Ik leed aan Asthma. Marine en Leger. Oe torpedojager „Jakhals", gebouwd op „De Schelde" te Vlissingen, heeft b\j den proeftocht op de reede ruim 31 knoopeti per uur geloopen. Gecontracteerd was 30 knoopen. De kapitein ter ree J. P. Guepin en de kapitein luitenant ter zee J. J. Oudemans zyn met 23 dezer in activiteit gesteld, onderscheidenlijk te Amster dam en te 's-Gravenhage. Stoom vaartberichten. STOOHVXAKT-MAXTSOHAPPIJ NEDERLAND. Bali arriv. 22 Mei van Amsterdam te Hamburg. Kambangan, uitreis, vertrok 23 Mei van Lissabon. Rotterdamsche Llotd. Besoeki arriv. 22 Mei van Rotterdam te Batavia. Malang, uitreis, passeerde 22 Mei Pantellaria. Rindjani, thuisreis, passeerde 23 Mei Ouessant, Kon. West-Indisohb Maildienst. Prins Willem V, thuisreis, vertrok 23 Mei v. Havre. Visscherijberichten. Nieuwediep, 21 Mei. Aangebracht door 6 korders tezamen 20 stuks middeltong f0.35 per stuk, 50 stuks kleine tong f0.10 per stuk, 8 mand kleine schol f4.00 a f5.00 per mand, 2 mand schar fl.50 per mand. Van rogvisschers 80 stuks rog 70 cent per stuk. Van trekkers 150 tal haring f 1 a f 1,35 per tal, 45 tal geep f 6,75 s f 7,75 per tal, 5000 stuks ansjovis f 8,30 per 1000 stuks. 22 Mei. 7 korders te zamen 20 stuks groote tong 75 cent per stuk, 50 middeltong 45 cent per stuk, 150 kleine tong 10 cent per stuk, 12 mand kleine schol f 3,50 a f 4,50 per mand, 2 mand schar f 1,25 per mand. Van rogvisschers 50 stuks rog 70 cent per stuk. Van trekkers 400 tal haring f 1,15 a f 1,50 per tal, 30 tal geep f 6,50 a f 8 per tal, 37,000 stuks ansjovis f 8,40 a f 8,75 per 1000 stuks. 23 Mei. 12 korders te zarnen 40 stuks gr tong 85 cent per stuk, 100 middeltong 40 a 45 cent per stuk, 200 kleine tong 10 cent per stuk, 20 mand kleine schol f 3 a f f per mand, 4 mand schar f 1,50 per mand. Van trekkers 300 tal haring f 1,15 a f 1,35 per tal, 12 tal geep f 6,75 a 1 8 per tal, 102000 stuks ansjovis f 8,40 a f 8,70 per 1000 stuks. Burgarlijka Stand v. Haldar, Van 21 tot 23 Mei. ONDERTROUWD: J. M. G. W v. d. Maaien J. Kroon. H. van Dam en S. W. J. v. d. Bosch. P. van Schaik en L. M. v. d. Baan. V. Hoogendijk en J. Blokker. F. J. L. P. Krul en A. Bronsdyk. N. Berkhout en J. de Beurs. GETROUWD: C. L. Flack en F. Hoogerwerf. N. J. Stecher en G. A. Verberne. N. J. van Konings- bruggen en D. F. M. Hackenitz. W. de Waard en A. G. Duinker. G. Klaassen en A. A. Schekker- nian. H. J. v. d. Burg en M. Sinit. BEVALLENG. Koorn geb. Smit, z. A. W. We zelman geb. Koene, z. J. Vliek geb. de Boer, d, J. W. van Dishoeck geb. Klaassen, z, I. v. d. Struys gob, Kouwenberg, z. S. M. Meyer geb. Muller, 2 d. K. Fillerup geb. Mangel, z. S. van Vessem geb. Gerritsen, z. OVERLEDEN: S. Heere, 78 j. Marktberichten. Schagen, 23 Mei 1912. 28 Paarden f80.— a f300.—. 7 Stieren f120.— f510.—. 50 Geldekooien (magere) f 160.k f 220. 87 Geldekoeien (vette) f 180.k t 840 25 Kalfkoeien f 160.— k f 300.—. 11 Pinken f80.— k f120.—. 75 Nuchtere Kalveren f7.k f24.—. 850 Schapen (vette) f 26.k f 88. 420 Overhoudeva f24.k f84. 1700 Lammeren f 9.k f 14.—. 10 Varkena (magere) f 12.— a f 16. 45 Varkena (vette) f 0.54 k f 0.61 p. K.G. 90 Biggen f 10.— k flö.— 750 K.G. Boter fl.20 k fl.40 per K.G. 100 K.G. Kaas f0.50 k f0.60 per K.G. 65C0 Kipeieren f8k f4.25 per 100 at. 600 Eendoieren f 4.per 100. Ingazondan Madadaalingan. Tengevolge van influenza leed ik al jaren aan asthma, aldus schrijft ons de 86-jarige heer Arend Hendrik van Ströhe te Oud- Loosdrecht. Ik stond onuitstaanbare benauwd heden uit en kon geen nacht slapen. Ik moest maar voortdurond hoesten en de flui men kwamen niet los. Ik was altijd rillerig on koud en had altyd koude banden en voeten en niesde veel. Ik ging met den dag achteruit en verwenschto myn leven, omdat geen enkel geneesmiddel dat ik voor myn kwaal had aangewend, m(j helpen wilde. De Heer A. H. v. Ströhe, (volgens portret). Toon probeerde ik het met de Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, die ik kocht by den hoer C. Hennipman, winkelier te Oud-Looa- drecht. Reeds het gebruik van de eerste flacon Abdyairoop gaf my eene zoodanige verlichting, dat ik besloot het gebruik hier van voort te zetteD. De slyrn kwam nu ge makkelijk los soodat ik my verruimder op de borst gevoelde. De nachten, die ik voor heen slapeloos doorbracht, werden rustiger zoodat ik my veel beter ging gevoelen. Ik heb de Abdijsiroop doorgebruikt tot 7 flesschen aan toe en was toen totaal genezen. Ik ben zoer