KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HeldorTexel, Wieringen en Anne Peulowne f No. 4144. Zaterdag 26*October 1912. 40ste Jaargang. t Vliegend Blaadje Pre- Zondagsblad miën) Modeblad p. 3 m. 50 cttri p. post 75 cl, bniiealaad 11.25 37*» 45» 10.75 (Voor het bnitsnload bij vooruitbetaling.) Advertenties vaa 1 tot 5 regeix (bij voornitbotaling) 30 cent Elke regel meer6 Sewyx-exemplaar2* Vignetten ea groote letten worden naar plaatsruimte berekend. Intero.- Telafoon SO. a Verachijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever C. DE DOER Jr. (v./t. berkhout Cd.), Helder. Bureaus i Spoorstraat en Koningstraat. Eerste Blad. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 22 October 1912. Voorzitter de Burgemeester. Aanwozig alle leden, fde heeren Biersteker en Krynen komen staande de vergadering). De Notulen worden voorgelezen en goed gekeurd. ingekomen stukken en mededeelingen. Aanneming van de benoeming als lid van de Commissie tot Woring van Schoolverzuim door den heer A. Deelder. Dankbetuiging van D. G. Muntinga, mede namens het politie-personoel, en van J. F. Jacqncs voor de gunstige beschikking, te hunnen opzichte genomen in de vergadering van den 27 Angnstns 1.1. Kennisgeving, dat benoemd is tot buiten gewoon veldwachter dezer gemeente H. F. van den Berkhof. Proces-verbaal van de opneming van boeken en kss van den Gemeente-Ontvanger, op 28 September 1912. (In kas f 85788.33). Goedkeuring van het besluit tot aankoop van een huis op den hoek van de Kerkgracht en de Van Galenstraat, en van het besluit tot wyziging van de Verordening regelende de jaarwedden van de onderwijzers (betreft militiediensten). Mededeeling dat tot 1 September 1917 vrijstelling is verleend van de verplichting tot het oprichten van een Burgerdagechool. Adres van de besturen van de Fröbelschool en van de Bewaarschool aan de Hoogstraat, verzoekende subsidie over 1913. Adres van de Afd. Helder van den Bond van Nod. Onderwijzers, verzoekende toe kenning van een subsidie ad f 50.en vrij gebruik van een verlicht en verwarmd lokaal, met gratis gebruik van leermiddelen gednrende «enige avonduren per week, ton behoeve van een cursus voor volwassenen. Adres van het beatnur van den Handels avondschool verzoekende subsidie over 1913. Worden alle gerenvoyaerd naar B. en W., ten fine van prae-advies. Verzoek van den heer Verstegen om verlof tot het stellen van oen vraag aan den Burge meester, betreffende het geven van een af wijzend antwoord aan de afd. Helder van de sociaal-democratische arbeiderspartij op oen schriftelijk verzoek dier afdeeling een optocht te mogen honden op 15 September. Deze wordt aan het eind der zitting bo- handeld. Na ingekomen stukkenMissive van de Commissio van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs inzake periodiek aftreden van hare leden E. E Dullemond, dr. S. G. tenNoever de Brauw en G. C. Dibbetz en een vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Nepveu. Missive van den Bond van Bouwvak arbeiders iDoor Eendracht Sterk', houdende verzoek om handhaving der bestaande besteks- bepalingen. Wordt bjj het desbetreffend punt behandold. Id. van de wed. D. KraakWillems, ver zoekende «enige baar behoorende perceelen onbewoonbaar te doen verklaren. Id. van de Commissie voor hot St. Nicolaas- feest, verzoekende fiiancieelen steun. Beide gerenvoyeerd naar B. en W., om advies. Id. van de Schoolhoofden J. de Vries (school 1) en W. Heeroma (school 2), om herziening van de salarisregeling met memorie van toeUchtiDg. Wordt behandeld bij het desbetreffend pnnt der agenda (regeling onder wy zers-salariss en). Nog was ingekomen een bericht, dat tot leden van het College van Zetters zy'n be noemd de heeren Van Neok, Kramer en Hoogerduyo. Gratificatie. Adressen van de Wednwen Mulder, Roosloot, Visser en Marchand, om de gewone jaar- lijkaclio gratificatie (100. Voorgesteld wordt de gewone jaarlijkeche subsidie te verleenon. Bij acclamatie conform advies van B. en W. besloten. Subsidie. Adres van de Afdeeling van de Noord- HoUandsche Vereeniging «Het Witte Kruis" verzoekende de gewone jaarlijksche snbsidie (100.