KLEINE COURANT - 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, ¥iie ringen en Anna Pauiowna No. 4094 Zaterdag 4 Mei 1912. 40ste Jaargang. Met de haringtrekkers op het water, 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 et, tri p. port 75 ct, buitenland 11.25 Pre- Zondagsblad37^ i 45J» 10.73 miën J Modeblad »»»65»»»»75t f 0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertenties van 1 tot 5 regels (b\j vooruitbetaling) 30 cent Elke regel meer6 Bewijs-exemplaar24 Vignetten en groote letters worden «aar plaatsruimte berekend. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever C. DE BOER Jr. h. BERKHOUT t Co.), Helder. Tweede Blad. Agenda. Dagelijks Bioscoop-Voorstellingen. Eiken Zaterdagmiddag 3 uur Kindervoorstelling. Kanaalweg. 4 Mei. Soirée Dansante Variée Dansclub „Dans- lust". Casino, 8.30 uur. 4Mei. Eind-Bal door „O. V.". Tivoli, 8 uur. 5 Mei. Concert door de heeren B. H. Polak Zonen. Badpaviljoen, 37 uur. 8 Mei. Concert te geven door „Helders Mannen koor". Casino, 8 uur. aanneemt of op andere wy ze deelneemt aan een dnel, uit het leger te verwijderen. In Portugal weer monarchistische woelin gen. 't Schijnt dat de monarchisten aan de grenzen heel wat wapenvourraad hebben buit gemaakt. De rogeering zond troepen ter ver sterking. Een krachtige poging tot herstel der monarchie kan verwacht worden. UIT HET BUITENLAND. De Dardaneilen zyn geopend, 't Werd tyd: om verschillende reaenen. Voor den handel was de toestaud onhoudbaar. De_ vergadering der vertegenwoordigers van het beurscomité, van de graan-exportonrs en importeurs te Odessa besloot zonder verwyl den minister president, de ministers van boitenlandsche zaken, van binnenlandsche zaken en van handel te doen weten, dat de voortdurende sluiting der Dardaneilen den handel en de indQBtrie in een moeilyke positie brengt. In een groot gebied*heerscht, zoowel onder de havenwerkers alB onder andere arbeiders en zelfs in de scheepscommando's volslagen werkloosheid, en vele stoombootmaatschap pijen staan voor het gevaar haar werkzaam heid te moeten staken. De graan-exporteurs besloten wegenB ge brek aan vrachten de voor April gesloten contracten ongeldig te verklaren. Het aantal voor anker liggende stoom schepen die wachtten op de opening bedroeg 99, waaronder 2 Nederlanösche. Rusland had eerst in scherpe en later op verzoek der Porte tot verzachting, in meer kalmer bewoordingen geprotesteerd. Er Awaren ook al ongelukken gebeurd. Het Amer kaansche stoomschip «Texas stootte op een mijn en vloog in de lucht. Van de 1U8 passagiers en 32 leden der bemanning werden 62 personen gered. 78 menschen golden als verdronken. Uit Smyrna wordt aan de Osmanische Lloyd gemold, dat de «Texas" volgens de laatste berichten niet op een myn gestooten, maar door een granaat getroffen is. Toen het schip te ver achter de «Montana", die door loodsen bestuurd werd, voorbijvoer, werden 2 losse en 4 scherpe schoten op het schip gelost. Het vierde schot trof de „Texas" in het middenschip, waardoor een ketelontploffing ontstond. Het schip stoordo zich dan ook niet aan de waarschuwing en wilde wegvaren zonder loods. Dat twee handelsschepen al eerder door de Dardaneilen zouden gegaan zyn «zonder iets te raken"*wordt officieel van Turksche zyde tegengesproken. Maar de Porte is gezwicht voor den aan drang. De Dardaneilen zyn geopend, maar ze behoudt zich voor ze weer te sluiten zoodra ze dit noodzakelijk acht. By 't doorvaren moeten de orders der loodsen stipt gevolgd worden en dan blyft het vooreerst nog gevaarlijk daar ver schillende drijvende mjjnen «op drift" zyn geraakt. Te Hamme in België is onder de fabrieks arbeiders een Btaking uitgebroken, wjjl de gestelde looneischen niet werden ingewilligd. Er kwamen ernstige ongeregeldheden voor. De staat van beleg is afgekondigd. 