Bioscope-Theater. Advertentiën. Dansclub „DANSLÜST". Opening Zomerseizoen SPEELKOORTS. geheel nieuw Programma. Loge [0.47, le RangfO.32,2e Rang f 0.22 Agenda. Dagelijks Bioscoop-Voorstellingen. Ranaalweg. 5 Juni. Concert door Luth. Gein. Koor „Een vaate Burg", in de voormalige Bethelkerk K a n a a 1 w e g, 'sav. 8 uur. SM Juli. Uitvoering *an den Turnbond „Hollands Noorderkwartier". Van Galenstraat. Marine en Leger. Overplaatsing: 7 Juni 1912 van Hospitaal te Willemsoord op Hr. Ma. «Heemskerk", officier van gezondheid 2e kl. A. J. J. Veldhuis. De detacheering aan boord van de „Schorpioen" ven den luitenant ter ree 2e klasse P. T. de Meester, Ls met 31 Mei ingetrokken. Gedetacheerd aan boord van de „Schorpioen" de luitenant ter zee der 2e klasse C. E. L. Helfrich. Dy de Kon. marine wordt de machinist R. de Vrios overgeplaatst van Hr. Ms. „Gelderland" op Hr. Ms. „Raaf' 3 dezer; de machinist O A. Ver haren van Hr. Ms. „Raaf' op non-actief 3 dezer de machinist J. Terpstra van Hr. Ms. „Koningin Emma" op non-actief 11 dezerde machinist G. W. J. v. Sierenberg de Boer van non-actief op Hr. Ms. „Koninging Emma" 11 dezer en op 1 Juli op nr. Ma. «Gelderland"do machinist H. J. C. Deul van non-actief op Hr. Ms. „Koningin Emma" 11 dezer. 3 Juni 1912: hoofdmachinist W. G. Jansen van Schorpioen op Dolfyn en idem J. 0. v. d. Snoeck van Dolfijn op Schorpioen. By K. B. is met ing. van 1 Juli de lichtwachter-mach. a/b. 'a Rijks lichtschip „Haaks" H. B. P. Hamers in gelyke betrekking overgeplaatst a/b. „Maas": de lichtwachter-mach. a/b. 's Ryks lichtschip „Ter- schellingerbank" C. de Waard, in gelyke betrek king overgeplaatst a/b. „Haaks" met ing. van 16 Aug. benoemd tot lichtwachter- mach. a/b. van 'sRyks lichtschip sTerschellinger- bank", de rnacb. bij de Kon. Marine D. Purmer. 3 Juni 1912 tot lJuli 1912 gedetacheerd a.b. van Hr. Ms. «Gelderland", adjunct-machinist H. G.van Niel, van Hr. Ms. «Koningin Emma". Gerepatrieerd uit Oost-Indië officier van ge zondheid le kl. F. Hter Poorten. Gerepatriëerd uit Oost-Indië. Korp.-stoker lo kl. J. G. Schut. id. D. Swaneveld. Matroos 3e kl. J. G. Duynker. Marinier 2e kl. P. H. Satonij. id. M. J. Plantje. Gerepatriëerd uit O.-I. en geplaatst: Korp.-stoker le kl. J. G. Schut a.b. Van Speyk. D. Swaneveld Matroos 3e kL J. L. Duynker W.s. W.o. Bevordering op lJuni 1912: Bootsman K. Kimstra tot schipper. Serg.-stoker J. Steman stoker-majoor. Kwartierm. J. Andeweg bootsman. H. G. Haas Korp.-konst. W. Abrahamse serg.-konst. H. H. J. Koppyn Matr. lokl. J. van Leeuwen korp.-torpedist. B. Poetsrna Mntr.-bott AJ.N.v.d.Nieuwenhof korp.-bottelier. J. J. Hegeman Matr. le kl. K. J. v. d. Spek matr.-bott. 2e kl. L. Everaers matroos-kok. 8tokerlekL J. J. Hoeksel korp.-st. 3e kl. Marin. le kl. G. T. v. Stenis korp. d. marin. Korp.-torped. A. de (Joejj tot serg.-torped. J. G. v. Raveaxwaay F. K. Smit S. Timmer Met ontslag: Korp.-stoker 3e kl. J. Groen, 4 Juni 1912, ld. H. Dijkman, 4 id. Matroos le kL U. J. u. Hannsen, 18 id. Matroos 3e kL B. A. Leijenaar, 10 id. Bottelier-majoor D. Werdes. 1 Aug. Matroos le kl. J. Oosterw\jk, 21 Juni Marinier le kl. H, Kleve, 7 id. Marinier 2e kl. J. G. Koolcman. U id. Marinier le kl. H. v. Galen, 16 Juli Serg.-hofm. M. L. Boortman 16 Juli 1912. Korp.-sehrijver P. J. Kuipers 16 Matroos 2e kL A. L. de Rujjter 1 Korp.-torpedist A. Stoffels 16 Juni Stoker le kl. N. C. Kleef 16 Matroos le kl. E. N. Veldman 2 Korp.-kok C. Bakker 16 Terug van gedetacheerd te Ooltgensplaat de kapitein H. Schutte en de 2de luitenant M. Heij- broek van het 4« Regt. Vesting-Artillerie. De sergeant le kl. L. de Boer, van de 2de Comp. van het korps Torpedisten te den Helder, is bevorderd tot sergt-majoor-instructeor en in dien rang overgeplaatst naar Brielle. Sfoomvaartberiohten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Madura, thuisreis, vertrok 30 Mei van Port-Saïd. Billiton nrriv. 31 Mei van Amsterdam te Hamburg. Kambangan, uitreis, arriv. 31 Mei te Port-Said. K. d. Nederl., thuisreis, vertr. 3 dezer v. Southampton. Bali, uitreis, is 1 dezer Vlissingen gepasseerd. Oranje arriv. 1 dezer van Amsterdam te Batavia. Kon. Will. III, thuisreis, vertrok 1 dezer v. Singapore. Rembrand^ uitreis, is 1 dezer Perim gepasseerd. Timor, thuisreis, is 2 dezer Perim gepasseerd. K. W. II, thuisreis, is 2 dezer Kaap del Armi gepasa. Nias arriv. 