dankbaar voor myne genezing en zal de Abdijsiroop aanbevelen waar ik kan. De Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, geneest asthma, pleuris, influenza, kink- en slijmhoest, verouderde en verwaarloosde ver koudheid, hoeschheid, keelpijn on alle borst en longaandoeningen. Voorkomt de tering. Do Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, kost per flacon van 280 gram f 1.per flacon van 550 gram f 2.en per flacon van 1000 gram f 8.50. Generaal-Agent L. I. AKKER, Rotterdam. Verkrygbaar by de bekende verkoopers, alle drogisten en meeste apothekers. VERVOLG BERICHTEN HELDER, 24 Mei. De dames G. M. Jager en N. J. Hout koop hebben Woensdag met gunstig gevolg te Haarlem examen afgelegd voor onder wijzeres. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de O.L. sohool te Schagerbrng is benoemd mej G. de Beurs van den Helder. Handelsavondschool alhier. Door het.Bestnurder Algemeone Holdersche Winkeliersvereniging zyn, na goedkeuring den Minister van Binnenlandsche Zaken, d.d. 28 Mei j.1. aan de 15 September e.k. te ponen Handelsavondschool benoemd: tot directeur: de heer Th. C. W. v. Mierlo, directeur der Zeevaartschool alhier, en tot leeraar aan den voorbereidenden-cursus de heer KL van Marrum, onderwijzer by het M. L. O. alhier, tot leeraBr in het boekhouden en handels- rekenen de heer H. M. van Dijk, boekhouder by de Heldersche Bank, gediplomeerd leeraar boekhouden M. O., tot leeraar in de Ned. taal bdz.: de hoer A. C. v. d. Moy, leeraar aan den Hoofdacte cursus en onderwijzer O. L. O., tot leeraar in de Duitsche taalde hoor P. Storm, hoofd eener school voor M. U. L. O., tot leeraar in het handelsrecht enz.de heer Mr. KL Denys, rechtskundig adviseur der Alg. Held. Wink. Vereen, en tot leeraar in de stenographiede heer J. J. Janzen, gediplomeerd systeem «Groote" en ,Stolze-Wéry", onderwijzer O.L.O. Jeugdige avonturiere. Zondagmorgen verlieten twee jongens hun ouderlijke woning alhier, voorgevende dat zy, padvinders, oefeningen moesten maken, wat, na onderzoek, een verzinsel bleek te zyn. Daar de knapen uitbleveD, werd de politie met het geval in konnis gesteld. De avond kwam, de nacht viel in en nog waren zy niet boven water gekomen. Maar den volgenden morgen kregen de in angst ver- keorondo ouders van een hunner een kaart, waarop stond geschreven, dat zy voornemens waren om door het hettlo land to gaan zwer ven, een stout plannetje, waarvan ovonwel niet veel is terecht gekomen, want de een keerde terug naar huis, terwyl de ander uit Bergen bericht zond, dat hij daar was aan geland. Gisteren liet deze bengel nog steeds op zich wachten, waarop men daarheen is gegaan, om hem, zoo mogolyk, te halen, Aangehouden. De politie te Roterdam heeft in een woon schuit onder Krimpen aan den IJsel, aange houden J. S., die verdacht wordt zich alhier te hebben schuldig gemaakt aan verduistering. Met hem vertoefde in die schuit de 18- jarige J. H. P. uit Rotterdam, wolk meisje ter beschikking van haar ouders is gesteld. J. S. is naar hier getransporteerd. Rei8plan „Kortenaer". Het reisplan ven Hr. M. Kortenaer" (zie le blad) is in zooverre veranderd, dat in plaats Leith, Dundee zal worden aangedaaD, De „Paramaribo". Het oude stoomschip «Paramaribo" is door de Marine verkocht aan do slooper(j «Hol land", te Hendrik-Ido-Ambacht, voor de som van f 28.000. Verhuurders-Vereeniging „Samenwerking". Bovenstaande vereeniging hield Donderdag avond haar 5e Jaarvergadering in de achter zaal van café «de Pool". Er waren slechts weinig leden aanwesng. De Voorzitter, de beer Bocrma heette de aanwezigen wolkom. Dit is een .kroonjaar", wel een bescheiden, zoo zei by, maar toch eon (kroonjaar". Over don gang van zaken zyn vjj wel tevreden, maar geonsziDS vol daan veel kon anders zyn. Toch, verge leken by den toestand van vyf jaren terug, wat betreft het verhuren van woningen en het innen der huur, mogen wy tevreden zyn. De medewerking der leden was niet schitte rend, nóch wat het bijwonen betreft der vergadering, nóch wat het aanwerven aan gaat van nieuwe leden, nóch ook ten opzichte van het naleven van het reglement. Onze vereeniging sou meer kunnen prestoeren als meerdere huiseigenaren aangesloten waren, want juist van de niet-aangeslotenen hebben wy de last. Waarom treden ze niet toe? Vyf jaar hebben ze nu ons werk gezien, en de contributie 25 ct. per aangesloten perceel por jaar, zal hen toch wol niet afschrikken. Niettemin constateerde