'llepf Blaadje, Klis Cnl ir Helder, Teiel, Wieriw en Aooa Mm, m Woeasias Fsbiri 11 Tweede Blad. Agenda. iMfeliJiu Bioicoop-Voerstellingen. Ktmalweg 119, 7 uar. Zendegs i uur, Bloseoop-Voorstelliaien. Spoorg recht 18,7 uur. ïondags 2 u Febr. Liefdadigheidsuitvoering in het lokaal Tgn i. Bf voet, Jaltinadorp, half acht. 'H Febr. Concert Muiiekvareenlging »Apollo«. Casino, 9 uur. •JA FeWr. Ned. Protest. Bond. Openb. verg. 8pr. Dr. J. A. Beyerraan. Nieuwe Kerk, 9 uur. M Mr, „Be Dageraad". Openb. Multatuli-avond door aaej. Jo v. d. Bergh Casino, 8 uur, Fabr, Kweekei. Oeh. Onth. Bond. Openb. Verg. Spr.fimanuel de Vries. Tivoli, 8 uur. 1 Maart. Volksvoorstelling Burgerkring «Harmonie". Ti voli, 8 uur. ■J Maart. Dilettantenclub „Excelsior". Opv. van „Het lied van Moeder". O a i n o, 8 uur. UIT HET BUITENLAND. Zondag z(jn te Brussel de burgemeesters der negen provinoiale hoofdsteden op ver- soek vhd den burgemeester van Brussel bij eengekomen om te overleggon wat kan ge daan worden om de dreigende algemeene werkstaking alsnog te voorkomen. Het vol- gonde besluit werd genomen: «Overtuigd de gevoelens van de bevolking van alle ge- aeenton van het land uit te spreken, be sweren de burgemeesters de arbeiderspartij af te zien van de bedroiging met de alge meeno werkstaking; en besluiten zy, bezield door gevoelens van eendracht en verzoening, een collectieve audiëntie te verzoeken bij den minister-president om te verkrijgen dat de regoering, geheel onafhankelijk en zonder «enige bedroiging handelend, toestemt in het onderzoeken van de oplossing die aan de kiesrechtquostie kan worden gegeven.'' Het besluit werd, zoo seint Beuter, eenstemmig aangenomen. Sleehts twee der burgemeesters onthielden zieh wat het tweede deel der motie betreft. Naar het Hbld. van Antw. schrijft is er in BelgiB sprake van, om bij de nieuwe leger- organisatie, welke thans bij het parlement in behandeling is, een kustwacht op te riebten gevormd uit de viBsohers in de kustplaatsen. Zoo men weet zijn ook in ons land meer malen stemmen opgegaan om een kast- en grenswacht bestaande uit de militie- en land- weerpliehtigen in de kustdistricten wonende, op to richten die b(j een overval den vijand onmiddellijk weerstand sou knnnen bieden en hem zou ophouden coodat de mobilisatie en eonoentratie zonder stoornis zou kunnen plaats hebben. Als opvolger van Ldpine als prefect van politie te Parijs wordt genoemd de gouver neur vun Algiers Lyautaud. Als opvolgers van Lyataud worden genoemd Lebrnn oud- minister van Koloniën en Delanney, de profeet van het Seine-departement, dien som migen om zijn strengheid wel wilden loozen, In het grooto auto-bandietenproces zjjn thans de verdedigers der beklaagden aan 't woord. Dat duurt nog eenige dagen. In Marokko zyn de Franscken met ietwat gelukkiger uitslag aan 't opereerenUit Fez word van 20 dozer goseind: De colonne-Mazillier, gesteund door batal jons nit Sefrou, overviel op 19 dezer het kamp van deu roghi, dat bijna geheel en al buit werd gemaakt. De vijand verloor 21 man aan dooden, aan Fracseho zjjdo werden 6 man gekwetst. Tot blssehop vaa Genua werd deor den paus bonoemd Mgr. Capron. De Itaiiaansohe regeering heeft echter deze benoeming niot goedgekeurd, Eeu deputatie van Genueozes kwam den Paus zijne medewerking verzoeken opdat llgr. Capron toch zijn ambt zou kunnon aanvaarden. De Pauz verklaarde te betreuren dat bij thans het verzoek niet in overweging nemen kon, daar men andors den Heiligen Stoel voor een faotor zou beschouwen die de wanorde in de hand werkt en uitdagend optreedt. De Vereenigde Staten kobben aaa Mexico laten weten dat zty het hoogst afkeurens waardig zouden vinden als Madero zou wor den geëxecuteerd. Naar ontvangen tele- rammen berichten zijn echter Madero en aaret, de beide loidera bij toeval" dood geschoten toen bij zijn overbrenging per anto van het nationale paleis naar de gevangenis esn poging werd gedaan om hen te bevrijden. De regeering zegt dat naar de oorzaak van den dood een onderzoek aal worden inge steld en de schuldigen sollen worden ge straft. Maar mogelijk znllea de schuldigen wel niet gevonden worden. De toestand is er niet erger op geworden maar uit is de revolutie tooh nog niet. De la Barre, een der hoofden van de nieuwe regeering heeft het corps diplomatique tot een dejoucer uitgenoodigd. Niemand aal echter de uitnoodiging aannemen indien de omstandigheden van den dood van Madero en Snaret niet worden opgehelderd. Omtrent den moord op Madero enSuarez, rezp. gewezen president en