KLEINE COURANT 't Vliegend Blaadje voor Heldor, Texel, Wioringon on Anno Poulowno No. 4157. Woensdag 11 December 1912. 40ste Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 ct, Ir. p. poet 75 ct, buitenland 11.25 Pro- Zondageblad 374 »»»»45» 10.75 ■siéaJ Modeblad 65 75 t (0.90 (Voor het buitenland bij vooruitbetaling.' Advertentie» van 1 tot regale (bjj vooruitbetaling) 20 cent Elke regel meer6 Be wij (-exemplaar 34 Vignetten en groote lettere worden naar plaaUrnimte berekend luiere.» Telefoon 50. a Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgever: C. OE BOER Jr. BERKHOUT t Co.), Helder. Tweede Blad. Agenda. Dagelijks Bioscoop-Voerstellingen. Kan aal weg. 11 B««. Openbare Vergadering tot oprichting eener afd. d. Bond v. Staatspensionneering. Tivoli, 8 nur. 11 »«c. Ned. Protestantenbond. Openb. verg. Spr. Ds. A. v Wijk. Onderw. „Het eeuwige Leven". Nieuwe Kerk, 8 unr. 11 Dec. Lichtbeelden-meetings te 5 en 8 unr in het Leger des Heils. 11 Dm. Toonkunst. Uitvoering van den Dames- langcursus. Casino, 8 uur. 12 Dtc. „Burgerkring Harmonie". Feestvierende vergadering. T i v o 1 i, 8 uur. 14 Dec. Optreden van Jacob Kelder sn Dhont. T i v o 1 i, 8 uur. 16 Dec. Optreden van Speenhoff en*; 21 Dec. Bal Masqué in Ti' d 1 i. UIT HET BUITENLAND. Koning Albert van België, die aan influenza leed is weer geheel hersteld en heeft zijne werkzaamheden hervat. De Duitsche regeering wil den petroleumhan- del monopoliseeren en heeft een desbetreffend wetsontwerp in den Rijksdag ingediend. Zater dag zijn de beraadslagingen daarover aange vangen. De Standard Oil Co., die ook in ons land de groote petroleum-leverancier is en den prijs ervan naar welgevallen bepaalt, is der regeering te machtig geworden. Of de prijs echter dalen zal, als het Rijk de leve rancier wordt, is. iets dat in Duitschland ernstig betwijfeld wordt. Misschien niet zonder reden. Het ontwerp werd in den breede verdedigd door den minister van flnantiën, die betoogde, dat het van zniver economischen aard is en nitslnitend ten bate van de consumenten, geen vijandschap beoogt tegen het buitenland en evenmin ingediend is in het belang van een bank-consortinm. Er moeten maatregelen ge nomen worden tegen een volkomen trust vorming door de Standard Oil Co., waarin andere staten reeds zijn voorgegaan. De Duitsche markt kan, volgens de regeering, voldoende voorzien worden zonder de Ame- rikaansche' productie van de Standard Oil Co. Er zijn in den laatsten tijd aanbiedingen gedaan, waaruit blijkt, hoe goed ook andere maatschappijen in Amerika tot leveren in staat zijn. Bovendien is er nog een achter deur open gehouden. De wet zou niet van kracht verklaard worden, voor de Bondsraad dit bij speciale verordening bepaald had. Bijna alle partijen zijn tegen het wetsont werp. De woordvoerder der sociaal-democraten verklaarde zich tegen, omdat een particulier monopolie in elk geval nog beter ie dan een bank-monopolie. Het Centrum verklaarde zich tegen omdat de prijs stijgen zal, ten ongerieve der armere bevolking. Deze beide partijen vormen Bamen al een meerderheid. Ze zjjn echter niet tegen een behandeling door de Rijksdag-commissie, omdat daar nog belang rijke veranderingen kunnen worden aange bracht en men dan altijd nog doen kan wat men wil.' De kansen voor de regeering staan niet best. Het Drievoudig verbond, tusschen Oosten- rijk-Hongarije, Duitschland en Italië is zonder eenige wijziging verlengd. Een waarborg voor het Europeesche evenwicht en den Europee- schen vrede, zegt men. We hopen het. De Balkan-oorlog heeft in enkele streken, met name in Noord-Boheme al een zeer ernstige economische crisis veroorzaakt. In het industriegebied daar, staan bijna alle zaken stil. Vooral de textiel-(weef) industrie lijdt ernstig. Tienduizenden arbeidersgezinnen ljjden onder de inkrimping der productie op de spinneryen, die nog slechts een derde der gewone productie bedraagt. Ook de bouw- industrie doorleeft een ernstigen crisis. Alleen de textielfabrieken die voor het leger werken hebben het druk en werken zelfs dag en nacht. In Servië boycot men de Oostenrijksche wareD, wat niet zal bijdragen om de ver bittering die al reeds bestond weg te nemen. Op den Engelschen Noord-Oosterspoorweg is een staking uitgebroken. Aanleidende