2 dezer van Amsterdam te Padang. Snmatra, v. Java n. Greenock, pass. 2 dezer Gibraltar. Ambon, thuisreis, arriveerde 3 dezer te Suez. Grotius, thuisreis, arriveerde 3 dezer te Suez, Kon. Willem I, uitreis, arriv. 3 deier te Algiers. RotterdakschR Lloyd- Birma, uitreis, arriv. 31 Mei te Padang. Gorontalo, uitreis, passeerde 31 Mei Ouessant. Bogor arriv. 1 dezer van Rotterdam te Batavia. Wllia, uitreis, passeerde 1 dezer Kaap del Armi. Goentoer, thuisreis, vertrok 2 dezer van Marseille. Sindoro, uitreis, vertrok 2 dezer van Colombo. Tabanan, uitreis, arriv. 2 dezer te Southampton. Walcheren arriv. 3 dezer van Java te Rotterdam. Koninklijk Hollandsohe Llotd. Zeelandia, thuisreis, vertrok 30 Mei vau Rio Janeiro. Hollandia, uitreis, arriv. 2 dezer te Rio Janeiro. Kon. Wkst-Indisohe Maildienst. Oranje Nassau arriv. 1 dezer van W.-Indië te Havre. Prins Willem IV, uitreis, vertrok 31 Mei v. Madera. Pr Fred. Hendr., thuisr., vertr. 30 Mei v. Paramaribo. Pr. W. I vertrok 1 dezer van New-York n. W.-Indië. Vissoherijberichten. Nieuwediep, 31 Mei. Aangebracht door 9 kor- ders te zamen 40 stuks groote tong 90 cent per stuk, 100 middeltong 45 cent per stuk, 200 kleine tong 10 sent per stuk, 16 mand kleine schol f 4 a f 5 per mand, 4 mand schar f 1,75 per mand. Van trekkers 250 tal haring f 2,15 a f 2,50 per tal, 35 tal geep f 6,50 a f 7,25 per tal, 6000 stuks ansjovis f7,85 per 1000 stuks. 1 Juni. 14 korden te zamen met 60 stuks groote tong f 1 per stuk, 200 middeltong 45 a 55 cent per stuk, 400 kleine tong 15 cent per stuk. 30 mand kleine schol f 3 a i 4 per mand, 4 mand stortschol f 8 per maud, 0 mand schar f 2,50 per mand. Van trekkers 200 tal haring f 2,35 a f 3,05 per tal, 25 tal geep f 6,75 a f 7,50 per tal, 1000 stuks ansjovis voor f 8. Van rogvisschers 70 stuks rog 70 a 75 cent per stuk. 8 Juni. Niets aangebracht. Burgerlijk* Stand v. H*ld*r, Van 31 Mei tot 3 Juni. PEVALLENA. Freijer geb. Lienma, z G. E. D. v.n Klaveren geb. Snaphaan, z. J. Blankman geb. Pranger, d. L. H. H. Verhage geb. Kort, z. OVERLEDENF. Valentün wed. IG. de Heer, 73 j. A. W. Duyvelshoff, 85 j. J. Hollander, 12 m. VERVOLG BERIOHTEN. HELDER, 4 Juni. Gistermorgen werd met eenige harte lijke woorden in de Repetitiesaal aan den onderkapolmeeater Jb. ter Hall namena het Stafmu ziek korps een souvenir uitgereikt by ge legenheid van de verkregen ailveren medaille. De heor J. Sinjowel alhier heeft met gunstig gevolg te Haarlem het examen af gelegd voor onderwijzer. By het Kod. Meteorol. Instituut te De Bildt ia met 24 Juni a.s, benoemd tot rekenaar de met 17 Juni a.e. eervol nit den dienst der Kon. Marine ontslagen opper stuurman A. Wicrsma. In den Zondag j.1. gehouden schaakwed strijd te Alkmaar, won onze plaatsgenoot, de heer K. Geus in de hoofdklasse den len prijs. Inspecteur Muntlnga. Een zilveren jubileum wordt eerstdaags in het politiecorps alhier gevierd. De inspecteur van politie namelijk, de heer D. G. Muntinga, zal 15 Juni den dag her denken, waarop hy, vijfentwintig jaar geleden, in dienst trad by de gemeonte-politie. Na eene eervolle militaire loopbaan werd do heer M. den 15en Juni 1887 tot politie dienaar 2e klasse benoemd, waarop, na de verschillende rangen doorloopen te hebben zyne benoeming als inspectour volgde. Wy vertrouwen, dat het hem niet aan bewyzen van belangstelling zal ontbreken, opdat die dag in aangename herinnering moge blijven. Vertrek van den eerw. heer Nol. De eerwaarde heer A. Nol, Joodsch leeraar te deser stede vertrok Zondagmorgen met den sneltrein naar Amsterdam, waar hy zich metterwoon gaat vestigen. Met hem is een sympathiek geeste lijke heengegaan, die by de gemeentenaren in vrienschappelyk aandonken zul blyven. Donderdagavond namen zyn gemeentenaren afscheid van hem en boden hem, by monde van den voorzittor der Israëlitische kerk, den heer Ph. Vrieslander, een fraai en kostbaar cadoan aan. By zyn vertrek waren zeer velen zyner vroegere gemeenteleden op het perron aanwezig, om nog eenmaal hnn voorganger de hand ten afscheid to drnkken. Slechts noode liet men hem gaan. In syn twaalfjarige loopbaan heeft de heer Nol veel goeds tot stand gebracht. Als eerste onderwijskracht zal men