Wy kunnen ook hierover kort zyn, over tuigd als wy syn, dat dece kwestie onzen lozers slechts matig interesseeren zal. De heer De Savornin Lohman (c.-h.) be toogde, dat voor financieele zelfstandigheid een eigen vertegenwoordiging onmisbaar is en dat dit ontwerp dus niets beteekent. De rechtspersoonlijkheid, die Indië krygt, is slechts in scbynIndië wordt thans nog be schouwd als wingewest, waarin Nederland- sohe ambtenaren hun pensioen verdienen en zoolang dat nog het geval is, maakt spr. zich omtrent een werkelijke zelfstandigheid van Indië geene illusies. De heer de Beauiort (v.-l.) ging na de practische beteekenis van het ontworp, en kwam tot de conclusie, dut do moreole verant woordelijkheid van Nederland ten opzichte van door Indië uitgevoerde financieele ope raties wel degelyk blyft bestaan. De heer Vliegen (a. d. a. p.) bepleitte eigen bogrootingsrecht met eigen zelfstandige ver tegenwoordiging. Nu Indië dat niet heeft, is de practische beteekenis van dit ontwerp gering. Nog andere leden voerden over deze kwestie bet woord en allen waren het er over eons, dat bet weDichelyk is, dat Indië leeningen kan sluiten. Verschillende leden voeren nog het woord over dit wetsontwerp en de eindstemming sal op nader te bepalen dag plaats hebben. Hei wetsontwerp betreffende de z.g. //Erf- gooiers-kwestie" wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen insgelijks de Armen wet. Hierna behandelde de Kamer het Wets ontwerp, houdende bepalingen tot bescher ming van in het wild levende vogels (de z.g. Vogelwet"). De heer Fleskens (r.-k.) opende de alge- meene beschouwingen. Hy vindt het ont werp nog niet rationeel genoeg. By de gehoele lectuur van het Wets ontwerp blykt, dat de belangen van land-, tuin- en boschbouw zyn uitgeschakeld. Een geheele categorie vau vogels dient van be scherming te worden uitgesloten. Anders wordt de wet nooit populair by onze land bouwers en tuinders. Spr. wijst op roeken, spreeuwen, musschen. Spr. meent voorts, dat de bevoegdheid, in bet Ontwerp toogeke d om op zich zelf nuttige vogels, die niettemin Bchade veroor zaken, te kunnen dooden, niet ver genoeg gaat, doch zal daarop by de artikelen terug komen. Een richtige uitoefening der wet dient gepaard te gaan met verspreiding van ge zonde ideeën omtrent vogelbescherming, vooral by de jeugd. Ook lozingen, land- en tuinbon wcursussen. -kunnen daartoe bijdragen. Spr. meent, dat dit ontwerp eenigszins gewijzigd in hooge mate zal bydragen tot bevordering van de belangen van land-, tuin- en boschbouw. De heer Van Nispen (Nijmegen) (R.-K.) vindt dat het sysje niet mag worden opge nomen in de lyst van vogels die kunnen worden uitgesloten. Het behoort tot do vogels, die do Conventie van Parijs wil beschermen. Voorts dient de Minister het gebruik van blinde lokvogels te verbieden. Spr. brengt hulde aan de heeren Thyssen en De Beau fort, die ons de vogels hebben leëren ken nen. Onbekendheid toch met de vogels is een dor grootste vyanden der vogelenbe scherming. Daarom tor go de Regeering voor do verspreiding van een populair ge schrift om het volk de vogels te loeren ken nen in het belang van de goede werking dezer wet. De heer Van den Berch van Heemstede (R.-K.) betreurt, dat men in dit Wetsontwerp veel te theoretisch en te eenzijdig tewerk gegaan. Alle adviezen zyn van oen kant ge. komen. De Minister heeft alle adressen van andere kanten naast zich nedergelegd, b.v. het adres der Nedorlandsche Jagersvereeni- g>ng. De heer Tydeman (V.L.) ie een groot voor stander van vogelbescherming, 's Ministers uitgangspunt was juist by het samenstellen van dit Ontwerp, toenhy alle vogels wilde besohermen, ton einde van elke vogelsoort een voldoend aantal iu het leven te houden. Men had zieh moeten bepalen tot het terug dringen van groote misstanden, tot het tegen gaan van massamoord van vogels door het opnoemen van bepaalde vangwyzen, die ver boden worden: le. den vinkenslag, 2e. het doelloos uitmoorden van zeevogels op de Wadden, 8e. de lysterv angst, 4e. het kanon- geweer op eenden, enz. Voorts kon men de jeug doordringen van het nut der vogels. Hy orisiteert nog op verschillende punten bet ontwerp en komt tot de conclnsie, dat hy in 't algemeen met dit ontwerp niet zeer ingenomen is en dat aan do uitvoering groote moeilykheden verbonden zullen zyn, terwijl het succes der wet gering zal wezen, Ook de heer Teenstra (v. d.) is van moe ning, dat dit ontworp zal leidon tot eeno even groote anarohie op het gebied der vogelbescherming als thans het geval is en dat het totaal onuitvoerbaar is. De heer Hugeoholtz (s. d. a. p.) zegt, dat dit Ontwerp in de arbeiderskriogen aan vankelyk met spot en hoon is begroet, om dat daaraan de