KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor HoidorTexel, Wioringon en Anno Poulowno ^'No. 4144. Zaterdag 26 Ootober 1912. 40ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 ui. 50 clir| p. post 75 eb, bnitemlud 1 1.25 Pr6- Zondagsblad 37| 45 a f 0.75 roièa J Modeblad i i i 65 i i 75 i f 050 (Voor het bnitenlasd hij rooraitbeUling.) Advertenties vax 1 tot 5 regel» (bij vooraitboUling) 30 ct»V Elke regel meer6 Bewijs-exemplaar2( Vignetten ea grootc letters worde» >ur plutsrniute berekend. S3Ï.*- Interc.- T«l«ffoon 80. Verschijnt Dinsdag- sn Vrijdagmiddag. Uitgavsri C. DE BOER Jr. (v./a. berkhout i Co.), Helder. Sur Tweede Blad. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Woensdag 23 October 1912. By de heropening der vergadering waren afwezig de heeren Bommel, Grunwald, Adriaanse, Biersteker, De Geus, De Ven, Bok, OortgyBeu en Krynen. De heeren Grun wald en Krynen kwamen staande de ver gadering. De discussies worden geopend over loonen en werktijden. Advies op de adressen van de Gemeente- Werklieden, betreffende hun loon en werk tijden, enz. B. en W. zeggen in hun advies Door U zyn in onze handen gesteld om advies de volgende adressen 1. van de Heldersche Gemeente Werklieden- Vereeniging 2. van het personeel van do Gemeente reiniging 3. van het personeel werkzaam by de pu blieke werken 4. van hot personeel der Gemeente-Water leiding 5. van de werklieden in dienst van de Gemeente-Gasfabriek. Resumeerendo stellen B, en W. ten op zichte van de verschillende verzoeken in deze adressen voor 1. afwijzend te beschikken op het verzoek om den werktijd des Zaterdags des namiddags ten 4 nnr te doen eindigen 2. te besluiten tot aanschaffen voor den Reinigingsdienst van laareen en dienstpetten op den voet zooals hierboven (in de toe lichting) werd aangegeven; 8. de loonon van de vaste werklieden J. Oukes en J. Zwagerman Jr. met ingang van 1 Januari 1918 te bepalen respectievelijk op f 12.en f 11.per week; 4. geen gevolg te geven aan het verzoek tot het benoemen van een speciale commissie waaraan afgevaardigden dar gemeentewerk lieden mondeling hnnne belangen kunnen kenbaar maken 5. niet in te gaan op de vorzoeken be treffende de loonen van de werklieden, omdat die loonen ieder jaar by het opmaken der begrooting worden geregeld en afwyzond te beschikken op het verzoek om by loonregeling rekening te houden met het aantal kinderen, hetwelk de werkman ten zynen laste heeft. De heer Hartendorf gaat accoord met B. en W. waar deze zeggen, dat zij den tijd nog niet gekomen achten om wijziging in do rechtspositie der werklieden te brengeD. De verordening moet nog wat doorzieken. Maar spr. dringt er op aan, dat de werk lieden behandeld worden overeenkomstig de bepalingen. De loonen moeten worden ge bracht op het maximum, indien de dieDst en leeftjjd dit toelaten. Waar de arbeiders prijsstelten op eene schriftelijke aanstelling, daar verzoekt spr. bospoediging daarvan. Ook wil spr. den tyd van eindigen op Zaterdagmiddag verkort zien. De bezwaron van B. en W. vindt hy ovordrevener zal geen verlies van arbeids prestatie door ontstaan. De praktyk heeft bewezen, dat verkorting van arbeidsduur geen nadeelige gevolgen heeft voor het werk. Spr. wijst in dit verband op drie prae-adviezen van mannen van verschillende politieke richting (Wibaut c. s.), waaruit dit blijkt. Overigens vragen de arbeiders zeiven »zoo ver dat mogelijk is". Wat het verstrekken betreft van laarzen en oliej assen, gaat spr. mee met B. en W. voor zoover het de werklieden betreft der belt. Maar spr. vraagt of het niet beter is een flinke oliejas te geven in plaats van een gewone jas. De heer Van der Ploeg kan zich vereenigen met wat de heer Hartendorf wil. In 't bizonder vestigt spr. de aandacht op het verzoek om den arbeider Trap, straten maker le klas, het maximum loon toe te kennen. Deze man is 71 jaar en spr. vindt het aUeszins billijk hem dit maximum loon nn uit te keeren, opdat hy er althans nog eenige jaren van kunne profiteeren. Spr. juicht toe, dat de loonen van de werklieden Oukes en Zwagerman verhoogd worden, maar des te meer reden is er om Trap ook meer