„T.A.V.E.N.U. Bioscope-Theatre. „Consumapudding". Ondervinding Is Je beste Leermeester. DE KLEINE WINST. De loerende Dood. OPENBARE VERKOOPHUI R. A. B. Oosterhuis, voorloopig geen spreekuur. Plastenveilmg. Verkoophaal a. d. Loodsgracht. OPENBARE VERKOOPING Notaris STAMMES wmismt ie FEinu m OUDKERK v. PRAAG. Marine en Leger. Ri By beschikking van den minister van oorlog ad interim minister van marine ia de benoemde luitenant-kolonel dei mariniers E. Berdenis van Berlakom, met G Maart, eervol ontheven yan zijn plnatsing in de directie der marine te Amsterdam en beiast met het bevel over de afdeeling van het korps mariniers te Willemsoord. Aan den adjunct-machinist W. J. Stefels, dienende bij het eskader in Oost-Indië, is op zyn verzoek een eervol ontslag uit den zeedionst verleend. Metingang van 1 Maart is pensioen verleend aan den opporschippcr H. Vergragt, ann den schipper j. Mnrteyn, aan den bootsman l. Haar.er en aan de torpedisten-majoor J. O. Logeman en B. J. Frnnchiraon, zoomede aan den schryver-inajoor J. P. Giltay en aan den sergeant-stoker A. Zandbergen, allen van de Kon marine. Stoomvaartbariohten. st001ivairt-MAA.tsciu.ppu Nederlaüd. Floros, thuisreis, passeerde '21 Febr, Perim. Nias arriv. 20 Febr. van Amsterdam te Sabang. Vondel, uitreis, arriveerde 21 Febr. te Singapore. Krakatau arriv. 22 Febr. van Java te Amsterdam. Rembrandt, thuisreis, vertr. 22 Fobr. v. Singapore Sumatra,thuisrei»,is21 Febr.Pointdeüalle gepass. Timor, thuisreis, passeerde 22 h ebr. Perim. Grotiu3, uitrei3, vertrok 22 Febr. van Tanger. Kambangan, uitreis, pass. 22 Febr. Kaap del Armi. Pr. Juliana, thuisreis, passeerde 22 Febr. Ouessant. Rotterdaxsobc Llotd. Malang, thuisreis, vertrok 21 Febr. van Perim. Temate, uitreis, passeerde 20 Febr. Sagres. Palembang, uitreis, arriveerde 2t Febr. te Padang. Jncatra, thuisreis, vertrok 22 Febr, van Marseille. Wieringen arriv. 22 Febr. van R'dam te Batavia. Ophir vertrok 22 Febr. van Rottordnm nnar Java o: was des nam. 2 uur in zee. Kawi, thuisreis, vertrok 22 Febr. Marseille. Kediri, uitreis, vertrok 22 Febr. van Antwerpen. Pontianak arriv. 22 Febr. van Java te Rotterdam. Soerakarta, uitreis, passeerde 22 Febr. Perim. ■Samarinda, thuisreis, vertr. 21 Febr. van Port-Said. Walcheren, uitreis, arriveerde 21 Febr. te Padang. Koninklijke Hollandsoae Llotd. Kernland arriv. 21 Febr. van A'dam te Montevideo. Frisia, uitreis, passeerde 21 Febr. Ouessant. Hollandia arriv. 21 Febr. v. A'dam te Buenos-Ayros. Kon. West-Indische Maildienst. Pr. Will. IV vertr. 21 Febr. van New-York n. W.-l, (Zie verder Tweede Blad). VERVOLG BERICHTEN. HELDER, 25 Februari. SedeeltelIJke opheffing van 'e Rijks werf te Amsterdam. Zooala reeda door ona werd medegedeeld, ia ook te Amsterdam de op de gedeeltelijke opheffing van de Marinewerf aldaar betrek king hebbende circulaire ontvangen, cohter met nog meerdere bijzonderheden, meer het peraoneel van die werf zelve betreffendein do eerato plaats de volgende zinsnede Het ontslag sal voor de eerste groep van het personeel behooren in te gaan met Maandag 31 Maart a.s. en voor de tweede groep op Maandag 30 Jnni d.a.r. Aan de rnbrieken a tot «n met d, waarbij werden genoemd zü, die voor ontslag in aanmerking worden gebraoht, is aan de oir- onlaire van Amsterdam nog het volgende toegevoegd e. mindere geëmployeerden met vaste aan- aanstelling als burgerlijk ambtenaar, die don ouderdom van 55 jaren hebben be reikt en den Staat minstens 10 jaren ale zoodanig hebben