(latten ëTifnitiap. 8ioscDpe-Theater. Balmuziek Tandarts v.d. Voort, SPEELKOORTS. Weststraat 104 Marine en Leger. De uit O.-Indië g (larf wordt op non-a R. olT. van gez. Ie kl. L. K. gesteld. De luit. ter zee le kl. jhr H. K B. Rendorp zal per atoomschip »Kawi" van de Rotterdamsche Lloyd, hetwelk 22 Augustus a.s. van Marseille ver trekt, zijne bestemming naar Oost-Indië opvolgen. De adelborst le kl. Marine-reserve O. J. van Luik wordt 15 Juni 1912 overgeplaatst van tAtjeh" op ïVan Speyk". De idem. J. H Hollaar idem van •Atjeh" op »Bever" (rol »Van Galen".) De luit. ter zee 2e kl. Marine-reserve J. O. A. L. de Vries wordt 15 Juni 1912 ontheven van tyn plaatsing wegens eindiging oefening. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Karimata, uitreis, vertrok 25 Mei van Suez. Ambon, thuisreis, passeerde 27 Mei Perim. Oranje, uitreis, arriveerde 28 Mei te Sabang. Banda, uitreis, arriveerde 28 Mei te Padang. Kon. d, Nederl., thuisreis, vertr. 28 Mei v. Algiers. Koning Willem I, uitreis, is 29 Mei Ouessantgepass. Rembrandt, uitreis, vertrok 29 Mei van Suez. Nias arriv. 29 Mei van Amsterdam te Sabang. Billiton vertrok 29 Mei van A'dam naar Hamburg. r0tterdam80he bloed. Menado, uitreis, vertrok 25 Mei van Suez. Sindoro, uitreis, vertrok 26 Mei van Perim. Walcheren, thuisreis, arriveerde 26 Mei te Havre. Wilis, uitreis, vertrok 26 Mei van Tanger. Birma, uitreis, arriveerde 28 Mei te Bahia. Bogor, uitreis, arriveerde 28 Mei te Padang. Goentoer, thuisreis, vertrok 28 Mei van Port-Said. Malang, uitreis, vertrok 29 Mei van Suez. Merauke, thuisreis, vertrok 28 Mei van Padang. Wilis, uitreis, arriveerde 29 Mei te Marseille. Gorontalo vertrok 29 Mei van R'dam naar Batavia. Koninklijke Hollandsohe Llotd. Delfland, uitreis, vertrok 27 Mei van Rio Janeiro. Frisia arriv. 28 Mei van Buenos-Ayres te A'dam. Zeelandia, thuisreis, arriveerde 29 Mei te Santos. Kon. West-Indisohe Maildienst. Oranje Nassau, thuisr., is 27 Mei St. Michaels gepass. Pr. d. Nederl., arriv. 27 Mei v. A'dam te Paramaribo. Prins Will. I arriv. 26 Mei v. W.-Indië te New York. Prins Willem IV, uitreis, is 26 Mei Ouessant gepass. {Zie verder Tuieede blad.) Ingtzondtn M»d«doaling«n. Hoevele menschen hooren wij iederen dag zich beklagen over hun slechte gezondheid, zoo wel onder hen die ons vreemd zijn, als onder hen met wie w\j van naby omgaan. Bestaat er dan geen middel voor hun kwaal? Welzeker doet het dit, maar een noodlottige aarzeling houdt hen tegen nog een proef te nemen, terwijl zij er dtkwyls reeds zoo vele vruchteloos hebben genomen. Aan die ongelukkigen die zich aanhoudend en terecht beklagen over hun treurig lot, houden wy de loftuitingen en de tevredenheid voor van hen die den goeden inval hebben gehad de Pink Pillen te beproeven en daardoor spoedig van hun lijden zyn verlost, zooals dit altijd gebeurt wanneer men zich bedient van dat zoo werkdadig genees middel. Mquf. J. G. Bouquenon. Mejuffrouw J. G. Bouquenon, geboren Bavius wonende te 's Gravenhage, Korte Groenewegje 79, heeft ons het volgende geschreven: •Sedert langen tyd was myn gezondheid zeer afgenomenik had er niet voldoende op gelet en zoo kwam er een dag dat ik, geheel verzwakt en volkomen bloedarm, in zulk een toestand ver keerde dat ik het bijna onmogelyk achtte er ver andering in te brengen. Myn leven was dan ook ondragelijk voor roy geworden. Ik was zoo zwak dat ik niet meer kon werken. Ik was uitgeput en meermalen bleef ik geheele dagen in een soort van verdooving. Ik ben meerdere malen vele dagen te bed moeten blyven. lk at slechts zeer weinig doordat myn maag als 't ware gesloten was en ik kon dientengevolge niet op krachten komen. Na vele versterkende en audere middelen gebruikt te hebben, was ik nog even ver en ik wist niet meer wat te doen. Gelukkig is mij toen het gebruik der Pink Pillen aangeraden en by deze neb ik heil gevonden. Zoodra ik de Pink Pillen heb genomen, heb ik my beter gevoeld en door vol te honden, hebben zy my kracht en gezond heid weergegeven." Prys tl.75 de doos, f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar by: Generaal-depót der Pink Pillen van Eeghenlaan 22 te Amsterdam; voor Helderen omstreken by: DE KOK, Middenstraat, H. DE BIEBiersteker, Keizerstraat 93; te Schagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. BUIS en ver der by verschillende Apothekers en goede drogisten Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: Verzendingsweg. Datum der ter postbezorging. 