prioriteit is gegeven boven de bescherming der ouden van dagen en der bakkers. Toch staat spr. tegenover dit Ont werp niet onsympathiek. Het is eeu eerste stap op een goeden weg. Nog andero leden voerden hierover het woord en de algemeene beschouwingen worden vandaag voortgezet. Daarover dus iu ons volgend nummer. Tor recht begrip van de kwestie volge hier eene korte uiteenzetting door den overzicht-schryver van het Alg. Handelsblad van dit ontwerp gegeven. Tot nu toe vielen de vogels onder de wet (van 28 Mei 1880) ,tot beschermiug van diersoorten, nuttig voor landbouw of vee teelt". Ze werden dus wettelijk beschermd te zamen met andero dieren. Maar die an dere dieren zyn alleen de egel en de veld- spitsmuis of molmuis. Overigens zyn het uitsluitend vogels. Zoodat de wet van 1880 f e i t e 1 y k zoowat geheel en al reeds een «Vogelwet* was en er dan ook nagenoeg niets van ovorblyft nu het thans in behan deling zy*cde ontwerp de vogels er uit licht. Rest< een egel- en veldmuiswot. Wel wat veel eer voor die brave dieren. De wet van '80 is buitengewoon eenvou dig. Zjj bestaat uit sleohts 9 artikelen en be vat, als voornaamste bepaling, het verbod om in het wild levende zoogdieren of vogels, nattig voor landbouw of houtteelt, te vangen, te dooden, te vervoeren, te koop aan te bieden, te verkoopen, af te leveren, of ten verkoop of ter aflevering in voorraad te hebben. Ook mag men van deze dieren geen nesten verstoren en eieren uithalen. Hot verbod geldt, precies als de bepalingen van de Jachtwet, niet voor geheel omheinde terreinen. Welke dieren onder de bescherming vallen is aangegeven by bestuursmaatregel. Gelijk wy reeds zeiden, zyn het, op de twee ge noemde soorten na, uitsluitend vogels. Maardaar is in 1902 te Parys oen Internationale Conventie gesloten ter be scherming van vogels, nuttig voor den land bouw die, althans principieel, verder ging dan onze wet van '80. Ten eerste ging zjj uit van het denkbeeld dat in beginsel d e g e 1 bescherming verdient en dat men alleen beperkingen kan toelatoD. En ten tweede erkende zy niet de vrijheid op eigen erf. En dit wetsontwerp nu wil ons land doen aansluiten by deze Parysche Conventie. Agenda. Dagelyks Bioscoop-Voorstellingen. Eiken Zaterdagmiddag van 3 tot 5 uur Kinder voorstelling. Kanaalweg, Kegelconcours, Dinsdags en Zaterdags van 'savonds 8 tot 1'2 uur. Café De I'ooi. 16 Mrt. Uitv. van „Helder"» Gemengd Koor". Op voering van„Oom Samuel". C a s i n 0,8 uur. 10 Mrt. Openb. verg. v. d. Vereen, v. Vrouwen kiesrecht, ald. Helder. Spreekster: mej. Weeveringh. DeclamatriceMej. Kejjzer. Tooneelstukje: „Wat komen zal". Tivoli, 18 Mrt. Openbare vergadering Ned. Protestanten bond. Spreker: Dr. H. W. Ph. E. v. d. Bergh van Eysinga. Onderwerp; „Religie Wetenschap". Nieuwe Kerk, 8 uur. 21 Mrt. Ned. Bond v. O.O. der Kon. Mar. en Korps Mariniers. Openbare Ontwikkelingsavond. SprekerCh. N. v. d. Bilt. Onderwerp «Vakorganisatie in verband met het alco hol-vraagstuk". Tivoli. 8 uur. Mrt. Voordrachtavond te houden door den heer Pierre C. Bos. Casino, 8 uur. 24 Mrt. Openb. Verg. v. d. Ver. »De Dageraad' Spreker: Dr. W. Meijer en VV. Havers. Onderwerp «Vrije gedachten en Monisme" en Bezit de mensch een ziel?" Cas '9 morgens 10 uur. 59, 30 en 31 Maart. Passiespel. (Lyden van Jezus.) Levende beelden, onder leiding van de heeren A. J. Leen wens en majoor Collette. Casino. 6 April. Uitvoering van de Heldersche Mandoline club „Serenata". Casino. Marine en Leger. Bij K. B. is met 21 Maart, bij den marine-stoom- vaartd. benoemd tot ofl'.-mach. 2de kl. dc hoofd machinist M. Ouwehand. De machinist J. Arents wordt inet 2 April welgeplaatst van cons. Willemsoord op «Hydograaf' 2 April 1012: van: o_ Stuurm.-maj. J. Westenbrugge, W.s. A.d. Hydrogr. Schrijvl-maj. C. Blom K. Emma Dir. W Eene kantteekening op het Heldersche Vloot Debat. Onder dozon titel bevat het Handelsblad van gisterenavond een ingezonden artikel den oud-minister van Marine W. .1. Cohen Staart, waaraan wjj het volgendj ontleenen Waar propaganda wordt gemaakt voor eene zaak, die van do schatkist in de toe komst belaugryke offers vraagt, schynt het bedenkelijke tactiek, wantrouwen te wekken in de wyze, waarop uitgaven voor een over eenkomstig doel in hot naaste verleden zyn aangewend. Er is voel kans, dat eene uitspraak van den inleider van het onderwerp «Eene kern van zware schepen voor onze zeemacht'', den kapitein ter zee Rambohnet, vermoede lijk buiten zyne bedoeling, tot afbrekende critiek op aanbouw voor dc vloot zal le'don. De schryver treedt nu in eene technische uiteenzetting van de gevechtswaarde onzer pantseruchepen en komt tot de volgende con clusie Voor hotgeen de Heldersche vergadering wenschte, zyn genoeg klemmende argumenten voorhanden; ondeugdelijke late men gerust achterwege". Vaarplan Hr. Ms. „Zeehond". De commandant vau Hr. Ms. «Zeehond' brengt in de „Stct.