Tweede Blad. Agenda. Dagelijks Bioxcoop-Voers tellingen. Kan aalweg. 17 Dec. Concert van het Stalmaxiekcorps der Kon. Marine in T i v o 1 i, 8 uur. 18 Dec. Holl. Mij. v. Landb. Lezing door den lieer G. v. d. Molen in het café „Prins Hendrik" te Julianadorp, v.m. 10 uur. IV Om. Openbare Vergadering door S. D. A. P. Spr.A. B. Kleerekoper. Onderw.„De Vrijzinnige Consentratie". T i v o I i, 8 uur. 30 Doe. Ned. Operette-Ensemble. Opvoering van de operette „Eva". Casino, 8 uur. 31 Dec. Bal Masqué in TivolL UIT HET BUITENLAND. De staking op het Noord-Oosterspoor wegnet in Engeland is geëindigd. Met prjj- xenswaardigen ijver had de Minister van Binnenlandsche Zaken den Londenschen magistraat Chester Jones tot onderzoek uit gezonden. Deze kwam tot de volgende con-. olusie .De gotuigen-verklaringen die ik hoorde hebben mg volstrekt niet de overtuiging gegeven dat Knox (de ODtslagen machinist) is geweest dronken en wanordelijk; of dat hy is geweest dronken en onbekwaam; of dat hij is geweest dronken in den zin, dien ik zon willen noemen, dronken volgens het begrip daaraan te hechten voor een politie rechter." Hij laat daarna de verklaring van Knox zelve volgen en stelde daarom den Minister voor aan Z. M.den Koning te adviseeren Knox gratie te verleenen van het over hem gevelde vonnis. Wat de Minister deed. De spoorwegmaatschappij, overtuigd van de poütie-dwaling heeft krachtens hare vroegere belofte Knox op zijn vroegeren post hersteld en hem het volle loon betaald waarop hij recht had sedert zijne degradatie. W|jl echter de werklieden een herziening van het vonnis hadden kunnen aanvragen zonder dadelijk toe staking over te gaaD, hebben de mannen die gestaakt hebben eene boete van zes dagen standaardloon te betalen; zullende zjj dan niet wegens contractbreuk vervolgd worden. De werklieden die de plaatsen van stakers hebben ingenomen krijgen dan die schadevergoeding, zoo zij weer heengaan. Op voorstel der leiders is met de bepaling genoegen genomen en Zaterdagavond do Staking opgeheven. In het Saar kolengebied in Duitscbland zal nu een staking uitbreken. Zij eischen betere loonsvoorwaarden en verbetering der arbeidsbepalinger. Het antwoord der direc- ticB werd onvoldoende geacht. De gedele geerden der christelijke mynwerkers-ver- eeniging besloten Zaterdag den arbeiders voor te stellen op 18 December bet werk op te zeggen togen 2 Januari. 30.000 ant woorden verklaarden zich daarvoor. De lei ders zetten dringend de noodzakelijkheid uiteen alle voorbarige opzeggingen ode. achterwege te luten en te waken voor een- beid en aancengrslotenheid in de gelederen der organisatie. De mededeeling van bet stakingsbeBlnit word met grooto geestdrift ontvangen. Wel licht komen de directieB nog op hun voor waarden terug, nu de zaken zóó staan. 17 Januari moet in Frankrijk de verkie zing voor een nieuwen president plaats heb ben, die een maand daarna, 17 Februari in functie treedt. Men windt zich daar in Frank rijk niet zoo voor op als in Amerika. Do meeste kans om bet te worden zal hebben de Minister van Arbeid Bourgeoisals bij wil. Maar hij heeft er niet veel zin ïd. Wellicht dat zijn collega's-ministers hem nog overhalen de candidatuur te aanvaarden. De eerste minister der Zuia-Afrikaansche Unie Louis Botba treedt af, naar men zegt om meeningsverschil met zijn collega, gene raal Hertzog. Waarschijnlijk wordt Bothade vorming van een nieuw kabinet opgedragen waarin dan Hertzog en waarschijnlijk ook Fischer geen zitting zullen hebben. De Grieken en Turken zetten, ondanks de vredesonderhandelingen te Londen, den strijd voort. Om Janina wordt gevochten. De berichten omtrent het sncces zjjn met elkaar in strijd. Ze winnen weer allebei, en dat kan toch niet. De Tnrksche vloot heeft een uitval ge daan van uit de Dardanellen-straat. Ze werd bestookt door een tweetal Grieksche tor pedojagers. De gedelegeerden der Balkan-Staten le Londen verklaren bezield te zijn met den wensch de onderhandelingen tot een goed einde te brengen en derhalve bereid te zijn om alle redelijke voorstellen, die Turkije zal doen in overweging te nemen. De gede legeerden wg'sen er op dat Turkije zich op een dwaalspoor begeeft wanneer het hoopt verdeeldheid té brengen in het bloc der vier mogendheden, of wanneer het weigert met Griekenland te onderhandelen zoolang dit land zal weigeren den wapenstilstand te onderteekenen. Uit Parijs wordt gemeld.dat Bulgarije niet geneigd is Adriauopel aan Turkije te laten. Weigert Turkije de stad af te staan dan is Bulgarije gereed den oorlog te hervatten met versche troepen. Over de Adriatische kwestie en die der eilanden