De verloren dagen. Agenda. Dagelijks Bioscoop-Voarstellingen. Ka itilweg. 9 Nov. Alg. Ned. Gel». Unth. Bond. i'ropaganda- feestavond in Tivoli, 's avonds 8 uur. Spr. J. v. d. Berg. Onderw.«Vrede of Oorlog." 9, 10 en 11 Nov. Eerste Ned. Revue Gezelschap, dir. Henri ter Hntl. Opv. van »'t Is inaar Fantasie". Casino. 10 Nov. „De Dageraad". Openbare vergadering. Spr.F. G. Elzinga. Onderw.„De invloed van den godsdienst op het sexueel leven." Casino, 's morgens 10 uur. (In de vorige agenda stond abuitief 8 uur). 10 Nov. Concert te aeven door ïKunst aan 't Volk", Tivoli, 8 uur. Opgave van alhier gevestigde en vertrokken personen van 30 Oct. tot en niet 7 Nov. Gevestigd. Naam: Beroep: Woonplaats: Van: Gel. E. v. d. Kloot, ftp.z.v.pL, 2e Vroonstr.73, A'dam. N.I.S. 1'. de Beukelaar, Sgt. Mr„ Hoogstr. 61, R'dain. R.C. Jansen,Kp.konst., Wilhelminastr. 9, R'dam. N.H. A. Hakvoort, Zeilm., Vijzelstr, 8a, Hoorn, Chr. G. S. Huibregtse, Matr. Ie kl. Achterstr. 5, A'dam, R.C. G. J. de Jong,Meubelra., Zuidstr. 32, Hilversum, N.H. A Uooij, Huishoudster, Keizsrstr. 2c. A'dam, id. K. Kioistra, Schipper KJ!.. Louisast.5, A'dam, id. J. H. Nittel, Offi. v. Adm. Ie kl., Binnenh. 14, - id. V er trokk en. Naam: Beroep: Van: Naar: Gel. F. Limburg, werkman, Californiestr. 16, A'dam. R.C. W.J.v.d.Klashorst, korp.-st„ Rozenstr. 41. A'dam. H.vanSchinkel, marinier,Brouwerstr.2b, A'dam, i> A. v. d. Worm, insp. v. adm. b. d. zeem., A'dam, H.L. Wed.L.W.Postma, z. b,, Molenstr. 94a, Alkmaar. N.H. Wed. J. Roosloot, z. b„ Gravenstraat 64, Texel. D.G. J.A.Brandon,kp.dJkrt,Hoofdgr.66a,Scboonhoven.R.C. R.J. Vinken, assist.-mach., Hoofdgr. 4a, Batavia. J.E.Blceker,korp.-stoker,Californiestr. 21. R'dam. W.£.'ilontanus-v.Rijn.z.b ,Ankerp.l7,N.-Helvoet N.H. F. Andersön-Hartog, z. b., Ankerpark 13. A'dam. W. C. van Hoolwerff, z. bKanaalw, 45, Oosterbeek (gem. Renkum). C.T.Nicolai-Mallet,z.b.,2ei:chagendw.str.,A'dam. S.Frasij,korp.-stoker,Wilhelminastr.72,Schoten. R.C. H. II. Visser, z. b. Ankerpark 25, R'dam. N.H. A. Qnakaas, schoenmaker,Molenstr. 130,A'dam. R.C. A.F.J.Heidoorn, serg.d.mar., Louisastr. 5, R'dam. P.v.d.Velde, huish., Californiestr. 43, Bussum. N.H. A. Ruig, assist.-chef, Jan in 't Veltweg 82, A'dam. Tb.Peperzak,korp.mar.,Middenstr.4a,Nijmegen. R.C. P.Kr.amer,scheepstimm.m.,Vischmarkt6,A'dam. N.H. C. .1. de Wit, veehouwer, Koegras 167, Zjjpe. R.C. W.P.Landzaat/Jeluit.Inf.^ükstraatlO^aarlem.Rein. F.J.Wv.Asperen,sg.-mont„P. Krug.str.47,A'dam. N. H J.Koogcr, onderw., Janzenstr.49,Heerbugowaard. Ger. J. Kroonstuiver, spoorw.b,, Rozenstr. 3, Hoorn. N.H. M. de Vries, marinier, Doolhof 6, Amsterdam. R.C. Marine en Leger. Bij besch, v. d. Min. v. Oorlog ad int. v. Marine, is ofl' v. gez. 1ste kl. H. J. M. Laurense met 9 dezer gepl, a. b. Hr. Ms. «Evertsent, en de thans a. b. van dien bodem dienende off. v. gez. lste kl. A. G. Theunisse met 9 dezer op non-activ. gesteld en met 15 Nov. gepl. te Utrecht. De luit. ter zee le klasse P. C. Goops wordt binnenkort per particuliere gelegenheid uit Oost- Indié terugverwacht. Dc luit. ter zee le klasse E. M. J. Chevalier, van Hr. Ate. „Koningin Emma", te Willemsoord, is over geplaatst. op Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam, ter vervanging van den luit. ter zee le kl. J. Voogd, die bestemd is om toegevoegd te worden aan den chef van het materieel hij het departement der marine te Batavia. De minister van oorlog ad interim minister van marine heeft de met particuliere gelegenheid uit OoBt-Indiè in Nederland teruggekeerde luitenants ter zee 2de klasse G. M. Rietdijk en A. C. van der Sande Lacoste op non-activiteit gesteld. Transport hetwelk den 16e November 1912 onder bovel van den kapitein der Mariniers C. P. van Borselen en onder mede geleide van den luitenant ter zee 2e klasse G. van Heteren en den adelborst le klus J. H. van der Dussen per s.s. „Tambora" nuar Oost-lndië zal vertrekken: Bootsman J. Brandsen. Sergeant seiner H. Veldkamp. konstabel N. van der Blom en K, de Boer. schrijver A. van der Rest, torpedomaker C. G. C. Schagen en W. Benthem. stoker G. P. Hendriks. hofmeester H. van Stralen. der mariniers 1. G. Bronius. kok K. Bruinsma. Kwartiermeester G. B. A. Woltering. Korporaal seiner J. G. N. Smelik. geweermaker B. A. J. H. Busch. Matroos timmerman P. A. Hullerström, bottelier R. F. Jonkmans. Korporaal schrijver F. Wouters. Matroos H. O. F. Seventer. hofmeester A. A. Goedhart. Marinier 2e kl. leer. hof. O. Havers. Matrozen kok P. Dirksen en P. den Hertog. Matroos 3e kl. leer. kok. A. Th. Nierop. Kleermaker J. Uilferink. Schoenmaker A. de Vries. Matrozen lekl. A. Reppel, P. Roosenschoon, H. A. van der Ree3t, P. G. Schoote, P. van Heeras, C. Koens, G. J. Veenema en C. H. Mulder. Matrozen 2e kl. J. W. van Nes, W. Roosingh, J. M. de Jager, F. J. Willeins, G. S. Popp, A. de Kroon, Th. L. Spruyt, G. Tnx, A. H. D. Hoppener, J. Lodder, J. F. J. Wanders, A. J. Tempelaars, C. W. Bellaart, II. Manuel, F. Smits, L. A. van Baarsel en G. J. v. Gunsteren. Matrozen 3e kl. D. H. Wiebus, R. A. Manuel, P. J. Anijs, O. Barbier, 1. Teewes, L. Lander, M. C. de Buck, C. C. Mosmans. A. C. de Witte. S. Broekema, II. van den Berg, P. Leppens, O. A. Nilsson, G. B. Gerritsen, G. J. A. Schot, H. A. J. Slegtenliorst, L. W. Vogel, H. C. Spierenburg, J. C. van der Vlies, P. G, van den Bos, C. van Willigen, W. Sliggerlnnd, A. Zonruiter, A. J. Wuyster, G. Kool en B. Schriever. Korporaal torpedomakerB.G. Kraanen enH. Brons. torpedist H. Groen. stoker le kl. S. Fraaij. 