KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Helder, Texel, Wlerlngen en Anne Paulownam No. 4075. Woensdag 28 Februari 1912. 40ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland 11.25 Pre- Zondagsblad 37$ »»»»*5» f 0.75 miën J Modeblad ».«55»»»»<>5» fü.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiën van 1 tot 5 regels (bjj vooruitbetaling) 30 cent. Elke regel meer6 Bewïjs-exemplaar-i Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Intero.- Telafoon 80. Uitgever C. DE BOER Jr. (y./h. BERKHOUT fc Co.), Helder. Buren Eerste Blad. Alle stukken, advertentiën, enz. bestemd voor ons blad, ook postwissels, enz., te adresseeren aan: C. DE BOER jr.. Helder. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 27 Februari. De „Jacob van Heemskerck" te Ajaccio. Voor eonige weken plaatsten wy onder bovenstaand hoofd een berichtje, door ons uit de «Nionwe Rotterdamsche Courant" overgenomen, betreffende een feestelijk onthaal van de bemanning van Hr. Ms. «Heemskerck" door de bevolking van Ajaccio. In dat berichtje heette het: rDen 30sten Januari was den officieren van de «Heems kerck" een .galabitter" aangeboden en*. Daarna een concert en een publiek bal voor de jantjes". Naar aanleiding van dit berichtje, dat door de ,N. Rott. Crt." weer aan een Corsikaansch blad ontleend was, schryft ons een van de bemanning der tHeemBkerck'dat wat feeste lijkheden voor de bemanning betreft, daar niets van waar is. Wy nemen uit zyn schryven het volgende over Wat de bals of feesten betreffen, gegeven Ier eere van het personeel, daar weet ik zooveel van, datzyn er werkelijk ter onzer eer te Ajaccio bals of feesten georga niseerd, ik noch iemand anders (van het gelieele stokerspersoneel was er niet eeD, die er wat van wist) er iets van hebben geweten. Vandaar ook het verklaarbaar feit, dat den avond van dat zoogenaamd feesten do meerderheid van het personeel aan boord bleet... omdat zy niet wilden feosten Weineen, maar omdat zy zoowel als ik zelf dit niet eerder te weten kwamen dan 13 Februari te Gibraltar, toen oub Uw blad met bedoeld stukje in handen kwam." „V. P. N." Zaterdagavond hield de afd. Helder van bovengenoemde vereeniging een openbare vergadering in de bovenzaal van café ,Con- tral". Als sprekers traden op de heeren Van Eunennaam, van Schoten en Munk van Haar lem, respectievelijk met de ondorwerpen ,Nut en voordeel der Konijnenteelt als lid der V. P. N." en «de verzorging dor Hoen ders". De beer Verstegen heet de aanwezigen van harte wolkom en licht met een enkel woord de aanleiding tot deze bijeenkomst toe. Hy zegtToen wy op 15 December op deze zelfde plaats eene vergadering biel den met den heer PluimveeConsulent als spreker, was een deel der vergaderden onvol daan naar huis gegaan. Dat waren meer Bpcciaal de Konynenfokkers. Toen daarna de onderafdeeling Helder van de V. P. N. werd opgericht, heeft het bestuur dadelyk gezegd: «De Konynenfokkery behoort moe lot het werk van de V. P. N." en heeft het er direct werk van gemaakt om aan het ver langen dier onbevredigden te voldoen of liever gezegd, om de Konynenfokkers fe overtuigen, dat ook hun belangenin de onder afdeeling zullen worden behandeld en ge steund. Toch is het niet altyd gemakkelijk aan die verlangens zoo op staanden voet te voldoen. Do vooraanstaande sprekers of Hoofdbestuurders van de V. P. N. hebben 't gewoonlijk zeer druk en kunnen niet altyd, door gebrek aan tyd en gelegenheid, aan de eerste aanvragen voldoen. Toch is het ons gelukt voor hedenavond beslag te leggen op don heer Van Eenennaam om te spreken over en de lust op te wekken tot de fokkery van Konynen, terwyl we ook den heer Munk in ons midden hebben, om de ons reeds toe gezegde voordracht over de verzorging der Hoenders te doen hooren. We znllen thans eerst hot woord verleenen aan den laatstge noemde, niet omdat de Konynenfokkery ach teraan dient te komen en achtergesteld zou worden en van minder belang zou worden geacht dan de Hoenderteelt, doch deze schik king is er juist op berekend, dat de heer Van Eenennaam voor zyn Konijntjes over 't grootste deel van den tyd zal kannen be schikken. Hierop houdt de heer Munk een zeer interessante en leerrijke voordracht over