zijn de verbondenen het eens. Wat de fioancieele kwestie betreft zullen zü een oorlogsvergoeding vrager, maar zy zjjn in beginsel bereid een deel der Tnrksche schuld voor huu rekening te nemen. Te Londen is de algemeene indruk over de onderhandelingen garstig. Er heerscht echter eenige ongerustheid omtrent de ge heimzinnige houding van Oostenrijk. Wel ia de diplomatieke wereld van oordeel dat de houding van Oostenrijk tot dusverre correct en vredelievend is maardie mobilisatie ziet ge, die 800.000 man die het onder de wapenen heeft. Wij deelden daaromtrent op een andere plaats een en ander mede. De zitting der Bulgaarsche Sobranje is met groote plechtigheid geopend. De Konink lijke boodschap werd door den minister, die zichtbaar aangedaan was, voorgelezen. De boodschap werd telkens door gejuich onder broken. Met groote voldoening wijst de Ko ning op de schitterende houdiDg van het geheole volk, waardoor Bulgarije in staat was een zoo groot sncces te bevechten. Aan de gevallenen werd eene eerbiedige hulde gebracht. Brussel, 14 Dec. Volgens de „Etoile Beige" hebben alle Oostenrjjksche onderdanen, te Autwerpen gevestigd, bevel ontvangen zich by hunne regimenten te voegen. SG0.000 man onder de wapenen. Parijs, 15 December. In een uitvoerig telegram uit Ujviaet (Duitsch Neueate) aan de „Journal" worden interessante bijzonder heden medegedeeld over de OosteDrijksche mobilisatie. Oostenrijk mobiliseert in koorts achtige haast zijn geheele strijdmacht. Alle bruggen en tunnels worden door militairen bewaakt en op alle stations in Galicie worden zelfs de sneltreinen op een zijspoor gebracht, teneinde honderdtallen roeraten-transporten te laten passeeren. De 16 korpsen, waaruit het Ooatenrjjksch- Hongaarsche leger bestaat, zijn verdubbeld en sommige zelfs verdrievoudigd. B|j de leger korpsen aan de grens zijn vijf van de zes lichtingen onder de wapenen. Op het oogen- blik schat men het leger, dat gemobiliseerd is, op 800.000 mar. Een derde daarvan is in afdeelingen aan de verschillende grenzen verspreid en circa 200.000 man staan aan de Servische grens. De mobilisatie is in anderhalve week tot stand gekomen door middel van persoonlijke oproepingen en wordt nog voortgezet. De mobilisatie is zoo volkomen, dat sommigo groote fabrieken in de omgeving van Boeda pest en Szegedin stop gezet zijn tengevolge van gebrek aan werklieden, terwijl ook in be.aDgrjjke steenkolenmijnen, als die van Salgo-Farjaü, de werkzaamheden voor 8/4 gestaakt zijn. Gebrek aan steenkolen doet zich reeds gevoelen. De mobilisatie *"an de vloot volgt. Een buitengewone bedrijvigheid heerscht sedert drie weken te Pola. De oorlogsschepen hebben steenkolen ingenomen. Alle vroeger toegestane verloven zijn ingetrokken en de equipages teruggeroepen. De verdediging van den Donau is verzekerd door een flottielje van 9 monitors, die tusschen Ujirdek en Semlin voor anker liggen. Aan de vyf grenzen worden alle paarden gerequiroerd. De leger-intendacce heeft 8000 vracht- automobielen besteld. Londen, 16 Dec. De opening der confe rentie trok slechts in geringe mate de open-1 bare aandacht. Ongeveer honderd journa listen en fotografen, en eenige nieuwsgierigen waren ongeveer een uur voor de opening byeen aan het einde van St. James's Street. De meest strenge voorzorgsmaatregelen waren genomen om de toegangen tot en de imstreken van het paleis af te zetten. Aar de gewone schildwachten waren politieagenten toegevoegd. Da conferentie werd te 2.30 verdaagd en zal morgen te 11 uur weder bijeenkomen. Londen, 16 Decomber. De vredesconfe rentie heeft hare eerste vergadering tot vanmiddag verdaagd. BerlyD, 16 December. Volgons oen tele gram uit Pilsen aan de Vosaische Zoitung" is het daar Zaterdag tot rumoerige betoo gingen van Tsjechische zijde gekomen, toen het eerste bataljon van het 35ste regiment infanterie naar de grens vertrok. Op de houding van de soldaten, byna allen Tsje chen, had dit echter geen invloed. Ook later in den avond 'kwam het nog tot op stootjes. De Jong-Tsjechische pers keurt deze betoogingen sterk af. Tot hevigo onge regeldheden kwam het volgens hetzelfde blad Königgratz. De menigte trachtte den opmarsch van de vertrekkende soldaten te verhinderen. Er werd .Weg met Oostenrijkl geschreeuwd; de officieren werdon met Btee- gegooid en twee van hen gekwetst. Toen de gendarmerie versche. n richtte de menigte zich tegen baar. Verscheiden manschappen werden door steenworpen gotroffon. Het vertrek der soldaten werd anderhalf uur ver traagd. Er zyn 50 gendarmen uit Praag naar Königgratz gezonden. Berlijn, 16 December. Volgons den Kon- stantinopelschen