Derde Blad. Ean Openbare Leeszaal en Bibliotheek «oor den Helder. Er is in de laatste jaren een zeer sym pathieke beweging in ons land opgekomen voor een belangrijke en nuttige instelling. Wy bedoelen de Openbare Leeszalen en Bibliotheken, die, naar Engelscli en Araeri- kaansch voorbeeld, (free public libra- ries), werden opgericht allereerst te Dord recht en op het voetspoor van deze ook te 's-Gravenhage, Groningen, Leeuwarden, Rotterdam, Utrecht, Alkmaar, Zutphen, Arnhem en Leiden. Het was Mr. A. R. Zimmerman, toen maals secretaris van Dordrecht, thans burgemeester van Rotterdam, die in „De Gemeentestem" van 17 October 1898 er de aandacht op vestigde, dat deze soort van instellingen van zeer groot belang voor de gemeenten zijn, terwijl hij tevens de kortzichtigheid aaotoonde van liet stre ven uitsluitend naar stoffelijk welzijn. Dit artikel werd, met de welwillende hulp van de „Dordrechtsche Courant", de aanleiding tot een bijeenkomst van belangstellenden, en gaf den eersten stoot tot de oprichting van een O(penbare) L(eeszaal) en Biblio theek) aldaar. Voor wij do vraag beantwoorden, of ook voor den Helder de oprichting van een dergelyke instelling gewenscht is, zal het niet onnoodig zijn uiteen te zetten, wat een O. L. en B. is en hoe zij in hel alge meen wil werken. En dan moet in de eerste plaats gezegd worden, dat het doel niet is een volks leeszaal, zooals er vele in ons land bestaan, d. w. z. een inrichting die lectuur geeft voor minder ontwikkelden, maar dat in tegendeel de O. L. en B. wenscht tegemoet te komen aan den drang naar ontwikkeling en 'ontspanning, die gevonden wordt in alle lagen der samenleving. De meer ontwikkelde moet er de noodige hulpmiddelen vinden, die hem bij zijn studie mits geen al te diep gaande vakstudie - van dienst kunnen zijn. Hij moet er tevens de werken, meer op letterkundig gebied, aantreffen die het hem onmogelijk is zich alle aan te schaffen met het oog op het groot aantal nieuw uit komende boeken. Maar evenzeer moet er de minder ont wikkelde in zijn streven naar zelfontwik keling de werken kunnen vinden, die hem leiding geven, naast de boeken die hij voor ontspanning wenscht te lezen. Zoo opgevat wordt dus de O. L. en B. een inrichting voor ieder, voor alle kringen, standen of klassen der samen leving. Zij zal dus geven, naast ontspan ningslectuur voor personen van verschil lende ontwikkeling en uiteenloopenden smaak, al wat als hulpmiddel dienen kan „bij uitbreiding en verdegelijking van vak kennis, van belangstelling in maatschappe lijke en toegepast-wetenschappelijke vraag stukken, van bijgebleven resten der school- sche kundigheden". Hieruit vloeit vanzelf voort een ander verschil met de volksbibliotheken. Deze dienen meerendeels om propaganda te ma ken voor een of andere politieke, kerkelijke of anti-kerkelijke richting. Hiervan mag bij een O. L. en B. geen Jsprake zijn, wil zij in waarheid een inrichting voor allen mogen heeten. Slechts één enkele partij zou haar dan kunnen steunen, n.1. die waarvoor zij propaganda zou maken, ter wijl andere partijen haar heftig zouden bestryden. De O. L. en B. raag dus geen voorkeur toonen tegenover welke partij ook, en even min mag zij eenige richting mindere wel willendheid toedragen. Slechts onzedelijkheid (pornografie) worde onverbiddellijk geweerd. En het zy hier voor hen, die aan de mogelijkheid van een dergelijke onzijdig heid mochten twijfelen, al dadelijk gezegd, dat de practijk bewezen heeft, dat zij in derdaad bestaan kan, en dat velen die eerst de oprichting van een O. L. en B. in bovengenoemde plaatsen met wantrouwen begroetten, juist door die practyk deze in richtingen een goed hart zyn gaan toe dragen en er een druk gebruik van maken. Het blijkt uit statistieken, zoo in binnen- als buitenland opgemaakt betreffende de beroepen dergenen, die de O. L. en B. bezoeken, dat daar komen leeraren en onderwijzers, geestelijken van verschillende richting, arbeiders en dienstboden en voorts mannen en vrouwen van verschillenden stand en ontwikkeling. En niemand ziet daar een ander bezoeker uit de hoogte of kruiperige onderdanigheid aan. Men voelt, daar te zyn op een plaats die allen ge zamenlijk toebehoort; verbittering en haat van partijen worden daar afgelegd; ieder neemt er en laat er zyn medebezoeker nemen, wat hem in 't bijzonder past. Minder misschien nog voor deze vol strekte onpartijdigheid te waken, dan wel om het vertrouwen te wekken van ieder deel der bevolking, is het gewenscht, dat er een bestuur gekozen wordt, waarin per sonen zitting hebben, die verschillende richtingen zyn toegedaan. En ook hiervan heeft de practijk de mogelijkheid reeds aangetoond. Het is ons b.v. van 's-Gravenhage bekend, dat daar van het bestuur deel uitmaken o. a. een katholiek, een soc.