iiging J. B. S" Soiree Dansante Dioscope-Theater. COLTOF. De Bloembollen bloeien Lichtbeeldenvoorstelling BALMUZ1EK bij (bi. (Schat, Aanbesteding. Woensdagavond Marine en Leger. Hr. Ms. kanonneerboot «BeTer", commandant de luit. ter zee te kl. C. D. de Haes, heeft op's Rijks werf te Hellevoetslui* de noodige voorzieningen ondergaan en is Donderdag naar haar station Vlis- singen teruggekeerd. De kapitein ter zee W. C. J. Smit. laatstelijk commandant van Hr. lis. «Hertog Hendrik", is per particuliere gelegenheid in Europa terugge- Genoemde hoofdofficier zal het hem toegekend verlof in Frankrijk doorbrengen. Bö bescb. v. d. Min. v. Marine zijn de navolgende plaatsingen, enz., gelast: luit t. z. ie kl. L. van verre, in act. te 's-Gravenhage, 29 Maart op non- Kon. Holl. Llotd. Zeelandia, thuisreis, vertrok 28 Maart v. Rio Janeiro. Rijnland, uitreis, vertrok 29 Maart van Santos. Hollandia arriv 31 Maart van A'dam te Rio Janeiro. en kunstgevoel als thans in dit .Passiespel" is ten toon gespreid, nog beter tot hun recht komen. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indio: activ. gesteld; luit. t. z kl. T. L. Kruys, i April gepl. a. b. «Schorpioen*adelb. 1ste kl. by de Kon. Mar.-reserve C. Oud, P. Philipp en L. K. Ie Clercq, 1 April resp. a. b. wachtschip te Wil lemsoord, «Evertsen" en «Atjeh"; b. g. adelb. Kon. Mar. -reserve H. Jonkman, 1 April a. b. «Atjeh* luit L z. 2de kl. bij de Kon. Mar.-reserve D. P. B. Visser en b. gwn. adelb. bij die reserve R. A. J. Prinsen, met 2 April, en adelb. 1ste kl. by de reserve J. L. ter Bruggen, met 10 April ontheven van hunne plaatsing, ondersch. a. b. «Zeehond*, «Atjeh" en «Reinier Claezen". By beschikking van den Minister van Marine is de officier-machinist 2e kl. W. C. Linschoten, dienende aan boord Hr. Ms. «Heemskerck", met 1 April op non-activ. gesteld. De machinist W. C. Eikendal uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd is in het genot van ver lof gesteld. De machinisten H. G. Stas en P. van den Bos worden resp. 9 en 1 April geplaatst aan boord van de «Schorpioen" te Hellevoetsluis, en de plaatsing van den machinist J. A. W. van der Laan, aan boord van dien bodem, ingetrokken. Overgeplaatst met 9 April, de machinist R. H. Wasterval van de «Schorpioen" op de «Koningin Emma", D. A. G. Bakker 11 April van het Wachtschip te Amster dam op non-activiteit, G. den Hertog 9 April van de «Zeehond" op het Wachtschip te Amsterdam, en C. de Groot van conservatie Willemsoord op «Zeehond" 9 April. De machinisten W. Brouwer, H. P. Millaard en H. de Vries alsnog als reserve aangewezen voor uitzending met de torpedobootjagers «Bulhond" en «Jakhals". De adj.-mach. by de Kon. Mar. Res. A, P. Hcer- kcns en P. H. J. Willemse met 15 April a s resp. geplaatst a. b. Hr. Ms. «Schorpioen" en «Atjeh". By resolutie van den Minister van Marine is aan den opper-konstabel A. P. Pomper en aan den opper-stoker C E Koopman de kleine gouden medaille voor 36-jarigen eerlykenen trouwen dienst toegekend. Bevordering op 1 April 1912. Schipper A C. Zonderwyk tot opper-schipper Bootsman P. v. Dyk schipper D. v. Eldert J. Hendrikse opper-konstabel p. zeepost via Amsterdam 12 en 26 April 7.— 'sav. p. zeepost via Rotterdam 5 en 19 7. p. HolL mail via Genua 9 en 23 7.— 's av. p. HolL mail via Marseille 2 en 16 3.30's: >.Franschem.Tia Marseille 5 en 19 7.'s a* voor Sumatra's Westkust en Benkoelen alleen op verlangen der afzenders) p. Duitsche m. via Napels Naar Palembang, Rionw, Banka, Billiton en Borneo: 8.30'smor, KonsL-maj. Serg.-konst. Stoker-msj Serg.-bottel. ziekcnv. Schrijv -maj. Serg.-schryv. Kwartierm. D. Ham J. Wielinga L. Verhagen F. H Menke G. A. Carol H. v. Beckum S de Waal P. J. Govers J. C. Houtzager Korp.