correspondent van de .Vos sische Zeitung", acht meu te KoDBtantinopel de kansen op vrede zeer oDgnnstig. Een hooggeplaatste persoonlijkheid zoide hem: Het is er Bulgarije niet alleen om to doen, ons een groot gedeelte van ons Europoesch gebied af te nemen, maar ook om zich waar borgen te verschaffen, dat het oos by een lateren aanval zonder moeite uit Europa verdringen kan. Het is vooral hot Tnrksche leger, dat op voortzetting van don oorlog aandringt. Volgens de officieren kan Turkjje zonder zijjn militaire eer niet bestaan en deze is niet genoeg hersteld door do verdediging van Tejataldzja. Wat de regeering daartegenovor doen zal, weet men niet, maar zeker is, dat in de patronen-fabriek van den staat te Sei- toenboenoe dagelijks 170.000 patronen ge maakt worden. lederen dag komen nieuwe troepen aan en worden onmiddellijk naar bet front gezonden. De voordeelen, die de Turken bij Dzjanina behaald hebben, wakkeren don strijdlust nog aan. De oorlogsbuit van Servië. Uit een samentelling blykt, dat de Serviërs in dezen oorlog hebben buitgemaakt308 kanonnen, 213,000 geweren van verschillend maaksel, maar waardoor er 100,000 modern zyn, vele millioenen geweerpatronen, 70 Bpoorwegwagons met verschillende munitie te Uskob en 40 te Prisjtina. Het voornaamste nieuws. B\j Dzjanina duurt het vechten tusschen Turken en Grieken voort. Grieksche torpedo-booten zyn by den uit gang van de Dardanellen slaags geweest met een Tnrkschen kruiser. Turksch-Albaneesche benden gaan voort met in het Zuiden van Macedonië Grieksche dorpen te plunderen. Verscheidene treinen mot voorraden voor de Bulgaarsche troepen by Tsjataldzja zyn langs het station to Adrianopel gekomen. Ook een trein met tsaar Ferdinund, die sich naar Kirk Kilisje begaf, is Adrianopel voorby gekomen. Een kolentrein mocht niot door. ■IEUW8BERICHTEH. HELDER, 17 December. Door de Directie der Marine alhier werd heden aanbesteed1. a. Het ledigen en ruimen der vuilnisbakken van de Oorlogs schepen, Marine-Hospitaal, Hoofd- on Werf- wacht, Kazerne, Bakkerij, Cantine, Privaat en Stoombarkassen by de Zeedokslais, ged. 1913, 1914 en 1915 b. Vuilnisbakkon op de wert en een ijzeren kist voor de Schilders werkplaats 2. Weghalen mot en krullen van etablissement Willemsoord, ged. 1918. Ingeschreven werd als volgt: Perc. 1 J. Kalft, f 1450 per jaar. D. Doornkamp f 1300 W. Kaan f 1161.80 D. Makelaar f 799 Perc. t K. Print, MJ mol f 1.54M* krollen f 0.15. Allen alhier. By het gisteren to Utrecht gehouden examen slaagde voor het voorloopig Machi- Distendiploma de hoeren J. v. Os en B. Flens en voor het Maahinistendiploma sloepvaart de heer J. C. de Vries, leerlingen der Zee vaartschool alhier. By het gisteren te 's-Gravcnhage gehouden examen slaagde voor twenden stuurman groote vaart de heor J. Gomes, leerling der Zeevaart school alhier. Rijksbelasting - Koegras. Voortaan zal door den Byks-Ontvanger te Helder voor de ontvangst van directe belas tingen zitting worden gehonden te Juliana dorp, den tweeden Vrydag der maanden Juli cn November, van des voormiddags tien tot des middags twaalf nur. Toonkunst. Onderscheiding. Op het concert van Toonkunst 11 Dec. j.1. in „Casino" alhier, werd het feit herdacht, dat mevr. A. DelgorgoMeyers gedurende 10 achtereenvolgende jaren geheel belang loos, onder toezicht van het afdeelingbesluur het beheer der kinderzangklassen op zich had genomen. Door hniselyke omstandigheden zag mevr. Delgorgo zich genoodzaakt, hoe ongaarne ook, deze fnnctie neer te moeten leggen. Dat znlks den directeur, alsmede do jeugdige zangers spijt, daarvan was wel een treffend bewijs de bloemenhulde, haar dien avond gebracht. Maar ook het bestuur der afdeeling verliest in mevr. Delgorgo een grooten steun. Dat het echter haar groote verdiensten op prys wist te stellen, bleek uit het rapport aan het hoofdbestuur. Op voorstel van het afdoolingsbestnur besloot dan ook het hoofdbestuur in zyne vergadering op Zaterdag 7 December j.1. gehouden te Amsterdam, mevr. A. DelgorgeMeyers met algemeene stemmen te benoemen als honorair lid der Maatschappy tot Bevorde ring de Toonkunst en van de afdeeling Helder. Het daarvoor bestemde eerediploma werd met de gelukwenschen van het hoofd bestuur, alsmede van het afdoelingsbestuur 1.1. Zaterdag, benovens een prachtige bloe menhulde uitgereikt. Wy twijfelen niet of de leden van Toonkunst znllen met ons mevr. D. gelukwenschen met deze onderscheiding. Niet van belang is het ontbloot, hier nog even in herinnering te brongen, dat de heer J. Delgorge reeds in 1909 een zelfde onder scheiding van het hoofdbestur mocht ont vangen, zoodat het foit