KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje HelderTexel, Wieringen en Anna Paulownem LEVENSSTRIJD No. 4112 Zaterdag 6 Juli 1912, 40eta Jaargang. X Vliegend Blaadje p. 3 ro.SOct.fr p post 75 ct.. buitenland f 1.25 Bre- (Zondagsblad i 37| t 45 fiï.75 roièn 1 Modeblad »»»Ö6»»»»75» '0.9t! (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) Advertentiêc »u 1 tot 5 regels (b(j rooruitbataJing) 30 ceat. Elke regel meer8 Itewija-ezemplaar vignetten en groote letten worde# aatr plaatsrniiale berekend Intaro.- Telefoon SO. Vereohijnt Pinadag- en Vrijdagmiddag. Uitgeven C. OE BOER Jr. BERKHOUT Co). Helder. Bureaus i Spoorstraat en Koningstraat. Eerste Blad. NIEUWSBERICHTEH. HELDER, 5 Juli. Strand-Kolonie. Hot comité van do Strand-Kolonie doet een beroep op de milddadigheid van zy"n plaats- genooten. Evenals in 1910 is ook in 1911 godurende 9 weken een aantal kinderen in de gelegen heid gesteld om onder geleide den dag op bet strand te Huisduinen door te brengeD, waar hen naar hartelust melk werd verstrekt (690 verpleegden). Bij sommigen had hot zeer verrassende resultaten, bij allen goede, 't Was ook zoo'n mooie zomer Maar het hinkende paard komt achteraan de penningmeester heeft reods veel betaald, maar er zijn nog enkele onbetaalde rekeningen tot een bedrag van f 60.—, en de kas is leeg! Er zijn er stellig in onze gemeente, die voor dit doel nog nooit iets hebben afgestaan, terwijl an deren gaarne voor do tweede of derde maal iets zullen willen geven. Het comité stelt zich voor te beginnen met Maandag 8 Juli a.s., voor dit doel laugs de huizen te collecteeren en vertrouwt, dat nie mand de gelogenheid om hen te helpen zal laten voorbijgaan. Postduiven-Vereen. „Hollands Noordpunt" te den Helder. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag 30 Juni een wedvlucht met joDge duiven vau uit Roosendaal. Afstand 158 K.M. 26 deelnemende duiven. Gelost vermoedelijk om 7 uur met goed weer en Z. W. wind. De prijzen werden als volgt behaald: le prijs H. Boon, 10 u. 3 m. 54 sec. 2e A. Gomes, 10 u. 51 m. 22 sec. 3e H. J. Holtz, 10 n. 51 m. 22 sec. 4e H. Boon, 10 u. 54 m. 24 sec. 5e T. F. J. Goosen, 11 u. 2 m. 4 Bec. 6e H. Boon, 11 n. 3 m. 4 sec. 7e f H. J. Holtz, 11 n. Sm. 45sec. 8e K. Koch, 11 u. 4 m. 37 sec. 9e T. F. J. Goosen, 11 u. 7 m. 32 sec. 10e W. Dienaar, 11 u. 7 m. 45 sec. Valsche munters gearresteerd. De Amsterdamsche politie is er Woensdag middag in geslaagd de hand te leggen op drie personen, die verdacht worden van het ver vaardigen en uitgeven van valsche rijks daalders. Omtrent de omstandigheden, waar onder deze arrestaties plaats hadden, knnnen wij het volgende mededeelen In den laatsten tijd werden zoowel te Am sterdam als elders met name te Haarlem mermeer en Zaandam valsche rijksdaalders uitgegeven. Het spreekt vanzelf, dat de re cherche op haar qui-vive was en Woensdag zag zij haar moeite beloond. Zjj arresteerde op straat twee personen, een uitdrager eu een meubelmaker, die verdacht worden de valsche rijksdaalders te hebbeu uitgegeven. Bovendien mocht hot haar gelukken, den vervaardiger van de valsche rijksdaaldersin hechtenis te nemen. Dit bleek eveneenB een meubelmaker te zijn, die bij zijn zwager, den gearresteerden uitdrager, inwoonde in perceel Wagonaarstraat 105. De vervaardiger, iemand van omstreeks 50-jarigen leeftijd, heeft reeds vele jaren gevangenisstraf ondergaan wegens het mis drijf van valsche munt. Hij werd Woensdag middag in de woning in de Wagenaarstraat door de recherche gearresteerd. In het pri vaat werden bij een huiszoeking een achttal valsche rijksdaalders gevonden on in beBlag genomen. Vermoedelijk had de man ze er even voor zijn arrestatie in geworpen. Een matrijs en eenig gereedschap werden even eens door de recherche meegenomen. Mede stelde de politie een onderzoek in in een meubelmakers werkplaats iu de Geelviuck- steeg, waar de fabriek* van de valsche rijksdaalders moet gevestigd geweest zgn. Ook hier werd eenig materiaal in beslag genomen. Een overrompeling. Maandagavond hebben, naar de Tel. meldt, ongeveer 20 