KLEINE COURANT 'i Vliegend Blaadje voor HeltlerTexel, Wieringen en Anna Poulownom ITo. 4173 Woensdag 6 Februari 1918 4lite Jaargang. 't Vliegend Blaadje p. 3 m. 50 cl., (r. p. poft 75 ct-, bnitenlaed 1.25 Pre- Zondagsblad» 37* 45 '0.75 miënj Modeblad 65 75 (0.90 (Voor bel buitenland bij rooruitbetahng.) Advertenties van 1 tol 5 regels (bij vooruitbetaling) 30 cent, Elke regel meer6 Bewija-cxemplaar24 Vignetten en groote letter» worden aaar plaatsruimte berekend. Intsro— Telefoon 50. Vereohijnt Oinodag- on Vrijdagmiddag. Uitgever C. OE BOER Jr., Halder. Bureau Koningstraat 29. inttrc. Telsf. 60, Tweede Blad. Aganda. Ongelijks Bioscoop-Voorstellingen, Kanaalweg. 4 Febr. Llefdadigb,-Voorstolling door T.AV.E. Opvoering van „Het Erfdeel". Casino, 8 uur. 4 Febr. Concert van het Stafmuziekcorps der Kon. Marine. Tivoli, 8 uur. 9 Febr. Ver. „De Dageraad". Openb. verg. Spr, H. Schutjes. Casino, 's mor. 10 uur. UIT HET BUITEN LARD. De Dnitsehe Rijkskanselier heeft in den Rijksdag een motie van wantrouwen in zyo beleid, opgeloopen. Duitschland of beter ge zegd Pruisen is nog altijd bezig om op eigenaardige wijze het destijds veroverde Polen te „germanisecren". 't Heeft al wat moeite geko6t. Maar de Polen zijn taai, Een Pool mag in Polen b.v. geen land koopen eon Pruis wel. De regeering werkt het aan- koopen van Poolsch land in 't groot door DuitscherB in de hand en verdrijft aldus de Polen van erf en haard. In het Pruisische Huis van Afgevaardigden hebben de Polen al zoo dikwijls togen deze onrechtvaardigheid geprotostoord. 't Heeft nooit geholpen. Duitsch land gaat door. De Polen trachtten nu eens een uitspraak van den Rijksdag te kragen. De Rijkskanselier liet boodschappen dat de Rijksdag hier niets mee te maken had. ,,'tWas een zuiver-Pruisische aangelegenheid". De motie van afkeuring in het beleid in deze zaak werd aangenomen met 213 tegen 97 en 43 blanco. Centrum, Polen en socialisten gingen samen. De Rjjkskaneelier echter, die opzettelijk niet in de vergadering van den Rijksdag was, Zal de motie kalm naast zich neerleggen en nietB veranderen. Manr prettig zijn zulke" kaakslagen toch niet. Het Eugelsche Hoogerhuis heeft de Home- Rule-wet voor Ierland mot overgroote meer derheid verworpen, zooali te wachten was. Beteckenis heeft dit echter niet. Regeering en Lagerhuis kunnen later toch hun zin door drijven. De Unionisten van UlBter, die zich zoo fel tegen de wet gekant hebben en spektakel hebben belocfd hebben ondanks alle krachten die zij inspanden bij een tusschentijdache verkiezing te Londenderry een zetel verloren. De Nationalistische voorstander der Home- Rule zegevierde met 2699 stemmen tegen 2642 op den Unionist. Deze verkiesing heeft onder de tegenwoordige omstandigheden wel eenige beteekenis. Dat de fel-bestrijdende partij oen zetel verliest in dagen van strijd is teekenend. Er komt nog bij dat de meerderheid van de vertegenwoordiging van Ulster nu nationalistisch geworden is17 tegen 16. Br is by de verkiezing natnnrlyk hier en daar wat geschermutseld gebotBt en gechargeerd. Turkije wordt wat Tripolis betreft door Italië heel solide behandeld. Maar omge keerd nu ja. De Italiaansche gezant te Konstantinopel deed by de Porte opnieuw krachtige stappen voor het terugroepen der Turksche troepen die nog in Cyrenalka zyn op dat de eilanden, die door Italië bezet zyn, kunnen worden ternggegeven. Tusschen Duitschland en Engeland is in do laatste tijden de verhouding wel verbeterd. Zoo wees, op het verjaarfeest van den Dnitschen Keizer in Londen gevierd, de ambassadeur Lichnouosky op het streven van don Duitschen Keizer om de vriendschappe lijke betrekkingen met het machtige, ver wante volk vad Engeland te bevorderen. Vooral in de laatste maanden, zoo zeide hy, had de Keizer het als zyn plicht be- sohonwd, in overeenstemming met de met Doitschland verbonden en bevriende Brit- scbe regeering te arbeiden tot behoud van den vrede in Europa. Ook in de toekomst zullen de groote mo gendheden trachten eventueele quuoBties tot een gurstiga oplossing te brengen. Er be staat dus gegronde hoop, dat de ambassa- deursconferentie zich ook verdor voor