'Hpl Slaafs, Klis M voor Selisr, Tsisl, lip si AiPalm, 11 lensiai E Nualsr 1912 Tweede Blad. Agenda. Dage lij ka Bioscoop-Voorstellingen. Kanaalweg. 5 Nov. Concert door het stafmuziekcorps der Kon. Marine. Tivoli. 7 Nor. Zang en Ree. Ver. «Harmonie". Op*, van «De Dochters van den Houtvester". Ca sino, 8 uur. •7 Nov. Voordrachts-avond door Mevrouw Anna Wensma-Klaasen. Tivoli, 8 uur. H Nov. Alg. Ned. Geh. Onth. Bond. Propaganda- feestavond in Tivoli, 's avonds 8 uur. Spr. J. v. d. Berg. Onderw.: >Vrede of Oorlog." 9 10 en 11 Nov. Eerste Ned. Revue Gezelschap, dir. Henri ter llall. Opv. van 't Is maar Fantasie". Casino. 10 Nav. „De Dageraad". Openbare vergadering. Spr.F. G. Elzinga. Onderw.,,De invloed van den godsdienst op het sexueel leven." Casin o, 8 uur. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, 5 November. De „Kortenaer" naar Turkije. Ter bescherming van onze landgenooten in Turkye, is gisterenmiddag het pantser- schip «Kortenaer", commandant kapitein ter see E. Coenen, van hier vertrokken. De eerste haven, welke door het schip zal worden aangedaan, is Algiors, alwaar kolen worden ingenomen, en nadere instrnoties om trent de verdere reis zullen worden gegeven. Zooals men weet, hoeft ook do «Gelder land" order bekomen naar de Levant te ver trekken. Dit schip is Zondag van Palma vertrokken en gisteren te Poyt Mahon Blinorca) aangekomen, van waar de .Gelderland" direct naar Smyrna zou vertrekken. Aan boord van de Kortenaer" werden alsnog geplaatst: de lnit. ter zee 2e kl. J. S. C. Olivier, de machinist J. A. de Veer, van Hr. Me. .Heemskerck"ter vervanging van de iuit. ter zee le kl, H. J. Pek 6D mach. C. A. van der Steen, welke de plaat sen van eerstgenoemden zullen innemen. De torpedobootjagers „Bulhond" en „Jakhals" zijn Zaterdag te Sabang aange komen. Bij Kon. besluit van 4 dezer is, voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 81 Ang. 1913, benoemd tot leeraar aan de Ryks- hoogere burgerschool te den Heldor, P. Vos, te 's-Gravenhage. Onze stadgenoot, de heer A. de Munck, heeft dd. 1 November met gunstig gevolg te Amsterdam examen afgelegd voor vrije- en ordeoefeningen. Een liefdesdrama. Door iemand is met blijkbaar minder goede bedoelingen het bericht vorspreid, dat de heer P. de L. in bovengenoemd geval betrokken is. Wij verklaren hierbij uitdrukkelijk, dat dit geenszins het geval is. Liefde en zakkenrollen. In de afgeloopen week bezocht een meisje met haar galant de bioscope alhier. Na afloop brachten zij nog een uurtje door op opn der bankjes van den Zeedijk. Eerst later, een poosje na het afscheid, vermiste zy haar zilveren horloge, door den vrjjer, op heimelijke wg'ze gerold. Ruwe zeden. Zondagnacht is in het bierhuis van H. aan de Zuidstraat danig gevochten tusschen marine- lui, burgert en dames. Er werden ruiten stak geBlagen, glazen en flesschen verbrijzeld. Met bloedende koppen kwamen de moesten uit den strijd. De eigenares, die hieraan lang niet malsoh had deelgenomen, kwam bij 't einde tot de ontdekking, dat men tijdens een vinnige worstelpartij haar gouden horloge met ketting had geroofd. Het mes. Aan 't Ankerpark werd Zondagavond de matroos G., aan boord van de «Kortenaer", door een burger met een meB ernstig in het lichaam gestoken. De getroffene moest direct in 't hospitaal worden opgenomen. Van den dader tot nog toe geen spoor. Woeste lui. Zondagavond werd de korporaal-kok M. door den korporaal-timmerman B. door een glasruit van een winkelraam aan de Loods- gracht gegooid. De kok, vreeseljjk verwond, moest terstond naar 't hospitaal worden ge bracht. Boefjes. De vorige week werden drie jongens van 10 tot 12 jaar op heoterdaad betrapt bjj het stelen van verschillende koperen voorwerpen, o.a. sluitingen van slangen van de gemeente waterleiding, deelen van marine-sloepen, enz. Visscherijschool alhier. Vrijdagavond te half acht had alhier de offlciëele opening plaats der Visscherijschool, in tegenwoordigheid der leden van de Com missie van Toezicht op het M. O. alhier, Directeur en Leeraren der Zeevaartschool en de leerlingen der Visscherijschool. De voorzitter der Commissie van Toezicht, de kolonel E. E. Dullomond, wees in zijn openingswoord op de beteekenis dor school voor den visschersstand. Hjj gaf de oorzaken aan waardoor de Commissie er toe was overgegaan voorstellen tot oprichting eener Visscherijschool by het Gemeente-Bestuur in te dienen en sprak den wensch uit dat zjj een zegen voor de Heldersche visschers mag worden. Na een woord van dank aan de besturen, van Gemeente, Rijk en Provincie voor de maatregelen door hen getroffen, waardoor de oprichting kon