KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje jcMeMu-ToRlelliii, voor Heldor, Texel, Wieringen en Anna Pauiowna. „Leger des Heils'% Openbare Vergadering „DOOR EENDRACET STERK". No. 4141. Woensdag 16 Ootober 1913. 40ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct., fr. p. post 75 ct., buitenland f 1.35 Pre- Zondanbl miënl Modeblad liegei >->Zondagsblad» 37J idcblad >>>65>>»>75> (Voor het buitenland bij Toornitbetaling.) Adrertentiën Tan 1 tot 5 regels (bjj Toornitbetaling) 30 cent. Elke regel meer6 a Beargs-ezemplaar2J Vignetten en groote letters wordea naar plaatsruimte berekend. Interc.» Telefoon BO. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever C. DE BOER Jr. (»./k BERKHOUT t Co.), Helder. Bureaus Spoorstraat en Koningstraat. 'Tweede Blad. Agenda. Oagelgks Bioscoop-Voorstellingen. Kanaalweg. 15 Oet. Concert te geven door „Toonkunst". 17 (jet. Ned. Chr. 6eh. Onth. Bond. Openb. Verg. Sprekers: W. ten Boom, onderw.„Een verwoester", en R. R. Posthuma, onderw. „De grootste vijand van ons land en van ons volk". Gebouw Chr. Jongel. Ver. Spoor straat, 8 uur. 18 Oct »"Jet Ned. Operette-Ensemble". Opvoering van »Eva", (het fabrieksmeisje). Casino, 19 Oct. „Pro Patria". Feestelijke Vergadering. '27 Oct. »De Dageraad". Openbare Vergadering. Spr. Dr. J. Rutgers. Onderwerp: «Liefde cn Huwelijk". Casino, 'smorgens 10uur. UIT HET BUITEHLAND. Vervolg van 't Eerste Blad.) Do oorlog in den Balkan. De ,Nordd. Allgem. Zeitung» zegt in haar week-overzicht//Het is niet meer te ver wachten, dat de pogingen om het uitbreken van een oorlog te voorkomen, nog succes zullen hebben. Uit het optreden van Monte negro valt af te leiden hoe de beslissing van de andere leden van den Balkanbond zal uit vallen. De pogingen der mogendheden hadden van den beginne af reeds een verder strekkend doel dan alleen om een Balkan-oorlog te voorkomen. Het kwam er vooral op aan, te zorgen, dat de groote mogendheden niet in de verwikkelingen zouden worden betrokken en de door haar gemeenschappelijk afgelegde verklaring, dat zy geen wijziging van den territorialen «status quo" zullen dulden, is een waarborg, dat dit niet het geval zal zijn." En intusschen is het antwoord van Servië, Bulgarije en Griekenland aan de gezanten der mogendheden overhandigd. VolgenB den «Temps'-correspondent te So fia bevat het antwoord van Bulgarije op de nota der mogendheden, een dankbetuiging voor de belangstelling, die het optreden der mogendheden toont ten opzichte van het Balkan-vraagstuk; het zegt de belangrijke mededeeling, dat de mogendheden de uit voering der hervormingen zullen ter hand nemen, te waardeeren en voegt daaraan toe: Wy bevinden ons echter in een toestand, die het ons ten plicht maakt zelf rechtstreeks aan de Porte te vragen haar hervormings bedoelingen in Macedonië nader uiteen te zetten. Tezelfder tijd zal aan den Turkschen zaak gelastigde een memorandum worden over handigd, waarin wordt uiteengezet, dat de Balkanstaten sedert tal van jaren op de be loofde hervormingen in Macedonië wachten en dus verplicht zyn zelf de voorwaarden vast te stellen, waaronder orde en vrede kunnen worden hersteld. Het memorandum somt de reeds bekende voorwaarden op en eindigt met te zeggen: om de uitvoering van dit program te ver zekeren is het toezicht van de groote mogend heden en van de Balkanstaten is onvermij delijk. De nota vraagt aan Turkije als bewijs van ernst, voor het geval het de voorwaarden der Balkanstaten' aanvaardt, onmiddellijke demobilisatie van 't Turksche leger en geeft aan de Porte een korten, maar redelijken tyd om een beslissing te nemen. Natuurlijk dat Turkjje van zyn