-.) Voorgesteld wordt de gewone jaarljjbsche Bubsidio te verleenen. By acclamatie conform advieB van B. en W. besloten. Adres van de Heldersche Wijkverpleging om de jaarlijksche subsidie van f300. Voorgesteld wordt de gewone jaarlijksche snbBidie te verleenen. Bjj acclamatie conform advies van B. en W. besloten. Adres van het Bestnnr van (Helders Harmoniekapel" om een subsidie en tevens om de gewone Bubsidio van f 75.met f 25.- te vorhoogen. Voorgesteld wordt de gewone subsidie ad f 75.te verleenen. Do heer Oortgijsen legt uit, dat do f 25.extra gevraagd wordt voor extra concerten des zomers. Spr. vindt f 100.niet te veel. De gevraagde extra-subsidie wordt niet verleend, en met algomeene Btemmen, behalve die van don heer Oortgijsen, volgens advies van B. en W. besloten. Advies op het adres van het Comité tot viering van het Onaf hankelykheidsfeeBtin 1918, verzoekende financieele stenn ad f2500. In hun advies zeggen B- en W. «Van de pogingen der Vereeniging om Neerlands Onafhankelijkheid feestelijk to her denken, hebben wy met genoegen kennis genomen; gaarne zullen wy zien, dat het haar moge gelukken, die herdenking waardig te doen vieren. Evenwel, het verleenen van een onder steuning uit de Gemeentekas heeft een punt van langdurige overweging in ons College uitgemaakt en wy zyn in deze niet tot een stemmigheid kunnen geraken. Twee leden waren voor het verleenen van een subsidie van f500.terwyl de tweo andere leden meenden, met bet oog op den toestand der gem. financiën, dat uit de gemeentekas geen gelden voor feestviering mochten worden aangewezen. By dezen stand dor zaak meenen wy het nemen van een beslissing op het verzoek in U te moeten overlaten." De heer B o m m o 1 wil eerst, alvorens snbBidie te geven, eens zien wat het der burgery waard is. Als die met een fliok bedrag uit don hoek komt, kunnen wy eens zien wat wy zullen doen. De heer Dr. van den Berg is het hiermede eens. De fioantieele toestand van de gemeente is niet van dien aard, dat wij voor feestelijkheden gold kunnen geven. Geeft de. burgery zelve geen geld, dan is dit een bewijs, dat er geen belangstelling heerscht. De heer Van Breda vindt heelemaal niets geven niet goed. Vooral onze gemeente dient het volgend jaar het eeuwfeest eenigs- "as luisterrijk te vieren. De heer Verstegen ziet niet in, waar om den Helder zoo hizonder luisterrijk feest zou moeten vieren. Spr. kan niet inzien, waarom de gemeente daarvoor geld zou moeten geven; de menschen, die feestvieren willen, zyn wel in de gelegenheid het geld ervoor by elkander te brengen. Het is zeer vraag bovendien of Nederland wel onaf hankelijk is. Spr. meent dit te moeten ont kennen. Alle natiën zyn afhankelijk van al kander, er is er niet één, dio onafhankelijk is. Volgens spr. is er zooveel reden niet om bly te zyn, dat we van Frankrijk los zyn. De beer Van Breda had van den heer Verstegen een dergelijk antwoord wel ver wacht. Spr. verwyst naar een artikel in een der plaatselijke bladen, waarmede jnist een aanvang is gemaakt, en waarin betoogd wordt, waarom den Helder zoo bizonder luisterrijk feestvieren moet. De heer Adriaanse steunt het voor- Btel-Bommel. De heer De Ven, die een der leden van het College van B. en W. was, die een sub sidie van f 500.wilden geven, kan zioh met het voorstel-Bommel vereenigen, en trokt zyn voorstel dns terug. Het voorstel-Bommel: het nemen eener beslissing verdagen tot gebleken is wat uit de burgery zelve bijeengebracht wordt, wordt hierop aangenomen. Togen de heeren Harten- dorf, Van Breda en Bierstekor. Advies op het adres van het Bestuur van in Nationalen Bond van Vreemdelingen verkeer in Nederland, verzoekende een jaar- lyksch subsidie. B. en W. meenen, hoewel het streven van den Bond ten zeerste waardeerend, met het oog op den toestand der geldmiddelen af wijzend te moeten adviseeren. Conform advies besloten. Tegen voorstel en W. de heeren Zander, Grnnwald, Oortgijsen, De Geus, Harjer en Biersteker. Advies op bet adres van de Vereeniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Helder, verzoekende een jaarlyksch subsidie van £850.