plaats hebben, herinnerde hy aan de vele en belangrijke diensten die het Commissielid Dr. H. C. Redeke in dezen had bewezen on wenschte leerlingen en leeraren hot beste succes. Daarna voerde Dr. H. C. Redeko, lid der Commissie van Toezicht op het M. O. het woord en verklaarde, dat het hem aange naam was de lessen aan de Visscherijschool met een enkel woord te kunnen inleiden. Volgens spreker was met de opening der school een nieuw tydperk aangebroken voor de Heldersche visschers, en paste het op dat oogenblik de toekomst der Noordzee- visschery onder de oogen te zien. Wel is waar, is niet met absolute zekerheid te voor spellen hoe de toestanden sullen worden, doch indien wc de tegenwoordige visschery vergelijken met die van 25 jaar geleden, dan zien we de richting waarin zich visschery bezig is te ontwikkelen. Uitvoerig schetste de spreker nu den toe stand der Noordzeevisscherij een 25 jaar guleden en kwam tot de volgende conclusies. Van de visscheryen is de kustvisschery het minst veranderd. Ook de haring- en beugvisschery hebben slechts geringe wijziging ondergaan. Door de toepassing van den stoom is vooral de sehrobnetvisiehery zeer veranderd. Vooral het gebruik van den stoom heeft grooten invloed uitgeoefend op het bedrijf en ernstige gevolgen gehad ten opzichte der visschen zelve. Hierby wees Bprekor op den Ottertrawler nu 20 jaar geleden uitgevonden en vestigde de aandacht op de groote vlucht die de Btoomvisschery neemt. (Aantal stoomtrawlers te IJmuiden in 1900 een 20-tal, tegen bijna 100 in 1912). Spreker schetste daarna de gevolgen van dit alles en gaf deze als volgt aan Vermindering der groote visschen vooral van groote scholhet verdwijnen van som mige vischsoorton van ofize kusten als schel- visch; vormindering van sommige visohsoor- ten als teng. En vooral een te sterke be- viasching, overbevissching. Daartegen zullen maatregelen noodig blijken van internationalen aard. Daarvoor is dan tevens noodig een ontwikkelden visschersstand, die niet anders kan ontBtaan dan door het bezoek aan de visscherijschool. Hierna behandelde spreker de vraag of naast de grootvisschery ook het kleinbedrijf, de kustvisschery zal blijven bestaan. Hy gaf als zyn meening le kennen, dat deze steeds zal blyven voortleven, omdat haar product zooveel beter is dan dat der grootzee-visBcherij. Steeds zal er vraag blij ven bestaan naar versche, levende viscb, al zal deze meer en meer een luxeartikel wor den, doch dan is noodig dat het kleinbedrijf zich verder ontwikkelt en gebruik zal maken der nieuwste vindingen zooals motoren en kleine ottertrawlers, en vooral van coöperatie. Alleen door coöperatief werken zal het klein bedrijf eenigszins een bestaan kunnen op leveren. Voor dit alles, dus voor een betere exploi tatie is echter kennis noodig, die verkregen kan worden op de visscheryscholen. Daarom verheugde het spreker dat deze thans ge opend is en bracht hy een woord van dank aan de Commissie van Toezicht op het M. O. en aan den Directeur der school. Nadat hy het ontstaan der school nog zeer uitvoerig bad geschetst en de beste wen- schen voor het welslagen had uitgesproken eindigde hy zyn belangrijke rede, die met de meeste belangstelling was gevolgd. Daarna bracht de Directeur der Visscherij school een woord van dank aan Voorzitter en leden der Commissie van Toezicht op bet M. O. voor hunne belangstelling heden ge toond en de wyze waarop zy de oprichting der school hadden bevorderd. Tevens be tuigde hy het Gemeentebestuur dank voor de tot standkoming en de besturen van Rijk en Provincie voor hnn steun. In het bijzonder png hy de verdiensten na van den heer Dr. I. C. Redeke, die indertjjd als lid der plaat selijke Commissie voor de Vissckeryexamens mede het initiatief had genomen tot oprich ting en daarna hare belangen had bepleit in de Commissie van Toezicht. Vooral by de inrichting van het leerplan der school, dat hier zoo veel verschilt van dat van andere onderwijsinrichtingen voor de visschery, had hy zich veel moeite en op offeringen getroost, om te krijgen een schoM, die tevens vakschool voor den visscher is. Daartoe moest een geheel nieuw onderwys- v«k worden ingevoerd en georganiseerd. Dr. Redeke is daar geheel in geslaagd. Hy roemde het onderwijs in de vakkennis der visschersde Visscherykunde. Tevens schreef by daarvoor en handleiding voor het onder wijs in de Visscherykunde, die door de vis schers kan worden gebezigd als leerboek. Zoo hielp hy dus geheel uit toewyding tot de visschers en het visscherybedryf de school zoodanig inrichten, dat zjj voor den visscher kan worden, wat de landbouwschool voor den landman