KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTaxel, Wioringon on Anno Pauiowna No. 4080. Zaterdag 16 Maart 1912. 40ste Jaargang Tweede Blad. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct, buitenland f 1.25 Pre- Zondagsblad 37J 45 f 0.75 miën J Modeblad >»»65»»»»75» fO.SO (Voor het buitenland by vooruitbetaling.) Adverteatiën van 1 tot 5 regel» (bg vooruitbetaling) 30 ceat. Elke regel meer6 t Bewgs-exemplaar2$ Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Interc.- Telefoon 5 O. Uitgeven C. DE BOER Jr. (v./b. BERKHOUT Co.), Helder. Opgave van alhier gevestigde en vertrokken personen tot en met 13 Maart 1912. Gevestigd. Naam: Beroep: Woonplaats: Van: Gel. M. 0.van Hoboken, Kap.V.-Art., Hoofdgr. 68/69, Bergen op Zoom. N.H, N.L.A.Krans, offi.».gez., Hoofdgr.77, Groningen. Geen. L.J.J.Dormckx, offl.-mach., Hoofdgr. 20, A'dam. N.H. F.L. A.V.Brussel, korp.-stok., Basstr. 34, A'dam. R.C. J. van Sluis, bootsman, Breestr. 51, Hellev.sl. N.H. C.A.W.Smits,korp.-ziek.v.pl.,Langestr.35, Maassl. L.J.Nyenhuis, stok. 2e kl, Achterstr.lÖK, 's Hage. Wed.J. Gotz, x. b, Go versstraat 13, A'dam. H. v. Hoeflaken, gepd, v. d. Hamstr. 11, Selzaete P. J. v.Tongerlo, bootsm., Hozenstr. 95, H.A.Hensing, matr.-torp., Wagenstr.16, Leiden. N.H. A. Wogman, arbeider, Koegras, Wieringerwaard. P.W.Gulien,korp.-stok., Jan in 't Veltstr.93, A'dam A.Kleinman,kp.-tp.,Ruijterstr.21,Wcnseradeel. Ger. H. Greiner, stoker, Westgracht 2G, Zaandam. R.C. J. Visser, marinier, Vijzelstr. 3J, Amsterdam. A. W. Staver- man, luit. t.z. 2e kl., Binnenh. 101, Bandoeng, O.-I. C.J.P.Bruininck,kp-st.,Jan in 'tVeltstr.l22,'sHage. Vertrokken. Naam: Beroep: Van: Naar: Gel. A.I.Groeneveld, werkm., Prinsenstr. 7, R'dam. N.H. P. van Es, bierbottelaar, Binnenh. 73, Velsen. J. Koopman, visscher, a. b. H.D. 6, Wieringen. T. de Wit, modiste, Weezenstraat, Zwolle. J.Brander, apoth.-assist., Kanaalw.64, Westwoud. C. Mooij, arbeider, Koegras 235, Callantsoog. P.J.Joosten, bankwerker, 2e Vroonstr. 24, A'dain. L. Willemstijn, matroos (sleepboot), Maassluis. D. de Jong, marinier, Koningdwarsstr. 41, Sluis. J. Visser, sluisknecht, Buitenh. 42, Purmerend. J.A.Groeneveld,schilder, Kon.dw.str.27B, A'dam. O.R. H. A. de Koek, z. b., Keizerstr. 101, Bussum. N.H. J. G. Gruschke, kap. mar,, Binnenh.103, R'dam. Geen. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 12 Maart 1912. Voorzitter: De heer Burgemeester. Aanwezig zijn de heeren Van Neck, De Ven, De Geus, Biersteker, Van der Ploeg, Krynen, Verstegen, Verfaille, Oortgijsen, Hartsinck, Zander, Bok, Bommel, Harten- dorf, Adriaanse, Terra, Van Breda en Harjer. Afwezig met kennisgeving van verhinde ring de heeren Over de Linden en Grunwald aanvankelijk ook de heer Van den Berg, die echter al spoedig ter vergadering komt. De notulen der vorige bijeenkomst, die ter visie hebben gelegen, worden onver anderd goedgekeurd. Ingekomen stukken en mededeelingen. I. Kennisgeving van het bestuur der woningvereeniging „Licht en Lucht", dat worden aangenomen de gestelde voorwaar den, waaronder vergunning is verleend tot verkaveling van de perceelen grond Sectie C, nos. 6710, Tl, '12, '13, '14 en '15, ge legen ten z. van de Jan in 't Veltstraat. II. Kennisgeving van de Raadscommissie, inzake een nieuw raadhuis, dat zij afziet van het indienen van verdere plannen en de reeds ingediende plannen terugneemten dat wel naar aanleiding van de gehouden besprekingen in de comité-vergadering. De meerderheid der commissie blijft even wel van oordeel, dat met het oog op den bestaanden toestand het noodzakelijk is, dat er een nieuw raadhuis komt. De minder heid der commissie acht het huis van Vastenou aan den Stationsweg met het oog op de geringere kosten voor deze gemeente het best uitvoerbaar, afdoende Yoor vijftig jaren. De Voorzitter stelt voor de commissie dank te betuigen voor de moeite, die zij zich in het belang der gemeente heeft getroost. III. Goedkeuring van