1 l£i Blaadje, Klis Csni ir lier, Isiel, lip 'sb Ana Pailovia, ra iêèi l tater 1912. Derde Blad. Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 29 October. Vervolg van 't Tweede Blad). Volgn. 89, Artikel 3. Onderhoud van Wandelplaatsen en Plantsoenen. Geraamd bedrag 2000. ^la alle afdeelingen is de meerderheid der leden tegen het voorgestelde rooien van boomon aan den Kanaahveg. Algemeen wenscht men zulks niet te doen, zonder dringende noodzaak, welke naar de meening dezer leden voorshands niet bestaat. In de derde afdeeling wordt plaatsing van een urinoir gewenscht in de oude Helder. In verband met het besprokene wordt in alle afdeelingen voorgesteld, dezen post met f 750 te verminderen en dus niet over te gaan tot het rooien en nieuwen aanplant van boomen aan den Antwoord van B. en W. Met verschillende deskundigen blijven wij van meening, dat tal van boomen aan den Kanaal weg in dusdanigen staat verkeeren, dat rooiïng nood zakelijk moet worden geacht. Wil men voorloopig niet tot bedoelde rooiing overgaan, dan laten wij de verantwoording daarvan aan den Raad over. Omtrent de plaatsing van een urinoir in de oude Helder, zijn wij van meening, dat één urinoir voor zoo'n groot complex huizen weinig doeltreffend kan zijn. Bovendien is naar onze meening geen geschikte plaats aan te wijzen, om bedoelde inrich ting zoo op te stellen, dat gezegd kan worden, dat daarmede in een bepaalde behoefte is voorzien. De heer Adriaanse komt terug op het voor stel om rondom den watertoren een plantsoentje aan te leggen en wil in verband hiermede den post van volgno. 89 met nog grooter bedrag verminde ren dan B. en W. Men kan voor dat geld dan be ginnen met den aanleg. Het geldt hier een terrein, dat reeds jarenlang betuind is, zoodat aanleg van een plantsoen met geringe kosten gepaard kan gaan. Spr. vraagt den post terug te brengen tot 500. De heer Biersteker wil de boomen aan den Kanaal weg niet rooien en het hek aldaarverwij deren. Spr. juicht het voorstel van den heer Adriaanse toe. De heer Oortgijsen begrijpt niet, dat de leden nu ineens beginnen te voelen voor boomen, terwijl de laatste 20 jaar nooit iets hieraan gedaan werd. Spr. wijst op de boomen aan de Weststraat, van de brug bij de Marinewerf tot aan den Kruisweg, die in slechten toestand verkeeren. Ook elders zijn boomen, die er noodzakelijk uit moeten. En wat het hek betreft, dat de heer Biersteker wil doen vervallen, dit kan men niet wegnemen. Dan zou het gras te veel lijden en dat moet men laten groeien, dat voorkomt stofvorming. De heer Biersteker voelt veel voor boomen en vindt den schaduw aan den Kanaalweg liefelijk. Daarom vindt spr. het jammer, als ze weggingen. Laten we wachten tot de jonge boomen wat grooter zijn vóór we weer aan 't rooien gaan. De heer De Ven geeft in overweging den post onaangeroerd te laten en overtegaan tot aanplanting van het plantsoen, hetgeen met algem. stemmen wordt Volgn. 92, Artikel 6. Onderhond van havens, vaar ten, kaaimuren, sluizen en andere waterwerken. Geraamd bedrag f 686. Eenige leden der eerste afdeeling stellen voor om de herstelling der steenglooiing bij Onrust en Bassingracht uit te stellen. Antwoord van B. en W. De steenglooiing langs het Heldersche Kanaal komt langzamerhand in een toestand, die periodieke verbetering eischt, wil men later niet voor groote onkosten komen te staan. Vandaar dat voor 1918, evenals in 1912, een klein bedrag daarvoor is uit getrokken. De heer Hartsinck stelt voor dezen post met f 200.te verminderen. Verworpen met algemeene stemmen, behalve die van den voor steller. Volgn. 