merkte, dat do booten klaar waren en hoofdzakelijk bezet, werden door vronwen en kinderen. Phillipps bemerkte tot zijn aohrik, dat het apparaat steeds zwakker werkte. De kapitein verscheen met de me- dedeeling, dat het water gedrongen was in de machinekamer en dat de dynamo's niet lang meer zouden werken. Dit deelden wy de .Carpathia" nog moe. Ik rende naar buiten, en zag dat het water rees ter hoogte van de bootendekken. Nooit zal ik deze laatste 15 minuten vergeten, waarin Phillipps kalm zyn werk deed, niettegenstaande de paniek reeds begonnen was. Ving nam ik myn reddingsgordel, laar zen en een warme jas. Al dien tyd zag ik Phillipps staande werken. Hy had juist de ,01ympic" bereikt en deelde dit schip mee, dat wy, den boeg naar voren, zonken. Ik wierp hem een reddingsgordel om, nadat ik hem zyn overjas had aangetrokken. Hy zei my, dat ik moest zien, of allo booten reeds weg waren. Er was er nog dén over. Twaalf mannen waren besig de boot klaar te maken. Een oogenblik dacht ik er aan, hoe goed het zou zyn, mee te gaan, daarna gaf ik den mannen do hand en zag hen niet meer. Plotseling riep de kapitein: «Gy hebt uw plicht gedaan. Meer kan niet gedaan worden. Het is tyd dat ieder aan zioh- zelf denkt. Ik ontsla u van uw plicht". Phillipps was niet van het apparaat weg te krygen, niet tegenstaande het water reeds in onze kamer binnendrong. Toen zag ik opeens een man zich over Phillipps buigen om hem don red dingsgordel weg te trekken. Dezen man heb ik zjjn verdiende loon gegeven. Van beneden klonk de muziek. Plotseling liep Phillipps natr buiten. Ik zag hem niet weer. Ik zocht de plaats, waar ik vroeger de boot gezien had, en vond die er tot myn groote ver wondering nog. De mannen trachtten te ver geefs de boot los te krygen. Ik geloof, dat er niet één zeeman onder hen was. Ik trachtte hen to helpen, toen een reusachtige golf over het dek spoelde. Ik had juist de riemen gegrepen en bemerkte, dat ik plotseling mid den in de boot waB, die boven my lag. Ik hield den adem in en trachtte my vry te maken. Hoe my dit gelukt is, weet ik nog niet, doch ik kon weer aiem krygen. Honderden mannen zwommon met hun reddingsgordels rondom my. Myn eerste gedachte was, van het schip weg te komen, dat een prachtig gezicht opleverde. Rook en vlammen kwamen uit de schoorsteenen, ten gevolge van de ontploffingen, die ik echter niet gehoord heb. Daarna kwamen er heele stroomen van von ken. Het schip zonk, als een eend, die zyn kop vooruit in het water steekt. Daarbij hoorde men nog steeds de muziek spelen. Alle muzikanten zullen wel omgekomen zyn. Ik begon zoo goed als ik kon te zwemmen en was wel 150 voet weg, toen de »Titanic" heel langzaam begon te zinken. Na een poosje voelde ik, dat ook ik zonk. Het was zeer koud. Half in mjjn droom zag ik een boot opduiken, waar ik heen zwom. Ik greep een hand, men trok mjj uit het water. Hot was de boot, waar ik vroeger in gevallen was. Ik viel in een hoek. Iemand ging op mijn voeten zitten, maar ik merkte het niet eens. Het gezicht van de mannen om ons heen, die zonken, was te verschrikkelyk. Toen begon ook onze boot te zinken. Ik voelde weer water boven mij en plotseling iemand naast my, die my nogmaals greep. Daarna zag ik lichten on wist, dat het red dende schip, de «Carpathia", nader kwam. Dit schip nam ons op. Een van ons, die in een hoek gelegen had, was dood. Toen ik my over hem heen boog, herkende ik Phillipps, die wel van vermoeid heid en koude gestorven zal zijn. Myn ver splinterde voet deed verschrikkelijk pjjn. Toch beklom ik de ladder en werd naar het hospitaal gebracht. Daar bleef ik, tot ik myn oververmoeiden collega van de .Carpathia" moest heipon. De toestellen van dit schip zyn niet meer tot stilstand gekomen en ik heb geen enkelen passagier gezien." Men deelt ons mede, dat sich aan boord van do litanie ook een belangrijke Neder- landsch-Amerikaansche post bevond, name lijk de correspondentie uit ons land ver zonden van Zaterdag 6 dezer af na het vertrok van een stoomschip van do Holland Amerika ljjn uit Rotterdam, tot en met Dinsdag 9 dezer 's avonds, de nachtboot over Queen- stown. Doordat er Dinsdag 9 dezer geen boot van de Norddeutsche Lloyd uit Sout hampton was vertrokken, was de post aan boord van het vergane stoomschip zoo buitengewoon groot (8481 postzakken). Behalve de post voor de Unie zelve, be vatte zy hoofdzakelijk correspondentie voor Canada, Mexico, de Midden-Amerikaansche- republiek, Cuba, Jamaica, Haïti, San Domin go, Ecuador, Peru en Bolivia gedeeltelijk. De post voor Caragao, Dinsdag 9 dezer 's avonds van hier verzonden, moet mede op het vergane stoomschip aanwezig zijn ge weest. New-Tork, 20 April. Ismay heeft ver klaard dat hjj allo lijnon, behoorend tot de Internationale Mercantile Marine maatschap- py heeft belast, allo schepen met voldoende reddingbooten en vlotton toe te ruston, em allen opvarenden plaats te bieden. Londen, 20 April. De fondsen die hier te lande ten behoeve van de nabestaanden