oor zaak is de weigering der maatschappij om een machinist, door de politie gestraft wegens dronkenschap, weer in dienst te nemen, meldt Reuter. Reeds 4000 man heeft den arbeid neergelegd. Duizend dokwerkers van de Tynedokken te New-Castle besloten de staking der spoorwegarbeiders te steunen. Handel en bedrijf ondervinden reeds belemmering. De bijzondere correspondent van Havas verneemt uit goede bron dat de vredesonder- handelaars een tweede conferentie te Londen zullen houden om de questies te regelen die voortvloeiden uit den nieuwen stand van zaken, voornamelijk de vaststelling der ver schillende grenzen. De regeering van Albanië zal tijdens de onderhandelingen een depu tatie naar Londen zenden. De vredesvoor waarden zullen in een geest van verzoening behandeld worden, ze kannen echter niet overhaast gevoerd worden. Griekenland blijft in zyn raadselachtige houding volharden. In Konstantinopel vreest men dat Griekenland zoo handelt met voor kennis der andere verbondenende Turksche troepen in Epirus mogen niet geapprovian deerd worden en ook het troepenvervoer naar Tsjataldja moeit ophouden waardoor Turkije dus feitelijk de handen gebonden zijn. Een Griekse!» oorlogsschip oefende geweld uit op een Turksche loodsboot die als neu traal moest besohouwd worden en onder Fransche vlag voer. De commandant van den Grieksohen kruiser heeft zyn veront schuldiging moeten aanbieden aan den com mandant van den Franschen kruiser iBrnix", die reeds maatregelen genomen had om het Grieksche schip een tuchtiging die het heugen zou toe te (Benen. Niettegenstaande den wapenstilstand ia er nog gevochten. De com mandant van Skoetari heeft geen officieel bericht van Turksche zijde kunnen krijgen over den wapenstilstand wijl die stad nog ingesloten is en heeft ondertusschen zijn bat terijen tegen de belegerende Montenegrijnen laten werken, die natuurlijk terug schoten. Bij Adrianopel schijnt ook nog geschoten Turkije zal bij de Europeesche mogendheden protesteeren tegen het feit dat de Bulgaren nog na het onderteekenen van den wapen stilstand, Turksche stellingen besohoten. Dat de Turken ook nog met de Grieken willen onderhandelen over een wapenstilstand wijst er op dat Turkije ernstig naar den vrede verlangt. Geruchten melden dat Rusland zyn positie en verlangens (eischen?) eerst zal kenbaar maken als de vrede tusschen de oorlogvoe renden geteekend is. Ja, dan gaat het over de verdeeb'ng van den buit en dat is een zaakje waar nog htol wat bij «al komen ky'ken. Maar we kunnen de zaken niet voor uit loopen. Komen die tijden, komen die zor gen. Laat er eerst maar vrede gesloten zyn dat is toch de eerste stap. De toestand van heden. Ondanks den gesloten wapenstilstand is Zaterdag de strijd om Skoetari voortgezet. De Turksche regeering is niet in staat ge weest, klaarblijkelijk, aan den commandant van Skoetari mededeeling te doen van den gesloten wapenstilstand. De blontenegrijnsche bevelhebber zond een officier als parlementair, met de mede deeling, dat de wapenstilstand was gesloten, aan den vesting-commandant, Hassan-Riza Doch deze weigerde die mededeeling, hem door eeD vijandelijken parlementair, dus door een „vreemde legatie" overgebracht, te aanvaarden en liet na het vertrek van den parlementair door zyn artillerie en infan terie de stellingen van de Montenegrijnen duchtig beschieten. Na den eersten aanval van verwondering over deze schietpartij be antwoordden de Montegrynen het vuren, dat 's avonds werd herhaald. Ook voor Adrianopel is nog gevochten, nadat de wapenstilstand gesloten was. De Tarksche regeering is voornemens zich by de mogendheden te beklagen, wjjl de Bul garen vjjf uur na het aangaan van den wapenstilstand de Tarksche posities in Adrianopel hebben aangevallen. Dit zyn steeds voorkomende gebeurtenis sen, wanneer niet alle hoofd- of onderbevel hebbers onmiddelyk en afdoende kunnen worden gewaarschuwd, dat de wapenstil stand is gesloten en van kracht wordt. Krijgsgevangenen. Sofia, 8 Dec. Het aantal Turksche kr»g«- gevangenen in Bulgarije geinterneerd is ODge- veer 18.000 man, met 300 officieren. Hierbij zyn niet gerekend de 6000 krijgsgevangenen te Saloniki, die ook aan Bulgarije moesten worden uitgeleverd. Saloniki. Volgens een officieele mededeeling