Bioscope-Theater. Dansclub T.O.G.O. De dvaalvegeo m Odyssees. Inschrijving leerlingen. Zuster C. H. van den Bosch Bijzondere Zorg Marine en Leger. Bij beschikking van den minister van oorlog ad interim minister van marine zijn de inspecteur van administratie I. Lombaard en de luitenant ter zee 2de klasse A. Seret Azn., na terugkeer met parti culiere gelegenheid uit Oost-Indië, op non-activiteit gesteld, en met 5 October, de officier machinist 2de klasse J. H. Voorthuyzen, met particuliere gelegenheid uit Oost-Indië teruggekeerd, en geplaatst in de directie der marine te Willemsoord. Opgave van alhier gevestigde en vertrekken personen van de Landmacht. Gevestigd. Naam: Beroep: Woonplaats: Gekomen uit: L.Ezerman, 2e luit. d. Art., Hoofdgracht 77, Breda. Stoomvaai-tbarichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland Vondel, thuisreis, vertrok 6 Sept. van Lissabon. Koningin d. Nederl,, thuisreis, pa«s. 6 Sept. Perim. Celebes, uitreis, vertrok 6 Sept. van Suez. Grotius, thuisreis, vertrok 7 - ept. van Singapore. Nias vertrok 9 Sept. v. Amsterdam n. Java. Bali, thuisreis, vertrok 8 S-pt v. Port Said. Oranje, uitreis, pass. 7 Sept. Perim. Pr. Juliana, uitreis, arriv. 8 Sept. te Batavia. Soembawa arriv. 7 Sept. v. Tjilitjap te Greenock. Rembrandt, uitreis, vertrok 7 Sept. van Algiers. Kambangan, thuisreis, pass. 9 Sept des nam. 6 uur Oungeness. Lombok, uitreis, pass. 8 Sept. Point de Galle. Ambon arriv. 8 Sept v. A'dam te Batavia. Rotterdamsore Lloyd. Palembang, uitreis, passeerde 5 Sept. Gibraltar. Walcheren arriv. 6 Sept van R'dam te Sabang. Djocja, uitreis, passeerde 6 Sept- Perim. Besoeki, uitreis, passeerde 7 Sept. Sagres. Sindoro, uitreis, passeerde 7 Sept Kaap del Armi. Bogor, uitrei9. pass. 8 Sept. Ouxhaven. Gorontalo, thuisreis, vertrok 9 Sept. v. Port Said. Kawi, uitreis, vertrok 7 Sept van Colombo. Malang, thuisreis, passeerde 8 Sept. Gibraltar. Rindjani, thuisreis, vertrok 9 Sept. v. Marseille. Wilis, uitreis, arriv. 8 Sept. te Southampton. Merauke, uitreis, arriv. 9 Sept. v. R'dam te Batavia. Kon. Holl. Llotd. Delfland, uitreis, vertrok 5 Sept van Teneriffe. Rijnland vertrok 7 Sept. v. Buenos-Ayres n. A'dam. Zeelandia, uitreis, vertrok 8 Sept. v. Vigo. Eemland vertrok 8 Sept. v. A'dam n. Buenos-Ayres. Frisia, uitreis, arriv. 8 Sept. v. A'dam te Buenos-Ayres. Kon. West-Indisobe Maildienst. Pr. d. Nederluitreis, vertrok 6 Sept. van Madera. Sirius vertrok 6 Sept. v. New-York n. West-ludië. Prins Willem V, thuisreis,pass. 9Sept. 10u.30 voorm. Kaap La Hague. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar üost-lndië: v jDatum der ter ï.r.elmp.eg. po„t.,or8ing p. zeepost via Amsterdam 13 en 27 Sept. 6.55 's av. p. zeepost via Rotterdam 20 6.55 's av. p. Holl, mail via Genua 10 en 24 6.55 's av. p. HolL mail via Marseille 17 3.40 's nm. p.Franschem.via Marseille 20 6.55 's (t. Atjeh, sumatra's West kust en Benkoelen alleen op verlangen d. afzenders) p, Duitscbe m. via Napels| 18 s 12.15'sm. Naar Palembang, Riouw, Banka, Billiton en Borneo p. Eng. mail via Brindis^lS en 27 Sept. 8.45'smor. p. Holl. mail via Genua 10 en 24 p. Holl. mail via Marseille 17 (alleen op verl. der afz.) p.Franschem-viaMarseille 20 p. Duitsche m. via Napels 18 Naar Atjeh en de Ooatknat van Snmatra: p. Eng, mail via Brindisi eiken Vrijdag 8.45'smor. p. Holl. mail via Genua 10 en 24 Sept 0.55 's sv. p. HolL mail via Marseille 17 i 3.40'si (alleen op verl. der afz.) p.Franschem.viaMarseille 20 6.55 's (v. Atjeh all. op verl. d. afz.) p. Duitsche m. via Napels 18 12.15'sm. Naar Guyana (Suriname) p. zeepost via Amsterdam 12 en 26 Sept.