spr. een geleidelijke vooruitgang, in 't af geloopen jaar van leden met 141 perceelen. Met de beste wenschen voor de vereeniging opende spr. de vergadering. De notulen van de vorige vergadering worden by acclamatie goedgekeurd. Aan de orde is het verslag van den ad ministrateur. Dezo, de hoor Kroonstuiver, deelt mede, dat het vorig jaar de vereeniging 189 leden met 968 perceelen telde. Er kwamen 28 leden met 158 perceelen by, 5 leden met 17 perceelen gingen af, zoodat vermeerdering bedroeg 28 leden met 141 perceelen. Bijzondere gebeurtenissen vallen niet te vermelden, niet alles wat de vereeni ging zich voorstelde, is bereikt. Succes is behaald ten opzichte van verkryging van gunstige bepalingen betreflende huurlei dingen, van het terrein aan het Ankerpark en van het request betreffende subsidie aan andere vereenigingen. Den administrateur wordt dank gebracht voor zjjn vorslag, waarna voorlezing wordt gedaan van de beide aan den gemeenteraad ingediende verzoekschriften. De rekening over het afgeloopen jnar sluit mot oen voordeelig saldo van f21.58, aan contributies werd ontvangen f 249 58, de totale ontvangsten bedroegen f28315, de uitgaven f 261.57. De hoer R. van Os bracht, namens do commissie voor 't nazien der rekening rapport uit en constateerde, dat de boeken en be scheiden van den penningmeester, den heer 8. Meyers, in ordo werden bevonden, waarna dezen heer lof wordt gebracht voor zjjn ac curaat beheer. De aftredende bestuursleden, de heeren De Graaf en Meyers, die zich beide herkies baar hadden gesteld, werden herkozen. Tot leden van de commissie voor het na zien der rekening en verantwoording van het volgend jaar werden gekozen de heeren Basie en Nieuwbuurt. De voorzitter doet alsnu voorlezing van enkele artt. uit het reglement, ten einde daarop de aandacht dor leden te vestigen. Hieruit blykt o.a., dat de vereeniging de leden beschermt tegen wanbetaling, dat even- tueele gerechtskosten uit do kas bestreden worden, dat de vereeniging inlichtingen naar buiten inwint over aspirant-huurders hunnen koste, enz. enz. Verschillende inlichtingen worden gevraagd en door den administrateur of den voorzitter verstrekt, waarna deze laatste onder de op merking, dat zoowel huurder als verhuurder door de aansluiting by de vereeniging gebaat wordt, de vergadering sluit. IJmulden, 23 Mei. De IJmuider stoomtrawlervloot is weer met eeu schip toegenomen. Door eene nieuw op te richten maatschappij is de stoom trawler iiAurora" uit Edinburgh aangekocht. De stoomtrawlers Oceaan I, II en III zyn uit de vaart genomen en opgelegd om ver- kooht te worden. Het porsoneel is reeds ontslagen. Minister Coiijn naar de Rljk8werf. De Minister van Oorlog, a.i. Marine, zal Zaterdag oen bezoek brengen aan de Marine werf te Amsterdam. 0nt8lag op '8 Rijkswerf te Amsterdam. Uit Den Haag wordt aan «Het Volk" gemeld Woensdagmiddag had een conferentie plaats tusschen den waarnemenden Minister van Marino en de Kamerleden Smeeuge, Rood- huyzen en Helsdingen over het ontBlag aan do Marinewerf. De Minister deelde mede, dat hy bezig is maatregelen to bespreken, di-, als ze genomen kuonen worden, bet ontslag aan do werf onnoodig zullen maken. Mochten de pogingen, die daartoe gedaan worden, mislukken, dan zal het ontslag op zoodanige wyze worden gegeven, dat zulks het miuBt zwaar op de werklieden zal drukken. Een schoolvergadering op het Stadhuis te Amsterdam. Onlangs is in een der trouwkamers ten Stadhuize te Amsterdam een vergadering gehouden van het personeel eener school. Niemand minder dan de wethouder voor het oponbaar onderwijs presideerde de byeen- komst. Het betrof een conflict, tusschen het hoofd van de school en het personeel gerezen. Het hoofd veranderde willekeurig de agenda der schoolvergaderingen en gaf, by zyn op treden tegenover het onderwijzend personeel, niet altyd van groot tactisch talent blyk. Om aan de gespannen verhouding een einde te maken, had wethouder De Vries deze schoolvergadering bijeengeroepen. Na do van beide zjjden geuite bezwaren te bobben gehoord, gaf de wethouder toe, dat hot schoolhoofd van houdiDg moest ver anderen en dezo het best zou doeD, daarmee den volgendon dag reods to beginnen. Naar ons word medegedeeld, hoeft deze vergadering inderdaad geholpen. Do verhouding tusschou hoofd en personeel aan bedoelde sohool is thans redelyk. (Tel.) Paard door een spiegelruit. Een op hol geslagen paard heeft gister middag in het