kohieren van school- guld, van de belasting op de honden, van 3 suppletoire kohieren Yan de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1911, van het besluit tot heffing van be lasting op het gedistilleerd en van het be sluit tot verlenging van den termijn van ont ruiming van twee woningen te Huisduinen. IV. Beschikkingen van Gedeputeerde Staten op reclames tegen aanslagen in de directe belasting naar het inkomen en in de schoolgeldheffing. V. Goedkeuring van Ged. Staten op het besluit van den Raad tot opname van be drijfskapitaal voor de gasfabriek en ter voorziening van kasgeld ten behoeve der gemeente. VI. Kennisgeving van de heeren P. Van Dalen, K. Nieüwstad en K. Do Vries, dat zij hunne benoeming tot leden der com missie van bijstand voor beheer van het gemeente pensioenfonds aannemen. VIL Kennisgeving van den heer D. H. Grunwald, dat hij zijn benoeming tot lid der commissie, inzake de verordening op de onderwijzers-jaarwedden aanneemt- VIII. Adres van de marine-woning-bouw- vereeniging „Algemeen Belang", verzoeken de het door haar ingediende bouwplan niet in behandeling te willen nemen en tevens dat ingediende plan terug te mogen ont vangen. I-VIII worden voor kennisgeving aan genomen. IX. Adres van het Dag. Bestuur van den A. N. W. B., toeristenbond voor Nederland, verzoekende om op verschillende openbare gebouwen, als gemeentehuis, politiebureaux, scholen, brandspuithuizen, enz. den plaat naam te doen vermelden. Voorts geeft zy nog in overweging dio plaatsaanduiding te doen geschieden aan de palen der waarschuwingsborden, voor geschreven bij art. 8 der motor- en rijwiel- wet. X. Adres van mej. H. van Reenen Kouseband, weduwe van den overleden agent van politie H. van Reenen, verzoekende een gratificatie te mogen ontvangen. XI. Adres met Mem. v. Toelichting Yan de Afd. Helder van den Bond van Ned. Onderw., verzoekende le. aan elke school voor gewoon lager onderwijs te verbinden een 7de leer jaar, waarin vervolgonderwijs wordt gegeven. 2e. B. en W. uit te uoodigen, het daar heen te leiden, dat de in verband hiermede noodzakelijke veranderingen in het leerplan worden aangebracht. XII. Mededeeling van de commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs, dat zij naar aanleiding van de benoeming van don heer M. H. J. Groenendijk tot tijdelijken leeraar aan de Zeevaartschool, aan Zijne Excellentie den Min. van Binnenl. Zaken schrijven heeft verzonden, behelzende af keuring dat die benoeming is geschied zonder advies van de commissie in te winnen. XIII. Missive van de commissie van toe zicht op het Middelbaar Onderwijs, de aan dacht er op vestigende, dat de directeur van de Zeevaartschool het directeurschap heeft aan vaard van den op te richten Handels- Avondcursus, hetgeen de commissie in strijd acht met het reglement. 1X-XIH worden in handen van B. en W. gesteld ter afdoening of om advies. XIV. Schrijven van dr. Kerkhof, ontslag verzoekende als lid der commissie van toezicht op het Lager Onderwys. De Voorzitter deelt mee, dat de heer Kerkhof gedurende tien jaren Jid der com missie heeft uitgemaakt en stelt diens volgens voor, hem dit ontslag eervol te verleenen, dank betuigende voor de diensten, de gemeente bewezen. Hij Yoegt er aan toe, dat de gedwongen rust hem ten goede zal mogen komen, kan 't zyn tot zijn volledig herstel. XV. Ontslag-aanvragen. Door den onderwijzer, J. H. Arpeau wordt, wegens zyn benoeming te Amsterdam, ont slag aangevraagd met ingang v. 16 April a.s. Eervol verleend. XVI. Eveneens is een verzoek ingekomen van mej. B. A. Erica, onderwijzeres aan school no. 5 alhier, om ontslag alsjzoodanig met ingang van lé April a.s. Eervol verleend. XVII. Door de brugwachters J. De Roos en K. Bregman wordt ontslag aangevraagd, door den eerste tegen 1 April, door den tweede tegen 1 Mei a.s. Eervol verleend. XVIII. Gratificatiën. Adressen van de wed. G. Jansen—Tieman en de wed. J. Roosloot—Koopman, ver zoekende de gewone jaarlijksche gratificatiën van f 100.