|6.55 'sav. p. mail via Queenstown 13 en 27 |3.40'snm. p. mail via Southampton 23 |6.55 'sav. (alleen op verl. der afz.) p. mail via SC Nazaire 30 |6.55 's av. Naar Curaqao, Bonaire en Arnba p. zeepost via Amsterdam 12 en 26 Sept 6.55 's av. eiken Dinsdag en Vrijdag 1 Oct p. mail via Southampton of Queenstown. p. mail via Hamburg (alleen op verL der afz.) Naar St. Martin, St. Enitatins en Saba: p. zeepost via Amsterdam 12 en 26 Sept|6.55 's (alleen op verl. der afz.)| p. mail via Engeland 23 |6,55 's Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier-kolonie en Transvaal eiken Vrijdag, 8.80 namiddags. Voor Hr. Ms. „Jakhal s" en „B n 1- hond" naar Malta; 14 en 15 Sept., 12 nar 'smidd. Naar S n e z 21 Sept. 12 nnr 's midd. Ingezonden Madadetlingtn. Het Fijne der Zeek. Niets is zoo belangrijk voor ons, als een gezond lichaam te hebben en alvorens een geneesmiddel toe te passen, behoort men eerst te vragen hoe het verkregen wordt. Om die reden is het, dat men, indien men een purgeerend water moet gebrnikeD, de voorkeur moet geven aan het natuurlijke Hunyadi J&tlOl, hetwelk zeker werkt en matig in prijs is. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 10 September. De torpedobootjagers 'Bulhond" en f Jakhals" zijn gisteren te Malaga aangekomen. Hr. Ms. „Dolfijn" is Maandag naar de Noordzee vertrokken. Hr. Ms. instrnctioschip „Havik", com mandant de luit. tor zee lo klasse F. J. van der Esch, is Zaterdag van Amsterdam te Hellevoetslnis aangekomen voor het honden van oefeningen in het Zuiderfrontier met de militaire loodsen. Aangekomen van Carlsham het Zweed- sohe stoomschip „Margaret". Onvoorzichtig. Jl. Zaterdag had ood juffrouw in de Nieuw- straat het ongelnk een bankbiljet van f800. in de kachel te werpen. Zjj heeft de asch ervan zorgvuldig versameid en wil die aan de Ned. Bank toonen, teneinde een nienw biljet terug te krijgen. Droevig. In een onbewaakt oogenblik viel een 5-jarig meisje van V. RSluisdijkstraat, Zaterdag avond in een knip met kokend water. Op het hulpgeschrei van een broertje, snelde een buurvrouw toe, die de kleine, met vreesoljjke brandwonden overdekt, er uithaalde, waarna de moeder, even om oen boodschap, werd gewaarschuwd. Deze viel vau schrik flauw, zoodat er nog iemand aan te pas moest komen om voor het kind de noodsakelijke geneeskun dige hnlp in te roepen. Namen. De loodskweekelingen A. Holstein en M. Hoedemaker hebben met gunstig ge volg examen afgelegd voor loods binnendienst. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Men verzoekt ons te wijzen op achterstaande advertentie betreffende de opening van het leesseisoen en de gelegenheid om voor zeer geringen prijs boeken ter leen te kannen krijgen. De inrichting is met tal van nienwe boeken vermeerderd. - In dftük ontvangen en afgedragen aan de twee oudj°s in de Wagenstraat, van J. O. f 0.25, B. f 0.05, B. f0.20, juffr. K. f0.50, M. fl.—M. K. f 1.A. S. i 0.25, Steen boot f 0.25, Gasboot f185, D. Z. f0.65, 1. f 0.50, M. f 0.50, V. f 0.50, N N. te L. fl.Door bemoeiingen van juffr. Jacobs alhier f 5.80, totaal f 14.80. Wie volgt Loting der Nationale Militie. Volg- Lotings- num. num. 1 48 Abbenes, Jan. 2 5 Agema, Jan. 8 49 van Amersfoort, Johannes. 4 94 Annes, Hendrik. 5 95 Arents, Jan Pieter. 6 18 Bakker, Cornelis. 7 91 Biegstraaten, Cornelis Antonie. 8 46 van Blejjswjjk Ris, Pieter Willem. 9 77 Blokker, Pieter. 10 83 Boekei, Klaas Jacob Cornelis. 11 40 de Boer, Reinder Pieter. 12 70 van den Bogaerde, Cornelis. 18 11 Bontes, Cornelis. 14 69 Boogaard, Gerbrand. 15 108 Boogaard, Klaas. 16 67 Boom, Willem Henri. 17 24 Borgart, Hendrikus Johannes. 18 101 Bos, Egbertns. 19 41 Bremer, Aris. 20 87 Bremer, Cornelis. 