meeste A. GRÜNWALD, Tandarts ANSIN6H BALMUZIEK Wedloop met Hindernis. Tevens Muziek voor den Dans. BEWAAR- eo HANDWERKSCHOOL Agenda. Bioicoup-Vooritellingca. Ktutlweg 114 Llagelijki 7 uur. Zondags 2 nor. Bioscoop-Voorstellingen. Spoorgrucbl 115. Dagelijks 7 uur. Zondags 2 uur. Binsonop-Voorstelliiigen. Koningstraat. Dagelijks 7 uur. Zondags '2 uur, lti'21 Aug. Bonn-boot. Bioscoop-voorstelling, Lig plaats: Binnenhaveu. 17 Aug. Concert Stafmuziek. Park achter het Paleis, 4 uur. 17 Aug. Populair Concert door 'de heeren Polak. Badpaviljoen, 58 uur. 24 en 25 Aug. Onafhankelijkheidsfeesi te Juliana- dorp. Marine en Leger. Bij K. B. zijn met iug. an 23 Aug. bevorderd: a. tot luitenant ter zee der 2de klasse, de adel borsten der 1ste klasse J. C. A. Scholte, L. A, van Boven, I. Hannik, J. F. Wesseling, J. G. van deu Berg, J. W. A. A. Heydt, J. J. A. van Staveren, H, j. Bueniuck, J. J. van der Have, J. Schouten, R. Verdonck, P. van Waasdijk, W. Prins, C, A, Lens, H. Nieuwenliuys, W. A. de Jong, C. H. Brouwer, P. Koenranii, A. E. G. Post Uiterweer, A. L, E. Rambonnet en W. C, Beels b. tot officier van administratie der 2de klasse, de sdjunct-administrateurs D. Pothoven, J. Vons, J, Jöbsis en H. J. Eenhoorn. Bij K. B. is: lo. aan den kapt. ter zee P. A. Yoorthuysen, op verzoek, wegens langdnrigen dienst, met 16 Aug. eervol ontslag verleend, onder toekenning van pensioen 2o. aan den kapt. ter zee G. R. van Nauta Lerake en den luit. ter zee 2e kl. A. E. van Dishoeck, wegens ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst ten gevolge van lichaams gebreken, resp. met 16 Aug, en 1 Sept., eervol ontslag verleend, onder, toekenning van pensioen ■'lo. het bedrag van het pensioen bepaald voor den kapt. ter zee P. H. van Voórthuysen op 1340U "sjaars; voor den kapt. ter zee R. van Nauta Lemke op f3175 'sjaars en voor den luit. ter zee 2de kl. A. E. van Dishoeck op f 1058 'sjaars. De bij het Departement van Marine geplaatste officier van Administratie der le klasse H. B. van Dam wordt met 1 Uctober 1913 geplaatst bij het Koninklijk Instituut voor de Marine en belast met het administratief beheer van die inrichting terwjjl de officier van Administratie der 'le klasse J. R. de Raadt ter zijnertijd van die plaatsing znl worden ontheven. Het ligt in liet voornemen laatstgenoemde aan te wijzen om met lir, Ms. Koningin Regentes naar üost-lndië te worden uitgezonden B. Schreuders worden met 1 September 1913 eervol ontheven van de betrekking van officier Instructeur by het Koninklyk Instituut voor de Marine cn ter beschikking gesteld. De luitenant ter zee der ie klasse W. J. Janssens wordt 28 Augustus 1913 eervol ontheven van de betrekking van officier Instructeur bij het Konin klyk Instituut voor de Marine: De luitenant ter zee der le klasse L. M. J. Gregory wordt geplaatst als officier Instructeur by het Koninklijk Instituut voor de Marine en belast met bet onderwijs in Zeevaartkunde, Oceanografie, Meteorologie en Sterrenkunde; De luitenant ter zee der le klasse 1'. M. van Riel als voren en belast met het onderwijs iu Zeevaart kunde cn praclischen scheepsbouw; De luitenant ter zee der 2c klasse H. A. Roms- winkcl als voren en belast met het onderwijs in Stoomwerktuigkunde De luitenant ter zee der 2e klasse A. W, Staveren van H. Ms. Koningin Emma wordt 1 September a, s. geplaatst bij het Koninklijk Instituut voor de Marine als Officier van Politic. Bij K. is de heer D. A. Arends, arts te Oude Tonge, met ingang van 16 Aug., benoemd tot offi. van gez. der 2de klasse bij de zeemacht en zal na beëediging worden geplaatst by het hospitaal te Willemsoord. Met ingang van 16 Aug. a. s. bevorderd tot Adjudant-Machinist, de Adspirant-Machinisten P. Guilonard, T. Veerman, H. F. Pronker, W. Polderman, U. liempenius, J. C. Piek, H. J. Maas, A. Govers, W. Buter, G. W. J- Massa, C. M. v. d. Velde, W. P. Plantenbcrg, I. J. v. d. Eijk, J. van