heeft het Grieksche leger te Saloniki 1200 paarden, 800 lastdieren, 70 kanonnen, 30 mitrail- leuses en 15.000 patronen buitgemaakt en werden 25000 man, waaronder 1000 officieren, gevangen genomen. Oostenrijk en Servië. Pary's, 9 Dec. Aan de ,/Temps" wordt uit betrouwbare bron te Fiume geseind, dat de Oostenrijksche vloot op het oogenblik geconcentreerd is by Pola. Buit. Belgrado, 8 Dec. Volgens de Servische bladen werden 80.000 geweren, waarvan er 50.000 in goeden staat zyn, en 30 millioen patronen gevonden in de militaire magazijnen van Monastir. De waarde van den gemaakten buit be loopt twaalf millioen francs. In het arse naal te Kragoejewetz zyn reeds 160.000 ge- opgelegd, die in den loop van den veldtocht aan de Turken ontnomen zyn. 8 Dec. De «Tribuna" bevat een telegram uit Durazzo, meldende, dat de paket- boot «AdriaticoV, behoorende aan een Itali- stoomvaartmaatschappij, en van Bari Valona vertrokken, giBteren is buit door de Grieksche schepen, die eiland Sasseno kruisen. Het schip erd naar Korfoe gebracht. De «Tribuna" bevat verder een telegram uit Korfoe, meldende, dat een Grieksche hulpkruiser de paketboot .Adriatico" op bracht; de boot werd aan den commandant der haven uitgeleverd. Aan boord werd een strenge doorzoeking verricht en de equipage aan een verhoor onderworpen in tegenwoor digheid van den consul-generaal van Italië en den agent der stoomvaartmaatschappij. ■IEUW8BERICHTEH. HELDER, 10 December. De „Holland". Het pantserdekschip „Holland" sou 2 Dec. van Shanghai naar Batavia vertrekken ten einde aldaar van equipage te verwisselen^ Het schip zal daarna weer naar Shanghai terugkeeren. By gunstig weer hedenavond Taptoe I De heer D. C. Kikkert, alhier, is 4 Dec. te 's-Gravengage geslaagd voor het examen van le stuurman, groote stoomvaart. Mosselen. Men deelt ons mede, dat van het nei van een proef met mosselen in plaats vleesch voor de soldaten menages te Ai tot heden niets bekend is; zulks naar i leiding met een ook door ons uit de „N.Pr. Gron. Ct." overgenomen bericht. By K. B. is, met ing. van 1 Jan., be noemd tot schoolopziener in het arr. Texel, E. R ah der, Beverwijk. Consul Planten, t Reuter meldt uit New-York, dat de Ne- derlandsche consul-generaal Planten is over leden. Toen de Jieer H. te Nieuwe Schans Zater dag van een bezoek by een buurman thuis kwam, miste hij zyn vrouw, kort daarop wilde hy water uit den regenbak halen en kwam daarbij tot de ontdekking, dat zyn vrouw in den bak verdronken was. (N. Gr. Ct.) Brievenbesteller aangehouden. Te Amsterdam is, zoo meldt de Telegr., gistermorgen een brievensteller aangehouden, die een hem ter bestelling toevertrouwden brief trachtte te verduisteren. De man is al 10 jaar by den postdienst werkzaam. Moord. Een poos geleden is er te Parys i Clish» weer de Passage van Clichy weer een moord gepleegd door een man, die Lacombe heet en tot een boevenbende van anarchisten behoort. Wy van dien moord geen melding ge maakt er worden zooveel moorden ge- De omstandigheden echter, waar de moord door Lacombe gepleegd is, zyn zoo verschrikkelijk, dat zjj veel wat in griezellectuur wordt neergeschreven, over treffen. Het onderzoek van den rechter van instruc tie heeft het volgende aan het licht gebracht, 's Avonds tegen half elf is de moordenaar aan het huis gekomen van het echtpaar Dncret, waarop hy het gemunt had, in de Passage van Clichy. Ducret bestuurt een krantje, 1'Idde libre, en Lacombe verweet aan Ducret, dat deze hem aan de politie verra den had. Toen Lacombe aan het huis in de Passage kwam, waren de Ducrets uit. Het kindermeisje was bij het kind thuis. Lacombe beg.f zich naar de kamer van het meisje, dat vroeger zyn vriendin geweest was, en zeide haar, dat hy gekomen was om Ducret dooden, die hem verkocht had. Zoo het meisje niet eveneens omgebracht wilde wor- moest zjj zich rustig houden. Lacombe sloot zyn gewezen vriendin in haar kamer op en verstopte zich toen in de gang om de Ducrets af te wachten. Zoodra dezen thuis gekomen, naar hun slaapkamer gegaan waren, nadat mevrouw Ducret nog even naar haar zoontje gekeken had, giBg Lacombe naar toe in elke hand had hy een gewapende revolver. De deur sloot hy achter zich af. Ik ben gekomen, zeide hy tegen Ducret, om je te dooden, omdat je mjj en