* (no. 63) het onder vol gende vaarplan voor de beide kruisers, belast met het politietoezicht op do visschery over de maand Maart, tor konnisse vau belang hebbenden. Hr. Ms. «Zeohond", vertrek van Nieuwe diep 18 dezer, binnen te Nieuwediep 23 dezer, vertrek van Nieuwodiep 26 dezer, binnen te Nieuwediop 1 April. Hr. Ms. «Dolfijn', vertrek van Nieuwodiep 18 dezer, binnen te Nieuwediop 22 dezer, vertrek van Nieuwodiep 26 dezer, binnen te Nieuwodiep 30 dezer. Waarby door Hr. Ms. tZeehond" zal worden toezicht gehouden op de beng- visscbory en door Hr. Ms. «Dolfijn» op do schrobnetvisschery. Opper-schryver A. M. Louis 1 April 1912 id. J. J. Verstelle 1 Mei Opper-konstabel R. Keegstra 1 Konst.-maj. S. Slot 14 Sergtv-konst. B. j. i'aasse f Matr. le kl. C. P. Kroep 14 April Korp.-stoker B. I). J. Edens 16 Maart Korp.-kleerm. J. JJ. v. ijperen 1 Mei Matr. 3e kl. J. B. Vryinoed 1 Kwartierni. Th. Klut 16 Maart Matr. 3e kl. A. de Vries 1 Mei id. le kl. 1). Houtzager 16 Maart id. le kl. Jhr. A. Bowier 18 Stoker-olieman H. de Vries 16 id. klasse M. Adang '28 öott.-maj. J. Stapel 1 April Mutr. 3e kl. W. Urönloh 16 id. le kl. H. H. Garntsen '23 Maart Toegekende medailles. Kleine goud/en, aan opperschipper C. Poll en J. C. Adam, opper-konst J. J. Puntekoek, sergt-konat. A. A. de W\jn, machinist A. Covers. Zilveren medaille, aan: torpm.-maj. W. Lijding, sergt.-kok G. Wijnders en H. Krap, korp.-konst. E. 1. Lauer, korp.-stoker 2e kl. L. v. d. Vlies, sergt.-schrijv. J. B. v. d. Craats, marn. le kl. P. de Roo en J. G. Vroegen, korp.-torp. Vermeer en kwartm. A. J. J. Kamprneijer. Bronzen medaille, aan sergt.-stoker K. H. C. M. Egers, G. Broggel, J. Uit den Bogaard, VV, de Jong, mam. Ie kl. j. v. d. Kyst, marn, 2e kl, J. C. Mucligeeis, korp.-korist. A. aoumans, mutr. hofen. M. J. Mulckhuijse, korp.-hofm. J. K. Gast, ui air. 2e kl. VV. Waaijers, matr. le kl. J. C.Jobiej P. v. d. Berg, korp.-stoker le kl. N. P. Rozemond, id. 2e kl. J. Donders, J. Steyvers van Orselen, Koomen, P. van Es, stokcr-oliem. J. Schram, C. Oskam en A. Oosenbrugh, korp.-kok A. J. Zandyk, stoker le kl. C. A. J. de Haas, C. J. Vonk, korp.- schrijv. G. Salin, matr.-ziekenv. C. Janse, sergt.- torpm. W. C. Schorsy, v. d. Pejjl en korp.-torpn J. W. Gombert. Stoom vaartbericliten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Celebes, thuisreis, vertrok 14 Maart van Marseille. Bali vertrok 13 Maart van Akyab naar Amsterdam. Kariraata vertr. 13 Maart van Sabaug naar A'dam. Kon. d. Nederl., uitreis, arriv. 14 Maart te Genua. Timor, uitreis, vertrok 12 Maart van Suez, Rotterdamsohk Llotd. Bogor, thuisreis, vertrok 14 Maart van 1'ort-Said. Kawi, thuisreis, vertrok 14 Maart van Perira., Nourdain, thuisreis, pass. 14 Maart 1'rawlepuint, Tambora, thuisreis, passeerde 14 Maart Uuessant wordt hedenmiddag te Rotterdam verwacht. Kon. Holl, Llovd. Hollandia, uitreis, vertrok 14 Maart van Dover. Coquet arriv. 13 Maart van A'dam te Buenos-Ayres. Viascherijberichten. 12 Maart. Aangebracht door 3 korders zamen 12 mand kleine Schol, per jnund f4.00 a fü.00. 4 mand Schar, per mand f2.25. 13 Maart. Aangebracht door 36 korders z 10 tot 20 Tongen, per stuk f 0.85. 10 tot 40 middel Tongen, per stuk 10.50 a 10.60. 10 tot 20 klemo Tongen, per stuk f 0.20. 1 tot 4 mand stort Schol, per mand f5,00 a f7.00. 2 tol 8 mand kleine Schol, per mand f2.50 a 14.00. 1 tot 2 mand Schar, mand f 1.50 a f 1.75. 14 Maart. Aangebracht door 8 korders zamen 20 Tongen, per stuk f0.85. 20 middel Tongen, pe stuk f 0.50. 20 kleine Tongen, per stuk f 0.20. 20 mand stort Schol, per mand f5.00 a f7.00. 40 mand kleine Schol, per mand f3.00 a f4.50. 8 inand Schar, per mand f 1.50. 15 Maart. Vuormiddags-8 uur. Aangebracht door Trekkers, 8 tal Haring, per tal f8.00 a f8.50. Burgerlijke Stand v. Helder, 12—14 Maart 1912. ONDERTOUWDJ. J. Hertsworm en C. E. Gun- derman, R. de Boer en A. A. J. Koningstem, A. van Reek en M. Zwart. GETROUWD: F. Seiboer en C. Blankman. P. C. Hintertür cn N. Selderbeek. BEVALLENA. Walraeven—v. d, Wielen d. A. Schouten Kolle, z. OVERLEDENE. Kwast, 5 maanden. Marktberichten. Behagen, 14 Maart 1912. 10 Baarden 160.— k f300.—. 5 Stieren f 1CKW f 280.—. 25 Geldokoeien (magere) f 160.k f 210. 80 Geldekoeien (vette) f180.a f 310.— 50 Kalikoeien f 180.a f 290. 250 Nuchtere Kalveren f7.f21.—. 750 Overhouders f 20.a f 26. 25 Varkens (magere) f 17.a f 20. 50 Varkens (vette) f 0.54 h f 0.60 p. K.G. 125 Biggen f9.— f15.— 50 Konynen f 0.75 f 1.40. 