Tweede Blad. Agenda. Dagelijks Bioscoop-Voorstellingen. Eiken Zaterdagmiddag van tot 5 uur Kinder voorstelling. Kanaalweg. '27 Febr. Tournée Louis Bouwmeester. Opvoering var „Lodewijk XI". Casino, 8 uur. •2» Febr. Lichtbeeldenvoorstelling in het „Legei des Heils", 8 uur, te 5 uur voor kinderen. '29 Febr. Voordrachtavond van Held. Loge der Theos, Ver. Spreekster: Mevr.C.Ramondt— Hirschroann over „Verdraagzaamheid van Theosofisch standpunt". Nieuwe kerk, 8 uur. 29 Febr. Concert van Luth. Gem. koor „Een vaste Burg" Luth. Kerk. Middenstraat, 8 uur. n Pisuisse en Blokzijl. Ti v UIT HET BUITENLAND. We leven in een tyd dat alle.s met snol heid gaat. En als men dan een oorlog heeft als de huidige tusschen Italië en Turkse een van alle-uren een lepel, dan wordt men weldra 't kyken en lezen moe. 't Is de eeno courant schermutseling, treffen, een aanval met verliezen, maar veel meer wind, wat den volgenden dag in de volgende courant van .andere" zyde wordt tegengesproken. En zoo wordt men 't moe, d. w. z. de belangstelling taant. Maar plotseling is weer de aandacht ge wekt. De Italiaansche vloot komt in actie op 'n ander deel van 't Turksch gebiod. Te Bairoeth aan de kust van Palestina lagen twee Turksche kanonneerbooten. Twee Itali aansche kruisers de «Voltnrno" en de .Ga ribaldi" gingen er op af en eischten de onmiddellijke overgave. Nu wordt van Turk sche zijde bericht dat de beschieting der stad en van de Turksche Bchepen begon vóór dat de officiëele tyd, toegestaan voor de overgave der schepen, voorbij was. Van Imliaansche zyde wordt beweerd dat het dool van het stationueeren dier Turksche schepen daar by Bairoeth wasden invoer van oorlogscontrabande te vergemakkelijken en de Italiaansche schepen belast met het troepenvervoer te bemoeilijken. Wat nu het bombardement der haven on de stad betreft, doen de Italianen of dit niet zooveel om 't lyf bad. Maar van Turksche zyde komen opgaven van doodon en gewonden, een 200-tal. Men begrypt dut de aanval op Bairoeth onder de Turken verbittering wekt waarom, naar gemeld wordt, reeds besloten werd alle Italianen Palestina en 't gebied van Smyrna te doen verlaten. Turkije heeft geprotesteerd tegen de beschieting van Bairoeth, wyl 't geen versterkte plaats is. Of onder de slacht offers nog vreemdelingen zyn wordt niet gemeld 't algemeen gevoelen is van niet. Maar men begrypt dat dergelijke gebeurte nissen de fanatieke Mobamedanen wel eens kon brengen tot een gewelddadig optreden tegenover vreemdelingen Europeanen. De Turksche regeering gaf last tot het nemen van maatregelen tot veiligheid der vreemdelingen. De Fransche regeering heeft reeds een kruiser naar Bairoeth gezonden ter bescher ming van de Fransche onderdanen, Het beBluit tot uitzetting der Italianen, die 14 dagen krijgen tot het regelen hnnner aangelegenheden, is geseind aan de gouver neurs van Bairoeth, Damascus, Meppo en Jeruzalem en werd nog denzelfden uvond meegedeeld door de Turksche regeering aan den Duitschen gezant. De regeering gelastte hare gezanten io het buitenland, het besluit ter kennisse der mogendheden te brengen en tevens in herinnering te brengen hoeveel gematigdheid Turkije tooude sedert het begin der vyandelykheden en er op te wijzen dat de Italianen thans slechts uit 2 vilayets (Smyrna en Bairoethj worden uitgewezen. De krijg nu een nieuw stadium ingetreden door de uitbreiding van het oorlogsveld. De Italiaansche Senaat heeft met alge meene stemmen een motie aangenomen, dat by, als tolk van de gevoelenB des lands besluit tot goedkeuring van het decreet tot inlyving van Tripolis en Barka. Minister Giolitti bracht dank aan den Senaat voor zyn buitengewoon schitterende manifestatie. De regeling, zoo zei hy, zal aan den ont vangen steun kracht ontleenen om de be gonnen onderneming, die in het belang van Italië zal zyn, tot een goed einde te brengen. Zoo men ziet vaderlandsliefde genoeg. De rekening en het overzicht der rampen komt later. Op zyn eigen schiereiland zal Turkye niet zyn handen vol krygen, is te hopen. In ieder geval zal men te Konstantinopel vernomen hebben een officieuse verklaring uit Sofia waarin wordt tegengesproken dat de regeering maatregelen neemt ter onder steuning van een eventueele oproerige bo weging in Macedonië. De groot-hertog van Luxemburg is Zondag overleden. Hij was zyn vader in 1905 opge volgd en deze was groothertog geworden toen onze Koning Willem III overleed. Destyds mochten geen vrouwen opvolgen, thans mag dat wel en komt groothertogin Maria