KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje P voor Helder, Texel, Wieringen en Anna Pau/ownom No. 4110 Zaterdag 29 Juni 1912. 40ete Jaargang. 1 Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 Ct., fr p poat 75 ct., buitenland 1.25 Pre- 1 Zondagiblad 374 *5 i f 0 75 tniënModeblad 65 i 75 i f 0.90 (Voor bet buitenland bij vooruitbetaling.' Advertentiëa van 1 tot 5 regelt (bij vooruitbetaling) 30 cent. Elke regel neer6 t wijs-exemplaar2| Vignetten en groote letten worden aaar plaatsruimte berekend Intere.- Telefoon SO. Wamohljnt Pinedng- en Vrijdagmiddag. Uitgever i C. DE BOER Jr. BERKHOUT Co.), Halder. Bureaus Spoorstraat ea Koningstraat. Eerste Blad. Aan onze abonné'a buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnements geld Vliegend Blaadje, Zon dagsblad en Modablad kwar taal 1912 te willen overmaken per postwissel of aan postzegels vóór 5 Juli a. s., zullende anders daarover met 5 cents verhooging per post worden beschikt. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 21/, cent be plakt te worden. Raad der gemeente Helder. Dinsdag 26 Juni 1912. Aanwezig zijn met den Voorzitter alle Raadsleden. De notulen worden bij acclamatie goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde zijn: Ingekomen Stukken. 1. Kohier plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1912; kohier schoolgeld voor de scholen 1 tot en met 7b, en kohier hondenbelasting. Deze worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 2. Kennisgeving van de aanneming dei- benoeming: tot brugwachter, door C. van Otteren en A. P. J. G. Maigrettot onder wijzeres, door Mej. C. W. v. Os; tot onder wijzer, door J. S. Vis en Q. v. Hoek, en tot assistent-apotheker, door H. v. Leeuwen. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Missive Yan J. Bregman, klagende oyer het onderwijs aan school 7b. Gerenvoyeerd naar B. en W. ten fine van prae-advies. 4. Missive van het Gemeentebestuur van Nieuwe Niedorp inzake verbodsbepa lingen betreffende het verblijf van rond trekkende woonwagens. Het gemeentebestuur voornoemd ver zoekt door gezamenlijk optreden maatregelen te dezer zake te nemen. Aangezien de politie-verordeniug hier ter stede deze kwestie regelt, wordt aldus ge antwoord. 4a. Nog zijn ingekomen de volgende missives: Adres van A. Augustijn c.s. mededeelendo dat, naar hunne meening, door den bank van leeninghouder J. Kikkert een tehooge rente der voorgeschoten gelden wordt be rekend. Gerenvoyeerd naar B. en W. om advies. Adres yan J. F. Jacques, hoofdcommies bij de Gemeentebelastingen, houdende ver zoek om voor de door hem als ambtenaar- beteekenaar verrichtte werkzaamheden eene jaarlijksche vergoeding te mogen ontvangen. Als boven. Adres van de vereeniging „Volkshuis vesting" Helder, verzoekende een renteloos voorschot van f3100,- Yoor aankoop, af braak en wederopbouw van 2 woningen te Huisduinen. Als boven. Proces-verbaal van kas-opname. Aanwe zig is f24.174.98. Uitnoodiging van de Kon. Marine-Jacht club tot deelname aan de te houden roei en zeilwedstrijden. Adres Yan eenige bewoners van Onrust, verzoekende bestrating van die buurt en verandering van den naam der straat. Als boven. 5. Missive van de Commissie van Toe zicht over het in den Raad besprokene bij behandeling van aangelegenheden betref fende de Zeevaartschool. Voor kennisgeving aangenomen. Ontslagaanvragen. 6. Door den onderwijzer H. Hoekstra, verbonden aan de school 5, wordi, wegens zijn benoeming als onderwijzer te Schiedam, eervol ontslag verzocht met ingang van 1 Juli a.s. Eervol verleend. 7. Door den brugwachter H. Smit wordt eervol ontslag verzocht tegen 1 Aug. a.s. Als boven. Vaststelling Kohieren. 8. Voorstel van B.' en W. tot vaststel ling van de volgende kohieren: le Suppl. kohier pl. dir. bel. naai het inkomen f8414.95 id. id. hondenbekisting f90.-. id. id. schoolgeld f 96S.851 Aldus vastgesteld. Gratificatie. 