DenHelder en 'tEeuwfeestvan Nèerlands Onafhankelijkheid Tweede Blad. Agenda. Dageiyks Biotcoop-Voorstellingen. Kanatlveg. 31 Oct. Hervormingsdag. Spr.Ds. H. Buiskool. Onderw.: „Niet naar beneden inaar langs opgaande wegen". Nieuwe Kerk, 7 uur. 1 Nov. Lezing, Spr.B. Boon. Onderw.„De worsteliug der Eeuwen". Lokaal P. de Koning, half acht. 1 Nov. »Het Vrye Tooneel". Opv. v. Henk ie aan de Grenzen" en »De Voetbal-motie van der Pols". Casino, 8 uur. 2 Nov. Uitvoering te geven door „Oefening kweekt Kunst". Casino, 8 uur. 2 Nov. „Justus van Maurik". Opvoering van„Een dienst aan mijn vriend Blanchard". T i- v o 1 i, 8 uur. 5 Nov. Vereen, v. Jonge Vryz. Openbare vergade ring. Spr.: P. J. Oud. Onderw: „Christe lijke strijdwijze en christelijke politiek". Casino, 8 uur. 10 Nov. „De Dageraad". Openbare vergadering. Spr.F. G. Elzinga. Onderw.,,De invloed van den godsdienst op het sezueel leven." Casino, 8 uur. ,W. G. DE BAS, le Luitenant der Vesting-Artillerie, gedetacheerd aan de Hoogere Krijgsschool. III. Den I9en November hadden de Texelaars gewaagd de Oranjevaan te ontplooien. De Admiraal zond de eorvet „Venus", onder bevel Yan den luitenant Bronovi, en 12 kanonneerbooten naar Oudeschild, om de Fransche ambtenaren en 't Fransche gar nizoen op liet Eiland te beschermen. Na de batterij aan boord te hebben geladen en op den wal te hebben gericht, begaf Bronovi zich met twee gewapende sloepen aan land te midden der volksmenigte. Kalm en met beleid hield hij den Texelaars voor oogen, hoe onvoorzichtig ze handelden: „Wanneer „een Fransch generaal in den Helder het „bevel voerde", zoo sprak hij, „zou deze „enkele corvet het geheele dorp plat schie pen, doch de Admiraal Ver-Huell is edel- moediger en gelast mij u aan te manen „rustig te blijven en de goede zaak van „het Vaderland niet te benadeelen door het „mishandelen en bloedvergieten van men- „schen, te zwak om zich zelf te verdedigen." Toen drong de ruwe en rondborstige loods Klaas Gomes naar voren en antwoordde: „Je spreekt goed, mijnheer, als je lust had, „schoot je de heele boel plat, maar we „hebben allen te veel eerbied en verplich ting aan dien goeden Admiraal Ver-Huell „om hier oproer te maken. Het is hier „niet oproerig, en de vlaggen waaien omdat „m'n dochter ondertrouwd is en we geen „Fransche vlaggen bezitten". Ondanks de strengste verbodsbepalingen hadden de trouwe Texelaars al die jarenlang de dier bare vaderlandsche kleuren zorgvuldig be waard. Na 't antwoord van Gomes werden de vlaggen neergehaald en de Fransche wapenborden weer opgehangen; de vol maaktste rust keerde op 't eiland terug, zoolang de „Venus" voor Oudeschild bleef geposteerd. Doch toen bij den naderenden winter deze binnen 't Nieuwediep werd teruggetrokken, hadden de Texelaars, van allen dwang bevrijd, verder maling aan de raadgevingen van hunnen „goeden Admiraal Ver-Huell" en vlagden met de Hollandsche drieklem-, zonder bruiloft eener Gomes 1 Toen op Nieuwjaarsdag 1814 eene deputatie van 't eiland den Admiraal te fort „Lasalle" naar gewoonte kwam gelukwenschen, kon deze niet nalaten, hun op minzame wijze voor te houden hoe onvoorzichtig de Texel aars uiting hadden gegeven aan hunne vaderlandsche gevoelens, terwijl eene aan zienlijke macht hun ten Zuiden van het Marsdiep bedreigde. In den middag van 27 November kwam eon groot parlementair jacht.de „Batavia", met de Nederlandsche vlag in top en aan den achtersteven, binnen schootsafstand van de corvet „Venus". Bronovi dwong, door een scherp schot, dit jacht te ankeren en zond per aviao „Vos" een officier aan boord, om te vernemen wat dit vertoon had te beduiden, met verbod verder door te varen onder eene vlag die 't eskader niet erkende en bedreiging van ernstig protest. Aan boord van dit jacht bevonden zich een deputatie van de Commissarissen- Generaal van het Algemeen Bestuur te Amsterdam, bestaande uit de Heeren JIoy- aart, onder-equipagemeester der Marine, luitenant Steeling en kapitein Heemskerck. Zij waren door den Schout-bij-Nacht Ver horen belast met het overreiken van eenen brief aan Admiraal Ver-Huell, gedateerd 24 November. Hierin werd de Admiraal officieel verwittigd van 't geen in 't hart des lands was geschied, onder overlegging van verschillende publicaties en procla maties. De brief eindigt als volgt: „Wij sommeren derhalve U Hoogedelge strenge, om aan boord Uwer vloot