de huisvesting, de vorpleging en de voeding der hoenders; geeft zeer behartigenswaar dige wenken over de inrichting van het hokv van de legnesten, van de ren; staat langen tyd stil by de wyze van toediening (.n de soort van het beste voedsel, alle opmerkin- gon en wenken, om de dieren in zoodanige conditie te brengen, dat ze voor de houders 't meest productief zullen zyn. Hierna houdt de heer Van Eenennaam een niet minder wetenswaardige causerie ovei do Konynenteelt, uit een oogpunt van prac- tisch nut bekeken. Uit alles iB te merken dat hier een man van de practyk aan het woord is en duidelyk blykt, dat, neemt men by de fokkery zyn woorden en wenken ter harte, er voor de fokkers plezier en voordeel by de fokkery te behalen is. Langen tyd staat hy stil by wat de V. P. N. heeft tot stuud gebracht voor de fokkers op dit bied, o. a. een eigen export-slaohtery en fokstation in 't leven geroepen, door welke eerste veel hoogere pryzen kunnen worden bedongen voor vleesch en vellen, dan voor heen het geval was. Ook staat hy langen tyd stil by de hygiëne van het hok, by de behandeling van de zoo gevreesde snotziekte, enz. enz., in één woord een voordracht, die voor de Konynenhouders te dezer plaatse van veel nnt kon worden geacht. Nadat nog de voorzitter heeft aangespoord tot toetreding als lid der onderafdeeling, sluit hij, onder dankzegging aan den spreker,Jdere vergadering. Winkelnieuws. Vrijdagmiddag bezocht eene auto van do firma Becht Dyserinck te Amsterdam deze gemeente. Deze firma is wel bekend op het gebied van haarden en kachels, en zy trok per auto Holland's Noorderkwartier door om op haar fabrikaat de aandacht te vestigen. Haar vertegenwoordiger is de heer T. C. Go vers, Weststraat. Armenzorg. Alkmaar, 21 Febr. Teneinde verschillende gegevens byoen te brengen over alle gesteunde armen in (loze gemeente op het oogonbük zyn er 680 is hedenmiddag door vrijwil lige samenwerking van oen aantal genoot schappen en instellingen op het gebied van liefdadigheid, in een der lokalen van het Stadsziekenhuis oen zoogenaamde Kamer van Navraag" gevestigd, alwaar door mej. Van Ryn als presidente on den heer Melchior als secretaris, een kaart-register is aangelegd, dat door bestuursleden van gemeentelijke, kerkelyke en particuliere liefdadigheidsinstel lingen des Woensdags- en Zaterdagsmiddags in 23 uur kan geraadpleegd worden. Van particuliere zyde is alzoo te dezer stede reeds bewerkstelligd, wat Minister Heemskerk in zyn ontwerp-Armenwet zich o.m. als taak van de Armenraden heeft ge dacht. Provinciaal comité voor openluchtsamen- komsten van vrijzinnig-Godsdienstigen in Noord-Holland. Op de vergadering van 23 Februari is besloten, dat de samenkomst te Heiloo op Hemelvaartsdag gehandhaafd blyfl. Verschil lende sprekers zullen worden uitgenoodigd. Wat de colportage betreft, is er besloten, dat er geen prentbriefkaarten verkocht zullen worden en dat uitsluitend litteratuur in vry- zinniggodsd. geest zal mogen worden aange boden op tafeltjes, daartoe aangewezen. Het provinciaal comité juicht hot hartelijk toe, dat plaatselijke comité's gevormd zullen worden die zelfstandig het hunno doen in hunne omgeving naast Heiloo. Ongeluk bij het afbreken van den Parkschouwburg. By het sloopen van den Parkschouwburg te Amsterdam is Zaterdagnamiddag eon ernstig ongeluk gebeurd. Drie sloopers waren bezig op den koepel, waarvan het bovenste gedeelte reeds verdwenen was. Toen eenige ijzeren bonten rondom losgeslagen waren, gevoelden zy plotseling, dat er beweging in kwam. Stuks gewijze stortte de koepel, uit jjzer gecon strueerd, omlaag in de stalles. Een van de drie werklieden had nog gelegenheid op den muur te springen, waarop de koepol rustte beide anderen echter, E. V. en J. L., en mede. De hoogte van hnn val wordt geschat op 20 k 25 meter. Eerstgenoemde werd zoo zwaar verwond, dat men voor zyn leven vreestde toestand van den ander laat zich minder ernstig aanzien. Beiden zyn per auto-brancard naar het ziekenhuis gebracht. De brandweer was nog uitgerukt, maar haar hulp bleek niet noodig, daar de beide werklieden boten op het pain en geheel vrij lagon. Een onderzoek van de politie heeft aan het licht gebracht, dat aan niemand