mannen getracht het magazijn van een rijwielhandelaar op de Stadhouders kade te Amsterdam te overrompelen. Twee bedienden van bedoeld magazijn, waaronder de boekboeder, beweerden, dat zij reeds sedert October 1910 eigenaar van de zaak zijn, De eigenaaar ontkent dit en om zijn recht to bewijzen, heeft hij de twee bedienden nit zijn dienst ontslagen. Daar over gestoord, lieten dozen nu beslag leggen op een deel van den inventaris. Over de rechtmatigheid van dit beslag zal in rechten beslist wordeD. Ten einde zich nu in het be zit van de zaak te stellen, trachtte de boek- honder gisteravond zich met geweld in het hnis to nestelen. Tegen halfzeven kwam hij met 20 man plotseling het magazijn bin nen. Doch de eigenaar vroeg en verkreeg politiehulp, en ua een kloppartij werden de overrompelaars uit het huis verwijderd. Eenigen werdon gearresteerd. Noodlottige aanrijding. Jl. Zatordagavond werd op het Bezuiden- hout to 's Gravenhage een heer, die por fiets uit de richting Rijnstraat kwam, door een auto aangereden. In bewusteloozen toestand werd hij per auto van den gemeentelijken eerate- hulpdienst naar zijn woning aan de Groot- Hertoginnelaan vervoerd. De aangerodene was de heer N. L. Burman Eyok tot Zuylichem, oud-burgemeester van Maartensdijk. Naar thans gemeld wordt, is bij aan de gevolgen van hot ongeluk overleden. De overledene had den leeftijd van 59 jaren bereikt. Het stofielijk overschot zal Vrijdag in do gemeento, aan wier hoofd hij heeft gestaan, worden ter aarde besteld. De vergiftigingszaak te Renkum. In zake de vergiftigingszaak te Renkum, kan het volgende worden medegedeeld De tegen den verdachte, Jan Tennissen, den 19 jarigen zoon van den ten gevolge van arsenicum-vergiftiging overleden koper slager, aangevoerde bewijzen waren van dien aard, dat hij zijn ontkentenis niet kon vol houden en ten slotte toegaf arsenicum te hebben gedaan in de koffie welko zijn vader zou gebruiken. Hij had een week te voren rattekruid ge kocht, dit in water geweekt en een deel van het aftreksel gegoten in de koffie welke voor zijn vader was gereed gezet. Het overblijven de rattekruid begroef hij in den tuiD, waar verschillende personen hem bezig zagen en de politie het later opgroef. Toen de koperslager van de koffie dronk, maakte hü tegen zyn vrouw de opmerking: «Wat smaakt du koffie vreemd 1" De vrouw hee't toen van de koffie geproefd, is onpas selijk geworden, doch ondervond verder geen nadeelige gevolgen. De toestand van Tennissen werd ernstiger en dr. Kersteu word geroopeD, maar deze constateerde geen vergiftigingsverschijnselen, hoewel de patiënt zride.ik geloof dat zy my vergeven hebben". Eerst des avonds na het overlyden werd vergiftiging geconstateerd. De verdachte heeft getracht de schuld van de afschuwelijke daui op zyn zuster te wer pen, maar aangetoond ie, dat deze absoluut geen aandeel heeft in do vergiftiging. Hoe de verdachte tot zyn daad is gekomen, is niet geheel duidelyk geworden. Wellicht is zy toe te schrijven aan het hardvochtig optreden vau den vader tegenover vrouw en kinderen; de verslagene was by geen van zyn kinderen geliefd. In hoever er van eigenbelang van den zoon, die zyn vader in de koperslagerij zou opvolgen, sprake kan zyn, is niet te zeggen. Het onderzoek der justitie is nog niet geëindigd. Ook is het ondersoek van den maaginhoud van den verslagene nog niet afgeloopen. De achtervolging van mr. Mott. Hector Fnller, die nog steeds sedert ander halve maand mr. J. Laurence Mott achterna zit, die New-York in Mei verliet als proviand meester aan boord van het gecharterde schip „Indradeo" is thans op zyn fantastischen tocht te Colombo aangekomen. Men gelooft, dat Mott en bet actricetje, dat toevallig op het zelfde oogenblik als hy verdween zich aan boord van de „Indradeo" bevinden, maar dat vaartuig was Zaterdag nog niet te Colombo aangekomen. Deze achtervolging van den kleinzoon van den stichter der Mott Iron Works te New-York, en zoon van Jordan L. Mott Jr., heeft zich thans reeds langs den hal ven aard omtrek uitgestrekt. Op het stoomschip, waarop