-konst. Korp.-seiner torpedom. Matr. Korp.-torpedist Matroos le kl Matroos 3e kl. Korp.-botteL Matroos le kl. Korp.-ziekenv. Matr. Korp.-schryv. Matroos-schryv. Matroos 3e kL Korporaal-kok Matroos Marinier 2e kl. Stoker-olieman Marinier le kl. Matroos le kl. Marinier le kl. Matroos le kl G. K. S. de Jong H. J. v. d. Broek PB.H.V. Schaik E. Roskam G. Ouwendijk J. C. A. Rulo J. Doves E. v Eijken P.Kleinbloesem P. Huijser H.A M.Frooland 11. Gieze S. J. Rylaard P.J.F Reijnhout P. Kramer J. Myndcrs T.F.v.d. Heuvel J. Plomp J. J. v. Kessel P. Blom A. v. d. Rest R. Stuurhaan L J. Melis F. Wouters D. H. Huiberts O. Kuijper H. Vos J. de Goede H. Kitz J. v. d. Meer H. Wassenaar G. J. Oskam J. M. Stolk H. F. A. Teu- nisscn J. Dolleman F. W. Verhoeve A.T. H.Gebbink W. C. Kerkhof J. A. Schuiiing J. Meulman M. J. Kramer G. v. Haperen A. H. Bax J. Rottier A. de Wolf H. de Vries G. H. Vos G. J. v. Ryn J. v. d. Steeg A. F. Weymer O. A. Gleym H. Trietsch 1. J. II u Is tij n J. M. Harms A. W. Waals konst.-maj. opper-stoker bottelier-maj. ziekenv.-maj. opper acht y ver schiijver-maj. bootsman sergeant-konst, serg.-seiner torpedom. korp. serg.-torpedist matr.-timmerm. serg.-bottelier matr. serg.-ziekenv. korp. serg.-schryver korp.-schrijver matr.-schryver hofmeest sergeant-kok s korp. matr korp.-stok.2ekl. Alsnog bevorderd met ingang van 1 Maart 1912. Matroos-bottel. H. J. Beuneman tot korp.-bottelier De by het 2e Bat 10e Regiment Infanterie ge detacheerde miliciens uit Haarlem en Hoorn zyn op 1 dezer naar hunne korpsen teruggekeerd. De Officier van Gezondheid der 2e klasse G. H. Nord, thans in garnizoen te den Helder wordt op 1 Mei a.8. overgeplaatst naar Amsterdam. De sergeant J. Broekhuyzen van het 4e Reg. Vesting-Artillerie is met ingang van 1 April be noemd tot conducteur der artillerie 2e klasse te fort Pannerden. Door het hoofdbestuur van «Ons Belang", ver eeniging van onderofficieren der Nederlandsche Landm cht, is een verzoek aan Z.Exc. den Minister van Oorlog gericht met strekking het door boven genoemde vereeniging opgerichte Sanatoriumfonds te willen steunen door toekenning van een subsi die uit 's Rijks kas, waartoe de minister, in begin sel niet ongenegen is, indien dan óók de onder officieren niet-leden der vereeniging by ziekte de helpende hand gereikt xal worden. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Koning Willem 11, uitreis, pass. 28 Maart Perim. Rembrandt, thuisreis, vertrok 28 Maart v. Colombo. Kambangan, thuisreis, vertr. 29 Maart v. Colombo. Lombok, uitreis, pass. 29 Maart Kaap Roca. Karamata, thuisreis, vertrok 29 Maart van Port Said. Grotius, uitreis, vertrok 29 Maart van Genua Banda arriveerde 31 Maart van Java te Amsterdam. Koniugin d. NederL, uitreis, vertr. 31 Mrt Colombo. K. W. 111, uitreis, arriv. 31 Maart te Southampton. Nias, thuisreis, arriv 31 Maart te Marseille. Oranje, thuisreis, vertrok 30 Maart van Genua Soembawa vertrok 1 April van A'dam naar Java. Timor arriveerde 1 April van A'dam te Sabang. Rotterdamsohb Llotd: Sindoro, thuisreis, vertrok 28 Maart van Perim. Ternate, arriv. 29 Maart van Rotterdam te Hamburg. Bandoeng, uitreis, vertrok 29 Maart van Catania. Kawi. arriveerde 30 Maart van Batavia te Rotterdam. Djocja, uitreis, passeerde 30 Maart Ouessant. Goentoer, uitreis, is 31 Maart Perim gepasseerd. Kediri, uitreis, is 1 April Wight gepasseerd. Malang, thuisreis, is 30 Maart Gibraltar gepasseerd, Ophir. uitreis, vertrok 31 Maart van Gibraltar. Palembang, uitreis, is 31 Maart Dover gepasseerd. Rindjani arriv. 30 Maart van Rotterdam te Batavia, ïjikini arriv. 