vice-president van Mexico, doen nog allerlei geruchten de ronde. Volgens de offleioele voorstelling werden de beide maDnen in den nacht van 22 op 22 Februari in auto's uit het paleis Daar de gevangenis evergebraoht, onder ge leide van 100 bereden politieagenten. Dicht bij de gevangenis gekomen, bemerkte men, dat een volksmenigte de langzaam rijdende automobielen volgde. Plotseling werd op het escorte geaohoten. De politieagenten vormden toen oen cordon om de rtftnigen en gelastten de gevangenen uit te stappen. Een aantal agenten sloten de beide ge vangenen in, terwijl de overigen een ge- vooht begonnen tegen de aanvallers, onge- veor 60 in getal. Nadat gedurende 20 minuten schoten waren gewisseld, sloegen de aan vallers op de vlucht. Madero en Buarez, twee agenten en een burger waren gedood. Heel geloofwaardig klinkt dit verhaal niet. In Mexioo zelf is men, bltykens een telegram uit die stad aan de bladen te Pa rtje, dan ook overtuigd, dat de geheele ge- sohiodenis verzonnen is en dat Madero on Baarss door de bende, die hen, nRsr het heette, besehermen zoude, vermoord sfyo. Ia een geharnast artikel over het gebeur de zegt de «Time»": «Tot tyd en wyie, dat de Mt-xissansche regoering zonneklaar zal hebben bewezen, dat het deor haar ge publiceerde, niet zeer plausibele, verhaal volkomen juist is, zei het buitenland van meening bleven, dat de «verdwijning' van de gebroeders Madero en Suarez een nieuw bewfjs is, dat de aangeboren woestheid der Mexitaarsehe politlei en militaire avontu rier» onverswak» is biyveu voertlevej». De uliharstjBg van elejaentalren hart^etht, waarran de wereld ia de laatste veerden dagen getuige ie geweest, toont ten duide lijkste, dat de wonderbaarlijkste mate rieoio vooruitgang zeer goed gepaard kan gaan met woestheid en moreele verdorven heid. Sinds Diaz, ongeveer 85 jaar geleden, aan de regeering kwam, heeft Mexico op groote schaal spoorwegen en havens aange legd, er zijn prachtige paleizen verreien, groote fortuinen verworven en al de ver- ijnde weelde, die de beschaving in 't leven hoeft geroepen, wordt er tentoongespreid. Moxicaansohe redenaars en schrijvers heb ben met een woorden- en beeldenrijkdom, in geen andor land overtroffen, de demo- oratische vrijheid bezongen en gevierd. Zoo dra echter de hartstochten worden opgev-ekt, valt het masker af en toonen de moderne Mexioaaosohe politici zich de waardige op volgers van do mannen, die intrigeerden, vochten, plunderden en moordden en zioh vorrjjkten met staats- on particulier eigen dom en die gedurende drie vierden van de negentiende eeuw de regeering van Me xico hebben gevormd". Van den brief van Keizer Franz Joseph aan den Bussisohen Czaar cn het antwoord daarop is nog altijd niots bekend. Uit Poters- burg wordt gemeld, dat Kokowzef, de Bussi - sche eerste minister, in oen onderhoud met een journalist met voldoening wijst op de harmonie van de officieuse bladen in Bosland en Oostenrijk bij het uiteenzetten van hunno vredelievende gezichtspunten. Hjj toonde eveneens den wensch den tegen- woordigen toestand woldra te zien plaats maken voor een volledige overeenstemming tuiBohen de groote mogendheden in alle quaesties, die met den Balkan samenhangen en die tot nog toe niot opgelost zijn. Ecflo, de vredesonderhandelingen of lievor de pogingen der mogendheden om een op lossing te geven van het Balkan-vraagstuk worden voortgezet. Omtrent den algemeenen toestand heeft de minister van Buitenlandzche zaken eenige mededeelingen gedaan, die een vrij goed overzicht geven over het geheel. We laten dat hier volgenMinister de San Guillano verklaarde, nadat hjj er eerst op had ge wezen, dat de diplomatie erin wzz geslaagd den vrede in Europa gedurende 43 jaren te handhaven, dat de oude formule van den status quo thans heeft plaats gemaakt voor de formule: rde Balkan aan de Balkanstaten", een oplossing, die in overeenstemming is met de belaDgon van Italië en in het belang van den algemeenen vrede in Europa. Die formule eizoht, dat een territoriale toestand in den Balkan wordt geschapen, die in overeenstemming is met den geogra- fiichen toestand en de belangen en wenschen der bevolking, waarbij echter rekening moet worden gehouden met de noodzakelijkheid om de materiëele en moreele belangen der groote mogendheden met elkander in over eenstemming te brengen, ten einde den vrede te verzekerea. Bij de bespreking van de algemeene poli tiek van Italië zeide de minister, dat het evenwicht aan de Adriatiiohe Zee verzekerd zal worden, dank xQ de samenwerking