de schnld van dit ongeluk te wyten is. De ar beiders waren met bijzondere klem aange maand by het sloopen van dit gebouw met buitengewone omzichtigheid te werk te gaan. Ontvoering. Omtrent de ontvoering door een gehuwden man uit Amsterdam van een Haagsch meisje naar Amerika meldt men Bedoelde persoon bad zich by bet meisje i haar familie in Den Haag voorgedaan als een vrygezel, die in Amerika zaken deed. Hy kreeg verkeering met hot meisje en onder belofte haar te zullen trouwen, ging zij met hem mee op reis naar Amerika, omdat hy boweerde met een bepaalde boot te moeten reizen, zoodat de tyd te kort was om nog eerst hier het kuwelyk te doen voltrekken. Edoch, nauwelijks was het paartje van wal gestoken voor de reis naar het verre Westen, of de wettige echtgonoote van den i kwam zich by de politie beklagen, dat hy haar in den steek had gelaten en zich vermoedelijk op weg naar Amerika bevond. Deze klacht had ten gevolge, dat de familie van het meisje te weten kwam, dat de z.g. aanstaande echtgenoot van de 21-jarige trouwlustige reeds gehuwd was. Vandaar een tweede klacht tegen don man, nu door de familie van het meisje, wegens ontvoering. Het gevolg van eon en ander was, dat hot paartje, in Amerika aankomende, werd aangehouden en naar ons land werd terug gezonden. Hot meisje wilde niets meer van den pseudo-vrijgezel wetentusschen den en zyn wettige vrouw kwam het tot verzoening. De vrouw had spjjt, dat zy door haar klacht aanleiding had gegeven tot vervolging. Er viel échter van politiewege niets meer aan te doen en de man is te Amsterdam opgespoord, vervolgens naar Den Haag overgebracht en daarop ter beschikking van de justitie gesteld. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage. Geslaagdgroote stoom vaart eerste stuurman de heeren P. van Os en V. de Koek derde stuurman de hoor D. A. Schermer. Een handigs domino. Op eon der jongste carnavalsavonden heeft een handige en kwieke domino aardig zyn slag weten te slaan ten huize van eon der deftigste familiën te 's-Hertogenbosch. Ter- wijl de bewoners op bezoek waren by familie en de meiden reeds te bed waren gegaan, is een verkleede, vermoedelijk met behulp van valsohe sleutols, het huis binnengedrongen en heeft op zyn grootste gemak een onder zoek ingesteld naar de financiën met een tact en behendigheid, alsof hy heer en meester van de woning ware geweest. Hy brak de secretarie van mynheer en mevrouw open, ledigde den geldelyken inhoud men spreekt van samen ongeveer f 5000 en verliet, zonder dat iemand er erg it had, dat hier een dief op bezoek was, onge stoord met zyn buit de woning. Wel moet men gezien hebben, dat een domino de woning verliet, doch dat natuurlyk absoluut niets opvallends, want met Carnaval komen uit nagenoeg alle Bossche woningen verkleede menschen, by de ryksten zoowel als by de armsten. En het ware zelfs niet te verwonderen geweest, dat de meiden of do huisknechts waren ze nog op geweest den gemaskerde onge hinderd zyn gang hadden laten gaan, met de gedachte, dat hot een der familiegenooten zelf was, die zich op den laten avond nog •ven van wat geld kwam voorzien om nog een fiesch te gaan kraken in de soos of elders. De kindermoord te Beek. Derksen is Vrydag, na confrontatie in het huis van bewaring te Arnhem mot verschil lende getuigen, in vryheid gestold. Do slager H. J., uit Doetinchem, heeft verklaard, dat hy op don dag van den moord van 3 tot 5 uur in gezelschap van D. is geweest en met hem over paarden heeft onderhandeld. Ook de moeder van het kind is op vrye voeten gesteld. De vader van het vermoorde meisje is in het huis van boworing opgesloten. Ook het achtjarige broertje van het ver moorde meisje is naar Arnhem gebracht, om door den officier van justitie te worden ge hoord ovor hetgeen hy Dondordag aan de marechaussee heeft verteld. Het acht-jarige en het tien-jarige zoontje van het echtpaar Hartjes zyn aan dc ouder lijke macht onttrokken en overgebracht naar het Christelyk Logement te Arnhem. Deze beslissing is genomen in het belang van de kinderen zeiven. De verklaringen welke zy hadden afgelegd, waren voor hun vader bezwaremf. Het verhoor voor den rechter-commissaris is Zaterdag voortgezet. Hartjes