40 Klippen f 0.80 f 1.75 per stok. 450 K.G. Boter fl.40 a fl.50 per K.G. 100 K.G. Kaas f0.70 k f0.80 per K.G. 50C0 Kipeieren f8.ft f8.70 per 100. 200 Eendeieren f 4.— per 100. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 16 Maart. Geslaagd voor machinist bjj de sleep- vaart de keer K. Stobbe, alhier. Stuurliedenexameris. Geslaagd voor groote stoomvaart tierde stunrman T. Dekker. Ouderdomsverzekering. Het lid van du Tweede Kamer de heer Duys heeft, naar «Het Volk» meldt, de vol gende schriftelijke vragen gericht tot minister Tal ma: Is de minister van landbouw, nijverheid en handel niet van meening, dat, mede met het oog op de behandeling van het ontwerp- Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering door de commissie van voorbereiding, eonige spoedige publicatie van het rapport betref fende de resultaten van de EngelBcbe staats- pensioneering gewenscht is? Waaraan is hot toe te scbryveD, dat de publicatie van dit rapport zoo zeer wordt vertraagd Is de minister bereid te bovorderen, dat zoo spoedig doenlijk do gewenschte publicatie geschiedt Tegen wanneer kan deze ongeveer worden tegemoet gezien? Gasontploffing. Gisterenmiddag even twaalf uur heeft er een ernstige gasontploffiug plaats gehad ii de gasmotorkamer van ,Trou moot blycken' te Haarlem. In die katner werden p-ineelen en schotten tot splinters geslagen. Verder werden vernield de ruiten in de vestibule, spiegolruiten vau den kapper Cornelissen, een odeurskaet in dions winkel, en voorts werden gaskronen krom geslagen. Do schor ven glas vlogen tot aan de overzijde van de Groote Houtstraat. De heor Funke Jr., die in do winkeldeur stond by Cornelissen, werd midden op straat geslingerd en kreeg con diepe wonde in de band. De oorzaak is te zoeken in hot zich op- boopen vau gas in de meterkamer. Men was bezig de buitenleiding te herstellen. 60.000 gulden aan diamanten verdwenen. Een diamanthandelaar te Amsterdam bad gistermiddag half twee plaats genomen in don sneltrein Amsterdam—Parys. By aan komst te Dordrecht miste hy een blauw doosje, inhoudende voor eon bedrag van ruim f 60.000 aan ruwo en geslepen dia manten. Onmiddellijk werd by de politic van Dordrecht aangifte gedaan. Een zeemonster in de Zuiderzeè. Dingsdagavond beeft de visscher D. Worins- bechor een zeomonster aan den wal Harderwyk gebracht, dat op de Hond, een zandplaat in de Zuiderzee, tusschen Kampen en Elburg, levend aangetroffen werd en na gedood te zijn, mot behulp van eenige ka meraden aan boord werd getrokken. Men onderstoldo, dat men mot een zoer zeldzaam exemplaar te doen had, in Brehms Thierleben beschreven onder den naam van Beluga leucas. In dit werk komt een afbeelding voor van de Beluga en daarmede vertoont het ge vangen exemplaar de grootste gelijkenis. Do Beluga leeit in de Noordelijke zeeën en is o. a. by Groenlanders en Samojeden wel bekend. Het iB een zoogdier, dat van 46 M. lang wordt; de kop is naar ver houding van het lichaam kleinook de oogen zyn klein; eerst iB do huid bruinachtig of blauwgrijs, later licht* r van klour tot heldor wit too. In de wintermaanden komt hy voor aan Groenlands kusten, in Jnni vindt men hem in de Ballinsbaai. Een enkele maal komt hy jn zuidelijke wateren. In 1815 b.v. blevon twee jonge Beluga's meerdere maandeD zich ophouden in de omstreken van Edinburg. Men maakte er jacht op en na veel moeite werd een der dieren bemachtigd. In do jaren 17931863 kwamen er ook exemplaren in zuidelijker streken voor. Direct werd aan //Artia" lelephonisch ge vraagd, of het gevangen dier ook voor afdeoliog «Fauna Neerlandica" van eenige waarde zou kunnen zijn. De veronderstelling bleek juist te zijn. Gistermorgen kwam een geëmployeerde van Artis te Harderwijk, die, Da bezichtiging en een onderzoek constateerde, dat het dier workolyk Beluga Leucas Gray was. Iu het Holl&ndsoh zou men het kunnen betitelen «Witte stompkop dolfijn." De mijnwerkersstakingen. Op het oogenblik liggen er in de haven te Rotterdam 220 stoom- en 6 groote zeil schepen. Er is een opeeuhooping van schepen, die wachten op het einde van de staking om dan naar Engeland te gaan en daar bunkoren. Ook heden geen nieuws uit Engeland en uit Duitschland, dat op een beëindiging van de mynwerkersstakingen wyst. De toestand in beide landen is nog vrjjwel dezelfde. in een put geduwd. Voor do rechtbank te Groningen hoeft gisteren terechtgestaan de 22-jarige boeren arbeider H. S., wonende te Meedhuizen, ter zake dat h(j op 26 Januari j.1. te Siddeburen, gemeente Sloohteren, beeft gepoogd opzettelijk Anje Hartog van het leren te berooven door baar met beide handen aan don hals vast te grypen en haar met bot hoofd omlaag door de van boren omstreeks 20 decimeter groote opening van een omstreeks 2.30 M. diepen