hy als proviandmeester dienst nam, ging gelyk met hem een jeugdige tooneel- speelster van een der gezelschappen, die met .,De dappere Soldaat" op tournée zyn door Amerika, aan boord. De vader van den jongen deserteur droeg Fuller op, het paartje achterna te reizen, en te trachten, den verloren zoon te Gibraltar op te vangen en hem over te halen, terug te koe ren. Fnller stak dan ook den Oceaan over, nam te Boulogne den trein naar Parys, eo zou vdér den aankomst van de „Indradeo" Gibraltar hebben bereikt, als hy niet juist te laat was gekomon wegens een spoorwegstaking in Andalonsie. Te Port-Said kreeg hy het schip met de minnenden aan boord nogmaals in het ge zicht, maar miste ten tweeden male juist op het nippertje. Te Snez werd Fuller medegedeeld, dat hy niet mocht hoopen den jongen Mott te Colombo te kunnen vangen. Hierop verklaarde by, dat hy, zoo noodig, een schip zou nomen en don vluchteling naar Shanghai volgen. Het Titanic-onderzoek. Londen, 8 Juli. Vandaag is het onderzoek geëiudigd. Isaiics de procureur-gonernal, vol tooide zyn pleidooi. In zake het goval mot do „Califorcian" verklaarde hy geen veront schuldiging te kunnen vinden voor de werke loosheid van kapitein Lord, toen hy do nood signalen van den „Titanic" ontving. Volgens zijn oordoel, had de „Californian" vele passagiers van de „Titanic" kunnen redden, indien de kapitein terstond naar de plaats dos onheils was geBtoomd. De voorzitter zeide, dat dan de kapitein van de „Californian" con misdaad op zyn geweten had. Ten slotte verklaarde de procureur-generaal nog dat naar zyn meening de „Titanic" op het oogenblik der botsing met ongeoorloofde snelheid gevaren had. H\j hoopte dat andere schepen dat voorbeeld niet zouden volgen. De grootste manoeuvres. Dinsdag is men in Engeland begonnen, de oorlogsschepen te mobiliseeren voor de grootste manoeuvres die nog ooit op zee zyn gehouden. Dinsdag, voor het begin van de oefeningen, zal de vloot te Spithead geschaard liggen. Zij zal uit meer dan 300 schepen bestaan en 16 admiraals zullen hun vlag hyschen. In zes linies, te zamen 48 K.M. lang, sal de vloot liggen; Aviatrice verdronken. De eerste vrouw, die.het Eugelache Kanaal over vloog, miss Qaimby, is bij een vlucht rondom den vuurtoren van Boston op een groote hoogte gevallen en in zee verdronken, doordat de machine omsloeg. Ook baar pas sagier Willard kwam om. Luchtvaart. Weer een luchtschip ontploft. Reuter meldt uit New-York De transat lantische ballon ,Akron" van den aëronaut Vaniman is te te Atlantic City ontploft op één kilometer hoogte. Do luohtschipper Va niman en de bemanning, die 7 man Bterk was, zyn gedood. Nader meldt Router uit Atlantic City ,Hot blykt, dat de bemanning vau het luchtschip uit vier man bestoud. Het ongeluk had plaats om half zeveD, even na de opstijging. De oorzaak van de ramp is vermoedelijk uitzetting van het gas, ten govolge van de warmte van de zon. Het luchtschip werd in vlammen gehuld, daarna viel hot schuitje als een steen in het water, op een kilometer afstand van de kust. Er zyn nog geen lijken gevonden. Do ontploffiog was vreeselyk, het omhulsel werd in stukken geschourd. Driednizend menschen, die op de kust stonden zagen met ontzetting hot vreeseljjke schouwspel." Een «cycloon. De geschiedenis van West-Canada, zoo moldt men uit Oltowa aan de Daily Mail, weet van geen cycloon te berichten, zoo ho- vig als die, welke Zondag de handelswyk van Regina in de Canadeesche provincie Saschkatschewan vernielde en die aan vijf tig menschen het leven kostte, terwjjl boven dien Dog tweehonderd gewond werden. Voordat do cycloon de stad had bereikt, bad hy reeds groote schade aangericht aan de nieuwe provinciale parlementsgebouwen ten zuiden van het Wascana-meer. En bo vendien vonden een aantal personen, die het meer wilden oversteken, den dood in de golven. Toen streek de storm over de «Canadian Pacific" spoorweg heen, nam in sjjn vaart een half dozijn graanelevatoren mede en smakte één dezer dwars over de lyn. Behalve een groot aantal andere gebouw wen werden te Regina drie