T ram-Omnibus-dienst „O. S. W." fli. BrandstoffentiandalareD, R. A. B. Oosterhuis, Agenda. 9 en 10 Juli. Voordrachtavonden te geven door de leerlingen van de muziekschool „Tot Be vordering der Toonkunst". Tivoii 8 uur. 11 Juli. Dansclub „Danslust", damavand, Casino van 8,30 nur tot 10.30 uur. 21 Juli. Uitvoering van den Turnbond „Hollands Noorderkwartier". Van Oalenstraat Ingtzonrian HadadMlingcn. Hotel „BBLLEYUBmet rastihn loin. Gedurende de Zomermaanden dagelijks Ijskoude dranken. Woensdags en Zon dags Amerikaansche dranken, alsCublers, Cocktails, Bowls, etc. Restaurant den geheelen dag. Plats du Jour et du Soir. Pensionpryzen billijk. M. J. SCHOUTEN. De kapitein-luitenant ter zee P. Sodenkamp Wordt van 6 te 31 Juli gedetacheerd aan boord vau de „Kortenaer", om gedurende de aanstaande boitenlandsche reis met het commanderaent over dien bodem te worden belast. De kapitein-luitenant ter zee R. F. van Brakel Schimmel wordt van 6 tot 31 Juli gedetacheerd aan boord van de „Evertsen", om gedurende de aanstaande buitenlandsche reis met het comman- dement over dien bodem te worden belast. Deze detacheeringen dienen ter vervanging van de commandanten van die bodems, de kapiteins ter zee J. A. M. Bron en J. J. Rambonnet, voor wie, als leden van de commissie voor Marinebeleid, het gewenscht geacht werd dat zy de aanstaande buitenlandsche reis niet medemaken. By besch, v. d. Min. v. Oorlog ad inter. Marine zyn, met 1 Aug. de navolg, plaatsingen enz. gelast luit. t. z. 1ste kl. F. K. Weber, le oll'. a. b. „Zee hond", op non-act. gesteld, J. A. Bland van den Berg gepl. a. b. „Zeehond", als le ofl„ en D. E. Keus a. b. „Gelderland". Met ingang van 15 Juli wordt de luitenant ter zee der 'ie klasse D. J. baron van Lynden naar Piume gecommitteerd. Bij K. B. is aan den oSX. gez. 1ste ki. van de zeemacht F. Bennik, op verzoek, met 1 Aug. wegens langd. dienst, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van een pensioen van f2310 'sjaars. De offlcier-mach. 1ste kl. A. Aarsen, onlangs uit üost-lndië teruggekeerd, zal binnenkort den zee dienst mat pensioen verlaten. vanop Bootsman L. J. Plaizier, W.s. W.o. Atjeh 12 Juli, Bott.-maj. G.A. Vrijdag, Atjeh W.s. W.o. 1 Aug. F.H.Menke, V. Galen Atjeh 1 Serg.-bott. J. v. Baerle, Kon. Emma v.Galen 1 Opperschip. H.SJansen, Heemskerck Lnst. 18 Sept. Schipper J. Nijman, W.s, W.o. Heemsk. 16 (tydel.). Bootsman A.F.v.Manen, inst. W.s. W.o. 1 Oct. De sergeanten der mariniers L. M. H. Bavius en H. S. de Vries aangewezen voor plaatsing by de Normaal-Schietschool te 'sHage teneinde van 16 Juli tot 1 Oct a.s. deel te nemen aan den schiet- cnrsus O. Sergeant der mariniers J. C. Deurloo gedeta cheerd a. b. „Neptunus" wordt 16 Juli a.i. over geplaatst naar de Afdeeling Mariniers te Amsterdam, By het 10e regt. Infanterie zyn sedert 2 Juli j.1. bevorderd tot sergeant le klasse; de sergeanten Saadijck, Blindeman, Kiesewetter, Jerphanion, Luik man, Kampman, van Dieren, Bergen v. d. üryp, van Ryn, I.angereis en Bergsma, De sergeant v. d. Eykhof van het 10e regt. Infanterie wordt op 15 Juli a. s. gedetacheerd aan de Normaal-Schietschool te 's-Gravenhage. Bevorderd tot vaandrig de reserve-sergeant van Beursen van het 4e bat., 10e regt. Infanterie. ■toomvaartbariohten. Stoomvazrt-Majltsobappu Nbdkrlind. Calcutta, uitreis, arriveerde 5 dezer te Sabang. Celebes. uitreis, vertrok 5 dezer van Perim. Kon. d. Ncderl., uitreis, pass. 6 dezer Kaap del Armi. Vondel, uitreis, vertrok 6 dezer van Colombo. Bali arriveerde 7 dezer van Amsterdam te Padang, Flores, v. Hamburg n. Java, is 7 dez. Bougaroni gepass. Grotius, uitreis, arriv. 7 dezer te Southampton. Lombok, thuisreis, is 8 dezer Kaap Blanc gepass. Timor, uitreis, is 8 dezer Vlissingen gepasseerd. Rottkrdsmsohk Llotd. Ttmbora arriv. 