zijn taak berekend zal betoonen en dat zij zal leiden tot het gewenschte doel, nl. het be houd van den vrede in Europa. Men tracht de betrokken staten tot ge matigdheid over te halen, ten einde verder bloedvergieten te vermijden. Dit laatste trekt nu de aandaoht, waar een dag later Reuter uit Parys meldt, dat de vertegenwoordigers der groote mogendheden een laatsten belangrijken stap deden by alle regeoringen, by het Balkanconflict betrokken, ook by Roemenië, om hun aan te raden het hervatten der vijandelijkheden te vermijden. Zy wezen er op, dat de Tarksohe nota kan diesen als grondslag voor het hervatten der onderhandelingen. Alle hoop is nog niet gevlogenmen meent, dat de vijandelijkheden nog zullsn voorkomen worden," dat waren de tijdingen Zondag en Maandag. Op 't oogenblik, dat wy dit schrijven (Maandagavond), kan de stryd al hervat z}jn wellicht dat we in de Ochtendbladen nog iets kunnen mede- decleD. Natuurlijk is men van alle partyen „bereid ten oorlog", dat hoort er zoo bij. Uit Turkye leien we een berieht ongeveer in dezen geest„De vijandelijkheden zullen horvat worden wellicht, maar slechts voor don vorm. De nieuwe Turksche regeering kan zmaar niet alles toegeven, dan zou 't land geen goeden indruk geven. Maar 't zal gauw gedaan zijn, want de Turken kunnen niet anders doen dan op alle punten toe geven." Een vleugje hoop schittert misschien nog voor de Turken. Er wordt weer eens bericht, dat xy van een Duitsche Bank een voorschot van zooveel duizend ponden kreeg. Maar geld daarmee is de Porto al zoo dikwijls bl|j gemaakt zonder dat ay het kreeg. Keizer Frans Jozef zond eon koerier met een eigonhandig geschreven brief naar St. Petorsburg; Wat die wel bevat Wellicht staat hij in verband met den huldigen ge spannen toestand en wordt er ontspanning deer teweoggebrasht. Van het oorlogsterrein. Men schrijft aan de „N. Rott. Ct." uit Tajorloo, d.d. 20 Januari Hot niouwo jaar hier 14 Januari by ons heeft nog geen vrede gebracht. In tegendeel, er zijn de laatste dagen steeds meer troepen gekomen. Volgens geruchten zyn zy voor Adrianopel bestomd, en sou hier slechtB het oogenblik worden afgewacht, dat de onderhandelingen worden afgebroken. Ook eenigo hospitalen kregen reeds bericht, zich voor vertrek gereed te houden. Er zyn nu 12,000 man 3 regimenten in on om Tejorloe genesteld, on alles wat huis is, of daarop ljjkt, is in beslag genomen. Ik heb reeds eerder opgemerkt, verwond is do Bulgaarscho soldaat allerminst: hy heeft al zoo dikwijls onder den blooten hemel moeten slapen, by vindt het best mannetje aan mannetje op den harden vloer te liggeD. Overdag is hy ook weinig thuis, doch zwerft langs de modderige straten, om hier of daar wat snoopgoed, of oen stuk Banica te koopen, een mengsel van vleeach met doeg, dat steods warm wordt verkocht. Het middagmaal de soep die in pannen voor 10 personen wordt rondgedeeld, eet hy ergens op een stoep gehurkt op straat op. Een aardig gezicht is het, de soldaten 's avonds om 8 uur in de straten te zien verzamelen. Zij staan dan allen in 't gelid, de taptoe wordt geblazen, daarna wordt er door de ouderofficieren geboden, het hoofd ontbloot, ieder maakt oen kruis on de muziok speelt eon koraal. Na het gebod wordt de Maritza gespeeld, een driewerf hoera-geroep, en men gaat uit elkaar. Eu de stemming blijft goed, ofschoon het karige soldij 1 franc por maand nog steeds Diet is uit betaald. 't Sohynt, dat de wapenstilstand goed heeft gedaan, want de soldaten zien er beter uit, dan toen wy hier kwamen. Zoo zag ik het 11e regiment, na een marsoh van 32 kilo meter, hier aankomon, en kranig stapten zy op huune sandalen door de stad. Dit regiment, dat ongeveer 4000 man sterk was, heeft org van de cholera geleden," 600 zijn er by Tsjataldzja daaraan gestorven, terwyl de Turksche kogols hen een 400 man hadden gekoBt. En vraagt men nu, of er wat tegen hunne ziekte gedaan is, dan is 't antwoord ontwijkend. Er waren zoowat geen medicamenten, er was geon verpleging, de meesten der cholera- lijdera by Tsjataldzja men spreekt van 10.000 zyn dan ook in 't veld gestorvcD. en daardoor is de epidemie beperkt