bljjft ont kennen. Hot is misschien niet ongewenscht, uit officieele inlichtingen mede te doelen, wat geleid heeft tot de arrestatie van den vader. Ia een gesprek met den veldwachter heeft de acht-jarige Reinier H. verteld, dat zyn vader boos was op Marieke, toen zij met de lucifers thuis kwam; deze verklaring was in lyorechte tegenspraak met de verklaring der ouders, dat zy ongerust werden, omdat het kind niet met de lucifers thnis kwam. Anders er niets bekend; het verdere berust op onderstellingen; by haar onderzoek stuit de justitie op de besliste ontkentenis der beide ouders, terwyl uit Reinier niet veel te halen is; toch heeft hy waarschynlyk reeds genoeg gezegd om het vragen van rechtsingang tegen vader te wettigen. By het verhoor voor den reohter-commissaris is gebleken, dat D. Zondagmiddag smoordronken moet geweest gezien het ongeloofelyk aantal borrels biortjes, dat hy in verschillende herbergen in Stokkum, 's-Heerenberg on Zeddam ge en ha l. Juist door dat trekken van de eene kroeg naar de andero is het mogelyk geworden, van 2 uur 's middags tot 7 of 8 uur 's avouds na te gaan, waar hy geweest is, waardoor zyn onschuld gebleken is. Do Emmeriksche juffrouw houdt evenwel haar verklaringen nog maar steeds vol. Kranig. Vrydag promoveerde aun de Universiteit Groningen tot doctor in de rechtsweten schap, na verdediging van Stellingen, de heor P. de Groot, hoofd der Gereformeerde school voor M. U. L. ondorwys te Assen. De heer De Groot is pl.m. 50 jaren oud i heeft gedurende zyn onderwyzerssohap zich bekwaamd tot doctor in de rechtsweten schap. Een eigenaardige uitdaging. Een abbé te Rennes is op aanklacht van de Artsen- en Apothekersvereeniging aldaar vervolgd wegens kwakzalverij en veroordeeld tot 1000 fres. boete en 1180 fres. schade vergoeding aan de aanklagers. De boete wilde hy wel betalen, maar in plaatst van de schadevergoeding zou hy liever worden ge gijzeld. Hy stelt den artsen nu voor, oen jaar lang met hem een wedstrijd te houden le behandeling van zieken. Als hy dan niet tienmaal zooveel zieken geneest als zy, is by bereid, de kwakzalverij de wilgen te hangen. Maar slaagt hy daar wel iü, den toeten do artsen in zyn plaats vier maanden de doos in. («T. v. G.") De gevolgen van een strompeirok. In Engeland heeft een strompeirok n dame het leven gekost. Op een wandeling in de buurt van Northwich kwam zy er by een overstap of klimover door te vallen, brak een been op twee plaatsen, met bloed vergiftiging, afzetten en den dood als gevolg. By do lijkschouwing zei de lijkschouwer: Ik heb den grootsten eerbied voor vrouwen en hun kleedy, maar ik wou dat ze geen Btrom- pelrokken droegen als ze buiten oen wandeling gaan doen. De gebreken aan de „Lion". De «Daily Chronicle" weet het eon en ander mede te doelen aangaande de gebreken, die aan de .Lion", den nieuwen linie-kruiser, het grootste schip der Engelsche vloot, ge bleken zyn. De hitte, die de voorsto en hoogste schoorsteen uitstraalt als de machiues van 70,000 P.K. op volle kracht werkten sloegen de vlammen 15 M. boven schoorsteen uit is zoo groot, dat op de brug, vanwaar het schip bestuurd wordt, alle metaal krom trok en het 't dichtst by den schoorsteen zelfs begon te smeltenhet kompas werkte niet meer. Men kan zich dus voorstellen, hoe de menschen het er hadden Ook op den drievoetmast, waar de vuurrichting is opgesteld, was het om de hitte onhoudbaar. Deze mast zal nu door een gewonen rechten mast moeten worden vervangen on de vuur richting verhuist naar den nitkyktoren, die daarvoor vergroot moet worden. De voorste schoorsteen gaat een eind naar achteren. Deze veranderingen zullen naar schatting 25,000 p. st. kosten. Op de zusterschepen, die nog niet klaar zyn, zal dezelfde wijziging worden aangebracht. Kritiek op hot aangevraagde pantsersohip. «Een dreigend gevaar" noemt «Het Nieuws van den Dag" de eventueolo aannoming van het plan-Wentholt. Eenigen tyd geleden leek de kans van het ontwerp gering. Door de maritieme deskundigen, door den Raad van Defensio, door do pers werd het, byna unaniem, afgekeurd. Geen wonder I Op zoo'n pantserscheepje is van toepassing: «te groot voor servet, te klein voor tafel laken". Wie, die bij zyn zinnen