-. Naar aanleiding van dit verzoek wenschen B. en W. op den voorgrond te steUen, dat zy het nut van een Openbare Leeszaal gaarne erkennen, doch meoneD, dat het een andere is, of de fiaantieele toestand dezer ge- te gedoogt, dat in dozen bystand ver leend wordt. Ook hierbij wyzen B. en W. er op, dat snbBidie verleend zou kunnen wordeD, wanneer de geldelijke lasten minder drukkend waren en de kas beter ware voorzien, doch in de omstandigheden, waarin d9 gemeente thans verkeerd, waarin angstvallig moet worden overwogen, op welke wjjxo de begrooting voor 1913 sluitend moet worden gemaakt, kaD, volgens B. en W., een beslissing, die op het bovengenoemd adres moet worden genomen, geen andere zyo, dan dat uit de gemeentekas geen subsidie kan worden verleend. De meerderheid van het College adviseert dns ongunstig (de minderheid wiide de ge vraagde snbsidie verleenen). De heer Grnnwald wil het adres van de Vereeniging steunen. Tal van groote ge meenten hebben zelf eene dergelijke zaak op gezet en bekostigd, en subsidieering is alles zins aanbevelenswaardig. Als de gemeente niet subsidieert, geeft het Rijk ook geone snbsidie, en de Leeszaal zon dan niet tot stand kunnen komen, hetgeen te betreuren zou zyn. Er komen hier j jarlijks tal van vreemdelingen, wanneer wy eene Openbare Leeszaal haddeD, zouden die op aangenamer wyze hun tyd hier kunnen zoek brengen, en dit zon ongetwijfeld aan het vreemdelingenverkeer ten goede komen. De heer D e V e n behoort tot de minder heid van B. en W., die wel subsidie wilde verleenen. Alle richtingen zyn in het bestuur vertegenwoordigd en het is eene inrichting, die wel degelijk van algemeen belang is. Het gevraagde bedrag is wat hoog, doch hier wordt in de behoeften van velen voorzien. De heer dr. van den Berg voelt veel voor een Leeszaal, maar zyn liefdé is wat platonisch, want spr. gaat met de meerder heid van het CoUege van B. en W. mee. Het geldt hier een bedrag, dat van jaar tot jaar terugkomt, en dat zeer hoog is. De heer Adriaanse vindt, dat deze aanvraag wat vroegtijdig is ingediend. Het is hier een bisonder geval, daar steun gevraagd wordt en geen statnten zyn overlegd, zooals toch altyd de gewoonte is. Als deze overgelegd zyn en alles in orde is, dan vindt Bpr. geen vrijheid subsidie te weigeren, thans acht hjj het voor Lehandeling niet geschikt. De heer Hartendorf wil, in afwijking van het advies van B. en W., er op aan dringen het bedrag te voteeren. De verdedi ging, zoo zegt hy, wordt ons reeds gemakkelijk gemaakt, doordat B. en W. zelf het nut eener Openbare Leeszaal erkenneD. Alleen de finan- tieele toestand schrikt hen af. Doch spr. vindt dit bedrag op een begrooting van 9% ton niet zoo overwegend. Wat het bezwaar betreft van het jaarlyks torugkeeren van het bedrag en eene eventueele verhooging, zegt spr., dat de Raad dit toch zelf in zjjne macht heoft. In de andere gemeenten heeft een Openbare Leeszaal overal van gemeentewege steun ontvangen. Statnten overleggen, hetgeen de heer Adriaanse wilde, kon in dit geval niet, want de statuten waren opgestuurd om de Koninklijke goedkeuring er op te erlangen. Die goedkeuring is thans verkregen, en dit feit alleen kan voor den heer Adriaanse toch wel voldoende zyn zyn stem te geven. Anders kan nog gelden het argument, dat het Bestuur issameogesteld uit menschen van aUe mogelijke richtingen. Waar by de bnrgery een groote mate van sympathie heerscht voor deze in stelling, daar ligt het zeer zoker op den weg van de gemeente te steunen. De heer De Ven vraagt of het dan niet mogelijk is, de gevraagde subsidie toetestaan, onder voorbehoud, dat de statnten enz. door den Raad moeten zijn goedgekeurd. De heer Adriaanse blijft het minder jnist vinden, dat eerst snbsidie wordt gegeven en daarna de statuten worden goedgekeurd. Spr. erkent de juistheid van het door den heer Hartendorf aangevoerde, doch blijft by zyn bezwaar. De onpartijdige samenstelling van het Bestuur moge thans een waarborg maar die kan veranderen. Dit gebeurt vaker; spr. wil alleen subsidie geven als de statuten goedgekeurd zyo, dat is de gewone weg. Er is by spr. geen kwostie van onwel willendheid tegenover bet Bestuur. De heer Verstegen merkt op, dat wel niemand er aan gedacht zal hebben den heer Adriaanse van onwelwillendheid te beschul digen of zelfs maar to verdenken. Dat hot Bestuur is samengesteld uit alle mogelijke