te geven. Spr. heeft bedenkingen op het advies betreffende den werkman voor de watervoorziening op de sohepen. Des zomers is deze man vóór aHe andere werklieden beginnen al aan het werkhy komt te kort wat loon betreft en spr. stelt voor hem voor overwerk alsnog eene uitkeering te geven. De heer Verfaille wil, in aansluiting op het voorstel van den heor v. d. Ploeg ook den eersten machinist zjjn loon wekelijks uitbetalen en afronden tot f 12. De heer Verstegen wenschtnoggeene wysiging te brengen in het reglement ter regeling van de rechtspositie. Spr. vestigt er de aandacht op, dat in alle bedrijven ver schil bestaat tusschen minimum en maximnm; alleen aan de gasfabriek zyn tal van arbeiders, die in minimum en maximum gelyk zyn. Spr. beveelt dit in de aandacht van B. en W. aan, wellicht vinden B. en W. er aanleiding in do maxima te verhoogen, opdat die lieden wat promotie kunnen makoD. De heer dr. v. d. Berg merkt op, dat we niet kunnen afwijken van de regeling. Waarop de heer v. d. Ploeg antwoordt, dat intertyd, voor de verordening in werking was, wel is afgeweken n.1. by de arbeiders aan de belt. De Voorzitter zegt, dat de verhoo gingen om do 2 jaar plaats hebben. Thans weder in 1914. De heer v. d. Ploeg wyst er op, dat door B. cn W. by verschillende gelegenheden is afgeweken van de bepaling. De heer Verfaille licht ïd, dat dit kwam, doordat die menschen nogal uitblon ken en dat het eene belooning was voor hon bekwaamheid. Maar de maxima zyn lang niet bereikt. Spr. kan echter het geval- Trap niet voldoende beoordeelen o heer v. d. Ploeg vindt ook de promotie van 50 ct. om de 2 jaar onvoldoende. Over dit geval ontstaat tusschen den heer v. d. P 1 o o g en den Voorzitter eene discussie. De laatste vindt, dat de Raad zich aan het reglement moet honden, de heer v. d. Ploeg wil met het oog op den hoogen leeftijd van den man in kweBtie, hier eene uitzondering gemaakt zieu, en licht dit nog nader toe. By eene gewone, reglementaire verhooging wordt z. i. de animo te veel ge dood; de menschen hebben dan de gedachte: ik kryg toch myn verhooging, terwijl 't hier n belooning is, en een heel ander geval. De Voorzitter blijft het gevaarlijk vinden een antecedent te scheppen. De heer Verstegen merkt op, dat de Raad wel de bepaling gemaakt heeft iemand boven 23 jaar dienst het maximum uittekeeren, maar niet, dat om de 2 jaar verhooging zou worden gegeven. Er behoeft geen inbreuk op de verordening te worden gemaakt, hot betreft hier eenvoudig het brengen op het maximum. De Voorzitter zegt, dat, al staat het niet geschreven, er ook ongeschreven wetten bestaan. e- en dupliek tusschen verschillende leden en den Voorzitter. De heer Hartendorf merkt op, dat, als wordt aangedrongen op verhooging, dit niet genosmd mag worden een tornen aan de verordening, 't Is eenvoudig een schom melen tusschen minima en maxima. De bil lijkheid pleit hier voor het maximum-salaris. Niet een van de werklieden heeft dit. Men moet een methode volgen, zegt do Voor zitter, welnu, men geve dan den 35-jarigen werklieden het maximum. Dat is de leeftyd, die het meest recht geeft op maximum-loon, we hebben dat gisteren by de onderwijs-debatten nog gehoord. Als wo gaan voorstellen den stratenmaker Trap op het maximum te bren gen scheppen we inderdaad een antecedent, want anderen zouden dan ook komen. Zon het geen aanbeveling verdienen B. en W. uittenoodigen nog vóór de behandeling der begrooting met de hoofden van bedryven overleg te plegen wie in aanmerking komen voor vorhooging? De Voorzitter vraagt hoe het dan gaan moet als iemand van 35 jaar in dienst komt. Zou die dan op het maximum moeten worden aangesteld? De heer Hartendorf antwoordt, dat in zoo'n geval bet hoofd van den tak van dienst u moeten beslissen. De Voorzitter vraagt of men eenig idós heeft van de meerdere kosten eener dergelijke regeling. Er was f 3500.voor uitgetrokkenop deze begrooting reeds f 1300.meer. Spr. vindt het standpnnt der arbeiders niet sympathiek. De Raad beeft een rechtspositie ontworpeD, hun een kostbare pensioenverordening ge- geveD, toen weer f 1300.meer gevoteerd, spr. vindt bet jammer dat