de „Hollandsche- of Oranjevlag weder op te „hijschen en de vloot zelve onder orders „en ter dispositie van het Hollandsche „Gouvernement te stellen. Uwe betrekking „tot Holland geeft ons recht te hopen dat „Uw antwoord op deze aanvrage niet dub- „belzinnig zal zijn." Bij schrijven van 27 November, overge bracht door den patroon Duvnker, werd de Admiraal van de aankomst der deputatie verwittigd eu door haai' aangezocht ontvan gen te worden om haar in de gelegenheid te stellen, zich van haar opdracht te kwijten. De adjudant van den Admiraal, de Son, bracht op 28 November het antwoord van zijnen Chef, dat als volgt eindigt: „Ik ken geen bestuur in dit laud dan „dat, hetwelk door Zijne Majesteit den „Keizer en Koning gevestigd is, en vinde „mij derhalve niet bevoegd om opeeniger- tuinde wijze in onderhandeling te treden „of parlementaires te ontvangen, welke eene „verandering van Regeeringtionderwerp „mogt hebben." Persoonlijk verzocht de Son, aan boord der „Batavia" de deputatie, niet verder door te zeilen, uaar de schepen op de buiten posten gestatiooneerd, besliste beveleu had den ontvangen, het jacht in den grond te boren. Dat men in Holland bevreesd was voor de standvastigheid van Ver-Huell, blijkt uit het schrijven van Moyaabt aan de Commissarissen-Generaal te Amsterdam, waarin hij verzocht de sommatie te onder steunen met eene verkenning tot de buiten posten van den Helder„Dit zoude klem „bijzetten aan de sommatie en welligt eene „spoedige overgave van de vloot aan Zijne „Hoogheid te weeg brengen, terwijl ik ook „verzoeke dat, bij aldien wij onverhoopt „mogten worden gearresteerd door den heer „Ver-Huell, men de Fransche amptenaren „en officieren, waarvan er een aantal zich „nog in Amsterdam bevinden, in verzekerde „bewaring neme tot waarborg onzer per- „soneele vrijheid en veiligheid. Van dit een „en ander kon U E.D.Gestr. zich verzekeren „door het niet opkomen van ten minsten „een onzer naar verloop van driemaal „vierentwintig uuren, gerekend van de dag rekening en uur dezes..." De zending der Commissarissen-Generaal uit Amsterdam had dus haar doel gemist. Het jacht, met de vaderlandsche kleuren in top, was echter door de matrozen ge zien, op enkele schepen schroomden de bemanningen niet openlijk voor hunne nationale gevoelens uit te komen en oranje te dragen. Naai' aanleiding der rapporten van de commandanten der schepen besloot de Admiraal op 29 November onder voor wendsel eener inspectie, zich persoonlijk aan boord van het eskader te begeven. Op het vlaggeschip dreigde men het portret van Napoleon uit de kajuit te sleuren en te vertrappen. Ver-Huell liet zich geen oogenblik van zijn stuk brengen en zei: „Voor ik van boord ga, zal ik die brave „lieden toespreken, ze zyn verblind en laten „zich door onberaden opstokerijen meeslepen „doch in hun hart zijn ze braaf en trouw". Na eene korte rede ontblootte hij 't hoofd en riep diep ontroerd uit: „Roep mij allen „na: Leve de Keizer". Voor 't laatst weer galmde toen die kreet uit talrijke Hol landsche kelen boven den Helder, gevolgd door den niet minder geestdriftige» nagalm: „Leve de Admiraal". Daarna ontbood Ver- Huell alle etat-majors der schepen en alle onderofficieren bij zich in de voorkajuit. Allen overtuigden hem van hunne aanhan kelijkheid aan zijn persoon; toch ontging hem geenszins de beroering der gemoederen, als natuurlijk gevolg der prikkelende be richten en opstokeryen. Meerderen schepe lingen werd vergund te vertrekken; ook op de forten begon zicii de desertie te openbaren cn zag de Admiraal zich ge noodzaakt tol het uitreiken van tijdelijke verlofpassen. (Wordt vervolgd.) Verg«d«i*ing van dan Raad dar* Gemeente Helder, op hedenavond hall acht uur. Agenda Begrooting 1913. Behandeling van de Begrooting voor het dienstjaar 1918. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 29 October. De torpedoboot jagers »Bulhond" en Jakhals", zyn heden van Colombo vertrokken. Hr. Mb. „Gelderland" is Maandag te Falma aangekomen. Voor het raam van het rywielmagazyn van den heer Lafeber, Znidstraat, is tentoon gesteld de „Simplex"-r|jwielbrancard, aange schaft door de afd. Helder van «Het Witte Kruis". Deze rywielbrancard, waardoor het vervoer van een gewonde of zieke zacht en snel kan geschieden, is in Amsterdam en vele andere plaatsen reeds sedert langoren tyd met succes in gebruik. De eigenlijke bran card bestaat uit een gewijzigd draagraam „de Mory" waardoor het ook mogelyk is een patiënt gemakkelijk langs een trap (b.z.o. van een zolder of schuit) te vervoeren. Moge het niet noodig zyn dat de brancard veel in dienst gesteld zal moeten worden. Doch wy twyfelen er niet aan dat ze hier evenals elders by voorkomende gelegenheden van groot nut zal blijken te zyn. De Chineezen op Java. De correspondent van het Handelsblad te Batavia seinde gisteren Ook te Cheribon hebben botsingen plaats gehad tusschen Arabieren en Chineezen. Twee Chineezen en een Javaan werden daarbij gedood, terwyl er 23 lieden werden gewond. De toko's z|jn er gesloten." Een nader telegram meldt Hedenmorgen had te Cheribon eene her haling der relletjes plaats. Er vielen drie dooden". Indische jongelui naar Hellevoetsiuis. De aandacht van de Locomotief werd ge vestigd op de wenschelykheid om hier op Java gelegenheid te geven tot het afleggen van het toelatingsexamen voor do marine- machinistcn-school te Hellevoetsiuis, welke gelegenheid hier niet bestaat. Het komt het blad voor, dat deze zaak wel verdient aangevat te worden. Ook voor de Koninklyke Militaire Academie te Breda en de cadettenschool te Alkmaar kan elk jaar op Java toelatingsexamen worden ge daan en keuring plaats hebben, waarna de jongelui, die geplaatst worden, gratis over tocht naar Europa krjjgen onder geleide van een officier. Waarom zou niet voor de Indische jongelui voor Hellevoet dezelfde regeling kunnen worden getroffen en dan op deze manier: de cyfers, op de examens behaald, worden bekend gemaakt en daarnaar kan worden nagegaan wie geplaatst kan worden. Om eenigszina te voorkomen dat of Neder land 6f Indië dor- gemakkelijker 6xamen wordt bevoordeeld, kan een bepaald aantal van toe te laten jongelui worden aangewezen. De opleiding, H. B. S. met driejarigen cursus of drie eerste klassen der H. B. S. met vyfjarigen, is door vele Indische jongelui te volgen meent de Loc., dua is er groote kans dat een voldoend aantal jongelui examen zal doen. Ook is er dus kans dat een groot aantal ouders een eventueel opnieuw in te dienen rekest de commandant van het departement van marine heeft zich al bereid verklaard zoo'n rekest met zijn advies door t« zenden zullen onderteekenen. Het blad geeft aan ouders, die jongens hebben en deze naar Hellevoet willen zenden, den raad zich met een rekest te wenden tot den minister van marine, gezegeld en door bemiddeling van den chef van het dept. van marine alhier in te dienen. Maar dan veel ouders. Kamerverkiezing Ommen. By do gisteren gehouden herstemming in de vac. dr. A. Kuypor z|jn uitgebracht 7856 geldige stemmen. Het aantal kiezers is 8667. Gekozen Mr. yE. baron Mackay TPz. (Chr.-Hist.) met 4305 stemmen. De heer Mr. H. van der Vegte (A.-R.) had 3551 stemmen. Baron Mackay en de anti revolutionairen. Onder het opschrift (Casus foederis" drie start „De Standaard" Uit hetgeen in Ommen gegriefd heeft, moet et gebiedende noodzakelijkheid meer dan ëéne conclussie worden getrokken. Do moesten hiervan dulden uitstel. Alleen niet de eerste dezer conclusies, die publiek dient gemaakt, alvorens de uitslag der her stemming bekend wordt, wyl het zelfs den schyn niet mag hebben, als werd ze door dien uitslag beheerscht. Deze conclussie nu luidt, dat door geen anti-revolutionair, nu of later, op den heer Mr. M. Baron Mackay T. Pzn. ooit meer, hetzy voor dan Gemeenteraad, hetzy voor de Provinciale Staten, hetzy voor de Tweede, hetzy voor de Eerste Kamer, een stem kan of zal worden uitgebracht. Zegt men, dut dan de Liberalen hem dit gemis wel vergoeden zullen, dan gaat dat om buiten onze verantwoordelijkheid. En beweert men, dat dit eventueel de kans voor een liberaal candidaat zou kunnen verhoogen, dan luidt ons antwoordLiever nog desnoods een radicaal van de echte soort, dan een verkapt medlooper. Wie ons in Coalitie een candidaat presen teert, is verplicht ons een candidaat te noemen, die de gelijkenis oproept van een man uit één stuk en niet van een stuk op het draaibord. Inschikkelijk willen we in Coalitie tot het uiterste zyn, maar al sprong heel de Coalitie er door, en al doemde 't het Kabinet ten val, ja, al bracht het de Socialisten zelf in 't bewind, de Antirevolutionaire party leent er ■ich niet toe, om voortaan een candidatnur als van dezen Baron Mackay te steunen. Een overtuiging