hem vooral in de synagoge missen. Ook in maatschappelijke kringen zal zyn heengaan worden gevoeld: hy was lid van het bestuur van «Hoop der Armen* en van «Liefdadigheid naar Ver mogen". Als mensch was hy symphatiek en wist door hulpvaardigheid en eenvoud dcB harten ieder voor zich in te nemen. Zagen zyn gemoentenaron hem noode ver trekken, ook hem kostte het heengaan moeite de diepe ontroering waarmede hy Zaterdag zyne afscheidsrede hield, bewees dit. Een nieuwe taak wacht hem te Amsterdam: die van adjunctdirecteur van het Israëlitisch Jongens-Weeshuis. Moge hy ook in dio be trekking velen tot zogen worden, zooals hy hier deed! Onze beste wenschen vergezellen hem. De plechtige installatie door regenten van dit Weeshnis had Zondag plaats. Marine Ensemble „Orfeue". Onder dezen naam is door den Heer Koek opgericht een ensemble, hetwelk «ich tea doel stelt met ernstig streven goede muziek te maken, eooals dit in groote steden reeds het geval is, namelijk met de volgende bezetting Piano Strijkinstrumenten en eenige Blaas instrumenten. De namen der deelnemers zyn ons een waarborg dat het den heer Koek ernst is om iets goeds ten gehoore te brengeD, o. a. de H.H. M. Luca. J. Pala. Jan van Vessem. C. Klamer. A. den Exter en andere, terwijl mejuffrouw R. Koek hare medewerking heeft toegezegd, hetgeen op zichzolf reeds eon groote aanwinst is; immers hoe dikwyls hebben wy niet vol bewondering haar spel geroemd. Naar wy vernemen zal hut eerste Concert Slaats hebben in het Badhuis op Zondag 9 uni, een bezoek naar het Strand zal dan dubbel de moeite loonen. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen een Torpedist, die onder den invloed van sterken drank verkeerendo, ■ich in «Tivoli" gedeeltelijk had ontkleed en rniie zocht met een anderen, daar aanwezi gen bezoeker. Afloop aanbesteding. Door Burgemeester en Wethouders werd gistermiddag ten Raadhuise aanbesteed Het uitbreiden van de Zeevaartschool met twee lokalen. Ingekomen waren inschry vingen van de heerenJ. Boerdyk, ad f 3558H. Wyker f 8400H. Riemers f 3396Th. van der Sterre f8395; A. Krynon 13887; J. J. Schoeffelenberger f 3875 H. Starrenburg f 8860I. L. van Os f 8888J. Steeman f8278; J. Smit f8209; R. N. van Os f3178. Roltplan van H. Ms. .Gelderland". 4 Juni vertrek van Nieuwediep. 8 Juni bevaren Stavangerfjord, 's avonds ankeren te Lervig. 10 Juni bevaren Hardangerfjord, 's avonds ankeren te Snndal aan do Man rangerfjord. 11 Juni bevaren verder gedeelte Hardan gerfjord met «y-fjorden's avonds ankeren te Odda aan de Sörfjord. 18 Juni terug tot Kvindherredfjordankeren te Rosendal. 14 Jani door de benoorden Hardangerfjord gelegen fjorden naar Bergen, alwaar 's avonds geankerd wordt. 18 of 19 Juni door de verschillende om de Noord gelegen fjorden naar zee. 20 of 21 Jani door Sognofjord naar God- vangen aan de Naerfjord. 21 of 22 Jani naar Marifjaeren aan de Gaupnefjord. 22 Jani naar Balholmen aaa de Fjaerland- fjord. 24 Juni naar Sogndal aan de Sogndalfjord. 25 of 26 Jani naar zee. 29 Juni aankomst te Nienwediep. Hr. Ms. »Ever(sen" is d.d. 81 Mei te Oddo (Hardangerfjord) aangekomen. Slooperlj. Zaterdag werd alhier van Cuxhaven door de sleepboot «Maas" binnengebraoht het Noorscho zeilschip „Johnson", welk schip door den heer T. C. Bakker alhier is aan gekocht, om te worden gesloopt. De stoomtram. De stoomtram HelderHuisduinen ver voerde gedurende de maand Mei 11125 per sonen. Tulnconcert .Casino". Zondagavond opende de Casino-directie de reeks zomerconcerten in den tnin van haar gebouw. Er werd reeds vry drnk van ge profiteerd, hoewel het jnist tegen het aan- vangsnur was beginnen te regenen. Ver scheiden groepjes zaten onder de veranda, eenige in de saai, waar straks, in de pauzeD, gedanst sou worden. En do vrooiyke muziek bracht er al heel ganw stemming in. Kerkconcert. Door den heer A. J. C. Mooy, direotenr van de afdeelfng Helder der verooniging «Toonkunst", was aan de Ned. Herv. Diasonte een concert aangeboden, waarvan de op brengst geheel ten haren voordeele zou komen. Dit conoert had Vrydag plaats; het kerkgebouw der Nieuwe kerk was geheel gevuld, en vele laatkomers kregen niet dan met moeite een plaatsje. Een strykorkest, begeleid door orgel, voerde een drietal nummers uit: een «Coro trion- fale" van