gediend, tenzij op hen de uitzonderingsbepaling, vervat in de St alinea van art. 17 Hoofdstuk III der Ver ordeningen voor 's Rijks werven, van toe passing mooht zijn f. »y, die beneden den leeftijd van 40 jaren zjjD, waarbij ftls regel zal zyn vaat te stellen, dat in de volgende rangorde ontslag in aanmerking komen zij, op wier behoud door gedrag, minderen ijver of mindore geschiktheid geen prijs wordt gesteld zij, die ongehuwd zijn; die gehuwd zijn, in dier voege dat personen met groote gezinnen te hunnen laste eerst voor ontslag in aanmerking komen na personen met kleine gezinnen te hunaen laste. Aangezien te verwachten is, dat in 1914 geen genoegzame werkzaamheden te ver- riohten zullen zyn, om het op 1 Januari van dat jaar in dienst zijnde personeel te hand haven, moet er reeds dadelijk op gerekend worden, dat in het voorjaar van 1914 op nieuw tot personeelsvermindering zal moeten worden overgegaan. Ook wat de Vakken van Uitrusting, Maga zijnen van Soheepsbonw en Uitrusting Magazijn van Kleeding en Levensmiddelen betreft, zal toepassing van de maatregelen, onder s, b, c en d bedoeld, overwogen dienen te worden, teneinde, voor zooveol noodig, do daardoor ontstaande vacatures te kunnen be nutten tot overplaatsing van werkliodei het Vak van Scheepsbouw boven de 40 jaren, De minister voegt hier voorts nog aan toe: Het ligt voorts in mijn voornemen in de, in den loop van 1913 ontstaande vacatures bij 'sRjjks werven te Willemsoord en Hellevoetsluis zooveel mogelijk te doen voorsien door overplaatsing van poreo- neel van 's Rijks werf onder Uw beheer op het personeel bjj die werven eveneens de maatregelen onder a, b, c en d toe te passen, teneinde daardoor in ruimeren zin overplaat sing van Amsterdam daarheen mogelijk te maken. Teneinde den overgang in een anderen werkkring voor hen, die onder f vallen, te vergemakkelijken, is bij mij in overweging de toekenning als tegemoetkoming van een of meer malen het dagloon voor elk jaar in den werfdienst doorgebracht. (Zie verder Tweede blad.) „De drankellende een geesel van onzen tijd". Over bovenstaand onderwerp hield de bekende propagandist voor gobeel-ontbouding, de heer F. U. Scbmidt, Zaterdagavond voor de afd. Helder van de „Nederl. Vereen, tot afschaffing van alcoholhoudende dranken" in „Tivoli" eene lezing. De vergadering, die goed bezet was, er waren 240 betalende bezoekers, met de sang- vereeniging mee een kleine 800 menschen, werd door den voorzitter der afd., den heer IJbes, geopend, die in de eerste plaats zijne er kentelijkheid uitdrukte voor de medewerking van de zaugveroeniging „Kunst aan hot Volk", en vervolgens voor de flinke opkomst. Het is een verblijdend teeken, dat de geheel onthouding hier zoozeer veld gewonnen heeft dit komt ook al door 't onvermoeid werken der geheel-onthouders. De sangvereeniging „Kunst aan het Volk" liet vervolgens het „Roeierelied" van De Vliegh hooron. Dit blijft altijd een dankbaar nummer voor een vereeniging. Later kwam dezelfde vereeniging nog met een paar num mers, gedeeltelijk voor mannen-, gedeeltelijk voor vrouwenkoor. Bon en ander werd luide toegejuicht. De heer Sohmidt verdeelde sijn rode in twee gedeelten; in het eerste gaf bij een sohets van het ontstaan ras het alooholisme door alle eenwen heenin het tweede be sprak hij de middelen ter bestrijding. Het alcoholisme omvat niet alleen het drankmisbruik, maar het is nog meer: het omvat ook het drankgebruik. De oudste ge- sehriften spreken al van