2e F. J. Carlebur. Stokers W. Halm, J. Blom, D. Groeneveld, A. W. Brus en J. van den Burgh. Korporaal stoker 3e kl. H. Langkemper. Stokers olieman G. Dasia, 11. Ruck, J. Zwartepoorte en G. T. Oostdam. Korporaal der mariniers T. Peperzak, A. Capaan en A. K. van der Linde. Tamboer 2e kL J. M. van Loenhout. Pijper 2e kl. K. A. Hopma. Mariniers le kl. J. Koster, M. C. van Waasdijk, P. Engberts, J. van Dommelen, P. Romein, J. C H. W. de Mol, P. H. Walraeven, C. de Klerk Wolters en J. L. van Dijk. Mariniers 2e kl. A. C. C. Kamhoot, J. Prinsen, P. Gregorye, C. v. d. Eist, H. P. Jongenelen, J. P. van deu Burg, J. Wold, C. Koenders, H. P. J. van Wing, L. J. H. Smits, H. C. Kors, N. J. Heller en B. van Laar. Marinier 3e kl. G. Boer. Dc kapitein J. E. Krieger, commandant van de Instructie-Compagnie te Schoonhoven, wordt niet overgeplaatst bij het 4e Reg. Vesting-Artillerie te don Helder, zooals aanvankelijk was bepaald, doch bij het le Reg. van het wapen te Utrecht. Bij den Min. v. Oorlog bestaat het voornemen oin aan onderofficieren beneden den rang van adjudant-onderoIT. grijsgroene uniforrakleeding te verstrekken van grof laken, te dragen in veld-tenue. Vermits hiertegen echter van de zijde der onder officieren bezwaar zou kunnen bestaan, daar de vcld-tenue-kleeding dan van dezelfde soort laken zou zijn als voor de minderen reeds is vastgesteld, heelt de Min. den korpscommandanten verzocht hem mede te deelen of eene dergelijke verstrekking, door de onderofficieren al of niet op prijs wordt gesteld, waorbjj de Min, er de aandacht op vestigt dat het zijne bedoeling is de grove klecding van rijkswege te verstrekken. Stoomvaartberiohten. Ftoomvalbt-Maatsohappij Nederland. Bali, uitreis, arriv. 7 Nov. te Hamburg. Kambangan arriv. 7 Nov. v. A'dam te Padang. Timor arriv. 7 Nov. van Java te Amsterdam. Rotterdamsohe Lloyd. oandoeug vertrok 6 Nov. van Padang naar R'dam. Kawi, uitreis, arriv. 6 Nov. te Lissabon en zette de reis voort. Malang, uitreis, pass. 6 Nov. Vlissingen. Rindjuni arriv. 7 Nov. v. R'dam te Padang. Walcheren, thuisreis, passeerde 6 Nov. Perim. Kon. Holl. Lloyd. Maasland, uitreis, pass. 7 Nov. Las Palmas. Zeelandia, uitreis, vertrok 7 Nov. van Dover. Frisia, uitreis, vertrok 5 Nov. van Santos. Kon. West-Indisohe Maildienst. Prins Willem I arriv. 7 Nov. van Suriname te A'dam. Visscherij berichten. Nieuwediep, 5 November. Aangebracht door 5 korders te zamen 10 stuks groote tong f 1,25 per stuk, 15 middeltong 75 cent per stuk, 1 tarbot voor f 8, 1 mand kleine schol I 7 a f 7,50 per mand, 4 mand schar f 2,50 per mand. 6 November. Niets binnen. 7 November. 20 korders met 1 tot 10 stuks groote tong 90 cent per stuk, 5 tot 15 middeltong 60 a 70 cent por stuk, 1 tot 5 kleine tong 20 cent per stuk, enkele man den Btortscbol f 7 a f 9 per mand, 1 tot 4 mand kloine schol f 8,50 a f 5 per mand, 1 tot 3 mand schar f 1,25 a f 1,50 p. mand. 8 November, v.m. 8 nor. 100 mandjes sprot f 0,90 a f 1,25 per mandje. Rupgcplijke Stand w. Hcldar>, Van 5 tot 7 November. ONDERTROUWD: C. P. Laukens en C. M. Koper. P. van Trienen en C. M. Garsten- veld. J. Schoemaker en G. Kwak. GETROUWDA. Hoppe en J. van Hool werff. J. Kruller en J. Stolk. C. E. v. d. Steen en C. J. v. Berkel. J. Mulder en M. Coator. BEVALLEN: H. J. Visser gob. de Graaf, d. M. A. Visser geb. Hermson, d. M. W. Gomea geb. Mulders, d. M. Roosa geb. Aarnoutsc, d. P. Kruis geb. van der Stelt, z. A- M. Snijders gob. Duits, d. OVERLEDEN: H. A. Hofraeyer, 8 d. Marktberichten. Schagen, 7 November 1912. 5 Stioreu f170.— f220.—. 100 Geldekoeien (magere) f 140 k f 260. 114 Geldekoeien (vette) f180 k f835. 64 Kalfkoeien f160 k f285. 136 Vaarzen f 120 k f 200. 94 Graskalveren f 40 k f 100. 20 Nuchtere Kalveren f7 k f 24. 30 Schapen (magere) f 18 k f21. 250 Schapen (vette) f26 k fS4. 276 Ovorliouders f 16 k f 22. 50 Varkens (vette) p. KG. f 0.55 f 0.59. 80 Biggen f 9 k f15. 50 Konjjnen f 0.25 k i 1.40. 