is. Hierna richtte de directeur een opwekkend woord tot de leerlingen, wier groot aantal een bewjjs is, dat voldoende behoefte aan onderwys wordt gevoeld en wenschte hen een prettigen leertyd toe. Hy verklaarde nog, dat zich voor den avondcursus hadden aangemeld 42 visschers van wie 8 niet toegelaten konden worden, door plaatsgebrek en voor den dagcursus 12 leerlingen. Tenslotte deelde de Voorzitter der Com missie nog mede, dat een schrijven was ont vangen van de beide Inspecteurs Dr. J. Campert, Dr. G. W. Coops; van den Voor zitter der examen-commissie voor de vis scherij, de heer Joscheers en van dea Rijks adviseur in visscheryzakon, Dr. P. P. C Hoek, dat zy door ambtsbezigheden verhinderd waren te komen en de beste wenschen voor het welslagen der school uitspraken. De Bioscope. Onze Heldersche bioscope blyft volk trek ken. En geen wonder er wordt voor voldoende afwisseling gezorgd, zoodat velen 't er op zotten eens per week 't er een avondje van te nemen. En gemakkelijk ge zeten zyn zoo'n paar uurtjes vliegensvlug om. Als introductie gaat de cinema week-revue. Een krant waarin de gebeurtenissen in beeld worden gebracht. We zagen o. a. een op tocht in Parijs een ovatie aan hot Itali- aansche koningspaar gebracht véór het Quirinaal, het vergaan van een driemaster op de Engelsche kust, het opruimen der pijlers van oen oude brug met dynamiet door een afdeeling Duitsche mineurs. Heel inte ressant, werkelyk. De koopman in ys, een jonge millionair die zich verveelt en voor do lol met do ijskar er op uitgaat. Hjj beleeft hoel wat vindt wat hem ontbreekt. De komische gedaanteverwisselingen, is een interessante flilm waarvan de vaardige en verrassende kunststukjes je doen schud den van lachen. Het Loeuwenhuis is een pakkend sensa- tiedrama. Mevrouw de Berre, weduwe van een in Afrika gestorven ontdekkingsreiziger, houdt er op haar villa eenige leeuwen en leeuwinnen op na. Een oppasser, wegge jaagd om zjjn luiheid en het tergen der dieren, neemt wraak door de kooien der wilde dieren open te zetten. De loeuwon stappen zoo de salons binnen waar ze schrik on ontsteltenis verspreiden. De moedige gastvrouw weet ze naar hun hokken terug te drjjven, niet echter dan nadat de leeuw den schuldigon oppasser duchtig heeft toege takeld. „Bill doet fin spiritisme!" Zjjn vrienden, die met hem gespot hebben moeten hun ongeloof duur bekoopen als hjj de hulp vau een electricien heeft ingeroepen en hen in aanraking brengt met de tafel die met een electrische batterij verbonden is. Het slotnummer «De eed van Stephau Huiler" naar een werk was dien titel, is nog al griezelig aan 't slot. Maar dat kan je er wel op toegaven als je overigens van de interessanto dingen hebt genoten. Bljjkens de in dit blad voorkomende advertentie zal Donderdag a,s. in «Tivoli" een voordrachtavond worden gegeven door mevr. Anna WensmaKlaasen. Gedichten voordrachten van de meest bekende kun stenaars op dat gebied zullen door haar worden vertolkt, zoodat ons een hoogst ge notvolle avond te wachten staat. Dat ook de pers eenstemmig is in haar lof bewijzen wel ondervolgende recensies. «Prov. Overys. en Zwolscho Crt.", 11 October 1912 Met haar fraaie, melodieuss stem, haar sprekende gelaatstrekken die vooral gelukkig passen bjj 't vroolyk© genre haar actie, nu levendig, dan rustig, altjjd genuan ceerd, wist zjj de verschillende nummers, hoe sterk zjj ook uiteen liepen, tot ons te doen spreken De Tijd", 16 Oct. 1912 Mevr. Anna WensmaKlaasen gaf enkele voordrachten, luimige en ernstige, die allen, hetzjj met gullen lach, hetzjj in gespannen aandacht werden aanhoord en waarvoor ze met sohoone bloemen werd gehuldigd. Hot «Handelsblad", 17 Oct. 1912: Wat in de kunst van mevrouw Wensma wel het meest bekoort, zjjn haar beschaafde voordracht en haar aangenaam stemgeluid. Het uitgebreide programma toonde aan, dat de kunstenares heeft getracht naar groote verscheidenheid in de keuze van haar voor drachten en verzeno. a. Guido Gazelle, Heye, de Genestet, Adama van Scheltema, Herman Heyermans, Felix Hageman Naar wy vernemen, geeft ,Helder's Mannenkoor" haar eerste Concert voor dona teurs en begunstigers op Maandag 25 Novem ber a-s., in 't lokaal .Casino". Aan dit concert zal welwillend medewerken als solistemevr. Pk. M. RujjgkKreus (eere-lid) te Alkmaar (sopraan). Kapitein Thomson. De benoeming van den kapitein der infan terie, Thomsom, op nonactiviteit als lid van de Tweede Kamer, tot militair-attaché van Nederland bjj de Grieksche strijdmacht tydens den Balkan-oorlog is door do Helleensche Rogeering goedgekeurd. Dientengevolge is de heer Thomson Zon dagavond te 7 uur vertrokken ten einde zich by het hoofdkwartier van het Grieksche leger te vervoegen. Of hy nog veel te zien zal krjjgen Een Ned.