met Oostenrijk, de medewerking van Duitschland en den verzoenenden geest en den recht vaardigheidszin der aadere groote mogend heden. Het evenwicht aaa de Middellandsche Zee moet ook verzekerd worden. Oostenrijk heeft io deze qaaeetie dezolfde belangen als Italië, De Middellandsoho Zee moet een vrije verkoersweg voor alle volken blijven. Niemand mag daar de opporhoersohappy voeren. De huidige toesta1 d in de Middellaudsehe Zee is in overeenstemming mot de belangen van Italië en de groote mogendheden wénsohen, dat hij bestendigd wordt. De territoriale integriteit van Turkije in Azië wordt door alle mogendheden beschouwd alt een kraohiigp waarborg voor den Buro- peeichen vrtdo. Wanneer Turkije geen be zittingen in Europa moer behoeft to ver dedigen, kan hot zijn krachten wijden aan de consolidatie van zljz Aziatische bezittingen. Wanneer het *Un verplichtingen jegens Italië nakomt, wanneer het oen zoodanige houding aanneemt tegenover den Italiaan- sohen handel en de Italiaanache onderdanen, alt zijn ware belangen medebrengen, zal het in Italië een betrouwbaren vriend vinden. Italië poogt, aan Turkije bewijzen van syn vriendschap te geven en zal in samenwerking met de andere mogendheden er naar streven, dat de vrede zoo spoedig mogelijk tot stand komt en dat TurkQe zoo min mogelijk gebukt zal gaan onder de onvermijdelijke nadeelen, die de sloop vaa een oorlog steeds mede brengt". Ben schrale troost veer Turkse! Boemenië en Bulgarije. Sols, 24 Febr. De regeering heeft heden middag aan do vertegenwoordigers der groote mogendheden een antwoord doen toekomen op het gisteren door hen ingediende vertoog. Z\j verklaart daarin, dat sy in vertrouwen op den hoogsn rechtvaardigheidssin der groote mogendheden het voorstel aanneemt om zich te voegon naar de beslissing der mogendheden in het geschil met Boemenië, ïits ook dit land die beslissing aanvaardt. ■IEUWSBERIOHTEH. HELDER, 25 Februari. Het ORtilai der werklieden op 't Rijkswerf te Amsterdam. Zaterdagavond hadden een viertal Kamer leden een onderhond met Z.Ex. den Minister van Marino over do deze week gepnblioeerde bepalingen betrefende ontslag aan de werk lieden van 'sBljkswerf. De Minister toonde zioh in alle oprichten bereid, de werklieden te helpen. Resultaat van het bezoek was 1°. Dat de Minister meedeelde dat reeds was besloten, dat voor 80 Juni 1918 niemand zou.worden ontslagen, behalve de 60-jarigen die met pensioen vertrokken 2°. dat, om te bevordoren, dat jeugdige werk lieden elders werk vinden, dezen, zoo noodig, enkele dagen verlof zou worden verleend met behoud van traetemeut, ten einde zioh daartoe elders te kunnen i melden 8®. dat de Minister in overweging zou nemen in verband met de liquidatie der Im.itsrdanioha werf te be vorderen het tot stand komen van wette- ltyke regeling op 2 punten het reebt op pensioen toe te kennen aan werklieden, te ontslaan op li-jarigen leef tijd, welk pensioen dan onmiddellijk zou ingaan b. het recht op uitgesteld pensioen le ver leunen aan allen, die ten minste 6 jaren op de werf hebben gearbeid. Biyken» b{j het dept. van Marine ont- vapfon berifkt is Hr. Ms. „Heiland'' 24 dezer van Aaoy naar Hongkong vertrekken. 27 Febr. a.s. zal Hr. Ms. >Wodan"naar Hcllevoetslois vertrekken voor het honden van schietoefeningen in die directie en wordt de luit. t z. 2e kl. J. J. van Konijnenburg op dien daftim belast met het bevel opdien bodem. Taptoe 1 Hedenavond 8 uur, by gunstig weder, taptoe I By het Vrydag te 's-Gravenhag«7ge- houden examen, slaagde voor derde stuur man groote stoomvaart de heer P. A. Henkes, leerling der Zeevaartschool alhier. Kamerverkltzing. In de gisteravond gehouden vergadering der Chr. Dem. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" is met algemeene stemmen bo- sloten den heer A. P. Staalman, oud-afge vaardigde voor dit district, de candidatuur aan te bieden. Ijsvermaak. Een inzender vestigt er in het „Alg. Hdbl." de aandacht op, dat men te Amsterdam, of schoon het eenige nachten flink gevroren heeft, nog in 't geheel niet van het ysvermuak heeft kunnen proflteeren, terwijl by, als be woner van Hamburg, daar reeds sedert onge veer drie weken rydt. De reden is, dat de Amatcrdamsche IJs club haar terrein heeft op een drassig weiland, en dat het eerst flink gevroren moethobben, wil men er op kunnen ryden. Daarentegen de voornaamste jjzolub van Hamburg, do „Eisbahovorein vor dem Damm- tor" aan de Rctherbaum-Cbaussee, heeft een nauwkeurig geni volleerden cementboden!, welke soodra de vorzt invalt