KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HelderTexel, Wieringen en Anna Paulowna. JÏO.4124 Zaterdag"17 Augustus',1813. 40Bte Jaargang. 'I Vliegend Blaadje p. 3 na. 50 et, fr. p. poit 75 ct, buitenland 11.25 Pre- Zondagsblad37| 45 i 1:0.75 miên J Modeblad i j 65 i i 75 1,0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.) A.dvertentiën van 1 tol 5 regelt (bij vooruitbetaling) 30 cent Elke regel meer6 i Bew^js-exemplaar2| Vignetten en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Intero— Talafoon 50. Varaohijnt Dlnadaq- en Vrijdagmiddag. Uïtgawen C. BE BOER Jr. (v./h. BERKHOUT Co.), Helder. Bureauxi Spoorstraat on Koningstraat. Agenda. Dagelijks Bioscoop-Voorstellingen. Kanaalweg. 13 Aug. Leger des Heils. Kapitein De Jong. 25 Aug. Matinéc door de Heldersche Mandoline club „Serenata". Casino, 3 uur. UIT HET BUITENLAND. (Vervolg). Minister Poincaré is van Petereburg ver trokken en te Moskon aangekomen. De di plomatieke besprekingen van den minister met de Russische staatslieden zyn dus ge ëindigd en naar gemeld wordt is een officeel communiqué over deze besprekingen heden te verwachten. Zoowel de Fransche minister als de Russische staatslieden zyn zeer ge reserveerd, en onthouden zich van eenige mededeeling van beteokenis niettemin weten de correspondenten te Petersburg de uitvoerigste mededeelingen te doen over het verloop en den uitslag der onderhandelingen en zy weten precies te vertellen wat er besproken is en vullen dan hun berichten met allerlei commentaren aan. Maar uit de laatste berichten van de correspondenten der groote Europeesche bladen mag men op maken, dat men eerst toch wel wat te hoog. waarde aan de reÏB van Poincaré heeft ge hecht, en de hooggestemde verwachtingen beginnen nu al wat lagergestemd te worden. Volgens een telegram aan het «Berl. Tagebl.", dat gisteren uit Konstantinopel werd verzonden, ontving de Porte de mede deeling, dat Bulgarye en Montenegro mobi- liseeren. De Montenegrynsche gesant deelde Woensdag aan het ministerie van buiten- landüche zaken mede, dat de mobilisatie ge staakt zou worden, zoodra de Turksche regeering naar aanleiding van het sedert anderhalve maand ingediende rapport van de Tnrksche leden der grenscommissie een beslissing getroffen zal hebben, waardoor de Turksche provocatie aan de grens zou ein- digen. Er komen hoe langer hoe meer leiders van de Alb&neezen te Ueskjoeb aan. De straten wemelen van gewapenden. Het aan tal Albaneezen in de stad wordt geraamd op 10.000. Alle militairen zyn by de kazerne geconcentreerd. In de stad zelf werd de orde nog niet verstoord. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 16 Augustus. Mej. N. Ellerkamp, alhier, is gisteren te 's-Gravenhage geslaagd voor de akte A Fransch M. O. De torpedobooten «Smeroe', «Tungka" en »G 2" syn gisteren van WeBt-Hartlepool alhier teruggekeerd. DeHeldersoheMandolineclub «Serenata" geeft haar tweede en laatste zomeruitvoering voor de leden op Zondag 25 Augustus, 's na middags 3 uur in don tuin van «Casino". By ongunstig weder zal het concert in de zaal plaats hebben. Het Casino-orkest ver leent hare medewerking. Voorlooplg bericht. Feestviering Verjaardag H. M. de Koningin. Door de feestcommissie van Kanaalweg en Loodsgracht is besloten op 31 Augustus o. m. te houden Een roeiwedstryd voor iongeDS van 14—17 jaar, tnsBchen Post- en Molenbrug, in booten bemand met 2 roeiers en een stuurman. Ringsteken op fietsen voor jongens en meisjes van 13 16 jaar, op den Kanaalweg. Aanbeveling verdient, by dit nummer de fiets te versieren, daar hiervoor extra pryzen worden uitgeloofd. De aanmelding tot deelname aan de wed strijden is bepaald op Woensdag 21 Augustus a.s. tusschen 12 en 2 uur in de groote zaal van «Casino". Zie verder later uit te geven feestpro gramma's. Postduiven-Ver. .Hollands Noordpunt" te den Helder. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag 11 Aug. een wedvlucht met oude en jonge dniven van uit Eindhoven. Afstand 180 K. M. 63 in concours. Gelost om 8a. 30m. met slecht weer en sterken N. W. wind. De pryzen werden als volgt behaald: le pr. J. Sturk, 12 u. 10 m. 53 sec. 2o f J. Bakker, 12 12 47 3e Joh. Darphorn, 12 13 19 4e H. J. Holtz, 12 14 57 5e W. Dienaar, 12 16 10 6e idem, 12 20 26 7e C. Bethlehem, 12 32 40 8e Joh. Darphorn, 12 48 19 9e H. J. Holtz, 12 46 45 10e Joh. Darphorn, 12 52 3 11e K. Koch, 12 52 5 12e H. J. Holtz, 12 52 58 Ondanks het slechte weer zyn geen noemens waardige verliezen geleden, doch de dniven kwamen ongeregeld thuis. Landbouwonderwijs. By genoegzame deelname (het aantal leer lingen moet minstens twaalf bedragen) zal ook in dit garnizoen dezen winter landbouw onderwijs worden gegeven door een Ryks- landbouwleeraar aan miliciens, behoorende tot den landbouwstand met een voldoenden graad van ontwikkeling (o. m. blykende uit behoorlijk lezen en schryven.) In 't geheel zullen 10 lessen worden ge- Verkorte diensttijd. By Koninklijk Besluit zyn thans de eischen vastgesteld, waaraan moet norden voldaan om in aanmerking te komen voor het bewys van voorgeoefendhoid. De manschappen, die bedoeld bewys hebben verworven, worden bestemd voor het korps en het garnizoen hunner keuze, terwijl zy 2 maanden korter dienen dan de overige inge- lyfden. Het onderzoek heeft plaats in de maand November en wel over het n.v.staafoefe- ningeD, vrye oefeningen, loopeD, springen, gewichtheffen, stoonstooten, werpen, klimmen, optrekoefening, evenwichtsoefening, marcheer- oefening. Voldoende geoefendheid in een der volgende spelen, zynde: korf-, slinger-, voet-, en vuist- balspel, voorts zwemmen op do borst en op den rng en toesteloefeningen aan den rekstok, de barron en het paard strekken tot aanbe veling. Zie voor verdere bijzonderheden Staatsbl: No. 188. De Schiedamsche verordening. Naar »De Tyd" weet medo te deeleD, is van Gedeputeerde Staten van Zoid-Holland nog geen beslissing ontvangen aangaande de veel gerucht makende verordening in zake het zitten en liggen langs glooiïagen en dijken enz. Toch zyn do in dat artikel gestelde «veertien dagen reeds nagenoeg verstreken. Een en ander wyst er op zegt het blad dat de Gedeputeerde Staten genoemde verordening nog in nadere overweging hebben gehouden. Naar verluidt zal de verordening niet door Gedeputeerde Staten worden goed gekeurd, maar zullen dezen aan de Kroon vernietiging aanvragen en wel op grond van art. 151 der Gemeentewet, daar Gedeputeerde Staten meenen, dat dit onderwerp voldoende in eene Rijkswet, n.1. de z.g. Zedel^kheids- wet, is geregeld. Door een koe aangevallen. Naby Garderen, gemeente Bameveld, is de 70-jarige vrouw A. 3pok door een in de weide loopende jonge koe zoodanig gestooten, dat haar do ingewanden uit het lichaam puilden. In bynu hopeloozen toestand is hot arme vrouwtje eenigen tyd later aangetroffen. Gewenschte klanten. Een man, mot twee kleine meisjes by zich, stapte eon restaurant binneD, bestelde één flescbje spuitwater en vroeg den kellner of by drie glazen en drie bordjes wilde brengen. Toen de kellner dat gedaan had, haalde de bezoeker oen pakje met boterhammen uit zijn zak en begon de familie to eten. De kellner riep den eigenaar on deze ging naar den bezoeker «Mynheer, mag ik er u op attent maken, dat dit geen café is waar men zyn eigen boterhammen meebrengt «Zoo hernam de ander «Eu wie is u «Ik ben do eigenaar van het café 1" «Is u dat?' zei de man. «Ik heb juist al naar u gezocht, want ik wilde vragen waarom de muziek niet speelt". («Vad.'") Het geweten. Ia de j.l.. Zondag gehouden godsdienst oefening der Ned. Herv. Gemeente te Nieuw- Loosdrecht werd door den predikant mede gedeeld, dat in den loop der week door den kerkoraad was ontvangen uit Medan (Ned.