De nieuwste uitvinding ,eCjï de wereld verover, 3 GULDEN P£R MAAND. ceehl Naaldverwisseling meer speelt metonverslijtbarem saffier!!!!!!! BUITENGEWONE VOORDEELEN.welke wij onze clienteele aanbieden. ZONDER EENIGE VOORUITBETALING, GEOPEND WEL Bovenstaand toestel met mf gy, DUBBELZIJDIG 52 nummers *2ö PATHEPLATEN 29% VERVOLG BERIOHTER. HELDER, 6 Maart. By Ko». bealnit Ton 2 de«er is benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in voerrechten en aootfneen te Helder, J. J. van Pienbroek, ontvanger der directe be lastingen en accQncen te Vlisaingen. Bjj Kon. bealnit van 2 dezer i^jn, met ingang van i April benoemd a. tot commiiaaria der loodsen tevens ont vanger der loodsgelden te Rotterdam, de commissaris der loodsen tevens ontvanger der loodsgelden te Willemsoord, K. Raap; b. tot commissaris der loodsen tevens ont vanger der loodsgelden te Willemsoord, de oommissaris der loodsen tevens ontvanger der loodsgelden te Delftyl, J. S. Genet; c. tot commissaris der loodsen tevens ont vanger der loodsgelden te Delfzijl, de com missaris der loodsen tevens ontvanger der loodsgelden te Zaandam, R. Dobbenga; d. tot commissaris der loodsen tevens ont vanger der loodsgelden te Zaandam, de adjnnct-oommissaris der loodsen te Hellevoet- slnis, H. Vruggink. Bakens een by het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pant- sersohip „Heemskerck" onder bevel van den kapitein ter xee E. Coenen, 2 deier van Villefranche vertrokken. Reteplin vin da Torpedobootjigen „Pinter" en „Voi". Vertrek van Nienwediep 12 Maart. Aankomst te Sevilla 17 v Vertrek 21 Aankomst Catania 25 Vertrek 80 Aankomst te Alexandrlë 2 April. Vertrek te 6 Aankomst te Aden 18 Vertrek van r 18 Aankomst Colombo 28 Vertrek van Colombo 6 Mei. Aankomst te Sabang 9 Hr. Ms. „Panter" U Woensdag van Botterdam te Nienwediep aangekomen. Mirfne michlnlitanachool. De minister van marine brengt (er kennis van belanghebbenden, dat in dit jaar bQ de Marinemaohinistenschool te Hellevoetsiais, na vergelijkend examen, twintig jongelieden kannen worden geplaatst als adspirant-machi- ui*t. (Voor btysonderheden zie men de St.ct. no. 58). Muzlakvereeniglng „Apollo". De mnsiekvereeniging „Apollo", directeur de heer J. M. Janssen, gaf Woensdagavond in „Casino" een Concert met medewerking van „Helder's Mannenkoor", directenr de heer F. L. K. NeQts. De nummers van „Apollo" waren alle nieuw, hetgeen bewijst, dat dese vereeniging Ijverig studeert. WD hoorden met genoegen naar een marsoh van G. Bruske, Les Cdlibataires, eene ouverture „La jolie Sultane" van Brés, een intermezzo van Joan Mlrsky en een groote potpourri uit Verdi's opera „La Ttraviata", terwijl na de pause nog een viertal nummern op het programma ston den. Zooals men siet, een veelsljdig en uit gebreid programma, wel in staat te boeien. „Helder's Mannenkoor" gaf een tweetal uitgesoohte nummers. Het is steeds weer op nieuw prettig dit frissche koor met zQn vele fraaie stemmen te booren. „Op do de wallen" van Saintis is een dankbaar en welluidend nummer, wfj hadden dit al eens eerder gehoord. .Avondlied" van Verhulst en „Mjjn Moeder" van Wierts waren ook oude bekenden, maar steeds weer boeiend voor bet oor. Een aandachtig luisterend publiek woonde de uitvoering bjj. Kizernebrand te Haarlem. De even voor don tweeden brand van kor poraal tot soldaat gedegradeerde vrijwilliger K. was op deu Zaterdagavond voor den laatsten brand kamerwacht en kon zich der halve vilj door de kazerne bewogen. Eerst