-lndische ambulance voor Turkije. Naar aanleiding van den oproep van het Hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis aan het centraal comité van het Roode Krnis in Nederlandech-Indië, om medewerking te verleenen tot het bijeen brengen van gelden ten einde het uitzenden eener ambulance naar Tarkjje mogelyk te maken, is gistermorgen door het Hoofdcomité een bedrag van f 15.000 ontvangen. Soerabaja besmet verklaard. Uit Batavia wordt aan de N. Rott. Ct. geseind: Soerabaja is met pest besmet ver klaard. Ontploffing. Gistermiddag heeft er aan boord van de 'e Vlissingen liggende nieuwe onderzeeboot No. m een kleine ontploffing plaats gehad in de accumulatorenbatteryde materieele schade is, naar de „Middelb. Ct." meldt, niet groot, er zyn geen persoonlijke onge lukken voorgekomen. Oorzaak onbekend. IJmuiden, 4 November. Verdronken. De logger „Magareta" van de reedery S. van der Burg te Vlaardingen, welke hier Zaterdagavond binnenkwam rap porteerde dat de matroos Van Dorp Zater dagmorgen in de Noordzee was over boord gevallen en verdronken. Binnengesleept. Het Noorsche stoom schip „Evviva" uit Langesund, dat zich op reis van Danzig naar Gent bovond, werd hier binnengesleept met overgeworpen lading en water in het ruim door den stoomtrawler „Mies" en „Truus", van de Algemeene Visschery Maatschappij. Uit de diamantindustrie. De diamantkooplieden Jüdels frères te Parys verkeeren in fiuancieele moeielykheden. Reeds moet het faillissement uitgesproken zyn. Het passief moet een millioeu gulden bedragen. In hoofdzaak is Amsterdam by deze zaak betrokken. Het grootste verlies, dat aldaar geleden wordt, beloopt een bedrag van f 110,000. Een andere firma lydt een verlies van f 80,000. Da overige verliesposten loopen tusschen f 10,000 en f 30,000. Met f5000.- er van doorl De 23-jarige kantoorbediende J. N. S., te Rotterdam, die sedert Zaterdag vermist wordt, heeft een bedrag van f 5000 onder zich, dat toebehoort aan de Holland Amerikalyn, by welke hy in betrekking is. Het is niet on waarschijnlijk, dat hy er met dit geld vau door is. Moord. Te Gastel is gisternacht de herbnrgierszoon Jac. Theunissen door L. Dam met een mes het hart gestoken. De getroffene was dadelijk dood. De dader werd aangehouden. Nader meldt men Gisternacht halfdrie bevond zich een clubje jongelui in de herberg van Jac. van Zandvliet op de Stoof. Er ontstond een kleine woor denwisseling, waarop de kastelein verzocht dat de bezoekers zich zouden verwijderen. Hieraan voldeden zy, doch met tegenzin. Buiten trok Laur Dam zyn mes om daarmede den kastelein of diens zoon te raken, doch trof zijn kameraad, den 30-jarigen Jac. Theunissen, die juist naar buiten kwam. De getroffene viel onmiddelyk dood neer. Een kruitmagazijn In de lucht gevlogen. Rome, 3 November. De Giornale d'Italia" vernoemt uit Antivari d.d. 2 November: Het kruitmagazyu van het Venetiaansche fort bij Antivari .vloog hedenmorgen in de lucht. Verschillende gebouwen on depots werden vernield. Vier soldaten werden dood en drie gewond. De ontploffing zou veroorzaakt zy*D door het onvoorzichtig weg werpen van een cigaret door een soldaat. wapenstilstand trachten dan de mogendheden den vrede te herstellen. Tegelijkertijd wordt omtrent de plannen van Roemenië medegedeeld, dat dit land geen uitbreiding van grondgebied verlangt, doch alleen een grensregeling in de Dobroedsja. Het gaat hier slechts om kleine stukjes grond, die thans nog onder souvoreiniteit van Bul garije staan, doch die voor Roemenië om strategische redenen als onontbeerlijk be schouwd worden voor een behoorlijke af bakening van zyn grens. Nu, dit is dan wel te vinden. En het oogenblik van interventie is nu gekomen. Officieel wordt uit Konstantinopel gemeld dat de Turksche strijdmacht genoodzaakt is zich terug te trekken op Tatsjalda. De Porte riep d e b e m i d d e li n g der mogendheden in, om de vij andelijkheden te doen staken a den vrede tot stand te brengen. Het woord is nu aan de mogendheden een kluifje voor de diplomatie maar ook de verbonden staten zullen wel een woordje willen meespreken. Gezien den gnnstigen uitslag van hun onderneming" zullen ze dat vorkregen recht niet prijsgeven. Reuter seint nog dat de Turksche regeering zich vooral bozig houdt met de veiligheid in de hoofdstad en besloten heeft het leger niet te Konstantinopel te laten komen maar het tegen te houden te San Stefano. Onder de bevolking heerscht ontzettende onrust en in officieele kringen diepe koer- slachtigheid. De