aan de regeering; zy is echter eerst over eon paar maanden meerderjarig. De Belgische minister van oorlog, generaal Hellebaut is afgetreden, sommigen zoggen om gezondheidsredenen, anderen omdat hy 't met de overige leden vau 't Kabinet niet geheel eens was. De Fransche gezant te Peking heeft Vrydag met hot personeel van de legatie een bezoek gebracht aan Joean Sji Kai. Al de gezanten der'groote mogendheden, behalve die van Rusland on Japan, hebben zich thans officieel met den president der Chineesche republiek in betrekking gesteld. Joean Sji Kai ontving Vrydag ook een deputatie van Protestanten te Peking, die hem haren dank kwam betuigen voor zyn welgeslaagde pogingen tot herstel van d« orde, zonder dat er bloed behoefde vergoten te worden. In antwoord op de toespraak van den leider gaf Joean Sji Kai te kennen, dat hy al het mogelyke zou doen om de thans nog voor verschillende godsdiensten bestaande uitzonderingsmaatregelen op te heffen en in het geheele land vrijheid van godsdienst in te voeren. Uit Moekden wordt bericht, dat het Ge nootschap der Onverschrokkenen aldaar aan Jooan Sji Kai heeft doen weten, dat zyn leden zich gewapenderhand tegen de repu bliek zullec verzetten. Tot de leden van het genootschap behooren o.a. de bekende Mon- goolsche Tsjaoorsjoen en prins Tsaitse. De „Zeven Provinciën". Omtrent de //Zeven Provinciën" wordt gemeld dat gebleken was by de stranding, dat op enkele plaatsen onder den dubbelen bodem de buitenhuid beschadigd is, hetgeen voor het schip echter in het geheel geen gevaar opleverde. Onze plaatsgenoot, de heer M. Meerens, is te Utrecht geslaagd voor het Machinisten examen groote stoomvaart, diploma B. Onze plaatsgenoot, de heer V. de Koek, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor le Stuurman Groote Stoomvaart. Naar aanleiding van de vele gevallen van mazelen in deze gemeente heeft het Gemeentebestuur zich genoopt gezien de tydelyke sluiting van do scholen voor voor bereidend onderwys te verzoeken. Tot eene goede uitvoering van de gemeen telijke verordening is evenwel dringend noodig, dat door de ouders der leerlingen, zooveel medewerking als mogelyk is worde verleend, opdat voorkomen worde dat ook de scholen voor lager onderwys in onze gemeente, door een maatregel van sluiting worden getroffen. Gered. Gisterenmiddag viel spelende een kind in het Werf kanaal. Do raatroos Pommerel, werkzaam op don aldaar liggende» kotter, sprong, zonder zich te bedenken, gekleed te water, en had de voldoening de kleine ongedeerd op het droge te brengen. Bioscope-Theatre, Kanaalweg. Het bioscope-minnena publiek to dezer plaatso wordt bepaald verwend. De eene week is het programma al aantrekkelijker dan de andere. Thans is de groote attractie gelegen in de prachtfilm, circa 1000 M. lang, gotiteld «De Verlei ling eoner Wereld stad' en weergevende een pakkend drama uit het loven. Een oenig zoon eener ryke weduwe, van jongsaf vertroeteld en ver wend door een al to liefhebbende moeder, kan der verleiding geen weerstand biedoD, steekt zich in allerlei avonturen en zou met politie en justitie in aanraking zyn gekomen, had de alles opofferende liefde zijner groot- moodigc, doch voor haar zoon te zwskko moeder, dit niet verhindord. Vol pakkende dramatische tooneelen leeft men deze hoogst boeiende tafreelen ten einde toe met klimmende spanning mee. Doch ook de overige nummers van het programma mogen, als steeds, gezien wor den. We zagen een hoogBtinteressante Na tuuropname, voorstellende de Kabeljauw vangst op IJsland, waarby ons onwillekeurig den beroemden en bekroonden roman van Pierre Loti i-Pêcheur d'Islande" (IJelandsche visschersjin de geduchte kwam. Het is een tref fend gezicht, die vischschuiten op de IJslandscbe wateren te zien dobberen, de stoere beman ning druk in de weer, om de kostelijke vangst binnen boord te krygen, terwyl ande ren klaar staan, ze van kop en ingewanden te ontdoen. Een volgend nummer «De Gelofte", ook een boeiend drama, brengt in beeld de jalou- zie eens echtgenoots, wiens vrouw tydens eon zware ziekte van haar man een gelofte aflegt, eiken dag in do gewelven van een oud klooster een offergave aan de Heilige Maagd te zullen brengeD, indien baar man weder gezond mag worden. Biddende voor zyn herstel, maakt de horstellende zich op om haar te dooden, doch nog juist bytyds ontdekt de man zyn dwaling. «Het Interessante artikel in do courant" De Meloenen op hol" zyn hoogst comiscb, zoo zouden we door kunnen gaan, doch raden liever aan het zelf