125 gendarmen patrouilleeren door de stad, ter wijl troepen de fabrieken bewaken. In Dnitsohland staken de RynBchippers. Er heerscht groote opwinding te Rnhrort, daar de reeders werkwilligen nit het buitenland lieten komen. De bemanning der Neder- landsche sleepbooten hebben tot heden nog niet tot staking besloten. In de commissievergadering voor de leger en vlootvoorstellen in den Duitschen Rijksdag, is Woensdag gesproken over de quaestie van de internationale overeenkomst tot vermin dering van leger en vloot. Volgens het korte officieele verslag, dat van deze geheime be raadslaging gepubliceerd wordt, heeft een afgevaardigde van het Centrnm de vraag geopperd of België en vooral Nederland in staat zyn de neutraliteit te handhaven in geval van internationale verwikkelingen. Duitschland moest er voor zorgen, dat dit mogelijk zon zyn. Een lid van de vrijzinnige volksparty was van meening, dat Nederland zyn neutraliteit moest beschermen, om zich niet aan het ge vaar bloot te stellen, dat Nederland gekozen zou worden tot het tooneel van een oorlog. Minister von Kiderlen-Wachter antwoordde, dat de neutraliteit van België internationaal gewaarborgd was. Of hy iets over Nederland gezegd heeft, en zoo ja, wat hy dan daarover zeide, is niet in het verslag vermeld. De begrootiDgscommisBie nam art. 3 der nieuwe legerwet aan, waardoor de totale sterkte van het Duitsche Rjjk van 23 op 25 legerkorpsen gebracht wordt. Voor stemden all« burgcrlyko partijen. Uit hetgeen de staatssecretaris in de com missie zei, valt op te maken, dat de onder handelingen met Engeland over beperking der oorlogenitrustingen nog niet zyn afge broken, maar voortgezet worden. Er bestaat voor 't oogenblik geen gevaar voor oorlogs- verwikkelin gen. De minister van oorlog heeft in de duel- quaestie bakzeil gehaald. Maar voldaan heeft hy de tegenstanders van het duel niet. De «Köln. Volkaztng* (Centrumorgaandeelt mee «De Centrumfraciie zul onderzoeken, in hoeverre do verklaring van den minister van Oorlog zakelijke waarde heeft en vervolgens besluiten, wat zy in de duelquaestie denkt te doen. #De Centrumfractie van den Rjjksdag zal oen wyziging van het militair wetboek, niet tot de thans aanhangige Legerwet indienen, volgens welke geen officier wegens een wette lijk juiste handeling, du» ook niet om het weigeren van een duel, uit het leger kan worden verwijderd.' De sociaaldemocraten hebben een motie ingediend waarin zy den rijkskanselier vragen, maatregelen te treffen tot het maken van oen einde aan het duelwezen, door ieder officier, die tot een duel uitdaagt of deze uitdaging TWEEDE KAMER. Zy, die meenden, dat, na het Paaschreces, de Kamer kalm byeen zon komen om de werkzaamheden af te doen, kwamen bedrogen uit. Als een groot y'zeren spook stond daar het pantserschip en dreigend grijnsden de kanonnen den minister Wentholt aan. Als de kinderen naar bed moeten en ze geen zin hebben, dan zingen of dwingen ze het liedje van verlangen, zoolang, totja, tot vader er by komt en ze voor den broek komt. En de Kamer lykt in zekeren zin op een troep kinderen, die ook een liedje van verlangen zongen. Ze hebben aldoor maar uitgesteld, uitgesteld, maar ten slotte moest er toch een begin gemaakt worden. Of de Kamer, evenals onzon kleinen dwin geland, voor haar broekje gehad heeft Dat zal het vervolg dezer geschiedenis leeren. De lezer kan zich van den gemoedstoestand der Kamer eenig idéé maken door te lezen wat verschillende bladen ervan zeggen. «Wan-orde-van-werkzaamheden" staat er boven het overzicht, van de «Haagsche Nieuwe Cu" Het parlementaire onvermogen manifesteert zich in de laatste jaren vooral in de onmacht der Kamer om haar werkzaamheden behoor- iyk te regelen. Zoo treurig als vandaag is het echter op het Binnenhof nog maar zelden, indien ooit, toegegaan. Men komt er toe zich erover te verblyden, dat de tribunes maar zoo weinig menschen kunnen bergen. Zelfs als ze stampvol zyn, zooals heden, bevatten ze nauwelyks een honderd personen. Maar om zulke schandalige tooneelen by te wonen, zjjn honderd nog veel te veel. Wy verwachten nu, niet morgen want op dergelyke uitbarstingen volgt gemeenlyk een stemming van van katterige saaiheid maar voor een volgende maal, handtastelijk heden. AUeen dat ontbreekt er nog aan. Ook zon de huishoudelijke commissie ver standig handelen door maar alvast, in stilte, de tinnen inkokers vast te laten zetten. Het zyn gevaarlijke projectielen." De «N. R. Ct." begint haar overzicht al dus «Hebt u zoo iets in uw tyd wel eens bij gewoond vroegen wy