21 106 Broekhuizen, Klaas Jacobus Chris tiaau. 22 98 Brouwer, Aris. 23 21 Bruin, Gerardns Petrus. 24 92 ter Bnrg, Klaas. 25 85 Bnter, Willem. 26 47 Clowtirg, Arie Hillebrand. 27 88 Collette, Koenraad Christiaan August. 28 96 Coops, Kers Petrus Hendrikus. 29 68 Dbont, Jan Karei George. 80 100 Donkersloot, Arie. 81 31 Edens, Jan Pieter. 82 51 Eikel, Pieter. 83 44 Engel, Eduard. 84 22 Flens, Klaas. 35 29 Garstenveld, Pieter. 36 59 Gieling, Nicolaaa. 87 27 Gode, Maarten. 38 28 Gomes, Nicolaas Petrus Johannes. 89 61 ten Hacken, Lodewijk Nicolaas. 40 102 Heeres, Cornelis. 41 66 Jansen, Marinns Jacobus, 42 4 de Jong, Dirk. 43 28 Karsmau, Jacobus Johannes. 44 7 Keyzer, Tennis Johannes. geb. 25-6-98. 45 62 Kikkert, Jan Cornelis Nicolaas. 46 56 Klyn, Rijn. 47 2 van der Kooi, Jan. 48 60 Kort, Mattbys. 49 89 Kossen, Elbert. 50 90 Kruk, Cornelis Reindert. 51 16 Knnst, Gerrit. 52 37 Kwast, Henderikns. 53 20 LameDB, Johannes. 54 1 Lampert, Coenraad. 55 8 Landman, Willem. 56 81 de Lange, Johannes Jacobus Charles. 57 36 Luykx, Petrus Theodorus. 58 6 Luyt, Nicolaas Jacobus Johannes. 59 54 Meiers, Jan. 60 8 Minnema, Jasper. 61 50 Mooy, Hendrik. 62 53 Mos, Didericus Johannes Eppo. 63 82 Muller, Johannes Lodowyk Karei Martin. 64 85 Nienwbnnrt, Theodorus. 65 13 van den Nienwengiezen, Marinns. 66 80 Nienwland, Cornelis. 67 45 Nnkoop, Fran^ois Cornelis Hendrik. 68 42 van Os, Simon Petrus. 69 58 Pieterz, Pieter. 70 88 van der Plaat, Jan. 71 63 Ploojj, Pieter Anthonie. 72 15 Poortors, Arie. 78 72 Prins, Teunis. 74 99 Reus, Pieter Willem Hendrik. 75 74 Renvers, Jan. 76 83 van Biel, Simon. 77 93 Riemers, Hendrik. 78 26 Riemerts, Johannes Martinns. 79 17 Bieswyk, Gerardns Hendricus. 80 56 Riteco, Johannes Bernardns. 81 14 Roodt, Cornelis Johannes. 82 79 van Roiendael, Douwe Justns Willem. 83 105 Schoorl, Anthonie. 84 48 Schoorl, Dirk. 85 64 Schraver, Jorinns. 86 65 Schrier, Arie. 87 104 Slagter, Evert, 88 84 Slikker, Willem. 89 9 Smids, Dirk. 90 10 Sojjder, Willebrordus. 91 97 Spelman, Johannes Jacobus Hendricus. 92 80 van der Steen, Nicolaas Wilhelmus. 93 89 Stobbe, Jan. 94 57 Stnrk, Johan Pieter. 95 75 Tonw, Cornelis. 96 76 Varenhorst, Petrns Cornelis Johannes. 97 12 van der Veer, Izsak. 98 86 Verberne, Cornelis. 99 78 Veuger, Klaas. 100 19 de Wit, Johannes Cornelis. 101 52 Wyker, Cornelis Johannes Hendrik. 102 71 de Wyo, Jacob. 108 84 Zeeman, Pieter Lonwrens. 104 25 Zits, Gerardus Barnardus Johannes. 105 78 Zwart, Jan. 106 82 van Zweden, Jacob. Verdronken. Reeds vroeg in den morgen word men te Terschelling opgeschrikt door het bericht van de „Brandaris", dat de schelpenzuiger „Nep- tunus" het SchuiteDgat binnenkwam met het sein in top: „heb geneeskundige hulp noo- dig". By aankomst vernam men de trenrige tyding, dat de sloep van het loodsafhaal- v&artuig, bemand met vyf man, by het af halen van den zeeloods van het Nederland- ■cbe stoomschip „Tak van Poortvliet", op de Vlierede was omgeslagen. Vier der op varenden werden opgenomen door een sloep van het stoomschip. Van dezen gaf de zee- loods T. Bloem echter geen teeken van leven meer. De matroos A. Starrenburg werd in het geheel niet meer gezien en is dus hoogst waarschijnlijk verdronken. Beide omgekome nen zyn gehuwd en laten gezinnen met onderscheidenlijk 5 en 1 kinderen achter. De dokter was bjj het afzenden van dit be richt nog bezig, te trachten de levensgeesten van den zeeloods op te wekken, maar de hoop op z(jn behoud was gering. De H. IJ. S. M. heeft gister aanbesteed het maken en stellen van den bovenbouw 't verdekte personen- en goederenbrug en het verlengen der perronoverkapping op het stationsemplacement Alkmaar. Raming f40.200 Ingekomen 1 biljet van de heeren Van Egmond Co. Zoeterwoude f 41.400. 