bedwelmende mid delen Confaoius stolde in zijn godsdienstleer roods den eisob der geheel-onthouding voor wie hem wildo volgen. Zoo deed ook Buddha in Indië. Uit oud-figyptisohe geschriften heeft mon gezien dat het biergebruik bekend was. Ook in do bakermat der beschavingin Griekenland wa°, in sommigo Blaten eou ont zaglik r/ynmlebruik. Zóo erg werd het, dat men trachtte het w\jnmisbruik uitteroeieu met allerlei strenge middelenSolon vaardigdo oen wet uit, waarbij ieder die op dronkon- schap werd bolrapt, ter dood veroordeeld werd. In Sparta voerde men de slavon op zettelijk dronken om ze der jeugd tot af schrikkend voorbeeld Ie stellen. Ook do Romeinen konden het alcoholgebruikin don beginne Duohter en sober, in de dagen dai zy de (toen bekende) wereld veroverden, kwam, toen zij op het hoogtepunt van hun kracht «aroD, de overdaad, het wjjnmiebruik, de alooholisatie. Ook toen trachtte mon dit tegen te gaanin Rome werd eene wet uit gevaardigd, dat niemand vobr zijn 30e jaar w^n mocht gobruiken. Don vrouwen word het gebruik geheel verboden op strafle des doods. Spr. weidt vervolgens uit over het win- en biermisbruik onder onze eigen voor vaderen de Batavieren en Germanen. Interessant is het te zien, hoe langzamer hand de klasse van den adel opkomt, die, zich vestigend door geweld, haar plaats hand haaft en een roeping te vervullen had, n.1. orde te brongen in den chaos, die na de groote volksverhuizing ontstaan was. Ook lier hetzelfde procos: aanvankelik matig, sober, maar toon zi het toppunt van haar bloei bereikt had, verslapping, alcoholisatie. Dit sloeg over naar een anderen stand dien der geestelykheid. Aan den geestelijken stand van toen danken wy ontzaggelijk veel de kloosters bobben schatten van wetomchap, kennis en kunst voor het nageslacht bewaard. Toen haar historische roeping vervuld was, kwam de ontaarding en leidde tot toenemende misbruiken. Toen kwamen de waarschuwingen. Luther ook waarschuwde voor drankmisbruik, cn er kwam bisschoppelijk op bisschoppelijk en pauselijk op pauselijk bevel. De bekende pater Brugman schilderde de zaligheden van den hemel af als een groote w(jokeldor, en zy die daarin zaten „dronken totdat si berstten". Dank zy de kruistochten en andere maat schappelijke invloeden, ontstond een nieuwe stand die der vrljeD. Tot dusver kort go- houden, werden sij sterker en sterker, orga niseerden zich in de gilden en veBtigden zich in de steden, dit zy omringden met sterke vestingwerken. Alweder hetzelfde prooea na hun hoogtepunt bereikt te hebben achternit- gang, ontaarding, drankmisbruik. Ia de dagen van de Rayter hielden de matrozen wel van eon oorlam. Op de por tretten van Van der Helst (Schuttersmaal tijden) vindt men die drinkebroers afgeb3eld bun opgezette roode gezichten zijn duidelijk zichtbaar. Maar de portretten van Rembrandt, de Staalmeesters, de anatomische les, hebben veel sympathieker trekken; zy ook waren onze stoere vooroudere, die ons land groot maakten en die sober lorfden en matig. Thars ontstaat een nieuw alcoholisme. Tot nog toe beperkte het zioh öf tot bier, óf tot wijn, öf tot beide. Hot drankmisbruik had ook niet dag in dag uit plaatshet ken merkte zioh tot feestelijke gelegenheden, hetzij kerkelijke, maatschappelijke of burger lijke, en vertoonde zich steeds van de eeni klasse overspringend op de andere, maar in eene klasse blijvend. Maar er komt een omwenteling er ontstaat een nieuwe productiewijze. Tot neg toe be stond, om zoo te zeggen, het