gebleven. Gisteren was 't de heilige Jordaansdag. In grooten getale stonden de troepen om een fonteintje om 't marktplein opgesteld voor aan het 24o regiment, mot doorschoten vaandel. Dit is hot regiment, dat zich in den slag by Bunar Hissar zoo bijzonder heeft ondorschei- deD. Tegen 10 uur, na afloop van de mis, kwamen generaal Sarajof en eenigo stafoffi cieren, gevolgd door een twootal priesters in misgewaden, met groote schalen gewijd water, en werden naar alle zjjdea de troepen ge zegend. Het water in de fontein werd daarna gewijd en met een défilé der troepen en muziek en zang van eenige soldalen, was de plechtigheid ten einde. Oad en jong verdroog zich daarna om deze fontein, ten einde hoofd en aangezicht met dit water te bevochtigen. Tot laat in den avond klonk het eentonige geluid van de gayda (een soort doedelzak) waarop op straat of in de hnizeD, door de soldaten werd gedanst De vijandelijkheden hervat! Konstantinopel, 3 Febr. Do vijandelijkheden 'zyn hodeDHvoDd klokke zeven uur horvat, zoowel by Tsjataldja als Adrianopel. By Tsjataldja vond eon schermutseling plaats. Adrianopel wordt weer gebombardeerd. NIEUWSBERICHTEN. HELDER, i Februari. Loop der bevolking 1912. In het overzichtstaatje in het eerste blad staat als aantal vertrokken personen 3073 m. 1267 v. totaal 3340dit moet zyn 4840. - Hr. Ms. „Heemakerck" is Zaterdag (niet gisteren zooals ia het Eerste blad staat vermeld) te Napels aangekomen. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantser- dekschip „Zeeland" onder bovel van den kapitein ter zee W. Houwing 1 dezer te Guatemala aangekomen. - De heer C. Giltj es, van hier, heeft te Delft met gunstig gevolg examen afgelegd als civiel-ingenieur. In de gisterenavond gehouden leden vergadering van de R.-K. Kiesvereeniging Eendracht", is in verband met de a.e. periodieke aftreding van leden voor den ge meenteraad met meerderheid van stemmen candidaat gesteld de heer W. C. van Breda, aftr. lid. Multatuli-avond. De afdeeling Helder van de Vereeniging „De Dageraad" zal Vrjjdag 28 Februari a.s. een Maltatuli-avond houden met mej. Jo vu den Bergh, van den Haag, als spreekster. Symphonie concert. Naar wjj vernemen waoty het muziek- minnende publiek den 21sten dezer maand een prachtigen avond. Op aanvrage van den Heer Dr. Groenendijk verklaarde het gehoele Stafmusiekkorps, onder directie van den Heer A. L. Hazobroek, zich bereid een symphonie- concert te geven, terwyl bovendien nog de vereerende on geheel belanglooze medewerking is toegezegd van Mevrouw Heeris von Saher, uit Businm, (zang) en Mej. R. Ko?k, uit den Helder (piano), welke het eerste klavier-concert van Beethoven cal speleD, begeleid door het geheele stafmuziekkorps. Vermelden wjj nog ten slotte, dat de heelo opbrengst zal strekken ten bate van Oen gehuwden tuberculoselijder in deze ge meente, wulke dringend moot opgenomon worden in een sanatorium, dan zal zeker dit eeneert deer velen bezoekt worden. Toonkunst. Het vierdo concert in dit seizoen, door de TooDkunst-afdeeling alhier, zal gegeven woi den op Donderdag 20 Februari a.s. in „Casino' Het programma vermeldt als hoofdnummer „Jubel Cantate" van Weber, voor soli, ge mengd koor en groot orkest, alsmede een Ouverture van Mozart en de „Afscheids- Symphonie'' van Haydn, ten slotte eon sopraan-solo met orkost-begeleiding. Voor dit concert zal de orkest-afdeeling belangrijk versterkt worden door H.H. musici der Kon. Marine-Kapok Door de leden der afdeeling alhier zal het wel op prijs gestold worden dat hun bestuur zooveel on zulke belangrijke concerten dit jaar organiseert. „Pro Patria". Deze Gymnastiek- en Exercitievereeniging gaf Zaterdag eene feestelijke vergadering in „Casino" met medewerking van de adspiraDten- klassen A, B en C, de meisjes- en dames- afdeeling en de heeren-afdeoling A on B. Het was dus een programma, aan afwisseling rijk, wat ons word aangeboden en er was behoeven wy dit nog te zoggen? veel belangstelling. Do adspiranten-afdeeiiogen werkten aan het rek, de barren, en gaven vrije- en staaf- oefeningen, de meisjes-afdeeling kwam met een nummer stok-oefeningen uit. De damos zwaaiden de