60 Kippen f 0.60 k f 1.10 per stuk. 300 K.G. Boter f 1.60 k f 1.70 per K.G. 500 Kipeieren f 7.k f 8.per 100 st. Ingezonden Mededeelingen. Allen die het leven liefhebben en wie heeft het niet liefp spannen zich in om iederen dag zyn grootste hoeveelheid nut en genoegen te doen voortbrengenzij betreuren bitter de verloren dagen, de dagen die niets hebben voortgebracht dan lijden, de dagen van ziekte. De zieke menschen die de behandeling met de Pink Pillen volgen, verminderen, in de grootst mogelijke mate, het aantal dier verloren dagen, het aantal der dsgen van ziekte. Ziet eens bijvoorbeeld hoe snel Mejuffrouw Wilhelmina Borkens te Amsterdam is genezen na de behandeling met de Pink Pillen te zijn gaan volgen. „Ik was tot zulk een toestand van bloedarmoede vervallen, dat ik om zoo te zeggen ongeschikt was mij te bewegen. Mijne beenen konden mij niet meer dragen, ik was terneergeslagen en bleek, en het scheen mij alsof ik geen droppel bloed meer in mijne aderen had. Geen enkel middel had mij de verloren krachten kunnen weergeven en ik gevoelde dat ik met groote stappen naar een nog erger kwaal ging. Een mijner nichten was door de Pink Pillen genezen en ik dacht dat die pillen misschien ook iets voor mij konden doen. Ik heb dus de Pink Pillen genomen en ik ondervond er spoedig de weldadige uitwerking van. Dank die pillen ben ik in weinig tijd hersteld. Ik heb al mijne krachten, mjjn eetlust en mijn kleur her wonnen. Ik lijd niet meer en er is geen spoor van mijn lange ziekte bjj mij over". Mej. Borkens woont bij hare ouders, Spaarn- dammerstraat no. 34, Amsterdam. De Pink Pillen zijn het beste herstellingsmiddel dat te gebruiken is ter overwinning van den nood- lottigen en gevaarlijken toestand van lichamelijke neergedruktheid die op acnte ziekten volgt en in het bijzonder op de griep en den typhus. De Pink Pillen wekken de werking van alle organen op, onderhouden de eetlust, begunstigen de spijsvertering, versterken de zenuwen. Hunne gelijktijdige werking op het bloed en op de zenuwen stelt hen in staat de volgende ziekten te genezenbloedarmoede, zenuwzwakte, witte vloed, onregelmatigheden, rheumatische pijnen, heupjicht. Prijs f 1.75 de doos, f9.— per 6 doozeu. Verkrijgbaar byGeneraal-depót der Pink Pillen van Eeghenlaan 22 te Amsterdam voor Helder en omstreken bijDE KOK, Middenstraat, H. DE BIE—Biersteker, Keizerstraat 93; te Schagen by J. ROTGANS; te den Burg (Texel) bij T. BUIS en ver der by verschillende Apothekers en goede drogisten. SPORT. Voetbal. Zondag a.s. 1—2.30. H. F. C. II—H. B. S. II. 3—4.30. H.B.S. I-H.F.C. I. VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 8 November. BlykeDB by het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserschip „Kortenaer" 5 dezer Dungeness gepasseerd. De „Gelderland". Reuter seint uit Malta d.d. 6 Nov. De kruiser „Gelderland" is alhier aange komen. Na kolen te hebben ingenomen,*ver trekt het schip naar het Oosten. Brieven voor Hr. Ms. „Gelderland". De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend dat, met wijziging van een vroegere mededeeling, geen brieven malen aan Hr. Ms. «Gelderland" zullen worden verzonden naar Algiers en Valencia, en dat, ing. 8 Nov., met trein 6.45 m. Amsterdam— Emmerik, tot nader order, dagelijks eene brievenmaal zal worden gezonden aan ge noemd schip te Smyrna. Marinevereeniging. Gisteravond hield in de Marineclnb de heer P. H. Gallé, oud-zee officier, adj .-direct, van het Kon. Met. Instituut De Bilt, een lezing, getiteld: „Een kort overzicht van het Pool- onderzoek". Afloop Aanbesteding. Door de Directie der Marine te Willems oord werd Donderdag j-1. herbesteed de levering van: I. 43450 K.G. varkensvleesch en reuzel; II. 7000 K.G. rundvet; III. 8600 K.G. rund-, kalfsvleeach en vet, en IV. 3300 KG. varkensvleesch, spek en reucel. MinBte inschryvors voor: Perceel I: W. J. Hilterman, Hoorn 35076 h IIA. Komen, Helder 5740 f Hl: D. S. Beek, 7291 IV: C. de Beurs 3181 By besch. v. d. Min. v. Landb. is, met ingang van 1 Dcc., Amsterdam aangewezen als standplaats van den tijd. inspecteur der visacherijen in het 2e en 3e distr. A. M. van Roosendaal. Nieuwe Telefoon aansluitingen. 139 Burgers, W. H.,Banketbakker, Middenstr. F. van Peperzeel, Rozenstr., (Hnish. aansl.) In de gisteren gehouden Bestuurs vergadering van de Vereeniging Ambachts school voor Helder en OmstrekeD, is tot Voorzitter benoemd de heer D. H. Grtlnwald, Kanaalweg 70 en tot Secrotaris de heer A. Bommel, Wbststraat 51. In de Algemeeno Vergadering der Centrale VryziDnigoKieBvereeniging te Helder, gehouden op 6 Nov. 1.1., werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: „De Algemeene vergadering der Centrale „Vrijzinnige Kiesvereeniging in het Hoofd- „kiesdistrict Helder, vergaderd op Woons- „dag 6 November aldaar, spreekt hare „groote voldoening uit over het tot Btand „gekomen ontwerp Concentratie program „der Vrijzinnige partijen; spreekt den „wensch nit, dat de Algemeone Ver gaderingen der drie Vryzinnige partyen „zich daarmede zullen vereenigeD, en be- „sluit deze motie ter kennis te brengen van „de Hoofdbesturen dier partyen." Kunstlievend Helder. Wegens onvoldoonde belangstelling, is de