personen moge een waarborg zyn, dat de statuten goed zyn. By den heer Adriaanse moet toch ook voorzitten het belang voor de cultuur van ons volk, en dat heeft een openbare leeszaal, daarom ligt het op den weg der gemeente te subsidieeren. De Voorzitter vraagt of er bezwaar beztaat de zaak te verdagen. Ja, antwoordt de heer VerstegeD, in verband met de subsidie door het Ryk te verleenon. Wanneer de gemeente geon sub sidie verleent, zal ook het Ryk niet steunen, en dan loopt de totstandkoming der instel ling gevaar. Zon het voorstel-de Ven niet uitvoerbaar zijn? De heer De Geus vindt inzage van de statnten niet zoo erg noodzakelijk, de samen stelling van het Bestuur is spr. waarborg genoeg voor de onpartijdigheid. Spr. begrijpt de bezwaren van den heer .driaanse niet goed. Oreral waar eene openbare leeszaal opgericht is, bevordert zy de volksontwikkeling. De heer Adriaanse dupliceert. De heer Oortgijsen vraagt, of de heer Adriaanse er wel ooit eens aan gedacht heeft de statuten b.v. van het «Witte Kruis" intezien, waarvoor toch ook maar weer elk jaar snbsidie verleend wordt. De heer Adriaanse antwoordt hierop, dat hy jnist van plan was geweest die eens intezien. Bovendien, als zoo'n subsidie een maal verleend is, gaat het in den sleur door van jaar tot jaar. De heer Oortgijsen legt uit, dat de subsidie-aanvraag verband houdt met lokali teit en het aanschaffen van boeken. Het komt spr. voor, dat de heer Adriaanse be zwaar maakt tegen het aanschaffan van lec tuur, maar hierover zal hy toch niets in de statnten vinden. De hoer Biersteker wil het voorstel- Adriaanse steunen, en er de bepaling aan verbinden, dat de statnten vóór de eerstvol gende raadsvergadering worden overgelegd. Dan kan de aanvraag behandeld worden. De Voorzitter deelt mede, dat de eerst volgende vergadering a.s. Dinsdag 29 Oct. is. De heer Hartendorf deelt nog mede, dat daarom met het aanvragen van subsidie zooveel haast gemaakt werd, omdat in uit richt is gesteld, de mogelijkheid, dat, wan neer eene aanvraag om rijkssubsidie véór de behandeling der begrooting inkomt, voor 1918 wellicht nog eene subsidie wordt ver leend. De subsidie-aanvragen, die in April behandeld worden, gelden voor 1914. Het voorstel-Adriaanse, geamendeerd door het voorstel-Biersteker wordt hierop in stem ming gebracht en met tweo stommen tegen (die van de heeren De Geus en Krynen) aangenomen. Voorstel tot toekenning aan het bestunr van de bewaarschool aan de Hoogstraat van een subsidie over 1912 van f 74. By acclamatie aldns besloten. Adres vroedvrouwen. Verzoek van de gemeentevroedvronwen om het salaris met f 200.te verhongon. B. en W. stellen voor niet tot verhooging van het salaris te besluiten. Als boven. Handelsavondcursus. Voorstel van B. en W. tot toekenning van het subsidie over 1912 van f514.na aftrek van de huur der lokalen, zoodat in 't geheel f 314.zal worden uitbetaald. Als boven. Kohier. Aangeboden wordt het 2e suppletoir kohier van de plaatselijke direote belasting naar het inkomen 12372,12*. Goedgekeurd. Ontslag. Door den onderwyzer C. J. Rijkers wordt eervol ontslag verzocht tegen 9 Dooember a.s. Goedgekeurd. Vereeniging van Schoolartsen. Advies van B. en W. op de oiroulaire door de Vereeniging ingezonden. Betreffende betere regeling van het geneeskundig staats toezicht op de besmettelijke ziekten. B. en W. steUen voor, waar de gemeente wet deze aangelegenheid een proeftijd door maakt, geen verder gevolg aan deze circulaire te geven en aftewachten wat de ondervinding in deze drie jaren zal loeren. Aldus met algemeene stemmen besloten. Pensioenverordening. Op het versoek van den heer De JoDgh betreflende de inkoopsom voor zyn pensioen wordt het nader advies van de Commissie voor de pensioenen overgelegd. De Commissie voor de Pensioenen is van meening, dat do inkoopsom juist is berekend. De heer De Geus meent, dat hier ver schil van meening over beBtaat. In de ver ordening is geen duidelijke formule, die op het geval slaat. "Wy scheppen hier een pre cedent. Waar bier de verordening niet duidelijk is, wil spr. de zaak aan den heer Tnrksma voorleggen, die de laatste maal de verordening gekenrd heeft, en diens oordeel inwinnen. De heer Van N e c