Bioscope-Theater. JAC. VERFAILLE, Openbare Vergadering Oe zwarte Kanselier School met den Bijbel. A. J. P'8 KERSTPUDDING ivan Sr. HACAÜRA, worden gezonden en dat in gevallen, waarin dat niet kan worden vermeden, en zy op het tijdstip der beëindiging verlangen naur Ne derland te worden teruggezonden, bun de gelegenheid moest worden gegeven tot rcën- gageeren, indien zy in bet vinden van een burger betrekking niet zyn geslaagd, zy het ook dat men bopalo, dat reëngagement niet dan na verloop van zekeren tyd kan plaats hebben. Lotsverbetering werd gevraagd voor de schoor-^rs, schoen- en kleermakers, bakkers en koks. Bartreden werd de vermindering van het personeel ziekenverplegers by bet marine- hospitaal te Willemsoord, met een majoor en een sergeant, als ia strijd met de be langen van bet personeel en van een goede verpleging der zieken. Door verscheidene leden werd aangedron gen op afschaffing van verkoop van sterken drank in de cantiues der marine, Eeoige leden hebben met bezorgdheid ont waard, dat het personeel in de lagere rangen van lichtmatrozen on jongens inkrimpt, ter wijl de hoogere van matrozen le en 2e klas niet voldoendo bezet zyn. Is do Minister niet van oordeel, dat dit feit tot bijzondere maatregelen moet leiden? Men zou gaurne 's Ministers oordeel ver nemen ovor de denkbeelden, ontwikkeld in Let geschriit van den oud-Minister van Marine Cobeu Stuart, getiteld: „Bemanni-gszakon. Kan de zeemacht moer majhtontwikkelen?1' waarin wordt betoogd, dat een andere ver deling van officieren en bemnnning tot be zuiniging zou leiden. Eenige leden hadden vernomen, dat aan boord van Hr. Ms. „Hertog Hendrik" her haaldelijk schepelingen waren gestraft, omdat zy bet saelvuurgescaut niet naar bebooren hadden b-.diend, zoodat te weinig schoten weiden afgegeven. Dit gedrag scheen een gevoig hiervan, dat na het betreurenswaardig ongeval in bet vorige jaar het vertrouwen ih liet geschut bij de bemanning nog Diet was teruggekeerd. Het opleggen van zware stralfen achtteu deze leden een verkeerde taktiek. Voor zooveel noodig worde het schip van een andere bemanning voorzien. Andero ledfin acht', >a zulks niet wenscbelijk, niet noodzakelijk, noch zelfs uitvoerbaar. Men zou gaarne 'b Ministers meening ver nemen omtrent de oorzaak van de ramp, die Hr. Ms. „Zeeland" getroffen heeft. Sommige leden achtten de uitzending van hot oefenschip Hr. Ma. „Gelderland" naar hot terrein van don Balkau-oorlog onver antwoordelijk, omdat het meerendeel der equipage bestaat uit jeugdige schepelingen van 15 tot 16 jaar, die naar de meeoing dezer leden aan de groote gavareD, welke daar zijn te vreezen, niet mogen worden blootgesteld. Andere leden achtten het al of niet verantwoordelijke van die zending af hankelijk van de opdracht, aan het schip gegeven. Gaarne zouden zij deze vernemen. Gevraagd werd of het rivior-vaartuig „Khonus", dat onlangs gezonken is, reeds geiicht is, en waaraan het aan dit vaartuig ovc-rkomeu ongeluk is te wijten. Het eindcijfer der begrooting gaf ver- schoidenen leden aanleiding tot de opmer king, dat het daaromtrent door den Minister geleverd betoog er op wijst, dat met de ygizig van de begrooting niet gepaard gaat eeno evenredige vermeerdering van onze weermacht. Omtrent sommige cijfers werd eenige op heldering verzocht. Bü do Artikelen vroegen verscheidene leden welke boteekenis gehecht moet worden aan de handhaving van den begrootingspost voor de bezoldiging van den Minister. Zy meenden te weten dat het niet in de be doeling der Regeering ligt den afgetreden Minister te