5 dezer van Java te Rotterdam. Kawi, thuisreis, vertrok 4 dezer van Perim. Djocja, thuisreis, vertrok 5 dezer van Port-Said. Kediri, thuisreis, vertrok 6 dezer van Perim Tabanan arriv. dezer van Rotterdam te Batavia. Rindjani, uitreis, is 6 dezer Perim gepasseerd. Bandoeng, thuisreis, is 6 dezer Kaap Blanc gepas». Goentoer. uitreis, vertrok 7 dezer van Gibraltar. Medan, uitreis, vertrok 6 dezer van Suez. Samarindc, uitreis, is 7 dezer Wight gepasseerd. Sindoro vertrok 7 dezer van Padang naar R'dam. Kom. Holl. Llotd. Zeelandia, uitreis, passeerde 6 dezer St. Vincent. Deliland, thuisreis, vertrok 7 dezer van Montevideo. Frisia vertrok 6 dezer van Buenos-Ayres n. A'dam. Maasland arriv. 7 dezer van A'dam te Rio Janeiro. Hollandia arriv. 8 dezer v. Buenos-Ayres te A'dam. Kon. West-Indischs Maildienst, Pr. Fred. Hendr., uitreis, pass. 6 dezer OuetsauL Tijdstippen vin vtrzMidlng dir Brievenmalen. Nur Ooet-lndië: p. zeepost via Amsterdam p. zeepost .via Rotterdam p. Holl. mail via Genua p, HolL mail via Maraeille p.Franzche m. via Maraeille (voor Sumatra's Westkust ta Benkoeleu alleen op terlugen der afzenders) p. Duitache m. via Napels i< 19 Juli 0.55 's av. 12 en 26 6.55 'i 16 en 30 9 en 23 12 en 26 6 55 's av, |3.40 'snm. 10 en 24 |l2.15'*ra. Nur Palembmng, Bionw, Bank», Billiton en Borneo: p. Eng. mail via Brindiai p. Hou. mail via Genua p. Holl. mail viaMarseille (alleen op verl. der afz.) pj'raazche m.via Maraeille p. Duitache m. via Napels 1 6.55 'sav. 1 s 12.15 'a m. Naar Atjoh en de Oostkust Tan Snmatra 16 en 's 9 en 23 10 en 24 6.55 'a av. 3.40 'snm. 12.15 p. I p. i p. HolL mail via Maraeille (alleen op verl. der afz.) p.Fransche m.riaMaraeillt (v. Atjeh al!, op verl.d, afz.) p. Duitache m. via Napels Naar Guyana (Snriname): p. zeepost via Amsterdam 18 Juli 16.55 'sav. p. mail via Qunciistown .112 en 19 |3.40'anm. p. mail via SouthamptonjtB en 29 j6.55 'sav. (alleen op verl. der afz.) p. mail via St. Nazaire5 Aug. {6.55 't av. Naar Cnrftpu), Bonaire en Aruba: p. zeepost vla Arasterdami 18 Juli 6,55 'a av. p. mail via Southampton of Queenstown. p. mail via Hamburg (alleen op verl. der afz.) eiken Dinsdag en Vrijdag 1 Aug. Naar St. Martin, St. Enstatios en Saba p. zeepost viaAmaterdaml 18 Juli |6.55 'sav, galleen op verl der afz.) p. mail via Engeland .|15 en 29 |6.55 's av. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier-kolonie en Transvaal: eiken Vrijdag, 8-80 namiddags. Viaaoherijberiohten. Nieuwediep, 5 Juli. Aangebracht door 40 kor- ders 5 tot 20 stuks groote tong 85 csnt per stuk, 10 tot 100 middeltong 40 a 50 cent per stuk, 20 tot 400 kleine tong 6 a 10 cent per stuk, 1 tot 2 mand kleine schol f 3 a f 6 per mand, 1 tot 2 mand schar f 2 a f 2.50 per mand. 6 Juli, 70 korders met 10 tot 30 stuks groote tong 80 a 90 Cent per stuk, 20 tot 120 middel tong 40 a 50 cent per stuk, 20 tot 250 kleine tong 6 a 10 cent per stuk, 1 tot 5 stuks rog 80 cent per stuk, 4 stuks tarbot f 5 a f 7 per stuk, 1 tot 3 mand stortschol f 6 a i 8 per mand, 1 tot 3 mand kleine schol f 2 a f 4 per maud, 1 tot 3 mand schar f 2 a f 2,50 per mand. 8 Juli. 2 korders te zamen met 60 stuks groote tong 85 cent per stuk, 140 raiddeltong 40 cent per stuk, 70 kleine tong 10 cent per stuk, 4 mand kleine schol f 2 a f 5 per mand. BurgoHijko Stand v. Htldti*. Van 5 tot 8 Juli. BEVALLEN: T. Frinks geb. Smit, z. J. J. Pool man geb. Swint, z. G. A. Nijenhuis geb. de Vries, d. J. H. Kcrkhove geb. Steenkist, d. M. W. van Diercndonck geb. Isakssoh, d. D. Buisman geb Heyselaar, z. M. Groofl geb. Koster, d. G. van de Kuyt geb. Geerts, z. M. van Diepen geb. Boots, z. M. van Amesfoort geb. Slort, z. OVERLEDENJ. Bakker, 54 j. A. R. Wagenaar, w. M. C. Snoek wed. J. Verhage, 55 j. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 9 Juli. H. Ma. Dolfijn" ia Zaterdag te Inrerneaa aangekomen. Het onderzoekinga-vaartaig •Wodan' ia heden naar de Noordzee vertrokken voor onderzoek. Tram Helder-Huisduinen. De tram vervoerde in de week van 1 tot 7 Jnli 3376 paaaagiera. Tot hoofd der o. 1. Bckool te Hobrede gem. Ooathnizon is benoemd de heer T. Zwaai, onderwijzer aan school 5 alhier. By het giatoren te 'a-Gravenhage ge houden examen, slaagde voor dorden stuur man groote atoomvaart, de heer J. Huisenga, leerling der Zeevaartschool alhier. Zeldzaam. Een zeldsaam familiefeest werd Zaterdag in de Jan in 't Veldstraat