der slachtoffers van de Titanio zyn ingezameld, bedragen te zamen 110,800 pond sterling (f 1,822,600). Du White Starlijn heeft de volgende op gave verstrekt van het aantal geredden le klassepasagiers 202, 2e klasse 115, 8e klasse 178, loden der bemanning 206, officieren 4 aynde een totaal van 705. Het aantal omgekomenen bedraagt volgens dezelfde opgave 1685. Verloren diamant. Naar wy vernomen, zyn op het Ameri- kaansche consulaat te Amsterdam voor de „Titanic" gelegaliseerd vyf zendingen gesle pen diamant ten bedrage van f216.185.82 en één zending ruwe diamant ton bedrage van f12,128, totaal voor f228,268,82. Hoe de fantasie geschiedkundige gebeur tenissen kan voorspellen, wordt op merk waardige wyze aangetoond by het ongeluk van de Titanic". In talryke bijzonderheden is dit ongeluk beschreven in een klein verhaal van Morgan Robertson, waarvan de titel luidt«Futility" en dat in de Vereenigde Staten ongeveer veertig jaar geleden werd uitgegeven. In deze novelle wordt oen reuzenstoom- schip, «Titan" genaamd, goschetst als het allergrootste schip, dat in de vaart is, als hr grootste meesterwerk der menschheid. Aan diens bouw en uitrusting heeft de weten schap en de kunst der geheels beschaafde wereld medegewerkt. Do kolos, meende men, kon niet zinken, kon niet worden vernield, 2000 passagiers kon het schip bergen en het ving zyne eerste reis aan ovor den Atlantischon Oceaan in de maaDd April. De «Titan" voer met volle snelheid, toen het plotseling aan den boeg door een reusachti- gen ijsberg werd getroffen. Aan beide zyden van het schip zag men plotseling uitgestrekte ijsvelden. De ijsberg boorde een reusachtig gat in den romp van de «Titan" en het schip verging met man en maïs I («Centrum"). Offers der zee. Hoeveel menschenlevens de zee eischt moge blyken uit de statistiek voor 1906. In dat jaar zonken niet minder dan 295 stoomschepen. Hiervan behoorden aan de Engelsche vloot 166 stoomschepen, terwijl er daarenboven ook nog 202 Engelsche zeil schepen verloren gingen; 868 Engelsche sohepen, een heelo handelsvloot, die in een jaar in de zee verzonk. De oorzaak was verschillend Van de 295 stoomschepen strandden er 187, 48 kwamen iu aanvaring, 11 verbrandden, 29 Bloegen om, 10 moesten door de bemanning verlaten worden, en 15 verdwenen spoorloos. Deze verhouding is by de 587 verloren gegane zeilschepen dezelfde 47 verdwenen, 68 werden verlaten, 49 zonken na aanvaring, 22 verbrandden, 45 sloegen om en 806 strandden. Wat de geographische verdeeling dezer rampen betreft, zoo zyn er Btroken, die «ware kerkhoven der zee" genoemd moeten worden. Zulke ongeluks plaatsen zyn o.a. de Engelsche kust van het Kanaal, de omgeving der Scilly eilan den, de kusten aan de kanalen van Bristol en van St. George, de oevers van de Mer- sey en andore Engelsche en Schotschc haven ingangen. De slechtste, waar de .Titanic" verging, en Sable Island op Nieuw Schot land. In 1890 gingen by Kaap Raco door ijsbergen vier, in 1899 10 stoomschepen to gronde. In 1907 werd de «Kronprioz Wil helm" zwaar beschadigd en in 1909 werden vier Oceaanvaarders door ysbergen inelkaar gedrukt. INGEZONDEN. Amsterdam, 19 April 1912. Mynhoer de Redacteur I In «'t Vliegend Blaadje" van 18 April las ik een stukje getiteld «Een uitzonderings geval", waaruit my bleek, dat iu het «Centium" een hoogst onverantwoordelijke beschuldiging wordt uitgesproken togen een arbeider op 'sryks werf, zekeren Piceer. Er wordt daar gezegd «Toen dit pensioen hem werd medogedeeld en hem bleek, dat dit slechts f 150 bedroeg, heeft hy den heer Hovy in don arm genomen en als zaakwaarnemer een bekend lid der S. D. A. P., werkzaam op 's ryks werf. «Evenwol, het wachten be- «gon hem te vervelen en daar «hy maar steeds bang was, dat «de zaak verkeerd zou loopen, «waren zjjnbgnden eensklaps «hersteld enverzochthywedcr- «om geplaatst te worden, wat «dan ook is geschied." Dit, mijnheer de redacteur, is een laag hartige longen, voor rekening blykbaar van den inzeuder in f't Centrum". In myn functie ben ik van het geval volkomen op de hoogte en er is my niot bekend, dat er iemaud zou zyn aan te wyzen, die in deze zaak eenigen blaam treft. Het geval is hoogst eenvoudig. Er is een geneesheer wien byzonderen lof toekomt voor de energieke, hoogst doelmatige behandeling van dit geval, waardoor na maanden van inspanning deze arbeider her steld is van een lijden, dat in medische kringen voor nagenoeg onherstelbaar werd gehouden. Dat hot departement van marine ten slotte in dit geval een logiachen weg heeft bewan deld zal toch wel niemand veroordeeleD. Ware het niet, dat hier een onverdienden blaam word geworpen op een abBoluut on schuldige, dan zou ik over dit geval hebbon gezwegen. Misschien wilt u »'t Centrum" wel in de gelegenheid stellen van mjjne ver klaring nota te nemen en een grievende font te herstellen. U dankzeggende voor Uwe gast vrijheid, hoogachtend, Uw dw., B. L. van Albada, Officier van Gezondheid by 's Ryks werf te Amsterdam. Stoom vaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Dali arriv. 