wel eenig in de Maatschappy van Toonkunst zal zyn, dat man en vrouw zich zoo verdienstelijk hebben gemaakt voor Toonkunst, zy nu beiden door het hoofdbestuur benoemd zyn als eere-leden der Maatschappy. Tournee J. H. Speenhoff. Do bekende liedjeszanger Speonhoft, die thans een eigen gezelschap heeft opgericht, kwam Maandagavond in „Casino", voor een vry groot publiek met een gevarieerd en ryk programma. Een lovor do ridcau, zedeapel I zooals de schrjjver het noemt, getiteld „De Brnyn en Zoonen", opende de reeks. In dit korte Btukje legt de schryver den spelers in casu zyne ochtgenoote, mevr. Speenhof! Prinz, in do rol van Eliso, vlijmend-scherpe en sarcastische opmerkingen in den mond. Do moraal van het dramatische schetsje is dez6, dat iemand, die in de gevangeniB zyn schuld geboet heeft, het recht heeft en den plicht met wedor-opgebevon hoofde de men- schsn aan te zion en niet, zooals in dit zyn zedespel, laf on kruiperig zyn weg moet gaan. Terecht ontzegt Elise zjjno ex-verloofde op grond daarvan haar verdere liefde: voor oen lafhartige kan zy niets voolen. Ofschoon a priori juist, is a posteriori Elise's houding wat te hardvoohtigzy bedenke, dat i tweejarig gevangenisleven timide maakt bang. Maar hot schetsje voldeed wel, en ook de verschillende vertolkers verdienen lof voor hun spel. Hierna traden opdo heer Lamoen, Vlaam- sche klachtzanger. Een hoogst amusante persoonlijkheid, die do zaal deed schateren van het lachen. Behalve goed zanger, is de hoer Lamoen meester in de kunst der mimiek, en by is stellig beter dan zoovelen in dit luchtigo genremevrouw Sophie Smith, Vlaamsche liedjeazangeres. Deze kon ods minder bekoren, wat aangaat het gehalte en den aard harer Liedjes. Mogelijk is dit hier aan toe tc scbryven, dat het Vlaamsche publiek, minder ontwikkeld dan het Holland- sche van het genre, dat deze voorstellingon bezoekt, smult in do overdreven zoetel|jk- romantiscbe liedjes, die deze dame gaf, terwjjl de Hollander wat beters gewend is. Er kwam nog wat by mevrouw Sophie Smith beschikt over een geweldig orgaanoen contra-alt van zoo'n omvang, dat zy zelfs voor de toch waarlyk niet kleine „Casino"-saal te. zwaar was. Dit werkte geweldig op de lachspieren en het publiek eet ftgo est saus pitié gaf hiervan blijk. De debntanto bleek hier door ontstichtvan haar kant alleszins te billykem Van Speenhofi's optreden behoeven wy niets te zeggenieder kent zyn geóre, het geen zeer populair was on is, getuige het applaus, en io do konzo zijner liedjes er waren kersversche. by was hy gelukkig- Behalve dan dal oenigsxins welriekende „retirade"-liedde dames wildon wel, maar dnrfden niet goed, lachen, bedoelen wij. Later trad de dichter-zanger nog met zyn echtgenoote op. Een volketooneeltje door den heer Louis Davids had niet veel om 't lijf. Na de pauze een klucht in écD bedrijf „Holland, pas op je zakken", of„De schel ling van Kolkman", een alleraardigste, oitstekend-geslasgde persiflage op de Tarief- wet, met tal van geestige tooneeltjes en uit- valleD. Alles tezamen een ensemble, dat voor de besten niet beboeft onder te doen. By Kon. beal. is met ing. van 16 Jan. benoemd tot dir. van het postkant, te Arnhem, W. F. L.OudenhoveD, thans id.taMaastricht- ZeevaartSChOOl te Texel. Veel belangstelling voor het zeev&artknodig onderwys is te Texel nog niet, daar zich nit die gemeente niemand daarvoor heeft aan gemeld. Van elders hebben zich enkele jon gelieden aangegeven, zoodat de school met Januari a.8. geopend kan worden. Departement van Landsverdediging. Het plan ia de vereeniging van do mini- steriën van oorlog en marine tot één depar tement van landsverdediging in een afzon derlijk wetsontwerp, waarvan de indiening in den loop van Januari verwacht wordt, aanhangig to maken. Naar verwacht wordt zal de staatscom missie voor de verdediging van Ned.-Indië tegen einde Januari met haar rapport gereed zyn, opdat de leden nit Ned.-Indië in begin van Februari daarheon kunnen tetugkeeren. De heer mr. Roest, die mr. Vissering, den tegenwoordigen president der Ned. Bank, opvolgt als adviseur voor de Chineesche financiën, sal zich in het laatst dezer maand op reis naar Peking begeven. De 24 adelborsten, die op hun oefenings- rcis aan boord van de „Gelderland" te Konstantinopel waren aangekomen, zyn thans per boot naar Constanza vertrokken om van daar over land naar Willemsoord terug te keeren. Het verloop van de aan den adelborst Agterbos te Smyrna door een Turk toege brachte wond blyft bevredigend. De Rijksmiddelen. Na de pbenomenale vermeerdering in Oc- tober ten bedrage van f 1,648,000, is de toename der Rijksmiddelen