Wichen, C. A. Vos, W. D. Mooi en ff. W. Poldcrmans. De 1e compagnie van het le bat., 4e regt, vesting artillerie vertrekt op Maandag, 18 Augustus a.s,, van den Helder naar de legerplaats by Oldebroek, teneinde aldaar aan de schietoefeningen deel te nemen. De miliciens, behoorende tot de lichting 191U van het le bat., 4e regt. vesting-artillerie komen op 2 Sept a.s. voor den tijd van 27 dagen voor herhalingsoefeningen te den Helder onder de wapenen. De miliciens, behoorende tot de tweede ploeg van het blijvend gedeelte der lichting 1912, van het 21e regt. infanterie zyn heden in het genot van groot-verlof gesteld. De bij het 4e regt. vesting-artillerie benoemde 2e luitenant A. Rovers is bestemd voor liet 2e bataljon van het korps te Willemstad. De bij het 4e regt. vesting-artillerie benoemde 2e luitenants A. Tuytel en A. A. S. van Alphen zijn bestemd voor het 1e bataljon van het korps te den Helder. De 2e luitenant C. H.'Iwes van het le bat., 4e regt. vesting-artillerie te den .Helder wordt op 18 Aug. a.s. overgeplaatst bii het le regiment van het wapen, in garnizoen te UtTecht. De kapitein M. E Palm en de 2c luitenants L. van Hulst en A. A. S. van Alphen van het le bat., 4e regt. vesting-artillerie te den Helder worden op 18 Aug as. gedetacheerd in de legerplaats bij Stoomvaartberiehten. Stoomvaskt-Msstsohsppu Nederland Banda, uitreis, is 11 dezer Point de Galle gepass. Oelebes vertrok 10 dezer van Padang naar A'dam. Grotius vertrok 11 dezer van Sabang naar A'dam. Flores arriv. 12 dezer van A'dam te Hamburg. Kangean, uitreis, arriv. 13 dezer te Port-Said. Krakatau, thuisreis, pass. 13 dezer Kaap St. Vincent. Vondel arriv 18 dezer van Batavia te A'dam. Sumatra, thuisreis, arriv. 13 dezer te Genua. Billiton, uitreis, vertrok 14 dezer van Malta. Kon. der Neder]., thuisreis, vertr. 14 dezer v. P.-Said, Rembrandt, uitreis, vertrok 14 dezer van Genua. Boeton, uitreis, is 14 dezer Carvoeiro gepasseerd. Lombok, thuisreis, vertrok 14 dezer van Djeddah. Kovtkrdamsoiic Li.oto. Bogor, uitreis, vertrok 11 dezer van Suez. Kediri, uitreis, arriv. 11 dezer te Autwerpen, Samarinda, thuisreis, vertrok 12 dezer v. Marseille. Wilis, uitreis, vertrok 12 dezer van Southainptoii. Sindoro, uitreis, vertrok 13 dezer vau Suez. Palembang arriv, 12 dezer van R'dam te Batavia. Rindjani, thuisreis, pass. 13 dezer Kaap Carvoeiro. Soerakarta arriv. 12 dezer van R'dam te Batavia. Kawi arriveerde 13 dezer van R'dam te Padang. Koninklijke Hollandsohx Lloyd, Hollandia, uitreis, vertrok 11 dezer van Lissabon. Keuilworth, uitreis, vertrok 11 dezer van Lissabon. Maasland, thuisreis, vertrok 11 dezer v. Montevideo. Frisia, thuisreis, vertrok 14 dezer van Lissabon. Kon. Wkst-Induohe Maildienst. Pr. W. V arriv. 14 dezer vau Suriname te A'dam. lfiaschariiberichlan. Nieuwediep, 12 Augustus. Aangebracht door 35 korders te zaraeu 60 stuks groote tong fO.85 per stuk, 400 stuks iniddeltong f0.35 a f 0.45 per stuk, 1200 stuks kleine tong fö.08 a fO.10 per stuk, 4 inaud stortschol f8 00 a f9.00 per mand, 30 mand kleine schol f4.00 a f7.00 per mand, 20 mand schar f3.50 a f4.00 per wand, 1500 stuks pieter man f 1.50 a f2.00 per 100 stuks. 13 Augustus. Van 50 korders te zamen 2 tot 10 stuks groote tong f 0.90 per stuk, 5 tol 40 stuks middeltong 10.40 a f 0.15 per stuk, 10 tot 150 stuks kleine tong f0.08 a (0.12 per stuk, 1 tol 3 rapnd stortschol f5.00 a f7.00 per mand, 1 tot 4 wand kleine schol fl.75 a f3.00 per mand, 1 tot 3 mand schar 12.00 a f3.00 per mand, 1500 stuks pieter man f 1.50 a f2.00 per 100 stuks 14 Augustus. Van 9 korders te zamen 50 stuks groote tong fl.00 per stuk, 250 stuks iniddeltong (0.45.a f0.50 per stuk, 500 stuks kleine tong fO.10 a f0.15 per stuk, 2 stuks tarbot f5.00 a f7.00 per stuk, 10 inaud stortschol 16.00 a f8.00 