laat is hij dien avond wege&B een verzuim in de provoost gebracht, soodat hy, wanneer hU inderdaad de dader is, ruimschoots ge legenheid hoeft gehad sljn plan te volvoeren daar het ook is het geheel niet vreend is, dat een brandje in een geheel afgesloten ruimte langen tijd smeult voor het vuur uit breekt. Op merkelijk is ook, dat dienzelfden avond sljn vriend de korporaal R. nit den Helder, die de beide vorige branden te Haarlem mee maakte, niet in Den Helder was, zoodat het lang niet uitgesloten is, dat nok hy dienselfdon avond te Haarlem en in de kaserne heeft vertoefd, daar de controle op dat punt zeor slecht is. Een ondersoek wordt daarnaar nog steeds ingesteld. Verder verdient het ook de aandacht, dat genoemde K., nadat b(j des morgens bij het uitbreken van den brand uit de provoost- kamer was ontslagen, weigerde aan de brand- blussching deel te nemen en uit de kazerne is gegaan. Den volgenden dag, Maandag, kreeg bij daarvoor eesige dagen kwartier-arrest tot Zaterdag daaropvolgend. Na zijn vrij lating is hy dien dag naar «yn ouders te Amsterdam vertrokken, ea van daar Maandagochtend, in gezelschap van den korporaal R., naar Rotterdam gestoomd, van waar se hun militaire kleeding terugzonden om met de eerste gelegenheid naar Amerika scheep te gaan. Verder wordt er ook nog in een andere richting door de recherohe gezocht. (O. H. C.) Tweede Kamer. De leden van de Tweede Kamer »yn thans ter vergadering opgeroepen tegen Dinsdag 17 Maart, des voormiddags to 11 uren. Het plan is in de afdeelingen to gaan tot ondersoek van eea 16 tal ontwerpen, waar onder de Woningwetwljsiging en hetopcenten- ostwerp. Bier-accijns verhoogd. Blijkens eene mededseling van den Minister van Financiën in de toelichting tot het wets ontwerp op het heffen van opcenten op ver mogens- en bedryfsbelasting, zal binnen en- ke'e dagen een wetsontwerp tot verhooging van den accyn» op het bier het departement verlaten, waarvan de Minister een meerdere opbrengst verwacht van f 1,200,000. Do ge raamde opbrengst van den acoyns op azön en bier ia voor dit jaar f 1.500.000. Ds nieuwe belasting zal dus den accyns op bier bijna verdubbelen. Verdronken. Volgens een by de reedery te IJmuiden ontvangen telegram is de aohipper H. K. van den stoomtrawler .Platos" verdronken. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. De boot be vindt sich thans op reis vsn Aberdecnnaar huis. De dokter en de ziekenfondsen. Naar fHet Volk" verneemt, telt de Fede ratie van Ziekenfondsen, opgericht tegen de actie vaa de Maatschappij voor Geneeskunst, 450,000 leden. Bloedvergiftiging. In een dorp by Bh dingen in Boven-Hessen strooide een boer, die aan een zware ver koudheid leed, kunstmest op zyn akker uit. Daarby kwam stof van de kunstmest op de ontstoken eiymvliezen van den xeus. De man kreeg bloedvergiftiging en bezweek. Mijnramp. Een kolenmyn te Strepy, bü Bergen in België, is door een grondverschniviog onder water geloopec. Het water stesg 70 Meter hoog. Negen mynwerkers (er waren toevallig weinig personen in de myn) en 52 paarden verdronken. De op den bovengrond gebouwde huizen liepen gevaar wegens instorting, doch slechts dén hais moest worden outruimd. Over de oorzaak der mijnramp te Strepy Brccquegnics vinden we in de Belgische bladen twee lezingen. Do eerste is, dat zioh op de plaats, waar de doorbraak ia geschied, door het grondwater een natuuriyke put (in de vaktaal „poche d'eau" genoemd) had gc- vormd; de tweede luidt, dat het