en tot omstreeks 1.10 M. mot water govalden pul te duwen of te werpen de verdere uit voering van dit misdrijf '8 nj0t voltooid alleen tengevolge van de van bekl.'s wil onafhan kelijke omstandigheden, dat Anje Hartog met het hoofd boven water wist te komen, den rand van den put wist te tereiken en op haar hulpgeroep door anderen werd opgemerkt en uit den put gebaald. Er waren 4 getuigen gedagvaard. De eisch luidde 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. De verdediger, mr. W, J. M. Weersma, betoogde, dat bekl. niet is de onvorlaat, de woesteling, de moordlustige, gelyk hy in courantenberichten is geschetst. Do man heeft zich in de gevangenis goed gedragen. Zyn patroon, by wien hy met Anje diende, was altyd zeer tevreden over hem, omdat by een flink werkman was. Anje, zoo zeide nl. verder, was erg verliefd op bekl. en drong hem haar liefde op, niettegenstaande hy niet veel vau haar hield. Er ontstond een ver houding, welke haar moeder zou doen worden. Op den avond, waarop bekl. het misdrijf pleegde, heeft Anje hem teruggehouden van een feestje. Zy hebben toen samen den avond doorgebracht en vrywat sterken drank ge bruikt. Later in den avond zyn ze samen naar buiten gegaan. Hun weg leidde langs den put. Daar gekomen, had hy haar toege roepen «Ik wil mie verzoepen". Anje had hem tegengehouden, waarop hij haar had aangegrepen en onder de woorden//Dan zalst doo d'ran", in den put geduwd. Hij is daarop weggegaan. Tot bezinning gekomen ging hy naar den put terug om haar te helpen, maar dit was niet moer noodigzy wrs reeds door anderen gered. Bekl. toonde diep berouw, Anje heeft hom alles vergeven, en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat sy een gelukkig echtpaar zullen worden. De mijnwerkersstaking in Duitschland. Keulen, 14 Maart. De minister heeft voor in aandrang van verschillende zjjden ge zwicht en besloten troepen naar het stakers- gebied in Westfalon te zenden. Voorloopig is bet 15de regiment infanterie met een com pagnie maxim-kanonnen naar Dortmund ge stuurd. Als vandaag weer ongeregeldheden mochten voorkomen, zullen ook in andere districten in het Roergebied troepen worden Berlyn, 14 Maart. Uit Hamborn wordt do «Lokal Anzeiger geseind: Do stad Hamborn geleek heden nacht een stad in staat vau beleg. Vanaf 10 uur doorkruisten patrouilles gendarmen de straten. Iedere ,menscholing was verboden. De vensters moesten gesloten gehouden worden. Waar een venster openstond, werd met schieten gedreigd. Niettegenstaande dit werd er toch uit sommige vensters geschoten en met flesscben geworpen. Den politiebeambten was bet recht tot schieten verleend. Voorbijgangers, die achterdocht wekten, werden aangehouden en onderzocht, of zy wapens by zich hadden. Alle verkoop van wapens en schietvoorraad is verbodeD. De voorraden zyn in de wapen winkels verzegeld. Op het oogenblik zyn 300 politiebeambten iu do stad gestation- neerd. Keulen, 14 Maart. Het meerendeel der mynbesturen heeft besloten, den werkwilligen een loonsverhooging van 10 pet. voor den heelen duur der staking toe te staan. Voort durend komen troepen aan in de districten waar het niet rustig ia. Alle deuren vensters moeten van 4 uur 's namiddags af gesloten blijven. Vooral in de buurt van Geisenkircben worden ongeregeldheden ge meld, waar na afloop als de arbeiders naar huis zullen gaan, duizenden stakers samen- stroomon by de myoen en het don werk willigen lastig maken. De politie is telkens gedwongen om te schieten. Eeu groot aantal arbeiders is gewond. Een aanslag op den koning van Italië. Romo, 14 Maart. Hedenmorgen toen de koning on de koningin vau Italië zich naar het Pantheon begaven, om de mis by te wonen ter gedachtenis aan Koning Umberto, werd eeu aanslag op hen gepleegd. Een invidu loste drie revolverschoten. De koning en de koningin werden niet gekwetst, ds majoor, commandant van het escorte kuras- slers, v/erd gewond. De dader werd gear resteerd. De Koning was vergezeld van de Koningin,. Dè dader loste drie revolverschoten de vorstelijke porsonen bleven ongedeerd. Majoor Lang, commandant van het escorte kurassiers, werd gewond, viel van het paard en werd □aar het hospitaal vervoerd. De Koning zotte zijn weg voort, en woonde met de Koningin de mis by. By het verlaten van het Pantboon werden zy geestdriftig toegejuicht door de menigte, die het rytuig volgde tot aan het Quirinaal. Kort daarna begai de Koning zicb naar bet hospitaal, om een bezoek te brengen aan Majoor Lang. Do man die de schofon gelost bad, werd gearresteerdhy verklaarde Antonio Dalba te heeten, 21 jaar oud, metselaar, en geboortig uit Rome te zijn. Berlyn, 14 Maart. Volgons het (Berliuer Tagebl. heeft majoor Lang niet alleen