vervangen, en waren in die meening versterkt- door de mededeeling ii do Troonrede. Ia deze omstandigheden kwam het evenwel juister voor van dezen post een memorie-post te maken. De positie van het werfpersonool word andermaal breedvoerig besproken. Ook in verband met het nan de Kamer gezonden adres van de vereeniging „Onder ling Bolang" te Amsterdam en „Wilhelmina' te Hellevoetsluia werd op eenige punten iz 't bijzonder de aandacht gevestigd. Wat het loon betreft werd een maximum van f 15.60 voor een vakkundig werkman als.onvoldoende aangemerkt. Aangedrongen werd op een loonregeling waarbij periodike loonsverhoogiDg regel is. Vervolgons werd speciaal gewezen op het onvoldoende ziekengeld. Ook werd ander maal bepleit vaste aanstelling als Rijks ambteuaar van mindere geëmployeerden, die velo jaren iz: dienst zyn. Gevraagd W3rd voorts hoe het staat met de re reling van het weduwen- en weezen- gensioer. van Ryke werklieden en bedien den op daggeïd. Ook een verhoogd pensioen dor werklieden werd bepleit, zoodat het drie vierden van het jaarloon zon bereiken. Verder werd o. a. aangedrongen op een afzonderlijk reglement voor de mindere ge ëmployeerden. Toepassing van het capilulanten stelsel op doze werklieden, geljjk het wellicht gelden zal voor gepecsiooncerden en gepaspor.eerde militaire- werd gewenscholyk geacht. Lots verbetering werd ook bepleit voor de schrijvers. In zake de plannen betredende een nieuw 'orpedo-atelier te Willemsoord werden in lichtingen gevraagd, evenals in zake dever- spermynn)i»ga:*ynen te Willemsoord en Helle- voetsluis en omtrent de post van f 30.000 voor kostou van licht, clectriciteit eD water te Amsterdam. Dcor verscheidene leden werd gevraagd om een maatregel ten gunste van mariniers- officieren, die in een burgerlijke bi-trekking willen overgaan, nu hun kansen op promotie niet meer bestaan on voorts werd gewocscht een specificatie van den post voor tracte- menten van de Nederluudscho scheepsmacht in Indië (hoeveel voor officieren, hoeveel voor minderen). De werving door tok dienstnemen aan te sporen werd eenerzijdB golaakt, anderzijds volkomen correct g«-n-;ht. Vereenvoudiging van militaire opleiding werd b(j voreeniging van de beide departe menten „Oorlog" en „Marine" aanbevolen, evenals studio in de rechtswetenschap voor offioieren. De overlr nging van de opleiding van udspirant-administrateurs van Amsterdam naar Willemsoord vond niet algemeone in stemming met het opdoen van eeu waren kennis in laatstgenoemde plaats. ,Mon wees op de weinige animo voor het doen van het examen, evenals voor dat van adelborst. Betore recruteezing werd gevraagd en na dere inlichting omtrent de samenstelling der zeemilitie, omtrerit de vergoeding aan kost winners, omtrent de resultaten van de ver zorging der geestelijke belangen van het marinepersoneel, omtrent de wijze van sub- sidieering van militaire tehuizen (aan het eene f 3000 aan het andere slechts f 250), omtrent het materieel van de Ned. VereoDi- ging voer luchtvaart, waarover het Rijk in oorlogstijd kan beperken. Men wilde lotsverbetering voor loodsen en het doen vervallen van de bepaling, dat na j 35 dienstjaren de bntrekkir-g moet worden j yerlaten, uitbreiding van personeel in het zesde district en in het algemeen meer lood- j sen, positieverbetering van het personeel der verlichting en betonning, o. a. verhooging van het kostgeld. Alsnog wonschte men hot onderhoud van do marinewerken aan de noordkust van Schouwen in handen van het Departement van Marine te zien. Marine en Leger. Overplaatsing. Machinekamer-personeel: Op 18 December 1912. van: op: Machinist G.v.Noordwijk, Zeehond non-act. id. C. de Groot, id. K.Emma Op 2 Januari 1913. van: op: Hoofdmach. J. v. d. Brugge, act. R.d. K.Emma Op 30 November 1912. van: op: Hoofdmach. W.G.Jansen, Dolfijn Heemst. Machinist K. Bolk, id. bij o.z.d. id. G. A. Trebert, id. W.8.A.J id. C. F.J. Heitz, Heemst. K.Emma Op 1 Januari 1913. van: op: Ootsman J. J.H.Walbeek, Kortenaer Atjeh id. J. M. Abbo, id. id. id. J.v.Oudenaarde, Atjeh Evertsen id. A.H.Verschoor, Evertsen Atjeh id. K. Schimmel, V. Galen Kw.v.Zeev. id. A. J. Spoor, Kortenaer V.Speijk C. Hali, W.s. A.d. Kortenaer Stuurlieden-examens. 's-Grnvenhage, 29 Nov. Geslaagd grooto stoomvaart le stuurman G. H. van Vlier, M. Teensma; 3e stuurman S. Vermey, W. H. Visser, H. Nagtegaal. Kamerverkiezingen. Utrecht I. Naar aanleiding van de pogingen, in Utrecht in het werk gesteld, om een candidatuur aan jhr. mr. Van Karnebeek aan te bieden, heeft „De Fakkel" geïnformeerd, of de heer Van Karnebeek die candidututr zou aanvaarden. Deze antwoordde met een verwijzing naar zyn rede, op de Bondsvergadering der Vrije Liberalen uitgesproken, waarin by o. m. zeide „dat hy onder de huidige conjunctuur niet meer beschikbaar is voor de a.s. verkiezingen der Tweede Kamer". De Nederlandsche ambulansche voor Bulgarije. Kenter seint uit Sofia d.d. 29 Nov.: „De Nederlandsche ambulance, bestaande uit ongeveer twintig personen met drie wagons verplegingsmaterieel en cholera-serum, is hedeD bier per extra-trein aangekomen. Zy werd door de Koningin ontvangen. „Morgen zal zy, op uitdrukkelijk verlangen, naar Tejataldja vertrekken". id. J. I id. J. W. Out, id. WaW.o. M. Ferwerda, id. Heemsk. K. de Jong, Heemsk. W.s.W.o. C. v.d. Meulen, ld. id. Schipper R. Wever, Zeehond id. id. P.J.v. Wijk, W.s.W.o. Zeehond Bootsman J. J. de Groot, W.s.A.d. W.s.W.o. A. Breet, Dolfijn id. E. J. Fijma, V.Galen Gelderl. M. A. v. Hoek, id. id. Sergt. d. marin. A. Heyerman, id. id. Stafmuzikant S. Stemerding, id. id. Sergt. d. marin. L. W. v. d. Bos, Afd. A.d. V. Galen Sergt.-konstab. P. H. Waltz, Bellona id. Bootsman J. Duinker, Gelderland Evertsen Sergt d. marin. A. Woudstra. id. Afd.W.o. Stafmuzikant K.f.E.v.Roon, id. V. Galen Bootsman M.Wondergem, id. Heemsk. Sergh-majoor d. marin. P. v. Stralen, W.s. A.d. i( Bootsman P. v. Grinsven, Atjeh Evertsen id. J. v.d. Wakker, id. Korten, id. J. Boxmeer, Evertsen Atjeh id A. Kamp, W.s.W.o. Dolfijn Schipper A. v. d. Moolen, Gelderland Mar. Kaz. A.d, comm.v. aann. Opperschipper C. v. d. Poll, W.s.W.o. Gelderl. Bootsman J. C. Houtzager, W.s. A.d. V. Galen Sergt.-konstab. H. Uitham, Gelderl. Bellona Sergt.-torp.d.m. W. Beckers, Everts. Mar. Kaz. Ad. id. D.H.Bromlewe, W.s.A.d. Evertsen id. J. R. Prins, Medusa K.lmma id. H. Krijnen, W.s.A.d. Medusa Sergt.-torpedist J. J. Bontenbal, id. K.Emma id. N. Bruijn, Schorpi. M. Kaz. Ad. id. M. Sluijter. id. K.Emma Sergt.-schryver G.D.v. Reeden, Gelderl. W.s.W.o. id P.D.Beversluis, W.s.W.o. Bellona. id. J.W.v. Weste- ring, Bellona Gelderl. Sergt-konstab. W. Akkerman, id. id. Bootsman A.J.J.Deijmann, Zeehond tijdelyk W.s. W.o. id. S. Lak, Evertsen W.s.W.o. Op 11 April 1913. van: op: Sergt.