Capocci, het zeer eigenaardige .Benedictus" van Jensen, en een praeludium van Bach (d kl. terts), drie zeer dankbare nummers. Mevrouw Bommel song een tweetal liede ren een gedicht van Rtickert van een on bekend comporist (op het programma stond de naam Rückert abusief als dien van den componist aangegeven), dat een bekoor lijke melodie had, en het bekende «Litanei" van Schubert. Mejuffrouw Molenaar vorgastte ons op tweo nummers«Auf dom Kirchhofe" van Brahms, en «Recitatief ArioBo" uit Hau- del's Messias. Hoe beschaafd en Af klonk deze zang I Het was eon genot haar te hooren I Eon Aria van Bach met hobo begeleiding, door dezelfde zangeres gezongen, voldeed eveneens klagend klonken de tonen van de hobo boven de orgelbegeleiding nit en illustreerden aldus den tekst. De hobo weid bespeeld door den heer Van Vessum. De hoer Luca speeldo een viool-solo Romance" van Svendsen. In het ruime kerkgebouw kwam dit verdienstelijk viool spel goed tot zyn recht. Na de pauze was het programma geheel gewyd aan den zang. Een meisjeskoor zong eenige nummersdaarna een vrouwenkoor tweo liederen van Mendolssohn en eenige oud-Hollandsche wijsjes uit Valerius' Ge- denckclanck. En mejuffrouw Molenaar bracht nog een tweetal liederen ton gehoore, uit ,Josua" van Handol on het bekende Jesua- lied van Hildach. Dit gedeelte word geheel met piano-begeleiding gezongen. Do hoer Mooy heeft ongetwijfeld eer gehad van zy*n werk. Want hei is zeker, dat een aardig batig saldo in de kas der Diaco nie is gevloeid. Aan alle medewerkers en medewerksters een woord van hulde voor huu, (haar) arbeid I Don heer Mooy, die den geheelen avond begeloidde, eerst op het orgel, later op de piano, wel in de eerste plaats I Vermelden wy nog, dat hot orkest onder leiding stond van den heer Delgorge, voor zitter der afdeeling zaDg van ToonkunBt. Verloting Ambachtsschool. Verschenen Zondagmiddag namen wy een kykjo in de Ambachtsschool alhier. Daar werden de door de leerlingen vervaardigde voorwerpen tentoongesteld, waarvan de voor naamste bestemd waren als pryzen voor de eerstdaags te houden verloting to dienen. Tevens was er gelegenheid tot het bezich tigen van het gebouw. Dat deze inrichting niet te klagen heeft over gebrek aan belangstelling vanwege het publiek, bleek wederom uit den grooten toe loop van bezoekers. En de school is dit be zoek overwaard. Thans na de verbouwing en vergrooting maakt zy mot haar ruime gangen, haar breede frissche trappen, haar groote helder verlichte lokalen een prettigen indruk. En zal het voor den vakman vooral op gewone werkdagen een genot zyn, een blik te werpen in deze lokalen, wanneer de jongelui bedryvig bezig zyn aan draai- of schaafbank, ook voor niet-vakmenschen is een bezoek aan deze Bchool interessant, bovenal wanneer een keurcollectie van door de loerlingen zelf vervaardigde voorwerpen wordt geëtaleerd, getuigenis afleggende van de theoretische en practisclie bekwaamheid der scholieren. Do moeste belangstelling trok ditmaal wel de Machine-Bankwerkery en de daarboven gelegen Meubelmakerij, te zamen uitmakende hot nieuwe gedeelte. In de eerste was een 12 paardenkracht-Gasmotor in werking, die een drietal draaibanken, een schaafbank, een boormachine, een slijpsteen en een ventilator in beweging bracht. De ruime Meubelmakery met zyn dertiental tafels, ook voor 't meeren- deel door de leerlingen zelf gemaakt, noodigt als het ware de jongelni nit tot het plaats nemen aan één dier tafels, ten einde zich in de houtbewerking te bekwamen. Daarom doet het vreemd aan, te vernemen, dat een oneven redig groot deel der ruim honderd twintig leerlingen zich meer tot de yzerbewerking gevoelen aangetrokken en zich laten in schry ven als leerling voor de Machine-Bank- werker\j. Ook wel zy, die daar lichamelijk (physiek) niet voor gesohikt schyn. Het tentoongestelde bewijst, dat het onder- wys in goede handen berust. Men staat ver baasd als men ziet, wat door jongelui na een drie-jarige opleiding kan worden ge leverd. Wie het mahoniehouten Dames- Schryfbureau zag of het.satijn-notenhouten muziekkastjehet prachtige fornuis met ver sierd beslag; dc vele fraaie kolenkistjes; de geldkistjes, eveneenB met sierlijk beslagde keurige bijltjes en zakmessen; de messen- bakjes, bloembakjes, kleerrekjes, de