de kame raden verkocht hebt. Ducret ontkende en zyn vrouw wilde zich voor de voeten van Lacombe werpen. Achter uit! dreigde hy, of ik schiet je zoo neer. Je liegt allebei en je zult allebei sterven. Ducret en zyn vrouw smeekten om hun leven Duoret smeekte ook om het leven van zyn vrouw, ter wille van hun kind. Ik zal jullie kind ook dooden, antwoordde Lacombe en terwjjl hy eenige in de richting van door de geopende tusschendeur een kind in bed zag liggen, slapend, mikte de bandiet met het eene pistool op de ouders, met het andere op het kind. Toen vroeg mevrouw Ducret of ze dan tenminste een brief aan haar moeder mocht sohryven. Nonsens, antwoordde Lacombe. Jullie hebt me verkocht en je sterft. En nu naar bed, ik zal jullie eerst om vijf minuten vóór tweeën dooden, om twee uur heb ik een af spraak. Je kry'gt vy'f minuten om in bed te komen. De Ducrets bewogen zioh niet, maar de revolvers van Lacombe dwongen hen weldra zich uit te kleeden, terwijl Lacombe telde: een, twee, drie, vier, vyfToen de man en de vrouw in het bed lagen dwong de bandiet hen weer op te staan en het bed geheel af le halen om te onderzoeken of er ook wapens in verborgen waren. Daarna ien zy, steeds onder de bedreiging der vuurwapenen, het bed weer geheel opmaken. Van half een af, Lacombe had zyn horloge in de hand genomen, kondigde de man elk kwartier aan zyn slachtoffers aan, hoeveel tijd zy nog haddennog vyf kwartier, nog een uur, nog drie kwartier, nog een kwar tier. Om vjjf minuten voor tweeën kondigde hy aan, dat hy van plan veranderd was: ik laat mjjn afspraak maar loopen, zeide hy ik heb lust jullie eerst om zes uur te dooden. We zullen er om raden. Lacombe dwong Ducret een geldstuk op te gooien. Het was kruis. Jullie wint, zeide hij, je leeft nog vier uur. Vier eindelooze uren kropen voorbij. Ducret en zyn vrouw zaten overeind in bed; La combe stond er voor met de revolvers in de handen, die hy steeds op beide menschen gericht hield. Op zeker oogenblik hoorde Lacombe, hoe de kindermeid, die alles door het beschot hooren kon, het venster opende, waarschijnlijk om daar uit om hulp te roepen. Hy tikte met een der revolvers tegen de muur: gauw stil zijn, riep hy, of jy wordt ook doodgeschoten. En om zyn tyd te dooden begon Lacombe wat te zingen. Toen om zes uur de klok sloeg, zeide hy maak je gereed, en op hetzelfe oogenblik trok hy de twee wapens af. Door do lucht verplaatsing ging de lamp uit. De moorde naar ging de kamer nitDucret was gedood, zyn vrouw niet geraakt. De vrouw sprong uit het bed, maar daar kwam Lacombe terug. Zy drukte zich in een hoek, Meld den adem in. De moordenaar verscheen op den drempel, bleef er staan en speurde in het duister: niets bewoog. Ze waren dus allebei dood Vergat hy het kind Hy draaide zich om en ging het huis uit. („N. Rott. Crt.") Grafschennis. Het graf van hertogin Elisabeth van Genua, de moeder van koningin Margaretha van Italië, de grootmoeder van koning Victor- Emmanuel, is op schandelijke wyze ge schonden. De hertogin is vier maanden ge leden gestorven en bijgezet in de grafkelder van de regeerende koninklijke familie te Turyn. De grafroovers zyn in de kapel waar de graven zyn, binnengedrongen en zyn er in geslaagd den marmeren plaat, die de tombe van de hertogin dekt, weg te schuiven, door den steenen muur te breken, die lyke graf omsluit en de drie kisten, waarin het ljjk lag open te maken. De eerste kist was van hout, de tweede van verzilverd de derde van zink. De Sabotage. Er is sabotage gepleegd op de marine werf te Brest. In het byzonder heeft het pantserschip „Jean Bart" het moeten ont gelden, waarvan de ketel-pijpen doorgesneden waren. De „Jean Bart" is verleden jaar te water gelaten en toen het schip nog op stapel stond, doken er telkens geruchten van sabotage op. De thans aan het schip toege brachte schade moet onbelangrijk en gemak kelijk te herstellen zyn. Er wordt een onder zoek naar de laffe daders ingesteld. De „Temps" zegt te vreezen, dat dit onderzoek wel evenveel zal opleveren als de vorige keeren, dat er sabotage gepleegd was, d.w.c. de schuldigen zullen niet gevonden worden, en het blad herinnert er aan hoe het er reeds vroeger op gewezen heeft, dat er op de marine-werf in Brest wel een vyftig anar chisten werken, aan