Dansclub „Dansiust", A. Grunwald, Arts, R. A. B. Oosterhuis, Openbare Verkooping Agenda. 25 Juli. Concert door het marine-ensemble „Orfeua" met inedew. van mej. Koek. Badhuis, 7—10 uur. 20 Juli. Dansavond „Dansiust". Casino, 8—10 uur. 27 Juli. Gecombineerd tuinconcert te geven door „Helders Harmoniekapel" en „Helders Gemengd Koor". Casino. 1 Aug. Tuinconcert te geven door de Zang- en Rec.-ver. „Harmonie" en de muziekver. „Apollo". Casino. ■Sarina en Leger. By beschikking van den minister van oorlog ad interim minister van marine, zijn de navolgende plaatsingen enz. gelast: met 22 dezer: luitenant ter zee 2de klasse S. W. Eyssen, die nende aan boord Hr. Ms. „Gelderland", en officier van administratie 2de klasse B. li. Vermaas, die nende aan boord Hr. Ms. „Schorpioen", op non activiteit gesteld; officier .van administratie 2de klasse H. Hijlkema geplaatst aan boord Hr. Ms. „Schorpioen" en met 5 Augustus officier van administratie 2de klasse C. L. Heyl geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Van Galen". De luit. ter zee le kl. A. W. Tirion wordt Sept. geplaatst aan boord van Hr. Ms. opleidings schip „Koningin Emma" tot het medemaken van de herhalingsoefeningen voor den torpedodienst. Geplaatst aan boord torpedobootjager „Jakhals", lioofdmach, S. N. de Boer, in actir. te Vlissingen. Machinist C. A. Verharen, non-actiei. W. Dollekamp, in activ. te Vlissingen. Stoker-maj. A. c taal, van Ws. Wo. A. J. Stapel, Kon. Kmma. Sergt-stoker W. J. Bitter, Schorpioen. Torpst-maj. J. B. A. de Crooe, Sergt.-torpst, L. P. J.Mazairac, Kon. Emma. Sergt.-konst. S. de Jonge, Bever. Terped.-maj. J. A.Zaul, Ws. A'dam. Korp.-mont. w. Nieuwenhoven, Van Galen. Geplaatst aan boord torpedobootjager „B u 1 h o n d". Machinist W. li. Weiter, in activ. te Vlissingen. i L. W. 'Zaayer, idem. H. P. Mi Haard, van Bellona. Stoker-maj. J. P. de Boevé, Kon. Emma. Sergt.-s tok. VV.F. ILv.Z wanen burg, id. i J. C. Malrn, id. Torpst-maj. P. Koorn, id, Sergt.-torpst. P. F. Haig, id. Sergt-konst. K. Pieper, in activiteit te Vlissingen. Torped.-maj. G. M. N, Piera, idem. Korp.-mont. L. J. v. d. Kolk, van Ws. Wo. Machinist W. F. Knoppers, onder intrekking zijner bevolen overplaatsing aan boord „Kon. Emma", wordt 29 Juli a.8. geplaatst aan boord „Hefring" De bestemming voor uitzending naar O.-I. met Hr. Ms. torpedobootjager „Bulhond" van den machi nist D. A. G. Bakker, is Ingetrokken. Groote promotie by het legei Tegen 1 November wordt eene groote promotie In de hoogere rangen van het leger verwacht. De conducteur der Artillerie 2e klasse H. C. de Vos van het maguzyn te den Helder is bevorderd tot conducteur der Artillerie le klasse. Het 4de Regt. Vesting-Artillerie te den Helder liueft bij den Hootdkorpswedstryd, gehouden tydens den zchietwedstryd op het|landgoed„Ockenburgh", den Sden prys bronzen medaille) behaald. tfissohergberichtan. Meuwediep, 19 Juli. Aangebracht door 40 kor- ders te zamen 5 lol 20 stuks groote tong f0.85 per stuk, 10 tot 100 stuks middeltong f 0.35 a f0.45 per stuk, 20 tot 150 stuks kleine tong f 0.08 i fü.lü per stuk, 1 tot 5 stuks rog f 0.80 per stuk, 1 tot 2 mand stortschol f5.00 a f7.00 per mand, 1 tot 2 maud kleine schol fl.50 a f3.50 per mand, 1 tot 4 mand schar (2,00 a f3.00 per mand. 20 Juli. Van 28 korders te zamen 10 tot 30 stuks groote tong f0.75 a f0.85 per stuk, 20 tot 100 stuks middeltong f0.40 a 10.45 per stuk, 20 tot 100 stuks kleine tong f 0.08 a fO.lü per stuk, 2 stuks tarbot fö.UO a f 15.00 per stuk, 1 tot 5 stuks rog f0.85 per Btuk, 1 tot 2 mand Btortschol 14,00 a f (5.00 per mand, 1 tot 2 mand kleine schol i'1.50 a f2.00 per maud, 1 tot 3 mand schar f2,50 a f3.00 per mand. 22 Juli. Niets binnen. Bupgclij11* Stand v. Helder, van 19 tot 22 Juli 1912. ONDERTROUWD: C. Beurts en W. Munnik. H. v. Hartingiveldt en M. A. Visser. BEVALLEN: W. A. Blom geb. Froeling, d. F. Tresling geb. Feith, d. A. Mol geb. Klare, A. v. in 't Veld geb. Schouten, d. E. Meurs geb. Smit, z. A. de Boer geb. Smit, z. OVERLEDEN: F. K. Steggerda—Bommerson, 32 jaar. M, Kater, 7 dagen. Sloom vaart berichten. Stoomvazrt-Maatsoiiap pij Nederland. Soembawa, thuisreis, vertrok 19 dezer v, Tjilatjap. Flores, uitreis, is 19 dezer Perim gepasseerd. (jrotius, uitreis, is 20 dezer Kaap del Arrai gepass. Karimoen arriv. 