-konstab. W. F. Lalau, Atjeh Bellona id. Ü.C.v.'d.Velde, Bellona Atjeh Op 30 November 1912. van: op: Bootsman A. Breet, Dolfijn W.s. A.d. Sergt. d. marin. L. Kooien, Afd. A.d. Atd.W.o. Indien Hr. Ms. Kortenaer" en «Gelderland" op 1 Januari 1913 niet binnen zijn, worden de be volen overplaatsingen uitgesteld tot nader te be palen datum. Onderscheiding steekenen voor langdurigen dienst. De Min. v. Oorlog heeft o. m. aan de n. v. offi cieren te rekenen van 6 December a.s. het onderscheidingsteeken voor XV jaren Nederland- schen dienst als officier toegekend: aan de eerste-luitenants J. J. H. Meijer en J. H. M. Verhaegh van het 10e Reg. Infanterie; voorts heeft de M. v. O. o. m. aan de n. v. offi cieren machtiging verleend om het cijfer in het vroeger aan hen uitgereikte onderscheidingsteeken voor langdurigen dienst in een hooger aantal dienstjaren te doen verwisselen en wel: dat van XXV in XXX aan den luit.-kol. W. D. A. Ophorst van het 10e Reg. Infanterie; dat van XX in XXV aan de kapiteins A. S. de Jongh en J. Trimpe van het 10e Reg. Intanterie en aan de kapiteins H. C. C. Hackstroh en M. E. Palm van het 4e Reg. Vesting-Art.; dat van XV in XX aan de kapiteins C. Webb, M. Belzer, B- A. James en C. J. A. Kruijt van het 10e Reg. infanterie en aan den kapitein H. J. Verhulst van het 4e Reg. Ves ting-Art. Stoomvaartberichten. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Grotius, uitreis, arriveerde 29 Nov. te Singapore. Pr. Juliana, uitreis, vertrok 30 Nov. van Tanger. Sumatra vertrok 30 Nov. van A'dam naar Java. Rembrandt, thuisreis, passeerde 30 Nov. Ouessant. Vondel, thuisreis, vertrok 30 Nov. van Singapore. Rotterdamsohe Lloyd. Pontianak, thuisreis, vertrok 29 Nov. van Padang. Menado, uitreis, vertrok 30 Nov. van Djeddah. Wilis, thuisreis, vertrok 30 Nov. van Marseille. Koninklijke Hollandsche Llotd. Rijnland, uitreis, pass. 30 Nov. Fernando Noronha. Zeelandia arriv.29 Nov. v. A'dam te Buenos-Ayres. Amstelland arriv. 30 Nov. v. Buenos-Ayres te A'darn. Kon. West-Indisohe Maildienst. Prins Willem I, uitreis, vertrok 29 Nov. van Madera, Zie verder- Tweede Bladj. NIEUWSBERICHTE*. HELDER, 3 December. Heldersche Mandolineclub. De Heldersche Mandolineclub komt Zater dag 7 December uit met het volgende pro gramma 1. Padvinder-Marsch, E. Martrun. 2. a. Die Liebeslaube, Karl Hoschna. b. Gavotte, J. de Haas. 3. Je vous aime et j'an meurs, Valse Moderne, H. Dickson. 4. Rêverie, dubbel mandoline-kwartet met piano, R. Schumann. a. Regina, Herbert Ellis. b. Souvenir, mandoline en piano, Drdla-Spinelli. - Pauze Elle.est de BruxelLes, Valse populaire, Christiné. Intermezzo uit Cavalcria Rusticana, Mandolinequiutet, orgel en piano, P. Mascagni. 8. Concerto £k moll, mandoline-solo, B. Persichini. 9. La Baya, Fantaisie Chinoise, Christiné Spoordienstregeling bij de H. IJ. S. M. Het Hdbl. verneemt, dat het in de bedoe ling ligt van de directie der H. IJ. S. M., voor den treinendienst gedurende het geheele jaar één Bchema samen te stellen, waarop de treinen, welke alleen 's zomers ryden, geen invloed hebben en gemakkelyk uit- en ingevoegd kunnen worden. Tot dusver had een uitschakeling van een zomertrein wel eens tengevolge, dat er tns- schen de vertrek-uren van twee opvolgende treinen een groote hiaat ontBtond, zoodat de dienstregeling voor deze treinen veranderd moest worden in den winterdienBt. Het plan, dat nu by de H. IJ. S. M. in voorbereiding is, zal ten gevolge hebben, dat dergelijke hiaten in den treinenloop op de vaste dienst regeling 's zomers en 's winters zoo min mogelijk voorkomen. DE WEEK. 80 November. Ik heb er reeds vroeger op gewezeo, de heer De Waal Malefyt, minister van Koloniën, behoort tot de monschen, met wie men geen ruzie kan krygenZelfs de grimmigste, ODStuimigste en heotst-gebakerde partyman zal zyn gemoed week voelen worden by den aanblik van dat braaf-onschuldige, bleek-kraehteiooze gelaatBy het aan- hooren van den