95, Artikel 9. Onderhoud van Begraaf plaatsen en kosten van Begraving. Geraamd bedrag f 1900. In de eerste, zoowel als in de tweede afdeeling acht men de 255 M2. ijzer hekwerk met puntdraad overbodigbovendien wordt betoogd, dat er een sloot is, die voornamelijk grenst aan particulieren grond. Voorgesteld wordt, den post met /"318.75 verminderen. Antwoord van B. en W. Hoewel hier een sloot aanwezig is, levert deze geen genoegzame afscheiding op en komt de jeugd dikwijls daarover op de begraafplaats en baldadig heden blijven niet uit; daardoor wordt het toezicht van den doodgraver zeer bemoeilijkt, zoo niet onmogelijk. De slootkanten worden voortdurend gehavend en het door ons voorgestelde achten wij zeer wenschelijk om een en ander te voorkomen. De heer Biersteker vindt een hek niet noodig. Er loopt een flinke sloot, die voldoende afsluiting vormt. De heer De Ven merkt op, dat die bijna altijd droog is. Aanbeveling verdient het, volgens spr., het eenige gedeelte van de begraafplaats, dat nog niet is afgesloten, thans ook aftesluiten. Hierover ontstaat eenige discussie. Het voorstel komt in stemming en wordt aangenomen. Tegen steramen de heeren Over de. Linden, Van Neck, Bommel, Hartendorf en De Ven, Volgn. 115, Artikel 14. Buitengewone uitgaven ten behoeve der Politie, schrljfloonen aan het Commis- sarlaat van Politie, enz. Geraamd op 750. Een lid der derde afdeeling stelt voor, den post ad 200 voor schrijfloonen te laten vervallenhij wenscht, dat de f 200 voor tijdelijke waarneming van politiediensten ook alleen ten bate der agenten komen en herinnert er aan, dat gevraagd is naar eon andere regeling van de diensttijden en vraagt hoe het' daarmede staat. Antwoord van B. en W. Betreffende de uitgaven voor schrijfloonen ad. f 200. aan het Commissariaat van Politie, meenen wij te kunnen verwijzen naar onze beantwoording van het Algemeen Rapport der Begrooting van het vorige jaar. Het zou onbillijk zijn, de gelden voor tijdelijke waarneming van politiediensten alleen ten bate te doen komen van de agenten, daar de overige be ambten bij ziekte ook buitengewone diensten ver richten. De verdeeling van de gelden wordt naar alle billijkheid geregeld, in evenredigheid van de uren, waarin door ieder dienst is gepresteerd. De tegenwoordige dienstregeling is onder goed keuring van het Hoofd van Politie vastgesteld en mot het thans dienstdoend aantal agenten is een andere regeling practisch onuitvoerbaar. De heer Hartendorf is het lid dat het voor stel gedaan heeft. De Voorzitter merkt op, dat dit door niets gerechtvaardigd zou worden. Het gelde hier geen jaarwedde, de arbeid wordt erricht door een gewoon agent van politie. De heer Biersteker verdedigt op billijks- gronden den post. Jarenlang is dit toegekend, men kau het nu maar zoo niet ontnemen. De heer V erstegen zegt, dat vroeger jaren een klerk dit werk deed. Thans kost het de ge meente veel meer, want zij heeft èu een agent te salariseeren èn een extrapost voor schrijfloon uitte- keeren. Als dtt zoo is wil spr. het veranderen. Na nog eenige toelichtingen wederzijds wordt het voorstel-Hartendorf verworpen. Alleen de voor steller stemt voor, de heeren Van der Ploeg en Adriaanse blijveu buiten stemming. Volgn. 125, Artikel 1. Jaarwedden der onderwijzers. Geraamd bedrag f 96000. In de tweede afdeeling werd door een lid betreurd, dat het advies van B. en W. op de voorstellen der Commissie voor de Salarisregeling der Onderwijzers nog niet inkwam door den Voorzitter dier afdeeling werd echter verzekerd, dat deze voorstellen, met het advies, nog in eene afzonderlijke vergadering, dus voor het begrootings-onderzoek, behandeld zou den worden. Hiervan werd acte genomen. Antwoord van B. en W. Het ligt inderdaad in onze bedoeling, de behan deling der aanhangige salarisregeling der onderwijzers vooraf te doen gaan aan die der gemoente-begrooting. Het advies ter zake is inmiddels verschenen. De heer Bommel stelt bij dit punt voor de hoofden van school 1 en 2, die in de vorige ver gadering de gevraagde verhooging hebben gekregen, de gewone verhooging te geven totdat het maximum bereikt is, even als dat altijd heeft plaats gehad. Ook hierover ontspon zich eene uitvoerige discussie inzake het al of niet toekennen van terugwerkende kracht dezer bepaling. Tenslotte wordt het voorstel- Bommel, waardoor de post met 100. moet worden verhoogd, aangenomen. Buiten stemming bleven de heeren De Geus, Hartendorf en Van den Berg. Volgu. 