per mand, 10 wand kleine schol f2.00 a f4.50 per wand, 10 mand schar 12.00 a f3.00 per mand, 500 stuks pieterman f2.00 per 100 stuks. Siii>|«plijki Stand w. Helder, van 12—14 Augustus. ONDERTROUWD: J. v. d. Ham en H. J. Don, W. A. v. Rosmalen en i. U v. d. Breggen, J. Make- ar en M. Verhage M. v. Leeuwen en D. Buter. GETROUWD: A. J. N. v. d. Nieuwcnhof en M. G. Fluiter. BEVALLEN; C. Heeres geb. Körber z., K. Kruit geb. Jansen z,, A. D. Zaai geb. Cats d., E. Prins geb. Visser z,, N, Verburg geb. v. d. Broek z., H. Borg geb. Kant z. OVERLEDEN: J. E. v. d. Wedden—83 jaar. i JlngexondenMededeeling. BUCHAM* P1UÊN zyn reeds meer dan zestig jaren bet meest gebruikte huismiddel van de wereld. Marktberichten. Schagen, 14 Aug. 1913. 20 Paarden f100 A f250. 30 Stieren f 140 k f 300 37 Geldekoeien (magere; floü k 1 240. 107 Geldekoeien i vette) f 200 f 400. 30 Kalfkoeien f180 f880. 7 Vaarzen f 100 A f 130. 25 Nuchtere Kalveren f 14 k f 24. v 20 Schapen (magere) f 24 k f 28. 510 Schapen (vette) f28 k f 35.50 300 Lammeren f 16 k f21, 35 Varkens (vette) p. KG. f 0.56 a 10.66. 70 Biggen f11 k f16. 50 Konynen f 0.25 h f 0.80. 300 Kippen f 0.20 a f 1.10 per stak. 850 K.G. Boter f 1.15 k f 1.25 per K.G. 50 K.G. Kaas f 0.45 k i 0.55 per K.G. 2000 Kipeieren f 3.75 a f 4.75 per 100 etnks. VERVOLG BERICHTEN SELDER, 15 Augustus. Onze plaatsgonootec, de heeren J. C. Dop en W. F. Sant, ifjn te 'a-Gravenhage geslaagd voor het examen L. O, handteekenen. - By het doze week te 's Gravonhage gehouden examen slaagde voor 3e stuurman groote vaart de heer J. v. d. Ploeg, leerling der Zeevaartschool alhier. By het gisteren to Utrecht gehonden examen slaagden voor het Machinisten diploma A de heeren B. Groen, C. Muhihaus ea J. Kuiper, leerliogen dor Zeevaartschool alhier. Opgepast. Men maakt er ons op merksaam op dat een persoon uit Velseroord hier ter stede bestellingen doet bij leveranciors, waarbij reeds onkelen het Blachtofier zijn geworden van 's mans kwade praktijken. Opgepast dus en onder rembours zenden I Sport. Naar we vernemen speelt H. F. C.ii a.s. Zondag te Schagen, terwyl H. F. C.i waar schijnlijk Daar Texel zal gaan. Den 24en Aug. speelt H. F. C.i te Hoorn tegen Hollandia I. Belanghebbenden zien hiervoor de adver tentie in dit blad. Parade. Op den len September a.s. zal ter gelegen heid van den geboortedag van H. M, de Koningin een groote parade worden gehouden door de bemanningen der bier aanwezige oorlogsschepen en der afdeeling mariniers, in vereeniging met de troopez» van do land macht, op het terrein aan den Havendykj nabi5 Hr. Ms. „Atjeh". De parade zal om 11 uur voormiddag worden geïnspecteerd door Zyne Excellentie den vice-admiraal F. C. E. L. Koste!com mandant der marine te Willemsoord. Na atloop der inspectio zal door de ge zamenlijke troepen, op de maat der Marine- Stafmuziek, voor Zijne Excellentie worden gedefileord. Als parade-commandant zal optreden de luitenant-kolonel der mariniers E. Berdenis van Berlekom, commandant der afdeeling mariniers alhier. Bijaldien de weersgesteldheid niet toelaat, dat de parade voortgang zal hebben, zal, ten blyke daarvan, een blauwe wimpel op het Directiegebouw der Marine worden geheschen. Programma van het Concert te geven door het Staf muziekkorps der Kon. Marine op Zondag 17 Augustus, 's nam. 4 uur, in het Park achter het Paleis. 1. Wilhelwiiis-Marsch, Wesly '2. Ouverture „Euryanthe", Weber 3. Norwegischer Kunstier Carnaval, Svendsen. arr. Bouwman. 4. Salut d'Atnour, arr. Hazebroek, Légar. 5. Cavatinc, Rail. 6. Un Jour d'étë en Norvègu, Wilmers. 