BIJVOEGSEL VAN 'T VLIEGEND BLAADJE, VAN WOENSDAG 17 DECEMBER 1913. ■lEUWaBERICHTEI. HELDER. 16 December. Werklieden Rijkswerf. BtJ Nota van Wijziging der Muriuebo- grooting is o. m.: f 80,000 uitgetrokken voor tegemoetko mingen aan mindere geëmployeerden, werk lieden en bedienden b$ 's Rijks werf te Amsterdam die in Terband met de voorge nomen opheffing van die werf als inrichting van aanbouw en herstelling, eervol worden ontslagen. De mindere geëmployeerden en werklieden bjj die werf, die door ontslag, niet op verzoek, in hnnne rechtmatige ver wachting, binnenkort de gouden of zilveren medaille met daaraan verbonden gratificatie te zullen deelachtig worden, teleurgosteld worden, zullen schadeloos worden gesteld door toekenning eener gratificatie, verband houdende met het aantal dienstjaren sedort de toekenning der zilveren of bronzen medaille. Stuurlieden-examen. 's-Qravenhage, 12 Dec. Geslaagd groote stoomvaart eerste stuurman C. P. A. M. van Etten en J. Fenenga, tweede stuurman L. van der Kan, derde stuurman J. Hofsommer en H. Karsries. 's-Gravenhage. Geslaagd groote stoomvaart derde stuurman de heeren J. de Klerk en J. Lagas. De staking der trawlervletchers. De afdeeling IJmuiden van den Algemeenen Nederlandschen Zeemansbond heeft aan de commissie uit de vereenigde reederjjen eene conferentie aangevraagd, op een door ge noemde commissie vast te stellen tgd en plaats, om te onderzoeken of er een weg gevonden kan worden die tot bevrediging van het conflict zal leiden. Nieuwe Hoofdcommissaris van Politie te Amsterdam. Bfy K. B. is benoemd tot hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, met ing. van 1 Jan., Th. M. Roest van Limburg, thans id. te Rotterdam, tevens commissaris van Rijks politie, onder toekenning van gelijktijdig eervol ontslag uit s|jne betrekking van commissaris van Rijkspolitie. De moord aan de overzijde van het IJ. Zaterdagmorgen is mejuffrouw Nieuwenburg uit café Meerzicht te Nieuwendam ontboden bQ den rechtercommissaris te Amsterdam, mr. J. van Binsbergen. Om kalfden was mej. Nieuwenburg aan het instrucdegebonw aan de Leidschekade. Daar werden haar aller eerst de kleertjes getoond van het vermoorde knaapje Hendrik de Klerk. Juffrouw Nieuwen burg herkende terstond het blousje, het broekje en de sohoentjes. Alleen het mutsje herkende ze niet; de knaap droeg een petje, toen z{j hem in Nieuwendam had gezien. Daarna kwam het broertje van het ver moorde knaapje, bij wien de juffrouw terstond dezelfde gelaatstrekken zag als bjj Hendrik. Met den kleinen jongen en den rechter commissaris ging zij toen naar het Wilhel- mina-Gasthuis om daar te worden gecon fronteerd met een patiënt van de zenuwltyders- afdeeling. Deze persoon, die een scheefgetrok ken mond en vreemde oogen heeft, leek echter niet in het minst op den persoon, die in café Meerzicht een bootje wan komen huren. Teruggekomen in het instructiegebouw, werd juffrouw N. geconfronteerd mot Frans Dijkman, die sinds 15 October is preventieve hechtenis wordt gehouden. Ook Dijkman, was volgens de verklaring van de juffrouw niet de moordenaar. Nog werd juffrouw N. met een derden persoon geconfronteerd, die oven- min door haar werd herkend. (Hdbl.) Vin d« E.N.T.Q.S. Het bedrag der plaatsgelden op deE.N.T.O.S. beloopt ongeveer f 121.500. In 119 dagen werden er 914,710 bezoekers geteld. Het gemiddeld aantal per dag in de eerste week 'was 8278, in de laatste 15.808 Hoe het loopen zal voor de deelnemers van het waarborgfonds is nog niet te zeggen. De brandweer heeft op deze tentoonstelling