KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wlerlngen en Anne Peulewnnm Ho. 4071. Woensdag 14 Februari 1912. 40ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p.3n».50 ct, Ir. p. post75 ct., buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad i 37J 46 f0.75 mién Modeblad 55 65 T0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels (bij vooruitbetaling) 30 cent. Elke regel meer6 Bewijs-exemplaar-J Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Intero.- Telefoon 90. Verse Uitgever i O. DE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT 4 Co.), Helder. Bureaus i Spoorstraat en Koningstraat. Tweede Blad. Agenda. Dagelijks Bioscoop-Voorstellingen. Eiken Zaterdagmiddag Kindervoorstelling te 2 uur en half vier. Kanaalweg. 14 Febr. Openbare vergadering te houden door de üeref. Jonge!.-verecniging „Uw Heil Komt". Spreker* Ds. H. A. van Andel, met het onderwerp: „Java en de Islam". Bethel- kerk, half acht. 15 Febr. Openbare ontwikkelings-avond te houden door de Algem. Bond v. Onderoffic. Kon, Marine en Korps Mariniers. Spreker: de lieer Van Manen, met het onderwerp: „Wat de Theosofie is en nietis". Tivoli, 8 uur. 16 Febr. Openbare Vergadering te houden door de Chr. Jong.-Ver. „Spr. 9: 10a". Als spreker zal optreden Ds. A. J. Montijn, met het onderwerp: „HetMormonisme". Gebouw Palmstraat, 8 uur. 17 Febr. Bal Masqué te geven door de Dansclub „T.O.G.O." Tivoli. 17 Febr. Feestelijke vergadering te houden door de Gymn. en Exerc.-Vereen. „Pro Patria". Casino, 8 uur. 18 Febr. De dilettantenclub „Excelsior" zal op veelvuldig verzoek nogmaals opvoeren „Jacob de Loods of het Lied van moeder". Casino, 8 uur. '20 Febr. üpeubarc vergadering te houden'door de Ned. Ver. tot Afsch. van Alc. Dranken. Sprekerde heer P. Bot, met het onder werp: „Propaganda voor geheelonthouding". Bewaarschool Middenstraat, half acht. UIT HET BUITENLAND. De preaidentskeuae voor den Rijksdag baart Duitschland nieuwe zorgen. Het centrumslid, dr. Spahn, besloot het presidentschap Diet aan te nemen. Het beslnit is genomen in volkomen overeenstemming met de meening zyner geheelo part(j. Het verluidt dat het altreden geschiedde omdat de presidentskeuze slechts eene voorloopige is, en wel voor vier weken waarna eene definitieve beslissing ge nomen wordt. In de gegeven omstandigheden was het alles behalve zeker dat men hem over eene maand weer kiezen zon. Er wordt nog een andere reden opgegeven. Het centrum waB niet tegen een socialist in het praesidium als de voorwaarde gesteld werd, dat hy alle verplichtingen aan zyn ambt verbonden (hofbezoek (b.v.) op zich zou nemen. De vry'cinnigen stelden echter geon voorwaarde, en kozen den socialist Scheideman. En nu was het, gezien do vroegere uitlatingen van Scheideman de vraag of de keizer hem wel zou willen ontvangen. Zaterdag en Zondag hebben de linker- party'en verschillende conferenties gehouden, doch geen gemeensohappelyke vergaderingen, zoodat er nog geen beslnit genomen is wie er candidaat gesteld zal worden voor het presidinm. Genoemd worden echter dr. Paasche en prins Carolath, ook Von Pajer, de vrij zinnige voorzitterder WnrtembergscheTweede Kamer wordt genoemd. Een bericht van gisterenavond meldt echter het volgende: De nationaal-liberale Ryksdag-fractie heeft dr. Paasche verzocht af te treden en prins Carolath weigert een eventueele benoeming aan te nomeD. Deze besluiten worden gemo tiveerd met de beweringen, dat de toestand volkomen veranderd is na het bedanken van Spahn en de nationaal-liberalen blijven op het standpunt, dat reohts ook vi wcordigd moet zyn. De eigenlyke reden is natuurlijk, dat de fractie-Bassermann bakzeil gehaald heeft voor de fractie-Schiffer nu in nationaal-liberale kringen de houding van Bassermann by de verkiezingen van Vrydag j.l. levendige ontstemming heeft gewekt. Thans blyft alleen de mogelijkheid van een presidinm van vryzinnigen en socialisten. De toestand is hopeloos verward. De Engelsche minister van Oorlog, lord Haldane is op particulier bezoek geweest in Berlyn. Maar 't blykt dat er nog al staat kundige zaken zyn gedaan. Belangrijke inter nationale vraagstukken werden besproken. De Tügl. Rnndsch. noemt als zoodanig le. Beide Staten komen overeen de be vordering van spionnage op het gebied van