kant niet op die voorwaarden zal ingaan. De stryd is feiteljjk al ontbrand op andere punten. Volgens officieele berichten gistermorgen te 9 uur uit RiBtovatsj ontvangen, trokken de Turksche troepen te vijf uur in den morgen de Servische grens over tusschen Ristovatsj en Gornivttowitsjzy vielen de Servische troepen aan. De stryd is begonnen. [Ristovatsj ligt ten zuiden van Wranja aan de Servische grens, aan den spoorweg van Nisi naar Ueskjoeb.] Naar aanleiding hiervan zegt men in Bel grado dat de toestand, die al zoo kritiek was nu nog verergerd is door Turkije, dat onge regelde benden van boosdoeners wapent en afzendt op de Servische bevolking. Uit de streek van Eossowo zyn dan ook reeds meer dan 800 gezinnen naar het Servisch grond gebied gevlucht. Het Reuter-agentschap zendt achtereen- volgens de volgende berichten omtrent de gevechten aan de grens: Een officieel telegram meldt, dat na een gevecht, dat van het aanbreken van den dag tot 4 uur in den namiddag duurde, het Noorderleger de stad Bielopolis bezette. De Servische bevolking begroette de Montene- grjjnen met groote vreugde. Een telegram uit Skoetari meldt, dat de Montegrynen het Turksche dorp Triana in brand staken, waarbij vele kinderen gedood werden. De gevechten duren voort om Berana. De Montenegrynen rukken op naar Goussinje, Plahva en Akona, doch stuiten op krachtigen tegenstand. Een Turksche colonne, uit het Noorden komende, marcheert in de richting van Akana en heeft de Montenegrynen groote verliezen toegebracht. De Montenegrynen in de richting van Toezi opereerend, ontmoetten een verwoeden tegenBtand. De Turken, die het district Tranie bezet hebben, verdreven de Monte negrynen. En uit Saloniki meldt hetDe gevechten om Berana zyn zeer hevig. Ondanks de her haalde aanvallen der Montenegrynen hadden deze geen succes ten gevolge van de doods verachting waarmede de Turksche troepen en de Albanische vrijwilligers vochten. Een Bulgaarsche bende van 200 man kwam in gevecht met gendarmes en troepen in het district Jenidsche het plaatsje WardoHr leed veel ten gevolge van dit gevecht. De Bul garen wierpen met bommen naar de soldaten, waardoor verschillende huizen in brand vlogen. Het antwoord der Porte aan de gezanten is gistermorgen aan den Oostenrykschen ambassadeur overhandigd. De Poite dankt de mogendheden voor de vriendschappelijke belangstelling, betoond voor den toestand in Europaesck Turkije, en voor de uitoefening daarvan in het be lang van den vrede. De nota zegt verder, dat de Porte vastbesloten is hervormingen in te voeren, maar daarbij geenerlei vreem den invloed, welken ook, kan .dulden. De hervormingen, gevraagd door de Bal kanstaten, bevatten nogverdeeling der provincies in ethnische districten, gelijkheid van schoolonderwijs, ongeacht de godsdien stige overtuiging, vertegenwoordiging in het parlement, toelating der Christenen tot alle bestuursfuncties, militairen dienst voor de Christenen, in afdeelingen met Christenen als kader. Proclamatie van Servië. De Servische regeering publiceert een proclamatie, waarin zy zegt, dat Servië door Turkye is aangevallen en dat de Turksche militairen de steden Ristowatz en Vrstigisj overvielen. Dit is het beste bewijs, dat Turkye niet denkt aan het doorvoeren der hervormingen. Servië zal zich verdedi gen en den stryd aanvaarden. De diplomaten te Konstantinopol zyn van meening, dat Turkije niet meer zal antwoorden op een ultimatum van Italië, daar de Turken gevoelen, dat men hen uit Europa wil werpen. Zy zyn daarom vast besloten aan allen het hoofd te bioden. NIEUWSBERICHTEN, HELDER, 15 October. Op Woensdag 30 October a.s. zal, naar wy vernemen, eene