thans zoovele stemmen uit de arbeiders opgaan, die blijken geven, dat ze niet tevreden zyn. Spr. is hier 17 jaar, en heeft nooit van grieven gehoord, thans komen van alle kanten grieven, spr. weet niet waar vandaan. Men kan wel in 't wilde gaan verhoogen, moet echter rekening houden met do fioantiëo. De directeur der gasfabriek heeft gezegd, dat den Helder, wat loonregeling betreft, een goed figuur maakt tegenover andere gemeenten. De heer Hartendorf vindt, dat niet te gauw van willekeur gesproken moet worden. Er waait thans een wind van organisatie over het land, men moet dit niet onder schatten. De arbeider is mensch on heeft recht op een menschwaardig bestaan. Wat de vergelijking betreft met andere gemeenten, wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. In Apeldoorn b.v. zyn de loonen f 9.nu gaat het toch niet aan als wy f 10.geven, te zeggen: in Apeldoorn zyn ze nóg minder? Voor menschen, die een gezin moeten ondersteunen is f 10.niet florissant. Na eenige nadere discussie tusschen den V oorzitter, den heer Hartendorf en den heer v. d. P1 o o g wordt het voor stel om de beide loonen afteronden aange nomen met 9 tegen 5 stemmen. Tegen stem men de heeren Over de Linden, Van Neck, Hartsinck, v. d. Berg en Krijnen. De heer v. d. Ploeg dringt aan op een onderzoek naar den arbeidstijd en het over werk van den arbeider voor de waterver- schafiteg op de schepen. De Voorzitter zegt, dat geen sprake is van overwerk. Dit bedraagt enkele nren in de week, waarop hy vroeger komt, terwyl hy vroeger weggaat. De heer v. d, P 1 o e g merkt op, dat de man dan toch in gemeentelijken dienst is. Spr. ziet hem altyd aan 't werk. Nooit is daar de directeur of een ander om hem te controleeren. Als hy vóór zes uur 's morgens begint heeft hy recht op uitbetaling. De Voorzitter komt er tegen op, dat do heer v. d. Ploeg het doet voorkomen alsof de Directenr in dezen zyn plicht ver zaakte. Spr. leest het rapport van den Direc teur voor. Nu vraagt de Voorzitter of de Raad beslissen wil over het aanschaffen van olie- jaB86D. De heer V erfaille vindt het beter hier niet op in te gaanlater komen verzoeken om andere kleedingstukken, waar is de grens De heer Hartendorf stemt toe, dat alles begrensd is, ook een oliejas. Maar als we een mooie pet gaan geven, staat die als een vlag op een modderschuit. Hieruit ontstaat eenige discussie tUBBchen spr. en Voorzitter. Na eene opmerking van den heer Krynen dat zoo'n oliejas dadeljjk stuk is, zal de heer Hartendorf er verder geen voorstel van maken. De heer Hartendorf dringt er op aan dat de mogelijkheid van een vryen Zaterdag middag aan de gasfabriek onder de oogen worde gezien. De Voorzitter zegt, dat daartoe een nienwe arbeidersploeg noodig is, dat kost f 3500.—. Ook hieruit ontstaat eenige repliek. De Voorzitter zegt, dat het moeielyk blyft dit te regelenen de heer Van Neck licht in, dat bet hier een eigenaardige toestand geldt, het bedrjjf kan niet om 4 uur worden stopgezet, zoodat een deel te 4 nur en een ander te 6 nnr xon eindigen. De heer Hartendorf zegt, dat dit reeds I voldoende in het adres van do arbeiders staat, n.1. «zooveel mogelyk". Zjj zien dus niet op tegen het onderscheid, dat gemaakt wordt. De heer Van Neck vreeBt dat het dan voor een deel een verkapte loonsverhooging wordt. De heer Hartendorf wyst op het prae- advies van de hoeren Wibaut, Stnlemeyer 5. betreffende verkorten arbeidsduur. De heer Verstegen zegt, dat het hier een voor den Helder vreemd geval betreft. In Amsterdam is het een algemeen verschijnsel, dat om 4 uur 's Zaterdags geëindigd wordt. Dan blyven er altijd lieden achter om het werk aftemaken, ec die achterbly vers denken er niet over dit als meerdere werk-praestatie te doen gelden. Maar hier is het natuurlijk ietB vreemds en nienws. Ten slotto komen de vyf voorstellen van B. en W. in stemming. Voorstel I wordt aangenomentegen stemmen de heeren Van der Ploeg, Hartendorf en Verstegen. II, III en IV worden by acclamatie aangenomen, terwyl by V de heer Hartendorf bniten stemming blyft en de heer Van Broda tegen stemt. Burgeravondschool. Voorstel betreffende lesuren en aan te stellen personeel aan de school. B. en W. Btollen voor Met ingang van 1 October te benoemen tot leeraar in het handteekenen en vaktoe- kenen aan schilders, den heer P. D. Maandag, voor 15 lesuren per week, waarvan 8 ty-te- lyke, jaarwedde 15 X 85.f 525. Tydelyk voor het ty'dvak van Oct. 1912 1 Oct. 1913 te benoemen de heeren: J. K. Labout en Th. C. G. Moorman, als s.