hedenmiddag aan een man van ondervinding en jareD, die steeds de vergaderingen van de Tweede Kamer placht te volgeD. «Nooit" luidde het antwoord ,dit was geen debatteeren, dit was timmeren." En waarlijk, het leek hedeD, of ettelyke forsche timmerlieden aan den arbeid waren met zoo geweldige vuistslagen beukte de heer Troelstra den katheder. Daartegen in schreeuwde de heer Lohman met schrille stem. Met woedend gebaar bralde de sociaal democratische leider zyn antwoord het was als slingerde hy met dreigend gebalde vuist zyn bytende invectieven de zaai in. Den heer Van der Borch van Verwolde, die zich al te dicht by het spreekgestoelte waagde, was de onverzichtigheid byna duur te staan Ekomende heftig betoogende vuist suisde ïgs zyn gelaat. De heer Troelstra zag niets, niets dan zyn eeuwigen tegenstander, De Savornin Lohman, die krytwit op zyn plaats zat. En boven den wilden roffel van den voorzitterhamer uit, door alle interrupties en onderlinge gesprekken heen bulderde hy «Ik stel voor, het heele Parlement maar te sluiten. Op alle manieren worden wy hier geterroriseerd." De „Tel." schrijft o.a. «In trouwewat is er Dog toe noodig, om de inktpotten, de Burgerlijke Wetboeken en de Grondwetten door de lucht te doen suizen, om de Marxistische vingers te zien grypen naar de Calvinistische en Katholieke baar dossen Alleen, vóór het zoover is, deze smeekbeden bescherm de perstribune 1 Wy zyn onschuldig 1 En wy zitten precies in du vleug. Wanneer de heer Duymaer van TwiBt z'n inktkoker naar 't dier- en kostbare hoofd van den heer Duya keilt, on ietwat slecht mikt, is er veel kaDS, dat do man van de «Nieuwe Rotterdammer," van «De Residentie' bode" of van „De Telegraaf" 't projectiel tegen de onschuldige hersenen krygt. Een pantsering van onze tribune is een eerste voorwaarde voor ons levensbrhoud. Dan kunnen de heeren er gerost op in hakken1 Maar wy hebben niemand kwaad gedaan I" De «Maasbode" verklaart, dat het geen schitterend sohouwspol is, dat de Kamer bood. En dat zy zulk ein afstootenden aanblik gaf op het einde van de bijeenkomst, is te danken aan den volksvertegenwoordiger Doys on van de plebrjische wyze van op treden, die hy in de Kamer monopoliseert." Op de gereserveerde tribune was, deelt het blad mede, een man, die de socialisten toe juichte en voor hen applaudisseerde. Door eon paar rijksveldwachters werd tegen hem proces-verbual opgemaakt. Dat was alweer een nieuwe vertooning in ons parlement. De „N. Ct." vernam dat er na de sluiting van de vergadering iemand, die op of by de gereserveerde tribune was blijven wachten of er soms weer geopend zou worden en daarby naar hoog-parlementair voorbeeld zich wanordelijk gedroeg, door eenige rijksveld wachters gearresteerd is. Zyn gedrag had de ergernis opgewekt van eonifee Kamerleden die zich naar de secties begaven. Het is dus aan alle kanten herrie geweest boven en be neden. Wat wil men f zoo iets werkt aanstekelijk. Het «Hbld." zegt: „Buiten wachten nieuwsgierigen, met be zoekers van de tribunes en journalisten. Veel tiolirie, gehelmd ter eere vau Prinses Jnliana, oopt rond om wanordelijkheden te voorkomen van de zyde der bakkers die in „He! Volk' waren opgeroepen om ter Kamer op te gaan. Maar de agenten waren binnen dan nog eer ■oodig geweest. En eindelyk komt, met den heer Oosterbaan, de aanleiding van het spektakel nit den ingang voor de ledeneen groote, gebogen grysaard met beduarden strammen gang en een kalm, wit gezicht onder den hoogen hoed. En wan delt bedaard weg. Dat was de heer De Savornin Lohman, die zich daarbinnen zoo boos maakte en zich weer eens door zyn temperament verleiden liet tot onvoorzichtigheid. 