geen blusschingswerk behoeven te doen; het aantal diefstallen was zeer, aeer gering. Daarentegen zijn een onnoemelijk aantal pogingen gedaan om de contróle op de toe gangsbewijzen te ontduiken. Een Amsterdammer te Weenen aangehouden. Het Correspondentiebureau M. S. Yan Dias ontving uit Weenen esn telegram, meldende dat aldaar, op verzoek van de Amaterdam- sche Justitie, is gearresteerd de 28-jarige H. G. J. W., onder verdenking gopoogd te hebben z(ju moeder en zjjn broeder, wonende aan de Koninginneweg te Amsterdam, door middel van blauwzuur van het leven te be- rooven, teneinde in het bereik te komen van een aansienlijke erfenis. Kantoren te veel! Men schrjjft aan de „Alkm. Ct." uit Amsterdam Tot voor enkele maanden heorschte er in Amsterdam een ware kantoren-nood. Bijna geen een kantoor stond leeg, en trok einde lek de huurder naar elders, dan waren er direct een groot aantal liefhebbers: gevolg was, dat de huren in een enorm snel tempo stegen. Voor een half jaar waagde men het voor één klein kamertje op een tweede étage in de city, dat als kantoor-lokaal verhuurd kon worden, f 400 te vragen, soms zelfs nog meer. In de z.g. moderne kantoor-gebouwen met electrisch licht, centrale verwarming, portier, enz. was de huur in het algemeen nog hooger. Er zjjn altijd menschen, die met weinig werken veel willen verdienen, en die, als het moet, wel eenige risico durven loopen. Deze lieden nu huurden op de Heeren- en Keizersgracht deftige heerenbuizen, waarvoor zi5 f 2000 of f 2500 huur in het jaar betaal den. Elk kamertje zochten zij dan apart te verhuren voor kantoor. Meest gelukte hun dit, en dan hielden zij spoedig een f1000 in het jaar over. Zoo hoorden wij onlangs, dat een diamantslijper, die zijn gezicht voor het grootste gedeelte verloren had, in „kantoor-lokalen" was gaan doen. Hij had nu een twaalf hoerenhuizen gehuurd, alles had hjj weer voordeelig in onderhuur ge- gaven, en met die aardigheid verdiende hjj zoo eon f6000 k f8000 in het jaar. Nu wordt het anders. Op Damrak, Rokin, Dam, Singel en Heerengracht zjjn groote huizen in aanbouw, die voor het grootste gedeelte uit „moderne kantoor-lokalen" zullen beBtaan. Daardoor komt er de klad in. Tegen Mei a.s. sullen de huren der kantoor-lokalen belangrijk dalen, en het in-onderhuur-geven zal niet meer zoo'n lucratief zaakje zjjn. Inmiddels gelooven de deskundigen, dat de Amsterdamsche handel zich spoedig weer zoo zal uitbreiden, dat er opnieuw een „kantoren-nood" zal intreden, véór men het weet. De moord In het Koekangerveld. Aan het N. v. d. D. wordt gemeld, dat men den vermoedeljjken dader van den ruim twee jaar geleden gepleegden moord in het Koekangerveld, gemeente De Wjjk, waarbij een gezin van drie personen op afgrijselijke wjjze word vermoord, op het spoor is. Het sou zjjn een zekere V., in dat veld ook woonachtig geweeBt. In een ruzie met zjjn vrouw moeten er woorden zijn gevallen, welke voor hem zeer bezwarend zijn. Op dit oogen- blik bevindt V. zich in Duitschland. Staande of zittend tronwen. In het stedeke Kuilenburg werd een paar jaar geleden in den Gemeenteraad de op merking gemaakt, waarom toch bjj het trou wen der mindere klasse de stoelen in een hoek werden geplaatst, waardoor deze plech tigheid steeds staande moest worden afgewerkt. Het college van B. en W. had toen geen bezwaar, dat ook niet-betalenden van de stoelen gebruik zouden maken. Intusschon wie er een stoel aangeboden kregen, niet de derde-klas trouwlustigen van Kuilenburg. Thans heeft weer eens een der Raads leden dezen onsocialen