prachtige ker ken verwoest. Ongelukken. Essen a/d. Roer, 8 Juli. In de schacht Gnstaf van de myn Victoria Mutthias beeft een ontploffing plaats gehad. De benzolfa- briek en de ammoniak fabriek werden mede beschadigd. Een man word terstond gedood. Twee werdeu ernstig en vier licht gewoud. Eén man is nog niet gevonden. Keulen, 3 Juli. De oorzaak vau do ramp in Essen was dat een vau de gashouders vlam vatte. Tengevolge hiervan ontstond de ont ploffing. Eén man is gedood en drie zyn zwaar gowond. Een man werd door de kracht van de ontploffing uit het gebouw geslingerd. Hy werd zwaar gewond. De ammoniakfabriek is oen groote puin hoop. De schado is ontzaglijk groot. Oberhausen, 8 Juli. Op de myn Osterfeld by do gietery «Do Goede Hoop" heeft vau- middag om één uur by opbrekingawerkzaam- heden door middel van dynamietpatronon tusschen twee horizontale lag«n eon ontplof fing van mjjngas plaats gevonaè. Veertien mijnwerkers zyn gedood en eenigen gewond. Vele lyken zyn verschrikkelijk verminkt. Daardoor zyn er vanavond nog verscheiden niet herkend. Een groote menschenmeDigte verdringt zich om de plaats des onheils. Hartverscheurende tooneelen spelen zich af. Twee zwaargewonden worstelen met den dood. Itzehoe, 3 Juli. Op het excercitieterrein van het kamp te Lockstedt zyn door oen af gedwaald schot dat in den uitkijktoren te recht kwam twee kanonniers gedood, een of ficier en drie onderofficiers ernstig gewond en een officier licht gewond. Berlyn, 3 Juli. Uit Helsingfors wordt aan de Lokal Anzeiger geseind: Gedurende een hevig onweer is de bliksem in het Russisch militaire kamp in Willmanestand by Helsing- fors geslagen. Vyf soldaten zyn gedood, 1U zwaar en vele anderen licht gewond. Telefoongrapje. Een grap, die meo in Parys uithaalt, om de menachon daar nog meer tot telephouop- hoben te maken. Men belt iemand op, die men er wil laten inloopen en bet volgende gesprek ontwikkelt sich. „Spreken we met nummer 28899 „Jawel." „U spreekt met den inspecteur vau den telefoondienst; ik moet uw toestel onderzoe ken. Wilt n zoo goed zyn het woord tralalirie uit te spreken, langzaam en duidelijk „Tra-la-li-rie." „Wilt u het nog eens zeggen, uil iets ■achter?" „Tra-la-li-rie." „Na duisterend, als-u-blieft „Tra-la-li-rie." „Gaat u nu uenige schreden van het toestel staau." „Wilt u nu even op den grond hurken en hetzelfde woord nog eeuB herhalen „Tra-la-li-rie." „No liggend od duisterend „Tra-la-li-rie." „Goed. Wilt u my nu in deze houding even antwoorden hoe oud u is „Acht en-veertig." „Bent n ingeënt „Is uw kind wel ingeënt Do ander, die niet getrouwd is, begint dan te begrypen. En eeo regen van vorwenschingen schalt door het toestel, dat echter reeds geen aan sluiting meer geelt. De uitvinder van deze telefoongrap ver zekert, dat de humoristische werking onbe taalbaar is, wanneer men met eigen oogen aanschouwt een op den grond liggenden telefonist die zyn best doet, fluisterend „tra lalirie" te zeggen. Om de mogelijkheid te verijdelen, dat de telefoon in ons land aldus misbruikt zou kunnen worden, vermelden wy het Fransch bedenksel. ZANGERESJES. Penschets door P. N. v. R. Op een stoffig, poenig grof geverfd podium, armzalig sjofol en heet van twee brandende lampen, stond een komiek langziolig in zyn kist met vodden te roeren. Ingedeukte hoeden, verscheurde hemden, vnile witte vesten, lorrige linnen jasjes, kale prniken, vette dassen, geol- geworden boorden alles werd even onder zocht, waarna hy rood en zwart om zyn mond smeerde, eon stuk kit op zyn nens kneedde en in 'd brokje spiegel een domme lach repeteerde. In eeo hoek van dat gelegenheids-tooneeltje zat een chanteuse te wachten, met een schuine kuit neerbuigend over haar wit-bleek voor hoofd, met een verhaarde pelerine om het laag decolleté, met lange, dunne armeu er slap onderuit. Traag on zwaar zette 't gehuurde orkestje zich alvast in beweging. Do dirigent, een glimmend gewasschen manneke ontblootte eer biedig het glanzend hoofd, bleek doorschyoend op de kruin, zwaaide zyn strijkstok en begon krachtig do eerste viool to beworken, wiegelond