water van het kanaal van het Centrum, dat boven de galorljen loopt, de overstrooming heeft ver oorzaakt. De maatschappy, die de myn exploiteert, lag reeds in proces met des Belgischen staat over het graven van dat kanaal, waardoor zy schade aan baar eigen dom duchtte en een vergoeding van enkele millioenca vroeg. De doorbraak had sich, vóór de ramp gebeurde, reeds aangekondigd door sterke verzakking. De mynwerkers hadden er een ingenieur by geroepen, en die gaf bevel dadeiyk de schachten te ontruimen. Het was hoog tyd, want toen men by de ophaalkooien kwam, stroomde het water reeds naar binnen en de laatste geredde werklieden hebben nog tot de borst in het water gestaan. Tot overmaat van ramp werkte het ophaal sein niet, doch de machinist had door de ksal, waarmee de doorbraak gepaard ging, gelukkig bemerkt dat er onraad was. AUe negen omgekomenen waren gehuwd. De hevige sneeuwstorm te New York. Op den hevigen sneeuwstorm is te Ngw Tori een sterke dooi gevolgd, zoodat doge- volgen vaa het noodweer nu wel spoedig geweken zullen zyn. Er bsgint reeds weder eenige regelmaat te komen in den dienst der spoorwegen, ofschoon tengevolge van de onklaar geraakte telegraaf- en telefooniynen van een normaal verkeer in den eersten tyd nog geen sprake zal zyn. Het gevaar voor hongersnood ,is echter geweken en de New Yorkers hebben thans zekerheid, det de brandweer zoo noodig, tydig zal kunnen op treden, nu de machines niet meer door de sneeuwmassa's worden tegengehouden. De storm heeft te New York alleen ses- tien slachtoffers geëischt. Tot de velen, aio met hun treinen in do sneeuw bleven steken, behoort ook de vice president van de repu bliek Marshall, die 16 ureu lang moest ver toeven in een stilstaanden trein b# New Brunswick (N. J.). De burgemeester, die vernam welk een boogen gast de trein her bergde, bood hem gastvryheid aan, de vice- president verkoos echter het lot van zijn mede-passagiërs te doelen. Dese namen het ongeval nog al van den vrooiyken kant op; er was o.a. een troep tooneelspelers in den trein, die vertooningen gaf in een der salons en tusschen do bedoven door dansten de reisigers de tango. Niet overal echter giig het soo vrooiyk toe. Een honderdtal passagiers van den trein, die Zondagavond uit New York was vertrokken naar Lakewood en Atlantic City, moest vierentwintig uur in een stilstaanden trein doorbrengen. De trein, waarin zich een aantal patiënten bevonden, die op reis waren gegaan om hunne gesondheid te hersvinnen in de dennebosschen van Lakewood of aan het zeestrand van Atlantic City, was by Red Baak in een sneenwbank van een diepte van 18 voet gereden. Eenige passagiers ver lieten den trein, teneinde te trachten Bed Bank te bereiken en van daar hulp mede te brengen, se bleven echter zoo lang uit, dat hun een reddingsbrigade achterna werd ge zonden en deze void hen op slechts enkele honderd M. afstand van den trein, worstelend tegen den sneeuwstorm en dwong hen terug te keeren. Ten slotte daagde er redding op, er waren echter te weinig manschappen om allen te helpen, dus werden alleen de zieken naar de dicbslbtjgelegen woningen gebracht, terwyi de gezonden, soo goed en zoo kwaad als het ging, naar Red Bank trachtten te komen. Dit zyn slechts eekelo staaltjes van de ellende, die de storm heeft veroorzaakt, zy ztJa eebk-r voldoende, cm te doen zien hoe treurig het er uit heeft gezien. IRGEZOHDEH. Helder, 5 Maart 1914. Gsachte Rodactie! Ondergeteekonden, Bestuur en Commissa rissen der Heldersche Visschers-Vereeniging, versoeken beleefd een plaats in Uw Blad voor ondervolgende mededeelingen. Het Bestuur en Commissarissen voorn., Staalmah, Voors.