knotsen op een zoer gracieus© on rhythmische manier, terwyl de heeren interessante nummers gaven aan do ringen i de tremplin-barren. Een voordracht vóór de pauze„The four bobbios", bleek door twee jonge dames te worden uitgevoerd het werd niet opgehelderd of men elke jonge dame dubbel telde dan wel of hier eeno vergissing bestond in de telling; hoe het zy, de twee voordraagsters waren elk voor zich aantrekkelijker dan 4 bobbies tezameD, on in zoover was het een goede ruil. Er' was nog wat officieelerigs voorafgegaan, hetgeen wy, volledigheidshalve, moeten vermelden. Da Voorzitter, do heer J. Dry ver Jr., hield n korte toespraak en verheugde zich in de groote belangstelling, doch drong tevens aan op het steunen dar vereeniging, hotzjj als lid of als donateur. Verder sprak hij nog eenige woorden over het verband tusschen onderwijs ea lichaams oefening, Wandeling in den Helder In hot Bouwkundig Weekblad van 1 Febr. 1.1. treffen wy ondor boveostaanden titel een opstel aan van de hand -van onton plaats genoot don heer A. J. Salm, bouwkundige. Het artikel, dat door een aantal zeer goed geslaagde plaatjes was geïllustreerd, gevon wy hieronder oon plaats. Wie naar den Helder komt, kan, als hij zich haast, nog wat schilderachtige oude huisjes zienzy liggen echter niet zoo voor de hand, hy moot zo zoeken en daarbij een goed opmerker zyn, ik zon zeggen hy moet van Architectuur en Schilderkunst boide eenigormato kennis hebben. Sic transit gloria mundis] de vermaarde stad Helder, naar buiten zoo bekend, is in zyoe eigen wallen nu slechts oen buurtje. De geheele wyk draagt sporen van syne oudheid; nochtans is het nn byr.a geheel ernieuwd, het ie alsof in het nieuwe aan- zion het oude aan alle kanten omgewerkt se. Aan dezen spaarzamen goest van omwerken heeft ons geslacht niet algeheele schuld, de oudjes hebben 100 jaar geleden het slechte voorbeeld roods gegeven; maar het zij ge zegd, wy zyn dezo periode gelukkig voorbij en met den tyd is ook dat kwaad vordwenen. In de laatste 40 jaar is het oude gaandeweg vernieuwd. Niomand wijst do loeken op al het schoone, dat wy architecten en schilders or in zien, wat bepaald onze fout is; anders zouden deze menschen het oude sparen. Sprak dit maar wat meer sooals de oud heden in Hoorn doen, U weet dat daar zulk vernielen niet gebenrt, wat my een bewijs is dat do kunstzin onder de menschen niet te loor is geraakt. Voor de arohoologen is dat dus een be treurenswaardig verlies, m. i. ware het nog beter de geheele wyk te slechten dan dit langzame proces, waar het aanzion van oud en nieuw tegen elkander vloekt. Maar we zyn in hst Nieuwodiep, waar niet voel om gaat, al telt het zielental toch over de 27000. Eenige ran dezulke, die ouder de ge bouwtjes of liever onder de bouwfragmenten to groepseren waren, heb ik het genoegen nit myn schetsboek aan U voor te leggen; op het stratenplan zyn ze her- on derwaarts verspreid, waardoor er van eene geregelde wandeling door de „Altstadt" geen sprake kan zyn. Vooreerst oen specimon van eene onvervalschte woniog by de Hoersteeg No. 60. Hot is een visBoherwoning, ruim in do bijplaat sen, bckrompon in de eigenlyko woonruim ten de gevol drukt juist uit wat men er achter zoekt, de gedrukte kozijnen geven eene uiting van do benauwde kamor-keuken, en het topgeveltje doet hetzelfde met een daarachter liggende vliering, waar 's mans droogzolder i*. In atyl en ornamentiek is het een welgeslaagd front, ook in zyne pro fileering on kleur. Een tweede en laatst exemplaar is er in de oude Korkatraat No. 7 nog te vinden; de gedachte is hetzelfde, de profileering is fijner, zooals men het niet beter wensoht; de geledingen van het lijst werk en verdere uitsteeksel zyn hier bekeken op hoogte van hot oog van een voorbij ganger op middonstraats. Algemeen is het stroven naar eon koepelvormigen kamer- bouw op de hoeken der strateD, ook wel midden in do straat. Deze vorm was in 1640 mogelijk, omdat de kleine steentjes wel tot den openbaron straatweg behoorden, maar daarop allerlei uitbouwen en houten stoepen van de huizen toegelaten waren. De koepelvorm in zyn gevel uiting gevend, doet denken