klein-bedrijf, thans ontstaat het groot bedrijf. De handel ging tot nog toe gebukt onder tal van privilegiën, maar toon die werden opgeheven en de handel kon bloeien, kwam bet groot bedrijf, de eokelo bedrijver, de naamlooze vennootschap, do groot industrie. De techniek werd beter en maakte het product duurzaam het verbeterde verkeer, boot en spoor, sorgde voor export naar heinde en verre. Nog gaan er jaarlijks duizenden en duizenden vaten nit Hamborg naar Australië, om er de zwarten mee te vergiftigen. De concurrentie ontstond en maakte den drank goedkoop. Nu kim or een alcoholisme ontstaan, zooals de wereld nog nooit hooft gezien, als de maatschappelijke verschijnselen willen medewerken. Bn dat doen ze maar al te goed, helaas I Diezelfde maatschappelijke ontwikkeling, die ons hot product bracht, bracht ons ook den verbruiker. Het kapitalisme is in zijn opkomst dom, onhandig, tastend. Het doet misstappen zooals alles wat begint. Eën van die kenmerken is, dat bot den arbeider uitzuigt tot op h*t gebeente. Dit is niet te sterk nitgedrukt. Engels beschrijft in 1845 don toestand dor toenmalige arbeiders klasse daarbij vorgoleken is hij thans een ideale. Geen sprake van beperking van den arbeidstijd, van hygiënische maatregelen, woningtoestanden, goede voeding, etc. Zoo zal ook het socialisme «fin fouten maken ik den beginne. Dit verschijnsel vertoont sioh overal. Wannser onder een dergelijke laag van menschen, die de groote meerderheid vormde, de drankverleiding kwam, moesten zy drinken, dat kón niet anders. Dat is dan ook het eerst wat wij zien gebeuren. De demoralisatie, die toch al zoo groot is, neemt nog hand over hand toe. Nu is er een alcoholismo, dat vreet alB een kanker van twee kanten diep in het geheele volk invan beneden naar boven en van boven naar benedeD. De geheele samen leving wordt er van doortrokken. Thans is historisoh gekomen een vorm van alooholisme, zooals de eenwen nooit hebben gekend. Het put niet meer enkele personen aan, geen doodstraf, geen verbodsbepalingen helpen meer: het is geworden de kwaal van een geheel volk. Niet alleen godsdienatpredikers vervult het met zorg, maar iedereen. Do godsdienstigen sien het als moreel kwaad, anderen als maatschappelijk. Volkswelvaart, volksrijkdom vermindert, tuberculose en ge slachtsziekten nemen hand over hand toe. Een stnk volkskracht gaat verloren, dat niet te schatten is. 't Is eigenaardig, dat men den nationalen rijkdom slechts in geld taxeert maar onze ware rijkdommen beslaan ii geestelijk goed. Na het alcoholisme zoo toe neemt, gaat men insien, dat van die volks kracht een ontzaggelijk stuk verloren gaat en dat het een goeael van onzen tijd wordt. Gladstone heeft gezegdhet alcoholisme is erger dan oorlog, pest en hongersnood te zamen. Gladstone had gelyk. Oorlog is een ramp, maar een gemuilband monster en te bedwingenpest is reeds grootendeels be dwongen, maar het alcoholisme woedt voort, jaar in jaar nit, van geslacht op geslacht. Wat weggemaaid is, is verloren, maar wat overblijft is in zijn herten- en kiemcellen beschadigdhet draagt den faetor der ont aarding. Het alcoholisme is geworden de geesel, die de beste krachten rooft. Hoe kan, zoo vroeg spr. in het tweede deel zijner belangwekkende rede, dit kwaad worden bestreden? We onderscheiden dus een z.g. fantiek" en een «modern" alooholisme. Tot aan de opkomst van ditmoderne" alcoholisme heeft de bestrijding sioh door dezelfde ver schijnselen gekenmerkt. Die bestrijding ge schiedde