-democraat, een anti-revolutionair en een vryzinnig-demo- kraat. In Groningen is de heer L. de Vries Hzn., een bekend en ijverig anti-revolutio nair, bestuurslid. In Leiden, waar een katholiek zitting heeft in het bestuur, gaf den stoot tot de beweging de heer Mr. N. de Ridder, burge meester en anti-revolutionair 2e Kamerlid voor Wijk-bij-Duurstede. Het anti-revolutionair orgaan voor Leiden schreef toen„Onze burgemeester inzonder heid toont hier weer een open oog te hebben voor de behoeften van alle kringen onzer goede stad." Te Leeuwarden maakt de heer Van dei- Molen, schoolopziener en anti-revolutionair 2o Kamerlid, deel uit van het bestuur. De heer Dr. Th. De Visser, chr.-historisch Kamerlid, noemde de O. L. en B. „een hoogst nuttige volkszaak" (Handelingen 1908, blz. 1084), terwijl de minister-president, de heer Mr. Th. Heemskerk verklaarde, „dat (hij) tegen Openbare Leeszalen en tegen ondersteuning daarvan geen principieele bezwaren" had. (Handelingen 1908, blz. 1087). Op de begrooting van Binnenlandsche Zaken wordt dan ook een post voor sub sidie uitgetrokken. Noemen wy ten slotte nog slechts eenige namen, die een goeden klank hebben in qh land. namen van mannen die, behalve de eerste, bestuursleden van O. L. en B. zijn: Prof. Mr. H. L. Drucker, Dr. A. W. van Geer, en J. E. Scholten te Groningen; Mr. A. de Graaf en Prof. Mr. W. L. P. A. Molengraaff tc Utrecht; Dr. Th. Stoop te DordrechtMr. W. Dolk, Dr. Johs. Dysei inck en Mr. L. N. Roodenburg te 's-Gravenhage, dan moge daaruit blijken, dat de O. L. en B. de sympathie bezitten der besten van onzen tyd. Meenen wij hierboven te hebben doen uitkomen, dat de O. L. en B. inrichtingen zijn ten algemeenen nutte en van besliste onzijdigheid, ook de regeering en de ge meente-besturen erkennen ze als zoodanig. Dat bewijzen wel de subsidies, die voor de O. L. en B. worden toegestaan. Te Dordrecht b.v. gaf de gemeenteraad, toen de O. L. en B. reeds eenmaal ver plaatst was, en een tweede verhuizing door het steeds toenemend aanUl bezoekers en boeken noodzakelijk bleek, het voormalig Schilderyen museum kosteloos in gebruik, benevens f 300.- voor de kosten van in richting, terwijl sedert 1907 een jaarlijksche subsidie wordt uitgekeerd tot een maximum van f 600.-. De gemeente Groningen gaf in 1905 f 500.- voor 5 jaren. 's-Graven hage verstrekte gratis lokaliteiten, vrij vuur en licht. In Rotterdam is de inrichting geheel van de gemeente. Utrecht geeft per jaar f 1000.Leeuwarden f 500. - Hilversum f 1200.- subsidie. De regeeringssubsidie is meestal aan enkele voorwaarden verbonden. Zoo wordt b.v. aan de O. L. en B. te Hilversum f 1200.— toegestaan, mits de ^gemeente een gelijk bedrag verleent. Naast hetgeen wij over de O. L. en B. meedeelden, blijft echter nog ruimte over om vele vragen te stellen. Allereerst deze: is het wel noodig aan de bibliotheek, d. i. de inrichting die boeken uitleent, een lees zaal te verbinden? Het antwoord kan niet anders'dan be vestigend luiden. Het zal immers vaak voorkomen, dat men, over een bepaald onderwerp iets willende lezen of naslaan, betrekkelijk veel boeken noodig heeft, en sommige daarvan slechts gedurende enkele oogenblikken. Ook wordt men soms, al zoekende, naar een werk verwezen. Het gaat dan toch niet aan, al deze boeken naar huis te (laten) brengen, en dus zou de degelijkheid dei- begeerde konnis daar stellig onder lijden. Maar in de tweede plaats is een leeszaal noodig voor de kranten, brochures en tijd schriften, die men niet naar huis mee mag geven, omdat er dan te weinig personen gebruik van zouden kunnen maken, en vele artikelen de meeste waarde hebben, wan neer zij spoedig na hun verschijnen ge lezen worden. Echter verdient het sterke aanbeveling, het vertrek voor de kranten afgescheiden te houden van dat voor de tijdschriften en boeken, omdat in het tweede een rust moet heerschen, die in het eerste uit den aard der zaak niet volkomen bereikt kan worden. Zal verder de O. L. en B. in waarheid een „openbaar" karakter hebben, dan moet zij voor ieder dagelijks en kosteloos toe gankelijk zyn. Slechts ten aanzien van den leeftijd der bezoekers kan en moet een grens gesteld worden, terwijl op den biblio thecaris, of die dezen vervangt, by het uitleenen de plicht moet rusten aan te jonge personen boeken te weigeren, die niet