te gaan zieD, wyl het een al boeiender is dan het andere. Pisuisse en Blokzijl. Maandag 4 Maart zullen do bekende jour nalisten-chansonniers Louis Pisuisse on Max Blokzy), die na hun terugkeer uit het verre Oosten, hier te lande nieuwe triomfen vieren als vertolkers van het Internationale Levens lied, ook in onze stad een van hunne liede ren- en voordrachtavonden gevon, waarmee zy overal blijkens de eenstemmige opinie van publiek en pers zulk uitbundig succes vor- wierven. Wy twijfelen er niet aan, oi dezen jongen ondernemenden artisten met hun onderhou dende kunBt, van wier voorstelling men in achterstaande advertentie nadero byzon- derheden vindt, zal ook in onze stad een groote belangstelling ten deel vallen. ■IEUWSBERICHTEN. HELDER, 27 Februari. Hr. Mi. «Heemskerok" is Maandag te Vigo aangekomen. Stuurlieden examens in Indië. Geslaagd zyn voor het examen van stuur man ter koopvaardij Voor derden stuurman de hoeren: Huyor, Lettinga, Voorrips, Varkevisser en Rikkort voor tweeden Btuurman de heeron Hey- blom, Drijfhout, Brautigam, öraije, Pais, Wiegel en Van der Wel voor eersten stuurman de heeron: Knollema cn do HaaD. In totaal meldden zich '22 candidaten aan, van wie 14 slaagden. (Bat. Nbl.) IJ muiden, 26 Februari. Gisteren werd in de Ned. Hervormde Kerk bekend gemaakt dat deze gemeente vanaf 1 Maart a.s. geheel zelfstandig zal gorden. Tot heden was zij een onderdeel van die te Vel»en. In hare laatstgehouden vergadering nam de anti-rovolutioDnaire kiesvereeuiging alhier eene motie aaD, waarin gezegd wordt «Kennis genomen hebbende van de strek king van het ontwerp-Tariefwet, gezien de aotie, die daartegen wordt gevoerd, spreekt den wensch oit, dat deze wet spoe dig tot stand kome, opdat de sociale wetten kunnen worden tot uitvoering gebracht en onze nationale industriën worden behouden" De candidaatstelling voor een lid van den gemeenteraad in district III (oostelyk IJmui- den en Velsoroord) zal geschieden op 13 Maart a.s. De Vryzinnig-democraten stellen den heer H. Vooren te Volgeroordde anti- revolutionnairen, chr.-historischen en roomsch- katholieken stellen den heer S. Eskes, even eons te Velseroord, terwyl do S.D.A.P. nog geen keus deed. Westfriesche Bond van Harmonie- en Fanfare corpsen. De Westfriescho Bond van Harmonie- en Fanfare-corpsen, die onlangs is opgericht, vergaderde Zondag te Hoorn, ondor leiding van den heer E. Zeeman van Noord-Schar- woude. Deze deelde in zijn openingswoord mede, dat reeds tot den Bond is aangesloten een 13-tal vereenigingen. Het doel van den Bond zal zyn het be vorderen van de muzikale ontwikkeling en het behartigen van de belangen der harmonie- en fanfare-korpsen in West-Friesland. Hy traoht dit doel te bereiken door het houden, ■e« mogelyk jaarlijks, van een muziekfeest en verder door alle wettige en geoorloofde middelen, welke hij ter bevordering van zyn doel noodig acht. Besloteo wordt nog nader, dat dit muziek feest zal zyn een festival, met daaraan ver bonden een concours voor de Vereenigingen, die zich daarvoor opgeven. Tot leden van het BondsbeBtnur werden gekozen de heeren E. Zeeman (Nd. Sohar- woude)F. v. d. Meer, (Avenhorn)D. C. Nijdam (HoornlB. Koolhaas (Twisk) en W. Bruul (Wieringen). Het eerste muziekfeest zal dit jaar worden gehouden to Berkhout. Zuiderzee-visscheriJ. In een te Enkhuizen gehouden vergadering der visschersvereeniging ,üns Belang" is besloten aan den Minister van Waterstaat en aan de leden der Tweede Kamer een adres te zenden, waarin dezen worden uitge- noodigd zich porsoonlyk te willen overtuigen, welk een volkomen anarchie er in zake het visschen op de Zuiderzee hecrscht. Adressant geeft als hare meening te kennen dat verre weg het grootste deel der omwonende be volking rond de Zuiderzee van jaar tot jaar verarmt en daardoor demoraliseertdat door die domoralisatie de actie tegengestaan wordt, welke met alle kracht moest bevor derd worden tot verbetering der Zuiderzee- vissohery dat èu armoede èn demoralisatie hoofdzakelijk te wyten zyn aan het opzettelyk vernietigen van hot bestaan dier rond de Zuiderzee wonenden door het moord- visscbon der kuilvisschers. Zoo de wetgevende macht precies wist, >e door opzettelijke nestviBSchery zoo onge veer een 4000 buisgezinnen met broodeloos heid bedreigd worden, zy zou, zegt adressante, ingrypen om aan dien verschrikkelijken wantoestand een einde te maken. Kweekschool voor Machinisten. Zaterdag vergaderde de vereeniging Mid delbare Technische School .Amsterdam", tevenB Kweekschool