gevierd. Het echt paar G. B. beleefde namelijk zyn gouden huwelijksfeest, terwijl hun dochter en zoon ieder de ailveren bruiloft herdachten. Noodlottig. Zondagavond had een jonge man de on voorzichtigheid aan de Hoofdgracht van een in vaart zynd rijtuig te springen. Hy kwam van den bok tegen een boom terecht en werd hevig bloedend aan het hoofd en met gebroken rechterarm opgenomen. Het met. Zondagnacht ontstond in 't Doolhof een hoogloopendo twist toaschen burgers en ma riniers over het betalen van gelag in een café. Het verschil werd opgelost door een formeel gevecht, waarby het mes een rol vervulde. Een paar burgers liepen ferme wonden op aan bet hoofd, terwyl een marinier den linker pink werd afgesneden. In de knel. By het verrichtten van werkzaamheden buiten boord raakte gisteren de schippers knecht A. R. aan de Buitenhaven tusschen een Bchuit en den wal beklemd, waardoor hy dermate inwendig gekneusd werd, dat hy bewusteloos naar buiB moest vervoerd worden. Muziekschool Toonkunst. Op heden, Dinsdag 9 en Woensdag 10 Juli a.s., 'e avonds 8 nur, zullen in de con certzaal Tivoii" twee voordracht-avonden gegeven worden door leerlingen van de Muziekschool tot Bevordering der Toonkunst alhier, directeur de heer A. J. C. Mooy. Alsdan zal men een geheel overzicht van het onderwys dezer school kunnen krygen, daar leerlingen van het jongste tot het oudste studiejaar zullen medewerken, zoowel voor solozang, koorzang, piano, orgel als viool. Voor belangstellenden zyn programma's tevens toegangsbewijs, kosteloos verkrijgbaar by de heeren bestuursleden der school: A. Korfl Jzn., Laan 8—10 en J. Delgorge Fz. Hoofdgracht 73. Veresniging „Leeszaal voor Helder en omstreken". Deze Vereoniging hield gisterenavond it Café (Central* eene algemeene ledenverga dering ter vaststelling van reglement en statuten. De w.d. Voorzitter, de heer dr. Kettner, heette de aanwezigen welkom en constateerde met genoegen dat de Vereeniging zoozeer in bloei is toegenomen. Thans telt zy 210 leden. Veel biljetten zyn nog in omloop, zoodat ver wacht mag worden dat het ledental nog veel grooter zal worden; de contributie laat zich uitteraard nog niet begrooten. De notnlen der oprichtings-vergadering werden onder dankzegging aan den secretaris vastgesteld. Aan de orde is de vaststelling der statuten en van het huishoudelijk reglement. By art. 4 (eene vereeniging, die rechts persoonlijkheid bezit, kan ook als lichaam lid worden van de Leeszaal) vraagt de heer Winkel, voorsitter v. d. Bond van minder marinepersoneel of die rechtspersoonlijkheid een bezwaar is. Zjjne vereeniging bezit die niet en zou toch gaarne de Leeszaal steunen door lid te worden. De Voorzitter legt uit, dat het Ryk alleen vereenigingen kent, die rechtspersoonlykheid bezitten en dat het, met het oog op de kon. goedkeuring der statuten noodig is dit art. aldus te redigoeren. Overigens kan ieder lid v. d. Bond v. minder M.-personeel persoonlyk lid worden van de Leeszaal en daardoor stem recht uitoefenen. Art. 5Verlies van lidmaatschap lokte veel discussie uit. Besloten werd in de statuten niet te omschryven hoe iemand het lidmaat schap verliezen kan, doch dit by huishou delyk reglement te regelen. Art. 6: Bestuur. Er is een Algemeen en een Dageiyksoh Bestuur. Het eerste is opzet telijk zeer groot genomen om to kunnen ver tegenwoordigen de verschillende schakeeringen die de leden wenschendit Alg meen Bestuur kiest uit zyn midden oen Dag. Best. Minstens 15 personen moeten in dat Alg. Bost. zitting hebben. De heer Gazan wil eon amendement zien opgenomen, dat de leden van het Dag. Best. in den Helder moeten wonen. Dit wordt ver worpen, en het art. aldns vastgesteld. De meeste diaensie veroorzaakte art. 8: het Alg. Bestuur beslist over den aankoop van boeken en zorgt voor het onderhoud van eigendommen. De heer Storm wilde dit aan het Dag. Bestuur overlaten; z.i. moest iedere maand omtrent aankoop beslist worden en het gaat niet aan iedere maand het Alg. Bestnnr byeen te roepen. Eene zeer uitvoerige gedachtenwizseling ontstaat hierover, waarvan het resultaat was, dat