19 April van Akayb te Amsterdam. Grotius, uitreis, nrriveerde 19 April te Singapore. Kon. Willem I, thuisreis, is 19 April Perim gepass. Prinses Juliana. uitreis, arriv. 19 April te Lissabon. Rembrandt, thuisreis, vertrok 18 April v. Lissabon. Dilliton, thuisreis, passeerde 20 April Perim. Vondel, thuisreis, vertrok20 April van Singapore. Celebes, uitreis, arriveerde 20 April te Port-Said. Rotterdamsoiie Llotd. Djocja, uitreis, passeerde 19 April Perim. Malang arriv. 19 April van Hamburg te Rotterdam. Ternate, uitreis, passeerde 18 April Sagres. Tambora, uitreis, passeerde 19 April Pertusato. Bogor, uitreis, passeerde 19 April Bevezier. Medan vertrok 20 April van Batavia naar R'dam. Wilis, thuisreis, vertrok 20 April van Marseille. Koninklijke Hollandsohk Llotd. Maasland vertr. 18 April v. Buenos-Ayre3 n. A'dam. Hollandia, thuisreis, vertrok 18 April v. Rio Janeiro. Kon. Wbst-Indiscue Maildienst. Prins Willem I, uitreis, vertrok 18 April v. Madera. Pr, d. Nederl., thuisreis, pass. 20 April Barfleur. (Zie verder Tweede blad.) VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 23 April. Naar men ons mededeelt, geeft «Helders Mannenkoor' op Woensdag 8 Mei een concest voor hare donateurs en begunstigers. Aan dit concert zullen medewerken Mej. J. Met selaar (sopraan), alhier en de Muziekver- eeniging .Apollo'. Uitslag der toelatingsexamens voor de Rijks-Normaallessen alhier. Aan hot toelatingsexamen voor do Voorber. klasse namen deel 89, en aan dat voor de le klasso 24 adspiranten. Voor de Voorber. klasse slaagdon: S. van Amersfoort, J. J. Blom, J. Bakker, M. Ekkers, L. J. van der Kuyl, J. P. Mo), F. A. Oosterhout, A. C. Ploeger, J. Rogge veen, G. Steogers, L. A. I. Smolik, J. H. Wessel, T. J. van Brederode, M. Bralten, H. Bruin, P. J. Dunk, G. A. van de Poll, D. P. Spaander, Ph. Swart en C. P. Westers. Voor de le klasso slaagden F. J. Damen, E. Th. Giriis, H. A. Ham, S. Jaring, A. Kramer, N. Kistemakor, F. J. Mal go, A. E. A. Markman, P. B Riteco, C. Roggeveen, J, Visser, M. N. H. Graven maker, F. M. C. Harjer, F. Hoyselaar, A. Jellema, A. C. Moyors en R. Zon. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. De Afd. Holder v. d. Bond van Ned. Onderwyzers had op Zaterdag j.L allen, die, hoewel sympathie gevoelundo voor de oprich ting van bovengenoomdoinstelling, achterwege waren gebleven hun of haar sympathiebetui ging in te zendon, uitgenoodigd ter openbare vergadering in de bovenvoorzaal van Café .Centraal", waar als spreker ovor deze zaak zou optreden de heer C. Moerman, van Hilversum. De opkomst van belangstellenden kon bevredigend genoemd wordeo. De heer Kikkert, voorz. der Afd. Helder v. d. Bond van Ned. Onderw. heetto allen hartelijk welkom en gaf in korte trekken de aanlei ding tot het nitschrjjven dezer bycou komst aan. Op een dor alg. vergaderingen van don Bond v. N. O. werd een voorstel van het Hoofdbestuur aangenomen, waarin dit bestnur gemachtigd werd, de afdcelingen aan te sporen pogingen in 't werk te stellen, om school bibliotheken in haar ressort opgericht to krygen en overal, 't zy alleen, 't zy in samenwerking met andere vereenigingen op.nbarc leeszalen en bibliotheken te stichten of beBtaande to steunen. Als gevolg van dit voorstel ontving ons afd.bestuur een circu laire van 't Hoofdbestuur, om ook hier ter plaatse pogingen aan te wenden, zoo'n instel ling in 't leven te roepen. Tengevolge van vele andore werkzaamheden en van de flnan- ciëele offers, die we ons voor andere zaken moesten getroosten, kon pas dit jaar een post op de begrooting voor deze zaak worden gebracht, en droeg 't de goedkeuring van de afd. weg met deze kwestie een aanvang te maken. Even vóór ons was echter in één der plaatselyko bladen een stukje van den heer Storm verschenen, ook van deze strek king. Genoemde heer mocht teHgevolge daarvan eenige sympathiebetuigingen ontvan- gon, golyk ook wy. Nog verschoon geljjkertjjd een bericht, dat nit de afd. Helder van do Maatschappij tot Nnt van 't Algemeen een commissie was benoemd, om deze zaak tot een onderwerp van ondorzoek te maken. Wy hebben odb toen tot dun hoor Storm en tot de benoemde commissie uit 't Nut gewendde heer Storm, zelf verhinderd voor deze zaak veel tyd op te offeren, heeft ons de door hem ontvangen blyken van sympathio doen geworden en met hem te zamen hobben we deze vergade ring uitgeschreven. Van de Nuts-commissie hebben we verder niets meer vernomen. Toen we de hoeren bezochten had er nog geen vergadering plaats gehad en ze kondeu ons dus nog geeuerlei toezegging doon. Thans weDSch ik in 't kort moe te doelen, wat er o.i. dezen avond zal moeten gebeuren. De heer Moerman zal zyn inleiding houden daarop zal er gelegenheid gegeven worden mot den inleider van gedachte te wisselen; vervolgens zal aan do vergadering de vraag worden voorgelegd of men geneigd is do zaak waarom het gaat te steunen, om daarna by bevestigend antwoord, voorloopig