9. De wed. A. Kruk verzoekt om de gewone jaarlijksche gratificatie ad f60 Het udvies van B. en W. luidt toestemmend. Bij acclamatie cf. advies B. en "W. besloten. Ontheffing Bouwverordening art. 16. 10. De heeren J. J. Heydenryk en H. Slikker, verzoéken ontheffing van het be paalde by art. 16 der Bouwverordening, ïespectievelijk voor de perceelen Zuidstraat 51 en Kroonstraat 1 tot 3. Bij acclamatie wordt bedoelde ontheffing verleend. Rekening Ambachtsschool. 11. Rekening Ambachtsschool 1911 in ontvangst en uitgaaf bedragende f 37.375.09. Saldo 31 Dee. 1911 bestond uit kas-saldo f251.74 en saldo op de Bank f 8485.79*. Bij acclamatie goedgekeurd. Klacht C. Verberne. 12. 0. Verberne beklaagt zich over de behandeling vanwege de Gasfabriek onder vonden terzake van een defect gaskomfoor. Op grond van de-adviezen van den Directeur der Gasfabriek en van de Commissie van dat bedrijf, stellen B. en W. voor, afwijzend op het adres te beschikken. De heer Verstegen merkt op, dat in hot advies van den Directeur der Gas fabriek gesproken wordt van een gebroken opzetstukje en inlaatstukje, maar het gaat hier om eene scheur in 't komfoor, die buiten schuld van adressant is ontstaan. De Voorzitter. Maar er staat in het advies van den Directeur, dat reeds de andere gebreken oorzaak zijn dat het kom foor geen waarde meer heeft voor de ge meente. De heer Hartendorf zegt, dat de lezing van den Directeur der Gasfabriek afwijkt van die van adressant. Zooals de heer Verstegen terecht opmerkt, is de in- laatbuis niet in 't geding. Door den boek houder en andere beambten werd destijds opgemerkt, dat dit geen zaken zijn waarom een komfoor wordt afgekeurd. Spr. wijst vervolgens op eenige onjuistheden in de voorstelling van zaken van de zijde van den Directeur en wil de kwestie nader onderzoeben en beide partijen tegenover hooien. De Voorzitter begrijpt niet wat een nader onderzoek aan 't licht zou moeten brengen. De heer Hartendorf. Het komfoor kan door anderen dan door adressant ge broken zyn, bv. door den fitter. De Voorzitter merkt op, dat de Di recteur zelf erkent, dat reeds de gebroken inlaatbuis het komfoor onbruikbaar maakte. De heer Hartendorf zegt, dat de Directeur ook gezegd heeft, dat dit geen zaak was om het komfoor af te keuren. Hierover ontspint zich nog nadere ge- dachtenwisseling. De Voorzitter merkte op, dat ruwe behandeling de oorzaak was van het defect, doch de heer Verstegen zegt, dat, na een 7jarig gebruik, het heel be grijpelijk is, dat een kraantje lam is ge worden. Spr. stelt yoor afwijzend op het advies van B. en W. te beschikken en re- questrant de betaalde gelden te restitueeren. Dit voorstel wordt met 18 tegen 3 stem men verworpen. Vóór de heeren Verstegen, Grunwald en Bommel. De heer Hartendorf stelt thans voor een nader onderzoek in te stellen en beide partijen tegen elkander te hooien. Spr. meent, dat, waar alleen de Directeur ge hoord is, de zaak eenzijdig is voorgelicht. De heer Biersteker zegt, dat het adres uitvoerig genoeg gesteld is om nader onderzoek overbodig te maken, en stelt voor volgens advies van B. en W. te besluiten. Dit voorstel wordt verworpen met 19 tegen 2 stemmen (die van de heeren Har tendorf en Verstegen), waarna het voorstel B. en W. bij acclamatie wordt aangenomen. Reinigingsdienst. 12a. B. en W. verzoeken machtiging tot het aanschaften van materieel voor het aanvoeren van zand voor de filters bij de Waterleiding tot een bedrag van f350. Met algemeene stemmen aangenomen. Hoofdcursus. 