in hunne handen behooren. De O. L. en B. moet er dan ook naar streven een speciale kinderbibliotheek aan te leggen: daar wordt dan gekweekt ènde liefde voor „het boek" èn de lust om uit liet boek wetenschap te leeren verkrijgen. Voorts moet niet in de fout vervallen worden van vele „Volksleeszalen", die ook gezelschapsspelen voor de bezoekers be schikbaar stellen, of allerlei consumptie. De O. L. en B. is een inrichting, die ont wikkeling en ontspanning beoogt, zonder te worden een gelegenheid voor een gezellig verkeer, die rustige lezers zou afschrikken. Wanneer hier en daar een karaf met frisch water staat, is dit voldoende. Ook het rooken en spreken moet er ver boden zijn, zoodat niemand er in eenig opzicht gehinderd worde. En de practyk heeft alweer bewezen, dat het publiek zich gaarne naar deze voorschriften richt, omdat het er de nuttigheid en doelmatigheid van inziet. Wil men dat alles bereiken, degelijk, aangenaam en dus aantrekkelijk, dan zijn hiervoor noodig in ruime mate geldmiddelen, èn voor de eerste oprichting en voor de instandhouding. De geldmiddelen moeten gevonden wor den in jaarlijksche bijdragen als contri buties, subsidies, doch ook éénmalige bij dragen (giften, c.q. legaten) kunnen tot den bloei der O. L. en B. bijdragen. Wat de contributies betreft, moet worden opgemerkt dat in verband met het open baar, algemeen karakter der instelling het minimum-bedrag zoodanig behoort te worden gesteld, dat het voor niemand bezwaarlijk i8 lid der vereeniging te worden; verder worde aan ieder persoonlijk overgelaten, voor welk bedrag hij lid wenscht te zijn. In Dordrecht is dit minimum 25 cents, in Groningen 50 cents 's jaars. Natuurlijk kunnen ook vereenigingen als lid toetreden, Zal een O. L. en B. in onze gemeente slagen, dan is daarvoor dus een eerste vereischte, dat allen die iets voor het plan voelen hun vrienden en bekenden opwekken om lid te worden, d. w. z. om de goede zaak te steunen. Men zij niet alleen be dacht op het nut, dat ieder persoon voor zich er van kau hebben, men steune ook om daardoor mede te helpen in het alge meen belang iets g o e d s tot stand te brengen. Moet bij iedere O. L. en B. aan het Bestuur een ruime mate van vertrouwen geschon ken worden en moet het vrij wel den gang van zaken kunnen regelen, aau de „leden" kan een voorrecht worden gege ven en wel dit, dat „leden" kosteloos boe ken mede naar huis kunnen nemen en niet-leden öf n i e t, bf tegen betaling van gering leesgeld. Daartegenover eischt is voor een gemeente een mid del, om haar inwoners aan zich te binden, doordat het medewerkt om het wonen in zulk een plaats aantrekkelijk te maken of te doen blyven. Deze overweging zal dan ook het toe komstige bestuur er toe moeten leiden, om ook bij ons Gemeentebestuur subsidie te vragen. Voorts hebben by alle O. L. en B. giften een ruim aandeel in de baten uitgemaakt. Eenerzijds wordt in schier alle jaarver slagen met ingenomenheid gewezen op den weiwillenden steun van H.H. uitge vers, die present-exemplaren van hun uit gaven -toezonden, op het schenken van boeken door particulieren, dooi vereenigin gen enz. Anderzijds steunt de Regeering, behalve door het verleenen van subsidie, door het gratis toezenden van de Neder- landsche Staatscourant met de Handelingen der Staten-Generaal en haar Bijlagen en het Maandblad en de uitgaven van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Voor het voortbestaan en den bloei van een L. en B. beiioeft dan ook geen vrees te bestaan. Wat echter wel zeer veel zorg en moeite veroorzaakt, dat is de oprichting. Ge lukkig evenwel, dat het hier bij uitzondering een zaak betreft, waaraan ieder, onver schillig van welke partij of gezindte, kan meewerken. En zoo konden dan ook kleinere plaatsen als Kampen, Alkmaar en Hoorn een O. L. en B. rijk worden. En den Helder? Zou daar niet mogelijk zijn, wat in andere gelijksoortige gemeenten, wel gelukt is? De afd. Helder van den Bond van Ned. Onderw. meent deze vraag met een vol mondig „ja" te kunnen beantwoorden. Vandaar dan ook, dat zij besloten heeft het initiatief te nemen, om tot de oprichting van een O. L. en B. in ouze gemeente te komen. Veel krachtsinspanning zal daartoe noodig zijn, maar onze afdeeling rekent op medewerking van zeer velen, uit alle kringen en van alle gezindten. Het doel: „het bevorderen van de volksontwikkeling" waarborgt zeker dit vertrouwen. Ten slotte: een verzoek aan de lezers, die voor ons plan sympathie koesteren. Geeft van Uw instemming blijk en zendt ons Uw n aam kaartje met adres. Niet