k betoogt, dat hier geen kwestie is van een precedent scheppen. Het geldt hier een aUeenstaand geval en een dergelijk geval kan nooit weer voor komen. Conform het voorstel-De Geus om de kwestie aan den heer Turksma voorteleggen, wordt ten slotte besloten. Pensioenverordening. Voorstel voor de vaststelling van de in koopsom voor pensioen van enkele peraonon, die onlangs in gemeentedienst zyn getreden. Op een vraag van den heer Grnnwald, die meende, dat do pasbenoemde opzichter voor de reiniging voor 1 jaar was benoemd, hetgeen niet zoo bleek te zyn, wordt cf. het voorstel besloten. Gemeentereiniging. Voorstel om aan het lid van de Commissie voor den Reinigingsdienst een vergoeding toe te kennen voor de bewezen diensten ge- dnrendo de vacatnre van Opzichter. Voorgesteld wordt, onder dankzegging voor hetgeen werd verricht door het Hd der Com missie, dio met de uitvoering was belast, het bedrag der vergoeding to bepalen op f 500. Tydena de behandeling van dit pnnt ver liet de heer De Geus de vergadering. De heer Hartendorf kan niet voor stemmen. Wel heeft het bedoelde lid zioh veel bemoeiingen getroost, waarvoor spr. zyne waardeeriug wil uitspreken. Maar 'c soa te ver gaan als spr. f 500.voteerde. Tot op zekere hoogte is dit besparing van loon geweest. Er kan echter niet gesegd wordeD, dat het uitsluitend belang der gemeente hier bij heeft voorgezeten, een groot gedeelte is eigenbelang geweest. De Voorzitter meent, dat dit moeielyk te bewyzen zal zjjn, en meent, dat 's heeren Hartendorf's bewering op eene dwaling berust. De heer Hartendorf antwoordt hierop nog, niet gedacht te hebben, dat een Udder Commissie zelve er zich zon voorspannen deze betrekking waartenemen. Met de stem van den heer Hartendorf tegen wordt het voorstel van B. en W. thans aangenomen. Adres Algem. Ned. Teekenaarsbond. Het bestuur van den bond verzoekt een extra belooning van f 50.toe te kennen voor het bezit van een diploma. B. on W. stellen voor daarop afwyzend te Ibeschikken, op grond dat het salaris van bedoelde ambte naren loopt van f 1100.min. tot f 1400. ax. De heer Biersteker kan zioh met dit voorstel niet vereenigen. Overal geeft het bezit van diploma's een toeslag op het salaris, waarom ook niet by deze categorie Het bezit van een diploma is eene aansporing om theoretisch beter onderlegd te worden. Spr. zal dan ook voorstemmen. De heer Krynen begrypt het niet goed. Als de titularis benoemd wordt omdat hy het diploma bezit, begrypt spr. niet, dat voor dat diploma nog eens afzonderlijk ge honoreerd wordt. De heer Biersteker legt uit, dat, waar aan een politie-agent voor zyn diploma een extra-belooning wordt uitgekeerd, waar de onderwyzer f 100.krygt voor zyn hoofd acts, waar een gemeente-ambtenaar voor zyn diploma ook belooning ontvangt, het bil- lyk is, dat voor andere ambtenaren ditzelfde princiep gevolgd wordt. J nist het vooruitzicht op een uelooning is een aansporing tot het verwerven van meerdere theoretische kennis. Na repliek van don heer K r y n e n wordt het voorstel-B. en W. met algemeene stem man op die van den hoer Biersteker na aangenomen. Rioleering. Herstemming over het voorstel van den heer Biersteker om de rioleering van don weg vanaf de Langestraat langs de Midden straat tot de sloot langs het Westelijk deel (75 M. ad f 405.—) niet te doen uitvoeren. B. en W. hadden voorgesteld deze rioleering nittevoerende heer Biersteker wilde het voorstel aanhouden (niet, zooals boven staat, het niet-uitvoeren) en hierover staakten den vorigen keer de stemmen. Thans wordt het voorstel met 6 stemmen tegen aangenomen. Tegen de heeren Van deD Berg, van Neck, Van dor Ploeg, De Ven, Grunwald on Ver stegen, de heer Hartendorf bleef buiten stem ming. Voorstel betreffende do rioleering van de perceelen by de Dykstraat toebehoorende aan de hoeren de Jongh en Spruit. B. en W. vragen machtiging de vergunning te verleenen. Het blijkt moeilijk de verorde ning in casu onveranderd toetepassen. Wordt op voorstel van den Voorzitter van do agenda afgevoerd. Ontheffing artikel 16 Bouwverordening. P. Pioylaar verzoekt ontheffing van het bepaalde by artikel 16 der Bouwverordening voor het perceel op den hoek van Spoorstraat en Spuistraat. B. en W. stellen voor die te verleenen. By acclamatte aldus besloten. Geldleening. Voorstel tot bet aangaan van een geld leening met eon voorstel betreffende de nit te voeren werken. Het betrelt verbouwing van de school lokalen, ingevolge nieuwe bepalingen als mede het oprichten van gebouwtjes voor het onderwys in de vrije- en orde-oefeningen by de scholen 7a en 7b. De te slniten leening zal moeten worden verhoogd met ruim f 10.000.en het totaal thans worden be paald op een bedrag van f 810.000.