mogendheden zenden alle schepen naar de Tarksche havens om *oo mogelyk hun onderdanen bij een oproer te beschermen. Zoo men weet heeft ook Nederland reeds twee schepen onderweg. De Britsche, Russische en Fransche ge zanten vroegen vergunning voor hunne kruisers om de zeeëngteu binnen te stoomen en iradéa dio de daarvoor noodige vergun ning bevatten. De Duitsche kruiser «Vineta» is van Korfoe naar Konstantinopel vertrokken, de kruiser «Eerta" gaat naar Saloniki, de kruiser «Geyser' naar Haifa. Te Kiel werd bericht ontvangen, dat da pantserkruiser «Goeber" en de «Breslau* onmiddellijk naar Konstantinopel en Smyrna moesten vertrekken. Ze zyn reeds uitgestoomd. De Engelsche admiraliteit riep alle officieren en manschappen van verlof terug. Zondag en Maandag zou oen torpedojager-flottilj9 uit Devonport vertrekken. Meerdere schepen zullen nog volgen. In de marinehavens heerscht groote bedrijvigheid. Een later be richt meldt, dat het bericht over een gedeel telijke mobilisatie der vloot ongegrond is. De Turksche soldaten, die in Bosnië de Oostenryksche grens overtrokken, zyn ont wapend. De Servische koning zal niet het besluit der anexatie afwachten om zyn intocht te doen in het veroverde Uskjoeb, waar hy zal aankomen als commandant van het leger. In Uskjoeb, zoo wordt gemeld, blyft alles rustig. Het gerucht liep reeds, dat Adrianopel gevallen was, doch een bevestiging daarvan is tot heden niet ingekomen. Tasschen Weenen en Berlyn moet het tot een onwrikbare overeenkomst gekomen zyn omtrent de aan te nemen houding. De Grieken rukken langzaam aan voor waarts, maar, zeggen de Turken, zy loopen nu groote kans afgesneden te worden. Ook een troost, al zal het waarschijnlijk een schrale blyken. De correspondent van den „Berliner Lo- kal Anzeigor" te Konstantinopel seinde via Constanza: ^Langzamerhand grooit hier de spanning en nog meer de vreeB. In den be ginne lachte men er om, maakte men er zich vroolyk over, wanneer ingewijde men- schen ernstige gezichten lieten zien en van gevaren spraken voor de vreemdelingen. Ten slotte echter werkte het toch aansteke lijk en thans ziet men de dreigende gevaren van moorden op vreemdelingen dnidelyk voorfoogen. De vrees sluipt door de straten, en erjjis slechts een onbeteekenende aanleiding noodig om een paniek te doen ontstaan. Zoo iets had gisterenmorgen plaats. In een kino begon een dronken man lawaai te maken. Dadelyk werd er geroepen: „De moorden beginnenEn als wilden liepen honderden menschen, meerendeels Grieken, met van angst vertrokken gezichten, brullend van doodsangst, de straat op. De toestand is zeer ernstig geworden. De Grieken alhier hebben do grootste vrees. Zoo werden in de laatste dagen de winkels van verschillen de handelaars bestormd. Men gaat 's avonds alleen uit, als men daartoe gedwongen is. De meesten zien reeds, niettegenstaande alle voorzichtigheidsmaatregelen van de regee ring, het verslagen leger hierheen terugko men om te plunderen en te moorden. Sedert gisteren zyn hier duizend gewonden aange komen. Vijfhonderd man werden op de bin nenplaats van de kazerne ondergebracht, zy zijn zonder dokter, zonder brood, ja zelfs zonder water blyven liggen. Ten slotte kon voor deze vijfhonderd man een dokter ge vonden worden, en deze weende van veront waardiging, toen hy van zyn bezoek daar vertelde. De gezondheidsdienst heeft niet de minste of geringste maatregelen geno men, en heden en morgen zullen nog meer dan 8000 gewonden hier aankomen." Van het Oorlogsterrein Vervolg van 't Eerste Blad.) De Turken krygen klop dat staat nu vast. Wii «chreven reeds over do stemming onder de Bulgaren, die naar Konstantinopol willen oprukken. Ze hebben nu te Londen kennis gegeven dat ze dit stellig van plan zyn om beterde vredesvoorwaarden tejkunnendicteeren Alles goed en wel, maar ze zullen toch wel eenige rekening moeten houden met wat de groote mogendheden in deze xullon souffieeren. Het oogenblik voor interventie zal zyn aangebroken, zoo zegt men te Berlyn, wan neer vaststaat, dat één der beide oorlog voerende partyen haar tegenstand moet op geven en zelfs om een interventie verzoekt, öf het aanbod van een interventie niet van de hand wyst. Waarsohynlyk zal het dan als volgt toegaan: Eerst wordt een wapenstil stand gesloten en tydens den duur van dezen Konstantinopel, 2 November. Hier zyn 43 waggonB met gewonden en zieken aangekomen. Berlyn, 4 November. De „Press Zentrale' meldt nit Sofia: Het aantal van de in d< laatste gevechten gedoode Bulgaren is buiten gewoon groot. De Bulgaren hebben in de gevechten van de laatste dagen alleen twin tig duizend gewonden gehad, waarvan