130, Artikel 7. Kosten van het aanschaffen en onderhouden van Schoolmeubelen. Geraamd bedrag f 1896. In de eerste en tweede afdeeling wordt geklaagd over de buitensporig liooge raming voor onderhoud der 99 kachels. In de eerste afdeeling wenschte men dit onderhoud, evenals het plaatsen en wegnemen, aan te besteden. In de tweede afdeeling geeft men in overweging, een en ander zóó te construeeren, dat minder pijp- lengte noodig is. In de eerste afdeeling vragen meerdere leden, of de voorgestelde posten voor het verbreeden en schilderen der schoolbanken, alsmede de nieuwe privaateramers en trechters, ook uitgesteld kunnen worden, in verband' met de wijzigingeu die aange bracht moeten worden volgens het nieuwe Koninklijk Besluit. Een ander lid dier afdeeling vraagt naar de ver- volgklasse van School No. 8 en geeft in verband daarmede in overweging, om deze School speciaal in te richten voor Meer Uitgebreid Lager Onderwijs. Antwoord van B. en W, Het plaatsen, schoonhoudenen wegnemen der kachels in de gemeente-gebouwen wordt aanbesteed en het onderhoud door denzelfden aannemer uitge voerd volgens in het bestek voorkomende eenheids- Een andere regeling is niet mogelijk, omdat voor elk der 170kachels niet een afzonderlijke omschrijving te geven, wat er aan vernieuwd of hersteld moet worden of gedurende het winterseizoen noodig zal blijken. Vooral de lange horizontale pijpen in de school lokalen, die destijds van Rijkswege zijn voorge schreven, eischen veel onderhoudminder pijplengte is niet mogelijk, daar verplaatsing der kachels niet kan geschieden en evenmin van de schoorsteenen. Het verbreeden en schilderen der schoolbanken gaat telken jare geregeld voort, overeenkomstig den eisch van het schooltoezichthet Koninklijk Besluit van 25 Juni 1912, (Staatsblad 162) houdt hiermede geen verband. Naar aanleiding van de laatste opmerking, vesti gen wij er de aandacht op, dat de school No. 8 is eene school voor Meer Uitgebreid Lager Onderwijs. De heer Biersteker, die ten vorige jare in lichtingen vroeg betreffende de uitbreiding van ver- volg'klassen aan school 8, beveelt de zaak nogmaals aan en vraagt te gelegener tijd om antwoord, Volgn. 132, Artikel 9. Kosten van verwarming en van het schoonhouden der Schoollokalen. Geraamd bedrag 6200. Door een ,lid der eerste afdeeling wordt met in stemming van meerdere leden, voorgesteld om den post voor verwarming met 400 te verlagen. Antwoord van B. en W. Een vermindering van dezen post met f 400 meenen wij te moeten ontraden, hierbij in herinne ring brengende, dat voor verwarming in 1910 ge raamd werd 8900, terwijl thans dezelfde post is uitgetrokken op 2801.50. Intusschen herhalen wij, Wij zijn voornemens, om opnieuw een onderzoek in te stellen, in hoeverre in de kinderbewaarplaatsen de lokaliteiten in overeenstemming zijn met het aantal toegelaten kinderen. Nog worden de volgende opmerkingen etc. ge maakt De heer Verstegen vraagt inlichting omtrent de manier, waarop de steenkolen worden aaube- Hieromtreut wordt nooit iets bekend ge maakt en de arbeiders hebben er belang bij het te weten. De Voorzitter zal dit onder de aan dacht van het College van B. en W. brengen. De heer Adriaanse heeft de statuten iuge- zien van de Vereeniging „Openbare Leeszaal" en moet tot zijn leedwezen verklaren dat zij hem niet gegeven hebben wat spr. verwacht had te zullen vinden. Zij zijn in algemeenen zin opgesteld, doch spr. vindt dat niet voldoende. Spr. heeft den vorigeu keer gevraagd of ook bepaalde lectuur geweerd zou worden, toen is gezegd van wel, maar spr. heeft niet kunnen zien welke lectuur dat zal zijn. Spr. vraagt of hij nog kau verwachten dat dit in het huishoudelijk reglement zal worden omschreven. Spr. indruk is, dat verscheiden leden van de Ver eeniging niets weten van het huishoudelijk regle ment, noch wat er in staat. Als de statuten goedgekeurd waren in eene openbare vergadering, dan had spr., die ook lid is van de vereeniging, er zich zeer zeker tegen verzet, dat pe niets bevatten omtrent het door hem genoemde. Misschien kan er nog in voorzien worden, doch voorloopig moet spr. tegenstemmen. De heer De Ven verzoekt den heer Adriaanse wat meer vertrouwen te stellen in het bestuur der Leeszaal. Alle richtingen zijn daarin vertegen woordigd, zooals den vorigen keer reeds werd be toogd, en het gaat toch niet aan te dezen opzichte aantegeven wat wel of wat niet zal worden opge nomen. De heer Adriaanse antwoordt, dat er geen sprake is van wantrouwen ten opzichte van het bestuur der Leeszaal. Maar het feit, dat alle rich tingen vertegenwoordigd zijn, is spr. geen waar borg. Er staat, dat het bestuur zijn functies kan overdragen op eene commissie. Het bestuur ïszeer wisselvallig, en de statuten moesten z. i. omtrent die samenstelling van een commissie iets aangeven. En wat is een commissie'f1 Twee personen, vier personen, zes personen? Het -is hier heel wat anders als in een particuliere vereeniging, en vol gens spr. is er wel eenige grond om dezen eisch .-astteleggen. De heer De Geus merkt op, dat de subsidie toch weer ingetrokken kan worden, als blijkt, dat er onzedelijke geschriften zouden liggen (Geroep: Dat is reeds bij de wet verboden!) De heer Adraanse dupliceert. Spr. heeft gronden voor zijne vraag. Uit zeer betrouwbare bron wordt spr. medegedeeld, dat in de openbare leeszaal te Groningen jonge meisjes de naturalis tische passage's uit Zola's werken overschreven, en dat, toen dit gemerkt werd, de Hollandsehe uit gave door eene Fransche werd vervangen. Zooiets kan hier ook gebeuren, en daar waarborgen de Statuten niet voor. De heer De Ven is vjra meening, dat het niet- mogelijk zal zijn dergelijke zaken in een reglement eggen. En over eenige jaren kan immers een ander Bestuur het reglement wijzigen. De heer K r ij n e n en vervolgens de heer Bier steker wijzen er op, dat er wel altijd boekon zullen zijn, waar iets uittehalen valt. De hoer Biersteker zegt, dat wat de heer Adriaanse on zedelijk zal vinden, nog* niet altijd door een ander onzedelijk gevonden wordt. Maar er moet behoorlijk toezicht zijn aan wie lectuur verschaft wordt. De heer Verstegen kan zich voorstellen dat de heer Adriaanse aanmerking maakt op de statu ten. De Minister van Justitie had echter absoluut geen bezwaar ze goed te keuren, het ligt dus ook in de lijn des heeren Adriaanse ze goed te keuren. En als het noodig zou zijn uit het bestuur zekere elementen te weren, dan zou de Raad wel maat regelen nemen en eischen, dat het bestuur on partijdig bleve of anders de subsidie weigeren. (Geroep: juist!) De heer Adriaanse handhaaft zijne meening» Het gebeurde te Groningen is een greep uit vele. In lectuur is zooveel, dat indruischt tegen het bestaande en verordende. Spr. is niet tegen de openbare leeszaal, maar wenscht de bestaande orde in de maatschappij niet aftebreken met geld uit de gemeentekas. Na re- en dupliek van verschillende heeren wordt het voorstel van B. en VV. om geen subsidie te verleenen, verworpen. Vóór stemden de heeren Van Neck, Van den Berg, Over de Linden Adriaanse. De heer V erstegen wenscht iets te zeggen over het beheer van het Weeshuis, doch daar het buiten de begrooting valt, zal spr. zijne mededee- lingen, op verzoek van eenige leden, tot eene vol gende vergadering bewaren. De heer Biersteker stelde, naar aanleiding van het aangehouden punt 1 der begrooting (over brengen van een bedrag van 10.000.