-leeraren in het lyn- en vakteekonen, ieder voor 14 lesuren in de week, jaarwedde 14 X 85.f 490.— H. J. v. d. Ploeg, id. voor 14 lesuren. C. N. van Gyn, r 8 W. C. Lafebor en A. Dokter, id voor 8, jaarwedde 8 X 30. A. Smit, leeraar machinoteekenon, 8 les uren a f35.—. J. B. Mulders, leeraar lyn- en vakteekenen, 8 lesuren h f 35. W. Heeroma, leeraar natuur- en werktuig kunde, 10 lesuren (2 tydelyke) f 30. Tot leeraar in het bouwkundig teekenen (vacature W. A. Keesom) dragen B. on W. (voor 1 jaar) den hoer H. Kleinhout Jr., te Uffelte, eenige sollicitant met volledige bevoegdheid, voor 8 lesuren f 85.—. Verder geven B. en W. in overweging, aan elk der leeraren J. van Hoek (Wiskunde) en A. H. de Carpentier (Ned. Taal) voor het jaar Oot. '12'13 weder 2 tydelyke lesuren optedrageo. Ten slotte stellen B. en W. nog eene regeling voor van pensioen-berekening. Bovenstaande regelingen by acclamatie aan genomen. Benoemingen. Ocderwyzores aan Scbool No. 8. Tor benooming wordon voorgedragen I. Mej. N. J. Houtkoop, te Huisduinen. 2. C. A. M. van't Veor, te Hoenderloo. 3. i C. A. Dykhof, to LeideD. Benoemd wordt mejuffrouw Houtkoop met stemmen, mejuffrouw van 't Veer kreeg 4 stemmen. Tot leden van de commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs (zie na Inge komen Stukken) werden herbenoemd de heeren Dullemond met 11, Dr. Ten Noever de Brauw met 11, G. C. Dibbetz met 10 stemmen, terwyl in de vacature-Nepveu be noemd werd de heer J. Verschoor met 11 stemmeD. Blanco werden uitgebracht 2 stemmen, 1 op den heer Wessels Boer. De benoeming van leden van het stem bureau voor de Kamer van Koophandel wordt by acclamatie aan B. en W. opge dragen. Aan do orde is het verzoek van den heor Verstegen aan den Raad om een vraag te mogen richten tot den Burgemeester. De heer Van Breda zal tegenitemmeD. Het wil spr. voorkomen, dat het een kwestie is, die niet thuishoort by den Raad, doch by het hoofd der politie. De heer Zander sluit zich by dezen spr. aan. De heer Griinwald is het niet met deze heeren eens. Waar een lid van den Raad toestemming vraagt, een verzoek te mogen doen aan den Voorzitter van den Raad, daar ligt het niet op den weg van den Raad dio toestemming te weigeren. Spr. zal vóór stemmer), afgezien van de bedoeling van den heer Verstegen. De Voorzitter is mans genoeg om daarop te antwoorden. De heer V erstegen verschilt met den heer v. Breda van meening. Het is hier geen daad van hot hoofd dor politie, maar het betreft hier de uitvoering van oen artikel van een door den Raad vastgestelde ver ordening. Laat de heer Van Breda eens argumenteeren waarom de vraag niet toe laatbaar is. De heer Van Breda wenscht niet verder te argumenleeren. De Voorzitter is het met den heer Van Breda eens, dat het verzoek tot hem persoonlijk moet worden gericht, en wel om deze reden, dat de Raad toch geen invloed op het antwoord des Voorzitters zon kunnen uitoefenen. Do heer Verstegen zegt, -dat hy geene inlichting vraagt over de politie. Spr. grondt zyn meening, dat de vraag wèl in den Raad thuishoort, op uitspraken van Oppenheim en Thorbecke, de vader van de gemeentewet. Doch het is hier een open kwestie en er beBtaan verschillende uitleggingen over de vraag of de Burgemeester over zyn hande lingen verantwoording schuldig is aan den Raad. De Voorzitter antwoordt, dat de dis cussie tot niets leidt, en dat de heer Ver stegen hem, Voorzitter, niet dwingen kan. Als morgen een dergelyk verzoek kwam, zon de Voorzitter weer juist zoo handeleD. Zelfs wanneer de Raad in oen motie zyn afkeuring er over uitsprak, zou hy my niet kannen dwingen, zegt de Voorzitter. By stemming over het verzoek van den heer Verstegen staken de stemmen. Vóór stemden do heeren Hartendorf, Verstegen, Griinwald, Krynen, VerfaiUe, Harjer