toestand ter sprake gebracht. De burgemeester antwoordde daarop, dat de instructie zulks voorschreef, letterljjk luidende: „Wie betalen, gaan zitten en wie niet betalen moeten blijven staan". De verongelukte „onderzeeër". Zooals wjj reeds in ons vorig nummer meld den is de onderzeeër C. 14, terugkomend van Tor Bay, waar manoeuvres waren gehouden, ten gevolge van een botsing gezonken. Het ongelok had plaats bjj het invaren van de haven van Devonport. Op hetzelfde oogenblik ver lieten eeDige stoombaggerschuiten de haven. De bemanning van den onderzeeër was van meening dat dezen voor hem uit den weg zouden gaan. Maar ongelukkigerwijze gebeur de dit niet. Een van de baggerschuiten kwam in botsing met den onderzeeër, waarin een groot gat werd geboord. De bemanning trachtte met de pompen het water zooveel mogeljjk buiten te houden. Toen hot bleek dat dit onmogelijk was, werden allen voorzien van reddinggordels en werden noodsignalen gegeven. De kust- wachtersboot, die niet ver van de plaats des onheila af was, zond booten uit. In 10 minuten was do geheele bemanning, 20 in getal, gered. Geen twee seconden nadat de laatste man de commandant de boot verlaten had, zonk zij. Het was een van de laatst gebouwde onder zeeërs van de Britsche vloot. De eiar-eter. Na den man, die kikkers en goudvissehen eet, nu de specialiteit, die eieren verslindt. Naar beweerd wordt, staat zjjn spoedig op treden ons hier te wachten. Onlangs kwam hij zjjn diensten aanbieden bjj den directeur van een specialiteiten schouwburg. Als wijs zakenman, deed dese eerst of hij geen ooren h&d voor het geval. De eierspecialileit verzekerde, dat hij achter elkaar drie dosjjn kippen-eioren, twee dozjjn eenden-eieron, on nog een dozijn ganzen eieren voor de oogon van het publiek zon verorboren. „Weet u wel, dat we Zaterdags en Woensdags bovendien een middag-voorstol- line geven vroeg de directeur. Voor den cier-kunstenaar was dit geen bezwaar. „En dan moet ik u zeggen, dat we Zondags bovendien een doorloopend program ma opvoeren, coodat u om de twee nur zoudt moeten optreden, en telkens hetzelfde aan ons publiek zoudt moeten laten zien!'' Toen bedacht de eier-virtuoos zich toch even. Twee maal herhalen op een dag, van zijn kwantum van drie dozijn kippon, twee dozijn eenden- on één dozijn ganzen-eieren schrikten hem niet af. Doch om de twee uur 1 De directeur was reeds bevreesd, dat hij zijn specialiteit zou verliezen. Doch deze antwoordde na een korten bedenktijd: „Ik stel één voorwaarde." „En die is?" vroeg de directeur. „Dat er in mijn contract wordt opge nomen, dat ik tuzschon de twee uur van m\jn optreden tenminste behoorlijk tijd zal hebben, ergens in ds buurt mijn maaltijden te gaan gebruiken." MARIHE-BEGROOTIHG. Dienetjcar 1914. HOOFDSTUK VI. Memorie van Antwoord. Het ligt in 'z Min. voornemen de pantser- Bchepen „Evertsen" en „Piet Hein", waarvan de ketels versleten zijn, en de monitor „Bei nier Claeszen", waaraan geen gevechtswaarde meer kan worden toegekend, uit de sterkte der vloot af te voeren en voor verkoop in aanmerking te brengen. Verder zullen ook de oude korvetten „Heldin" en „Sommelsdijk" worden opgeruimd. Het aantal logement-, opleidiogs- en oefen- schepen zal zooveel mogelijk beperkt worden. Gaarne zou de Min. door do instelling van een „vlootcommiBsie", welke door ver scheidene leden in overweging werd gegeven, medewerken tot het verhoogen van de be langstelling in marinezaken en tot het ver sterken van den band tusschen vloot en volksvertegenwoordiging, indien hij een prac- tische