aan de strakke lynen in de villa-architectuur van den jare 1900 tot heden. Zulke geveltjes kenmerken zich voor lage begane grondverdiopingen en houten top gevels. Deze burgerwoninkjes waren ook wel pak- sohuron; een bepaald winkel-karakter is nergeDS 4e bespeuren, hoawol in verschei dene huisjes, tot die groop bohoorende, win keliers wocen. Boter zyn deze bouwers ge slaagd met hanno dakvormen, allereerst in de verhoudingen, dan met de topgevels. By samengestelde dakvormen zyn meer malen de schildmuron tusschen zadeldakon van ongelijke hoogten, van windveeren voor zien en van wol gekozen uitsteeksels, welkor teekening zeer goed voldoet. Het komt ook wel voor, dat een aaneengesloten rij gelyk- hoogo houten topgevels aangetroffen wordt; by geen dezer wateren de zakgoten naar de straat af, die goten geven al hun wator op lagere dakgedeelten, achter de huisjes, zoo ais in de Smidstraat een voorbeeld te vin den is. Zy dateeren allen tusschen do jaren 1612 en 1760. Van de meeste beziensw&ardigen moot gezegd worden, dat zy in vervallen staat zyndie echter op de Breostraat No. 14 en eon huis op den Hoogen Dyk by hot Stadhuis zyn in den besten staat. Er zijn ook topgevels van circa 25 jaar geloden; blijkbaar door den vorm aangetrok ken hebbou eenige bouwers die antieke top gevels willen copieeron o.a. in dc Pijlsteeg No. 4. Zy zyn echter niet geslaagd, omdat er to veol constructieve fouten begaan zyn. Tot de groep steenen gevels behooronnog zeer vele, ongeveer van denzelfden tyd van slichting, minder goed bewaard en verminkt. Sommige pryken met jaartallen als 1647, 1660 o. a.zy zyn meestal in Friesche steen opgetrokken. Vrijwel allemaal voorover hol lend, maken zy daardoor een minder goeden indruk dan huu houten broeders. Of se or goed hebben uitgezien in hun ugd ja zoer zeker; onderaan sober van conceptie, boven in den top met uitkragende bandeD, voorsprongen op contóles en een sloitmotief van een gedrukte boog of dok- lijst in gehouwen steen. De afwezigheid van trapgoveltjeB viel my op en gaf mij een ;be- wys, dat onze vaderlaadache bouwkunst zonder dat bekende motief ook heel best tot uiting kan komen. De bardgrauwe topgevels voldoen boter tegen de dreigende, altoos hier heerschende luchten, dan die welko in gele steen zyn. Een ongoschonden exemplaar, is jammer genoeg hier niot te vinden het kan ook wel niet anders, het metselwerk is to licht, 0,18 M. dikverder doet de tand des tyds het overige. De geest van herbouw bestond ook niot, zooals wjj dat verstaan bij oude monumenten, en het verval greep nog sneller om zich heen door het onoordeelknndig uit breiden van die gebouwtjes. Hot behoort niet tot myn verslag te be schrijven, hoe die verbouwingen er uitzien het is niet te gelooven als ik U sou vertel len, hoe hier de Vandalen aan het werk zyn geweest. Hot lijkt wel of niet de ambachts lieden, maar de eigenaars zelf opgetreden zyn als uitvoerders. Een paar voorbeelden hoe steenen gevols uitzagen, laat ik hier volgen uit de Bree- straat No. 86 en 40 en de Langestraat No. in 40. Ook nog een gevel buiten verband der beschrovenon uit de Middenstraat No. 80 met Baroc motieven. Niet allen de silhouetten doen zich voor het oog aangenaam voor, doch ook de straat breedte in verhouding tot die gevels, en het geheel wordt verhoogd door het schilder achtige cachet dat deze eenvoudige gebouwen hebben. Alles heeft hiertoe mee gewerkt; het ge boomte hier en daar is forsch, terwyl de huizen laag zyn, de perspectieven zyn gun stig omdat er zooveel erven zyn en de slop pen msken dat er veel menscheogroepen zyn met of zonder bezigheid, terwyl de kleur schilderachtig is als men naar de bochten der straten en stegen het oog wendt en de zon even aohtor een wolk te voorschijn komt. Wanneer men nu weer terug is in Nieu- wediep, dan is het uit met al die bekoring. Als men daar verbetering in wil breDgen dan t ieder architect wel hoe in het algemeen stadsschoon bevorderd kan worden her haling is dus overbodig. Op sommige bruggen in de nieuwe stad is het vergezicht byeondor aantrekkelijk, in het nieuwste gedeelte is over het algemeen genomen alles lecljjk te