wie men, in geval van een oorlogsverklaring, zeker den toegang tot de werf zou weigereD. Men kent die anar chisten en men houdt hen in tgd van vrede aan het werk. Over sabotage, zegt de Temps, moet men zich dan ook maar niet verbazen. Knoeierijen met zijde. Het „Maandblad tegen de Yervalschingen" wyst op de toenemende knoeierijen met zyde. Het eigenaardige, men zou byna zeggen het „interessante" hierbij 'fl> dat men voor deze vervalsching tegenwoordig een stof bezigt, die zich zoo min mogelijk direct laat herkennen en een eenigszins weefselachtige natuur bezit. By onze onderzoekingen bleek n.1. in de zyde, na verbranding, de aanwezigheid van een ge heel uit fijne draden bestaand „geraamte" van asbest (kiezelzure magnesia). Wy bo- paalden ons onderzoek voorloopig tot twee in winkels gekochte monsters als zyde ver kocht, één voor f 1.80 en één voor f2.90 den meter, en bevonden beide een ongeveer ge lijk bedrag, ca. 38 aan asbest te bevatten. Klachten by het dragen der „zyde" (zoog. kerven, afgeven en het ontstaan van gaatjes) lokten het onderzoek uit. waarop het kadaver rustte, zyn weggerukt, de sieraden van het ljjk gestolen. De be waker van de koninklijke graf kapel werd den volgenden ochtend door de verschrikkelijke lyklucht op het misdrijf opmerkzaam gemaakt. Men veronderstelt niet slechts met dieven, maar ook met anarchisten te doen te hebben, wien het er om te doen geweest is de nage dachtenis van een koninklijke prinses beloedigea. n. heer Drucker speciaal punt: in procedures i noemt eenige niet nobel TWEEDE KAMER. Men is, zooals wjj zeiden, aan de alge meens beschouwingen der staatsbegrooting. De heer Rink (u.-l.) acht het oogenblik gekomen om de balans van het kabinet op- temaken. Het heeft onder buitengewoon gun- stige omstandigheden verkeerd om zjjn politiek program ten uitvoer te brengen. Toch is daarvan slechts een uiterst klein gedeelte verwezenlijkt. Er is wel een lange ljjst over- gslsgi, maar dat waren allemaal kleinere wetsontwerpen. Ais men vraagt of uit die lijst de kracht spreekt van het kabinet om politieke hervormingen tot stand te brengen, kan het antwoord slechts teleurstellend luiden. Althans voor de rechterzijde. Het kan zjjn Dut hebben, hierop te wijzen, omdat aan de linkerzijde steeds wordt verweten machte loosheid om te regeeren. Spreker komt nu tot eene uitvoerige uit eenzetting van wat de coalitie heeft beloofd en wat daarvan tereoht is gekomen. Wjj zullen dit niet alles vermelden, daar wjj deze argumenten, op elke politieke vergade ring van links aangevoerd, bekend achten. Hjj komt tot deze conclusie: Van de vier punten van het coalitieprogram is slechts één punt uitgevoerd: de subsidieering van het bizonder onderwjjs, maar geen gezins hoofdenkiesrecht, geen sociale verzekering, geen tariefsherziening. Na hem komt de vrjjz.-i allereerst spreken over e de houding van den sti waarin deze optreedt voorbeelden, waarin de st is opgetreden in een proces. De klacht over de onvruchtbaarheid op het gebied der sociale wetgeving, zoo zegt spr., werd overdreven geacht en onder de verzachtende omstandig heden werd genoemd de slechte werkwijze Kamer. Maar dit moet men niet over drijven, zegt spr., de werk wjj ze kan ver beterd worden, maar waar goede wetsont werpen worden ingediend, loopt de behande ling vlot van stapel. De Minister van Justitie had nooit over obstructie te klagen. Ver volgens critiseert hjj ook op verschillende punten de Regeering: zedelijkheid, eeds- vraagatuk, voorwaardelijke veroordeeling; ook de opkomende beweging naar meerdere zelfstandigheid der vrouw wordt tegenge werkt. Op het verwyt, dat openbare onder wijzers gesloten worden buiten de gemeen schap des geloofs, (waarvan de spr. het Utrechtsche voorbeeld aanhaalde, dat een openbaar onderwijzeres niet toegelaten werd tot de Gereformeerde belijdenis) antwoordt de Minister, de heer Heemskerck, dat de Regeering hiervoor niet aansprakelijk Neen, zegt de heer Drucker, maar het is de geest, die u kweekt. Hy noemt vervolgens nog het streven om echtscheiding te bemoei lijken, het gebrek aan ernst in het regeerings- beleid, enz. Ook critiseert hjj nog de voor gestelde grondwetsherziening. Hy is onder den indruk van de machtige betooging te Bazel van meening, dat de sociaal-demo cratie in de toekomst nog meer zal voor uitgaan als zjj haar revolutionaire manieren laat varen, en wat het vrijzinnige concen tratieprogram betreft, het sluit zich nauw aan by spr. wenschen, verleden jaar gefor muleerd. Het algemeen kiesrecht wordt ten onrechte aan den naam Troelstra gekoppeld. Het algemeen kiesrechtcomité bestond reeds lang voor de s. d.a. p. werd opgericht. Ook de heer Roessingh (u.