liefdadigheids voorstelling worden gegeven ten voordeele van de Vereeniging .Tot Steun*. Op deze voorstelling zullen haar welwillende mede werking verleeneu de dames Boldingh en Molenaar, en het marine-ensemble «Orpheus*' onder directie van den heer Koek, en mej. Rika Koek. De heer M. J. Ternooy Apel, de be kende acteur, is Zondag 1.1. ovorleden. Bevaar voor wielrijders. Uit Haarlem meldt men d.d. 13 Oct. aan de ,Tel.": Voor de derde maal in drie weken tjjd is op dezelfde plaats op de lyn Haarlem Amsterdam van de E S.M. een ernstig onge luk voorgevallen. Veertien dagen geleden werd een man zóó ernstig door de trAm aangereden, dat by in bewusteloozon toestand naar een der ziekoDinrichtingen te Amsterdam moest wor den gebracht; de vorige week werd van een dame de flets totaal verbryzeld, zy zelf kwam er goed af en nu heden (Zondag) is een 22-jarig meisje daar totaal verpletterd. Ongeveer elf uur fietsten twee meisjes uit Heemstede van de richting Haarlem naar Halfweg. De tram uit Haarlem reed haar achterop, en hoe het nu precies gebeurd is weot eigenlyk niemand te vertellen. De meest waarscbynlyke onderstolling ïb, dat het aan de rechterzyde van het fietspad rydende meisje naar links is willen uitwyken, dat ze daarby gebotst tegen haar metge zellin, door den schok naar rechts is over- gebogen en zoo op de. rails is terecht ge komen. Van stoppen van den wagenvoerder kon geen sprake zyn; het lichaam werd eenige meters ver meegesleurd en na het opvijzelen van de tram was er van het meisje niets anders dan een vormlooze massa over, die een deken werd bijeengezameld en naar het lykenhuisje aan het Lielaantje werd ge bracht. Wy sparen onzen lezers verdere bijzonder heden, alleen dit nog. Dat het lichaam conige meters is voort- gesleurd en onder den motorwagen als ver- maald is, blykt wel hieruit, dat de schoenen tusschen de rails werden gevonden. Wy hebben, het ongeluk vernemende, een onderzoek ter plaatse ingesteld en daarbij is ons gebleken, dat het plaats bad vlak voor het oude raadhuis van Haarlommer- liode en Spaarnwoude, juist op een plaats, die als een der meest gevaarlijke kan wor- 'en beschouwd op de lyn Haarlem—Amster- am. Wat toch is het geval? Van Haarlem af wordt het z.g. fietspad tot even voor het oude raadhuis van de rails der tram gescheiden door een grasberm. Wie dan op het fietspad rijdt, heeft geen gevaar. Doch even voor het oude raadhuis maakt de tram een bocht, een heel flauwe, en is de grasberm tusschen rails en fietspad wegge nomen tot over een afstand van ongeveer 50 Meter. De fietsrijders bljjven zonder het gevaar te kennen het fietspad berijden, ook zonder te weten, dat de treeplanken van de tram zich over dat fietspad uitstrekken. De aanrijding van veertien dagen geleden en die van de vorige week, was daarvan het gevolg, men waant zich, rydende op het fietspad, veilig en staat aan de grootste ge varen bloot, zooals nu weer is gebleken. De naam van de thans zoo ongolukkig omgekomen jonge dame iB T. Balk, dienst bode te Haarlem. Haar zuster, die haar vergezelde, was zoo onder den indruk, dat zy geen woord kon uiten en per auto i Haarlem moest worden gebracht. De ouders werden omzichtig telegrafisch ontboden. Wy hebben eenige inwoners gesproken aan do Liebrug, die allen wezen op de onveilig heid van voetgangers en fietsers op dat puot van den weg Het vreeselijke ongeluk van eergisteren, waarby een 22-jarig meisje het leven liet, zal er, naar wy hopen, toe leiden, dat op dat punt van den weg Haarlem—Halfweg maatregelen worden getroflen, die zoo iets in den vervolge onmogelijk zullen maken. Wij vernemen nader, dat het meisje te Heemstede