- Indië) een aunguteokendo brief, inhoudende vyf-en-twinlig guldon. Uit het begeleidende schryven bleek, dat de afzender vyfdgjaren geleden zich op oneerlijke wjjzo een bedrag van circa een gulden vijftig-cent had toe geëigend van de diaconie. Alsnog zjja leed wezen hierover uitsprekende, maakte hjj de f 25 over als afbetaling dezer schuld rante over rente berekend it 5 °/0. Deze gewetens zaak leverde ds. G. Vollinga tevens de stof voor een treffende leerrede. (N. v. d. D.) Bedelaars en landloopers. Men schryft aan «De Tyd' Het mag thans als een bekend feit worden beschouwd, dat minder bedelaars en land loopers tot de straf van opzending naar een Rijkswerkinrichting worden veroordeeld. In de laatste jaren werd ook do tucht in deze inrichtingen zeer verscherpt, waarbij het luieren krachtig wordt tegengegaan. Ook wordt beter toegezien, dat alleen die personen worden opgezonden, die tot normalen ge- regelden arbeid in staat zyn. Hierdoor werd het geheele aantal dezer gestraften aanzienlijk verminderd; het cjjfer der bevolking dezer inrichtingen daalde in een jaar met ruim 500aanvankelijk werd verwacht dat dientengevolge de bevolking der gevangenissen zich zou uitbreiden, maar dit vermoeden word tot dusver niet bewaar heid. Integendeel, ook het aantal gevangenen is verminderd. Of dit verschijnsel wyst op minder criminaliteit, scherper toezicht of moer clementie, dan wel aan andere oorzaken moot worden toegeschreven, is thans nog niet met zekerheid te constateeron. Feesten te Antwerpen. De KoniDg verleende het commandeurskruis der Kroonorde aan den commandant van de z/Heemskerck", kolonol De Booy. Den eersten officier werd het officierskruis van de Kroon orde verleend, en den oudsten luitenant ter zee het ridderkruis. Een ongeluk tijdens de Antwerpsche feesten. Antwerpen, 15 Aug. Tydens de ontvangst van den koning op de Beurs door de Kamer van Koophandel, viel een jong meisje, dat op het glazen dak was geklommen, door de ruiton op de tooBchouwers, die op de eerste galery waren gezeteD. Een onbeschrijfelijk tooneel van verwarring volgde. Dames vielen flauw, anderen werden door neervallend glas gewond. Het slachtoffer kreeg erostige verwon dingen aan het gelaat on brak den linkerpols. De koning onderbrak zyn rede voor korten tyd. Een uitvinding op het gebi luchtscheepvaart. I der Berlyn, 15 Aug. De «Tagliche Rundscban" van hedenavond vertelt een nieuwtje op het gebied van de luchtscheoDvaart zoo belang- rak, vooral voor de toekomst, dat het blad zelf niet aan de waarheid zou gelooveD, wanneer niet de zegsman volkomen betrouw baar was. Het moet een Dnitschen ingenieur n.1. gelukt zijn een vliegmachine te construeeren, die door een "vernuftig mechanisme gedurende geruimen tyd bewegingloos op een bepaald punt in de lucht kan bljjven. Deze vlieg machine wykt in uiterlyken vorm en in con structie zeer af van de - tegenwoordige aëroplanes. Do uitvinding moet voor militaire doel einden van het grootste belang zyn. Het Pruisische legerbestuur neemt sedert ge- ruimen tyd reeds proeven met de nieuwe vliegmachine. «H.blad." Het grootste droogdok. Te Birkenhead is een droogdok van 32000 ton te water gelaten, dat er voor rekening van de Eogelsche admiraliteit wordt gebouwd. Het dok beslaat een wutervlak van 21/* acres, d. i. 9000 vierkanten meter, is 680 voet lang en 144 voet breed en hoeft een hoogte van 66 voet. Men vindt er behalve do gewone inrichtingen voor een dok van die afmetingen drie ateliers aan boord en logies voor deD dokmeester en de bemanning. Storm. Berlyn, 15 Aug. Uit Madrid werden heden de volgende bijzonderheden over de gevolgen van den storm in de golf van Biscaye ge seind: «Het auntal vordronkon visschera be draagt 120, waarvan 110 afkomstig uit het dorp Bormoe by Biibao. De koning van Spanje, die thans te San Scbastiaan vertoeft, heeft aan de geziunen der slachtoffers groote geldsommen doen toekomen. De zeilwed strijden to San Sebastiaan, waaraan de koning persoonlijk wilde deelnemer), zyn definitief afgelast." Een soldaat in de soep. By het avondappel in de infantoriekazerne te Vitré mankeerde een soldaat. Men wist echter, dat liy binnen moest zyn. Hot ge- heale gebouw word doorzocht van onder tot boven, doch alles to vergeefs. Eindelyk kwam men in do keuken; de soldaat, die de lantaarn droeg, gleed op eon gegeven oogon- blik uit on greep zich vast aan den rand van de groote kotol, waarin reeds do groen ten en aardappelen voor den volgenden dag in het water stonden. Daarbij kwam zyn hand in aanraking met een warm, glad li chaam do man schrok, do sergeant kwam erby en by het flinkerende kaarslicht sprong plotseling een naakte gedaante te voorschijn, die zich ijlings tusschen de verblufte man schappen door uit de voeten maakte. Hy werd teruggevonden