een comité te benoemen dat nit 9 personen zal bestaan, om verder over de zaak te beraadslagen. Ik geloof wel, dat dit de meest gewonschte gang van zaken is, en geef tbans het woord aan den heer Moerman. Deze begint aldus: De orde voor dezen avond door den voorzittor voorgesteld, is m.i. een uitstekende. Alleen mag ik er nog iets aan toevoegen, n.1. dit, dat ik zeer hoop en ook vertrouw dat straks, als ik myn ioleiding tot een goed einde heb gebracht, uit do vergadering stemmen zullen opgaan om nog meerdere inlichtingen over dozo zaak te verkrjjgen en dat daarby de meest moge lijke vrijmoedigheid en openhartigheid zal worden betracht. Daar wy 't zullen hobben over een openbare leeszaal en bibliotheek, zon ik er ten sterkste op willen aandringen, dat die openbaarheid zoo ruim moge lijk wordt opgevat. Wanneer ik dan tot myn eigenlyk onder werp overga, moet ik beginnen mot een bekentenis af to leggen. Toen myn collega's nit hot bestuur van de afd. Helder v. d. Bond met my in correspondentie traden over ver schillende zaken, de openbare leeszaal betref fende, was er in den eersten brief een vraag, die aldus luidde: «En wanneer er ovor deze zaak in openbare vergadering moot gesproken worden, kunnen wy dan op u rekenen?'' Spontaan heb ik toen geantwoord: .Ja, en zoo ik zelf dien avond door andere werk zaamheden mocht verhinderd zyn, zal ik voor n wel een anderen spreker weten te vinden." Toen ik daarna een tweeden en derden brief ontving, waarin werd medegedeeld, dat deze bijeenkomst zou worden belegd, en er nog maals op werd aangedrongen, my disponibel te stellen, om hier eenige voorlichting te geven, moet ik bekennen, dat ik er wel eenigBzins huiverig voor stond, en wel om twee redenen. In de eerste plaats, wjjl ik geen spreker van professie ben on er perso nen zyn, die over deze kwestie beter kunnen redeneereu dan ik. Maar ook nog om een andero reden. Toen ik n.1. naar onze biblio thecaresse ging om eenig materiaal over deze zaak, om my eenigszirs voor te bereiden voor dezen avond, kreeg ik zooveel materiaal moe naar huis, dat ik om dit alles te door worstelen wel drie Paaschvacanties zou noodig gehad hebben. Toch ben ik over die bezwaren heengestapt en wol hierom, wyl ik begreep, dat wat ik to zeggen zou hobben, een zeor eenvoudig woord moest zyn on in de tweede plaats omdat ik als medebestuur der van één der grootste on bost ingerichte leeszalen op dit oogenblik in den lande, wel eenige mededeelingen omtrent de organisatie kon vorstrekkon. Van af hot begin der oprichting te Hilversum heb ik de eer gehad, hieraan te mogen medewerken on meen dus wel eeDige ervaring op dit gebied te hebben opgedaan. Ik heb my dus ten opzichte van de stof wel eenigszins moeten beperken en heb ge meend, dat het 't best zou zyn, om enkele voorname punten met u te behandelen. Die punten betreffen: le het woaon van de openbare leeszaal en bibliotheek; 2o hoe heeft do Overheid tegenover deze belangrijke kwestio te staan; 3e wat kan de openbare leeszaal doen aan de technische ontwikkeling der bevolking en ten 4e eenige mededeelin gen doen omtrent de orvaringon, die wy in Hilversum en elders hebben opgedaan. Aanvangende dan met u het wezen eenigs zins duidelyk to maken, mag ik dit zeggen. Wie het geestelijk en oeconomisch leven van de laatBte jaren heeft meegemaakt, of, zooals wy, jongeren, dit uit de geschiedenis hobben moeten bestudeeren, zal tot deze ontdekking zyn gekomen, dat hot geestelyk loven in veel opzichten is veranderd by een 25 of 30 jaren geleden. Er is in alle lagen van de bevolking en niet alleen by do arbeidersklasse een drang gekomen, een streven naar ont wikkeling, waarover men verbaasd moet staan. Geen wonder, dat de moderne samenleving op dien drang heeft gereageerd en daarby in toepassing heeft gebracht het aloude f e- giosel: help n zelf. Wy zien, waar die drang is opgekomen by goloerdeD, om zich goestelyk nog moer te ontwikkelen, studio clubs oprichten of wetenschappelijke biblio theken om hun kennis te herzien of aan te vallen. Waar die drang zich by de arbeiders heeft goopenbaard, zien wjj do vakvereenigin- gen zich opmaken om aan dien drang te gemoet te komeD. Ook de zeer nuttige instel ling do Maatschappy tot Nut van 't Algemeen is in die richting werkzaam goweest. In 't kort, het particulier initiatief heeft gemaakt dat aan dat streven naar meerdere ontwikkeling voedsel kon worden gegeven. Naarmate dat partisulier initiatief zich meer on meer ontwikkelde, naarmate daarvan is de maatschappy meer en meer gaan gevoelen, dat doze ontwikkeling van het volk een sociaal-paedagogisch karakter moet dragen ik druk vooral op 't laatste woordeen paedagogisch of opvoed kundig karakter en by dat werk, dat de maatschappy heeft gevoeld te moeten opvat ten, is de openbare leeszaal en bibliotheek één van de voornaamste middelen. Wanneer ik dit goed duidelyk wil makeD, dan kan ik dit niet beter doen, dan door niet in vergelijkingen te spreken, doch te spreken in