19 dezer van A'dam te Padang. K. d. Nederl,, uitreis, vertrok 20 dezer v. Colombo. K. W. III, uitreis, arriv. 21 dezer te Southampton. Tiuior, uitreis, is 21 dezer Pantellaria gepasseerd. Oranje, thuisreis, vertrok 22 dezer van Genua. Sumatra, uitreis, is 22 dezer Pantellaria gepasseerd. Rotterdahsohe Lloyd. Jacatra arriv. 18 dezer van Rotterdam te Batavia. Rindjani arriv. 19 dezer van Rotterdam te Batavia. Samarinde, uitreis, vertrok 19 dezer van Suez. Bcsoeki, thuisreis, vertrok 19 dezer van Port-Said. Medan, uitreis, is 19 dezer Point de Galle gepass. Sindoro, thuisreis, vertrok 20 dezer van Perim. Djocja arriv. 20 dezer van Java te Rotterdam. Kawi arriv. 20 dezer van Batavia te Rotterdam. U oen toer, uitreis, passeerde 20 dezer Perim. Kediri, thuisreis, passeerde 21 dezer Oitava. Ophir, uitreis, vertrok 21 dezer van Tanger en pas seerde Gibraltar. Pontianak, uitreis, arriv. 21 dezer te Southampton. Wilis, thuisreis, vertrok 21 dezer van Padang. Koninklijke Hollandsohe Llotd. Maasland arriv. 19 dezer v. A'dam te Buenos-Ayres. Zeelandia arriv. 20 dezer v. A'dam te Buenos-Ayres. Ainstelland arriv. 22 dezer v. Buenos-Ayres te A'dam, DelUand, thuisreis, vertrok 20 dezer van Bahia. Zaanland, uitreis, arriv. 21 dezer te Santos. Kon. West-Indisoue Maildienst. Pr. W. I arriv. 20 dezer van Suriname te A'dam. Siriua,v.A'dam n. Paramaribo, Is20 dez. Dover gepass, Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: tttu da to 'WV" Vereendingsweg. 2 Aug. 26 Juli p. zeepost via Amsterdam p. zeepost via Rotterdam p. Hol), mail via Genua p. Holl. mail viaMarseille p.Fransche m.via Marseille (v.Atjeh.Sumatra's West kust en Benkoelen alleen op verlangen d. afzenders) p. Daitsche m. via Napels| Voor Hr. Ma. „Evortsen" naar G1 as- go w: 28, 24, 25 en 26 Juli, 8.30 'i aam, '6.55 'sav. 6.55 's av. 3.40'snm. 6.55 'sav. 12.15 's VERVOLG BERICHTEN HELDER, 23 Juli, Verbetering. In ons verslag van de arrondissement»- vergadering in het no. van Zaterdag 20 Juli vermeldden wy dat de arrondissements-school- opziener in zjjn openingswoord omtrent het aantal leerlingen voor de Rijksnormaallessen mededeelde, dat van de 16 leerlingen die examen deden voor vak j. 12 slaagden. Dit is ODjuist, voor genoemd vak slaagden 15 van de 16 leerlingen. Hr. Ms. panlserschepon „Kortenaer" •n „Evertson", resp. onder tjjdelyk commando van de kapitein-luitenants ter xee P. Soden- kamp en R. F. van Brakel Schimmel, worden 31 deser te Niouwediep terugverwacht. Hr. Ms. „Kortenaer" is Zaterdag te Ber gen aangekomen. Hr. Ms. „Evertsen" is gisteren te Glasgow aangekomen. Hr. Ms. «Zoehond" is Zaterdag te Leith gearriveerd. Hr. Ms. «Dolfijn" is Maandag van Leith vertrokken. De „Wodan" is van Noordzee-onderzoek gisteren alhior binnengevallen. De onderzeeache torpedoboot No. III, in aanbouw op de werf der Kon. Maatsch. «De Schelde" te Vlissingen, zal Dinsdag 30 dezer te water worden gelaten. De torpedobootjager «Jakhals", gebouwd op de werf der Kon. Maatsch, «De Schelde" te Vlissingen, wordt heden (Dinsdag) in dionst »esteld. Yrydag vertrekt de „Jakhals" naar STieuwediep. Het zusterschip „Bulhond" eveneens ge bouwd op do werf ,De Schelde", wordt 5 Augustus in dienst geBteld. De correspondent van hot »N. v. d. D. v. N. I." te Soerabaja sohryft Bijna alle oorlogsschepon, die gewoonlijk hier op de reede of ïd het bassin van het marine-etablissement liggen, zijn thans naar de wateren van Ampenan vertrokken, teneinde daar deel te nemen aan de cskaderoefeniogen. Slechts eenige gouvornementsstoomers en zeven torpedobooten bljjren in de buurt van de reede te Soerabaja. In de Ampenansche wateren zyn thans aanwezig de pantserkruisers «Do Zeven Pro vinciën", „Holland", .Tromp", en ,De Rui ter", de torpedobootjagors «Wolf" en «Fret" en de torpedobooten «Zeeslang" en .Kro kodil". Ten laatste word ook nog naar Ampenan gedirigeerd hot korvet «Hertog Hendrik", dat in het bassin van het marine etablissement belangrijke reparaties heeft ondergaan. Kon. Marine Jachtclub. Zaterdag zou de jaarlijkscho zeil- en r< wedstrijd van de Koninklijke Marine Jacht club voortgezet worden, doch tengevolge van de totale windstilte konden slechts enkele nummers afgewerkt worden. Hot weer, dat aanvankelijk zich Biecht liet aanzien, knapte tegen den middag op. Van den zeilwedstrijd werd slechts een enkel nummer gezeildNo. 