7. Amiens, Marche, Andrieu, Stafmuziek der Marine. Men meldt uit Rotterdam: lederen zomer gaat het Stafmuziekkorps der Ned. Marine eenigen tyd op tournee, om een bezoek te brengen aan plaatsen, waar marinetroepen in garnizoen liggen, en daar uitvoeringen te geven. Ditmaal heeft Rotterdam van het Korps een buitengewoon royalp concertbeurt gehad. Dit Korps openbaart in z(jo voordrachten twee in een harmoniegczelschap nimmer ge noeg te waardeeren eigenschappenhet vormt een ensemble van zuivere afgerondheid od het speelt muzikaal. De eerste eigenschap is blijkbaar het resultaat van een bijzonder kundige opleiding. We kennen de leiders- en muzikaal-paeda- gogische verdiensten van don directeur der Marine-kapel uit rijpe ervaring nietmogen ze alleen beoorderlen naar de resultaten, zooals die te onderkennen kwamen in de concerten van de afgeloopen week. En dan moeten we komen tot het oordeel, dat de heer Hazebroek een toonkunstenaar is, aan wiou de leiding van het muzikaal welzijn der Kapel voortrefleljjk is toevertrouwd. Er zjjn weinig militaire muiiekkorpsen in ons land, die deze Kapel overtreffen in muzikaliteit van uitdrukking, in schilder achtigheid van uitbeelding in karakterstukken, waaraan hot harmonie-repertoire sedert het tot „bloei" geraken van den variété-smaak zoo rijk is. In hot geweld van den klank zit hem niet altijd do muzikale waarde eenor muzikale voordracht en dat de hoer Hazebroek dat beseft, pleit voor zyn artistiek bewustzijn. Met genoegen zullen we de Kapel uit Nieuwediep in den volgenden zomer weer gaan hooren. Kamerverkiezingen. Bij de Woensdag te Groningen gehouden stemming voor een zetol in do Tweede Kamer, opengevallen doordat dr. Bos voor Winschoten zijn benoemiDg hoeft aangenomen, zijn uit gebracht 5730 geldige stemmen. Hiervan verkregen mr. J. Limburg (V. D.) 3786, E. Ruggo (S. D. A. P.) 1868 en G. Sterringa (S. D. P.) 81 stemmen. Gekozen is dus mr. J. Limburg. Den 17den Juni werden in dit district met 10.452 kiezers uitgebracht 8741 geldige stommen, waarvan op dr. D. Bos (V. D.) 8750, op mr. J. Ankerman (C. H.) 2406, op mr. G. W. Sannes (S. Dl A. P.) 2451 en op den heer G. Sterringa (S. D. P.) 124. herstemming werd toon dr. Bos gekozen met 4171 stemmen tegen 3328 op mr. Sannes. Met de verkiezing van mr. Limburg is de laatste aanvullingsverkiesing gehouden. 0e crisis. Nader meldt men uit 's-Gravenhage De kabinetsformateur, mr. Cort van der Linden, had Woensdag een langdurig onder houd met mr. De Meester, oud-minister van financiën te dieDB huize. „De Nieuwe Courant" .neemt haar raode- deeling, als zon de portefeuille van Koloniën »yn aangeboden aan Staatsraad Hasselman terug. - Naar aanleidiug van het op pag- 1 van dit blad overgeuomen bericht Hit de „Neder lander" waarin mr. Boers te Utrecht genoemd werd als aanslaaud minister van justitie, hoeft het U. D. den héér Boors zelf om in lichtingen gevraagd. Deze deelde mede van een en ander niets te welen. Het program der nieuwe regeering. De „Zutf. Crt." verneemt uit zeer giede bron „De ,hoer Cort v. d. Linden is bezig een ministerie te vormen, dat als voornaamste punt van program cal hebben de invoering van het algemeen kiesrecht en de mogelijk heid tot hot invoeren van vrouwenkiesrecht in do grondwet, terwijl de formateur een tegenstander is van uitbreiding van regres der Eerste Kamer. Verder zal het program bevatten staats pensioen, in den geest van het amendemeut der vrijzinnigen, en eenige panton op het gebied van onderwijs. Mr. Cort v. d. Linden's opinie daarover is bekend uit de nota, die h(j mode onder- tnekend heeft bjj het rapport der laatste grondwetsherziening. Misschien zullen ook pogingen in die richting worden aangewend. De conclusie is dus, dat het program der vrijzinnigen by do herstemmingen vrijwel overgenomen wordt, zonder dat de concen tratie officieel moeworkt aan de vorming van het ministerie. De benoodigde middelen zuilen uit directe heffingen worden gevonden." H. M. da Koningin op de E.N.T.O.S. H. M. do Koningin is voornemoc» Zater dagmorgen een tweede bezoek te brongen aar. de Tentoonstelling „De Vrouw 1813 1913". 