steeds van boren af, en in hoofdsaak door twee middelen: verbod en straf. Van boven af: door de godsdiecsstichters Buddha Ooafioias, ICabomed, door de overheidSolon, Draco, het verbod by do Romeinen, bfi de oude Germanen, etc. Onder Frans I bestihdcn in Frankrijk strengo bepalingen tegen dronken schap. Ze werkten zoo goed als nie's uit. Dit behoeft niet te verwonderen: ieder, die meent 'nstige kwa&l van boren af to kunnen bestrijden, zal bedrogeu uitkomen. Een volk is geen kind dat zioh laat «maaëregelo". Wat ia natuurlijker dan dat toen het «moderne" alcoholisme begon optekomen, men zocht naar andcro maatregelen. En men vond, wat eon groote kentering braoht in de drankbestrijding de organisatie. Vao onderen af werd gewerkt door de organisatie. In Amerika is dit be gonnen, in Nienw Engeland. Hier ook werd bewezen hoezeer het waar is dal iedere nieuwe beweging mistast. Het goede beginsel had men, maar men faalde omdat de organisatie niet den strijd aanbond tegen de eigenlijke kwaal, het alcoholgebruik, maar tegen de onmatigheid. Dit ligt ook voor de hand: men ziet voornamelijk het misbruik en meent goed te doen, met dit te bestrijden. Men propageert de matigheid. Zoodoende ontstond de eerste Amerikaan- sche matigheidsvereeniging, iets dns in den geest van onzen volksbond. Hoowel deze eerste Amerikaansobe vereeniging reeds spoedig het onpraktische inzag van baar werk en na korton tijd te niet giog, meent nn, 100 jaar later, do «Volksbond" nog met het zelfde recht op deze wjjze don aloohol te kannen bestrijden! Weldra werd een niouwo beweging geboren mot nienw beginsel: de afscbafflngsbeweging. (Propageerde wèl bier en wyD, geen godistii- leerd). Spoedig plantte zioh deso beweging voort en in 1842 ontstond in Holland er do «Noder- landsche Vereeniging" uit. Tengevolge van eigen gobreken stierf deze boweging ook het eerst in Amerika. Wat ge schiedde? Men had hot wyn- en biergebruik atork bevorderd, en dientengevolge was de invoer in Amerika sterk toegenomen. Thans kreeg men naast eon etygond jenever-ulco- holisme een groot bier-alcoholisme, en ondor- vond men de waarheid van het spreekwoord, dat het een sleohto praklyk was den dnivel met Beëlzebub uittedrijven. In Amerika heeft men die beweging spoedig laten schieten; onze Nederlandsohe .Volks bond" heeft een 25 tal jaar geleden, iu allen ernst overwogen of het geen aanbeveling sou verdienen eigen brouwerijen opterichtonl Van toen af deed het beginsel der goh. ontb. s(jn intocht in Amerika, cn het heeft getoond een groei- en levenskracht te besitteD, die het alcoholisme ernstig kan bestrijden. Zoolang afschaffing gepredikt werd, was de drankhandel volkomen gerust. De afd. Alkmaar van don «Volksbond" kreeg zelfs tot voor eonige jaren f 10. subsidie van de tappers- vereeniging,.'maar goen gehoel-onthouders- voreeDigiog "heeft dit ooit gehad I Geen beter bewijs voor de drankbestrijders dat ze op den goeden weg zyn dan wanneer de vijand bang wordt. Spr. behandelde nu de drankbestrijding in Amerika, voornamelijk in Maine, waar men binnen elf jaar h*t drankverbod gekregen heofr, dank zy het energieke werken van vele moedige vrouwen. Eohter, in groote kringen der maatschappij was men nog niet tot onthouding te krijgen. Dat was waar andere coonomische krachten tegenwerkten: onwetendheid, gebrek aan volks ontwikkeling, elo. etc. De onthoudersbeweging moest dus noodzakelijkerwijs meer zjjn dan een blauwe" propaganda, zy moest ook rekoning houden met