in betrekking was. Ernstig werd geklaagd over het feit, dat het byna een uur duurde eer de opvyzelaar uit Haarlem was aangekomen. Door een auto overreden. Terwyl een bejaarde man Zondagavond op den Overtoom bjj de Gerard Brandstraat te Amsterdam bjj een tramhalte stond te wachten, is hjj door een auto overreden. Ernstig verwond is naar het Wilhelmioa- gasthuis overgebracht. Diefstal. De heer A. George, consul van Servië te Sofia, die Zondagavond met den Duitschen trein van 8.35 te Amsterdam is aangekomen, heeft by de politie aangifte gedaan, dat hem in den trein een valies is ontvreemd, inhou dende een vry aanzienlijk bedrag aan gelds waardig papier en eenige gouden ringen met diamanten. De heer George verdenkt een dertigjarigen medereiziger van den diefstal. Padvinderij. De hertog van Connaught, oom van koning George, is niet alleen gouverneur-generaal, maar ook hoofd-padvinder van Canada. Er gens in Saskatchewan sprekende, by de opening van een school, wees hy het bezwaar af, door sommigen geuit, dat de padvinderij militairistische beweging is. Dat is onjuist, e hy, tenzij het militairisme is de jongens leeren zich goed te gedragen, zich ver standig te vermaken, anderen te ontzien, hun meerderen te achten en gezond te zijn. Klimaat-verandering. In Amerika houdt men van grootsche plannen en dus is het te verklaren, dat mon daar met groote belangstelling het denkbeeld heeft ontvangen om den yskouden Labrador- stroom af te leiden en dus een groote wjjziging te brengen in het klimaat van Schotland, Noord-Europa en Siberië en van het Noord- Poolgebied. De uitvoering van het denkbeeld is wel duur, een 450 millioen gulden, maar het Panamakanaal heeft immers nog meer gekost en de voordeelen zouden zoo groot zyn, dat men voor zulk een reusachtig bedrag niet behoeft terug te schrikken. Do heer Carrol Livingston Riker vau Brooklyn heeft in een dezer dagen verschenen werk Power and control of the Gnlf Stream" het denkbeeld in bijzonderheden Hitgewerkt. Hy wil van New Foundland ter hoogte van Cape Race in oostelijke richting over een afstand van eenige honderden mjjlen een dam in zee leggen. Deze dam zou don Labrador-stroom, van het Poolgebied komende en die thans ter hoogte van de New-Foundlandsche banken de warme golfstroom samenkomt, naar oosten afleiden. De koude stroom die is de warmte van den golfstroom op den weg naar Europa zoo zeer doet verminderen, zou dan op zooveel grooteren afstand in de stroomingsrichting van den golfstroom komen, dat het koude water reeds gezakt is, zoodat de koude stroom onder de warme door zou gaan. De golfstroom zou dus zyn warmte in hoofdzaak behouden èn dus belangrijke wij ziging brengen in het klimaat vau de door stroom bespeelde landen, die aldus veel r dan thans alreeds het geval is zouden genieten van deze warm-waterverwarming. Door de vernietiging van den kouden Labra- dorstroom zou dus de hitte van het tropisch gebied naar [Noord-Europa en Siberië voor een groot deel worden overgebracht. Men zou geen last meer hebben van ijsbergen in de scheepvaartroutes, de arctische ijskap zou langzamerhand wegsmelten, de stand der aarde zou daardoor omdat de zware ant arctische ijskap zou bljjven geheel worden gewijzigd en Schotland zou een nachtloozen zomer krygen, zondor een dagloozen winter. Aldus fantaseert de heer Riker. En daar we tegenwoordig ook geleerd hebben niets meer onmogelijk te noemen hebben we van deze fantasieën melding gemaakt. Al zullen we van die grootsche plaDnen zelf zeker niet profiteereD, het is toch wel aangenaam ons te vermeiden in het geluk van ons nageslacht, dat in latere jaren, als het naar 's boeren