tegenstellingen. En dan mootmjj dit van 't hart. Dat by verschillende perso nen in allerlei kringen omtrent het wezen van de openbare leeszaal en bibliotheek een zeer verkeerde meening heerscht. Die mocning heeft een historischen grond. Het is deze, dat men de openb. leeszaal en bibliotheek nog to veel beschouwt in vergelijking met de oude volksleeszaal. Toch bestaat hiertns- schen een groot verschil. Men kent de ge schiedenis van deze onde volksleeszalen. Men weet, dat er in verschillende plaatsen localiteiten bestaan, waarheen een deel van de arbeidersbevolking des avonds zyn schreden richt om daar, na gedaan werk, nog eenige ontspanning op te doen. Iu deze zalen is een baffet, waar men voor weinige centen een kop koffie kan krygen; enkele couranten vindt men er; oen kleine bibliotheek waarin werken worden gevonden, die het hier aan wezige gezelschap niet meer zon willen lezen, als zynde geheel nit den tyd. Hot zyn dus in 't kort ontspanningsplaatsen en zy voeren een zeker soort van propaganda voor de oon of andere bepaalde party of sekto. En zie hier één van do voornaamste verschillen, die ik hoop duidelyk gemaakt te hebben tnsschen de volksleeszaal en de openbare leeszaal. In de eerste is de be doeling geweest iets t geven aan anderen buiten eigen kringde bedoeling van de openb. leeszaal is goven aan alle lagen en alle standen van de maatschappy en niet aan een bepaald gedeelte van de maatschappy. Dit laatste heeft een groot nadeel. Dr. Greve drukte dit zoo uitDoor de volkslees zaal werden de bezoekers als het ware op een eiland teruggedrongen, van waar zy grepen naar meer kennis en ontwikkeling, doch waaraan niet kon worden voldaan, omdat ze van het andore deel der maatschappy totaal was afscheiden. En dit is by de openb. leeszaal en bibliotheek heel iets anders. Hier vinden allo standen, rangen en klassen van de maatschappy bevrediging voor hun geeste lijke ontwikkeling. Om dit to bowijzeD leest spreker nit do verslagen van de Leeuwarder en Rotterdammer leeszalen het aantal en het beroep der vaste bezoekers voor, waarnit bljjkt dat onderwyzers, ambtcnareD, predikan ten, notarissen, kantoorbedienden, advocaten, winkelbedienden en winkeljuffrouwen, naai sters, modisten, kunstschilders, photografen, lithografen, dokters, dienstboden etc. tot de vaste bezoekers behooren en sommige van deze categorieën in grooten getale. Door dezo cyfors voor te lezeD, wenschte spreker te doen uitkomen, dat niet alleen timmer lieden en metselaars, niet dus in 't kort de kleine ambachtsman, maar ook 't meer intollectueole deel der bevolking getrokken wordt door de openbare leeszaal. Dit is dus het groote en kardinale verschilpunt tnsschen volksleeszaal en dezulken, die wy voorslaan. Is dos de oerste gesticht door anderen met hot doel niet zich zeiven maar minder ont wikkelde kringen ontwikkeling by te brengen, deze geeft geestelyk voedsel aan alle standen en rangen van de maatschappy. Hot tweede verschilpunt bestaat hierin, rjlat in do eerste do ontspanning hoofdzaak was, meer op den voorgrond trad, in de openbare loeBzaal vindt men daarnaast ook vele andere lectuur. Nog een ander verschil is dit, dat by de volksleeszaal het liefdadige karakter meer op den voorgrond kwam, ter wyl de openbare leeszaal hiervan geheel los is. Ook maakt deze laatste, zooals de eerste wel deed, geen propaganda voor een bepaalde party. En hIb ik hier een woord moet noemen, dat velen niet aaDgenaam in de ooren klinkt, ja zelfs een hatelijk karakter kan aannemen, dan neem ik dit woord in de meest gunstige beteekenis: de leeszaal wonscht te betrachten een volstrekte neutraliteit, d. i. in deze vol- komon onpartijdigheid. Ik hoop hiermee eenigszins duidelyk gemaakt te hobben het groote verschil tnsschen beide instellingen. Het is een ongelukkige erfenis, die de volks- leeszalen ons hebben nagelaten. Zy hebben by verschillende personen het denkbeeld ge wekt dat ze zouden opgericht worden ter verbreiding van bepaalde denkbeelden. Dit nu is ten eenenmale buitengesloten. Nog wyst spreker op 't verschil tusschon de open bare leeszaal en een wetenschappelijke biblio theek zooals die in Universiteitssteden, alsook te Amsterdam worden aangetroffen. Hier vinden alleen de geleorden iets van hun gading. Het positief karakter is dns om te geven aan alle standen en wanneer wy dit hebben vastgesteld, dan kunnen wy eenigszins de vraag stellon: .Wat moet een openbare lees zaal en bibliotheek dan geven Na nog even in 't licht gesteld te hebben, dal hy, mot de volksleeszalen in eenigszins ongunstig daglicht te hebben gesteld, vol strekt niet bedoeld heeft daarmee aan het goede werk van 't Nut afbreuk te hebben willen doen gaat hjj voort met te betoogen dat by de vraagwelke eischen moeten er aan een leeszaal gesteld, wat moet er in zyn te vinden als voornaamsto oischen moet worden gestreefd niet naar volkomen volle digheid, doch naar algemeenheid. Ook moet het parool zynverspreiden. Het moet niet worden een depót, er moeten niet jvoort- durend werkon ingebracht worden, die daar blyven staan en niot worden gelezen, neen, het doel moet zyn de verschillende werken te verspreiden, dus onderj de mensohen te brengen. De leeszaal heeft te zorgen voor outspanningslectnnr, doch dit in de goede beteekenis van 't woord. Geen detectives- of roover-romans, niet de Wilsons- of Nick Carter-lectuur. Die hebben al te veel onheil teweeg gebracht. Die ontspanningslectuur is nog voor een goed deel noodig, om de menschen to trekken. In Amerika en Engeland kan men ze al byna geheel missen. By die ontspann.