is, gelooft dat oorlogsschepen van 7000 ton, met mid delmatige snelheid, pantsering en bewape ning, ook maar ééoige kans hebben tegen over de schepen waarover een aantal andere mogendheden nu reeds boBchikkenschepen van 20.000 ton on meer, die naar snolheid, pantser en geschut de onze vor overtreffen Wie is er zoo onnoozel, te gelooven, dat een mogendheid die hot op ons land of onze koloniën voorzien heolt, met nog kleinoro schepen dan do onze zal aanvallen Welnu, dan is een nieuwe aanbouw van zulk een onbruikbaar eskader niets minder dan dwaas heid. En erger, want met de schepen geeft men de monschenlevens, die mee uitgaan, onherroepelijk prys aan vernietiging. Zulke schepen hebben maar één voordeel dat zy binnon de grens van een schriel budget vallen. Maar dan bouwe men liever niets. Voor onze vordediging zyn zy nut teloos, voor de beoordeeling onzer defensie orgor dan nutteloos, daar zy veiligheid voorspiegelen, die niet bcBtaat. Indien in een schoolboekje deze som op gegeven staat: «Twee jongens werpen el kaar met Bteenen. Beiden mikken even goed en beginnen op 50 meter afstand te gooien, maar A kan 50 meter ver werpen en B 20 meter; hoe staan dan de kansen dat A en B geraakt worden?" dan zou, dunkt ons, de domste leerling nog wel be grijpen dat A zoo goed als geen kans van letsel loopt en B alle kans. Toch staat 't precies als met den jongen, gonaamd B, met onze pantserschepon tegen over den vyand, in alle redelykerwys denkbare gevallen, 't Is er nóg droeviger mee gesteld, want men zou dc opgaaf zóó moeten aanvullen, dat B veel kwetsbaar der is dan A en lang niet zoo hard weg- loopen kan. Toch weet minister Wentholt hoe zal zyn naam te boek staan in onze geschiede nis I bovenstaand probleem, naar 't schijnt, niet op te Iosbod. Ook in ons blad is herhaaldelijk gewezen op de ergerlijke en onzinnige stelselloos heid die sinds jaren by de Marine heerscht on door don tegenwoordigen minister op de spits gedreven schynt te worden. Wy behoeven er thans niets aan toe to voegen, dan dat het een der grootste ram pen zou zyn die onze natie kunnen treffen, indien het jammerlijke plan slaagde om onze vloot aan te vullen met nog 'n vier tal te kleine pantserscheepjes waarmeê wy de risee van de mogendheden worden in plaats van onze defensie, hier en in Indië, grondig te reorganiseeren. De weg tot dit laatste is reeds aangewezen; de publieke opinie schynt nu den ernst van den toestand in te zien en tóch gebeurt 't niet. 't Is droovig. Terwyl zelfs in Europa «eg verleden jaar de oorlogsfakkel byna ontbrand is, terwyl telkens opnieuw in ternationaal gevaar dreigt, t beschermt" men aldus 's lands onulhunkelykheid. Waarom «Politieke overwegingen", naar 't schynt. Het blad sluit zich van harte aan by den oproep, dien Van Dag tot Dag iu het «Handelsblad" tot oub volk richtte nog even bijtyds". De «Nieuwe Courant" zegt, naar aanleiding Van ons «Van Dag tot Dag", dat zy niet gaarne als reeds nu vaststaande aanneemt, dat het pantserschip van minister Wentholt uit politieke ovorwegingen z a 1 worden aange nomen. Weliswaar zyn er teekenen die ook ons in dat opzicht ongerust maken. Vooreerst het feit dat de Minister zelf aan zyn plan (hoewel hem de gelegenheid daartoe door dr. Kuyper's motie van uitstel geboden was) tittel noch jota heeft ver anderd. Dan de artikelen in ,De Standaard" van de vorige week (De toevende beslis sing) waarby over 's Ministers schip, hoe het ook uitviel, do Kuyporiaansche zegen werd uitgesproken. Vervolgens de conclusie van zes eindeloozo artikelen in «De Resi dentiebode", die ten slotte hierop neer kwamen, dat de Kamer, na (golyk zich denken laat vruchteloos aan den Minister gevraagd te hebben of het schip niet een beetje grooter kon, zich met het aange vraagde zou veroenigen. Eindelyk de her haalde uitingen van pastoors Everts en van generaal Van Vlymen op de plaats van het hoofdartikel in «De Tyd". Maar al bewijst dit alleB dat er geducht op do rechterzyde der Kamer gewerkt wordt om haar het schip dat vechten noch vluchten kan te laten slikken, daarmede is nog niet gezegd, dat een groot aantal leden der rechterzyde zich bereid zal ver klaren hun defensie-bezwaren tegen het schip, voorheen