we zyn er zeker van, waarin door alle Antirevolutionairen van hel echte stempel onvoorwaardelijk wordt gedeeld. De gronden, waarop dit oordeel rust, volgen later. Door de tram gedood. Eergisteravond had de heer J. Turbaat te Beemster de onvoorzichtigheid, van de Noord- Hollandsche Tram te springen, toen deze nog in bewoging was. Hy geraakte onder de wielen, de volgende wagens gingen over hem heen en de dood was er |het gevolg van. Het ongeluk geschiedde te Halfweg onder Beemster. Het „verdachte" geval. (Zie Eerste Blad). Naar de tDordrechtsche Crt." verneemt, is het opgegraven lyk van A. Kooiman Jr., die tydens een jachtpartij te Heerjansdam het vorig jaar overleed, door de genees kundigen onderzocht. Eerst zyn Röntgen stralen gebruikt, omdat hagelkorrels op het beeld, dat zich dan vormt, een zware scha duw geven, en vervolgens is anatomisch onderzocht. Het onderzoek heeft de aanwezigheid van hagelkorrels niet aangetoond, terwyl speciaal aan den schedel geen teekeDen zijn gevonden die wyzen op doodsoorzaak door een schot. Het stoffelyk overschot is gisternamiddag uit 't ziekenhuis te Dordrecht onder toezicht van Rykspolitie naar de gemeente Heerjans dam vervoerd, alwaar het, op verzoek van den vader, wederom op dezelfde plek zal worden ter aarde besteld, waar het Donder dagmorgen is opgegraven, namelijk naast dat van de moeder. Scheiding van seksen. Gedreven door de zucht de sexueele schei ding zoo scherp mogelyk te maken, ontwierp de Raad der gemeente Wamel in 1908 een verordening, waarbij dansmuziek en openbare vermakelijkheden na zonsondergang verboden werden. In de jongste raadszitting was een adres van 123 ingezetenen ingekomen, waar bij intrekking dezer verordening werd ver zocht. In zyn toelichting by het adres zeide de burgemeester o. a. „Toen ik voor ruim vyf jaar myn ambt aanvaardde, vond ik hier, wat men (o Rot terdam Tilburgsche toestanden noemde. Met verbazing nam ik waar, dat in een gemeonte, die onder den rook van Tiel gelegen is, nog steeds de beruchte sexueele scheiding be stond; dat hier zelfs en wel op alle moge lijke straffen verboden is, met vrouw, dochter of verloofde naar een fatsoenlyk concert of uitvoering te gaan; wat zeg ik, zelfs naar een of andere lezing. Willen dames een uit voering bywonen, dan wordt deze voor haar afzonderlijk georganiseerd by dag en dan toch de illusie op te wekken van een avondvoorstelling worden de vensters zoo veel mogelyk lichtdicht afgedekt en de lam pen aangestoken. Geestig nam een plaatselijk blad een loopje met deze achterlijkheid, toen het schreef: Elders heeft men er geen flauw benul van, hoe wy, brave buitenmenschen, hier met angstige zorgen waken voor de seksenschei- dintr. Voor alle concertzalen hangt hier het zedensterkend bordje: „Dames en honden geen toegang". Op alle programma's van feesten en vergaderingen, 'tzy ze dienen tot nat of tot vermaak, prykt steeds het mora- liseerend opschrift: „Alleen voor heeren 1" By het debat ging het nu en dan warm toe. Wethouder Van der Ven: Wy verbie den dansmuziek b|j lamplicht in het belang der sedelykheid. De Voorzitter: Een geacht raadslid heeft my versekerd, dat mannen met elkaar dansen tot vroeg in den morgen. Vindt u dat niet walgelijk De heer Van der Ven: Dat gaat my niet aan. De Voorzitter: Maar waar blyft uw beschaving Stuit u dat niet tegen de borst My herinnert het aan tooneeltjes als in Italië, waar men in de schafttijden arbeiders elkan der ziet streelen en liefkoozen. Stuit u dat niet? De heer Van der Ven: M|j niet. De heer Hol vindt, dat er in een eerljjk dansje by mnziek en lamplicht niet het min ste kwaad steekt. De heer Singers naast hem bromt wat. De heer Hol: Ja, maar gy rjjt vroeger ook anders geweest I Later voegde deze den heer Van der Ven toe: Van der Ven kan nergens over oordeelen, want die komt ner gens. Aan het slot verklaarde de heer Hol zon der dat tegenspraak volgde: Mij is uit goede bron bekend, dat de Raad nog uit vryen wil, noch met volle instemming deze verordening heeft vastgesteld, maar om anderen, buiten den Raad slaanden een plei- zier te doeD. De Raad zal in een volgende zitting een besluit nemen. Een kiesrechtvrouw veroordeeld. Men herinnert zich, dat in Juli een poli tieagent op een nacht twee vrouwen vond op het buiten van minister H&rconrt by Oxford en hij er een in hechtenis nam. De andere ontsnapte