de beslissing over aankoop als regel by hot Dag. Bost. bljjft, doch dat dit bevoegd is eene commissie aan te wijzen teneinde in twijfelachtige gevallen te beslissen. Van het reglement werd art. 1 aange houden, daar de vergadering zich nog niot uitsprak over de wenschelykheid van de instelling al of niet van donateurs. Nog eenige andere artt. werden aangehouden. Daarna kwam aan de orde de bestuurs verkiezing. Do voorloopige commissie stelt voor allen die het Comité hebben gevormd tot leden van het Alg. Bestuur te benoemen. De heer Hartendorf vindt het incorrect ten opzichte van de afwezigen, en de heer Putman Cramer is het daar mee eens, en vraagt of bot voorloopig bestuur de Konink lijke goedkeuring niet kan aanvragen. Dit blykt echter niet mogelijk te zyn en de heer Hartendorf wilde daarop hedenavond oen bestnnr kiezen om dat dan op de vol gende vergadering weder te doen aftroden. Óp die manier was het mogelyk de Konink lijke goedkeuring reeds nu te verkrijgen. Tenslotte wordt toch besloten de 81 leden van de voorloopige commissie te benoemen tot lid van het Alg. Bestuur. By acclamatie werd besloten de aanvraag voor Koninkl. goedkeuring op te dragen aan het Dag. Bestnur, het Bestnnr te machtigen snbsidiën aan te vragen (bedrag is nog niet vast te stellen, daar een ruwe raming opge maakt moet worden), zich aan to sluiten de Centrale Vereeniging van Openbare Lees zalen in Nederland, waarna de Voorz. met een woord van dank, ook aan de vertegen woordigers der pers, en eene aanbeveling om propaganda te blijven maken, de byeen- komst sloot, Onmiddellijk daarna werd in de vergadering van het Algemeen Bestuur overgegaan tot de verkiezing van het Dagelyksch Bestuur. Gekozen worden de leden van het voorloopig comité, de heeren B. A. James, Dr. C. H. Ketncr, G. J. W. Putman Cramor, C. J. Rijkers en P. Storm, benevens Mevrouw J. L. Redeke-Hoek en de heer E. van Driesten, die do bestuurfunctios onderling regelen zullen. Bond van Gymnastiekvereenigingen „Hollands Noorderkwartier". Zondag 21 Jnli a.s. zal alhier op een ter rein, gelegen aan de van Galenstraat, de achtste jaarljjksche openluchtuitvoering vau den Bond van Gymnastiokvereenigingen Hollands Noorderkwartier" gehonden worden. Aan deze uitvoering zullen deelnemon 7 dames- on 10 mannen-gymnastiekvereenigin- gen, met pl.m. 80 dames en 140 mannen, be nevens 200 adspiranten en meisjes der ver eenigingen. Het programma omvat: 10.3011.30 nar voormiddags: Optreden der Adspiranten met algemeene vrjje-oefe ningen en vereenigingstumon. 12.30 uur, namiddags Ontvangst vau de turnsters en tnrnors door Helders Belang", Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. 1 uur namiddagsOptocht van uit «Casino" naar het feestterrein van alle Vereenigingen, die aan de uitvoering deelnemen, voorafge gaan door het muziekgezelschap Winnubst". Te volgen weg: Kanaalweg, Postbrng, Polderweg, Feestterrein. 2 uur namiddagsUitvoering op het feest terrein. 1. Algemeene halter-oefeningen door heeren. 2. Afdeelingsturnen aai toestellen, door heeren 3. Algemeene vrye-oefeningen door dames; 4. Vereenigingstnrnen door heeren; 5. Vereenigingsturnen door dames6. Toestel- turnen door dames; 7. Algemeene vrye- oefeningen der adspiranten 8. Wedstrijden a. Driekamp, heeren; b. Tremplin-hoogspringen, dames. van de wedstryden, bestaande uit medaille.* door den voorzitter van (Helders Belang" in tCasino". De commissie van ontvangst is samenge steld als volgt: W. Biersteker, voorzitter; J. van Willigen; W. A. MöllerG. KroebJoh. Bakker; Kl. F. Oortgysen. De regelings-commissie bestaat uit F. Kemp, voorzitter; Mej. C. de Geus Mej. M. Schreuder; J. B. A. de Vries; Joh. Verfaille en W. B. Crnyfi, secretaris. Hoofd leider: J. F. van Loo, hoofdleider der gymnastiek vereeniging >Óefening kweekt Kunst", alhier. Tooneel en Operette. Ofschoon, als dit nummer verschijnt, de kermis al weer tot het verleden behoort en wy als mosterd na den maaltjjd met onze besprekingen aankomen, moet toch ter wille der volledigheid nog iets gezegd wordon over de verschillende openbare vermakelijkheden. Ter