bedeesde, schuchter-hoffelyke, eiken kamp ontwijkende, die du toch telkens geplaatst wordt vóór vraagstukken, behoorend tot de allerteêrste en -neteligste van de politiekerij't Is wonderbaarlijk, hoe waar iedereen verwacht eene donderende uitbarsting vau party-hartstochteeu treffen, waarbij hooren en zien U vergaan, de heer Malefyt een „draai" weet te vinder, waardoor plotseling al het pikante, interes sante, spannende, plaats maakt voor bet lauw lustelcoze, kleurloos-matte van een saai pr&atuurtje over alles-en-nog-wat De zaak-Vierssen, in de jongste dagen b\j de Indische Begrooting op 't tapijt gekomeD, was wel geschikt om de hartstochten to doen opvlammen. Over den ambtenaar, die wei gerde de vrouw, die zyno overleden gade trouw eD liefdevol had verpleegd en ver volgens met hem in „wilden echt" leefde, te verlaten, ging 't niet zoozeer. De onopgeloste vraag, waarom in dit geval niet de waarachtig- hartelyke verhouding door een huwelyk was „gewettigd", was, uit psychologisch oogpunt, niet bevredigend boantwoord door de mede deeling, dat de kindeven van den weduwnaar tegen dien tweeden echt gekant waren. 't Ging hier over de vraag, of de Neder- landsch-Indische Regeering zon gaan doen wat dr. Bos omschreef als „administratief moralisoeren", wat men misschien zou kunnen „vertalen" door langs den weg der ambte narij tot braafheid dwingen Dr. De Visser had erop gewezen, dat het concubinaat van ChriBtelyk standpunt in elk geval moet worden veroordeeld. En ik geloof, dat, wanneer er achter de groene tafel een meer-strydvaardig en kamp- lustig minister gezeten ware geweeBt, men nog heel andere dingen zou gehoord hebben !7 Want wie Indische toestanden kennen, die zullen U ook kunnen verhalen gansch afge scheiden van de vraag, hoe zy in principe denken over deze dingen, dat ze gozien hebben in het land van over zee, zeer vele gezinnen, waar de concubine, de gade zonder wettelyke rechten, was eene trouwe, liefdevolle, zorgzame gezellineene voortreffe lijke, teedere moeder. Zullen U kunnen ver halen van bloedige, schrikkelijke tragediën, waarby, na jaren samenwonen in nobeler en meer-verheven zin dan slechts het begrip van bevrediging der lyfspassie aanduidt, de arme iolandsche, de niet-respectabele bruine vrouw wordt „verstooten"van hare kinderen beroofd; gedwongen om, is zy nog jong en aantrekkelijk genoeg, een anderen beschermer en betaalshoer te zoeken, of af te glyden tot afschuwelijke „afgronden des levens", zooals de kientop 't noemt Zeker is dit niet eene poging tot het ver dedigen of goedpraten van het gezinsleven met eene z.g. huishoudster. Er ligt een ernstige aanklacht in tegen zoovelen, die, na zich gevoegd te hebben tot hetgeen de Westersche fatsoeDS-begrippen vorderen, ia zoovele gevallen worden stronge „magistri- morum", zedepreekers, uitgedoschte tucht meesters, laag neerziend op al wat niet den toets der fatsoens-echtheid vertoont Men wil althans de gekerstende Indische maatschappij „zuiveren" van het „euvel', de zonde, welke door eene christelyk-mono- gamistische Regeering niet kan worden ge duld. 