en is tot nog toe onbekend gebleven. Uit een mand, die later werd ge vonden en van de twee vrouwen hoorde, bleek hun voornemen om het huis van den minister binnen te dringen en er brand te stichten. Ze bevatten inbrekerswerktuigen en een kan petroleum, een kan brandspiritus, een flesch terpentijn, vuurmakers enz. Verder vond men er de volgende getypte verklaring in, blijkbaar bestemd om na gedanen arbeid achtergelaten te worden„Het is met een diep gevoel van myn verantwoordelijkheid en in de overtuiging, dat myn daad gerecht- aardigd is, dat ik een ernstigen stap heb genomen in de zaak van de vrijmaking van de vrouw. Als leden van het kabinet ons zeggen, dat geweld het eenige argument is dat zy verstaan, wordt het onze plicht hun dat argument te verschaffen. Ik heb dns m|jn plicht gedaan." Geteekend: „Een Suf fragette". Zaterdag heeft nu mejuffrouw Helen Craggs, de 23-jarige dochter van Sir John Craggs zy was de in hechtenis genomen vrouw te Oxford terecht gestaan. De jury verklaa*- de haar schuldig aan voorgenomen inbraak en misdaad en het onwettige bezit van loopers, valsche sleutels en andere inbrekers- werktuigen. Na de uitspraak van de jury sprak juffr. Craggs aldus den rechter toe: »Ik ben van oordeel, dat strydbare kiesrechtvrouwen in dezelfde positie verkeeren als soldaten. Deze worden niet als misdadigers beschouwd, als zy' in een rechtvaardige zaak vechten; zoo min ben ik, een strydbare kiesrecht vrouw, een misdadiger, nu ik stryd in een zaak die zoo goed is als welke andere zaak. ook waarin mannen hebben gestreden. Ik zeg, my Lord, dat ik zedelyk zonder schuld ben." De rechter zei, dat hoe eer beklaagde het denkbeeld prys gaf, dat zy door geweld te plegen op eigendommen haar doel kon be reiken, hoe eer zy zou kunnen slagen. Hy veroordeelde haar tot negen maanden tucht huis met dwangarbeid, hetgeen wel weer zal uitloopen op een hongerkuur, kunstma tige voeding en na enkele weken ontslag uit de gevangenis wegens ziekte. Engelsche marine-reserve. an de •Vossische Zeitung" wordt uit Londen geseind: De A-klasse der marine- reserve welke 30.000 man omvat, heeft be vel ontvangen zich voor eene plotselinge oproeping gereed te houden. Van het Oorlogsterrein. Een vloed van berichten eiken dag die ons in de meening versterken dat de vier verbonden staten belangryke overwinningen behaald hebben. De Turksche berichten over de „voor vallen" komen wat laat, wat geen gunstig teeken voor hen is ook niet dat ze blik baar gegeven worden om de zeer verontruste gemoederen in Turkye wat tot bedaren te brengen. De Montenegrynen hebben Skoetari be machtigd, wat later tegengesproken wordt, de Serviërs hebben Uskjub veroverd, do Balgaren zyn al ten Zuid-Oosten van Adria- nopel. Om deze laatste stad wordt nog zwaar gevochten. Wy geven een reeks berichten zooals zy door Reuter werden overgeseind. Men lette op de plaats van herkomst en don datum. Men zal ook zien dat die uit Konstantinopel toegeven dat de Torken achteruitgeslagen worden. Sofia, 26 Oct. De Balgaren hebben eer gisteren, na eon verwoed gevecht, Kotejana genomen en daar een veld en een berg- battery, benevens oen groote hoeveelheid patronen, buit gemaakt. Ongeveer 1C0 Tnrken werden gevangen genomen. Cettinje, 26 Oct. De hoofdmacht van het Montenegrynsche legor nadert Golemi, ge legen op korten afstand van Skoetari, en rukt af op die stad, overal de Turken voor zich uitdryvend. De Montenegrynsche artillerie heeft Tara- bosj omsingeld en opent oen levendig bom bardement op de vestingen Chiroka en Bak- toelik, die door de Turken langzamerhand reeds verlaten worden. Belgrado, 26 Oct. De Turken hebben Oeskjoeb te 12 uur 's middags verlaten en de Serviërs namen daarop zonder gevecht de stad in. Pary's, 27 Oct. De „Matin" verneemt uit Stara Zagora: Een ontzettende slag wordt geleverd ooder de muren van Adrianopel. Het geluid en het licht der ontploffingen wordt telkens uit die richting vernomen, ea het gedonder van het geschut gehoord. Volgens do „Echo de Paris" zou de aan val op Adrianopel gisteren reeds begonnen syn. Konstantinopel, 28 Oot. Volgens een ofiiciense mededeeling bevindt het Turksche Oosterleger zich ten Zuid-OoBten van Kirk Kilisse. Stara Zagora, 28 Oct. De Bnlgaren hebben Baba Esti, een belangrijk pont aan den spoorweg van Adrianopel naar Konstantinopel, genomen. Volgens een telegram uit Tsjepelare