-lectaar moot er ook veel plaats worden gegeven aan volksliteratuur benevens aan de couranten en dagbladen, tijdschriften etc. van allerlei klour en allerlei richting. In de bibliotheek moeten dus gevonden worden literarische en sociale werken, bronnen, monographieën, onderzoekingen, officieele over zichten, encyclopedieën, handboeken, beroeps literatuur, reisverhalen, beschrijvingen van onderzoekingstochten, populaire verhande lingen over wetenschappelijke vrai^stnkken van recenten datum. In dit opzicht moet veel worden overgelaten aan het goede inzicht van bestuur en bibliothecaris. Ook do dagbladen mogen niet ontbrekeD, wijl ook zy een nitstekend middel zyn om publiek te trekken. Ook, wyl zo een overzicht geven van de hedendaagsche toestanden en gebeurtenissen en het een oisch deB tyde mag genoemd worden, dat het publiek op de hoogte is met alle mogolyke gebeurtenissen van den dag. Nog moet er gezorgd worden voor het aanleggen van een verzameling kranten uitknipsels over versohillende onderwerpen. Ook boekbeoordeelingen kannen goede dien sten bewyzen. Ook de vakbibliotheken kunnen en worden ook reeds op vele plaatsen in de openbare bibliotheken onder gebracht. Nog behandelt spreker in dit verband de vraag, wat niet in de openbare leeszaal thuis hoort en zegt dat onzedelijke lectuur en porno grafie beslist moet worden geweerd. En kasboeken en werken, waarover verschillend worden geoordeeld, kunnen ter verkrij ging aan bepaalde, door ouders of voogden te stellen regelen worden gebonden, om alle mogelyke waarborgen te hebben, dat er wer kelijk een opvoedende kracht van de lees zaal zal uitgaan. Op dezelfde nitvoerige en duidelijke wyze zet de spreker zyn drie andere punten uit een. Het zou ons te ver voeren, die evenzoo op den voet te volgeD, doch willen alleen nog meedeelen, dat bljjkens zyn interessante mededeelingen hierover de leeszalen op ver schillende plaatsen in grooten bloei verkeeren, dank zy de drieledige samenwerking van par- ticulieinitiatief, gemeentelijke en rijkssubsi die. Nog wordt helder aangetoond, hoe deze leeszalen, goed ingericht, kannen medewerken aan de technische ontwikkeling van 't volk, bv. kennis verspreiden over electriciteit of stoomwezen, of ovor zaken de volksgezondheid rakende en geeft spr. ten slotte eenige zeer be langrijke wenken betreffende de inrichting, alsmede van de ervaring, in Hilversum op gedaan. Door ryke, particuliere giften; door medewerking van vele welgostelden is men daar tot de oprichting gekomen, van een leeszaal en bibliotheek, die één van de beste 7an het' land kan worden genoemd. Maar ook zonder zulke ryke gifcen kan men slageD, getuige Dordrecht, Sneek, Appingedam enz., waarvan de eerste zelfs met veel tegenkan ting had te strijden. Ten slotte wekt spreker op, ook hier de handen in elkaar te slaan, om ook hier te verkrijgen, wat reeds op zoo veel andero plaatsen aanwezig is: een in stelling, die de gansche bevolking van de gemeente ten goode kan en zal komen. De spreker werd door een lnid applaus beloond. Van do gelegenheid tot gedachte wisseling wordt gebruikt gemaakt door de HH. Kettner, Grunwald, Hartendorff, Storm en na repliek van den inleider ook nog door den heer C. Staalman. Al deze debaters waren de zaak sympathiek gezind, zy het ook de laatste met eenige reserVo en op de vraag van den voorzitter, of de aanwezigen het plan toejuichen, om te trachten tot de oprichting te komen, werd deze vraag una niem bevestigend beantwoord. Als een goed begin zei do heer Kettner reeds een dotatie toe namens het bestuur van een hier be staande leesclub. Hierop word een voorloo pig comité geconstitueerd, dat zich nog zal uitbreiden en aan welk comité do eerstnoo- dige stappen worden overgelaten. Onder een woord van dank aan spreker en debaters sluit de voorzitter de bijeenkomst. IJmulden, 22 April. Gisteren is in de Ned. Herv. Kerk een z.g. kerktelefoon in gebruik genomen. De inrichting is wegens de hooge kosten voor loopig slechts voor zes hardhoorenden tot stand gobracht. Naar ons verzekerd wordt, beantwoordt deze telefoon volkomen aan de gestelde verwachtingen. De commissio, welke zich hier gevormd had, om giften in te zamelen voor de na gelaten betrekkingen van de bemanning der vermiste bengsloep «Anna" nit Middelharnis, heeft thans f1500.kunnen afdragen. Ds. Ewoldt. Als aanvalling van het berisht in ons vorig nommer, meldt men uit