manufactureu-magazyn der firma De Wilde, Van Woustraat by d< Hemonylaan, te Amsterdam, groote verwoes ting aungericht en zich zelf ernstig gekwetst. Het paard van den steenkolenhandelaar Roosnek Zoon, van de Ouden Schans, was nl. schichtig en onhandelbaar geworden en ternauwernood had do voerman het beest uitgespannen, om het wat tot bedaren te laten komen, of het paard rende uit de Albert Cuypstraat over do Van Woustraat naar de Hemonylaan. Eerst rende het dier met zyu kop tegen eon muur en daarna door oen der groote spiegelruiten van het manu facturen-inagazyn. Zoowel door het glas als door dou rand van de toonbank, waarin het paard met zyn borst stortte, word het ernstig gewond. Gelukkig kreog in den winkel niemand letsel. Het hevig bloedende beest werd ten slotte weggebracht. Sterke aardbeving. Volgens mededeeling van het Kon. Ned. Met. Instituut is in den nacht van 22 op 23 Mei aan het Instituut te de Bildt een sterke aardbeving, opgeteekond, waarvan de regi- stroering ruim 8 uur duurde. De eerste voor- loopers vertoonden zich te 2 uur 85 min. 54 seconden Gr- De afstand van het epicen trum bedraagt ongeveer 8200 K.M. Op dezen afstand liggen o.a. Midden Amerika en O. Azië, waar aardbevingen veelvuldig voor komen. De bacil van het mond en klauwzeer. Berlyn, 28 Mei. De agrarische «Deutsche Tageszeitung" deelt mede, dat het den heer Wilh. Grngel, werkzaam aan het hygiënisch instituut van de universiteit te Rostock, ge lukt is, na een lange studie, de bacil, die het mond- on klauwzeer veroorzaakt, in rein cultuur te kweeken. Gezonde dieren syn door deze bacil geïofecteerd. Bovendien is het hem gelukt, uit de gedoode culturen oen entstof te maken, die de geënte dieren immuun maakt tegen deze ziekte. De entstof is geen genees middel, doch waarborgt, dat gezonde dieren de ziekte niet krygen. Proeven met runderen hebben een volkomen bevredigend resultaat gehad. Er zyn echter nog meer proeven noodig om volkomen klaarheid te krygen omtront do sterkte van de entstof en den duur der immuniteit. Stuurlieden examens. 's-Gravenhage. Geslaagd groote stoomvaart tweede stuurman de heer F. K. J. Hantzch derde stuurman de heeren A. P. Potjer, A. E. Richter en W. C. Rykeboer. De „Imperator" van stapel geloopen. Hamburg, 28 Mei. Vanochtend is van de werf «Vulkan" het, voor de Hamburg- Amerika-lyn in aanbouw zynde, reusachtige stoomschip «Imperator'*, het grootste schip van de wereld, van stapel geloopen, in tegenwoordigheid van den Keizer, hertog Albert van Wurtemberg, do burgemeesters van Hamburg en staatssecretaris Tirpitz. Na een toespraak van den eerste-burge- meestor Burchard doopte de Keizer het schip. Voor het Zweedsche pantserschip. Stockholm, 28 Mei. De Raad van State nam, immers den ZwcedBohen Staat, in zyn zitting van gisteren, de som van 12 millioen kronen aan van de Zweedsche Pantserschip- vereeniging voor den bouw van eon pantser schip. De Koning deelde dit den Rijksmaarschalk schriftelyk mode en voegde daaraan toe, dat het koningshuis evenoens wilde bydragen tot de versterking der weermiddelen en dat hy daarom 100,000 kronen voor het pantser schip schonk. Deschanel gekozen. Parys, 28 Mei. Paul Deschanel werd tot voorsittor dor Kamer gekozen mot 292 stem men. Op Etienue worden 208 stemmen uit gebracht. Stakingsonlusten in Boedapest. Boedapost, 23 M -i. De algomoeae staking is hodonmorgen begonnen. Tal van botsingen zyn voorgekomen tus schen werklieden'en de politio. De menigte vernielde ruiten en gaslantaarns en hield do trams aan. Er werden 68 menschen gewond, 2 ge dood. Zeven politieagenten werden gewond. Do opstand neemt zeer ernstige, bijna revolutionoaire afmetingen aan. Het geheele garnizoen is opgerukt. Alleen in den middag vielen 3 doodeu en 160 gewonden. Het ge peupel plundert de koffiehuizen. Dames en heeren wordon door apachen aangevallen. Geldtasschen, horloges enz. worden gestolen. Een schooljongen werd gedood. De kranten verschijnen niet. Do stemming in de stad wordt van minuut tot minuut meer opge wonden. Het gevaar voor het publiek in de straat is zoor groot, daar de passage ook geoor loofd is in do afgezetto straten on het on- sohuldige publiek midden in de gevechten geraken kan. In alle straten ziet men infan terie met de bajonet op de geweren en cava lerie. De militairen hebben alle hoofdstraten en openbare pleinen bezet. Do manifestanten staken de electrische trams in brand. Ean socialistische deputatie verzocht