30 Maart van Hamburg te Sabang. Wieringen, thuisreis, vertrok 31 Maart v. Maugalore. Wilis vertrok 30 M .art van Padang n. Rotterdam. Kon. West-Indisohe Maildienst. Prins Willem 111, uitreis, is 30 Maart Lydd gepass. Pr. W. I, thuisreis, is 31 Maart Ouessant gepasseerd. Verzendingsweg. Datum der ter postbezorging. Tijast. der laat busL a/h Postk. 12 en 26 April 9 en 23 2 en 16 p. Eng. mail via Brindisi - HolL mail via Genua HolL mail via Marseille alleen op verl. der afz.) p.Fr&nsche m.via Marseille p. Duitsche m. via Napels Naar Atjeh en de Oostkust van Snmatra: 8.30'smor. 7.— 's av. 3.30'tnam 7.'s av. 12'smidd mail via Brindisi p. Hoïi. mail via Genua HolL mail via Marseille alleen op verl. der afz.) p.Fransche m.viaMarsoille p. Duitsche m. via Napels eiken Vrijdag 9 en 23 April 2 en 16 5 en 19 3 en 17 Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdamill en 25 April |7.av. p. mail via Queenstown .1*2 en 19 3.30'snam p. mail via New-York. .12 en 26 3.30'snam p. mail via St. Nazairc .1 7 |7,'sv Naar CuraQao, Bonai'e en Aruba: 11 en 25 April :kcn Dinsdag en Vlij lag 1 Mei 3.30'snam 7.- p. zeepost via Amsterdam mail via Southampton of Queenstown. mail via Hamburg (alleen op verl. der afz.) Naar St. Martin, St. Euatatius cd -Saba; p. zeepost via Amsterdamill en 25 April 17.'sav. galleen op verL der afz.) p. mail via Engeland eiken Woensd.|7.'sav Naar Kaapland, Natal, Oranje-Bivier-kolonie en Transvaal: eiken Vrijdag, 3 80 's namiddags. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 2 April. Op 1 April 1912 werd door den heer District-Commandant, tevens Inspecteur der Ryksveldwachtin het 6e district te Amsterdam, in het Kautongenchtscebouw alhier, aan den brigadier-titulair der Rijksveldwacht E. Tuin- Btra te Oudeschild uitgereikt de eeremedaille voor 25-jarigen trouwen dienst, ingesteld by Koninklijk beslnit van 7 April 1909. Onder het uitspreken van eonige passende woorden werd door Z.E.G, hot eer e metaal den jubilaris op de uniformjas gehecht en een daarbij behoorend brevet overhandigd. Aanvaring. Gisterenmorgen is Hr. Ma. fKortenaer" by het verlaten van de haven van Nieuwediep uit het roer geloopen en in aanvaring gekomen met de postboot de (Dageraad", die aan den eteiger gemeerd lag. Do (Dageraad" werd belangrijk boven de waterlijn beschadigd. De aanvariDg geschiedde by het luikhoofdhet berghout en een paar dekplaten worden ge broken en een paar spanten verbogen. Het schip kau nog in de vaart blijven. „Die Passion". Als dit onder de oogen onzer lezers komt, behooren de (Pa8sieBpolcn", althans hier ter plaatse, al weder tot de geschiedenis. Dat wil niet zeggen, dat ze al weer tot vergetelheid behooren. Want de machtige indrukken, èn door den schoonen zang èa door do tableaux teweeggebracht, zullen niet laten by velen in dankbare herinnering te blyvoa. Een andere vraag is, of hot doel, dat men met deze opvoeringen heeft willen bereiken, verdieping van het religieus gevoel (want dit heeft by de ontwerpers en uitvoerders toch zeker voorgezeten) wel benaderd is. Er ging geen wyding, geen heiliging, geen verhefflog van uit, althans niet iu die mate, zooals men van een kunst werk als dit mocht verwachten. Waaraan dit toe te schrijven was Voor zeker niet aan de zangers on zangeressen, noch aan de musici, noch aan de wakkero leiding en wellicht ook niet aan do beeld groepen. Deze waren althans schitterend genoeg. Waren ze misschien al te schitte rend Hadden ze daardoor te weinig rea liteit, om door gemis aan soberheid kunnen spreken tot' het gemoed van den mensoh? Deed niet de onbeweeglijkheid, het afwezig zyn van alle leven, van allo harts tocht, schade aan de uitwerking Zeker, de zang, de muziek was daar, om die gevoelens van liefde en haat, van erbarmen en ver ootmoediging, van