en van der Ploeg, By volgende zitting komt het verzoek dus in horstemming. By rondvraag vraagt de heer van der Ploeg om den a.s. winterdienst by de gemeente-reiniging te willen publicceren. De Voorzitter zal dit verzoek by de com missie overbrengen. De hoer Van Broda vraagt inlichtingen over de veegmachine de heer Hartsinck vestigt de aandacht op de vervuiling van de goten in het Ankerpark. Hierna gaat de Raad in comité generaal ter behandeling van reclames. UIT HET BUITENLAND. By de kolommen toI oorlogsnieuws is er weinig aandacht voor het overige buiten land". We konden het 't best in telegramstijl vermelden. Aan den koning van Italië schrijft raen het voornemen toe zich keizer der Romeinen te willen laten noomeD. Hy zou dan do gelyk- waardige zyn der twee andere verbonden staatshoofden. Italië is trouwens weer heel wat grocter geworden, 't Kreeg immers Tripolis. De Europeesche staten beginnen al met do Italiaansehe souvereiniteit te erkennen. Want als 't land »veroVord" is moet ook do diplomatie nog een woordje meespreken. Frankryk nu heeft niet zooveel haast met die erkenning, 't Wil wachten tot de hangende kwesties opgelost zyn. Het «Journal des Débats" meent dat Rus sische invloeden gewerkt hebben. De Belgische minister-president zal in de aanstaande parlementszitting een drietal vraag stukken naar voren brengen, zegt de «Bien tPublic", die aanknoopingspunten heeft in regeeringskringen. 't Zullen zynlegerher- vorming, bonwen van goedkoope arbeiders woningen en ouderdomspensioenen voor werk lieden. De kosten zullen gevonden worden door «nccessiebelasting in de rechte lyn en een belasting op de benrsoperaties, scbryft het blad. Over kiesrechthervorming wordt niet gesproken. Ex-president Roosevelt is van Chicago naar Oyster-Bay overgebracht, een bewys dat by flink herstellende is. In Mexico revolntionnaire bewegingdoch dit is in Zaid-Amerika geen nieuws meer. Generaal Diar, de tegen-president" wint in populariteit. In Oostenrijk worden groote proef-manoeu vres gehouden. Het publiek wordt gewaar schuwd daarin niets bijzonders te zien. 't Is anders wel eenigszins vreemd, want ook de lichting 1912, die pas half Januari moest opkomen, is al terstond onder de wapenen geroepen. Voor het overige meenen de respectieve regeeringen, die er zich over uitlaten, dat het mogelyk zal zyn den strijd op het Balkan schiereiland te localiseeren. En nu wat oorlogsberichten. We herinneren aan het vroeger besproken te maken voor behoud. Een voorbeeld. Eenige oorlogscorrespon denten van een blad hadden obd heele party sensatie-telegrammen afgeleverd er kwam een extra-blad. De stad, 't was Belgrado, was in rep en roer. Later bleek alles on waar. 't Blad kreeg bericht dat nu geen telegrammen meer zullen worden afgeleverd. Do oorlogzcorrespondenten zyn uitgevlogen maar aan de voorpostlinies mogen zy niet komen en daar is 't dat gevochten wordt. De Turken zyn hunne operaties ter zee begonnen met de beschieting van eenige Bulgaarsche havens aan de Zwarte Zee. Tot twee malen toe hebben zy het vuur ge opend op Varna en daar belangrijke schade aangericht. O. m. hebben zy het oude klooBter van St. Constantyn vernield. «De verwoesting van dit eerwaardige klooster," zegt de berichtgever van de «Times" te Sofia, (i» een daad van vandalis me, die niet goed te praten valt en geeft reeds een voorproef van het ruwe karakter, dat de stryd, dien hot beschaafde Enropa niet heeft kunnen beletten, zal aannemen en dien het thans lydeljjk moet aanzien." Het is echter niet gebleven by het bom bardement van Varna, ook Kavarna werd door de Turken onder vuur genomon. En dat wordt hen zeer kwalijk geduid, want Kavarna is een open stad. De Bul gaarsche regeering heeft dan ook reeds de aandacht der mogendheden gevestigd op deze schending van een der bepalingen, aangenomen door de eerste Haagsche confe rentie. De Montenegrijnen bereiden den aanval op Skoetari voor. Zy zyn door uitputting genoodzaakt eenige rnst te nemen. Aan de Grieksch-Turksche grens rukt het Grieksche leger, na Elassona te hebben ge nomen, steeds voorwaarts in de richting van Selfidje en in die van Janina