Riker's zin gaat, de zomervacantie in Siberië zal gaan doorbrengen en aan do Noordpool de baden zal gaan gebruiken. Visscherijachool alhier. Ruim drie jaar geleden, werd door de Plaatselijke Commissie voor Visschery- examens een poging gedaan om te trachten den Helderschen visschers onderwys te ver schaffer. Velen waren destijds van meening, dat aan dergeljjk onderwys alhier geen behoefte bestond en eene Visscheryschool dus ni6t gowenscht was. De bovengenoemde commis sie heeft toen gedurende drie wintermaanden, in een der lokalen der Zeevaartschool een reeks voordrachten gehouden, welke in hooge mate de belangstelling der visschers hadden. Geregeld was een zeventig- k tach tigtal jongere en oudere visschers aanwezig. Hiermede was op zichzelf reeds voldoende aangetoond, dat er onder de Heldersche visschersbevolking behoefte aan meerdere ontwikkeling gevoeld werd. Hoewel het ook van vele andere zjjden duideljjk gebleken is, dat. wel eenige meer dere zorg aan de ontwikkeling ODzer vis schers mag worden beBteed, zou daardoor alleen toch de oprichting eener Visschery school niet absoluut noodzakelijk zjjn. Doch er is voor den Helder een andere en ge wichtiger oorzaak, die bet gemeentebestuur de hand aan den ploeg deed slaan en ver oorzaakte, dat maatregelen werden genomen, die leidden tot do opening der Visschery school. De laatste jaren kan met stelligheid den beweerd dat de vooruitzichten der kust- visscherjj zeer ongunstig zyn en in g geval den kustvitscher een behoorlijk en geregeld bestaan verschaffen. Velen worden dan ook voor de keus ge steld; om óf den zuidwester aan den kap stok te hangen en te trachten een levens onderhoud te vinden in een betrekking aan den wal (wat meestal met tegenzin geschiedt en vaak mislukt), óf wel te trachten het in hun eigen vak, de visschery, verder te brengen. Dit laatste nu is alleen mogelyk, wan neer de visschers hier ter plaatse in de ge legenheid worden gesteld zich voldoende te bekwamen ter verkrijging van een diploma als schipper of stuurman ter zeevisschery. Roods herhaaldelijk hebben Heldersche vis schers getracht de lessen der Zeevaartschool te volgen, aan welke verzoeken in verband met den aard van het onderwys geen gevolg kon worden gegeven. Toch bleek uit alles, dat geholpen moest worden en de belangen van den visschersstand 'grondig onder de oogen moesten worden gezien. Eén middel trad terstond naar voren en dit was een school, waar de visschers zich konden be kwamen en voorbereiden voor een examen van stuurman of schipper. Eenmaal in het bezit van dat diploma, is de weg geopend naar een betere en zekerder toekomst dan by de kust visschery. Voorloopig bestaat de Visscheryschool, die 1 November geopend wordt uit twee af deelingen, n.1.: een dagcursus voor visschers jonger dan 17 jaar en een avondcursus voor visschers van 17 jaar en ouder. Het doel van den dagcursus is den jongens voorbereidend onderwys te ver schaffen inrekenkunde, wiskunde, zeevaart kunde, instrumenten, administratie, praktjjk, stoomwerktuigkunde, visscherykunde, Engel- sche taal, sohiemannen en netten breien en boeten. Om tot den dagcursuB te kunnen worden toegelaten, moet de leerling tenminste twaalf jaar oud zjjn en de lagere school hebben doorloopen. Het onderwys wordt in die afdeeling ge geven dageljjks, behalve Zaterdags, van negen tot twaalf uur voormiddags en van half-drie tot half-zes namiddags in de maanden No vember, December, Januari en Februari. Het schoolgeld bedraagt voor den geheelen cursus vjjftig cent. On- en minvermogenden betalen geen schoolgeld. In den regel zal een leerling dezen cursus tweemaal volgen. De Avondcursus is