0 al te jeugdige grysaard I" 't Begon hooi kalmpjes met eene regeling van werkzaamheden. De Voorzitter stelde voor 's anderen daags 's Woensdags te beginnen met het wetsontwerp betrt flende het pantserschip. Hy stelde niet voor tevens de belangen van het vloot- en marineperso neel te behandelen, omdat wy reeds to ver in het jaar gevorderd zijn- Mocht men het nog willen, dan zou de Voorzitter dien aan gaand een voorstel moeten doen. Hierop stelde, namens den heer Roodhnizen, 1 heer Thomson voor deze belangen reeds thanB to bespreken, omdat aan het materieel niet alleen veel ontbreekt, maar ook de bo- langen van het personeel dringend voorziening eiechen. Hiertoe wordt ten slotte besloten. Vervolgens deelde de Voorz. mede, dat hy op 21 Mei met de Ziekteverzekering wenschte aan te vangen. De heer Troelstra vroeg hier op zeer terecht, of dat een uitnoodigiDg aan de Kamer was om over het pantserschip te spreken tot 21 M.i? Natnurlyk niet Maar dan was het ook conseqneDt geweest thans voor te stellen wat behalve hot pantsorschip moet worden behandeld. Waarop de Voorzitter weer antwoordde, dat na het pantserschip nog verschillende dingen behandeld zooden worden, ook de Bakkerswet. De heer Troelstra verzocht nu om zyn pensioenmotie o' k op de lyst van werkzaam heden te plaatsen. Wordt die motie ver worpen, zoo zegt hy, dan zal by niet opnieuw eene poging doen haar in behandeling te doen nemen on dragen de heeren daarvan de volle verantwoordelijkheid. Zyo tweede voorztel betrof de Bakkerswet. Weder is een adres ingekomen van het Nationaal Comité tot af schaffing van den Bakkersnaehtarbeid, dat aandringt op behandeling. Men Bpeelt hier in de Kamer en in de rechterzijde oneerlyk spel daarmee. Zy is verlegen en gebruikt ons als zondebok om haar onwil te maskeeren. Toon spr. betoogen wilde, dat de katholieken zulke groote voorstanders van de Bakkers wet niet zyn en nit „de Tyd" wilde oiteeren, ontstond zulk een rumoer, dat hy zeide, dat, als de sociale wetten behandeld moeten wor den onder koffiepraatjes, het niet ving zal gaan. De spr. treedt nu in eene uitvoerige uiteenzetting van «de Standaard"- en »Tyd"- politiek, en stelt ten slotte voor de Bakkers wet no. 1 op de agenda te plaatsen. De Voorzitter zei, dat straks zonder hoof delijke stemming is aangenomen het pantser schip het eerst te behandelen. Hy zal zoo spoedig mogelyk voorstellen daarna de Bak kerswet te behandelen. Hy geeft dtn heer Troelstra in overweging thans geen voorstel te maken van zyn pen sioenmotie, omdat hy vertrouwt, dat in den loop van den zomer nog iets gebrnren zal, dat den hoer Troelstra allicht althans gedeel telijk zal tevreden stellen. Nu kwam weer de heer Dujjs, Zaaudam's afgevaardigde, roet in 't eten gooien. Hy geloofde er niets van, dat straks zonder hoofd, stemming is aangenomen, dat morgen het pantserschip zal worden behandeld. Toch is het zoo, zei de Voorzitter. Dan is het my door de geweldige herrie van rechts ontgaan, antwoordde de heer Dnys. Dat is dan zeker in stilte gebeurd. Ik sluit de vergadering uls u zoo voort gaat, dreigde de Voorzitter. Enfin, de heer Duys vroeg alsnog op het besluit terug te komen en de Bakkerswet vóór het pantserschip te behandelen. Is dan dat pantserschip zoo nrgent? Ook de kust verdediging werd zeer urgent genoemd. Had de Kamer dat geslikt, dan was het er door gejaagd en had ons 46 millioen gekost. Och, mynheer Lohman, laat me toch uitspreken. (Heftig rumoer en gehamer van don Voorzitter. De heer Lohman interrum peert heftig.) Spr. ziet geen kans den heer Lohman in bezadigdheid te overtreffen en eindigt dus. De heer Troelstra (s.d.a.p.) Het pantser schip is een geldverspilling. Ik laat me het woord door u niet ontnemen. De heer LohmanU bent heolem&al buiten de orde. Alles is buiten de orde! De heer Troelstra: U bent al vyftig jaar bniten de orde. (Heftig ramoer en voortdurend gehamer van den voorzitter.) Hevige interrumpties van de sociaal-demo craten en de rechterzijde. De heer Troelstra: We kunnen het heele Parlement wel sluiten. Hit is een sohande, wat hier geschiedt. Qe bcgrjjpt niet wat hier gebeurt, hoe we hier geterroriseerd wordeD, De arbeiders zyn voor u vee, stemvee en werk veel Onder onbeschryfiyk ramoer slnit do Voor zitter de vergadering. Dat was de eerste zittingsdag na het Paaschreces. 