den minister-president de aange kondigde vergadering toe te staan, do minis ter verklaarde dat deze in een gesloten zaal mocht plaats hebben. De deputatie verklaarde daarop, dat de onlusten zouden voortduren. De minister-president antwoordde, dat hy de strengste maatregelen ging nemen. Om half zeven meldt de politie 4 dooden en 114 gewonden. Met het oog op het dreigen der spoorwegbeambten met staking, worden de stations met militairen bezot en de spoor lijnen bewaukt. De geweldplegingen duren voort; do schade is enorm in de remises van de electrische tram. Op verschillende plaat sen in de stad wordt getracht brand te stichten. Prins George Willem van Cumberland f Aan de uitvoerige telegrammen over de toedracht van het auto-ongeluk, dat prins George Willem van Cumberland bet leven gekost heeft, behoeven wy nog maar weinig toe te voegen. Alle berichten stemmen hierin overeen, dat de prins zyn auto, een voertuig van 60 paardenkrachten met zes zitplaatsen, met een vervaarlijke snelheid naar schatting van 90 K.M. liet loopen, toen het ongeluk gebeurde. De weg loopt by Friesack over heuvelachtig terrein, maar is breed en goed onderhouden. Op de plaats, dio pas begrint was, raakte de auto aan het slingeren en verloor de prins de macht over het stuurrad. In spiraalvormige kringen sprong de anto nog 80 M. vor on vloog daarna het bosch Hier stootte het voertuig op 2 M. hoogte stuk van oen pijnboom af een bowys, dat hot ook een vertikale beweging gemaakt moet hebben, rukte een jongen eik en twee py'n- boomen uit en raakte ten slotte tusschen drie boomen beklemd. Een van de uitgerukte pynboomen viel niet ora, maar werd recht standig meegesleurd en kwam tegen een anderen boom, die 8 M. verder stond, aan to staan. Da anto werd van onder tot boven vernield. De boschwachter heeft een doffen knal gehoord, die hem deed denken dat er in de buurt een schot afging. Hy liep ijlings op het geluid af en vond don prins dood aan het stuur van zyn auto zitten. De kamer dienaar Grewe (de eerste berichten spraken by abuis van een kamerheer von Greve) lag enkele meters verder op den grond te jam meren en bezweek kort daarna. De chauffeur blykt niet ernstig gewond te zyn. Het grootste Oorlogsschip. Zaterdag is te Newport Netvs de super- droadnought «Texas" van stapel ge laten, en daarmee beschikt thans de Ameri- kaansche regeering over den grootsten en machligsten oorlogsbodem ter wereld. De waterverplaatsiog in volgeladen toestand bedraagt 38,367 tondo lengte is 578 Eng. vt., de snelheid 21 knoop. De machines kunnen 27,000 P.K. ontwikkelen. De (Texas" is bewapend met kanonnen van 14 Eng. daim, waarvan er tien verdeeld zyn over 5 geschut- torens. Wanneer de kolossus geheel gereed van de werf komt, zal hy 25,000,000 gulden gekost hebben. Het zusterschip van de (Texas" wordt in Juli te Brooklyn te water gelaten. Die oor logsbodem zal de «New York" heeten. van d beer Piet Pessimist junior, IV. 't Is voorjaar. De bloemetjes bloeien, de weidon wordon groen, de vogels zingen, het zc-Dnetje schynt zoo lekkeren als de wind nu maai- niet nit den verkeerden hoek waait, och, dan is het hier nog zoo kwaad niet. Op school leerden we wat een «ge matigd klimaat" iskoele zomers en geen erg koude winters; non we kannen over 't algemeen van koele en vochtige zomers meespreken. Verleden jaar was een uitzonde ring en weerprofeten hebben beweerd, dat dit hot begin was van een periode warme zomers. Maar profeten eten, zooals u weet, geen brood, en ik geloof er niet veel aan. Ik bad dezer dagen een aardig avontnnr. Nu bet wat mooier weer wordt, gaat Paula 's middags dikwijls moe een eindje wandelen. Zoo liepen we onlangs ook op de Hoofd gracht, on wat zien we daar Een artille rist met zyn meisje, bezig zyn sigaar aan te steken. Nu weet ik wel, dat het niet tot eene goede opvoeding behoort, om to rooken als je mot je meisje wandelt. Ik zon daarop met een flauwe aardigheid kunnen antwoorden, dat engelen toch altyd in wolken gehuld zyn, maar Panla heeft niet graag, dat ik derge- lyko zinspelingen maak. En daar ik geen paedagogisch opstel schryf, althans niet paeda- gogisch in dien zin, wil ik ook verder geen commentaar leveren op 's jongelings rooklust. Wat gebeurt Uit de verte nadert een sergeantjeeen kersversch exemplaar, even boven de maat ide soldaat zelf was pl.m. 6 voet), en zietde fortverdodiger, verdiept in hot aansteken van zyn sigaar, ziet zyn superieur niet. Het