Langs den weg. Jenevermoed, Zondagavond. Druilerige, nare motregen; van tjjd tot tyd een wat frisscher buitje, dat oohter na eenige minuten weer ontaardt in een langsamen, lyzigen regen, die u hindert in uw gelaat en die de kleeren doorweekt. De boomen en het groen langt de wegen geuren frisch, en rieken naar het voorjaar, naar den zomerde uitgedroogde aarde zuigt gretig het'water t^>i Langt den Kan aal weg slechts weinig wande laart. De traditioneele flirtende en scharre lende paartjes de meisjes, tenauwernood het haar opgestoken, of soms nog met han gende haren, lichamelijk kinderen nog, gees telijk door en door rijp, de jongeDS, lummelachtig, groote-menschachtig slechte sigaren of nog liever 1 dito cigaretten rookond staan intiem-luidruchtig op de minat-verliohtte plaatsen van onze Heldersche Kalverstraat. Hier pakt een jongmensch woest een der quasi-weerstrevende meisjes beet, en zoent haar, onder de welgemeende ontboezeming: „zie-zoo, die heb ik alvast", de blozende wangskea rooder en glimmender, ginds staat een groepje „op zicht", in afwachting dat het fiere „mannelijke" ge slacht zjjn keus zal doen, verder eenige haastige wandelaars, bioscoop- of café-men- ■ohen, die nu eenmaal des Zondagsavonds uit moéten, maar overigens is de Kanaalweg, anders zoo druk en levendig, stil en doodsch. De straat glimt van den regen, en als een glinsterend wit licht verliest zy zich in de eindeloosheid. Daar komen twee dronken lui aangezwaaid. Jonge-lui zyn het, opgeschoten jongens, die het blijkbaar erg prettig vonden zich eens flink te bedrinken, althans in een vroolyke, luidruchtige stemming verkeeren. Zóo luid ruchtig is éen hunner, dat politie ze zijn inmiddels 'tot vóór het pölitie-bureau genaderd tot doorloopen aanmaant. Maar dat is juist olie op het vuur. Waar om moest die politie zich nou met hem be moeien? Waarom liet zy hem niet met rust? „Doorloopen, als-je-blieft", vermaant de agent. De grappige jongeling draait zich om, zoo goed en zoo kwaad hem dat gelukt, en ant woordt, met geestig gebaar,,L;t myn nou maar gaan!" „Als je dan maar gauw gaat", zegt een agent, „anders ga je met ons mee." Langzamerhand ontstaat een volksoploop. Bjj een relletje zyn altijd menscheD, waar zo zoo gauw vandaan komen, weet niemand te zeggen. In dit geval was het pleit ganw beslist. De zéér lankmoedige agenten, die eenige malen tot doorloopen hadden aangemaand, die met welwillende duwtjes den jenover- moedige een handje hadden geholpen, gaven 'top: 'tjonge mensch vond nu eenmaal goed weerspannig te zyn, en ging er moedig tegen in. Ken korte worsteling, een paar rukjes- en hy verdween in 't gebouw, nageoogd door een bespiedende menigte, die philosopheerend, het geval besprak. „Waarom nemen ze hem non in eéns mee vroeg een meisje, „daarnet liep-t-ie toch rustig." Eene opmerking van een ander deed haar antwoordenja, jy verdedigt ze altjjd maar die agenten! Maar ik zeg dat 't een schandaal is 1" Ja saker, juffrouw, een Bchandaal is 't... dat walgelyk-dronken kerels niet mogen bly- ven walgelijk doen op ztraat, dat se opgepakt worden om op eene plaats, waar ze geen aanstoot geven, hun roes uitteslapen, dat ze op straat niet mogen vertoonen hun jenever moed Niet waar? Padvindertje. Padvindertje liep op straat. Loopen... hy kon het nog maar net, 'n jaartje of daaromtrent. Tegeljjk met zyn eerste broekje, kreeg hy zjjn eerste khaki-pakje aan, volledig uit gerust, met een dregje om zyn tweejarig lijfje, 't Stond padvindertje oenigmenschen- kindjo van anderhalf voet, maakte hy een manhaften indruk. Maar o weel Dit padvindertje-in-miniatuur