's Woensdags was alles weer pais en vree. Ofschoon den heer Duys van alle kanten geraden wordt zyn voorstel ia te trekken, doet hy dit voorloopig niet, zoolang geen ander voorstel omtrent de Bakkerswet is aange nomen. En na nog wat gepraat, wordt be sloten nk het Pantserschip en het marine personeel de Bakkerswet te behandelen. De heer Troelstra vereenigt zich daarmede, de heer Duys trekt zyn voorstel in, onder de woorden: »'t is een zware bevalling geweest Dus kregou we Woensdag als hoofdschotel het Pantserschip. Wy gelooven den lezer de over 't algemeen weinig belangwekkende discussies van dien dag te kannen bespareD. Zooals de Overzicht-Schryver van het «Alg. Handelsblad" opmerkt, ,do zaak is buiten de Kamer nagenoeg geheel uitgepraat, zoodat men nu niet meer benieuwd is naar wat de Kamer zegt, maar nuar wat zjj zal doen, Zoolang er omtrent dit laatste geen toe- koning komt in het debat, zal de behande- ling dan ook onbelangwekkend zyn. Dat de heeren Van Waisenaer, Ver* hey en Hngenholtz tegen dit schip zy'n, wist men reeds. En al hun argumen ten zyn reeds lang door anderen aange roerd. Alleen heeft men van een socialisti- Eohen spreker vandaag na eindelyk eens ronduit te hooren gekregen, dat hy niets wil: geen middel»ojrt-schepen, geen groote schepen, geen torpedo's, niets. Over het pantsersobip is niet veel nieuws meer te melden. De heer De Savornin Loh man steldé, mede namens eenige andere heeren, een motio van orde voor, loidende: De Kamer, van oordeel dat, alvorens te beslissen omtrent den aanbouw van het by het aanhangige wetsontwerp voorgestelde pantserschip, het wenschelyk is door een Staatscommissie te doen onderzoeken, op welke wyze onder de bestaande omstandig heden en ia verband met de financiën van Nederland en Koloniën onze Oost-Iodische bezittingen behooren to wordeD verdedigd tegen eventueele aanvallen en de neutraliteit vaa onzen Oost-Indischen Archipel moet worden gehandhaafd, en aan de Commissie op te dragen binnen een door de Regeering te stelien termyn, daarover rapport nit te brengen, gaat over tot de orde van den dag. De heer van Karnebeok komt met een dergelyke motie, en door verschillende leden wordt hierover gediscosseerd. Op de aanvallen, van verschillende zyden gedaan, antwoordt de heer de Savornin Lohman, dat de minister onder de bestaande omstandigheden wel niet anders handelen kon dan hy gedaan heeft, 't Schip, hoewel gebrekkig, is althans beter dan een onzer andere schepen, en by den stand onzer financiën kon hy geen verder strokkend voorstel doen. En als nu een tor- pedovloot óók niet voldoet, dan dient onder zocht wat dan wèl voldoet. De discussies worden nog voortgezet. door P. N. t. R. VL Onze'schipper had den derden trek gelooten en terwyl do eerste ploeg van twee booten - men vischt altijd met z'n tweeen om elkander te kunnen helpen zich gereed maakte om het net in zee te roeien, laveerde het rimpelnekje met een rauw- weggesmeten vloek op mij af. „Waar zit je toch, koekebakker? Je mot de koffie opwarme, want we hebbe trek in 'n bakkie. In de vlet kan je 't heele boeltje vinde. Hei-je lucifers? Hier. Maar laat ze niet anbrande, anderé kr^jg je het met de 'jongens te kwaad." Ik sleepte m(j door het water naar onze boot en zette er een blauw geömailleerde ketel vol koude koffie op een roodachtig walmend pitje van een roestig, gammelig petroleumstel. Druk in de weer om het brandende ding in een diep Yak tusschen doften tegen den wind te beschermen, ratelde plots een geweldige vloek op my toe en in den wazigen goudschemer van het stinkende kousje kwam de bonkerige rug van een groot gebouwd man, nibbehg als dril in de zwaarte van zyn vet, uit wiens gelig, papperig gelaat de neus als een knoop vooruit bobbelde. Hy kroop voorzichtig op handen en voeten over de doften, keek my woest in het gelaat en met de slaperige grom-stem van iemand die in zyn rust is gestoord, brulde hy „Als je nog eens wat weet, beroerde koekebakker, dan kraak ik je den nek, verstaan? Je mot voortaan op je teene loope as 'k leg te maffe, hoor, en die vodde niet op m'n smoel gooie. Kon je niet zien, dat 'k hier an 't piepe was, mispunt?" Myn hart bonste en ik verzekerde, hem niet moedwillig wakker gemaakt te hebben. ,'k Stik van de dorst. Wat is er in die pot, koekebakker?" „Koffie." „Verrek met die prutzooi. Heb je geen klare? Heb je voor je eige geen tikkie raeegenome? Kom op met je fleschl Waar zit-ie?" Hij ging op het stuurboord zitten, liet zyn hand onderzoekend over mjjn borst gaan en voelde begeerig in de zakken van myn oliejas. „Heb je niks? Geen drop? Geef dan die ketel maar op. 