dron gen de Bulgaren 20 mylen ver in de richting van Ahi Tsjegeli en namen zy alle dorpen op den linkeroever van de Arda, waaronder de versterkte plaats Paschmalka. Volgens do berichten uit zekere bron lieten de Turken 500 dooden achter te Kirk Kilisse. Konstantinopel, 28 Oct. Naar aanleiding van de nederlaag by Kirk Kilisse wordt uit goede bron de volgende verklaring gegeven De Turksche troepen waren samengesteld uit het 3e en 16c corps en een onafhankelijk corps, dus uit acht divisies, die stelling hadden genomen ten noorden en noordoosten van Kirk Kilisse te Petra. De aanval begon den 22en en duurde tot den 23en voort, onder krachtige beschieting door de artillerie. Tegon 4 uur begon de terugtocht, die den vorm aannam van een vlucht van het geheele Turksche leger naar het oude station van Alapi. Slechts eene divisie onder bevel van kolo nel Helini gaf bljjk van een werkeljjk held haftige honding door den terugtocht te dekken. Een deel van het leger trok terng op Beni Haaear. Daar kwamen later de Turksche troepen, die op de kast van de Zwarte Zee waren ontscheept onder Torghut Chefket-pasja, waardoor het leger aanmerkelijk versterkt werd. Konstantinopel, 28 Oet. De Egyptische prins Azis, die de cavalerie aanvoerde by den terugtocht uit Kirk-Kilisse, de gouver neur van Kirk-Kilisse en eenige andere of ficieren zyn hier aangekomen, onder beschul diging de vlucht van het leger te hebben veroorsaakt. Zy werden opgesloten in het departement van oorlog. Op last van den minister van oorlog zyn heden 200 soldaten gefusileerd om dezelfde reden. Wranja, 28 Oct. By de nadering van den Servischen kroonprins verlieten alle Turksche autoriteiten haastig de stad. De politie volgde dit voorbeeld, zoodat de bevolking zonder eenige bescherming in de handen der Basji- boezoeks viel, die de huizen en wiokels der Christenen plunderden. By den ernst van den toestand besloten de consuls den Servischen kroonprins met zyo leger te laten komen en de orde in de stad te herstellen. De Serviërs namen aan het station te Ueskjoeb eon honderdtal wagens levens middelen in beslag, bestemd voor de Turksche legers. Belgrado, 28 Oct. 11.30 v.m. De Serviërs bezetten Metrowitza en maakten 15 kanonnen bnit. Belgrado, 28 Oct. Een Tnrksche colonne is gevlucht in de richting van Telovo en heeft de wapens overgegeven. De Serviërs hebben 25 kanonnen buit gemaakt. De Turken syn teruggetrokken van Istip naar Kuprulu. Belgrado, 28 Oct. Telegrammen uit het hoofdkwartier van het Servische leger melden o. a. het volgende Hoe groot de paniek was onder de Turken door de nederlaag in den vreeselyken slag by Koemanowo ontstaan, kon men eerst be* oordeelen by de bezetting van Uskub. De door een plotselingen schrik bevangen Turken trachtten in krankzinnige haast aan de ver volging der Serviërs te ontkomen en vochten onder elkaar om de middelen ter ontkoming. Velen werden by de razende worsteling om plaatsen in de spoortreinen en om allerlei soorten van voertuigen gedood. Zoo over haast was hun vlucht, dat z|j 98 veldkanonnen, 15 houwitsers eu een groote hoeveelheid spoorwegmaterieoi moesten achterlaten. Berlyn, 28 Oct. Het concentrische op treden der Bulgaren tegen het Turksche OoBtenryksche leger gaat, niettegenstaande het ongunstige weder, steeds verder. De terugtocht der Turken naar Konstantinopel is reedB afgesneden. De spoorlijn Konstanti- nopel-Doelepoergas is halverwege Loele Boer- gas en Konstantinopel vernield en de spoor brug by Tajerkesköj aan de Tsjarln-rivier hebben de Bulgaren in de lucht laten springen. Het Turksche leger is thans genoodzaakt den slag aan de Ergene-rivier te aanvaarden. De Turksche ministerraad heeft vergaderd. De sultan gaf den wensch te kennen, zich naar het terrein van den oorlog te begeven. Omtrent de beraadslagingen meldt Reuter Een groote bijeenkomst van den minister raad werd gisteren in het paleis gehouden. Naar men zagt werd een buitengewone hoogt commissie gevormd om te beraadslagen over den toestand. Behalve de ministers namen vele hooge burgerlyke en militaire dignita rissen, geestelijken en senatoren aan deze belangryke vergadering deel, die over den oorlogstoestand beraadslaagde. Tijdens de vergadering werden voortdurend tolegraphische berichten gewisseld met den minister van oorlog. De raad besloot alle maatregelen te nemen voor de verdediging en de