dus gewacht, totdat het eerste, het moeie- lijkste werk gedaan is!. Neen, dadelijk mee de hand aan den ploeg geslagen. We verwachteu een groot aantal blijken van instemming met ons doel Een Openbare Leeszaal en Biblio theek voor den Helder. De afd. Helder van den B. v. N. O. Secretariaat: Loodsgracht 65. opensta voor een ieder, lid of niet-lid. Ten opzichte van de subsidies wijzen wy vooral op wat sinds jaren in het buiten land geschiedt (zie het praeadvies van Dr. H. E. Greve uitgebracht op de Alg. Verg. der Vereen, voor Openb. Leeszalen in Neder land, April 1909) en evenzeer op de bewe ging ook in ons land daarvoor ontstaan. Wordt er reeds in vele gemeenten sub sidie verleend aan vereenigingen voor drankbestrijding, voor bevordering van vreemdelingenverkeer, voor muziekkorpsen, meer en meer dringt de gedachte door, dat oen O. L. en B. een „algemeen belang' dient. Hst bestaan a e r O. L. en NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 22 Maart. Telefoon. Nieuwe aansluiting: Witsenburg H., luxe brood- en banket bakkerij, Hoofdgracht. Afloop aanbesteding. Woensdag werd aanbesteed du lovering, van vorsohe- en gezouten groenten ten be hoeve der korpsen van do Landmacht ge durende het tydvak 1 April30 September 1912. Inschrijvingen waren ingekomen van de heereu: versche gezouten p. 100 K.G. p. 100. K.G. f 7.00 6.50 6.25 6.00 u 5.55 5.50 5.50 f 5.00 Alle inschryvura zyn hier woonachtig. „Oefening kweekt kunst." Heden, 22 Maart, herdenkt de scherm- en gymnastiekvereniging „O. k. K." haar 30- jarig bestaaD. Llit jubileum zal a.s. Zaterdag door de leden in intiemen kring worden gevierd. De gymuastiekuitvoeringea zullen plaats hebben in „Casino", op 17 April voor de aspirantenaideeling en 20 April voor de hoofd-, dames- en meisjesafdeelingen. R. Bregman M. Blom C. v. Os A. Postmu W. A. Swuters F. Th. de Haas S. v. Amersfoort A. J. do Bunjs f 17.50 18.00 13.00 25.00 12.00 10.00 De spionnen (7) op Wight. Men meldt uit Amsterdam aan de »N.R.Ct.« Mevrouw Denig, alhier, de moeder van den 20-jarigen Amsterdammer, die op Wight met een Duitscher en een Engelschman on der verdenking van spionnage gearresteerd is, heeft zich gisteren op aanraden van den Engelschen consul naar het ministerie van buitenlandsche zaken begeven, voorzien van verschillende documenten en fotografiën, waaruit blykeu kan, dat de verdenking ten eenenmale ongegrond is. Tot dusverre heeft de familie te Amsterdam van den jongeman nog niets vernomen, wat te meer verwonde ring wekt, omdat antwoord op eenige hem gezonden brieven verwacht werd. In Berlyusche bladen wordt vermeld, dat op de gearresteerden slecbta eenige fotogra fieën van geheel onscbnldigen aard gevonden zyn, en in de camera nog eenige platen, welko de Engelsche politie nog ontwikkelen moest, alvorens te kunnen uitmaken of er termen bestaan, de aangehoudenen langer in bewaring te houden. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage, 20 Maart. Geslaugd voor groote stoomvaart derde stuurman P. A. Kroon, M. H. Ph. MoUaart, E. A. Rietveld, J. de Jong, L. van Kampen, W. Klyn. 's-Gravonhage, 21 Maart. Geslaagd voor groote stoomvaart tweede stnnrman de heeren C. Boer, J. H. Buy en van Weelderen en A. H. Claaeon. De mijnwerkersstakingen. - In ;de Rotterdamsche haven zyn thans 53 het karakter van een O. L. en B. dat haar* stoomschepen en 1 zeilschip, op order van hun roederyen en in verband met de myn- werkersstukingen opgelegd, met een geza- menlyken inhoud van 121,560 bruto regis- terton. Dit is het grootste aantal schepen, dat hier ooit opgelegd geweest is. Erfenis. Toen de erfgenamon van een voor eenigen tyd te Finkum (Fr.) overleden sohipper j.1. Woensdag den inventaris zouden opmaken, vonden ze in een by de woning van den erflater staand hok, dat na diens dood op verzoek van mr. J. W. Tysma, te Leeuwarden, namens een der deelgerechtigden in de erfeDis was dichtgespijkerd, in twee blikken busjes on een stuk doek een bedrag aan zilvergeld en bankpapier van meer dan f 1100. De moord te Beek. In verband met de aanhouding van zekeren Herman Bosch werd Woensdag een uitgebreid onderzoek ingesteld, onder leiding van den kapitein der marechaussée Thomson uit Arn hem. Tal van getuigen werden gehoord en geconfronteerd met den verdachte. Het onder zoek duurde van kwart voor twaalf tot zes uur. Bosch, die in zyn ontkenning volhardde werd daarna weer gevankelijk naar 's-Heeren- berg overgebracht. Zyn arrestatie is reeds lang voorbereid, maar daar by in Duitscbland werkte, kon dit niet eerder plaats hebben. Zaterdagavond