eenvoudig bespoten wordt. Als het bier één naoht goed gevroren heeft, wordt den volgenden morgen de club geopend, en dan kan men ryden totdat de dooi invalt. Het ys is prachtig glad en ef en, en scheuren en breken is nutnurljjk uitge sloten. Het wordt eiken nacht weer opnieuw bespoten om de door het ryden veroorzaakte krassen te verwijderen. Dit systeem heeft bovendien in den zomer het groote voordeel, dat de tennisvelden minstens het dnbbele van grasvelden aan huur opbrengen; voor iemand die wel eens getennist heeft, behoeft het geen betoog hoe zeer een cement- of gravelbaan beven een grasveld te verkiezen is. Hij geeft dit systeem in overweging aan de IJsclub-autoriteiten. Wy zouden willen vragen: waar is het particulier initiatief, dat den Helder aan een goede ysbaan helpt? 't Systeem is er: 't is alleen de kwestie van do dubbeltjes Kamerverkiezingen. De Centrale Kiesvereeniging te Beverwyk heeft Vrijdagavond met 35 tegeD 4 stemmen (op prof. Eerdmans) mr. L. A. Boodenburg te 's Gravenhage candidaat gesteld. Brand te Amiterdam. De meubelfabriek ,,'t Binnenhuis", gevestigd in het groote perceel Looiersgracht 47 (de vroegere steendrukkery van Senefelder, nog vroeger het oudste deel vormende van de voormalige Hollandsohe Suikorraffinadery), is Zaterdagavond totaal uitgebrand. Het was voor Amsterdam weer eens een ouderwotschen brand, waarvan duicendoa menschen getuigen waren. ZakkenrollarlJ. Gistermiddag is in het oafë «Do Pool" op het Damrak te Amsterdam aan een bnitenman een portefeuille ontrold, inhoudende een be drag van f 800. De dief heeft gebruik ge maakt van de drukte, die gewoonlyk des Maandags in dit oafë heerscht. De diefstal is op wel heel brutale wyse gepleegd. De buitenman had zya portefeuille in den binnen zak van syn vest gestoken; het bleek, dat de voering van het vest was opengesneden en dat men zieh op die wyze de portefeuille had toegeëigend. Zieh nlvsn aangemeld. Op het politiebureau te Zaandam bevond zich Zondag in arrest sekere C. Kasten, van Znid-Scharwonde, die zich zeiven kwam aangeven. H(j verhaalde, dat by op 2 Nov. 1911 uit een jas, hangendo in den stal van den heer C. Brinkman, te Zaandam, eon portefeuille metcirca f 800 aan bankpapier had ontvreemd, Wyi de heer Brinkman werkelyk dien dag een portefeuille met bankpapier is kwijtge raakt en van de vermissing aangifte heeft gedaan, terwyi K. precies huis en plaats, waar de jas hing, aanweee, bestaat er alle reden te gedooven, dat K. de waarheid spreekt. Van het geld is echter niets meer over. Niettemin is de heer B. verheugd, den waren dader te kennen, w(jl hy nog altijd vermoeden koesterde tegenover een persoon, en nu biykt, dat »yn vermoeden ongegrond is. Dt „iRQekwg". De driemasfsohoener „Ingeborg", die enkele weken geleden naby Soheveningen strandde, is Vrijdagmiddag by hoog water afgebracht en naar den Waterweg gesleept. De inbraak te 't-Gravenliage. Omtrent een inbraak in de magasynen van de bontwerkersfirma Ktihn <k Zonen aan den Knentordyk, wordt hot volgende ver nomen Het hoofd van de zaak werd Zaterdag ochtend van do inbraak op de hoogte gesteld door iemand van zyn personeel, die Vrydag- avond het laatste het magazyn had verlaten en Zaterdag by zyn komst den bool niet in orde had gevonden. De buitendeur was dioht, dooh de eerste deur in de vestibule, welke toegang verleent tot de magazy'non, werk plaatsen en daar boven gelogen expeditie- en kantoorlokalen, had hy volgens syne mededeeling geopend gevonden, terwyi een der brandkasten, staande in de buroelkamcr op een der bovenste verdiepingen, bleek ge forceerd. Echter aan geen der deuren van de magazy'nen on verdere vertrekkon was eenig spoor van braak te ontdekken. Ook niet aan de buitendeur van de brandkast, waarop een stel van drie sleutels past. Alleen het bxnnendeurtje in dio kast, waarvan het sleuteltje in bezit is- van den patroon, opengebroken en uit de lade wordt een be drag van eirca f500 vermist. Voorts werden sleutels van lessenaars niet op de gewone daarvoor bestemde plaatsen gevonden, dooh overigens geen spoor van wanorde. Alleen heel boven in 't gebouw was, vrywel on- noodig, een rnit ingeduwd. Naar aanleiding vaa het feit dat niettegenstaande er n brandkasten in het kantoorlokaal staan, er Jaisf, en nog wel sonder braak aan de buitendeur is ingebroken in de waarin geld wordt bewaard, was 't eerste vermoeden van justitie-eu politie, da» eon of moor porsoaon, dio good op do hoogt# van den gang van zakon in hot mafaaya by do inbraak in 't spel zyn. In die richting