7 en 21 Juni 6.55 'sav. 31 Mei 6 55 's av. 4 en 18 Juni 655 'sav. 11 en 25 |3.40'snm 31 Moi 6.55 'sav. p. zeepost via Amsterdam p. zeepost via Rotterdam p. HolL mail via Genua p. Holl. mail via Marseille pjranzchem. via Marseille (voor Sumatra's Westkust sn Benkoelen alleen op verlangen der afzenders) p. Duitsche m. via Napels Naar Palembang, Riouw, Ban ka, Billiton en Borneo: Tydst. der laat. bus). a/h Postk. 7 en 21 Juni 4 en 18 11 en 25 mail via Genua p. HolL mail via Marseille (alleen op verL der afz.) p.Fransche m.via Marseille 31 Mei p. Duitsche m. via Napels 12 en 26 Juni Naar Atjeh en de Oostkust van p. Eng, mail via Brindisi p. Holl. mail via Genua p. Holl. mail via Marzeille (alleen op verl. der afz.) p.Fransche m.viaMarseilh. p. Duitsche m. via Napels eiken Vrijdag 4 en 18 Juni 11 en 25 31 Mei ;8.45'smor. j'6.55 's av. |3.40'Bnm. 16 55 's av. |12.15 sm. Snmatra 18.45'smor. 6 55 's sv. 13.40 'snm. 6.55 's av. |12.15 'sm. Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdami 6 en 20 Juni |6.55 av. p. mail via Queenstown 7 an 14 8.40'snm. p. mail via New-Iork. 7 en 21 3.40'snm. p. mail via St Nazaire .1 10 |6.55 's av. Naar Corayao, Bonaire en Aruba: zetpoet via Amsterdam 6 en 30 Juni ,6.55 's av. eiken Dinsdag en Vrydag [3.40'snm. 1 Juni .6.55 'sav. p. mail via Sonthampton of Queenstown. p. mail via Hambnrg (alleen op verL der afz.) Naar St. Martin, St. Euatatios en Saba: p. zeepost via Amsterdami 6 en 20 Juni ,6.55 'tav. (alleen op verL der afz.) p. mail via Engeland eiken Woeasd.|6.M 's av. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Bivier-kolonie en Transvaal: eiken Vrijdag, 8.80 namiddags. Voor Hr. Ms. „Ev erts en" naar Bergen (Noorwegen) 81 M»-i, 1 Juni, 7 uur V avonds; 2 Juni, 12 uur 's middags, en 3 Juni, 7 nnr 's avonds □aar Gndvangen (Sognefjord)9 Juni, 12 nnr 's middags. Voor Hr. Ms. „Kortonaer" naar Dun- dee: 2 Juni, 12 uur 's middags; 8, 4, 5, 6, 7 en 8 Juni, 7 uur 's avonds; 9 Juni, 12 uur 's middags. VERVOLG BERICHTER. HELDER, 81 Mei. De «Evertaen en de «Kortenaer" z\jn resp. 28 en 29 dezer naar zee vertrokken ter aanvaarding van de oefeningsreizen. De „Gelderland" is gisteren alhier binnen gekomen. B(j Kon. beslnit van 24 dozer is aan G. Winkel, weduwe van den korporaal-stoker 2do klasse T. Barendregt, ingevolge de Weduwenwet voor do Zeemacht 1909, mot iogang van 29 September 1911, een pensioen verleend van f806 'sjaars. By het gisteren te 's Gravenhage go- honden examen slaagde voor derde stuurman Groote Vaart de heer G. A. Wallin, leerling der Zeevaartschool alhier. By het gisteren te Utrecht gehouden examen slaagde voor Machinist, diploma A, Groote Vaart de heer C. Brunting, leerling dor Zeevaartschool alhier. Afloop der openbare verkooplng van Hulzen en Erven, gehouden op Woensdag 29 Mei 1912, ten overstaan van Notaris H. M. Beeoxman. Het huis en erf, aan de Achter-Hoofd gracht, no. 16h, kad. sectie D, no. 2071, groot 55 centiaren. Kooper de heer I. L, van Os qq., te den Helder, voor f850. Een hois met stal, schuur en erf, aan de Koningdwarsstraat, no. 59, kad. sectie E, no. 2080, groot 1 are 78 centiaren. Kooper do heer J. Kikkert Sz. te den Helder, voor f2540.