-Penn.m. C. Bos, Secretaris. H. Padw. K. Kbameb. P. Bakkxb, D. Bot. P. Habder. J. Veenstba. C. Blokker. Ter jaarvergadering, door de Held. Visach.- Vereeniging ditmaal, ingevolge de bepaling van het herzien Reglement, gehouden op 28 Febr. in plaatz van in Maart, bleek nit hef verslag door den Voorzitter uitgebracht, dat het ledental gedurende 1918 vrywel stationair bleef. Hoofdsakeiyk tengevolge van vertrek worden in het Bestuur der Vereeniging dit jaar 5 nieuwe leden gekozen. De Vereeniging bleef ook dit jaar gespaard voor rampen, die zoo menig vorig jaar bste leden troffen. Dank zy bet kapitale bezit en de activiteit van het Bestuur konden de ondersteuningen geregeld plaats hebben. Tengevolge van de wet Talma kwamen 2 der ondersteunde leden en één oud en hulpbehoevend vroeger lid, dat sodert jaris uit de kas werd voorsien van vleesch, eieren, melk en kleeding, voor ouderdomsrente iu aanmerking. Eveneens tengevolge van het herzien Reglement werd het ziekengeld van f5.—op f6.— per week gebracht. Do yvorige bemoeiingen der Vereeniging ter. aanzien van de Visschers-ongevallenver- zekering brachten, tengevolge het aftreden vaa Minister Talma, nog geen resultaat Aangedrongen werd met belangstelling kennis te nemen, van wat eventueel op dit gebied onder het tegenwoordig Ministerie sal worden aangeboden. In 1913 werden door de Vereeniging ondersteund 5 oude visschers. De hoogste toelage was por week f2. do laagste f 1.—. Aan 9 weduwen van Vis schers werd wekeiyksch» ondersteuning ver leend van ten hoogste f 6.50 met vrije wooicg, tarwyi de laBgste toelage f 1.bedroeg. Uit de rekening en verantwoording van d n Voorz.-Penningm. bleek, dat de ontvang sten in 1913 bedroegen f 1635 95, terwyi de nitgaven in dat jaar beliepen f2803.19 Het bezit der Vereeniging was op 1 Januari 1914 f16148.68. Zestien duizend een honderd acht en veertig gulden, achten zestig cents. Met groote erkenteiykheid werd gememo reerd, dat de Held. Vissch. Vereeeniging nog steeds is ter plaatse de meest krachtige organisatie op dit gebied. De ontvangsten in zake het z.g.n. Granaten- fonds bedroegen in 1913 f 140.—. Uitgaven werden gedaan ten bedrage van f 1058.46. Het saldo op 1 Janaari 1914 bedroeg f3218.851. Drie duizend tweehon derd dertien gulden vyf en dertig en een halve cent. Het geiameniyk saldo der Held. Vissch. Vereeniging en granatenfosds bedroeg alzoo op 1 Januari 1914 f 19862.03». Namens commissariBsna werd door het bestuurslid C. Bot modedeeling gedaas, dat boeken en kas van den voorz.-penningmaester op 21 Febr. werden nagezien en volkomen iu orde bevonden. Zynde bet kapitaal der vereeniging belegd le. in solide eerste hypotheken te Helder, 2e. in deposito by de Heldersche Bank en So. ia effecten by solide bankinstellingen in bewaring. Na het rapport van commissarissen werd de rekening en verantwoording eenparig goedgekeurd, zonder op- of aanmerkingen. Aan het eind der behandeling van ver schillende huishoudeiyke aangelegenheden, deelde de voorz. penningmeester mede, dat, wat betreft de oprichting van een Voorschot- kr.« ten behoeve der leden, waartoe in de vorige vergadering besloten was, hy in etaat was mede te deelen, dat de pogingen daartoe aangewend hoogst waarschyniyk zullen slagen, terwijl op verzoek van eoa der leden het Bestuur diligent werd verklaard, ten op zichte der eventueele Regeeringsplannen in zake droogmaking Zuiderzee. 