in Epirns. De gevechten bij Kirk Kiiiase worden aan beide kanten (Balgaren en Turken) met de grootste verbittering gevoerd. De beslissing zal nog wel een paar dagen duren. De Serviërs naderen Uskjoeb. De Turken trekken zich terug. De Servische verliezen zyn groot, maar die der Turken nog grooter. Uit Konstaniinopel bericht men dat de Bul gaarsche troepen groote verliezen loden. Toch wordt in een Reuter-bericht uit Konstantinopel toegegeven dat het Torkache leger teruggetrokken is en dat een Bulgaar sche divisie poogt den Kresna-pas te for- ceeren. minastraat no. 88, groot 88 centiaren. Kooper de heer S. P. W. Crono voor f 1420.—. Perc. 5. Het huis en erf aan de Tromp straat no. 15, groot 1 are. Kooper de heer J. Spruit voor f1700.—. Perc. 6. Het huis en erf aan de Tromp straat no. 17, groot 1 are. Kooper de heer J. Spruit voor f 1700. Perc. 7. Het in verbouwing zijnde woon huis en erf aan de Laan, hoek Trompstraat no. 60, groot 1 are, mitsgaders het onver deeld i/t gedeelte in de brandsteog daar achter. Kooper de heer P. Smit voor f 1020.—. Perc. 8. Het pakhuis aan de Molenstraat no. 104, groot 25 centiaren. Kooper de heer J. Spruit voor f211. Perc. 11. Het huis en erf aan de 2de Vroonstraat no. 44, groot 80 centiaren. Kooper de heer R. Roerdomp voor f825.—. Perc. 18. Hot huis en erf aan de Ver lengde Gasstraat no. 49, groot 72 centiaren. Kooper de heer A. Post voor f992.—. Perc. 14. Het buis en erf aan de Ver lengde Gasstraat no. 51, groot 74 centiaren. Koopor de heer L Agaart voor f995. Perc. 15. Het riante winkelhuis met woning daarachter en afzonderljjk groot bovenhuis met vryen opgang, aan de Binnenhaven no. 2, uitkomende aan de Achterbinnenhaven, groot 2 aren 45 centiaren. Kooper de heer J. Graaff voor f6000. Perc. 16. De gebouwen der Sigarenfabriek ,Hot Heldersche Wapen", bestaande in kantoor en droogkamer, werkplaats en pak huis aan de Californiestraat dos. 26 en 28, mitsgaders het eeuwigdurend recht van erf pacht en recht van opstal van den grond, groot 2 aren 80 centiaren. Kooper de heer J. de Vries q.q. voor f1500. en de stoker konden nog tydig van de loco motief springen. Personenwagen en goederen wagen liepon langs den sterk hollenden weg terug. Geen persoonlijke ongelnkken hadden plaats. De locomotief ligt beschadigd in het vaarwater. De klapbrng kan nog naar beneden, zoodat het verkeer geen storing ondervindt. Rumoerige tooneelen. Borlyn, 28 Oot. By den heden in de markt hallen geoponden verkoop van goedkoop, uit Rusland ingevoerd, vleesch, deden zich rumoerige tooneelen voor, doordat een deel der slagers weigerde wegens de te lage winst zich te belasten met den verkoop, op een oogenblik dat duizenden vrouwen zich verdrongen aan de toonbanken. Toen zy in verschillende hallen geen vleesch by do Blagers konden krijgen en bovendien nog uitgelachen werden, plunder den zy de banken en wierpen zy de slagers met vleesch en worst. De politie heeft een aantal hallen gesloten. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 25 October. Uitslag van de openbare verkooping gehouden op Woensdag 23 October ten over staan van Notaris Stammes. Perc. 1. Het huis en erf aan de West straat no. 46, groot 82 centiaren en Perc. 2. Do werkplaats mot opslagterrein aan de Achtergracht Weatzyde, hoek Kooger- steeg, annex het vorige perceel, groot 1 are 9 centiaren. Kooper de heer J. A. Fey q.q. voor f 5028. Perc. 3. Het huis en erf aau de Wilhel- minastraat no. 81, groot 83 centiaren. Kooper do heer K. Geus q.q. voor f 1505. Perc. 4. Het huis en erf aan de Wilhel- H. M. de Koningin. De „Staatscourant" van Woensdag bevat de volgende mededeeliog: Eene lichte ongesteldheid van Hare Majesteit de Koningin gedurende eeDige dagen heeft aanleiding gegeven tot veryde- ling der hoop, welke gedurende korten tyd werd gekoesterd. De toestand van Hare Majesteit geeft reden tot tovredenheid. (get.) Prof. Koüwbr. Dr. Rokssinqb. De „N. Rott. Ct." scbryft naar aanleiding van dit belicht o.a. het volgende: Met zeer groote en waarachtige deelneming zal zonder twijfel het ganeche Nederlandsche volk van dese nieuwe teleurstelling voor de Koninklijke Vrouwe