den anderen Staat streng te verbieden. Duitsch- land en Engeland zullen elkander weder- kcerig de maatregelen mededeelen, die zy getroffen hebben ter nitvoering van deze overeenkomst. Hiermede zon een bron van opwindende conflicten gestopt zyn. 2e. Dnitscbland en Engeland hebben een gemeensohappelyk-belang by -de. handhaving van den status qoo in China en Perzië. Se. Duitschland en Engeland snllen trach ten de tegefistrydige belangen by den aanleg van den Bagdad-spoorweg door vriendschap pelijke- besprekingen nit den -weg- te ruimen, en een overeenkomst te treffen over het eindstation van dezen spoorweg. Ook de andere politieke en economische geschillen in Turkije zullen een onderwerp van be spreking uitmaken. 4e. Ook is gesproken over den afstand - van de Walvischbaai en over grensregelingen tusscbcn Duitseh Z.-W. Afrika en Portugeesoh West-Afrika. Beperking der oorlogstoerustingen werd niet besproken. Daar heeft Dnitsohland toch .geen ooren naar. Jammer genoeg. De vry- zinnige party heeft by den Rijksdag een voorstel ingediend om te beslaiten dat by besproking van interpellaties door minstens .80 leden een motie kan worden ingediend •waarin goed- af afkeuring van de mededee- lingeu of de honding van den Rykskajselier rwordt uitgesproken. Tot dasver is eene motie betreffende een interpellatie niet toegelaten, De Fransohe Sonaat heeft zich by de -behandeling tan het Marokko-verdrag met Daitachland waardig gedragen. De redevoe ringen stonden over het algemeen veel hoo- ger dan die in- de Kamer daarover gehouden. Met 212 tegen 42 stemmen en 39 onthou dingen werd het accoord goedgekeurd. Over het Marokko-verdrag tusschen Spanje en Frankryk hoort men niet veel positiefs. Van de eene zyde schryft men dat de onder handelingen goed opschieten, terwyi van andere zyde bericht wordt dat men omtrent verschillende hoofdzaken geen gemeenschap- ■er basis van -beraadalagiDgen vinden 't Gaat in het Belgische myngebied, de Borinage niets goed met de staking. De hou ding der stakers wordt dreigender. Onge regeldheden kwamen voor in meerdere plaat sen. Wagens worden aangehouden om te zien of ze levensmiddelen bevatten. De carnavals feesten mogen in het Borinage-gebied niet gevierd worden, alles om botsingen en vecht partijen te voorkomen. De jlndépendance" doet een krachtig be roep op de werkgevers, om aan de wenschen der arbeiders (uitbetaling van het loon per week en niet om de veertien dagen) tegemoet te komen. Er moet een einde komen aan dezen toestand, betoogt het blad t de ellende neemt toe, de industrie is lam geslagen door kolengebrek, vreemde steenkool maakt zich meester van de Belgische markt; talryke arbeiders gaan in den vroemde werk zoeken. De provinciale Raad van Henegouwen heeft 50.000 fr. ter beschikking gesteld van de stakerB. De «Indépendance'' betwyfelt of de Btaat in deze aldus van z(jn neutraal standpunt mag afwykon, hoewel het blad de ontzettende ellende der vrouwen en kinderen een maoh- tig argnment acht. Minister Churchill die in Belfast Home Rnle kwam verdedigen heeft het warm gehad. Maar hy heeft met kracht en klem uit een rechtvaardigheids oogpunt de eigen wetgeving voor Ierland verdedigd. De minister is van daar naar Glasgow gereisd, waar hy een rede hield over de Engelsche marine. Hy noemde den toestand der marine, trots allerlei alarmisten, uitmuntend. Engeland denkt niet aan aanvallen maar het zal zyn marine op haar hoog standpunt houden voor zyn ver dediging, waartoe Engeland de middelen en de mannen heeft. Zijn rede is warm toege juicht, ook door do Unionisten. Van den Italiaansch-Turkscben oorlog wei nig of geon nieuws, 't Kost Italië schatten en de Turken hebben den tyd. Japan heeft een vriendelyken raad gekre- an van Duitschland en de Vereenigde Staten, [et eigenmachtig optreden van Japan in Mandchoerye zou den beiden staten (onaan genaam" zijn. Dies heeft Japan besloten geen verdere troepen meer te zendeD. De Presidents-verkiezing neemt de volle aandacht der Amerikanen in-beslag. Taft •chynt voornemens te zyn zyn candidatuur mot kracht te gaan verdedigoD. Mac Kinley van Illinois zal er op nit trekken voor het zelfde doel. De voorstanders der candidatuur Roo6evelt beginnen zich nu ook te roeren. Peking, 12 Febrnari. Drie edicten zyn heden