's Middags bezoekt H. M. daarna de E.N.T.O.S. Curagao en Bonaire te koop gevraagd. Uit Washington wordt geseind In politieke kriugen wordt er bjj de regeering op aangedrongen te onderhandelen me: Nederland tot aaukoop vau Curayao en Bonaire, teneinde aldaar een maritieme basis t" vestigen, welke de Zuid-Caribischo Zee en den toegang tot het Panama-kanaal kan be- lieerechen. iimuiden, 14 Aug. Waterleiding. Twaalf jaar geleden wt»s er in don gemeenteraad voor het eerst sprake van ecne waterleiding. Gisteren is eindelijk het besluit genomen tot stichting daarvan over to gaan. Er zal eene gold- locuing van f 505.000 worden aangegaan. Pontverkeer. Het verkeer met de ponten in Velsen is de laatste dagen weer treurig. Gisteren deelde de voorzitter van don gemeenteraad mode dat de Minister van Waterstaat hom verzocht had vooral geeDD klachten daarover meer in te zenden. De liaad verzocht niettemin het College van B. en W. nog eens naar Don Haag te echry ven. Directeur Rijkspostspaarbank. Naar wft vernemen is met ingang van 1 September a.s. tot directeur der Rijkspost spaarbank in de plaats van den hoer Dubois benoemd de heer mr. J. H. C. Busing, thans onderdirecteur dier instelling. (H.blad). Opgeiioten. Etn der employés van oen bankiersfirma te Amsterdam heeft gisterenmiddag ean be nauwd uurtje doorgebracht. Toen by een gesprek had gevoerd in een der cellen van de intercommunale telefoonverbinding en de cel weder wilde verlaten, bleek de veer van het slot niet meer te werken, zoodat de deur niet meer geopend kon worden. In hot kleine hokje bleof de „govangene" ruim 40 minuten opgosloton. Nadat eorst het raampje in'de celdeur was stukgeslagen om den opgeslotene, die het danig wurm kreeg in de kleine ruimte, wat vorscho lucht te bezorgen, moest men er eindelyk toe overgaan om hot slot uit de deur te verwijderen, opdat de gevangene weder in vrijheid kon wordon gesteld. Hot goval lokte natuurlijk veel beursbozockers naar dit hokje. 140 dagen aan boord verborgen. Bij het binnenkomen in de haven te Rotter dam, ontdekte do bemanning van hot zeil schip Lauriston, liggende in de Rjjnhaven, in de pompkuat van dat schip een man, die zich geduronde de reis van Taltal (Chili) naar Rotterdam, welke 140 dagen duurdo, verborgen heeft weten te houden voor do ipvurenden. Hoo de man zich gedurende al dien tyd van voedsel heeft voorzion is ei raadsel. (Msb.) Een aanklacht. De schilder M. te Tilburg heeft, naar de 's H. Cc. verneemt, een aanklacht ingediend by den officier van justitie te 's-Hortogenbosch tegen het EindhovenBch Dagblad, wegens het verspreiden van een onwaar bericht, omtrent hem. Een teruggekomen Poolreiziger. Kopenhagen, 18 Augustus. De poolreiziger kapitein Koch, die aan de jongste Groenland- expeditie van Mylius Ericheen deelnam en op 1 Juli 1912 naar Oost-Groenland vertrok, om over het landjjs de westkust te bereiken, a een moeilijken tocht dwars door Koningin Luiseland te Proeven by Upernavik aange komen. UIT HET BUITENLAND. Het is thans wel duidelijk, dat het vredes verdrag tnsschen Bulgarije en de andere mogendheden niet 'zoo maar door de groote mogendheden zal worden goedgekeurd. Uit Borlijn seint men aan de „Kolnische Zoitung" o.a., dat de wenschen van Bulgarije bij den bestaanden staat van zaken niet zonder ge vaar voor den vrede verwezenlijkt kunnen worden. En van den anderen kant neemt Bulgarije met een dergelijke bemoeiing geen genoegen. Het bl(jft dus, wat men noemt geharrewar, waarvan het eind nog niet te voorzien is. De openbare meening in Bulgarije is kalm, over den geest onder de troepen echter is men minder gerust. .Allengs gaat de demobilisatie voort. Toen de Bulgaarsche troepen Sofia binnentrokken, werden ze door de bevolking toegejuicht en met bloomen bekranst. Don koning brachten de troopeu een hartelijke ovatie. De Mace donische vluchtelingen richtten