en Haar gemaal kennis nemen. Nog maar enkele weken geleden waren de eerste geruchten omtrent eene blyde verwachting, waarin H. M. zonde verkeeren, bekend geworden, en het bericht was allerwege met oprechte voldoening ver nomen. Wie was er, die niet aan H. M., welke zich ook als Moeder aan zoovelen ten voorbeeld gesteld bad, de weelde van een grooter gezin uit den grond van zyn hart toewonschte? Helaas, wat zoo vurig gohoopt werd, is verijdeld. Te bitterder, omdat H. M. nog slechts korten tyd geleden een gelyk verdriet had te dragon. Het bulletin van de doctoren deelt mede, dat de toestand van H. M. geene reden tot bezorgdheid geeft. Gelukkig. H. M. moge overtnigd syn, dat Haar Volk deze toevoe ging aan het bnlletin met dankbaarheid heeft gelezen. De hoofdacte L. 0. De Amstordamscho raad besloot in haar zitting van Woensdagavond, met 25 tegen 18 stemmeD, tot afschaffing van den hoofd- acto-oisch voor de benoeming tot onderwijzer aan de openbare lagere scholen aldaar. „De Bijenkorf" te Ameterdam. De Dam-commissie heeft dezer dagen hare goedkeuring gehecht aan het gewyzigde plan voor het to stichten magazyn »De Byenkorf". Dit plan onderscheidt zich van het oorspron- kelyke ontwerp, doordat nu op het middelste paviljoen het gebouw zal bestaan uit drie paviljoenen een 50 meter hooge toren zal verryzen. De hoek-paviljoenen zullen 37 meter hoog worden, dit is 1 meter lager dan de beurs. Het gebouw, dat in renaissance styl wordt opgetrokken, zal aan de zjjde van het Dam rak een gevelbreedte hebben van 120 meter. Niet minder dan 18 uitstalramen zullen aan die zydo gemaakt worden, terwyl ook ter weerszydo van de ingangen aan den Dam on de noordzyde van het gebouw aan het Damrak twee ótalage-kasten zyb ontworpen. Boven de vierde verdieping wordt het gebouw omgord door een fraaie kroonlyst, terwyl de front ons het architectonisch schoon zullen ver hoogen. De heeren Van den Bossche en Crevels hebben op '/(O ^er w"e grootte een model in gips gemaakt, dat morgen in het tydeljjk gebouw van »De Byenkort" ter bezichtiging zal worden gesteld. Deze afbeelding geeft een goed denkbeeld van de verfraaiing welke de stichting van dit gebonw aan onzo stad zal schenken. Revisie van den Bijbel. De kerkeraad van de Geref. Kerk van Overtoom, heeft in zyn jongste vergadering besloten aan de Classis Amsterdam een schry ven te richten, waaxby op doorzending naar de e.k. Generale Synode wordt aange drongen, met betrekking tot de thans nog gangbare vertaling van den Bybel. De ker keraad is overtuigd, dat enkele woorden, uitdrukkingen enz. niet meer voor onsen tyd gangbaar syn, en zou wenschen geen nieuwe vertaling, maar een revisie van do bestaande, aan bekwame en godvruchtige mannen op te dragen, opdat het karakter der Heilige Schrift niet verloren ga. (Stand.) Tram te water. Te Winschoten Zuiderveen moest Dinsdag avond de (ram passeeren, die te 10 nar te Winschoten aankomt. De klapbrng over het kanaal was opgehaald, omdat «en schip moest passeeren. De Bchipper hoorde do tram on riep luidkoels maar werd door het geraas der tram niet gehoord. De machinist merkte op het allerlaatste oogenblik het gevaar en remde nog, maar kon door de gladheid der rails niet meer stoppen. De locomotief stortte in de diepte, de koppelstang brak en het gevaarto raakte hst roer van het passeerend sohip, waarvan het roer brak. De machinist RAADSOVERZICHT. Arm te zyn is geen schande. Het is in som mige omstandigheden, een eer. Fatsoenlyke armoede wordt zelts door zedelijkheids apostelen tamelyk hoog aangeslagen. De liedeD, die zoo hoog aanslaan, zyn dan zelf niet arm, noch „fatsoenlijk", noch „onfat soenlijk". Er bestaat zelfs oen Duitsch versje, waarin gezegd wordt, dat het er tenslotte niet op aankomt of men arm is dan wel rijk zoowel de rijkaard als de arme hebben nog wel wenschen, die onvervuld blyven. Wy weten niet of de lezer moester Penne- wip kent. Meester Pennewip, de onsterfelijke held uit Multatuli's «Woutertje Pieterse*. Deze zou, ware hij niet reeds voor lang gestorven, gezegd hebben: De armoe is een schoone saak, En geeft het menschdom veel vermaak. Den vorigen keer werd