voor Machinisten. Aan het jaarverslag zij het volgende ont leend In het leerplan van de school, dat in 1910 eenige wijziging onderging, kwamen geen veranderingen. Echter bleek de weuschelyk- heid om den cursus in oloctro-techniek uit te breiden en een diploma voor electro-tecbnicus in te stellen dit diploma zal dan op dezelfde wyze als dat voor suiker-techniek moeten worden verleend aan beu, die, na het diploma als werktuigkundige to hebben vorkregen, een half jaar zich geheel aan de electro- techniek wyden. Daardoor zal ook hel nieuw ingerichte olectro-technische laboratorium meer tot zyn recht komen noodig zal echter dun zyn het nog eenigszins uit te breiden met toestellen en instrumenten. De bedoeling voor dezen cursus een eloctro-technisch ingenieur aan te stellen, welke dan levers een gedeelte van de electro-techniek in de beide hoogste klassen zal overnemen, wat ook dit onderwys ten goede zal komen. De goed keuring van de regeering op dit voorstel werd verkregen. De regeling zal echter eerst in 1913 kunnen worden ingevoerd, wanneer op die begrooting de daarvoor benoodigdo gelden worden toegestaan. Verder is aan de regeering een voorstel gedaan om tegemoet te komen aan haar meermalen geuiten wenscb, dat de school ook toegankelyk gesteld zal worden voo» leerlingen, die de ambachtschool en do bur geravondschool hebben bezocht of in de prac- tyk zyn werkzaam geweest. Ook zal de regeering worden voorgesteld, >ersonen met een einddiploma H. B. S. 5- arigen cursus, zonder examen tot de 3e klasse toegang te verleenen. Voor menigeen, die na het eindexamen H. B. S. te hobbon afgelegd, tegen do Bludio Delit bezwaren heeft uit fluancieele of audere oorzaken, zal deze weg zeer aanlok kelijk zyn; deze maatregel, die de goedkeuring van do regeering heeft verworven, zal met den cursus van September van dit jaar worden ingevoerd. Een verder voorstel, dat aan de regeering is gedaan en waarop ook bare goedkeuring gevolgd is, is dat tot verlenging van den scheepsmachinistoncursus met een half jaar, waardoor de werktuig- en de natuurkuudo, waarmede do leerlingen in de eerste klasse altyd last hebben, omdat zij er dan nog niet genoeg wiskunde kennen om die lessen be hoorlijk te kunnen verworkon, in eeno latere klasse kunnen begonnen worden en het uit gebreid programma van den cursus in het algemeen geleidelijker kan worden door gemaakt. Een ontploffing. In den nacht van Zaterdag op Zondag, tusschen half-één en één uur, heeft te Am- Bterdam, in do Wolveostraat, voor of in den kelder van den loodgieterspatroon J. Hesse- ling, eon ontploffing plaats gehad. Het tralie venster voor het kelderraam werd door den schok op straat goworpen, en de ruitjes van het kelderraam werden verbryzeld, terwyl de sponning van een dor ruitjes en het raam kozijn daar ter plaatse voor een deel weg geslagen werden. Ook van het winkelraam boven den kelder on van het daarboven ge legen raam, waarachter het kantoor van den heer Hesseling is gelegen, waren eenige ruiten stuk. Omtrent do oorzauk van de ontploffing ver keert men in het onzekere. De heer Hesse ling zat in zyn kantoor te werken, hij meende beneden iets te hooren vallen. Hy ging naar den winkel cn koek in den kelder, maar ontdekte niets. Toen hy weer boven was, volgde de ontploffing. In den kelder was slechts wat oude rommel, hout en ijzer, geborgen. Ontplofbare stoffen bevonden er zich niet. Voorts werd door oen ontboden werkman van de gasfabriek vast gesteld, dat de ontploffing niet door een defect aan do gasleiding kan zyn veroorzaakt. De politie heeft 'beslag gelegd op eenige stukken van een ijzeren py'p, welke ver wrongen waren. Men vreest, dat hier kwaad willigheid in het spel is. Do heer Hesseling is namelyk voorzitter van do loodgieterspa- troonBvereeniging «Eensgezindheid" en dus de leider van de werkgevers in hun stryd tegen de stakende gezellen. Zondagmorgen heeft de loodgietorspatroon G. Oltmanns, wonende in de Willebrordus- straat, eene mededeeling gedaan, welke het vermoeden, dat de ontploffing het werk is van kwaadwilligen, versterkt. Hy is name lyk in het bezit van een soort van bom, welke veel overeenkomst vertoont met het by den heer Hesseling gevonden stuk ijzer en den 17den dezer werd gevonden op een werk aan den Admiraal de Ruytor, waar, ondanks de staking, wordt voortgewerkt. Het projectiel bestaat uit een stuk gaspyp van 2 dM. lengte, aan de eene zyde afge sloten door een dichten yzeron sokkel, aan de andere door oen sokkel met een gaatje, dat