protest-tele grammen tegen de vortegonwoordigers der groote mogendheden, waarin zij protesteeren tegen don vrede, dien ze beschouwen «Ib oen schandvlek voor de beschaving van Europa. Zy verklaren van alles beroofd te zjjn, al hun goederen zyn verbrand en geroofd door Serviërs en Grieken, en sjj doen een beroep op de mogendheden om van Macedonië een autonome provincie te maken, onder bescher ming der mogendheden. Sir Edward Grey heeft verklaard, dat de herziening van het vredeatractaat van for- meelen aard zal zyn. Wijzigingen zullen niet worden aangebracht. Slechts Oostenrijk neemt geen gonoogen met de vastgestelde grens regeling, maar het zal zich wol in het on vermijdelijke moeten schikken. De protesten der Macedoniërs waarvan koven sprake is, worden voor kennisgeving aangenomen, aldus Sir Edward. Volgens de „Militarische Rundschau" sul len binnen enkele dagen oen groot aantal Oostemijksche reservisten uit Bosnië, Her- zegowina en Dalm&lië naar huis worden go- zonden. Daaruit volgt dus, dat het Oostenrijk óok niet te doen is om met geweld tegen de regeling te protesteeren. Het diep vernedorde Bulgarije zal moeten trachten om van Turkye Adrianopel en het ovorige door de Turken bezetto gebied weder los te krijgen. De vraag is echter hoe dit geschieden moet. Turkye ia, zooale het in' een nota aan de mogendheden heeft ver klaard, niet van zins het heroverde gebied goedwillig af te staan on dat de mogend heden de Porte met den sterken arm zullen dwingen, schynt, ondanks de scherpe nitingen van minister Grey, niet waarschijnlijk. En Balgurye zelf is te machteloos om kracht dadig op te treden, zoodat het lijdelijk moet afwachten wolken loop de zaken zullen nemen. De Bnlgaarfleho gedelegeerde Natsjewitsj, die nog steeds te Konstantinopel vertoeft, heeft, zooals uit de Turkscho hoofdstad be richt wordt, dezer dagen oen aantal ambassa deurs der groote mogendheden bezocht om met begrijpelijke nieuwsgierigheid dezen uit te hoaren over den indruk, dien het antwoord van Turkije op hen had gemaakt. Eenige ambassadeurs moeten, volgeDs den Konstanti- nopolscben correspondent van het „Berl. Tsgebl.", den Bulgaarsohon gedelegeerde verklaard hebben, dat Bulgarije zich zeer moest haasten, wanneer het Turkye nog voor stellen zou willen doen om de quaestie- Adrianopel langs vrcdelicvenden weg te regelen. Anderen daarentegen lieten door- schumoron, dat de mogendheden tusschen- beidon zouden treden. Een besliste toezegging eahtor gaven zy niet, De tooatand wordt echter, volgens boven- genoemdon berichtgever in diplomatieke kringen hoogst ernstig geacht. Sir Edward echter beweert, dat in g geval Turkye Adrianopel terugkrijgt. De Turken mogen bly zijn, verklaarde hjj, dat ze mot hulp van Europa er nog zoo goed zyn afgokomen. De wereldgeschiedenis staat overigics in het toeken van den politieken komkommer. Hot is merkwaardig, hoe weinig nieuws de kranten bovatten. Geen wonder, dat do on- benulligste verhaaltjes geëxploiteerd worden en dat men gretig op allerlei praatjes ingaat. Men vermoldt hoe een kapitein van de.voM- artillerie in Duitschland gevangen is genomen onder verdenking van landverraadhoe men Lanshury, den Engelichen leider der socia listen, die wegens militant optreden gevangen genomen en thans tijdelijk op vrye voeten wj.8 gesteld, heeft laten loopen, toen zyu verloftijd om wasmen bericht weer een on ander van de Eugolsche kiesrechtvroRwen, enzoovoort, maar van de eigenlijke politiek gebeurt er o zoo weinig. In Londonderry zijn evenals te Briiast ongeregeldheden voorgekomen tnsschen natio nalisten en unionisten. Er word bloedig ge vochten, een politie agent werd door een revolverschot getroffen, waarop een hevig gevecht volgde. De staking te Barcelona is nog geenszins geëindigd. In het geheel liggen 238 fabrieken stil met 22000 arbeiders, die in staking zjjn. De