13. Advies van B. en W. op het ver zoek der Vereeniging „de Hoofdactè" om verhooging van het subsidie met f 125, In de toelichting zeggen B. en W. o. a. „Wij kunnen dat verzoek niet steunen. Tegenover de groote vrijmoedigheid waar van de Vereeniging blijk geeft door, niet tegenstaande het genot van een toch reeds belangrijke subsidie, voor hare tekorten eenvoudig een beroep te doen op de ge meentekas, valt dezerzijds de vraag te be antwoorden of in de gegeven omstandig heden een subsidie van f 300,— op zijn plaats is en of bij een zoo geringe belang stelling van de zijde der onderwijzers, de cursus reden van bestaan heeft." In aanmerking nemende, dat van de 53 onderwijzers zonder hoofdactè slechts 7 aan den cursus deelnemen mag werkelijk op goede gronden gezegd worden, dat de belangstelling in den cursus beneden peil staat. Het B. en W. zet wat het aantal lesuren betreft, terwijl B. en W. meenen dat de leiding in betere handen zou zijn, wanneer zij aan leeraren werd toevertrouwd, inplaats van, zooals nu, aan jeugdige onderwijzers. B. en W. stellen yoor het subsidie met f 50,- te verhoogen. De heer Bommel vindt dat de Ver eeniging met f 50,- niet geholpen is. en, gezien de weinige belangstelling van de zijde der onderwijzers, vraagt spr. of het dan niet beter is den geheelen cursus op te heffen. De heer Dr. v. d. Berg is het hier niet mee eens. De weinigen, die er zijn, moeten gesteund worden, f 50,— is niet genoeg, maar het is in ieder geval eene tegemoet koming. Met de motieven van B. en W. is spr. het niet geheel eens. Spr. weet niet, waar B. en W. de wijsheid vandaan hebben om te zeggen, dat een besparing door mindere leerkrachten zou kunnen worden verkregen. Dikwijls is het inoeielijk de goede leiding te vinden en dan moot er natuurlijk Yoor goede krachten ook goed betaald worden. En waarom zou do leiding niet in goede handen zijn? Eene andere regeling vindt spr. niet wenschelijk. Het is wel goed dat ze dit zelf besturen. Spr. zou het niet on billijk vinden als men de contributie wat ging verhoogen, wanneer blijkt, dat men niet rondkomt. De heer Bommel vindt eene subsidie van f 800, -thans weer met f 50, - ver hoogd, voor 7 personon te veel. Als morgen een dergelijke cursus voor ambtenaren ter secretarie wordt opgericht, zou men ver plicht z\jn eveneens f 850,- te geven. Het voorstel vau B. en W. wordt ten slotte verworpen met 12 stemmen tegen 9. Tegen stemmen de heeren Hartendorf, Krijnen, Oortgijzen, v. d. Ploeg, Verstegen, Zander, Bok, Hartsink, Terra, Bommel, Verfaille en van Breda. Burgerdagschool 14. Voorstel van B. en W. om opnieuw ontheffing te vragen vau de verplichting cursusgeld is, naar de meening van W. te laag, de cursus te breed opge- tot oprichting van een Burgerdagschool. Bij acclamatie c. f. advies besloten. Subsidie Fröbelscholen. 15. Voorstel van B. en W. om aan het Bestuur der Fröbelschool aan de Laan een subsidie van f 218,— en aan dat van de bewaarschool aan de Vischmarkt van f 130 voor het jaar 1912 toe te kennen. Met algemeene stemmen aangenomen. Gasfabriek en Waterleiding. 16. Voorstel tot het verleenen vun machtiging om over te gaan tot uitbreiding der Gasfabriek. 17. Voorstel als boven voor de uitbrei ding van de Waterleiding. Ten opzichte van punt 16 en 17 vraagt de heer Hartendorf, of de bedoeling is, dat de uitbreiding eerst door eene com missie onder de oogen zou worden gezien. In Januari is tenminste aldus besloten. De heer Biersteker steunt dit voor stel, daar het hier gaat ora een paar be langrijke bedragen (f59.000 en f94.000). De heer D e V e n zegt, dat nog al haast bij de kwestie is. De gasfabriek b.v. neemt enorm toe, vóór den winter dienen ver schillende werken uitgevoerd te zijnde directeur der gasfabriek zal dan ook wel aandringen op spoed. Spr. zou het dan ook betreuren, als op het voorstel Yan de hee ren Hartendorf en Biersteker werd inge gaan. Spr. herinnert zich dat het besluit waar de heer H. van sprak inderdaad ge nomen is, doch vertrouwt, dat de zaak goed onderzocht is. De heer Hartendorf kan niet tot andere gedachten komen. De Raad mag niet de dupe ervan worden, dat de zaak niet door de commissie onderzocht is. Tusschen Januari en Juni is wel tijd ge weest eens te vergaderen. Nu wordt den Raad het mes op de keel gezet en ieder raadslid is niet verantwoord ten opzichte van