keurige wandkastjes, nachtkastjes, boekenétagères en bloementafeltjes, haastte zich oen lot te be machtigen, wyl hy zich de kans om één of meer dezer voorwerpen van nut of smaak te bezitten niet wilde laten ontsnappen. Maar ook zal by menig ouder do begeerte zyn opgekomen een plaatsje voor zyn soon te veroveren op een inrichting, waarin do jonge lni tot zulke dingen wordeD bekwaamd. Verordening, bedoeld bij art. 29 der Leerplichtwet. Artikel 1. Aan kinderen, tot de leerlingen oeDor school behoorende, die van het hoofd dier school verlof hebben een of meer schooltijden te vérznimen, wordt door dat hoofd een bewijs daarvan afgegeven. De ambtenaren der politie zyn gemachtigd, een kind, dat zy gedurende de schooltijden op den openbaren weg aantreffen, te brengen naar het hoofd der school, tot welker leer lingen het kind behoort, tenzy het kind kan vertoonen het bovengenoemde bewys of een bowys van gelyke strekking, afgegeven door een van de in art. 1 der Leerplichtwet be doelde personen. Van deze machtiging mag geen gebruik gemaakt worden, indien hot kind zich be vindt onder het geleide van eon der in den aanhef van art. 1 der Leerplichtwet bedoelde personen. Aldus vastgesteld doof don Raad der ge meente Helder in zijne openbare vergadering van den 10 April 1905. Van Steijn, Voorzitter. Uubbanüs, Secretaris, Openlucht-samenkomst der Vrijzinnig godsdienstigen op Texel. Op Zondag 28 Juni a.s. zal in den «Dool hof", oen der schoonste punten van hot be koorlijke eiland Texel, eon openluchtver gadering gehonden worden van vrijzinnig- godsdienstigen, op de wljse als de bekende «meetings" te Heiloo. Op Texel heeft zich reeds een comité gevormd om de organisatie en verdere uitwerking van het plan op zich te nomen. Met groote en lovondigo belang stelling ziet men er den 28 Juni tegemoet. Ook het plaatselijk comité te Helder zal etenn verleenon en de propaganda alhier trachten to bevorderen. Als sprekers zullen optreden; ds. Buiskool van Oudeschild, ds. J. Koster van Heldor, ds. A. C. de Regt van Alkmaar. Een zang koor zal de byeenkomst opluisteren met ge wade liederen. Voor vervorschingon zal ter plaatse worden zorg gedragOD. De directie van Texels Eigen Stoombootonderneming zal dagretours verstrekken tegen den zeer bil- 1 Ij kou prys van 35 ets., zonder onderscheid van klasseD. Met iedere boot kan van deze speciale retours gebruik worden gemaakt, met dien verstande, dat een beperkt aantal dezer retours worden verkrijgbaar gesteld tot en met den 20en Juni. Wie alsdan nog geen kaart bezit, moet op do boot den gewonen prys betalen. De kaarten zyn vanaf heden verkrygbaar by ds. Buiskool, Hoofdgracht; B. Burgers, Laan; J. KoopmaD, Weozenstraat; J. Schendelaar, Schagenstra&t. We raden ieder belangstellende aan zich ten spoedigste van retourbiljetten te voorzien en stelle het vooral niet uit tot don laatsten dag, dan kon het wel eens te laat zyn! Het programma zal later worden bekend gemaakt. Mogen velen zich geroepen gevoelen, op te gaan naar deze byeenkomst op Texel, om mede te getuigen voor den vrijzinnigen gods dienst Het plaats, comité te Helder. Mr. H. J. Kist. f Te Laron in het Gooi is eergisterochtend plotseling overleden de hoer mr. H. J. Kist, lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal voor de provincie Noord-Holland en oud-procureur-generaal by het Gerechtshof te Amsterdam. Het pontvervoer over het li. Naar de Tyd verneemt, bestaat by be woners van over het IJ hot voornemen aan den gemeenteraad te verzoeken, het vrij vervoer met de ponten weer in te trokken on het oude, laatstgeldonde tarief in te voeren. De onbeschryfelyke tooneelon, die reeds van vroeger bekend waren en die de wegen en bermen ovor het IJ voor fatsoen lijk publiek ontoegankelijk maken, zyn sedert het vrye vervoer op sommige uren van don dag, vooral des Zondag, zeer verergerd. Men verlangt nu naar herstel van den ouden toestand, die ten minste vergelijkenderwijze nog houdbaar was. De heer H. J. Lenderink, directeur van het Inst. v. Ond. van Blinden te Amsterdam, schrijft aan de «N. Rott. Cc.