2e. Ten aanzien der maatregelen door de Visscherö Inspectie to nemen. 3e. Met betrekking tot de kwestie van een geldschieter aan de Heldersche Vischafslag. Langs de straat. Volk tegen volk. 4 Maart. Voetbal wordt hier met den dag populairder de schooljeugd van Nieuwe- diep had vanmiddag op 't Stationsplein een sportlievende ontmoeting met een vertegen woordigend elftal nit de oude Helder. We hebben daar niets tegen. Zóó is de toestand prettiger dan een twintig jaar geleden, toen deze twee volkeren van e'én gemeente, die al 25823 ziolen telde, zoowat geregeld op voet van oorlog loefden. Was het in dien tyd als geen afgesproken werk, dat jonge Helderschen en jonge Nieuwediepers op Woensdag- en Zaterdagmiddag, wanneer de scholen vry had - don, zich te buiten gingen aan Germaansclie ruwheden Zeker, de „hoogste klassen" gingen er heelemaal in op om met elkaar te kampen, waardoor de onderlinge verhouding wel eens een bedenkelijke hoogte bereikte. Dojongons van de oude Helder waren ruwe, woeste en onbohouden klanten en het minste verschil was al voldoende om hun onstuimige go- moederen to luchten tegen de jongens van 't Nieuwediop, die, lieerschzuchtig en moedig, zich volstrekt de les niet lieteu lezen. Door her haalde onaangenaamheden kwam het zoover, dat jongens van beide wyken holden werden. Elkaar aanpakken waB de orde van den dag. Om zich te meten, om aan te vallen, om te overwinnen werden speciale tochten gemaakt, een expeditie van jongens uitgerust, waarbij het soms onweerstaanbaar dapper toeging. Een kleinigheidje was genoeg om geen weerstand te bieden aan het heerlyke spel der gevechten. Moesten de jongens van 't Nieuwediep toe vallig eens voor de een of andore boodschap in dc oude Helder zyn, ze waren steeds voor bereid op een ontmoeting van vyaudelyken aard. Was er iets gaande in 't Nieuwediep het belangrykste punt van de gansc'no gomeente dan waren ook wel de Helderschen preBent, maar met stokken en knuppels als voorzorgsmaatregelen en zij kwamen dikwijls niet eens verder dan de Postbrug, waar de Nienwediepers bloeddorstig als tygers op den loer stonden om hen in de haren te vliegen. Onder hot jonge geslacht van 1914 schynt die wortel des kwaads nog niet uitgeroeid. Zooals gezegdvanmiddag werd op 't Stations plein schijnbaar kameraadschappelyk zwaar gevoetbald. Do Nieuwediepers telden louter reuzenspelers. Brammetje was een reuzen- speler en Gerrit was een reuzenspeler en Jan was oen reuzenspeler en Keessie was ook een reuzenspeler. Hun voorzetten waren prachtig, hun schoten doodelyk, hun door zetten geweldig. De Helderschen hadden ook een paar reuzenspelers, die renzentrappon deden eo reuzenkeien gaven en met reuzenbof en reuzenverstand iu den reuzoDStryd speelden. Maar de rest was een zootje, dat niets van het spel kende en vuil, allorvuilst, reuzenvuil speelde. En juist dit was do oorzaak, dat het weer eenB op ouderwetscho manier tot een botsing kwam, dat het voetbalspel in een vinuig gevecht veranderde. De verliezers, die werkelyk reusachtig treurig hadden mee gedaan, begonnen te twisten tegen de echte reuzenspelers en dit liep zoo hoog, dat het voetbalnoodlot niet uitbleef. De Helderschen trokken hun broekriemen van 't lyf en de Nieuwediepers namen hun klompen tor haml. Een oogenblik leek bet kinderen werk, doch spoedig werd het een ware reusachtige klop- party, waarby reuzenklappen en