werd dan ook, mede in verband met de wyze van speuren door politiehonden, het justitieel onderzoek Zaterdagvoormiddag geleid. De sloutels van do buitendeur van de brandkast bevonden zich niet onder berusting van den patroon. Verzekering dekt de geldechade. Polderbamtling. Meer en meer wordt voor polderbemalingen overgegaan tot aanschaf van motoren. Ook door het bestnnr van do polders Zuid-Beyer- land, Qroot-Zuid-Beyerland en Eendrachts- polder it hiertoe besloten. En zal deze be maling geschieden door eene 800 F.K. Diesel motor mot direct gekoppelde Centrifngaalpomp en ie de levering hiervan opgedragen aan de Gasmotoren-fabriek „Dents" te Amsterdam. Een revolvergevecht Zaterdag heeft te Laeken by Brussel een bloedige botsing plaats gehad tusschen gen darmerie en inbrekers. De vele villa's aldaar worden nl. grootendeels alleen 's zomers be woond, een geroedo aanleiding dus voor in brekers om in den winter bezoeken aan de leegstaande buizen af te leggen. Zaterdagnacht nu werd een vry talrijke bende betrapt toen zy bezig was een villa leeg te halen. Do dieven zich ontdekt zien de, schoten toen met brownings op de gen- darmon, doodden een dezer en wondden twee anderen levensgevaariyk waarop zy in het duister verdwenen. De fChadelooBttelling voor ds slachtoffert der „Tltanlc"-ramp. Het departement van appèl van de Bonds- rechtbank te New-York heeft uitgemaakt, dat de achtergelaten betrekkingen van allo, by het vergaan van de „Tïtanic" om gekomen personen gerechtigd zyn, een eisch tot volle sehadevergoeding tegen de „White Star Line" in te dienen. Dese wilde, zooals bekend is, alleen de betaalde passage- en vraohtpryzen terug geven. De gezamenlyke eischen dor 1600 slachtoffers van de scheeps ramp sullen ongeveer 10 millioen dollar be dragen. De Suffragette!. Londen, 24 Februari. De bekende leidster der suffragettes, mevrouw P&nkhurst, is hedenmiddag gearresteerd. Zy hield verleden week een opgewonden redevoering, waarin sy alle verantwoordelijkheid zeide te aan vaarden, voor de ontploffing in het huis van minister Lloyd George. Minister Samuel over de kiesrechtvrsuwen. Minister Samuel heeft in een redevoering gezegd, dat het wanbedryf van de kiesrecht- vrouwen de zaak van het vrouwenkiesrecht ten zeerste benadeelt, want wel mogen derge- ïyke uitspattingen geen invloed hebben op iemands beginsel ten deze, maar velen vragen zich af, of het nu wel do geschikte tyd is om de vrouwen het kiesrecht te geven. Immers zou de geschiedenis getuigen, dat de invoering van dat kiesrecht het gevolg was van die wandaden, en als weer mannen of vrouwen een of andere hervorming vurig begeerden zouden z^j er een aansporing in vinden om desgelyks te handelen. Wat mevr. Fawcett, een bekende invloed- ryko voorstandster van het vrouwenkiesrecht, heeft gezegd, weten wy al in hoofdzaak, Wy weten, seido sy in een toespraak, dat die wandaden afschnwolyk zyn en onze zaak grooteiyks bonadeolonsy benadeelen ook de beschaving. Vrouwen, die het zinnebeeld van do verfijning moesten zy'D, plegen misdryven, dio alleen te verontsohnldigcn zijn in onbe- echaafde volken, wilden en kinderen. Maar mevr. Fawcett sprak ook met verontwaardi ging over het liohameiyk letsel, dat kies rechtvrouwen geschiedt, zoowel door gepeupel als door het kunstmatig voeden in de ge vangenis. Christabel Pankhurst, die nog altyd te Parijs buiten schot biyft, heeft aan de „Ex celsior", een Parysch blad, gezegdGeleide- lyk winnen wy het Engelsche volk voor odso zaak (1); wy behoeven nog alleen de traagheid van de regeering te overwinnen. Wy plegen geweld, maar dat gebeurt in elke omwenteling, en er is een omwenteling gaande in Engoland. Verder zeide zy: Wy hebben al het geld dat wy voor onze saak noodig hebben. Enals mijn moeder gevangen wordt gezet, zooals myn zuster Sylvia, dan zal sy weigeren te eten en zich laten doodhongeren. Maar dat zal immers juist niet gebeuren Zoodra sy van hongerlijden of kunstmatige voeding ziek wordt, ontslaat men haar nit de gevangenis. Het Parlementslid Sir A. Markham heeft aan een verslaggever gezegd, dat z. i. de vrouwon in de gevangenis niet kunstmatig gevoed moesten worden. Men moest hun het voedsel voorzetten, willen zy niet eten, goed, laat ae sterren. Dat is wat al vroeger Shaw heeft gezegd. Hy vond het onbehoorlijk van de regeering, dat ay vrouwen, die voor hun zaak willen sterven, dzt belet. Wat nog het geld betreft, waarvan Chris tabel Paakhurst zei dat er overvloed is, in de „Nation" lezen wy daar iets anders over: in den laatsten tyd