—. Wijl na onderzoek gebleken is, dat in den toestand der aan vraagsters geen ver andering is ingetreden, stelt de Voorzitter voor, de gratificatiën opnieuw te verleenen. Aldus goedgekeurd. XIX. Medailles. Voorstel tot toekenning van zilveren medailles voor 3 wedstrijden, welke in dit jaar gehouden zullen wordeu, a. door het hoofdbestuur der Kon. Mar. Jachtclub b. door het bestuur der Marine Sport vereniging c. door de commissie voor den 7den Marine Schietwedstrijd. Dit'voorstel in stemming gebracht, wordt met algemeene stemmen goedgekeurd, uit gezonderd die van den heer Verstegen, die tegen stemde. XX. Ontheffing bouwverordening. Ontheffing van het bepaalde bij art. 16 der bouwverordening wordtaangevraagd"door II. G. Bischoff Yoor perceel Langestraat 20, hoek Dijkweg; K. Slikker, Yoor perceel Kroonstraat hoek Gravenstraat. Met algemeene stemmen goedgekeurd. XXL Voorstel-toelage. Voorstel van B. en W. tot toekenning van de gewone toelage (f 50. -) aan den heer J. Fray^voor de verleende hulp aan de commissie' voor gasfabriek en water leiding. Met algemeene stemmen verleend. XXII. Verkaveling Bassingracht. Advies van B. en W. op het adres van den heer Oortgysen, betreffende de voor waarden van verkaveling van grond aan de Bassingracht. B. en W. stellen voor, aan adressant mee te deelen, dat zijn verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. Dit advies in stemming gebracht wordt aangenomen. De heeren Krijnen, Adriaanse, Verstegen en Biersteker stemden tegen. XXII. Wachtlokaal. Voorgesteld wordt te besluiten tot ver plaatsing van het wachtlokaal naar het terrein van de gemeente-reiniging, waar het zal kunnen dienen voor schaftlokaal. Met algemeene stemmen aangenomen. XXIV. Ontheffing belasting. Voorgesteld wordt volgens de daarvoor opgemaakte lijst, ontheffing van belasting naar het inkomen te verleenen, wegens vertrek uit de gemeente. Eveneens met algemeene stemmen goed gekeurd. XXV. Belegging kapitaal Algemeen Weeshuis. Advies op het voorstel van den heer Oortgysen betreffende de belegging van de gelden van het Algemeen Weeshuis. Na ingewonnen advies bij het bestuur dier stichting, stellen B. en W. voor, het voorstel voor kennisgeving aan te nemen. Met algemeene stemmen goedgekeurd uitgezonderd de heer Oortgijsen, die tegen stemde. XXVI. Salarisregelingen. Mededeeling van B. en W. betreffende de herziening van verschillendo salarissen, en wel voor de ambtenaren van de belas ting, van de politie en van de gasfabriek B. en W. stellen in dit schryven aan den Raad voor, na een onderzoek betreffendo de regelingen dier salarissen in andere gemeenten van ongeveer dezelfde grootte als den Helder, lettende op de uitkomsten dier vergelijking, zoo uoodig te zijner tyd met voorstellen ter herziening te komen. De heer Van Breda zegt, dat hij zich zeer best met deze toezegging kan ver eenigen, doch zou in verband hiermee willen Yragen, of het college eenigen spoed zou willen maken, dit vooral met het oog op de controleurs van de belastingen, die reeds het vorig jaar hebben geadresseerd. Als dit kon worden toegezegd, zouden de leden van den Raad, die indertijd op wijziging hebben aangedrongen, zich met deze mededeeling zeer góed kunnen vereenigen. De Voorzitter zegt toe, dat het in derdaad in de bedoeling ligt, er met be kwamen spoed aan te werken. XXVII. Wijziging Politieverordening. Advies van B. en W. op hot adres van de Afd. Helder van den „Ned. Bond van Koffiehuis-, Sociëteit-, Restauranthouders- en Slijters-Vergunning", verzoekende de wyze voor het verleenen van vergunning tot het maken van muziek in koffihuizen te herzien. B. en W. deelen mede, dat de beslissing uitsluitend behoort aan den Burgemeester. Van wijziging van art. 90 der Alg. Politie verordening is voor het beoogde doel dus geen heil te verwachten en zy stellen daarom voor, hen te machtigen, adressante in dezen zin in te lichten. Dit advies wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. XXVIH. Onbewoonbaarverklaring. Voorstel tot onbéwoonbaarverklaring van de woningen Achtergracht W.zijde, No, 71 en 71° en Bakkersteeg No. 1. Met algemeene stemmen goedgekeurd. k'XIX. Pandhuiswet, Missives vaii Gedeputeerde Staten hou dende bericht, dat een van de beide ver ordeningen is goedgekeurd, doch dat eenig bezwaar tegen de tweede bestaat. Voorgesteld wordt in de laatste eenige verandering aan te brengen. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. XXX. Pensioenverordening. Voorstel tot vaststelling van eene ver ordening ter uitvoering van het bepaalde bij de artt. 13 en 15 van de Pensioen ver ordening. Hierbij zijn overgelegd de adressen van den Opperbrandmeester P. Verheij en van de drie gemeentevroedvrouwen, de dames E. Meinema, M. Fellekes en N. Kiske, ver zoekende opname in het pensioenfonds; terwijl in dc hierbovengenoeinde adressen van J. de Roos en K. Bregman wordt ver zocht de adressanten in het genot van pen sioen te stellen. Nadat de heer H a r t e n d o r f de toe zegging had ontvangen, dat geïnformeerd zou worden of de vader en moeder uit het Armenhuis in de Tuinstraat in aanmerking zouden willen en kunnen komen, om op de lyst van pensioengerechtigden geplaatst te wordeu, wordt," na nog eenige discussie en redactiewijziging, deze verordening met algemeene steramen aangenomen. De verzoeken van den heer Verheij en van de dames-vroedvrouwen, worden met algemeene stemmen verworpen. XXXI. Verordening publieke verma kelijkheden. Aangeboden worden concept-verordenin gen op de heffing en invordering van be lasting op de publieke vermakelijkheden. Ook deze verordening wordt, na eenige gedachtewisseling, aangenomen met de be paling, dat zij 1 Augustus a.s. in werking zal treden. Op voorstel van den heer Van den Berg, genoegzaam ondersteund, gaat hierop de Raad voor den tyd van een kwartiertje in geheime zitting over. Na heropening zijn aan de orde de navolgende XXXII. Benoemingen. Voor Gemeente-Geneesheer: Aanbevolen worden: 1. de heer A. Grunwald te Helder; 2. de heer G. F. Louwerse te Helder. Benoemd wordt de heer Louwerse met 12 stemmen; de heer Grunwald verkreeg 6 stemmen, terwyl 1 briefje blanco was. Voor Schoolarts: Aanbevolen worden: 1. de heer G. F. Louwerse, 2. de heer A. Grunwald. Benoemd wordt de heer Grunwald met 15 stemmen; terwyl op den heer Louwerse 2 stemm. waren uitgebracht. Twee briefjes waren blanco. Voor Gemeente-Apotheker Aanbevolen worden: 1. Dr. G. A. Stutterhoim te Poortugal; 2. K. Scheringa te Nijkerk. Benoemd wordt de heer Dr. Stutterheim met 18 stemmen; 1 briefje w»s blanco. Voor onderwijzeres aan School 5: Voorgedragen worden: 1. Mej. S. Kelderman te Raalte, 2. A. W. Schwantje .te Surhuister veen, 3. A. S. Baert te Dalerveeu. Benoemd wordt rnej. Baert met 10 stem men, op de dames Schwantje en Kelderman waren respectievelijk 5 on 4 stemmen uit gebracht. Commissie tot wering van Schoolverzuim. Om te voorzien in de vacatures, ont staande op 11 April a.s. door de periodieke aftreding, werden door deze Commissie aanbevolen 1. H. L. Elte, aftredend lid, 2. S. M. Manheim, winkelier. Voor de vacature Ligteringen: 1. W. F. Ligteringen, aftr. lid, 9. S. L. v. Os, aannemer. De HH. Elte en Ligteringen worden her- I benoemd, respectievelijk met 16 en 15 stem men, terwyl de heer Van Os 1 stom kreeg. De overige briefjes waren blanco. Voor Lid van de Commissie van Toezicht op 't Middb. Onderwys: Aanbevolen werden: 1. Ds: J. W. Poort. 