zoo onomwonden ook in rechtsche bladen uitgesproken, prys geven voor eon politiek belang. Een belang ook als zóódanig van minderwaardigen aard, omdat het enkel bestaat in zekere moeilijkheid waarin het kabinet-Heemskerk zou verkeeren om voor den korten tyd dien het nog van de verkiezingen van 1918 scheidt, een Minister van Marine te vin- deD, indien de heor Wentholt zich genood zaakt zag het schip te verlaten l Niet dus de wensch om oen buitengewoon kranig minister te behouden niet de vrees voor desorganisatie of ongestadigheid in hot beheer dor Marine neen waarlyk niet. Slechts de platste utiliteitsoverwogingen zouden ons met het schip 1912 opschepen, indien dit werkelyk op politieke gronden er door mocht worden gejaagd. We weigeren dat te gelooven, voor wy het zien. In de «Nieuwe Ct." schryft de heer J. v. d. Eist ovor het pantserschip 1912. De schrijver vangt zyn beschouwingen aan met de opmerkiog, dat er volgens ge ruchten voor het pantserschip reeds nu meerderheid gevonden is. En dan vraagt h(j Zal nu de rechterzyde, die op zulk een krachtige vaderlandslievende wjjze eindelyk de Militiewet heeft tot stand gebracht, in staat zyn tegen alle adviezen in, louter door partybelang gedreven, onze marine het achtste failnre te besorgen? Vanwaar die verschillende houding by leger en vloot? Staan beide niet even hoog aangeschreven De schryver is voorstander eener artille rie-vloot. Zyn meening over het noodige groote type iu Indië ib: Wanneer Nederland een pantsersohip wilde bouwen met petroloummotoren (groote be sparing aan ruimte, gewicht en twee-derde machinekamorper8oneel), dau zou een 12.000 tons schip artilleristisch krachtig en snel genoeg kunnen zyn om zich met voel grootore te meten. Aan het Blot zyner beschouwingen zegt de heer v. d. Eist: Nederland heeft in Indië een veel sterkere zeemacht noodig, doch mot een aanbouw onder de leuze: «beter een half ei dan een leege dop", dient nu voor altyd gebroken te worden. Ik meen dan ook uit naam van zéér velen in en bniten de marine to spreken, door de Volksvertegenwoordiging te verzoeken veel liever den aanbouw van groote schepen te schorsen dan zeven millioen toe te staan voor eon schip, dat de marine niet begeert. Moge men au, op het juiste oogenblik, eens inzien, dat de verdediging van IndiÖ een regeeringszaak is van hot hoogste be lang en geen eenvoudige rekensom voor den Minister van Marine, die de 42 ton 's jaars voor aanbouw vastgesteld, zoo profytelyk mogelyk moet zien te plaatsen. Uns Marine-budget dient verder gelijken tred te houden met de geheele begrooting, terwyl Indië daaraan minstens evenveel be hoort by te dragen en alléén onder die voorwaarden zal men, met alle inspanning en toewijding der natie, in staat blyven de koloniën voor Nederland te behouden. Kunnen Regeering en Volksvertegen woordiging zich niet met dit beginsel ver eenigen, wordt de affaire op denzelfden voet voortgezet en het voorgestelde schip toch aangenomen, dan is Neerlands vloot weer één misbaksol ryker: by verder afwerken van het program in 1915 nog één..., in 1918 weer één in 1921 nog één wie kan die ramp ooit keeren! Onze defensie 1 Zoo wy inderdaad in Indië een vier h vijftal oorlogsschepen van 15000 ton bezaten, zou dit een zeemacht zyn, waarmede te rekenen viel, een zeemacht, die iets vermocht, betoogt de «Beukelaar" Geen groote mogendheid zon het meer wagen onze neutraliteit in Indië te schenden, en veel meer by een eventneelen oorlog zou onze hulp of onze tegenstand van beteekenis zyn. Men zal tooh ook wel niet meenen, dat by zulk een oorlog de grooto mogendheden een belangryke deel van hun vloot naar de Indische wateren zonden zenden. In deze wateren en zelfs daar buiten zou ze macht na langen tyd weer ietwat te duchten zyn. En nu zouden er, wat herstel, wat havens betreft, groote moeielykheden zyn. Maar dit is juist zoo pynlykhet bewyBt maar (e zeer, hoe weinig wy in dezen modernen tyd maar een zeemogendheid zyn. Voorzeker, het is zeer wel mogelyk dat het roekeloos sou moeten geacht zoovele millioenen voor een krachtige Indische vloot uit te geven, in stee voor do verdediging van ons grondgebied in Europa. Maar vóór alles sta men op werkelijkheid, geen