eeu wond aan bet hoofd, doch kreeg hy ook een hersenschudding door den val van 't paard. Zyn pet beeft hom het leven gered. Men heeft den kogel gevonden on hoopt den patiënt in bet leven te houden. De dader staat in slechten roep, is roeds wegens mishandeling van zya ouders veroordeeld. Berlyn, 14 Maart. By bet verhoor ver klaarde Dalba, dat hy den aanslag gepleegd had oiq de slachtoffers van den oorlog te wreken, Hy stelde den koning verantwoor delijk voor den noodlottige» oorlog. De Engelsche kiesrechtvrouwen. Naar de minister van binnenlandsche zaken eergisteren in het Lagerhuis mededeelde, zj^ er nu 76 kiosrechtvrouwon tot dwangarbeid Veroordeeld. De minister had nog geen aan leiding gevonden voor een hunner by den koning om geoade te pleiten. Verscheiden vrouwen zyn naar den strafrechter verwezeD, o. a. twee gezusters, die by Waring and Gillow voor een f 3000 aan ruiten hebben stukgeslagen. Gezonken onderzeesche boot A3. Dinsdag is de gezonken onderzeesche boot »A3", onder aan een lichter vastgesjord, te Portsmouth binnengesleept. Vervolgens word de boot in oen droogdok boven water ge bracht, waarna de lyken der 14 slachtoffers voorloopig gekist en naar Haslar vervoerd werden. Daar beeft gisteren de lijkschouwer met zyn gezworenen het onderzoek geopend. Eon dokter getuigde, dat alle slachtoffers door verdrinking den dood hadden gevonden. Of hot schielijk was gebeurd, kon fa^j niet zeggen. Maar uit bet gat, dat er in de boot was geslagen, blijkt dat er dadelyk veel water is binnengestroomd. Verzakking van een dorp. Wy lezen in het fHandelsblad van Ant werpen" de volgende bijzonderheden over de verzakking van bet dorp Warmifontaine Drie honderd mannen waren werkzaam in de exploitatie der groef, welke voor een veertigtal jaren werd aangelegd, en zy haalden dagelijks 80 ton lei op, onder de leiding van een Duitachen ingenieur. De myn ligt omtrent 200 meter onder den beganen grond, en men bereikt die langs een onderaardsch hellend vlak. Men heeft den schilfersteen 14 galeryen gegraven van gemiddeld 200 meter lengte en ver scheiden kamers van 20 meter en meer hoogte, waarvan de gewelven gesteund moeten worden door kolommen van 5 me ter dikte. De eerste verzakkingen werden in de myn waargenomen voor veertien dagen, juist ter plaatse waar boven het dorp is gelegen. De kolommen weken on de wanden der galerijen en kamers berstten. Dit alles werd toegeschreven aan de wer- kingon van het onderaardscbe watermaar daarbij ook aan het feit, dat niet alle ko lommen de reglementaire dikte van 5 meter hadden, maar sommigen zelfs tot op 1 M. 25 waren verdund. Weldra werd men ook boven de myn in den grond scheuren gewaar en de overheid ied e"n twintigtal huizeu ontruimen. Het was hoog tyd, want eenige uren na dien waren er reeds vyf ingestort. Heel den nacht van Vrydag op Zaterdag duurden de grondverzakkingen voort, en dit over eene lengte van 200 meter op 50 meter breedte. Maar de ramp breidt zich meer en meer uit; heel de myn is bedreigd, evenals heel het dorp. Zondag heeft men in de kerk, waarvan een muur geborsten is en een andere gebogen staat, geen mis durven lezen en men heeft de godsdienstige plechtigheden in de gemeenteschool moeten verrichten. Het gemeentehuis is in twee gescheurd. Van ledige huizen bersten de vensterruiten, do daken vallen in en de measchen staan treurend en weenend die langzame ver woesting te beschouwen. M. Rocholz, directeur der mynen van Namen en M. Hardi, ingenieur, zyn ter plaatse gekomen om een onderzoek te doenzy hebben niet kunnen neerdalen in de myn die waarschynlyk voor altyd gesloten zal moeten worden. Eene nu en dan opstijgende stofwolk komt aan de toegestroomde menigte alsdan melden, dat eon nieuwe grondmassa daar beneden inzakt, terwyl een dof gerommel den be ganen grond doot dreunen. Het arme dorp met zijne schilderachtige weiden en dennebosschen zal weldra geheel verlaten zyn en nog enkel door de toeristen bezoebt worden als een overblijfsel van vroegere tijden. Lang* den weg. Van een typisch tooneeltje was ik heden morgen in de vroegte getuige, een tooneeltje, dat ik waardig vond even to vermelden in de krant. En niet alleen, dat bit waardig was even in de krant te komen, het was ook waardig door een ODzer beste schilders op het doek vereeuwigd te worden. De maunen van de //Heemskerck" waren aan 't kolenladen. Is dat op zich zelf al een roerend tafereel, al die rood-zwarte geziebton, donker turende van onder bun naar eigen smaak gefantaseerde hoofddeksels thans was het in hooge mate boeiend, daar hot geschiedde onder de welluidende tonen van bet a. b. der «HeemBkorck* zich bevindend muziekkorps. De muziek, langs een der loodsen geschaard, by vermoeidheid