zoo groote bedragen. De heer Biersteker zal, niet uit wantrouwen ton opzichte van B. en W., maar voor een juist inzicht van den Raad, vóór het voorstel-Hartendorf stemmen. Spr. heeft niet alles van de uiteenzetting van den Directeur kunnen begrijpen en wenscht deskundige toelichting. Wat de haast be treft, die bij de zaak is, de commissie vergadering kan spoedig beslissen, en, ook omdat indertyd het voorstel tot benoeming eener commissie aangenomen is, dringt spr. op onderzoek aan en vraagt de direc teuren der bedrijven zelve te hooren. Het voorstel-Hartendorf om de zaak door eene commissie te doen onderzoeken, wordt aangenomen met- 19 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Van Neck en De Ven. Zeevaartschool. 18. De missives over de waarneming van de betrekking van Directeur van den Hundels-avond-cursus door den Directeur der Zeevaartschool en over het gebruik van lokalen van de Zeevaartschool door den Handels-avond-cursus zijn aangehouden. De heer Vau Mierlo verzocht, hem te ver gunnen de betrekking van Directeur van deu Handels-avond-cursus te mogen waar nemen. De heer Bommel zegt, dat hij, toen de zaak het eerst aan de orde kwam de meening uitte, dat het den heer Van Mierlo verboden was die betrekking er bij waar te nemen en dat hij al zijn vrijen tijd beschikbaar moest houden voor de Zeevaartschool. Spr. stond niet alleen in die meening. In de Raadsvergadering van 19 Nov. 1906 is het punt ln comité-generaal behandeld, en na at loop van de geheime zitting de heer Van Mierlo tot Directeur benoemd. 18 December d. a. v. vraagt de heer Van Mierlo wegens benoeming tot Directeur der Zeevaartschool ontslag als leeraar aan de Burgeravondschool. De mee ning van spr. is nog versterkt door eone missive van B. en W. aan den Inspecteur v. h. Middelbaar Onderwijs d. d. 31 Dec. 1906. B. en W. geven daarin kennis van de ontslag-aanvrage en eindigen met de woorden, dat deze ontslag-aanvrage het gevolg is Yan 's heeren Van Mierlo's be noeming tot Directeur der Zeevaartschool, omdat hem verboden is die andere betrek king er bij waar te nemen. Nu draaien B. en W. net andersom. De heer De Ven merkt op den vori- gon keer reeds gezegd te hebben, dat het niet hetzelfde is „les te geven" of „toezicht te houden". (Stemmen: er staat „alle be trekkingen!") Spr. vindt het motief van den heer Bommel niet erg gelukkig ge kozen. De heer Dr. v. d. Berg zegt, dat de zaak hoe langer hoe mooier wordt. Den eenen keer zegt men hij mag geen les geven, omdat hij geen andere betrekking er bij mag waarnemen, nu wordt de kwestie omgedraaid. Aan die spitsvondigheden doet spr. niet mee. De heer Adriaans e. In de vorige vergadering is over dit punt breedvoerig gediscussieerd. De zaak komt hierop neer: valt de benoeming van directeur in de rechtspositie van ambtenaren? M. i. neen. In de rechtspositie worden algemeene lij nen getrokken, in het reglement wordt een en ander nauwkeurig aangestipt. Her haaldelijk wordt een beroep gedaan op de rechtspositie, maar dan moet de Raad die zelf handhaven. Spr. wijst op art. 7. Men beroept zich nu op besluiten van 1906, die herroepen zijn. Als de Raad wil ver gelijken zal hij zien, dat de rechtspositie van ambtenaren in lijnrechten strijd is met het reglement voorde Zeevaartschool. Dit rogloment moet dan ook gewijzigd worden. Den vorigen keer heeft men te kennen gegeven, dat alles in orde was, als de heer van Mierlo maar verlof vroeg om de betrekking te mogen waarnemen. Alle afwijkingen daarvan, die thans in het geding komen, zijn gezocht. De Voorzitter. En dat is thans ge schied. In den brief van den heer v. M. - die aan B. en W. gericht, en dus niet by de stukken was, - staat, dat, ofschoon de heer v. M. vermeent niet verplicht te zijn dit verlof te vragen, hij het nochtans doet. De heer Dr. v. d. Berg. Dan is er ook niets tegen dat yerlof te verleenen. De heer Biersteker zegt, dat er een paar dingen