in de afgeloopen maand tegenover die van 't vorige jaar beperkt gebleven tot een luttele f6000. Een beschouwing der onderdeelen van den maandstaat leert nochtans dat de meeste middelen, welker opbrengst verband houdt met den algemeenen toestand in zaken op nieuw belangrijk meer hebben opgebracht dan toenmaals, hetgeen van des te meer be- teekenis is waar het totaalcijfer van Novem ber 1911 ad f 20,378,000 verreweg het hoogste was geweest dat ooit in een enkele maand was ontvangen en een vermeerdering van f 1,343,000 had aangetoond tegenover het vroegere record. Dat ondanks de verdere belangrijke ver meerdering in de ontvangsten uit vrijwel alle middelen die als graadmeter der be drijvigheid kannen dienen het totaalcijfer slechts weinig is voomitgegaan, is te wijten aan een nieuwen belangrijken tegenvaller by de grillige successierechten, die niet minder dan f 685,000 of 30 °/0 by het vo rige jaar ten achter zyn gebleven. Voor de eerste elf maanden bedraagt deze achter stand tbans reeds f 1,793,000 ondanks het inmiddels verhoogde heffings-pereentage. iEtosschen was de opbrengst verleden jaar wel byzonder hoog geweest, hetgeen hieruit moge blijken dat hot thans geboekte cijfer, hoewel zeer sterk by 1911 ten achteren blij vend, in de laatste 25 jaar slechts tweemaal in November werd overtrofien. Behalve den tegenvaller by de successie rechten valt een achteruitgang ad f 172,000 by de Bedrijfsbelasting te vermelden. Deze had echter in de vorigs maanden byzonder ruim gevloeid en heeft in de eerste elf maanden reeds ruim negen ton meer opge leverd dan de raming voor het geheele jaar had bedragen. Vatten wy hot resultaat voor de eerste elf maanden samen, dan is dit voor de schatkist wederom zeer bevredigend. De op brengst van 1911 is met f 5,450,000 over troffen. Wel blijft deze vermeerdering iets ten achter by die der beide laatste jaren toon zy respectievelijk f 6,886,000 en f 7,814,000 had bedragen, doch zooals gezegd is dit uitsluitend to wyten aan den achterstand bij de successierechten ad f 1,793,000 zondor welken tegenvaller het vroegere tempo vry wel zou zyn gehandhaafd. IJmuidon, 16 December. Stormschade. Het van Riga naar Bordeaux bestemde Duitsche stoomschip „Ursus" liep hier gisteravond binnen met zware slagzjjde water in het ruim en defecte machine. Eerst liep het by de semaphore onklaar, werd door twee sleepbooten slaags en ia de sluis gebracht doch liep op het renningwerk van de Dieuwe sluis en veroor zaakte daaraan schade. Haringvisschery. Do haringvisschery voor dit jaar geëindigd. Do laatste IJmnider stoomlogger is Vrydag binnengekomen mot geringe vangst door den storm. De zaak-Hiddink. In het Paleis van Justite te Amstordam werd Zaterdagmiddag do verificatie-vergade ring gehouden in het faillissement J. G. Hiddink. Het passief bleek te bedragen f 724,659,29 ooncurreat en f 2232,15 preferent. Niet onvermakelijk is het dat onder deze preferente vorderingen werd voorgelezen een preferectie van den Staat der Nederlanden wcgoDSvermogensbelasting I Het actief werd door den curator, mr. Van Zeggelen, geschat, op ongeveer f23.000. De Ontvang- en Betaalkas, die nog aan- elen van het Amst. Trustee'a kantoor onder hare berusting had, heeft van haar retentie- recht afgezien. Nog deelde de curator mede dat de van verschillende zijden aangewende pogingen om Hiddink aan te honden zyn mislukt. Vermoedelijk heeft hy de wyk genomen naar Zuid-Amorika. Op merkwaardige wyzo zyn nog belang rijke bewijsstukken van den voortvluchtige in handen van den curator gekomen. Te La Panne een klein visschersplaatsje in België nabij de Franscbe grens, werden aan de kast van zeewater doorweekte brieven ge vonden waarop voorkwam de naam van Hiddink. Men schreef naar bier of de heer Hiddink nog belang stelde in deze stukken Deze brief kwam natuuriyk in handen van den curator, die onmiddellijk vroeg de stuk ken op te zenden. Het bleek het grootste gedeelte te zyn van do vervalschte eorreB- pondentie van Hiddink, welke deze dns ver moedelijk van den zeestoomer waarop hy zich bevond over boord heeft geworpen. inbraak in een goudsmidswinkel. Een ongemeen brutale diefstal heeft in d6n goudemidswickel van den heer W. Esman, Damrak 86, te Amsterdam plaats gehad. Het zal ongeveer 10 minuten over 9 geweest zyn, dat de bediende van den heer Esman den winkel verliet, na de deur op de gewone wijze, dat wil zeggen, op het veiligheidsslot het gewone slot en de binnenwaardsche knip gesloten te hebben. Te half elf keerde du heer Esman Jr. terug, wilde de deur openen, doch vond haar gesloten. Onmiddelyk spoedde by zich naar den heer