12, A. B. C.- klasae. Prijs een kunstvoorwerp, uitgeloofd het hoofdbestuur van de Ned. Ver. .Onze VlootAfstand pl. m. 12 Eng. mijlen. Winner »IbiB" (stuurman de hoer J. Th. Boelen) in 1 u. 10', 13}". De roeiwedetrjjden werden geheel afge werkt, met dien verstando, dat No. 3, sloepen B3, gerooid en gestuurd door lichtmatrozen jongens dor opleidingen van Willemsoord en Hellovoetsluis, verviel, en een extra no. geroeid werdV letten geroeid door 2 zonder stuurman. De uitslag dezer wedstrijden was als volgt 1. Sloepen type B3 geroeid en gestuurd door adelborsten van het Kou. Instiuut van de Marine. Afstand 2000 M. zonder keerpunt. Prijs bronzen medaille, uitgeloofd door Z. E. den Minister van Marine. Twee deelne mers. Winner No. 2 „Kon. last. v. d. Ma rine", stuurman P. van Popta, 8 min. 50 sec. 2. Sloepen type B2, geroeid en gestuurd door schepelingon der Koninklijke Marine of torpedisten van dc Landmacht, beneden den rang van korporaal. Afstand 1000 M. zonder keerpunt, le prys: groote zilveren medaillle, uitgeloofd door H. M. de Koningin- Moeder, voor den stuurman en f 40 voor de geheele bemanning. 2e pryseen zilveren horloge, uitgeloofd door Z.Ex. den vice-ad- miraal F. C. E. L. Koster, directeur en com mandant dor marine to .Willemsoord, voor den stuurman en f 20 voor de geheele be manning. Zes deelnemers. Eerste prys:„Hr. Ms. Wachlschip Amsterdam", stuurman zeem, kustw. H. M. Brouwer, in 1 min. 16£ sec. tweede prys «Torp. dienst Landmacht", stuur man mil.- torp. B. Molenaar, in 4 min. 23l/s sec. Extra No., 3 deelnemers (waarvan 1 buiten mededinging). Afstand 1000 M. Eerste prys (f 10) vlet No. 3 „Hr. Ms. Emma', i- c 7 sec. De overige nummers worden 27 Juli ver zeild. Do heer G. W. Bakker, arts, officier van gezondheid 2e kl. K.M., alhier, is den 18 Juli aan de Universiteit te Gent gepro moveerd tot doctor iu de genees-, heel- verloskunde. Beroepen by de Oud-Gereformeerde Ge meente, alhior, de WolEerw. heer Ds. J Meyer, predikant tcZelhem (prov. Gelderland). Posterijen. De oommieB P. T. 4e kl. J. F. Habermann wordt met 1 Sopt. verplaatst van het post kantoor Roosendaal naar Holder en de idem J. B. B. Dufrenno van Helder naar post kantoor Amsterdam. Eind-examen H. B. S. Voor het eind-examen H. B. S. hebben te Alkmaar met gunstig gevolg examen afge legdH. IJ. Visser, van de H. B. S. alhier en J. F. A. van Bruggen (extraneus), van hier. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. van der Wonde, slaagde by hot Zaterdag te 's-Gravenhago gehouden examen voor eersten stnurman groote stoomvaart. Geslaagd voor de acte M. O. Teekenen den heer J. B. Mulders alhier. Algemeens Heldersche Winkeliers- vereeniglng. Wegens bedanken van den heer J. J. M, Smit, is het tydelyk adres van het secretariaat der Algemeeno Heldersche Winkoliersvoreeni ging by den heer J. Dolgorge, Hoofdgracht 78. Branden. Gistermorgen brandde de keuken van het perceel Rozenstraat 18 schoon uit. De brand was vermoedelijk onstaan door het losgaan van de gnmmislang op de gasleiding. Zondagmiddag, tydens de Gymnastiek uit voering, ontstond brand in de timmermans werkplaats van den heer Riemers, Van Galonstraat. Door kordate hulp was men den brand, die door do massa krullen al spoedig een dreigend aanzien had, al gauw meesier. Een paar kindoren hadden de aardigheid gehad een party krullen in brand te steken1 Naar wy vernemen zal op Donderdag 1 Augustus a. 8., door de Zang- en Reciteor- sereeniging „Harmonie", directeur Joh. Brands, met welwillende medewerking van den Heer F. L. K. Neyts, Piano, en de Muziek-ver- eeniging „Apollo", directeur J. M. JanseD, voor haar begunstigors en introducëe's een Concert in den tuin van «Casino" worden gegeven. De stoomtram Helder—Huisduinen ver voerde in de week van 15 tot en met 21 Juli 5147 personen. Ernstig gekwetst. Toen de werkman G. de W. Zaterdag aan boord van een vaartuig in de Binnenhaven met de gerepareerde stoomwinds het in draaien van een anker probeerde, kwam