waarschijnlijk moest dienen voor het in brengen van een lont. Om de buis waren kleine stukken py'p geschoven, en hel geheele werktuig wm gevuld met grof kruit. Deze primitieve bom was neergelegd onder een asfaltoven, welke echter, gelukkigerwijze, niet gebruikt werd. Aanvankelijk beschouwde de heer Oltmanns het gevondene niet ernstig karakter we leven hier niet in een land van bommeDgooiors! maar na het gebeurde in de Wolvenstraat schynt men toch tot de conclusie te moeten komen, dat aan den strijd van de loodgieters wordt deel genomen door anarchistische elementen, welke ook niet voor de ergste middelen terug schrikken. We herinnoren er in dit verband mede aan, dat in den loop van de staking reeds eenmaal een paar politieagenten werden mis handeld, en dat er voorts oen poging werd gedaan om binnen te dringen in het pakhuis, dat een der patroons gebruikte als garage voor zijn automobiel, een poging tot inbraak, welke, naar toon vermoed werd, ten doel had, dit voertuig to beschadigen. Ook zyn reeds eenmaal in een in aanbouw zynd huis de door de politie zeiven aangelegde pypen doorgesneden. In verband met den vermeenden aanslag in de Wolvenstraat, hebben do woningen van de bestuursleden van de loodgieters- patroonsvereeniging Eensgezindheid politie bewaking gekregen. Onze Noordzee-badplaatsen. Men meldt uit Amsterdam Op initatiet van de heeren P. L. de Vries, secretaris van de gemeente Zandvoort, on C. Nannes Gorter, journalist te Alkmaar, is gistermiddag te Amsterdam een vergadering gehouden van voorzitters en secretarissen van vereeniging, ter bcvordcriug van vreem delingenverkeer, gevestigd in onze Noordzee badplaatsen, en van belanghebbonde parti culieren in die plaatsen. Het doel van de byeenkomst was het beramen van middelen om to komen tot het maken van een doel treffende gemeenschappelijke reclame voor onze Noordzee-badplaatsen in het buitenland. Do vergadering was diuk bezocht. Overeen komstig de bedoeling van de beide beereD, die do oproeping rondzonden, werd besloten de handen ineen te leggen, terwyl aan boven genoemde heeren werd opgedragen het ont werpen van een reclame in advertentievorm, welke in de voornaamste bnitenlandsche (Duitsche en Oostenryksche) bladen geplaatst zal worden en waarvan de koBten door de vereenigingen tot bevordering van het vreem delingenverkeer en particulieren zullen wor den gedragen. Het ongeluk aan den Parkschouwburg. De toeBtand van de beide werklieden, die Zaterdagnamiddag van het dak van den Parkschouwburg te Amsterdam zyn gevallen, is ernstig. De een is nog steeds buiten kennis. Tehuis voor oude zeelieden te Amsterdam. Over eenigen tyd zal begonnen worden met de verbouwing van perceel Kloveniersburgwal 97. De vroegere bewoonster, mevrouw EÜBa- beth OtterKnol, den lOden Februari 1900 overleden, heeft namelyk by uiterste wilsbe schikking bepaald, dat ter herinnering aan haar eersten echtgenoot, do heer Adolph Otter, in leven scheopsreoder alhier, het groote huis waarin ze met hem woonde, ingericht zal worden tot oen tehuis voor oude zeelieden van don rang van eersten stuurman af. "Zy, die in het testament met het beheer van dit gesticht belast werden, konden er tot dusver hun aandacht niet aan wyden, omdat al hun tyd door het uitvoeren eener andere wilsbeschikking van mevrouw Otter—Knol in beslag werd genomen. Thans is men daarmede echter gereed gekomen, zoodat niets meer de inrichting van het zeeliedenhuis in den weg staat. Gewogen en te licht bevonden. Te Veenend&al is tegen alle bakkers, op een drietal ns, proces-verbaal opgemaakt, omdat hun roggebrood niet aan hot gewicht voldeed. Het onderzoek werd door de mare chaussée ingesteld naar aanleiding van klach ten van de fabrieksbevolking. Onder de bekeurden behooren de wethouder Bos, een kerkmeester, enz. Een van hen verklaarde aan den verbaliseerenden brigadier dat hy, vanwege zyn geweten, al heel wat slapelooze nachten had doorgebracht, maar tot onder- icht genoodzaakt werd door de concurrenten van do Coöperatieve Winkelvereeniging. De kindermoord. De officier van justitie te Arnhem heeft gistermorgen rechtsiogang mot last instrnctie gevraagd tegen J. Hartjes, arbeider te Beek, ter zake dat hy op of omstreeks 18 dezer te Beek opzettelyk zyn zevenjarig dochtertje Maria Froderika van het leven heeft beroofd, door dit kind opzettelyk de keel dicht te knypen en aldus te worgen. De zaak Reinier Koster opgelost. Het gerechtelyk onderzoek heeft gisteren voor goed uitgemaakt, dat de te 's-Graven- deol