economisobe omstandigheden en medewerken aan de verbetering hiervan. Spr. kwam nu op de «Nederlandsche Ver eeniging tot afeoUafüog van alcoholh. dranken", die ronduit verklaard heeft op dit standpunt te staan en zich daarbij niet laat leidon door sympathie voor de s.d.ap., maar alleen eigen belangen op het oog heeft. Met het oog op onzo plaatsruimte, sullen wij hier niet verder op ingaan. Spr. conolnsie is natuurlijk bekendgeheel-onthouding en lid der Nederl. Vereeniging. Wy zeiden reeds boven, de lezing belang wekkend te vindon. Ze was meèr dan dat: ze was boeiond, leerzaam, helder als glas, bevattelijk, populair en overtuigend. Daar was geen speld tusechen te krijgenhet sloot alles in logisch verband in elkaar on geen wonder, dat het gehoor In ademlooze stilte aan spr. lippen hing en alleen een paar lastige meisjes vooraan den spr. noodsaakten eonige malen baar kant nittesien. Aan het slot kwam een chr. geh. onth., de heer Bot (van de Goede Tempelieren) betoogen dat de wyn door God gemaakt word, en als zoodanig geoorloofd was, doch- dat dit een w(jn was, die vry van alcohol was. De heer Schmidt legde echter ait dat dezez.g. ongegiste wyn, waarvan in den bijbel sprake is, eigenlijk most heet, en geen wijn is. En bovendien, dat hel een gave Gods is, zegt niets; dat is chloroform ook, en die drinken we toch o ók niet. De Voorzitter sloot met woorden van hulde aan spreker, van dank aan de medewerkende vereenigiog en do pers, de bijeenkomst. Naar wjj vernamen meldden zich 7 nieuwe leden aan, en werd voor f 8.— brochures verkooht. Kon. Instituut voor de Marine. De Minister van Oorlog ad int. v&n Marine brengt ter kennis, dat in dit jaar by bet Koninklijk Instituut voor de Marino te Wil lemsoord kunnen worden toegelaten 26 jonge lingen als adelborst der 2de klasse en 4 jongelingen als adsp. administrateur, op de voorwaarden vervat in het Reglement voor genoemd instituut, vastgesteld bij Kon. besl. van 18 Deo. 1912 no 19. De vader, voogd of voogdes, die verlangt dat zijn of haar zoon of pupil in aanmerking worde gebracht voor een benoeming tot adel borst ai tot adsp.-administrateur, behoort vóór of uiterlijk op 1 Juli een gezegeld verzoek schrift in te zenden aan het dep. van Marine (Bureau Personeel). Voor bijzonderheden zie „St. Ct." No. 45. Verg. Ex. adsp.-machinist bij de Marine. De Minister van Oorlog ad int. van Marine brengt ter kennis, dat in dit jaar by de Murinemachinistenscbool te Hellevoetsluis, na vergelijkend examen, 26 jongelingen kannen worden geplaatst als adsp.-machinist. Dit ex. zal in Juli en Aug. plaats hebben te 'ë-Gra- venhago. Tot bedoeld examen kunnen alleen worden toegelaten jongelingen die op 1 Sopt. van het jaar van toelating den leeftyd van vyftien jaar bereikt hobben en nog geen achttien jaar oud zyn. Ouders of voogden die verlangen dathnnne sonen of pupillen by bet examen mededingen, dienen daartoe vóór of niterlyk op 1 Mei een op zegel geschreven verzoekschrift in aan het Dep. van Marine (Borean Personeel). Voor bijzonderheden zie „St.-Ct" No. 46. Beverwijk garnlzoe.iplaats. Beverwijk zal garnizoenplaats worden. Op de forten St. Aagtendyk en Velsen, behoorende onder die gemeente, zal artillerie worden goatationneerd, waarvan de gehuwde sergeants en de officieren te Beverwijk moeten wonen. Het auto-ongeluk. Reuter meldt uit Frankfort: Het Zaterdag jl. door de auto van Prins Hendrik der Neder landen overreden meisje is overleden. Advertentiën. 