het bovenlichaam op de maat. De trompettor zat mot gezwollen wangen, liet het koper stug opbonken in do holle, byna leege zaal. Do spichtig lange, blauw-gobrilde clarinettist goot vlug bet mondstuk leeg en ging lieel ernstig blazen. Do trommelslager slingerdo woest zyu stokkon om elkaar hoen. En met precieuse gebaren aaido de dikke bas, rood van inspanning, zyn aftandsche instrument. Een kellner, de rechterhand voornit in gewoonte van bedionen, do linker in 't zakje van zyn kort buis, het lange witte voorschot nog opgeslagen in eon punt, had moe en slaap wit tegen 'n schotje geleund, word door dat plots lawaai klaar wakker, gaf een langen landerigen geeuw en ging met zenuw achtig korte pasjes al maar hoen eu weer kuieren, van de deur naar het bnffet en weerom, langs de r\jen matten stoelen, grauw van ver veling onder do zilver trillende gasvlammen. Voor de deuren en ramen, open on bloot, gaapten vele nieuwsgierigen en langzamer hand stroomde eeD bonte massa van don drnk- ken Kanaalweg door den ingang. In het rookerige, scherp naar bier-ruikende café, vol zwevorig doorschemerende walm, rellig van harde muziek en rumoerig door zwaar praten, uitbundig lachen en onophou delijk handengeklap en voetengetrappel, stap ten twee meiskens binnen, parmantig als menschen die komen voor zaken. Zy, sjo- feltjes-opzichtig, groezelig-bleek, gelig in ds mondhoeken, rimpelig om de slappe vraag- oogsn, met rollen ponnie onder de hoeden, waarop vale bouquetten verlepten, zy werden van alle kanten kritisch bekeken, maar heele- maal niet verlegen gingen beiden atjjf tegen elkaar aanstaan en meteen sneden hun sner pende stemmetjes brutaal door 'tgeroes een sentimenteel liedje, zoo gevoelig en aandoen lijk van melodie, dat het in de klittige volte er stil van werd. Maar de waard, volstrekt niet gediend van deze gasten in zijn zaak, waar toch al genoeg vermaak was, pakte ze eenvoudig by den arm en bracht zo naar de deur op straat, waar een smoordronken vent in 'n vlaag van hartelijkheid bon half gesmolten chocolade en zoete koekjes presen teerde. Totdat op hetzelfde oogenblik een schriele juffrouw roet een dikke blonde kroes- prnik, kransend boven haar gezicht dat huilend idiotig van drank staat, branderig rood om don neus, de oogjes tranend ontstoken, met toornig gedoe de oudste by den schouder greep en de jongste door elkaar rammelde. Is dat werreke Luiwammesen 1 Stukken lamheid I Staan jullie hiër op je dooie gemak te snoepe, te vrete? Goef op je geld 1 Geef op, luie bliksems 1 Is dat alles Is dët alles Is dat nou alleB, vraag ik je? Zeven-en-twintig centc. En jij Veertien Zeven en-twintig en veertien is, is een-en-veertig. Van 'n hoele avond? Kan niet! lk zeg dat kan niét I Jullie motte vast wel meer gekrego hebbe. Waar is de rest? De rest 11 Allo, geef hier, als de weerliobt, anders Een paar jonge infanterie-korporaals, de uniform-jassen vol rozen en medailles, de kepi's los op 't achterhoofd en de sabels lamlendig bengelend om hnn beenen, drongen onbebonwen lomp naar voren en waren van plan om de kinderen to beschermen tegen 't slordige, verwaarloosde wijf. Doch deze begon met baar vuiBten om zich heen te maaieD, verwenschte en vervloekte de bemoei zieke soldaten, schudde nog eens op rnwe wyze de twee tengere figuurtjes en een paar vinnige klappen deden de ooren suizen van hen, die zich ylingi uit de voeten wilden maken, voor zoover de ruimte het toeliet, want vele wandelaars hadden inmiddels een dichten kring gemaakt, glurend naar de razende moeder en schimpend op haar wreede handelingen. «En non vooruit 1" schreeuwde het wjjf weer, baando zich een weg door onheilspel lend dreigende omstanders en duwde mot gniepige stompjes in den rug de beklagens waardige schepseltjes verder. Zjj liepen hand inhand, onbeduidend kleintjes en smal naast elkander voort, nu en dan anstig opziendo naar het verdierlijkte gelaat van hun kwelgeest, die zelf aanwees waar moeiten zingen, die op afstand scherp toezag en die telkens de opbrengst in haar zak stak. Maar terwijl de kinderen aan de Hoold