Voordrachtenavond van Mevr. Wensma- Klaasen, niet doorgegaan. Helder's Gemengd Koor geeft op Zaterdag 16 Nov. a.s. haar eerste nitvoering in dit seizoen. Ned. Chr. Geh. Onth. Bond. Gisteravond heeft zich alhier geconstitu- tionneerd een afdeeling van bovengenoemden bond met aanvankelijk 12 leden. De A.N.G.O.B. houdt Zaterdagavond in «Tivoli" een propaganda-feeslavond die voor ieder toegankelijk is. Een groo; gedeelte van 't pogram is zang en vioolspal. De heer van den Berg uit Deventer, die dion avond een rede houdt, !b een prettig en gezellig sprekor. Toen hy hier 't vorig jaar optrad, oogste hy ook een groot succes met zyn voordrachten met guitaurbegeleiding. Wy zien, dat weer eenige voordrachten op 't pro gramma staau. Met zyn welluidende bariton- stem weet hy zoo aandoeDlyk zyn verzon voor te dragon. Wie hem gaat hooren zal geen spijt van zyn avond hebben. „Harmonie". Wie gisterenavond in «Casino" de eerste uitvoering in dit seizoen bijwoonde van deze Zang- en Reciteer vereeni ging van Hervormde Protestanten, onder directie des hoeren Joh. Brands, heeft zeer zeker van eeoige aange name uren geprofiteerd. Een aantal schoone liederen en als bijzondere magneet oen inte ressante operette brachten een zoo goed als volle zaal. Na het bekende Vereenigingelied, Wassemann'B .Harmonie", hoorden we hot koor met genoegen in «Goeden Nacht", van J. Stroomberg, een innig gestemd nummer, dat immer in woord en in toon bekoort, wanneer zooals hier een fijngevoelige ver tolking uitmunt. Onafgebroken aandacht ge noot «Van een Herderin", van J. Brands, dat stellig imponeerde door al de bominne- lykheid waarmee gezongen werd. Geen wonder dat dit fraaie nummer luide toege juicht werd en een welverdiend extra succes had. Wat het lied van Kreutxer betreft, dit werd met weloverwogen toewijding weerge geven, doch een enkele maal waren de sopranen niet by'ster zuiver en wat over bodig gejaagd. Het dubbel gemengd kwartet bevredigde alleszins het gehoor. Een frisch, bly getint liedje van Paardenkoopor, «Zomer op het land", waarin een gemoedswarmte gloeide die, zonder iets van zyn teerheid te verliezen, verdienstelijk tot uiting kwam. Ook in de voordracht van «Het Heidebloempje", van Fr. Abt, was men gelukkig. Alle achting voor den klank, die, beschaafd en vol, een goeden indruk maakte. En na de pauze Een bijzonder genot schonk de operette in dén bedrijf, «De dochters van den Houtvester", die door de verschillende opvoerendeu op sympathieke wyze ten beste werd gegeven. In de hoor- fragmenten, in de solo-gedeelten en in de duo's openbaarden zich boeiende tafereeltjes die door de meeste personen goed voor het voetlicht werden gebracht. Van de zyde der toeschouwers werd aan 't einde dan ook danig geklapt. Tot slot vermaakte men zich natuurlijk met een bal. Afloop aanbesteding. Door het provinciaal bestuur vau Noord- Holland is aanbesteed het onderhoud vau de buiteaduinen op Terschelling gedurende 1913— 1915. Laagste inschrijver A. C. Swart te Ter schelling voor f 4920 per jaar. Het uitvoeren van onderhoudswerken tot diephouding van de haven nabjj Haukes op Wieringen en van de kom van de aanlegplaats. Minste inschry ver J. Schuurman te Medemblik voor f 1687. Chineezen-relletje op Borneo. Een regeeringstelegram d.d. gisteren be- treffonde ongeregeldheden onder de Chineezen in de Wester af deeling van Borneo luidt als volgt «De resident te Pontianak seinde: «Twee Loatheys in Sambas en Mampawla zyn by belastinginning door Chineezen ver moord. In Mampawla zyn anonieme Chineesche biljetten aangeplakt, waarin belastingbetalers en onderpachtera met moord bedreigd worden. Onder de Chineezen heerscht op verschillende plaatsen gisting. Vele Chineezen weigeren belasting te betalen. De militaire commandant ia cp klaarlichten dag door een Chinees opzettelijk tegen het lyf geloopen en by het wegduwen aangevallen. De dader is onmid dellijk gestraft. „Troepenversterking wordt gezonden". De oorlog en de Nederlandsohe nijverheid. Do Amsterdamsche correspondent van de Nieuwe Ct. schrijft: De gevolgen van den oorlog in het OoBten, een bekend afzetgebied vooral van roosjes, doet zich terdege in de diamantwereld ge voelen. Werklui, die jarenlang geen dag be hoefden te verzuimen, wordt thans materiaal door de patroons onthouden. Andere patroons biodon den werklui loonen aan onder het tarief, waartegen de Bond dan in verzet komt. Op die wys blijkt, dat dn optimistische uitspraak van de redactie van het W eekblad geenszins door de praktyk bevestigd wordt. Uit Helmond schrijft men aan het N. v. d. D. Het valt niet te ontkennen, dat de textiel industrie alhier het nadeel ondervindt van dea Balkanoorlog, daar vele groote orders voor die streken thans natuurlijk niet uit gevoerd worden of althans blyven liggen, tot de oorlog geëindigd is. De Koningin. De Koningin is gistervoormiddag met een hofdame ui:gereden