bestemd voor visschers van 17 jaar of ouder en heeft in hoofdzaak ten doel hen te bekwamen voor het examen van stuurman of schipper op zeevisschersvaartuigen. Het onderwys omvat: Rekenkunde, Zeevaartkunde, Instrumenten, Administratie, Praktjjk, Stoomwerktuigkunde, Visscherykunde en Verbandleer. Het onderwys wordt gegeven eiken avond van zes uur tot negen uur in de maanden November, December, Januari en Februari. Het schoolgeld bedraagt voor den geheelen cursus één gulden. Ou- en minvermogenden betalen geen schoolgeld. Het onderwys in de visscherykunde, dat hier voor de eerste maal in het programma is opgenomen, heeft ten doel, den visschers meerdere bekendheid te verschaffen met de lovenswjjze en de kenmerken der visch- soorten, de gesteldheid der vischgronden, de zeestroomingen en in het algemeen al dat- geen, wat voor den ontwikkelden visscher noodig is te weten. Dit laatste onderwjje omvat het eigenlijke vakonderwijs van den visscher. Eerst wanneer de visschers, zjj het ook in hoofdtrekken, bekend zjjn met de levenB- wjjze der visschen, schaal- en schelpdieren, die veelal het voorwerp der visschery uit maken (waaromtrent thans by de visschers nog de meest onduidelijke voorstellingen heerschen) mag verwacht worden, dat door hen de juistheid van eventueele beschermende wettelijke bepalingen wordt ingezien en dat zjj bjj de handhaving van dergelijke bepa lingen zullen medewerken instede van zich er tegen te verzetten. Ook op het gebied van een verstandiger bevissching der vischgronden, de betere be handeling der gevangen visschen, do konser- veermiddolen enz. valt voor onze visschers nog alles te leeren. Daarom is het dan ook zeer zeker te hopen, dat velen van de school zullen gebruik maken, en zjj mag worden een zegen voor onze visschers. De kosten zjjn zeer gering gesteld, om de school voor allen toegankelijk te maken en daarbjj Alle leerlingen krjjgen de benoodigde boeken in bruikleen. Boeken behoeven dus niet te worden aan geschaft. De aanmelding kan geschieden heden Dins- Woensdag en Vrijdag van 's middags d*P» half vier, bjj den Directeur der Zeevaart school, Ankerpark, alwaar meerdere inlich tingen zijn te bekomen. Uit den Omtrek. Texel, 14 October. Ter markt werden heden aangevoerd 69 graskalveren, prjjs f45.— k f80. pinkeD, f 165.A f 190.9 koeien, f215. h f 260.2 nuchteren kalveren, f 16.k f 18.22 Bchapen, f24.k f26.50; dram men, f34.— k f36.4 paarden, f190. k f220.1 veulen, f 115.r13 biggen, f 12.f 14.en 2 korven kippen, f 1.60 per stuk. Anna Pauiowna. Groenteveiliog van Vrjjdag 11 Oct. Aardappelen: f 0.85 f 1.— per zak. c kleine: f 0.50 k f 0.90 per zak. Slaboonen: f 6.— per 100 K.G. Bieten: f 1.10 k f 1.90 per 100 Andjjvie: f 1.30 per 100 krop. kenist, een waagmeester en een opzichter der begraafplaats op Hippolytushoef. Tot klokkenist wordt benoemd T. Brouwer, tot waagmeester W. Huykens en tot opzichter der begraafplaats N. Halfweeg. Na rondvraag sluit de Voorzitter de ver gadering. Marine en Leger. De heer dr. H. W. Woudstra, leeraar in de scheikunde bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, heeft in verband met zijn vertrek naar Indië tegen 1 Januari e.k. ontslag uit zijne tegenwoordige betrekking verzocht. Bij besch. van den Min. van Oorlog ad int. van Marine is luit. ter zee 1ste kl. P. E. K. Ebbinge Wubben, dienende aan boord Hr. Ms. «Koningin Emma«, met 16 dezer op non-act. gesteld. De sergeant le kl, A. Kiesewetter van het 2e Bat. 10e Regt. Infanterie te den Helder wordt vanaf 14 dezer gedetacheerd bjj het korps te Haarlem ter opleiding voor sergeant-majoor- instructeur. De sergeant J. Ch. de Groote wordt op 17 Oc tober &.s. overgeplaatst van het Mil. Hosp. te den Helder naar dat te Breda, terwijl de sergeant C. Pigmans van het Mil. IIosp. te Breda op genoem den datum wordt overgeplaatst naar den Helder. Numerieke opgave van het aantal gepension- neerde officieren der Ncderlaudsche Landmacht met een totaal bedrag aan pensioen 41 luit.