0e eerste beugvisch. Door de beugsloep P. R. 22, „Burgemees ter Beyen" is gisteren de eerste levende beugvisch in dit seizoen te IJmniden aan gebracht. - De Staatsraad in buiten gewonen dienst L. A. Ditlof Tj assens, secretaris-generaal van het departement van marine, heeft tegen 1 October zyn ontslag nit 's lands dienst aangevraagd. Jubilee. De heer E. Franken, directeur der directo belastingen, invoerrechten en accijnzen te Amsterdam, zal 16 dezer 40 jaren als amb tenaar by dat dienstvak werkzaam zijn. Door ambtsbezigheden is de jubilaris op dien feest dag uitstedig. Zondagmiddag even twaalf uur stapte de machinist v. B., die jaren lang aan de Holl. IJzeren Spoorwegmy, was verbonden, aan het station te Haarlem van zyn machino, er niet aan denkende, dat er juist een snel trein op de neveDlyn moest p&sseeren. Hy werd door de locomotief van dien trein ge grepen en in drie stnkken gereden. De dood was onmiddellijk ingetreden. De man laat een weduwe met drie kinderen achter. Het ongeluk bij het Vossegat. Gistermorgen had te Utrecht op het Roomsch- Kutholieke kerkhof de begrafeniB plaats van de omgekomenen Makka, Van der Pol en Van Gorp. Van de militaire gebouwen bing ten teeken van rouw de vlag halfstok. Te half elf ongeveer vertrok de stoet van het militaire hospitaal. Duizenden menschen hadden zich langs den weg geschaard. Voorop ging het vuurpeloton, bestaande uit vjjfcig infanteristen, gevolgd door de muziek van het regiment genietroepen, daarna volgden de drie lijkwagens, die onder kransen bedolven warenvervolgens de familierytuigen, terwyl de stoet werd gesloten door deputaties van verschillende wapens. Op het kerkhof had een groote menigte gepoogd een plaatsje machtig te worden. Inder de aanwezigen merkten we op gene- raal-m&joor Bisschoff van Heemskerk, inspec teur der infanterie, generaal Kleynhens, commandant van de Nieuwe Hollandsche Waterlinie, kolonel Koolemans Beynen, com mandant der genie, luitenant-kolonel Von Bruoken Fock, der genie, luitenant-kolonel Franipois, plaatselijk commandant, jhr. Bogaert, kolonel-commandant der veldartillerie, majoor Maller M^ssis, van den generalen staf, tal van officieren, benevens wethouder Van Dieren Bijvoet, waarnemend burgemeester. Nadat de dienst in de kapel had plaats gehad door prelaat Starink, bygeBtaan door de kapelaans Balk en Meyerink, werden de kisten naar de groeve gedragen waaromheen de militairen zich in carré hadden geschaard. De kisten werden naast elkander in één groeve gezet, waarna het peleton vuur gaf en de beaarding plaats had door prelaat Starink. Door kolonel Koolemans Beynen word vervolgens het woord gevoerd, die de over ledenen herdacht als goede soldaten, die opgewekt hun dienst deden en die hot slacht offer van hun beroep werden. Spr. bracht een woord van hnlde voor den heldenmoed, betoond by de redding der drenkelingen. Spreker hoopt dat de aanwezige militairen door nog grooter plichtsbetrachting een goe den band znllen vormen tusschen hoogere en lagere militairen. Door kolonel Klerk de Reus nit 's-Bosch werden de overledenen eveneens herdacht als goede soldaten, terwyl spr. ten slotte eenige troostwoorden tot de familieden richtte. Nadat nogmaals gebeden waren gezegd en bloemen waren gestrooid in het graf, was de plechtigheid geëindigd. Vervalschitig van een paspoort door een burgemeester. Gisteren stond voor de Haarlemsche recht bank terecht jhr. mr. C. A. Elias, burge meester van Zaandam, wien ten laste gelegd was, dat hy «in de le helft van 1911 te Zaandam, Haarlem of elders in Nederland, hoeft doeD valschelyk opmaken een reispss, door als