40-jarige Echtvereenlglng. Den 26en Februari a.s. hopen J. A. Koningstem Sr. eu Chr. E. BuIJs hunne40-Jarlge Echtvereenlglng te herdenken. IJmuiden, Februari 1913. De Heer en Mevrouw C. BOELEN Pernot geven kennis van de geboorte van een Dochter. Helder, 24 Februari 1918. De Heer en Mevrouw BRUIJN— Oprust zeggen hartelijk dank aan allen die blijken van belangstelling gaven bij de geboorte van hun Zoon. Kanaalweg 112. Extra geëngageerd Groot sensationeel Circus-Drama in twee afdeelingen. Van af Vrijdag 21 Febr. tot en met Donderdag 27 Febr. geheel nieuw Programma. PRIJZEN DER PLAATSEN Loge f 0.47, le RangfO.32,2e Rang f 0.22 inclusief stedelijke belasting. KINDEREN beneden 12 jaar op alle rangen half geld. Aanvang lederen avond te 7 uur. Zondags te 2 uur. Zondags diploma's en vrijbiljetten niet geldig. Zaterdags van 10 tot 12 uur betaal dag. BIOSCOOP SPOORGRACHT 18. PROGRAMMA van 21 Februari tot en met 27 Februari: 1. Het Vaderhart, eerste deel, .m 2. Het Vaderhart, tweede deel, I (,raraH 8. De Andelle. Natuur. 4. Papa gaf permissie. Kom. 5. Robinet Tenor. Kom. 6. De haat van den Radja. Drama. 7. Bebe's List. Kom. Doorloopende voorstellingen van 7 tot 11 uur des avonds. Zondags van '8 middags 2 tot 11 uur. Woensdagmiddag Kindemorstelllng, van 2-4 uur. PRIJZEN DER PLAATSEN le pang 42 ct., 2e pang 27 ot., Se rang 16 ot. Wekelijks een nieuw programma met niet den minsten aanstoot gevende pracht- bioscoopbeelden. Met passende pianomuziek en duidelijke explicatie van Jean Gerbitse. De Bioscoop „T.a.v.e.n.u." is daardoor de aangewezen Familie-Bioscoop en zal aantoonen dat men zich evengoed kan vermaken bij goede voorstellingen. Het geëerde publiek wordt attent ge maakt, dat vanaf heden geengageerd is de heer Jean Gerbitse, Explicateur- Journalist. DE DIRECTIE. HUISWERK. Een jonge Dame heelt nog «enige uren per dag beschikbaar tot het houden van toezicht bij het maken van schoolwerk. Br. onder No. 383, Bureau van dit blad. Gevraagd een flinke Dienstbode. Adres: Hotel „Den Burg". Dienstmeisje gezocht voor Den Haag, goed kunnende koken en werken, v. g. g. v. Zich aan te melden 's avonds na 7 uur: Binnenhaven 38. hoog loon een KMECHT gevraagd, P.G.,vakkennis geen vereischte. Kaasfabriek „Koegras", Callantsoog. HEERENHUIS. Te huur het naar de eischen des tyds ingerichte HEERENHUIS Langestrhat 54, bevattende 8 Kamers, Kantoor, Bad kamer, Provisiekamer, enz., enzwaar achter pl.m. 300 vierkante Meters Tuin met Yruchtboomen, Bloemperken, Wip, Schommel, enz., voorheen bewoond door den WelEd. Heer Dr. Woudstra. Adres: H. WIJKER, Parallelweg 33. Te huur een puim Pekhuie, met afdak en boet aan de Achter-Hoofdgracht. Te bevragen Hoofdgracht 40. Te koop sen HOEKHUIS, gevelbreedte 8.50 Meter, diep ruim 20 Meter, kan ook 26 Meter diep, in het begin der oude Helder. Br. onder letter J, Boekhandel MAAS, Kanaalweg. Te koop te HEILO een net Bupgepwroonhuisje met Tuin, voor f1400. gelegen in de kom der gemeente naby het bo'sch. Te bevragenHulppostkantoor, te Heilo. te HELDER. Homceopathisch Arts, houdt tot nadere aankondiging- Mr. KLAAS DENIJS Advooaat an Praoupaur, is iederen Woensdag «an half 4 tot 7 uur te spreken. Zuidstraat no. 5. J. HUISMAN, H. e. S., Ankerpark 15, geeft weer privaatlessen in: Franseb, Duitscb, Engelscb, Wiskunde en gewone Schoolvakken. Notaris H. M. BEECKMAN, te Helder, zal op Dinsdag 4 Maspt a.s., voorm. 