zijn, die er op wijzen, dat het hier gaat tegen den persoon. De Raad moet zijne meening uitspreken zonder aanzien des persoons. Spr. stelt voor den directeur de bedoelde vergunning, bij wijze van proef, Yoor een jaar te verleenen, dan de Commissie van Toezicht te vragen of de waarneming ervan van invloed is op het onderwijs aan de Zeevaartschool. Als de heer Adriaanse gaat betoogen, dat Direc teur en leeraren niet zouden vallen onder de rechtspositie, dan vraagt spr. waar is die rechtspositie dan voor? De Voorzitter. De Raad kan er niets aan veranderen ,pls de Directeur zon der verlof de betrekking zou aanvaarden. De heer Biersteker. De kwestie is hieris het in 't belang der Zeevaartschool, dat de Directeur zich daaraan goheel kan wij den? Volgens het schrijven, dat de heer Bommel voorlas, hebben B. en W. zelf gezegd j a. De heer v. M. had moeten be ginnen zich in verbinding te stellen met en W. Spr. vindt de zaak onaange naam, doch om de gelegenheid te geven den Winkelierscursus te doen aanvangen, heeft hij zijn voorstel gedaan. De heer Bok ziet moeilijkheden als het toegestaan wordt. De Visscheryschool is óók 's avonds. Dan zou aan twee scholen tegelyk les gegeven moeten worden. Eene proefneming zal niets uithalen. De heer De Ven is van tegenoverge stelde meening en gaat mee met voorstel- Biersteker. De heer Vau Neck daarentegen voelt weinig voor dit voorstel. Spr. is niet over tuigd van het verschil tusschen het Regle ment en den brief, dien de heer Bommel voorlas. Toen kon men niet overzien welke zaken zich zouden voordoen, in alle geval is het te verdedigen of te verontschuldigen. De school van den heer v. M. heeft een goeden naam, en is van beteekenis. De naam van den heer y. M. is nauw ver bonden aan de school en het succes van de school is ook het succes van den heer v. M. Als de heer v. M. voelde, dat de kvyestie van den Winkelierscursus schade zou doen aan de Zeevaartschool, dan zou hij zelf wel voor de betrekking bedanken. Spr. is er voor het gevraagde verlof te verleenen. De heer De Ven gaat mee met den heer V. Neck. Juist omdat spr. zoo'n groot vertrouwen heeft in den heer v. Mierlo, wil hij de concessie doen, opdat het vol gend jaar de meening van de commissie ook gunstig zal zijn. Het amendement-Biersteker: om de ge vraagde vergunning voor een jaar te ver leenen wordt met 13 tegen 8 stommen aangenomen. Tegen de heeren Oortgijsen, Verstegen, Zander, Bok, V. Neck, Grun wald, Terra en Over de Luiden. Het voorstel B. en W., geamendeerd dooi den heer Biersteker, wordt op verzoek van den heer Hartendorf in stemming gebracht. Genoemde heer beweerde alleen vóór het amendement-Biersteker te hebben gestemd om dit te redden, doch overigens tegen het voorstel B. en W. te zijn. Eenige leden ver klaren zich tegen stemming, daar door de aanneming van dit amendement het voor stel B. en W. vervalt. In stemming gebracht, wordt het ge amendeerde voorstel aangenomen. Tegen stemden de heeren Oortgijsen en Bok de heer Hartendorf blijft buiten stemming. In verband hiermede wordt de ge vraagde vergunning tot gebruikmaking van lokalen der Zeevaartschool door den Han delscursus, geamendeerd tot eene vergun ning voor een jaar, aangenomen. De heer Bok stemde tegen, de heer Hartendorf bleef buiten stemming. Wijziging Bouwverordening. 19. Advies van B. en W. inzake wijzi ging der bouwverordening, met betrekking tot de breedte der wegen te Huisduinen. B. en W. stellen voor de rooilijn voor de te plaatsen gebouwen 8 of 4 M. -west waarts to verleggen. Bij acclamatie goedgekeurd. Wijziging Legger der wegen. 20. Advies tot voorloopige vaststelling vau de wijziging van den legger der wegen, betreffende don weg bij de perceelen, nabij de school te Koegras, sectie C. No. 6656, 6660, 6663 en 6661. Als boven. Onbewoonbaarverklaring. 