in een open victoria en zag er zeer welvarend uit. Dit is de eerste maal, dat de Koningin zich sedert haar terugkeer op 16 September in de residentie buiten het paleis heeft be geven. IJmuiden, 7 November. Naamsverandering. De door den heer W. Maarleveld alhier aangekochte stoom trawler „Centaur", uit Milford, is thans ouder Nederlandsche vlag gebracht met den naam „IJ.M. 169, Anna Josina". Lossing voortgezet. Het hier binnen gesleepte stormschip „Evviva", zet de lossing voort, daar de sleepboot, die het water uit pompt, niet in staat is het schip te rechten. Onschuldig plagiaat. Onlangs is melding gemaakt van een eigen aardig plagiaat by het beantwoorden eencr prijsvraag voor een gedicht over den Wereld vrede. De firma die deze prijsvraag had uit geschreven om met de gedichten reclame te maken, had de beoordeeling overgelaten aan een letterkundige, die niet gemerkt had dat het door hem met den eersten prys bekroondo gedicht letterlijk uit Ten Kate was overge schreven. Nader is nu gebleken, meldt „De Tyd", dat de pryswinner ia geweest een eenvoudig fabrieksarbeider. En niet eens hy zelf, maar zijn vrouw had het gedicht overgeschreven, niet vermoodende, dat dit ongeoorloofd was. De firma is overtnigd, dat beido menschen volkomen ter goeder trouw wareD. En het rijwiel? Nu, dat hadden ze ontvangen, maar reeds verkocht voor 70 gulden, die op een gloeienden steen vielen, daar ze er hun huishoudelijke schulden wat moe hebben go- dekt. Nu is de zaak verder blauw blauw gelaten. De muiterij op de Russische vloot. Sebastopol, 7 Nov. Van do matrozen, bo- Bchnldigd de muitery op de Russische vloot te hebben voorbereid, zya door den marine- krjjgsraad 17 ter dood veroordeeld, 106 tot dwangarbeid van vier tot acht jaren en 29 vrijgesproken. Een, die geen water lust. „Wat my betreft hoeft d'r op de wereld geen water te bestaan!" zei de boer. Dat hy dan ook zyn melk, zyn soep, zyn groenten zon moeten missen, ook zyn glaasje rooden wyn, en eindelyk ook zich zelf, die voor negentig percent uit water bestaat, daaraan had hy Diet gedacht. Hy zei dit bij gelegenheid van een kleine voetkwaal, bij welke onderzoek de geneesheer de opmerking had gemaakt: „BeBte vriend, je moest eens een bad nemen". „Ga nou door!" zei daarop de ouwe, terwyl hy byna kleurde, „zooiots heb ik zelfs in m'n jonge jaren niet uitgehaald. Dat gemors met water is me niet naar den zin. Ben in m'n leven dikwjjis genoeg tot op m'n haid nat geworden. Heb daarby altijd 'n verkoud heid opgeloopen, of kiespijn, of rummetiek. Nattigheid kan ik niet verdragen". „Maar toch wel inwendig" lachte de dokter, „wanneer iemand dorst heeft bijvoorbeeld is water het allerbeste". „Dorst heb ik maar wonder-weinig", ant woordde de ouwe. „Dan moet ik wel niet recht gezond zjjn, wanneer ik zoo erres dorst heb". „Maar je drinkt toch wyn „Eiken avond een kwart. Niet nit dorst. Lonter uit gezelligheid, zou ik zoggen. Of om je zelf wat op te kikkeren. Water I Geloof maar niet, dat ik twee emmers water heb gedronken in m'n heele leven. Wat myn betreft hoeft d'r op de wereld geen water te bestaan. Zoo zweet ik ook niet veel. Blyf graag droog, 't Is d'r met de menschen mee als met 't hout. Wordt 'C dikwyis nat, dan wordt 't kwaad om te verwerken. En tot nog toe ben ik nog kwiek". „Alle respect I" zeide de dokter. „Je bent misschien al zeventig?" „Wat, wat wou je daarmee zes-en tachtig ben ik. En al heel wat weken daar boven". De dokter heeft over het baden niets meer gezegd. („Hblad.") TWEEDE KAMER. Nog steeds algemeene beschouwingen 1 Het is do heer Schaper, die zyn Vrydag onderbroken repliek voortzet. Volgens spr. beeft do rechterzyde bet ontwerp niet aan- Domelyk gemaakt, en het' niet verdedigd. Naar den maatstaf van de EngelBcbe wet te rekenen, zou het ontwerp-Talma 51/] jaar in behandeling moeten zyn (hilariteit). Spr. verwyt de rechterzyde verkeerd te citeeren, doch hun grofste geschut dat zy tegen staats pensioen hebben aangevoerd, is, dat het armenzorg is. Spr. weidt hierover uit, en critiseert de houding Lohman. De heer De Visser noemde het staatspensioen een straf op Bparen. Welnu, antwoordt spr., dan is de wet-Talma een straf op het zelfstandig werkgever worden. Zyn bezwaren tegen het zegelstelsel houdt spr. vol. Ook iu Duitsch- land maakt men bezwaar tegen zegelplakken. Men wil dit ontwerp omdat er spoedig iets gedaan moet worden. Spr. houdt vol, dat het staatspensioen er veel eerder kan zyn dan deze dwangverzekering. Na ,den heer Schaper, die nog op allerlei punten het ontwerp critiseert, waar wy echter niet verder op in zullen gaan, komt de heer Hugenholtz. Deze concludeert, dat men het stelsel van dwangverzekering heeft aanvaard, omdat het goedkoop was, en men de lasten kon leggen op arbeiders en werkgevers. Er is thans koppigheid by den Minister, welke meermalen het kenmerk is geweest van zyn beleid. Hy blyft