'k Stik van de droogte in m'n strot." Hy wierp z(jn hoofd in den nek en ik hoorde het klokken van het bruine vocht, dat by tusschenpoozen langs zijn baard kwylde. „Hier, pak an, anders zuip ik 'm nog lens en dan krijg jij sekuur 'n pak slaag." Daarna wankelde hy terug, zocht voorin een veilig plaatsje op onder het fok en toen hij mij vloekend op 't hart had gedrukt, dat ik hem moest wekken als we aan de trek toe waren, begon hij met opgetrokke knieén en den kop voorover, zachtjes te snurken, te ionken, te kreunen. Even vóór den tweeden trek kwamen Albert Dries, Kees, het muizengeziebt, het rimpel- nekje en anderen opzetten en 't duurde niet lang of we zaten in een dikke taaie lucht van koffie, slurpend de lekkere warme slokjes, die tintelend in je slokdarm straal den. Het muizeDgezichlje ging met lange teugen zuigen uit het kommetje dat hy in omgekromde skelethanden hield en meteen kauwde hij langzaam van een homp brood met kruimels ouwe Leidsche kaas en margarine van de minste soort. Toen hij voldaan was schoof hij het paarsche zakje met een ruk dicht en terwijl de meesten, klaar met drinken en happen, slaperig, soezend, pratend met weinig en korte woorden bij elkander zitten, gaat hy slap, lui-uit liggen, het hoofd op de handen ge steund, de oogen dicht of even kierend en weer gesloten. De schele klauterde tegen bakboord om hoog en gooide zich onverschillig neer. „Nou, ken 't niet zachter?" zei het muizengezicht driftig. „Haal je poote dan weg." „Voor jou zeker 1" „Houw je bakkes en laat me d'r door, want 'k mot koffie hebbe. Is er nog wat in de ketel? De heele rotzooi koudl Je zou die koekebakker in mekaar trommele. Is me dat nou 'n vent voor de kombuis? Als-ie niet beter op z'n telle paet, kan-ie welop- dondere. Zeg 'r is, Ar ie, heb jij soms nog brood te veel? 'k Vergaan van de honger en m'n stukkie is al op." Het muizêngezicht schoof zyn zakje weer open, haalde een dubbele snee brood te voorschijn en duwde die in de handen van den schele. „Dankjei" murmelde het uit zyn mond. Hij sloeg de boterhammen als een boek open, streek met den wijsvinger langs de boter vlakte en plukte het brood van het midden uit naar de korst, etend met grage genoegen van een, die «veel trek heeft. „D'r mot vleesch op geweest zyn, Arie!" „Ja, van 'njong paard", loog het muizen gezicht, „maar dat lust ik zelf wel." „Of van een hond misschien?" „Ben je gekl" Zeg dat. uietals je 'n hond met koevet en uien opbraait, dan kan de fijnste smul wel opboepele." „Bahl Krijg je soms geen vrete thuis, dat je zoo griezelig kletst?" Zat, genoeg, man maar m'n dochter had nou te weinig meegegeve, zie je." „Wat zegje? Je dochter? Waarom zorgt je vrouw daar niet voor?" „Me Yrouw? Die is immers dood." „Dood? Is Dirrekie dood? 'k Mag stervo, als 'k dat wist. Een groot verlies voor je, broer, 't Was zoo'n best wijf." „Heb je d'r gekend?" „Of ikl Maar wat heit ze dan toch ge mankeerd „Dat wiste de dokters zelf niet m drie dage tijd was 't afgeloope." Hij bleef gebogen zitten met betraande oogen. Zyn rug bolde hoog op, in den schemer een bergje menschenvleesch. De nacht begon to vallen. Bijna vol kroop de maan langs den indigo donkeren hemel. Mat glommen de duintoppen in het verschiet en laag over 't strand hingen witte dampsluiers. De zee had een koude, inktzwarte glans en hier en daar kuifde een schuimveeg in de deiniDg, die tegen de haringbooten opklotste. Daar, aan den baairand, waar de geluid- galmen van de visschende menschen als een storm uit 't vale duister schiet, wap peren ineens kleine vlammetjes van ben- gaalsch vuur, roodkleurige flambouwen, aan flarden gescheurd door een sterk briesje, voor ons, leeken, geheimzinnige lichtjes, waar het muizeugezicht koelslrak naar kijkt,totdat een wild geschreeuw: „werpol werpo 11 werpo 11!" volgt, dan maakt hy den schipper opmerkzaam en zegt dat de tweede trek afgeloopen is. Het werd nu onze beurt om de haring te verschalken. Ik kom aan de lat een lange landlyn - en terwijl wij die met een man of veertien in handen hebben, roeien vier der onzen de boot stroomopwaarts en staat de schipper aan de bas bovenkant van het