- op 1912) voor uit de gewone middelen 5000. - te bestem men tot gedeeltelijke dekking voor het meerder bedrag der steenkolen, de overige 5000. de begrooting 1913 te halen, hetwelk na lange discussie aangenomen werd. Het bedrag van den hoofdelijken omslag wordt daartoe met dit bedrag verhoogd. Van de bestuurstafel verzette men er wat reeds bij het onderzoek der gemeente-rekening, zich tegen. Het voorstel van het D.B., zoo word dienst 1911, werd gezegd, dat wij voortdurend zullen .j door den heer Van Neck gezegd, is gedaan om toezien, of in deze nog meerdere bezuiniging moge-aan den slechten toestand der geldmiddelen tege lijk is. j moettekomen. Dit jaar is er tegenslag in het be- De heer Biersteker heeft hieromtrent eenedrijf, er *s minder winst, en die zou men nu becijfering gemaakt, en, hoewel de post belangrijk willen verhalen op den hoofdelijken omslag. De is verminderd in vergelijking met vroeger, is bij 'heer Oortgijsen vraagt 's Voorzitters opinie, het sectie-onderzoek toch besproken, dat hij nog maar deze wenscht zich geheel buiten de zaak te lager kan. Spr. dringt er op aan, dat aan de verschil-1 houden, B. en W. achten den toestand der ge lende hoofden van scholen worde verzocht nietmeente zorgelijk, en waar de Raad zoo royaal om- roekeloos met steenkolen om te springen. springt met salarisverhoogingen, daar moet hij in dezen ook maar beslissen. Trots den zorgelijken Volg. 140, Artikel 17. Subsidie aan Bewaar- en flnantieelen toestand voteert de Raad 7000.— Kleinkinderscholen. voor verhoogingen. Geraamd bediag 450. j pe heef gjer steker opponeert tegen de door Een lid der tweede afdeeling herinnert er aan, deu Voorzitter gebezigde uitdrukking en verklaart, dat artikel 105 der Politieveroidening bepaalt, dat dat hoewel het een groot bedrag is, het toch billijk de gebouwen, gebezigd als kinderbewaarplaatsen, is wat de R;iaci gedaau heeft. Hernaaldelijk is ge- door de politie moeten zijn goedgekeurd en het bleken, dat wel'degelijk de voorstellen van B. en W. aantal kinderen, dat mag worden toegelaten, be-Worden gevolgd. Het voorstel-Biersteker wordt paald. 1 daarop aangenomen. Tegen stemden de heeren Dit lid vraagt, of aan deze voorschriften de hand Hartendorf, Oortgijsen, De Ven, Van den Berg, wordt gehouden. i Adriaanse, Over de Linden en Van Neck. Antwoord van B. en. W. i De begrooting is hiermede afgehandeld en wordt Een algemeen onderzoek naar den toestand van vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op een bedrag de bestaande bewaarscholen, werd in 1909 ingesteld, van 961.600.821/». Aan de orde is thans herstemming over het verzoek van den heer V erstegen om aan den Burgemeester eene vraag te mogen richten. Hier over staakten de vorige zitting de stemmen. Het voorstel wordt aangenomen. Tegen stemmen de heeren De Ven, Van den Berg, Hartsinck, Adriaanse. Zander, Over de Linde en Van Neck. De heer Verstegen vraagt in de eerstvol- vergadering hierop te mogen terug komen. De Voorzitter had gehoopt, dat de Raad tusschen de regels had kunnen doorlezen. Spr. is niet van plan die vraag te beantwoorden. De heer Verstegen wenscht er toch in de volgende vergadering op terug te komen. Nog eenige punten zijn te behandelen. Wij laten ze hierop volgen: Vastgesteld wordt het suppl. kohier van school geldheffing (scholen 1-8), groot 740.97, van de herhalingsschool, groot 2260. Een adres van Gebr. van Pelt, verzoekende dem ping van een gedeelte van de Ruyghsloot wordt in handen gesteld van B. en W. Aan de Muziekvereeniging ,;Winnubst" wordt bij acclamatie de gowone jaarlijksche subsidie ver leend. Een verzoek van den heer Maandag om ontslag als leeraar aan do Avondschool wordt in handen gesteld van B. en W. De rondvraag leverde niets op en deze extra- lange zitting het was inmiddels half eén geworden werd thans gesloten. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 1 November. Deze week overleed onverwachts onze plaatsgenoot, de heer A. J. Jordans, in leven gepensionneerd onderofficier der K. N. M., een zeer werkzame persoonlijkheid in ver schillende vereenigingen alhier, o. a. van don vroegeren Bond van onderofficieren der zee macht «Admiraal de Rujjter", uit welke organisatie later voortkwam de vereeniging «WeduweDïorg", waarvan de overledene de siel, de ijverige administrateur was. Ook voor de werklieden vereeniging »D. O. S. W." gaf hij gednrende vele jaren sijn beste krachten. En op ge' ied van tooneel was hjj zeer zeker een genoegzaam bekend fignnr, een ver dienstelijk dilettant, die bij menig openbare gelegenheid zich deed gelden. Heden, Vrijdagmiddag, had de teraarde bestelling plaats. Kostelooze Arbeidsbeurs. Ned. R.K. Volksbond Molengracht, Helder. Voor ieder toegankelijk. Biedt zich aan: 1 los werkman, 1 pakhuis knecht. Geopend iedere werkdag 7—8 uur 's avonds. Voetbal. Wedstrijden voor Zondag a.s. op het ter rein a. d. Strooweg. 1-2,30: H B.S.I—AF. H.C. (adelborsten) 3-4,30: H.F.C.I—N.N.V. (N.-Niedorp). Vechtpartijen te Soerabaja. De correspondent van de rN. Rott. Ct." te Batavia seint: Arabieren hebben den op een Chinees ge- lijkenden Europeaan da Costa doodgeslagen. De gelijken der gedoode Arabieren zyn onder militair geleide begraven. De handel te Soerabaja staat stil. Er is beslag gelegd op 5000 patronen van de oproerlingen. Van het Oorlogeterrein. Berlijn, 81 Oct. Volgens heden ingekomen berichten, hoe spaarzaam ook, kan er niet aan getwijfeld worden, dat het den Balgaren gelakt is, door het Tarksche front bij Loeloa Boerg&s te breken. Al worden uit Konstan- tinopel nog sulke optimistische berichten ge seind over het succes der Turksche troepen, de officieele berichten nit Sofia spreken te duidelijk, en bovendien worden deze be richten bevestigd door particuliere modedee- lingen, zoowel in Berlijn als in Weenen ont vangen. Volgens een telegram aan de „NeneFreie Presse" hebben de verschrikkelijke gevechten bjj Loeloe Boergas drie dagen en drie nach ten gednnrd. De westelijke Turksche vleugel die bij Loeloe Boergas stond, is volkomen vernietigd. Verder wordt aan de ;„Neue Freie Presse" nit Sofia bericht, dat het Turksche Wardar- leger (westelijk oorlogstooneel) volkomen uit eengeslagen is. Sofia, 31 Oct. Het Bulgaarsche leger zet de vervolging van den vijand, die in wanorde terugtrekt op Rabsj en Tsjorloe, krachtig voort. De Bolgaren hebben een groot aantal kanonnen, wapens en mnnitie buitgemaakt en een groot aantal Tnrken gevangen ge nomen. De verliezen der Bulgaren zijn betrekke lijk gering. De dorpen Aigala bij Loeloe Boergas en Larach ten westen van Adrianopel sijn ver brand. De gebeele Christenbevolking is door de Tnrken vermoord en alle dorpen in de buurt van Molnik zjjn door de Turken in brand gestoken. De-Tarksche lezing Konstantinopel, 31 Oct. De beriohten omtrent de operaties van het leger zijn tot dasverre schaarsch. Volgens mededeelingen nit officieele krin gen, zon aan een Bulgaaisch leger van 30.000 man, dat in de bergen bjj Istrandja is, de aftocht afgesneden zjjn. Gisteren en heden is hevig gestreden bjj Loele Boergas. Naar het heet, verliezen de Bulgaren terrein. KonBtantinopel, 31 Oct. Nazim-pasja seint, dat