker staatsman zyner party, eigen meeningen te koesteren. Dat loopt de spuigaten nit!... Dat eischt «exemplaire correctie", zonden de rechters uit de dagen onzer Republiek hebben gezegd. Wanneer na de stembus van 't jaar 1909 niet Kuy- per, doch een van zijn discipelen op het gestoelte der eere werd geroepeD, dan ge schiedde dit immers onder stilzwijgend be ding, dat bij do Premier zonder portefeuille en met een Excellentie-titel zonder macht, hem haastiglyk en handiglyk aangeboden, zou blijven de ware meesterDe echt®, de eenigo. Veel machtiger dan een Borgcsius over het door hem geformeerde Kabinot-Do Meestor. De dictator, de man van het onbe twist parool moest hy wesen. Zioh tegen die superioriteit verzetten Er ongestraft eigen meeningen op-na houden De fpose" aan- nomon van werkelijk te staan als zelfstandig- handelend man, een verantwoordelijkheid tegenover een fpartjjleidor", en niets dan dit Do Leider liot zijn dreigende zweep knal len. Was dit dreigement voldoende Do arme Premier waagde bet nög //zelfstandig" te doen. Welaan Men heeft de gevolgen aanschouwd. Gehoord in de booze woorden van den historischen baron Van Pallandt, die straks misschien töch, op den keper bezchouwd, anli-revolu- tionnair zal blyke», gelijk men hem vrooger, alweer door een afschuwelijk misverstand, voor liberaal vorsloetWien wordt het thans niet groen-en-geel vóór de oogon Thans volgt de eindkamp, men lette opIk zei 't, een .vraagtceken" is en blyft^'t. Verzoeningsfeost, toch nog Nederige tocht naar Canossa van den Premier, knie lend smeekend voor genade en vergiffenis? Eer deze eeuw anderhalf jaar ouder is, zal men de oplossing van het groote raad sel weten. Zal het gordyn der geheimenis zyn weggeschoven, waarachter zich afspeelt wat nu nog voor ons oog onwaarneembaar is. Maar zeker is; en het Eerste Kamer debat der jongste dagen heeft 't wel zeer scherp aangetoond: er zyn interessante din gen op komst bij het groote, fameuse kyk- el der politiekery Wanneer ik myn ruimte Diet vrijwel vor- praat had, ik zou nog iets zoggen over dat andere „vraagteeken"over het pauselijk motu-propirio in verband met wat minister R. Regoót daarover zei. Ook hier weer „mis verstand". Wij, Nederlanders, hebben er niets mee te maken. En wat ze later wenscbon te beweren alsof 't toch wèl zoo zou zijn.... Malligheid! Mal-h propos!Hoeft men zioh heusch niet ongerust over te maken. AUerwege, overal, waar ge ziet en hoort... misverstand! tot bü het beslag leggen op prentbrief kaarten en boeken toe Tot in de temperatuur, die U vandaag bouffante en kleppet doet grypen en morgen haast stroohoedje doet opscharrelen, afschu welijk misverstand door minister Malefijt te booser ure ontketend t I» om tnreluurich te worden Mr. Aktonio. Geheimen. „Zij heeft tegen my ge«egd dat jo haar het geheim vertold hebt, dat ik jou verteld heb onder voorwaarde dat je 't niet aan haar sou vertellen". Wat een oververtelster I En ik heb haar nog zoo gezegd, dat ze niet aan jou zou zeggen dat ik 't haar vertold heb". «Maar denk er aan, ik heb haar be loofd, dat ik jou niet zeggen zou, dat zy 't verteld heeftdus zeg in 's hemelsnaam aan baar, dat ik jou verteld heb, dat mij verteld heeft, wat jij haar verteld t onder voorwaarde dat zij 't my niet Mggen zou". Sn zoo voort ny

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 1