oplossing zag voor de vraag op welke wijze die commissie sou kunnen medeleven met het leven aan boord, niet alleen in de haven, maar ook in moeilijke omstandigheden op zee en in de koloniën. Evenals de leger- commissie zich slechts door eigen aanschouwing van het leven bij den troep een juist oordeel over verschillende zaken heeft kunnen vormen, moet ook als onafwijsbare eisch aan de vlootcommissie gestold worden, dat zjj de nooden van de marine leert kennen aan boord van de actieve vloot. Van een onder zoek door een dergelijke commissie van achter de schrijftafel of alleen vanden wal is weinig practisch resultaat te verwachten. Omtrent plannen tot versterking onzer vloot en omtrent 's Min. oordeel over het rapport der Staatscommissie voor Indische defensie-aangelegenheden komt het den Min. thans nog niet raadzaam voor mededeelingen te doen, aangezien over deze aangelegenheid nog overleg gepleegd wordt met de Indische regeering. Bij de indiening van het wets ontwerp voor den aanbouw van eon slagschip voor Indië zal de Regeering de noodige mededeelingen doen. Omtrent de quaestie van het personeel meent de Min., dat een organisatie mogelijk is, die, evenals een militie-marine, naast kadervorming, ongeveer op den voet als de Staatscommissie voor de Indischo defensie j zich die heeft gedacht, een krachtig door- stroomenden handlangersstand bevat. Hierbij nog in aanmerking nemende, dat de in 1909 ingetreden en in de laatste twee jaren Bterk toegenomen daling in de aannemingscjjfers ingrijpen noodzakelijk maakt, om te voor komen dat weldra de vloot niet meer vol doende zal kunnen worden bemand, heeft de Minister een ontwerp voor een reorganisatie naar vorenstaand beginsel in bewerking doen nemen, hetwelk hij zich voorstelt zoo spoedig mogelijk bij snppletoire begrooting aanhangig te maken. De Minister beoogt met dien maatregel een loyale poging in het werk te stellen om een levensvatbare, krachtige organisatie der vrtjwilligersmarine in het laven t« roepen. Slaagt die poging niet, blijkt ook dan nog dat met vrucht de vloot als terrein voor den het gezag ondermijnenden klassenstrijd wordt gekozen, dan zal geen andere keuze dan de militiemariue overblijven. In overleg tusschen de Departementen van Koloniën en Marine wordt een ontwerp- reorganisatie van het korps inlandsche schepelingen opgemaakt, waarbij een stelsel matige opleiding van dat personoel, om te komen tot uitbreiding van het inlands oh element op de vloot, ia de bedoeling ligt. Ter bespoediging van het overleg met de Indische regeering wordt een zeeofficier met het ontwerp derwaarts gezonden. D» Minister staat niet vijandig tegenover bet vereenigingaleven onder militairen, doch is integondeel van oordeel, dat van dit ver- eenigingsleven een verheffenden invloed kun uitgaan, doch eerste eisch is, dat het zich niet uit in de vormen van strijd vereenigingen. Hij zet dan Dader de eischen uiteen, waar- asD militaire bonden moeten voldoen. Dat en waarom de Bond van minder marinepersoneel aan die eischen niet voldoet, meent de Minister niet uiteen behoeven te zetten. Belemmeringen, welke aan dien Bond in den weg zouden zjjn gelegd, heeft de Bond uitsluitend aan zijn houding tegenover den militairen dienst to wijten. Hetzelfde geldt voor de leden van dien Bond en de leden van den Bond van korporaals, aan wie faci liteiten, die aan andere voreonigingen voor het houden van de jaarvergadering werden verleend, op dien grond werden onthouden. Ten aanzien van de verboden lectuur zegt ook doze minister na