wille der eerlijkheid ook. Eene ver eeniging als „de Nederlandsche Tooneelver eeniging", die wy kunnen dit geruBt zeggen zonder de officieele gesubsidieerde vereeniging, die den Stadsschouwburg be speelt, te verkleinen in praestatios, eene vereeniging dus, die het beste geeft, wat op tooneelgebied boreikbaar is en die trots haar zorgvollen en moeilijken stryd om het be staan, eeno geheele week lang ons van haar kunst doet genieten, zouden wy zoo'n vereeniging niet dankbaar zyn? Wat ons in Heyerman's geweldig suggestief drama „Op Hoop van Zegen" gegeven werd, was hooge dramatische knnst. Mevr. De bezoeken. Dit bezwaar is nu opgeheven. De heer Flens, do eigenaar van het badhótel, heeft een omnihns-dienst georganiseerd, zoo dat men thans voor weinig geld een uitstapje naar de Koog kan maken. Do dienst is zoo danig geregeld, dat men heen en terug naar en van den Burg kan wandelen in aanslni- ting op de uren van aankomst en vertrek van de boot. Zangersfeest te Bergen. Aangaande het op 21 Juli e.k. te Bergen te honden Zangersfeest, vernemen wy het volgende Het Zangersfeest wordt geopend met het zingen van het Bondslied, en 'tOnde Wilhel mus, door alle zangers en zangeressen, met begeleiding van de Harmonie te BergeD, onder directie van den heer Paardenkooper, van Purmerend, op de ruïne aldaar. Daarna worden op het terrein door alle vereenigingen verschillende volksliederen gezongen. g^Vervolgens zingt iedere vereoniging één nummer afzonderlijk, van welke uitvoeringen de heeren Petri en Hertog later eon verslag geven met critiek. Ten slotte wordt door 250 zangers en zangeressen gezongenLentenacht-fantasie, een cantate met begeleiding van het stads- muziekcorps van Alkmaar, onder leiding van den componist, den heer J. Paardenkooper. Na afloop nog uitvoering van de Harmo nie van Bergen, bal-cbampetre en vuurwerk. IJmuiden, 8 Juli. Ontploffing. Zaterdag keerde de stoom trawler Holland II" uit zee terug omdat twee stokers verwond waren door eene ont ploffing in de vureD. Vermoedelijk bevonden zich nog een paar dynamietpatronen (die in de mynon gebruikt worden) tusschen do bunkerkolen. Aangemeld. De gelddragor Max Haase van do Ameri can Express Company te Berlyn die eenige Weken geledon met 100,000 mk. aan den haal was gegaan, heeft zich Zaterdag by de mineele politie daar aangemeld. Hy verklaarde, dat hy zich eerst veertien dagen lang (e Teirpitz had opgehouden, na dat een meisje hem reeds in den eersten nacht 94,000 mk. van het gestolen geld af handig had gemaakt.. De politie wantrouwt deze bewering en is geneigd, om aan te ne men, dat die som ergens veilig iz weggeborgen voor later. Haase was Vrydag uit Keulen te Berlyn aangekomen en kwam met een auto voor hot bureau vau politie voorgereden. Do laatste 80 mk., die hy bezat, zou hy aan den be stuurder van de auto ten geschenke hebben gegeven, Zes maanden gevangenisstraf. Berlyn, 6 Juli. Uit Diedenhofen wordt aan de „Berl. L/cal Anz." geseind „De katho- lioke vicarissen Cipacher, Hennequin, Adam en Mathieu uit Diedenhofen en omstreken zyn door den krijgsraad te Metz tot maanden gevangenisstraf veroordeeld. Deze geestelijken hadden zich in een byeenkomst tegen den districtofficier kapitein Bode onbe hoorlijk gedragen. Toen zy hierop werden gewezen, diende zij, zoader den hierarchischen weg te volgen, schriftelijk een klacht in, waarin zy dreigden zich eventueel tot den Landdag te zullen wenden. „De kapitein zag hierin een schending van den verschnldigden eerbied en deed aangifte. Do aangeklaagden werden daarop wegons oneerbiedigheid, verzet en bedreiging veroordeeld. Een ander geestelyko, die alleen 7 uur namiddags: Uitreiking der prjjzérf schriftelijke klacht onderteekend had. kreeg drie dagen gevangenisstraf. De aange klaagden hebben reeds beroep tegen deze vonnissen aangeteekend." Laatste berichten. LONDEN, 9 Juli. Hedenmorgen had eene ontploffing plaats in de Cadeby-myn te Yorkshire. 