burgemeester der gemeente Zaandam by een door hem onderteekende missive, gericht aan den commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, ten behoeve van den ingezetene van Zaandam, jhr. Jan Maurits Elias, aan de Nederlandsche regeeiing een buitenlandschen reispas voor een reis naar Rusland aan te vragen, by welke mis sive, zooals by wist, tevens waren gevoegd de voor het opmaken van den reispas be- noodigde verklaring en opgave, welke op gave gelyk hy wist den leeftyd van den betrokken ingezetene, in strijd met do waarheid, als 21 jaar in plaats van als 17 jaren vermeldde, op welk een en ander (in overeenstemming met een algemeen door den betrokken Ned. minister verstrekte opdracht) die commissaris, of van zijnentwege een of meer anderen, allen te goeder trouw, af gaande op de als gemeld verstrekte opgave, een reispas als bedoeld hebben opgemaakt, waarin de leeftyd van jhr. J. M. Elias voor noemd, in stryd met de waarheid werd ver klaard te zyn 21 jaret), een en ander met het oogmerk, om dien aldus valschelyk op- gemaakten reispas te gebruiken, of te doen gebruiken, als ware by echt". Zes getuigen waren gedagvaard. Eerst werd beklaagde ondervraagd. De burgemeester antwoordde, dat de bedoelde reispas voor zyn zoon was. De pas was noodig voor een reis naar Rusland, die ge maakt werd door beklaagde, zyn zoon, en den wethouder van Zaandam, den heer P. Latenstein. Beklaagde zei te weten, dat in den pas de leeftyd van zyn zoon alB 21 jaar was opgegeven. Ook verklaarde jbr. mr. Elias, dat de wethouder, de heer Latenstein, met de opgavo van den ODjnisten leeftyd bekend was. Als eerste getuige werd gehoord de heer S. Petri, oud-chef der provinciale griffie. Deze gaf een uiteenzetting van den gang van zaken by de afgifte van bnitenlandsche paspoorten. Van het departement van Buiten- landsche Zaken heeft de provinciale griffie altyd een stapeltje blanco-passen in voorraad, ter bespoediging van de afgifte. Deze blanco- passen zyn van te voren reeds geteekend. Beklaagde: met een handteekening of ■tempel Getuige (na beschoawing der stakkeD) Blijkbaar met een stempel. Ook bleek nog, dat de pas van jhr. J. M. Elias door den toen fungeerenden waarne mend-commissaris der Koningin, den heer P. B. J. Ferf, was geteekend. Voorts zei de heer Petri nog, dat men het afgeven van passen op de opgaven van den burgemeester afgaat. Daarop moet men kunnen vertrouwen. Daarna werd gehoord de heer G. Hoog- schagen, commies ter secretarie te Zaandam. Deze verklaarde, dat de burgemeester by hem gekomen was met de boodschap: de leeftyd van mijn zoon moet wat ouder in gevuld worden; niet 17, maar 21 jaar, dat moet dan maar een schrijffout zyn. De heer Hoogschagen had deze boodschap aan den hoofdcommies overgebracht. Officier van Justitie: Begreep n niet, dat u iets onbehoorlijks deed? Getuige: Oob, ik beschouwde het als een opdracht van een superieur. Beklaagde: Heb ik eenige pressie uitgeoefend om het stak onjuist in te vallen Getuige: Van pressie was geen sprake. De heer J. W. J. D i e b e 1 s, adjunct- commies ter secretarie, heeft de stukken voor den paB in orde gemaakt. Hy had op dracht van den heer Hoogschagen ontvangen. Getuige zei dat hy later gezien had, dat de leeftyd niet juist was opgegeven. Officier van Justitie: Waarom hobt u het stuk valschelyk ingevuld? Was het. omdat de burgemeester het had gezegd Getuige: Daarop kan ik niet antwoor- in. Officier (op scherpen toen)Daarop kunt u wel antwoorden, u staat hier onder eode. Hadt u den pas ook valsch ingevuld als een willekeurig man het aan het loket had gevraagd. Getuige zwygt. Later deelt getuige nog mee, dat de burge meester den