schuldbesef en diep ge voeld medelyden to vertolken, maar vermocht dit in de leemte te voorzien Juist de scheiding tusschen hen, die als levend werden voor gesteld en waaruit toch alle leven moest verbannen en hen, die er geacht moesten wordeD, dat leven weer in te kunnen blazen, werkte belemmerend op de verbeeldings kracht en was o. i. oorzaak, dat or geen diepe ontroering, noch heiligende verrukking van uitging. Natuurlijk bracht ook de plaats, waar we ons bevonden, daartoe het zyne by. Het milieu, het interieur, werkte niet mee om ons het lyden en don lijdensweg van den Christus zoo diep te doeu meegevoelen, dat wy door diep mededoogen worden a*Dgegrepen, Willen we geroerd worden, dan moet een diep, aangrijpend, g-'heimzinnig stilzwijgen door de zaal ruischen. Men moet er van in de stilte komen, men moet als een brok in zyn keel voelen komen, men moet tot schreieus toe bewogen wordeD, om met piëteit te worden vervuld. Maar noch het krassen van de gordijnringen over de ijzeren roe, noch het rinkelen van de electrische schelletjes voor en achtor de zaal, noch het hinderlijk gedruisch (al werd het tot een minimum getemperd) by de opstelling der zangers, noch het gebabbol van sommigen der aanwezigen, die niet konden nalateD, zelfs by do ontroerendste tafereelen hardop hun ge voelens te vertolken, was hieraan bevorderlijk. Of de opvoeringen dan mislukt zyn? Of ze wat erger zou zijn in stede vau winst, schade zouden hebben gedaan aan het religieuse gevoel? Dat zonden wy niet gaarne beweren. Van profanatie w«b sohyn noch schaduw aanwezig, en de verrukking, de be zieling waarmee aan het slot werd uitgejubeld -Christus is verrezen, er is vreugde in alle landen," was van een overweldigende schoon heid. En niettegenstaande het uitdrukkelijk verzoek om niet te applaudiseeren, kon men aan het einde niet nalaten, zy het dan ook niet luidruchtig of storend, van zyn ingeno menheid te doen blyk«n. Dit was een zwakke •ioch diepgemeende hulde, aan alle medewer kers gebracht. Moge een volgende maal zoo- IJmuiden, 1 April. Gisteren spoelde hier achter de Zuidpier het lyk aan van een ongeveer 14-jarigen ongen, die in blauwe trui cn broek met rood >aai ondergoed gekleed was en als visscher- man uitzag. Op de kleeron ontbraken alle herkennings teekenen. De stoomtrawler tChristina" YM 2 werd hier gisteren zonder roer binnengebracht door den Btoomtrawler «Mies en Truns" YM119. Het Bt-hip was zelf met behulp van de visch- borden nog tot voor do pieren gekomen. Een valsche munter gearresteerd. Zondagavond omstreeks half zes kwam een man een café op de Bloemgracht te Amsterdam binnen en vroeg er om een kleine hoeveelheid jenever. Ter betaling legde hy twee dubbeltjes op de toonbank. De caféhouder ontdekte dadelyk dat de geldstukjes valsch waren, maakte er den bezoeker opmerkzaam op en boog ze voor zyn oogen om. De bezoeker zeide, dat zyn vrouw ze vermoedelijk des ochtends van den melkboer had ontvangen, stak de valscho dubbeltjes weer in zyn por- temonnuie zonder ze zelt eens te bekjjken en gaf er den caféhouder twee echte dub beltjes voor in de plaats. Daarna verwijderde hy zich. Hy voegde zich by een vrouw, die blijkbaar op hem bad staan wachten, liep eerst met gewonen pas weg, doch weldra verhaastten beiden hnone schreden. Dit kwam den caféhouder, die beiden had nageoogd, verdacht voor. Hy volgde het tweetal, dat een omweg door verschillende dwarsstraten maakte. Op de Westerstraat bleven beiden staan en keek de man in zyn portemouDaie. De caféhouder trad op hem toe, of hy soms bezig was valsch geld apart te 1 Tevens greep hy den man vast en noodigde hem uit moe to gaan naar het politiebureau in de Westerstraat. Daar werd