op de privaten. Hoe de man in dien toestand in de ketel was gakomen wiBt hy zelf niet meer, daar hy dronken was intusschen was hy door de komst van de wacht aan een groot ge vaar ontsnapt, want, ware hy tusschen de groenten en „piepertjes" in slaap gevalleD, dan had hy groote kans gehad om lovend gekookt te worden, als de kok 's morgens in schemerdonker de vuren had Gruwelijk. In een klein plaatsje naby Béziers had den drie laffe kerels een hond met petro leum overgoten en in brand gestoken huilende van de pyu ronde het arme dier over de straat en kroop tegen een klein meisjo aan. De kleeren van het kind vat ten vlam en beiden verbrandden lovend. Het parket stolt eon ondorzoek in. De Dult8che vloot. De correspondent van de „Nieuwe Rotter- damscbe Courant" te Berlyn schryft onder hot motto „Is u opgewonden" eenige brieven aan zyn blad over de Engelsche-Duitscbe opgewondenheid ten opzichte van de vloot- nitbreiding in beide landen. Wy ontleenen hieraan de volgende beschouwingen Een hoogst pjjnlyk diDg voor Engeland is, dat men daar te lande het productiever mogen van de Duitscho werven zoozeer heeft onderschat, dat men gedacht heeft dat de meerderheid van de Engelsche vloot door het bouwen van de dreadnoughts, dio het thans bezit, ton eonenmale verpletterend zon worden, terwyl echter bleek, dat men in plaats daarvan met een geducht productie vermogen van Duitschland zon moeten rekening houden, terwyl men tevens den Amerikanen een spoorslag had gegeveD, wieo de toen nog niet herziene Engelsch-Japansche vriend schap dwars zat. De Russische torpodojager „Nowik", ia Duitschland gebouwd, is op dit oogenblik het snelste schip ter wereld. Men denkt hier, dat Keizer Willem, toen hy te Baltisjkiport der Russische marine Duitsehe werven aan beval, reeds van de op handen zynde vloot- overeenkomst tusschon Eageland en Frank rijk afwist, zonder haar, vertrouwende op zijn eigen en Ruslands vredelievende gezindheid, tegen Duitschland gericht, of voor dat iand gevaarlijk to achten. De Franschon hebben, Daar men hier schat, don Russen tot nog toe 16 miljard francs geleenddat kan als domper dienen voor moge lijke oorlogszuchtige hartstochten te Parys. De Fransche spaarders moeton elke Russische regearing innig dankbaar zyn, dio voor zich zelf en haar Franschon bondgenoot oen botsing met Duitschland weet te vermijden, waarby alles kort on kloin geslagen zou wordeD, in de oerste plaats echtor de Fransche spaarpotjes. De koorts om steeds grooter linioschepen te bouwen, moet ten slotte toch bedaren, want de kosten van één schip worden lang zoo moer al te fabelachtig in verhouding tot zyn nog niot op do proef gestelde werkelijke govechtswaardo en tot de steeds kleiner wordendo mogelijkheid een dergelyk monster gedurende het gevecht steeds goed te besturen en tot do steeds hoogere eischen, die deze 'zeemonsters aan do zenuwen van de hen regeerepde menschen stellen. Een modern linieschip kost nu al 56 miljoen mark, zonder schietvoorraad od brandstof, die steeds moöt worden aangevuld. De groote kanonuen kun nen slechts een beperkt aantal schoten lossen en zyn daarna een tydlang onbruikbaar. Het heele «chip is één groot©, zeer ingewikkelde en gevoelige machine. Treft een welgemikt schot het centrum van de electrische gelei dingen, die het overbrengen van de bevolen, de worktuigelyke lading der kanonnen, het stureD, enz. regelen, dus om zoo te zeggen het zenuwcentrum van het schip, dan is de heele kolossus vrywel hulpeloos. Nog erger is misschien, dat op de nieuwe groote oorlogsschepen het verblyf voor de bemanning steeds enger en schadelijker voor da gozondhoid wordt. Ioder vrachtschip is betrekkelijk geriefelijker ingericht. Daar geen pantser zoo veilig is, als de natuurlijke be scherming van het water, laat mon de schepen steeds dieper naar boneden zakkon, zoodat slechts het dek, de schoorsteenen en de ge- schuttorens boven water stoken. Onder hot varen spoelt het water voortdurend over het dok. Het schip zwemt als hot ware door hot water en houdt daarby zyn schoorsteenon als zyn neus er boven uit. Voor het overige blyven slechts de geschuitorens en de com mandobrug