graebt bun best deden met do meest popu laire deuntjes, met allerlei fleurige zangen, wipte het wjjf behendig een tapperjj binnen, ledigde er met één teug een, twee, drie glaasjes jenever, keek mot begeorige blikken naar de kleurige fiesschen en karaften, die gevuld op do planken pronkten, bestelde voor afgetelde centen nog eon lekker zoel Blokje en num ten slotte een floschje met drie maatjes drank mode. Bjj oen slagor in do buurt kocht zo 'n half pond bloedworsf. In eon banketwinkel baalde ze oen kartonnen doosje met taartjes. En verderop liet zo door een winkeljuf inpakkengerookte paling, scharren en hard gekookte eieren. Zwoegend onder den last van proviand zocht zo toen het stille, donkere laantje langs 't werfkanaal op, slaakte hier een zucht van genot, propte een taartje in d'r mond, boet oon stuk worst af, liet wat jenever gulzig binnen klokken en toen d'r vreet- en drank zucht zoover voldaan was, keek ze met wilde extase op het verdronken gezicht naar haar meisjes uit, die zich schor zongen voor een deftige woning, waarvan de welgekleedo, welgevoede, welbehuiade, welverzorgde men schen genoegeljjk koutende met visite achter de ramon der voorkamer zaten. Houw nou maar opl Hei-je me ver staan 't Is tijd om nit te scheie. Allo, voort l Jullie motte naar je vlooiemandje. Kom hier, kom hier zoo! Enne, de ceute de een te, waar benne die Gehoorzaam en schuw baalden de meisjes wat geld te voorsohjjn en achter hun handen stil schreiend zag ik ze als zielige schapen over de Weatstraat gaan, het wjjf met groote, felle gebaren kort aohter hun hielen, zacht pruttelend en mokkend in sich zelfsprekend. Helder, 3—7—'12. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Noor Ooat-Indiö: Verzendiugsweg. Datum der ter postbezorging. zeepost via Amsterdam p. zeepost via Rotterdam p. Holl. mail via Genua p. Holl. mail via llarseille o.Fraasche m.vialUrteille (voor Sumatra's Westkust n Beakoslen alleen op «erlangen der afzenders) o. Dmtsche m. via Napels TijdsL -lei laat. busl. a/h Poitk. 5 en 19 Juli |6.55 'n hy. 12 en 26 10 en 30 9 en 23 12 en 20 10 en 24 3.40'gum. 12.15'sin. Noor Palembang, Riouw, Banks, Billitou en Borneo: p. Eng. mail via Urindisi p. HoÏÏ. mail via Genua p. Holl. mail via llarseille (alleen op verl. der afz.) p.t'ransche m.via Marseillc p. Lnitsche m, via Napels 10 en 24 Naar Atjeh en de Oostkust van Sumatra p. Holl. mail via Genua .10 eu 30 J p. Holl. mail via Marseille 0 en 211 (alleen op verl. der afz.)] 12 en 26 p.Fransche in.viaM araeilk- t>. Dnitsehe nu via NapeU|10 en 24 Naar Gayana (Suriname): p. zeepost viaAmsterdi mail via Qneenstown p. mail via New-ïork, p. mail via St. Nazaire Naar CntAfao, Bonaire en Aruba: zeepost via Ainsterdami 18 Juli .6.55 's av. laat 18 Juli ,0.55 's a rn 5 en 12 3.40'sm 5 en 19 3,40'sm e .1 8 |ö.55 -s a elkeu Dinsdagi ec Vrjjdag 3.40 "sniu, 1 Aug. 6.55 'sa». p. mail via Southainpton of Queenstown. p. inail via Hamburg (alleen op verl. der afi.) Naar St. Martin, St. East&tius en Saba: p. ïeepost via Amsterdam18 Juli |6.55 'sav. alleen op verl. der afz.) p. mail via Engeland eiken Woensd.|6.55 's av. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier-kolonie en Transvaal: eiken Vrijdag, 8.80 namiddags. Alle stukken, advertentiën, enz. bestemd voor ons blad, ook postwissels, enz-, te adresseeren aan: C. DE BOER Jr. Helder FEUILLETON. VRIJ BRWKRKT DOOR AllO. 21) Hebt u een plan, waarop u uw hoop grondt ,Een plan, ja!" verklaarde hjj levendig. •Of beter gezegd, een luchtkasteel. Weet u, juffrouw Van Dommelen, wat ik my als het heerlijkste voorstel? Met myn Anna vereend, iu oen stil, eenzaam dorpje te leven en ver van al het rumoer der wereld boeken en broohures te schrijver, ter opvoeding van de jeugd, dat is myn ideaal." Belangstellend keek Lena hem aan. «Hoe komt u zoo aan dat denkbeeld?" vroeg zjj. Huysken lachte vérlegen. Ik heb mjjn sporen al verdiend, maar ik had tot nu toe weinig vrijen tjjd." Eerst hier op Eikenrode kan ik tjjd vinden, my mot een grooter jWork bezig te houden. Ik weet, dut men om myn neiging