door het echtpaar Koster opgenomen jongen, die eenige weken geleden te St. Maartensdijk werd aangetroffen, niet hnn voor 12 jaren geleden verloren zoon is, Augustien Janssens, uit Beveren Waes, in België. Tot het einde toe echter heeft de kleine Augustien meesterlijk gesimuleerd. Maar de confrontalio met zyn ware ouders eo andere getuigen deed al spoedig do waarheid het licht komen. Het echtpaar Koster was dan ook zoodanig overtuigd, dat het zonder eenige reserve den knaap aan de familie Janssens afstond. Onder grooten toeloop van pnbliek is hy te drie nur per vigelantc uit het Gerechts gebouw naar Beveren Waes vertrokken met zyn vader en moeder. (Dordt.Ct.) Minnenijd. Te Heerlen heeft Zondag een landlooper uit minneDyd twee schoten op zyn vroegere byzit gelost. Het eerste schot trof de vrouw in den rechterschouder, het tweede trof een klein kind van een der buren van het loge- mont, waar het tweetal vertoefde. Het volk wierp zich op den onverlaat en gooide hem zoodanig met steenen, dat hy bloedend en onherkenbaar door de politie moest worden ontzet en achter slot en grendel gebracht. De wonden der slachtoffers zyn niet levens gevaarlijk. (Tel.) Armenzorg. De onlangs te Oudenryn overleden jonk- vrouwe A. C. C. v. Brakoll heeft aan ver scheidene liefdadige instellingen sommen vermaakt tot een gezamenlijk bedrag van f 579,500 vry vau alle rechten. De moord op den heer Davidson. Volgens de Belgische couranten is te Ant werpen een diamantbowerker gearresteerd, verdacht van den aldaar gepleegden moord op den heer Davidson. Tot viermaal toe gaf hy een alibi op, dat onjuist werd bevonden. Hevige brand. Men seint uit Enschede: De mand- en rietmeubelfabriek Brauds Zonen staat in volle vlam. Het vuur, dat met veel materiaal door de brandweer wordt bekampt, vindt gretig voedsel in de groote materiaal voorraden, o.a. 10 waggonB riet. Van de naastgelegen, aaneengesloten per- ceelen is het aangrenzend dubbel woonhuis reeds aangetast. Een buitenkansje. Een landbouwer uit Baarle-Nassau had zyn f 1400 spaarduitjes omgezet iu vier pandbrie ven der Zuider-Hypotheekbank. Aangezien hy geen veilige berging had, stopte by ze, in vieren govonwen, in een ouden yzeren waterketel, waarby oen Biecht passend deksel opgezocht was, ondor den vloer dicht by don schouw. Mot Januari wilde hij couponnetjes knippen, doch vond don ketel half vol water, daarin gesypold door den telkens geschrob- den vloer en 't niet sluitend deksel. In het drabbig Dat drevon stukjes pandbrieven, een slymerig, beschimmelde massa kon by op- visschen. Het boertje hield zyn schat vier voile uren boven een gloeiend vnur, tolkons het kippengaas, wuartusschen hy de pap ge kneld hield, omdraaiend. Een schroeilucht on afbrokkelende randjes waarschuwden hem, dat hy niet naar wensch met zyn effecten omsprongaangezien 't binnengedeelte nog vochtig was, besloot hij ze 24 uur in den warmen oven te leggon. Den anderen morgen vertoonde zich eene vastgeperste, schilferachtige, bruingebrande klit, die de gelukkige bezitter uit elkaar wilde halen, hetgeen niet gelukte. Du man ging met zyn pakje naar bankier Ingenhouss, eze verwees hem naar de Zuider-Hypotheek bank, alwaar hem modegeeld werd, dat hy den kapitein-apotheker J. E. H. van Waege- ningh moest verzoeken de paudbrieven althans herkenbaar te maken. De Bank stond den heer v. W. af 1 brief van f 1000 en 1 van f 100, in portefeuille als proefmateriaal. Dat papier onderging de zelfde behandeling als de waardevolle effec ten, uitgezonderd het rottingsproces. Na velo bewerkingen mocht het den apotheker geluk ken, door oen oplossing van cbloral hydra At ondor bepaalde temperatuur het pakje soepel te krygen. waarna door formaline-oplossing de stevigheid verhoogd werd. Thans moest de klit uiteen. Warme baden en fijne mesjes werden daartoe aangewend, waarop de effecten een voor een gelicht werden mot klovende glasplaten. Nog nat, werden do brieven ingegoten in een galatine- oplossing op dezelfde wyze als droge platen (egoten wordèn in de photograpbie. Na iaden in formaline konden deze by vry sterke warmte gedroogd worden. De effecten zyn zoo beslist kenbaar ge worden, dat de Zuider-Hypotheekbank zonder bezwaar nieuwe pandbrieven ervoor inwisselde. De Groothertog van Luxemburg, t Luxemburg, 25 Febr. De Groothertog is overleden. (Groothertog Willem Alexander, hertog van Nassau enz., werd den 22 April 1852 geboren te Biobericb, als zoon van den toen- maligen hertog van Nazsan, Adolf, en van Adelheid, prinses van