-generaals f 120.007 84 generaal-majoors 193.105 127 kolonels 247.608 166 luitenant-kolonels 292.460 180 majoors 272.444 359 kapiteins 473.981 31 eers te-luitenants 67.214 11 tweede-luitenants 7.154 999 officieren Stoomvaartberichten. STOOHVXIRT-MAXTSOiUPPU NKDKRLAND. Banda arriv. 13 dezer van Amsterdam te Sabang. Karimata, uitreis, is 13 dezer Kaap Carvoeiro gepass. Koningin der Nederlanden, uitreis, arriv. 13 dezer te Southampton. Koning Willem I, uitreis, vertr. 13 dezer v, Colombo. Koning Willem 111, thuisreis; arriv, 13 dezer teGenua. Krakatau, thuisreis, vertrok 4 dezer v. Marseille. Nias arriv. 12 dezer van Amsterdam te Padang. Rotterdamsohf. Llotd. Kawi, thuisreis, vertrok 12 dezer van Padang. Medan, thuisreis, vertrok 12 dezer van Marseille. Rindjani, uitreis, vertrok 13 dezer van Tanger en Gibraltar. Saraarinda, thuisreis, arriveerde 14 dezer te Suez. Djebres, uitreis, passeerde 14 dezer Dover. Gorontalo, uitreis, passeerde 14 dezer Ouessaut. Kediri, uitreis, passeerde 14 dezer Port-Said. Koninklijke Hollandsobk Llotd. Eemland, uitreis, vertrok 12 dezer van Rio Janeiro. Amstelland, thuisreis, arriv. 14 dezer te Santos. Hollattdia, uitreis, arriv. 13 dezer te Rio Janeiro. Kon. West-Indische Maildienst. Oranje Nassau, uitreis, pass. 13 dezer Ouessaut. Gemeenteraad v. Wieringen. Vergadering van 12 October 1912. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer D. Koorn. De Voorzitter opent de vergadering, de Dotnlen worden voorgelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken Bericht van storting door den Rijksontvanger van f 1671.58. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten het besluit om de waaggelden door den waagmeester te doen ontvangen. Maandstaat van het zeegras over September. Verzoek van P. Mosk om ontheffing van hondenbelasting wegens verkoop van den hond. Toegestaan voor het halve bedrag- Verzoek van de onderwijzeres Dondorl om gedeeltelijke ontheffing van herhalings- onderwjjs. Toegestaan en in hare plautB aan gewezen de onderwijzer Jonkees. Verzoek van de onderwijzeres Adriani om eervol ontslag wegens benoeming elders. Verleend tegen 1 November én besloten tot het plaatsen eener oproeping tot voorziening in deze vacature. Voordrachten tot benoeming van een klok f 1.673.973 Viascherijberichten. Nieuwediep, 11 October. Aangebracht door 16 korders te zamen 70 stuks groote tong 90 cent per stuk, 100 middelmatige tong 50 cent per stuk, 100 kleine tong 15 cent per stuk, 10 stuks rog 80 cent per stuk, 10 mand stortschol f 7 a f 9 per mand, 40 mand kleine schol f 2,50 a f 4 and, 20 mand schar t 1,50 a f 2 per mand. 12 October. 50 korders met 5 tot 40 stuks groote tong 75 a 85 cent per stuk, 20 tot 150 middeltong 35 a 40 cent per stuk, 10 tot 80 kleine tong 15 a 20 cent per stuk, 1 tot 6 stuks rog 90 cent per stuk, 4 stuks tarbot f 6 a f 8 per stuk, 1 tot 4 mand stortschol f 6 a f 8 per mand, 1 tot 6 mand kleine schol f 2 a f 4 per mand, 1 tot 2 mand schar f f 1,50 a f 1,75 per mand. 14 October. 