—. Twee winkel- on woonhuizen en erven aan de Kuiperstraat, nos. 18 en 20, kad. sectie E, nos. 2491 en 2492, samen groot 94 centiaren. Kooper de heer P. Duinker te den Helder, voor f1105, Telefoon- Nieuwe aansluiting: 82 Govers, T. C., stoff. behang, verhuizen, Kanaalweg. „Winnubst". Mot gejubel en fanfares werd de prys- winnende vereeniging «Winnubst" (directeur de heer Jb. ter Hall) Dinsdagavond aan bet station ontvangen. Met den trein van 6.56 arriveerend uit het vriendelijke dorpje Houten by Utrecht, alwaar zy in een op 2en Pinkster dag gehouden concours voor harmonie- en fanfare eorpsen twee prijzen een eersten en een tweeden behaalde, werd zy op het perron opgewacht door hare zuster ver eeniging «Helder's Harmoniekapel", die, on middellijk by bet binnenkomen van den trein, haar met fabfares verwelkomde. Buiten stond een onafzienbare monscheu menigte te wachten. In de wachtkamer werd de vereeniging ge complimenteerd door een der bestuursleden van «Helder's Harmoniekapel" en haar een fraaien krans aangeboden. De heer Ter Hall daukte met een enkel woord en hoopte dat een volgend maal zyne vereeniging eens de taak kreeg de andere met behaalde lauweren te mogen fel citeeren. Met de zegetrophee aan bet vaandel ge bonden, trok „Winnubst", gevolgd door Helder's Harmoniekapel", te midden van een enthousiast-juichende menigte, een vroo- lyken marsch spelend naar het Bondsgebouw. Hier werd zy door den heer Ch. v. d. Bilt, voorzitter van den R.-K. Volksbond, toe gesproken. Spr. eindigde met den wensch nittespreken, dat Winnubst" met denzelfden lust en yver mocht voortgaan op den steeds hooger eischan stellenden weg, en oordeelde den heer Ter Hall te zyn fde rechte man op de rechte plaats". Do voorzitter van «Winnubst", de heer v. d. Kraan, dankte voor de gebrachte hulde. Wy weten, hoeveel moeite de directeur zich geeft om ons zoover te krygen, zei hy. Ook bracht spr. hulde aan «Helder's Harmonie kapel". Nu kwam de lieer Damen, de voorzitter van de dilettantenclub «Alberdingk Thym" en bood namens zyn vereeniging een fraaie krans aan. Luide toejuichingen van de belangstellen- don in bet gebouw vulden als lyrische inter mezzo's het gesprokene aan, en de leden van de beide vereenigingen bléven nog eenigen tyd gezellig byeen. Uitvoering door den Turnbond „Hollands Noorderkwartier". In de Woensdagavond gehouden vergade ring der besturen van de gymnastiek-vereeni- eingen „Oefening Kweekt Kunst" en „Pro Patria" is besloten, de uitvoering van den Turnbond „Hollands Noorderkwartier" alhier op 21 Juli a.s te doen doorgaan, daar bereids een gunstig gelegen terrein aan de Van Galenstraat hiervoor gevonden is. De regelings-commissio werd samengesteld uit de heeren T. Kemp, W. B. Cruyff en moj. M. Schreuder van .,0. K. K." on do heeren J. B. A. de Vrios, Joh. Dekker en mej. C. de Geus van „P. P.". De hoofdleiding werd opgedragen aan den heer J. F. van Loo, hoofdleider van „Oefe ning Kweekt Kunst". Voor de aan deze uitvoering verbonden wedstrijden is door de vereeniging „P. P." een zilveren en door de vereeniging „O. K. K." een vergald-zilveren medaille beschikbaar gesteld. Programma van het Zomerconcert te geven Stafmuziekcorps der Kon. Marine 2 Juni 1912, 's nam. 4 uur, in achter het Paleis. Veteranen-Marsch 2. Ouverture „Le Domino Noir". 3. Espana Rhapsodie 4. Romance célèbre Polonaise no. 2 6. Paraphrasé sur „Les Rameaux". 7. Am Brunnen vor dem Thore. door het op Zondag bet Park Lüdecke. Auber. Chabrier. Maitini. Liszt. Bekker. Lüdecke. Programma van het concert te geren door «Helders Harmoniekapel", directeur den hoor G. H.J. v. d. Bogaerde, op Zondag 2 Juni, ia den tuin van Casino". 1. Marche AndalouseG. Krier. 2. Ouverture de Concert, Steils. L. Boyer. 3. Vsdse BruneG. Krier. 4. Souvenir de rOpéraComique Jos. Kesscls. Paüxe 5. Marcis CastagnoleJan Morks. 6. Vendsnge et Moison, Ouverture. A. Tack. 7. Resida Mazurka.H. Lithoff. 8. Volks PotpourriL. Francke, 9. Finale. By Kon. besluit van 25 dezer is aan den commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland machtiging verleend tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone zitting op Dinsdag 18 Juoi, ten einde aldan aan de orde te stellen de verkiezing van eon lid van Gedeputeerde Staten, tor voorziening in de vacature, ont staan door het overlyden van mr. J. A. Sillem, in leven lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. W. J. Harms, Te Soestdyk overleed in 67 jarigen ouder dom de gepensionneerde kolonel der infanterie W. J. Harms. Oplichting. Het gerechtshof heeft bevestigd het vonnis van de Alkmaarsche rechtbank, waarby de koopman A. de V. uit Alkmaar tot 4 jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens oplichting. Hy had per briefkaart met ge drukt hoofd Gebrs. de Vr. een flrma in Tiel en te Medomblik bewogen tot het zenden van erwten, boonen enz. en eon firma te Deven ter tot het zenden van spek en worst, zonder een en ander te betalen. 