- De beer Biersteker kan zich eenigen met het voorstel zooals het daar ligt. Spr. wil de zaak nog nader onder de oogen zien, en begrypt niet, dat voor die verbouwing een bedrag van f 10.000.— noo- ontstaat tnsBohen apr. en Voorzitter eenige discussie. De Biersteker wil dit bedrag nog niet in de leening zien opgenomen, en de Voor zitter vraagt, hoo de heer Biersteker het dan regelen wil Vóór Januari moeten de bedoel de veranderingen, ingevolge het Koninklijk Besluit, in orde zyn gebraobt. De heer Biersteker spreekt zich niet uit over iets, waarvan by de portee niet kent. Nog eenige discussie ontstaat hierover. De Voorzitter zegt, dat beproefd zal wor den deze bepalingen verzacht te krijgen. De hoofdzaak echter zal wel onveranderd blyven. Het voorstel van B. en W. wordt vervol- ;ens aangenomen met de stem van den beer liersteker tegen. Onderwijs. Rapport van de Raads-CommisBie tot her ziening van de onderwyzersj aar wedden met advies van Burgemeester en Wethouders. Tegelijk hiermede wordt behandeld het nader adres van de hoofden der scholen 1 en 2 (zie onder de later ingekomen stukken). In hun rapport zeggen B. en W. het volgende Volgens het voorstel der Raads-Commissie worden de maxima van de salarissen van do Hoofden van Scholen alle met f 100.ver hoogd, terwyl bovendien het aanvangssalaris van de Scholen no. 1 en 2 f 100.hooger ardt gesteld. Wy hebben een staat doen opmaken om te en zien hoe de bedoelde salarissen in een 26-tal gemeenten, waarbij de meeste in finan cieele draagkracht hooger staan dan de onze, zyn geregeld. Op den staat komen 26 gemeenten voor, waarvan 15 het aanvangssalaris stellen op f 600.terwyl 4 er van met aanvangssalaris hoogor gaan en 7 er beneden blyven. Bovendien hebben wy nit bet overzicht der Balarisregelingen by het Openbaar Lager Onderwys in Nederland (opgemaakt in 1911 door de Commissie voor Statistiek van het Nederlandse!) Onderwijzers Genootschap) een nittreksel opgemaakt. Uit dit staatje blykt, dat van de 1112 ge meenten, welke odb land telt, 57 (of slechts 5 de aanvangsjaar wedde boven f600.— stellen, terwyl 864 gemeenten beneden dat cijfer blyven. Op grond van het hier boven aangevoerde in wy met de Commissie overtuigd, dat geen reden bestaat, het aanvangssalaris te veran- "eren. De Commissie stelt voor, door 10 periodieke •erhoogingen in plaats van 8, die de tegen woordige verordening toekent, het eindsalaris in plaats van f 1000.— op f 1100,te brengen. Van de 26 bovenbedoolde gemeenten heb- m 18 een eindsalaris van f 1000.terwyl 7 er boven komen en 6 er beneden blyven. Hieruit blykt de noodzakelijkheid der ver hooging naar onze meening allerminst en het bedrag van f 6200.dat daarmede al dadelijk jemoeid is, heeft voor ons te overwegend >ezwaar om met dit gedeelte van het voorstel mede to gaan. In het rapport der Raads-Commissie wordt de meening uitgesproken, dat het maximum salaris spoediger moet bereikt wordeD. Het is ook o as gebleken, dat in dit opricht eeoe vergelijking van onze gemeente met andere daatseD, minder gunstig is dan die betref- 'ende de aanvangs- en maximumsalarissen, Van de 18 bovengenoemde gemeenten, die het maximum-salaris op f 1000.— hebben gesteld, zyn er 11 waar dit maximnm bereikt wordtin 20 of minder jaren; slechts een drietal, waarby ook Helder, stellen daarvoor 25, 28 en 25 jaren. Twee leden van ons college waren tegen de vorhoogiogen, de twee andere leden wensch- ten voor te Btellen 8 verhoogingen in 20 jaren (11950.