40 personen werden gedood en een groot aantal gewond. Als eene bizonderheid vermelden wy, dat de Koning juist in eene myn zon afdalen op slechts 10 mjjlen afstands van die waar de ontploffing plaats had. UIT HET BUITENLAND, Keizer Wilhelm is van zyn bezoek aan don Czaar alweer tehuis. Het gesprokene op de byeenkomst en de resutaten daarvan, dat is het onderwerp van bespreking in de dagbladen. Er worden natunrlyk ook gissingen gemaakt en omdat het moeiljjk uit te maken is w»t waarheid en wat fantasie is in deze ljjkt ons het besluit om officieele mededeelingen daar over te doen werkelyk een wys besluit. Over de resultaten van de ontmoeting tnsschen den Dnitschen Keizer en den Rus- sischen Czaar te Baltischport, zullen alzoo door de beide regeeringen verklaringen worden opgemaakt, waaruit zal blyken, dat daarby een overeenstemming op de voornaamste pnnten der buitenlandsche politiek gebleken r> t>--l i— r j it is- De beide monarchen en hnnne ministers g-.r.j., Uël. j.Vn^. hobl>(in he, Sk d>( Jo, dat waren zoo ongeveor de hoofdrollen. Hoe mooi was Kniertje als oud, verschrom peld vissohersvrouwtje, hoe geweldig Louis de Vries en hoe zorgeloos-luchtig mevr. Apèl 1 Mooi spel gaf deze in het begin, als zij haar uit de gevangenis thuisgekomen minnaar onvoorbereid terugzietdat plotse linge huilen van blydachap was prachtig spel. Kniertje was vooral aan bet slot in drukwekkend. De haar aangeboden bouquet was een aardige holde van een dankbaar publiek. Zaterdagavond gaf deze zelfde vereeniging Tolstoi's „Opstanding" en Zondagavond „Ghetto", van HeyermaDB. Janmarts Operetten-gezelschap gaf Zater dagavond „De Dollarprinses". Deze gelief koosde operette trekt ook nog steeds; do hoofdrollen waren in handen van de Dames d'Oliveira-Jonkers, die als dollarprinses heel mooi spel gaf, Samehtini als Daisy, Pinksen als Olga Labinsky en de heeren Grootvold (John Couder), Van Dyk (Dick), Meermans (Fredy Wehrbnrg), Van Boem (Hans), en Rentmeester (Tom, Couder's-broeder). Tot afscheid gaf ditzelfde gezelschap Zondag avond weder „de moderne Eva". De bioscoop had Zondag ook een geheel nieuw programma en trok weder veel be zoekers. 'tWas goed gezien van de directie om byna allemaal komische nummers te gevendat pakt in eene kermisstomming. Van heden af is de zaal tot nader gesloten tot het doen van noodzakelijke herstellingen. Sloep aangespoeld. Te Petten is aangespoeld een witte aloep, gemerkt SS Uburg. Koog op Texel. Tot nog toe was het, wegens den grooten afstand, voor velen een bezwaar het strand Fransoh-Russisch bondgenootschap, de „en- eu het Badhotel aan de Koog op Texel te tente cordiale" tusschen Londen en Parjjs en gaan, om den vrede te behouden. Wanneer dus de beide ministers, Sasonof en Kokowzef, te Petersburg zyn teruggekeerd, kunnen zy den Franschen gezant Louis mede- deelen, dat geen enkele afspraak is gemaakt, die iemand kan verontrusten, en vooral dat Duitschland geen andere plannen heeft, dan den vrede te handhaven. Voor het opBtollen der bedoelde verklaring is de Duitsohe Rijkskanselier, Von Bethmann Holl weg, naar Petersburg vertrokken, waar hy in de Dnitsche ambassade zyn intrek zal nemen. Met Sasonof wordt geconfereerd in het departement van bnitenlandsche zaken. Woensdag zal Bethmann Hollweg waar schijnlijk weder naar Berlyn gaan. Het komt ons niet onbelaDgryk voor een en ander, zy het ook kort, mee te deelen wat de toonaangevende bladen in de beide landen en in Engeland daarover zooal zeggen. De officionse Nordd. Alg. Ztng zegt: //De waarde van de besprekingen ligt in het feit, dat zy aan beide zyden het voor nemen hebben versterkt om bly vend de voeling tusschon Duitschland en Rusland in do groote qnaesties van don dag ten bate van de handhaving van den Europee- schen vrede te doen voortbestaan. „De Russische pers heeft vele blyken ge geven van vriendschappelijke gezindheid of onbevangeo opvattingen dat wy deze ge zindheid deelen, behoeft niet verzekerd te worden." Renter voegt hieraan toe, dat de gedachten- wisseling noch het zlniten van nieuwe ver dragon betreflen kon, daar hiervoor geen aanleiding aanwezig was, noch eenige ver andering in de groepeering der Enropeesche mogendheden, waarvan de waarde voor het handhaven van het