tien duizend reeds naar Sofia gezonden zyn daar in de hospitalen verpleegd worden. Het is kenmerkend, dat vau twee regi menten uit Sofia, die met 7200 man in het veld rukten, slechts 700 over zyn. Door deze verliezen worden vooral de intellectueele kringen van Sofia getroffen, daar vele pro fessoren, studenten en hooge ambtenaren als vrijwilligers in deze regimenten dienden. Konstantinopel, 4 November. De terug tocht op Tsjataldzja is gevolgd op een ge vecht ten Z. van Loele Boergas, dat een zeer moorddadig karakter droeg. De Turken boden op schitterende wijze verzet, maar werden ten slotte door het Bulgaarache artillerie-vuur overstelpt, dat verschrikkelijk was. Men meldt dat de Turken rnim 20.000 man verloren. Te Tsjataldzja zal een laatste poging ge daan worden om het verband tusschen de troepen te herstellen en de hoofdstad redden. De nederlaag by Tsjorloe. Berlyn, 4 November. Hedenmorgen zyn in Londen de eerste berichten binnengekomen van correspondenten, die de laatste veld slagen aan Turksche zyde hebben meege maakt. Donohoe van de «Daily Chronicle" en Bartlett van de «Daily Telegraph" hebben het hoofdkwartier in Tsjorloe in automobielen verlaten en zyn met het vluchtende leger naar Konstantinopel teruggegaan, vanwaar zy zich per schip naar Konstanza lieten brengen, om daar hun telegrammen niet ge censureerd te kunnen verzenden. .Veertig duizend van de beste Turksche troepen zyn gevallen. Abdoellah zelf, die by Loele Boergas commandeerde, is ternauwernood aan do gevangenschap ontsnapt. 75 Percent van zyn artillerie viel in handen van den vyand", telegrafeert Donohoe. «In volslagen vlucht kwam zy, door de Bulgaarsche artillerie onbarmhartig achtervolgd, in Tsjorloe aan, en wy hebben een catastrofe beleefd, die alleen vergeleken kan worden met Napoleon's terugtocht uit Moskou. Dinsdagmorgen hadden de Turken nieuwe posities van Baba Eski naar Loele Boergas en Banar Hissar inge nomen. By Loele Boergas commandeerde Abdoellah Pasja het centrum. By Banar Hissar had Narim Pasja de leiding, en de uiterBte rechtervleugel by Wisa werd door Moekthar Pasja gecommandeerd. Van den beginne af bleek, dat de Bulgaarsche artillerie veel beter was dan de Tarksche. De mannen achter de kanonnen en de paarden vielen by troepen, zoodat do kanonnen in den Bteek gelaten moesten worden. De Turken werden van de hoogten voor Loele Boergas naar de stad teruggedreven. Dinsdagmiddag begon do Bulgaarsche artillerie de door de bewoners verlaten stad te beschieten, waarop de in fanterie met de bajonet tot den aanval over ging. Het vierde Turksche legerkorps welke mannen twee dagen lang geen stuk brood gezien hadden, kon niet standhouden tegen over dezen stormaanval. Zyn verliezen waren ontzaglyk. Daarop richtten de Bulgaren hun aanval op het 6 K.M. verwyderde spoorweg station, dat door Salib Pasja en Feud Pasja verdedigd werd. De laatste heeft jaren lang in het Duitsche leger gediend. Hier stootten de Bulgaren op kr&chtigen tegenstand. Ter- wyl zij een heftigen aanval op het spoorweg station deden, waren zy blootgesteld aan het ;ranaatvuur van Feud Pasja's artillerie. Do Bulgaren geraakten in verwarring en weifel den. Toen bracht Salib Pasja cavalerie uit een hinderlaag, en met het krijgsgeschreeuw «Allah I allahging het als een wervelwind over de Bulgaarsche artillerie heen. Niemand kou daar standhouden. De Bul garen keerden zioh om en vluchtten, door de Turksche cavalerie achtervolgd, die een groot bloedbad aanrichtte. Plotseling echter werden de Tarksche ruiters van twee kanten onder het vuur van de Bulgaarsche machine geweren genomen. Spoedig bedekten honder den paarden en menschen het slagveld. Slechts weinigen keerden naar het station terng. Intusschen was de Bulgaarsche infanterie op haar verhaal gekomen, en ging, door zware artillerie gesteund, nogmaals tot den aanval tegen hot spoorwegstation en het plaatsje over. Maar Feud Pasja strooide granatoD het spoorwegstation in de buurt op de daken en de Bulgaren zagen zioh gedwongen Loele Boergas te ontruimen. Tegen den avond echter hadden de Bul garen een menigte batterijen nadergebraebt, die krachtige posities innemen en met groote zekerheid schoten. De Turksche artillerie had spoedig geeh ammunitie meer. De mannen stonden met gekruiste armen achter hun kanonnen en wachtten hun lot af. Het kwam spoedig genoeg. Het was geen slag meer, het was een Blachting. Het aaubreken van don nacht bracht het leger van Abdoelah korten tijd rust voor de vijandelijke kanonnen. Docb slapen was onmogelijk, want de Bul gaarsche infanterie drong reeds weer opnieuw voort. De Tarken, die niet gewond