by de paspoort-aanvrage ge- voegden staat van inlichtingen niet heeft gozien. De heer Kraan, hoofdcommies ter secre tarie, beantwoordde enkele vragen over de onderteekeDÏDg der aanvrage voor den pas. De heer P. Latenstein, wethouder van Zaandam, verklaarde, dat de reis naar Rusland ondernomen was om den Tzaar na mens de gemeente Zaandam dank te be tuigen voor de aanbieding van het stand beeld. Voor de reis zyn geen kosten op rekening dor gemeente gemaakt, alles is uit eigen zak betaald. Getuige heeft eerst na afloop van het offlcieele deel der reis van de onjuiste opgave geweten. Na de audiëntie had een diner by den Nederlandschen gezant in Rusland plaats. Tusschen het diner en het dessert heeft getuige een sigaartje zitten rooken met den gezant, onder vier oogen. De gezant zei: «er is een moeilijkheid met de te verleenen onderscheidingen. Do Rus sische regeoring zit met het jonge mensch, dat wordt te jong geacht voor een decoratie." Getuige heeft dit toen beaamd, want hy was pas van school. Onder het naar het hotel rijden heeft getuige den burgemeester over het geval gesproken. De burgemeester zei toen: «Ja, maar ik heb wat gesmokkeld en myn zoon 3l/9 jaar ouder opgegeven." Ik dacht dadelyk, zoo vervolgde getuige dat is niet good. Om den goeden toon tydens onze reis niet te vergallen, heb ik er even wel over gezwegen. President. Waarom dacht u, dat de burgemeester gesmokkeld had Getuige: Ik dacht om een decoratie voor zyn zoon le krygen. Beklaagde ontkende dit en vroeg aan getuige: «Hadden we de reispassen noodig om by den Tsaar toegelaten te worden?" Getuige: Ik weet bet niet precies. Beklaagde: Weet getuige niet, dat ik bjj de aanvaarding der ridderorde voor myn zoou hob geteekend, omdat hy nog minder jarig was? Getuige: Ja, dat is zoo. De verdere behandeling der zaak werd hierop verdaagd tot Maandag 16 September te 10 uur. Dan zal nog gehoord worden de heer P. B. J. Ferf, die thans nog uitlandig is, maar dan weer terng zal zyD. De heer Ferf heeft den reispas voor jhr. J. M. Elias geteekend. De natte zomer. In Friesland breidt de aardappelziekte zich door den natten zomer in de laatste dagei snel uit. Vooral de Munstersche soorten worden aangetast. Op sommige akkers is wel 80 van de vrucht ziek. Op de zandgronden werden de aardappelen voor de fabrieken gekocht; de prys is niet hoog 8590 ct. per H.L. Sommige verbouwers verkochten voorkoop voor f 1 den H.L. De ramp in de Clarence-mijn. Béthune, 7 Sept. Het aantal slachtoffers van de ramp in de Clarence-myn is als volgt Opgehaald zyn 31 personen, die reeds over leden waren of inmiddels aan hnn wonden zyn bezweken. Van deze is de identiteit vastgesteld. Bovendien nog 42 vermisten of overledenen, die nog niet naar boven zyn gebracht, terwyl nog 15 gewonden in de ziekenhuizen worden verpleegd. Sneeuw in Tlrol. Uit Innsbrnck wordt gemeld: Op de ber gen in Tirol woeden sneeuwstormen. De versche sneeuw ligt in Noord-Tirol reeds tot diep in de dalen. Op den Brenner pas woedde hodonmorgen een sneeawstorm, dat het vee reeds een maand vroeger dan anders van de Alpen naar beneden gehaald moest worden. De nieuwe haven op Helgoland. De nieuwe haven voor torpedo-vaartuigen op Helgoland, die byna 80 millioen mk. heeft gekost, is ten naaste by klaar. De twee havenhoofden, waarvan het oostelijke 600 M., het westelyke 400 M. lang is, zyn zoo goed als voltooid. Het was gisteren de herrinneringsdag van TolstoI's geboortedag 9 September 1828. Een kernwoord van hem «Wanneer twee menschen wrokken, hebben beiden daaraan steeds schuld; en die schnld wordt ontzaglyk zwaar voor dèngene, die niet wil toegeven". voor onze kleinen een kleedingstukje