het Tarksche oosterleger sedert vier dagen tusschen Loele Boergas en Wisa slaags is met de Bnlgaarsche troepen. H^t Turksche legercorps bjj Loele Boer gas en ten noorden van deze plaats biedt krachtigen tegenstand aan de vjjandeljjke legermacht, die in die richting oprokt. Het fort van Adrianopel houdt zich nog steeds staande en de Turksche troepen, die in de bunrt van Wisa gekampeerd waren, avanceeren met succes. Een ernstig bericht. Konstantinopel, 31 Oct. Er zjjn ernstige berichten van het oorlogstooneel ontvangen. De ministerraad vergadert nog op de Porte. Naar hot heet, zon het sluiten van den vredo spoedig te verwachten zjjn. De Grieken. Athene, 31 Oct. De Griekon hebben de eilanden Thasos en Imbros bezet en daar de Grieksche vlag gehesohen. Twee torpedojagers zjjn te Lemnoe aan gekomen. TWEEDE KAMER. De heer Duys (s.d.a.p.) zette zjjae Vrjjdag afgebroken rede voort. Indien de theorieën van den heer Bos, zoo betoogde hjj, en van den minister worden toegepast op hot terrein der sociale verzekering, dan zullen in de toekomst de politieke partijen het best doen op haar program te zetten opheffing van de Ongevallenwet en van de Ziekteverzekering, want dan znlleD die sociale verzekeringswetten inderdaad een groot nadeel worden voor de arbeidersklasse. Spr. geeft eene uitvoerige critiek op de rede des heeren B->s. Aangezien de heer Dnys Dinsdag den geheelen dag en eon gedeelte van den avond heeft gesproken, zullen wjj van zjjne rode, die trouwens nog tot de algemeene beschouwingen behoort, niets vermelden, en alleen den zin daarvan wedergeven. De heer Dnys dan leverde eene critiek, voornamelijk betreffende de risico-overdracht, de nota van dr. Klujjver, de organisatie van de Rijksverzekeringsbank en de govaren- clasaiiicatie. Ten aanzien van der.» laatste merkte de heer Dnys op, dat eene behoorlijke classificatie naar gelang van het gevaren- risico ontbreekt in dit ontwerp. De minister heeft begrepen, dat hjj eene classificatie als die van de Ongevallenwet hier niot kon in voeren, want dan zonden sommige categorieën arbeiders buitensporig hooge premies moeten betalen. Maar dat ligt aan het stelsel dat de minister heeft gekozen en dat nn ten gevolge heeft, dat, door het ontbreken van differen tiatie, bij voorbeeld de kantoorbediende goed deels betaalt voor het veel hoogere risico van den glasblazer. Spreker zon intussohen trachten, alsnog een wat betere classificatie te maken. Er deed zich overigens, toen de heer Duys de nota-Kluyver eritiseorde, hier en daar nog al krachtig en althans met schijnbaar goede argumenten, nog een merkwaardig incident voor, dat eenige sensatie maakte. Minister Talma kwam namelijk plotseling, interrum- poerend, er tegen op, dut hier eon afwezige (dr. 'Klujjver) werd aangevallen. Waarop echter Voorzitter Van Nispen don minister verzocht, de leiding van do vergadering aan hem over te laten, aldus het voorbeeld vol gend van den heer'Gleich man, die eens het zelfde toevoegde aan minister Van Honten. De heer Talma zweeg en keek boos. En tegen hot eind van du schier eindelooze rede viel nog eon vermakelijk toonoeltje voor. Om tien minuten voor elf, toen do hoer Duys nog oven frisch stond te oreeren alsof üjj pas begon, kwam minister Heemskerk do zaal binneD. Hjj bleef bjj de denr staan, en trok een van zjjn meest expressieve bedenke lijke gezichten, toen hjj daar nog steeds den afgevaardigde van Zaandam voad. En zonder zich met iemand op te honden, liep hjj achter langs de ministerstafel rechtuit naar het andere eind van de zaal en verdween daar ovenals hjj gekomen was. De gansche zaal daverde van het lachen en dn heer Duys merkte op: »Dat zjjn voorbijgaande schepen in den nacht 1* Woensdagmorgen kwam het eerst de heer De Savornin Lohman (c.