uitgevaardigd. In hot eerste erkent de troon de Republiek. In het tweede worden de voorwaarden goedgekeurd, die Yoean Sji Kai met de ropublikeinen overeenkwam. Hot derde edict deelt aan de onderkonin gen en gouverneurs mede, dat de troon zich van do politieke macht terugtrekt, om aan den wensch van het volk tegemoet te komen aan de provinciale hoofden wordt opgedragen het volk rustig te honden. De «Zoon des Hemels" heeft dus afstand gedaan van don troon", schryft de .Times", -de Mandsjoe-dynastie is afgetreden van het staatstooneel en de oudste monarchie van de wereld wordt- republiek. De wereld historie heeft nog zelden zulk een verrassende revolutie geboekstaafd. Geen enkele vroegere omwenteling strekte zich uit over zulk een groot gebied als deze. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 13 Februari. Hr. Ms. «Heemskerck" is gisteren te Gibraltar aangekomen. Het lag in het voor nemen van den commandant heden weder van daar te vertrekken. By K. B. is met ing. van 1 Maart aan dr. D. A. Kerkhoff op verzoek eervol ontslag verleend als dir. van en leeraar aan de R. H. B. S. te Den Helder. De adelborst lete klasse Van Doorn. De adelborst 1ste klasse Van Doorn, die by het ongelnk aan boord van de «Hertog Hendrik* zoo zwaar gewond werd, is thanB zoover hersteld, dat hy volgens het «Soer. Hbl.«, het hospitaal te Soerabaja heeft mogen verlaten. De Stoombootdienst Gebr. Zur Mnhlen heeft den dienst op Amsterdam hervat, na vooraf het ys in het vak Alkmaar—Purme- rend te hebben verbroken. Do behoefte tot het verwerven van wetensobappeiyke kennis openbaart xieh meer en meer by het onderofficierskorps. Vanwege de Vereeniging »Ons Belang" z(jn door de afdeelingen Assen, Arnhem, Deventer, Ede, Gorinehem, Groningen, Den Helder, Kam pen, Leeuwarden, Na&rden, Nymegen en Utrecht, leercursussen met honderden deel nemers in het leven geroepen. Er wordt onderwys gegeven in: Nederlandsch, Franach, Duitseh, Engelsch, boekhouden, meetkunde, wiskunde, taktiek en schoonschrijven. Voor zoover de leeraren de lessen niet belangloos geven, wordt door de deelnemers gemiddeld f 0.10 k f0.15 per les botaald, terwyl van wege het departement van oorlog voor 's Ryks rekening verlichte en verwarmde lokalen be schikbaar zyn gesteld. Zout, bestemd voor de GarnalenvisscheriJ. Door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken alhier is van Z. E. don Heer Minister van Financiën, voorloopig voor het jaar 1912, eono gunstige beschikking ont vangen op haar adres om vrydom-van accyns op zout voor de garnalen visschery te Helder. Deze vergunning is verleend onder nader door den Inspecteur der directe belastingen alhier te stellon voorwaarden. Belanghebbenden gelieven hiermede rekening te houden. In de gisterenavond gehouden Bestuurs vergadering van de Algemeene Heldersche Winkeliers Vereeniging is benoemd tot Rechts kundig adviseur dor Vereeniging de heer Mr. Klaas Denys, advocaat en procureur, die elkeu Donderdagmiddag van 47 uur hier zitting houdt. De oonditiën zullen de leden binnon enkele dagen worde» bekend gemaakt. Maandagavond gaf het zangkoor ,St. Gregorius" in samenwerking met de dames- zang vereeniging „Ave Maris Stella* in het Bondsgebouw een concert onder leiding van den heer Jb. ter Hall. Zoowel bij den samenzang als in de af- zonderlyke vrouwen- en mannenkoren bleek dat de vereenigingen met vlyt hadden ge studeerd. De verschillende nummers werden onborispeiyk uitgevoerd. Het „Ave Maria", solo voor sopraan van Gounod, werd door mej. Oetelmans op zeer verdienstelijke wyze gezongen. De heer Pala gaf een drietal nummers voor viool met pianobegeleiding van den heer SprinkLegende van Wieniawski, Conzertino van Sprink en Fantasie Fauat. Vooral het laatste, op meesterlijke wyze ten gehoore gebracht, oogstte een langdurig en welverdiend applaus. Het slotstukje, de Landelijke Concert repetitie door gemengd koor, was een aardige verrassing, die vlug en vlot uitgevoerd, hartelijk lachen deed. De zangvereenigingen hebben hunne hoor ders een werkelyk genotvollen avond geboden. Do heer Ter Hall heeft eer van zyn werk. Hugenholtz in „Tivoli". Gisterenavond trad voor de Afd. Helder der S. D. A. P. in de zaal van „Tivoli" op de heer F. W. N. Hugenholtz, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal mot het onderwerp: „De politieke toestand, de motie Troelstra en de verwerping van den duurte-toeslag". De zaal was geheel vol, niemand kon er meer by en verscheidenen moesten teleurgesteld teruggezonden worden. De heer A. G. A. Verstegen, president der Afdeeling, heette de aanwezigen welkom, sprak zyn vreugde uit over de groote op komst, schreef deze toe aan den aanslag op de portemonnaie der kleine luiden door de verwerping van den duurte-toeslag in de Eerste Kamer en gaf het woord aan den spreker. Deze begint met te zeggen, dat de loons- verhoogingen, hier en daar in den laataten tyd, dikwyls na moeizamen stryd veroverd, geen gelykon tred hebben gehouden met de prysstygingen, dus met de duurte. Deze styging is internationaal, en dagteekent niet van verleden jaar, komt das niet op rekening van de droogte^ doch is toe te schryven aan de opeenhooping van het kapitaal. De kapitalisten beheerschen de markt en maken vrye con currentie onmogelijk. De arbeiders, die in gewone tyden toch al met een eenwig tekort hebben te worstelen, gevoelden echter den laataten tyd den druk der tyden nog erger dan gewoonlijk. Er was een noodtoestand en Helsdingen heeft daar in de Tweede Kamer op gewezen. Het antwoord van Minister Heemskerk was zyn vorwyxing naar don fietsenden arbeider. Als de arbeiders het dan zoo slecht hadden, hoe konden ze zich dan oen fiets aanschaffen! Dat was natuurlyk een uitvlucht, een smoesje. Die fiets is voor velen noodzakelyk, evenals een paar schoenen i kleeren. Als de levensstandaard is verhoogd, dan beteekent dit nog niet meerdere welvaart in het gezin. Dat dit ook door anderen dan door ons, S. D., werd ingezien, bewyst wel, dat de duurtetoeslag ook op aandrang van Katholieke leden der Kamer is ingediend. Die duurtetoeslag is natuurlyk maar een noodmaatregel; de loonen werden er niet door op peil gebracht en oen behoorlyke loonaverhooging was beter. Maar een half ei ia beter dan een leege dop en de toealag door ona aanvaard op afbetaling, laar de Eerste Kamer waakt voor de zedelijkheid van het Nederl. volk en hoeft den toeslag teruggewezen. Spreker krygt een gevoel van bevrediging, nu de Eerste Kamer zich eenB heeft laten zien in haar ware gedaante. De Eerste Kamer heeft met deze daad de slapende arbeiders wakker geschud. Zy toch is in 1848 ingesteld als een dam tegen de Tweede Kamer. Mocht a wat al te veel onder den invloed van het volk, van de kiezers geraken, dan was de Eerste Kamer, gekozen, niet rechtstreeks door de kiezers, doch door de Provinciale Staten en dan nog wel uit de hoogstaange slagenen in de belasting, daar, om do mis schien wat democratische neigingen der 2e "amer te temperen of te verstikken. Daar was voorshands echter nog niet veel gevaar voor; zoolang nog 500.000 mannen en alle vrouwen van het kiesrecht verstoken zyn. Toch brengt het Ned. volk reedB 83.000 stemmen op de candidaten der S.D.A.P. uit en bezetten we nog maar 7 zetels in het Parlement, volgens dit stemmental hebbon we recht op 14 zetels. Wat was nu het argument van de heeren om den toeslag te verwerpen? Ze konden het niet goedkeuren, dat een deal der loon trekkende dienaren, de laagst bezoldigde ambtenaren en arbeiders in 's Ryks dienst een voordeeltje zouden betrekken uit de belas tingen, die door allen, ook door hen, die geen toeslag zonden ontvangen en 't toch ook best konden gebruiken, werden opge bracht. Ook moesten de arbeiders leerou de tering naar de nering te zetten en moesten er op bedaoht zyn, iets van hun loon af te zonderen, op te sparen, voor den kwaden dag. Als de heeren echter zoo redeneeren zyn se niet consequent. Op dienzelfden dag hebben ze goedgekeurd een traktementsver hooging voor de Officieren der Landmacht, waarmee anderhalf miljoen was gemoeid. Daar is geen woord over gepraat, en deze anderhalf miljoen moeten toch ook opgebracht worden door de belastingbetalers, die "t zelf zoo hard noodig hebben. Ja zelfs door de allerarmsten, die zoogenaamd geen belasting betalen, doch dit wel degelyk doen, zy 't in indirecten vorm, door de accynsen op Buiker, zout, bier, azyn, geslacht, enz. Deze moeten ook moe bydragen aan de verhoogde trakte menten, doch dan wordt er van onzedelijkheid niet gerept. Wel by den duurte-toeslag; die zou f 416.000 gekost hebben en daar waren 20.000 menschen by gebaat. Die bezwaren worden niet geopperd, wanneer men f 425.000 voteert ter wille van een enkele persoon en dat nog wel voor haar paarden en later nog eens f 580.000 voor het paleis op het Loo. Ook niet, wanneer het betTeft de verhooging der traktementen der H.H. Rechters met f 500.