sergeantje, in 't volle gewicht van zyn „hoog"-heid, stapt op den ongelukkige toe, en vraagt, zoo barsch als hy, mot zyn hooge tenor, kon„waarom salueer jy niet?" Waarop de verschrikte soldaat antwoordt, dat hy juist zyu sigaartje aanstak en den sergeant niet zag. „Sigaartje aanstak sigaartje aanstak aldus viel de sergeant uit, „dan rook je maar geen sigaartje! Verstaan Eu na nog eenige roprimandes kon de ongelukkige gaan. Nu vond ik die opmerking van den ser geant zeer ad rem, en getaigend van een zeer juist en logisch oordeel, en ik zei tegen Paula „Kyk, dót mag ik nu zienDie Bergeant is een man naar myn hart. Hy weet de discipline hoog te houden en bovendien be zit hy een groote mate gezond verstand!" Natuurlijk was Paula 't niet mot me eens. „Ja maar, Piet", zei ze, „die arme jongen kón werkelyk niet salueerenhy zag den sergeant niet, en ik bogryp niet, dat die er zoo'n drukte over maakte." „Daar heb je jelui vrouwen weer", zei ik. „Logica absentOmdat dat meisje van hem tusschen twee haakjes, zag je wat 'n lief snoetje het was? Delicaat, hoor! deli caat I" (maar hierop reageerde Paula niet) „omdat dat juffie zoo sneu keek, daarom heb je natuurlijk weer met haar te doenJelui vrouwen snapt niets van discipline en vader- landseer enzoovoort, en begrypt niet, begrijpt ab-so-lu-ment niet, dat het wel en wee van den enkeling achter moet staan by het lands belang." „Maar Piet", waagde Paula schuchter op to merken, als ik zoo aan den gang ga, krygt ze wel een beetje den schrik voor me. Ik maak echter nooit misbruik van zulke gelegenheden, maar er zijn wel eens oogen- blikkon waarin jo je mannelijk gezag moet laten gelden. „Maar Piet", zoo zei ze, „hoe kan nu het landsbelang gediend worded door de woorden van een pedant, opgeblazen sergeantje Ik neem aan dat het een ver- gryp is tegen de krygstuoht, maar is dat dan zoo ontzettend erg?" „Ja zie je, vrouw", antwoordde ik, „hoe zou het leger kunnen bestaan zonder tucht? Hoe zou, zonder tucht, de maatschappelijke orde gehandhaafd bly ven, hoe zou hier ging de rest van myn woorden teloor in het geratel van een kar op die ellendige Hel dersche keien, en toen de kar voorby was had Paula weer wat anders in baar hoofd. „Ocb, Piet", zoo riep ze, „kyk tocb eens wat een snoesje van een mousselientje", en ze trok me mee naar een étalage. Och ja, zoo zyn die vrouwen een ver standig woord kun je er niet mee spreken I Natuurlyk gaan we met dit mooie weer nog al eens naar Huisduinen. Niet-waar, waar moot je anders heen En het is nog te vroeg om de stad uit te gaan. Een paar maal zyn we op Schereningen geweest, maar van 't jaar zullen we denkelijk naar Nizza gaan of Locarno. Och ja, je moet w&t doen voor een verzetje, niet-waar Maar voorloopig blijven we te Huisduinen. In het trammetje kan ik Paula met geen geweld krygen. 't Is haar te klein, segt ze, (ze is nogal dikkig, weet-u). Ik zeg: „maar menscb, 't is toch zoo'n knns, aardig dingske je rydt er zoo lekker over heen." En da's waar; 't dingske is klein, maar dapper. Na lang praten kreeg ik er haar in. 't Woei nogal en by de bocht werd ze bang. „O, Piet, as-'t-ie maar niet om waait 1" „Mal ligheid!' riep ik. Maar ze wou er persé uit. En als oen vrouw persé iets wil Maar in dit geval was er een conducteur en die zei: niet dan over myn lykl 't Ging hem net als de Duitsche Keizer in Straats burg, hy zei het wel niet woordelijk maar dan toch „naar den zin". En Paula kroop in haar schulp, in casu het trammetje, en sei niets moer. Mirabile dictu Ik wil maar zeggen, als die conducteur Piet Pessimist junior geheeten had, dat-ie dan niet soo fier en zelfbewust gesproken had. Niet omdat-ie dan P.P. was, maar om dat zyn vrouw dan P.P. geb. P.P. heette. We kwamen in Huisduinen aan. En toen we een kwartiertje gezellig gezeten hadden in de Knrzaal, toen wou ze me waarachtig ja, etel-u voor, pootje-badenEen mensch van vyf-en-veertig, nogal corpulent en heel deftig gekleed! Ik zei: „Maar dat gebeurt niet! Je kan hoog springen of laag springen, ji kan op je poot spelen of niet op je poot spelen, maar jy kunt thuis, op zolder, pootje baden zooveel als je wilt, maar hier gebeurt het nietl" Nou en toen gebeurde het niet. Ze keek wel woedend, maar als ik maar flink optreed en m'n autoriteit laat gelden, dan gebeurt wat ik wil. Als er soms jonge echtelieden zyn, die omtrent dit punt iets van me willen leeren, de Redactie kent myn adres, na den eten is het beste tijdstip