was er een, die het rechte pad nog niet gevonden had. Want Wimpie zat «aan 't water" en dat mooht Wimpie niet. En zusje, de oudere moederlijke en al zes jaar tellende ohaperonne moest op Wimpie passen, opdat hy niet, met dreg en al, in 't kanaal te recht kwam. En gehoorzaam speelde padvindertje mee. Op de stoep. Van „In Holland staat een huis". En van (koopmannetje". En van „sakdoekje leggen". Totdat het begon te regenen en padvin dertje in hnis ging. Want eigenlijk gezegd was padvindertje een heel gehoorzaam kereltje, zoodat wy verwachten, dat hy over eenige jaren, als de lange broek aan de beurt komt, niet naar het rechte pad behoeft te zoeken. En 't zou ons werkelijk spijten als 't anders f«- Khaki is de naam van ie stof waaruit de padvinders-uniformen gemaakt zyn. UIT HET BUITEHLAHD. De krisis in de Londensche haven duurt nog voort. Het stakingscomité, gezien de mislukte onderhandelingen door het wegblij ven der patroons, besloot Zaterdagmiddag hot advieB van den nationalen raad van trans portarbeiders te volgen en het uitroepen van een nationale of internationale staking uit te stellen tot heden, Dinsdag. Volgens betrouwbare berichten uit het oosten van Londen wordt het werk in de havens meer en meer hervat. Vrydag arbeidden 2000 man, Zaterdag 3200. Zater dag werden 32 schepen gelost tegen Vrydag 25 en Donderdag 13. De nationale raad van transportarbeiders besloot aan het Londensche stakingscomité aan te bevelen het voorstel van de regee ring om een verzoeningsraad in te stellen aan te nemen, echter met de noodige waar borgen dat de beslissingen van dezen raad bindend zullen zyn. By de patroons bestaat neiging dezen verzoeningsraad ingelyks te aanvaarden. Maarde uitspraak mag slechts een adviseerend karakter dragen. Men ziet die voorwaarde staat lynrecht tegen over die andere. Oorlog tusschen Italië en Turkye: eenige kleine en onsamenhangende berichten. Eenige schermutselingen hier en daar gang der zaken: sleepende. Met dit korte bericht in telegramstyl is de toestand aangegeven, 't Kan daar nog lang duren. De Grieksche Kamer koos tot president Tsirimakos en ging daarop Zaterdag uiteen tot 14 October. De Kretenser afgevaar digden zyn met geweld buiten de Kamer gehonden. Ze hebben zich daarover by Veni- seloB beklaagd. Maar Kreta is toch geen Grieksche provincie al zouden de Kretenaers het nog zoo gaarne willen. In Hongarye zyn regeering en oppositie aan 't onderhandelen, 't Gaat met loven en bieden. De oppositie zou bereid zyn hare goed keuring te hechten aan een voorloopigen maatregel, die echter voor eenige jaren zou gelden en waarby het aantal rekruten, dat in het regeeringsontwerp wordt gevraagd, zou worden toegestaan evenals de instelling van een twee-jarigen diensttyd. De minister-president verklaarde de voor stellen van de oppositie te zullen bestudeeren en zyn meening daaromtrent zoo spoedig mogelyk te znllen mededeelen. Koningin Wilhelmina en de prins der Nederlanden zyn in Parys ontvangen met al de hartelijkheid die de enthousiaste Franschen aan den dag kunnen leggen. Op een andere plaats in dit blad deslen wy daaromtrent een en ander meer uitvoe rig mee. En nu de verkiezingen in België, die daar Zondag plaats hadden. De totale uitslag is op het oogenblik, dat wy dit schryven, nog niet bekend. Maar vast staat dat de katho lieken tegenover het liberale-socialistische bloc een groote overwinning hebben behaald. De tegenwoordige kamer heeft 166 leden van wie Katholieken86 Liberalen44 Socialisten35 Christen-democraten 1 De nieuwe kamer zal door 186 afgevaar digden gevormd worden. De