de man gefouil leerd en werden nog 17 valsche dubbeltjes zyn bezit gevonden. De aangehoudene bleek een bewoner van de Bloemstraat te zyn en beweerde machinist van zyn vak te zyn. Hy moet reeds wogoDS het vervaardigen en uitgeven van valsch geld gevangenisstraf hebben ondergaan. Wat is een sardine? Voor hot politiegerechtshof van de City van London voeren op het oogenblik twee groote firma s een proces, dat op den handel in oliosardines niet zonder invloed zal zyB. Sinds vele jaren reeds worden oliesardines in den bandel gobracht, die, zooala deskundigen beweren, geen sardines, maar kleine viscbjes van allerlei soort zyn, welke op plaatsen gevaDgen worden, waar sardines in het geheel niet of slechts zeldzen voorkomen. Het vleesch van die vischjes heeft een andere kleur en een andere smaak-,dan dat der techte 'ischj-s. De speudo-sardines worden echter even duur verkocht als de beste echte sar dines, en deden, omdat de busjes, waarin zy liggen, iets grooter zyn dan die der authentieke s&rdineB, de echte vischjes zware concurrentie aan. Nu is een firma, die eohte sardines op de markt brengt, tegen een andere firma welke (geimiteerde" sardines verkoopt, een proces wegens oneerlijke concurrentie begon nen. Vier deskundigen hebben reeds verklaard, dat de aangeklaagde firma in haar busjes kleine haringen en andere visschen van mindere kwaliteit, zelfs kleine kabeljauwtjes, in plaats van sardines verkocht. De bedoeld» firma bestrydt dit in het geheel niet,' maar beweort, dat byna alle groothandelaars het zelfde deden, daar de zee niet half zooveel sardines opleverde, als in de wereld verbruikt werdenen overigens konden, wanneer kleine viscbjes een tydlang in de olie gelegen hadden, zelfs de beste fijnproevers de eene soort niet van de andere onderscheiden. Iu Frankryk worden niet minder dan 175 olie- sardiens-firma's gevonden, welke tezamen ongeveer 60 millioen busjes in den haudel brengen men kan gerust oannemeD, dat de helft dezer busjes geen enkel sardientje bevat, doch geheel andere vischjes van minder kwaliteit. Da zaak von Both. Zooals indertyd werd medegedeeld, vluchtte eenigo weken geleden de rentmeester van vorst Hatzfeld, von Both, met de huishoudster en met eenige honderdduizenden mark, die hy aan zyn broodheer had weten te ontfut selen. Vau von Both is nog geen spoor ontdekt, maar de zaak heelt een nieuw, treurig gevolg gehadden zelfmoord van een broeder der juffrouw van gezelschap van vorst Hatzfeld, met wie van Both gevlucht is. Assor TUrfs, schoot zich in Keulen door het hoofd, toen hy terugkeerde vau bezoek aan zyn zieke moeder. Jaren geleden had fralilein Turfs haar familie verlaten en woonde zy met von Both in Amerika. Na haar terugkeer in Duitschland meenden hare bloedverwanten in goed ver trouwen, dat zy met von Both gehuwd was, Dezo wist dan ook de bedrogen moeder zyner minnares groote bedragen tot schade der andere kinderen af te troggelen. Deze bedriegeryen en de gedachte aan de schande zyner familie en aan de moeilijkheden zyner promotie tengevolge van het jongste schandaal moeten den broeder van de met von Both gevluchte vrouw tot zyn onzalige daad hebben gedreven. Londensche Universiteit. Weer is or voor den aankoop van den grond by hot Britsche Museum ten bate van een gebouw voor de Londensche uni versiteit van een ongenoemde 5'>,000 pd. st. ingekomen. In het geheel is daarvoor nu in korten tyd 355,000 pd. at. opgebrachtruim millioen gulden voor den grond alleen 1 En hy kost meer 1 ;enoesmiddelen daarvoor, door de heeren Notelaar en Smeenge gegeven, niet deugde lijk waren. Het tweede deel der motie-Arts vond de Min. aanbevelenswaardig om in de gegeven omstandigheden eenigermate aan dringenden nood tegemoet te komen. De Min. kon echter in dit zittingjaar geen wetsontwerp beloven. De heer Tydeman bleef by zyne meening, dat een algemeene verhooging van het mini mum met f 100.op dit oogenblik niet ge accepteerd moet worden. De heeren Bos, Ketelaar (v.