-l.) bespreekt de antithese en de kerkelijke politiek, en is van oordeel, dat de cohorten, die onder de leus van christelijk straks door ons land zullen trekken, geen boodschappers zjjn van goede politiek, maar van verwarring en verbittering. De heer Van Dedem (c.-h.) betreurt het, dat in de laatste jaren de begrootingen steeds met nadeelige saldo's sluiten. Dat is geen verwjjt aan dit ministerie, want vroegere ministerie's hebben het ook gedaan. Maar zelfs een land als Italië heeft nog een voor- deelig saldo en uit die reserves heeft het oorlog kunnen voeren met Turkye en Tri polis. Hy critiseert de beschouwingen van den heer Patjjn op belastinggebied. Deze in 1918 als Minister van Financiën zware taak hebben. De heer Helsdingen (s. d. a. p.) tenslotte dringt er op aan in bestekken voor rijks werken bepalingen optenemen inzake maxi mum loon en minimum arbeidsduur. In de avondvergadering is aan de orde afdeeling landbouw. De heer Fleskens (r.-k.j was teleurgesteld, omdat in de troonrede van dit jaar geen wetsontwerp voorkwam betref fende land- en tuinbouw. De regeering kan men daarvan geen verwijt maken, want de sociale wetgeving moet voorgaan. Maar spr. dringt er op aan na de sociale wetgeving de agrarische politiek ter hand te nemen. Hy wydt hierover nog nader uit en bespreekt verschillende punten in dit verband. De heer Smeenge (u.-l.) is het in sommige dingen eens met den heer Fleskens, in andere weer niet, en de heer Teenstra (v.-d.) con stateert met genoegen, dat aan het departe ment van landbouw geen bureaucratie heerscht. Op enkele punten echter bestaan sporen van bureaucratie. Als Kamerlid sloeg deze Mi nister, zoo zegt de heer Teenstra verder, een hoogs- toon aan, als Minister heeft hy niet aan de verwachtingen voldaan. Hy heeft veel overhoop gehaald, maar niet goed ge werkt. De heer Schaper (s.d.a.p.) begreep de rede des heeren Fleskens niet. Het helpt niet den Minister aan te sporen nog eenige wetten in te dienen. De Minister heeft reeds verschei dene wetten ingediend en daarvan inge trokken. En wat nu nog komt zijn parade paarden. De Landbouw Ongevallenwet is van de baan. De Jachtwet is in bewerking en andere wetsontwerpen in het belang van de landbouwers zyn te laat ingediend. De toe stand van de boeren is niet zoo slecht als de heer Fleskens beweert, al is hij niet roos kleurig. De Minister van Landbouw, etc., de heer Talma, beantwoordt de verschillende sprekers. Heeft de Minister niets gedaan voor de land arbeiders P zoo vraagt hjj. De Minister heeft ingediend een ziektewet voor de landarbeiders (te laatl roept de heer Schaper), een invali diteitswet ook voor de landarbeiders (ook te laat! roept de heer Schaper), en een ontwerp grond aan de landarbeiders te geven. De Minister durft het oordeel over wat hy in deze 5-jarige periode gedaan heeft, gerust overlaten aan den kalmen, onpartjjdigen be- oordeelaar. Na re- en dupliek wordt het algemeen ibat over de afd. Landbouw gesloten. Over jaarwedden en toelagen van do Rijks nd- en tuinbouwleeraren enz., worden eenige discussies gevoerd, die voor ons van geen bolang zyn, en te middernaoht worden de beraadslagingen verdaagd. De zitting van Maandag werd te half twee geopend. Het eerst is de hoer Hels- (s.d.a.p.) aan het woord, om zyn rede, algemeene beschouwingen bevattend, voorttezetten. Hy critiseert den passus uit] de troonrede, omtrent den toestand van land bouw, handel en nijverheid en het scheep vaartverkeer in het afgeloopen jaar. De toestand daarvan is geenszins gunstig, het geen spr. nader uiteen zet. Ook de loonen der landarbeiders zyn treurig, en zy moeten vaak in ongezonde hokken hun brood ver- De heer Van Nispen (r±„ Rheden) wyst op, dat door de toeneming van het aantal slachthuizen minder goed vleesch naar het platteland gaat. Ook zou hy een spoediger regeling willen hebben