alleen staan met die kop pigheid en brengt slechts een partywet tot Btand. By de verdediging van zyn lievelings werk 1b de Minister ver beneden zyn taak gebleven, 'tflad een geestdriftige rede moe ten zyn, doch werd een vry onsamenhangende apologie en aan het slot een noodkreet tegen do liberalen aan wie werd voorgehouden, dat invoering van het staatspensioen zou zyn een succesje voor de sociaal-democratie. Uit het voorhouden van het roode spook bloek de zwakheid van den Minister. Uit 's Ministers houding bleek, dat het mooie van het ontwerp er af is, dat zelfs een knap man als Talma het niet meer goedpraten kan. Spr. verdedigt staatspensioen, en criti seert de redevoeringen der heeren Rutgers, Aalberse en Treub op verschillende punten. Hy erkent echter dat staatspensioen geen ideaal is, en de socialisten het dan ook als lapmiddel in onze treurige kapitalistische maatschappij aanvaarden. Na den heer Hugenholtz repliceert da heer Tydeman (v.-L). Het is niet meer vol te houden, zegt deze spr., dat deze debatten Diet zonden staan onder politieken drnk. De rede van den Minister maakt den indruk van slechts een formaliteit te zyn. De Minister antwoordde hierop: De rede voeringen van de heeren gaven my don indrnk, dat ik het pleit reeds verloren had. Waarop de heer Tydeman antwoordt, dat dit de vraag niet is, dooh deze: of de Min. met zyne rede het pleit voor de natie heeft gewonnen. In de avondzitting betoogt de heer Tyde man, dat het beroep van den heer Treub en andere op België als voorbeeld van mis lukking van de vrijwillige verzekering onbil lijk, onjuiBt en niet afdoende is. Wat de heer Tydeman overigens wil, komt hierop neer: zyn stelsel acht hy onsplitsbaar, hy wil dus by voorbeeld geen staats «pensioen", zonder dat tegelijk de gelegenheid voor vrij willige verzekering is opengesteld. Voorts wil hy bedeelden uitsluiten van staatspen- sionneering en deze laatste aan bijzondere colleges ter uitvoering opdragen, ook om een scheidingslijn te trekken naar de zyde van de gewone armenzorg. Dooh overigens wilde hy zich niet uitlaten, noch omtrent de leeftijdsgrens, noch omtrent het bedrag van het nit te keeren .pensioen". Alleen gaf hy te kennen, dat hij dit laatste niet als een .overgangsmaatregel" bedoelde, daar het in afzienbaren tyd nog wel noodig zou blyven. Ook de heer Bos (v.-d.) weigerde iu nadere bijzonderheden te treden omtrent leeftijds grens en pensioonbedrag, want dat waren volgens hem geen beginselen. Er was overigens weinig animo voor repliek en de heeren Bos en Teenstra (v.-d.), die vervolgens nog het woord voerde, beklaag den zich er over, dat zy reeds moesten spreken, terwyl anderen, die de eerste maal vóór hen het woord hadden gevoerd, thans zich nog achteraf schenen te houden. Woonsdagmorgen was er zóóveel belang stelling, dat, 'toen de heer Troelstra een motie van orde voorstelde, om de beraad slagingen eenigen tyd te Bchorsen, omdat verschillende leden op het oogenblik niet gereed zyn te repliceeren, daar zy er op gerekend hadden, dat verschillende leden der rechterzyde op hun beurt in tweeden termyn het woord zouden voeren, bleek, dat slechts 89 leden aanwezig waren, zoodat de verga dering, in weerwil dat 38 leden tegen schor sing waren, toch geschorst werd tot na do pauze. Toen ving de heer Troelstra (s.-d.) zyn repliek aan. Hy moet de bestrydiDg van hetgeen rechts is aangevoerd, thans nalaten rechts schynt bij het algemeen debat den strijd op te geven. Spr. zal dus alleen links beantwoorden. Spr. treedt nu in eene uit voerige weerlegging van de rede deB hoeren Treub. De forsche aanval van den heer Treub op de sociaal-democraten is door den heer Troelstra van heel uit de hoogte beantwoord, zoo schryft het «Hbld.". Het leek wel alsof hy de politieke figuur van den afgevaardigde van Assen door een omgekeerden verrekyker bekeek en hem dos als een heel klein man netje zag, buiten de grenzen der reëele politiek. Gy telt niet meer mee, voegde hy dozen tegenstander toe. RochtB is de dwang verzekering, nolens volenB, nog iets wezen lijks. Links echter heeft ze afgedaan; daar is de zaak van het Staats„pensioen", prin cipieel althans in orde. En wie zich daar nog voor dwangverzekering verklaart, is dus een quantité négligeable. Dac de heer Treub zoo tegen de socialis ten had uitgepakt, werd door den heer Troelstra, met oen diagnose die veel waar schijnlijks he6ft, toegeschreven aan de erger nis die er by den afgevaardigde van Assen moet heerscheu, nn hy ziet, dat de heele linkerzijde de formule loslaat, die hy haar op sociaal gebied steeds als de eenig juiste heeft voorgehouden en daarvoor dio vaD de socialisten aanneemt. De heer Duys (s.d.a.p.) repliceerend, keurt het af, dat geld, door de arbeiders bijeen gebracht, belegd wordt in allorlei anti-sociale doeleioden. Het atelsel der risico-overdracht nn in het ontwerp noemt spr. een