-d.), de Klerk, Oosterbaan en anderen voeren hierover nog het woord. Daarna do heeren De Geer en Smeenge, terwyl de heeren Troelstra en Ter Laan den beer Oosterbaan onderhanden nemen. Eerstgenoemde verweet den heer O., dat hy zyn positie niet beter maakte, door te zeggen, dat bet nu onmogelijk is in dezo wetgevende periode iets tot stand te brengen, terwyl hy in de motie deed vragen de moge lijkheid te overwegen om wèl iets tot stand te brengen. Eu de heer Ter Laan vond een groot verschil tusschen woorden en dadeD by leden der rechterzijde als de heer O. Hot wordt een lawaai van geweld, zoodat de heer Ter Laan schreeuwen moet om zich verstaanbaar te maken. Ten slotte trekt de heer ArU zyne motie in en wordt de motie Ter Laan met 46 tegen 30 stemmen ver worpen. De Kamer heeft dus een week met dispu teeren doorgebracht, zonder dat dit de maat schappij iets hoegenaamd ten goede ïb gekomen. Vermelden wy dat tusschen de twist gesprekken door nog een wetsontwerp is goedgekeurd ter aaovulliug en verhooging van het lllo hoofdstuk dor StaatBbogrooting 1912 en eenig ander kleingoed. De Kamer is nu tot na Paschen op reces. DienstmeisjeDaar is de schoenmaker met uw laarzen mevrouw; ze kosten één- vüflig- Mevrouw: Het schikt me op het oogenblik heel slecht. Zeg hem, dat mjjn man niet thuis is of dat ik juist in het bad ben maar als je niet graag wilt liegen, kun je bet ook voorschieten 1 De Meierblis (Meiwuur). Als de maand April in het land is, dan hoor je vau onze jeugd bier algemeen het volgende zingen: Hooi, hooi, Heb je nog stroo, Heb je nog ouwe manden, Dan zullen we de Meiërblis branden. Dit vers dan is het toeken voor de huis moeders om de oude rommel, welke ze met de schoonmaak opgedaan hebben, aan jeugd af te staan, die er dan vorder wel raad mede weet. En wat moeten zy dan met al die oude rommel doen zult ge zeggen? Dat zal ik u vertellen: Het is hier nog een van de oude gebruiken om op don avond van den 30sten April een groot vuur te ontsteken, ter eere van de Komende Meimaand. Al weken tevoren gaan de jongens hier met een kar, welke ze van een goedhartigen boer ter leen krijgen, langs de huizen onzer dorpbewoners en dan onder het zingen van bovenvermeld versje trekken ze door het dorp, een ieder, die wat oude rommel heeft voor de meierblis, staat het dan aan hen af. Zoo trekken ze dan dagen achter elkander, *b middags na schooltyd van dyk naar klif on weer terug, om zoo gauw de kar vol is, haar buiten het dorp te brengen naar den Stolp weg; waar een plaats dan wordt opgezocht, waar het vuur het geschikst ontstoken kan worden. Iedere dag komt er meer by, totdat op 't laatst, wanneer de be wuste dag is aangebroken er als 't ware een berg van oude rommel ligt. Van alles kan men er dan vinden: oude boomen, oude boeken, oud behangselpapier, teertonnen, (welke uitstekend branden), ja, letterlyk alles, wat dan gemist kan worden, wordt naar de meierblis gebracht. Is dan eenmaal de bewuste dag aange broken, dan is het voor onze jeugd een waar genot, om zich 's avonds by de meierblis to te vermakeu en om de vlammen dan hoog te zien opflikkeren. Des middags wordt nog expresse rondte door het dorp gedaan, om de vrouwen nog eens den laatsten wenk te geven, dat, mochten ze nog iets hebben om te laten verbranden, het nu nog medegenomen wordt, daar van avond het vuur zal ontstoken worden. Hebben zy des avonds tot bun zin nog geen oude prullen genoeg, dan gaan