overheid heeft zeer strenge maatregelen uenomen, in de arbeiderswijken wemelt het van soldaten. Telegraaf, telefoon, station en spoorlijn worden streng bewaakt. Winkels zyn gebarricadeerd. Verschillende porsonen zijn gewond, terwjjl volen in hechtenis moesten worden genomen. Eenige vrouwen veroorzaakten relletjes. De spoorwegbeambten vergaderden en besloten tot de algemeeno werkstaking, op nader vast te stellen dag. De Amerikaanscha consul to CaraOMS bericht, dat,do poging van Costro, om een revolutie op touw te zetten, mislukt is. De consul bevestigt tevens het bericht, dat generaal Torree en zyn officiereD, die in het oostelijk deel van het land de revolutie leidden, ge vangen zyn genomen. Laatste berichten. Reuter seint aan het .Handelsblad" uit Patys. Do ',Petit Parisien" meldt, dat de directeur eener vieBchery-ondornoming op Nova-Zembla verzuimd had zyn personeel gedurende 10 maanden van levensmiddelen te voorzieD, zoodat dit, een honderdtal personen tellend, geheel is omgekomen van den honger. De langstlevenden hadden de kleoren on de ljjken hunner kameraden opgegeten. INGEZONDEN. Helder, 14 Aug. 1918, Hooggeachte Redactie I Beleefd verzoeken wij u nogmaals een kleine ruimte in uw veelgelezen blad in antwoord op de aanmerking door u op het door ons gesohreven stukje over café „Central" ge maakt. Het verwonderde ons niet, dat de Heer Verra u een dergelijk antwoord heeft ge geven, dooh wy kannen met drieën verklaren, dat hetgeen de Hoer Verra u gezegd heeft geheel bozijden de waarheid is. Dat wy na de onbeschofte opmerking door den Hoer Verra gemaakt, niet meer geheel correct bleven, dat geven wjj toe, doch, dat wy ons voor dien tijd ook maar een graatje onbehoorlijk gedragen hebben is leugen. Wy woten wel, dat het op den weg van dozen Heer lag u een dergelijk antwoord te goveD, daar wy milicien zijnde, toch op hem geen vat hebben, daar dio volgens zyn zeggen toch niot in zijn café tehuis belmoren, maar de Heer Verra moot niet vergeten, dat er ook in den Heldor jongelui zyn, die eenmaal voor hun militieplichten gunnen worden op geroepen, dus dan ook uit het café ver wijderd zouden worden die thans misschien zyn café bezoeken, en zich, dit geval met ons voor oogon zich wol zullen wachten, dit café nog verder te begunstigen. Of moeten in den Helder de miliciens in kroegen hun toevlucht zoeken? Hoogachtend, eenige milicien-matrozen a/b. Hr. Ms. „Neptunus", H. J. Locht. L. Spbet. H. A. v. Dijck. Schaakrubriek. Probleem No. 50, van K. Erlin, te Weenen. Wit begint en geeft in twee zetten mat. Zwart, abcdefgh a.b c d e f g h Wit. Stand der stukken. Wit: Kf6, Dc6, Pfl en gl, Le4 en pion d5. Zwart: Kd4, Lbl en pion h2. Oplossingen worden ingewacht onder motto „Schaak" tot uiterlijk Vrijdag 22 Aug. a.s. aan het bureau dezer courant. Oplossing probleem No. 49, van Kr. Nielsen, Hamar. 1. Pe7g8, waarna D„ T. of P. mat geeft. Goede oplossingen ontvangen van C. Rab en P. J. Loovenstyn Jr. beide te Helder. J. Nyman, te Haarlemmerliede. B. B.Nanning en C. Nanning, te 's-Gravenhage. H. Hoonhoud en J. Wiarda, beide te Loenen a/d Vecht. Correspondentie. P. J. L., alhier. WJJ ontvingen eerst uw schrijven over probleem 42 en 43. Daar wij bedoelde problemen niet meer in ons bezit hebben, kunnen wy dan ook uw Opgave niet meer controleeren. Schaaknieuws. Internationaal Meestertornooi te Scheveningen. Nu de verschillende schaakrubrieken der groote bladen reeds den nitslag en alle bij zonderheden van dit geweldig tornooi hebben gemeld, zullen wij beginnende in onze vol gende rubriek eenige der bost gespeelde par tyen, van annotatie voorzien, plaatsen. Advertentiën. De Heer eu Mevrouw DE GROOT van Leer geven keunis van de geboorte van een Zoon, Helder, 13 Augustus 1913. De Heer en Mevr. v. Urk—Zwanen burg geven kennis van de geboorte van een Zoon. Helder, 14 Augustus 