hy met een der handen tusschen het raderwerk, waardoor twee vingers werden afgekoeld. Aan den loop. Jl. Vrydagavond verlieten twee minder jarige jongens, G. D. en A. J., heimelyk de ouderlijke woning. Te voet gingen zij langs het Noordholl&ndscli kanaal tot Alkmaar en van daar met de tram naar Haarlem. Toen het meegenomen spaargeld van den eenen deugniet verteord was, kwam deze Zaterdag avond weer terug. De ander bracht het tot Nymegen, zond van hier een briefkaart en schreef dat hy van plan was om naar Duitschland te trekken. Op telegrafisch ver zoek is hy door familie aangehouden en zal door den vader worden afgehaald. Een holpartij. Zondag maakte een familie uit den Polder per tentwagen een uitstapje naar hier om het turnfecst by te wonen. Door hut schrik ken van eeq motorrijwiel sloegen de paarden bot einde der Binnenhaven op hol. De dieren ijlden als van den booze bezeten langs den achterkant van deze gracht en kwamen eerst tot stilstand toen zy aan den hoek van zystraat tegen een muur botsten. Van het reisgezelschap werd do voerman van den bok geslingerd. Een dor wielen van den, wagen brak doormidden, terwyl een lantaarn werd verbryseld. Razende buren. Aan de Achtergracht W.-Z. heerschte al n geruim tydje een hoogst gespannen ver houding tusschen eenige buren. Men deed allen om het elkaar zoo ondragelijk mogelyk te maken. Groote woorden vielen er meer dan eens, doorloopend was het mot en van weerskanten lieten ze de tanden zien. Voor-, al waren het do vrouwen, die hier den boel zoo nu en dan eens gistende maakten. Zon dagavond kwam het tot eon felle uitbarsting. Er werd niet zoo'n beetje gescholden en vinnig ge'vochton met haarspelden. Op het spannend moment, dat het zwakke geslacht dicht aan den waterkant kwaadaardig te keer ging, tuimelde een dor vrouwen achter- ovor in de gracht. Door enkele toeschouwers werd zy kletsnat en heelemaal van streek weer op het droge gebracht. Maar na een oogenblikje begon opnieuw een woedende aanval, waarop eenige mannen zich met de kwestie bemoeiden en door acliof optreden een einde aan den stryd maakten. voldeed. Maar ook toen had de politie syn wagen heel best kunnen inhalen, daar by met geen grootere snelheid reed dan vijf tien kilometer. Den speelhuishouders is het nu ingestelde ondersoek alles behalve welgevallig. Reeds ontvingen de ambtenaar van het openbaar ministerie, Whitman, en andere by het onder zoek betrokken ambtenaren dreigbrieven zon der tal. De „New-York Herald" waarschuwde om geen generaliseeronde conclusies te trokken uit hetgeen reeds aun het daglicht kwam en de politie wis geheel verantwoordelijk te stel len voor de handelingen van enkele schurftige schapon in hot korps. Ongewoon bezoek. De heer J. J. M. Smit, Kunaalweg, werd hedenmiddag verrast met het bezoek van een kudde schapen, dio zyn winkel kwamen bin- nenloopon. Do dieren, dio op weg waren naar het station, en het misschien binnenshuis koolor vonden dan op don zonnigon Kanaal- weg, brachten niet we:ciig consternatie to weeg en het duurde eonigen tyd alvorens zy weder verwijderd waren. Uitkeeringsfonds „Joannes de Deo". Viydagavond hield het uitkeeringefonds by overlydon «Joannes de Deo* van den Ned. R.-K. Volksbond zyn 10de jaarvergadering. In zyn openingswoord constateerde do Voor zitter, ile heer W. T. van Ligtoringen, met genoegen den gestadigen vooruitgang van het londs. By het einde van het 10de boekjaar was het ledental 901. Klria begonnen, is dit fonds allengs van beteekenis geworden. De gezamenlijke ontvangsten aan contribu- tiën, ronfe en een pot-tegoed van het vorig boekjaar bedroegen f 1801,05, de uitgaven by ovorlyden aan bodeloon, administratie, enz., beliepen f 953,56°, zoodat or een batig saldo was van f 947,48°. Aan de leden kan 32,1 percent van de contributie worden terugbetaald. Hot resorvefonds stygt mot dit boekjaar tiy. f 2762.62», terwyl daarnaast een waarborg kapitaal is van f 1500. Aan het bestuur werd duor den Voorzitter der bondsafdoeling hulde gebracht voor zjja werkkracht en ijver, in 't byzondor aan heer Ligtoringen. Eeoige huishoudelijke zaken werden besproken, terwyl in de plaats van den heer Biegstraten, die de gemeente metter woon verlaat, met