meer grootere jongens nog naar de duinen, om het heit, hetwelk men hier veelvuldig heeft uit te trekken en hot in touwen gebonden, nog aan te voereri. Vroeger was dit anders meer de gewoonte dan thauB. Is de avond aangebroken, dan wordt voor de kleinen eerst een vuurtje ontstoken. Maar na dit komt de pret voor de anderen aan. Tegen een uur of negen wordt dan het groote vuur ontstoken. Jongens en meisjes, ja soms mannen en vrouwen zyn er by tegenwoordig. Het meeste plezier dat de jongens er by hebbon, is dit wel, om de meisjes eens duchtig in te wryven met een paar zwarte handen. Ze steken dan een stuk hout iu het vuur en wanneer het half verbrand is, halen ze het er uit, en duwen het in het water. Dan halen ze de handen over het hout heen, die dan eeu zwarte kleur hebben en weten zoo de meisjes te bedotten om haar een zwarte gelaatskleur te geven. Heeft onze dorpsklok eenmaal het midder nachtelijk uur verkondigd en brandt het vuur dan nog, dan zyn onze jongens te vreden, want dan zien ze, dat hunne moeite, om alles by elkaar te krygen, niet te vergcefsch is geweest, want nu heeft het vuur de Mei maand tenminste ingehaald. Op 't laatst, wanneer de vlammen al minder worden, trekken de nog overgeblevene jongens zich terug en gaan op huis af. Zoo wordt dan hier de Meimaand, do bloeimaand, voor alles door het ontsteken van een reusachtig vuur, het welkom toe geroepen. Texel. C. D. Advertentiën. Verloofd Martha Zaatman en J. H. L. Trous8elot. Helder, 29 Maart 1912. Eenige kennisgeving. Geen ontvangdag. Ondertrouwd Gijsbert van Hunen en Maria Johanna Langhorst. Dwingeloo, 30 Maart 1912 Huwelijksvoltrekking 10 April a.s. Ondertrouwd iohan W. Marmelstein Leeraar Chr. H. B. S. en Dueia Stadig. Receptie: Woensdag 10 April a.s.» mam. 2l/,—5 uur. Spoorstraat 8. HeMerrdam' 80 Maart 1912, op Woensdag 10 April 19x2, HET BESTUUR. Secretariaat: Kanaal weg 97. Extra geëngageerd! LEGER DËS HEILS. 5 April (goede Vrijdag) „Bunjans Christenreis", „Hetgeloof eener moeder" en Bijbelsche Platen, waarbij schoons toepasselijke liederen worden gezongen. 5 uur voor alle Kinderen van den Helder, toegang slechts 21/, ets. 8 uur 'savonds voor volwassenen, toegang 10 ets. Ieder welkom. Aangrijpende liefdestragedie in 8 actes. Kunstfilm, waarvoor de bekende artisten van den Koninkl. Deenschen Schouwburg hunne medewerking hebben verleend. De hoofdrol gespeeld door Asta Nielsen. Medewerkende artisten: Jean Mayolde Heer Joh. Paulsen. Paul Rich, Kunstschilder. Psilander. Camille Flavier, Danseres. Asta Nielsen. Siraon, Fabrikant. de Heer Bald. Möller. Yvette, zyn vrouw Mevr. Karend—I.und. istc deel. In de Balletschool. Vanaf Vrijdag 29 Haart tot en met Donderdag 4 April Geheel nleov Programma. PRIJZEN DER PLAATSEN: Loge f0.17, ie Rang f0.32,2e Rangf0.22 inclusief stedelyke belasting. KINDEREN beneden 12 jaar, op alle rangen half geld. Aanvang lederen avond te 7 uur. Zondags te 2 uur. Elkan Zaterdagmiddag KINDEBV00B8TELLINÖ, om 3 uur. Entréa 10 oant. Volwassenen gewone prijzan. Zondags diploma's en vry biljetten niet geldig. Des Zondags worden na vyf uur alleen plaatsen verkocht voor den len en 2en ranq. op 2en Paaschdag, DE K00IJ - K0EGBA8 INGEZONDEN. de grootste helft veel goede, ik zou haast zeggen heilige wil, van het geld uit de schatkist niet zou komen UIT DE TWEEDE KAHER. Het zeer belangryke (1) Vogelwetje is Vrydag met 58 tegen 6 stemmen aangenomen. Zooals men uit ons vorig overzicht heeft gezien, is de Bakkerswet daarentegen van de agenda afgevoerd. Nu is de Vogelwet ook veel belangrijker 1 Voortgeset werd de discussie over de beide moties betreffende de onderwijzers jaarwedden. Het komt ons voor dat onze lezers hiervan al genoeg hebben