regeeringsmeerderheid bedroeg in de tegenwoordige kamer 6 stemmen. Gegeven de uitslagen te Brussel, die reedB bekend zyn, met uitzondering dus van 15 bnreanx, waarvan de uitslagen nog in moe ten komen, zal de nienwe kamer aldus zyn samengesteld101 katholieken, 44 liberalen, 39 socialisten, 2 christen-democrateneen katholieke meerderheid dus van 16 stemmen. Alle ministers zyn herkozen, benevens Woeste, leider der rechterzyde en Schollaert, oud-minister-president. De 14000 h 15000 stemmen meerderheid, die de vrijzinnigen te Antwerpen hebben, worden te niet gedaan door de clericale stemmen in de buitengemeenten. De clerica- len winnen een der twee nieuwe zetels, en zien 8 hunner candidaten gekozen, het cartel wint den 2en zetel en ziet 7 zyner candida ten gekozen. Van de nieuwe zetels vallen aan de oppo sitie (het cartel) ten deel1 te Ostende, 1 te Antwerpen, 1 te Mechelen, 3 te Brussel, 1 te Leuven, 1 te Bergen en 1 te Charleroi) aan de clericalen komen van de nieuwe zetels1 te Gent, 2 te Brussel, 1 te Tonge ren, 1 te Nenfchateau, 1 te Luik, 1 te Den- demond, 1 te Roussolaere, 1 te Turnhout, 1 te Antwerpen. Van de oude zetels winnen de clericalen op de liberalen 1 te Hasselt, 1 te Tongeren, 1 te Ntfvel, 1 te Kortryk, 1 te Hoey. De liberalen verliezen 4 of 5 zetels aan de socialisten; deze winnen 1 zetel teSoig- nies, 1 te Charleroi, 1 te Bergen, 1 te Brus sel. De clericalen verliezen 1 zetel te Soignies. Hier en daar kwamen ongeregeldheden voor, maar naar Belgisch doen ging 't nog schappelijk, De troepen te Brussel gecon signeerd hadden 't niet kwaad. In Brussel eenige ongeregeldheden, ruiten ingeworpen in den tCercle catholique", de politie loste revolverschoten in de lucht en chargeerde. Te Gent hadden min of meer ernstige vecht partijen plaats. De betoogers wierpen met stukken ijzer door de rniten. Vele ruiten werden door revolverschoten verbrijzeld, o.a. in de adellijke clnb. Dat schijnt er daar zoo b(j te behooren. De geestdrift der overwin- nundo partij is natuurlijk groot de ztryd was ook hevig, de grootste die er geweest is Binds 1884. Uit den Omtrek. Texel, 3 Juni. De voordracht ter benoeming van een dykgraaf voor polder Eierland bestaat nit de hoeren H. Flens, thans dykgraaf, C. Garritaen en B. Dros. Genoemd waterschap heeft een pensioen Tan f 4 per week toe gekend aan de weduwe van den heer J. List, eerder opzichter over genoemden polder. Toegejuicht mag het zeker worden, dat de Burgemeester van Texel veel moeite doet tot bescherming van de op het eiland broe dende vogels, waardoor in de laatste jaren het vreemdelingenverkeer zoo bevorderd werd. Jammer is het evenwel, dat nog altijd zoovele eieren geroofd worden. Mej. K. Kuperns, van hier, leerlinge der Byksnormaalschool te Leeuwarden, behaalde aldaar acte als onderwijzeres. Het palingvisschen in de wierwaarden, waarmede in den vorigen zomer 't eerst werd begonnen door enkele garnalenschoiten, is ook nu weer aangevangen. In de vorige week werden vangsten ver kregen van 60 tot 100 halve K.G. paling, per schuit. De prys was gemiddeld 30 ets. per K.G. Door de leerlingen der O. L. S. van de Cocksdorp en Eierland, wordt onder geleide der onderwijzers heden een uitstapje gemaakt naar Egmond aan Zee. Ter markt waren heden aangevoerd 6173 lammeren. De pryzen varieerden van f 10.25 tot f 13.