in de raadszitting eenige malen betoogd, dat de gemeente arm is. Deze week werd dat herhaald. Het zal dus wel zoo zyn. Maar de armoede van do gemeente is „fatsoenlyk", alleen roods hierom, wyl het begrip „onfatsoenlijkheid" voor eene gemeente een absurditeit is. Duser wordt fatsoenlijk armoede geleden aan Holland's noordpunt. Dit is ontegen zeggelijk, betreurenswaardig en jammerlijk waar. Het is geen schande, zooals we al zeiden, alleen Wem es jast passier et, dem bricht es das Herz entzwei. Dit is van Heine, als U 't soms nog niet wist. „Helder's Harmoniekapel", een zeer nuttige instelling, krygt van de gemeente f 75. Dit is wel genoeg, maar toch voor vermeer dering vatbaar. Ieder is een dief in eigen nering, en wie onzer zonder zonde is Dies vroeg „Helder's Harmoniekapel" o.a meer f 25.Dan konden ze een paar extra-con certen geven 's zomers. Maar B. en W. adviseerdengeen extra subsidie, we zyn arm, en aldus besloot de Raad. Eerste slachtoffer van de gemeentelijke armoede. „Zalig zyn de bescheidenen". Dit dacht vermoedelijk het „Comitó ter viering van NeerlaDd's Onafhankclykhoid", dat in 1918 die onafhankelijkheid vieren wil on nnmaar de kleinigheid van f 2500.vroeg. Vragen is vry In 't college van B. en W. staakten de stemmeD. D. w. z. niet over hot verleenen f 2500,subsidie o neen, over „iets" minder, n.1. f 500.Twee leden waren er voor en twee er tegeD. En B. en W. lieten den Raad zelf beslissen. daar kwam de Raad aan: Laten we eerst zieD, wat de burgery doet, betoogde de heer Bommel, dan kunnen we later altyd □og zien. Dit vond steuD, doch de heer Verstegen kwam met eene anti-nationale peroratie, on betoogde, dat eigenlijk geen enkele natie onafhankelijk is, dat ze alle maal als klissen aan elkaar hangen en mekaar naar ds oogen kyken. Daar antwoordde alleen de heer Van Breda op, de rest zat paf van zooiets. Daar hebben nou je voor ouders tachtig jaar lang voor gevochteD, daarvoor hebben we nu 100 jaar geleden Napoleon het land voor uit gejaagd, om zooiets te hooren verkondigen. Tristitiam rerum Wij willen maar zeggen, dat ook het Comité niets kreeg althans voorloopig. Eerst de kat uit den boom kyken, zei de heer Bommel. En zoo geschiede. Het derde slachtoffer van den geldnood was de Nationale Bond van Vreemdelingen verkeer. Ook die kreeg precies wat de anderen kregen, n.1. niets. Er waren nog web'swaar 6 heeren, die eene subsidie wilden geven, maar die vormden een minderheid. Helaas I het volgend slachtoffer was de Openbare Leeszaal. Een eigenlyk slachtoffer is het nog wel niet, 't verkeert zoo onge veer in dezelfde conditie als hot (Comitó ter viering van Neerland's Onafhankelijk heid": misschien krygt het later nog wat. De meeste heeren voelden ontzettend veel voor zoo'n leeszaal. Dr. Van den Berg bleek er een platonische liefde voor te gcvoeleD. Zoo'n platonische liefde is een eigenaardig ding. De meeste meitjes zyn er niet van gediend. Zoo eventjes, zoo'n week of zes wat Seelenverwandschaft, wat rozengeur en maneschyn, dat is wel eeiis aardig, maar het platonische gaat er gauw af. Ja, ja, lezer: Een platonische liefde is een schoone zaak, Maar geeft een openbare leeszaal geen [vermaak. Hopen wy, dat 's heeren Van den Bergs platonische liefde nog eens overga, in innig, vurig gevoel. Mogelyk ware toch de gevraagde subsidie wel toegeBtaan, gezien de sympathie, die overal voor eeno leeszaal heorschte, de redevoeringen vloeiden van sympathie over als niet de heer Adriaanse root in het eten had gegooid door den eisch te stelleD, dat de statuten overgelegd zonden worden. Het hielp niet dat de heer Hartendorf, die overigens de subsidie-aanvraag warm bepleitte, uitlegde, dat dit niet wel mogelyk was ge weest, aangezien ze ter verkrijging van do koninklijke goedkeuring naar den Haag waren gezondoD, dat verschillende heeren, o. a. ook de hoer De Geus, wezen op do zeer ODpartydigo samenstelling van het Bestuur dezer Vereeniging, waardoor de onpartijdig heid der statuten reeds a priori gewaarborgd was, het hielp niet: de heer Adriaanse be reed het stokpaardje van d« statuten-over-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 1