Willem Esman, die ook op den Nieuwendyk 88 een zauk in goud en zilver drijft, en tosn deze eveneens bemerkte, dat de denr slechts met geweld zou zyn te openen, riep hy onmiddellijk uit „Er moeten inbrekers in het huis syn". Ó=verwyid spoedde hy zich naar een buur man, leende daar een trap, klauterde tot op de eerste verdieping, schoof het raam open en kwam op deze wyze zyn woning en winkel binnen. Onmiddellijk zag de heer Esman, toen by langB de trap den winkel binnen kwam en het eledrischo licht ontstoken had, dat inbrekers aan het werk waren geweest. De linkerzijde van de kast was geopend en letterlijk alle groote stokken van waarde, edelgeBteenteD, juweelan en al wat maar hoogere waarde kon worden toegekend, als door een deskundige sorgvuldig uitgekozen, waren verdwenen. Diamanten, zware massieve kettingen, gouden armbanden, waaronder bezet mét kostbare brillanten, diamanten ringen, antiek goud, bezet met diamanten, een orde van den Kouseband voorzien van jnweelen, gouden beursjes, gouden heerenkettingeD, remontoirs, een partijtje gouden munten, waaronder gouden Ryers en dukaten, snoer tjes paarlen, eenige groote diamanten knoppen, dit alles zocht de heer Esman tevergeefs. Ren en ander vertegenwoordigt eau waarde van naar Bchatting ruim f15,000. Een som geld nit de winkellade ongeveer f 40 was eveneens door den dief of dieven meegenomen, f 300 aan bankpapier hadden zij vermoedelijk uit vrees van door de nummers der bankbiljetten opgespoord te kunnen worden, laten liggen. De winkel vertoonde overigens betrekkelijk weinig sporen van hun aanwezigheid. Slechts op den grond vond men een vertrapte diamanten oorbel, en voorts in het denrtje dat de linkerzijde van de etalage afsloot een zeer duidelijk waarneembare groeve van een beitel, waarmede deze denr was geforceerd. Aan de straatdeur geen spoor van braak of geweld. De politie, die ijlings gewaarschuwd was, kon van de dioven geen spoor vinden. Het ligt voor de hand, dat deze reeds hun heil in de vluebt hadden ge kozen, toen de beer Esman Jr. voor het eerst de hand aan de van binnen gesloten deur had geslagen. De recherche vond echter wel iets op het dak dat tot de oplossing van het raadsel zon kunnen leiden, aL een rolletje telefoon draad. In den winkel vond zjj slechts den beitel, waarmede de kast geopend werd. Het zal ongeveer 3 uur in den middag geweest zyn, dat zich in den herborg, naast den winkel van den heer Esman geiegeD, een werkman van de gemeentelefoon, althans iemand die als zoodanig gekleed was en een pet droeg gemerkt G. T. aanmoldde, met de boodschap, dat hy den kabel moest nazien en daarom verlof vroeg even naar boven te mogen gaan om het werk te kannen opnemen. Vergenoegd wreef de man zich by zyn terugkomst in de hauden mot de woorden't Is een heel kar wei, 't zal wel overwerk worden, enfio, dau valt er tenminste wat extra voor my te ver dienen. En de man vertrok. Ongeveer 7 uur 's avonds beklom hy weder- q dc trap, welke naar het dak leidde, on ving zyn werkzaamheden aan. Dese bestonden echter niet ia het onderzoeken van de deug delijkheid der telefoongeleidingen, doch wel in het treffen van alle voorbereidingen welke tot bet slaan van den grooten slag noodig waren. Do man ging met zooveel overleg te werk, dat by het dakraam op de derde ver dieping met een bout vastzette, zoodat de wind geen gelegenheid had het raam open (e si aan om zoodoende de bewoners die het raam dan zonden willen gaan sluiton, van het terrein van zyn arbeid verwyderd te houden. Kalm had hy te voren zyn werkjas op zolder gehangen. Daarna heeft by van het dak, toegang gevende tot het hnis van den heer Esman, een aantal binten weggezaagd tengevolge waarvan by in staat was 6 pannen vry to maken en zich door de op dese wyze gemaakte opening to laten afzakken. Dit moet dus plaats gehad hebbeu onmiddellijk na het vertrok van den heor Esman Jr. De bewoner van de derde verdieping die reeds 's morgens te 4 uur naar zyn werk moet, ging te kwart over tien eens kijken, dus oen nur na het vertrek van den heer Esman, zag den man op het dak bezig, en vroeg hem of het nog lang zon duren. Deze, die vermoedelijk juist gereed gekomen was, zeide dat hy klaar was, kwam met zyn volgeladen citybag naar binnen, trok kalm zyn jas aan, zei goeden avond en vertrok met den buit. Een juffrouw die to ongeveer half elf bovenkwam, heeft den man niet ontmoet. Zooals gezegd, werd op het dak een rol koperdraad gevonden. Tot nog toe heeft men verder geen spoor van den dief. Nader meldt men Omtrent do inbraak in den goudsmidswin kel van don hoor Esman is nog geen licht verspreid. Gebleken is