* het volgende: Licht door werk. Meermalen zyn sprekende bewyzen aan gevoerd, dat blinden, zoo de oorzaak der blindheid niet het gevolg was van hersen- ziokte, het tot een hoogen trap van geeste lijke ontwikkeling kouden brengen. Men donko onder anderen slechts aan degenen, die, begaafd met een fijn muzikaal gehoor, eon eervollo plaats in do ry der organisten konden innemen. Hieruit moot men evenwel niet besluiten, dat iedere verstandelijk ont wikkelde blinde voldoende gewapend is tegen den strijd, die hem te wachten staat en dat hy onze geheele sympathie niet noodig zou hebben om in de maatschappij te slagen. Hoe staat het derhalve met den maat- ■chappelyken toestand van den blinde, die, geen muzikaal gehoor bozittende, opgeleid werd tot handwerksman? Er zyn in onze maatschappij slechts weinig beroepen, die liy kan uitoefenen. Bovendie? zyn het dan nog de meest eenvoudige en de gemakkelijkste, vooral die, welke mindere vlugheid voreischen, en bygevolg ook het minst loonend zyn. Hij heelt niet alleen re^ kenschap te houden met de natuurlijke moei lijkheden, die zyn gemis medebrengt, doch ook met het onbekend zyn van ons zienden met hetgeen hy preBteeron kan; dit is voor hem een nog veel geduchter hinderpaal. De zienden toch overdrijven over het algemeen te veel do gevolgen van de blindheid en de daardoor ontstane hulpbehoevendheid by het verrichten van arbeid. Velen ontzeggen den blinde dat vermogen en veroordeelen hem daarom tot oen soort werkeloosheid. De zienden beschouwen, en zulks te recht, het gezicht als de basis van hun arbeid, en meenen, zoo zy beroofd werden van' het gezichtsvermogen, dat ze in 't geheel niet meer in staat zouden zyn te werken. Toch toonen tallooze feiten aan, dat by dengene, die door blindheid getroffen is, de tastzin en het gehoor door oefening zoodanig ontwikkeld werden, dat deze by vele werk zaamheden het gezicht voor eon groot deel op voldoende wyze vervingen. De ziende kan zich moeilyk voorstellen, dat het gehoor en de tastzin by blinden die diensten kunnen bewyzen. Hy weigert dan ook meermalen den blinde werk te laten verrichten, dat dezen best had toevertrouwd kunnen worden. Hier door loopt de productieve arbeidskracht van don blinde, die noodzakelijkerwijze toch al minder is dan van den ziende, gevaar on gebruikt gelateD te worden, door dit verkeerd geplaatst oordeel. By elke schrede, die de blinde op zyn levensweg zet, gevoelt hy dit ten achter gesteld worden, en zulks nog te pynlyker, zoo zyn denkvermogen en gevoelsleven intact zyn gebleven. Wy kannon het niet genoeg herhalenhet grootste ljjden van den blinde bestaat niet, zooals men over het algemeen zich voorstelt, in hot ontberen van het gezichtB- vormogen, neen, het bestaat veel meer nog in de treurige ervaring, dat hem tallooze hindorpalen en moeilijkheden voortdurend in den weg worden gelegd by het voroveren van eon bescheiden plaats in de maatschappij. Het gemis van het zien der natuurverschijn selen, kunstgewrochten enz. wordt door velen niet zoo diep gevoeld, en zeker niet door hen, die vanaf hnn prilste jengd het gelok van te kannen zien niet gekend hebben. De blinde heeft over het algemeen een rjjk innerlyk leven; de herinnering aan 't gemis van het gezichtsvermogen, zoo die niet door eenig nieuw beeld wordt opgewekt, wordt van lieverlede minder levendig, bygevolg minder pynlyk. Zelfs het blinde kind heeft ook zyne emotieswanneer het ziende kind by het onverwachts ontmoeten van zyne ouders een emotie van blijdschap ondervindt, zoo gevoelt het blinde kind dio zelfde vreugde wanneer het do stem van zyn vader of moeder hoort. Een my*ner blinde kennissen van hooge iniellectneele ontwikkeling, een blindgeborene, deelde my als hare ervaring van het leven mede: «Het blind zyn is ontegenzeggelijk een groote beproeving; niet omdat men zooveel minder genieten kan dan een ziende, maar omdat men het afhankelijk zyn zoozeer gevoelt, vooral wanneer men een zolfstandig karakter beeft. Wordt een blinde beklaagd of soms voor minderwaardig gehouden, dan wekt dit steeds myn lachlust op. Volgens myn inzicht is 't best, dat men de blinden leert zooveel mogelyk zichzelven te helpen, opdat daardoor het gevoel van »af- hankelyk zyn* worde getemperd. Waar het echter physiek onmogelijk is de hulp van zionden te ontberen, daar is naar mijn innige overtuiging de hulp, die vrien delijke menschen ons bioden, dankbaar te aanvaarden en door oone opgewekte stem ming kunnen de blinden hnn