20a. Voorstel van B. en W. om opnieuw 6 maanden uitstel te vragen van de onbo- woonbaar verklaring van de 2 woningen te Huisduinen, bewoond door I-I. Kater en H. Muye met gunstig advies van de Ge zondheidscommissie, zulks in verband met een ingekomen verzoek van de Vereeniging „Volkshuisvesting", (zie na ingekomen stukken). Als boven. Financiëele regelingen dienst 1911 21. Tot regeling van den dienst zyn opgemaakt: Een concept suppletoire begrootiug, groot f 157875. - Een concept tot liet doen van uf- en overschrijvingen tot een bedrag van f 28783.60. Een concept tot het doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven tot een bedrag van f 5390.76'. Als boven. De heer Oortgysen wilde de stukken doen drukken, opdat de leden zo beter bestudeeren kunnen, en de Voorz. zegt, wat de suppletoire begrooting betreft, overweging toe. Overigens is de Voorz. den geheelen dag ter secretarie aanwezig voor inlichtingen. Loonregeling. 22. Voorstel vau B. en W. tot vaststelling van een loonregeling voor verschillende ambtenaren. Op voorstel van de heeren Van Breda c.s. wordt deze loonregeling tot eene vol gende vergadering aangehouden en zal er eene afzonderlijke vergadering voor belegd worden. Trekken van afdeelingen. 23. Mededeeling, dat weldra de rekening over 1911 voor de Raadsleden ter inzage zal worden gelegd en dat nu reeds kan worden overgegaan tot liet trekken der afdeelingen, zoowel voor het nazien dei- rekening als voor de weldra op te maken begrooting. In de eerste afdeeling nemen zitting de heeren Terra, Biersteker, Adriaanse, Oort gijsen, Van der Ploeg en Hartsinckin de tweede de heeren Gruuwald, Van Breda, Krijnen, De Geus, Bok en Dr. Van den Berg; in de derde de heeren Bommel, Ver faille, Hartendorf, Harjer, Verstegen en Zander. Opzichter Reinigingsdienst. 24. B. en W. dragen voor: den heer H. F. v. d. Berkhof, Adjunct-Opzichter der Gemeente-Reiniging te Utrecht. De heer Hartendorf vraagt wat de oorzaak is, dat, in afwijking van art. 2 van het reglement op de rechtspositie van ambtenaren de voordracht voor slechts één persoon is opgemaakt. Do Voorzitter antwoordt, dat maar één geschikt persoon gevonden was. De heer Hartendorf vraagt waarom dan geen vernieuwde oproeping gedaan is? Thans is de keuze zeer beperkt. Er waren toch 6 personen aanbevolen. De Voorzitter zegt, dat hot met andere betrekkingen toch ook wel gebeurt, b.v. met onderwijzers-benoemingen. Wilde Raad een nieuwe oproeping plaatsen met hooger salaris, mij goed. De heer Verstegen wil een woord zeggen over het ajlYies van de Commissie. Daar staat, dat tal van sollicitaties direct ter zijde gelegd zijn, en alleen die genomen, welker schrijvers bekend waren met dezen tak van diensr, terwijl toch in de adver tentie in het „Nieuws v. d. Dag" alleen stond „zij die werkzaam zijn". Waar de Commissie van deze sollicitanten zegt, niets te weten dan dat ze korter of langer tijd bij- een bedryf werkzaam waren, daar doet zij aan de waarheid te kort. Er zijn sollici taties bij, waaruit alle bizonderheden om trent de sollicitanten blykt. Ook heeft het spr. gefrappeerd, dat, in afwijking van de verordening iemand aangewezen is, die den leeftijdsgrens met 13 jaar overschreden had. Do Commissie heeft in de eerste plaats te waken voor naleving van het reglement. De persoon in kwestie is op bizondere wijze op de voordracht gekomen. Spr. betwijfelt de wettigheid hiervan. De Commissie be stond uit 3 ledenéén er van was afwezig, één adviseerde tot niet op de voordracht zetten met het oog op deu leeftijd, terwijl de ander dit een goeden waarborg vond. Er zijn dus twee commissieleden, waarvan de een ja en de ander neen zegt. Spr. vraagt hoe dat te r ij men is. De heer Verfaille wil hier niet op ingaan, eenvoudig omdat de lijst was eene aanbeveling. Wat den leeftijd betreft, heeft zy' gemeend dien niet als beletsel te moeten doen zijn, en wat de aanbeveling der Com missie betreft, heeft een deel der Commissie zich op het standpunt gesteld te beoor- deelen wat zij beoordeelen