net en nog een mannetje aan het sim on derkant om dat maaswerk van circa honderd-veertig vadem in zee te werpen. De boot wordt een heel eind uit den wal gebracht en dobbert schuin weg in den nevel. Nog staan wij stil, maar als we eindelijk in de boot aan de zeelyn is ge komen, dan maakt het kolossale net zeer langzaam een groote ronde bocht en men voelen de krachtige schokken van de drij vende massa kurken met aanhang, die we een tijdlang meesleuren. De roeiers suk kelen met lange riemslagen steeds voor waarts en gedurende deze vaart, om zooveel mogelijk haring te verzamelen, moeten wy ons inspannen om het gevaarte, ver af door de plassende en borrelende golven- reeks bewogen, in bedwang te houden. Wy rukken hortend en stootend, slenteren als 'n troep kletsnatte olifanten. Voor me uit i;aau een paar van die echte woestyntypen, obbussen, sok-sok, met het aampje ge spannen. FlangI De voorsten, met stoppel baarden en pruimtabak achter de kiezeu, spuwden hun bruine sap met heerlyke verachting naar het gele zand. Nog altijd: sok-sok, houwen wat je heb. Achter ons gilde snerpend de schalmei van eenigen, die nu en dan op hun vingers gingen blazen, zoo schel fel, als kreten uit een locomotief. En vanjden weeromstuit brulde wat gespuis, de glimmend roode gezichten woest vooruit, van „Manus, die geen haar meer had op z'n kanus." Ja transpireert, je dampt, je voelt je suf, druilerig, lamlendig. Als 'n halfzieke, 'n reconvalescent wil je een oogen blikje bot-stil achterbleven, maar de menigte houdt vast, de lange rij zwoegt gedwongen voort, gelijkmatig van stap als klokgetik en onder het harde volk is volstrekt geen pardon voor hem, die zich stumperig be neden nul govoelt. Scherp toeluisterend, hoorde ik iemand ruzieön tegen eeu die hét touw wel in handen had, doch die de minste moeite deed om den werkelijk zwa- ren arbeid werkzaam te verlichten. Toen hun geraas onderling doordrong, kreeg de gemakzuchtige kerel de volle laag van vinnig hatelijke woorden, met nijdig uit- duidende gebaren. Maar hoe stevig en on wankelbaar het meerendeol ook langs den zeekant marcheerde of door het water ploeterde, toen de twee'lijnen eenmaal by elkander kwamen, zag je menig weerbare tronie met zweetdroppels, gezwegen maar oVer mijzelf, die drijfnat, hijgend en buiten adem arriveerde. Edoch, we waren nog niet aan 't eind. Het net word nu aan twee kdnten geleidelijk ingehaald. Aller oogen zijn intusschen gevestigd op den boezem, waar het inderdaad krioelde van haring en binnen eenige minuten verkondigde een hevige zwaartekracht van den zak dat het werk van bijna drio kwartier behoorlijk is beloond geworden. Ontelbare haringen drongen op, schoten van links naar rechts, duikelden als dollen over en door elkander ed zy, die snel opsprongen, spartelend en martelend om de gevangenis te ontkomen, werden in dit spel van bevrijding jammerlijk bezocht door de trekkers, die onafgebroken scherp toezagen en vervaarlijke bewegingen mét handen en voeten maakten om de kleine spichtige zilverblinkende hariugelke gelegenheid tot vluchten te ontnemen. Het muizengezicht stelde zich als een woesteling aan, teneinde een dartele kudde voor zijn beenen terug te drijven en Dries en Kees deden met duivelen slimheid hun berooven. Met mandjes werden ze in de boot gesjouwd en naar gissing hadden we een buit van vier-en een half last, byna de rijkste van allen. De vijfde trek sloeg het record: ruim vijf last. Onze maat was de minste; ongeveer vyf-en-dertig tal. (Wordt vervolgd). INGEZONDEN. Op Hemelvaartsdag zal te Heiloo de 3e Openbare Samenkomst plaats hebben van de Vryzinnig-Oodsdienstigen in Noord-Hol land, op bet schoone landgoed de «Njjen- burgh" van Jhr. Mr. P. van Poreest, Dat deze Godsdienstige samenkomsten in den smaak valleD, bnwyst de steeds toe nemende belangstelling. Als sprekers zullen optreden de Heeren: Q. A. de Riddor, handelsbediende te Amsterdam, met het Onderwerp: «Strijd den goeden stryd." Ds. W. F. L. vandenKieboomte Bergon, met het onderwerp: „Met God rekenen." Ds. A. C. Schade vanWostrnm te Haarlem, met het onderwerp: (Laat de volkeren erken nen, dat z|j menschen zijn." Ds. M- van Leeuwen te Aartswoud, met het