Heerenveen, dat do officier van justitie in veizet gegaan is tegen de beschikking der Rechtbank, waarby ds. Ewoldt is ontslagen van rechtsvervolging. Bioscope voorstelling. Voor leden van den Bond van Ned. Onder wyzers en genoodigden, gaf Pathé Frères (Kolverstraat) Zondagmorgen een bioscope- voorstelling. Het programma bevatte verschil lende nnmmers, die betrekking hadden op natuurkennis, aardrijkskunde en geschiedenis. Prikkellectuur. ,Het N. v. Ned." schrijft: «Een boekhandelaar, die een boekje of plaatje uitstalt dat wat al te sterk op do verbeelding der kykgrage jeugd kan inwerken, loopt thans kanB voor den strafrechter ge- daagt te worden. Maar wat doet die rechter zelf Gisteren was een strafvonnis, dat aan een veroordeelde om een of andere reden niet beteekend had kunnen worden, aan den muur van het Paleis van Justitie aangeplakt. De man was veroordeeld om ergerlijke handelin gen, in stryd met de goede zeden en wat hy gedaan alsmede wat hy gezegd had, was zoo od gegeneerd medegedeeld, dat zelfs de meest geharde in de sonde er een blos van zou krygen. Intnssohen stond de jeugd te genieten van doze viezigheid die laag genoeg tegen den mnnr was aangebracht om haar rustig te kunnen lezen en ook onderen zagen we er met belangsteling kennis van nemen. Wil do regeoring trachten door strenge wetgevende bepalingen de zedelijkheid en eerbaarheid te bevorderen, we willen er in bernsfn, maar het is toch wel zaak, indien zo begon te voorkomen dat haar eigen ambte naren verplicht waren de ergerlijkste gebeur tenissen en de schunnigste taal op de meest onverholen wyze openbaar te maken." Het schijnt dat ook by de rechterlyke macht het onbohoorlyke van zulke aanplak biljetten is ingezien. Men heeft althanB het gewraakto stak met wit papier orerplakt. Iutusschon waren er nog heel wat «belang stellenden" dien morgen, die hun nieuwsgierig heid nu eens niet bevredigd zagen I DE WEEK. 20 April. Wy leven in een tyd van emoties. Eerst hebben we de ramp der .Titanic", waarby het ondergaan van de «Berlin" nog maar kinderspel sohynt te syn geweest. Dan heb bon wy Hagenaars onze nieuwe Raadszaal en nog een stuk of wat kwesties, die steeds voorkomen in een stad met veel meestere in de rechten en andere menschen, die niet veel te doen hebben en toch zoo graag nu en dan in de krant willen komen. Die laatste categorie is drnk bozig geweest deze week. Eerst hebben we de eenheid bepleit van allo vryzionigon op de sociaal-democraten na om in '18 dr. Knyper alle kans te benemen van zelf te gaan mennen. Znlk een beweging mag raison hebben in den Haag waar I rood, II rose en III antiek- vryzinnig is en men dus met geven en nemen tot een resnltaat zon kunnen komen, dat tot groote krachtsbeschouwing aanleiding gaf. Doch of het elders waar de partyen moer met elkaar in kracht verschillen, zou zyn door to voeren, lykt ons niet zeer waar- schynlyk. Bovendien, waartoe is men party man, heeft men een program, wanneer men by de eerste de beste gelegenheid toch saam gaat. Om een ander die onder een totaal verschillend program in den strijd gaat en desnoods stemt tegen voorstellen, welke ons zelf zeer verkieselyk lyken? Concentratie is een mooi ding zoolang er een werkelyk centrum, een kern te vinden is waaromheen men zich scharen kan. Waar die kern ont breekt, gelyk dit in de politiek meestal het geval is, links zoowel als rechts, of hoog stens in iets negatiefs bestaat, iets wat men by elkaar niet wil, scbynt het ons beter om dan maar niet te concentreeren en onder schyn van groote macht een meerderheid te krygen die toch tot werkeloosheid gedoemd is zoodra het aankomt op eenigszins princi pieels beslissingen. Bovendien hebben de heoren van de samen werking vergeten, dat er. nog zoo iets bestaat van sociaal-democraten en die dns, wanneer er buiten hen om een vrijzinnig blok tot stand zon komen tegenover het clericale, op de wipplank zonden komen te staan en alles onmogelyk zonden kunnen maken. Gedisciplineerd zyn ze genoeg, praten kannen ze genoeg en zelfs zegt mendat ze eenig begrip hebben van parlementaire tac tiek en obstructie. Hoe men zich de samen werking denkt ter linkerzijde, zonder du socialisten er by te betrekken, is dan ook minder duidelyk. Even onduidelijk als hoe men hen zon kannen overhalen hand- en spandiensten te bewyzen aan de firma Tjde- man, Borgesios, Drncker en Co. Van gan- acher harte kan de steun nooit zyn en de firmanten zelf kunnen niet anders dan elkaar in de wielen ryden. De een moet Diets heb ben van die vooruitstreverigheid. De ander niets van het verstyfde-conservatisme. Werk dan maar samen. Men kan over de beide richtingen ter linkerzijde denken hoe men wil, zeker is dat beide Diet onder één hoedje te vangen zijn, en dat een werkprogram dier twee stroomingen niet te stipuleeren is. Zon der dat werkprogram echter, stnit men reeds aanstonds op de onmogelijkheid om tot een accoord te komen, moet men weer terug vallen in het negatievo-«anti-clericaal", zoo goed als men