tot achrjjven lacht, men vermoedt reeds lang, dat ik verzen aan myn verloofde opdraag. Als myn manuscript een goed botalenden Uitgever vindt, dan weet ik, dat ik een bercep gevonden heb, waarmee ik een vrouw kan onderhouden." Zyn oogen scbittorden, zyn wangen werden met een blos bedekt. L-na koikte hem bemoedigend toe. «Wat een prachtig vooruitzicht", zeide zy vriendelijk, «wat zal uw verloofde daar big mee zyn." De kloine oogen straalden. .Niet waar, juffrouw Van Dommelen, dat vooruitzicht is schoon. Te schoon —"voegde hy er zacht by od zyn stem beefde »om waar te worden." Lena wist niet, wat ze zeggen zou. Al bet lyden van dit monschenleven lag in deze weinige woorden. «Houd niet op te hopan", zei ze. «Ik heb ook heel wat doorleefd en was op het punt te wanhopon. Sinds ik hier echter op Eiken rode ben, heb ik weer nieuwen moed ge kregen. Het is onmogelyk, zich by mevrouw Van Ameyde ongelukkig te voelen." Ze is een engel van liefde en goedheid", verzekerdo de gouvernour en daarmee waren beiden op een punt gekomen, waarover ze nimmer uitgepraat raakten. De jonge mevrouw stelde, niettegenstaande haar langdurige ziekte, nog steeds veel belang in de kunst. Ze was aangenaam verrast toen zij voor de eerste maal Lena's stem hoorde, en zy interesseerde zich bijzonder voor haar schilderen, dat zy naar krachten begunstigde. Het was op eon praohtigen zomerdag, toen Lena weer eens een schilderachtig plekje, in de nabyheid van Eikenrode op doek trachtte te brengen. Lena was in haar werk verdiept, toen zy plotseling schreden achter zich hoorde. Zich omdraaiende zag zy in het gelaat van oen jongen man, wiens geweldige snor den indruk van zyn voorkomen in zekere mate bedierf. De snor maakte een opwaartsehe beweging, waarschijnlijk hadden de lippen daaronder zich tot een glimlach vertrokken. Gelyktydig nam de bezitter van dit mannelijk sieraad den hoed af. Zyn gestalte was klein cn sierlijk, zyn stem klonk hoog, toen by zeide: «Mag ik zoo vry syn, my voor te stellende Schepper, op het oogenblik volontair op Heuvelheim." Ah, de knappe" Schepper. Byna had Lena geglimlacht. Ten govolge van dezen bynaam, door juffrouw Van Ooyen hem gegeven had zy zich dezen heer altjjd voorgesteld als een roofridder. Hy wierp zich mot een sierljjke beweging voor haar voeten. »Sta my toe, juffrouw, aan uw voeten Lena knikte glimlachend. ,Ik heb al van n gehoord," antwoordde zy. Dezo kennismaking maakte haar vroolyk en zy keek hom wat nauwkeuriger aan. Do volontair werd nieuwsgierig ca zei «van wie, als ik vragen mag?" Van juffrouw Van Ooyen, die my onlangs een bezoek bracht, maar weet ueigenlyk wel, wie ik ben?" «01 ik dat weet Tor versterking zyner woorden legde hy zyn hand op zyn hart. Wie er zoo uit ziet als u, moet het zich wol laten welgevallen, dat mylen ver in den omtrek over haar wordt gesproken. Bovendien heb ik u aleens gezien en vergeef het den vreemdeling maar tevona nw vriend, dat hy zoo openhartig ip, u roods lang op het hart gedragen." Dat was Lena toch te kras. Wat veroorlooft u zich, myniieer!'* riep zy toornig. De fvriend" nam gelaten eon photographie uit zyn borstzak. «Ik wil u deze bewering bewyzen," zeide hy glimlachend Lena het portret overhandigend, waarin sy tot haar verrassing zichzelf herkende, door duiven om geven, staande op het terras voor Eikenrode. «Dat is diefstal," zeide ze boos. «Dat is zin voor bet schoone," verbeterde d# Schepper rustig, tik wandel met myn photographietoestel veel bier in de omstreken om fraaie beelden, die zich toevallig aan myn oog vertooneD, voor altyd voor my te bewareo. Pinkstermorgen was ik in de bnurt van Eiken rode en zag u staan, juffrouw, te midden van al die fladderende duiven. Ik was big, dat u my niet zag en ik zoo ongestoord uw portret kon maken. Op deze manier is het my gelakt alle knappe dameB, die ik ken, te photo- grapheerun en een verzameling van «schoone vrouwen" aan te leggeu." Dat ia te erg" riep Lena verontwaar digd uit en verscheurde hot portret eer de veraclirikte jongeman haar dit ootrukken kon, «Hoe durlt u myn eigendom