droog. De bemanning huist steeds onder het dek by kunstmatige luchtverver- sehing en licht. Slechts door kokors en spiegels kan het daglicht in de kajuiten dringen. Eu dan nog de hitte en het gedruisch van de machine in het heele schip. Men begrypt wat dat van de gezondheid en de zenuwen vergt. Dan komt er nog by, dat het verantwoordelijkheidsgevoel van ingenieurs en ollicieren, door do ingewikkelde werking van deze geweldige oorlogsmachines, tot tiet uiterste gespannen wordt. Was er vroeger nog iots van bohagelykheid in hun kajuiten te bespeuren, dat is thans alles verdwenen. Hunne wooaholen zyn niet dan nauwe slaap plaatsen met de onontbeerlijke meubels go- worden. Na wekenlangen zwaron dionBt aan boord, komen do menschen geheei gebroken te voorachyo, vooral zij, die met de machines te maken hebben. Erger nog is het gesteld op de uuikbooten, de zoogenaamde onder- zeescho booten, die wel niet zoolang achter een varen, maar voor de ondor water opge sloten manschappen een dubbelo kweiüag zyn. By hen is het zoo erg, dat geen man zyn plaats verlaten mag, zonder deze mot een ander te verwisselen, om het evenwicht van het schip niet te verstoren. Mon zegt dat op een onderzeesche boot niemand naar achteren mag gaan, zonder eerst den kapitein verlof te hebben gevraagd, opdat bet even wicht niet verstoord worde 1 Onlangs hebben uitlatingen van Fransche zeeofficieren over de Duitsehe en de Eogel sche marine de ronde door de pers gedaan niet over het aantal schepen, maar <ie hoe danigheid der bemanning. Hiorby werd na tuurlijk Eageland den eorston rang toegekend, omdat hun land een veel meer met de see vertrouwde bevolking bezit. Myn hemel, wat een grove dwaling ligt er toch in de ver onderstelling, dat heden ten dage de visschors en schippers van een land de voornaamste kern vun de bemanning van oen modern oorlogsschip.souden zyn. Afgezien nog hiervan, dat Duitschland oen kuststreek heeft van Emden tot Memel, die in uitgestrektheid en bevolking wel niot zoo- vor by de Fransche en misschien zelfs niot bij de Eogelsche zal achterstaan, is het mo derne oorlogsschip in de eerste plaats een verzameling van groote machines, waarby de visscher en de schipper, vergeleken by den instrumentmaker, den smid, den mecanicien, don bankwerker en den electricien volstrekt geen eerste rol speelt. Het machine-personeel mot de kanonniers en stokers, geeft in aan tal en beteokenis onder de bemanning don doorslag. Na een paar weken zyn de eerst zeezieke recruten uit de yzer-industrio even zeevast als de knstvisschers en de schippers. -ty/ontwikkelde electriciens, mecaniciens en bankwerkers zyn dan echtor heel wat meer vertrouwd met do kanonnen, de torpedo's eu vooral met den moeilyken diunst by do ma chines, dan de zeeliedon van de kust, die bij zoilon en netten zyn grootgebracht. De romantische schilderiug van de groote meerderheid van de prachtige Engelsche zee robben, boven de onhandigo Duitsehe laud- rotton aan boord van oorlogsschepen, doet dor schitterendo Fransche verbeeldingskracht alle eer aan, maar maakt op liodon, die den workelykon toestand kennen, toch niet veel indruk. Niet voor niet dienen juist zoovelcu uit Elzas-Lotharingen en Wesifalen op Duit sehe oorlogsschepen. Dat zyn allen mannen uit machinefabrieken on een goede Zwilsor- sohe instrumentmaker, die nog nooit de zeo geroken heoft, zou aan boord na korten tyd niot minder bruikbaar zyn dan eon Schotscuo haringvisscher. Het zal dan ook der Duitsehe oorlogsvloot door de groote Duitscho machine- iodustrie nooit aan bruikbare recruten schor ten. De bevolking van de laage kuststreek is als het ware tot dienst bij de marine verplicht. De Engelschen zyu zonder twijfel hierdoor in het voordeel, dat hun werfstelsel hen in staat stelt, de eenmaal gedrilde manschappen langer achtereen in dienst te houden, terwyl de Duitsehe zeeofficieren telkens nieuwe re kruten onder handen krjjgen en moeten op leiden, waardoor hun arbeid zwaarder is, dan die van hun Engelsche vakgenoolen. Dat hy daarom minder goede vruchten zou afwerpen, is iots wat men tenminste niet kan opmaken uit de ongerustheid der Engelschen over de joDgsto Duitsehe