defensie middelen, schepen of wat dan ook, die feite lijk slechts salon-meubelen moeten geacht. Wat meedoen, omdat het anders niet gaat. Er zy geestdrift voor ons leger, voor onze vloot. Een volk van zes millioen, dat tot de tanden gewapend, zich op het niterste verzet voorbereidt, is niet een klein land, dat toch niets vermag. Eon krachtig leger, een vloot, misschien enkel een torpedovloot, doch die iets kan, volk en leger één, door geen kaste-geest ge scheiden, met de gelden niet karig, tot op offering geneigd, maar enkel by belastingen naar draagkracht. Ziehier een nationaal sociale eisch voor een wordend, groeiend Nederland. DE WEEK. 24 Februsri. Over het absoluut gemis aan lost, animo, zin, aanleg voor echte carnaval-vierdery, ons, zonen on dochteren van de «kil-nevelige noorderatreken" eigen, is nu en dan druk bespiegeld. Tot een oplossing van hot vraag stuk raakte men nooit of to nimmer. Wel had men nu en dan pogingen om Prins Amadero en de zynen in do noordelijker streken burgerrecht te verschaffen. En, nu ja, niemand zal ontkennen dat er, zoo nu en dan, «welgeslaagde" gecostumeerde feesten (bal masqué et paré) werden geor ganiseerd. In besloten kring; zoozeer binnen de perken van «nette ordelijkheid", dat een ir. Regoét in de lOdo macht van onwel- voegelykheids-bekamping er geen woord van afkeurende kritiek op had kannen oefenen Wel, daar heeft men zich wel vermaakt. Natnurlyk heeft men hier aanstonds eene uilzondering te maken voor de echte, lsnke joligheid, in de sferen van «Limbnrgia" sieods heerschend. Dit bewyst natuurlyk niets. Toont slechts, nog scherper aan, het contrast tnsachen de menschen uit het Noor delijk en die uit het meridionaal deel des vaderlands 1 Over het algemeen hadden en hebben onze gemaskerde feesten in de noorder-streek dat onhehagelyk-styve, hetwelk u vooral met geeuwlust bevangt wanneer de «pretmakers" nu eens hun best trachten te doen om echt- losjes, echt-ondeugond, uit-de-band-springerig te zyn, terwyl ze toch voortdurend be- heerscht worden door de vrees van zich aan te stellen van «al-tè" te worden Een doodfatsoealyke juffer, die in familie kring een Parysch deuntje kweelt of een vorsje opzegt, waarvanNu ja, ma en de tantes glimlachen pa en de ooms geven elkaar knipoogjes. Een paar neven, niet dur vend laohen, draaien en trekken hevig aan hun knevels. Toch is men bly wanneer nichtje gereed is met haar huppclwysje En een der ma's, 's avonds van de visite tbnis-komend, kan niet nalaten te ontboeze men, dat ze 't vreemd vindt van Mathilde, om haar dochter toe te staan, zulke malle dingen te vertoonen. Waarop de oudste doch ter langs baar neus weg opmerkt, dat «die Wies altyd iets geks over zich heeft ge had". Alsook, dat zy deze Wies «niet in haar olubje zon verkiezen te hebben' Waarop een broèr betoogt, dat zus jalocrsch van Wies der mooie oogen en aardig stemmetje Waarna ma, mot bestraffende!) blik op baar zoon, uitroept«Hein, je bent hier niet onder je kameraden!" Pa zit zwy gend in de krant te turen. Wacht er zich oenig «teekon van goed- of afkeu ring" te geven Zus is woedend ovor broêr's venijnigheid, 't Is wat-stil in den familiekring..Allemaal evolg van Wies d'r ondeugend Parysch edeken Werkelijk, wy Noorderlin- ;en, zyn naar het uiterlyk-doen schrikkolyk- >rave, fatsoenlijke menschjes. Voor-zoover wy behooren tot het z. g. rain-beschaafd deel bevolking van het Ryk, zyn we saai, harkerig, dood-vervelend zoolang niet zeker kwantum «hartversterking" achter de knoo- pen is geraakt. En daarna doen we vauk als bezetenen; galmen of brallen tot in 't eindelooze allerlei deuneD, nit de tingeltan gels van alle streken der aarde tot «het volk" doorgedrongen. Verstaan, overigens, de kunst om onze grootere of kleinere bui telingen en sprongen ovor de grenslijn" aldus ie vertoonen, dat men er in Patria geen besef van heeft; ook wel «doet alsof"... Zoo zyn, sinds jaar en dag, onze manieren. Wel heb ik my, nog weer over deze din gen van carneval e. a. bespiegelend, wel eens afgevraagd, hoe 't toch zon komen dat wy zyn achteruit gegaan in den loop des tijds. Want dat is het geval 1 In vroeger eeuwen werden keurige, kleurige, mooie optochten georganiseerd. Men denke aan