't Zy zoo - Maar, aldus vragen weer anderen, wat zullen dan de gevolgen dier zuivering wezen Stijging van hot peil der oprechtheid, dat toch óok eene zeer-belangryke kwestie van moraltieit beteeker.t Wanneer men in de Westersche maat schappij om zich heen ziet, waar geen „huishoudsters" naar Indisch model goduld worden, en men al wat in het publiek wijst op overschrijding der grenzen van „fatsoen" met streDge hand wil uitwisscheD, verjageD, verdringen, tuchtigen... Heeft minister R. RegoQc deze week niet nog in het ParlemeDt uitgeroepen, met de vuist op de groene tafel slaand en niet slechts door zyn overprikkeld zenuwgestel in graad vau hevige opwinding gebracht, dat de Dieuwe zedelykheids- wetten zoo prachtig, zoo schitterend, zoo boven alle verwachting werken AIb wy in de Westersche maatschappij om ods heen zien wat zien wy dan? O neen zeker, geen balf-officieële „huis houdsters". De vrouweD, die met haar, naar Westersch begrip op één lyn staan, worden door de „fatsoenlijke" vrouwen als melaatschen geschuwdals diep-verachtelijke Maria's aan gezien, zoodat, als eene van haar in eene tram stapt of op eene andere publieke plaats zich ntêrzet, de dames bare zakdoekjes haastiglyk tegen den neus drukken en de plooien van heur robe saamtrekken, met viezig trekje om den neus en vonkje van minachtende verontwaardiging in deoogen... Maar in dat Westen zyn tal en tal van huwelyken, die vèèl lager staan dan het Indische concubinaat! Zyn door „het boterbriefje" (zou de heer Tor Laan zeggen) geykto, fatsoonly'ke-gc- m aak te toestanden, waaronder een groepje ménages-A-trois waarvoor de Indische „huishoudsters", op haar beurt den neus zou optrekken. In het Westen, waar de overheid op-zichzelf zeker niet te verdedigen uitwassen van lieder lijkheid met alle kracht tracht uit te roeien In het Westen nemen met den dag clande stiene, geheime inrichtingen toe, waar zich achter een styf-deftig uiterlijk de meest- vunzigo ongerechtigheden verbergen. In trouwe, meent Z.Exc. de minister van Justitie zoo jubelei d, zoo triomfeerend te kunnen uit roepen „Ik ben de ridder, die de giftige draak der ondeugd in het hart heeft ge troffen I" O, Excellentie, wil ik hem toevoegen, wat zyt-ge naïef 11 Hoe weinig kent gy don toestand zooals die is Weet-gy, dat in onze groote stedenin o-zeer-nette, stemmige zelfs deftige wijken heele, boven- en benedenhuizen, schoon zy het aanzien hebben van woningen van door- en-door respectabele lieden, niet anders zyn danUwe Excellentie verganne my de stippeltjes, uit eerbied voor U en voor de lezeressen, die dit onder de oogen krygen, maar niet iu te vullen. Weet-gy, dat zich onder het masker van wettig huwelyk, door den volksmond spottend- schamper ,,'t boterbriefje" genoemd, verbergt in tal eu tal van gevallen zulk een macht en massa van verderf, dat gy ervan zoudt ontstellen, vornaamt gy de harde, naakte, schrikkelijke waarheid 1 Is 't U onbekend, dat zóóvele huwelijken slechts concubinaten zyn van den laagsten rang; byv. die uit gouddorst, lage ambitie, e.d. gesloten. Even goed als 't waar is, dat tal van „concubinaten" gelyk mogen worden gesteld met hot reine, schoone huwelyk, in zyn zuiveren en heerlijken vorm waar twee monschen door drang van liefde tot elkaèr werden gebracht en met elkander 's levens lief en namcloos-veel leed dolden Weet gij, Excellentie, dat de eerbaarheid onzer nog-ongerepte dochters al-meer gevaar loopt naargelang gy onze jongelingen meer dwiDgt tot vertoon van brave-Hendrik- achtighoid Dat allerlei onnoembare per- vorsi'.eit en sorditeit, ziel, geest en lichaam vernielend, mede de giftplanten zyn, die de overheid onbewust aankweekt Ik zal het betoog niet verder uitspinnen. Kom terug tot m'n uitgangspuntde heer Malefijt is oen uitstekende, onovertrefbare, tot [monsch geworden bliksemafleider. Toen, ~>y het ooncubioaats-debat, 't onweer dreigde, kwam hy met eene acht jaren oude circulaire van den paganistischen generaal Van Heutsz. Toen de zcer-rechtzinnige dr. Soheurer be zwaren opperde tegen de honderd