0e Marinewerf. Naar aanleiding van do hangende quaestio betreffende het ontslag van werklieden aan 's Ryks Marinewerf kan worden medegedeeld, dat de besprekingen, die tusschen den interi- mairen minister van marine Colyn en de Nederlandoche Scheepbonwmaatschappy heb ben plaats gehad, geleid hebben tot zoodanig voorloopig resultaat, dat aan het voorgenomen ontslag op 1 Juli a.s. vermoedelijk geen gevolg behoeft te worden gegeven. Echtelijke twist. Eergisteren heeft te Amsterdam een zekere P. zyn vrouw, met wie hy al geruimou tyd in onmin leefde, toen deze terugkwam vau het bezoek aan haar dochtertje in het Wilhel- minagasthuie, op straat aangevallen en een bloedige snede toegebracht. Daarna richtte de man het mes tegen zichzelf. Beiden wer den in het gasthnis gebracht. De vrouw kon na verbonden te zyn weer huiswaarts gaan de man is ter verpleging opgenomen. Een vruchtbaar voorjaar. Naar van bevoegde zyde wordt medege deeld, wss in Loosduinen tot 15 Mei jl. reeds voor een bodrag van twee-honderd- duizend gulden meer aan groenten verhandeld dan op 1 Juni van het vorige jaar. Geroyeerd. Het soc.-democrati8che lid vau den Raad van Lochem, de heer P. J. Stroombeek, is door de af deeling der S.D.A.P. geroyeerd,, wegens zyn propaganda voor een candidaat tydens eene verkiezing, waarby de af leelÏDg tot onthouding besloten had. (N. R. Ut.; Inbraak. Op don 2en Pinksterdag is, tydens afwezig- heid van de bewoneré, des namiddags tus schen 2 en 3 nur, op de hoeve van den land bouwer J. Kleyn aan den Noordammerweg gsm. Uithoorn diefstal met inbraak geploegd. De dief of dieven hebben zich met een ladder toegang verschaft tot het woonvertrek. Daar hebben zy alle kasten leeggehaald en zich voor een groote waarde aan gouden en zilveren sieraden toegeëigend. Ook worden een lederen 'taschje waarin eenig geld en de inhoud van een spaarpot van do dochter des bvizes ver mist. Het gestolene wordt op ongeveer f 500 geschat. De dochter, die, van do kerk thuis komende, do inbraak bemorkte, waarschuwde de politie. Deze liet een speurhond lucht nemen aan een doos met watten waarin de gouden sieraden geborgen geweest waren. De hond nam daarop de richting langs den weg naar Amsterdam, zoodat men vermoedt dat de ongenoode gasten zich in die richting hebben vorwyderd. Dood door schuld. Door de Bossche Rechtbank werd uitspraak gedaan in zako J. Munsters te Erp, beschul digd van door roekeloos wielryden den wet houder Van der VeldeB te hebben gedood. In overeenstemming met den eisch veroor deelde de rechtbank hem tot één maand hechtenis. Droevig I Dinsdagmiddag viel by Werkendam van oen voorbyvaronden sleephaan een kind in de Merwede, tegenover doze gemeente. De moeder sprong direct te water maar het mocht haar door den sterken stroom niet gelukken, het te grypen, maar zy zonk zelf in de diepte weg. Het kind werd nog gered. Tot hedeu heeft men het lyk nog niet ge vonden. (»'s-H. Ct.") De staking te Londen. Londen, 29 Mei. Evenals de laatste dagen werd heden het vleesch van de dokken naar Smitbfield gebracht onder politie-eacorte. De ladingen bevroren vleesch en andere levens middelen werden ook heden in de verschillende dokken ontladen zonder belemmering. Vijfhonderd gepensioneerde politieagenten zyn ook heden weder aangenomen voor het verrichten van het werk der stakers, zoodat in hot geheel nu 1200 menschen tydelyk daarvoor zyn aangenomen. Londen, 29 Mei. Op de hedenmiddag in Tower Hill gehouden groote meeting, waar naar schatting 40.000 man byeen waren, zeide de leider Gosliog, dat Sir Edward Clarke had uitgemaakt, dat de arbeiders het recht □iet hadden om te weigeren met niet-aange- slotenen te arbeiden, maar dat zy desondanks van plan waren dit te doen. De karrevoerders, zoo vervolgde hy, zyn de slechtst betaalde klasse van arbeiders en zy verlangen, dat de regeering een minimumloon vaststelt. Spreker eischte, dat er een definitieve schikking zou worden getroffen en