poliep, een parasiet. Vervolgens bespreekt spr. de critiek van den heer Bos op spr. werk, die, volgens spr., kant noch wal raakte. Het belangrijkste overigens uit deze replie ken, die thans afgeloopen zyn, was, dat de hoeren Patyn en Goeman BorgeBius zich be ijverden den heer Treub voor de concen tratie te behouden. De algemeene Beschouwingen die bijna vier Kamer-weken hebben geduurd, zyn hier mede eindelyk achter den rug. Ze hebben de scherpe scheidieg aan den dag gebracht, zoo schryft het Hdbl., die op hot stnk der ouderdomsvoorziening tusschen rechter- en linkerzijde beBtaat. Rechts wil men de dwang verzekering, die men van de vrijzinnigen hoeft overgenomen, doch welke door dezen is verlateD. Links wil men staats-«pensioen", hetzy ten principale, hetzy als correlaat van vrijwillige of verplichte verzekering. Wanneer we de voornaamste voor- en cadeelen van elk der stelsels nog even resn- meeren, dan vinden we: voor de dwang verzekering: dat ze met de ouderdoms- eon invaliditeitsverzekering geeft en dat do ar beiders door de premiebetaling voelen, dat de uitkeering mede door hun eigen kracht is verkregen; er tegen: dat er dwang wordt geoefend op het individu om op een bepaalde wyze voor zichzelf te zorgen, dat ze alleen de arbeiders omvat, dat de administratie kostbaar en omslachtig is, dat een vry zware last wordt gelegd op da arbeiders, ook op de slechtst geBalarieerden, dat eindelyk (maar dit wordt niet ver oorzaakt door het stelsel, doch door de uit werking er van in bet Oatwerp) de zaak niet door de belanghebbenden zeiven wordt verzorgd. Voor het staatspensioen is o. a. aange voerd: dat het alle behoeftigen bereikt, dat do administratie eenvoudig iser tegen: dat het bt armenzorg is, óf een begin van soeialisme, dat het aanleiding kan geven tot politieke corruptie door het dringen naar steedB hoogere uitkeering, dat invali diteitsverzekering er niet mede is verbon den, dat het zeer duur zal wezen, indien het iets meer wil geven dan de dwangver zekering. De beide stelsels werden door den Minister vry juist aldus tegenover elkaar geteekend: do verplichte verzekering steunt de valide sociale elementen, het Staatspensioen wil de zwakken helpen. Ten slotte zy nog opgemerkt dat het derde stelstel, dat der gesubsidieerde vrijwillige verzekering, door iedereen eigenlijk het mooiBte werd geacht, doch dat het bezwaar daartegen is: dat het velen niet bereikt. Misschien is het duideiyk uitkomen van deze pro's en contra's met deze lange de batten toch niet te duur gekooht. UIT HET BUITERLAMD. Vóór we een en ander uit den Balkan melden, dienen we even melding te maken van deó uitslag der verkiezingen in Amerika. Wilsen is tot president gekozen voor het pieuwe tijdvak. Geheel juist is dit bericht niet. Er moest eigenlijk staan: zal tot presi dent gekozen worden. De presidentskeuze in Amerika geschiedt in tweeën. De formeele verkiezing heeft plaats den tweeden Maandag in Januari. Dan kiest het college van kies mannen den president. Doch dit college van kiesmannen is samengesteld niet uit zelf standige vertegenwoordigers, die volgens eigen opvatting kiezen, doch uit mandataris sen, die hun stem moeten uitbrengen op den candidaat hunner party. En uit den uitslag van de verkiezing dezer kiesmannen op ver leden Dinsdag is dus nu reeds te berekenen hoeveel stemmen elk der candidaten halen zal. SameD zullen 531 stemmen worden uit gebracht en hiervan zyn 895 voor Wilson. Een flinke meerderheid dus voor den demo- cratischen candidaat. Een nader bericht spreekt van 408 stemmen voor dr. Wilson, 104 voor Roosevelt en 11 voor Taft. Dr. Wilson heeft verklaard, dat zyne caudi- datuur ontstaan wa6 uit het verlangen van het Amerikaansche volk, om zich van de dwingelandij der trnsts te verlossen. Het eenige middel om daartoo te geraken is de tarieven aan te vallen. Hy is geenszins voor den vrijhandel, maar wil op geloidelyke wyze alle bepalingen der toltarieven wyzigen ou ze zoo goed mogelijk aan het belang van don verbruiker aanpassen. Roosevelt beschouwde de trusts als nood zakelijke monsters, die men zou dienen te reglementeerenWilson zal ze kloek aan vallen, zonder eenige genade. Daarna zal hy zich met de arbeids-, fiscale- en landbouw- wetten bezig honden en een landbouwcrediet inriohton, zooals er een iD Frankryk bestaat. Do buitenlandsche politiek der Voreenigde Staten zal vredelievend zyn. In de Kamer van Afgevaardigden zal de verhouding waarschynlyk worden 290 demo craten, 132 republikeinen en 13 progressisten. In den Senaat krygen de democraten eene meerderheid van 6 zetels. Ze zyn dus over winnaars over de geheele linie. Amerika heeft nu vooreerst tyd om tot rust te komen, wat wel noadig is, want do verkiezingskoortt heerscht er op bepaalde tyden heyiger danelders znllen we maar zoggen. En nu maar weer naar den Balkan. Op de voorpagina van dit blad gavon we reeds een en ander. Wy spraken daar van het doorsnijden der waterleiding voor Konstantinopel. And ore correspondenten berichten dat die waterleiding niet zal worden doorgesneden, wyl het een daad ivan barbaarschheid zou wezen, dio de geheele bevolking van Konstantiuopel tot ondergang zou brengen, door cholera en andere ziekten. 