guldentjes, welke de Regeering offert aan de oogst feesten op Bali en Lombok, zei Exe. Malefijt„Gunst ja, als die menschen er bloemen voor koopen om op de graven te strooieD, dan kan ik 't heusch niet helpen!" En de heer Malefijt BtoDd er zoo botenterd on bedreven wild by te kyken of hy dacht: „Ja, van die bloemetjes heb ik toch eigenlijk iets op m'n zondig geweten I"Och neen, aan het goedige, braaf-yvorige, bleeke man neken zailen onze braine broeders, toen zy op hanne kinderlyk-poëtische wyze hunno dooden eerden, hunne geesten aanboden, niet hebben gedachtExc. Malefijt is een juweel van 'n minister. Nogon Malefijt's in een kabinet, desnoods toch nog een Murine-Mulefijt erby, en wy dommelen zachtens voortVreedzaam- glimlachend, met lodder-oogjes Ons ^in goedo trouw verbeeldend dat wy de deugd deden zegevieren en alle stoutigheid hebben bekeerd of doen vluchten Insoezend en niet hoorend, hoe Satan ons met zyn schrillen spotlach, staat jte hoonen, vlak in onze na- byheid Mr. Antonio. Advertentiën. S. D. Dissei en M. Maigret, die, mede namens wederzydsche familie, hun hartelijken dank betuigen voor de zeer vele blijken van belangstelling by bun huwelyk ondervonden. Helder, 28 Nov. 1912. Heden overleed, zacht en kalm, ten huize van Herman Vader, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer Aarjen Vader, Weduwnaar van Neeltje Westerhof, in den ouderdom van 93 jaar. Zyn beengaan was vrede. Namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen: H. VADER. Anna Paulowna, 30 November 1912. Hall 1 Notitie De Heiligen der laatste degen. Van af nu zal geregeld vergade ring gehouden worden des Zondags om 6 uur des avonds, en '8 Woensdags om 8 uur des avonds stipt. Zondagsschool om 10 uur des morgens, alles vry. JANZENDWARSSTRAAT Ma. 8. N.B. Een Hollander, welke 12jaar onder hen in Amerika geleefd heeft, zt als spreker optreden op Zondag 1 Dec. in „TIYOLI", op Woansdag II Deoamber 1912, 's avonds 8 uur, ter oprichting eener afdeeiing van den Bond voor Staatspensionneering. SPREKER: de Heer H. M. SCHUI- TEMA, van Rotterdam, Propagandist van den B. v. S. Entrée vrij. Komt allen I Vrij debat. Verpachting van oud Ligstroo, voor het tijdvak van 1 Januari t/m 31 December 1913, op Dinsdag 10 December 1912, des voormiddags ten 10 ure, ten bureele van den Administrateur van het Garnizoens- kleedingmagazijn te Oen Helder. De verpachting heeft plaats by in schrijving volgens de voorwaarden, welke ten bureele van voornoemden Administra teur ter lezing liggen. De kosten dezer komen voor rekening van den aannemer. Extra geëngageerdi of de liefde van Prinses Irene. Boeiend drama uit een vorstelijk leven, in 3 afdeelingen. Gespeeld door de beroemdste Artisten van den Koninklijkenschouwburg teKopenhagen. Van af Vrijdag 29 Nov. tot on mot Donderdag 3 Dec. gM nienv Programma. PRIJZEN DER PLAATSEN Loge f0.47, leS&Dgf0.32,2eRang f0.22 inclusief stedelijke belasting. KINDEREN beneden 12 jaar, op alle rangen half pld. Aanvang lederen avond te 7 uur. Zondags te 2 uur. Zondags diploma's en vry biljetten niet gsidig. KONINGSTRAAT. voor de gewone school. Begin van het nieuwe schooljaar 1 Januari 1918. Aangifte by het Hoofd der School in de Koningstraat 41. P. STORM. Hypotheek. Ondergeteekende beveelt zich aan voor de bezorging* van Hypotheken op Huizen en Landerijen. C. ADRIAAKSE, Keizerstraat 15 17. H Commissionair. Er biedt zich ?an een Commissionair in bijna alle voorkomende zaken en artikelen. Geheimhouding verzekerd. Brieven onder No. 318, aan het bureau van dit blad. Gevraagd tegen Kerstmis