aan den overkant voldoende heeft aan «anti-vrijzinnig". Maar het is niet alleen met Nederlandsoh- intern-politieke vraagstukken, dat men zich hier bezig hondt. We doen ook aan wereld politiek. Zoo hebben wo als laatste snufje het ,Ol!ie. central des Nationalités". Waar men in het belang van den wereld vrede meer en meer poogt verschillen te effaceeren en cosmopolieten te kweeken, wier nationaliteit alleen «mensch" is, heeft een ondernemend Franschman, meneer Peliseier van de Matin, het aankweeken van nationali teitsgevoel uitgedacht om via dien weg naar den vrede te gaan. Zeer duidelyk is die gedachlengang niet. Als men een Fries, een Zeenw, een Kroaat, een Pool, een Ier, lang genoeg voordennt, dat hy eigenlyk geen Nederlander, Oosten- ryker, Duitscher of Brit is, gelooft hy het ten slotte wel. En aU hy dan wat woelig is uitgevallen, zal het natnurlyk niet zeer lang duren of hy maakt opstooljeB en pleegt verzet tegen de Btaatsorde waaronder hjj nn eenmaal behoort. Of dat den vrede ten goode zal komen is iets waarover «allgemeines schüttlen des Kopfes" volkomen op zyn plaats is. Maar het is een internationale beweging en er is dus plaats voor Bestunrsleden en menschen wier naam eens in de krant komt. En ten slotte iB dat toch een machtige dryfveer voor zeer velen, een waardoor din gen gebeuren, die anders nooit of misschien wel minder goed zonden worden geëntameerd. Het beetje menschelyke ydelheid heeft ten slotte ook een goede zyde, al brengt het aan den anderen kant allerlei rampspoed mede. Want als er geen ydelheid was, geen zncht om iets anders, iets snellere, iets duur den to doen, dan haddou rry do ramp der Titanic'niet te betreuren, product immers van de luxe-jacht der Yankees, van hun haken naar snelheid en comfort. Dan zou Stead, esn der grootste mannen van onzen tyd nog in leven zjjn. Wanneer nu in '18 of '14 het vredespaleis geopend wordt zal de man gemist worden, die feitelyk aan de vredesbeweging den grootsten stoot gegeven heeft en die Carnegie bewoog tot het stich ten van den Temple of Peace. Dat deze man in zyn volle werkzaamheid aan de wereld is ontnomen iz zwaarder verlies dan al het andere. Mb. Antonio. Anna Paulowna. Vergadering van het polderbestuur te Anna Paulowna, op Zaterdag 20 April, des mor gens te half elf. Na opening der vergadering door den dykgraaf, den heer C. R. Waiboer, lezing en goedkeuring der notulen, wordt medegedeeld dat het verzoek van 't Kerk bestuur is ingekomen om 't Kerkebruggetje over te nemeD. Dit verzoek wordt toegestaan. Aan de orde is de verbetering der bemaling. Aan de hoofdingelanden was het advies van 't Dag. Bestuur in deze zaak echriftelyk toegezonden, inhoadende de voorstellen van den leverancier der machine te accepteeren en de tweede termyn uit te betalen. Die voorstellen zynhet aanbreDgen van een nieuwe waaier in de pomp, waardoor per minuut 100 M* water verplaatst kan worden en het bezorgen van een stel reserve-krnk- metalen. Tevens stelt 't Dag. Bestaar voor in 't Btoomgemaal no. 2 eon tweede zuig gasmotor met een centrifngaalpomp te plaat sen. De leverancier van de eerste machine wil doze tweede leveren voor f21.850, waar by verschillende verbeteringen zullen worden aangebracht. Na bespreking wordt besloten by den heer Lako advies in te winnen, be treffende de capaciteit der machine, wanneer er een nieuwe waaier wordt aangebraoht. Het Dag. Bestuur krygt machtiging den 2en termyn uit te betalen, wanneer de heer Lako zegt dat de machine in orde is. Be treffende 't 2e gedeelte van 't voorstel van 't Dag. Bestnnr wordt in beginsel aange nomen met 't plaatsen van motoren voort te gaan, doch de plaatsing van de 2e maohine aan de Kleine Slnis wordt met 10 tegen 6 stemmen verworpen. Er wordt de voorkeur aan gegeven te Van Ewyckeluis 2 kleine motoren te plaatsen en niet 1 groote. Na bespreking wordt besloten dat 't Dag. Bestuur betreffende het plaatBen van motoren te Van EwycksluiB meerdere gegevens zal inzamelen en dat ook nog eena de aandacht geschonken zal worden aan den Diesselmotor. Besloten wordt belanghebbenden in de ge legenheid te stellen buitengronden aan de Zuiderzee te pachten voor 1, 8 of 6 jaar. Van B. en W. te Anna Paulowna is 't verzoek ingekomen om medewerking en gel delijke bydrage voor 't plan om de "Vlotbrug, die hoogstwaarschijnlijk te Schoorldam vrij zal komen, aan West-Einde geplaatBt te krygeD. Op voorstel van 't Dag. Bestuur wordt in beginsel aangenomen, deze zaak le steunen. By' de rondvraag zegt de heer Stammes dat vroeger reeds een onderzoek is ingesteld naar de werking der Diesaelmotoren door 't Dag. Bestnur. Dit meende dat de gas- znigmotor de voorkeur verdiende. Nu er op nieuw zulk een onderzoek ingesteld moet worden, acht hij 't gewenscht dat dit ge schiedt door eenige hoofdingelanden en een paar heemradeD. Na eenige discussie wordt 't genomen besluit gehandhaafd en zal 't Dag. Bestuur dus onderzoeken. Hierna sluiting,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 2