raadpleging van zjjn ambtgenooten voor Binnenlandsche Zaken en Justitie tot de overtuiging te zijn gekomen, dat geen grondwettige rechten worden aan getast, wanneer de vlootvoogd toezicht uit oefent op alles, wat aan boord wordt ge bracht, zij hst onder gesloten couvert. Ook komt men niet met de artt. 20) en 871 van het wetb. van strafrecht in conflict, wanneer slechts het onderzoek plaats heeft nadat het pukkot is ontvangen door den geadresseerde. Overigens zal de aangelegenheid nog bij „Justitie" ter sprake komen. Een onderzoek, of de commandanten van de „Zeven Provinciën" of van de „Assahan" pakketten hebben doen openen kan niet wor den ingesteld zonder duidelijke aanwijzingen. Er is trouwens geen beklag gedaan. De mari nier Sommer is nog in dionat. De Bond van minder marinepersoneel heeft inderdaad vaak verboden lectuur verspreid, waaronder echter niet alleen „Het Anker" en dgl. wordt gerekend. Dat de Bond het weigeren van de bons voor extra-verstrekkingen heeft afgekeurd, kan den Minister geen aanleiding zijn anders te denken dan dat de Bond de actie, welke hij ontketend heeft, niet meer in zjjn macht heeft. De voordracht tot ontslag van den matroos Cornet a. b. van Hr. Ms. „Evertsen" was reeds twee maanden véór de uitvaardiging der circulaire omtrent het lijdelijk verzet in gediend en stond dus geheel los daarvan. Tegen lijdelijk verzet of andere demon stratieve anti-krijgstuohtelijke daden moet krachtig worden opgetreden, vandaar de cir culaire, welke echter alle gewone tuchtmid delen laat bestaan. In ruimer mate dan vroeger wordt ontslag gegeven op eigen verzoek, doch alloon wan neer de betrokkenen van goed gedrag zijn en de inwilliging van hot verzoek wordt ge acht in het belang te zijn van don betrokkene. Op het oogenblik bestaat nog geen gebrok aan personeel, zoodat nog in den dienst kan worden voorzien. Wettelijke regeling van de rechtspositie der schepelingen wordt door dezen Minister onnoodig geacht. Voor zoover noodig met het oog op de rechtspositie zijn reeds wijzi gingen ontworpen in de regeling van aan neming en reëngagement. Ook zal hun, die lang en goed gediend hebben, een aanbe veling worden meegegevon. De Minister is het eens met de afkeuring door vele leden over den Bond van minder Marinepersoneel uitgesproken. Die Bond is inderdaad geheel in overeenstemming met „Set Anker", is er dan ook nauw mede ver bonden. Min tactvol optreden van officieren zal worden tegengegaan. Tenopzichte van bezoldiging is het inder daad niet de bedoeling geweest die van het jongere personeel te verhoogen, voor de oude ren is daarentegen de besoldiging wèl ver beterd, zoowél voor de gehuwden als voor de ongehuwden. Overal waar de nieuwe regeling achteruit gang van inkomsten sou hebben ten gevolge gehad, is een toeslag gegeven. Er is goen grond voor herziening dersol- djjregeling. De aandacht des Ministers blyft gevestigd op het bevorderen van een juiste verhouding in de aantallen onderofficieren in de ver schillende rangen. Meer dan tot na toe sul worden gebrnik gemaakt van de bevoegdheid om hoofdoffi cieren, die genoeg dienstjaren hebben, op pensioen te stellen. De vorige Minister heeft een dergelijken maatregel ook al reeds voor bereid. Weldra zal een ontwerp van wet inkomen tot verbetering van de pensioenen van het personeel beneden den rang van officier. De venerische ziekten komen op de schepen in Oost en West en op bnitenlandsche reizen veel frequenter voor dan op de schepen in Nederland.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1913 | | pagina 5