een Dienst- bods of Zasmantvrouw. Loon f2.50 per week. Adres: Wed. J. BOON, Wieringer waard. Wordt gevraagd een flinke Msid-Huishoudster. Br. onder No. 325, Bureau v. Blad. Stssnsnbikkars en Sloopera gevraagd by G. LAAGLAND WINDER Koegras. Vlatachippers kunnen geplaatst worden aan den Handel in Bouwmaterialen van de Firma W. F. STOEL Zoon, te Alkmaar. Te huur een Burgoraroonhuia in de Verlengde Piet Heinstraat. Adres: Spoorstraat No. 73. Te huur een net Burgsrwoonhuis aan den Beltweg, ad. f 2.10 per week. Te bevragen Keizerstraat 15 17. WOONHUIS. Hoofd-Machinist K. M. zoekt geschikte Woning tegen Januari of Februari. Br. onder lett. B.R., boekhandel A. J. MAAS. Te huur hst Woon- on Winkelhuis, be vattende winkel, kelder, 3 kamers, keuken en zolder, aan de Binnenhaven No. 23, 3 gulden per week. Adres: THIEMAN, Spoorgracht 36. Mr. KLAAS DENIJS Advocaat an Prooupeui», is lederen Woensdag van half 4 tot 7 uur f espreken. Zuidstraat no. 5. Te hum- een Woon- en Winkelhuis met Werkplaats en Paardenstal, Schagenstraat no. 16. Adres: Spoorstraat no. 73. HEERENHUIS. Te huur het naar.de eischendestijds ingerichte HEERENHUiS Langestraat 54, bevattende 8 Kamers, Kantoor, Bad kamer, Provisiekamer, enz., enz., waar achter pl.m. 300 vierkante Meters Tuin met Yruchtboomen, Bloemperken, Wip, Schommel, enz., thans bewoond door den WelEd. Heer Dr. Woüdstba. Adres: H. WIJKER, Parallelweg 33. Te huur of te koop hef ruime Winkelhuis, Kanaalweg 120, waarin thans gevechtigd is het sigarenmagazijn van den Heer Kokelaar. Te bevr.J. BAAS Az., Hoofdgr. 66. TRIUMF I OE VREUGDE STIJGT TEN TOP I met nieuwe rozijntjes en amandelen, 10 cent per pakje. Thans in alle winkels aanwezig. TRACTEERT U OP DEZE LEKKERNIJ I Naar aanleiding van telkens herhaald verzoek, zyn wy besloten onderstaande pleateen te bezoeken in den provincie Noord-Holland, waar wy aan lijders aan Rheumatielc, Jicht, Asthma, Ongeregeiden Gang, Verlamming, Hardhoorigheid, Oorsuizingen, Slapeloosheid, Verstopping, Zenuw-, Heup-, Spier- en Lendenpijnen, enz. enz., behandelingen zullen geven met den die door verschillende Binnen- en Buitenlandache Geneesheeren aanbevolen wordt als de meest zekers hulp voor het genezen van bovengenoemde ernstige kwalen. Wij geven reeds bij de aorste behandeling het bewijs dat beterschap intreedt en dat geheele genezing op een voudige en zekere wijze geschieden kan met behulp der Huisgenooten. Wij geven den ernstigen raad aan lijders te komen om eene behandeling te ondergaan; wij overtuigen hen van succes. De prys eener consultatie is een gulden, de machine compleet f35. - Niemand is tot koopen verplicht, komt U echter overtuigen, het gaat om Uwe GEZONDHEID 1 Wij houden zitting i HOORN, Hotel „De Doelen", op 9, 10 en 11 DECEMBER. ALKMAAR, Hotel „De Harmonie", op 12, 13 en 14 DECEMBER. DEN HELDER, Hotei „De Toelast", op 16,17 en 18 DECEMBER. ÊOJWy hebben de eer onze geachte Clientèle te berichten, dat wy by onze enorme collectie ons de alleen-verkoop voor den Helder hebben verzekerd van de bekende eerste klasse Sigarenfabriek „ALVANA", specialiteiten in Hollandsche Havaoa's en welks fabrikaat bekend is om harefljne zacht geurige melanges. Wy verstrekken gaarne ieder belangstellen de gratis de geïllustreerde Catalogus van deze fabriek, waarvan byna alle kwaliteiten van af 3 cent tot 30 cent per stuk, hij ons te verkrijgen zyn. Wy noodigen beleefd uit tot het nemen van een proef met dit voortreffelijk fabrikaat. Hoogachtend, SPOORSTRAAT 69. Telef.-Intere. 146.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 2