oorlogsvloot. Kijkjes uit mijn wenster. Nieuwe huurders. Een onzer fraaiste grachten is ongetwyfald de Binnenhaven met haar charmant uitzicht aan de voorzijde. Dat trok op een mooion middag do aandacht van een zéér elegant, en modern gekleed paar van bniten, toen daar nog Diet laug geledon een ruime, fraaie woning te huur stond, waarvan de eigenaar achter de deurruit een papier had geplakt, waarop ja kon lezen, behalve de gewone aankondiging, het adres voor nadere inlich tingen. Hy, in grys zomer-costuum, met fantasiehood van dezelfde kleur, was met gracieuse bewoging die onmiddellijk den man van het «savoir vivro" kenmerkte naast zyn dame druk bezig om haar attent te maken op het een en ander door de ramen open en bloot: flinke kamers en grooton tuin, cn wenddo zich vervolgens tot de schilders, die in de weer waren bot pand buiten en binnen op te knappen. a «Kunnen wy deze woning even zien?" «O jawel, meneer, gaat u er maar gerust in," was het antwoord van den eenvoudigen Helderschen werkman en by wees met zyn natte verfkwast naar de openstaand» deur. Heel voorzichtig, de rokken zorgvuldig byeongehouden, volgde de dame haar geleider door de gang. De woning was uitstekend onderhouden én alles woes or op, dat de vorigo huurders haar nog pas sedert kort verlaten hadden. Nadat de heer en zyn dame in hoeken en gaten, beneden en boven, hadden gekeken, vroeg de eerste: «Wol, staat het je aan?" Maar de dame fluisterde hem mot eon be zorgd gezicht zachtjes iets in het oor, waarop hy vroolyk begon te laclion on haar scheen gerust te stollen met de woorden «Laat dht nu maar eens aau my over!" Nadat de werklui waren bedankt, gingen do twee weer heen. De oigenaar van het huis die ons pcr- soonlijk dit verh&ul deed en vrijheid gaf om hot in dezen komkommortyd voor ,'t Vliegend Blaadje" to verworken de eige naar had juist een kwadon post geboekt en wilde nu zyn boosheid daarover lucht gereD, toen hy door de ramen van zyn kamer be merkte, hoe een deftig gekleed paar by hun aanbelde. Als volbloed zakenman begreop hy terstond dat hier wat te verdienen viel, dat wellicht de schade van zooeven ineeDS schitterend kon goedmaken. Hy holde naar den spiegel, zag even of zyn scheiding wol in het midden zat, draaide zyn knevel k la Wilhelm op en zette zich, popelende van ongeduld, aan zyn buroau. Gekraak op den looper daar ging de deur open en de elegante menschen traden binnen. Direct stond de eigenaar van het bewnste perceel op, kwam zyn bezoekors met een beleefde buiging tegemoet en zei «Neemt u plaats, mynheer mevrouw. En wat verschaft my de eor van uw bezoek?" «Meneer", begon de bezoeker, «myn naam is Rockefoller en ik wensch oen comfortabele woning van u te huren". By den naam Rockefoller zette de huisheer onmetelyk groote oogen op. Allemachtig 1 Misschien wol een zoou van don bekenden millionnairl Onwillekeurig mankte hy nog eens een buiging en vroeg op onderdanigen toon: «Heeft UEdele wellicht al iots Daar uw keuzo op 't oog?" «Juist", was het antwoord. «Ik heb een alleraardigste woning gezien aan do Binnen haven. Mon vertelde my, dat het zoshonderd gulden deed." «Pardon, dat doet Slechts viorhondord." «Eil Maar vierhonderd gulden? Dat is waarachtig een koopje." «Indordaad, het is bijna te geofl" kweelde mevrouw. «Enfio, mynheer, ik wousch dit huis te huren en wanneer u er geeu bezwaar tegen hebt, zou ik er liefst dadelyk bezit van wil len nomen." «O, natuurlijk, zeker, mynheerI" boog do verhuurder. «Zooals u missohion gezien hebt, zyn do schilders op 't oogenblik nog bezig om het geheel een frisch aanzien to geven. Ik denk echter wel, dat dit karwei morgen gereed zal zyn. Mag ik u er thans evan be leefd op attent maken, dat de woning minstens voor twee jaar gecontracteerd moot worden?" «Heelemaal geen bezwaar, mijnheer. Ik fcoop er tienmaal zoolang in te blyven. U disponeert natuurlyk na drie maandon of na een half jaar? Ik wil n met genoegen eenige termynen vooruit betalen." «Volstrekt niet, mynheer Rockefellor, dat oiach ik in 't geheel niet van u. Wilt u nu de contracten teekenen of zal ik ze n zenden Stuurt u ze my liever." Eén vraag brandde den huisheer al een