afgewisseld door trommel en fluit, en daar nasst en daar v.ak by de stoere, de ny vere arbeider, zwoegende in het zweet zyos aanschyns. Hoog eu laag bowogen zich in bonte dwarreling, ontzagen zich niet hun banden uit te steken in het zwarte goud hier was alles broederlijk byeon tot den arbeid. Typische koppen boven hun eigen vry ge kozen kleding hier gedekt met een hoed, daar met een pot of met oen zelf gestrikte doek voortschrijdende, de spieren strekkende, do oogen half dichtknijpende voor het binnendringende stof, op de tonen der muziek. Wat moet zoo de arbeid licht vallen, wat moet het soo een genot zyn, te werken. Allerlei visioenen toekomstvisioenen doemden zich voor myn geest op. Zoo zal het gjati als de arbeid niet langer een vloek zal zyD. Zoo zal het gaan, dacht ik, als de arbeider ook beschouwd en geacht en geteld zal worden als een mensch wien niets ineuecholyks vreemd is. Zoo zal de arbeid, zóó verricht, een genot worden^ waarvan ieder zyn gerechte deel op zal eiscben. Eq dan zegt men nog, dat het kwaad die nen is by de Compagnie. Neen, de geest, die hier uit spreekt, ook die tusschen hoog en laag, moet op die manier tot een goede verstane - houding leiden. J. UIT HET BUITENLAND. Twee dagen achtereen hebben te Londen de ministers vergaderd met gedelegèerden van myndirecties en arbeiders evenwel zonder direct resultaat. WoeDsdag meende men dat bet tot een schikking komen zou, doch men ging uiteen zonder dat een middel tot oplossing van het geschil gevonden was. Een mijneigenaar, door de «Daily Mail" geïnterviewd, verklaarde//het beste dat ik er van zoggen kan is, dat zy geen kwaad heeft gedaan.» De toon der conferentie was welwillend, maar de mijneigenaars uit Schot land en Wales weigerden ook maar een duimbreed af te wijken van hun standpunt ten opzichte van minimum-loonen. De ver tegenwoordigers der arbeiders wilden het beginsel zelfs niet meer bespreken op grond dat het reeds aangenomen was. Donderdag weer conferentie. Op 't oogenblik dat we dit schrijven ie daaromtrent nog niets naders bekend. Laten we hopen dat een modus vivendi gevonden wordt. Wellicht kunnen we in dit nummer daar dan nog iets over meedeelen. Minister Asquith beeft in de conferentie eenige voorstellen gedaan en die kunnen de gedelegeerden nu eens overwegen. De Schotsche mijneigenaars en die van Zuid-Wales hebben in een manifest nog eens hun standpunt uiteengezet. Zy wyzen er op dat verbooging van loonen zal neerkomen op verbooging van kolenpryzen. Waar in andere industrieën de pryzen afhangen van do meer of mindere voldoende inrichting der fabrieken is dit met dé mijnen □iet het geval. Daar moet rekening gehouden mot kwaliteit der kolen, ligging der kolen- beddingen, afstand van de markten, enz. dingen waaraan niets te veranderen is. De arbeiders meenen dat loonsverhooging kan gevonden worden uit de tegenwoordig ge maakte winsten. In het Lagerhuis gaf eeno discussie over de staking nog al rumoer. Een afgevaardigde meende dat in myn te ShefBeld gestaakt was na bedreiging. Daartegen kwamen anderen op. Het werk was gestaakt na een vreedzaam bezoek van 40 mijnarbeiders en in Engeland is het vreedzame posten niet verbodeD. Een Minister Kenna verklaarde dat hem van ongeoorloofde pressie niets bekend was. Het aantal onvrijwillige slachtoffers der staking neemt met den dag toe, daar op ver schillende plaatsen het werk moet worden stilgelegd. In verschillende plaatsen worden ondersteuningsfondsen opgericht om armoede en gebrek onder de werkeloozen te lenigen. In sommige plaatsen heerscht broodsgebrek. De //Times" oppert het denkbeeld om kolen van buiten te doen invoeren. A1b 't werkelijk tegen do mijn eigenaars gaat, zegt het blad, kunnen daartegen geen bezwaren bestaan want het geschil kan dan blyven bestaan zonder dat evenwel anderen onvi^jwillig geschaad worden. De Times" wil dat de 'eiders der organisaties dit eens ernstig over wogen. Kolen van buiten, zei de «Times". Jawel, maar 't buitenland heeft genoeg metzich self te doen. Duitschland althans. De staking in het Ruhrbekken is nog uit gebreid. Wel moet men voorzichtig zyn met c e getallen, in oorlogstijd zyn cijfers van verlies of winste ook wapens want de opgaven verschillen nogal al naarmate de bladen de- staking al of niet gezind z^n. De stakingleiders dringen Aan op kalmte en vermanen ernstig de arbeidswilligen niet lastig te vallen. Dat zon aanleiding geven het zenden van troepen. Intnsschen Den des ondanks toch al ongeregeld heden te zyn voorgekomen. Hoe die zyn aangekomen daarover ver schillen de meeningen weer. Hier en daar moeBt de politie handelend optreden: zoo te Hamborn, Buer en Herne. Er werd geschoten. Uit Munster en Dortmund