is veel geld aan do strijdbare beweging onttrokken en aan de ordelyke beweging gegeven, en met geld gebrek zal deze „exotische, half-zieke spruit" van de vrouwenzaak gaandeweg afsterven. Wy vinden verder in de Engelsohe bladen weer eenige gevallen vermeld, van beschadi ging van vensterruiten, van brieven in brievenbussen en van golfvelden. Lloydd's verzekert reeds golfvelden tegen schade, door kiesreohtvronwen aangericht, voor vijf shil ling op de duizend. Een aantal vrouwen «yn Vrydag wegens het verbrysolen van meest kostbare venster ruiten veroordeeld tot gevangenisstraf van vier tot zes maanden. Versoheiden kondigden de hongerkunr aan. Een voegde den rechter toe Als ik dood ga, en dat zal stellig go- beurenj wanneer ik kunstmatig word gevoed, komt myn dood op nw hoofd! DIT DE HELDERSCHB SAKENLBTIN6. Door P. N. v. R. Onder vlttchert aan koord. II. „Daar mot je ok niet om laehe", zei de ■chipper gloedrood van ergernis, toen z'n vrouw ichynbaar gekrenkt en beleedigd het roefje ineens sydig voor m'n neus dioht- gooide. Hy haalde met eeu kort rukje een pracht- sohelvizeh, breed en dik van rug, met zaobt- blauwe vinnen en donkere dwarabanden langs het sohubbeniyf, uit het kringelende water omhoog, wierp het exemplaar naast de manden met schol op het dek, sloot ver volgens de luikjes van het midden-rnim keerde 'aieh teen ongeduldig cm. Ik aag hem vlak in het klein kneukerige leerachtige gezicht, met kort geknipt baardje aan den kin, sterk uitspringende jukbeenderen en diep-liggende matte, grijze oogen. En torwyi hy my aandachtig en scherp van kop tot teen taxeerde en met een paar knoke- Ug®» grove werkhanden zyn groeselig olie- jekkertjo langzaam losmaakte, ging hy ge moedelijk vermanend voort: „Nee, daar mot jo heelemaal niet om lache, want dat ia groote zonde. Wat m'n wyf zoo passies tege je zei mag je gerust voor zuivere waarheid anneme. Diezelfde stomme hoefysers zou 'k om geen geld van de wereld wille misse, ten eerste omdat m'n zoon Kryn ze in z'n leven uitgesneeje heeft Er was even een stilte, de sohipper üchtte by deze woorden eerbiedig z'n zuid wester van den kalen schedel en keek een oogenblik star naar do bewuste figuren onder het roer. »En ten tweede", hernam hy gewichtig en met nadruk sprekend, „omdat die nietige dinge al ontelbare malo m'n leve gered hebboAls je nog meer grinnikt dan schei 'k er uit, dan houw 'k m'n moDd, dan zeg 'k niks moerDenk jo dat ik wat bakkies staan to verkoope De Lieve Heer bewaart me. 'k Wor andere maand as God blief, aoht-en-zeventig jaar, maar an liege heb ik altyd een gloeiende hekel gehad. Eeriyk on oprecht daar houw 'k bijzonder van, daar ben 'k m'n kinders van jongsaf in voorgegaan. Dat moet je doen, dat is jo plicht. Zeile ze later uit de koers, enfin, dan is het beroerd, maar in je binnenste knaagt het niet want je woet hoe je alles hebt gedaan om ze in 't goeie spoor to houwe. M'n wyf zucht en grient wel d'r is wanneer de meide zoo in ne praat te pas komme. Dan wor 'k rasend, want hun opvoeding was vroeger zóó dat niemand ze met de vinger kon nawyzen. Non benne ze wel niet slecht, maar d'r zit tooh wat in dat me volstrekt niet bevalt. Toen m'n vier dochters klein waren, droege ze muts, jak, baaie rokken en muilen nou benne het dames, ze hebbe 'n bloes en 'n rok en 'n mantel en 'c nieuwerwetsohe hoed, want onder de groote lui van 't Nieuwe- diep waar ze diene, sohame ze d'r voor de kleeding van vader en moeder. Hebbe ze 'n vry'e dag, dan komme ze je 'n enkele keer aan boord opioeke, en az je niet beter wist dan sou je zoo'n burger juffie an de val reep ontvangen as 'n admiraal, 'k Wou liever datte zo wegbleve, want ze scheppe de boel maar op, ze vitte en giere 'n beetje om do gewoonten van ona tweeën. Ik trek me er geen steek van an, doch moeder de vrouw wèl en as Ant, Pietje, Miene en Gerritje na veel drukte weer vertrokke zyn, dan kryg ik wat te doen om 't ouwe mensch te troosten, 't Ergste is, dat ze dan altyd de jongens ophaalt die al lang dood zy'n. Ja, die waren eenvoudig en braaf, dat moet 'k zegge. De jongste, Krijn is door een noodlottig ongeluk by het garnalenvisschen verdronken en de anderen zyn omgekomme by een ramp met m'n vorige schuit, die niet anders dan dagen van tegenspoed heeft beleefd. In 1872 gebouwd, werd ze op 8 November van dat jaar al .door ddtels en spóken be zocht. Het was by het valle van de avond onder Zandvoort. De wind stootte uit het Zuid-Westen, de luoht stond droevig en de zeo deed erg ontstuimig. 