betreffende de verplichte vleeschkeuring. Ook de heer Smeenge (u.1.) is niet over den Minister tevreden. Minister Talma ia verbaasd over beide redevoeringi-n. Art. 43 (mond- en klauwzeerbestryding). De heer Vorsterman van Ojen vraagt of man niet te spoedig Overgaat tot dooden, terwyl de heer De Monté VerLoren (a.r.) vindt, dat, als men de volle medewerking der vee houders hebben wil, er meer gedaan moet worden dan men doet. By de afdeeling boschbouw en domeinen voert de heer Dnys (s.d.a.p.) algemeene be schouwingen. Spr. releveert de jachten op wilde zwynen, waaraan ook Prins Hendrik deelneemt. Als de Minister even afwezig is, wacht de spr., en toen de Voorztter zei, dat hy het woord had, antwoordde de heer Dujjs, dat hy wachtte tot de Minister terug was. Toen dit het geval was, vroeg hy, welke maatregelen men dacht te nemen tegen der gelijke excessen als deze zwijnenjachten. Een woord van hulde wil spr. Prins Hendrik niet onthouden dat hy zooveel van deze schade lijke dieren neerlegt, maar dezelfde persoon heeft ze ook geïmporteerd, en nu krijgt zyn werk veel van een Danaidentaak. De Minister antwoordt, dat hem geen enkele klacht be reikt heeft van de omwonende bevolking. De rest is van weinig belang en te kwart voor twaalf wordt de zitting gesloten. ïoamt spr. de meest vruchtbare provincies, als Fries land, Zeeland, Groningen, de bevolking achteruit gaat. Dit zou niet het geval zyn als aan de landarbeiders eon behoorlijk be- verzekerd werd. Spr. betoogt vervol gens, dat de loonen minder stjjgen dan de levensstandaard, alles wordt duurder, niet de verbruiksartikelen, maar ook wo ningharen, belastingen, enz. Daarom prote steert spr. er tegen, dat de Troonrede over den moeieiyken toestand der arbeiders zwygt. Ten slotte bepleit spr. lotsverbetering voor de lagere departementsambtenaren. De heer Vliegen (s.d.a.p.) heeft het over in invoer van Argentynsch vleesch. Ver volgens wydt hy een woord aan het betoog des heeren Druoker, dat de sociaal-demo cratie op beter banen zou komen door een radicale hervormingspartij te worden. Waar om, zoo vraagt spr., verlangt de heer Drucker daar zoo naar? Hij heeft toch reeds een radicale hervormingspartij? Hy komt ver volgens tot eene uiteenzetting van het revi sionisme. De heer Drucker zeide, dat reeds vóór de komst vau het socialisme gestreden werd voor algemeen kiesrecht. Dit erkent spr., maar de s.d.a.p. heeft het gemaakt tot punt van praotiscbe politiek. Hierna be handelt spr. de finantieele politiek. Eon regeering, die in dezen tyd geen geld kan vinden om werklooze of invalide en oude arbeiders te helpen, is eigenlijk niet van dezen tyd. Voorts betoogt hij, dat het tegen woordige systeem van heffing van bedrijfs belasting ten opzichte van het platteland onbillijk is: de pachten zyn in de laatste jaren met millioenen gestegen. Ook de be lastingheffing te Amsterdam is onbillijk. Amsterdam, waar 10 pet. van de bevolking ons land woont, betaalt 24 pet. van de totale kosten voor politie en armwezen, 15 pet. van alle uitgaven voor onderwijs. Dit doet kwaad aan de economische ontwikke ling van die steden. Een betere regeling van onderwysvergoeding aan de gemeenten is noodzakelijk. Het rjjk moet subsidie ver- leenen in kosten van politie- en armwezen. Na de rede van den heer Vliegen die nog eenige andere punten besprak, die hier niet ter zake doen en na een persoonlijk feit tusschen den heer Van Karnebeek en Ter Laan, dat ons ook niet kan interesseeren, worden de beraadslagingen afge broken. Des avonds Landbouw. Men bespreekt de boerenleenbanken. De Minister wil geen dere subsidies toekennen, daar hy gei boerenleenbanken aanwezig acht. De beer Wykerslooth trachtte den vorigen keer reeds, den Minister van meening te doen veranderen, thans komen verschillende leden van links en van rechts zich daarbij aansluiten. De Minister liet zich in zooverre vermurwen, dat hy beloofde, nog eens advies te zullen vragen aan de drie groote centrales en eigenlijk by voorbaat al aankondigde hun advies te sullen volgen. De v.d. beer Vorsterman van Oyen vindt het jammer, dat alleen aan de Nat. Vereeni- f'ng tot Bevordering van de Paardenfokkerij 5000.en aan andere paardenstamboeken geen cent subsidie verleend wordt. Spr. zou ook een adviseur willen aangesteld zien. Minister Talma bepleit coöperatie op het gebied van paardenfokkerij. Maar subsidies geeft hjj niet. Eenig klein goed wordt behandeld, waaruit wy noemen: art. 42 (vleeecbkenring). Uit den Omtrek. Texsl, 9 December. Mej. E. Bakker, onderwyseres te Waal, komt als No. 1 voor op de voordracht voor onderwyseres te Hillegom, voor welke betrekking zioh niet minder dan 52 sollici tanten hadden aangegeven. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer M. Bremer, thans onderdirecteur aan de Gere formeerde Kweekschool voor onderwijzers te Amsterdam, is, als opvolger van den heer H. Byleveld, benoemd tot directeur van die inrichting. jj bet bestuur der Vereeniging „Texels Belang" is bericht ingekomen, dat de Ned. Hervormde Gem. te Waal donateur is ge worden voor f25 per jaar, dat deDoopsgez. Gem. f 25 als gift in eens bijdraagt en de Ned. Herv. Gem. te Den Hoorn f 10 geeft. Deze goede voorbeelden mogen navolging vinden Eerst Vrijdagavond vond St. Nicolaas ge legenheid om de K. W. Bewaarschool te be zoeken, waar de kindertjes in blijde hoop z(jn komst verbeidden. Vele ouders en donateurs waren getuigen van de pret. De Sint hield zich aardig met de kleintjes bezig, die zonder veel angst voor hem zongen en eenige spelletjes uitvoerden. Gretig werd gegrabbeld als de Sint gebakjes uitstrooide. Tot besluit van 't recht gezellig kinderfeestje, kreeg ieder kind een goed ge vuld mandje mee naar huis. Welvoldaan verlieten de kleintjes met hun ouders 't ruime gebouw. oestervisschers brachten in de ver week 25 balen wulken aan en vingen per schuit ruim 100 oesters. Wulken golden f 6.50 h f 6.70 per baal van 70 K.GV.oesters f 83 k f 37 voor groote en f 12 h 15 voor middelsoort per 1000 stuks. De garnalen- visschers vingen per schuit van 100 tot 200 K.G. garnalenprys 20 h 25 ct. per K.G. Tot Hoofdingeland van den polder Waalen burg is met 45 van de 46 stemmeD gekozen de heer dr. J. Timmer, te Haarlem. Oude Sinterklaas. 5 December is weer voorbij, en vele kinde ren hebben gejuicht over wat de goede Sint gebracht heeft. Voor de ouderen is het feest evenwel niet meer, wat het vroeger was. Dan kon het druk zyn op de verschillende dorpen van Texel, en reeds vele dagen voor uit was men bcrig met b.t in orde brengen van de pakjes, die tot de vermomming moes- Aardige vertooningen konden dan wel gegeven worden. Dat ziet men nu i 5den December niet meer zoo, en dit jaar waren de vertooningen zuinig. Doch men spitst zich thans op den 12den December, wanneer het «Ouwe Sunderklaas" is. Dan wordt er meer voor Sinterklaas ge- dan op den 5den, wanneer men zich liever vermaakt mot een dansje, en met het geen de kinderen zoo blijde kan maken. Vroeger mocht men op 12 December geen mombakkes voor hebben, on toch kon men het maar niet laten, zich in. potsierlijke kleeding op straat te vertoonen. De veld wachters hadden dan handen vol werk dik wijls, ofschoon enkelen weieens een oogje toededen voor het vrjjwel onschuldige ver maak. Dat onschuldige hebben de leden van het Gemeentebestuur later ingezien, en nu het al sedert jaren, en tot ergerlijke heeft het nog nimmer aanleiding ge geven. Zoo kan men dan nu ook tegen a.s. Donderdagavond weer het een en ander ver wachten, omdat men met den tOuwen Sun derklaas" nogal wat op heeft, en men het steeds als zyn goed recht heelt beschouwd, de vertooDingen op dezen dag te doen. We willen hopen, dat het den 12 Dec. a.s. weer prettig toe zal gaandat de «Ouwe" zich niet alleen zal laten zien in het een of andor schooierspakje, maar dat er ook groep jes zullen zijn, het een of ander voorstellen de, liefst met muziek en zang, en, zooals zulks meer plaats had, bijdragen inzamelende voor het een of ander liefdadig doel, om zoo het nuttige aan het aangename te ver binden. De oude gebruiken op Texel raken meer en meer op den achtergrond, en gaan ver loren. Dat zal in het volgend jaar wel blyken, wanneer men in de gedenkschriften 18131918 vergelijkingen zal opgeteekend zien tusschen het Nederland van toen en nu. Wat ook verloren ging, de «ouwe Sonder en de „Meierblis' houden. Van willen we geen bewaren er van medewerken I bleven nog be- eigenaardigheden doen. Voor het ouden en jongen

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 1