doen gevoeleD, dat zy een zegen zyn op bun levenspad". Wanneor do blinden steeds bezocht werden door het denkbeeld „licht", nog eens „licht", indien de zucht naar het terugkrijgen van het gezichtsvermogen hen alleen kon troosten, dan haddeD wy niet anders te doen dan do handen in den [schoot te leggen en een wonder der wetenschap af te wachten, een wonder dat toch niet gebeuren zou. Laten wy, sienden, die zulk een oneindig groot voorrecht bezitten boven hen, die toch reedB zooveel moeten missen, ons tot taak stellen voor hen die gevaarlyke hinderpalen op te ruimen, welke zich op hun weg bevinden. Daar de blinde niet anders verlangt dan een werk aam en zooveel mogelyk dragelyk loven te leiden, kunnen wy hem helpen, zoodat ook hy zyn deel van het geluk krygo. Wanneer do blinde eenmaal vertrouwd is geraakt met zyn tooBtand, beschouwt hy zich in geenen deele als verloren. Hy weet, dat hij eon zeer dragelyk, ja zelfs gelukkig loven kan leiden, wanneer hy er in slaagt een produclieven arbeid te verkrijgen, die hem tegelykertyd als het ware verdedigt tegen ontmoedigende verdrietelijkheden, zyn eigen bestaan meer vastheid geeft en hem het gevoel verschaft voor anderen nattig te zyn. Ook hy zal zich dan wellicht een huiselyken haard kannen vormen, by zyn arbeid aangemoedigd en gesteand door be tuigingen van liefde en genegenheid der zynen; hy weet zulks en gevoelt dit levendig. De meest practische wyze derhalve om valide en normale blinden, die voor een of ander handwerk opgeleid werden, te steunen is: Werkverschaffing. Deze alleen is do ware Bteun, omdat zy alleen hun geeft, naast een zekere waardigheid als mensch, het vergoten van hun ongeluk. VoorheeD, veroordeeld een leven van ledigheid te leiden, andoren en zichzelven tot laBt, kunnen zy heden ten dage nuttige menschen worden. Do blinde werkman werkt even goed als zyn ziende kameraad, dikwyls nog met meer regelmaat, doch minder vlug, waar door zyne verdiensten reeds geringer zyn. Bovondion heeft hy, om zyn koopwaren van de hand te zetten en het benoodigde materiaal te koopen, een geleider noodig, dien hy na- tnurlyk moet betalen nit de opbrengst van syn arbeid. Laten wy bem dus helpen om de scherpe concurrentie tegen den zienden handwerksman te kunnen volhouden. Vol vertrouwen, dat velen na lezing van dit artikel zich gedrongen gevoelen den blinden handwerksman te helpen, roep ik ieder too: «Geef den blinde werk, waar door ge eon lichtstraal zultwer- pen in zijn duister leven; de aal moeskan hem slechts vornedere n." Opstootjes in België. Luik, 3 Juni. By eon schermutseling by het socialistisch vergaderlokaal losten do gendarmen schoten. Er vielen drie dooden en vyftien gewonden. Alle straten in het midden van de stad zijn door gendarmen afgezet. Luik, 3 Juni. Van de betoogers zyn velen gewond. Ook van de politieagenten, de man non van de burgerwacht en de gendarmen zyn er gewond. Veel menschen zyn er op- gobracht. De menschen die gedood zyn be vonden zich in het socialistisch vergader lokaal. Een groot aantal straatlantaarns is vorbryzeld. Laatste berichten. Het Koninklijk bezoek aan Parijs. De indruk dien de hooge bezoekers op het Fransche volk gemaakt hebben, is een zeer sympathieke. Overal langs de wegen enthou siasme, gejuich, oreral in de bladen hartelijke sympathie. Over de uitlating van H. M. aan het diner, dat zy er trots op is, eene afstammelinge te zyn van Oranje en van de Coligny's (zie pag. 1), zegt het «Journal des Débats": «Fran- kryk is trots, dat het op den troon der Nederlanden een afstammelinge van Oranje en van do Coligny mag zien". De overige bladen wyzen op de hartelyke ontvangst van Koningin Wilhelmina en doen uitkomen, dat het bezoek strekken zal om de sympathie van Frankrijk voor de Neder landen te veraterken en de banden aan te halen, die beide landon verbinden. Begrypolykerwys ziet men in Duitschland met leede oogen deze sympathie-betuigingen aan. Ook dat H. M. zich beroemde op het FranBche bloed kan men niet goed zetten. Zoo schryft Max Nordau in de «Vossische Zoitung" ,De Parozen aars hebben Koningin Wilhelmina een zeer; hartelyke ontvangst bereid en haar op al haar wegen met een geestdrift toegejuicht als geen anderen vreem den vorst sedert het bezoek van den Tsaar en de Taarin in het