dat zou worden vastgesteld op welke wyze toekomstige moeilijkheden zullen worden geregeld. Eenige honderden niet aangeslotenen, die in de dokken vleesch hadden gelost en dit naar Smitbfield brachten, konden ongestoord hun werk verriohten. ZedelIJkheids-fanatieken. Van dierenbeschermers gesproken Ik las dezer dagen van oen Duitscher uit Höchet, die genoeg van dieren hield, om er een hond op na te houden. De man had evenwel te weinig kennis van honden om te weten, dat er in de hondenkringen zekere overgeleverde formaliteiten bestaan by het elkaar begroeten. En terwyl geen hondenvriend het tot dnsver noodig had geoordeeld, zyn neus te steken in deze volstrekt interne hondenaangelegen heid, ergerde deze fatsoens-apostel zich dus danig aan de ongemanierdheid van zyn en anderer honden, dat hy een afdoend middel uitdacht om aan het wederzydecb besnuffelen paal en perk te stellen. Hy bedacht er op, den muilkorf van zyn terrier te voorzien van een eenige centimeter I lange uitstekende stopnaald, zoodat by de j gebruikelijke begroeting doxo soo onaange- naam werkte, dat de getroffene zich meteen luiden jank soo snel en ver mogelyk uit do buurt van den belangstellende hondonkame- raad ver wy derde. De resultaten van het middel van dezen geraffineerden zedelykheidsvoorstander bleven niet nit, want onder alle honden in de buurt viel een steeds groeieuder wantrouwen waar te nemen tegenover elkrn hond, die zyn gewone opwachting wilde komen maken. Doch in dit stadium van de hondenzede- lyks-propaganda heeft de politie er zich mee bemoeid. En de politie, die deze dieren-mizhandeling gelukkig als ernstiger beschouwde dan de dieren-onwelvoegelykheid, heeft den zedely- ken beul ter verantwoording geroepen. Koffie valorisatie. De regeering dor Ver. Staten heeft thans stappen gedaan om de z.g. koffietrust of de Braziliaansche koffievalorisatie in strijd met do wetgeving der Unie te doen verklaren. Zy heeft daartoe oen equity petition by het gerechtshof ingediend, waarby gevraagd wordt, de valorisatie in stryd met Soherman's antitrustwet te verklaren en straf te bepalen tegen het onthouden van koffievoorraden aan de markt. Aangeklaagd zyn o.a. verschillende leden van bet valorisatie-comité. In het verzoek wordt gezegd, dat het onmiddellijke gevolg van de valorisatie is geweest het onttrekken van 10,868,266 balen koffie aan de markt en een styging van den prys te Rio van 7*/, tot 148/4 ets. per pond. De leening van 14 millioen dollar, welke in 1906 aan den staat Santo Paulo verschaft werd door de firma Schroeder Co. te Londen en de National City Bank te New-York, kostte dien staat 24 pet. aan disagio en andere onkosteD. De uitgaven voor het tot stand brengen van de valorisatie door middel van de leening van 75 millioen dollar, in 1908 gesloten mot de firma Schroeder en de Société Générale te Parys, beliepen 3l/s cents voor ieder poDd koffie, door den staat Santo Paulo voor de valorisatie verworven. In de aanvraag wordt er ten slotte op gewezen, dat het groote publiek volgens de heerschende opvatting de groote winsten moet betaleD, door enkele personen gemaakt. Tante Pos. Als er van fonten en nalatigheid in de Indische bladen sprake is, dan wordt steeds de grappige naam „Tanto Pos" gebruikt. Onder den titel „Onze jolige tante" schryft de „Express": Onder de vele anecdoten over grappen, die Tante Pos, ton koste van het door baar „bediend" publiek nu en dan uithaalt, maakt het volgende relaas van een nog niet laDg geleden plaats gehad hebbende gebeurtenis geen kwaad figuur. Het is opgetoekend uit den mond van het slachtoffer zelf en dus authentiek. Zooals bekend mag worden verondersteld, liggen verspreid in de baai van Batavia oen menigte kleine eilandjes, waarvan vooral in den laatsten tyd nog al ter sprake zya ge komen Onrust, Kuiper en Purmerend, die te zumen tot een quarantaine-etablissement zijn ingericht, dat er werkelyk wel wezen mag. Evenals het laatstgenoemde, hebben de meeste andere eilandjes namen van Hollandsche stadjes, hun gegeven, ter eere van de ge lijknamige schepen, waarop destyds Jan Com pagnie Daar den Oost stevende. Zoo bestaat er