2. H. L. J. N. Dufour. Benoemd wordt Ds. Poort met 16 stem men, terwijl 9 briefjes blanco waren. Thans is men genaderd tot do XXXIII. Rondvraag. De heer Bommel, herinnerende aan het schryven van de Commissie van Toe zicht op het Middelb. Onderwys, betreffende het optreden van den Directeur van de Zeevaartschool als Directeur van den op te richten particulieren Handels-Avondcursus en verwijzende naar de desbetreffende in de plaatselijke bladen verschenen adver tenties, informeert of genoemde Directeur hiermee niet zijn boekje is te buiten ge gaan, daar hy meent, dat het dien Directeur volgens art. 19 van het betreffende Regle ment verboden is les te geven aan eenige andere inrichting van onderwijs. Hij meent, dat het destijds in de bedoeling heeft ge legen, dat de Directeur van de Zeevaartschool dooi deze bepaling zou worden genoopt, al zijn krachten aan de Zeevaartschool te wijden. De Voorzitter antwoordt hierop, eerstens, dat de cursus nog niet aau den gang is; tweedens, dat wel verboden is les te geven aan eenige andere inrichting, echter niet, om als Directeur op te treden en vervolgens af te wachten, wat B. en W. zouden adyiseeren op het desbetreffende schrijven van de Commissie van Toezicht Middelbaar Onderwijs. Nadat ook nog de heer Adriaanse er op had gewezen, dat alles nog een voor- loopig karakter droeg, en de benoemingen in elk geval onderworpen waren aan de goedkeuring van den Minister, wordt be sloten, het nader advies af te wachten. De heer Van Breda vestigt de aan dacht op het vernielen van de boomen der Kerkhoflaan. De heer H&rtendorf brengt ter sprake het verslag van het verhandelde der Raads vergaderingen, zooals dit thans door de directie van het Dagblad aan de heeren van den Raad wordt thuisgezonden. Hij is met dezen gang van zaken niet geheel content. Hij zou n.1. willen vragen, hoe het staat met de correctie. Zooals dit thans wordt geleverd, vindt hij er allerlei leemten in en kan het nooit als officieel verslag van het verhandelde aangemerkt worden. Hij windt 't ook wel wat dun, zoo'n kranten artikel geplakt op een velletje postpapier, ook in aanmerking genomen den prijs, dien er voor wordt betaald. De Voorzitter antwoordt, dat het verslag ook niet dient aangemerkt te worden als de officieële notulen, doch meer om als handleiding door de heeren, als zijnde uit voeriger dan de officieële notulen, te kunnen worden nageslagen. Hij raadt aan, dezen gang van zaken eenigen tijd aan te zien. Mocht de ervaring leeren, dat er al veel gebreken kleven aan deze manier, dan zit. er niets anders op, dan dat de heeren voorstellen over te gaan tot het instellen van oen stenografisch raadsverslag. Nadat ook de heer Adriaanse even had toegelicht, dat hy het niet anders bedoeld had, dan door den Voorzitter nu was uiteengezet, wordt de openbare zitting gesloten en gaat de Raad opnieuw over in geheime zitting, nu tot het behandelen van reclames. Het pantserschip. De Haagsche correspondent van de »Tel.« meldt s In parlementaire kringen verluidt, dat by de behandeling van het ontwerp iniake het pantserschip in de Tweede Kamer, door den heer Van Karnebeek een voorstel zal worden gedaan, om over te gaan tot den bouw van een belangrijk grooter schip (n.1. van 14.000 ton) en om dit schip door Nederland en Indië ieder voor do helft te laten betalen. Da voortvluchtige luitenant. Nader vernemen wy dat dq voortvluchtige luitenant (zie Eerste Blad) zich niet heeft schuldig gemaakt aan verduistering, zooals wy in ons vorig no. vermeldden, doch a 11 e e n aan desertie. Op een kantoor is de boekhouder overle den. Een van do joogere bedienden wendt zich schriftelijk tot de directie met het ver zoek de opengevallen plaats te mogen in nemen hy schryft ,Onze boekhouder is gestorven; aangezien ik hetzelfde kan doen, zou ik gaarne zyn plaats innemen." ■IEUWSBERICHTER. HELDER, 15 Maart. Bezuiniging gasverbruik. Ofschoon aan de gasfabriek nog voldoenden voorraad kolen voor eene maand is, heeft de directie gemeend, om op alle eventuali teiten gewapend te «yn, hierop zooveel moge lijk te moeten te beznioigen. In verband daarmede ia van Woensdag avond af de straatverlichting beperkt en zuilen alleen de z.g. nachtlantaarns branden. Wy meenen tevens er de burgerij op te moeten wyzen dat het in haar belang is het gasverbruik zooveel mogelijk te beperken. Aanbesteding. Het bouwen van een Woonhuis