reuzentrappen werden uitgedeeld. Met reuzenbelangstelling volgden eenige voorbygangers den slag, die eerst eindigde, toen een stuk of wat met gescheurde kleeren en bebloede gezichten «ie slachtoffers waren, toen Brammetje en Gerrit met een zakmes wilden beginnen en toen ecu paar bezadigde, wyze burgers als scheitls- rechters fungeerden. Laat U niet misleiden en wacht U voor minderwaardige aanbiedingen. De onverdragelljke neusklank van naaldmachines is bij de PATHÉFOON, voorzien van EEN ON VERSLIJTBA REN SAFFIER, geheel buitengeslote» Dc PATHfcrOON schenkt U alle ontroeringen welke gij van den dichter af den zanger kunt verlangen Dc nieuwe SAFFIER PATHÊ Stelt U in staat LUID EN ZACHT TE SPELEN. Weergave tnel ylekkelooze reinheid van toon!11 INTEEK ENBILJ ET. No. 7 Verzoeke beleefd toezending van de Pathéfoon Reflex No. 14 met de verzameling van 52 nummers 29 cM. of voor vaarden volgens annonce3.fcr maand. Naam en voornaam Ambt of betrekking Woonflaats -• Deze coupon uit te knippen, en in gesloten enveloppe met 5 ets. postzegel te verzenden. Alléén de Pathéplaten geven het genot van hel Theater thuis. De PATHÉPLATEN, ondanks dat zij verscheidene malen bespeeld kunnen worden, behouden de zuiverheid, schoonheid en volheid van toon. Repertoire van meer dan 25000 opnamen. Geachte Lezers en Lezeressen. De beroemdste artiesten der wereld, de beste musici, zijn geheel en al te Uwer beschikking; zij zingen en spelen voor U, zoo dikwijls U dit zelf wenscht, de mooiste nummers van hun repertoire. Zij hebben allen voor PATHÉ gezongen, o.a. C van Hulst, Slezak, Albers, Urlus, Van Oort, Dons, Noté, Morrisson, Vaguet, Engelen-Sewing, Tilly Koenen, Hanna Verbena, Bonlnsegna, Émlel Hullebroeck, Pisuisse Blokzijl, Speenhoff, Bol, Dumas. Repertoire: de meest bekende Opera's, Operetten, Koren, Gewijde Muziek, Walsen, Polka's, Tango's, Furlana, Instrumentaal-Soli, etc. etc. HET THEATER THUIS. Complete opera's, schitterend geslaagde opnamen op Pathéplaten 35 cM., als: Faust 28 platen, Carmen 28 platen, Troubadour 19 platen, Favorite 21 platen, Rigoletto 15 platen, Travlata 16 platen, Galathée 15 platen, Romeo en Julia 27 platen. THEATER PATHÉ. Le Cid van PlERRE Corneille, 17 platen, Le Malade Imaginaire van MOLIÈRE, 14 platen. Da PATHÉFOONS zijn te zien en te hooren bij onza Agenten door heel Nederland. Waar niet vertegenwoordigd Agenten gevraagd. Reguliersbreestraat 43 0110 Itiul I Cl. IIIC AMSTERDAM. nrnrrr""-" ADVHETBITTIÉir. Is de eenige spreekmachine welke de muziek en de menschelijke stem natuurlijk en onvergelijkelijk schoon weergeeft. Qelijk een spiegel die getrouw het beeld weerkaatst, geeft de PATHÉFOONREEIEÜde gevoelens der artiesten en de muziek io a! haar schoonheid weer. GESLOTEN Door de rol-sluiting kan men hel geluid naar wensch temperen Beschrijving van het toestel. Prachtig afgewerkt luxe model, massief eikenhout, met rolsluiting Reflex systeem on Pa thé-weergever met on verwijtbaren Saffier l breedte ongeveer 45 cM. Afmetingen l dïepta 44 I hoogte 32 n De kwitantiën geen termijnbetaling vermeldend, I Levertijd worden zonder kosten door de post aangebeden. ongeveer 10 dagen. Emballage gratis. De platen zijn geheel naar de keuze des koopers. Wij zijn gaarne bereid onze clienteele in de keuze der platen behulpzaam te zijn en zenden gratis op aanvrage prospectus van een mooie, door ons speciaal aanbevolen uitgezochte collectie.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1914 | | pagina 2