echter, dat de waarde van het geatolene niet f 15.000 is, zooala de heer Esman aanvankelijk meende, doch onge veer f 6000. AU8B wat medegenomen word, was persoonlijk eigendom van den heer Esman. De bewoonster van de dorde verdieping van het aangelegen perceel, die den pseudo- telephoonman op het dak liet, is nog zoo van strook dat z|j haar woning niot durft betrokken. Eergisteren z|jn haar door de politie eenigo photographieën getoond van bekende typen uit de diovenwereld, doch iu geen enkele herkende zy den man dien zy doorliet. Inbraak te Rotterdam. Bij den heor J. Scheester, een partioulior, wonende in de Jonkerfransstraat te Rotterdam, is Zondag ingebroken. Do dieven stalen ongeveer f 1000.aan geld en f5000.— in effecten. Het grappige in dit geval is, dat onder de effecten voorkomt een aandeel in de Rotter- damscho Inbraak verzekering-Maatschappij, terwijl de keer S. niet tegen inbraak is verzekerd. Een vliegongeluk. Londen, 15 December. Op een vlucht van Hecdon naar Oxford is heden een eendekker, bestuurd door den luiteoant-ter-zee Parko en met een reiziger aan boord, by Wembley, tengevolge van bet onklaar raken van den motor, uit 50 M. hoogte gevallen. Parke werd op slag gedood, zjja metgezel bozweek weldra. Een registreer-ballon, dezer dagen opgelaten aan het aërologische observatorium vao de universiteit te Pavia, geeft blykens de aavteekening door de xelf- registreerende instrumenten, die sich daarin bevonden, een hoogte bereikt van 87,000 M. Dat is 6000 M. meer dan de grootste hoogte, vroeger met registreer-ballons bereikt. Spoorwegongeluk. Messina, 16 Dec. By een spoorwegongeluk te Gnardera worden 15 personen gedood, 30 gewpnd. Ber]jjn, 16 Dec. Omtrent het spoorweg ongeluk op Sicilië worden de volgende bij zonderheden uit Rome geseind aaa den „Berl. Lokal Ani." „De sneltrein, die 's middags kwart over vjjf van Catania vertrok met twee locomotieven en een restauratiewagen en geheel en al met pleizierreirigors gevuld was, pas seerde het station Mangano met een snolhoid van 50 K.M. en wel, tengevolge van ver keerden wissclsland, over een spoor, waar een goederentrein van dertien wagens ram geerde. Een vreeseljjke botsing volgdo. Het ongeluk heeft zulke groote afmetingen aangenomen, doordat de wagens, die aan den restauratiewagen gekoppeld waren, vol komen te pletter stieten tegen den soliederen restauratiewagen. De sneltrein-locomotief vernielde de goederentrein-locomotief, zoodat beide treinen letterlyk boven elkander stonden. Uit het onderzoek ia reeda gebleken, dat alleen de wissel wachter van Mangano ver antwoordelijk is voor het ODgeluk, daar hy uit onachtzaamheid den sneltrein op het verkeerde spoor had geleid. Toen hy zyn vergissing bemerkte, was het ongeluk uict meer te verhinderen. H|j snelde, toen h|j de ramp zag aankomen, over het veld weg. De dienstdoondo stationchef vluchtte eveneens. Beiden werden door de politie achtervolgd. STORM. Bet licbtschip „West-Hinder" vergaan. De jongste Zuidwester storm heeft het lichtschip West-Hinder", dat voor de Bel gische kust ligt, ten noordwesten van Oostende en aan den weg VlissingonQueenboro doen zinken. Zaterdagochtend is er te Antwerpen een dradeloos telegram ontvangen van het Duitsche stoomschip «Sydney" komende van Bremer- baven, meldende, dat het lichtschip rWest- Hinder" niet meer op zyn plaats lag. On middellijk heefe men toen uit Oostende by een woedende zee een sleepboot nitgozonden om het lichtschip te zoeken. Maar er is geen spoor van gevonden. Toen koesterde men nog een zwakke hoop, dat ds tien man, die zich aan boord der West-Hinder" bevonden, zich hadden kunnen redden in de sloepen. Maar deze hoop vervloog toen de loods van het Ecgelscho stoomschip »Derbent" te Oostende binnenviel. Deze loods had de «Derbent" van Antwerpen naar zee geloodst; wegens den feilen storm kon hy niet naar VlissiDgen terugkeeren en zoo moest hy de reis naar Engeland voortzotten. Van Dover is hy toon naar Oostende teruggekeerd. De loods vertelt, volgens de ,Métropole", het AntwerponBche blad, het volgende Terwjjl hy op de brng van do «Derbent" stond werd plotseling sjjn aandacht getrokken door brandende toortsen, waarmede aan boord der ,West-Hinder" om hnlp gevraagd werd. De loods stuurde de «Derbent" in de richting van het lichtschip, maar de woeste zee be lette hem heel dicht by te komen. Plotseling zag de loods het kleine vuur vóór op het lichtschip verdwjjnen, enkele seconden daarna verdween het groote. Hy merkte verder een schip op, dat een ander vaartuig op sleep hadj een zeilschip of een lichter, dat kon by niet zien. Met behulp van de Morse-lamp