gehad om nog veel zin te hebben in een stukje. Wy zullen ons dan ook vergenoegen met de medodeeling, dat min. Heemskerk meende, dat, indien eene wet tot stand kwam, in overeenstemming met de motie-Ter Laan, „Naar 't Leger met dien rommel." Het is nu weer do tyd van schoonmaken doch wij wenschen niet zoo zeer daar over te spreken als wel over zekere zaken die ter gelegenheid van de schoonmaak blyken «opgeruimd" te moeten worden en in ieder huisgezin komen deze ieder jaar voor den dag. Zooals oude menbeloD, papier, afvul, flosschoD, afgedragen klceren on allerlei andere voorwerpen, welke zelfs de zuinigste huismoeders radeloos maken en haar den kreet doen slaken .waar moet ik toch alles weer opbergen". Het antwoord op die vraag geven wy gaarne, het luidt .naar het Leger des Hoils met dien rommel". Wij kunnen alles gebruiken. Wy noodigen daarom ieder uit een bood schap of briefkaart te zenden aan het Leger des Heils en spoedig zal er iemand zyn die alles af komt halen. De Officieren. Bij dit nummer behoort een zooveel ijver en toewijding, zooveel kunstzin in de zakken der onderwijzers, en dat de BijvoegeeL Woensdag 10 April a.s, 's morgens 11 uur, zal ondergeteekende in Hotel „Texel" te Don Burg op Texel eanbeeteden i Het bouwen van een Schuur te Spang op Texel Aanw. Zaterdag 6 April 's morgens 11.80 uur op het terrein. Bestek en teekening, A f 1. per stel, by De Architect O. DE BEURS Gz. hw» Verzoeke beleefd de Donderdag opzicht gehaalde C0STUUM- R0KKEN direet terug te bezorgen. Manufacturen-Magazijn e Onnoozele Schaapjes", Kanaalweg 148. Terstond gevraagd esn bekwaam BROODBAKKERSKNECHT, P.O., byA. N. KOSSEN, Molenvaart, Anna Paulowna. Voor een gepensionneerd Onderofficier of Kwartiermeester der K. N. Marine bestaat eerstdaags gelegenheid te worden geplaatst als Bootsmaat aan boord van het nieuw Opleidingsschip voor de Handelsvaart te Rotterdam. Zy die werkzaam waren by eene opleiding van jeugdige schepelingen en ongehuwd zyn, genieten de voorkeur. Franco brieven met volledige infor- matiën in te zenden aan den Secretaris, den Heer J. J. GLEICHMAN, Wester laan 10, Rotterdam. fiom. Zit- en Slaapkamers aangeboden, op netten stand. Adres: Bureau van dit blad. TE HUUR het Bovanhuis Hoofdgracht 49a, riant uitzicht,- voorzien van licht en kookgas en waterleiding. Huurprys f250.— per jaar. Adres W. C. VAN BREDA, Hoofd gracht 49. TE HUUR HUIS Ankerpark 3, van alle gemakken voorzien. Adres: Breewaterstraat 8. Geldbelegging. Te koop vijf solide BURGER- WOONHUIZEN, naast elkaar gelegen, op goeden stand. Niet afzonderly k te koop. Adres met brieven onder No. 93, aan het Bureau van dit blad. TE KOOP 2 nieuw gebouwde HUIZEN, met opgetrokken Voorgevels. Zeer billyk. Ook afzonderly k. Brieven No 180, Bureau van dit blad. TE KOOP een goed onderhouden Studie-Piano. Adres: Langestraat 22a. HUIZEN te koop. 4 Huizen op goeden stand, op een blok, te koop aangeboden. Brieven onder Nö. 128, aan het Bureau van dit blad. TE KOOP het Woon- en Winkelhuis West straat No. 41. Gevelbreedte 5 90 M. AdresR. N. Van OS, Binnenhaven 9. Te buur tegen 1 Mei a.s. een net ruim Woonhuis, bevattende 5 kamers, keuken en ruime zolder, voorzien van gas, waterleiding en closet, staande Parallelweg. Huurprys f 18 per maand. AdresKoningstraat 20. te Heilo, Limmen, Castricom, Heemskerk. Beverwijk, Yelsen, Santpoort. Voor wie rustig- van mooi KENNEMEULAND wil ge nieten is een uitstapje per Stoomtram Alkmaar, Velsen, Haarlem zeer aan te bevelen. De tram vertrekt van ALKMAAR (NlauwlanderSingel) om: 6.26, 7.43, 9.26, 10.46, 12.06, 1.46, 8.06, 4.23, 6.06, 7.23, 8.51, 10.16, 11.10. is de winkel geopend.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 2