— tot f 2000.- per jaar tegeiyk. Ook de salarissen van de Commissarissen der Koningin werden laatst verhoogd van f7000 tot f 8000, voor zoover ze althans dit bedrag nog niet hadden bereikt. De diplomaten in het Buitenland hadden aan f 16.000 en f 20.000 per jaar nog niot genoeg; er zyn er, die 1 32.000 per jaar genieten. Consulaire ambtenaren met f 6000 traktement en nog een standstoelage van f 10.000 vroegen en kregen een salariaver- hooging van f2000 per jaar. Do heeren zyn dus niet altyd even consequent, als se zeggen ervoor te moeten waken, dat er maar niet roekeloos een greep uit 's Ryks schatkist wordt gedaan. Dit waren dan ook volgons ■preker niet anders dan smoesjes; de ware drijfveer durven ze niet te zeggon. Had de le Kamer den toeBlag toegestemd; hadden zy in de uitgave bewilligd, dan hadden zy daarmee de verantwoordelykheid op zich ge laden van de misstanden, van de ellende, door het kapitalistische stelsel gesticht. Hierna zet de spreker in breede trekken uiteen, waaraan het is toe te schryven dat de arbeidende klasse altyd verkeert op do grens van armoede en ontberingschetst, hoe het een bespotting is, haar spaarzaam heid te prediken van het schamel, steeds ontoereikende loon en stelt de vraag, wat de regeering doet om de zwakken en nood lijdenden te hulp te komen. Hy schildert de impotentie der tegenwoordige Christelyke regeering, hopeloos verdeeld op 't terrein der practische politiek; wyst op de steeds stjj- gende militaire uitgaven en op het gesol met de arbeidersbelangen in sake de sociale wetgeving. Langen tyd staat hy stil by do Tariefwet, welker dreigende invoering een ramp voor het arbeidende volk zou zyn; by de Ziekte- en Invaliditeit!- en Ouderdoms- veriekering met al haar rompslomp en waar mee het volk op stuk van zaken bedrogen zal uitkomen. Dit toonde hy met tal van cyfers en gegevens ten duidelijkste aan, om ten slotte te verwijlen by de bekende motio Troelstra en by den tegenstand, die zelfs dit weinige by alle burgerlijke partyen onder vond. Met een vurige opwekking tot deel- neming aan den stryd, allereerst om te komen' tot de invoering van het onvervalschte, directe, geheime kiesrecht voor alle mannen voor alle vrouwen, besloot spreker zyn voordracht, die meermalen door luid applaus werd onderbroken. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer Bot tot het cftellen van een paar vragen, die door den spreker onder instemming der vergadering werden boantwoord. Hierna werd de volgende motie met alge- Bene stemmen aangenomen «De Vergadering, belegd door de Afd. Helder der S. D. A. P. op 12 Febr. 1912 en bezocht door ruim 550 personen, gehoord de inleiding van den haer F. W. N. Hugenholtz, van oordeel, dat door afzonderlijke wet- wording vun art. 357 van de Invaliditeitswet van Min. Talma onmiddellijk in den benardeu toestand van althans eon deel der ouden van dagen eenigszins kan worden voorzien, dringt by de Tweede Kamer der S. G. aan op zoo spoedig mogelijke behandeling en aanneming van de motie Troelstra in sake art. 357 van bovengenoemd wetsontwerp en gaat over tot de orde van den dag." Na een z&ngnummertje van de zaugver- ceniging «Kunst aan 't Volk", sluit de voor zitter, onder dank aan den spreker en een opwekking tot toetreding by de Party, de Vergadering. IJ muiden, 12 Februari. Vrijdag 2 Februari gaven de drankbe strijders ten bate van de afd. IJmuiden der Nederl. ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken alhier een tooneelavond met opvoe ring van het propagandastuk «Hebt elkander lief" en drie tableaux-vivants. De sohouwburgzaal van «Cyclop" was stampvol zoodat velen niet meer konden worden toegelaten. Op veelvuldig verzoek werd het stuk eer gisteren nog eens opgevoerd en weer voor een volle zaal. De afdeeling werd hierdoor 17 leden sterker. Gisteren had bier tydens mist in de binnen haven eene aanvaring plaats tusschen het van Amsterdam komende Nederlandsohe stoomschip «Ëetsy Anna" en het naar daar opvarende Engelsche stoomschip «Istrar". Het eerstgenoemde sohip werd dermate be schadigd, dat het rechtsomkeert naar Amster dam terng stoomde om te repareeren. De inbraak bij de A. E. G. Gisterenmorgen is nog eon drietal personen, in verband met de inbraak, onlangs gepleegd in de kantoren van de ,Allgemeine Elek tricitats Gesellschaft' op de Keizersgracht, voor den officier van justitie geleid, üp het oogenblik bevinden zioh dus verdacht van deze inbraak, medeplichtigheid of heling, niet minder dan negen personen in het Hnis van Bewaring. Na de arrestatie van vyf mannen en één vrouw verleden week, was uit het onderzoek der politie gebleken, dat er van het gestolen bedrag aan bankpapier en specie nog een belangrijke som ontbrak. Verschillende na sporingen, door de reoherebe ingesteld, brachten aan het eind dezer week aan bet licht, dat de vader van een der twee vrouwen uit de voormalige Rotterdamsche Zandstraat, met wie de beide verdachten nit Rotterdam uit waron geweest, eon pakje, dat hy van haar had ontvangen, had verborgen. De beklagenswaardige vader, in de bunrt der Westerstraat woonachtig, en reeds ruimen tyd by eenzelfde firma tot groote tevredenheid werkzaam, bekende, dat hy om zyn dochter, die den slechten weg opgegaan was, te redden, het pakje, waarin f 1200 bleek te zitten, verborgen had in de werk plaats, waar hy arbeidde. H\j had het pakje ontvangen van zyn dochter, die in gezelschap was van de andere vrouw nit de Zandstraat en van een der Rotterdamsche verdachten. Dadelijk werden na deze ontdekking Za terdag door de politie beide vrouwen Rotterdam gearresteerd en naar hier over gebracht, terwijl de oude man in bewaring bleef. Onder grooten toeloop van nieuwsgierigen, die voor het bureau Westerstraat wi samengestroomd, werden gisterenmorgen •treeks half twaalf de oude man en de b vrouwen, die haar gezioht door een voor de nieuwsgierige blikken traohtten te verbergen, per celwagen naar het Huis van Bewaring gebracht. Op eenigc honderden guldens, welke er wel doorgebracht zullen zyn door het ,ge- zelsohap*, is nu het geheele bedrag, by de inbraak gestolen, opgespoord. Opleiding koopvaardij-machinisten. De zeevaartschool te Vlissingen en de ibachtsschool te Middelburg gaan samen werken in zake de opleiding van koopvaardy- machinisten. Aan do ambaohtsschool te Mid delburg zal oen vierde leerjaar verbonden worden en het gebouw van de school wordt met een bankwerkery vergroot. De leerlin gen van dit leerjaar zullen in de gelegen heid zyn, 's avonds de lossen in de theorie aan de De Ruytersohool te Vlissingen te volgen. De Directie van de Koninklyko Paket- vaart-maatBchappy, welke steeds een groot aantal maohiniston kan plaatsen, heeft op zieh genomen, aan de jongens, die zich op deze wyze willen bekwamen, de onkosten van de tramreizen te vergoeden, en heeft hun tevens een tegemoetkoming van f 15 por maand toegezegd. Vermoedelijk zal reeds dit jaar met deze wyze van werken begonnen worden. Duitsche wenschen op Timor? Brussel, 10 Febr. De «Mouvement géo- graphique" deelt in een correspondentie uit Berlyn mede, dat besprekingen tueschen Duitschland en Engeland zyn aangeknoopt, die voornamelijk loopon over Timor, dat voor de helft aan Portugal behoort, en over hot naburige eiland Kambing, dat geheel aan Portugal behoort. Die bezittingen zonden voor Duitschland van groot belaog syn. Aan. Portugal zouden schadeloosstellingen worden, gegeven. Verspieding in Duitschland. Berlyn, 12 Februari. Uit Essen aan de Ruhr wordt aan do bladen gemeld, dat do geheele politiemacht van Wilhelmshaten zal worden vervangen. In het indnstrieele ge bied is aan de politiebestnren verzocht de beambten op te geven, dio bereid zyn zich naar Wilhemshafen te laten overplaat sen. De maatregel staat in verband met de verschillende gevallen van landverraad, waar de politiebeambten van Wilhelmshafen betrokken waren. De koude in New-York. Berlyn, 12 Februari. Uit New-York werd gisteren aan den «Berliner Lokal Axzeiger" geseind, dat de hevige koude in het westen van de Vereenigde Staten nog aanhoudt- Er werden temperaturen gemeten van 28 gr. Celsius. Sneeuwstormen belemmeren het verkeer. Vele fabrieken sluiten, omdat de salen niet te verwarmen zijn. Gebrek aan steonkoleu verhoogt