meerderheid van stemmen gekozen werd de heer J. W. Djjker. Onder dankbetuiging aan de talryke aan wezigen, sloot daarop de Voorzitter de ver gadering. ^IJmuiden, 21 Juli. Loonsverhooging. Door de vereeni- ging van machineporsoneel by den Rijks waterstaat word het vorige jaar aan den minister gerequestreerd om verandering te brengen in do aanvangstractomenten, de vrye kleeding en deu arbeidsduur. By de hier wonende bestuursleden is thans bericht ontvangen dat do minister op de volgende begrooting golden zal aanvragen om aan de verschillende verzoeken te kun nen tegemoetkomen. Zeetocht Minister Colijn. Tot het doen van het voorgenomen zee reisje per torpedovaartnig «Jakhals", zal do interimaire marine Minister Coiyn zich a. s. Vrydagavond, vergezold van syn adjudant, luitenant t. z. le kl. mr. Jager, naar Viis- ticgeti begeven. De tocht zal Zaterdag plaats hebben en geljjk gemeld van Vlissingen naar IJmuiden gsan. De Minister van Koloniën, de heer De Waal Malefijt, was ook voor nemens het tochtje mede te maken. Door een auto gedood. Per rjjwielbrancard is Zondagavond 8-jarige knaap naar het Wilhelmina-gasthuis to Amsterdam vervoerd, die op de Ceintuur baan door een auto was overreden. Kort na aankomst in het Gasthuis is de jongen overleden. Rijstuitvoer van Java. De rysluitvoer van Java is sinds gisteren weer verboden. Dit verbod houdt vermoede lyk verhand met het gebrek aan ryst in de landen buiten Indië. De wreedheden in Peru. De gedelegeerde van de Begeering der Vereenigdo Staten, Stuart J. Fuller, meldt zyne aankomst te Iquitos, vanwaar hy zich" naar de rubber-streken zal begeven. Hy zal daar geen nader onderzoek instel len naar de gepleegde wreedheden, wyl de regeering der Unie de daarvan door de EDgelsche regeering gegeven lezing aanvaardt. Het doel der reis is ochter, na te gaan of do Peruaanscho regeering haro belofte, om de schuldigen strafrechtelijk te vervolgen, is nagekomen en of er nu oen eind is ge komen aan do toestanden, die tot de bekende klachten aanleiding gaven. De geheimzinnige moord. Het laatste nieuwB in de geheimzinnige aaak van den moord op Herman Rosonthal is, dat men nu de Damen weot van de daders. Sbapiro, de chauffeur, niet de eigenaar van do auto, waarin do moordenaars zich uit de voeten maakten, zeide, dat de moordenaars, na hun daad te hebben vol voerd kalmpjes over de straat kwamen aan wandelen, blykbaar zonder eenige vrees voor de politie. Toen hy talmde om de automo biel in beweging te zetteD, teneinde der politie gelegenheid te geven, de lieden te vatten, gaf een der schurken hem een slag met oen revolver over het hoofd, waarop hy, ten einde het eigen leven te redder, aan den last der moordenaars om weg te ryden, UIT HET BUITENLAND. Te laat om nog in ons vorig nummer op te nemen bereikt ons het bericht dat een deel der Italiaansche vloot een stout stuk had uitgehaald n.1. een aanval op de Dar- dunelleu. Eigenlyk hebben ome lezers er niets by verloreu want de eerste berichten waren weer zooals we die gewoon zyn, zeer verschillend van beide xjjdon opgegeven, Thans zijn we naar aanleiding van nader ingekomen berichten beter in staat een oor deel te vellen. De Dardanellen zyn een ry van forten aan de Tarksch-Aziatische kust die de straat van dien naam, den ingang naar de zee van Marmora, do ligplaats der Turksche schepen bewaken. Het heele handelsverkeer uit de Zwarte Zoe gaat door deze straat on toen dan ook oen vorige maal de Italiaansche vloot voor de Straat der Dardanellen scheen, liet do Turksche regeering den waterweg voor het verkeer sluiten zeel ten ongerief van don internationalen handel, Na do protesten van verschillende zyden werd de doortocht weer geopend. Doch ziet nu is in den nacht van Donderdag op Vrydag een fiottilje van 5 Italiaansche torpedobooten den wat- rwog binnengestoomd. Do torpsdo- boot die achteraan stoomde werd met eon zoeklicht ontdekt, onmiddellijk werd door de kustwachten het alarmsoin gegeven en openden de kustbatterjjon hot vnur. Een twaalftal zoeklichten beschenen de booten die in gesloten formatie dicht onder de Enropcesche kust voeren. De eerste torpedo boot stootte op een staaldraadverBporring, doch ruimde deze op een tweede