kwartier op de lippen; eindelyk zocht hy al zyn moed by elkaar en zei: „Zonder onbescheiden te zyn, mynheer u is misschien familie van don bekenden Rockefoller uit Amerika?" Do deftige bezoeker glimlaohto genadig en antwoordde: «Hy is jpyn oom, myahoer." Een gevoel van trots en vreugde door tintelde het hart van don woningvorhuurder en royaal besloot hy «Welnu, mynheer en mevrouw, ik zal u de sleutels geven en morgen ontvangt tl de contracten ter tcekening." Toen het echtpaar vortrokken wss onder talrijke buigingen on strykages, wreef do huisnigenaar zich vergenoegd de banden on mompeide proestend van den lach: «Sapperloot! 'n Eigen neef van Rocke foller in 't Nieuwediep! Wat een eer, wat eon eer om met zoo'n personage zaken to doen! Jongen, jongen, daar zal wat aan te verdienen zyn!" Dienselfden avond hadden de heer en mevrouw Rockefoller hun intrek genomen aan de Binnenhaven. Edoch, de nieuwe huurders blekon al spoedig zonderlinge opvattingen te hobben omtrent meubileering en stoffeering, want in plaats van zwaar damasten gordynen, zooals mon die toch by een lid der Rockefellers- familie zou verwachten, zag men aan do ramen een serie «Vliegend Blaadjes", dio wel op tafel de gezelligheid in do huis kamer verboogeo, maar niet wanneer zo tot vonsterdraporie worden verheven. De familie Rockefeller hulde zich in een waas van mysterie, want niet allcon dat door de dichtgeplakte ramon geen snars te zien was van het ameublement, maar boveudien bleek heel de stoffeering der vortrekken to bestaan in twee geriofelyke rieten stoelen en een houten kist, waars an do inhoud oven ge heimzinnig was als de bewoners zelvon. Nu kwam de huisheor den heer Rockefellor oud bezoek brengen en tevens de huurcontracten ter onderteekening. Natuurlijk informeerde hy, verbaasd over den mallen toestand, waar in de vertrekken on ook de vensters ver- keorden, waaróm dit all^s toch zoo was. «Och, myn waarde heer", antwoordde de beleefde bewoner gemoedelyk, «wy wachten nog de lui, die hot huis in orde moeten maken, ziet n. Do firma Pander uit Den Haag zal voor alles zorgen en Overstryd te Rotterdam hebben wy groote orders ge geven. Wy verwachten ieder oogenblik onze leveranciers." De huiseigenaar maakco weer een van zyn onderdanigste buigingen en overhandigde de huurceelen, die do heer Rockefoller mot onverschillig gebaar neerlegde. «Mooi, ik zal de contracten op myn gemak eens doorlezen en zal zoo spoedig mogelyk het uwe geteekend retournoeren." Waarop do verhuurder weer knipte als een zakmes en vertrok. Intusschen dacht de heer Rockefeller er in het miDBt niet over een der huurcontracten geteekend terug te zendoD. Integendeel, hy vernietigde het en stak het andere, ook van zyn handteekening voorzier, in oen porte feuille. Toen het wat al te lang duurde, be sloot de eigenaar Rockefeller nog eons te bezoeken en hem dan om de hnurceel te vragen. «Wel, mynheer, wat was er van nw ver langen?" Ik zou gaarno een der contracten van u willen hobben, mynheer." «Wat? Dat hebt ge toch meegenomen, nietwaar?" «Pardon, n hoeft gezegd, de stukken eens op uw gemak te willen nasien en dan zoudt n my één er van geretourneerd hobbon." «Gy vergist u, waarde hoor", sprak «io heer Rockefeller kalm, ,u heeft het contract meegenomen. Het myno heb ik in deze portefeuille zie maar!" MynheerI" riep de eigonaar driftig, «nu bogryp ik pas uw handelwjjzo. U weigert my een contract te geven om uzolf niet auu my to binden, maar daarentegen wilt u my aan u verbinden door de hnurceel dio u allééa bezit De heer Rockefeller glimlachte en haaldo de schouders op. «Ik begryp u niet", sprak hy eenvoudig. «Maar ik u zooveel te beterriep de andor opgewonden. «En wannoer is u van plan den eersten termyn te voldoen «Het contract laat de keuze aan don huur der, mynheer ik kan dus betalen na drie maanden, na een half jaar of na oen jaar. Welnu, ik kies den langsten tormyn." «Maar dat gaat zoo maar niet!" Ik houd my aan myn contract, on mag ik u thans verzoeken heen te gaan Buiten zichselven van woede on wanhoop vestigde de huisheer nog al zyn hoop op een knappen advocaat te Alkmaar, wien hy in geuren en klenron de toedracht