voor een bezoek. Paula is nu op reis, vandaar dat ik u dit alles schryf. Ik zal het „Vliegend Blaadje" waar dit in staat, maar verdonkeremanen, anders zou ze 't nog lezen en dat vind ik nou minder noodig. Eon volgend maal vertel ik u wel eens wat over onze badplaats, want ik heb tal van aanteekeningen. O ja, dit moet ik nog even zeggenwe haddon haast een ongeluk gehad. Of liever Paula had een ongeluk gehad. We loopen namelyk langs het Btr&nd en toen glijdt ze uit, en gelukkig greep ik haar nog bytyds, anders waa het mis geweest. Eo waar denkt u nu dat ze over viel Over eon kwal, tenminste het overschot daarvan. Met d'r hooge hakjes was ze in de kwal-substantie getrapt, en daar ging het! Jonge dochters, weest gewaarschuwd tegen schoentjes met hooge hakken! Denn das UnglUck schreitet schnell, sou Schiller zeggen. Gemeenteraad van Texel, gehouden 22 Mei 1912, Voorzitter de heer Gaarlandt, burgemeester. Aanwezig 11 leden; afwezig met kennis geving de heeren Dijt, wethouder, en W. K. Bakker. Na opening deelt de voorzitter mede, dat Z.Ed. te Amsterdam by H. M. de Koningin op audiëatie geweest is en dat H. M. met belangstelling naar de gemeente Texel heeft geïnformeerd. Hierna voorlezing der notulen, die goedge keurd werden. De heer D. P. Bakker com plimenteerde den nieuwen Secretaris voor de uitstekende en zeer correcte aanteekeningen. I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. a. Dankbetuiging van den nachtwaoht J. T. Roeper, voor verleend pensioen. b. Idem van den Gemeente«opzichter A. Dalmeyer voor verleend ontslag en pensioen. Aangenomen voor kennisgeving. c. Adres van R. Daalder, te Koog, ver zoekende het strand tusschen kilometer- palen 20 en 21 te mogen pachten. d. Adres van eenige personen, waaronder leden van «de Vereenigde Koog", om niet in te gaan op het versoek van «de Vereenigde Koog", om het strand niet meer te verpachten aan particu lieren, maar aan genoemde vereeniging. Beide adressen gesteld in handen van B. on W. II. Aanbieding van het gemeente-verslag over 1911. Dit verslag werd den Raad aan geboden en zal by de leden oirculeeren. III. Aanbieding van het verslag bedoeld in art. 52 der Woningwet over 1911. IV. Aanbieding van de rekening van het Algemeen Weeshuis, dienst 1911. Deze rekening, slnitende met een batig saldo van f 581,98, wordt voor onderzoek in handen gesteld van eene commissie, bestaande uit de heeren W. K. Bakker, Koning, Keesom sn Visser. V. Aanbieding van besluiten tot het doen van af- en overschrijvingen en van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven, beide begrooting 1911. Voorgesteld werd, hoofdzakelijk ten be hoeve van het Algemeen Armbestuur, eene som van af- en overschrijving van f860. en eone voor betalingen van f 153,78". Mede gesteld in handen der bovengenoemde oom missie met uitsondering van den heer Visser (voorzitter van het Alg. Armbestuur.) VI. Formatie van stembureaus. Vastgesteld volgens voorstel van B. en W. VII. Benoeming van een plaatsvervan gend hulptelef jod kantoorhouder te de Koog. Met algemecuo stemmen werd benoemd Mej. N. Daalder—Wnis. VIII. Jaarwedde van den te benoemen Gemeente-opzichter. In de vorige zitting staakten de stemmen over het voorstel van de heeren Keesom, D. P. Bakker en Zym, om het salaris te bepalen op f1000.— per jaar met 4 twee- jaarlykscho verhoogingen van f 50, maximum f 1200.(by gebleken bekwaamheid). Thans word dit voorstel aangenomen mot 6 tegen 5 stommen •vóór de 8 voorstellers on de heeren Kikkert, Mets en Droa. IX. Adres aan H. M. de Koningin ter verkryging van de Rijksbijdrage, krachtens art. 48 sub. 10 der wet tot regeling van het lager onderwys, ten behoeve van de school te Zuid-Eierland. Aangezien het nu zeven maanden beeft geduurd met de vaca ture van Hoofd der school te Zuid-Eierland, zou men de aanspraak op subsidie voor deze school verloren habben. Daarom wordt voor gesteld ontheffing van ééne maand te vragen met vermelding der redenen, die tot deze langdurige vacature hebben geleid. Goed gekeurd. X. Voorstel tot het bouwen van eene woning voor het hoofd der school te den Hoorn. Aangezien de aanvrage om subsidie voor desen woningbouw tot niets heeft geleid, wordt voorgesteld dezen nu te doen voor rekening der Gemeente. Kosten f 4084.