ver sperring werd insgelijks gepasseerd. Toen echter was de verlichting met de zoeklichten van de Turkscho schepen en de forten zoo hel dat een goed artillerievuur uit de forten kon ondorhcudeL worden. De elkaar krui Bende lichtbundels maakten hot onmogelijk de Turksche oorlogsschepen te zien of hun opstelling to verkennen. De bevelhebber der fiottilje zag toen van don aanval af cn keerde in volmaakto orde terug, 't Was eon stout Btuk, al had het geen onmiddellijk Eerst heette het dat de torpedobooten zon der schade terugkeerden, later heette het, van Italiaansche zijde dat een schade was aangericht. De Turken beweren echter dat twee torpedobooten in den grond zyn ge boord er is een reddingsgordel gevonden waarop stond „Clementi". Wat echter nog geen bewys is voor de bewering van Turk sche zyde. Zal Turkye nu de Dardanellen sluiten? Dan komen er weer protesten. De vaargeul is nu alleen nog vernauwd door gelegde myuen. Er was juist weer sprake van vredes onderhandelingen. De eischon dio Italië stelt worden zelfs opgegevon; ze zyn nog altyd zeer hoog, wat ons wol ietwat aan de be trouwbaarheid doet twyfolon. De toestand in Turkye blijft zeer orgunBtig. De ministrieele crisis is nog niet opgelost. Het Jong-Turksch comité heeft van zyn concessie geen pleizier, de ontevredenheid in het land wordt steeds grooter. Op het Macedonisch leger kon het comité, dat is dnidelyk gebleken, niet meer vertrouwen. Verrassingen zyn niet uitgesloten. De sultan is ongerust door de loopende geruchten dat men den vroegeren snltan Abdul Hamid weer op den troon wil plaatsen. Frankryk zet zyn militaire actie in Marokko voort. Zyn 11,000 man aan de Algiersche grens en zyn 33,000 in Marokko zyn te ge ring om groote vorderingen te maken. Er is sprake van een nieuw bezettingsleger van 25,000 man ter versterking to zenden. Ma- rokko-kenuers achten dit beslist noodig. Maar aan 't ministerie ia men zoover n°g niet. In Portugal is 't nog niet rustig. Hot be richt, oen draadloos telegram dat het stoom schip «Cap Ottegas", te Coruna voor anker liggend, ontving als zou in Lissabon en Porto de revolutie zyn uitgebroken moet onder voorbehoud aanvaard worden. INGEZONDEN. Den Helder, 22 Juli 1912. Myahcer de Redacteur! Naar aanleiding van het ingezonden stukje voorkomende in Uw geëerd blad 20 Juli j.1. onderteekend door S., verzoek ik U beleefd het navolgende te willen plaatsen. By voor baat myn dank. Persoonlyk wordt ondergeteekende aange vallen, en wel als zou ik een minder waardige betrekking hebben aangenomen, n.m.1. Portier op 's Ryks Marinewerf alhier. Gaarne vernam ik van S. waarin dio min derwaardigheid bestaat. Tot good begrip zy vermeld, dat by mij vóór staat, dat de arbeidsmarkt zich regelt naar „vraag on aanbod" on by my geen wrok en wrevel aanwezig is over hot ver schil van militaire arbeidskrachten. B. D. H. Tobtike Sr. Uniforme soldij-regeling. Mynheer de Redacteur Wy verzoeken beleefd nog een klein plaatsje om de onjuistheden in het stukje van S., namen» „velo" onderofficieren voorko mende in uw geëerd blad van Vrydag j.1., even recht te zetten. 'tls overbekend, dat wy na jarenlang yveren het *oover hebben weten te brengen, dat eindelyk desoldyen van het personeel van de Zeemacht door eene oommissie grondig zullen worden herzien. Ook de traktementen van de officieren ondergaan een dergelijke herziening. De Minister is daartoe overgegaan op grond, dat ongeveer alle eerste levensbehoel- teD, woninghnren, etc. enorm 'in prys zyn gestegen. Dus allerminst om van de Marine een liefdadigheids-instelling te maken welken kant S. blykbaar op wil met zyn beroep op de liefdadigheid terwiile van O.O. konstabel en schryver. Dit gelieve de lezer goed in 't oog te hou- deD, wyl eerst dan het volgende volkomen tot zijn recht kan komen. Aan de hand van de door ons geplaatste en aan den Minister van Marine a.i. opge zonden motie zullen wy trachten aan te toonen, dat een uniforme soldij-regeling uiterst onbillyk zoude werken en zelfs in geenen deele in 's Lands belang khn zyn. Wat is het prineipe van een dergelijke regeling? dit voor alle onderofficieren een gelyke soldjj. En wat zou daarvan het nood wendig gevolg zyn ditdat de onderofficieren