der zaak vertelde. Deze schudde bedenkelyk het hoofd en zeide «Die man heeft dus de sleutel, de woning en eon oontraot voor twee jaar en u u Diets De eigenaar knikte nerveUB. En volgens de huurceel behoeft by pas uiterlyk na een jaar te betalen En hjj kiest den langsten termyn, zegt n Weer een zenuwachtige hoofdknik. Dan kan ik u maar ééa gooden raad geven: beloof den man honderd gulden als by dadelyk uw huis verlaat, dan raaki go den kerel vast kwyt." De ander trok zich de haren uit het hoofd, liep radeloos het kantoor op on noer en gaf z'n verbolgenheid lucht. •Allemachtig! Wat ben ik begonnen 1 Zoo'n oplichter soo'n blaaskaak zoo'n gore rokkenviller. Nou moet ik dien smeerlap nog honderd pop geven, anders Toen is de hnisheer jammerend weor naar 't Nieuwediep gegaan en heeft in vier nachten niet geslapen. Maar het liep nog tamelyk goed af: oen week later was de familie Rockefeller met de Noorderzon vertrokken. Uil den Omtrek. Texel, 16 Augustus. Nu er by den veldarbeid tydens den oogst in de polders byna handen te kort komen en reeds vele werkkrachten van elders zyn aangenomen, beginnen de landbouwers ook meer en meer gebrnik te maken van do nieuwste machines, welke voor 't landbouw bedrijf zyn te bekomen. Gedurende dezon zomer werden reeds heel wat van die werk tuigen aangeschaft, waaronder machines, welke door stoomkracht worden gedroven. De veeuitvoer heeft gedurende deze week bedragen602 lammeren, 598 schapen, 9 kooien, 8 kalveren, 2 paarden en 12 varkons. Do piyz van het wolvee blyft hoog en is nog gelyk aan dien der vorigo week. Voor de aan den Bnrg op Koninginne- verjaardag te houden »Faocy Fair", ten bato van oen zeer weldadig doel, komon van allo zyden verschillende goederen, van den meost uiteenloopende aard, in. Het comité vroeg on verkreeg by vele elders wonende handelaars en fabrikanten steuo. Do welgezinden lieten zich niet onbetuigd. Hulde aan allen dio aanvan kelijk het loffelijk doel zoo flink hebben willen bevorderen. Woensdagavond vergaderde in café «den Burg", te den Burg, de afdeeling «Texel* van de Ver. tot bevordering der byenteelt in Nederland. Tengevolge van het ongunstige weer was de opkomst niet groot. Nadat do afgevaardigde verslag had uitgebracht over de Algomeene Vergadering, in Mei j.l. te Utrecht gehouden, kwam bet voornaamste punt der agenda, de najaars-suikervocdering, aan de orde. Het vorig jaar had de proef, byen op ge denatureerde suiker te overwinteren, uit muntend voldaan. Het toegestane kwantum van 5 K.G. per opzetter was evenwol onvol doende gebleken en thans werd gegronde hoop gekoestord, dat de regeering dit najaar 7l/9 K.G. per orerhouder zou toestaan. Voorat by losse bouw komt het voordeel der snikervoedoring tot zjjn recht oa het bleek, dat do imkers goed doordrongen zyn van dat voordeel. Door de aanwezigen werd ongoveor 350 K.G. suiker aangevraagd, voornamelyk to gobruiken by de overwintering van kasteu en van boogkorven* Voor de voorziening in do vacaturo van penningmeester by het Waterschap de 80 Gem. Polders op Texel, is de volgende voordracht opgemaakt: 1. J. Rab Jansz., te den Burg2. D. Bruin Hz., te den Hoorn 3. A. Langeveld Az., te den Burg. De surnumerair der P. en T., H. Lntoyn, te Rotterdam, is met ingang vun 16 Aug. tydelyk geplaatst ten post- en telegraaf- kantore te den Bnrg, Texel. Anna Paulowna. Groenteveiling van Dinsdag 18 Aug. 1912. Aardappelen: f 0.90 f 1.40 per zak. kleine: f 0.60 a fl.per zak. Wortelen: f 1.20 k f 1.60 por 100 bos. Snyboonen: f0.50 f2.per 1000. Groote boonenf 0.16 f 0.22 per 1000. Slaboonen: f8.a f 11.per 100 K.G. Roode koolf 4.25 f 5.25 per 100. Zuster Borssum— Wualkens, wijkverpleeg ster alhier, is als zoodanig benoemd in kring 1 van de classis Alkmaar. De vereeniging «Wilhelmina" to Breezand zal op 1 Sept. a.s. eene ringrydery houden op fietsen, 's Avonds zal een vuurwerk wor den afgestoken. Beloven de gewassen in don Oost-Polder eene goede oogst, de vele rogon van do laatste dagen begint z(jn nadeeligon invloed te doen gelden. Tarwe en havor beginnou to schieten, do laatste zelfs terwyl zy nog vast staat.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 1