de dagen der rethorykers, en hoe de feesten, door hen voorbereid, jolijt brachten in alle kringen der bevolking. In Brabant en Lim burg bestaan ze nog. By ons zyn ze vera ten, verdwenen. Wanneer er, by gelegenheid van een of anderen gedenkdag van de aller eerste orde, een wordt gehouden, dan trekt «huldigende stoet", doodsch-voortschry- dend, langs de straten. De menBohen kjjkon naar hot geblink van do helmen en pantsers; het gewnif dor voderbossennaar de fijne banieren" #Nee, moê, kik's, kik nan's gauw 1" schreeuwt opgetogen joDg, moeder knikt, «ilè, prachtig 1 Eenigl" galmt een juffie. Gebla- j- j0ngelni gapen eens. Grappenmakers een of andere mop, die eon haar avond genietend meisken tot gillcn- van-prot brengt. De mooie-mannon stappon, stappen, schryden. Dat is alles. Iets van echte feestelykheid, zelfs opge wektheid, brengt de «huldigende stoet" niet onder de menschen. De stemming blyft saai duf. Een uurtje na den «ommegang" loopen 'n stuk of wat café's vol. Men praat over de vertooning Hoe sy was. Heel aardigi" Welgeslaagd. Ze hebben er allo eer van. Mot gezeid 1" Och, niks bijzonders" verklaart een, die eerlyker voor zyn opinie uitkomt. Het chapiter is afgeredeneerd. Finished I Ik vraaghoe komt 't, dat de aardige, kleurig-foestelyke ommegangen van vroeger totaliter verdwenen zyn En ookis hier, met modewerking van onze schilders natunrlyk, niet iets nu, zéér veelte doen om «den volkssmaak" op hooger peil te brengen; tevens, om de menschen te leeren, eindelyk en te langon leste pret te hebben zonder dat ze zich eerst een roesje drinken De ouderwetache kermis is vrywel gestor ven. Ook in de dorpen gaat men haar afschaf fen. Ik zal geen lofiiod dichten op al wat deze kermissen te zien en te hooren gavon. Of de werkelijke zedelijkheid, alsmede de matigheid, door de afschaffing znllen worden geschaad, ziedaar eene andore, nionwe vraag. Men gaat nu zoowat avond-aan-avond naar het bioscoopje", en ongetwijfeld biedt dit veel aardigs, fraais en leerzaams. Men heeft ook nummers van bioscoop-programma, waar over men een ielwat-anders luidend oordeel zou kunnen vellen. Daar hebben wy 't momen teel niet over. Dezer dagen is er nog op gewezen in de bladen, hoe 't nn eenmaal «usance", gebruik is, om over de «amusements kunst" van tweede en derde soort, dezelf'do cliché van bewondering af te drukken als over voorstellingen van dilettanten, die «vermelding", (ook wel «recensie") vragen, pleegt neer te schrijven voor de zettery Ik geef gaarne toe, dat er in dat gedachte loos, stereotiep-prachtig, verrukkelijk, won derschoon, schitterend roemen in dat zonder exceptie aanprijzen, ongetwyfeld gevaar kan schuileD. Ziodaar een onderwerp waar nog 't een en ander over te bespiegelen valt Intnsschen, ik sal niet te ver bniton de grenzen van" myn oorspronkelijke opmerking gaan. Het Flan-1918 houdt nu in den laudo, zoovelen hoofden 1 wanneer óók Kamer-meerderheid Dinsdag j.1. haar overwicht, haar geweldige potestas, weer eens hoeft laten gevoelen sommige do woorden op de lippen brengend, dat «strenge heeren" zelden zeer lang re- geeren Dat jaar '18 zal er dan een van zeer- byxondere beteekenis worden voor Nederland. Er is nu op menig gebied een .revival", herleving, krachtig, energiek opbloeien; pogen om banen te betreden, die «excelsior" leiden Welnu, do mannon en vrouwen, die aller eerst aangewezen zyn om een «publieken smaak" te loiden, mogen by de feestviering, dan aanbrekend, ook trachten het bewys te leveren dat ons volk nog in staat ifc om echt-jolig, voor fijner-smaak niet kwetsend, voor zichzelf het hart verheugend, feost te vieren, naar onderwetachen trant on in □ienweren vorm, zoodat we, ook wat dit betreft, een kranig figuur zullen slaan tegen over den vreemdeling, die tot ons komt voor het groote fostyn onzer onafhankelijkheids- en de rest lö UOUIH uu iu «on muuu, n bozig. Dat jaar '18 als over het lot der machtige leid zal worden beslist, die herdenking Mr. Aktonio. Staatalotory. Twee buurvrouwen spelen samen in do Staatsloterij. By het nazien van de trek- kingslyst zegt de een tot de andere: «We zyn niet bjj de nieten en ook niet bij de watten."

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 1