vernielen?" vroeg hy. //Zoo," zeide ze, half boos, half vroolyk. «Als u het hebt durven beslaan, niets ver moedende menschenkindoren in hot geheim te photographeeren, dan sta ik daar machte loos tegonover. Maar my zonder myn toe stemming aan uw verzameling toe te voegeD, dat verbied ik u. U moet my uw eorewoord geven, mynheor de Schepper, daarvan to zullen afzien." Dezo stond gewoon verbluft. Wat veroor loofde zich dio kleine kat? Zoo iets waB hem nog uojit overkomen. Had juffronw Van Ooyen haar soms ongunstig omtrent hem ingelicht? Hy glimlachte als faqj aan haar jaloerschheid dacht. By Lena's heftigheid, voelde hy veel lust eveneens grof te worden, maar hy vond, dat ze er toch te veel als dame uitzag, om haar te aarvcn beleedigen. By zonder slim was de volontair niet en in sommige oogenblikken scheen hem dat een weinig duidelyk te worden. Hy beriep zich dan steeds op zyn maatscbap- pelyk overwicht, hy waa de zoon van een vice-admiraal, en wist, dat desa omstandig heid hem oen zekere waardigheid verleende. Zou dit hier ook schipbreuk lyden? Maar juffrouw, hoe kan men nu direct zoo opbruisen? Zenuwen, niet waar? Ik beloof u op myo eerewoord, n met myn toestel niet weer lastig to zullen vallen." Wat men echter heeft, dat heelt men, dacht hjj er by in bet vroolyk gevoel, haar listig te hebben overwonnen. A!s ze wist, dat ik nog een opname van dat verscheurde kiekje heb I Lena had zich intusschen weer a^n haar arbeid gezet, zonder zich om den jongen man te bekommeren. Do volontair keek bewonderond toe. Ik hoop dat ik u niet stoor?" vroeg hy. Lena keek hem koel aan. .Waardoor? Ik zit hier heel goed." De Schepper beet zich op de lippen. Ik zou wol eens willen woten, waarom dio kat zoo koel en kort af is, dacht hy. Bevallig is ze. Eu de vaststelling van dit feit, bewoog hem langer by de schilderes te blyven zitten, hoewel h(j zich in zyn waardigheid als zoon van eon vice-admiraal diep gekrenkt voelde. «Dat wordt een prachtige schets," zeide hy op Lena's toekening wyzend, waarbij zyn oogen in hoofdzaak op haar handen rusten. Het waren fraaie, fijne handen en Edzard de Schepper verbaasde er zich over, dat eeu huishoudster zulke onberispeiyk gevormde leden bezat. Ja," antwoordde Lena kort. Ik ben er nog nauwelyks aan begonnen." En getuigt toch reeds van werkelyk talent," voegde de «knsppe" de Schepper er aan toe. Hy prees eenige gedeelten, die nauwelyks nog uitkwamen, als zeer gelakt, zeide bewonderend, terwyi hy naar de plek zag, die baar teekening moest voorstellen: «Byzonder getroffen" en verklaarde tenslotte, dat vooral die berkenboom •sprekend" geleek. Daar het een eik moest voorstellen, had Lena eigeniyk geen reden zich over dit oordeel gevleid te voelen. Ze glimlachte. Do volontair zag dat met genoegen. Ze wordt toch wat toosohietelyker, dacht hy. Hy had een rype ervaring in den omgang met dames on wist het: voor de een oi andere soort vleiery was iedere jonge dame toegankelyk. Juffrouw Van Dommelen wilde dus als kunste nares gevleid worden. Hy werd vertrouwelyker. Hoe bevalt het u op Eikenrode? Kunt u met de zieke nog al opschieten?" Lonu wierp hom een misnoegden blik toe. .Goed opschieten I Wat is dat voor een uitdrukking. Kan men mot mevrouw Van Amoydo wel langoren tyd samen zyn, zonder met haar te dwepen? Hy trok een verbaasd gosicht. Dus dwepen met iemand kon ze ook! Dat had hy niet verwacht. «Zeker, zeker," zeide hy toestemmend. «Zy is in sekere mate een roosje zonder doornen. Onder omstandigheden is oen roosjo met doornen anders nog verlokkendor." Hy maakte een gebaar ter verduidelyking van zyn galante opmerking, maar Lena was juist bezig een lichtgroene klenr op haar palet te bereiden en keek niat op. Een aonderling meisjedacht hy. Zy beviel hem echter. Hy' babbelde maar lustig voort van Heuvelheim en de familie Van Ooyen. Hü trachtte Lona duidelyk te maken, dat Rosa iu hem een zeer begeerenawaardige party zag. Hy hield zich voor onwederstaanba&r en meende ook by Lena indruk te maken. (Wordt vervolgd;.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 1