de ellende. Mijnrampen. Berlyn, 12 Febrnari. In de LytbandamQo, by Schwarzwald zyn door een brand meer dan 40 mijnwerkers afgesloten. Tot nu to© heeft men 7 lyken gevonden. Er zyn nog 30 arbeiders afgesloten. Hnn redding sehjjnt- onwaarschynlyk. Een reddingscolonne met zunrstofapparaten is in de m(jn gedaald, doch kon door den verachrikkelyken rook ni >t< verder voortdringen. Oppeln, 12 Februari. By den m(jnbrand de Antonien-myn zijn zes man omgekomen. Neunkirchen, 12 Febr. In de myn lieden by 't station Reden-Friedensthal, die pas in exploitatie is genomen, brak hedenmiddag de lyn van een hyschtoestel. De manden sloegen om en de inbond viel neder op de boneden staande arbeiders. Drie man werden gedood en drie zwaar gewond. en de Dijkgraaf zyn van tegengestelde ge voelen. Het bestuursvoorstel wordt hierna aangenomen. Ook wordt goed gevonden don stoker f 20 extra te geven. Goedgokeurd wordt dat het Dag. Bsstunr 70.0*10 K.G. steenkool zal bestellen en dat dc braxk van den molen van den heer van E sten by inschryving zal worden verkocht. Hierna komt in be spreking de begrootiog voor 1912. De heer Wydenes Spaans merkt op, dat op do bo grooting alleen voorkomen de cyfers van uitgaven. Hy zou 't wonsohelyk vinden want:oer naast deze ramingen ook de cijlors van uit gaven den laatste 2 jaren voorkomen. Dan kon men vergelykeD. Eeuo memorio van toelichting, gedeponeerd by den secretaris, zou ook goede diensten kunnen bewyzen. Het Dag. Bestuur zal aan deze wenken de aandacht schenken. De post steenkolen is dit jaar f 1100 minder dan vorige jaren. Voor den aankoop van 2 werkpaarden, karren, enz., noodig voor 't grintryden, zal ongeveer t 1285 noodig zyn. Paardenpaden zullen dit jaar gemaakt worden op den Kerkweg en den weg Daar do van Ewycksluis. Op voorstel van den heer Wydenes Spaans zal ook de Kruisweg van eon paarden- pad worden voorzien. Do bogrooting wordt nu goedgekeurd in ontvangst en uitgave op f89875.51. Het Dag. Best. vraagt machtiging de levering van grint onderhands aan to bestedon. Na uitvoerige discussie wordt mot 10 togon 6 stemmen besloten tot publieke aanbesteding. Aan den heer Raap wordt voor don tyd van 80 jaren 15 Are grond in erfpacht afgestaan tegen 2| ct per M8., noodig voor het bouwen van een woon- en winkelbuis motweegbmg. De heer C. Blaauboer vraagt grond voor een weegbrng aan de VAn Ewycksluis togen vergoeding van f 1 per jaar. Wordt toegestaan. De heer P. Kenris Az. vraagt den hunrtyd van zynen grond van 8 jaar op 6 jaar te brongen, omdat hy hot perceel gedeeltelijk in orde wil brengen voor bouwgrond. Mot 11 tegen 5 stemmen wordt dit verzoek niet toegestaan. By de rondvraag brengt de lieer Tysen het uitbaggeren dor Molonvaart ter sprake. Zal in voorzien worden. Hierna sluiting. Burgerlijke Stend wan Texel, van 3 Febr. tot en met 9 Febr. 1912. ONDERTROUWD: Arie Knol en Geer- truida Bakker. Marinos Bakker en Adriaautje Knol (allen te Eierland). GEBORENMartha Johanna Margaretka Bernarda, d. v. Adrianus Hendericus Feddema en Geertrnida Klasina Johanna Meulman (het Noorden). Jacobus Bernardu*, x. v. Willem Halsema en Catharina Schaatson- berg (Eierland). Gerrit, z. v. Arie Slmon Kikkert en Marrotje Koorn (Tionhovon). Abraham, z. v. Jacob Daalder en Anna Carolina Elisabeth Bakker (Cockadorp). OVERLEDEN: Dieuwortje Witte, 89jaar (Westermient). Marretje Kikkert, 83 jaar (Oosterend). Dirk Dry ver, 76 jaar (den Hoorn). Uit den Omtrek. Texel, 12 Februari. De vereoniging «Neptunus" hield Zaterdag 1.1. haar laatste byeenkomst in dit winter seizoen. Voor een stampvolle zaoI trad d«» hoor J. de Jongh op als spreker. Een keurig ernstig stuk en een hoogst grappige bijdrage, werden door dezen verdienstolyken declamator op meesterlyke wyze vertolkt. Eenige jonge dames en een heer gaven? daarna een vyftal aardige tooneolatukjes teu beste. De opvoering bewses dat de vertolking aan goede krachten was toevertrouwd. Een gezellig bal besloot de welgeslaagde byeen komst. IJs en altoos weer ys voert deze winter nog voortdurend naar de kust. Onze gar- naienvisschers moeten lydel\jk afwachten tot dat de wind omloopt en zy kunnen zee kiezen. Voor deze menschen is de aanhoudende yabelemmering een geduchte schadepost. Zeven van de 12 Wieringer visschursvaar- tuigjes, die naby