zyn troepen ge zonden om de orde te handhaven. Van onderhandelingen hoort men niet veel. In sommige mynen wordt 10 procent loonsverhooging geboden aan de werkwilligen. In Essen hebben de myn-eigenaars ver klaard niet te willen booren van een inter ventie der regeering. De laatste beriohten luiden dat over 'l algemeen de toestand overal gespannen blyft. De Duitscbe Rijksdag ïond een telegram van gelukwensch aan den Koning, dat h\j ongedeerd is gebleven. In de Italiaansohe Kamer verhaalde do minister van oorlog van d e reeks over winningen, in de laatste dagen behaald door de Italiaansche troepen op deNoord- kust van Afrika. Zyne Excellentie sprak over de gevechten van Boms op 27 Februari, van Derna op 3 Maart, van Tobroek op 11 Maart en over het gevecht van Dins dag by Tobroek, en riep in geestvervoering uit«De zon der victorie heeft onnieuw onze wapenen beschenen. Onze troepen hebben een volledige overwinning behaald, nog ver groot door de buitengewone zware verliezen, die de vyand heeft geleden. Laat ons aan onze stryders een dankbaren groet zenden van hunne wapenbroeders by het leger en ▼an het geheele vaderland." Als men dan ook het officieuze agentócbap-Stefani over den stryd van Dinsdag hoort verhalen, dient toegegeven dat de Italianen volop juichons- stof hebben. De Italianen hebben een paar oasen ver overd en den Turken groote verliezen toe gebracht. Een Turksche lesing zegt dat de Italianen Aïq Zara verlaten hebben nadat de Turken en Arabieren zeven loopgraven in stormpas veroverd hadden. Italië spreekt dit pertinent tegen. Er is een Italiaansche vloot by de golf van Saloniki, meldt men uit Turkije. Niets van aan, zegt Italië. Intusschen mogen in de straat der Dardanellen geen schepen meer buiten de boeien komen. Daar liggen voet angels en klemmen I INCEZONOEN. Geachte Redactie I Vergun my, naar aanleiding van het in gezonden stuk «Mazelen" van den beer Kruyne, enkole opmerkingen. In de eerste plaats kan ik den heer K> inlichten, dat de lagere klassen der openbare scholen niet zyn gesloten geweest. De bericht gever van het «Vliegend Blaadje" bad by de vermelding van bet sluiten der Bewaar scholen alleen de wenschelykheid daarvan betoogd. Nu kan men over besmettelijke ziekten en - besmetting denken boe men wil, bet sluiten der scholen kan niet anders worden opgevat dan als een goede maatregel. .Alleen over do mate van succes van dien maatregel kan men van oordeel verschillen. Die beoordeeling echter is nu niet zoo eenvoudig, gaat de ruimte van een dagblad verre te buiten. Trouwens deze kwestie behoort m. i. heelemaal niet thuis in een dagblad, maar wel in een wetenschappe lijk tijdschrift. De Nederlandsche Vereeniging van Schoolartsen o. a. ziet voortdurend het vraagstuk van de rol die de school in de verbreiding van besmettelijke ziekten speelt, onder de oogen en op bare algemeene ver gaderingen komt dit onderwerp herhaaldelijk ter sprake. Is de heer K. van meening, dat men vroe ger bad moeten sluiten... of heelemaal niet... nu de Raad onzer gemeente zoo juist een schoolarts heeft benoemd, zal dit in den ver volge zeker beter worden. Het nut van bet instituut schoolartsen blykt hier wel weer ten duidelijkste. Immers hy zal de man zyu die tydig in overleg met den Inspecteur der Volksgezondheid maatregelen kan voorstellen ter beteugeling van besmettelijke ziekten, voor zoover de school by de verspreiding een rol speelt. Wat nu het late sluiten der scholen be treft dat het er om te doen is geweest daaraan het afnemen der epidemie te kunnen toeschrijven, dit is een opmerking, die ik voor rekening van den beer K. laat. Ik heb het idee dat B. W. en hunne adviseurs wel weten dat men in de geneeskunde zeer voor zichtig moet zyn met het trekken van con clusies, afgezien van het feit, dat zulks met voorbedachten rade zou zyn geschied. Ten slotte, mosterd na den maaltyd is in zekeren zin het stuk van den heer K., daar de scholen reeds weder geopend waren of dit den volgenden dag zouden doen, toen het stuk in de courant verscheen. Aan U, M. de Red., m'n dank voor de verleende plaatsruimte. M. H. J. Groenendijk, Laatste berichten. Stoomuhlp gestrand. Naby het Westgat is hedennacht een twee mast stoomschip gestrand. Het schip zit zeer hoog, in de nabijheid van de Tuskai. De sleepboot «/Hercules", en later de sleep boot (Titan", die hedennacht was uitgegaan op bericht, dat in de Terschellinger gronden een schip gestrand was, welk bericht niet bevestigd werd, zyn in de naby beid. Een later bericht meldt, dat bet gisteren van hier vertrokken stoomschip «Granit" bü afgevaardigde wilde verscherping der wet. het Westgat gestrand is.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 2