noemen. O eer de architektunr van die gevels moot ik opmerken, dat die my niet bevallen door hun gomis aan karakter, en om daarin verbetering to brengen zou ik de heeren timmerlieden willen voorslaan een wandeling te maken in de oude buurten. De huisjes daar hobbon niet meer gekost n die, welke by dozynen naast elkaar in de lange straten van het nieuwere gedeelte in een korten tyd verryzeD, en wier schoon- heidswaarde zooveel minder is dan die der oude woningen. Zyn de bouwers van de con sequenties der oude eenvoudige samenstel lingen good doordrongen, dan kannen ze probeeren wat er van de huisjes met mastiek- daken en de pautcrigo aanbouwtjes aan die perceeltjes te componeoren valt, om een huisjd te bouweD, dat buiten de goede biu- nenverdeeling ook uitwendig aan het oog voldoet, want bouwen is niet samenflansen van houten kozijnen met baksteen, maar hot is een der zeven schoone kunsten, en de be oefenaren hebben een opleiding van jaren loodig om deze muze naar bohooren te dienen-. weder wilden aannemen, te groot werd ge acht in verhouding tot de vermindering werk, welke als gevolg van den strijd in eersten tyd to wachten staat. Er werd besloteD, dat de besturen en het stakingscomité zonden trachten, nogmaals in overleg te (reden met hei bestuur vau de Amsterdamsche Drukkers vereeniging. Er zulleu thans voorloopig slechts 58 werk lieden niet aan den arbeid kunnen gaan, van welke er nog 10 na verloop van een week werk zullen vinden. Voor do overblijvende 43 zullen de patroons hun best doen, dat zij hier of elders zoo spoedig mogelijk geplaatst worden. Om dit te bevorderen zal overwerk achterwege blijven en zal geen Amsterdamsch werk in do provincie worden gemaakt. Den werklieden werden vier vrye dagen por jaar toegezegd. Voor werk op Zon- en feestdagen zal 125 procent extra worden betaald. Deze voorloopige overeenkomst geldt tot 1 Februari 1914. IJmuiden, 8 Februari. Afscheid. Door de gemeente-autoriteiten en de schoolcommissie werd deze week af scheid genomen van den heer J. v. d. Hoeve, die ongeveer 40 jaren hoofd der school was en nu met pensioen ging. Verschillende souvenirs werden den scheidenden hoofd onderwijzer aangeboden door het personeel, de leerlingen en bekenden. Binnengesleept. De stoomtrawler „Peter D." word met gebroken roer hier binnengesleept. Vischopbrengst. De vischomzet in Januari heeft f 78.467 meer opgebracht dan in dezelfde maand van het vorig jaar. f671.448 in 1912 tegen f744.916 in dit jaar. De stranding te Scheveningen. Duizenden porsonon zyn Zondag naar Schoveniogon getrokken om naar den daar gostranden schoener te gaan kijken. Do staatsspoorstoomtram alleen vervoorde 10,000 personen naar Scheveningen. Ongeveer 4 uur gingen drie mannen van de bemanning hand aan hand door de see naar het schip; zjj bleven geruimen tijd aan boord. Over het afbrengen van het schip door de Berging-Maatschappij wordt onderhandeld. Gouden jubileum. In den Hoorn op Texel heeft de heer Jacob Duinker eergisteren zyn gouden jubi leum gevierd als diaken by de gemeente van Doopsgozinden. Eenige predikanten, die vroeger in den Hoorn hebben gestaan en den heer Duinker in zyn ijver hebben go- kend, waren voor het feest overgekomen. Den jubilaris, die thans aan doofheid lijdt, word eon kerktelefoon geschonken. De typografenstaklng te Amsterdam geëindigd De typografenstaking, die ruim 700 man omvatte, is gisterenavond beëindigd, doordat de werklieden, de voorstellen aangenomen hebben welko de patroons hun hadden go- daan op 31 Januari j.1. en waarbij 4/i0 van do zetters een uurloon van 26 cents, den drukkers van 27 cents en den machine- zetters van 30 cents wordt toegezegd. Do werklieden namen deze voorstellen aan met 890 stemmen voor, 131 tegen en 8 in blanco. (De arbeiders beneden 18 jaar stemden niet mee.) Het voorstel van de patroons, d.d. gisteren was te voren verworpen, omdat bet aantnl stakers, dat de patroons nist onmiddellijk Iets nieuws. In het Weekblad van den Nederl. Bond van Gemeente-ambtenaren komt een adver tentie voor, waarin een secretarisbetrekking te koop wordt gevraagd. Een nieuw automatisch geweer. In het Amerikaansche