Enropeesch evenwicht en voor den vrede reoda bewezen is. Het drievoudige overeenkomst tusschen Rus land, Frankryk en Engeland hebben das niet geledenalleen zijn de betrekkingen tusschen Rusland en Duitschland er op verbeterd. Tusschen twee haakjes, ze moeten-na ook maar de wederzydsch gevangen genomen spionnen tusschen elkaar uitwisselen. Kleine geschenken onderhouden de vriendschap. De Ruskaje Slewo bekjjkt de zaak nuchter. Ontmoeting van groote politieke beteekenis, zal echter geen verandering brengen in de bestaande verhoudingen. Met het bezoek te Reval van koning Edward Vn mag zy echter niet vergeleken worden die bracht een algeheele ommekeer in Rns- land's Europeesche politiek. De Engelsche pers vat de zaak heel kalm op met het oog gericht naar do vrienden a&n de overzijde van het Kanaal zegt ze: alles blyft by 't oude, niemand muke zioh ongerust. Op don oorlog tusschen Turkije en Grie kenland zal de byeenkomst geen invloed uit oefenen. Het op 't eind der vorige week loopende gerucht omtrent een wapenstilstand, is zeker voorbarig geweest. Er wordt in Tripolis nog braaf gevochten; en 't is weer't oude liedje beide partijen schrijven zich de overwinning toe. In tnsschen is uit de berichten op te maken, dat de oorlog wel bloediger wordt. Hoe lang nog? De officiense Echo de Paria weet mee te deelen, dat de Fransch-Spaansche onder handelingen betreflende Marokko tegen 15 Juli niet afgeloopen zullen zyn. Er zyn zoo- Veel „onderdooien" te regelen I 't Kan nog wel een paar maanden duren. Vorige week werd bericht, dat de preten dent Mahommed een grooten aanhang om zich had verzameld en dat de dictator, gene raal Lyautey, aan generaal Gouraud bevel had gegeven, hem aan te vallen. Dezo meldt nu, dat hy een overwinning heeft behaald de Mooren zyn verslagen en lieten verschil lende dooden op het slagveld achter. De berichten over de mnitery onder Tnrksche troepen in Monastir en Janina zjju uiterst karig. Klaarblijkelijk is de tele grafische verbinding van Macedonië met Saloniki verbroken, en worden daardoor de berichten niet verzonden. De jongste mede deelingen zyn van Donderdag. Daarin werd nog melding gemaakt van de troepenzen- diugen naar Mon&stir, en van de vervolging der muiters, die met de Albaneesche opstan delingen by Agyrokastran zich ophielden. De afmarsch der troepen uit Monastir had, volgens die telegrammen, eenige ont stemming gewekt by de officieren van het garnizoen te Monastir en men vreesde, dat de troepen zouden weigeren op hun kameraden te schieten. Sedert werd niets meer uit Monastir ver nomen. Geen best teekenl In Portugal is 't weer erg onrustig. Hoe wel de Portngeesche regeering streng de censuur toepast, weet men thans zeker dat de koningsgezinden weer een inval in Portu gal hebben beproefd, die echter al even weinig succes schynt gehad te hebben als de vorige. De Portugeesche regeering was gewaarschuwd. In de laatste dagen waren op Spaansch gebied auto's aangehouden die wapens on ammunitie verroerden. De tele graaflijn die Spanje met Portugal verbindt was doorgesneden en verschillende famili«s hadden Valer9a verlaten en hadden zich op Spaansch gebied begeven. In het noorden van Portugal hadden samenscholingen van het volk plaats, doch de regeering had een sterke troepenmacht gezonden. Maar onder drukt of niet, do ontevredenheid hier en daar in de nieuwe republiek blijft groot INGEZONDEN. J.1. Donderdag kreeg ik met den pleizier- trein bezoek van eenige familieleden uit Rotterdam. Na een genoeglyken dag wenschte ik de familie uitgeleide te doen, op het perron aan het station. In de vestibule een enorme drukte, om my te voorzien van een perronkaartje begaf ik my naar den daarvoor in de vestibule aanwezigen automaat, maar, wat men ook probeerde, dat ding werkte dan wel on dan weer niet. Een algemeen gemopper, gezocht naar een beambte die het met zoo'n dag verschrik- kelyk druk heeft en niet op alle plaatsen gelyk kan zyn, eindelyk daar komt oen van hen ons te hulp. Ook hy probeert de auto maat zyn koppigheid af te leeren, en waar achtig hy begint weer te werken. Daar