-h.) aan het woord. Deze spr. ontkent het recht, dat de arbeider kan doen gelden op een bepaald loon. Vol gens den hoer Aalberse zon dewer kman dit recht inderdaad hebben. De Regeering heeft in dit wetsontwerp den grondslag van den heer Aalberse niet aangenomen, doch zich gezet op het Btandpnnt dat het algemeen be lang het ingrijpen van den Staat vordert op maatschappelijk standpnut, dus niet op het standpunt van het recht. Dit standpunt is ook door den heer Tydemmn verdedigd. Ook Patrimonium en de leider der anti-revolutio naire party, ja zelfs de heer Troelstra heeft in beginsel geen bezwaar daartegen. Principeel is spr. niet voor staatsbedeeling, maar dan moeten ook alleen de armen bedeeld worden, die niet door eigen schold arm zjjn geworden. En tusschen dezen en slampampers kan de Staat niet onderscheiden. Indien het mogeljjk is, dat deze wet zoo kan worden ingericht, dat naast de verplichte verzekering kannen bljjven bestaan particuliere fondseD, dan zal spr. waarschijnlijk zjjn stem er aan kannen de heer Van Doorn (n.1.) zjjne stem omtrent dit wetsontwerp motiveeren. Het wordt lang zamerhand een gejjkte frase, te spreken van de werkkraoht van dezen Minister. Spr. heeft inderdaad eerbied voor het talent waarmede de Minister zich wist in te werken in de onderwerpen, maar als men Spr. vraagt: heeft deze Minister met zyn talent nu be reikt ons voor' te leggen een werkeljjk Ne- durlandsch ontwerp, dan zegt spr.: neen, het is een copie van het Dnitscho. Spr. zal tegen het ontwerp stommen. De heer Rink (n.1.) heeft drie groote be swaren. Ie. Deze regeling legt te zware tinancieele lasten 'op de werkgevers en arbeiders2e. hier wordt odb niet aangeboden oen alge meene regeling die zich uitstrekt tot alle Nederlandsche mannen en vrouwen, maar eon regeling die zich beperkt tot de arbeiders en zelfs niet tot alle; 8e. hier worden samen gekoppeld twee zaken, die zich niet leenen voor identieke regeling, n.1. de ouderdoma- en in validiteit» voorziening. Kwam men aan dit derde bezwaar tege moet, dan waren de beide andere bezwaren te ondervangen. Spr. zet dit nader uiteen en zegt het te betwijfelen of hjj zjjn stem aan dit ontwerp kan leenen, al behoeft hjj zioh daarover thans niet nit te laten. De heer Snoeck Henkemuns (c.-h.) zal slechts twee puoten besprekeD. Aan het stelsel van staatspensioen, dat wel zyn zal een wettelijke nitkeering, alleen aan degenen, die na ambtelijk onderzoek behoeftig bljjken, kleven alle nadeelen van staatsarmenzorg: politieke speculatie, en het scheppen van een recht voor degenen, die niot knnnen, maar ook die niet willen sparen. Overdreven is het te zeggen, dat het ontwerp onvol doende menzchon bereikt. De linkorzjjde zal de wet verwerpen eventueel niot uitvoeren. Wat krjjgt men dan? Dan zullen de ouden van dagen worden geholpen, maar de vroeg- ouden, de invaliden zullen worden ver waarloosd. Bij spr. leeft de vaste over tuiging, dat bij aanneming van dezo wet en na de jongste Armenwet ons volk iets ver kregen heeft van onschatbare waarde. De heer BorgeBius (n.1.) noemt het ont werp geen volksbedrog, bet is zelfmisleiding en zelfbedrog. Afgescheiden van hot stelsel, is het ontwerp gebrekkig en onvolledig. Dit toont spr. aan door technisch versekerings- knndige beschouwingen. Spr. hoopt, als de wet wordt aangenomen, 'lat een liberale Regeering haar zal kunnen intrekken, want het is eene slechte wet. Spr. komt aan eene opsomming der bezwaren, en, nadat bjj tot tweemaal toe gevraagd heeft zjjno rede te mogen afbreken, krjjgt hjj eindelijk van den Voorzitter toestemming daartoe. Donderdags leverde de heoi Borgesins eene uitvoerige critiek op het ontwerp, hoofd zakelijk op de volgende punten: het verba-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 5