8 korders te zamen met 100 stuks groote tong 75 cent per stuk, 400 middeltong 35 a 40 cent per stuk, 400 kleine tong 15 cent per stuk, 6 mand stortschol f 6 a f 8 per mand, 10 mand kleine schol f 1,50 a f 3 per mand, 4 mand schar 1 1,50 per mand, 10 stuks -rog 80 cent per stuk. 15 October, v.m. 8 uur. Niets binnen. Burgerlijke Stand v. Helder, Van 11 tot 14 October. GEHUWD: A Schuurmans en O'L. E. de Regt. BEVALLEN: S. M. Röhner geb. van der Wal, C. van der Vlis geb den Huten, d. OVERLEDEND. N. Grin. 4 m. W. J. Wilden berg, 79 j. A. Dekker, 80 j. W. A in 't Veld, 17 m. Laatste berichten. New-York, 15 Oct. Een onbekend persoon, (naar het telegram zegt, een socialist) heeft in een straat te Milwankee, waar ex-president Roosevelt logeerde, hem afgewacht en een revolverschot op hem gelost, toen hij het hotel verliet. De heer Roosevelt is niet ernstig Podgoritza, 15 October. Toezi is door de Montenegrjjoen ingenomen. De aanwezige Turken hebben zich overgegeven. Een groot aantal kanonnen, 7000 geweren, paarden, tenten en voorraden voor 10 dagen werden buitgemaakt. De bezetting, groot 3000 man, viel in banden van de Montenegrynen. Prins Danilo heeft, onder gejaich van de Christen bevolking, zjjn intocht gedaan in de veroverde stad. Advertentiën. Heden overleed, na voorzien te zjjn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Echtge noot, Vader, Behuwd-en Grootvader, de Heer Wilhelmus Jacobui Wildenberg, in den ouderdom van ruim 79 jaar. Wed. W. J. WILDENBERG - v. Tongkrloo, en Familie. Helder, 12 October 1912. Wilhelminastraat 17. Rebekka B. Vos. Den Helder, 14 October 1912. Hiermede betuigen wjj onzen harte- lljken dank voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden ter gelegen heid van ods 50 jarig huwelijk. In het bijzonder danken we de Muziek vereeni ging „Winnubst", voor de hulde ons gebracht. A. NOBBES en Echtgenoote. De Kapitein ter zee VAN BLEYSWIJK RIS verzoekt inzending van REKENINGEN a/b Hr. Ms. „Bellona" vóór I Novem ber a.a. Eerste aankondiging. Bij vonnis der Arrondissements Recht bank te Amsterdam van den vierden October 1912 is het huwelijk van GERRIT RADEMAKER, wonende te Velsen, en AAGJE VAN WAART, wonende te Helder, door echtscheiding ontbonden verklaard, met alle wettelijke gevolgen daarvan. De Procureur van Eischeres mr. K. DENIJS. Amsterdam, 14 October 1912. Spoorgracht 38. Donderdag a.a. 17 Ooiober door Adjndant GORTER, yid Amsterdam. Aanvang 8 uur, toegang 10 ct. Voor Kinderen 5.30 uur, toegang 21/, ot. P.S. Woensdag 16 Ootober VAARWEL-MEETING, ven Luit. BROERSMA. IEDER WELKOM. Fabeb. Nederlandsehe Christelijke Geheel Onthouders Bond. op DONDERDAG 17 OCTOBER, 's avonds 8 uur, op de Bovenzaal van het gebouw der Chr. Jong.-Ver., Spoorstraat. SPREKERSde Heeren W. TEN BOOM, van Haarlem. ONDERWERP: „Een Verwoester", R. R. POSTHUMA, van Hoorn. ONDERWERP: „De grootste vijand van ons land en van ons volk". Debat vrij I Entrée vrijl WINNUBST. BWWWBWbiW ■g Repetitie 8uur. (Vrijdag niet). HET BESTUUR. YAN BOUWVAKARBEIDERS Buitengewone Vergadering. A.a. Zondag 10 uur. Lokaal P. de Koning. Belangrijke besprekingen. Opkomst dringend verzocht. Het Bestuur. Visschepij-Schoo! Helder. Aanmelding van leerlingen voor den met 1 November a.s. te openen VlsscherlJ- cursus kan geschieden vóór 20 October a.s. by den Directeur der Zeevaartschool (alleen aan het gebouw der inrichting aan het Ankerpark), heden Dinsdag, Woensdag en Vrijdag, 's namiddags na hall vier uur. Verdere inlichtingen geeft de Directeur. Mr. KLAAS DENIJS Advooa.t en Proour.ur, ia iederen Woensdag wan half 4 fat 7 uur te spreken. Zuidstraat no. 5. Verloren of vermist een Kerk boekje met een goud Slootje. Tegen belooning terug te bezo Adres: Bureau van dit blad. LEEST DIT I Geld veel geld, geeft G. VISSER ZONEN, Weststraat 24, voor Huisraad, Winkelrestanten, Koper,«Lood, Zink en alles wat voorkomt. Laat zich aan huls ontbieden.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 1