— per stuk. Enkele partijtjes gingen iets duurder van de hand. De handel'was nog al willig. In 't geheel zyn nu ter markt reeds 20768 lammeren aangevoerd. In de Westerduinen is een nest gevonden van den sprinkhaan-rietzanger, een in ons land hoogst zeldzaam vogeltje. De heer Burdet is expres naar hier over gekomen om het nest, dat zes eitjes bevat, en ook 't vogelpaar, als daartoe mogelijkheid bestaat, te fotografeeren. Anna Paulowna. Vergadering van 't Polderbestuur te Anna Paulowna op Zaterdag 1 Juni, des morgens lOVj uur. Na opening der vergadering door den dykgraaf, den heer C. E. Waiboer, lezing en goedkeuring der notulen, deelt voorzitter mede: I. dat de molen no. 2 is gekocht door den heer G. Winder te Koegras voor f 487 II. dat de heer C. Kroon te Wieringen 't visschen en maaien van 't wier heeft ge pacht voor f311.55 per jaar; III. dat door Ged. St. is medegedeeld dat de heer J. Blaauboer is benoemd tot heem raad, met ingang van 1 Juli a.s. Onderzocht worden de geloofsbrieven van de herkozen hoofdingelanden J. Waiboer en P. Kaan en van de gekozen hoofdingelanden J. C. Geer- ligs en D. de Jong. Tot toelating wordt besloten, waarna de voorzitter de heeren Kaan en Waiboer feliciteert. De heeren Geerligs en de Jong treden 1 Juli a.B. in fnnctie. Af- en overschrijvingen, dienst 1911, tot een bedrag van f 2016.28 worden goed gekeurd. De commissie voor 't nazien der rekening brengt by monde van den heer P. Kaan verslag nit. Alles is volkomen in orde bevonden. Goedkeuring volgt. De voorzitter dankt den penningmeester en de commissie. Wegens periodieke aftreding van den penningmeester, den heer A. J. de Jongh, is de volgende voordracht opgemaakt: 1 de heer A. J. de Jongh, 2 de heer K. A. Kaan en 3 de heer J. K. Kaan. De heer de Jong werd met 12 van de 16 stemmen herkozen. Besloten wordt het weekloon van den stoker Woudenberg te brengen van f 9 op f10 en dat van den sluiswachter Polet van f 7 op f 8. De laatste heeft tevens vrye woning. De opzichter, de heer R. Dekker, licht thans toe de 4 plannen, betreflende de be maling aan de Van Ewyckslois: le plan: 2 machines aan de Van Ewyck slois, een nieuw gebouw, een duiker aan den Stoomweg, eene nieuwe brug enz. voor f 123.613, de nieuwe machines aan de KI. Sluis hieronder begrepen. 2e plan: In 't bestaande gebouw 2 nieuwe machines, en 't maken van een duiker, met de nieuwe machines te KI. Sluis voor f109.601. 3e plan: In 't bestaande gebouw 1 groote nieuwe machine, met de machines te KI. Sluiz f105.497. 4e planIn 't bestaande gebouw 1 machine mot der waterverplaatsing als in plan 3, met de machine te KI. Sluis l 94.300. Na uitvoerige discussie, waaraan deel nemen de heeren J. Blaauboer, C. Wydenes Spaans, J. Stammes, A. de Graaf en den dykgraaf wordt besloten aan de Van Ewyck slois 2 machines te plaatsen met een water verplaatsing ieder van 70 M8. en een duiker onder de Van Ewycksvaart door, das over- komstig plan 2. Aan een onpartijdig persoon zal prijsopgave gevraagd worden van ver schillende zuiggasmotoren Crossley en Deutsch. By de rondvraag worden inlichtingen ge vraagd over 't graven aan den Kanaaldijk en 't uitbaggeren van den Molenvaart. Hierna sluiting. Zaterdag 1 Juni slaagde onze plaatsgenoote mej. M. van Gorkom, leerlinge der Helder sche Normaalschool, te Haarlem als onder wijzeres. De heeren B. Keppel en G. Smit, beide alhier, hebben op een tydgeestlot samen f 600 gewonnen. Burg«i*li|k« Stand van Tamal. van 25 Mei tot en met 31 Mei 1912. GEBOBENJohannes Cornelis, zoon van Johannes Cornelis Bakker en Anna Com mandeur (den Hoorn). Dirk, zoon van Albert de Vries en Tryntje de Boer (het Noorden.) Willem Lourens, zoon van Gerrit Bakker en Tetje Visser (Zevenhuizen). ONDERTROUWDGovert de Boos en en Agatha Lucia Buisman, Klaas Hendrik Kind en Anna Houtwipper. GETROUWDGeene. OVERLEDEN Arie Daalder, oud 60 jaar. gehuwd met Annetje Gerritsen (de Koog). Aaltje Vonk, oud 8 dagen (Oosterend.) Burg. Stand v. A.