militaire eer van het land. De laatste berichten van den minister van oorlog toonen, dat het Turksche leger defen sief optreedt, en dat de toestand over het geheel goed is. De sultan werd op de hoogte gehouden van de beraadslagingen. Na den ministerraad werd de grootvizier ontvangen door den sultan, en deelde de grootvizier bem de beslissing van den raad mede, die ook ward geseind aan den minister van oorlog. De bladen raden kalmte, flinkheid en ge dold aan, en verwerpen het denkbeeld van interventie der mogendheden, die alleen mogelyk zou zyn na een groote overwinning of oen volkomen nederlaag. Volgens geruchten zou een Belgisch officier in dienst zyn by het Turksche leger on thans te Adrianopel belast zyn met het in orde brengen der verdedigingswerken. De Belgische officier zon die opdracht hebben aanvaard, buiten voorkennis van de Belgische regeering. Het „Journal de Bruxelles" zegt, dat zoo dit bericht bevestigd wordt, de regeering niet zal aarzelen de noodige maatregelen te nemen tegen een daad, waardoor de neutraliteit en de loyanteit van België zouden worden ge schonden. Om Adrianopel. De oorlogscorrespondent van het Parysche Jonrnal teekent in een telegram uit Oud- Zagara de stemming, die het beleg van Adria nopel by hem gewekt heeft, aldus: Om te verklaren waarom Kirk Kilisse zoo snel heeft kunnen vallen, moet men eens deels rekening houden met de ontreddering en de ontzenuwing van de Tnrken; aan den anderen kant moet men bekend zyn met de uitnemendheid van de Bnlgaarsche artillerie, maar vooral moet men zich het verwoede élan van die verschrikkelijke infanterie voor stellen die, onbekommerd om verliezen, voort stormt en tegen den hagel van Turksche kogels de stuwkracht van haar bajonetten stelt. Daarom moeten w|j ons, wat het toekom, stige lot van Adrianopel betreft, noodzake lijk buiten de gegevens van statistiek en de gewone logica plaatsen. In die verwoede worsteling is heldenmoed iets gewoons. Opoffering is regel. Men zon byna kunnen zeggeD, dat het vertellen van een bijzondere episode gelyk staat met on recht te doen aan de helden van zoovele dergelyke episoden, aan de helden die in het duister in naamloosen roem sterven. Geen doodenlyst wordt openbaargemaakt; geon bulletin maakt na elk gevecht het aan tal dooden en gewonden bekend. Zoo luidt bet onverbiddelijke bevel.. Geen moeder kent bier het lot van haar zoon; geen vronw weet of haar man nog leeft. Heel Bulgarye wacht in een gemeenschap pelijke en tragische angstige spanning, en elk (gezin zal zyn dooden pas beweenen op den dag dat men terzelfder tyd de triomf van de natie zal vieren De vnrige weerschyn dio boven de Mnzei- mansche stad zyn hiëroglyfen teekent, spreekt een duidelijke taal; hy roept ons toe: Z|j zal vallen, de groote Turksche vesting, dio Ijzer en vuur elk oogenblik nauwer insluitoo. Bnit gemaakt. De 58 kanonnen, die de Bulgaren te Kirk Kilisse genomen bobben, bostonden uit 7 batteryen van vier snelvuurkanonnen elk, 18 gewone kanonnen en 12 belegeriDgskanonnen. Verder zjjq een aantal magazynen met levens middelen en uitrustingsstukken in hun handen gevallen. De beteekenis van Usknb. De dapper vechtende Serviërs hebben na ittelyke verwoede gevechten en den grooten bloedigen slag by Koemanowa ten slotte Uskub bereikt en genomen, dat do Tnrken in alleryl ontruimd hadden. Usknb (Servisch Skoplje) was het doel van de Serviërs, zoo goed als Adrianopel het doel van de Bul garen is. Het is de hoofdstad van het Tnrk sche wilajet Kossowo en is voor de verove ring van het Balkan-schiereiland door de Turksche overweldigers af en toe de zetel plaats van de Servische koningen geweest. De Turksche vloot. De groote schepen van de Turksche vloot zyn voor Konstantinopel aangekomen en maken zich gereed om uit te loopen, ten einde (zooals reeds een week geleden was aangekondigd) aan de Griekscbe vloot slag te leveren. Als s|j die verslagen hebben, is het verkeer tusschen Smirna, de Dardanellen en Saloniki verzekerd en kunnen de Griekeu geen aanslagen meer tegen den spoorweg van Saloniki naar Konstantinopel onder nemen. Men erkent thans van Turksche zyde, dat de vernietiging van de Bnlgaarsche tor pedo-flotielje niet gelukt is, omdat zy in het meer by Warna een toevlucht gevonden heeft. Het plan van een landing by Kawarna is opgegeven. Naar hun land teruggekeerd. In de afgeloopen week zyn uit New-York het geheel 11.000 Grieken en 2400 Serviërs naar hun land teruggekeerd. Uil den Omtrek. Texel, 28 October. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer S. Boon, thans hoofd der school te Groet, is als zoodanig benoemd te Schoorl. Het bekende „Hótel Texel" gaat in andere handen over. Eigenaar is geworden de heer P. Kikkert, alhier. De vrijzinnige kiesvereeniging alhier heeft jj. Vrydag eene vergadering gebonden. De opkomst was matig goed te noemen. Nadat de heer W. Schumaker met een gepast en opwekkend woord de vergadering geopend had, en de voorgelezen aanteeke- ningen van de Maartvergadering waren ge lezen en goedgekeurd, werd tot lid van het Bestuur der Centrale kiesvereeniging te Helder gekozen de heer P. J. Oud en tot plaatsvervanger de heer C. Pisart. Beiden namen de benoeming aan. Mede werden ge. noemde heeren aangewezen tot afgevaardig den naar de Centrale vergadering, te Helder. Hierna werd gesproken over de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in 1918, Besloten werd, dat men opnieuw de can- didatuur van den heer Mr. de Meester zou bevorderen en krachtig steunen. De heer P. J. Oud, Secretaris der ver- eeniging, stelde zicb beschikbaar tot het houden van politieke lezingen op de ver schillende dorpen, welk aanbod met applaus begroot werd. 't Ligt in de bedoeling, deze lozingen, waarbij debat aangekondigd zal worden, weldra te houden, en in het volgend voorjaar opoieuw rond te gaan. De rondvraag leverde geen bijzonderheden op, waarom de Voorzitter met dank voor de belangstelling en met de beste wenschen voor de toekomst de vergadering sloot. De heer J. de Jongh, Hoofd der School te de Waal, ook elders gunstig bekend als declamator, zal ook in den a. s. winter weer op verschillende plaatsen voordraohten gaan houden. Behalve op eenige dorpen van ons eiland is genoemde heer ook uitgenoodigd om te Helmond, voor 't Nut, op te treden. Met andere plaateen elders wordt nog gecorrespondeerd. Door de oestervloot konden in de ver- loopen week niet meer dan ruim 18000 oesters en ongeveer 150 balen walken wor den gevangen. De pr|js der oesters was f 87.50 voor groote, en f 15.voor middelsoort, per 1000 stuks. De wulken werden veracbeopt tegen f2.— k f4.- per baal van 70 K. G. Ter markt waren heden aangevoerd37 pinken, prys f135 k f175; 18 koeien, f225 a f 260; 22 graskalveren, f 45 h f 60; 2 nuchtere kalveren, f 11 k f 176 paarden, f 75 k f180; 2 veulens, f 90 k 1105: 1 ram, f 32.50; 4 schapen, f 17.50 h f 19.-; 15 lammeren, fll k f 12.75; 37 Biggen, f 10.50 k f 13; 1 geit, 13 en 8 korven kippen, f 1.60 k f 2.per stuk. Vergadwing der afd. „Texel" voor Vrouwenkiesrecht. Deze vergadering, op j.1. Zaterdag ia „De vergalde Kikkert" gehouden, wdb zeer goed bezocht, wat doet zien, dat de meeningen omtrent vrouwenkiesrecht ook hier meer en mqer ten gunste van dat recht kenteren. De presidente, mej. E. A. Langeveld, opende met een mooi woord, ongeveer lui dende „Toen in den afgeloopen zomer de Tex. afd. der Vereen, voor Vrouwenkiesrecht een autotocht over ons eiland had georganiseerd, konden we aan den Borg geen bijeenkomst houden. Gevolg gevend aan ons toen gevormd plan, om vroeg in het najaar aan den Bnrg een openbare vergadering te beleggen, hebben we dezen avond voorbereid. Dat vroeg" moest, helaas.' vervallen. Oaze afdeeling toch heeft een groot ver lies geleden door het overlijden van onze jonge, krachtige secretaresse, mej. Grieteka Keyser. Vol warme belangstelling en be schikkend over een groote werkkracht, diende mej. Keyser onze zaak met toewijding, en het was voor een groot gedeelte door haar krachtige modewerking, dat onze afdeeling steeds in omvang toenam. Ik kan dan ook niet nalaten, na we voor 't eerst zonder haar in openbare vergadering bycen zyn, aan haar nagedachtenis een woord van warme hulde en waardeering te brengen. De liefde voor onze zaak en het voorbeeld, ons ge geven, wekten ons op, de hand weer man den ploeg te slaan. Het is daarom, dat we u opriepen, om heden weer eens het een en ander over vrouwenkiesrecht to hooren be spreken. Het doet ons recht veel genoegen, dat betrekkelyk velen aan dien oproep hebben gehoor gegeven. Nog altyd is de stryd, om de idee vrouwen kiesrecht ingang te doen vinden, verre van gemakkelijk. Niet, dat de tegenstand, dien

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 5