10 uur, te Helder, op het Nieuw® Kerkplein, in het openbaar wor- koopani een partij mooie KERNGEZONDE PLANTEN, wEiaronderRhododendrons en Azalia's in soorten, Hulst, Palm, Coniferen. Yruchtboomen, Aucuba's, benevens di verse Bloem-, Sier- en Decoratie-Hees ters, Stam-, Treur-, Klim- en Struik rozen in fijne soorten. Alles afkomstig uit de van ouds gunstig bekende kweekery „Sativa" te Boskoop. Te bezichtigen op den dag der verkooplng. OP WOENSDAG BII AART 1913, de* voormiddag* te 10 uur, van diverse Meubilaire en Inboedel-Goederen. Te bezichtigen daag* te voren van 10-4 uur. Dsupw. W. BIERSTEKER. zal op avonds 7 uur, in het lokaal „Casino'' publiak vapkoopan de volgende perceelen te HELDER 1. Het heerenhuis en erf aan de Bin nenhaven no. 43, groot 1 are 64 centi aren. 2. Het heerenhui* en erf aan de Bin nenhaven no. 42, naast het vorige perceel, groot 1 are 9 centiaren. Combinatie 1 en 2. 3. Het huis en erf aan den Parallel weg no. 61, groot 97 centiaren. 4. Het huis en erf aan de Molenstraat no. 24, groot 82 centiaren. 5. Het hui8 en erf naby de Bree- straat no. 63a, groot 60 centiaren. 6. Het hui* en erf naby de BreeetraaL no. 68b, naast heb vorige perceel, groot 47 centiaren. Combinatie 5 en 6. 7. Het hul* en erf naby de Bree- straat nos. 63a en 08h, groot 1 are 88 centiaren. 8. Het huis en erf naby de Achter straat no. 65g, groot 49 centiaren. 9. Het huis en erf aan de Breestraat no. 24, groot 1 are. 10. Het huis en erf aan de Breestraal no. 26, naast het vorige perceel, groot 1 are 4 centiaren. 11. De werkplaats met loeds en op slagterrein aan de Breestraat, naast en achter de 2 vorige perceelen, groot 4 aren 79 centiaren. Combinatiën 9 en 10 9,10 en 11 12. Het hui* en erf aan de Hoog straat no. 117, groot 1 are 42 centiaren. 13. Het huis en erf aan de West straat no. 54, groot 72 centiaren. 14. Het winkelhuis en erf aan de Laan hoek Pijlsteeg no. 28, groot 73 centiaren. Onder den verkoop van dit perceel is begrepen de winkelopstand, toonbank met marmerblad, sigarenkast, uitstalkast met sptegels, 3 tabaksdoozen met koperen deksels, 3 snuifpotten, sigarenknyper, bascule met gewichten. Verhuurd tot 16 April 1913. 16. Het huis en erf aan de Laan no. 26, naast het vorige perceel, groot 72 centiaren. Combinatie 14 en 15. 16. Het huis met schuurtje en erf aan de Laan hoek Pijlsteeg no. 30, groot 73 centiaren. 17. Het huis met schuurtje en erf aan de Laan no. 32, naast het vorige perceel, groot 78 centiaren. 18. Het huis met schuurtje en erf aan de Laan no. 34, naast het vorige perceel, groot 84 centiaren. Combinatie 16, 17 en 18. 19. Het huls en erf aan de Califor- niestraat no. 8, groot 41 centiaren. 20. Het huis en erf aan de Califoi- niestraat no. 10, naast het vorige per ceel, groot 41 centiaren. 21. Het huls en erf aan de Califor- niestraat no. 12, naast het vorige per ceel, groot 40 centiaren. 22. Het huis en erf aan de Califor niestraat no. 14, naast het vorige per ceel, groot 40 centiaren. Combinatie 19 tot en met 22. T* bezichtigen 2 dagen vóór en op don verkoopdag van 2-4 uur. Inlichtingen worden verstrekt ten kan tore van genoemden notaris STAMMES te Helder, van de notarissen PARIS en PIETERSE te Amsterdam, Keizersgracht no. 781, wat de perceelen 1 en 2 aangaat en van Mr. P. A. OFFERS, advocaat en procureur te Alkmaar, wat de perceelen 5, 0, 7 en 8 betreft. leder komt steeds meer tot de ower- tuiging dat de Magazijnen Spoorgracht45-46 en Spoorstraat 52, steeds het goedkoopst en solide zijn. ggp* Ziet de Uitstallingen en vergelijkt de pryzen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1913 | | pagina 2