-Paulowna. Over de maand Mei 1912. GEBOBEN: Grietje, d. v. Simon Frederik Lips en Adriaantje Groot. Jannetje, d. v. Klaas Tauber en Tryntje Sleutel. Gjjsje, d. v. Tromp Post en Hendrika Comelissen. Geertje, d. v. Johannes Klomp en Wyntje Swager. ONDERTROUWD: Pieter Muntjewerf, 29 j., en Dieuwertje Voorthuysen, 21 j., beiden te Anna Paulowna. Jaoob Vlaming, 28 j., en Helena Cornelia Kiesewetter, 26 j„ beiden te Anna Paulowna. Hendrik Jonker, 27 j., en Jantje Langedyk, 25 j., beiden te Anna Pau lowna. GETROUWD: Adolf Rake, 22 j., te Zuid- Scharwoude, en Maria Philipsen, 25 j., alhier, onlangs te Zype. Arend Heerschap, 23 j., te Koedyk, onlangs alhier, en Wilhelmina Cor nelissen, 23 j., alhier. Pieter Muntjewerf, 29^ j., en Dieuwertje Voorthuysen, 21 j., beiden te Anna Paulowna. OVEBLEDEN: Cornelia Wallin, wed. van Jacob Cornelis van Wjjk, 48 j. Neeltje van den Berg, wed. van Hendrik Uileman, 70 j. Correspondentie. J. C. v. D., den Haag. Uwe remise is accoord tot 1 Juli. De bedoelde namen worden in „'t Vliegend Blaadje" bekend gemaakt. (Adm. „VI. BI.") Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: V erzendingsweg. Datum der ter postbezorging. Tijdst. der laat busl. a/h Postk. p. zeepost via Amsterdam p. zeepost via Rotterdam p. Holl. mail via Genua p. Holl. mail via Marseille p JFransche m. via MarseiUe (voor Sumatra's Westkust sn Benkoelen aUeen op «erlangen der afzenders) p. Doitsche m. via Napels 7 en 21 Juni 14 en 28 4 en 18 11 en 25 14 en 28 12 en 26 6.55 'sav. 6.55 'sav. 6.55 's av. 3.40'snm. 6.55 'sav. 12.15'sm. Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo: p. Eng. mail via Brindisi 7 en 21 Jnni 8.45'stnor. p. Hou. mail via Genua 4 en 18 6.55 's av. p. HoU.mail via MarseUle 11 en 25 i 3.40'snm. (alleen op verl. der afz.) p.Frautche m.via Marseille p. Doitsche m. via Napels 14 en 28 12 en 26 Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra: p. Eng. mail via Brindisi p. Hou. mail via Genua p. HolL mail via Marseille (alleen op verL der afz.) p.Fransche m.vialdarseille p. Dnitscke m. via Napels eiken Vrij 4 en 18 11 en 25 14 en 28 12 en 26 rij dag 8.45'smor. i Juni 6.55 's av. Naar Gnyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdami 6 en 20 Juni |6.55 's av. p. mail via Queenstown, 7 en 14 3.40'snm. p. mail via New-York. 7 en 21 3.40'snm. mail via St. Nazaire .1 10 16.55 's av. Naar Curaqao, Bonaire en Aruba: zeepost via Amsterdam 6 en 20 Jnni 6.55 's av. p. mail via Southampton eiken Dinsdag of Queenstown. en Vrijdag p. mail via Hamborg 1 Juli (alleen op verl. der afz.) Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba: p. zeepost via Amsterdami 6 en 20 Juni 16.55 'sav. (alleen op verl. der afz.) - mail via Engeland eiken Woensd.|6.55 's av. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Bivier-kolonie en Transvaal: eiken Vrijdag, 8.80 's namiddags. Voor Hr. Ma. „Evertsen" naar Gudvan gen (Sognefjord: 10 Juni, 12 uur 's middags. Voor Hr. Ms. „Kortenaer" naar Dun- dee: 4, 5, 6, 7 en 8 Juni, 7 uur 'savonds; 9 Juni, 12 uur middags. Voor Hr. Ms. (Gelderland" naar Bergen (Noorwegen): van 11 tot en met 18 Juni, dagelijks 12 nor 's middags. Een wijsgeer staat op Den Dam, aanschou wend de jammerlijke pninhoopen. En zyn oogen starende naar het eenige perceel, dat nog overeind staat te midden der ruines n.1., dat der gefailleerde firma Van E(jk overpeinst hy (Eigenaardig, dat de minst soliede huizen het langst blijven staan."

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 6