ook een eiland Elam en daar zetelt in Robinson Cruscësche eenzaamheid een amb tenaar van het gouvernement, een eerzaam licht-opziener, die als opperbevelhebber van eon stelletje dwangarbeiders de mechaniek van den ongeveer zestig meter hoogen vuur toren in gaDg moot houden. Op een goeden dag wilde het departement van Marine den eenzamen hoeder van „ships that pass in the night" mondeling raadplegen over eon dienst-aaDgolegeDheid de brave oud-booteman was n.1. geen held op de pen en dus werd hem flaks per dienstbriefkaart (let wel, iedereen kon het dus lezen en de discipelen van Tante doen dat, ook gaarne als tydverdryf) de opdracht gedaan, om zoo spoedig mogelyk zich naar den vasten wal en verder naar het departement op Goenoeng Sari te begeven. Dergelyke dienststukken, zooals de licht-opziener er wel meer ontving, moeten 'door Tante Pos bezorgd worlen te Tandjoeng Prioek. Voor de verbinding tus schen die haven en Edam ging nu en dan een bebakeningsvaartuig of een eigen zeil bootje van den licht-opzichter op en neer. Dat was alles zeer 'voldoende geregeld, als Tante de brieven maar by den havenmeester liet brengOD. Het marine-departement zag intusschen den opgeroepene niet verschenen en zond hem daarom een aanmaning om „als de bliksem" zeelni plegen veel te zworen by metero- ologiscbe verschijnselen zich te vertooDen, of, als hy door 't een of ander daarin ver hinderd werd, daarvan althans mededeeling te doen. Wegens zyn schoon nautisch verleden kreeg hy dispensatie van het gebruik der sacramentcele woorden„Ik heb de eer", maar schryven moest-io, als ie niet kon komen. Ook op deze aankondiging volgde een pynlyk stilzwygen, iets wat men van den anders plichtgetrouwen beambte niet verwacht had. Aan het departement groote deining over die „dienstweigering" een misdryf, waarop in oorlogstijd de kogel en indien geen B. Y. in zicht is, oneervol ontslag staat. Maar men wilde het om 's mans blanco-strafregister nogmaals eerst probeeron met zachtheid, wel te verstaan, janmaatsche clementie, dus een „douw" zat er in elk goval op. Een kraste, pampieren soerat, ditmaal niet open en bloot, maar met 's admiraals groot zegel secuur afgestempeld, werd woder aan TaDte's teedere zorgen toevertrouwd. Eo in dit epistel werden de puntjes eventjes op de i's gezet. Daarin kreeg de „lantaarnopsteker" de boodschap, dat, als hy niet „afgedriedek- sels" ganw kwam binnenvallen, er een zware moesson voor hem zou doorkomen. Maar de .lampenpoetser" bleef waar-ie was. Wel duivel nog toe, dat zouëo ze 'm afloeren. Maar... opperde toen een goedmoedig mari neman per slot van rekening zyn die ruwe zeerobben goedhartige kerels daar moet toch wat achter steken. Misschien hadden dio kettingbeeren hem gemold, of hadden zo 'm opgesloten om 'm Btiekum te kunnen smeren. Ja, dat was zoo iets. Kort en goed, men ging er op af met een piket t.ot de tanden gewapend. De e«rste, dien men op het eiland tegen het lyf liep, wss degene over wiens lot men zich zooveel zorgen maakte, na hem eerst beschouwd te hebben als een dienstweigeraar. De man liep kalmpjes te ysberen by zyn lantaarn" en smookte vergenoegd zyn va- derlandsch neuswarmertje. Hy zette groote oogen op, toen hy do geduchte oerewaebt gewaar werd, die den op hem afgezonden rogeeringscommissaris omringde. Maar als oudgediende, die wist hoe hy het hoorde, stelde by zich stram in positie en groette zyn meerderen «eerbiedig doch krijgshaftig." Deze barstte intusschen los: «Wel voor den eeuwigen Neptunns, waarom kom j\j niet aan dek, als er al drie malen om je «ge blazen» is? En waarom geef je geen asem?» «Ik, minheir, wat mot ik voor asem ge ven, u ik van den prins geen kwaad weet f" HWa nou, je Btaat me toch niet tede kunstterm, die hier moet staan, blyve liever in de geheime notulen van deze gedenk waardige bijeenkomst fheb je niet al drie keer order gekregen, om koers te zetten naar Genoeng Sari «Geen kwestie van m'nheir." Tableau. «Nou maar, dadelijk meo aan boord, dat zaakje klaren we later wel.' Enfin, de lichtbaas ging meë en be zwoer by alle streken van het kompas, dat hy geen oproeping had ontvangen, schoon alle andere op zyn dienst betrekking heb bende stukken wel behoorlijk op zyn eiland waren «binnengevallen.