leger worden thans proeven genomen met een nieuw automatisch goweor, waarmeo 652 schoten per minuut zouden kunnen worden afgevuurd. Een aanslag? New-York, 8 Febr. De sigarenkoopman Bernardo Herrodo vond gisteravond een pakje in do vestibule van zijn woning en gaf het aan zyn vrouw; toen deze het be gon open te maken had een ontploffing plaats. Mevrouw Herrodo werd gedood, haar man en joflrouw Fughmann die by Herrodo in huis woonde werden ernstig gekwetst. Daar mejuflrouw Fughmann werkzaam is in een dameskleermakery, waarvan de werk sters stakeD, on zy weigerde zich bij de staaketers aan te sluiten, gelooft de politie, dat de bom door de staaketers gezonden is. De Fransche jury. Wy deelen hior meermalen vonnissen mede, waaruit bleek op welk een eigenaardig stand punt de Fransche jury staat tegenover de z.g. crime passionnel. Een vrouw sohiet haar ontrouwen echtgenoot dood: wordt vrij gesproken. Een arbeider mishandelt uit jaloezie zyn vrouw: wordt vrijgesproken. Als tegenhanger daarvan verdient thans vermelding het vonnis gewezen door het assissenhof te Versailles in de moordzaak- Clerc. Eenige maanden geleden kwam bet echtpaar Clero 's avonds uit Parys te Sèvres thuis. Ia don tuin word mijnheer vermoord door tweo lieden op aansporen van mevrouw. Do beide handlangers syn veroordeeld tot tien en twaalf jaar dwangarbeid. Mevrouw Clerc tot tien jaar tuchthuisstraf. Soms veroordeelt dus do jary ook in snlke gevallen, merkt de „Figaro" scherp op. Het is goed, dat het publiek dit weet, en dat de eehtgencoten zich rekenschap ervan geven. Er is hier echter een verschil. Mevrouw Clerc heeft de daad niet zelf verricht, zy heeft huurlingen in dienst genomeD. Om niet veroordeeld to worden, moet men de moeite imen, het "zaakje zelf op te knappen. Niettegenstaande de roerende pleidooien heeft do jury zich niet laten vermurwenzy veroordeelde, hoewol een dergelijke misdaad gewoonlijk den vrijgesproken beschuldigde een zekere huldiging verzekert. Geheimzinnig. Vrijdagmiddag te ongeveer vier uur hoorde de conciërge van een woning in do rue Danphine te Parys, plotseling een rauwe gil. Hy snelde zyn loge uit en de trap op en vond daar een man, die het gelaat bedekt hield met zyn handen en voortdurend riep: „Help my, help, ik ben blind". Een vrouw, die een verdieping hooger woonde, kwam oveneens naar beneden geBncld en herkende den man als een looper van 't „Crédit lyonnais", die een oogenblik te voren bij haar was geweest om een informatie. Op de trede, waar de man zat, lag peper, vermeDgd met enkele naalden en eenige treden lager een geopend zakmes. De kantoorlooper werd door de inmiddels toegeschoten buren naar eon nabijgelegen apotheek gebraoht, waar hem de oogen werden uitgewasschen. De politie, dio onmiddellijk met het gebeurde in kennis was gesteld, Dam den man mede naar het burean van politic, waar by onmiddellijk in verhoor werd ge nomen. Hij vertelde toen, dat bij voor do bank, by welke by in dienst was, dien middag ODgeveer 40,000 fres. geind had. Hy wilde zich daarop naar de bank terugbegeven, maar kreeg toen plotseling den inval om by een bewoonstor van de rue Dauphino een inliohting te gaan inwinnen. In Augustus j.1. was hy d.1. b|j do afrekening op hot kantoor 1000 fres. to kort gekomen. Hy veronderstelde, dat do kassier van eon der kantoren, waar hy geld had goind, zich vergist had, maar kon dat niot bewijzen. Nu had by op 15 Deo. een briefje ontvan- Smd, onderteekend „Mme Doudiès", rue auphino 40", waarin hem word medogedoeld, dat hy aau het opgegeven adres inlichtingen kon bekomen omtrent de 1000 fres., dio hy indertijd had vermist. Hij had destijds van den brief geen notitie genomen, maar nu hy Donderdag j.1. een zelfde schryven had ODt- vangen, besloot hy sich eens by Mme Doudiès te vervoegen. Deze verklaarde echter van de briefjes niets to weten. Eenigszins onthutst was hy toon weder naar beneden gegaan. Aan de tweede trap echter kreeg hy plotseling een duw in don' rug en voelde hy eon stekende pyn in de oogen. Men had hom nl. een handvol popor in het gezicht geworpen. Toen hoorde hy aan zyn oor fluisteren: „Geen woord of ik