kwam hy weer in bet land en werd toen onmiddellijk door den gemeenteveldwachter Clerx te Beek gearresteerd. Bosch staat zeer ongunstig bekendvoor vier jaar werd hy tot vyf maanden veroordeeld wegens oen vergryp tegen de zedelijkheid. Ia grootte en uiterlijk lykt hy zeer veel op Derksen, terwyt hy ook gelyke kleeron droeg en eenzelfden hoed op had. Het getuigenis van mej. Grottsman uit Emmerik wordt daar door weer merkwaardig. Een ernstig ongeluk. Naby de spoorwegbrug over do Dieze te 's-Hertogonbosch had gistermiddag een ernstig ongeluk plaats. Aldaar ligt een bruggetje, dat verbroed moet worden, omdat er een dubbele spoorlijn over gelegd moet wordeu, welk werk verricht wordt door den Bosschen aannemer Hochstenbach. Twee werklieden, die hedenmiddag aau het werk bezig waren, werden plotseling verrast door den sneltrein nit Den BoBch. Eén van hen sprang van het bruggetje tegen een ijzeren balk en kreeg een hersenschudding. Hy was oogenblikkelyk dood. De andere workmao word door den trein gegrepen en kreeg zoo ernstige ver wondingen, dat hy spoedig overleed. Een hunner was ongehuwd, de andere laat een vrouw en 6 kinderen na. Stationsversiering. In de Zondag gehouden vergadering van het algemeen bestuur van de A. N. VV. B., Tonristenboud van Nederland, deelde de voorzitter mede dat we in zake stationsver- siering een stap verder gekomen zijD. De spoorwegmaatschappijen hebben ver schillende faciliteiten toegezegd en voor het vormen vau een jury is het Bondsbestunr in overleg getreden met de tuinbouw-ma^t- schappyen. Bedoeld wordt een wedstrijd in versiering van perrons, emplacementen, stootblokken, enz., mot planten, dus geen losse bloemen, en moet deze beplanting van uit den trein zichtbaar zyn. Hy zal plaats hebben in de maanden, waarin do bloemen op haar schoonst zyn, n.1. in Juli en Angustus, dus in den druksten tyd van het reis- en toerseizoen. Uitgeloofd zullen worden door den bond een tiental priizen: één van f 50, vier van f25 en vyf van f 10; als de deelneming zeer groot is, zal het aantal dezer pryzen nog vermeerderd worden. Onze wakkere stationschefs mogen nu eens toonen wat zy kunnen. Spoedig zal hun een circulaire met nadere bijzonderheden worden toegezonden. Slaagt deze poging van den A. N. W. B., waaraan wy niet twijfelen by zooveel mede werking, dan zal in 1913 op nog uitgebreider schaal kunnen gezorgd worden, dat ons land zich aan den vreemdeling in waren feest- dosch vertoont. (|De Kampioen*). Schip vsrgaan. Borlyn, 21 Maart. Uit IJsland is naar Kopenhagen geseind, dat de IJslandsche viscbstoomboot .Geyr" met de geheele be manning, nit 27 koppen bestaande, vergaan is. Meer dan 80 vrouwen cn kinderen zyn hierdoor broodeloos geworden. Ontploffing. New York, 21 Maart. By een ontploffing in een kolenmijn te McCartin in Oklahoma zyn 105 mijnwerkers bedolven. Alle hoop om hen te redden heeft men laten varen. Binnensmokkelen. Een dame, die botrapt was op het in de Veroenigde Staten binnensmokkelen van paar- len, ter waarde van 50,000 gulden, cn die bekend had, de overtreding te bobben be gaan, heeft zich te New-York van het leven beroofd. Zy koos daartoe een ietwat opzien barende methode. Zy verhing zich namelijk buiten een raam van een hotel, waar zy onder een aangenomen naam verblijf hield. De paarlen waren gekocht in Britsoh-Indië tijdens de jongBte kroningsplechtigheid. Zy stond op het punt van te worden in hechtenis genomen. De mode der toekomst. De Amerikaansche dameskloermakers zyn te Chicago byeeu, om daar over de mode der naaste toekomst te beslissen. Het nieuwste in dameshoeden zullen electrischo gloeilam pjes zyn, die in den vorm van bloemen van gekleurd glas op dea hoed of ook wel in het kapsel moeten worden gedragen. Als bron van electrische energie zal een kleine accu mulator worden gedragen, hetzy in den hoed zelf, hetzy io de keurs verborgon. Aan do nieuwe Parysche modellen van de damesjapon, met hoogoploopend split op zy (tot flink boven de knie), waaronder dan a- jour-konsen gedragen worden wilden de Amerikaansche kleermakers niet aan. Trouwens het groote damespubliek in de Unie houdt zich nog steeds met voorliefde by den strompelrok. Die mode is nog zoo algemeen en z66 popu lair, dat men b.v. in New York nieuwe tramwagens bouwt met lage en gemakkelyker- geconstrueerde treden, om den strompeldames hel instappen mogelijk te maken. De mijnwerkersstaking in Engeland. Londen, 21 Maart. Het Lagerhuis was natuurlijk weer stampvol, toon Balfour en Arquith over den kolencrisis zouden spreken. Honderden waren