waren, vielen om van honger. Er was geen ammunitie, er was geen brood. De weinige doktoren konden niets voor de duizenden doen, die op het slagveld lagen. Waar zy gevallen waren, bleven de moesten liggen, bloedden dood en stierven in den bitter kouden nacht. Velen sleepten zich voort, maar uitputting en honger deden ben aan den weg neervallen, waar zy den overwinnenden Bulgaren in handen vielen. Woensdagmorgen bemerkten de Bulgaren, dat het Turkschejlegor terug trok en hernieuwden zy hun aanvallen met verdubbelde energie. De Tarksche aanvoerders verweerden zich den geheelen dag met heldenmoed, maar Donder dag was er geen houden meer aan en in wilde vlucht gingen de Tarken naar Tsjorloe terug. Zelden zal in de wereldhistorie een vol komen nederlaag zoo snel, zoo verpletterend zyn geweest, als deze nederlaag van bet Turksche leger. In een maand tyds op 1 October werd tot mobilisatie besloten in de Balkanstaten van alleB tot niets ge bracht; in veertien dagen tyds op 17 October rukten de Bulgaren de grens over het Turksche leger totaal verslagen, en teruggedreven tot achter de laatste reduit- stelling. Geheel Europeesch Turkye is thans met enkele geringe uitzonderingen, in handen der verbondenen. De Sandjak Novibazar en Oud-Servië, Macedonië, en Thracië, Epirus en byna ook Monastir Saloniki, zyn door de verbondenen genomen, die overal de Turken voor zich uitdryven. Slechts de bezetting van Skoetiiri houdt nog stand, in MonaBtir en Janina zyn nog Turksche troepen. Maar als die plaatsen genomen zyn, be staat Enropeesoh Turkye niet meer. De heerlijkheid van vyf eeuwen ging in een maand te niet. De val is wel ontzettend. Buitgemaakt. De vlugste leverancier van kanonnen is de Turk, zeggen de Serviërs. In tien dagen i tyd heeft hy ons byna zooveel kanonnen geleverd als Schneider in even zoo vele maanden. Tot heden hebben de Serviërs dan ook 221 kanonnen veroverd op den Turk. Rome, 3 Nov. Do „Messagero" verneemt uit Weenen: Frankrijk, Rusland en Engeland hebben gisteren aan Bulgarije, Griekenland en Servië een nota gezonden, waarin zy wijzen op de ernstige gevolgen voor den Europeeschen handel en de veiligheid der Christenen, als gevolg van de bezettingen van Konstantinopel en Saloniki door de verbonden troepen. Zy dringen by de re geeringen aan op het aanhouden van den marach der troepen op eenigen afstand van die plaatsen. plan om nog twee kruisers uit Kiel af te zenden. Weenen, 4 November. De eerste divisio van het smaldeel, dat de oorlogsschepen „Erzherxog Franz Ferdinand", „Rudetzky „Zrinyi" en den kruiser „Admirul Spann" en de torpedo-jagers „Scbarfschiitze" eu jUskoke" omvat, zal eerlang naar do Levant vertrekken, om de bescherming van de Oostenrijkers en Hongaren te verzekeren. Berlyn, 4 November. De nieuwe pantser kruiser „Gdben" en de nieuwe kleine kruiser „Breslau" hebben bevel gekregen om ïich zoo Bpoedig mogelyk gereed co maken om naar Konstantinopel te vertrekken. Door patrouilles werd de bomanning, die met verlof was, gisteren in Kiel aan boord gehaald. Men hoopt, dat de schepen Maandagavond reeds kannen vertrekken. De kruisers ,Hertha", „Vineta" en „Geyer", die zich in Middellandsche Zee bevinden, hebben bevel gekregen, tot bescherming van leven en eigendom van de Duitschers, naar de Turksche wateren te stevenen. Parys, 4 November. Een nota van Havas behelst: De Ottomaansche regeering heeft by de Fransche regeering een stap gedaan, ten einde de tusschenkomsc van do mogend heden voor het staken van de vijandelijk heden en het opleggen van een wapenstilstand met de Balkanstaten te verkrijgen. De Fransohe regeering antwoordde, dat zy zulk een verzoek niot kon aanvaarden, zon der inbreuk op het volkenrecht te maken eu zonder don schyn te wekken, dat zy party tegen de Balkan-stuten zou kiezen. Zy zou slechts, in overleg met de andere groote mogendheden, een verzoek tot bemid deling zonder meer in overweging kunnen nemen. Oostenrijk. Oostenrijk mag echter, voordat het besluit om het zwaard te trekken, ten einde de Balkanstaten de vruchten der overwinning onthouden, wel eens goed bedenken wat het dan onderneemt. Het stelt den vrode van Europa op het spel, het oncketeut een strijd die verwoestend en vernietigend werken zal voor geheele landen en geheele streken. En het ontketent bovendien een revolutie, een nog heviger stryd in eigen land. Want de Oostenryksche Slaven schynen niet voor nemens, zich neer te leggen by een daad der regeering die hunne broeders in den Balkan zou kunnen berooven van de vruoh- ten eener duur gekochte, bloedige overwin ning. De redevoeringen in den Oostenryksoheu Rijksraad