in de Koningstraat 28—30 is opgedragen aan de heeren Gebrs. Smit, alhier en het uitbreiden der drukkerij Koningstraat 29 aan den heer H. Riemers, alhier. De Vereeniging Jong-Holland' eene revue-operette, getiteld «Niet naar huis gaan", opvoeren. De repetities biervoor zyn vollen gang. Er komen ongeveer 200 rollen in voor, alle bekende toestanden, zaken, enz., uit beeldend uit den Helder. De coslumes voor deze revne worden ezpresselyk vervaardigd, onder leiding eener gediplomeerde coupeuse evenzoo nieuwe decors. Nienwe toepasselijke ballets worden inge studeerd. Het geheel staat onder leiding der heeren Polak, (Dykje). Herstellingsoord voor Rijks Ambtenaren Ten bate van het te stichten Herstellings oord voor Ryks-ambtenaren heeft de heer P. H. R. Beuming, ond-onderofficier van het Indische leger, een boekje geschreven «Schetsen uit den stryd op Groot-Atjeh". Behalve ver schillende interessante schetsen, bevat het werkje tal van illustraties on een speciaal vervaardigde kaart van Groot-Atjeh. De minimnm-prys is 10 cent, dut wil dns zeggen men mag ook meer geven de netto opbrengs is geheel ten bate van het opterichten her stellingsoord. Franco per post f 0.12. Belang hebbenden kunnen het aanvragen bjj den heer Kramer, Weststraat 63. De duurtetoeslag. De gemeenteraad van Amsterdam verwierp in zyn Woensdagmiddag gehouden vergade- UIT DE HELDERSCHE SAMENLEVING door P. N. v. R. Wat Jan Bijl vertelde. IV. „Vliegensvlug daarentegen ging het toe by de redding van de opvarenden van een Duitsch Btoombootje met stroop, dat mor gens door oen harden Zuid-Wester naar do gevaarlijke zandplaat werd gezweept. Hoe wel het buiten erg bruin was en de Razende Bol als een jkokende dampkring opdoemde, kreeg de reddingboot zonder veel stoornis verbinding en werd het volk direct naar de haven verzonden. Slechter liep het met 't stroopbootje zelf af. Het tuig werd vernield, de luiken vlogen weg, het water stroomde binnen en een baksteen had toen niet vlug ger knnnen zinken. De kleverige lading werd later door duikers weer opgehaald. Ken Deenscho schoener kwam met veel avery °P 'n middag len »Dher tusschen de boei van 't Zuidergat en de Zuiderhaaks. 's Avonds schoot de wind met woeste stooten uit 't Westen en de zee werd rollend hol. Om elf uur gingen noodpylen omhoog en oogenblikkelyk nam men hier in de haven maatregelen, 't Was buiten zóó ruw, dat de leege reddingboot tydens het sleepen drie maal onderdompelde. Alléén vier man, schip- jcr Kees do Koover, Otto Abramsen, Kees tlaassen en Jan Byl hadden conrage om met de zware golven te gaan worstelen, de rest van onze bemanning bleef op de sleep boot. Als een kraaien vleugel werden we in den zwarten orkaan gedreven en na een helfdhaftigen stryd kregen we verbinding en wisten we <le equipage van zes man te red- don. By het terugstoomen naar 't Nieuwediep werd onze boot losgeslagen en onder Texel opgevischt. Den anderen morgen beproefde de «Hercules" tevergeefs om den schoener krygen. Eerst op den derden dag, toon het weer veel beter was, kwam zy vlot en in de haven binnen. De volgende was een driemastschoenertje, geladen met leien, 's MorgeDS negen uur werd het op de Bol gezien en door vletter- lioden bezocht, die echter wel weer konden g:iun, wilden zy zelf niet in gevaarlijke om standigheden komen. De .Hercules" er bij gehaald, raakto ook aan den grond vast en Lwam juist weer in 't ruime sop, toen wy achter de „Simson" arriveerden. Wilde buien kwamen uit 't Zuidwesten aan en do storm wind maakte het water tot een feilen brand- gloed, waarin de reddingboot nog haar roer verspeeldehet brak dwars af, toen we de schipbreukelingen te pakken hadden. Nog dienzelfden nacht werd de schoener geweldig toegetakeld en tot splinters gemaakt. Zoo'n noodlottig einde was ook voor een Noordscho schoener, die geladen met teer, door een yskouden Noord-oosler op de Bol werd gesleurd, 's Middags twee uur sleepte de „Uercules" ons naar 't