jaar 1896. De koningin heeft zich hiervoor dankbaar getoond". De corres pondent deelt hierop den bekenden zin mede en levert dit commentaar«Het scheelde weinig, of de koningin betoogde, dat zy een Frani;*iso was, zooals de Coburgsche Tsaar van Bulgarye zich hier steeds nitgaf voor Franschman. By haar rytoeren lacht zy de menigte steeds met de grootste beminnelijkheid toe en zy won direct de harten der bevolking, vooral die van de vrouwen. Algemeen wordt betreurd dat zy Maandag Parys reeds ver laat." De correspondent van het «Berlinor Tage- blatt" seint: «Overal waar de charmante dame zich laat zien, stonden troepen Zon- dagsmenschen, die haar geestdriftig ,Vive la reine I" toeriepen. De kranten zingen jubolhymnes en de nationalistische bladen vertellen, dat Wilhelmina veel meer van Fraükryk dan van Duitschland houdt." Andere laten zich in gelyken geest uit. Bij dit nummer behoort oen Bijvoegsel. Den 12den Juni hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders Reyer Smit en Neeltje Grooff, hunne 60 jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat God hen nog vele jaren moge sparen is de wensch van hun dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. GeborenJacob, Zoon van D. VAN KLAVEREN en G. E. D. VAN KLAVEREN- Snaphaan. Helder, 1 Juni 1012. p. p. c. A. NOL en Echtgenoote. Heden overleed te Bloemendaal, in den leeftijd van 69 jaar, onze geliefde Vader en Behuwdvader, de Heer Philippus Metman, gep. O.-I. ambtenaar. Helder, 1 Juni 1912. P. DE RAADT-Metman. J. R. J. DE RAADT. Eenige en algemeens kennisgeving. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. Heden overleed na een langdu rige ongesteldheid, zacht en kalm, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Trijntje Valentijn, Wed. G. DE HEER, in den ouderdom van 73 jaar. Helder, 2 Juni 1912. A. DE HEER. Callants- M. DE HEER—Kossen.I oog. H. SLIKKER-de hrer.i Heldftr K. SLIKKER. rteiaer- R. DE HEER. Helder. K. DE HEER. i Paterson T. DE HEER—Visser, j N.-Amerika H. DE HEER. D. DE HEER-Tismeer. j öroning0n J. KUIPER—de Heer. j D. KUIPER. Helder' en Kleinkinderen. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben Woensdag, nam. één uur. Heden overleed te Arnhem onze geliefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder, Mevrouw Wed. J. Goedhart-Baumgarten. Helder, 3 Juni 1912. G. L. GOEDHART. F. GOEDHART- Baumgarten en Kinderen. Eenige kennisgeving. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. Voor de blijken van belangstelling, ons betoond bij het overlijden van onze Zuster en Behuwdzuster, Cornella Schwarzer- Jonker, betuigen wy onzen hartelijken dank. E. KLOOSTERHUIS-Jonker. G. E. KLOOSTERHUIS. A. KLEIN—Jonker. P. KLEIN. De Heer en Mevr. VAN DISHOECK- Klaassen bedanken voor de vele blijken van belangstelling bij de geboorte van hun Zoon ondervonden. Ontvangdag Vrijdag 7 Juni, van 2 tot 4 uur. Voor de vele blijken van belangstel ling by de herdenking van hun 25-jarige Echtvereeniging op 2 Juni j.1., betuigen ondergeteekenden hun hartelijken dank. H. KRAMER en Echtgenoote. Luitenant t. z. LEEGSTRA verzoekt spoedige Inzending van rekoningen. Faillissement N.V. Sigarenfabriek „HET HELDERSCHE WAPEN", v/h.G.J.H.Veretegen&Co.,teHelder. De ondergeteekende, curator in boven genoemd faillissement, maakt bekend: I. dat de schuldvorderingen by hem moeten worden ingediend vóór 16 Juni a.8. H. dat de verificatie-vergadering zal worden gehouden op Woensdag 8 Juli a.8., des voormiddags te kwart over elf uur, in het Gerechtsgebouw te Alkmaar. Mr. H. P. M. KRAAKMAN, Curator. Kantoor: Langestraat 73, Alkmaar. DONDERDAG 7 JUNI a.i. DANSAVOND voor do leden In .CASINO", van 8.30 uur tot 10.30 oor. ■V Gelegenheid tot Inechrljvlng voor nieuwe leden. HET BESTUUR. Extra geëngageerdi Groot eeniatledrama In 2 afdeellngen. Van af Vrijdag 31 Mei tof an mat Dondardag 8 Juni PRIJZEN DER PLAATSEN: inclusief stedelijke belasting. KINDEREN beneden 12 jaar, op alle rangen helf geld. Aanvang lederen avond te 7 uur. Zondags te 2 uur. ■p» Van af heden gedurende de Zomermaanden geen Kinder voorstelling, Zondags diploma's en vrybiljetten niet geldig. Des Zondags worden na vfif uur alleen plaatsen verkocht voor den len en 2en rang.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 2