of iets dergelijks te vervaardigen. Dankbaar zal de commissie een dergelyke gift aanvaarden. Met dank voor de plaatsing, geachte Redactie, het Bestuur: Bonaeiüs, voorzitter. Kikkert, 2de voorzitter. Kuiper, secretaris. Janzen, 2de secretaris. Mej. Blaauboer, penningmeesteresse. Correspondentie. Den heer Z. Het stukje is ongeschikt voor ons blad. INGEZONDEN. Geachte Redactie! Beleefd verzoeken wjj U een kleine plaats ruimte voor onderstaand stukje. Velen is het misschien bekend, dat hier ter stede een commissie bestaat, die zich ten doel gesteld heeft, arme kinderen met St. Nicolaas een feestje te bereiden. De laatste 3 jaren is dit feest, dank zy de goede giften der Heldersche burgery, uitnemend geslaagd, zy het dan ook, dat het slechts op kleinen voet kon georganiseerd worden. Om hieraan eenige uitbreiding te geven, heeft de Bood v. Ned. OnderwyzerB zich met deze commissie in verbinding gesteld, om gezamen lijk dit jaar een grooter aantal kinderen een prettigen dag te bezorgen. Even als vorige jaren, zal ook nu weer een beroep gedaan worden op de offervaardigheid onzer mede- plaatsgemooten. Binnen enkele dagen znllen lysten gepresenteerd worden, waardoor een ieder in de gelegenheid wordt gesteld zijn goede gaven te offeren. Doch niet alleen door hot teokenen op de lyst, ook nog op andere wjj zo kan men ons helpen het doel te bereiken. Misschien worden wel dames gevonden, die, na de lange avonden weer aanbreken, tyd en plezier zullen vinden, om Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Adverientiën. Heden overleed plotseling onze Echtgenoot, Vader en Behuwdvader W. Ketelaar, in den ouderdom van ruim 63 jaar. Den Helder, 7 Sept. 1912. Uit aller naam: Wed. W. KETELAAR - v. d. Bosch. Verzoeke van rouwbeklag ver schoond te bly'ven. Het behaagde den Heere van leven en dood van ons weg te nemen onzen gelief 1 en Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer Cornelis Nijdam, Weduwnaar van Mej. Wiggertje Tolstra, in den ouderdom van 73 jaar en 8 maanden. WIETZE NIJDAM. NEELTJE NIJDAM-Klomp. REINDER NIJDAM. NEELTJE NIJDAM—Van Doorn. NEELTJE NIJDAM. JACOB NIJDAM. Ewycksluis, Anna Paulowna, 8 September 1912. De Heer en Mevr. WEBER—Carbasius betuigen bunnen hartelijken dank aan allen, die blijk gaven van belangstelling by de geboorte van hunne Dochter. Den Helder, 6 Sept. 1912. By ons vertrek naar Noord-Amerika per s.s. „Potsdam", brengen wy familie en bekenden een hartelijken groet. A. LAMENS geb. v. Oosten. M. LAMENS. G. LAMENS. L. LAMENS. W. LAMENS. Kinderen. Voor de vele bewijzen van deelneming by het overlijden van onzen innig geliefden Echtgenoot, Zoon en Broeder ondervonden, betuigen we onzen hartelijken dank. Namens de Familie: Wed. B. VAN *T HULL— Boevé. Apeldoorn, 10 Sept. 1912. Dankbetuiging aan alle vrienden en bekenden die mede geholpen hebben aan de 55-jarige feest viering op 3 September jl., zoowel buiten als binnen de gemeente. JOH. DE KLERK en Ecbtgenoote, Extra geëngageerd! Vrij gevolgd naar de gedichten uit de „Odyssee" van Homeros. (48 Tafereelen). Van af Vrijdag 6 Sept. tot en met Donderdag 12 Sept. geheel nienw Programma. PRIJZEN DER PLAATSEN: Loge f0.47, leRangfO.32,2e Rang (0.22 inclusief stedelijke belasting. KINDEREN beneden 12 jaar, op alle rangen half gold. Aanvang lederen avond te 7 uur. Zondags te 2 uur. Zondags diploma's en vrybiljetten niet geldig. Leesbibliotheek van de Maatschappij tot Mot wan 't Algemeen. Opening van het Leesseizoen op Maandag 16 September avonds 67* tot 9 uur. Catalogus 5 cent. Leesgeld 1 cent per deel per week. Burgemeester en Wethouders van Helder maken bekend, dat de inschrijving van nieuwe Leerlingen