die nu hooger gesalarieerd zyn op hun tegen woordige soldy zouden blyven staan, ja, de mogelijkheid is zelfs niet bniten'gesloten dat zij eonigszina in soldy zouden a o<h e r u i t gaan. Is dat billyk en zon zulks de hoog I ;eroemde „kameraadschap" bevorderen M. de l. Naar onze bescheiden meening zou door een dergelyke regeÜDg een groote onbillijk heid worden gcschapeD. Dat dit niet oen „los neergeworpen" meening is zal ieder moeten toegoveD, die zich eenigszins rekenschap heeft trachten te geven van de kosteD, welke al aan eene gewone herziening verbonden zyn, wolk be drag by eeno uniforme regeling nog eene zeer aanmerkelijke verhooging zoude onder gaan, althans wanneer ook de onderofficieren, die wy op het oog hebben, voor eon be scheiden verhooging in aanmerking komen. Ieder voelt wel, dat het niet in 's Lands be lang khn zyn dergelyke hooge bedragen te honoreeren ter bevordering vau een twijfel achtig doel als de opvoering van het „ka- meraadschapsgevoel" aan boord is. Onzes inziens behoort eene commissie, als door den Minister benoemd by de vaststel ling van de soldyen uit te gaan van den grond slag niet óf er diensten worden gepresteerd, maar welke diensten er aan den Lande orden bewezeD, daarby rekening houdende met de kwestie van „Vraag en Aanbod". Niemand zal botwisten dat door de onder officieren-stoker den meesten en zwaarsten arbeid wordt verricht. Onjuist on bolacholjjk tevens is daarom de voorstelling van zaken, die S. daaromtrent geeft. Niet iedoron dag is er storm of hevige wind, gewapende sloepen of landingsdivisie, bivacbewaking of is men in hot algemeen in oorlogsaotie tusschentyds voert men zekT niet veel uit echter wordt van de onder- ufficieren-stoker dag in dag uit ook bij storm of hevigon wind den zelfden inBpau- nenden arbeid gevergd. Nooit geen verpoo- zing, ook niet wanneer het schip «stil' ligt, want dan moeten de noodig geworden her stellingen geschieden. Oojuist is de voorstelling omtrent de vak kennis van den stoker, daar hy by in dienst- treden door het afleggen van een proef be- wijzen van syn vakkennis moet geven. Geen vakkennis, geen opleiding. Onjuist is datgene, wat S. beweert trent een opleiding voor torpedomakers; zy bestaat niet. I. de R., waar S. zegt: dat de monteur «jongen" van omstreeks 18 jaar meteen diploma Ambachtsschool indienst komt, wil lat in good Hollandsch zeggoudat die jongen' dan toch tot dien luoftyd op koBten van zijne ouders heeft moeten loeren, al- thans niet op kosten van het Ryk die vak kennis verkregen heeft. Het lust ons niet om hierop verder in te gaan of commentaar hieraan te verbinden, ook niet omtrent de adjudantsabel en contra-epanletten, want al wordt van de onderofficieren-stoker geen examen voor het bereiken van dien rang gevorderd, toch bestaat er b\j de Marine nog iets als een Conduite-boekje, niet waar S. en de daarin verratte beoordeelingen zyn somtyds een veel grooter hinderpaal om promotie te maken dan een examen. Dat het aan iemand van 50 jaar niet ge- makkelyk valt een hem passende betrekking te vinden zal ieder willen toegeven, die met de toestanden in de bnrgermaatsehappy be kend is; daaraan doet de door den persoon kweBtie bezittende vakkennis niets af of toe. Wy zouden zeggen een bewys temeer voor de urgentie van de herziening der bestaande pensioenregeling, ook hier dus een ODjuist verband. Onjuist is voorts de bewering als zoude er by de Landmacht geen protesten tegen de uniform regeling opgaan. Ook is de uniformiteit by de Landmacht niet geheel doorgevoerd, wijl do administratieve dienst minder soldy krygt. Iedere arbeider is zyn loon waard, zegt S. Ongetwijfeld, doch dan toch in overeenstem ming met zyn arbeidsprestatiën en vakkennis, evenals zulks in de burgermaatschappij ge schiedt. Wy zyn ook overtuigd dat de tegenwoor dige soldy-regeling onvoldoende is; ons pro test gaat dan ook niet tegen eene verhooging, maar tegen do egoïstische en van wangunit getuigende stroom voor eene uniforme soldy-regeling; ons protest gaat daartegen, dat men zich langs onze ruggen tracht c hoog te werkon, waarvan het stukje van met zyne vele onjuistheden, blyk geeft. Met vertrouwen wachten wjj dan ook de uitslag van de