't Is daar in Kodstantinopel toch al erg genoeg. De straatreiniging zou al geheel zyn gestaakt (en dat in Konstantinopel 1) als do gezanten er zich niet mee hadden bemoeid. Zy hebben voorkomen, dat de paarden voor de reiniging bestemd, door het legercommando werden in beslag genomen. Ook die van de brandweer mochten niet mee! Het aantal verpleegden, dat van 't oorlogs terrein aangevoerd wordt, is ontzettend groot. Europeesche dam as helpen dapper mee maar er ontbreekt zoo veel, wat voor de verpleging noodig is. De Bulgaren willen naar Konstantinopel. Waarschynlyk willen zy zich haasten om in de hoofdstad te komen, voordat de mogend heden zot eenheid kannen komen over eene mogelyke interventie. Als er op 't oogenblik bemiddeling werd aangeboden, zou zij waarschynlyk beslist worden afgewezen, het krygsbedryf is nog in vollen gang en de kunson HtKMi voor de aanvallende Staten te goed. Hoe moor zy vorderen voordat onderhandeld wordt, hoe meer recht hebben zy op het reedB ver overde. Ofschoon de mogendheden het lang niet eens zyn over de vraag hoe Toikfjn zal worden verdeeld, is het toch een goed voor- teeken, dat de Triple Alliantie de voor stellen van Frankryk goed heeft opgenomen. De Engelschen sympathiseerun m<<t de Balkansraten en de Times" herinnert aan de uitspraak van een Balkan-Staatsman vóór den oorlog, die zeide: De Balkan moet be haoren aan de volkeren die daar wonen. Engeland met zijn milliosnen Mohamme- daansche onderdanen zal echter wel niet toelaten dat Turkije met den sultan aan 'f. hoofd geheel vernietigd wordt en zoo zullon de mogendheden wel nathouden aan den eisch dat Konstantinopel een Turksche stad moet blyven. 't Klinkt dus al ietwat anders dan de oude 8tatus-quo. Men meent dat de mogendheden, die druk eonfereeren eerst over een paar dagen op de vraag om interventie zullen kunnen ant woorden. De oorlogscorrespondenten zyn ook in op stand gekomen. Een paar zyn ontvlucht naar het oorlogsterrein en naar Konstantinopel. Het gerucht van de mobilisatie der Engel- sche vloot iB zooals wy reeds meldden onjuist gebleken. Natnnrlyk zyn wel eenige Engelsche oorlogsschepen in en naar de Turksche wateren evenals van andere mogendheden. Iedere mogendheid mag een schip door de Dardanellon zenden naar Konstantinopel ter bescherming van eigen onderdanen, wat straks, als do Turken, verbitterd ovef hunne nederlagen, daar terngkeeren, wel noodig kan blykec. Uit Konstantinopel bericht men dat het verzoek om interventie eeD zeer ongunstigen indruk maakt op de bevolking. Ook by het leger is die indruk ongunstig. De tegenwoor dige toestand wordt gunstiger geacht, althans niet hopeloos. Op zyn Turksch uitgedrukt Als de Bulgaren doorzetten wordt de stryd dichtby de hoofdstad overgebracht en 't is niet in te zien dat de Turken het daar, gezien al de andere groote nederlagen beter znl len maken. De regeering schynt echter wat te doen om rek j^ing le beu ien met de volksuitingen. Naar aanleiding van het Fransche antwoord dat op 't oogenblik interventie (dus tusschen- beide komen) onmogelyk is, richtte do Porte een nieuwe circulaire tot de mogendheden, waarin gezegd wordt, dat door de mededeeling van eergisteren, de Porte geenszins de be doeling had de interventie der mogendheden te vragen, maar alleen wilde polsen in hoe verre de mogendheden een voorstel zouden doen om de vijandelijkheden te doen eindigen De minister van buitenlandsche zaken gaf do zelfde uitlegging aan den Franschen gezaDt. Aldus meldt Reuter uit Konstantinopi<l. Ja, dat houdt zich groot. Misschieu noodig voor de omgeving. Adrianopel blijkt nog niet gevallen. Ook Saloniki is nog niet door de Grieken bezet, deelde de Turksche minister mee. Het laatste nieuws van den Oorlog. De nieuwe overwinning der Bul garen. Weenen, 7 Nov. De correspondent van «Reichspost" zendt uit het hoofdkwartier van het 2e Bulgaarschb leger de volgende be schrijving van den slag op 6 dezer: De linkervleugel van het Bulgaarscho loger be zette na een hevig gevecht de hoogten ten oosten van Istrandsja gelegen, en wierp den rechtervleugel van het Turksche leger terng in de boschryke streek ten westen van het meer Dekoe. De Bulgaren brengen over Istrandsja en Jeniköj een talrijke troepenmacht om een slag te wagen op de Tsj»taldja-linie ten zuiden van het meer Dekos. Het centrum en de rechtervleugel der Bulgaren harceleeren do Turksche achterhoede langs den spoorweg en over Santa, en vallen de Turksche positie aan beide zjjden van Tsjataldja aan. De

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 2