* Die stukken gingen echter nooit met de post, maar werden op gezette tyden door een inlandsch oppasser bezorgd by den havenmeester, die, zooals gezegd, voor de verdere expeditie zorgde. Die oproepingen had men echter «spoedshalve* per gonvernementspostdienst verzonden. Bewys voor onwilligheid van den «toplioht- penteraar* bestond niet: de hem toegedachte «douw" bleef dus in de pekel, maar men keek hem toch op het departement met een schuin oog aan. 't Was toch maar «kaseweel*, dat juist die oproepingen niet terecht zouden zyn gekomen. En de vetleeren medaille van do Oranje Nassau, die hy stellig verwacht had dat jaar te zullen krygen 'twas 't laatste voor z'n pensionneering bleef ook waar ze was. «Nu, dat was minder; wat had je eigenlyk aan zoo'n ding, meheer; aa 't nog Broeder van den Leeuw was, dan kreeg je tenminste nog «riddersoldy" d'r by om je stand op te houwe, tweehonderd pop 's jaars, reken 's uit hoeveel lekkere dik koppen je daarvan koopen kunt.' Maar wat 'm hinderde, was, dat ze hem «veertigjaren dienst, meheer* er op aanzagen, as dat ie kwajongen vau een lichtmatroos zulke flauwe bakkieB had uitgehaald. Maar de rehabilitatie kwam de kans op de Oranje Nassau was echter onherroe- pelyk verkeken eindelyk na een half jaar. Toen kwamen n.1. achtereenvolgens met verschillende mails uit Europa de drie op roepingen terug by den afzender, den ex pediteur vau het departement, met de aan- teekening „onbekend* in blauw potlood op het adres. Geen wonder overigens, want ons aller knikkebollende Tante had ze gezonden naar... raad eens lezer... het oude Hollandsche stadje, waar de bekende roode kaasbolletjes vandaan komen, 't Scheelde ook maar een enkel woordje: op het adres stond duidelyk eiland* Edam en de aanteekening «via Tandjoeng Prioek", maar het laatste gold immers ook voor brieven, die naar Holland moesten. Eon ondorwyzer vraagt aan een jongen wat zyn vader voor ambacht heeft, en krygt ton antwoord «Myn vader is staker." Uit den Omtrek. Texel, 30 Mei. Gedurende deze week werden van hier uitgevoerd 8880 lammeren, 12 schapen, 86 koeieD, 8 kalveren en 29 varkens. Met 7 veebooten, 1 motorboot en 2 Zeil- vaartuigen, werden 7854 lammeren ver' scheept naar de Leidsche markt. Ter markt en in commissiehandel worden hier voor de lammeren besteed van f 9 tot f 15 per Btuk. Op den dyk by Oudeschild wilde heden morgen een voerman een zak van den wagen amyten, doch verloor 't evenwicht en kwam te gelyk met den zak op den grond. De man lag bewusteloos op den weg en werd binnengebracht by don wiakelier V., waar hy met de meeste zorg werd behandeld on woldra weer bykwam. Gelukkig had de voerman geen ernstigo kwetsuren opgedaan en kon al spoedig huiswaarts vertrekken. De openluchtmeetiag, hier te houden door de Vrijzinnige Kerkelijke vereeniging in N.-H. zal plaats hebben op 28 Juni a.s., in hot bekende boschje Engelsteen, op de Hoogte, een der fraaiste plekjes van ons eiland. Te Oudeschild is een zangkoor gevormd, dat ter opluistering zal medewerken. De werkzaamheden ter oeverbescherming naby Horntje on den stuifdyk op de Hors, naderen 'hun voltooilog. Byna alle werkkrachten van elders, die hier gernimen tyd bezigheid vonden, zyn vertrokken. Met arbeiders van hier wordt nu 't werk verder voltooid. De polder Hoornder Nieuwland", een der fraaiste vogelterreinen, niet ver van den Hoorn gelegen, wordt thans door de goede zorgen van de vereeniging tot behoud der natuurmonumenten als een beschermd terrein beschouwd. 