de beambte zoo vlug als hy maar kon ons voor zag van een kaartje, ging ik na ontvangst vliegensvlug door de wachtkamer naar het perron, maar de trein was al in beweging en van afscheid nemen van myn familie was geen sprake meer. M. d. R., ik hoop dat deze regelen onder de aandacht mogen komen van hen, die in de oerste plaats geroepen zyn zorg te dragen dat als de antomaat defect is er een andere ge legenheid worde opengesteld, om perron- kaartjesmachtig te worden. v. L. Advertentiën. S— Heden herdachten wy de 25-jarige Echtvereaniglng van onze geliefde Ouders Jan WezeHnan en Adriana Annolda Oienaar. Dat zy nog lang gespaard mogen bly ven is de wensch van hun liefhebbende Kinderen, G. WEZELMAN. C. WEZELMAM. B. WEZELMAN. N. WEZELMAN. N. WEZELMAN. A. WEZELMAN. K. WEZELMAN. M. WEZELMAN. Helder, 7 Juli 1912. Den 13den Juli a.s. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders Bronger van der Ploeg en Aaltje van Twlsk hunne vijftigjarige Echtvereni ging te herdenken. Receptie Zaterdag IS Juli 1912 van 2-5 uur. Helder, Kerkgracht 5. Geboren: Wilhelmina Gesina, Dochter van H. NIJENHUIS en G.A.NIJENHUIS de Vries. Helder, 5 Juli 1912. GeborenJan, Zoon van S. VAN AMESFOORT Janz. en MVAN AMESFOORT - Slort Helder, 7 Juli 1912. Laan 48. GeborenHerman Johan Jozef, Zoon van F. H. NYPELS en J. A. M. VERLEGH. Helder, 9 Juli 1912. Heden overleed te Bippen, in Hannover, onze lieve Moeder, Be huwd-, Groot- en Overgrootmoeder Sophie Wilhelmine Gharlotte Habermann geb. Koch, in den ouderdom van 91 jaar en 6 maanden. Helder, 6 Juli 1912. Wed. G. H. F. MEIJER- Habermann. F. W. A. HABERMANN. G. HABERMANN -Hartog. Blinderen en Kleinkinderen. Verzoeke van rouwbeklag ver schoond te bly ven. Heden overleed onze lieve Moeder Johanna Maria Horst, Weduwe van den Heer B. J. G. Baltesen Middelbeek. J. M. SCHOKKING - Baltesen Middelbeek. J. C. S. SCHOKKING. Helder, 6 Juli 1912. Heden overleed plotseling onze geliefde Vader, Behuwd- en Groot vader, de Heer Albert Duijnker, (Oud-Beurtschipper), in den ouderdom van 76 jaren. Uit aller naam A. DUIJNKER Az. Wieringen, 6 Juli 1912. Heden overleed plotseling onze lieve Vrouw, Moeder, Behuwd en Grootmoeder, Maria Gesina Kruger, in den ouderdom van 75 jaar. C. J. DUINKER, Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Helder, 9 Juli 1912. Spoorstraat 84. Verzoeke *an rouwbeklag verschoond te blyven. Hiermede vervullen wy den treu- rigen plicht U kennis te geven, dat na een korte ongesteldheid is overleden, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Wed. L. A. Wolffram geboren v. Rijn, iu den ouderdom van byna 83 jaar. Namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, J. P. WOLFFRAM. Helder, Juli 1912. Rozenstraat 37. Dankbetuiging. Ondergeteekenden betuigen hun har- telljken dank voor de vele blyken van belangstelling, tydens de ziekte en het overlyden van myn geliefden echtge- noote en der kinderen liefdevolle moeder ondervonden. Eveneens onzen hartelijken dank aan het Bestuur der Werkl.-vereeniging „De Eendracht" afd. Uitkeeringsfonds, voor do directe uitkeering. A. NANNINGS en Kinderen. genegen Brandstoffun te leveren ten behoeve der Leden van bovenge noemde Vereeniging, wordt verzocht Wotntdag 10 Juli, 's avonds tus schen 8 en 10 uur, in de bovenzaal te komen ten einde 't Contract in te zien. Helder, 9 Juli 1912. HET BESTUUR. HomoBopathiscli Arts te Amsterdam. Spreekuur te DEN HELDER eiken DONDERDAG van 11-2 uur Stationstraat Mo. II. TKXIÜL. van dun Burg naar dn Koog on Badhotol. Driemaal per dag vertrekt een tram-omnibus naar de Koog vice-versa. DIENSTREGELING: van den Burg naar de Koog 1130 u. 'smorg., 2 u. 's midd., 6 u. av. Van de Koog naar den Burg 12.15 u. 's morg., 4.80 u. 't midd. en 7 u.'sav. Prijo 85 ot. por porooon. Schoolkinderen 15 cent. Schoone. gelegenheid tot het bezoeken van de Koog en het mooie strand. Het Badhotel beveelt zich beleefd aan tot het gebruik van Diners en Lunch. Voor kleine verteringen is een consumptie tent op het strand aanwezig. Aanbevelend, J. FLENS.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 2