't Werd noodweer Jelle van der. Hulst van Urk, die voor ons uitvoer, verloor z'n maat en zeilen en een Texelaar kort by in den omtrek, Jan Bakker genaamd, onderging hetzelfde lot en z'n schuit verdween bovendien naar de kelder. Direct werd besloten om de bemanning te redden, wat met veel moeite gelokte en toen we ook nog de Urker op sleep hadde genome moeste we d'r tolf an geloove. De nagelnieuwe sohoot werd eerst als papier in flarden gescheurd en door een grondiee van 'n blinde klip vloog drie uor later de mast weg. Het slimste kwam toon pas an. Daar zaten we met twee an elkander ge bonden sohuiten in de branding die met' volle kracht er op beukte. In de roef was het nog «it te houwe, maar alras vloeide die van Jelle van der Halat onder en de drie aan van dat sohip schreeuwde uit alle macht om hulp. Juist wou 'k an stuurboord een iyn toewerpo om ze er zoo af te hale, toen ze allen door een geweldige breker wegspoelde. By 't maanlicht zag ik ze drijven en hoorde ik Arie Huiben, Piet Sohellinger en Klaaa van Kampen nog roepen, maar weldra verstomden de stemmen eeuwig en al die jongens stonden vdór den rechterstoel Gods. Ik dacht niet anders of zouden spoedig bun lot deelen. We waren allen in 't ruim gevlucht waar we tot het middel in 't water stonden. Het leek alsof de dood aan alle kanten op ons loerde. Ter»yi we daar met storm sn golfslag worstelden en op ons hulpgeschrei maar geen antwoord kwam, werd myn oudste zoon van angst en doorgestane ellende krank zinnig. Hy begon te gillen als een bezetene, ontdeed zioh van zyn natte, aware wollen ondergoederen, wrong aieh naar boven en sprong vervolgens zoo in zee. Mijn zoon Albert sou met kracht en geweld probeeren om hem weer op het wrak te brengen. Deze plompte hem moedig na, maar kon geen arm of been van styfte verroeren om te zwommen en een stortvloed schoof beiden een eind heen en toen er nog zoo een kwam werden ze samen voor eeuwig diep onder gedrukt. Dat tooneel greep my zoo aan dat ik wankelde on hot bewustzyn verloor, 't Mag ongeveer half drie 's nachts ge weest zyn, toen ik my door versohoidone handen voelde beetgepakt. In do warme kajnit van een atoomboot, die ons opgepikt had, kwam ik weer op dreef on daar werd my voorzichtig medegedeeld dat men on- mogeiyk iets had knnnen doen tot behoud van mjjo andere twee jongens. Geen mensch kan begrijpen hoe ik ontstelde vun die tydine. Vier broors lagen in ëën groot graf en myn schuit was totaal aan splinters go- slagen. Van alles beroofd kwam ik op Urk terug on werd door het een en ander voor een half jaar op bod geworpen. Toen ik na veel tobben door de dokters weer kant en klaar was gemaakt, werd het bedrijf opnieuw hervat met deze schuit. In den beginne was het gednrig mis. Op de eerste reis verloor ik al myn netten. By een gierende orkaan in den nacht van 8 Januari 1879 zeilde ik de mast over boord. Den 22sten September 1881 werd ik op de Noordzee aangevaren door een torpedoboot. Op 6 Februari 1882 liep ik op een bank ter hoogte van Ter schelling. Den 15 Septembor 1888 sloeg myn knecht over boord en verdronk onder Vlieland. In het najaar van 1884 werd ik door een harden Zuid-Wezter naar de Ba sende Bol gezweept, het tuig werd vernield, het dek sloeg in, het water drong binnen en aldua toegetakeld werd Ik door de nSim- son" vlot gebracht. Hierna was het een tijdje gedaan, maar in 1887 kwamen de onheilen weer on me af en ze bieren achter m'n hielen tot den merkwaardigen dag van de groote vleetrevec waaraan ik met mijn sehait deelnam. De Koningin en de Prini syn toen by me an boord geweest. Aardige, doodeenvoudige menschen, niks deftig of verwaand, o nee! Prina Hendrik gat me heel gewoon de hand en toen ik al myn wederwaardigheden op zyn uitdrukkolyk verlangen nog oena breedvoerig had ver teld, klopte hy me as eon broer op de schouwer en wensohte me mëër goluk en voorspoed in de toekomst. Mijn zoon Kryn was ervan in de wolken on of ik al prut telde tegen z'n kleingeestigheid, hy sneed dadeiyk oen paar hoefijzers als herinnering in het dek, mot de hoop dat vader voortaan werkelyk een geluksvogel zou worden. Jam mer dat de arme jongen, zooals ik straks zeide, verdronken is, anders zou ook hy weten dat de straffende hand Gods na zyn dood goedertierond is geworden. Nou mot je niet denken, dat 'k de laatste jaroD go- spaard ben gobloven, geen kwestie van, dn veis en spóken hebbon er nooit gonoeg van om jo zoo af en toe oons un te pakken en 'n knauw to gevon die door merg on been gaat. Mdór dit kaa 'k je met do hand op 't hart verklaren, dat ik