den Prins Hendrik-Polder door 't ys waren ingesloten, zyn gislereu losgeraakt en in veiligheid gebracht. Mon. hoopt spoedig ook de overigen te kunnen bevrijden. Anna Paulowna. Vergadering van 't Bestuur van den Anna- Paulowna-poldor, op Zaterdag 10 Februari, 's morgens te 10} uur. Voorzitter de heer C. R. Waiboer, dyk graaf. Na opening der vergadering, lezing en goedkeuring der notulen, brengt de op zichter, de heer R. Dekker, rapport uit over het onderhoud der wegen in de polders Waard en Groet en IJpolder. Op voorstel van 't Dagelyksch Bestuur wordt de f 10 gratificatie van den heer van Gyn by de jaarwedde gevoegd. Machtiging wordt ver zocht om een verbindingsweg te maken tusschen den Zwartenwog en den Spoorweg. Belang hebbenden willen kosteloos den grond afstaan en bovendien f 100 beschikbaar stellen. De kosten van den weg zullen ongeveer f 500 bedragen. Na eenige bespreking stelt de heer Smits voor dat de Polder alle onkosten zal betalen. Dit voorstel wordt verworpen met 8 tegen 7 stemmen. Het Dagelyksch Bestuur stelt voor de 2 monteurs voor de nienwe watermachine eene gratificatie te geven van f 20 en f 10. De heer Wydenes Spasms meont dat de leveranciers verplicht zyn extra to beloonen, zoodat noodig is, omd«tt de inachio» nog niet is afgalsvsrd, Ds heer Blaauboer Langs dsn Weg. ~0rukbelletje". In de Spoorstraat, middags te twaalf unr. Twee kleine meiskes, dén met eon springtouw, de ander met niets, slenteren over het trottoir. Die met het springtouw is „zoet" do andere „stout". Want zie, met haar niot zeer schoone vingertjes ia ze bozig de uitgetrokken belletjes der huizon in te duwen, met andere woorden „puistje te van gen", „deurtje to schellen" of hoo meu het in plaatselijk idioom dan ook noemen mag. Het meisje mot het springtouw dient voor ^aanbreek* ter". Plotseling komsn do beide deugnieten voor een huis met een ,drnkbolletje", zooals de kleinBte zegt. Een kort drnkje: rrring, en de bol is over. De kleine met het spring touw en een rustig geweten kuiert gemoedo- lyk verder; de grootste, met haar lange blonde haren, loopt op een holletjo weg, en verbergt zich in eene portiek. Dan komt de verslaggever aangestapt. ZEd. is een bar-ernstig zwaar-philosoiiich angepinselt individu, doet erg veel aan rboomen", en begint, naar aanleiding van dit gebeuren, de volgende treffende alleen spraak verdorven, ontaard, hedondaagsch geslacht, reeds in uw prilste jeugd komen de kiemen dor verdorvenheid tot ontwikke ling in den vorm van drukbolletjes als anders zins. Waar blyft de onschuld, waar blyft de naiëveteit, waar blyft de oprechtheid, als reeds, terwyl een rykdom van blonde kinder haren langs het onschuldig gezichtje zwiert, het vuilo vingertje druk^-opjes indrukt en drukbelletjes laat rinkc Hebben wy, jonge maagd zoo ga» hy in Stygende, edele verontwaardiging, te. .vyl zyn oogen bliksemen en zyn mannolyke boozem hygt, UA de dienstbode, dio inmiddels geopend heeft, voort; hebben wy, vraag ik u, ia once jonge jaren ons ooit aan een dergelijke daad schuldig gemaakt, ons ooit vermeten een puist te vangon «Heb uw«b gebeld, meheer i" vraagt 'le godienstige, die 6f niets van de alleenspraak gehoord heeft, bf die meent te mootcu ne geer en. En de verslaggever, plotseliug tot do rauwe weckeiykheid terugkeerend, bCMfieu-t, dat hem de daad in kwestie aangewrc. cn wordt, kan slechts twee monosyllaben uit brengen «Ik 01" 't Was Maandag en de verslaggever had dus een schoon boordje om (wy bedoolen niet dat hy dit anders Diet om had), zyn hoed was geschnierd, en zyn schoenon waron gepoetst. Hy zag er alzoo wat j© noemt, -vry fatsoenlyk uit. Toch durfde do keukon- meid in kwestie hem de ruwe woorden toe voegen «Wat mot je, vent?" Deze woerden, van rozige lipjes gesproken, met een air de dédain, en eene beweging van «als je me vermoorden wil, schreeuw ik", krenkten den vonlaggovor. Hy wendde zich om, lichtedo den go- webuierden hoed, en zoide,dag meisje". Vandaar, dat u het vervolg van deze waar- «chtige geschiedenis niet to lezen krygt, met «en gekrenkt verslaggever is het kwaad vorkeeren. Maar de moraal van de geschiedenis is ven springtouw behoedt de menschheid voor voel booedoenery, en ledigheid is des duivels j oorkussen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 1