1913. Ondertrouwd Marinu» van Leeuwen en Dleuwertje Buter. IJmuiden, Kanaalstraat 77.1 Helder, 14 Augustus 1913. Sluïsdij list raat 43. Receptie Zondag 17 Aug. van 12 i uur Sluisdykstraat 43. Huwelijksvoltrekking 4 September. Heden overleed onze geliefde Stiefmoeder en Tante, Mevrouw Wed. Hermina Zaatman geb. Thoien, in den ouderdom van 75 jaar. Uit aller naam: F. F. MANDERS Ex. Test. Watergraafsmeer, 11 Aug. 1913. Hoogeweg 7. Heden overleed na een langdurig en geduldig lijden, mijn geliefde Echtgenoot en der kinderen zorg volle Vader Dirk Ouinker, in den ouderdom van ruim 54 jaar Helder, 14 Augustus 1913. Wed. DUINKER-Verberne en Kinderen. Voor de vele blijken van belangstel ling, den 12en dezer ondervonden, be tuigen wij onzen hartelljken dank. A. A. KLIK en Familie. Breewaterstraat 32. Dankbetuiging. Ondergeteekenden betuigen door dezen hun hartelljken dank, voor de vele blijken van belangstelling zoowel van binnen- als buiten de gemeente ontvangen, bij het plotseling overlijden hunner-dierbare Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Groot vader. In het bijzonder aan den Heer en Mejuffrouw Roetman, voor de liefde volle hulp, en de Heeren dragers, leden der Melkslyters-Vereeniging, voor de laatste eer aan den overledene bewezen. Namens de Wed. D. KEET, Kinderen, Behuwd- en Brouwerstraat. Kleinkinderen. By mijn vertrek naar Indië roep ik n hartelijk vaarwel toe aan Familie, Vrienden en Bekenden. J. PHEIFFER, Weststraat 21. Na een verblijf 7 weken in zijn geboorteland, roept de ondergeteekende bij zyn terugkeer naar Amerika, een hartelijk en laatst vaarwel toe, aan zusters, broeder, familieleden, vrienden en beken den, zoowel op Texel als te Helder, IJmuiden en elders. Uit den grond zijns harten bedankt hy voor de hartelijke ontvangst, 't gulle onthaal en de vele blyken van liefde en toegenegenheid die hy gedurende zyn verblijf in Nederland in zoo ruime mate heeft mogen genieten. ALBERT SCHAGER. A/b. van het Stoomschip „Noordam". Ds Heer en Mevrouw BQEKE-D0NATH zullen gaarne bezoeken ontvumgun op Zondag 17 Augustus a.s. Evangelisatie-lokaal In de Palmstraat. ZONDAG 17 Augustus, v.m. 10 uur Ds. T. KLOOSTERMAN, Ned. Herv. Pred. te Alkmaai. Geen Klndorkerk wegens vacantie. Dinsdagavond 8 uur Bybelbesprekiug. Arts, is tot en met Vrijdag 22 Augustus AFWEZIG. De praktijk wordt waargenomen door Dr. GROENENDIJK, Kanaalwey en Dr. KRUIJNE, Stationsweg 7. is tot 23 AUGUSTUS afwezig. ZONDAG a.s. in de „TUINTJES". G«dur«nd« da Vacantie dagelijks geopend. J. BLAAUBOER. te Jnlianadorp, op Zondag 24 en Maandag 25 Augustus 1913. ZONDAG 24 AUGUSTUS, n.m.luur: Opening met Muziek. VI, uur: Tobbesteken, Sleuteltrekken en Mastklimmen om Kunstvoorwerpen. DEELNAME KOSTELOOS MAANDAG 26 AUG., n.m. 1 uur: Rlngrljden met paard en kar om contanten, 'sAvonds 9 uur: Schitterend Vuurwerk. HET COIGTÉ. Zondag 17 Augustus Aanvang '«namiddags 2 uur. Aanbevelend, J. KEURIS. VAM EWMCKSLUIS. VERLOREN een zilveren Broche (Baronnekroon). Terug te bezorgen tegen goede be looning Langestraat 24. VERLOREN een gebrand zilveren Armband waarin idem Horloge. Vinder wordt beloond. Adres: Kanaalweg 96. H. F. C. Belanghebbenden, die Zondag 24 Aug. den tocht naar Hoorn mede wenschen te maken, worden verzocht zich voor den 2len Aug. op te geven by de Heeren J. J. Qorlijn, Molenstraat 14 eu C. Go es, Gravenstraat 81. 't Reisgeld bedraagt f 1.34, dat by d aanmelding gestort moet worden, 't Vertrek uit den Helder is 9 uur 7 m fijjK^ Da aanbesteding Pol derbemaling „HET NOORDEN'' op TEXEL, zal plaats hebben op MAANDAG 18 AUGUSTUS a.s., des namiddege te één uur. VEIRHUISD van MIDDENSTRAAT 41 naer MIDDENSTRAAT 16, W. VERHAGEN, Atniprekgr VIJZELSTRAAT 15. MAANDAG 18 AUGUSTUS HEROPENING. Onderricht in Fröbelen en Fraaie Handwerken.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1913 | | pagina 2