'tls daar vooral voor moerasvogels een lustoord, Men hoopt dat 't na weinige jaren weer even vogelryk zal zijn als 't voorheen Gamccntepaad v. Wiepingen. Vergadering van 28 Mei 1912. Voorzitter, de Burgemeester. Afwezig de hh. J. Hermans en P. Koorn. De Voorzitter opent de vergadering, de notulen worden voorgelezen en vastgesteld. Iagekomen stukken Bericht van storting door den Rijksont vanger van f 169.66. Goedkeuring door Gedeputeerde Staten van den verkoop van een strookje grond aan J.'Snoojj. Bericht van de benoemde armvoogden, dat zy hunne benoeming aannemen. Maandstaat van het zeegras over ApriL Verzoek om vrijstelling van Hoofdelyken omslag van P. Klein. Hy wordt ééne klasse verlaagd. Verzoek van J. Keyser en C. Bakker om vermindering van Hoofdelyken omslag. Beiden afgewezen. Versoek van de weduwe De Wit om ver mindering van hondenbelasting. Aan haar wordt f 2.vermindering toegestaan. Verzoek van de Vereeniging tot bevorde ring van getrouw schoolbezoek om subsidie voor het schoolfeest. Voor Westerland wordt f10.toegestaan en voor Hippolytushoef en Oosterland te zamen f27.50. Verzoek van den Gemeenteveldwachter en van den Gemeente-ontvanger om verhooging van jaarwedde. Op beide verzoekschriften wordt afwijzend beschikt. Een voorstel van het Dagelyksch Bestuur om het land in de Leg voor f 200 per jaar voor vjjf jaar in huur aan te bieden aan den heer J. Schuurman, wordt ingetrokken. Daarentegen wordt aangenomen een voor stel van don heer J. Bosker, om dat land voor vijfjaar t*gen f225 per jaar aan den heer J. Schuurman in huur aan te biedeD. De rekening van Armvoogden over 1911, welke ter inzage heeft gelegen, wordt goed gekeurd. Een staat van af- en overschrijving en suppletoire begrooting, dienst 1911, worden goedgekeurd. Een voorstel om 100 kubiek© meters grind te doen leveren, wordt aangenomen. Na rondvraag wordt de vergadering door don voorzitter gesloten, ÉÊt^ Kleins Advertentlën 30 cents), worden geplaatst bij voor uitbetaling. Adveptentiën. Den 12en Juni hopen mijne geliefde Ouders Reyer Smit en Neeltje Grooff hunne 50 Jarige Echtvereeniglng te herdenken. Uit naam van hun dierbaren Zoon PHILIPPUS JACOBUS SMIT, Bootsman bij de Amerikaansche Marine. Den 12en Juni hopen onze geliefde Ouders Reyer Smit en Neeltje Grooff hunne 50 jarige Ecbtvereeniglng te herdenken. Uit naam hun ner dierbare Kinderen J. SMIT Jz. en T. KOK. De Heer en Mevrouw J. J. D. VAN OUWERKERK—Jonker geven kennis van de geboorte van een Zoon. Batavia, j M j 1912 Amsterdam, j Getrouwd: M. Meur8ing en E. Weeeele Boer, Ontvanger der Registratie en Domeinen. De Heer en Mevrouw WESSELS BOER- Meubsing, bedanken, mede namens wederzydsche ouders voor de vele blijken van belangstelling ter gelegenheid van hun huwelijk ondervonden. De Heer en Mevrouw VAN DIJK—Deetman geven kennis van het plotseling overlijden van hun geliefde Moeder, Mevrouw Wed. Deetman-van der Lee. Rouwbezoek kan niet worden afgewacht. Eenige plaatselijke kennisgeving. Helder, Mei 1912. Onze hartelljken dank aan allen, die blijken gaven van belangstelling ter gelegenheid van onze 25-jarige Echtver- eeniging; in het bijzonder aan den Heer J. v. d. Ben éh Echtgenoote en Kinderen. K. KINDT. G. KINDT—Schoobl en Kinderen. Kwadijk, 29 Mei 1912. De Muziek-Vereeniging B Winnubst" be tuigt bij deze haar hartelljken dank aan allen, en in 't bijzonder aan „Helders Harmoniekapel" en aan de Tooneelver- eeniging .Alberdingk Thüm", voor de vele blijken van belangstelling, ontvangen bij de terugkomst van het Concours. Het Bestuur van „Winnubst". Extra geëngageerd Groot «sntatlodrama In 3 afdeallngen. Van af Vrijdag 31 Mei tot en met Donderdag 6 Juni geheel nieu* Programma. 1. Cinema Weekrevue. 2. Krauee wil geld hebben. (Humoristisch). 3. Gered door den Expresrijder. Zeer aan grijpende levenschets. 4. Piefke alt Architect. (Een verrassend lachsucces) 5. Het trouwe hart van een soldaat. (Spannend drama.) 6. De wraak van den portier. (Humoristisch.) 7. Moedige Wraak. (Boeiend drama.) 8. Frans dweept met het groote. (Komisch) 9. en 10. Speelkoorts. PRIJZEN DER PLAATSEN: Loge f 0.47, le Rang f 0,32,2e Rang 10.22 inclusief stedelijke belasting. KINDEREN beneden 13 Jaar, op alle rangen half gald. Aanvang lederen avond te 7 uur. Zondags te 3 uur. Van af heden gedurende de Zomermaanden qmmii Kinder voorstelling, Zondags diploma's en vrijbiljetten niet geldig. Des Zondags worden na vijf uur alleen plaatsen verkocht voor den len en 3e«> rang. in „De Tuintjes", op Zondag a.e. ELZEN DAS SEOPEZD. Beleefd aanbevelend, J. BLAAUBOER. (by Mevr. de Wed. A. FOLMER). SPREEKUUR: Zatardagi vu 8-i uur.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 2