Molongat. Van dur gingen we onder zeil naar de Bol en thet veel moeite werd de bemanning, zever menschen, van boord gehaald, by welke ge legenheid de stuurman twee ribben brak. Eer wo aan 't Nieuwediep waren met het geredde volk, onkenbaar vet en zwart van do teer, begon de lading al te dryven en het moeBto kwam te Callantsoog aan. Toen de „Saga" overdag op de Bol zeilde, was ik aan Huisduinen to visschen. Moeder ziel alleen ging ik met myn vlet er op af wist 's avonds zes uur dertien menschen bemachtigen. De reddingboot, dio toen aankwam, nam twee man over en ik bracht de elf naar 't Nieuwediep. Den volgenden' dag kon de lading nafta gelost worden en op den derden dag kwam deze Noordsche bark weer dryvende. Op een anderun keer ging ik in myn *let naar Callantsoog, toon een Engelsche bark, geladen met salpeter, op de Pannekoek liep. 't Was goed woer en ik besloot, er heen te gaan. Maar 's middags tegen vieren werd het leelyker. Een sombere, granwe lucht woikto laag en zwaar over hot duin en boven het water werd de lucht pikzwart, massief cn goweldig. 'De wind, pal Zuidwest, werd steeds kwador en met onbodwingbaro macht begonnen de zeetjes te werken. Op de strandingsplaats lagen twaalf groote haring booten, doch niet één waagde het om de bark to naderen. Met twee tochten haalde ik er zes man at. Nog drie matrozen moesten achterblijven. By de derde reis kregen we een klap water in de vlet, die ods, drie roeiers, er uit kwakte. Een golf nam ons op, maar we kletsen onder het bereik van do vlet en zwemmende werd zy weer ge grepen. Toen konden we het niet langer uithouden en moestea terug naar 't Nieuwe diep. Door middel van een lyn kwamen de drie schipbrenkelingen op de „Amsterdam". Het barkschip sloeg geheel uit elkander en de brokken spoelden hier aan." dronken man met struikelenden stap een droomerig gezang luid uitgalmt, waar een woning knersend op slot wordt geduwd, waar eed zolderluik ergens dichtbij gedurig armoedig tochtig slaat. En de schipper, met eon geest zoo jong, o frisch, zoo tintelend, die een bronzen medaille van Holland, een zilveren van Engeland en kruis van Oostenrijk heeft voor moed en menschenmin, de schipper zwygt een oogenblik en als wo scherp-luisterend wachten op 't vervolg, dan zegt hy, dat 't welletjes is, dat een reeks kloinore feitjes met eigen vlet maar in den doofpot moeten, dat-ie anders nog best een paar uurtjes kon praten. Alleen verhaalt hy nog het oen on ander van zyn duinkers-werkzaamheden, waaronder die aan den Hoek van Holland, zeven myl buiten den Waterweg, hoe hy daar gednrende het opruimen van een wrak voor dé Berging»- maatschappy by oen ontzettend ongeluk nauwelijks aan den dood is ontsnapt, en ten slotte uitte hy de stille hoop, dat de tegen woordige reddingboot, een „klomp" in moei lijke tochten, nog eens vervangen zal worden door de modorne stoomreddingboot. Zon er één Nieuwedieper zyn, die nooit eens attentie schonk aan Onrust, aan do Razende Bol, aan den Noorder- en Zuider haaks Zelfs by mooi, stil woer, als de hemel lichtblauw en de zee glad is, dan zie je in de verte het woelende, werkende water, de lange welvende zwelling, die met een borrelend geluid van spattende schuimbel'en breekt. Dét ruischen en murmelen klinkt or als een nimmer zwijgend lied, zacht en zangerig, hetwelk evenwel maar al te dikwyls over gaat tot diepe klanken, rommelend, tromme lend, brommend dof, met rollend hol en bol gebom, met wondero davering van schorre onder, wanneer wolken laag hangen, do wind toenoemt on de branding hoog en zeer onstuimig wordt. Als de storm loeit en huilt op onze kust, dan denk je aan don grooten wateroorlog sinds 1821 de stichting van de Noord- cn Znid-Hollandsche Maatschappy tot redding van schipbrenkelingen dan zio je terug op den heldenstryd van Martiuns van der Ham, Klaas Duit, Cornelis Dito en hunne stoutmoedige makkers, die van 1834 tot 1882 ons een glorietijd gaven, een historisch ver leden, met nieuwe edele daden van zelfop offering trouw gebleven en met een leven van moedige toewijding aangevnld door Theo- dorus Rykers on Kuiper en Jan Byl en tal van andere stoere mannen, die thans nog een eenvoudig volk van kracht en kern vormen, steeds gereed om op oen noodsein zich te wyden aan een heerlijk plichtsgevoel behoud van dierbare menscbonlevens, het helpen in nood van schepelingen, die naar de verradelyke en met recht gevreesde zand banken worden gedreven. EINDE. 