niet in staat een plaats te veroveren. Beide sprekers hebben, toen zy opstonden, een geestdriftig onthaal van hun volgelingen gehad, doch werden ernstig en kalm aangehoord, de in goede stemming ver- keerende Balfour vooral, wiens indrukwek kende toespraak aan de beste dagen van het parlement herinnerde. De ontroering in de wandelgangen was vanmiddag ongeëvenaard sinds Gladstone's eerste üome-Rule-ontwerp, doch zy bedaarde later ietwat, toen Balfonr verklaarde, dat geen parlementsontbinding zou volgen, al werd het regeoringsontwerp verworpen, Ihetheen vele volgelingen teleur stelde. Balfour sprak geenszins het onwaar schijnlijke en sensationeele bericht van de Daily News tegen, volgens hetwelk de unio nisten aan de arbeidersparty voorgesteld hadden een coalitie tegen de liberalen te vormen, doch een der unionistische voor mannen, Smith, heeft het in de Pall Mali Gazette gelogenstraft, er by voegende, dat de leiders der unionistische party, toen zy besloten tegen het regeeringsontwerp te stem men, van de beslissingen van het mynwer- kersverbond nog niets afwisten. Londen, 21 Maart. Het Lagerhuis was overal zeer bezet vandaag in afwachting van do tweede lezing van hot kolenmynwetsont- werp en het voorstel van Balfour namens do oppositie, om het wetsontwerp te verwer pen. Het was de eerste maal ook, dat Balfour, sinds zyn aftreden als leider van de oppo sitie, weer aan de beraadslagingen van hot Huis zou deelnemen. By het voorstel tot verwerping van het wetsontwerp zeide Balfour, dat Diomand er door tevreden was gesteld, voor zoover het eon oplossing van de moeilijkheid moest brengen. Het land had zich nooit tegenover een zoo ernstige crisis geplaatst gezien. De regeering, die voor de byzondere moeilyk heid Btond er oen eind aan te maken, had echter oen wetsontwerp ingediend, dat een andere zaak behandelde en eon ander doel nastreefde. De regeering was daarom niet gerechtigd te beproeven dezon maatregel, die een reusachtige omwenteling betoekoude, binnen eeu week door het Huis heen te dryven. De oppositie zou trachten het wets ontwerp in tweede lezing to doen vallen, doch indien het wetsontwerp veilig door de twoode lezing heen kwam, zou zy haar best doeu om de politiek van de regeering een kans te geven. Spreker stelde daarop de verwerping van bet wetsontwerp voor op gronden van nationale staatkunde en beleid. Balfour'a rede duidt aau, dat de oppositie in de verdere stadia van de behandeling van het wetsontwerp geen verzet zal bieden en dat het Hoogerhuis het ontwerp aan zal nemen. Asquith antwoordde, dat Balfonr's rede in overeenstemming was met het kritieke oogenblik, doch meende hy met het indienen van zyn voorstel tot verwerping, dat een wetgeving niet noodzakelijk was, dan moest worden opgemerkt, dat zyn redevoering in 't geheel geen praclische wenken inhield. De eerste minister ontkende, dat de regoe- ring bezweken was voor een drnk van een van beide zyden. Hij hield vol, dat de regee ring volstrekt onpartijdig ten opzichte van beide partyen geweest was. De regeering had iederen vorm van overreding, argumen tatie, onderhandeling beproefd om de partyen tot een overeenkomst te brengen. Wy zyn er niet in geslaagd en de stilstand in het bedrijf houdt aan, zeide Asquith. Wy kun nen niet toelaten, dat de bevolkiDg, de indu strieën, hst land gebrek lijden door den kolennood. Is wetgeving daarvoor dan niet noodzakelyk? Spreker vroeg het Hnis het wetsontwerp aan te nemen, niet als een deel van de blijvende wetgeving, doch als een voorloopig redmiddel, een tydelyk hulpmiddel tot rogoliug vau een byzondere, onverwachte moeilykheid. Het wetsontwerp was noodzakelijk, voordat verdere stappen gedaan zouden moeten worden, waarvan God verhoeden mocht, dat de noodzakelijkheid zou blyken. Londen, 21 Maart. De redevoeringen van de vertegenwoordigers der mijnwerkers in het Lagerhuis hebben uitgewezen, dat zij de tweede lezing zullen ondersteunen en dat zy by de bespreking van de artikelen zullen aandringen op do aanneming van het amen dement, waarin een algemeen minimumloon wordt vastgesteld van 5 shilling per dag voor alle ondergrondscho arbeiders. Zy verlangden eveneens opneming van de op 2 Februari vastgestelde loonschaal, doch hebben met betrekking tot dit punt niet zoo sterk aan gedrongen. Men verwacht, dat de regeering den eersten eisch zal inwilligen, doch den tweeden zal afwyzen. Men denkt nu, dat het ontwerp zonder op ernstige moeilijk heden te stooten zal aangenomen worden. Londen, 21 Maart. In den loop van het debat heeft minister Grey