werkzaamheden der commissie af. Mocht onverhoopt de conclusie van de commissie zyn vóór een uniforme soldy- regeling, dan zal het eerste werk van de organisaties wezen tegen die regeling een gedocumenteerde actie te gaan voeren. In geen geval zullen we rusten vóór dat een zoodanige regeling, mocht zy tot stand komen, weder tot bet verledene zal behooren. Niet van plan zynde op verder geschryf in te gaan, brengen wy u, M. de R., gaarne onzen dank voor de verleende plaatsruimte, want het zou ons te ver voeren, wanneer we alle detailpunten zouden moeten gaan bestryden, daarover kunnen wy op een andere plaats onze beschouwingen houden. Namens het Hoofdbestuur van den Bond van Onderofficier- en Korporaal-Stokers. Correspondentie. Een ingezonden stuk, geteekond W. V. T. en eenige advertentiën moesten wegens plaats gebrek blyven liggen tot het volgend nummer, Advertentiën. De Heer en Mevrouw BAERT Rijkers, geven kennis van de geboorte van hun Zoon. Menado, 19 7—1912. Geboren: Geert, Zoon van B. DE BOER en A, DE BOER-Smit. Helder, 21 Juli 1912. Den 18den Juli 1.1. ontvingen wij de treurige tijding dat op 23 April 1912 onze beminde Zoon en Broeder Pleter te Montevideo is overleden, inden ouderdom van 32 jaar. Zijn diepbedroefde Ouders, Broeder en Zusters: M. WAGEMAKER. T. WAGEMAKER- Radkmakbr. K. WAGEMAKER. E. WAGEMAKER. A. WAGEMAKER. Vijzelstraat 3e. Hiermede vervullen wy den treu- rigen plicht U kennis te geven, dat na een kort, doch smartelijk lijden, in het ziekenhuis te Leiden is over leden onze innig geliefde Vrouw en Moeder, Mejuffrouw F. van der Made-Hoogen, in den ouderdom van 42 jaar, na voorzien te zyn van de H.H. Sacra menten der Stervenden. Helder, 21 Juli 1912. Kruisweg 1 2. Uit aller naam H. VAN DER MADE. Heden trof ons een zware slag door het overlijden van ons innig geliefd Zoontje Pieter Jacobue, in deu aauvalligen leeftijd van 3 maanden. Zijn diepbedroefde Ouders G. BEUMER en Echtgenoote Helder, 28 Juli 1912. Namens de Familie van wijlen den Heer S. SCHRAA, betuigt ondergetee kende zijn beleefden dank aan allen, die tydens de ziekte en het overlijden van den Heer Schraa blijken van belang stelling en deelneming hebben gegeven. A. KWANT Jr. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, den heer Bartholemeue Duits, betuigen wy onzen hartelijken dank. Namens de Familie G. DE BRUUN-Duits. C. DE BRUIJN. Helder, 28 Juli 1912. Trompstraat 21. Hiermede betuig ik myn hartelijken dank aan de H.H. Doctoren en verder Marinepersoneel voor de blijken vau deelneming by de ziekte en het overlijden aan myn innig geliefden man bewezen. Wed. H. BOOTSGEZEL, Corn. Ditostraat No. 7. Luitenant ter zee Jhr REND0RP verzoekt, wegens vertrek Inzen ding van REKENINGEN vóór 1 AUGUSTUS. „CASINO". Damavond op VRIJDAG 26 Juli, van 8 10 uur. REPETITIE te 7 uur. (Inplaats van Donder dag 25 Juli). HET BESTUUR. van af Donderdag 25 Juli tot 6 Augustus AFWEZIG. De praktyk wordt waargenomen door Dr. KRULJNE, Stationsweg 7. Homcaopathisch Arts te Amsterdam. Spreekuur te DEN HELDER eiken DONDERDAG van 11-2 uur Stationstraat No. II. a.1 OP Woensdag 24 Jnli 1912, 's morgens 10 uur, a. Wegens vertrek: van een geheel completen Inboedel, b. Wegens opheffing van bedrijf: van een groote party Manufacturen en gemaakte Onderkleeding. Voorts een party overschoenen, een inventaris van een kruidenierswinkel, een volière met vogels, rijwiel, enz. enz. 3iF- Te bezichtigen daags te voren van 10—4 uur. Dsupst. W. BIERSTEKER. Aan de geachte inge zetenen van Koegras en Den Helder. Ondergeteekende verklaart dat de praatjes van Jb. VADER, vrachtman van Koegraa, dat VAN ROSSEM geen vracht meer zou rijden een verzinsel zijn, dat de Heer VADER dit uit zijn duim heeft gezogen en gewaarschuwd wordt voor dergelyke praatjes en verder beveelt ondergeteekende zich ten zeerste aan. J. VAN HOSSEIN, Vrachtrijder, Juliunudopp. De vinder van de Poptumonnuie met 3 gulden en eenige briefjee, wordt verzocht dezelve tegen belooning terug te bezorgen Janzenstraat 29. VERLOREN een zilvupun Broche (Zeeuwscbe knoop). De eerlijke vinder zal beloond worden. Terug te bezorgen by S. MAKE LAAR, Viscbmai'kt 14.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 2