—). Wat de verdere voorstellen der Raads- Commissie betreft, vestigen wy de aandacht op het volgende: Volgens het voorstel by artikel 5 gedaan, zal het Hoofd van School no. 8 voor de akte Frans ch nog f 100.ontvangen buiten de verhooging van het maximnm van zyn salaris. Wy brengen in herinnering, dat de jaarwedde van bedoeld Hoofd juist hooger gesteld werd dan die van de andere HoofdeD, met het oog op het onderwys in de Fransche taal. Ook wordt voorgesteld de f 100.te doen vervallen, welke in artikel 5 der bestaande verordening aan het Hoofd van School no. 8 wordt toegekend, evenals aan de onderwy- zeressen, die aan die Bchool belast worden met handwerkonderwys buiten de schooluren. Het komt ons voor, dat die toelage moet blijven bestaan. De gedachte door de Raadscommissie uit gesproken ten opzichte van het toekennen van gratificatiën wanneer de betrekking van Hoofd gedurende korten of langen tijd is waargenomen (Artikel 7) schynt ons zeer aanbevelingswaardig. Het komt ons ook voor, dat het goed zal zyn een regeling in te voeren, waardoor het telkens terugkomende verleenen van een gratificatie wordt vermeden. Het voorstel, zooals het daar ligt vereiecht evenwel eenige opheldering. De voorgestelde toevoeging aan artikel 81 schynt ons niet zonder bedenking. Wy meenen, dat artikel 11 van de be staande verordening ongewijzigd moet be houden blyven. Betreffende de redactie van artikel 13 dooi de Raads-Commissie voorgesteld, wordt in de memorie van toelichting gezegd, dat het slechts een verduidelijking van het tegen woordige artikel ie. Zooals het artikel thans ii geredigeerd heeft het in de toepassing nimmer aanleiding tot verschil gegevennaar onze meening wint de zaak door de toevoeging niet aan duidelijkheid; de voorgestelde ver andering van dit artikel knnnen wy daarom niet aanbevelen. Volgens de toelichting ie de voorgestelde wyziging van artikel 15 geheel in den geest van den tyd. Deze zinsnede laten wy voor rekening der Raads-Commissie, maar wy meenen te mogen betwijfelen of de goede verstandhouding tus- schen Hoofd en onderwys bevorderd zal wor den wanneer wordt gehandeld op de wyze zooals wordt aangegeven. Als een Hoofd een onderwyzer vooraf te kennen geeft, dat en waarom het Hoofd hem niet voor verhooging zal voordragen, dan zal alles in het werk worden gesteld, om de bedreiging van het Hoofd te niet te doen. Dan is de goed. verstandhouding reeds verstoord en de be langen van het onderwys worden daardoor bedreigd. Het bestaande artikel is naar onze meening volkoming correct; het legt de macht en de disciplinaire bevoegdheid in handen der overheid, terwyl langs ambtelyken weg kan worden geappelleerd. Ook de Commissie van toezicht heeft bemerkingen op het voor gestelde. De redactie voor artikel 17, door de Raads- Commissie voorgesteld, schynt ons geen ver betering van het bestaande artikel; in de voorgestelde eerste alinea ligt reeds besloteD, wat in de 2e alinea gezegd wordt. Met bepaling dat de datom van inwer kingtreding zal gesteld worden op 1 Januari 1913, bevelen wy het behond van het tegen woordig artikel 17 aan, omdat wy geenszins knnnen medegaan met hetgeen de Commissie daaromtrent voorstelt. De wyziging van artikel 6 dor verordening door adressant gewenscht, do tegemoetkoming in de hnishnnr aan allen toe te kennen, wordt door de Raadscommissie niet behan deld. Wy meenen dat op don wensch van adres sant niet moet worden ingegaan en wy wjjzon op de wet, die bepaald spreekt van tege moetkoming in de huishuur aan die manne lijke onderwijzers, die den leeftyd van acht twintig jaren hebben bereikt hetzy ge huwd, lietzy als weduwnaar minderjarige kinderen hebben. De bewering van den bond, dat er een groote onbillijkheid in gelegen is, dat de tegemoetkoming niet wordt toegekend aan alle mannelijke en vrouwelijke leer krachten, zonder te letten op het al of niet gehuwd zyn, kannen wy niet beamen. Tegen inwilliging van dezen wensch vun adressant geldt ook nog de overweging dat voor de hierboven aangodnide gehnwde onderwijzers een bijdrage door het ryk wordt toegekend. Eene toekenning van woninghuur ook aan de mannelijke ongehuwde onder wijzers, zou derhalve alleen de financiën der imeente drukken. De Raads-Commissie meent, dat waar- achjjnlyk een groot deel van de genoemdo som gevonden zal kannen worden, door: oph.ffleg van School 7b; b. een gemakkelijker wyze van betaling van het schoolgeld; en c. een betere