laten daaraan voor niemand twjjfel. Het Balkanverbond. Londen, 4 Nov. Men verneemt van de zyde van de Balkan-staten, dat, ofschoon deze het Tarksche voorstel om vrede te sluiten bevredigend vinden, daar het den wensch te kennen heeft gegeven, om verdei bloedvergieten te vermijden, er geen kans lykl te bestaan, dat de Balkan-staten zullen luisteren naar vredesvoorstellen, die van vreemde mogendheden komen. Die Voorwaar den moeten rechtstreeks met Turkye ge regeld worden. Men verklaart, dat de heelo veldtocht ondernomen is volgens een vooraf gegane afspraak en geheel volgens het pro gram uitgevoerd is. De Unie der Balkan-staten Is na nauwer en inniger dan ooit. Er bestaat niet het minste gevaar, dat oneenigheid verdeeling van gebied haar zal ver storen. Men kan aannemen, dat men, daar de bijzonderheden van den veldtocht met do grootste zorg zyn overeengekomen, ook do wyze waarop men ten aanzien van het ein digen van de vyaadelyheden en de daarop volgende politieke gedachtenwisselingen zou handelen, niet nit het oog heeft verloren. Marine en Leger. Oe volgende overplaatsingen zijn gelast: mach. H. Tj&arda 3 Nov. a.s. van «Dolfijn* op «Korte naer*; mach. K. Bolk 3 Nov. a.s. van «Kortenaer* op «Dolfijn*; luit. ter zee 2e kl. J. T. A. J. Bruins- ma 4 Nov. as. van «Bellona* op «Van Galen*. De hoofdmach. W. N. van Pelt, van Hr. Ms. «Van Spejjk*, wordt 4 Nov. op non-actief gesteldk De 2e luitenant M. Ileybroek van het 4e Regt. Vesting-Artillerie is voor onbepaalden tijd gedeta cheerd te Breda. De sergeant-raajoor-administrateur J. Sikkes van het 4e Regt, Vesting-Artillerie te den Helder, wordt op 18 November a.s. overgeplaatst bij het le Regt. Vesting-Artillerie te Utrecht en belast met de administratie van de Militaire School- compagnie aldaar. het jaar 1913 zullen 23000 manschappen worden ingelijfd, waarvan 400 bestemd worden den dienst ter zee. Maas, Wildeboer, Verbrugge, Platerink, Roussou, Ruiter en Hornkamp van het 10 Regt. Infanterie zyn bevor derd tot sergeant le klasse. De sergeanten C. L. J. Bruggemans en C. Kiljan van het 4e Regt. Vesting-Artillerie zullen deel nemen aan den cursus voor vuurwerker en de sergeanten E. Jansen en L. Korteweg van genoemd Regt. aan den cursus in de behandeling telefoon- materieel. Stoomvaartberiohten. Stoomvaart-Maatsohappij Nederland. BiUiton, uitreis, vertrok 3 dezer van Suez. Kambangan, uitreis, arriv. 3 dezer te Sabang. Koningin der Neder)., uitreis, pass. 2 dezer Perim. Krakalau vertrok 3 dezer van A'dazn naar Java. Lombok, thuisreis, vertrok 3 dezer van Colombo. Vondel arriv. 3 dezer v. A'datn te Batavia. Ambon, thuisreis, passeerde 4 dezer Kaap Bon. Celebes vertrok 1 dezer van Batavia naar A'dam. Grotius, uitreis, vertrok 4 dezer van Algiers. Karimata, uitreis, passeerde 4 dezer Point de Gallc. Pr.Juliana, thuisreis, vertr.4dezerv.Southainptn». Oranje, thuisreis, arriveerde 4 dezer te Suez. Rotterdahsobe Llotd. Kawi, thuisreis, vertrok 3 dezer van Marseille. Kediri, uitreis, arriveerde 3 dezer te Sabang. Ophir, uitreis, arriv. 3 dezer te Southampton. Rindjani, uitreis, vertrok 3 dezer van Colombo. Jacatra, thuisreis, passeerde 4 dezer Kaap Blanc. Kon. Holl. Llotd. Maasland, uitreis, vertrok 2 dezer van Leixoes. Frisia, uitreis, arriveerde 4 dezer te Rio Janeiro. Kon. West-Indisohe Maildienst. Pr. Maurits vertrok 1 dezer v. Paramaribo n. A'dam. Prins Willem I, thuisreis, arriv. 3 dezer te Havre. Pr. W. IV vertr. 2 dezer r. New-York n. West-Indié. Visscherijberichten. Nieuwediep, 2 November. Aangebracht door 5 korders te zamen 10 9tuks groote tong fl.20 per stuk, 20 stuks middeltong f0.75 per stuk, 10 stuks kleine tong f0.30 per stuk, 2 mand kleine schol f6.0d per mand. 4 November. Niets binnen. Berlyn, 3 November. Men verneemt dat do drie kruisers „Hertha", „Vineta" en „Geyer", die op het oogenblik in de Middel landsche Zee z\jn, bevel hebben ontvangen, om zich, tot bescherming van leven en eigendom van de Duitschers naar Tarksche wateren te begeven. Bovendien is men van Bupgtrlijks Stand v. Haldai», van 1 ,tot 4 November 1912. ONDERTROUWDA. F. Wickel en N. de Graaf. C. Klijn en Th. S. Huvers, DEVALLEN: J. Brouwer geb. Versteege, i. 'f. Hoogvorst geb. Beugeling, z. E. M. Hariot gob. Wondergem, z. L. Stikkel geb. Broersma, z. C. J. v. Vliet geb. Visser, d. F. J. W. Jutte geb. Tim- roers, d. J. C. Schippers geb. Krul, d. C.C.£.Lengers geb. Caarls, z. J. Koorn geb. Post, i. T. Wilkens geb. Markus, z. G. Voordenberg geb. Haagsma, t, OVERLEDEN: J. Oldendorp—Rusting, 47 j. M. N. M. Gravemaker—den Breejen, 45j. E.Qu&x,2|.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 5