ovor do zege ningen vun do hoefyters in m'n schik ben, want by vliegend weer, by haast hopolooze omstandighedon hebben ze nog altyd m'n body op wonderiyke wyze buiten gevaar gebracht. (Wordt eoreolgdj. De hooge hoed. Het was vroeger gebruik, dat de waarlijk deftige Hollander zich nimmer op s'raat vertoonde zonder den statigon hooge-hoed te dragen. Nu dit dagelykach gebruik zoo goed als gehoel is verdwenen, mogen we deso on deugende definitie van den hooge-hoed wel plaatsen. ,De hooge-hoed is de symbolisch# voor stelling van de cylindrisohe voortzetting eencr ledige ruimte". Uit d«n Omtrak. Ttxii, 24 Februari. Gisteren werd 'u match gespeeld lussoheu do voetbalclubs „O. K. K." van den Helder en „Volharding" van Oudeachild. „O. K. K." won met 2—1. Er komt van den vasten wal meer en meer vraag naar melk vaa hier. Op eene gehouden vergadering alhier heeft de firma Van don Bosch Ltd. te Alkmaar gecontracteerd met verschillende veehouders, ongeveer voor melk van 800 koeion togen 5 k 6»/a cl. per liter. De melk zal gehaald worden. 'tle te voorzien, dat op deze wijze do schapenfokkerij langzamerhand zal afnemen, daar het aantal runderen hoe langer hoe greoter wordt. Weer is hier een Dieuw motorschip in de vaart gekomen. De heer P. Plaatsman, tot heden als beurtman varende met oen zeil- vaartuig, heeft een motorschip doon bouwen. Het beurtveer dat voorheen verbinding gaf tusschen hier, Harlingen en Helder, zal nu worden uitgestrekt heel tot Rotterdam. 't Nieuwe scheepje ziet er keurig uit en aal vermoedeiyk wel aan 't doel beantwoorden. In de verloopen week vingen enkele wulken- visschers 8 balen wulken, die naar België werden afgeleverd, tegen f7.per baal van 70 K.G. De garnalenvloot ving per sohuit van 200 tot 400 K.G. garnalen; do prys was 25 k 85 ct. per K.G. Te Oosterend in het Oafë Duinker werd voor ongeveer een jaar een biljartwedstrijd aangekondigd, en wel van een 1000 partyen. Al geraimen tyd behaalden eenige personen elk 23 van de 25 te behalen paoten, on niemand kon het verder brengon. Daarom waB in de laaUte maanden niet veel belang stelling meer. Alsoo werd besloten, do saak te beëindigen, wat Zaterdag j.l. by veel belangstelling plaats had. Toen er 884 partyen gespoeld waren, was er nog niemand boven de 23 pnnten geko men. Dit getal was behaald door 4 personen, waarvan 3 aanwezig, die nu ieder mot 50 stooten den wedstrijd beëindigden en wel met 39, 84 en 28 pnnten. De winnors van de prijzen, n« groot f 83,86, f 16,68 en f 8,84, waren ëe hoeren Jac. Kijk, G. de Boos en M. Dalmeyer, allen te Den Burg. Wleringwi. De gemeente eigendommen hebben by de Zaterdag gehouden verhoring f 72.25 opge bracht tegen f70.in 1912de eigondommea van het Heemraadschap brachten f 1008.15 op tegen f788.— ten vorigen jare. Door den Polder Waard-Nicuwland zullen de dyken, het rietgewas, de visscheryen ens. worden verhuurd op Dinsdag 4 Maart a.s. in het lokaal van don hoer Koorn. Het Leger des Heils gaf j.l. Zaterdag avond twee voorstellingen van lichtbeelden in het hotel tde Haan"; de eerete voor kinderen was goed, de tweodo voor vol wassonon _was zeer drnk bezocht. Zooals gewoonlyk wist men ook thans liet publiek te boeien. Anna Paulowna. Zondag, 28 Februari, had in Veerborg eene feestelijke bijeenkomst plaats ter her denking van het tienjarig bestaan dor gym- nastiokvoreeuing «Tokido*. De zangvereeri- ging tZanglust* en de «Harmonie" verleendon hunne welwillende medewerking. De voor zitter van »Tokido«, de heer C. Tyson, heette in zyn openingswoord de talryke aan wezigen hartelijk welkom, gaf in hoofdtrekken 't lief en leed weer, dat de f-estvierende vereeniging in de tien jaren heeft onder vonden en eindigde met eene uiteenzetting van 't doel der gymnastiek. De heer N. Raap, voorzitter van «Harmonie" complimenteerde «Tokido» met baar tien jarig bestaan en hoopte, dat deze vereeniging voort mag gaan om te bevorderen dat in eon gezand lichaam sich eene gezonde ziel bevindt. Hierna werd een uitgebreid en afwisselend programma afgewerkt, waarby de drie ge noemde vereen i gin gen beurtelings optraden. Den geheelen avond heerschto er in de zaal eene zeer gezellige geest en toch werd elk nummer met groote aandacht gevolgd. Het bartelyk applaus bewees, dat het aangebodene zeer in den smaak viel. Aan 't slot dankte de heer Keljser, leider van «Tokido', allen die hunne medewerking hadden verleend, waarna een gesellig bal volgde. De feest avond ia uitstekend geslaagd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1913 | | pagina 5