progressie in het schoolgeld aan School 8. a. Aan de opheffing van School No. 7b zyn meerdere bezwaren verbenden, dan aoo oppervlakkig wordt gedacht en de mogelijk heid is niet uitgesloten, dat eerder aan een nienw schoolgebouw zal gedacht moeten worden, dan aan opheffing van een bestaande school. b. Gemakkelijker wijze vun betaling van het sohoolgeld is reeds meermalen overwogen en besproken, doch wy bl|jven van meening dat wyziging van de bestaande regeling niet wenscholyk is. Als derde middel tot verkrijging van gedeelte van het hooger bedrag wordt de Commissie genoemd, betere progressie in het schoolgeld aan School no. 8. Wy hebben nagegaan, op welke wyze meerdere opbrengst verkregen zou kunnen worden, doch ons ten slotte laten wek rhouden een voorstel tot invoering van eea sterkere progressie te doen, by de overweging dat op zoodanige heffing stellig geen goedkeuring|der regeering zon verkregen worden waar zelfs het schoolgeld van de Ryks Hoogere Burger school alhier niet hooger gaat dan f 80. per jaar. Rssumeerende Stellen wy U voor: 1. Niet in te gaan op het voorstel der Commissie tot verhooging van het eindsalaris door het invoeren van 10 verhoogingen. 2. Wat de periodieke verhoogingen betreft een beslissing te nemen op het voorstel van twee leden van ons College om toe te kennen 8 verhoogingen in 20 jaren (na 2, 4, 6, 8, 11, 14, 17 en 20 dienstjaren), welke wyziging te beginnen met 1918 een meerdero jaor- lykscho nitgaaf vordert van f1950. 8. Artikel lc te lezen .het hoofd van School No. 8 voor wien #het bezit van de akte voor de Fransche taal eea vereischte is f1400.— tot f 1800. 4. Artikel 5 te wyzigen als volgt: (Zoolang het onderwys in de nattige hand- iwerken aan de School No. 8 buiten de schoolaren wordt gegeven, wordt aan do onderwijzeressen belaBt met dit onderwys ,en aan het Hoofd, voor de meerdere uren (Van toezicht, eene toelage van f 100.— per jaar toegekend". (Aan het Hoofd van die school zal voor .elk der vakken, genoemd onder m, n en p ,in de Wet op het Lager Onderwys, waarin (aan die school onderwys wordt gegeven en (Zoo hy daarvoor akten bezit, eene vorgoo- ,ding van f 100.boven zyn jaarweddo «worden toegekend". (De andere onderwijzers aan die sobool, (Ontvangen eveneens f100.— vergoeding .boven hun jaarwedde, voor elk vak onder «1, m, n en p genoemd, indien ze zyn aan- (gewezen er onderwys in te geven." 5. Artikel 7 als volgt te wyzigen: (Aan elke school mot meer dan honderd (leerlingen, wordt door Burgemeester en «Wethouders, in overleg met den Arron- (dissemonts-Schoolopziener, op aanbeveling (Van de Plaatselijke Commissie van Toezioht «op het Lager Onderwys en onder overleg- (ging van het schriftolyk advies van het «betrokken hoofd der school, een onderwijzer «aangewezen, om het hoofd der school by .ziekte of ontstentenis te vervangen. ,Op gelijke wijze wordt gehandeld, wanneer .onderwijzeressen voor hot onderwys in do «nuttige handwerken buiten do gewone scbool- «nren, onderwijzers mot verplichte hoofdakte (of onderwijzers voor hot onderwys in de «vakken 1, m, n en p aangewezen wordeD." ,By vacature of tydelyke afwezigheid van (het Hoofd, gedurende minstens 10 achter eenvolgende schooltijden, wordt do toelage tvoor het Waarnemend Hoofd berekend naar Fhet bedrag van f250.per jaar. Voor de .berekening van de toelage wordt het jaar (gerekend op 500 schooltijden." (De, by de inwerkingtreding dezer nieuwe «verordening in fanctie zijnde waarnemende (Hoofden behouden hunne toelage van f 50. «per jaarvoor elk jaar, dat de bolooning, ,oit het hierboven bepaalde voortvloeiende, (hooger dan f50.komt, ontvangen zy in «de plaats van f 50.dat hoogere bedrag. 7. Artikel 17 te lezen (Deze verordening zal in werking treden «den laten Januari 1918. Met dat tijdstip .vervallen de vroegere verordeningen tot (regeling van dit onderwerp, met dien ver stande, dat zoolang krachtens hare bepalingen «de op 1 Januari 1913 in functie zjjnde (Onderwijzers, op een hoogere jaarwedde «recht mochten hebben of recht mochten .verkrijgen, dan by toepassing dezer Ver- ordening het geval zonde zijn, die bepalingen .voor hen van kracht blijven."

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 1