't Ia by half één en de nachtgeruchten ring met 24 tegen 18 stemmen het voorstel I beheerschen de straat. Windvlagen vallen der socialisten om den duurtetoeslag ook over I met klagelyk gejammer aan op de kool- Maart en April uit te keeren. I zwarte huizenrij van de gracht, waar UIT DE TWEEDE KAMER. De Kamer zette Dinsdag de behandeling voort van het wetsontwerp betreffende de zydelingsche diensten. Ook de heer Passtoors (r.-k.) betuigde zyn sympathie met het ontwerp, hoowel hy ver schillende categorieën daarin niet opgenomen zag. De heer Klerk (n.-l.) kwam hetzelfde betoogen, en pleitte voor opname van onbe zoldigde rijksveldwachters, die ook in zyde- lingschen dienst van den staat zyn. De Min. van Financiën zette nog eons nader uiteen wat eigenlijk onder het wets ontwerp behoort te vallen. Van opname van nieuwe eategorieën, zooals de heer Helsdingen bepleitte, moest do Min. niets hebbon. En datzelfde antwoord krygen de heeren Passtoors on Ankerman ook. Ook meneer SmeeDge is mis, zei de Min., absolunt mis. Onbezoldigde rijksveldwachters zyn ia rechtslreekschen dienst van den Staat. De heeren Ankerman, Ter Laan en Smeengo hadden op art. 1 een amendement ingediend, strekkende om ook de tydelyke diensten in dit wetsontwerp optenemen. Maar doordat de Min. tegenover elke verandering in zyn stolsel eene beslist afwijzende houding in neemt, en de heer Ankerman vreest, dat, door zyn amendement, het wetsontwerp in gevaar loopt, trekt hy het amondement in. Ja, zei de Minister, dat is wel goed, meneer Ankerman, want anders zon ik het wetsont- orp onder den arm nemen en er mede naar huis gaan om het om te werken. Hierop worden art. 13 aangonomen. Op artikel 4 (bewijs van den dnur van den zydelingschen diensttijd door overlegging van de akte van aanstelling) licht de heer Duyn- stee (r.-k.) een amendement toe om ook toe te staan, indien 't aannemelijk wordt gemaakt, dat zulk een stuk niet kan wordon overge legd, dat de indienstneming door andere gegovens, b.v. door getuigen, wordt geetaafd. - De heer De Meester (u.-l.) ondersteunt dit amendement met warmte, en ook do h<-or Helsdingon (s. d. a. p.) en de Minister licht toe, dat ook stamlijsten, loonlijsten en loon- boekjes onder omstandigheden als bewijs materiaal kannen gelden. Maar den Min. spy't het, dat het amendement ingediend is, omdat hy het niet begrepen heeft. Hut amendement, waarvan de Min. hoopt, dat het verworpen zon worden, wordt aan genomen. By art. 5 (berekening der bijdrage) wilde de heer Helsdingen een amendement aange nomen zien, strekkende om aan het artikel toe te voegeD«By het berekenen dezer drage wordt aangenomen, dat ieder burgerlijk ambtenaar begonnen is op een jaarwedde van f 420". Anders wordt de inkoopprijs tc boog. De kosten van het amendement kunnen niet zoo groot zyn, dat dit een reden zou zyn om dit billijk amendement af te wyzen. Maar de Min. vond dit oen ongemotiveerde royaliteit ten nadeele van de schatkist en het amendement werd, met slechts 14 stemmen voor, verworpen. Nog eenige amendementjes van geringe beteokenis zullen wy onbesproken laten on vermelden, dat het wetsontwerp zonder hoof delyke stemming wordt aangenomen. Alsnu werd aangevangen met een wets ontwerp tot nadere wijziging on aanvulling der Indische Comptabiliteitswet. De bedoeling is dat Ned.-Indië een rechtspersoon wordt, en dns verantwoordelijk blyft voor zijn finan- tieele handelingen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 1