kan. De heer Verstegen antwoordt, dat de heer Verfaille niet namens de Commissie kan spreken. De twee stemmen der Com missie waren verdeeldde andere persoon heeft ook de bekwaamheden van den aan- bevolene kunnen onderzoeken. Het belang der gemeente is, volgens spr., niet genoeg in 't oog gehouden. De heer Grunwald vindt, dat de heer Verstegen van een inug een olifant maakt, en de zaak verwart. Er is geen sprake van eene voordracht. De Commissie heeft slechts een aantal namen genoemd van personen, die h. i. op de hoogte waren. Waar de heer Verstegen er op wijst, dat het belang dei- gemeente niet gediend is, daar moet spr. zeggen, dat de Gemeente-reiniging nog nooit zoo goed geregeld is geweest als thans. 8pr. noemt verschillende onderdeelen van dit bedrijf, waaruit blyken moet, dat het verwijt van den heer Verstegen van wijfelachtig allooi is, en ontzegt den heer Verstegen het recht te oordeelen over de meening der Commissie. Spr. begrijpt niet. dat de hoer Verstegen een lid der Com missie, die zoozeor hare beste krachten aan de Gem.-reiniging wijdt, de blaam van partijdigheid aanwrijft en protesteert daar tegen. De heer Verstegen begrijpt yan 's heeren Grunwald's tirade niets. Hij werpt op niemand een blaam, beweert alleen, dat de aanbeveling der Commissie hem twijfel achtig voorkomt. Als de heer Grunwald zich beroept op een actief lid, dan wyst spr. op een even actief lid, dat van precies de tegenovergestelde meening was. Spr. beschuldigt niemand van persoonlijkheid, maar het geldt hier een groot gemeente belang. De heer Oortgijsen vraagt of B. en W. zich aan de aanbeveling der Commissie hebben gehouden en of het dan niet beter was uit de 6 aangewezen sollicitanten een anderen op te roepen. De Voorzitter vindt deze meening wonderlijk, daar de voorgedragen sollici tant de eonig geschikte was. De heer O o r t g ij s e ti merkt op, dat het op den weg van den Raad ligt de ver gadering te handhaven en een tweeden candidaat op de voordracht te plaatsen. Het is hier niet de plaats om namen te noemen, maar spr. kan er wel een paar aanwqzen, Wat het niet op de hoogte zyn betreft, - in andere bedrijven worden ook wel perso nen benoemd, die niet dadelijk met alles op de boogte zijn. De Voorzitter vindt dat B. en W, niet verplicht zijn rekenschap te geven van hun motieven. De heer O o r t g ij s e n wil echter geen standje afwachten van den Voorzitter. De heer Bommel vraagt of het niet mogelijk is den leeftijdgrens wijder te maken, opdat men andere sollicitanten kan krijgen, en wel de desbetreffende verordening die van Januari dateert, veranderen. De Voorzitter vraagt of het den heer Bommel ernst is met die vraag dan wel of het er hem alleen om te doen is dezen persoon niet te benoemen. Dt heer Grunwald protesteert legen deze laatste woorden. Het blijkt meermalen, dat wetten ln de praktijk niet voldoen. Zelfs in de Tweede Kamer ziet men er niets in ze, zoo noodig, te wijzigen. Spr. vindt ook de leeftijdsbepaling te eng. De Raad kan best. hel betreffende artikel wijzigen. Spr. steunt het voorstel van den heer Bommel. De Voorzitter zegt, dat de redeneering van den heer Grunwald opging, als er geen enkelen sollicitant was; thans zou het een onverkwikkelijke geschiedenis worden dat de Raad al dadelijk de verordening wijzigt. Acht u die menschen op 35-jarigen leeftijd niet capabel, vraagt spr. De heer Grunwald zegt, dat achter zijn redeneering geen bedoeling zit. De kwestie is, zooals onlangs nog bij eene benoeming bleek, dat die, als de leeftijds grens anders was, wel eens anders kan uitvallen. Spr. weet, dat menschen, die ouder dan 35 jaar zijn, ook zeer geschikt zijn. Het artikel is werkelyk te eng. Het feit, dat maar één sollicitant geschikt is, maakt het noodig het artikel te wijzigen. Do heer Verstegen wyst er den heer Grunwald op, dat, toen de verordening is samengesteld, de ouderdomsgrens op 40 jaar is gesteld, en