verklaard, dat eon spoedige regeling van «te staking een ge biedende eisch was. Iadien het ingediende wetsontwerp zou blyken geen oplossing te zyn, zou de regeering het volk moeten be schermen met alle middelen, welke tot haar beschikking stonden, doch het uiterste dat zy kon doeu, zou niet kunnen voorkomen de geweldige schade voor den handel, het ver lies voor de gemeenschap en eindelyk ook voor de mynwerkers zeiven. Londen, 21 Maart. Het kolenmyn- wetsontworp iB in tweede lezing aangenomen met 348 tegen 225 stemm. De nationalisten en de arbeiderspartij hob- ben voor het wetsontwerp gestemd. de arbeiders van Texel en Gaasterland, die daarmede f 15.000 per jaar verdienen. Wat het nut^van den lystor voor den landbouw aangaat, daaromtrent wordt door den boor Tbysse weinig gunstig geoordeeld. Daarbij komt, dat de bosschen van Gaasterland do laatste jaren worden gerooid, zoodat de lijs ters daar ook langzamerhand afnemen en do beteokenis van de lystervangst daar ver moedelijk binnen 5 jaar zeer gorimg zal zyn geworden. tHet Vaderland" noemde sprekers amen dement een politiek amendement om kiezers te vangen, doch Gaasterland ligt niet in spre kers district en Texol ligt in het district van den afgevaardigde voor Holder, don hoofdredacteur van „Het Vaderland". In Gaasterland wordt ook niet do zwarte lijstor of merel gevangen, maar eenvoudig de koperwiek op zyn reis van Rusland naar do Riviera in het najaar. Spr. brengt nog cea wyziging in het amendement aan om ook het dooden en vervoeren dezer ljjsters mogelijk te maken. De Minister vraagt zich af of het belang van do bevolking van Gaasterland zoo groot is, dat dit een zoodanig iugrjjpeD in het beginsel dezer wot rechtvaardigt. Do Minister verzet zich echter niet krachtig, tegen het amendement, doch laat de beslissing aan de Kamer over. Het amendement zal worden gedrukt en rondgedeeld. Dinsdag 11 uur voortzetting. Laatste berichten. Amsterdam, 22 Maart. Naar wy vernemen is hier ter stede een brief omvangen van d.-n heer Karei Denig Jr., die op het oiland Wight, als verdacht van spionnage, gevangen genomen werd. Hy deelt in dat schryvoii mede, dat de zaak in' orde is en hij weder op vrye voeten zal worden gesteld. Amsterdam, 22 Maart. VolgenB alhier by de Maatschappij „Nederland" ingekomen radio-telegrapisch bericht heeft het stoom schip „Grotius" tengevolge van zwaar storm weer groote schade beloopea aan de beide ankerkluizen en zal het to Lissabon, waar het eerst Zaterdag 23 dezer kon worden verwacht, moeten repareeren. Van het ont staan oponthoud en eventueel later vertrek van Genua zal later worden kennis gegeven. UIT DE TWEEDE KAMER. Vervolg van Tweede Blad). Met het vervolg der beschouwingen over de vogelwet zullen wy onze lezers niet verder plagen, de artt. werden na meer of mindere uitvoerige besprekingen en van grootore of kleinere wijzingen voorzien, aangenomen. De Minister neemt het amendement-Elhorst over. Het amendement-Hugenholtz kan hy niet overnemen, omdat hy niet weet of de daarin genoemde data juist zyn. De heer Hugenholtz handhaaft echter zijn amendement, en dit wordt verworpen met 55 tegen 7 stemmen, waarna art. 19 aange nomen wordt. Op artikel 20 (vergunningen ex art. 19 worden aangevraagd by den Commissaris der Koningin en zyn gedurende een jaar van kracht) licht de heer Hugenholtz (S. D. A. P.j een amendement toe, strekkende om dupli caat-vergunningen voor één persooD, die vogels vangt en daarbjj een winkel houdt, waar de vogels verkocht worden, gratis ver krijgbaar te stellen, behoudens betaling van hot zegelrecht en om de vergunning ook te doen gelden voor personen in dienst van den vergunninghouder. De Minister vindt het amendement niet onsympathiek, doch heeft er eenige bezwaren tegen. Artikel 2022 worden aangenomen. Op art. 28 (verbod van vogelvangst o. op Zondagen en algemeen erkende Christelijke feestdagen) licht de heer Hugenholtz (s.d.a p.) eeu amendement toe om den bestaanden toe stand te handhaven en dus de vogelvangst op die dagen toe te laten. De quaestio van Zondagsrust heeft hier niets mede te maken. De zaak is eenvoudig, dat het aantal gunstige dagen om vogels te vangen zoo gering is, dat men niet de vogelvangst moet onmogolyk maken, indien zulk een gunstige dag op Zondag valt. De Minister laat die woorden vervallen uit het artikel. Het amendement-Hugenholtz is niet aan bevelenswaardig. Het wordt verworpen met 56 tegen 3 stemmeD. Van het overige behandelde zullen wy slechts vermelden, dat de heer Van Veen (c.