Anhalt. Het hertogdom Nassau werd in 1866 met het koninkryk Pruisen vereenigd. Adolf van Nassau volgde in Luxemburg als groothertog op, toen by het overlyden van Koning Willem III der Nederlanden de mannelyko tak der Othonische lijn van het huis Nassau uitstierf. In 1905 overleed groothertog Adolf en volgde zyn zoon Wilholm, die in 1898 ge huwd was met Marie Anne, infante van Portugal, bem op). Loodswezen in Finland. Voor korten tyd werd het geheele loods wezen, dat apart bestuurd werd, in Finland onder beheer gestold van het Russische marine-ministerie. De loodsen namen byna allen ontslag om dat zy zich niet onder Russisch bestuur wensch- ten te stellen. Volgent Deensche bladen is de loods- directeur nu naar de grootste loodsen-stations gereisd om hen to bewegen nog aan te bly- ven. De meeste loodsen hebben echtor ver klaard dat zy hun ontslag-aanvrage hand haven en nog in deze maand den dienst zullen verlat od. Leden van het ministerie zeggen, dat de Chineezen op Java behandeld worden als wilde beesten. Zij schatten het auntal zuivere Chineezen, dat op Java woonachtig is, op ongeveer een half millioon, en het aar-tal Chineezen van gemengd bloed bij benadering op zeven millioen, van wie verzekerd wordt, dat zij met de Chineezen sympathiseoren. De eersten zyn aan het politierecht onderworpen, dat de bevoegdheid geeft tot inhechtenisne ming en gevangenzetting zonder gerechtelyk verhoor, op bloot vermoeden. CASINO. Wegens ernstige ziekte van den Heer BOUWMEKSTER gaat de voorstelling vau 1 .ode wijk XI op hedenavond niet door. De Chlneeeche opetootjei. Men seint uit Soerabaja aan de f N.liott.Ct.«: Er zyn in 't gebeel 800 Chineezen gevangen genomen. Den Macao-Chineezen is beloofd, dat er een onderzoek naar hun grieven zal worden ingesteld. De winkels zyn gisteren weer geopend; oen ontspanning is ingetreden, het handelsverkeer leeft langzaam aan weer op. Wy vestigen er de aandacht op, dat in dit telegram geen sprake is van het af kondigen van den staat van beleg in tegendeel de toestand is veel verbeterd zoodat we wel mogen aannemen, dat het bericht dienaangaande oDjuist is geweest. Het loopt voorloopig zooals we gedacht hadden: met de beschikbare politie en mili taire macht is men den toestand meester kunnen blyven, want ook het requireeren van troepen van elders wordt niet bevestigd, Dit was te verwachten, daar er hoegenaamd geen gevaar bestaar, dat by verzet van Chi neezen de inlanc'sche bevolking gemeene zaak met do weerspannigen maakt. Mogen we dus aannemen,. dat het openlyk verzet spoedig uit zal zyn, we kunnen niet do oogen sluiten voor de groote economische gevolgen, die deze gebeurtenissen voor Oost- Indië mogelyk zullen hebben. Ook om die reden valt bet toe te juichen, dat een on derzoek naar de grieven der Macao Chineezen zal worden ingesteld. Slaagt men er in do gegronde grieven weg te nomeD, dan kan dit voor de toekomst goede gevolgen hebbeD, De Chinees heeft tegenover Japan, tegen over de Vereenigde Staten van AmorikA getoond zich bewast te zyn van zyn macht op oeconomisch gebied en ook in onze Oost hebben Chineezen al eens de boyot op een handelslichaam toegepast, waarby het succes vrywel aau hun zyde is gebleven. Tegen openlyk verzet krachtig optreden, maar ook bereid zyn aan gegronde grieven tegemoet te komen, getuigt van wys regeeringsbeleid. (N. Rolt. Ct.). Reuter seint dd. gisteren uit Nanking: Het republikeinsche ministerie heeft heden over de vermeende slechte behandeling van Chineezen door de Nederlandeche overheden op Java beraadslaagd. Volgens ambtelyke telegram men waren er 3 gedood en honderden in hechtenis genomen en zonder eenigen vorm van proces gevangen gezet, omdat zy den troonsafstand hadden gevierd. Soenjatsen, die Joeansjikai van de aangelegenheid in kennis gesteld hoeft, meende dat een krachtig op treden zou volgen. Het ministerie overweegt de onmiddolyke opzegging van het tusschen de beide landen bestaande verdrag en het verzoek om den Nederlandschen gezant terug te roepen. De verontwaardiging ie groot. INGEZONDEN. Oost-Indië, 26 Januari 1912. Mynheer de Redacteur 1 Beleefd verzoeken wy een klein plaatsje in uw gewaardeerd blad voor het navolgende Naar aanleiding van liet bericht in uw blad van 2 December 1911, over het binnen komen van Hr. Ms. Utrecht" te Amsterdam, zyn wy zoo vry op te komen tegen de ver keerde voorstelling die daariD wordt gege ven, als zou het ongeriefelyk zyn voor de ipvarenden thnis te varen mot een oorlogs schip in een andere