onderwerp: «Het eeuwige L i c h t." Dr. B L. van A1 b a d a, off. van ge zondheid te Amsterdam, met het onderwerp: «Hy, die ontwaakt, laat de duisternis achter zich, maar heeft vóór zich het Licht." Ds. J. Lindeboom te Berkhout, met het onderwerp: «Wy weten er toch niets van." Een muziekkorps onder leiding van den Hr. M. J. Otto zal de bijeenkomst op luisteren, terwyl verschillende Zangkoren, waaronder de Proteatanlsche Zangvereoniging te Helder, gowyde zangen znllen doen hooren. Daar het staande luisteren naar de sprekers te vermoeiend is, zyn rond de spreekge stoelten banken geplaatst. Hot Plaatselijk Comité to Helder heeft wederom maatregelen genomen om do geest verwanten van hier in de gelegenheid te stellen op goedkoope wyze nuar Heiloo to kunnen gaan. De firma Znrmilhlen heeft haar nieuwe, teer geriefelijk ingerichte boot ter beschikking gesteld en den pr^s bepaald op 50 ets. per retour. Onderscheid in klassen wordt niet gemaakt. Een zangkoor oader leiding van den Hr. Brands zal den tocht zeer zeker veraange- Laat ons das wederom in grooten getale opgaan naar Heiloo en daar komen in de stemming, om elkaar te stichten. God zegene het goede werk van onzen vryen godsdienst I Het Plaatselijk Comité te Helder: Ds. J. POORT. C. STUMPHIU8. B. BURGERS. J. KOOPMAN. J. SCHENDELAAB. Uit den Omtrek. Texel, 2 Mei. De aigovaardigde voor de Tweede Kamer, de Heer Mr. de Meester, heeft Dinsdag, jJ. e*<n autorit door de Gemeente gemaakt, waar- by de noodigo inlichtingen gegeven werden door de Heeren W. Schumaker en P. J. Oude, Voorz. en Socr. der Vrysinnige Kiesver- eeniging. By de afdeeliDg van het Vrouwenkiesrecht bestaat het plan op 8 Juni »j. een propa- gandatocht over het eiland te honden. De tocht zal met auto's plaats hebben en op verschillende plaatsen zulten spreken een spreekster van elders en de heer P. J. Oud van hier. In de palingfniken nuby den dyk van den PrinB Horidrik-Polder, werd dezer dagen door Gebr». Dogger een zalm gevangen van meer dan 35 pond. Dit buitenkansje leverde joisf 39 op. Dat ook het kweeken van sneeuwklokjes nog al wat kan opleveren, werd reeds meermalen vermeld, doch bleek nog weer onlangs opnieuw, toen door één kweeker voor meer dan f 1000 dezer bloembollen werd afgeleverd. Gedurende deze week zyn naar elders uit- gevoord: 157 koeien, 54 kalveren z8 varkens, 14 schapen, 2 lammeren en 4 paarden. Anna Pauiowna. Dinsdagavond 80 April vergaderde 't Dep. van 't Nut in Veerburg. Na opeoiDg der vrrgadvriog door den voorzitter, den heer J. C. Blaauboer, lezing en goedkeuring der notulen, kwam aan de orde: I. Verslag bibliotheek. Hieruit bleek dat vau deze instelling, als steeds, in den afge loopen winter een drnk gebruik is gemaakt. De heer C. Wydenes Spaans besprak de middelen om de bibliotheek nit te breiden o. a. zou 't best mogelyk kunnen zyn dat leden hunne gelezen boeken aan 't Nut cadeau wilden doen. De heer A. de Boer gaf in overweging de leden hiertoe per circulaire op te wekken. Het bestaur zul een en ander overwegen. II. Begrooting. Deze werd, overeenkomstig het voorstel van den penningmeester, vast gesteld in ontvangsten en uitgaven op f 170. III. Behandeling bescbry vingsbnef. De secretaris lichtte verschillende nieuwe voor stellen toe, doch deze gaven geon aanleiding tot bespreking. De afgevaardigde oDtring vry mandaat. IV. Verkiezing afgevaardigde en plaats vervanger. Als zoodanig werden gekozen de heeren R. Blankevoort en C. D. Rezelman, die beide hacne benoeming aannamen. V. Verkiezing bestuurslid van 't Depar tement, periodieke aftreding van den heer C- Geertigs, die niet herkiesbaar was. Geko zen werd de heer Roggeveen. Deze was niet aanwezig. Hem zal van zyne benoeming kennis worden gegeven. VI. Verkiezing Commissaris Ziekenfonds. Als zoodanig werd herkozen de hoer K. Appél. VIL Regeling leesbeurten. Besloten werd voor 1 avond een vreemden spreker te laten komen. Eene leesbeurt namen op zich de heeren N. Rasp en K. L. van Gorkem en best~in bet gewoël en gewiemel om de I eene bydrage de heeren D. C. Rezelman en glibberig, beesten tondig de vr(jheid te I A. de Beer. Hieto» ilaiiieg.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 1