-h.) eeu amendement toelicht om een art. 44bis in te voegen, strekkende om gedurende de eerste 5 jaar na het in werking treden dezer wot het lystervangen toe te laten door middel van strikken niet lager dan één meter boven den grond gesteld, alleen in b(j Kón. Besl. aan te wijzen gomeenten. Dit is van belang voor Uit den Omtrek. Texel, 21 Maart. Tex. Eigun-Stoombootondernemiiig hooft den derden dienst (11.15 v.m. van Texol en 12.30 n.m. van Nieowediep) voorloopig uit geschakeld wegens steenkolengebrek. De wegens zyn vele reddingen alom bekende heer Jb. Buys Snr. te de Cocksdorp ondervond gisteren, op zyn 80en verjaardag, byzondere belangstelling van de syde van de N. Z.- Holl. Redd. My. Namens het hoofdbostunr kwam de secretaris, de heer de Booy, Buys gelukwenschen, vergezeld van de leden vau 't plaatsolyko bostuur. Allereerst werd de 80-jarige hartelijk toegesproken door den heer Gaarlandt, burgemeester, waarna de heer de Booy 't woord nam en Buys, als blyk van byzondere erkentelijkheid voorde vele diensten aan 't reddingwezen betoond, eon passend geschenk in enveloppe werd aangeboden. De hoer Buys, nu nagonoeg blind, was tot zyn 71e jaar postschipper tusschon do Cocksdorp en Vlieland v.v., in vereeniging met zyn broeder T. Buys, eveneens pose- schipper. Eerstgenoemde is nog altoos lid van 't plaatselijk bestuur der N.- en Z.-H. Redd. My., welke faoctie hy ruim 30 jaar met veel toewijding heeft waargenomen. Gisterenavond werd de vrachtrijder H., die ruim een jaar geleden ernstig werd ver wond door tusschen zyn wagon en een yzeren hek bekneld to gerakeo, io bewusteloozen toestand, mot eeno hoofdwonde, in zyn schuur- tje gevondeD. De mzn was door 't zolderluik omlaag gevallen en scheen ook aai< den rug gekwetst te zyn. IJlings werd geneeskundige ïulp ingeroepen en verleend. Anna Paulowna. Dinsdagavond, 19 Maart vergaderde in 't lokaal van den heer T. van IJzendoorn do onderafdeeling Anna Paulowna on Omstreken van de vereeniging «V. P. N." De voor zitter de heer P. J. Voogd opende met een hartelijk welkom de vergadering en deoldo mede dat van 1 Maart tot 10 Mei eene bon by den voorzittor verkrijgbaar is, waarop men een stel broodeieren van 15 stuks kou betrekken tegen den prys, in de najaarsver gadering bepaald. Wie don uitslag van 't broeden aau den secretaris mededeelt, ont vangt 45 oents terug. De secretaris, de heer W. Klein, las de notulen van 2 vergadering» die onveranderd werden goed gekeurd. Uit jaarverslag, gelezen door den secretaris, bleek o.a. dat door bedanken, vertrek en overgang naar een nndore afdeeling, hol lodental was geslonken tot 35. De lozing, gehouden door den pluimvee consulent was druk bezocht en uitstekend geslaagd. Voor zitter bedankte den secretaris voor zyn uit gebreid verslag eu deelde mede dat 't ledental thans is gestegen tot 43. De afgevaardigde naar de atdeelingsvergadering, de heer P. J. Voogd, las een uitvoerig verslag. De verga dering bedankte door applaus. Tot afgevaar digde naar de afdeelings vergadering op 30 Maart a.s. werd weder gekozen de hoer P. J. Voogd, die de benoeming aannam. By de prysbopaling der jonge Blauwe Weener Konijnen stelde do heer J. Nuland voor deze voor leden te bopalen op 25 ct. per stuk en voor niet-leden miostens 80 ct. Goedgevonden. Ze syn tegen dien prys ver krijgbaar by den heeren J. Nuland en M. Cornolissen. Op voorstel van 't Bestuur werd goedgevonden dat degene, die in 't jaar de meeste nieuwe leden aanbrengt, een stel broed- eieren cadeau zal krygen. Tot secretaris werd gekozen de hoer W. Komen in de plaats van den heer W. Klein, die bedankt heeft. Goedgevonden werd oeu proef te nemen met hot verkoopen van eieren aan den heer Krudde te Deventer. Deze goeft 3 ct. per K.G. boven de middelmarkt te Roer mond en neemt bovendien voor zyne rekom'rg de kosten van verzending en ophalen vau de leden. Door de aanwezigen werden 1000 eieren per week toegezegd. De hoor G. Borst zal zich belasten met het ophalen. By de gratis verloting van 2 stel broedoieren waren winners de heeren K. Daalder en P. Keuris Az. Op voorstel van 't Bestuur wordt aan genomen, dat van do 45 ct. restitutio van 15 broedeiereD, 15 ct. zullen gegeven worden aan den loverancier der oioren en 80 ct. aan de afdeeling. Do heer K. Daalder be spreekt 't coöperatief aansehaflen van de verschillende bestanddeelen van 't ochtend- voer voor kippen en deze zelf te mengen, onder controle van 2 bestuursleden dor afdeeling. Na uitvoerige discussie verklaart de heer K. Daalder zich bereid rich hiermede

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 5