op de Gemeente school No. 3 (W. de Boer), No. 4 (L. van der Ploeg), No. 5 (A. Klerk), No. 6 (L. de Bruin), No. 7a (G. E. Kloosterhuis), zal geschieden op ZATERDAG 14 SEPTEMBER a.a., des namiddags van 1 tot 2 uur, en dat belanghebbenden zich moeten aanmelden onder overleg ging van geboorte- en vaccinebewijzen der kinderen, aan de school der wyk, waartoe zy behooren. Ondergetekende beeft de eer, het geachte publiek mede te deelen, dat hy zijne Zaak heeft overgedaan aan den heer C. SIM0NSE, die sedert 23 jaar in zyne Zaak is werkzaam geweest. Onder dankbetuiging voor het genoten vertrouwen, beveel ik myn opvolger beleefd by U aan. A. KORFF J»., Laan 8-10. Onder verwijzing naar bovenstaande, beeft onder- geteekende de eer zich be leefd by het geachte publiek aan te be velen, als opvolger van den heer A. KORFF Jzn., en hoopt door nette af levering en billijke pryzen zich bet vertrouwen, door zyn voorganger zoo ruimschoots ondervonden, waardig te maken. De Zaak is gevestigd Laan 35, over de Trompstraat, terwijl tevens bood schappen worden aangenomen aan zijn woonhuis, 2e Vroonstraat 78. C. SIMONSE, Meubelmakerij. is van hier vertrokken naar Amsterdam, Kanaalstraat 176. „T1VQ1.1". Het Bestuur van bovengenoemde Dans club bericht hare Leden, dat de Cursus Zondag a.a., des avonds ö'/j uur, zal aanvangen. Het Bestuur. N.B. Tevens gelegenheid tot het aan leiden van nieuwe Leden. Op dergeteekende heeft nog- eenige uren vrij voor het geven J. F. PALA, Koningstraat 4. Engelsch-F ransch Ond in de Fr. en Eng. taal. Conversatie en correspondentie. Snelste methode om te leeren lezen, schrijven en spreken. Cursus- en Privaatlessen. Fr. brieven No. 237 Bureau v. d. blad. Er b. z. a. voor den Helder een on gehuwd Sohildersknecht, voor vast of los, zelfstandig kunnende wer ken, van goede get. voorzien, vrij v. drank. Br. fr. met opgaaf van loon, aan Tj. YIERSTRA, Schilder, Witmarsum, Friesland. Gevraagd een flinke Jongen of aankomend Bediende. Adres: P. DE GEUS, Banketbakker, Keizerstraat 98. Te huur met 1 Oct. f2.50 per week oen Woonhuis, Koningdwarsstraat No. 34, met gas-, geen waterleiding. Adres: Kanaalweg No. 155. Te buur oon Woning met Gas- en Waterleiding, Achterstraat 63. Te bevragen: Hoofdgracht 29a. TE HUUR oen Woonhuis, met waterleiding aan de Achterstraat no. 41a, f 2.20 p. w. Adres: Koningstraat 20. TE HUUR hot WINKELHUIS voor aan de Binnenhaven 23, met grooten kelder. Adres: THIEMAN, Spoorgracht 36. Burg op Taxal. Heerenhuis te huur op prima stand. Zeer geschikt voor Confectie- of Mode zaak. Te bevragen by J. J. VAN WESSEM te Burg op Texel. Te buur of te koop een Woon- on Winkolhuis met Boven huis. Te bevragen Langestraat 18. Uit de band te koop eenige nette Burgerwoonhuizen en een per ceel Bouwterrein aan de Van Galenstraat. Adres: Bureau van dit blad. Ter overname aangeboden een goed beklante Zaak in Kruidenierswaren, Gedistilleerd, met oude Vergunning, voor uitbreiding vat baar, op eersten stand. Brieven onder no. 236 Bureau v. d. blad. Te koop een in goeden staat zynde VLET, met geheel nieuw tuig. Te bevragen lett. M, Hulppostkantoor Oudeschild (Texel). Straatpuin. Ta koop ongeveer 200 Ms. KIin- kor-atraatpuin, liggende op het Gemeente-erf by de School aan de Vlsch- markt te Helder. Inlichtingen geeft de Gemeente-Bouw meester. Voor billijken prijs te koop 500 zak beste Zandaardappelen (blauwa an blanka), bij L. BAARS, Schoolvaart 38, Julianadorp. is noodig voor schoolgaande Kinderen. Afdoend Hoofdwater doodt onmiddellyk zelfs de kiemen. 25 35 50 ct. per flacon. A. MIJMHARDT, Drogisterij, Kanaalweg 147, by „Casino".

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 2