—. Aangenomen. XI. Voorstel inzake oprichting hulptele foonkantoor te De Gocksdorp. Thans loopt dit kantoor voor rekening van het Ryk. Beter is het, evenals op de andere dorpen, dit te doen loopen voor rekening van de Gemeente, waartoe het voorstel ge daan wordt. Budget f 160.per jaar. Goed gekeurd. Xn. Voorstel op het adres van «de Ver eenigde Koog". De Voorzitter noemt het verzoek drielediga. om subsidie, b. om steun voor aanleg van plantsoen en verfraai ing, c. om het strand, thans in handen van den badhoisondernemer, te mogen pachten. Voor a. wordt voorgesteld te wachten tot behandeling van de begrooting voor 1913; voor b. toezegging tot steun en medewerking, vooral met het oog op het vreemdelingenver keer, wanneer «de vereenigde Koog" hare plannen wil aangevenvoor c. aoht men geene termen aanwezig. Overeenkomstig dese adviezen wordt be sloten. XII. Tydelyke geldleening. Voorgesteld wordt to leenen f 2000 voor kasgeld (te bestrijden uit de gewone middelen) en f 8000 ter betaling van school Eierland, gebouw onbehuisden, schoolschuttingen, gym nastieklokalen, enz., om deze tydeljjke leening later in eene definitieve te doen overgaan. Aldus wordt besloten. XIV. Oprichting Zeevaartschool. Na eenige besprekingen wordt vastgesteld te adviseeren, dat het wenschelyk ia eene inrichting te hebben, sooals Vlieland die heeft, met voorbereidenden cnrsus en stuur- lieden-afdeeling, daarbij de hoop uit te spre ken, dat hieraan later ook eene visschery- school verbonden kan worden, en als de meest waarschijnlijke plaats Oudesohild voor te stellen. Aangenomen by acclamatie. Volgde omvrago. De heer Zym zegt op den marktdag het park gesloten gevonden te hebben. Hij be treurt dit. De Voorzitter zegt, dat het park opgeknapt wordt, en daarna ook op marktdagen voor het pabliek open zal zyn. Hierna sluiting. IHGEZOHDEH. M. de R.1 Verzoeke beleefd plaatzing voor het vol gende Gedenkzuil. Het bestuur van „Helders Belang", ver eeniging ter bevordering van het vreemde lingenverkeer, heeft het plan opgevat de ge meente te verrijken met een gedenkzuil, te plaatsen op een der openbare pleinen. VersohiUende plannen zyn ter tafel ge bracht. Een der plannen bestond in het op richten van een Marine-zuil, ter eere van de Marine, feitelijk de hoofdbron van het bestaan dezer gemeente. Een ander plan bestond in een gedenkzuil, voorstellende Marine en Leger beiden. Een derde plan bestond in het oprichten van een Reddicg- zuil, ter eere van de talrijke menschenredders, waaraan onze gemeente zoo bijzonder ryk is. By een eventueel overlijden van een van die edele redders zou de plaatsing van diens naam op die reddingxnil een daad van piëteit zyn. Hoevele standbeelden worden niet opgericht voor minder edele menschen Met de opriohting van dergelijke zuilen bedoelt het bestuur van „Helders Belang" tevens de verfraaiing van de gemeente. Waar men in Duitsohland in bijna alle groote steden en ook zelfs in zeer vele kleinere dorpen een „Krygmansstandbeeld" heeft ter eere van de gevallen strijders in den oorlog van 1870 1871, daar schynt ons het denkbeeld van „Helders Belang", de menschenredders op deze wyze eer te bewyien, zeer sympathiek. De voorstanders van een Marine-zuil be oogden daarmede de Marine te eeren, eeBS- deels door de opriohting van dergelijke gedenkteekens b.v. voor Lombok, voor Atjeh enz. enz., anderdeels door voort te gaan met aan de gemeente selve den stempel te geven van Marine-plaats door het geven van straatnamen afkomstig van Indië, b.v. Celebesstraat, Atjeh- straat, Molukkenstraat, ens. In tegenstelling daarvan vindt men bier straatnamen ontleend aan beroemde huisjesmelkers, Basstraat, Schagenstraat, Goversstraat, Kikkertstraat, Zwaanstraat, Gravenstraat, Janzenstraat e. d. Voor het geven van dergelijke Indische namen dient het gemeentebestuur te zorgen opdat de gemeente door deze kleinigheden toone, dat de Marine alhier voor de gemeente namen van zeer, zeer groot belang is. N. De predikant meende na afloop van de doopplechtigheid aan de jonge moeder sijn hulde te moeten betuigen over het voor beeldig gedrag van haar doopeling, die zonder een kik te geven, de plechtigheid aan zich had laten voltrekken. «O, dominé 1", antwoordde zy, «dat heeft me niet verbaasd, want thuis hadden wy reeds een week lang geoefend." Kleine Advertentifin 80 cents), worden geplaatst bij voor* uitbetaling. Advertentiën. Den 26sten Mei hopen onze geliefde Oudera Leendert de Beurt en Mina Bruine, hunne 25-jarige Ecbtvereenlglng te herdenken. Namens hun dankbare Kinderen. IJmuiden, 24 Mei 1912.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 2