op voorstel van den heer Hartendorf met algemeene stemmen op 35 jaar is geamendeerd. Als de gemeente- een pensioenreglement vaststelt moet er ook een loeftydsgrens worden gcBteld, en om dan na een paar maanden weer mei. eene verandering te komen, is persoonlijk belang. Spr. beroept zich op de Comm. van Onderzoek, die niet eenstemmig was. Waar wy iemand, die volgens de gemeente Utrecht allerlei goede eigenschappen bezit, onder de sollicitanten hebben, kan spr. niet begrijpen, dat hier geen gemeentebelang in 'tspel zou zijn, en gelooft bij den heer Grunwald eerder aan persoonlijke belangen te mogen denken. De heer Grunwald zal er niet verder over spreken doch binnenkort een voorstel tot wijziging van het artikel indienen dat ontstaan is, toen spr. niet aanwezig was. De heer Hartendorf zal niet voor stellen de kwestie naar B. en W. te ren- voyeeeren, maar de reden van den heer Grunwald is absurd den leeftijdsgrens te willen veranderen. Spr. kan zich niet voor stellen welke bezwaren voor het geestes oog van den heer Grunwald oprijzen en hoopt dat de Raad het voorstel niet aan neemt. De heer Biersteker zal niet uitwei den over de zaak, die do heor Grunwald aanvoerde, daar die thans niet aan de orde is. Spr. is echter van meening dat ook twee personen op de voordracht mot ten komen, en zou die thans niet willen wijzigen, maar vraagt er in 't vervolg om te willen denkon, dat we eenige keus heb ben. Bij eene onderwijzers-benoeming, die steeds aan de orde komt, wordt wel degu- lyk gezegd waarom die of die do voorkeur verdient. Hierna wordt de heer v. d. Berkhof be noemd met 18 stemmen, terwijl 8 leden blanco stemden. Benoemingen. Nog volgen eenige, niet op de agenda vermeldde benoemingen. le. Van Leeraar a.d. Verbandcursusa. d. Zeevaartschool. De voordracht bestaat uit de heeren M. J. H. Groenendijk en G. F. Louwerse. Benoemd wordt dr. Groenendijk met 18 stemmen (2 op den hoer Louwerse, 1 van onwaarde). 2e. Van een onderwyzer aan school 0 (Vischmarkt). De voordracht bestaat uit de heeren A. G. Boekwyt, Voorschoten, J. A. N. v. d. Hulst, Castricum, S. H. Boot, Velp. Benoemd wordt de heer Boekwyt met 16 stemmen (6 op den heer v. d. Hulst). Rondvraag en Reclames. De rondvraag leverde niets op. Hierna ging de Raad iu comité-generaal ter behan deling van reclames plaatselyke directe belasting. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: Verzendingsweg. p.' Hotmail via Genua p. Holt. mail via Maraeille Datum der terj postbezorging. "y dat. der llaat. bual. Postk. 5 Juli .6.55 's av. 38 Juni 6.55 's av. 3 Juli 6.55 'a av. 9 ;3.40 'snm 28 Juni .6.55 's av. 10 Juli |12.15'fliii vvoor Sumatra'i Westkust :n Benkoeli verlangen d Duitsche m. vin Naar Palembang, Riouw, Bank*, Billitoa en Borneo: p. Eng. mail vin Brindisi 5 Juli |8.45'9iaor. p. HoÏÏ. mail via Genua 2 6.55 's av. p. HolLmail viaMarseille 9 t 3.40'snm. (alleen op verl. der afz.) p.Frantcbe m.via Marseille p. üuitsche m. via Napel» Naar Atjeh en de Ooatknat van Sumatra 8.45'smor. 6.55 's av. p. HolL mail via Marseille 0 (alleen op verL der afz.) '28 Juni o.Krantcbe m.viaMarseille p. Duitecbe m. via Napelsl 10 Juli Naar Guyana (Suriname): p. zeepost via Amsterdam4 Juli ,6.55 's av. p. mail via Qneenatown 5 3.40'snm, p. mail via New-ïork. 5 3.40'snin. p. mail via St. Nazaire .1 8 |6.55 's av. Naar Cnraqao, Bonaire en Araba: via Amsterdam 4 Juli 6,55 'tav. eiken Dinsdag Vrqdag 1 Juli p. Eng. mail via Brindisii eiken Vrijdag p. HolL mail via Genua 2 Juli 3.40'sni p. mail via Soulhaiuptou c of Queenstowu. p. mail via Hamburg (alleen op verl. der afz.) Naar St. Martin, St. Kostatios en Saba: p. zeepost via Amsterdam, 4 Juli iÖ.55 'sav. .alleen op verL der afx.)| p. mail via Engeland eiken WoensJ.|6.55 's av. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier-kolonie nn Transvaal: eiken Vrijdag, 8.80 namiddags.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 1