hollandsche haven dan to den Helder. Waar u zogt dat zooiets een grooto teleur stelling heeft opgewekt by leveranciers en gehuwde schepelingen kunnen wy ons voor stellen en vooral by oerstgenoemden. Ook voor enkole gehuwde thtiisvaarders wier gezin in den Helder woont is het misschion niet pleizierig. Maar woet u wel dut hut overgTOOte meerendeel van de bemanningen der repatriëerende schepen oDgehuwd is en ten zeerste is ingenomen met het besluit van den Minister van Marino om liet schip Amsterdam te laten binnenvallen, wolk besluit natuurlijk zyn oorzaak vindt in de belangen van den dienst. Er gaan hier zelfs Indië plannen rond onder do marine- schepelingen om een algemeen verzoek tot den Minister van Marino te richten om do ichepen altyd in Amsterdam te laten bincen komen. De vergelijking dio u treft met: «wat is voor Amsterdam nu de biunoukomst vau een schip vergeleken by wat het voor Nieuwe- diop is", is zeer juiat, maar wy zyn zoo vry hierover op te merken dat er in eerat- ;enoemdo plaats evengoed bolaeting beta- ende burgers wonen als in laatstgenoemde plaats en dan toch zeker, indien er nog wat te profiteeren is van een binnenkomend schip, hierop evenveel rechten kunnen doen gelden dan zy in den Helder. U zegt: «heel den Helder leeft mee in deze gebeurtenis, do leveranciers hebben reeds hunne inkoopen gedaan." Het is een logisch feit dat handelsmenschen in goede dagen als met thnisvaren van een oorlogsschip bedoeld, hierin geheel opgaan, doch by dengene die niots met hot binnon- komen te maken hebben zal het enthusiasme toch wel niet zoo groot zyn. Zy mogen eens komen kyken aan hot Hoofd, doch verder strekt hun belang toch zeker niet en dezelfde geestdrift ondervinden we to Amsterdam, misschien nog wel in meerdere mate. Eu dat de leveranciers bun inkoopen doen vóór dat zy het moeten verkoopen is gewoon, alleen is het wat sterk als inkoopen gedaan worden véér dat zy weten welk besluit de Minister zal nemen omtrent de plaats van binnenkomen van bet schip en zich daarna over dat besluit durven te beklagen alsof het anderen huu schuld is dat or voorbarige inkoopen gedaan zyn. Dat is ons inziens een finantiëele strop waar een ieder die er be lang by heeft voor had kunnen waken. Ook bebt u het over het finantiöel belang van dengene die dan met de permissiebeiirl zal moeten overwippen uit Amsterdam naar den Helder, zoolang het schip nog niet uit dienst gesteld is. Wy willen hiertogen op merken dat dit zwakke argument niet opwoogt tegen het feit dat, het schip in Nieuwediep liggende, de overgroote meerendeel dor be manning naar buiten den Heldor trekt op Zaterdag of Zondag. U is toch wel eoDs op eon dezer dagen aan het station geweest Daar kan u de juistheid van onze (jewefing We kunnen en mogen ons niet onthouden i u te wyten op de verdachtmaking die uw vorenbedoeld stuk voorkomt, als zou er een ontevreden geest ondor het mindere marine-personeel ontstaan door het binnen vallen van een oorlogsschip te Amsterdam. Gelooft u nu gerust dat het de goede geest bevordert en dat een ieder, al zyn er ook enkelen die zich eene kleine finantiöole opof fering moeten getroosten door heen en weer reizen, welk evenwicht wel woor hersteld wordt indien die enkelen hunne inkoopen in Amsterdam doen, ten hoogsto is ingeno men met het door den Minister genomen besluit. Wy voor ons hopen dan ook dat de Minis ter zich, door argumenten als in uw blad aangehaald, niet zal laten bewegen om hot besluit te veranderen, wat zeer zeki-r ton goede komt van materiëel en personeel. U dankend voor de plaatsruimte verblijven wy gaarne Uw getrouwe lezer van bet .Vliegend Blaadje" aau boord Hr. Ms. «Hertog Hendrik". De volgende circulaire werd uit Zwitser land door ons ontvangen .Hierdoor beleefe verzacte my opgave van pr^js tedoen voorGeliove de unter- ste prys abtegeven daarmede een groote hooveelted ankamden opgeven kan. Io op- vodige ofwachtung, onz." Onderaan stond «P.S. Ich bitte Sie, Ihre Korrcspondenzon womüglich in deutscher Sprache mit mir zu fiihren." Dit laatste schynt wys. Een man, die aan de oude spreuk ge loofde: «Als gy oen speld ziet liggen, raap ze op, cn de dag zal u geluk aanbrengen zag voor ons bureau een speld, en terwyl hy zich bukte om die op te rapen, viel zyu hoed at en rolde midden op de straat, zyn bretel brak, zyn halsboord barstte open, on zijn valsche tanden vielen uit zyu mond en braken op de straatsteenen. Maar hy raapte de tpald toch op I

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 5