word verbinding met het stoomschip verkregen, dat in aanvaring bleek geweest te zjjn met het lichtschip. Het Btoomschip had by de botsing veel schade opgeloopen en luisterde niet meer naar het stuur. Het lukte den loods van de «Derbent" niet den naam van het stoomschip te weten te komen en evenmin of het de bemanning der West-Hinder" aan boord had kunnen nemen. Even later, zoo vertelt de loods nog, ontstak het schip twee rooae vuren, aldus te konnen gevend, dat Let niet langer naar het roer luisterde. Kort vóór dat het groote vuur der «West-Hinder" verdween, had do loods gezien, dat er van het achterschip van het lichtBschip een vuur pijl afgestoken werd. Ongetwijfeld had een dor ongelukkige op varenden nog deze poging gedaan om hulp te vragen. De bemanning der «West-Hinder" bestond uit vyf gehuwde en vyf ongehuwde mannen. De kapitein van het schip, Van Huyse ge- heeten was uit Vlissingon. Behalve de kapitein waren ook nog nit Vlissingon afkomstig de matrozen J. Blom- maert en A. Ghip. Brouwershaven, 15 Dec. De Fransche schoener „Marianne", kapt. Brozoe, van Dysart naar Tr quier bestemd, is op het Nieuwe Zand gestrand en totaal wrak ge worden. De bemanning werd gered en door de reddingboot te Burghslnis geland. Voor de berging der lading kolen werd contract gemaakt met de Coöperatieve Berging-Maat- schappjj. Vlissingen, 16 Dec. Volgens rapport is de lichter „Minnie" opgepikt on wordt deze thans naar Ostende gesleept. Of de opvaren den aan boord zjjn is nog niet bekend. TWEEDE KAMER. (Vervolg van 't Eerste Blad.) Wjj zullen van de zitting van Maandags middag en -avond i og een kor1, resumé go san do tyd ontbreekt ons om f i- uitvoeriger te zjju. Het zjjn nog altjjd algemeene be schouwingen. Verschillende sprekors 'epli- ceeren. De heer Van Dedem (o.h.) vind' dat de finantieele toestand gunstiger lykt don hy is. De hoer Vliegen (s.d.a.p.) bespreekt do Paleis-Raadhuis-kwestie. Spr. sluit zich b|j den heer De Stuera aan. De telkens herhaalde bewering van de rechterzijde in volksver gaderingen, dat het gaat om den Christne, moet by ons weerzin wekken. (Niet alleen b|j u, zegt de hoer Lieftinck). Spr. repliceert op verschillende pnnten. De heer Boodhuyzen (u.1.) spreekt de be wering tegen, als sou do heer Duys niet door de a.r. zjjn gekozen, dit is wel degelijk hot geval. De heer Lobman heeft een nienw woord voor ons uitgedacht: humanisten, maar deze heeren Lobman en Visser zjjn er niet mee verantwoord sich zoo maar uit de hoogte aautealuiteu by de antithese. Zjj zyn mede-verantwoordelyk voor het gifcigo zaad, in de lagere volksklesse gestrooid door do dryvers van de antithese. Spr. critiseert de meeningsveranderingen van den heer Lohman ter wille van de politiek van Minister Talma. Uit zyn rede stippen wy aan, dat hy beweerde, dat het argument, dat de nationale tjjd werd vermorst waarmee «en-den heer Schaper in tweeden termyn trachtte te beletten te spreken by de verzekeringsdebatten een argument voor de vaak was, want ons Paaschreces werd met eene week verlengd, alleen omdat er niets was om over te spreken. Men prikkelt thans echter voortdurend de linkerzijde. Wat de concentratie betreft, do lange rede van den Minister meer nog dan de woede van de Maasbode, was voor spr. een bewys welke waardo men daaraan hecht. De spr. zet vervolgens uiteen, dat, ook als de vryzionigen de meerderheid niet behalen, sij steeds de volle verantwoordelijk heid zullen aanvaarden vcor de oplossing van den politieken toestand, hetgeen vol strekt niet gelijkstaat met de verplichting om de regeering to aanvaarden. De heer Van Veen (e.h.) handhaaft de stelling, dat er obstructie valt to constateeren by de linkersyde en toont dit met een aan tal cyfers aan. Te dezer gelegenheid krijgt spr. het met den hoer Drucker aan den stok. In de avondzitting voortzetting van Land bouw. De motie Doymaer van Twist c.s. inzake de nestvisscheTjj wordt met 33 tegen 32 aangenomen. De heer Helsdingen (s.da.p sproekt over de uitvoering van de steen- houwerswet, terwijl de heer Schaper (s.d.a.p het Kon. Beslui; van 6 Dec. 1912 tot uit voering van een deel der Arbeidswet criti seert. H|j dringt aan op zoo streng moge lijke toepassingen van de bepalingen ook van de Veiligheidswet, ter uitvoering waar van thans een ontwerp-Kon. Besluit bij de Kamers van Koophandel circuleert. De heer De Ylugt (a.r.) bespreekt ook dit laatste concept. De heer Teenstra (v.d.) juicht de plannen van den Minister in 't algemeen toe, en geeft slechts enkele -wen ken ter overweging. De heer Ketelaar (v.d.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1912 | | pagina 5