gebruik het mes". Hy voelde dat zyn portefeuille doorzocht werd en hoorde toen zich verwijderende schreden. Of hy door één persoon of door meer was aangevallen, had hy niet kunnen "en. Mme Doudiès, die intusschen ook op het commissariaat was ontboden, legdo verkla ringen af, die totaal afweken van die van den kantoorlooper en daar deze bovendien telkens met zichzelf in tegenspraak kwam, begon men aan do waarheid van zyn verhaal te twijfelen en besloot men hem voorloopig maar aan te houden, tot eeu verdor onder zoek meer licht in de zaak zal hebben ge bracht. Laatst* berichten. De Oorlog. De oorrespondont van het (Nieuws van den Dag" seint aan zijn blad, dat Skoetari door de Montenogrijnen ingenomen is. Uit dan Omtrek. - 0 Texel, 3 Februari. Da laatste bijeenkomst in dit seizoen van it dorpsnut „Neptunus" had Zaterdag plaats en was druk bezooht. Op keurige wyze ver tolkte de heer J. do Jongh, Cremers novelle De Reohte Jozef" en deed daarna de aan wezigen schaterlachen om de dolle kluoht „Eon fietstocht van bootsman Arie". De go- vierde spreker had een ongekend succes. Daarna voerden 5 heoren 't blijspel „Een sollicitant-roorzangor" op. Dit stukje word zeer verdienstelijk gespeeld. Groot succes verwierven ook elf jonge dames met 't singen ,,'t Is Neerland dat ons toebehoort". De groep aan 't slot, belicht door magnesium licht, was zeer mooi. Tot slot werd vertoond n wedatryd in 't reciteeren", een klucht die een hartelijk gelach verwierf en ook luid werd toegejuicht. Als gewoonlijk besloot een bal 't laa'ste Nut In de verloopen week vingen de garnalen- visschers van 200 tot 400 K.G. garnalen per schuit. De prys was 15 k 20 ets. per K.G. Slechts 1 baal wulken werd or aange bracht, die f 7.gold. Even als wel elders in sommige kerken wordt aangetroffen, is hier in de Doopsgez. kerk te den Hoorn ook eene telefonische installatie aangebracht, om hard-hoorenden in de gelegenheid te stollen op hun gewone sitplaats de preek te kunnen verstaan. De match gisteren tusschen de militaire voetbalclub van Helder en Texel I op 't sportterrein naby den Burg gespeeld, had tot uitslag dat de militaire club overwon met 9—2. Evenwel knnnen beide clubs 'n zeer mooie overwinning boekeD, omdat 25 ets. ontréa werd geheven ten bate van een zoor loffelijk liefdadig doel. Eere aan allen, die zoo 't nuttige aan 't aangename weten te pareu I Wieringen. Zaterdag en Zondag gaf „Harmonievoor volle zalen haar uitvoeringen voor kunst lievende leden. De muzieknummers zoomede het tooneelspel „Dertig jaren of hot leven van een dobbelaar", worden uitgevoerd zoo als we dat van „Harmonie" gewoon zyn. Het waren weor recht genoeglijke avondeD, dio door een prettig bal werden besloten. Voor de lichting 1914 der Militie zyn alhier 21 jongelingon ingeschreven. Maandag beeft de wijkverpleegster van het „Witte Kruis", zuster Grüske, haar taak alhier aanvaard. Wy vertrouwen dat de nattige arbeid van de wijkverpleegster ook ia onze gemeente zal worden gewaardeerd en dat binnenkort zal blyken dat het „Witte Krnis" hierdoor ineen werkelijke behoefte zal hebben voorzien. Anna Paulowna, 3 Februari. Op de eerste eierenveiling der V.P.N. te Anna Paulowna werden aangevoerd 1276 eieren. Hoogste prys f 5 40, laagste prys f 4.65. Voor de vacante botrekking van ondor- wyzeros aan school 1 hebben zich 17 sollici tanten aangemeld. Met ingang van 28 Februari a.s. is de heer Jb. Stammes, alhier, benoemd tot dijk graaf van don Anna Paulowna-polder en op den denzelfden datum is hem eervol ontslag verleend als heemraad van dienselfden poldor. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer M. Deneys, is aangesteld als arbeider-wissel- wachler te Purmerend. Donderdag, 30 Januari, werd In Veerburg, vanwege 't Dep. van 't Nut, eene vergadering, met dames gehouden. Ondanks het ongunstige weder was de opkomst zeer goed. By de opening der vergadering heette de voorsittor, de hoer J. Blaauboer, do aanwezigen harte lijk welkom, waarna de notulen werden ge lezen en goedgekeurd. De heer K. L. van Gerkem had voer zyne lezing gekozen

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1913 | | pagina 1